10 PEN OoGEN mei aandacht onze Advertentie-kolom men door. vindt ge het een of ander waarin U be lang stelt, Ingezonden Mededelingen Ingezonden Mededeelingen Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. LEIDEN. NOORDWIJKERHOUT. VOORHOUT. HILLEGOM. „BRONSTEE" MODEL MELK KARNEMELK YOG HU R'T; IJMUIDEN. VELSEN. WIJK AAN ZEE. Muziekconcours. BEVERWIJK. SCHOTEN. SPAARNDAM. ZANDVOORT. HAARLEM. R.K. Kamercentrale Haarlem, MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 6öct Bij Apoth. en Drogisten, 19 MEI SMKSffië® moet g» h©bb©n en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE 1 HAARL. I COURANT kopenhagen. OVERVEEN, HEEMSKERK. UITHOORN. N.V. Leidsche Exploitatie-Maalsc&appt). In de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders der N.V. Leidsche Ex ploitatie-Maatschappij van Onroerende Goederen, welke op Vrijdag 16 Mei j.l. in de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" te Leiden gehouden werd, werd de Balans- en Winst- en Verliesrekening, sluitend met een winstsaldo van 55.015.16goedgekeurd en bet dividend vastgesteld op 8 pCt., na diverse afschrijven ten bedrage van 19.154.14, toevoeging aan het reservefonds van 3.606.5214 en reserveering dividend en tantième-belasting. De totale reserve be draagt hierdoor 40.583.37, Ingevolge verslag der directie was de boekwaarde van Onroerende Goederen op 3ï December met diverse afschrijvingen in de vorige jaren 1.508.221.5134, bestaande uit kleine heerenhuizen, burgerwoonhuizen, ai- beiderswoningen, welke allen op diverse gunstige standen van Leiden, Den Haag en Haarlem gelegen zijn. Op de balans komen de navolgende pos- ten onder 't actief voor: Kas J 8.812.1534; onroerende goederen 1.523.221.5534; materialen 3.916.35; hy potheken 32.332.50; verstrekte bouwcredie- teh 79.289.26; onder 't passief: gestort aandeelen-kapitaal 285.500; hypotheken O.G. 953.500; obligatie-leening 135.750; reservefonds 36.976.8434; winst 55.015.1634; terwijl op den winst- en ver liesrekening voorkomen als winst onroeren de goederen 64.896.07 en huuropbrengst 99.772.94. Als commissaris werd herkozen Dr. E. b. H. Verviers. Brand. Alhier is brand uitgebroken in een uitdragerij van den heer Singeling in de St Jorissteeg. De brand bleef beperkt tot het achtergedeelte, waarin een pakhuis is ge vestigd, uitkomende in de Krauwelsteeg. Het pakhuis is geheel uitgebrand. De oorzaak ts onbekend. Doodelijk ongeluk. De motorrijder A. K., jur. student te Leiden is Vrijdagavond tusschen Ede en Arnhem met groote vaart :egen een vrachtwagen gereden. Hij was ter stond dood. De justitie stelt een onderzoek in. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Apo- fonia Cornelia en Cornelia Maria Johanna, dochters v. J. P. Corel en C. M. Wagener Petrus Leonardus Jozephus, z. v. P. L. j. Ma- rijnen en A. Suiker Hendrikus Maria z. v. P. Opdam en M. Heemskerk Albertus Cornelis, z. v. P. A. Duivenvoorden en M. F. Koemans Dirk, z.e v. W. van der Zwart en van J. Bentgem - Cornelis Dina Maria, d. v. M. H. van Haaster en J. A. Warmerdam Alida Maria, d. v. A. Hoogenduin en J. J. van Duin Cornelia Helena, d. v. P, den Elzen en C. Koster Nicolaas Leonardus, z. v. F. Turenhout en C. M. van Dam Petrus Johannes, z. v. Th. van Schoofen en H. M. Hulsebosch. Overleden: Henricus Winmtbst 47 jaar te Alkemade, echtgen. van A. Nigten Johan nes H. Vlamings 47 alhier Johannes Hen drikus Kortehaas 9 mnd, alhier. Huw, angiften: Petrus van den Berg en Marijtjes Hoeks Cornelis J. van der Post 'n Johanna C. Romijn, Veiling op 16 dezer, onder Directie der rombinatie Swart c.s. Gewas middelmatig. Vuurbaak best. E. V. T. Cullinan 0.46; idem Eleonora 0.11, id. Princes Helena 0.17, id. Pro- zerpine 0.46, id. Mon Tresor 0.20, id. Le Matalas 0.40, id. Cram. Briliant f 0.20, id. Dusart 0.18, id. Rose Grisdelin 0.16, id. Herman Schlegel 0.11, id. Witte Valk 0.24, id. Witte Dux Max. 0.13, id. Ar- tus 0.12, id. Due de Berlin 0.20, id. Wouwerman 0.18, id. Fred Moore 0.22, D. T. Theeroos 0.33, id. Lucretia 0.19, :d. Imperator Rubrorum f 0.45, id. Salva dor Rosa 0.42, id. Thalia f 0.22, id. Vuur- »aak 0.58, id. Rubra Max. 0.19. Alles per regel Eucharistisch Congres. Tegen Dinsdag 20 dezer, des avonds acht uur, zijn de di verse besturen, der Roomsche vereenigin- gen hier ter plaatse opgeroepen tot een bespreking in t Patronaatsgebouw, in ver band met het Eucharistisch Congres, het- weik op 13 Juli te Noordwijk zal plaats hebben. R.K. Kiesvereeniging. Deze vergaderde op