DE SPAARNEBANK 5CHOTEN. OVERVEEN. HAARLEM. VOOR DEN POLITIERECHTER. De Kegelwedatrijden van den H. K. B. DE STAND. De trambotsing te Sloterdijk. Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. BURGERLIJKE STAND. De Poolvlucht Paramashiru-eiland. Soen-Yat-Sén redivivus. De staking in den Duitschen mijnbouw. V er dronken. Inval door 't Kantongerecht. De stemming onder de werf arbeiders. