Sport- en wedstrijden. Kegelen als sport. R. K. F. Kampioenswedstrijden te Nijmegen? D. H. V. B. De Missie-wedstrijden. HEEMSKERK. R. K. V. V. A.D.O. D. H, V. B. De Roomsche voetbaïdag. N. V. B. Overzicht- E. D. O. Haarlemsche Voetbalbond. Het Korfbalprogramma. PAARDENSPORT. CRICKET. CRICKET. WATERPOLO. SPORT EN SPEL. De Olympische spelen te Parijs. MOTORWIELRUDEN. KOLVEN. DAMMEN. DOOR J. C. RUPPERT. (Vervolg). Hoe interessant de geschiedenis van de ke- gelsport is, hoe gaarne ik vertellen zou, dat het kegelen in zijn oudsten vorm een stuk vrome, godsdienstige oefening was, 1) later meerderen tot zich trok, dat bij jaarmarkten en volksfeesten niet alleen een dansvloer, maar ook een kegelbaan werd gelegd, dat men kegelde om zoo hooge inzetten, dat de gees telijkheid van den kansel daartegen ijverde en de overheid het verbood evenwel de histo rie van de kegelsport eischt een afzonder lijke beschrijving en zou dit artikel zoo be langrijk vergrooten, dat ik bang ben, dat de redactie van dit blad het als een poging tot onbescheiden gebruik van haar kolommen zou aanmerken en met met-plaatsing bestraf fen. Voor het oogenblik interesseert het ons, hoe in den laatsten tijd deze sport tot zijn huidige ontwikkeling is gekomen. Tot voor enkele tientallen van jaren was het in de ke gelsport, wat men noemt, een vrijgevochten bende. Spelregels, lengte en breedte der ba nen, grootte der kegels en ballen enz. ver schilden in iedere plaats, ja, in iedere kegel baan. De tijd, dat hierin verbetering kwam, valt natuurlijk s'amen met dien, dat in verschillen de plaatsen bonden werden opgericht met Vet doel de kegelsport te bevorderen. Een be- 1) Volgens een boekje van Wilhelm Pehle, secretaris van den Duitschen Kegelbond, vermeldt de oude kroniek van Paderborn, dat alle jaren op Zondag Laetare (4e Zondag in de Vasten) de Dom-heeren in het klooster hof een houten stok plaatsten en naar deze met ballen wierpen..Een feestmaal volgde het Eigenaardig gebruik. Ook in Hildesheim en Halberstadt was dit spel gebruikelijk. In c'e eerste plaats oefenden de Dom-leerlin- ^en, in Halberstadt de Dom-Heeren zelf. ■dier is ook reeds sprake van een houten ke gel, die de „Heiden" genoemd werd. Hij stel de het afgodsbeeld der heidenen voor, dat door de ballen door vrome, christelijke han den geworpen, ter aarde moest worden ge worpen. langrijke stap in de goede richting was de stichting van een Nederlandschen Kegelbond. Als straks deze sportbond jubileert, dan nag in de eerste plaats wel verheugend ge sproken worden over het feit, dat hij „een heid" in de kegelsport heeft gebracht. Doch dat niet alleen. De beoefening der sport is verbeterd en veredeld. Het is nog niet Soo heel lang geleden, dat het iederen houder van kegelbanen vrij stond een wedstrijd uit te schrijven. Een ieder begrijpt, dat bij deze wedstrij den, die toch in de allereerste plaats gehou den werden om den 'oaanhouder dus een persoonlijk voordeel te bezorgen, het sporlbelang nu en dan in gedrang kwam en deze wedstrijden, zonder het verantwoorde lijk toezicht, tot excessen moeten leiden. Een Swaren strijd heeft de Ned. Kegelbond moe ten voeren om de bepaling te verkrijgen en te handhaven, dat slechts de plaatselijke bon den (bij uitzondering ook blubs, die een lus trum vieren) en met toestemming van den Ned. Kegelbond tot het organiseeren van na tionale kegelwedstrijden gerechtigd waren. Hi:rdoor werd de sport gebracht onder toe- éicr.t der daarvoor aangewezen besturen en vas afgedaan een wanverhouding, die bijna Uitsluitend in onze sport voorkwam. Deze biibaling bracht echter groote moei lijkheden. De kegelbaan-houders, die zich in hun bcprijf benadeeld zagen, bemoeilijkten den arbeid der bonden. Wilde een bond een wedstrijd geven, dan werden alle mogelijke hinderpalen in den weg gelegd. Met veel moeite, groote kosten en zwaar risico kon een hond concours houden. De wedstrijd moest plaats hebben op tijdelijke planken in vreem de zalen gelged. Wat dat kostte kan men zich 'ndenken. In Amsterdam, waar zeker niet het minst aan de kegelsport werd gedaan, moest de bond om een behoorlijk concours te geven, de zalen in ...Bellevue" huren. Deze