Vrijdag j.l. in 't Patronaatsgebouw. De opkomst was slecht. De voorzitter, ie heer G. Bulten, schrijft dit toe aan het ongunstige jaargetijde, maar de vergadering was te belangrijk om uit te stellen. De heeren G, Bulten en W. v. d. Laan en mevr. Botsv. Schaik, worden naar de Kamerkieskringvergadering op 21 dezer te Gouda afgevaardigd.' De heeren H. Vester, P. L. v. d. Hulst en J. H. v. d. Voet zul len dezen, zoo noodig vervangen. De beschrijvingsbrief voor voornoemde vergadering lokte geen breedvoerige be sprekingen uit. De afgevaardigden krijgen een vrij mandaat. De voorzitter zegt in zijn slotwoord, dat op de eerstvolgende vergadering het Ka merlid Loerakker als spreker uitgenoodigd xal worden, die zich hiertoe in beginsel be reid heeft verklaard. Met Bestuursverkiezing zal gewacht worden tot een nieuw reglement is vast gesteld en misschien 't Bestuur in zijn ge heel aftreedt. Spr. gaat alsdan als Be stuurslid heen. Spr. acht het voorzitter schap eener kiesvereeniging en 't Burge meesterschap een slechte combinatie. Hierna sluiting. Veiling te Hillegom, op 17 dezer, onder Bfrectie van Holland's Bloembollenhuis. Gewas best. Belangstelling en kooplust groot. Prijzen hoog. Genoteerd per bed van 3 R.R. lang, tenzij anders vermeld. E. V, T. Prins v. Oostenrijk 31, idem Witte Due Max. 13, id. Keizerskroon 24, id. Cram. Briliant 15, id. Rose Grisdelin 13, id. Gele Prins 15, id. Briliant Star 66, id. 1'Esperance 17, id. La Riante 23, D. T. Murillo 16, id. Theeroos 29, id. Scarlet Cardinal per re- gel 120, id. Salvator Rosa 22, Dw. Pr. of Haarlem 14, id. Princes Elisabeth 61, id. l'Europe 22, Valentine 20, id. Bar- tigon 33, id. La Viance per regel 3.30, Br. Gcfiden Bronse per regel 1.30, idem Plutarchus per regel 1.80, E. R. Moreno 36, id. Pink Perfection 50, id. Ger trude 44, id. Queen of the Pinks 66, id. Marconi 62, id. La Victoire 55, l'd. Gen. Pelissier 61, id. Garribaldi 66, id. Nimrod 90, E. W. l'Innoceirbe 48, id. Grandeur a Merveille 57, id. Angenis Christina 46, E. B. Grand Maitre 54, id. Grand Mondrane 29, id. Marie 46, id. Perle Briliant 46, id. King of tht Blue 50, E. P. Lord Balfour 48, id. Sir Wm. Mansfield 50, E. N. Poet. Ornatus 2 j. 25. R. K. Onderwijzera-vereeniging. Zater dag vierde de afd. Hillegom en Omstreken van den R. K. Onderwijzersbond in het 3isdotn Haarlem, op feestelijke wijze haar Patroonsfeest. Te 9 uur werd in de Sint Martinuskerk door dern Geest Adviseur, rector- Jansen Schmidt de Hoogmis opgedragen, waarbij het zangkoor zeer verdienstelijk dc_30 stem. mige Mis van Hub. Kuijpers uitvoerde. Na h$t Evangelie hield de Celebrant een korte toespraak, waarin hij de H, Johannes LEES ZEKER Baptista de la Salie, de Patroon der Ver- ceniging, als voorbeeld der R. K. onder wijzers stelde en alle aanwezigen, 'n 30-tal, aanspoorde om met ijver en toewijding hun moeilijke taak van opvoeders te vervullen. Onder de H. Mis de gebruikelijke generale Communie. Na de Mis was er eenfeestelijke bijeen komst in de voormalige Pastorie aan de Mariastraat met gemeenschappelijk ont bijt. Hier voerde Rector Jansen weder het woord, waarna Pastoor Krook een kern achtige speech hield, terwijl de heer E. A. Janssen de aanwezigen opwekte tot deel name aan de gesloten retraite, tegen ge. reduceerden prijs. De piano zorgde verder voor afwisseling. Te rond 12 uur toog ieder zeer void.an huistoe Benoemd. - Mej. J. Fennes t; Lisse is benoemd tot onderwijzeres aan de Par. Jongensschool a. d. Brouwerslaan, hoofd den heer R. J. J. Hierma». De autobussen. Nu de grut:. Abbenes- ser autobus hier mede verkeert, «doet zich devraag voor ai het wel gewenscht is, dat alle bussen over hote' Sistermans stop plaats houden. De straat is er niet over plaats houden De straat is er niet over- breed, te meer daar hel door dubbel tram spoor wisselplaats der stoomtram is. Het komt ons dienstig voor, dat eerlang in deze „vaste" stopplaats der autobussen ver andering wordt gebracht. De DarWin-tulpen. Deze mooie bloe men beginnen thans in bloei te komen. On getwijfeld zullen vele liefhebbers van deze honderderlei variëteiten, naar deze stre ken komen, om een en ander in oogen- schouw te nemen. Het is voorzeker de moeite waard. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: J. Gost en F. Schaap. Getrouwd: geen. Geboren: z. van M. van der Steen Roos; d. van C. PothuizenVan der Aar. Overleden: H. Warmendam, een midd. vr.; A. RuigrokHermans, vr. 77 jaar. Raiffeisenbank. Vrijdagavond hield deze in café „Flora" haar jaarvergadering. De opkomst was vrij goed. De voorzitter van het bestuur, de heer Th. Jonkheer leidde de vergadering en opent met een woord van welkom, z'n beste wenschen uitend voor het nieuwe boekjaar. De notulen worden daarop gelezen en onveranderd vastgesteld. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende Het 20ste boekjaar der Bank deed deze in omvang beduidend toenemen, al was het omzetcijfer door minder verkeer met de Centrale Bank ,(Utr.) in zijn geheel niet grooter dan vorig jaar. Door de leider is in 1923 in Rct. beduidend meer ingelegd en minder opgenomen dan in 1922. Dit is een gezond verschijnsel. Het giro-verkeer neemt meer en meer toe. De winst bedroeg f 1340.981/, wat tot groote tevredenheid stemt; het reservefonds zal, na toezegging daarmee, gestegen zijn tot f 10155.21 Het aantal leden bedroeg 31 Dec. 1922 totaal 170, in 1923 traden 15 toe, doch 12 hielden op lid te zijn nl. 4 door overlijden, 5 door bedanken en 3 door faillissement. Thans tellen we dus 173 leden. Aan spaar gelden werd ingelegd in 1922 f 512.958.29 en in 1923 f 534.754.27 terugbetaald resp. f 442.299.94 en f 508.618.23. In Rct. werd gestort in 1922 f 1.088.516.071/, en in 1923 f 1.148.385.6814 en opgenomen respectievelijk f 1.140.254.79% en f 1.099.940.59. Aan vooitchotten werd uitgegeven in 1922 54780 en in 1923 52850 en terugontvangen resp. 57311 en 85195. Totaal ontvangsten met inbegrip der saldi in 1922 2535642.61 HEEMSTEDE TELEF. JSC 05 VAN 9 - 13 EN 2 - 5.30 UUR Half één, aanvang van den marschwed- strijd, De deelnemende vereenigingen stel len zich voor den marschwedstrijd op om half twaalf. Half twee, aanvang van het concours. 7 uur, aanvang van den eere-wedstrijd. Tevens zal op Donderdag 29 Mei een kwartet-wedstrijd worden gehouden. Voor dit concours is een goed verzorg de officieele feestgids uitgegeven. De eerste kolharing. De eerste kolha- ring is hier aangebracht door den stoombeu- ger Neptunus V. L. 44. Ze werd verkocht voor 100 a 127 per ton, een mooie prijs dus. Verkocht. De barak op het Sluiseiland, die bij het Roode Kruis in gebruik is geweest, wordt deze week voor afbraak verkocht. Gevonden voorwerpen. Beige dames mantel, een zwartlederen portemonnaie, een hondenpenning en een wit kinder hoedje. Voorts te bevragen bij den veld wachter te Velsen een gabardine-regenjas, gevonden op de stoompont. Afsluiting van wegen. De Stations weg tusschen Velsen en Velseroord is heden weder voor het verkeer opengesteld. Thans is' de Driehuizer Kerkweg tusschen Velsen en Driehuis tijdelijk voor het verkeer af gesloten. Woningbouw. Door den heer J. L. Min te Velseroord zullen 12 woonhuizen worden gebouwd aan den Driehuiserkerk- weg, nabij de R. K. Kerk te Driehuis. Adresboek. Er zal weder een adres- verschijnen, thans voor Velsen, Beverwijk en Wijk-aan-Zee-en-Duin gezamenlijk. Russisch schip. Gisteren kwam hier voor de papierfabriek een Russisch stoom schip aan, de Chersones, dat echter niet de Sovjetvlag, maar de oude Russische vlag voerde. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda der openbare vergadering van den gemeente raad van Velsen, op Dinsdag 20 Mei 1924, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. Aan de agenda worden toegevoegd: 13a. Aankoop van gron te Wijkeroog, welke bij het uitbreidingsplan voor den aanleg van een weg met plantsoen is bestemd. Zie gemeenteblad no, 88 van 1924. 13b. Over plaatsing va® eene onderwijzeres van school D naar school A Door mej. H. Remein, is als zoodanig overplaatsing gevraagd naar de openbare lagere school A te IJmuiden. De Inspecteur van het lager onderwijs kan zich met deze overplaatsing vereenigen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, net verzoek in te willigen. Verbeteringen: Op blz. 6 van gemeente blad na. 79, 14e regel, vervallen de woorden „een lagere'. Daarvoor moet gelezen wor den „de". Op blz. 2 van gemeenteblad no. 82, 22e regel, staat „haar inziens"; dit moet zijn „zijns inziens". en in 1923 2534696.01uitg. resp. f 2504761.16 en 2515862.06 K, totalen resp. 5.040.403.77 en 5.050.558.08. De financieele commissie, bestaande uit de heeren Jac. Heemskerk, Nelis en W. Vlotman, bracht rapport uit over een en an der waarover de kassier onder dankzegging voor het gevoerde beheer werd gedéchar- geerd. Hierna kwam aan de orde statuten en Re glementswijziging. Een der leden merkte op, dat door de desbetreffende wijzigingen (die uitgaan van de centrale Bank) het karakter der Bank gewijzigd wordt en we op weg zijn naar een zuivere Bankiersbankdat aan de algem. vergadering vele rechten worden ont nomen, alles van boven af wordt gedecreteerd en bovendien de aansprakelijkheid der leden grooter wordt. Hierna werden 4s wijzigingen vastgesteld, alsmede [het te laat komen op de Jaarv. be boet met f 0.50 en het verzuim daarvan op f 1 Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren Th. Jonkheer, F. Lommerse Pz., W. H, Ruigrok Jz„ H. Walkers en H. Wiedemeijer, tot plaatsvervangende leden de heeren J. B. Meskers en J. Vrugt. Tot leden van den Raad van Toezicht werden herkozen de heeren P.