w GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLAND. UIT ONZE OOST. Ontdekte misdaad. - De betooging te Fürstenwald. 78 communisten gearresteerd. De Duitsche mijnwerkersstaking blijft voortduren. Onder de Radio-berichten: Inbeslagneming van gebouwen door de Franschen te Dusseldorf. Eenige kans op een vriendschappelijke op lossing der lersche grensquaestie. BINNENLANDSCH NIEUWS. Zedelijkheidsvoorschroiften. St. Radboudstichting. Visitatie. Democratische partij. De Stadhuisbonw in Den Haag. Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels. Reizen in Beieren. Suppl. Begrooting Ned.- Indië 1922. Geschenken van de Koningin. KUNST EN KENNIS. De geluidsproeven in Frankrijk. De filmkeuring in het Zuiden. Malaria-bestrijding. U!T BOEK EN BLAD. „Roeping." FEUILLETON. Zooals wel te verwachten was, hebben de oproeping der intusschen verboden „Rote Fahne" en de in de Berlijnsche groote be drijven verspreide vlugschriften der commu nistische partij hun doel bereikt. Een massa communisten trok Zaterdag naar het anders zoo rustige Fürstenwald am Spree, om den Uhlanendag te verstoren. De politie had uitgebreide maatregelen genomen om rustverstoringen te voorkomen. Honderden manschappen waren in Fürstenwald gestationneerd. Hun eerste taak bestond daarin de uit Berlijn aan komende communisten op te vangen en terug te leiden. Reeds aan het station werden vele duizenden communisten, die daar per trein uit Berlijn arriveerden, opgevangen en onmiddellijk per extra trein naar Berlijn teruggezonden. Ook op de landwegen kon den talrijke vrachtauto's met communisten worden tegengehouden. Niettemin is het eenigen duizenden communisten gelukt tot Fürstenwald door te dringen. De onthul ling van den gedenksteen verliep echter zonder noemenswaardige Verstoring der or de. Terwijl de deelnemers voorbijtrokken werden zij echter door de communisten lastig gevallen, waarbij de bekende sportman Treskow door een schot verwond werd.. Ook later kwam het nog tot kleine botsingen. De politie trad echter overal energiek op en wist ernstige botsingen te voorkomen. Drie manschappen der Schutzpolizei werden door messteken zwaar verwond, andere kregen lichtere verwondingen. In totaal werden 78 communisten in hechtenis genomen. De „Deutsche Tag" in Breslau, die door den „Stahlhelmbund" was georganiseerd ter gelegenheid van het inwijden van een vaandel, verliep geheel zonder incidenten. Ook hier was de politie den communisten voor. De hoop, dat door een scheidsrechterlijke uitspraak aan het arbeidsconflict in de mijnen van het Ruhrge- bied een einde zou kunnen worden gemaakt, schijnt niet te zullen worden verwezenlijkt. De scheidsrechterlijke uitspraak is gevallen, maar wijl hierbij, zij het dan onder den naam van overwerk dat echter niet hooger zal worden betaald dan het werk der gewone ar beidsuren de verlenging van den arbeids tijd met één uur voor de eigenlijke mijn werkers en met twee uren voor de andere ar beiders blijft gehandhaafd, weigeren de lei ders van de mijnwerkersverbonden deze uit spraak te aanvaarden. De den mijnwerkers vroeger reeds toege zegde loonsverhooging van vijftien procent achtten ze blijkbaar geen voldoende compen satie voor een verlenging van den arbeids tijd, die weliswaar als overwerk wordt er kend, maar niet als zoodanig wordt betaald. In een gemeenschappelijke oproep van de vier Christelijke en Sociaal-Democratische mijnwerkersbonden wordt er op gewezen, dat men bereid is het bij arbitrale uitspraak vastgestelde tarief te aanvaarden en dat men eveneens bereid is overwerk te verrichten in het algemeen economische belang, maar al leen dan als dit overwerk als zoodamig wordt erkend en betaald. Een eenvoudige verlen ging van den arbeidstijd boven de zeven uren voor arbeid in en acht uren voor arbeid buiten de mijnen, wil men echter niet aan vaarden. Met nadruk wordt dan verder geprotes teerd tegen de door de werkgevers toegepaste uitsluiting van de arbeiders, die weigeren langer dan een vastgestelden werktijd te ar beiden zonder overwerktoeslag. Maar tege- lijkertijdfwordt ook gewaarschuwd tegen de agitatie der communisten, die tot daden van geweld opwekken en de discipline der vak verenigingen trachten te ondermijnen. Gisteren nu zou het Zechenverband, de werkgeversorganisatie bijeenkomen. Men verwacht dat dit verbond de Berlijnsche ar bitrale uitspraak zal aanvaarden en men ver wacht, dat dan daarop de minister van ar beid de uitspraak bindend zal verklaren. Welke houding daarop door de mijnwer kers zou worden aangenomen is na het be sluit van de leiders nauwelijks een vraag meer. En in stede van op een beëindiging van het conflict, zal men zich waarschijnlijk op een verscherping er van moeten voorberei den. Vooral nu naar te vreezen is de meer be zadigde vakvereenigingleiders tengevolge van de felle actie der communisten de massa hoe langer hoe minder in de hand hebben. De toestand wordt nog verergerd door de moei lijkheden van verschillende industrieele on dernemingen, die steeds meer bezwaren on dervinden om zich de noodige credieten en bedrijfsgelden te verschaffen. DE HOUDING DER FRANSCHE RE- PUBLIKEINSCHE SOCIALISTEN. Het Uitvoerend Comité van de Fransche Republikeinsche Socialistische Partij is Zon dag bijeengekomen om den politieken toe stand onder de oogen te zien. De leden van deze fractie zullen iedere deelneming aan een regeering weigeren, indien deze zich niet verplichten zal het vol gend program uit te voeren: le. ontslag van president Millerand2e. het herstel van stemming per arrondissement, zelfs voor gedeeltelijke verkiezingen3e. algeheele amnestie 4e. vervanging van de belasting op den omzet door een belasting op het kapitaal; 5e. het in evenwicht brengen van de begroot- ting zonder leening6e. hervatting van de besprekingen met de geallieerden, teneinde het schadevergoedingsvraagstuk te regelen op de basis van het rapport der deskundigen. Bovendien zal een legerinkrimping ge- eischt worden. MODERN SPEELGOED. Ras Taffari, de regent van Ethiopië, die op het oogenblik een officieel bezoek aan Parijs brengt, heeft zijn tienjarig zoontje meege bracht. Het Parijsche gemeentebestuur heeft het knaapje een geschenk aangeboden, be staande in een zorgvuldig nagebootste....auto garage van de firma Citroën in miniatuur, met kleine auto-tjes, electrische verlichting enz. EEN DREIGENDE STAKING OP DE TENTOONSTELLING TE WEMBLEY. Een vergadering van employés der Brit- sche Rijkstentoonstelling heeft een motie aangenomen, waarin de regeering wordt ver zocht, een deputatie te ontvangen, die komt pleiten voor de 48-urige arbeidsweek en een minimumloon, waarvan de arbeiders be hoorlijk kunnen leven. De voorzitter van de vergadering zeide, dat wanneer niet iets wordt gedaan ter verbetering van de arbeidsvoor waarden, het zeer waarschijnlijk is, dat de employés der tentoonstelling algemeen het werk zullen staken. GEEN DUITSCH IN HET FRANSCHE PARLEMENT. De Elzasser communist Charles Hueber, die voor het dept. Beneden-Rijn in de Ka mer is gekozen, heeft naar men weet ver klaard, voornemens te zijn Duitsch te spre ken, daar hij de Fransche taal niet machtig is. Hiervan zal echter wel niets komen, daar het Fransch de eenige in het Fransche parle ment toegestane taal is. De bepaling hier omtrent is wel zeer oud zij dateert van 10 Augustus 1539, n.l. het edict van Vilers- Cotterets, onderteekend door Frans I, waarin wordt gezegd, dat „van heden af de stukken der regeering in het Frasnsch zullen zijn gesteld dat men in het Fransch onderwijs zal geven en in het Fransch pleiten zal." Sedert dien is deze bepaling nimmer her zien of uitgebreid. Men meent echter een precedent te hebben gevonden in Duitsch- land. Toen de Elzassers en Lotharinger af gevaardigden den 18 Februari 1874 een motie indienden, waarin zij vergunning vroegen om Fransch te spreken, deed de voorzitter opmerken, dat het reglement van den Rijksdag slechts het spreken van Duitsch toestond. De Elzasser afgevaardigde Teutsch moest toen zijn protest tegen de annexatie van Elzas-Lotharingen bij het Duitsche Rijk in het Duitsch voorlezen. Trouwens, een materieele onmogelijkheid stelt den heer Hueber reeds niet in staat zijn redevoeringen in de Fransche Kamer in het Duitsch te houden. De Kamer bezit n.l. geen stenograaf, die Duitsch of Elzassisch kent. De in 1919 verkozen Elzasser afgevaardig den, die geen woord Fransch kenden, heb ben zich dan ook gehaast de nationale taal te leeren. COOLIDGE'S GEZONDHEIDSTOE STAND. Een kou, die president Coolidge heeft op gedaan en die volgens nadere berichten is uitgeloopen op bronchitis, blijkt, in verband met het feit, dat twee presidenten der Ver- eenigde Staten zóó kort na elkaar zijn over leden, tot meer dan gewone zorg voor de ge zondheid van het heer Coolidge aanleiding te geven. Coolidge heeft de kou opgedaan ter gelegenheid van een tuinpartij op het Witte Huis, waarbij hij twee uren lang blootshoofd heeft gestaan om een lange rij van gasten te begroeten. Coolidge heeft nu besloten, dat hij voortaan niet meer zijn gas ten persoonlijk zal begroeten, klaarblijkelijk om de kans dat zijn gezondheid schade lijdt, te ontgaan. HET AANMOEDIGEN VAN GROOTE GEZINNEN. De heer en mevrouw CognacqJay, wier weldadigheidszin de Académie Fran?aise in staat heeft gesteld jaarlijks honderd prijzen van 1000 frcs. elk te verstrekken aan gezinnen met talrijke kinderen, hebben thans een nieu we schenking gedaan met hetzelfde doel door de Academie een som van 15.000.000 frcs. te overhandigen, welks interest zal wor den besteed voor het verleenen van nóg 103 prijzen. Deze prijzen worden toegekend aan families met vijf kinderen of meer, waarvan de vader en moeder beneden de 35 jaar zijn. Van de nieuwe 103 prijzen zijn er drie voor Algiers bestemd. ZWITSERSCHE VLAG VERBODEN IN DE RIJNVAART. De Zwitsersche regeering heeft verboden in de Rijnvaart de Zwitsersche vlag te voeren Deze maatregel is genomen wegens het mis bruik, dat door Duitsche reederijen fgemaakt werd van de Zwitsersche vlag. HET OPPERBEVELHEBBERSCHAP VAN HET EGYPTISCHE LEGER. In antwoord op een in de Kamer gestelde vraag zeide de minister van Oorlog dat de sirdar (opperbevelhebber) van het Egyptisch leger een Egyptisch regeeringsambtenaar was en dat het niet met het prestige van het Egyp tisch Koninkrijk te vereenigen viel, dat dit een vreemdeling zou zijn. Een dergelijke toe stand moest worden opgeheven. De premier, Zaghloel pasja, zeide, dat de regeering meende dat het geheele leger en alles, dat met het leger verband hield, Egyp tisch zou zijn en dat de regeering bezig was met de verwezenlijking van dit doel. EEN VULKAAN IN WERKING. Een Exchange-telegram uit Honoloeloe meldt dat de vulkaan Kilanea, op het eiland Hawaii, tot een hevige uitbarsting is geko men. Enorme lavastroomen spuiten omhoog. Lava-asch valt neer op een oppervlakte van 25 vierkante mijlen in den omtrek. DE GRONDWETSHERZIENING IN GRIEKENLAND. De Grieksche commissie, die zich met de opstelling der nieuwe Grieksche grondwet bezig houdt, stelt de afschaffing van alle onderscheidingen voor. GROOTE BRAND. Groote schade werd aangericht door een brand in de slachterijen der stad Chicago. Meer dan duizend stuks vee kwamen in de vlammen om. Een aantal gebouwen werd verwoest. STEUN VOOR DUISCHLAND EN OOSTENRIJK. De Senaat der V. S. zal morgen een wets ontwerp behandelen tot het beschikbaar stellen van 150 millioen dollar uit het fonds van den vreemden eigendom, voor den aan koop van landbouwproducten ter versche ping naar Duitschland en Oostenrijk. In tusschen dringt de attorney-general er bij president Coolidge op aan, den geseque- streerden eigendom van den vroegeren vij and zoo spoedig mogelijk aan de vroegere eigenaars vrij te geven. de lichamelijke hygiene, maar het karakter, de ziel van het volk dreigt, of bezig is te ver pesten dan moet men „van bovenaf" ze ker maar met gekruiste armen glimlachend blijven toeschouwen Is dat een kentee- ken van „vrijzinnigheid" soms? Luchtkasteelen heeten in het Fransch inder daad „chateaux en Espagne." Ze worden echter gewoonlijk buiten Spanje gebouwd. In Spanje heeft men een geestiger zegswijs „Mas cura la dieta que Ie receta „Diëet is beter geneesmiddel dan 'n receptje." M. a. w. voorkomen is beter dan genezen. Met de zedelijkheidsvoorschriften van Staatswege zal men van losbollen geen eer zame menschen maken dat is zeker. Maar men kan hun althans beletten hun gif onge hinderd rond te spuwen. Spanje is een Katholiek land. Maar dat alle inwoners er niet naar de voorschriften van den Katholieken godsdienst leven is even duidelijk, als dat in protestantsch een Maho- medaansche landen niet zonder uitzondering naar de regelen van Reformatie en Islam wordt geleefd. Gelukkig het land, waar de overheid de moreele beginselen, die met het Staatsbelang strooken, in bescherming neemt. Zoo meldt een bericht uit Spanje „De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle politie-autoriteiten en prefec ten order gegeven om het leven in de steden te regelen, openings-en sluitingsuren vast te stellen voor café's, bars en|hotels, den verkoop van bedwelmende middelen tegen te gaan en een campagne te beginnen tegen godslaste