f^"::::::::::::JÏÏ Piltfllftl Encycliekmeeting te Krommenie i f r wfl m m Mm 1 Uitbetaling ƒ3.58 g g 1 IJ g| p 1748-T Maandag 19 Mei 1924 P** nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14742 EEN GROOTSCHE MEETING DE OPTOCHT EEN SCHITTEREND GESLAAGDE MANIFESTATIE Voor de optocht. De Meeting Ete optocht. - - Nog een kiekje van de 'talrijke deelnemers in een der straten van Krommenie, uitstekend geslaagd ge In Krommenie. Rede van den heer Silvius. De optocht in de Noorderhoofdstraat. Het begin van den stoet» Een barometrisch raadsel. t)e ootocht in de Noorderhoofdstraat. - passeert. Het fanfarecorps „Crescendo' Een overzicht van liet nieetingsveld tijdens de openingsrede van den heer E. Schaper. Rede kapelaan Nolet. Het Sluitings-Lof. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. Een kiekje op heï terrein üjdens de rede van den weleerw. heer M. Nolei Öe abonnementsprijs bedraagt voor a a £3BSft a n a Haarlem en Agentschappen: S H III H Janco per post per kwartaal bij BBH 18 BB iB Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en - Postrekening No 5970. HflARLEMSCHE COURANT \dverlentiën 35 cents per "regeL vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij _t' Was Zondag voor Krommenie een pwichtige .dag, een dag, waarop het geheele «tholieke' leven, zoowel van Krommenie van den omtrek, van Assendelft, Wormer- -eer. Wormer, Uitgeest en Zaandam zich 111 al haar schoonheid uitte in een grootsche ^'anifestatie. In de herdenking van den encycliek •dxerum Novarum" is nog eens meer dan an- gebleken, hoe in de Zaanstreek, waar 'bok het socialisme zeer verspreid is, toch ook Roomsche leven in den laatsten tijd sterk *ot opbloei is gekomen. Zoowel de optocht talrijke deelnemende organisaties, en °öder deze niet alleen de arbeiders-organi saties, maar ook van den middenstand, als ook fle meeting op het nieuwe sportterrein kunnen Het R. K. Sportterrein, nog pas kortgele den geopend, gelegen achter de Noorder hoofdstraat, biedt een feestelijken aanblik. Met een aantal vlaggen is het geheel opge sierd. De vaandels worden naast den ingang in den grond geplaatst en de menigte ver spreidt zich over het veld, rondom het spreekgestoelte, dat in het midden is opge richt. Het aantal menschen wordt langzamerhand grooter, want velen, die niet aan den optocht hebben deelgenomen, komen de meeting bij wonen. De heer E. Schaper, lid van de standsor ganisatie opent de bijeenkomst met den Chris- telijken groet. De geheele menigte, die tot ruim duizend Ih alle opzichten °Qemd worden. Een mooi voorjaarszonnetje, niet al te ^arm, een heerlijke voorjaarsdag begunstigt manifestatie. Een meer dan gewone drukte van talrijke wandelaars en fietsers wijst er *®®ds op, dat er iets op til is. De grootste "rukte concentreert zich bij het R.K. Ver enigingsgebouw bij de Noorderhoofdstraat. "et is ongeveer kwart over twee. In den tu>n achter het gebouw stellen zich de deel nemers' met de verschillende vaandels op. Geleidelijk wordt het aantal grooter. Vóór het gebouw vermeerdert het aantal Kekers zich gestadig. De politie handhaaft de orde en regelt verkeer. Het is half drie, wanneer het ^egin van den stoet, muziek vooraan, zich ?°?r den ruimen gang van het gebouw naar "uiten begeeft. De deelnemende vereenigingen zijn de zagende, hier genoemd in de volgorde, "Karin ze in den stoet loopen De R.K. Propagandaclub „St. Petrus" Zaandam, de afdeeling Krommenie van R.K. Volksbond, de afdeeling Kromme- "i? van den R.K. Middenstandsvereeniging tPe Hanze", de R.K. vereeniging „Het ''y'uisverbond", afdeeling Krommenie de judeeling Wormerveer van den R.K. Volks- B°nd, de R.K. Propagandaclub „Christus p mijn gewin" te Wormerveer, de R.K. r'SPerantistenclub te Wormerveer de R.K. y^reemging „Het Kruisverbond" afdeeling Wormerveer het R.K. Fanfarecorps. „Cres- «uido", onderafdeeling van de St. Jozef- s?Kellenvereeniging te Assendelft de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" te ussendelft de afdeeling Assendelft van en R.K. Volksbond de afdeeling Uitgeest j? Omstreken van den R.K. Volksbond, de R-K. Bouwvakarbeidersvereeniging St. Jozef S Uitgeestde bond van R.K. Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", afdeeling jutgeest en Krommenie de afdeeling Wor- *?er van den R.K. Volksbond en de R.K. "Pagandaclub Leo XIII te Wo'rmer. Buiten deze bovengenoemde vereenigingen 'Uwken wij nog onder dc voorbijtrekkende» °P den Zeereerw. Heer G. M. A. Beukers, Pastoor en den Weleerw. Heer H. v. d. Waarden, kapelaan. De stoet, die een aan- erkelijke lengte beslaat, men schat onge- 800 man, en die zeer de aandacht trekt, ''gt den volgenden weg Noorderhoofd- Ktraat, v. Limburg Stirumstraat, v. Hogen- ""Jpstraat, Noorderhoofdstraat, Dr. Arink- P'ein, Wilhelminastraat naar het R.K. Sport terrein. De muziek houdt er met eenige lustige wijsjes een goeden gang in. deelnemers is aangegroeid, antwoordt eer biedig. Dan spreekt de heer Schaper zijn ope ningswoord ongeveer als volgt Zonder eenige overdrijving mogen wij thans bij de opening dezer meeting getuigen, dat voor eenige oogenblikken geleden, de grond van Krommenie's straten onder de voeten van de vele betoogers, die met hun vanen in op' tocht voorttrokken, heeft gedaverd. Niet alleen voor geloovigen, maar ook en vooral voor.ongeloovigen hebben zij een heer lijke getuigenis afgelegd van hun Roomsch princiep. Het is een feit van groote beteekenis in de geschiedenis van de organisaties vn Kromme- niet en den verren omtrek, die zich nog nim mer in het openbaar hier in Krommenie me hun vaandels vertoonden, dat zij aan een ma-t nifestatie hebben deelgenomen, zooals thans een heeft plaats gehad. In de laatste vijftig jaren is ook in onze omgeving zeer veel veranderd en wij ouderen van dagen hebben nooit kunnen denken, dat in 1924 zeer veel organisaties zich zouden opmaken, om in déze streek waar de socialis tische begrippen zoozeer zijn ingedrongen, petuigenis af te leggen van hun Roomsche grincipes. Het is een feit van zeer groote be teekenis, want hiermede toonen de organi saties, dat zij zoowel uiterlijke als innerlijke kracht bezitten. Wat heeft de egoïstische leuze van het li beralisme gebracht, immers het socialisme, het evangelie van den haat, een stelsel, ge grond op gevoelens van haat en afgunst. Daartegenover staan de Roomsche orga nisaties. Zij willen liefde en rechtvaardigheid, daarvoor werken zij. Daarvoor zijn zij Roomsch. Tenslotte spreekt de heer Schaper de hoop uit, dat de meeting, waaraan afdeelingen van Uitgeest, Krommenie, Assendelft, Wormer veer, Wormer en Zaandam, aan welke laatste spr. een bijzonder woord van welkom toeroept, uitmuntend moge slagen en dat zij de vruchten in rijke mate moge afwerpen, die er van verwacht worden. Dit openingswoord wordt met een luid applaus beloond, waarmee de menigte haar instemming betuigt met de woorden van den heer Schaper. De muziek zet daarna het lied „Aan U, o Koning der eeuwen" in, dat door velen uit volle borst wordt medegezongen. Daarna kondigt de heer Schaper aan, dat het in de be doeling ligt, de beide sprekers voor de mee ting na elkander te laten optreden. Het eerst beklimt de heer Silvius, Centraal President van den Ned. R. K. Volksbond het spreekgestoelte. De muziek zet het „Roomsche Blijdschap, in, waarvan twee coupletten worden gezongen Dan neemt de heer Silvius het woord. Spr. heeft tot titel van zijn betoog gekozen De Encycliek als grondslag voor de maat schappelijke hervorming. Spr. constateert, dat inderdaad, zooals de voorzitter in zijn krachtig openingswoord heeft medegedeeld, een groot aantal deel nemers heeft gevolg gegeven aan de. mani festatie ter herdenking van de