SPAARNEÖAim effectenorders nooit inde V Eerw.Zusters Ursulinen Reclame Drukwerk ■t»i Roomsche pers en Roomsch Publiek Belast zich met de uitvoering van u: ,d.en „vu juiNy möcccx^xiv.- I door I GIDEON OEGCLEB.CQ'öud 6 jarln. Z-06N van l Wil,LEM DE CEERCQ, MSÊm Ingezonden Mededeelingen. Per week 0.2b en Woensdag 21 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14744 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Al zijn wij dus om ons volkskarakter hcc- 'emaal niet te beklagen, toch is het duidelijk, dat de solidariteit tusschen publiek en pers de moeilijkheden ervan ondervindt. De tal- f'jke ingezonden stukken die een courant op haar dak krijgt, als ze iets heeft geschreven Wat aan een bepaalde categorie van men- schen niet bevalt, zijn er de sprekende ge tuigen van. En de stukken die een verstan dige Redactie niet eens plaatst, omdat ze al 'e onwijs zijn, zouden de „stomme" getui- êen kunnen genoemd worden. Nu zal er zeker niemand opstaan, om te- Êen dit betoog iets in te brengen, 't Zijn oude Waarheden in nieuwen vorm en hier te juis ter plaatse te pas gebracht. Waar wij echter Wel iets tegen hebben, is, dat deze aard van het volk „nu eenmaal moet genomen Worden zooals hij daar ligt." Vooral wanneer ruen spreekt voor en over degenen, die de Publieke meening vorming, gaat deze lijdelijk heid, dunkt ons, niet op. Onze heele Neder UIT DEN OMTREK. dient zoo uitgevoerd te worden, dat het geld er voor uitgetrokken, met rente wordt terug ontvangen. Voldoet Uw drukwerk aan J dien eisch Onze firma belast zich gaarne met de uitvoe ring van Uw drukwerk voor DE HAMIT en mocht reeds verschil lende orders voor deze tentoonstelling tot genoegen afleveren. N. V. Drukkerij De Spaarnestad LEIDEN. Directies Mr. Th. WESTERWOUDT. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. olg de LUX methode en Uwavo! zal niet krimpen. U kunt Uw wollen göfe'd be derven met verkeerd drogen. Nog erger is verkeerd wa^schen Wrijf geen harde zeep op wollen .goed want dan vernielt U de fijne schubbetjes waaruit het 'bestaat. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGEN Fabrikanten van 1 WINK en LIFEBUOY f- |:u; mZB SJTBW OELEG0 DIRECTEUR DER NE0 ij; RL AND C it 1 iAfiJÉlN 'Mi E APPU f' IÉtÊ iiiitiiiiii kunnen krijgen. WARMOND. LISSE. Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. MISSIEGEBIED: Oeganda (Midden-Afrika). IJMUIDEN. BEVERWIJK. iDe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 1748. Postrekening No. 5970. IIEOWE HAARLEMSCHE COURAHT Advertentiën 35 cents per regelj vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel; op de le Pagina s 75 ct, per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat, sing; elke regel meer 15 ct.. bij In het jongste nummer van „De Katho liek" heeft pater Kruitwagen een belang wekkend artikel over „Onze Roomsche Journalistiek" geschreven. 't Is dan ook alleen, omdat andere onderwerpen van ac tueel belang onze aandacht en plaatsruimte m beslag namen, dat wij er eerst thans be langstelling voor vragen. De inhoud zelf is zeker de volle aandacht waard. Niemand beter buiten het journalistenvak is zeker momenteel in Nederland in staat om over Roomsche journalistiek te schrij ven dan pater Kruitwagen, wiens speciale studiën al zooveel jaren en met zooveel vrucht op het gebied der boekdrukkunst ge richt zijn en die als adviseur van den Ned. R. K. Journalistenkring voortdurend in aan raking is met de Katholieke dagbladschrij vers in ons land. 