binnenlandsch nieuws. het Allegro uit het concerto-grosso D-dur UIT ONZE OOST. RECHTSZAKEN. LUCHTVERKEER. LANDBOUW EN VISSGHERIJ. ORDE EN ARBEID. KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL, De herdenking der eerste Vredesconferentie. Centrale Jeugdraad. Het voorzitterschap van den Raad van Arbeid te Arnhem. Salarisverlaging Rijksambtenaren. De Forensenbelasting. Minister Colijn te Brussel. VERKEER EN POSTERIJEN. De Radiotelegraafdienst. Goederentarieven Duitsche spoorwegen. Premiestelsel bij de Telegrafie. De vrouw van Sneevliet. UIT ONZE WEST. Straatrooverij. Een slachtoffer van den drank „Ik zoek 'n zekere Koperberg Omtrent de werkzaamheden van den Nieuwe records met zwaar belaste vliegtuigen. De wereldvlucht der Amerikanen. Pelletier D'Oisy bevorderd. De besmettelijke veeziekte. De Betuwe in bloei. Weer dure kersen dit jaar. Bloembollenteelt in de Streek. De stapelgroenten aan den Langendijk. HANDEL EN NIJVERHEID. Onze handelsbalans. Argentijnsche kaas. Loonsverlaging. De loonsverlaging bij de Spoorwegen. Overwerk steenbakkerijen. Paulus Potter. De zanger Ulrus Junior. Een Limburgsch werkgever gevraagd. Examen Esperanto. Mgr. Biermans MARKTNIEUWS. Boter f 1—1.25. van Haydn, waarna vele genoodigden, in de Zaterdagmiddag had in de Ridderzaal te 's Hage de plechtige herdenking plaats van het feit, dat 25 jaar geleden in Den Haag de eerste vredesconferentie bijeenkwam. Vele genoodigden, o.w. leden der regeering, verschillende gezanten, leden van Staten- Generaal, van den Raad van State en van andere hocge colleges, hooggeplaatste ambte naren en leden der rechterlijke macht, alsook van Land- en Zeemacht, hadden zich op initiatief van het bestuur van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede naar de ridder- Zaal begeven. De zaal was met palmen ver sierd. Onder den troonhemel langs de lange zijde van de zaal geplaatst was het spreek gestoelte opgericht. Voor den lessenaar stond een klein vierkant kastje, waarin de microfonen zijn, die de redevoeringen draad loos verspreidden over een oppervlakte van meer dan 6000000 K.M.2. Naast den stoel van den heer Limburg was een zetel gesierd met een krans, de zetel waarop baron d'Es tournelles de Constant zou gezeten hebben. Ook op de galerij hadden belangstellenden plaats genomen, terwijl aan de eene zijde daarvan het Leidsohe studentenorkest Sempre Crescendo was opgesteld, dat onder leiding van den heer F. E. A. Koeberg de bijeen komst om ruim half drie opende met het Wilhelmus en Valerius' Zalig gelukkig Va derland. Het Wilhelmus werd door de aan wezigen staande aangehoord. Mr. J. Limburg betrad daarop het spreek gestoelte en bracht in herinnering het heen gaan van baron d'Estournelles de Constant, die op deze bijeenkomst een rede zou hebben gehouden. Spr. roemde het vredeswerk, door dezen grooten pacifist verricht, vol liefde voor heel de menschheid. Helaas is het hem niet meer mogelijk geweest, den pel grimstocht naar Den Haag, zooals hij het noemde, aanvaarden. Twee dagen tevoren stierf hij. Het was zijn laatste wensch, dat Zijn zoon hier zijn rede zou voorlezen. Deze heeft, niettegenstaande zijn verdriet, niet geaarzeld aan dien laatsten wensch zijns vaders te voldoen en hij verdient daarmee onzen diepsten dank. Hij en zijn familie aanvaarden de overtuiging van onze oprechte deelneming in het heengaan van zijn vader. Vervolgens bracht spr. dank aan de Neder- landsche regeering, die de ridderzaal heeft willen afstaan voor deze plechtigheid. Spr, herdacht ook de verschillende fi guren, die aan de eerste vredesconferentie deel namen, waarbij hij speciaal hulde bracht aan den minister van Staat, jhr. mr. A. P. C. van Karnebeek, den vader van onzen tegen- Woordigen minister van Biiitenlandsche Za ken. Ook thans, aldus eindigde spr., stemt de schoone Meimaand tot idealisme. Het verruk kelijk jonge groen is ontloken, de natuur ademt vrede. Moge ook vrede komen over de menschheid. Na deze redevoering nam de zoon van baron d'Estournelles de Constant plaats op het spreekgestoelte, en bracht dank aan den heer Limburg voor de woorden aan de na gedachtenis van zijn vader gewijd. Vervol gens las hij de door zijn vader nagelaten rede voor. Deze rede was in zes hoofdstukken ver deeld de nacht van den voortdurenden en algemeenen oorlog de dageraad van Den Haag de nieuwe wereld komt de oude te hulp, eerste resultaten, de bewapenings wedloop en de catastrophe, de Volkenbond in den geest van