ring en alle ondeugden. In de straten en in openbare gelegenheden moet streng toe zicht worden gehouden en om aan de on zedelijkheid een einde te maken, zal een politiecensuur worden ingesteld op kunstwer ken, schouwburgen, bioscopen en boeken. Overtreders zullen op voorbeeldige wijze worden gestraft." Is hier iets tegen Is 't soms zoo vreemd? Kennen we ook hier te lande geen bepalingen op het sluitingsuur, op den verkoop van ge neesmiddelen en vergiften, tegen openbare schennis der eerbaarheid, op het verlof tot opvoering van tooneel en bioscoopwerken? Wat is de reden dan, dat het Amsterdam- sche „Handelsblad" dat zich anders waar lijk niet aan onhebbelijkheid pleegt te buiten te gaan bovenstaand bericht voorziet van het smalend opschrift „Dictatoriale zede- meesterij" en het volgende hoonend onder schrijft „Men hoopt blijkbaar aldus de zedelijkheid van bovenaf te bevorderen Heeten lucht- Espagne Zeker, collega, hoopt men aldus van boven af de zedelijkheid te bevorderen. Is daar iets tegen Rust op „„van bovenaf" geen plicht? Terecht antwoordt de „Limb. Koers" op deze boutade van het „Hbld." „Als er een epidemie onder de bevolking of zelfs maar onder het vee dreigt, roept ge om voorzienings, voorkomingsmaatrege- len van bovenaf. TerechtMaar als de zede lijke smetziekte om zich henen grijpt, die nieï Te Utrecht had Donderdag de jaarverga dering van de dagelij ksche besturen der diocesane St. Radboud-comité's plaats. Zij werd voorgezeten door Z. D. H. den Aarts bisschop, terwijl mede aanwezig was het be stuur der St. Radboudstichting, o.a. H.H. D.D. H.H. de Bisschoppen van Haarlem, 's-Hertogenbosch en Breda. De bijdragen der parochiën over 1923 bedroegen voor de respectievelijke diocesane afdeelingen Utrecht-Gelderland f 33.300 Groningen f 9800 Overijsel f 6600 Noord- Holland f 23.055 Zuid-Holland f 28.992 Rotterdam en Eilanden f 5411 's-Herto genbosch f 49.400 Breda f 23.595 Roer mond f 36.762. Vooral werd de vraag overwogen, op welke wijze de belangstelling voor de Katholieke Universiteit hooger kon opgevoerd worden. Verschillende middelen werden voorgesteld, die deels de goedkeuring wegdroegen, ge deeltelijk nader overwogen zuilen worden. Nog werd mededeeling gedaan, dat op gericht was een centraal comité, bestaande uit de voorzitters der diocesane comité's. Vanaf 1 Juni zullen Nederlandsche dou aneambtenaren tijdig naar Esschen gaan voor de visitaties van reizigers en bagage van trein 24 D, welke gedurende den rit zal plaats hebben. De te Amsterdam gehouden buitengewone huishoudelijke vergadering der Democrati sche partij besloot tot fusie tusschen de Al- gemeene Nederlandsche Vrouwenorganisatie en de Democratische Partij. In de Maandagmiddag gehouden raadsver gadering kwam in herstemming de motie- Wittert van Hoogland, waarin het Alexan- derveld als de meest geschikte plaats voor den bouw van een nieuw stadhuis wordt aangewezen en B. en W. worden uitgenoo- digd de noodige stappen te doen, ten einde de beschikking over het Alexanderveld te krijgen, dat, gelijk bekend, nu in gebruik is bij het Departement van Oorlog. De vorige zitting staakten hierover de stemmen met 19 tegen en 19 voor. De herstemming had tot resultaat, dat de motie thans verworpen werd met 20 tegen 19 stemmen. Het nieuwe stadhuis komt dus in geen géval op het Alexanderveld. De Ned, Ver. tot Bescherming van Vo gels hield haar jaarvergadering te Den Burg (Texel). We ontleen en aan het verslag van het „Hbld." het volgende: Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het aantal leden thans ruim 3300 be draagt. Dr. J. Büttikofer, sinds 1909 voorzitter der vereeniging, trad af: in zijn plaats werd be noemd prof. dr. A. E. H. Swaen le Amster dam. De vereeniging heeft aan de Regeering haar inzichten kenbaar gemaakt omtrent de voorgenomen wijziging van art. 4 der Vogel- wet (rapen van eieren). Zij drong aan op een wijziging van art 12 van het Kon. Besluit van 18 Nov. 1913, opdat met meer kans op succes kan worden opgetreden tegen de vo gelvangers, die lijmstokken gebruiken. Ver der wees de vereeniging op de verkeerde gevolgen van de musschenverdelging. Dank zij haar optreden werden vele zendingen kie viten, voor den uitvoer bestemd in beslag genomen en door haar aanwijziging kon flink worden opgetreden tegen het dooden en verhandelen van vinken. Het -prov. be stuur van Limburg vaardigde, naar aanlei ding van