't Is niet voor de eerste maal, dat pater Kruitwagen de Roomsche pers in het open baar bespreekt. Twee jaar geleden heeft Hij met een rede, getiteld „Solidariteit tus schen Roomsch publiek en Roomsche pers" op het eerste Kath. perscongres te Nijme gen tongen los gemaakt en' pennen aan het schrijven gebracht. Niet dadelijk; na het uitspreken van bedoelde rede volgde er zelfs geen debat van eertige beteekenis. Het leek of men met stomheid geslagen was. Pater Kruitwagen had dan ook nogal krasse dingengezegd, welke later, in stellingen sa mengevat, in een vergadering der R, K. Journalistenvereniging nader zijn bekeken en besproken. Aan een en ander heeft pater ■Xruitwagen nu in „De Katholiek" verdere be schouwingen gewijd, die in een aangenamen vorm, vele frissche gedachten bevatten. Ook al gaat men niet geheel mee met het- geen de schrijver als juist en wenschelijk aanbeveelt, dan kan men toch niet anders Jan bewonderen den moed, waarmee hij zijn ideeën tegen een gangbare opinie in, naar voren brengt. Zoo zien wij opnieuw de reeds meermalen bestreden stelling verdedigd, dat de formeele politieke leiding, welke van de Roomsche dag- en weekbladbureaux uitgaat, zooveel mogelijk verplaatst dient te wor den naar één orgaan, dat de officiëele en vrije tribune is van de Katholieke Kiesver enigingen. Wij blijven gelooven, dat hiermee het te gendeel van het beoogde bereikt zou wor den. Juist de vrije, ongedwongen en onbe perkte meeningsuiting, welke thans in de verschillende streken van ons land in allerlei organen tot uiting kan komen, houdt de po litieke belangstelling nog eenigszins gaande. Wanneer „de politiek" uit de dagbladen ver dwijnt en opgeborgen wordt in 'n „vakblad" van politici, kunnen de kiesvereenigingen, Welke toch al zoozeer aan bloedarmoede lij den, haar tenten wel oprollen. Dan is het met de belangstelling der Roomsche kiezers hee- lemaal uit. Het eenige middel, om die belang stelling levendig te houden is, bij den heer- schenden en toenemenden afkeer van verga- deringbezoek, dat onze Roomsche kiezers leeren hun daglbad te beschouwen als hun Politieke spreekbuis, als de tribune, waarop zij elkaar ontmoeten en, onder stevige leiding, zoo noodig, zakelijk van gedachten kunnen wisselen, 't Is echter niet om deze veel besproken ideeën van pater Kruitwagen, dat wij de aan dacht voor het 'artikel over Roomsche jour nalistiek vragen. Wij wilden even den vinger 'eggen op 'n minder aangevochten stelling, Welke niettemin o.i. niet geheel volledig is, In zijn eerste stelling betoogt pater Kruitwa gen, dat de solidariteit tusschen roomsch pu bliek en roomsche pers in Nederland bemoei lijkt wordt door een bijzondere eigenschap van het Nederlandsche volkskarakter. De aard van ons volk is, merkt de schrijver op, let of wat kleinsteedsch. En hij voegt daar aan deze zeer juiste opmerking toe: „Dat komt, omdat we aan een uithoek van Europa in een klein landje bijeenwonen, en door onze taal geen gemakkelijke gemeen schap hebbefti met onze groote en daardoor Wat ruimer denkende naburen: Duitschland en België-Frankrijk. Wc hebben zoodoende allemaal de hebbelijkheden, waardoor bewo ners en bewoonsters van kleine stadjes zich Plfgen te kenmerken, dat wil zeggen: Wij critiseeren graag en veel, en bij voorkeur °ver kleinigheden. „Toch heeft deze neiging tot peuterigheid ook haar goede zijden. Wanneer van een Nederlander over 't algemeen met eere ge- zegd wordt, dat hij niet rust voordat zijn Werk in alle onderdeel en af is, dan hebben wij dat te danken aan dienzelfden volksaard, die zoo graag tot in kleinigheden afdaalt. En dat wij in Nederland mogen wijzen op een bloeiend katholiek leven, staat óók voor 'cen gedeelte in verband met dienzelfden critischen blik op kleinigheden. „En bij ons, Roomschen, komt die moeilijk heid in de samenwerking tusschen publiek en Pei's nog iets meer naar voren dan bij an deren, omdat wij in ons toch al kleine Ne derland een nóg kleiner afgesloten geheel vormen, en meestal ook moeten vormen." landsche en zeker onze Roomsche