« van Lierop Jz„J. Wiedemeijer Sz. en G. H. Hermans. Tot leden der fin. commissie voor dit jaar herkoos men de heeren Jac. Heems kerk, Nelis en W. Vlotman. Bij de rondvraag werd een opmerking ge maakt op art. 9 der nieuwe Spaarbankboek jes, met welken 't Bestuur toezegde rekening te zullen houden. Hierna sluiting. Op Zondag 25 en Donderdag 29 dezer (Hemelvaartsdag) wordt alhier het zesen dertigste concours gehouden van den Pro vincialen Bond van Harmonie en Fanfare corpsen in Noord-Holland, uitsluitend be staande uit dilettanten, missies gevormd. Een groot aantal medailles en lauwer takken zijn ingekomen, o.m. van H. M. de Koningin een groote Bronzen Medaille; van de Commissaris der Koningin in N.-H., zilveren medaille en van het Gemeentebe stuur Wijk aan Zee en Duin, een groote zilveren lauwertak. Verder nog een twin tigtal geschonken medailles. Het programma voor de beide concours- dagen is; 12 uur, officieele ontvangst en opening door den Bondsvoorzitter van het 36e concours, in het café Rijk Aarts. Uit genoodigd worden hiervoor hef Eere-Co- mité, juryleden, Feestcommissie en Genoo- dijden, benevens directeuren en voorzit ters der deelnemende vereenigingen. GemeentezaTceh. B. en W. stellen voor, van G. J. Haver en J. J. Basmussen, te Wij-, keroog aan te koopen voor 2,514,78 eenige perceelen grond, Brand. Vrijdagavond half twaalf brak brand uit in bet schurencomplex van den 'heer Jan Hendriks aan den Polderweg. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen, dat een schuur met gereedschappen verbrandde. Het overi ge bleef behouden. De oorzaak is onbekend; de verzekering dekt de schade. Autobusverbinding. Einde dezer maand zal een nieuwe autobusdienst tusschen Beverwijk en Wijk-aan-Zee geopend worden. Een vier tal bussen zal den dienst onderhouden; 3 bieden plaats voor 28 personen en één voor 40. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij W. L. Klaven, Haitsmae Hu- lierstraat 36, een zegelring; C. Meijen, Botha- straat 62, een katrol; W. Spijker, Javastraat 16, een paar dameshandschoenen; G. Kors, Paul Krugerstraat 5rood, een auto-olielamp; L. Tiggelman, Colensostraat 19, een gummi bal; E. Dorst, Benviljoenstraat 28, een rozen krans; K, Wester, Slaperdijkweg 14, een bruin kindertaschje; C. Roemers, Tugela- straat 13, een goud oorbelletje; W, Janus, Eikenstraat 37, een jongenspet; K. Vegt, Rijksstraatweg 168, een kinderportemonnaie; J. Bakker, Rijksstraatweg 21, een regenjas; C. J. Pootjes, Lotterstraat 16, een portemon naie met inhoud; G. Kraaijer, Schalkburger- gracht 42a een dames-portemonnaie; J. v. Leeuwen, Hotsonstraat 31, twee koperen hulsen, inh. eenig gereedschap; Aan het po litiebureau een etui met teekengereedschap, een jongensbaret, twee lipssleutels, een wit te zakdoek, een honden penning, en een bril. Concert. Zondagmiddag gaf het Fanfare corps „Kunstkring" alhier een concert op c?e Kolk. Vergunningen. Een bron van inkomen voor een gedeelte van de bewoners van de badplaats is het venten op het strand. Dat hiervoor veel liefhebberij bestaat, blijkt we uit het aantal aanvragen om vergunning, dat elk jaar inkomt. Van dit jaar hadden er 59 personen vergunning gevraagd om te venten met fruit, 16 om te venten met ijs, 20 om te mogen fotografeeren, 16 om te venten met bier of limonade, 8 met melk 3 met wafels 4 met visch en 4 met kinderspeelgoed. Het is natuurlijk niet te doen om aan ieder een vergunning te verkenen, daar anders de strandbezoekers geen oogenblik rust zouden hebben. Bij het geven van de noodige toestemming is bijzonder gelet op de leeftijd van de ver zoekers. Al te jeugdige personen, moeten niet toegelaten worden. Ook is èr rekening gehou den met het gezin der verzoekers. Daarom is er aan 15 aanvragen vergunning verleend om te venten met fruit op het verpachte ge deelte strand, en van 6 op het z-g. „stille strand." 