Den Haag. Uitvoerig werden in die rede de geschillen nagegaan tot de groote oorlog uitbrak met het einde van den vrede van Versailles en de instelling van den Volkenbond. In den breede behandelde spr. vervolgens het feit, hoezeer de volkenbond gebaseerd ia op de gedachte die ook aan de Eerste Vredesconferentie ten grondslag lag, en ten slotte werd de hoop uitgesproken voor de °ntwikkeling dier gedachte, dat zij moge uitgroeien tot een vrede der geheele mensch heid. In Den Haag werd daartoe de eerste stap gedaan. Nadat de heer Albert Nagel vervolgens een groot fragment uit Sophocles' Antigone had voorgedragen in de vertolking van pro cessor Van Leeuwen, speelde het orkest "Sempre Crescendo", der „Frühling" van Grieg en een Andante met fluit-solo gespeeld door den heer P. Jacob van Mazart. Daarna hield de heer Chr. Lange, secre taris van de interparlementaire Unie, oud- technisch gedelegeerde van Noorwegen ter Tweede Vredesconferentie zijn rede, waarin ~ij begon Momnisen te citeeren, die de Eerste Vredesconferentie een teer punt. in he wereldgeschiedenis noemde. Spr. herinnerde aan het groote belang van het manifest van de Russische regeering, hoor haar rond gezonden om de verschillende tegeeringen bijeen te roepen tot een con ferentie in Den Haag. Hij noemde William Staed, Bertha van Eüttner, Jean Bloch, La Fontaine, als weg bereiders van de vrédesgedachte, en me moreerde, hoe onze minister van Buiten- 'andsche Zaken, De Beaufort, in zijn ant woord aan de Russische regeering het eerst he bijeen te roepen conferentie als „vredes conferentie" betitelde. Niettegeflstaande de conferentie bleef er nog steeds een soort ^Wapende vrede, waarbij men minder kon sPreken van een peur-armée, omdat ieder bang was voor zijn buurman, die zeide sterk gewapend den vrede te bewaren. Groote heelen van het kapitaal werden aan de pro ductie onttrokken, en gebruikt voor de bewapening, die moet leiden naar de al- Serneene ineenstorting. Het gevolg van dien gewapende vrede i'hoest de oorlog zijn. Toch heeft de Eerste Vredesconferentie belangrijk werk verricht. Spr. schetste het gröote werk, door de verschillende commis sies verricht. Het egoïstische standpunt van hen souvereinen staat werd verlaten en men erkende een socialen band tusschen alle v°lken. Dat was het nieuwe, groote resultaat Van deze conferentie. Met de beste wenschen voor de ontwikke- hng van den Bond, sloot spr. zijn rede. Minister Van Karnebeek sprak vervolgens ln een korte, Fransche rede, namens de .^ereenigingen woorden ternagedachtenis van baron d'Estournelles de Constant. Hij bracht buide aan den zoon, die hier zoo flink gehoor 8af aan den laatsten wensch zijns vaders. Gok spr. wees op het groote belang van die Eerste Vredesconferentie en herinnerde aan he groote mannen, die daaraan deel hadden genomen. Hij dankte den heer Limburg voor he schoone woorden, gewijd aan spreker's vader. Na zijn rede schudde de jonge d'Estour- helles de Constant den minister de hand. I ««Sempre Crescendo" speelde ten slotte Lairesse-zaal de thee gebruikten. NED. R.K. HUISVESTINGS-COMITE. (Twaalfde mededeeling.) In het tijdvak van 7 April tot 11 Mei is door den algemeenen penningmeester van het R.K. Huisvestings-Comité ontvangen: voor de Duitsche bevolking 6183.61, voor Duitsche kloosters 177, voor Duitsche priesters en studenten 660, voor Neder landers in Duitschland 910.50, voor Oos tenrijk f 515.70, voor Hongarije 1871.78, totaal 10318.59. Ingevolge het besluit, dat van de binnen komende gelden een derde bestemd wordt voor Nederlandsche kinderen, welk besluit voor een deel van bovengenoemde periode van toepassing is, is van dit bedrag 2954.39 op de rekening der Nederlandsche kinderen overgeschreven. De uitgaven hebben bedragen voor de Duitsche bevolking 18254.93 (waarvan 11.730.40 voor aankoop van levensmidde len is besteed en 2500 voor de kinderkeu ken is uitgegeven), voor Duitsche priesters 625, voor Nederlanders in Duitschland 5266.20, voor Oostenrijk 1624.19, voor Hongarije f 1262.40, voor Nederlandsche kinderen 252.23, totaal 27.284.95. Verder Werden verzonden voor de Neder landers in- Duitschland 4640 K.G. rijst, 3094 K.G. vet, 3094 K.G. erwten en 3094 K.G. boonen, verpakt in 3094 doozen en bestemd voor Nederlanders te Moers, Neuss, Crefeld, Essen, Aken, Keulen, Duisburg, Erkelenz, München, Gladbach, Keilen bij Kleef, Bot trop, Oberhausen, Sterkradc, Viersen, Hom berg, Düsseldorf, Rheydt, Duisburg-Beeck en Hamborn. Voor de Duitsche bevolking werden ver zonden: 6000 K.G. vet, 2400 K.G. erwten, 2400 K.G. rijst en 2000 K.G. boonen naar Wies- baden: 3000 K.G. vet, 1800 K.G. erwten, 1800 K.G. rijst en 2000 K.G. boonen naar Freiburg en eenzelfde hoeveelheid naar Trier, benevens 17 groote kisten met diverse paketten Liebcsgaben naar verschillende plaatsen. Naar Oostenrijk werd een wagon Liebes- gaben gezonden. In de maand April kwamen 111 Duitsche kinderen in ons land. Er keerden 1349 Duit sche, 475 Oostenrijksche en 610 Hongaarsche kinderen naar hun land terug. 