1® m mm De Britsche Rijkstentoonstelling. Inwijdingsfeest van de kerk „St. Agatha" te Beverwijk. Wisselkoersen en koersen vin Bankpapier. Dinsdag 20 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14743 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad m UIT DEN OMTREK. LEIDEN. OEGS~GEEST. NOORDWIJK. WARMOND. VOGELENZANG. BEVERWIJK. VELSEROORD. IJMUIDEN. BERLIJN ip.billioen) 0.63 PARIJS 14.45 BRUSSEL 12.45 WEENEN 0.38 LONDEN 11.661/. STOCKHOLM. 70.90 kopenhaoen. 45.15 CHRISTIANS 37.15 BAZEL 47.40 NEW-YORK - - 2.67 ROME 11.90 De abonnementsprijs bedraagï voor Haarlem en Agentschappen: per week 0.2b Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. WEUIME HflflBLEMSCHE COURMIT 'jMvêrientiën 35 cents per regel vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den leks' als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij II. LANGS DE STANDS. - ALGEMEENE BE SCHOUWINGEN. HET AMUSEMENTS PARK. Thans staat ge voor de taak, de geweldige taak, om Wembley te zien. Welk een veel zijdigheid! En waarheen zult ge gaan. in de- dezen oceaan van bezienswaardigheden? Er leiden hier zoovele wegen ,er zijn hier zoo vele paleizen en zoovele tempels en alles, alles wilt ge met eigen oogen aanschouwen. Ik weet dat die eerste momenten op dit reusachtig terrein van de British Empire Exhibition momenten zijn van vertwijfeling. Maar daarom ben ik juist naar bier getoogen en daarom heb ik twee volle dagen gedoold over dezen uitgestrekten lap grond, om u, die in dit Westersch Jerusalem nog vreem deling zijt, den weg te wijzen. Laat mij u gids zijn. Laat mij u thans leiden langs de gebouwen van deze show, Iaat mij u toonen de producten uit het Britsche Keizerrijk en al hare koloniën. Dan zullen we, als nage recht, samen een uurtje verpoozen in het Park-der-Vermakcn, samen cake-walken, schijfschieten en trillende emoties van de rodel-bergbaan doorleven! We wandelen door een park van groen en bloemen, langs de zuilengalerij van den hoofdingang, waar enkele eenvoudige win kels zijn. Men is hier nog aan 't timmeren, in koortsachtige haast wordt de laatste hand gelegd aan deze miniatuur-warenhuizen, die straks hun deuren zullen openen. Vooreerst hebben zij nog niets te doen. Wij gaan dus liever direct naar de Palace of Industry, waar de industrieele voortbrengselen van Groot-Brittannië zoowel als van hare over- zeesche bezittingen zijn ondergebracht. Er js vanzelfsprekend meer dan ons kan boeien. Hier is het terrein van den kenner, niet voor den leek. De diverse wol-, katoen-, parfum, zeep- en :,zersoorten interesseeren den huis-, tuin- of keuken-tentoonstellings bezoeker niet. Ergo na deze kleine trip maar beter dadelijk naar de Palace of Ingincering, Hoort! Als wij buiten komen weerklinkt de Cavalleria Rusticana. Doch wie zal zeg gen waarvandaan? Ik kijk, wij kijken. Geen orkest te zien, geen gramofoon zelfs. Dan, hoog boven in een paal, ontwaar ik een zwart kistje. De loudspeaker! De draadlooze loudspeaker! Vinding van het moderne ver nuft, één van de vele inventies die muziek wel brengen binnen den sfeer van eiken menscb, doch die de gezelligheid van het aanhooren ervan niet verhoogen. Want wat is nu de bekoring van een concert uit een Wetershoogen paal, waarbij fvt geheel door den wind bij tijd en wijle bovendien nog Wreed verkracht wordt? De Palace of Ingineering het Machine- Paleis is het grootste gebouw van deze ®i?°w. Geweldig! Het is tevens het grootste tijdelijke gebouw ooit ter wereld verrezen |n het is zesmaal zoo groot als Trafalgar Square. En ge kent Trafalgar Square! Hier lijdt dus zelfs de flauwste poging voor een Volledige opsomming al dadelijk schipbreuk. Lr is zooveel dat we het niet eens kunnen zien, laat staan beschrijven. Enkele kapitale monsters van moderne techniek trekken de meeste menschen. Zoo staat er het grootste kanon dat Engeland heeft gebruikt in den jongsten wereldkrijg en de grootste Britsche locomotief „Flying Scotchman" is eveneens geëxposeerd. Een duiker geeft in een doorzichtig bassin demonstraties met zijn duikerpak. Een aparte automobielen tentoonstelling bevindt zich aan de achter zijde van het gebouw, waar tevens een volle dige