huur be droeg een 5 a 6000 gulden. Daarbij gevoegd het leggen en de huur der banen, dan was al leen voor het verkrijgen van een goede ge legenheid, afgezien van de andere kosten van het concours, een bedrag van bijna 10.000 Sulden noodig. De eenige en juiste oplossing om al deze oezwaren te ondervangen, was de stichting Van een eigen kegelhuis, dat men naar wensch hon inrichten en van goed materiaal voorzien. In verschillende plaatsen zijn de bonden er m geslaagd eigen kegelgebouwen te stichten, 2ooals in Haarlem, Amsterdam, Maas tricht, Zwolle, Heerlen enz. Deze gebouwen 2ljn de bewijzen eener sportieve ontwikke- (hng en hebben voor de bonden groote voor- dcelen. Die thans het kegelhuis in de Tempe- J.'«straat bezoekt en de inrichting en het com fort vergelijkt met de oude kegelbaan, meest- m in vochtige kelders of schuren, erkent de belangrijke verbetering. Doch bovenal geldt het voordeel, dat de Kegelsport onder de aangewezen en verant woordelijke leiding ,is gekomen en geheel °ittrokken aan den -invloed van buiten staanders. Meer dan vroeger kan acht geslagen worden op een goede beoefening dezer sport, die aan "e propaganda ten goede komt. Want di; S°ed opmerkt, is overtuige, dat de kegelsport 'En toekomst heeft, ja zelfs een belangrijke -ak der Nederlandsche sportbeweging zal Worden. Het is niet in kegelaarstrots, in ver heerlijking van eigen sport, dat dit wordt neergeschreven. Voor eenige jaren juichten he kegelbroeders in Suitschland, toen hun sPort, na een langen en zelfden strijd als hier te lande, opgenomen werd in den Rijksbond Voor lichamelijke oefening. Ook in Holland zien wij jaarlijksch het aantal kegelaars toenemen. Begrijpelijk 1 Is het niet één van de weinig takken van sport, die, hoewel binnenshuis beoefend, de kracht aanwending Van het geheele lichaam en een groote mate van behendigheid en berekening vertischen. En dan tevens een sport, zoo bij uitstek geschikt, de vriendschap en het genoeglijk samengaan te bevorderen. Dat alles lokt en zal de oorzaak worden, dat steeds grootere aantallen aan de kegelsport deelnemen. Een enkel woord over de kegelwedstrijden. Hij, die een sport beoefent, wil zich nu en dan met anderen meten. Het is de taak der leiders deze wedstrijden in goede banen te leiden. Deze taak is door het bestuur van den Ned. Kegelbond niet verwaarloosd. Al is het ?antal wedstrijden minder dan voor eenige Jaren, de concoursen hebben aan beteekenis gewonnen. De wedstrijden zijn te onderscheiden in cere-wedstrijden en vrije-baan-wedstrijden. k u an ^et aanstaande concours te Haarlem behooren tot de eere-wedstrijden de Bon- vn.a' c^ubkampioen- en korpswedstrijden. eider kan men er toe rekenen de perso- neeie-, persoonlijk kampioenschap-, jubi- eiHn." jn meesterschapwedstrijden. Zij, üie aan deze wedstrijden deelnemen, s*echts éénmaal een gelimiteerd aan tal ballen werpen (10 tot 25 ballen). Ieder Qeelnemer komt dus voor een voor hem reemde plank, daar alle banen bij den aan vang van het concours gevlakt moeten zijn. lot de vrije-baan-wedstrijden behooren de rije-baan-Seniores, Juniores, Dames, Vaste «aan, Hamburger Telling en Parenwedstrij- m dezen wedstrijd kan de deelnemer een ?^a'k iVan vi'f hallen werpen en een serie van hallen. Echter in afwijking met de eere wedstrijden, mag de deelnemer de serie her halen, zoo dikwijls hij wil en tijd daarvoor is. Uitgezonderd de vaste-baan-wedstrijd, waarvan het maximum 50 kaarten is. De ke gelaar poogt de hoogste kaart te krijgen, d.w.z. hij probeert 15 negens op één kaart te bemachtigen. Stel voor, de deelnemer werpt een kaart en verkrijgt 7, 9. 