40 Ncderlandséhe kinderen werden uitge zonden naar Egmond aan Zee. HET STRAND TE KATWIJK AAN ZEE. Volgens raadsbesluit is besloten om gedu rende het badseizoen des Zondags geen kios ken en tenten aan het strand open te laten. BEZUINIGING BIJ HET KADASTER. Het voornemen bestaat geen boekhouders meer bij het Kadaster aan te stellen, zoodat voor deze betrekking geen examen meer zal worden afgenomen, meldt de „N. Crt." Waar een boekhouders plaats open valt, zaldaarin zoo noodig worden voorzien door plaatsing van een adjunct-commies met vak diploma. DE WATERSNOOD LANGS DE RIVIEREN. Door den Nederl. R. K. Steenfabrieksar- beidfrsbond „Sint Stephanus," is aan de gemeentebesturen, langs de rivieren, die lij den door den watersnood, het volgende schrij ven gericht Het onderloopen der uiterwaarden, waar door het grootste gedeelte der steenfabrieken onder water staat en duizenden arbeiders broodeloos zijn geworden, heeft ons doen be sluiten, het onderstaande telegram heden naar de Regeering te zenden Minister van Binnenl. Zaken Den Haag. Excellentie, Wij vestigen uw aandacht op den watersnood langs rivieren. Zoo goed als alle steenfa brieken staan onder water. Duizenden arbei ders broodeloos. Werkloozenkas functio neert niet. Verzoeke ^ringend ingrijpen der regeering. Gemeenten veelal niet in staat af doende hulp te verkenen. Hoofdbestuur R. K. Steenfabrieksarbeidersbond 10 Mei 1924. Wij zouden het op hoogen prijs stellen, wanneer uw gemeentebestuur hulp van de Regeering noodig acht, zich in verbinding te stellen met de Regeering, opdat ten spoedig ste hulp kan worden verleend aan de slacht offers van dezen onvoorzienen ramp. De „N. R. Crt." bericht, dat het in het voornemen van den Minister van Onderwijs ligt, over te gaan tot vermindering van het aantal leden van den Centralen Jeugdraad. j|Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat sollicitaties naar de betrekking van voor: zitter van den Raad van Arbeid te Arnhem, achterwege kunnen worden gelaten, daar op andere wijze dan door de benoemfng van een buitenstaander in de vacature zal worden voorzien. In het vereenigingsorgaan adviseert het centraal bestuur der Vereeniging van direc teuren en commiezen bij de P.T.T. aan zijn leden geen procedure aan te gaan tegen den Staat inzake de korting op de salarissen. Minister Ruys de Beerenbrouck deelt in de Memorie van Antwoord aan de Eerste- Kamer betreffende de begrooting van Bin nenlandsche Zaken o.m. mede, dat hij zich vleit, dat het weldra in te dienen wetsvoorstel houdende wijziging van de regelen van de plaatselijke belastingheffing op het stuk der forensenbelasting,, de bezwaren, in het Voor- loopig Verslag dier Kamer uiteengezet tegen de thans geldende regeling zal ondervangen. De meening, dat de zakelijke belasting op het bedrijf bij ruimere toepassing, de foren senbelasting zoude kunnen vervangen, kan de minister niet tot de zijne maken. Zaterdag heeft de Nederlandsche minister van financiën, de heer H. Colijn, het Holland huis te Brussel bezocht. Met belangstelling hebben de minister en zijn familie de per manente tentoonstelling van Nederlandsche en Nederlandsch-Indische producten en de andere instellingen van het Hollandhuis bezichtigd. DE ACHTERSTAND BIJ DEN POST CHEQUE- EN GIRODIENST. Volgens het voorloopig vprslag betref fende de P. en T. begrooting, moet ter cen trale directie van den Postcheque- en Giro dienst de achterstand nog vrij groot zijn. Van da renteberekening cn rentebijschrijvintf over 1923, moet bijv. nog nagenoeg niets ge reed zijn. Men deelt uit Amsterdam mede, dat ver moedelijk tegen Augustus a.s. de Radio telegraafdienst voor zoover het seingedeelte betreft, van Kootwijk naar Amsterdam zal worden geplaatst. Daardoor zullen de eigenlijke telegraaf ambtenaren allen van Kootwijk naar Amster dam worden overgeplaatst. Het technisch machine-personeel blijft te Kootwijk. Inzake