pers, die er beginselen op na houdt en voor beginse len wil strijden, moet zijn dagelijkschen, on- miskenbaren invloed op het volkskarakter niet ongebruikt laten, moet er het verkeerde zooveel mogelijk uitdrijven. En nu is in dezen massalen tijd niets zoo gevaarlijk voor een volk als kleinsteedschheid en enghartig heid. Zeker voor Nederland, met zijn hooge cultuur, met zijn vele specialiteiten op het gebied van wetenschap en financiën, met zijn internationale positie in het ruilverkeer, voor Nederland met zijn koloniën, is bekrompen heid een nationaal gevaar. Wanneer ons volk niet leert inzien, dat wij in de wereld heel wat meer betcekenen dan waarop het plekje grond in Europa ons recht schijnt te geven; dat wij onze waarde niet af moeten meten naar de vierkante kilometers grond in dit werelddeel; dat an derzijds die voorname plaats, welke andere naties ons in de volkeren-gemeenschap toe kenhen groote verplichtingen en zware verantwoordelijkheid meebrengt, dan zal onze geschiedenis weer spoedig een tijd perk van verval als in de 18e eeuw te zien geven. Het is thans niet de gelegenheid om dit punt nader uit te werken; er waren vele artikelen over te schrijven. Maar, waar de leiders van de publieke meening, de journalisten, worden aangemaand, zich bij dien peuterigen Nederlandschen aard neer te leggen, daar meenden wij tot het tegen deel te moeten aansporen. En dit niet al leen uit een oogpunt van nationaal beiang. Zeer terecht zegt pater Kruitwagen, dat Roomsch Nederland nog meer de lasten van die bekrompenheid ondervindt, omdat wij, Katholieken, in dat kleine Nederland een nóg kleiner afgesloten geheel vormen. Maar laten wij juist daarom met inspanning van alle krachten beproeven dien geest uit te drijven. Is een der voornaamste oorzaken, waarom ons politieke leven zulk een malai se doormaakt, juist niet te wijten aan dien geest van particularisme, die alles in groep jes en hokjes wil verdeden en den bewo ners van ieder kamertje in dat groote huis een stem in de vergaderzaal wil geven? La-^ ten wij ons niet neerleggen bij die zucht naar critiek op kleinigheden, bij dat zich uitputten in details, waardoor de groote lijn verloren gaat. Daartegen dient stelling te worden geno men. Aan het slot van zijn betoog schrijft pater Kruitwagen met lof over het groot aantal periodieken, waarover Katholiek Ne derland zich mag verheugen. „Onze 31 dagbladen, 26 anderdaagsche couranten, 116 week- en maandbladen, en 97 tijdschriften, samen op den kop af 270 organen* van allerlei stof en begaafd met di verse graden van slagvaardigheid, zijn iets wat bij ons, Nederlanders die elkander nu eenmaal graag in den weg loopen, vol komen past," aldus 'de eerw. schrijver. Zouden wij niet liever spreken van over vloed van gezondheid, welke tot een ern stige ziekte kan worden, wanneer geen paal en perk aan verder uitgroeien wordt gesteld? Er zijn in Nederland 90 dagbladen en daar van zijn er 31 Katholiek. En telkens hoort men van plannen om er maar weer eenige bij te maken! Dat moge nu Ncderlandsch heeten, maar het is dan Hollandsch op zijn smalst en een dergelijke ontwikkeling gaat toch tegen den draad, tegen den geest van den tijd, tegen onze eigen belangen in. Vroeger waren wij een vereeniging van zeven provincies met veel nette stadjes en dorpen elk met eigen muren afgeschut. Maar de groote tijdstroom heeft muren en poor ten weggevaagd en thans hoort men niet an ders dan van annexatie, van vereeniging van gemeenten.... ter wille van het alge meen belang. Zoo moet er ook langzamerhand onder ons Katholieken meer een gevoel van saam- hoorigheid komen, althans de overtuiging, dat wij elkaar niet in den weg kunnen blij ven loopen, op straffe dat wij met onze zich zelf versnipperende krachten op den