8 personen mogen venten met ijs of een standplaats innemen in de gemeente met een ijskarretje, 4 mogen er fotografeeren, 4 mogen er venten met bier en limonade,maar alleen op het niet verpacht gedeelte strand, een persoon mag venten met wafels, 5 mogen buiten het verpachte gedeelte venten met melk en 4 met visch. Voor het venten met speelgoed is geen vergunning verleend. Auto-ongeluk. Zondagavond ongeveer half zeven geraakte een 17-jarig meisje bij den Bentveldweg onder Zandvoort onder een auto, afkomstig uit IJmuiden. Een paar ribben werden gebroken. Met de auto, waar mede het ongeluk gebeurde, werd zij naar de ouderlijke woning in het Schoterkwartier te Schoten vervoerd. De autobestuurder trof geen schuld. Tijdelijk onderwijzer. Tot tijdelijk on derwijzer aan school C. is benoemd de heer H. Zieren te Heemstede. Logemeentsvergunning. Door den heer T. M. Berkhout te Amsterdam is een loge mentsvergunning ingevolge de Drankwet aangevraagd voor een 15-tal kamers van de perceelen Strandweg 2 en 4. Hoofd school A, Voor de vacature be trekking van hoofd van school A hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. In het gebouw „St. Bavo", te Haarlem hield de R.-K. Kamercentrale Haarlem een algemeene jaarvergadering, waar o. m. be sproken werd de agenda voor de vergade ring van den Algemeen en Bond van Kies kringen. Na het gebruikelijk welkomstwoord van den praeses, den heer mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, uit Haarlem, werden de notulen gelezen en bracht de secretaris- penningmeester, de heer Brinkmann, 'n goed gesteld jaarverslag uit en deed rekennig en verantwoording van het gehouden beheer. De heer Koot adviseerde de vergadering, namens de kascommissie, den penningmees ter décharge te verleenen, wat onder applaus gebeurde. Herhaaldelijk mocht de heer Brinkmann woorden van dank in ontvangst nemen van den voorzitter voor zijn werk als secretaris en penningmeester. De voorzitter deelde mede, dat een schrij ven was ingekomen, met mededeeling, dat de kiesvereeniging „Door Vriendschap Bloei ende", te Heemstede, is opgeheven en dat daarvoor in de plaats werd opgericht de kiesvereeniging „Plicht en Recht". De voor zitter heette de afgevaardigden welkom, wenschte Heemstede geluk met de gevon den oplossing en dankte allen, die daaraan hadden medegewerkt en sprak de hoop uit, dat Heemstede voortaan van dergelijke be proevingen moge gespaard blijven. Uit het jaarverslag bleek, dat er /13000 leden van den Kieskring zijn. Tot leden der kascommissie voor het vol gend jaar werden gekozen de heeren F. Keesen en H. J. L. Klein Schiphorst, te Haarlem. De contributie voor 1924 werd wederom op 5 cent per lid bepaald. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren J. W. van Dam, Ouderamstel, mr. J. N. J. E. Heer kens Thyssen, Haarlem en J. W. Jaegers, Naovden. Aan het slot der vergadering wer den tot afgevaardigden naar de Algemeene Bondsvergadering te Utrecht benoemd de heeren dr. Th. Koot, Haarlem, J. Jansen, Bussum en J. Handgraaf, te Santpoort; tot plaatsvervangers de heeren A. C. A, van Cranenburgh, J. Reinders en J. Heilker. De bondsagenda gaf aanleiding tot eenige besprekingen. Op het ontwerp van een al gemeen kiesreglement waren de volgende amendementen ingekomen: De lokale kiesvereeniging Bussum stelde voor: a. In. art 2 den laatsten zin te laten ver vallen, b. In art. 9 van den laatsten zin te laten vervallen de woorden „en kiezerslijst, waar op hun naam voorkomt" De bedoeling van deze voorstellen was, kort gezegd, aan de samenstelling van de candidatenlijsten niet alleen te doen mede werken leden der kiesvereeniging, wier naam op een geldende kiezerslijst voor de verkiezing van leden van de Iweede Ka. mer der Staten-Generaal voorkomt, maar ook leden der kiesvereeniging,- wier naam niet op die geldende kiezerslijs voorkomt. De lccale kiesvereeniging Haarlem deed het volgende voorstel: Te lezen art. 6, alinea 1, als volgt: Het adviseerend college bestaat uitBonds- bestuur, door iedere kringorganisatie aan gevuld met zooveel personen als zij reeds vertegenwoordigers in het Bondsbestuur telt. De aanwijzing dier personen geschiedt door iedere kringorganisatie zelf. De kring organisatie houdt bij zijn aanwijzing rekening met de verschillende maatschappelijke groe pen. Het adviseerend college heeft het recht zich (zoo noodig) met ten hoogste 5 leden aan te vullen. Elke kringorganisatie wijst een plaatsvervangend lid aan. De tweede alinea blijft. De