de uitzonderingstarieven voor goe deren op de Duitsche Spoorwegen, waardoor aan Nederlandsche belangen nadeel wordt gedaan, zijn door de Duitsche regeering tegenover onzen gezant toezeggingen gedaan, waardoor een bevredigende oplossing van deze aangelegenheid in uitzicht is gesteld. Naar de N. Crt. verneemt, zal binnenkort worden overgegaan bij de telegraafkantoren tot invoering van een premiestelsel voor de behandeling en bestelling van telegrammen. Uit Batavia wordt gemeld De proc. generaal heeft, voordat de Regeering wei gerde het toelatingsbewijs van de vrouw van Sneevliet te verlengen, bewijsstukken over gelegd, die zonneklaar haar communistische bemoeiingen bewezen. Wederom is een aangifte ingekomen van een brutale aanranding op den publieken weg, door roovers. De Britsch-Indiër Barosso verklaart, dat hij hedenmorgen halfvier, terwijl hij op v/eg was naar de markt op Poelepantje, op het Molenpad is aangehouden door drie gemas kerde roovers, die hem onder bedreiging dwongen het geld af te geven dat hij bij zich had. Een buit van 36 viel den roovers in handen. Nadat zij zich dit bedrag hadden toegeëigend lieten zij den aangerande gaan. De aangever vermoedt dat zijn aanranders zwarte personen waren. (De West). Voor het beklaagdenbankje van den politie rechter mr. Servatius, stond Donderdagmid dag een 54-jarig man met een bleek, zorgelijk gezicht, die er van beschuldigd werd, in zijn functie van loopknecht bij een boter- en kaaszaak te Amsterdam verschillende kleinere bedragen, tezamen meer dan honderd gulden, te hebben verduisterd. Beklaagde bekent da delijk het hem ten laste gelegde. Ja, hij heeft gedurende ongeveer een jaar de taak gehad, aan verschillende klanten bo ter en kaas te brengen. En toen heeft hij telkens te weinig geld thuisgebracht, onder voorwendsel, dat de menschen op de pof ge kocht zouden hebben. En zoo heeft hij lang zamerhand heel wat centjes in de wacht ge sleept en in borrels ongezet, eenvoudig, om dat de drank hem een behoefte geworden was, waaraaan hij zich niet meer kon onttrekken. Sinds eind Februari is hij nu onder toezicht van een medisch consultatiebureau, om van zijn drankzucht af te komen. Dit alles vertelt de man op een eenigszms moeden, berustenden toon. „Wat zul je d r aan doen, Edelachtbare, 'k-Heb er spijt van Maar nu hoop ik, dat 't eindelijk beter zal gaan met me." Veel moeilijkheden levert deze zaak niet op. Maar toch worden nog een vijftal getuigen gehoord, n.I. de reiziger van den bewusten boter- en kaashandel, die dit nete lige zaakje heeft uitgezocht, een oude, een jonge en een middelsoort juffrouw, die alle drie met heilige verontwaardiging verklaren, dat ze gewend zijn altijd contant te betalen en er dus van „poffen" nooit sprake geweest is en eindelijk de patroon zelf die wegens erge doofheid met een defect gehoor-apparaatje ten tooneele verschijnt, hetgeen aan „de pu blieke tribune" de opmerking ontlokt „Nou, vader, dat horentje ken je gerust achter n boom leggen". Mr. van Heinsbergen, die het O.M. waar nam, schilderde dezen bekl. als een slachtoi- fer van den drank. Deze man heeft betere da gen gekend. In vroegere jaren was hij eigenaar van een grooten steenkolenhandel, doch door financieelen achteruitgang en zorgen is hij aan den drank geraakt. Daar bekl. toch blijkbaar het goede wil, achtte spr. het wenschelijk hem nog een kans te geven en eischte een hechtenis van twee maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, met de bijzondere bepaling dat bekl. zich van sterken drank zou onthouden, cn de ontvreemde 100 vóór 1 Januari 1926 zouden worden terugbetaald. Vonnis conform den eisch. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam behandelde Donderdag de zaak tegen een 36-jarig metcropnemer die m Maart uit den muntgasmeter van een perceel Joden Houttuinen gaspenningen' weggeno men zou hebben. Ook in Febr. zou hij een dergelijk feit ge pleegd hebben. De bewoonster van het perceel in de Joden Houttuinen verklaarde dat zij, toen zij in de keuken kwam om een mes te halen, een man uit de muurkast zag komen. Hij zei Dag juffrouw. Waarop get. antwoordde Dag mijnheer, waar moet u wezen? Bekl. zei: Ik zoek een zekere Koperberg. Maar de juf frouw woordde: Die woont niet in die kast, en ook niet hier Het heerschap maakte zich daarop eenigszins spoedig uit de voeten. Uit het getuigenverhoor bleek nog dat bekl. in allerlei huizen in de Joden Hout tuinen zoogenaamd naar mijnheer Koper berg