machinefabriek in werking is. Alle mo gelijke gewone en luxe spoorwagens mogen gratis door het publiek worden bezichtigd en de Hollander, die toch al verbaasd is over de keurige interieurs van de Engelsche spoorwegcompartimenten, krijgt hier iets bij zonder fijns te zien, waar zelfs de Neder- landsche industrie toch altijd nog wat van leeren kan. Zoowel in de Palace of Industrie als in de Palace of Ingineering is een Lyons's Tea room ondergebracht. Het zit hier meestal stikvol. De inrichting ziet er niet direct ge zellig uit de Grill-room, die zich op het Voorplein bevindt, trekt méér aan doch de bediening is er goed en de spijzen goed koop, alleen maar niet zoo billijk als in de lunchrooms van dezelfde firma te Londen. Om baast-je-rep-je een middagmaal naar Pinnen te slaan zijn deze zalen, die ge over al over het tentoonstellingsterrein verspreid Vl"dt, echter de aangewezen inrichtingen. De Palace of Arts het gebouw der kunsten is het eenige waarvoor entree ^erschuldigd is. Niet veel, slechts sixpence. ^8 zien er een keur van schilderijen en Pedden, eigenlijk te veel om zoo maar langs te loopen. Weer vraagt men sixpence voor een klein zijkamertje, waar Queen's Doll House te zien is. Het huis van de koningin rn miniatuur staat hier op een hoog voet stuk. Alles is getrouw nagebootst. De bui tenwanden zijn weggelaten en zoo zien we dus Queen's Doll House in intérieur. Rondom ijzeren railings, zoodat een soort Wandelgang is gemaakt die zich al slinge- zend om het kunstwerk heenkronkelt en ons sldus telkens op verschillende hoogten een blik laat werpen op de diverse gangen en vertrekken. „Keep mowing" roept de sup poost, wanneer hier en daar opstoppingen Plaats hebben. En daar de Brit van huis uit gehoorzaam is aangelegd, vervolgt de men senstroom immer geleidelijker den schui- felgang do-r het zaaltje om alles nog eens lader in oogenschouw te nemen. We gaan over een der vele bruggetjes die over het meer zijn heengebouwd. In het Water spelevaren! de booten. Aan de over zijde iigt het Nieuw-Zeelandsche paviljoen, dat grootsch van oozet is. De verschillende bedrijven zijn in werking. Er bevindt zich ,een bioscoop in het gebouw, waarin plaats 's voor 500 personen. Eiken middag doorloo- Pende voorstelling. Geen Charley Chaplin, Mary Piqkford of zoo, maar Nieuw-Zecland voor en Nieuw Zeeland na. Je zoudt den ken dat het 't Paradijs op aarde was, zóó mooi wordt het u alles voorgehouden. Wij loopen eenige gebouwtjes door, zonder bij belangwekkende dingen stil te staan. Elke kolonie heeft hier zijn stand doch het groote verschil is, dat de uitgebreide Brit sche bezittingen Canada, Australië, Nieuw-Zeeland natuurlijk met hun massa- Producten op de proppen komen, als wol, katoen, rubber etc., terwijl de kleinere slaat jes meer op bescheiden voet exposeeren. Het laatste is over het algemeen aardiger om te zien. Twintig verschillende soorten katoen |aan gauw vervelen. Twintig verschillende Malaya-houtsnijwerk niet. Laat ik u niet verder ophouden met een dorre beschrijving van deze verschillende staqds der groote Britsche koloniën, die Zooveel variatie bieden, maar /och ook zooveel gemeen hebben. Dit is een kwestie van zelf zien. En ik kan hier eigenlijk even goed het Exhibitionprogramma vertalen als p stuk voor stuk oDsosMuen de gebouwen der bezittingen. Liever vraag ik uw aandacht voor iets héél aparts. Dat is voorzeker His Majesty's Governement Building. Reeds van verre maakt het een rijken, fieren indruk. Vier zuilen aan de frontzijde, hooge trappen, aan weerszijden geflankeerd door twee trot- sche leeuwen. Wij gaan deze trappen op. Binnen staan suppoosten. Zij verstrekken hier elke gewenschte inlichting. Dan komen we uit op een wandelgang en staren vanaf de balustrade naar beneden in de schitterend gedecoreerde Hall. Er is een groot bassin in het midden. In dat bassin bevindt zich een reliëfkaart van de gansche wereld, wel. ke kaart op verschillende wijze licht uit straalt. Nu eens ziet ge uitsluitend Engeland in heldere kleuren, dan alle koloniën, dan bijvoorbeeld alleen Canada. Telkens geeft het filmdoek, dat zich aan het eind bevindt, nadere explicatie over het verlichte