duur niet op kunnen tegen hen, die beter den geest van dezen tijd begrijpen. Mogen wij voor een verdere discussie over het belangrijke onderwerp: „Roomsche pers en Roomsch publiek" deze gedachten ter overweging aanbevelen? Onze Roomsche zaak in haar geheel kan daarbij, dunkt ons, slechts voordeel hebben. Het Gelukslot. Eenigen tijd geleden is een dienstbode van Endegeest, mej. L. die een polis had van de verzekerings-maat- schappij Aroma te 's-Gravenhage, deze polis afhandig gemaakt, terwijl later bleek, dat hierop de prijs van 100.000 dezer maat schappij was gevallen. Te dezer zake is nu door de gedupeerde mej. L. een rechtsproce dure tegen Aroma aanhangig gemaakt. Voor haar treedt op mr. Averbeck alhier en voor Aroma mr. J. Weijl, te s-Gravenhage. Aanbesteding, Gistermorgen werd door de architecten L. van' der Laan en ïr. Jan A van der Laan voer bet bestuur van hd St. Franciscus-Liefdewerk in het gebouw van de R.-K. Militaire Vereeniging aanbe- steed onder aannemers leden van de N- R.-K. B.-B afdeeling Leiden en Omstre- teiten na bet sluitingsuur voor winkels te verbieden. In behandeling kwam hierna het voorstel van B. en W. om hen te machtigen, bepaal de personen van de steunverleening aan werkloozen uit te sluiten. De heer Heemskerk (R.K.) diende een motie in, waarin de raad als hare meening uitspreekt, dat het beslissingsrecht inzake steunverleening dient te blijven in han den van de Algemeene commissie voor steunverleening. aan genoemde commissie dienen te worden opgedragen en door haar uitgevoerd. Dit voorstel trok de heer Heemskerk na bspreking in en maakte er een amendement van, dat met 16 tegen 15 stemmen werd aangenomen, nadat een voorstel-Van btra- len (S. D. A. PJ om de zaak aan te hou den, tot B. en W. nader overleg gepleegd hadden, met de vakorganisaties, verworpen was met 229 stemmen. 1 muil»! r ken, het verbouwen van het perceel Nieu we Rijn 52 tot een pensionaat. Ingeschre ven werd door de heeren F. Bik en Bree- develd voor 24.250; C. van der Poel 23.400; J. G. van der Steen J 21.900; C. W. Lindenhol 21.847; Gebr. C. J. van Beukering en Ph. Rossdorff 21.172, ,cn L. Menke 19.974, allen alhier. Gemeenteraad (vervolg.). Met 21—8 stemmen werd aangenomen het voortel, om de rijksregeling ten opzichte van dc salarisvermindering met ingang van 1 dezer toe te passen op het leerarenperso- neel van het gymnasium, de H. B. S. voor jongens, dc H. B. S. voor meisjes en de Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen. Overeenkomstig het voorstel van cura telen werd besloten tot afschaffing van het toelatings-examen voor het gymnasium voor leerlingen die in bet bezit zijn van een verklaring van het hoofd eener lagere school, dat zij met vrucht het gymnasiaal onderwijs zullen kunnen volgen. Besloten werd tot het aangaan van een overeen komst met Warmond tot levering van elec- triciteit aan deze gemeente. Afwijzend werd beschikt op het verzoek van den voorzitter van den Ned. Bond van Tabaksvergunninghouders, om den verkoop van sigaren in vergunning- en vcrlofslocali- Het voorstel van B, en W. werd dan met 20 tegen 10 stemmen aangenomen. Nadat eenigen tijd in geheime zitting ver gaderd was, werd besloten, een schadever goeding van omstreeks 300 toe te kennen aan der, heer V„ wiens auto, doordat de brugwachters een brug niet goed hadden gesloten en de brug niet met de ketting was afgesloten, bij het passeeren van die brug schade had opgeioopen. De gemeente zou anders in réchten zijn aangesproken en de eisch tot vergoeding berustte op goede gronden. De brugwachters zijn voor hun verzuim disciplinair gestraft. Wethouder Meynen gaf hierna een uit voerig antwoord op een vraag vaft den heer Kcoistra, in een vorige vergadering gedaan, waarom voor de betrekking