gezocht had. Toen een man bkl. beet hield om hem te arresteeren zou bekl. ge zegd hebben Heb medelijden met m'n ge zin Laat me niet arresteeren Bekl.: Dat is niet waar Ik had toch kun nen wegloopen Ik zei laat me maar arres teeren. Pres.: Get., had bekl. kunnen wegloopen. Get.: Wel neen; ik kan toch ook hard. loopen Het O. M„ waargenomen door mr. Mas- sink, meende dat het gemeen was van bekl om listig gebruik te maken van hetgeen hij uit hoofde van zijn ambt wist. Zulke dingen gedbeuren dikwijls, al zal bekl. wel met altijd de schuldige geweest zijn. Spr. eischte •een gevangenisstraf van twee jaar. Mr. Pauwels, die als verdediger optrad, wees er op, dat er niet eens een begin van uitvoering was en men voorzichtig moest Zijn met de uitingen van een juffrouw die in haar schrik een man uit een kast zag komen- PI. vroeg vrijspraak, subs, clementie. DE POLITIERECHTER. Het Centraal Bureau voor de Statistiek meldt aan het Haagsche Corr. Bur. politierechter bij de rechtbanken in de 4 groo te steden gedurende het jaar 1923, kunnen wij het volgende mededeelen. Bij den politierechter werden in de arron dissementen Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage en Utrecht resp. 1040, 1247, 726 en 629 zaken in 1923 aangebracht. Daarvan werden bij de rechtbank Amsterdam 26, bij die te Rotterdam 5 en bij die te Utrecht 3 zaken door den politierechter naar de meer voudige kamer verwezen. Het aantal gewezen mondelinge resp. schriftelijke eindvonnissen bedroeg in deze arrondissementen 993 en 11 voor Amster dam, 1244 en 0 voor Rotterdam, 677 en 49 voor 's-Gravenhage, 520 en 6 voor Utrecht. Door den officier van justitie te Amsterdam werden 78, door dien te Rotterdam 8 en door dien te 's-Gravenhage 29 personen in geval van heeterdaad gedagvaard om nog op den dag zeiven of ter eertskomende terecht zitting voor den politierechter te verschijnen Het aantal beklaagden die voor den politie rechter terecht stonden bedroeg achtereen volgens 1161, 1376, 756 en 682, waarvan er in Amsterdam 889 onvoorwaardelijk en 180 voorwaardelijk, in Rotterdam 1141 on voorwaardelijk en 190 voorwaardelijk, te 's-Gravenhage 59 onvoorwaardelijk en 105 voorwaardelijk en te Utrecht 614 onvoor waardelijk en 24 voorwaardelijk werden ver oordeeld. Vrijgesproken werden resp. 50, 35, 55 en 38 beklaagden. MAJOOR MARTIN TOCH NOG IN LEVEN? Volgens een te Seattle ontvangen en klaar blijkelijk authentiek bericht zou de Ameri- kaansche aviateur Martin, de sedert ruim een week vermiste leider van het Ameri- kaansche vliegerseskader,dat een vliegtocht om de wereld maakt, nog in leven zijn en zich met zijn mecanicien Harvey nabij Port Mollar in Aljaska bevinden. Uit Parijs wordt gemeld Boussoutrot heeft met een Farman Goliath van 600 P.K. te Touddoud-le-Noble 4 wereldrecords voor belaste vliegtuigen geslagen. Ten eerste het duur-record met vijftienhonderd kilo en dat met tweeduizend kilo belasting. Hij is 1 uur en 47 minuten ut de lucht gebleven. Het vroegere record met 1500 kilo belasting stond op naam van Hill, met 1 uur 21 min. en dat met 2000 kilo belasting op naam van Harris, die 1 uur en 19 min. in de lucht bleef. Verder heeft Boussoutrot het hoogterecord geslagen voor vliegtuigen met dezelfde hoeveelheden belasting. Hij bereikte een hoogte van 4700 meter, terwijl de vorige records op naam ston den resp. van Hill met 4267 en van Harris met 2049 meter. Een vliegtuig, gelijk aan dat van majoor Martin, dat op de bergen is vernield, zal naar Engeland verscheept worden. In dit vlieg tuig zal de teruggevonden leider van den tocht majoor Martin het Amerikaansche eskader op het laatste gedeelte van den tocht verge zellen. De aviateur d'Oisy (lie naar Tokio vliegt, is bevorderd tot kapitein, terwijl de mécha- nicien, Benzin, die hem vergezelt, tot ridder in de orde van het Legioen van Eer benoemd HET SOJAMEEL NIET DE OORZAAK. Door den controleur van het Rijksland bouwproefstation voor Veevoederonderzoek zijn in de omgeving van Wychen bij eenige veehouders, waar zich ziekte- en sterfgeval len van het vee hadden voorgedaan, monsters sojameel genomen. Bij onderzoek aan het proefstation bleken deze monsters uit frisch en gezond, geëxtraheerd sojameel te bestaan en geen schadelijke bestanddeelen te bevat ten Er werd geen aanwijzing gevonden, dat de oorzaak der ziekte aan het sojameel moet worden toegeschreven. De door de veehou ders aan den controleur verstrekte inlich tingen maken dit ook niet