gedeel te, alles omtrent bevolking, middelen van bestaan, klimaat en dergelijke. In het hel blauwe water zijn alle Britsche stoomvaart lijnen afgebeeld en kleine bootjes zijn voort durend „en route". Vanaf de balustrade is het een schitterend schouwspel, dat kris kras varen van zoovele schuitjes, alles in miniatuur. Het is waarschijnlijk het interes santste van Wembley. Zeker het vernuftig ste. Vlakbij vindt u de luchtlijn Londen-Parijs in hetzelfde schema. Alles tusschen de bei de wereldsteden is natuurgetrouw in kaart gebracht, de steden, dorpen, rivieren en ka nalen, In zee zijn de booten in beweging en met evenveel snelheid doorkruisen de Ha- villands en Handley Pages de lucht. Deze miniatuurschets wordt elk moment anders verlicht, elk oogenblik andere effecten. Iets verder: „Somewhere in France". Och, wij zijn Hollanders. Wij bleven uit den strijd. Wat beteekent voor ons: ergens in Frankrijk. Wij mahkten oorlogswinst, wij helden over naar den eenen of naar den anderen kant, wij lazen de knetterende strijdberichten. Voor ons zegt „Somewhere in France" zoo weinig. Maar voor den Brit, den stoeren Brit, die gansch vrijwillig zich meldde om een vanuit het Oosten oprukkend gevaar te koeren en die hier nu rondom die glazen kast staat, waarbinnen de loopgraven gegraven zijn, de mortieren opgesteld, de wolfskuilen verdekt, voor hem zegt dit „Somewhere in France" zooveel! Hij stonds ééns, hier, ééns vocht hij op dit stuk grond, ééns floten hier de Duit- sche kogels langs zijn hoofd. Dit was voor jaren zijn huis, zijn erf, zijn vaderland. In wat voor gedachten en herinneringen zullen niet opgaan in de. hoofden van hen en van de vrouwen en de meisjes, die de talrijke krui sen welke geplant zijn op dit doodenveld, vreczcn als van hunne dierbaren? His Majesty's Government Building is niet zoo groot, maar alle vertrekken bergen veel interessants. Alle ministeries zijn er verte genwoordigd. Daar is bijvoorbeeld de Mi nistry of Health met een keurige verzame ling over gezondheidsleer, hier en in de ko loniën. In een andere afdeeling ziet u de te lefoon in werking, ergens anders heeft het Mjpisterie van Landbouw zijn tenten opge slagen. Men werkt vooral met beweegbare modellen om een des te zuiverder beeld te geven van al datgene wat de Regeering voor hare onderdanen over heeft. Even een kijkje nemen in den Indischen Schouwburg. De voorstelling is juist aan den gang. Men danst. Een beetje griezelig om aan te zien, dat daas gespring van die bejaarde vreemdelingen. Het zijn als katten in doods nood, ze dansen met gekromde ruggen. Dan komen de toovenaars op het podium. In ge broken soms wel wat al te gebroken Engelsch bepraten ze de menigte en moffelen ze ringen weg of halen sovereigns te voor schijn. Het schijnt steeds hetzelfde recept te zijn roet goochelaars, of men ze hier ziet of in Indië. Laten we daarom niet langer toeven in dit bedompte Indische zaaltje, immers het Indische Paleis vraagt onze aandacht. We loopen op die binnengalerij en zouden ons in Calcutta wanen. Grootsch, majestueus is dit in helder wit opgetrokken bouwwerk. Binen- in ri men nog aan 't rommelen. De B'ritsch- Indiërs met hun kleurige hooddoegen sjou wen al niet minder dan de Engelsche arbei der, die hier zijn werkloosheid tijdelijk ziet opgeheven. Maar in het Paleis zelve is nog niet veel te zien. En trouwens: er wacht ons nog zooveel. Ge zult me trouwens een opsomming, laat staan een beschrijving van elke stand bespa ren willen. Er zouden in dit blad geen ko lommen genoeg zijn, werd ik voor die taak gesteld. Voor de Britsche Goudkust, Sierra Leone en enkele andere Britsche bezittingen in Afrika staat ge vanzelf nog even stil. Im mers daar zijn de inboorlingen in hun na tuurlijken levensstaat ondergebracht. Ze slaan li-ar hun metalen voorwerpen om ze voor een zacht prijsje meteen van de hand te doen. De kroeskoppen, die er een erg vreemdsoor tig taaltje uitflappen, hebben veel bekijks. Vooral voor de Diamantwasschers bestaat groote belangstelling. Wij, meer „beschaaf de" Europeanen, rekken onze nekken om toch maar in hemelsnaam een echten neger te kunnen zien. Alsof die wezens, die mis schien wel in