van badmeester bij het gemeentelijk badhuis in de Van der Werffstraat B. en W. niet bij de Arbeids beurs naar geschikt personeel hebben ge ïnformeerd. Wethouder Sanders gaf eenige mededee lir.gen omtrent de resultaten van de gemeen telijke emigratie-commissie, met betrekking tot dc- onlangs vanwege deze commissie naar Canada uitgezonden personen. Spr. las i»it verschillende brieven gedeelten voor, waar uit bleek dat de eerste resultaten gunstig mochten worden genoemd. Benoemd werd lot leerares in dc wis-, natuur- en werktuigkunde en cosroographie LUX --v., 1'V-SA Bovenstaande foto is de afbeelding van een steen, gevonden in de Hagestraat. Hij deed daar dienst als stoep voor de vlèeschhouwerij van den heer Kooi), Hagestraat 34. Deze steen schijnt, volgens het opschrift, als eerste steen te zijn gelegd van het nieuwe gebouw der Nederlandsche Handel Maatschappij. Zoo ziet men, dat eerste steenen, die som tijds met zooveel pracht en praal gelegd worden, ook later nog andere bestemming aan de H. B. S. voor meisjes mevr. M. E, Westerveld, wed. van dr. W. P. N. Jonker, doctoranda in de wis- en natuurkunde te Zwolle; verder werd aan deze inrichting be noemd tot leerares in de handelswetenschap pen mej O. Parmentier, te Leiden. Opnieuw voor den tijd van een jaar werden benoemd tot leerares in het. Engelsch mej. W. N. Ne- derhoed en tot leeraar in het teekenen de heer J. H. Wattez. Tot tijdelijk leeraar in de wiskunde aan de kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen werd benoemd de heer J. M. Koolhaas, te Leiden. „Sf. Michaël". In de gehouden verga dering van de afdeeling Warmond, van den R.K. Politiebond „St. Michaël", werd beslor ten, eenige plaatsen te reserveeren voor de van 7 tot 10 October te Noordwijkerhout te houden retraite. Voor een bijdrage voor het herdenken van het 10-jarig bestaan van den Bond, werd 5.— gevoteerd. De heeren v. Eist, uit Sass'enheim en Ver- mölen, van Lisse, zullen de afdeeling verte genwoordigen op de Algemeene Vergade ring. De behandeling van den beschrijvingsbrief en de rondvraag leverde niets bijzonders op. Enkele bestuursleden zullen den voorzit ter, den heer Kaas, die 2 Juni zijn 25-jarig ambtsjubileum viert, op dien dag, namens de R.K. Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging. Deze hield onder voorzitterschap van den heer G. Zwetsloot hare jaarver gadering. Uit het financieel overzicht bleek, dal dc ontvangsten hadden bedragen ,t 1026.29 en de uitgaven 650.29, zoodat er dus een batig saldo was van 376. Het aantal deel nemers bedroeg 618 volwassenen en 426 beneden 16 jaar. Er werden gedurende dit jaar 13 personen voor rekening van het fonds verpleegd. Pogingen zijn in het werk gesteld, om van het St. Elisabeth-gasthuis een vast- geslelden norm te verkrijgen. Verder was door het bestuur besloten, de kinderen beneden de 16 jaar geheel vrij te stellen van contributie en daarvoor de volwasse nen (boven 16 jaar) 25 cent te verhoogen, waardoor groote gezinnen met veel jonge kinderen verlichting ondervinden. De con tributie zou mitsdien van 1.50 op 1.75 gebracht worden. Dankbare woorden werden geuit aan de nagedachtenis van den overleden bode J. de Voogt. In zijn plaats werd benoemd G. Groen in 't Woud. ALGEMEENE MISSIE-ACTIE. Een Missieweek. Ook Lisse zal een missie-week houden „voor Lisse en Omstreken". Deze zal plaats hebben van 25 tot 29 Mei a.s. Voor deze feestelijkheden hebben zich comité's gevormd. Het beschermheerschap hebben aanvaard de HoogEerw. Hooggel, heer Mgr. H. J. M. Taskin, president van het Groot Seminarie te Warmond en de HoogEerw. heer H. J. Zondag, deken van Noordwijk, pastoor te Vogelenzang. Eere-voorzitter is de Zeereerwaarde heer H. J. P. Thomann, pastoor te Lisse. De openingsplechtigheden geschieden op Zondag 25 Mei a.s. 's Morgens zal een algemeene H. Com munie plaats hebben om Gods zegen af te smeeken over de Kath. Missies. Tc half 11 zal een solemneele H. Mis door den HoogEerw. heer Mgr. H. J. M. Taskin, President van het Groot Seminarie te Warmond, Beschermheer van de Missie- week worden opgedragen. 's Middags te 4 uur heeft de plechtige opening van de tentoonstelling plaats in het Patronaatsgebouw te Lisse door den HoogEerw. heer H, J. Zondag, Deken van Noordwijk, Pastoor te Vogelenzang, Be schermheer van de Missie-week. 1. Opening der bijeenkomst met Christe- lijken groet. 2. Veni Creator. 3. Welkomstwoord door den ZeerEerw. heer H. J. P. Thomann, Pastoor te Lisse. Eere-voorzitter van het Comité. 4. Officieele opening der tentoonstelling door den HoogEerw. heer H. J. Zondag. In de zaal van den Volksbond zullen te 8 uur Lichtbeelden worden vertoond door één der Missionarissen, afgewisseld door orde-oefeningen en een tooneelstukje van eenige kinderen. Maandag 26 Mei zal de tentoonstelling geopend zijn 's morgens van 1012 uur; 's middags van 47 uur. 's Middags om VA uur zullen Missie-licht beelden vertoond worden voor de leerlin gen der R.K. Jongensschool. 's Avonds te 8 uur zullen in het Bonds- gebouw Missie-lichtbeelden vertoond wor den afgewisseld door ordeoefeningen en een tooneelstukje. Dinsdag 27 Mei is de tentoonstelling ge- geopend 's morgens van 1012 uur; 's mid dags van 47 uur. 's Middags om VA uur zullen Missie- lichtbeelden voor de leerlingen der R.-K. Meisjesschool worden vertoond. 's Avonds te 8 uur zullen in het Bonds- gebouw Missie-lichtbeelden vertoond wor den, afgewisseld door ordeoefeningen en een tooneelstukje. Woensdag 28 Mei zal 's morgens te 7 A uur een algemeene H. Communie gehouden worden door alle schoolgaande kinderen (jongens en meisjes) om door die Alg. H. Communie en het gebed der kleinen Gods Zegen te verwerven voor het werk der Katholieke Missionarissen. De tentoonstelling is geopend 's morgens van 1012 uur; 's middags van 35 uur; 's av. van 79 uur. Donderdag 29 Mei is de sluitingsdag. Te half 11 zal een plechtige Hoogmis worden opgedragen door Eerw. Paters Missionaris sen. De tentoonstelling is geopend van 36 uur. Te lV-i uur heeft een plechtig Slui tingslof plaats met slotpredikatie door den HoogEerw. Pater Dr. Cyprianus Verbeek, Provinciaal der E. E. P. P. Carmelieten. De volgorde is als volgt: 1. Adoro te. 2- Predikatie. 3. Regina Coe- li. 4. Te Deum. 5. Tantum Ergo. 6. Na den Zegen met het Allerheiligste Officieele Sluiting der Missie-week door den Voor zitter van het Hoofdcomité. 7. Daarna door allen te zingen: „Aan U. o Koning der Eeuwen". Zondag 25 Mei en Donderdag 29 Mei zal er te Lisse in alle H.H. Missen, gepreekt worden door één der Eerw. Paters Missio narissen. Op Zondag 25 Mei zal er ook gepreekt worden door één der Missionarissen in de kerken te Vogelenzang, De Zilk en Voor hout. Op Hemelvaartsdag zal t<^ Bennebroek worden gepreekt door een der Missiona rissen. Behalve te Lisse op Zondag-, Maandag en Dinsdagavond worden .er dus ook elders Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit» 21 en 22 Juli: Toelatingsexamen. Nieuw Schooljaar begint 1 September. lichtbeelden vertoond, n.l. Zondagavond: te Sassenheim. Dinsdagavond: te Hillegom en Bennebroek. Dit is het programma der feestelijkheden van de volgende week. Voor deze Missie-week is een keurig uit gevoerd programmaboek uitgegeven, dat behalve de bijzonderheden omtrent de Missieweek en de verschillende deelnemen de missie-orden, ook 'n afschrift bevat van een schrijven van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, waarin hij de beste wen- schen voor het welslagen der missieweek, uitspreekt en daarvoor tevens zijn Bisschop