waarschijnlijk. De koeien waren reeds gedurende min stens een week in de weide en hadden gedu rende dien tijd geen sojameel gegeten, terwijl de ziekte plotseling optrad. De koeien gaven den eenen dag nog volop melk, pl.m. 20 L., terwijl de melkgift den daaropvolgenden dag slechts 5 a 6 L. bedroeg. De vrees die zich voor de voedering van sojameel reeds openbaarde is als ongegrond te beschouwen. De peren- en kersenboomgaarden ver- toonen zich nu in vollen pracht. In geen jaren was die bloei zoo rijk als thans er zijn hoo rnen, die er uit zien, alsof ze besneeuwd zijn. Boomen die anders na elkaar bloeien, laten thans tegelijkertijd hun bloesempracht zien. Een reisje door de Betuwe en het land van Maas en Waal biedt den minnaars van natuur schoon een zeldzaam genot. Naar wij uit de Betuwe vernemen, komen daar nu al Duitsche opkoopers, die tegen goe den prijs het komende kersengewas opkoch ten De kersen zullen voor ons weer duur worden. <Msb'> In dc Streek is de stand der tulpen zeer goed. Het gewas staat er krachtig voor en de bloei is schitterend. Deze cultuur breidt zich sterk uit, blijkens ook het aantal groene veilingen, die deze week zullen gehouden worden te Bovenkarspel, Enkhuizen, Andijk en Berkhout. De stapelgroenten aan den Langendijk zijn zoo goed als alle opgeruimd. Er zijn nog enkele partijen uien, wortelen en witte kool aanwezig. De prijzen zijn tot nu steeds bijzonder hoog gebleven. De tuinbouwers herinneren zich geen jaar, waarvan de winter- producten zooveel hebben opgebracht. De omzet aan de veilingen over de eerste 4 maan den van het jaar is buitengewoon groot en overtreft alle andere gelijke tijdperken, gedu rende .de 30 jaren, dat de veilingen aan Lan gendijk worden gehouden. Het' Centr. Bureau voor de Statistiek deelt mee, dat de waarde van den invoer (zonder goud en zilver) in April heeft be dragen 189 millioen gulden, die van den uit voer 136 millioen. In Maart beliep de invoer 187 millioen en de uitvoer 132 millioen. Voor April 1923 zijn deze cijfers resp. 170 en 97 millioen. Tegenover Maart vermeer derde zoowel de in- als de uitvoer, n.I. met resp. 2 en 4 millioen. Vergeleken met April 1923 had bij beide groepen eveneens een stij ging plaats resp. van 19 en 39 millioen. Het saldo-invoer bedroeg in Januari 1924: 61.3, in Februari 60.1, in Maart 54.6 en in April 52.5 millioen gulden. In „Handelsberichten" van 1 Mei j.l. komen een paar statistieken en enkele mede- deelingen voor betreffende de productie en den in- en uitvoer van kaas in Argentinië. Het loont de moeite die gegevens eens met de overeenkomstige Nederlandsche te ver gelijken. Zooals bekend, is Argentinië een landbouw - land van groote beteekenis. Ook de veeteelt wordt druk beoefend, maar dat laatste betee- kent allerminst dat de zuivel-ihdustrie er sterk ontwikkeld is. Integendeel, in landen, zooals Argentinië, waar het landbouwbedrijf zeer extensief wordt uitgeoefend, legt men zich niet op de fokkerij van melkvee toe. In 1911 had de zuivel-industrie dan ook niet veel te beteekenen. De kaasproductie is ech ter in de laatste 10 iaren enorm toegenomen, al staat zij nog zéér veel bij de onzen ten achter. Dat geldt ook ten aanzien van den export, waarvan de cijfers leeren, dat we vooralsnog voor concurrentie van die zijde niet. bevreesd behoeven te zijn. In 1911 bedroeg de productie van kaas in Argentinië ruim 3 millioen Kg. Zij is tot 1920 voortdurend gestegen, in welk jaar zij ruim 25 millioen Kg. groot was, om in 1922 tot bijna 211millioen Kg. terug te loopen. In dat jaar was onze kaasproductie 4% maal grooter. De kaasuitvoer uit Argentinië bedroeg in 1911 niet meer dan 519 K.G. en in 1922 rujm 6Vi millioen. Het hoogtepunt werd bereikt in 1919, toen de uitvoer tot bijna 9 millioen steeg. In 1922 echter was onze kaasexport 10 maal grooter dan de Argentijnsche. Bij den invoer zien we het tegenover gestelde. In 1911 was de invoer van kaas in Argentinië tennaastebij 5 millioen Kg. en in 1918 slechts 37.147, om daarna weer voort durend op te loopen tot ruim millioen in 1922. De kaasinvoer in Nederland is van geen beteekenis. Intusschen neemt de fokkerij van melkvee in Argentinië toe en heeft ons zwartbonte ïjollandsch-Friesche vee er een goeden naam In 1921 voerden wij o.a. 13 stieren in de re-, publiek in. Ten slotte laten we hieronder een vergelij kend overzicht volgen tusschen de Argentijn sche en Nederlandsche cijfers voor het jaar 1922. De getallen geven het aantal millioen K.G. aan. Argentinië Nederland Productie van kaas 21.44 97.62 Uitvoer van kaas 6.73 65.21 Invoer van kaas 0.67 0.34 Aan de arbeiders, werkzaam op alle fa brieken der N.V. „W. A. Scholten's aardap pelmeelfabrieken", in de provincie Gronin gen, is per circulaire bericht, dat het loon met ƒ1.