ontwikkeling maar toch niet in karakter bij ons ten achter staan, op een lijn moeten worden gesteld met de apen uit Artis. Zóó doet het aan. D'r staat ergens een Zuid-Afrikaansche trein midden op het tentoonstellingsterrein. „En nie voor niks nie". Want die trein is een expositie-model van de Zuid-Afrikaan sche spoorwegen. Ge kunt ieder rijtuig in oogenschouw nemen en in den Restauratie wagen bestaat gelegenheid te dineeren. Op de borden prijkt: Johannesburg-Kaapstad. En als ik dan, aan een der knusse tafeltjes gezeten, een bekoorlijke Capetowsche jonge dame tegenover me vindt, die vertellen gaat van alles omtrent haar land, dat o zoo mooi moet wezen, wèl, dan valt het moeilijk zich voor te stellen slechts één uur van Londen af te zijn! Ik heb u beloofd, naar het amusements park te gaan. We zullen dus de Britsche ko loniën laten voor wat ze zijn. Alléén nog even een blik in de afdeeling Hongkong. Daar tippelen heusche Chineezcn. Ze veror beren hun middagmaal met de pittige stok jes, de rijststokjes. Ze brabbelen iets onver staanbaars, als ik m'n camera knip. Op 'n rijtje poseeren ze, lachend, schertsend. Dan komen ineens o wonder drie Hollanders het pleintje op. Groote sigaren in de hoof den, met onder den arm de pérapluie de onvermijdelijke. Ik hoor Hollandsch, on- vervalscht. „Zeg, Piet, nou mot je dat daar zien.Dat benne Sjineeze". Ja zeker, dat zijn het. Zij, op de ballustrade met de rijstnap, zijn Chineezen. Uit het Oosten. Op het plein tje staan ér ook drie. Die uit het Westen zijn. Scherper contrasten ken ik niet. Het Amusementspark wacht op druk be zoek. Als alles in gereedheid is zal het er vol loopen; thans zijn verschillende etablisse menten nog in aanbouw. Alle soorten van pleizier-inrichtingen zijn hier present maar de rodel- of rutschbanen munten toch wel bijzonder uit. Nergens ter wereld zag ik zul ke hooge heuvels en zulke diepe dalen, uit sluitend ten behoeve van op en neergaande karretjes. Om zeeziek van te worden! We kunnen hier schijfschieten, ringgooien en dobbelen veronderstel dat er in Enge land ergens niet gedobbeld werd! er is een waarzegster, het graf van oet Ankh Amen is voor één shilling te bezichtigen. We hebben hier eveneens een groote waterval, waar we in volle snelheid van af schieten, iets soortgelijks als destijds op de Elta. Noemt u nog maar iets op wat op de Elta was. Dat is vast-en-zeker ook op Wembley, ,Zoo hebben we dus „in a hurry" The Bri tish Exhibition bezichtigd. Wanneer u het geluk hebt dezen zomer naar Londen te gaan en probeert u dan de K. L. M. eens! dan bezoekt ge natuurlijk de wereldshow van Wembley. Dat zal de moeite loonenl Er is zeker wat voor u! Dat dan deze kleine bijdrage moge hebben meegewerkt om uw belangstelling voor alles omtrent Groot-Brittannië en hare koloniën te verhoogen. De energie, waarmee hier iets grootsch is tot stand gebracht door een volk, dat waard is tc regeeren over zóóvele mil- lioenen over de gansche aarde verspreide on derdanen, verdient zulks ten volle. En ge zult heusch geen spijt hebben over de kost bare uren, die u te midden van dezen uit- heemschen rijkdom hebt doorgebracht. H. ROOZEN. De consecratie van de nieuwe Kerk te Beverwijk; de wijding van het Altaar. Het is een schitterend feest geweest! Heel Beverwijk was in feeststemming en van verscheidene gevels wapperden de drie kleur en de pauselijke kleuren. Het feest begon reeds Zondagavond met het Inhalen van den Bisschop. Om half acht had zich een groote menigte verzameld aan de grens BeverwijkVelsen, bij Scheybeeck, waar Z. D. H. de gemeente zou binnenkomen. Om half acht arriveerde het rijtuig. In optocht trok men naar de nieuwe pastorie aan de Breestraat, onder de vroolijke tonen van de harmonie „Cecilia" van Velsen. De Bisschop steeg daar uit het rijtuig en ging, na vriendelijk gegroet te hebben, de pastorie binnen. Het volk echter verspreidde zich niet en men stond ir. dichte rijen voor de pasto rie, terwijl de harmonie nog een aubade bracht. Als een bijzonderheid kunnen wij nog vermelden, dat deze huldiging geheel is verfilmd. Maandag was het eigenlijke feest. Het feest der Inwij ding. Overal was het feest en plechtigheid. De