een verzoek der vereeniging, een xerbodsbepaling uit tegen het houden van blind gemaakte volgels. Over den handel in vogclveeren en -huiden werd met de Re geering gecorrespondeerd Dè vuurtoren van West-Schouwen werd van rekken voorzien, ter bescherming van de trekvogels. Ook West-Kapelle en Ame land vragen veel slachtoffers. De aftredende leden van het hoofdbestuur, mej. H. Advocaat en de heer W. H. de Beaufort en E. D van Dissel, werden herko zen; in de bestaande vacature werd voor zien door de benoeming van den heer J- Drijver, aan wien tevens de functie van se cretaris-penningmeester werd opgedragen. De oud-voorzitter, dr. J. Büttikofer, werd tot eere-lid der vereeniging benoemd. Besloten werd om in 1925 zoo mogelijk te Leeuwarden te vergaderen. De vergadering werd gepresideerd door prof. dr. A. E. H. Swaen; de heer Kakebec- ke, inspecteur van den Landbouw, woonde 'de vergadering bij, mede als vertegenwoor- ztaterdag werd een excursie over Texel gehouden; des avonds werd het 25-jarig be staan der Vereeniging gevierd. Het Duitsche Gezantschap verzocht mede te deelen, dat de Beiersche regeering voor buitenlanders in het vervolg een schriftelijke toestemming voor de reis naar Beieren heeft voorgeschreven. Deze toestemming is echter slechts dan vereischt, wanneer een buiten lander zich op een plaats in Beieren langer dan 6 maanden wenscht op te houden. Bovendien zijn buitenlanders in het ver volg niet meer verplicht zich persoonlijk aan en af te melden; dit kan door hotels, fami lieleden enz. geschieden. Verschenen is een nadere wijziging van de begrooting van Nederlandsch-fndië voor het dienstjaar 1922. Blijkens de Memorie van Toelichting moeten onderafdeelingen, welke ontoereikend zijn gebleken, worden verhoogd met een gezamenlijk bedrag van 54,953.295 en andere onderafdeelingen waarop een overschot is, verminderd wor den met een gezamenlijk bedrag van 167.257.606. In totaal wordt de begrooting verlaagd met 105.133.553. Onder de voorgestelde verhoogingen en verlagingen zijn begrepen aan buitengewone uitgaven 13.900.000; resp. 42.460.000 en aan uitgaven voor vlootuitbreiding 286.500 en 3.685.000, terwijl voor crisisuitgaven (voedselvoorziening) 3.740.000 is uitgege ven. Voorts komt onder dc vorhoogingen nog voor een som van 1.692.000, die krachtens artikel 31 der Indische Comptabiliteitswet (Staatsblad 1917 No. 275) boven de begroo ting is uitgegeven voor aankoop, aanmaak, vervoer en verkoop van producten en de daarmede in verband staande percentsgewij ze belooningen. Naast de lagere uitgaven ad 105.133.553 voor den geheelen dienst, blijkens voor- loopige uitkomsten, staan hoogere ontvang sten tot een bedrag van 22.104.000, waar onder begrepen 2.671.000 ter zake van den verkoop van voedingsmiddelen. EEN GEWEIGERDE COLLECTE. De afd. Weesp der S. D. A. P. en van den Weesper, Bestuurdersbond hadden aan B. en W. van Weesp vergunning ge vraagd, om Zaterdag met gesloten bussen bij het uitgaan der verschillende fabrie ken, te collecteercn voor de stakende tex- tiel-arbeiders in Twente. Aangezien echter tezelfder tijd door een Chr. organisatie van arbeiders tot het gemeentebestuur het ver- verzoek was gericht, om op hetzelfde tijd stip eveneens aan de fabrieken te collec teeren, maar dan ten bate van die arbei ders, die door de huidige staking belem merd worden aan den arbeid te gaan, vreesden B. en W., dat conflicten tusschen de beide categoriën van collectanten niet zouden uitblijven, waarom besloten werd, op heide aanvragen afwijzend te beschik ken. R.K. BOND VAN WONINGBOUWVER- EENIGINGEN IN HET BISDOM HAAR LEM. Op Zaterdag 24 Mei, zal des namiddags om één uur in het gebouw „Veritas" te 's Hage (Westeinde 15) de algemeene ver gadering worden gehouden van bovenge- noemden Bond. Naar wij vernemen worden per eerstvol gende bootgelegenheid naar Ned.Indië ver zonden eenige geschenken, benevens oor konden, van de Koningin aan eenige iandge- nooten en andere ingezetenen van Indië, die ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum huldeblijken aan H.M. hebben aangeboden. Uit Parijs wordt omtrent de groote geluid- proef in het kamp van La Courtine, in mid den-Frankrijk, nog bericht, dat een hoeveel heid van tien ton meliniet geplaatst was in 64 vaten, die tegelijk ontploften, door middel van een electrischen stroom aan de vier hoe ken van deze enorme massa ontplofbare stof. Wetenschappelijke