6, 8, 5 is 35. Dc volgende kaart werpt hij 3 en 4. Al zou hij nu in de drie volgende worpen 3 negens gooi en, deze kaart komt niet hooger dan de vo rige. Hij spaart dus zijn krachten, annuleert en begint een nieuwe kaart. Ge begrijpt het verschil tusschen deze en de eerste soort wedstrijden. In de eere-wedstrij den zijn alle deelnemers gelijk. De vrije-baan- wedstrijden eischen tijd, uithoudingsver mogen en.... geld. Van twee kegelaars, met dezelfde capaciteiten, zal hij de meeste kans hebben, die het langste volhoudt en steeds beter de baan leert kennen. Hoewel de deelname aan de vrije-baan- wedstrijden nog steeds zeer groot is, is er on der de kegelaars een sterke strooming, die deze vrije-baan-wedstrijden liever zag ver dwijnen en veel wordt in deze richting reeds gedaan. In Haarlem bijv, is het bestuur reeds zoover gegaan, dat het juist de eerste prijzen van den voornaamsten vrije-baan-wedstrijd „de Seniores" belangrijk lager stelde dan vroeger gewoon was. Overigens vermeldt het programma van het Haarlemsch concours een keur van eere wedstrijden, die wij tot op heden zelden zagen en de Haarlemmers kunnen er zich op be roemen, dat het mooiste kegelconcours sinds jaren .in hun stad gehouden wordt. Onze wedstrijden hebben ook een maat schappelijk belang. Juist nu de Overheid te Haarlem het afgewezen heeft aan dit concours een medaille te schenken en m.i. weer eens toonde hoe Holland groot in het kleine kan zijn, hééft het doel hierop te wijzen. Een wedstrijd, zooals te Haarlem te hou den, brengt groote kosten mede, welke kosten een bedrag vormen, dat in de tienduizenden guldens beloopt. Het grootste deel van dit bedrag wordt te Haarlem besteed. Boven dien van uit alle deelen des lands komen de kegelaars. Reeds op den eersten Zondag, wanneer de bondenwedstrijd plaats heeft, lonen uit 26 t e.'schillende plaatsen, de af gevaardigden, meest vergezeld met de be- bestuurders der bonden naar Haarlem. Een groot aantal, veelal van veraf-gelegen steden brengen hun club-korps mede, teineinde ge lijktijdig aan den korps-wedstrijd te kunnen deelnemen. Vele deelnemers zullen een dag tevoren komen, andere een dagje er bij aan- knoopen om nog iets van Haarlem en om streken te genieten. Alleen op dien Zondag komen dus een 15G0 personen van elders. Ieder zal toegeven, dat, waar toch de kegelaars meest behooren tot den gegoeden middenstand, dit concours een flinke duit naar Haarlem brengt. Op onze concoursen heerscht steeds een goede stemming. Menschen, van verschil lende maatschappelijke standen, die elkander nimmer zouden ontmoeten, leeren elkander kennen en waardeeren. Onze banen zijn getui gen geweest van gesloten vriendschap, die door tijd en afstand niet meer kon worden verbroken. Deze beschouwing kan niet volledig alle bijzonderheden der kegelsport vermelden, maar toch zal de lezer iets meer van het ke gelen begrijpen en vermoedelijk zijn meening ten beste wijzigen. Wanneer in de komende dagen van het concours de belangstellende een bezoek brengt aan het kegelgebouw in de Tempe lierstraat, zal hij bemerken, dat door velen deze sport met enthousiasme beoefend wordt. Mocht de lust bij hem opkomen, zich aan de kegelsport te wijden, dat hij spreke. On getwijfeld zal hem den weg naar club en bond worden gewezen. Hij zal leeren, dat de kegelsport aan zijn beoefenaars kracht, le venslust, en vriendschap schenkt. Amsterdam, 10 Mei 1924. OVERZICHT. De beslissing in den Overgangs-klasse D betreffende degradatie is gevallen en wel in het nadeel van Graaf Willem II. Door een keurige 3—0 overwinning op E.M.M. is het Limvic gelukt haar Overgangschap met een jaar te verlengen. Voor de 2e klasse K wisten V.I.C. en De Meer beide met een goal verschil te winnen van resp. Beverwijk en R.K.W.S.V. De standen zijn nu als volgt Eerste klasse. waarmee wij haar van harte geluk wenschen. Nu in de Federatie, Leiden. Toont uw plaatst waardig. Voor a.s. Zondag is het volgende pro gramma samengesteld. Ie klasse B. H.B.C. 2R.K.V.Z. rest. tijd 19 minuten. R.K.V.Z.Concordia. Beverwijk 3- 2e klasse C. C.G.Z.W. 2 (half een). Sittard 13 9 2 2 20 24- -18 1.53 R.K.M.S.V. 14 8 3 3 19 27- -13 1.36 Chevremont 13 6 2 5 14 23- -22 1.07 Constantia 13 5 3 5 13 20- -21 1.— Valkenburg 13 5 3 5 13 18- -15 1. M.U.L.O. 13 5 1 7 11 25- -21 0.84 Kimbria 12 3 1 8 7 20—32 0.58 Caesar 13 3 1 9 7 19- -35 0.53 Overgang D 22- -9 Wilskracht 14 10 4 24 1.71 R.K.B.V. 14 9 2 3 20 28- -14 1.43 P.V.C. 13 7 2 4 16 25- -15 1.23 H.B.C. 13 6 1 6 13 22- -20 1.— D.H.L. 14 7 7 14 28- -21 1.— E.M.M. 14 5 9 8 15- -26 0.57 Limvio 14 3 1 10 7 14- -32 0.50 Gr. Willem II 14 1 4 9 6 8- -19 0.43 2e klasse K 1.75 R.K.A.V. 12 10 1 1 21 40- -17 De Meer 10 5 2 3 12 17- -13 1.20 V.I.C. 11 6 1 4 13 29- -26 1.18 Beverwij k 12 6 2 4 14 27- -22 1.17 R.K.W.S.V. 12 3 2 7. 8 20- -26 0.67 Alw. Forward 11 2 2 7 6 10- -21 0.56 Zaandam 12 2 2 8 6 11- -26 0.50 2e klasse L 1.67 Wilhelmus 12 9 2 1 20 44- -12 Celer 12 7 3 2 17 33- -17 1.42 D.O.N.K. 12 6 3 3 15 27- -24 1.25 Excelsior 12 5 3 4 13 28- -23 1.08 Gr. Will, II2 12 3 5' 4 11 26- -28 0.91 Damiaten 11 1 1 9 3 14- -42 0.27 S.M.C. 11 3 8 3 5- -31 0.27 Het programma voor a.s. Zondag luidt: le klasse. KimbriaM.U.L.O. ConstantiaCaesar. 2e klasse K. V.I.C.De Meer, Een klein programma dus. Wij vreezen zelfs dat de V.I.C.De Meer uitgesteld zal worden. Wordt er evenwel gespeeld, dan houden wij het op een gelijk spel. Naar de Msb verneemt, bestaan er plan nen in uitvoering om de R. K. F. Overgangs kampioenen uit Westen, Oosten en Zuiden een halve kampioenscompetitie te doen spe len op de Vossenlaanvelden te Nijmegen. Een daarvoor bestemde waarborgsom zou bijeengebracht worden. De deelnemende kampioenen zouden vrij reizen naar Nijme- gen gegarandeerd krijgen. i OVERZICHT. De le klasse B heeft dan haar kampioen gekregen. Leiden heeft doo- H.B.C. II met 20 te slaan den kampioenstoitel veroverd 4e klasse F. Geel Wit 2—D.S.S. 2. De Zwaluwen moeten twee wedstrijden spelen. Tegen H.B.C. 2 staan zij 41 achter en dat zij in 19 minuten dien achterstand zullen inhalen, is zeer onwaarschijnlijk. Beter zijn zij er aan toe met Concordia. Wij meenen te weten dat zij in dezen wedstrijd een 51 voorsprong hebben en nog slechts enkele minuten moeten spelen. Een overwinning is dus niet buiten geslo ten. De reserves der Yellow Black Boys gaan naar Beverwijk 3 en zullen, na hun fraai succes tegen Santpoort ook thans op beide punten beslag leggen. Tenslotte ontmoeten voor de 4e klasse F de reserves van Geel Wit de dito's van D.S.S. Een gelijk spel is het vermoedelijk resul taat. Op Donderdag 29 Me; (Hemelvaartsdag) zal een proefwedstrijd plaats vinden te Hiile- gom op het Concordia-terrein, tusschen een Noordelijk en een Zuidelijk elftal van den D.H.V.B. om te komen tot de formatie van 't Bondselftal dat in September a.s. zal uitko men in de Missiewedstrijden. Het Noordelijk elftal is als volgt samengesteld. Doel Leereveld (Wilskracht) achter L. Verheijen (Wilskracht) en F. Moore (H. B.C.) midden Coffeng (R.K.A.V.), Zijl stra (Wilskracht) en Rooijmans (Beverwijk) voor v. Rooijen (H.B.C.), Willemse (R.K. W.S.V.), Vester (H.B.C.), Wybenga (R.K. A.V.) en Kulhkamp (Wilskracht). Terwijl het Zuidelijk D.H.V.B.-elftal de volgende spelers bezit. Doel v. d. Brink (D.H.L.) achter Lampe (D.H.L.) en P. Linthorst (Gr. Wil lem) midden B. v. Kimmenade (Excel sior), v. d. Akker (Wilhelmus) en v. d. Loos (Gr. Willem) voor Muijser (Celer), Kemps man (Gr. Willem), S. Leeuwens (Gr. Willem) C. Koelewijn (D.H.L.) en A. Koelewijn (D.H.L.). Programma 18 Mei. L. en S. IA.D.O. I, 2 'A uur, terrein A.D.O. I wacht in de komende weken nog een zware strijd. Door het Bondsbestuur is een promotie-competitie ingesteld, hierin zullen spelen de laagslgeplaatste elftallen van de Federatie tweede klas K. en L, en de 3 nummers twee van de le klas A. B. en C. van den D.H.V.B. Deze vijf elftallen spelen een halve competitie op neutraal terrein. De nummer 1 en 2 zullen dan nog naar de 2e klas Federatie promoveeren. Het is te begrijpen dat deze elftallen el kaar nietszullen toegeven. Junioren Competitie. Afdeeling A. Stand der elftallen. Alliance 12 10 2 22 52—7 1.83 R. C. O. 115 4 2 14 22—20 1.27 C.G.Z.W. 11 4 3 4 11 25—26 L— Geel-Wit 113 4 4 10 21—32 0.91 V.V.F. 11 3 2 6 8 14—20 0.72 D.S.S. 12 4- 8 8 21—39 0.66 B.S.M. 12 2 3 7 7 13—29 0.58 Afdeeline B. Alliance 8 7 1 14 31—6 1.75 H.B.C. 8 6 2 12 4-3—8 1.50 Victrix 8 2 1 5 5 19—26 0.62 C.G.Zw. W. 7 2 5 '4 9—28 0.57 V.V.F. 7 1 1 5 3 6—36 0.42 OVERZICHT. R.C.O. houdt zich goed en blijft no. 2 i de afdeeling. Na de nederlaag tegen haar Overveensche concurrent was 'n inzinking merkbaar nu leeft de animo weer op. Als C.G.Zw. W. nu haar laatsten wedstrijd wint, dan blijft ze no. 3 im Bunde, maar Geel-Wit heeft er ook zin in, en ze heeft kans ook. Jullie maken 't zelf maar uit. V.V.F. achtte zich Zondag 1.1. verplicht om tc winnen, ja, ik vind ook, als je met de auto komt, dan kun je niet m nder doen- D.S.S. was op haar laatste receptie niet erg gelukkig, maar dat kan de beste overkomen, jullie midden voor wordt eerrdaags nog 'n internationale, hij is al goed op weg. B.S.M. blijft bescheiden en neemt de laatste plaats voor haar reke ning, maar misschien worden de laatsten nog wel de eersten.... 