heer Jansen (Bussum) lichte het voor- stel-Bussum op art. 2 toe. Het is wenschelijk de laatste alinea van art. 2 te schrappen, omdat daarin alleen als leden der kiesver eeniging worden aangewezen zij, die op de kiezerslijst staan en toch is het wenschelijk dat ook jongeren dan 25 jaar lid der Kies vereeniging kunnen gijn. Met name moet men hen, die op 21 jaar uit de jeugdorgani satie treden, niet loslaten tot 25 jaar. Dan loopt men kans ze te verliezen. De heer KLEIN (Haarlem) bestrijdt het voorstel op jiractische gronden. Den heer BOMANS lijkt het onjuist bij de voorbereiding van de lijsten der candidaten toe te laten menschen, die volgens de Staatswetten, niet kiesgerechtigd zijn. Voor al in onze partij ligt het zwaartepunt der verkiezingen zeer veel in de voorbereiding van de lijsten. Het is juister dat deze wor den samengesteld door leden, die ook voor de Tweede Kamer kiesgerechtigd zijn. Dat is met is meer in overeenstemming met en toont meer eerbied voor onze Grondwet, iets wat we vooral in onze Partij wel mo gen bevorderen. De VOORZITTER wijst er op, dat het hier alleen gaat in art, 2 om het lidmaat- schap der kiesvereenigingen en niet om de voorbereiding van de lijsten. De heer LUYKX (Weesp) meent, dat dit art. 2 en de bepaling wat onder lid der kiesvereeniging moet worden verstaan, al leen geldt voor dit algemeen kiesreglement en dus geenszins uitsluit dat ook anderen Hd der locale kiesvereeniging kunnen zijn. Deze zijn vrij te bepalen, dat ook anderen lid kunnen zijn. De vergadering is het met dezen uitleg eens en laat art. 2 onveranderd. Bij art. 6 komt het voorstel-Haarlem aan de orde. De heer Dr. KOOT (Haarlem) licht het toe en deelt mede, dat dit voorstel is be sproken en aangenomen in een vergadering der Haarlemsche afgevaardigden. De bedoe ling is dat de aanwijzing der aanvullende leden van het advies-college |e Utrecht plaats heeft door de Kringorg. en dus niet door het Bondsbestuur uit een bindende voordracht, Spr. meent, dat deze wijze van verkiezing meer vertrouwen zal verwekken. Het is toch bekend, dat niet overal het ver trouwen in het Bondsbestuur even groot is en wat blijft er van het vertrouwen over indien het Bondsbestuur eens geen keus kan doen uit de bindende voordracht, om dat het rekening heeft te houden met de maatschappelijke groepen en de voordracht terugstuurt met verzoek een nieuwe in te dienen? Het is mogelijk, dat op die wijze het adviseerend college te eenzijdig wordt samengesteld. Dan zal het adviseerend col lege de bevoegdheid hebben zich nog vijf personen te assumeeren. De door de kiesorganisatie aan te wijzen persoon voor het adviseerend college zal uit een andere maatschappelijke groep moeten zijn dan de reeds voor dien kring zitting hebbende vertegenwoordiger. De VOORZITTER oppert de mogelijkheid dat door de Haarlemsche methode van ver kiezing juist het tegenovergestelde bereikt wordt van wat Haarlem wenscht. Haarlem wenscht te vermijden een eenzijdige samen stelling van het advies-college. Het gevolg van de Haarlemsche methode zou juist kun nen zijn, dat het advies-college een.zijdig wordt samengesteld. Dat wordt voorkomen, a! het Bondsbestuur een keuze doet. De heer R. C. A, v. CRANENBURGH (Haarlem) bepleit dat in alle geval het zeer wenschelijk zal zijn, dat het advies-college de bevoegdheid krijgt, zich eenige perso nen te assumeeren. Spr. noemt de mogelijk heid dat daardoor groepen van ontevrede nen spr. wil de namen noemen van N. K. P. en R.-K. Volkspartij tevreden kun nen gesteld worden en weder in het partij verband komen. De VOORZITTER merkt dan op, dat het voorstel-Haarlem eigenlijk uit twee deelen bestaat en wil daarover afzonderlijk laten stemmen. Later werd op verzoek van Haar lem over de twee voorstellen toch gecombi neerd gestemd, omdat zij één zijn. De heer FELIX (Haarlem) licht het voor stel-Haarlem nog toe. De heer JANSEN (Bussum) is het eens met dpn voorzitter. Er is groot gevaar bij de méthode-Haarlem voor een eenzijdige samenstelling van het advies-college. Het Bondsbestuur kan zorgen voor een samen stelling, waarin alle denkrichtingen verte genwoordig zijn. Wij moeten bovendien het Bondsbestuur vertrouwen. Wij moeten geza menlijk aan de eenheid arbeiden. Spr. is e.r ook tegen, dat het adviseerend college zich vijf personen kan assumeeren. We behoeven niet naar N, K. P. of R. K. V. te zien. Komen zij terug, dan worden zij gewone kiezers, die eenige jaren uit den band spron gen en hebben niet meer