natuur, de ochtend-frissche straten, de wapperende vlagen overal was het feest. Op de nieuwe kerk wapperde, hoog boven Beverwijk, de pauselijke vlag. We willen echter eerst iets vertellen van de kerk zelve. Het ontwerp is van de architecten Joseph. Cuypers en Pierre Cuypers. De opzichter Falsma was uitvoerder van het werk, dat gebouwd werd in de jaren 1922/24. Het be vat 1300 zitplaatsen. De kerk meet binnenwerks 47 M. lengte bij 42 M, breedte over de kruisarmen. De koepelvorm, ontwikkeld uit een acht hoek in grondplan, is ook doorgevoerd over de zijbeuken en de kapellen, die alle veel hoekig zijn afgesloten en overdekt met rib ben gewelven, die de' vloeren benaderen, evenals de daarop dicht aansluitende gebo gen daken, die met roode en blauwe pan nen zijn gedekt. De middenkoepel, die niet in de straten, maar wel buiten de kom van Beverwijk zichtbaar is als een groote bijenkorf, meet 22 M. in doorsnee, is 30 M. hoog in de kruin en rust op slechts 8 gepolijste gra nieten zuilen, welker schacht hoog is 3.50 M., van onder 0.90 M. en van boven 0.80 M. doorsnede meten. In de kerk is zoodoende een ruim door zicht verkregen op het hoofdaltaar, dat van gepolijst rood marmer zal worden opge bouwd, rustende op verhooging van 3 zwart marmeren treden. Het koepelgewelf is het eerste in ons land, dat bij deze groote over spanning, zonder afzonderlijke graadribben, in 24 deelen uit de hand is gemetseld over slechts 24 schenkels in parapluievorm. Door den vorm van het grondplan en de nauwe aansluiting van de daken op het ge welf, is de nuttige inwendige ruimte, hier zeer hoog opgevoerd, Geen verloren steun- beeren of zolder, wier ruimte niet wordt ge bruikt. De zijbeuken worden door een band, de koepelmuren door twee banden, van ge wapend beton tezamen gehouden. Een bestudeerd gebruik van baksteen be reikt, dat alle inwendige vormen in dit een voudige materiaal op aantrekkelijke wijze konden worden uitgevoerd. De aannemers waren Thunissen en van Sambeek te Haar lem, die met hun onderbaas veel zorg aan de uitvoering besteedden. De Plechtigheden begonnen des morgens half acht. De verschillende wijdingen, het schrijven in asch der Latijnsche en Grieksche alpha- beten enz. had toen plaats. Deze plechtigheden waren echter niet voor leeken toegankelijk. Het was negen uur toen de kerk werd opengesteld voor de geloovigen. Een vroolijk klokkengelui meldde dit aan de Beverwijkers en de bewoners der naast, omgeving. De inwijding van hel altaar had toer: plaats. Z. D. H. de Bisschop verrichtte met de grootste plechtigheid de heilige wijdingen, daarin bijgestaan door een schaar van gees telijken. Er waren een veertigtal Éerw. Heeren Geestelijken aanwezig. Om alle de plechtigheden te beschrijven, om alle die talrijke ceremoniën te noemen, hit ware teveel. We willen er mee volstaan, te zeggen, dat alles vanuit de kerk met de grootste aandacht werd gevolgd, dat de Plechtigheden met de grootste devotie wer den verricht en dat de gezangen keurig werden uitgevoerd. Het was bijna half twaalf, toen de Pontificale Hoogmis begon. Deze werd opgedragen door Z. D. H. den Bisschop, geassisteerd door den Hoog Eerw. Deken Waare, als Presbyter-Assistens, den ZeerEerw. Heer pastoor Kors, van Oude- schild, en den Eerw. Heer kap. Geldermans. van Naaldwijk, beide oud-Beverwijkers. als diaken en sub-diaken, de ZeerEerw. Heeren Boonekamp en Knots, als troondiakens en de Eerw. Heeren van Houten en Doeswijk, als cantores. De verdere functionarissen waren alle geestelijken uit het dekenaat. In het koor merkten we o.a. op de Hoog- Eerw. Heeren Dekenen Dessens, van Leiden, en Bom, van Buitenveldert. Het zangkoor zette de H. Mis in met het: Terribilis est Locus iste, en voerde daarna zeer verdienstelijk de Missa ad Honorem Sancti Francisci Xavcrii uit. Ook hier werden wij weer getroffen door de groote plechtigheid op het altaar en de stille devotie in de kerk. Onder een keur van gezangen en gebeden liep deze Plechtige Dienst teneinde. Nadat Z. D. H. de Bisschop Zijn Bisschop- pelijken Zegen had gegeven, las Deken Waare de oorkonde voor, die bij gelegen heid der kerkwijding was vervaardigd. Hiermee was de Pontificale Hoogmis