— peer week wordt verlaagd en wordt teruggebracht op een basis van 19.— per week met een werkweek van 48 uren. De nieuwe regeling gaat op 9 Mei a.s. in. Advies van den loonraad tot invoering. De terugbetaling van het te veel ingehoudene. Naar de „Tel." verneemt, is in de laatste onder voorzitterschap van mr. dr. D. A. P. N. Kooien gehouden vergadering van den Loon raad van de Nederlandsche Spoorwegen be sloten, te adviseeren de tusschen de directie en de organisaties gesloten loonovereenkomst in te voeren. Omtrent de terugbetaling van het teveel ingehouden loon van het spoorwegpersoneel heeft de directie het navolgende schrijven aan de organisatie gezonden „Indien de bezoldigingen volgens de nieu we loonregeling definitief vastgesteld zijn, en op de betrokkenen de "nieuwe loonregeling toegepast is, wat naar wij ons voorstellen op 1 Juli a.s. voor de ambtenaren en op 29 Juni a.s. voor de beambten het geval zal zijn, zullen wij er toe kunnen overgaan te laten uitrekenen wat op grond van het be paalde bij art. 185 (2) R.D.V. nog terugbe taald moet worden. Het blijkt nu, dat deze uitrekening zeer veel arbeid vordert en dat er vele maanden heen zullen gaan, voordat dejafrekening ten aan zien van alle betrokkenen zal hebben plaats gehad. Daar dit voor de betrokkenen minder ge- wenscht is, zijn wij bereid, indien de organi saties daaraan de voorkeur zouden geven, de afrekening aanzienlijk te vereenvoudigen, waardoor het mogelijk zou zijn, die reeds op den betaalstaat van-Juli voor de ambtenaren en op den daarmede parallel-loopenden be taalstaat voor de beambten te doen plaats hebben. Dit is evenwel slechts mogelijk, in dien in het R.D.V. een bepaling opgenomen wordt, welke ons tot zoodanig vereenvoudigde afrekening de bevoegdheid geeft. Het ligt dan in de bedoeling, de wijze van afrekening zoo vast te stellen, dat die als regel er toe zal leiden, dat niet te weinig, in tegendeel iets meer dan waarop betrokkenen over de maan den 1 Jan.1 Juli feitelijk aanspraak zouden kunnen maken, zal worden terugbetaald. STAKING BIJ DE SPHINX TE MAASTRICHT. Bij een plotseling uitgebroken staking bij de afd. glasblazerij van de Sphinx te Maas tricht zijn 150 a 200 man betrokken, die wel allen georganiseerd zijn, doch die het werk zonder raadpleging van hunne besturen heb ben neergelegd, naar aanleiding, dat door de directie een 12-tal arbeiders, die impro ductief werk verrichtten, waren ontslagen. Door de directie zijn echter de glasovens gedoofd, hetgeen beteekent, dat er ongeveer twee maanden moeten verloopen, eer diezelf de ovens, weer voldoende op temperatuurjzijr om glas te kunnen produceeren. Zoolang de voorraad ruw materiaal strekt, kunnen slijpe rij en etserij nog werken. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft tot en met 30 September a.s. aan steenbakkerijen overwerkvergunning ver- 1'— - N. V. HET VEREENIGD TOONEEL. Het gezelschap dat met ingang van 1 Sep tember a.s. onder directie van Ed. Verkade en Dirk Verbeek den Stadsschouwburg in de Hoofdstad zal bespelen en dat, zooals bekend, ontstaan is door de fusie van „Comoedia" en „Haghespelers," zal genaamd zijn de Naamlooze Venr.ootsehap „Het Vereenigd Tooneel." Te Enkhuizen heeft thans de commissi® van het Waagmuseum besloten, het initia tief te nemen voor plannen tot herdenking van den 300sten geboortedag van den kunst schilder Paulus Potter, die op 20 Nov. 1625 te Enkhuizen werd geboren. (Hdbl.) Naar het Hbl. van Antwerpen meedeelt, heeft het bestuur der Kon. Vlaamsche Opera te Antwerpen ter vervanging van den heer Franck, die om ontslag verzocht had, den jongsten zoon van den h eer Ulrus geënga geerd „die over een schoo ne lyrische tenor stem beschikt en bij het proefzingen een uitstekenden indruk gemaakt heeft." De „R.-K. Werkgever" meldt, dat aan den Minister van Waterstaat, onderstaand schrijven is gezonden: Het Bestuur van de R.