rechten dan an deren. Hoewel spr.'s verwachtingen omtrent de voorstellen-Bongaerts niet zeer hoog ge spannen zijn, wil hij er een eerlijke proef mede nemen, maar een proef dan in volle vertrouwen en zonder onderling wantrouwen. De heer KOOT (Haarlem) ziet het gevaar van een eenzijdige samenstelling niet. Het zou toch wel toevallig zijn, indien alle kieskringen afgevaardigden kiezen uit dezelfde maatschappelijke groep. Dat is spijkers op laag water zoeken. Het idee van den heer v. CRANENBURGH is een goed middel om de eenheid te bewaren en mogelijke eenzijdigheid van het advies-col lege te herstellen. Na nog eenige discussie werd over het voorstel-Haarlem gestemd. Het werd yer- worpen met 2740 stemmen Besloten werd voor te stellen ook plaats vervangende leden van het advies-collegê aan te wijzen, waarvoor de niet-gekozenen van de voordracht kunnen dienen, en in art. 6 te lezen „Tweede Kamerleden" in- plaats van „Kamerleden' Bij art. 9 kwam opnieuw het voorstel- Bussum aan de orde. De heer JANSEN (Bussum) herhaalt zijn pleidooi en ontwikkelt eenige technische bezwaren aan het voorstel-Bongaerts ver bonden. B.v. de moeilijkheid te controlee ren of iemand op de kiezerslijst staat. Men weet soms zelf niet of men al of niet vergeten is. Voor een kringsecretaris is het ondoenlijk dat na te gaan. Waarom mogen zij, die aan de verkiezing zullen deelnemen, maar neg niet op de kiezerslijst staan, om dat zij geen 25 jaar zijn, niet aan de lijs- ten-samenstelling medewerken. Van andere zijden werden de bezwaren niet gedeeld. De heer BONARIS zou het voorstel-Bus- sum, indien het werd aangenomen, een staatsrechtelijke blunder vinden. Na langdurige discussie werd het voor- stel-Bussum bij zitten en opslaan ver worpen. Op dezelfde wijze werd verworpen een voorstel-Loerakker, om in stI. 9 aan het slot te lezen: en hun leeftijd. De vergadering achtte dit niet noodig. Ovrigens gingen de artikelen, behoudens eenige verzoeken om inlichtingen, die ech ter moeilijk te genen waren, zonder discussie onder den hamer door. Ook de andere agenda-punten gaven geen aanleiding tot oppositie. Ten slotte diende Haarlem de volgende metie in: „De Rijkskieskring Haarlem draagt het Bondsbestuur op een commissie te benoe men die het vraagstuk van de vorming van een Partijraad in studie zal nemen. Op verzoek van den voorzitter, lichtte de heer Koot deze motie toe. Hij wees daarbij op de wenschelijkheid, dat er ter handhaving van de eenheid in de R. K, Partij, meer contact moet komen tus schen kiezers, gekozenen en de R. K. Pers. Dit contact zou spr. willen verkrijgen in een Partijraad. Het Partijbestuur of bonds bestuur vertegenwoordigt de kieskringorga nisatie. De Partijraad is bet gebouw, waar de eenheid bewaard wordt door contact tusschen gekozenen, kiezers en R. K. Pers. De motie zal worden overgelegd aan het bondsbestuur. Bij de rondvraag drong de heer Keesen er op aan, dat het Bondsbestuur tijdig zal ko men met een gewijzigd ontwerp-Staatspro- gram. De heer DIJT verzocht toe te zien, dat geen ongeorganiseerden toegang krijgen tot de Bondsvergadering. De heer JANSEN (Weesp) vraagt te be vorderen dat ter Kringvergadering gele genheid wordt geopend om per afdeeling stemmen uit te brengen. Hierna sluiting der vergadering. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte EERSTE KOERS BERLIJN ,p, billioen) 0.63 PARIJS 14.97% BRUSSEL 12.671/? WEENEN 0.38 LONDEN 11.66 STOCKHOLM. 71.05 45.3J CHR13T1ANIA 37.15 BAZEL 47.37V. NEW-YORK 2.67 12.10 LATERE KOERS VAN AZIJN-RECLAME EN CORRESPON- DENTEN-PECH. Correspondent te zijn in een klein nes£ als Overveen, waarvan 't dagelijksch menuet bestaat uit: „hondje overreden, juffrouw; aangereden, oud heertje uitgegleden," met. als wintervariant: bezeerd bij 't sleden, dé kinderen hebben schaatsengereden of door de gladheid uitgegleden," valt niet mee, Ei» voor voor des correspondenten porteinonnd. valt 't ook niet mee en loopt 't ook niet mee» Ja, lezer! ge denkt, dat 't maar zoo valt zelf gaat. Ge ziet iets gebeuren en den vol genden dag kijkt ge de krant in, om 't ge beurde nog eens te lezen, want: 't staat nas tuurlijk in de krant. Alsof elk ongelukje draadios is aangesloten bij de redactie. Eert correspondent is echter niet alom tegen woordig en vaak moet hij snuffelen en zoe ken en informeeren, fantasie van waarheid; schiften en dan pas is hij georiënteerd en kan zijn „berichie" maken. Dubbel dankbaar is hij dus, als hij toevallig eens iets tegen 't lijf loopt. Dat noemen wij, in navolging van de journalisten, journalis ten geluk. Maar een correspondent heeft ook zijn pech. Let maad op. Als inwoner van mijn rierbaar Overveefl! leef en lijd is mee met al wat er gebeurt en. niet gebeurt. Ik verheug me, als Overveeii vooruit gaat, 't gaat me ter harte, als er be treurenswaardige dingen plaats hebben, feii al die belangrijke dingen tracht ik om td zetten in stukjes voor de krant en in klin kende nuint, om daar 's zomers een fantasie reis van te maken naar Zwitserland. DaarJ zeie ik op een goeien dag iets, wal me: oogenblikkelijk in vuur brengt en in vlart, zet. 