ten einde. Het zangkoor voerde het Laudate Domi- num uit, terwijl de Bisschop onder de bal dakijn de Misgewaden aflegde. Daarop volgde de Toespraak van den Bisschop. Z. D. H. begon met de geloovigen geluk te wenschen met het tot stand komen hunner nieuwe kerk, die onder de patronage is ge steld van de H. Agatha. Wij moeten, aldus de Doorluchtige spr. deze kerk zoo mooi, maar vooral zoo heilig mogelijk maken. Het is te betreuren, dat van uit het dorp dit huis God's zoo slecht te zien is, anders zou ik zeggen maak telkens, wan- n eer gij deze kerk voorbij komt, het voor nemen haar zoo mooi en zoo heilig mogelijk te maken. Dit is het moge dan al een „kerk" zijn toch rfiets dan een steenen gebouw. Maar die .andere kerken, die tempels van den H. Geest, vooral die moet ge heiligen. Uwe zielen Daarop moet Gods oog steeds met welgevallen zijn gericht. En ik verheug mij over de inwijding van deze nieuwe kerk, omdat zij u daarin kan en zal helpen. Hier toch zult ge het Woord God's hooren en daarmede uwer zielen voedsel ontvangen. Evenals de tempels van den H. Geest moe ten we echter ook deze kerk zoo mooi moge lijk maken. En daarom, helpt gij allen daar aan mee. En degenen, die het doen kunnen, late.i zij vooral uitzien, welke verfraaiingen er kunnen worden aangebracht. En zoo het hun mogelijk is, laten zij die dan doen aanbrengen. Na nog eenhartelijke opwekking, eindigde Z. D. H. Zijn toespraak. Monseigneur verliet de kerk terwijl Hij den geloovigen Zijn Bis- schoppelijken zegen gaf. Hiermede waren de plechtigheden ten einde. Het is een schitterend feest geweest, dat den Beverwijkers wel niet spoedig uit het geheugen zal gaan. 'Cy0S $m,3:! De consecratie der nieuwe Kerk te Bever- 1 wijk door Mgr. Callier. De Bisschop met de diakens bij de wijding van de Kerk van buiten (de oud-Beverwijkers Pastoor Kors en Kap. Geldermans]. Gemeenteraad. In de Maandagmiddag gehouden raadsvergadering heeft de burge meester mededeeling gedaan van een brief van het bestuur van de Vereeniging van be langstellenden in de Lakenhal, waarbij aan de gemeente Ier plaatsing in de Lakenhal ten geschenke werden aangeboden een stilleven van Floris Verster en een schilderij van Frans van Mieris. Het voorstel van B. en W. tot toekenning van een personeele toelage ad 100 aan de bevolkingsagenten wegens het gemis van de door hen genoten toelage voor het bezigen een deel van hun woning voor hun beroep overbodig geworden door de reorganisatie van den dienst op het bevolkingsbureau, stuitte bij verschillende leden op verzet. De heer Oostdam (R.-K.) had een amen dement ingediend om deze toelage niet on beperkt te laten voortduren, doch uiterlijk tot 31 December 1925. Het werd aangeno men met 21 tegen 7 stemmen. Het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen met 22 tegen 6 stemmen. Het voorstel van B. en W. om aan elk der thans in dienst zijnde bevolkingsagenten in verband met het verlies van de inkomsten die zij van de kerkelijke administratie der Herv. Gem. genoten voor particulier werk, dat bestond in het opgeven van veranderin gen in hel bevolkingsregister, nu de Ned. Herv. Gemeente deze rechtstreeks van het bevolkingsbureau krijgt, een qualificatic in eens van 200 toe te kennen, werd aange nomen met 18 tegen 11 stemmen. Besloten werd tot toekenning van een vergoeding over 1922 ad 23.957 ingevolge art. 100 der lager onderwijs aan verschillen de besturen van bijzondere scholen. De politieverordening werd aangevuld met de bepaling, dat voortaan ambtenaren van politie leerplichtige kinderen, die tijdens de schooluren op straat worden aangetroffen, naar het hoofd der school, waar zij thuis- hooren, zullen kunnen brengen. R. K. Kiesvereeniging. Onder voorzit terschap van den heer mr. E. Bolsius, had heden in het gebouw van den Ned. R. K. Volksbond de jaarvergadering der R. K. Kiesvereeniging plaats. Na voorlezing der notulen, welke onver anderd werden goedgekeurd, las de secre taris het rapport van den eereraad voor, welke eereraad de gedragingen had te on derzoeken van eenige bestuursleden bij de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezingen. De eereraad kwam tot de conclusie, dat