uitvaardiging van den Encycliek „Rerum Novarum". Een en dertig jaar geleden verscheen deze Pauselijke brief, waarin de R.K. Kerk bewees het machtigste zedelijke lichaam te zijn. Deze pauselijke vermaningsbrief werd de wereld ingezonden tot alle volkeren, omdat men was afgeweken van de heilige beginselen, die gedurende negentien eeuwen waren nagevolgd en eerbiedigd. Het was een en dertig jaar geleden, dat de macht van het zich alom verspreidende mate rialisme de beginselen van liefde van de Katholieke Kerk hoe langer hoe meer terug drong. Deze meeting, de herdenking der Encycliek - uitvaardiging moet allen tot dankbaarheid stemmen. Zij moet tot dankbaarheid stemmen om het feit, dat Paus Leo XIII bij de uitvaar diging van zijn encycliek een leiddraad gaf aan alle volkeren der wereld. Men weet, vervolgt spr., hoe de mensch voor 30 of veertig jaar geleden minder in aanzien stond, hierbij meer speciaal doelend op den arbeidersstand. De waarde van den mensch werd uitgeschakeld, het doel van den mensch is de samenleving werd weggecijferd. Zoo ook de waarde der vrouw eh de be teekenis van het kind. Ook met het oog op het vele, dat door moeizaam werk in dit op zicht reeds ten goede is gekeerd en is her steld, acht spr. dat de meeting tot dank moet stemmen. Tot dank moet men opzien naar de daden, die Leo XIII door het uit vaardigen van zijn encycliek tot stand heeft weten te brengen. De bewijzen hiervan zijn in groot getal ook in Nederland aanwezig. Men is teruggekeerd van den tijd, waarin men leefde, waarin weduwen en weezen verdrukt werden, waarin alles werd uitge schakeld, wat den arbeider als mensch toe komt. Na een en dertig jaar van zwaren ar beid is hierin belangrijke verbetering aan gebracht. Als men nu de talrijke verbeteringen heeft, zooals den arbeidsdag, de sociale wet geving, dan heeft men dat te danken aan de vermaningen, die het opperhoofd der Kerk over de wereld uitzond aan de leiders der menschheid. Met groote tevredenheid mag geconstateerd worden, dat belangrijke ver beteringen zijn ingetreden. Tegemoetgekomen is aan de billijke eischen en verlangens die men mag stellen. Maar, vraagt spr,, heeft men ook wel gedacht, dat men niet alleen sterke organisaties moet hebben, maar ook nog iets anders, n.l. men schen met rotsvaste beginselen? Men zal moeten erkennen, dat in dit op zicht nog wel heel veel zal moeten gedaan worden. Niet alleen Katholieken moeten er zijn, die in optochten uiting geven aan hun principes, maar ook Katholieken in het openbare leven, en in het gezinsleven, die voor hun katholiek geloof durven uit te komen en met de daad toonen durven, dat zij dragers zijn van de Katholieke beginselen. Wanneer dat gebeuren zal, dan zal men gaan inzien, dat het Katho lieke leven meer en meer tot zijn recht zal komen. Het is plicht de vermaningen en léssen van den encycliek in verwezenlijking te brengen. zijn tezamen gekomen en dit is volgens spr. juist gezien. Het beginpunt, vanwaar men uitging, was de herdenking van de uitvaardiging van den encycliek „Rerum Novarum". Toch zijn niet alleen arbeiders-organi saties vertegenwoordigd, omdat deze ency cliek ook voor anderen van groot belang is. Begeestering was er reeds in zang en mu ziek. De optocht was een machtige manifestatie, geen rouwstoet.. De beeldtenis van den groe ten Paus Leo XIII werd in den stoet mee gedragen, en hoewel hij reeds lang gestorven is, toch leeft hij nog voort in zijn encycliek, in de wijze lessen, die hij daarin gaf. Hij leeft nog voort in het besef, dat men volgen moet den man Gods, die voortleeft en re geert in den Paus. Het besef, dat men in den Paus van Rome' een veiligen gids heeft. Viva i! Papa. Leve de Paus van Rome !