waarnemers zaten ver dekt opgesteld in diepe loopgraven, of in kel ders, waar gevoelige registreerende toestellen waren geplaatst en dié den luchtdruk en de trillingen in den grond bestudeerden die door de ontploffing werden veroorzaakt. De dichtstbijzijnde observatieposten waren op een afstand van 600 tot 800 Meter van de plaats der ontploffing. Verder waren er pos ten op afstanden van 5 tot 40 Kilometer in de kelders van postkantoren, stadhuizen enz waar ook instrumenten voor het registreeren van aardschokken waren opgesteld. De waar nemingen werden verricht door een groot aantal wetenschappelijke mannen, onder wie verscheidene ambtenaren, die verbonden zijn aan den geografischen dienst van het le ger en aan het departement van Binnenland sche Zaken. Hier te lande heeft men naar 't schijnt niet heel veel van het geluid der ontploffing ge hoord. Ook de berichten uit Engeland luiden nogal negatief. In de luchtvaart-haven te Croydon heeft de heele staf van den weerdienst een uur lang zitten luisteren, zonder iets te ooo- ren. Te Dover heeft men op de heuvels aan zee wel iets bespeurd wat men meende dat wel het zwakke geluid van een knal kon zijn (be scheidener kan het haast niet) maar beneden op het het vlakke land heeft men niets ge hoord. DE GERINGSTE WENSCH. Mevrouw: „Voor wij trouwden zei je !- tijd, dat mijn geringste wensch wet voor jou zou zijn." Meneer: „Ja, maar je hebt' zoo verbazend veel wenschen, dat ik nog altijd niet wee* wat je geringste wensch is!" ZOO N KNORREPOT. De secretaris stelde een advertentie op en schreef: „Gevraagd een intelligente jonge man, ongehuwd. Knorrige patroon: „Dat ongehuwd kan j« wel schrappen, „intelligent" zegt genoeg." VERKEERD BEGREPEN. Weduwnaar: ,Ik zal u gaarne als gouver nante voor mijn kinderen nemen, als u mij belooft voor mijn kinderen een tweede moe der te zijn." Gouvernante (verlegen): „Eigenlijk wensch ik wel ongehuwd te blijven." „Uit Brighton werd bericht Niets gehoord Uit Lewes Heelemaal niets. „The Big Bang that wasn't," zet een van de Engelsche bladen boven het bericht. Nog sterker is, dat de waarnemers van het observatorium en het meteorologisch insti tuut te Parijs berichten, dat ze niets hebben gehoord. Parijs schijnt dus in een stilte- gor del te hebben gelegen, (La Courtine ligt circa halverwege Parijs-Marseille.) Te Walsall, bij Birmingham daarentegen is, blijkens een telegram aan de „Daily Mail>" de slag duidelijk gehoord. Te Londen heeft prof. Low, met behulp van een zelfregistreerend toestel, kunnen consta- teeren, dat om 7 u. 58 min. een reeks gol vende luchttrillingen is waargenomen en even te voren een rommelend geluid. Of dit het gevolg was van de ontploffing, staat nog niet vast. De seismoloog J. J. Shaw te West Brom- wich heeft niets waargenomen. Uit La Courtine wordt nog aan de „Times*" geseind, dat na de ontploffing de in de nabij heid geposteerde waarnemers zich spoedden naar de plek, waar op korten afstand van de ontplofte massa springstof proefdieren in be schutte hokken waren geplaatst. Het bleek dat alle dieren ongedeerd waren, op één marmot je na, dat als slachtoffer van deze weten schappelijke proef gevallen was. HULDIGING BERNARD ZWEERS Ridder in de Orde Ned. Leeuw. Gouden medaille stad Amsterdam. In huize Conturier te Amsterdam is de com ponist Bernard Zweers Zaterdagmiddag ge huldigd ter gelegenheid van zijn 70en ver jaardag. Minister De Visser deelde in zijn toespraak mede, dat de Koningin hem benoemd heeft tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw, Burgemeester De Vlugt van Amsterdam zei de, dat de Star Amsterdlam den heer Zweef de groote gouden medaille aanbood. MOOIE ONDERSCHEIDING. Wij vernemen uit Amsterdam, dat Prof. J. H. Jurres, voor zijn inzending „Sortie de Carthage" (waarvan de Maatschappij Arli et Amicitiae een reproductie als pre. mie onder haar leden verspreidde) op de Tentoonstelling van de Société des artistes franpais, die in het Grand Palais te Parijs gehouden wordt, Bekroond is met de gou« den medaille. Donderdag had te Eindhoven ten stadhuize de eerste vergadering plaats van het bestuur der Vereeniging van Gemeenten in het Zui den tot gemeenschappelijke filmkeuring en deputatie van het hoofdbestuur van den Bios coopbond in verband met den op 1 Juni af loopenden „proeftijd". Men weet, dat deze proeftijd zou uitmaken, of er termen voor de eerste vereeniging