-K. Werkgevers Vereeniging in het Bisdom Roermond zou het op zeer hoogen prijs stellen, wanneer in de vacature in den Mijnraad, ontstaan door het overlijden van den heer H. J. E. Wenckebach, zou worden voorzien door be noeming van een Limburgsch Werkgever. Daar het standpunt, dat de Regeering in de naaste toekomst zal innemen ten aanzien van de ontginning der Limburgsche kolen velden van grooten invloed zal zijn op de industrieele ontwikkeling van Limburg, be treurt het bestuur het dat in den Raad welke Uwe Excellentie van advies dient omtrent alle zaken het mijnwezen betref fend, geen Limburgsch werkgever zitting heeft. Wij verzoeken Uwe Excellentie dan ook zeer dringend, aan ons verzoek te willen voldoen en over de aanwijzing van een lid met ons nader overleg te plegen. Aan het voorjaars-examen in de wereld hulptaal Esperanto zullen op 29 Mei te 's-Gravenhage 96 candidaten deelnemen, te weten 83 voor akte A en 13 voor akte B. Mgr. J. Biermans, apostolisch vicaris van den Boven-Nijl heeft Zaterdag zijn bisschops stad verlaten om een bezoek aan Nederland te brengen. Alvorens naar zijn vaderland te komen, zal hij echter eerst eenigen tijd te Rome vertoeven. (Msb.) TERUG UIT DE MISSIE. Binnen enkele dagen wordt in den kring zijner familie te Gulpen verwacht de Z.E. pater Julius Ortmans, Lazarist, die 21 jaren lang als missionaris in China werkzaam was. MEDEBLIK, 16 Mei. De ansjovis vangst beliep hier heden door 27 vaartuigen 2078 kg prijs f 0.59—0.60 per kg. VÓLENDAM, 17 Mei, Aan den vischaf- slag besteedde men deze week voor haring f 0.25—0.90 per tal, aal f 0.40—0.90, bot f 0.200.40, spiering f 0.10 per pond, gar nalen f 2.50—4 pet lit eti nest f 0.400.50 per mand. ALKMAAR, 17 Mei. Vee. Aanvoer 14 paarden f 150—375 69 koeien f 275475 126 nuchtere kalveren f 1230 315 schapen ƒ4555; 741 lammeren ƒ2231 41 magere varkens ƒ2028 167 biggen 1015 38 bokken en geiten ƒ414, kleine id. id. ƒ1—1.80. Boter ƒ0.801 per f2 kg. Eieren 5.756.25 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Mei. (Weekbericht Langendijker Groentenvei- ling.) De aanvoer was deze week al heel gering en er werd dan ook slechts tweemaal veiling gehouden. Aangevoerd werden 1160 kg rhabarbér, prijs ƒ4.50 tot 7.10 per 100 kg. Witlof, aanvoer 6000 kg, prijs 1ste soort 611.80, 2de soort ƒ13.40 per 100 kg. Losse wortelen (peen) aanvoer 1075 kg, prijs 2.50 per 100 kg. HOORN, 17 Mei. Granen. (Beurs Park zaal.) Tarwe ƒ1314, gerst 12%13%, haver 10%12 per 100 kg, grauwe erwten 3845, bruine boonen 2030 per hl. mosterdzaad ƒ3048 per 70 kg, maanzaad 1416 per 50 kg, HOORN, 17 Mei. Vee. Aanvoer 1 melk koe 340 4 vare- of gelde 260350 1 stier 290 8 pinken 170200 10 nuch tere kalveren 1520 99 schrammen 201 30 204 biggen 1220 151 schapen 40 56 706 lammeren 2030 16 bokken jonge 14 geiten 1020 7 paarden 200350. Handel goed. LEIDEN, 17 Mei. Boter. Prima fabrieks- boter 2.15; prima boeren- ƒ2.052.20, goede boeren- ƒ1.851.95 per kg. Met grooten aanvoer en vluggen handel. Turf. Zwarte ƒ910 per 1000 stuks. AMSTERDAM, 17 Mei. (Noteering v/h. Nieuwe Veilinggebouw, expl. De Jong Koene.) Aardbeien f 1.101.50 per kg. doosjes aard-witlof f 1016 per 100 kg. bloemkool f 0.170.36 per stuk, nieuwe spercieboonen f 0.70 0.90 per 100 stuks, rabarber f 59, raapstelen f 5.808.60, radijs f 2.503.20 per 100 bosjes, sla f 6 10.50 per 100 krop, nieuwe aardappelen f 0.801.10 per klein mandje, peulen f 0.60— 0.70 per kg. asperges dik wit f 0.700.85, dun wit f 0.350.40, dik blauw f 0.45 0.50 per bos. Bloemen. Seringen f1524, Sneeuwbal len f710, Violieren f&13 per 100 takken, Am. Anjers f711, Calla's f1426 per 100 stuks, Zilver Phoenix f 0.400.80 per 100, stAnemonen f 1.502.40 p. 100 st. Rozen Hadley 814, Sunburst f 4.507, Ophelia, f3506, Golden Ophelia f 69, Keizerin; f 3.50—7.50, Mock f6—9 p. 100 st. Tulpen Copland f2—4, Bartigons f 23, Clara Buth f24.50, per 100 stuks, Potplanten Prime laars f 0.250.35, Azalea's groote f 2—-3.50, idem middelsoort f1.201.80, idem kleine f 0.40—0.70, Hortensia's f 0.50—2.10, Cine raria's f 0.40—0.55, Coleus f 0.25—0.33 per stuk. Geraniums f 0.180.31 per stuk, Plumosa's fll—14 per 100 stuks, Exforsias f 0.07—0.10 per stuk, kleine pot. Violen f 0.60—1.20 p. bak. DELFT, 17 Mei. Kaas. Ter markt waren 14 stapels komijnekaas f 0.600.80 per k.g- UTRECHT, 17 Mei. Vee. Aangevoerd wa ren 1050 stuks. Handel redelijk. Prijzen wa ren stieren f 180—320, vaarzen f 230—a40, pinken f 100—180, melkkoeien f 270—450/ kalfkoeien f 300—480, vaarskoeien f 230— 340; magere kalveren f—nuchtere kalverer f 9—14, magere varkens f 16—49, biggen f: —16, magere schapen f4050, weidelamme- ren f 20—25»/., zuiglammeren f 28—36. Eieren f6 7,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7