(luid applaus). Spr. wil een oogenblik spreken tot het gezonde verstand en wil in het kort samen vatten, wat de encycliek bevat en welke de strekking ervan is. Het is de absolute veroordeeling en ver werping van het socialisme. Daarom acht spr. het juist zoo goed, dat ook midden- standsvereenigingen tegenwoordig zijn en dit hooren. De Paus veroordeelde het socia lisme om de volgende drie redenen. lste Het socialisme is nadeelig voor de arbeiders. 2e Het socialisme is onrechtvaardig, omdat het zich op onrechtvaardige wijze meester maakt van de goederen van anderen. 3e Het socialisme werpt omver het huis gezin en de verschillende staten. Verder de encycliek doorlezende, ontdekt men de drie spreuken van den Paus als in de bergrede van Christus. A. Zalig zijn zij, die tevreden zijn. Met de woorden van de encycliek Gelijk heid van stand is onmogelijk, laat een ieder zich schikken in den stand, waarin God hem geplaatst heeft. B. Zalig zijn zij, die arbeiden. Met de woorden van de encycliek De arbeid is een straf voor de zonde. C. Zalig zijn zij, die lijden. Met de woorden van de encycliek Het lijden zal altijd in de wereld blijven. Volgt men die uitspraken, dan kan men tevreden leven. De arbeid is een kruis, maar een kruis, dat opgelegd is door God zelf Daarom kan men gelukkig zijn, omdat men leeft in de zekerheid, dat men den wil van God doet. De wereld begrijpt dit niet. Zij draagt ook het kruis. De katholieken dragen het kruis met Christus, willen zij dit niet, dan zullen zij het kruis dragen, maar zonder Christus, een zwaarder, harder kruis. Die gedachte wil spr. vooral uit de Encycliek naar voren brengen. De Encycliek „Rerum Novarum" wil niet direct een maatschappelijke ver betering, maar wel de menschen brengen onder het gezag van den éénen Paus van Rome. Dan vraagt spr. zich af, wat er gedaan moet worden. Eerstens en vooral moet men er tegen waken.dat de socialistische idëeen ingang vin den. Men moet zijn zedelijke kracht ontwikke len. En die zedelijke kracht kan men vinden in de Kerk en vooral ook aan de Communie bank. Dit zijn de voornemens, die men moet maken en die spr. zijn toehoorders vooral wil inprenten. voor terugschrikken zal er nog meerdere te laten volgen, want de eerste poging werd reeds met schitterend succes bekroond. De vereeniging „Bloemendaal's Bloei" heeft Overveen indertijd een niet genoeg te waardeeren genoegen gedaan met de schenking van de beide barografen waarvan er een een plaatsje gevonden heeft tegen 't gemeentehuis te Overveen. Dank zij deze zelfregistreerende instrumenten zijn we van elk oogenblik van den dag, dat achter ons ligL in staat af te lezen welken luchtdruk we ge had hebben. De pressies en compressies, teekenen zich op den draaienden rol met sierlijk golvende lijnen af, zoodat we ieder, oogenblik van het etmaal in staat zijn te constateeren, of het waait, regent, onweert, zonneschijnt of dat het betrokken is. Er doet zich bij onzen barograaf echter een onverklaarbaar verschijnsel voor. Mis schien ook in de Overveensche luchtsgesteld- heid. De geleerden op 't gebied der meteo rologie staan nog vele raadsels. Misschien dat men over een eeuw of wat wat verder is gevorderd in deze belangrijke wetenschap. Maar thans is zij nog lang geen wiskunde, heel vaak giskunde en nog vaker miskunde. En zoo heeft de geheele meteorologische geleerdheid uit Overveen en omstreken zich reeds suf geprakkizeerd over de oorzaak van 't Overveensche barografische raadsel. Bij zonnig weer doet zich n.l. het verschijn sel voor, dat de grafische lijn tusschen 12 en 1 uur 's middags een diepe buiging naaf be neden maakt, op de manier van een hoofd letter V. En aangezien- mijn eigen, noch an- A 1^1 A' -IfcV 'JV '*4* Tot 12 uur wordt daar hard gewerkt, onder hooge spanning, zooals de vakterm luidt. Hooge spanning geeft hoogen druk, welke zich openbaart in hoogen barometerstand. Als 't 12 uur wordt en de tijd van koffie drinken nadert, gaat een gedeelte van