aanwezig zijn om voor het geschikt maken van filmen keuringsgeel te vorderen. In de Koninklijke Vereeniging van Tropi sche Geneeskunde en Hygiëne, is door dr. Warrington Yorke en dr. J. W. S. Macfic een zeer belangrijke mededeeling gedaan inzake de behandeling van geheele verlamming ten gevolge van malaria. Deze geneesheeren verklaren een methode te hebben ontdekt om de patiënten te genezen De genomen proeven met 84 patiënten heb ben bevredigende resultaten opgeleverd ROEPING J. J. J. J. Romen en Zonen Roermond). Inhoud van aflevering VIII van 15 Mei 1924: Wies Moens, De Boom (verzen); M. Molenaar, M.S.C. Sint Geertruid 17 Cal- déron, De groote wereldmarkt (naar 't Spaans vertaald door P. Maximilianus, Kap. Jos. Verjans Als alle stemgewapper gestreken is (verzen), Jos. Panhuijsen Jr., De gelukkige (hoofdstuk 1 en 2) H. Moller, Nieuwste dichtkunst, 1. De bloeiende wijnstok, ver zen van Jac. Schreurs, M. S.C. Henri Bru- ning, Uit het zonderlinge lied (verzen) Leny Schoenmakers, Lief nu 't weer zomer is Vict. A. Borgmans, Rythmische mu ziek, 4 H. Moller, Nieuw-Nederlandsche bouwkunst (met 7 afb.) Prof. Ir. J. G. Watt- jes' Nieuw-Nederlandsche bouwkunst Merkwaardigheden 2Jos. Wielders, De Dom van Linz barbaars? 3. Jan Engelman, De Nachtmerrie gothiek, 4. A.K. Carel, de de schalk. 5. H. M. 'n Fransch program voor Euchar. Wereldcongres. ii. „Hef spijt mij mijnheer, dat ik in mijn verstrooidheid tegen u aan ben geloopen. Ik wilde u niet beleedigen, en vraag u ex cuus, ofschoon ik zeggen moet, dat ik voor zulk een kleine en onwillekeurige lompheid niet de scheldwoorden verdien, welke u tegen mij hebt geuit, „Wel alle duivels," stoof Rodille op, „wilt u mij soms een lesje geven?! Dat is al te onbeschaamd. Dat laat ik er zoo niet bij zitten!" Met de grootste verbazing hoorde Edmond deze woorden aan en hij vroeg zichzelven ai. of hij misschien met een krankzinnige te doen had. Rodille ging met verdubbelde onbe schaamdheid uitdagend voort: ,,lk heb de uitdrukkingen gebruikt, die ik wilde gebruiken en die ik goed en passend vond. Wie het tegendeel durft beweren, is •en gek, een ellendeling. Versta je dat!" Het menschelijk geduld heeft zijn grenzen. Edmond voelde dat zijn zelfbeheersching hem begon te verlaten. Hij vreesde voor zijn aangeboren drift, want voor niets ter wereld wilde hi» zich dnor eer twist laten ophou den „Naar den duivel met dien gek!" mom pelde hij in zich zeiven en vast besloten zich te verwijderen, zonder een seconde langer acht te geven op de nieuwe uitda gingen die volgen zouden, trachtte hij, door den kring van nieuwsgierigen heen te drin- £en' Maar hij had niet gerekend, op de nieuws gierigheid der Parijzenaars, voor wie alles een tijdverdrijf is: een dronken man, die op een hoop steenen in slaap is gevallen, een paar honden, die vechten, enz. Niemand wilde hem doorlaten, niet een enkele week een duimbreed van zijn plaats. Een twist tusschen een burger en een offi cier, de omstanders hielden Rodille voor een luitenant der cavalerie scheen aan al die omstanders een uitstekend middel toe om zich eenige oogenblikken aangenaam be zig te houden. Om door dien kring heen te breken, had Edmond zijn toevlucht moeten nemen tot geweld. Terwijl hij bij zichzelven overleg de wat hem te doen stond, brulde Rodille met donderende stem hem toe „Onbeschofte kerelWanneer ik naar den duivel ga, dan zul jij mij tenminste gezelschap houden." Met deze woorden hief Rodille zijn hand op om Edmond een slag in het gelaat te geven. De laatste uitte een gesmoorden kreet en terwijl hij den urm, welke hem bedreigde, stevig vastgreep, kneep hij dezen bijna murw. Zooveel tegenstand had Rodille niet ver wacht, en hij zou achterover zijn gevallen, als de toeschouwers hem niet tot steunpunt hadden gediend. Hij scheen razend van woede, hij zag vuurrood en het schuim stond hem op den mond. Hij kwam terug, evenwel niet om een klap (e geven, maar om Edmond een stomp voor de borst toe te brengen. Een gevecht tusschen hen beiden ving DERTIENDE HOOFDSTUK. De nieuwsgierigen, die rondom de beide mannen waren samengestroomd en wier ge tal voortdurend aangroeide, verlustigden zich reeds bij voorbaat in het vooruitzicht van een echte bokspartij. Hun verwachting werd evenwel teleurgesteld. De worsteling duurde slechts enkele seconden en dat wel door toedoen van den aanvaller zelf, want nadat Rodille zijn tegenpartij eerst