't volgende seizoen dan. In afdeeling B was 't stil den laatsten tijd, 't loopt op 'n eindje en daarom wilde Geel-Zwart de laatste plaats niet accepteeren, nog een Zondag en de competitie is voorbij. 25 Mei sluiten we de zaak. Tot de sluiting dan Wij herinneren er voor dc laatste maal aan dat morgen op het terrein achter het R. K. Lyceum aan den Zijl weg de Roomsche voetbaldag wordt gehouden. Om 1 uur ontmoetten elkaar de volgende elftallen. Junioren Haarlem Nieuwenhuis v. d. Broek Schoen v. Dijk Sweerts G. Lamp Wassenberg W. Lamp Peters Janssen Krieger Pol Sporre Harding Kune Schuurtnans v. Huystee Schut de Haan Elsensohn Scharf Bonke Junioren Amsterdam Daarna een athletiek-demonstratie en om drie uur de hoofd-match tusschen de volgen de elftallen. Haarlem Neeskens Pielage F. Mooren Kamer v. d. Vlugt Vintges Borghouts Wittebrood A. Mooren Vester v. Rooyen Kuhlkamp B. Grimberg Willemse Wihenga Blom Coffeng Distelbrink Verheyen F. Grimberg Olthoff Leereveld Amsterdam Men kan er van verzekerd zijn dat het wedstrijden zullen worden die het aankijken zeer zeker waard zijn. Komt Katholieken van Haarlem en Om streken, toont Uw katholiciteit en laat het een „uitverkocht huis" zijn. Op voor de R. K. Sportbeweging Programma voor Zondag a.s. Kampioenschap van Nederland. Be QuickStormvogels. N.A.C.Feyenoord. AFDEELING I. Promotie 2e klasse. S.V.V.—Edo. Promotie 3e klasse. V.S.V,Purmersteyn. Reserve le klasse. V.V.A. 2—Z.F.C. 2 Promotie reserve 2e klasse, R.C.H. 2U.V.V. 2. 'U.V.V. 3Rapiditas 2. Promotie reserve 3e klasse. Z.V.V. 2Stormvogels 2. D.O.S, 2Allen Weerbaar 2. AFDEELING II. le Klasse. ExcelsiorH.B.S. Promotie 2e klasse. O.D.S.Unitas. 2e Klasse A. Xer xesConcordia, AFDEELING III. Promotie 2e klasse. WagemngenRigtersbleek, terrein Be Quick Zutphen AFDEELING IV. D.O.S.K.O.—M.V.V. EindhovenAlliance. Promotie 2e klasse. RoosendaalRoermond. Voor Zondag is dus vastgesteld Be-Quick— Stormvogels. De geheele competitie voor de kampioenen is er nu. zoodat er voorloopig nog werk aan den winkel blijft. Vanaf volgende week zullen zooveel mogelijk ook de Zater dagen worden benut. Of de Vogels hun ongeslagen record tegen de Noordelijke kampioenen zullen handha ven is een moeilijke vraag. Gezien de resul taten der reeds gespeelde wedstrijden zou een IJmuidensche overwinning eigenlijk voor de hand liggen. Vooral echter wanneer het een ontmoeting gold tegen Be Quick in Groningen zal men goed doen met een voor spelling zoo voorzichtig mogelijk te zijn. De Groningers spelen in de kampioenscompe titie meestal een wisselvallig partijtje en zijn dan tot de meest verrassende dingen in staat. Waarmede we natuurlijk geenszins willen zeggen dat Stormvogels zal verliezen. We achten de IJmuidenaren zelfs in staat Be Quick alle gelegenheid tot verrassingen te ontnemen. Maar dan zal er gewerkt moeten worden. Enfin hard werken is geen zwak punt bij de IJmuidenaren. Een kleine Storm vogels overwinning schijnt ons het meest denkbaar. Ook Feyenoord achten we wel in staat van N.A.C. in Breda te winnen, zoodat dan weer van een Westelijke suprematie kan worden gesproken. Edo moet naar Schiedam, om op een meer dan slecht terrein tegen S.V.V, te spelen. Het zou ons niets verwonderen wanneer de Schiedammers thans een minder gewillig slachtoffer bleken dan den eersten keer. Edo heeft echter een prachtkans op het le klasseschap. Met dit feit voor oogen schijnt ons zelfs het slechte S.V.V.