de raadhuisbevolking naar huis, waardoor bij de overblijvende een zucht van verlichting ontstaat, de spieren zich ontspannen, de hooge spanning verdwijnt, een inzinking ont staat, welke zich draadloos voortplant naar den barograaf. Als door 't koffiedrinken de krachten weer zijn hersteld, komt de span ning en daardoor de hoogere druk weer te- terug. Deze uitleg komt me echter zoo onwaar schijnlijk voor, dat ik er om der curiositeits- wille slechts melding van maak. Intusschen ook Ballileï, wiens verklaring van 't ontstaan van dag en nacht indertijd niet geloofd werd, is later in 't gelijk gesteld. En in elk geval komt deze verklaring van 't barografisch raadsel me nog niet zoo onge rijmd voor, als het verband, dat sommigen willen leggen tusschen den staartslag der visschen, en de richting der zeestroomingen of tusschen de blaasinstrumenten en de richting der voorjaarswinden. Wellicht, dat hij, die 't Overveensche barografische raad sel aldus verklaarde, ook nog eens door het nageslacht in 't gelijk gesteld wordt en dat, hem ter eere, een standbeeld wordt opge richt. In dat geval houd ik mij aanbevolen voor de levering van 't brons op 't marmer. Naschrift. De lezer lacht natuurlijk om deze ontboezeming? Maar heusch, de ze dagolijksche inzinking is geea fantasie. De 'ijn vertoont 'veikeüjl. dezen g?ng: Veronderstel, dat iusschen 12 i.ur en half 2 't kastje doa- de zon beschenen \»o:di dat 't stel hefboompfes door de waimt'-. uitzet, wat van invloed zal zijn op de getrokken lijn. 'I. Instrument hangt dus op een ongeschikte pla.i's N De Katholiciteit moet getoond worden, overal, ook in het practische leven Spr. ves tigt er de aandacht op, hoe men dankbaar moet zijn voor den steun, die men geniet van de sociale arbeiders, de priesters. Wanneer men in degelijke opvatting leiding weet te geven, is dit te danken aan het onderricht der sociale priesters. Dit moet een spoorslag zijn, die moet de aansporing zijn, dat men de overtuiging in het hart neemt van het altijd onoverwinnelijk ideaal. Spr. richt dan een op wekking speciaal tot de arbeiders om er voor te zorgen, dat de ongeorganiseerde kameraden in de rijen der Stands- en vakor ganisaties worden opgenomen. Wanneer dit tot stand komt, dan zal de meeting de vruch ten hebben voor orde, welvaart en regel. Spr. besluit zijn betoog met een krachtige opwekking en de leuze Alles herstellen in Christus. Een luid applaus beloont den heer Silvius toor zijn opwekkend'woord.De muziek begin t weder en speelt een opwekkende marsch, waarna de weleerw. heer Nolet uit Amster dam zijn rede aanvangt, getiteld De Ency cliek Rerum Novarum als de zedelijke en godsdienstige grondslag der maatschappij- Bij het begin zijner rede, maakt de eerw. spreiter een geestige vergelijking tusschen een voetbalwedstrijd en de meeting, welke gehouden wordt. Op andere Zondagen, aldus begint spr„ is het hier op het R. K. Sportterrein geheel an ders gesteld. Dan wordt er een wedstrijd ge speeld. En toch is er wel eenige overeen komst te ontdekken tusschen een voetbal wedstrijd en de nu plaats hebbende meeting. Het gaat op 't oogenblik niet om een vriend- schappelijken wedstrijd, het gaat hier om de belangen van de onsterfelijke ziel, een wed strijd tusschen zwart en rood. Zwart is vertegenwoordigd, maar waar is rood Rood spookt nog een weinig in de her senen van velen rond, 'omdat het socialisme gebruik maakt van de kwade neigingen, die in den mensch leven. Er staat nu een organisatie, die ten strijde trekt tegen „rood", alles gaat reeds goed, het succes is verzekerd, de overwinning is reeds behaald, maar toch hoopt spr. dat het aantal gemaakte doelpunten nog verdubbeld wordt, zij het dan niet door zijn woorden, dan toch door de belangstellende aandacht van toehoorders. Vele R.K. Vereenigingen uit den omtrek Gaat verder de wereld