pelijken Zegen verleent. Personalia. Aan de Chr. Fröbelschool aan den Heerensingel, te Leiden, is met in- g:.ng v^n 1 September a.s. benoemd tot hoofd mej. N. de Rave, alhier. Statuten. De „Staatscourant" bevat dc statuten van de Internationale Visscherij Maatschappij, alhier. Het a.s. Eucharistisch Congres. Alhier is in het gebouw van de K. S. A. een ver gadering belegd, door afgevaardigden van alle aangesloten vereenigingen, om de voor bereidende werkzaamheden ter hand te ne men voor het a.s. Eucharistisch Congres. Van 15 vereenigingen waren de afgevaar digden tegenwoordig en hieruit werd een bestuur van drie leden gekozen dat alle werkzaamheden zal leiden en onderzoeken wat gedaan kan worden. Men zal zich mis schien bepalen tot een gezamenlijke actie hier ter plaatse. Het zal geheel van de bevindingen afhangen door het bestuur op gedaan, want dit zal op onderzoek gaan. Aangifte. Door de Wed. S„ werd aan gifte gedaan van vernieling van een ruit. Bij onderzoek bleek, dat dit meer aan een ongeluk te wijten is geweest. De schade is vergoed geworden. Proces-verbaal. Tegen J, E. werd pro ces-verbaal opgemaakt wegens rijden zon* der licht. Aanhouding. Alhier werd aangehouden een ontvluchte patiënt van het gesticht „Duin en Bosch". Het gesticht werd er va;i in kennis gesteld en de patiënt afgehaald. Proces-verbaal. Tegen P. H. B. werd proces-verbaal opgemaakt ter zake het ver-| voeren van kippen op noodeloos knellende, wijze. Op last van de politie werden dei beesten in een ander vervoermiddel over-, gepakt. j! Bekeuring H v d. B. liep een bekeuring op, omdat hij zijn muzikale talenten wilde uiten en daarvoor geen vergunning had. j Vernieling. De caféhouder R. kwam, aangifte doen, dat door M. G. een ruit wa$( vernield. Tegen laatstgenoemde werd pro ces-verbaal opgemaakt. Begin van brand. Bij den beer Van Es, aan den Boeweg, werd een begin van brand) ontdekt, Door spoedige hulp der buren werd de brand gebluscht. De schade bepaalt zich j bij het verbranden van eenig waschgoed. Dej vermoedelijke oorzaak is het spelen met lucifers door de kinderen. Proces-verbaal. Iemand, die zonder| licht reed, zag proces-verbaal tegen zich opmaken. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van het Manufacturen- en Conlee-, tiemagazijn „De Magneet", alhier, afdeeling gaan gelukwenschen. Hoe staat het iruit? Allerwege staan.» de bessen, aardbeien en peren in bloei, zoo.; schrijft men aan „de Tel.". De bloesems zijn zoo talrijk, dat geen tak of blaadje te zien is. Van de appelen bloeien nog maar, alleen de vroege soorten, de winterappels hebben hun knoppen nog gesloten, maar toch zitter er zoovele aan de takken, dat: over 8 a 10 dagen ook zij zullen schitte-„ ren in volle pracht. y Ook de aardbeien, waarvan de teelt voorj deze streek van zoo groot belang is, staaai er gunstig voor. Op enkele akkers staan de^ vroege soorten in bloei, doch de export-^ soorten, wachten nog zeker een week op- zacht en zonnig weer. Krijgen we dit, dan zullen de akkers gedekt worden als met een wit laken, want er zitten talrijke bloemknoppen in de plant. Als alles meeloopt, beginnen over onge- veer een maand de exportveilingen en reeds hebben verschillende besprekingen tusschen exporteurs en vertegenwoordigers der Ned. Sp. plaats gehad omtrent een vlugge verzending, zoowel voor binnen- als buitenland. Men hoopt versche aard beien via Hoek van Holland naar Engeland te zenden, terwijl ook de verwachting, dat Duitschland weer groote hoeveelheden zat afnemen, veel kans heeft verwezenlijkt te worden. Voor de tuiniers is hel te hopen, dat deze gunstige vooruitzichten worden ver wezenlijkt. Zij hebben het noodig, want is bij hen groote financieele achterstand,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1