-terrein voor de club der Pigge's geen beletsel om de beide puntjes mee naar het Noorden te nemen. Voor de promotie der 3e klassers wordt nog gespeeld V.S.V.Purmersteyn, welke wedstrijd beslist door de Velseroorders moet worden gewonnen willen zij hun kans voor de 2e klasse niet geheel en al verspelen. Tenslotte nog R.C.H. 2—U.V.V. 2 voor het reserve le klasseschap. Beide clubs staan er best voor en het be looft hier een spannende strijd te worden. Voor de verdere wedstrijden verwijzen wij naar het programma. STORMVOGELS-N. A. C, Een reuze storm. Felle zonneschijn. On telbare fietsen, motorrijtuigen en autobus sen, rijden het zwarte weggetje op. Allen gaan naar het Stormvolgsterrein. Het hokje" voor de tribuneplaatsen, is op een gegeven moment uitverkocht. Een lange file menschen staan vergeelsch te wachten op een kaartje. Ik kom bij de gereserveerde plaatsen en vind nog één hoekje open, wat speciaal voor mij bewaard is. Mijn wachten wordt niet te lang op proef gesteld, want al spoedig verschijnen de de Zuidelijke kampioenen. Wat is dat? Het begint te duizelen voor me. Ik word achtereenvolgens bleek, wit van schrik, dan weer rood van schaamte. Wordt dat soms een wedstrijd om het kampioenschap van de R. K, F,? Het spel is begonnen. Een Stormvink mist eenige dotten van kansen. Gevloek, getier, geraas. De doelman der Zuidelijken is schitte rend. Even kijk ik op mijn briefje waar de elf tallen op vermeld staan. v, d. Aa. Plotseling fli'st het door mijn gedachte: de oud-keeper van het Federa tie-elftal. Het lawaai op de tribune is geweldig, Uitroepen van teleurstelling tegenover de Vogels en applaus voor de kranige pres- tics der Bredanaars. „Zulke spelers zitten niet in het Ned. Elftal" hoor ik een buurman zeggen. Ik vraag welke spelers hij bedoelt, „Wel natuurlijk Ter Beek en v. d. Aa." De wedstrijd is afgeloopen. De IJmuidenaren hebben verdiend ge wonnen, v. d, Aa was de ster van het veld. In de autobus naar Haarlem ben ik in diep gepeins verzonken, Wat beschikt die N. V. B. over „reuze" spelers Spelers bij do vleet. die echter in de R..e hm.... hm.... hooren. Ik blijf peinzen cn kom tot dc conclusie dat wanneer de R.K. spelers hun belang be grepen, wij het sterkste N. V. B.-elftal zouden kunnen weerstaan. P. K. De roodzwarten gaan naar Schiedam mot het volgende elftal: De "Kiefte Kuil Boeré J. Peruke!, J. v. d. Laan, C. v. d. Laan Dc Zwart, Tanes Steffens Perukel C.v.d.Hurk Om den Lugdunumbeker. Het bestuur van den Leidschen Voetbal bond is er, door de late beëindiging der competitie, tot nog toe niet in geslaagd, om een datum te vinden voor den jaarlijkschen wedstrijd om den Lugdunumbeker. Intus- schen is gebleken, dat Feyenoord thans houdster van den beker, er prijs opjstelt, om toch naar Leiden te komen, zoodat de wed strijd om den Lugdunumbeker tusschen het Leidsche N. V. B. XI én Feyenoord thans half Juni wordt gespeeld. R.C.H.2 UVV2 R. C. H. 2 ontvangt Zondag o.i. haar zwaarste concurent uit de promotie compe titie op haar terrein te Schoten. De kansen van deze twee elftallen zijn momenteel vrijwel gelijk zoodat een span nende kamp te wachten staat waarvan de uitslag van grooten invloed zal zijn op de bezetting de eerste plaats. Met een goede kans op promotie voor o .gen verwachten we dat R. C. H. 2 zich ge ducht zal inspannen om te winnen, of zij het zoover zal brengen valt vooralsnog te be twijfelen zoodat wij het op een gelijk spel houden. Wedstrijdprogramma voor 18 Mei 1924 Kampioenschap 3e klasse. Groep I E. G. K. IHaarlem 8, terrein E. D. O. Groep 11: Ripperda 2Zandvoort 3, terrein H. F. C. Groep III: R. C. H. 8Spaarnestad terrein Zeemeeuwen. Competitie. 2 C: E. D. O. 6—Hillegom 2 3 D: Spaarnestad 2H. G. S. C. 2 Sp bl. St. Ed. AMSTERDAM, 17 Mei. Het program ma van de competitiewedstrijden van den N.K.B. voor Zondag a.s. luidt Westelijke Ie klasse. Z Dordrecht DeetosH.S.V. I Promotie-degradatie competitie. N Amsterdam HerculesWesterkwartier. Z Rotterdam RozenburgVelox. B Hengelo Oostelijke le klasse. D.O.V.A.Na as. Kampioenswedstrijd. Arnhem E.K.C.A.D.O.S. Promotie-degradatie- competitie. A Nijmegen Be QuickZ.K.C. Promotie-degradatie. Overgangsklasse. N Amsterdam D.E.V. IIK.V.O. Westelijke 2e klasse. I Rotterdam V.Y.W.Deetos II. Kampioenscompetitie. N Bussum D.E.D.—De Gooiers. Amsterdam OosterparkVierde Vijf. Amsterdam OosterparkWesterkw. II (Zzaterdag.). Z Rotterdam Het ZuidenDe Spartaan. Oostelijke 2e klasse. B Delden Zwart-Wit—H.K.C. II. Noordelijke 2e klasse. B Drachten Kalm en WisM.K.C. (G.) C Westerwolde U.D.I.