in, aldus bestuit de eerwaarde spreker zijn enthousiaste rede, ver kondigt het evangelie des vredes. De kracht van Christus zij in uw hart. Een luid en langdurig applaus volgen, waarna de heer Schaper nog een woord van dank spreekt. Spr. constateert, dat de geheele manifesta tie, zoowel optocht als meeting op schitte rende wijze is geslaagd en spr. wil op de eer ste plaats voor dat welslagen zijn dank bren gen aan de beide sprekers, den heer Silvius en kapelaan Nolet. In hartelijke bewoordingen dankt spr. de beide sprekers voor hun bezielende rede. Een woord van dank richt spr. tot den zeer eerw. Heer Pastoor en den wel eerw. heer ka pelaan, die de geheele betooging hebben wil len meemaken. Ten slotte spreekt spr. den wensch uit, dat de conclusies der beide sprekers door de talrijke toehoorders aanvaard zullen worden en dat overeenkomstig hunne woorden zal gearbeid worden. Na een woord van dank aan de muzikanten sluit de heer Schaper de uitstekend geslaagde beijenkomst met den Christelijken groet, waarna de menigte zich verspreidt en lang zaam het veld verlaat. Tot sluiting der Encycliekherdenking ce lebreerde de Zeereerw. heer pastoor Beukers in de R. K. kerk te Krommenie des avonds een plechtig lof, waaronder hij de talrijke aan wezigen, die het kerkgebouw vulden nog een krachtig woord van opwekking toesprak naar aanleiding van het woord „Non ex pane solo vivit homao. „JJe mensch leeft niet van brood alleen Dit was het slot van het groote gebeuren voor Krommenie van j.l. Zonda.g Een grootsch gebeuren, waarin het Katho lieke geloof, dat goddank in de Zaanstreek Steeds in bloei toeneemt, op heerlijke wijze £.ich naar buiten heeft vertoond en waar hon- uerden mannen openlijk van hun katholiek geloof getuigenis aflegden. Roomsch Krommenie mag met welgeval len op den Zondag van 18 Mei terugzien als op een Zondag, die het een heerlijke geloofs belijdenis gaf, een dag waarop duidelijk het bewijs geleverd werd, dat ook Krommenie zijn Roomsch manifestaties met groot suc ces kan houden. Dit is de eerste openbare katholieke bijeenkomst geweest in de open lucht en wij gelooven zeker, dat men er niet derer barometer deze plotselinge depressie aanwijst, moet het verschijnsel wel iets zeer plaatselijks zijn. Plotselinge inzinkingen gaan in den regel met sorm gepaard, en te meer, als in de buurt de barometer hoog blijft staan. Of er nu in 't gemeentehuis of daar in de buurt ergens een storm losbarst, b.v. als een onvriendelijke vader thuis komt en den boel nog niet aan kant vindt, heb ik nog niet kunnen uitvisschen. Trouwens, dat zijn van die interne aangelegenheden, die me niet aangaan. En bovendien zijn zulke stor men in den regel stormen in een glas water, waar op onze leerkundige instrumenten niet reageeren. Nu zijn er al verschillende hy pothesen omtrent deze onverklaarbare af dwalingen van de schrijfstift des barograafs geopperd. Maar Prof. Koekebakker, di recteur van de Greenwichsche sterrenwacht, aan wien een volgeschreven staat van de Overveensche luchtdruk is toegezonden, heeft al deze hypothesen weggehypotheesd. Een onzer ingezetenen, echter een eenvoudig man, die getrouwd is en verstand heeft van plaatselijke onweersbuien, geeft er de vol gende verklaring van De barograaf hangt tegen 't gemeentehuis Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Achteruit OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon Meteo rologisch Instituut te De Bildt. Naar 19 Mei. Barometerstand 762.9 m.M. te waarnemingen in den morgen van Barometerstand 753.11 m.M. te Hoogste Zurich. Laagste Valentia. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Mei: Zwakke tot matigen, zuid-oostelijke tot zuid-westelijken wind, afwisselend bewolkt, waarschijnlijk regen of onweersbuien, zelfde temperatuur-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1