deze bestuursleden niets geen blaam treft en dat zij van geen ernstige feiten kunnen worden beschuldigd. Het jaarverslag van den secretaris gaf een overzicht van dc lotgevallen der vereeniging, besprak de gehouden raadsverkiezingen en constateerde dat het ledental achteruit gaande is. Dit jaarverslag werd onder applaus der vergadering goedgekeurd. Het jaarverslag van den penningmeester gaf een overzicht van den bevredigenden stand der financier, doch gaf aan, dat er van de 870 aangeboden kwitanties lot in ning der contributie voor het lidmaatschap 195 onbetaald werden terugontvangen, zoo dat het aantal der contribuëerende leden is gedaald tot 675. Bij enkele candidaatstelling werden her kozen de heeren Mr. E. Bolsius, G. Wol- kenboed en H. Simonis en gekozen in de vacature P. Bisschop de heer 't Langeveld, die zijn benoeming aanvaardde, waarmede hij door den voorzitter werd gelukge- wenscht. Bij de bespreking van de agenda voor de a.s. kieskringvergadering waarop zal behan deld worden het ontwerp kiesreglement vol gens de commissie Bongaerts werd door den heer Welwer namens het bestuur voorge steld te trachten, wederom het vrije-lijsten systeem uit het rapport Barge te doen aan nemen. De vergadering kon zich met dit voorstel vereenigen, zoodat de afgevaardig de ter kieskringvergadering Leiden zal moe ten trachten te bewerken, dat de geheele kieskring Leiden zich voor het vrije lijsten- systeem uit het rapport Barge zal uitspre ken. Aangenomen werd een voorstel van hel bestuur, dat voortaan slechts 2 afgevaardig den ter kieskringvergadering zullen wor den gezonden, n.l. een uit het bestuur en één uit de leden. Tot afgevaardigde uit het bestuur was door het bestuur aangewezen de heer Th. Wilmer en tot diens plaatsvervanger de heer A. H. Boekraad; door de ledenverga dering werd uit de leden tot afgevaardigde benoemd de heer H. Tode en lot diens plaatsvervanger de heer A. Bisschop. Na de hierna gehouden rondvraag sprak de voorzitter een hartelijk woord van af scheid tot het scheidende bestuurslid den heer P. Bisschop en tot het scheidende lid den heer Maas. Hun beider ijver en toewijding voor de belangen der Katholieke partij stelde hij allen ten voorbeeld. Hierna volgde sluiting met den Chr. Groet. Kantongerecht. J. J. A. V., kellner te Leiden, had de nachtrust der omwonenden door luid geschreeuw gestoord, Daar de verbalisant niet was verschenen, werd deze zaak een week uitgesteld. J. Th. v. W., H. P. W. S. en H P v d H., allen te Warmond, hadden op de open bare straat gespeeld met geld. Èisch ieder 5 subs, één maand tuchtschool. C. F. te Leiden, had op straat met an dere jongens gevoetbald. Eisch 2 of 2 dagen. S. R. F., chauffeur en F. A. M. St., ga ragehouder, beiden te Leiden, hadden te snel met een auto gereden. Eisch 10 of 10 dagen. Een Leidsche student, J. B. E. had in een plantsoen op een der wandelpaden met een fiets gereden. Eisch 1 of 1 dag. Hij werd veroordeeld tol 50 cents boete. Personalia. Aan de Technische Hooge- school te Delft-slaagde voor het ingenieurs examen voor werktuigkundig ingenieur, de heer M. A. Julius, geboren alhier. Personalia. Voor het Ingenieurs examen voor werktuigkundig ingenieur, slaagde aan de Technische Hoogeschool te Delft, de heer P. M. Benschop, geboren alhier. Het Groene Kruis. Dit hield onder voor zitterschap van dr. Walenkamp zijn jaar vergadering. Het jaarverslag maakte gewag van le dentoename, grooter en meer gebruik van materialen en aanschaffing van een tweede ligtent. Het financieel verslag was even eens gunstig, dank zij de opbrengst van den verkoop van bloemetjes tijdens de Kaagweek en ondanks de groote uitgaaf voor de ligtent. De inkomsten hadden be- batig saldo 257.1434. dragen 930.01, de uitgaven 672.8614, De rekening en bescheiden werden in orde bevonden, waarna de voorzitter de» penningjmeester in dubbele functie dank bracht voor zijn werk. De begrooting werd goedgekeurd in onG vangst en uitgaaf 612. Bij de bestuursverkiezing werd de heef L. C. J. Papot met algemeene stemme» herkozen. Bij de rondvraag deed de heer A. Ouüs- hoorn het voorstel, de vergadering in de» winter le houden, mogelijk zou het bezoek grooter