—W.K. D Veenhuizen Rood-ZwartVitesse (B.) Assen KineaO.L.S. Om den Zilveren Nieuws v. d. Dagbal. Alkmaar K.V.K.V.—B.E.P. Haarlem Haarlem IISwift II. Amsterdam K.V.D.S.S.S. DE MATCH SIR GALLAHAD III— EPINARD. Natuurlijk is schrijft de Tel. na de jongste overwinningen van beide cracks, de belang stelling voor de aangekondigde match op Maandag a.s. tusschen Epinard en Sir Gal- lahad III te St. Cloud nog grooter geworden. De ren a deux zal om 3 uur 20 plaats vinden, nadat de helft van het gewone programma geloopen is. Epinard krijgt 59 K. G. en zijn tegenstan der 54, en de afstand is 1300 Meter. Vermoe delijk rijdt Garner 't paard van den heer W. Wertheimer en is O' Neil! op sir Gallahad in den zadel. Zooals gemeld, hebben beide paarden hun „voorproeven" gewonnen. Sir Gallahad deed in het goede gezelschap van Sao Paulo die tweede werd. Waterloo en Grand Aigle te Tremblay over 1800 Meter 1 minuut en 512 5 seconde. Hij droeg 62 K. G. en werd door O' Neill gemonteerd. Epinard legde Zqndag j.l. met Garner te Bois de Boulogne 1400 Meter af in 1 minuut en 2432/100 seconde. Hij won toen van den uitstekenden Almaviva (met Donogue,) Ro bert Espagne en Mirebeau II en droeg 53 K. G. Beide tegenstanders wonnen hun ren nen met opmerkelijke gemakkelijkheid en bleken in schitterende conditie te zijn. De match belooft dus wel spannend te worden. Epinard is een vierjarige voshengst van Badajoz en Epine Blanche en Sir Galla had is eveneens vier jaar en een kind van Teddy en Pluvky Liege. Beide hebben internationale vermaardheid door hun overwinningen in Engeland in het beste gezelschap. Over het algemeen worden Epinard's kan sen voor dezen match een ietsje grooter ge acht dan die van zijn geduchten tegenstander. Wedstrijdprogramma voor Zondag. Eerste klasse. Amsterdam: V. R, A.H. C. C. Haarlem: HaarlemV. V. V. Enschede: P. W.Rood en Wit. Rotterdam: V. O. C.Hilversum. Tweede klasse. ^.cn H. C. C. IIAmsterd. L. C. Rijswijk; 1 e WerveHaarlem II. C. Bussum: VleermuizenV. R. A. II. Amsterdam: V. V. V. II—Albion. OVERZICHT. Morgen dus in Haarlem de wedstrijd tus schen Haarlem en V. V. V. op het terrein aan den Schoterweg. Begrijpelijk valt er over het vermoedelijke resultaat van deze ontmoeting niet veel te vertellen. Van Haarlem weten we, dat zij zoo onge veer tot de middelmatige clubs zal behoo ren. Zelfs gelooven wc niet, dat de Scho- tenweg-menschen zoon goed figuur zullen slaan als verleden jaar. Van de Amsterdam mers is ons nog niets bekend. Een voorspelling blijft dus achterwege. Rood en Wit maakt al spoedig haar ver ste reis. Reeds morgen gaan de Spanjaard- laan-menschen naai» Enschede. We zijn be nieuwd waf de gebroken Rood en Wit-ploeg er van terecht brengt. Eenige van de beste Rood en Wit-spelers zijn vertrokken, De fast-bowler v. Spengler schijnt voor Hilversum uil te komen, al thans, we lazen zijn naam in een verslag van den wedstrijd Hilversum-H. C. C. Trouwens, de club van v. Booven heeft dit jaar dc be schikking over meerdere bekende cricket- ters gekregen, b.v. de Kessler's, Vis en Koe- leman. Om nu op P. W.Rood en ,Wit terug le komen. Wanneer dc Haarlemmers mei niet al te veel invallers naar het Oosten trekken,) wordt het misschien een Rood en Wit-over- winning. r Haarlem 1! gaat naar het pas tot den N C. B toegetreden Te Werve. Een overwin ning voor de Haarlemmers za' daar wel het resultaat zijn. De Engelsche uitslagen van Dmsuag :i;n Surry ïe innings 223, 2e innings 136 (voor 2 wickets) gesloten. Zuib-Afrika le innings 223, 2e innings 85 (voor 2) Drwa. Debyshire "175 en 104 (voor 8), Leicester shire 127 Draw. Kent 198 en 240 voor 4), Essex /41. Draw. Hampshire, 129, Sussex 172 Draw. Gloucestershure me* 68 en 42, wint met 8 wickets en Yorkshire 98 en 14 (voor 2). Worcestershire 146 en 154, Glamorgan 236 en 32 (voor 5). Draw, Lancashire met 155 en 110 (voor 8) wint met 2 wickets van Cambridge 151 en 110. De competitie-indeeling voor Waterpolo door den Ned. Zwembond is thans bekeno cn als volgt le Klasse A De Maas, Goudsche Zwemcl, Amst. Zwemciub, Het IJ. le Klasse B. Dolfijn, D.J.K., Neptunus en U.Z.C. 2e Klsasê A. S. V. Hilligersb., Schied- Z. C., H. Z. en P. C. en.L. Z. C. 2e Klasse B. A.Z. en P.C., Triton, A.Z. II en Dolfijn II. '2e Klasse C. Heemst. P. C., U.Z.C. II, Het IJ II en D.J.K. II. 2e Klasse D. Apeld. Z.C., De IJsel, Zw. P.C., en Zw. Water. 