't Voornaamste is, dat ik stof heb voot een krantenstukje en in gedachten heb ik al een partijtje groote woorden klaar. Na tuurschoon, schennis, onaestenetisch, paal en perk, winstbejag en een heele verzameling van dit goedje meer, warrelen in een mini mum van tijd door mijn verbolgen gemoed- Neen maar, daar zal ik.... enfin, er gaatf eenige dagen overheen, want die stof loopt niet weg. Het was n.l. netjes vastgespijkerd1 tegen de muren van 't waschlokaaltje der N» Z. H. T. M. aan den Bloemendaalschen weg- 't Betrof n.l. een paar reclame-borden voor een zeker soort.... azijn. Goeie morgen? Azijn. Stel je voor; je loopt langs den Bloemen- daalschenweg, geniet van vogelgezang, groene boomen, bloemen, vlinders, kleuren, geuren, in één woord van alles, wat de lieve lente van haar schatten heeft te offreeren en leest daar ineens in schrille kleuren: „ge bruikt Verkades-azijn". Is 't niet, om in eens» uit den zevenden hemel te vallen? Azijn is een prachtig artikel, in combina tie met augurkjes, malsche kropsla en ha ring, maar niet met vogelgezang en bloemen; en zonneschijn. En voor een gekneusden arm, is 't ook een prachtmiddel. Als zoodanig wil ik 't graag beamen: gebruikt Konijns azijn!; Maar laat 't, als we naar ons werk, naar ons huis. naar 't belastingkantoor gaan, onz^ stemming niet bederven, ii Maar om nu terug te komen op de pech. Juist was ik van plan, over deze azijn-: reclame eens een stukje te schrijven, toen ik', terwijl m'n auto voor de neergelaten boomen.' moest wachten, tot de ontdekking kwam, dat de reclame-borden weer verdwenen waren. Toen deed zich het gekke geval voor dat m'n gezicht in een zure plooi kwam. Toen d? azijn-r'eclame kwam was 't me zuur en toeit ze ging was 't me nog zuurder. Of die azijn* dus toch zuur was. Weg stukje in de krant, weg honorarium, weg Zwitserland, weg illusies, alles weg. Eli dat alleen door die azijn, die er niet'meef was. 't Is zuur, hoor! k Hoop, dat de fabrikant van dezen zurêlf azijn, me deze ontboezeming niet euvel diudt. Gij mist nu de gelegenheid, 't zur« van uw zuur bekend te maken, maar doof deze regelen krijgt gij wellicht 'i zoet, da< in wijden kring bekend wordt, dat gij mei uw zuur de heeleboel verzuurt Burgerlijke Stand van 2—17 Mei. (fmm boren: Hendrikus Cornelis, z, van H. Voor- meer en Gr. van Weenen. Alida Johanna» d. van C. Molenaar en Corn. M. van Lies hout. Gerardus, z. van Joh. Groenland eii A. Kuijl. Adrianus Johannes, z. van C. Nij- man en Marg. Hourik. Catharina Johanna, d, van Th. N. Knaap en J. M, Keet. Ondertrouwd: Q. Gooijer en M. Vleesch- houwer. Joh, Stet en G. Groot. Wilh. H, Marlens en G. M. de Ruijter. A. den Broe der en H. M. van der Wel. Alb. Joh. Bute* en Marg. Zonneveld. Hendr. Beentjes Bzn,. en C. Kunnen. Getrouwd: A. Aarts en Marg, Schuijt. S. l J. Keet en A. A. Eijpe. H. Beentjes Hzn. enj M. Bras. G. CorvcrKoomen, 79 jaar, Gemeenteraad, Openbare vergadering van den Raad der gemeente Uithoorn op Woensdag 21 Mei a.s., des avonds half 5 uur. Agenda; Ingekomen stukken. Verslag Han- delscursus. Adres P. v. Vliet straataanlejj Balans G. E. B. Benoeming commissie nazien rekening 1923. Kasgeldleening. Af- en over schrijvingen. Straatverbetering Raadhuis—1 Markt. Reclame Hondenbelasting. Collecte. -De collecte voor de R. K, textielarbeiders, welke Zondag j.l. gehouden werd aan de deuren der Parochiekerk, bracht f 20.83 op. j it Burgerlijke Stand. Geboren: Gerrit, z« v. P. van der Vaart en M. van Leeuwen, Cornelis, z, van E. van Tol en E. Plasmeijer- Adrianus Gerardus Maria en Gerardus Adrianus Maria, zoons van B. J. Cornelissert en P. Verlaan, Ondertrouwd: Hubertus Marinus Aker boom, 22 jaar, (won. Ter Aar) en Elisabeth^ Agatha Brozius, 21 jaar. Getrouwd: J. F'. Blommestijn en E. Onter4 Overleden: Maria Witten, 68 jaar, echt# van L. van der SV'is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2