stevig had aangevat, als wilde hij al zijn krachten aanwenden om hem op te lichten en ter aarde te werpen, liet hij hem daarop oogen- blikkelijk weer los en trad achteruit. Edmond .die een nieuwen aanval ver wachtte, nam een verdedigende houding aan, maar hij vergiste zich. „Waarlijk riep Rodille uit, „ik ben wel dwaas mij in het publiek met dien kerel in te laten en te vechten, alsof ik een huurkoetsier of zooiets ben. Wanneer die man zich beleedigd waant, dan kan hij mij thuis vinden. Hier is mijn naam en adres Onder het spreken haalde hij zijn porte feuille voor den dag, nam er twee of drie visitekaartjes uit en wierp ze Edmond voor de voeten. Vervolgens draaide hij zich om met het air van een groot heer, en maakte zulk een gebiedende beweging, dat de kring zich voor hem opende. Weldra was hij tus schen de menigte verdwenen. Een minuut daarna verliet hij het Palais Royal, hij ver dween in de duisternis van de straat Valois en begaf zich naar de passage Radziwil. De volkshoop, die den werktuigkundige omringde, ging in een oogenblik uit elkan der, evenwel niet zonder op levendige wijze zijn leedwezen te betuigen over den spoe- digen en rustigen afloop der zaak. Edmond .gaf zich zelfs de moeite niet, een van Rodille's kaartjes op te rapen. Wat gaf hij om den naam van dien kwaadaardigen gek, dien hij hoopte nooit meer te ont moeten. Verlangend om zijn vrouw en zijn dochtertje terug te zien en hen in zijn vreugde te doen deelen, wenkte hij een der huurkoetsiers, die in den omtrek van het Paleis Royal hun standplaats hadden. Hij klbm in de koets en beval naar de straat Pas de la Mule te rijden. Terwijl het rijtuig voortrolde, wierp Edmond zich achterover in een der hoeken en hervatte den draad zijner heerlijke droo- merijen. Terwijl hij zoo de toekomst door een rooskleurig glas beschouwde, bekroop hem onwillekeurig de lust, het rolletje bankpapier, dat den grond van al zijn hoop uitmaakte, nog eens te betasten. Zijn hand verdween in den linkerzak van zijn jas.... Hij vond niets dan een ledige ruimte. Het was een vreeselijk oogenblik. Edmond sidderde van het hoofd tot de voelen en het koude zweet brak hem uit. Zijn luchtkasteel viel in duigen. Plotseling werd hij neergeworpen in den diepen af grond van de wanhoop. Gedurende eenige oogenblikken, wilde hij de vreeselijke waarheid niet gelooven. „Het is onmogelijk," sprak hij, „die bank briefjes kan ik niet verloren hebben, en niemand heeft ze mij kunnen ontstelen. Ik moet mij vergissen, ze zullen in een anderen zak zijn; ik zal ze aanstonds wel vinden.' Zoo sprak Edmond, maar hij geloofde zijn eigen woorden niet. Hij betastte al zijn zak ken, eerst langzaam en nauwkeurig, daarna met drift, met woede. Hij vond niets, behalve dertien goudstuk ken. Dat waren vooreerst de louis d'or, dien hij had medegebracht en verder de tweehonderdveertig francs, die het begin van zijn winst vormden. Die goudstukken bewezen hem ten dui delijkste, dat hij niet gedroomd had, dat hij inderdaad in het bezit van zulk een groote som was geweest en dat hij dat geld nu niet meer had. Stel u voor een ter Lal veroordeelde, aan wien men mededeelt, dat de koning hem zijn straf heeft kwijtgescholden, stel u zijn vreugde, zijn bedwelming, zijn ontroe. ring voor en verbeeld u dan, dat hij plotse-, ling verneemt dat men hem heeft bedrogen, dat het schavot voor hem wordt opgericht en dat, inplaats van de vrijheid, de beul hem wacht. Zoo ongeveer -voelde Edmond zich, want al werd zijn eigen leven niet bedreigd, dat van zijn vrouw en zijn kind was toch in gevaar. Hij had een kort doch vreeselijk oogen blik van smart te doorstaan. Daarna volgden enkele momenten van volkomen machteloos heid en toen weer een reactie, een terug keer van zenuwachtige spanning. Hij klopte aan het raampje .om den koet sier te roepen. Deze keerde zich op deqi bok om en vroeg: „Wat is er, mijnheer?" „Keer terug." „Waarheen?" „Vanwaar we zijn gekomen, Naar hei Palais Royal." „Uitstekend, mijnheer." En het rijtuig rolde weer voort in de rich ting vanwaar het gekomen was. „Ik heb eens gewonnen, waarom zou ik niet nog eens winnen," dacht Edmond. „Het toeval, dat mij hedenavond gunstig is ge weest, kan mij, mag mij niet verlaten. Hel doel dat ik voor' oogen heb, is heilig." Een kwartier daarna klom hij nogmaals dc trappen op naar de speelzaal. Hij gal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6