3e Klasse A. Het IJ III, H.V.G.B., Wa terratten, L.Z.C. II. 3e Klasse B. A.Z. en P.C. II, A.Z. III, Nereus, Nept. II. 3e Klasse C. H.Z. en P.C. II, Maas II, S.V. Hilligersb. 3e Klasse D. R.Z.C., G.Z.C. II, Schied. Z.C. II. 3e Klasse E. D.J.K. (Zutfen), Nept. (Zutfen), Apeld. Z. C. II. 3e Klasse F. Zw. Water II, Zw. P.C. IJ IJsel II, Aa. Dames. le Klasse. Amst. D.Z., Holl. D.Z„ Haag- sche Z. en P. C., Onderl. D.-Z., Rotterd. D.Z. 2e Klasse A H.D.Z.II, Het IJ, Thetis, A.D.Z. II, Zignea, 2e Klasse B. Sportv. Hilligersb., Onder» D.Z., Rotterd. D.Z. De wedstrijden beginnen op Zondag 1 Juni a.s. De rechtspraak. In haar dezer dagen gehouden vergadering heeft de internationale commissie, die de scheidsrechters voor het Olympisch voettal- tournooi benoemt, de lijst van scheidsrech ters vastgesteld. Zij luidt als volgt België Barette, Putz, Christophe. Spanje Louis Colina, Contreras. Egypte Youssof Mohamed. Frankrijk Slavvik, Vallat, Henriot ea Ricard. Nederland Mutters, Eijmers, van Zwie- teren. Italië Mauro, Scamoni. Noorwegen Andersen. Polen Obrubanski, Lustgarten. Roemenië dr. Sabin. Zwitserland Herren. Tsjecho-Slowakië Herites, Cejnar. Zuid-Slavië: Tabris, Mazic, Andrya, i At deze scheidsrechters zullen, behalve ia geval van noodgedwongen verhindering, de vergadering van de scheidsrecnterscommissie, die op 23 dezer om 6 uur n.m. gehouden zal worden, op het bureau van het Franscl Olympisch Comité, (30 Rue de Grammont, moeten bijwonen. Voor de voorronden, te spelen op 25 en 26 dezer, zijn benoemd 25 Mei SpanjeItalië Slawik (Frank- rijk). Zwitserland—Lithauen Mauro (Italië), AmerikaEstland Putz (België). Tsjecho-SlowakiëTurkije Andensen (Noorwegen). 26 Mei Zuid-SlaviëUruguay Valla' (Frankrijk). HongarijePolen Mutters (Nederland). DE DUMONCEAU-BEKERRIT. Niet minder dan 39 motorrijders hebben ingeschreven voor den heden. Zondag en Maandag a.s. te .houden Dumonceau bekerrit. Het aantal Belgische deelnemers is nog niet bekend, daar van de Royal Motorclub Lié- geois nog geen bericht is ingekomen, welke Belgische rijders bij haar voor den wedstrijd hebben ingeschreven. Waarschijnlijk nemen 4 clubteams en 7 merkenteams deel. Van de inschrijvers was er slechts een. die alleen voor den regelmatigheidsrit had ingeschre ven. De andere rijders nemen dan ook deel aan den K.M."snelheidswedstrijd en den heu vel-klimwedstrijd. Drie-daagsche wedstrijd te Zuid- Scharwoude. De te Zuid-Scharwoude gehouden drie- daagsche kolfwedsirijden van den Noord- Hollandschen Kolfbond. hadden den volgen den uitslag: le Klasse le prijs W. Oteman te Boven- karspel, 165 punten 2e prijs P. Hagenaar re Zuid-Scharwoude, 163 punten 3e prijs P. Meereboer te Hugowaard, 157 punten. 2e Klasse le prijs P. Glas te Zuid-Schar woude, 152 punten 2e prijs J. Reine te Zuid-Scharwoude, 145 punten 3e prijs M. v. Zaamen te Krommenie, 139 punten. le Twaalvenprijs H. de Boer te Hoog woud, 7 twaalven. 2e Twaalvenprijs P. Voorn te Opmeer, 4 twaalven, na loting met den heer P. Freijer, Dc clubavonden van de R. K. Damvèr- eenigen zijn als volgt: R.-K. Damclub „St. Bavo", te Heemstede. Dinsdag- en Donderdagavond in het R. K. Vcreenigingsgebouw van 8 tot tl uur. R.-K. Damclub „Theorie cn Praktijk,' te Haarlem. Woensdagavond van 8 tot 10 uur: in het gebouw der St. Josephgczellenver- eeniging aan de Jansstraat. R.-K. Damclub „Gezeliig Samenzijn,Hille gom. Houdt hare clubavond lederen Donder dagavond van 8 tot 11 uur in het R.-K. Volksbondgebouw te Hillegom. R.-K. Damclub „St. Joseph", Haarlem. Woensdagavond van 7' tot 10 uur in het gebouw van de St. Jozefvereenigiug aan de Koningsteijnstraat. R.-K. Damclub ,,S. D, O.", Haarlem. Za terdagavond van 7.' tot 10 uur, in het ge bouw van de St. Josephgezellenvereeniging aan hel Teylerplein. R.-K. Damclub ,,D. J. D.", Haarlem. - Woensdagavond van 7:_ tot 10 uur in het Patronaat. Sf. aan de Leidschevaart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7