zijn dan nu, want het grooter wor- den van het ledental, het meer gebruik maken van het magazijnmateriaal wijzen er toch op dat er voldoende belangstelling voor is. De voorzitter ziet hier meer vertrouwen in bestuur en uitvoerders in, dan te wei nig belangstelling. De heer Wolsheimer zou voor meer aan trekkelijkheid, aan die vergadering een at-j tractie willen verbinden door het houden van een voordracht op medisch gebied, dat dan dubbel nut kon afwerpen. De voorzitter zegt overweging toe, even. als aan het verzoek van den heer Ouds hoorn, om als deskundige de commissie, be last met toezicht op het magazijn, ter zijde te staan, waartoe de voorzitter zich wel bereid verklaarde. Collecte. De kerkcollecte voor de tex tielarbeiders heeft opgebracht de som var 43.50. Een woord van dank is op de eerste plaats wel verschuldigd aan de E. E. H. H. geestelijken die hun medewerking daarvoor verleend hebben en vervolgens aan de milde gevers en geefsters, die hu» bijdragen daarvoor verleend hebben. Ondertrouwd: H. Haitsma en H. M. Lut hers. C. M. Bakker en R. Tervoort. J. Katers en N. Zwart. Getrouwd: G. van Eek met H. Honig. P. van Lieshout met M. A. J. de Groot. H. Beentjes met M. Bras. A. Bruis- schaard met Chr. Rozenheek. Geboren: d. van A. van RiessenKoom. d. van M. van BalenTromp. d. van J. C. HomburgWolterman. d. van H. BeentjesCana. d. van A. M. Versluis Moerkerke Begrafenis van Ridder J. de Wind. Maandagmiddag werd alhier met militaire eer begraven Ridder J. de Wind, die Vrij dag overleed. De 83-jarige de Wind was een der dap peren van 187374, die de expeditie va» Kota-Radja meemaakten. Toen zijn colonne in een kraton was in gesloten door de benden der Maleiers, nam hij hel op zich hulp te gaan halen. 's Nachts drong hij door de vijandelijke horden heen en wist zijn medestrijders te bereiken, nadat zelfs zijn paard onder hem was doodgeschoten. Hierna werd J. de Wind Ridder in de 4e klasse der Militaire Willemsorde. Vrijdag overleed deze Beverwijker op_ 83-jarigen leeftijd. Maandag werd hij, 's namiddags 2 uur, begraven op het kerkhof „Duinzicht". Voorop in den rouwstoet gingen eenige rangbekleeders, daarop volgden de tam bours met omfloerste trommen, een pij per, die de klagende doodenmelodie pijpte, waarna de lijkkoets kwam, waarin dc kist stond, bedekt met de nationale driekleur. De koets was geflankeerd door militai re rangbekleeders. J Er achter liepen een troep soldaten. De rijtuigen volgden. Op het kerkhof werden bij het passee-> ren van de baar de gebruikelijke saluut schoten gelost. Evenzoo toen de kist in de aarde verzonk. Het woord werd gevoerd door Ds. van Westenburg. Vechtpartij. Zondagavond ontstond er een twist tusschen F. uit Uitgeest en Z. uit Wijkeroog, een twist, die weldra in een vechtpartij ontaardde. F. kreeg een slag, die hem bewusteloos ter aarde deed zinken. De politie, die zici? met het- geval bemoeide, nam F. op, juisf toen deze weer bijkwam. Hij wilde niet naar het politiebureau ver voerd worden, waartoe hij hevig verzet pleegde. De politie slaagde er ten slotte in hem mee te nemen. Proces-verbaal werd op gemaakt. Zwervers. De politie trof in den nacht van Zaterdag op Zondag in een in aan bouw zijnd woonhuis in de Trompstraat al hier, slapende aan twee zwervers, een ze keren T. en 'n zekeren N. De laatste, een nog minderjarige knaap uit Rotterdam, is door de politie naar zijn woonplaats over gebracht. Benoeming. Tol directeur der Gem. zangvereeniging Polyhymnia alhier, is be noemd de heer Jac. Bos, solo-fagottist der Haarlemsche Orkest Vereeniging te Haar lem. Een berucht heer. De recherche alhier heelt aangehouden een Duitscher, K. ge naamd, die zonder middelen van bestaan en zonder papieren hier rondzwierf. Hij bleek een bekend inbreker te zijn, die ook in het station alhier ingebroken heeft. Hij is over de grens gezet. De eerste nieuwe haring. Na een 18-; daagsche reis is hier gisteren als eerste ha-! ringschip met nieuwe haring binnengeko men de stoomlogger Petrus Paulus IJ. M. 267 van de V. E. M. Het schip had de prachtige vangst van 30 last haring. 20 MEI EERSTE KOERS LATERE KOER!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1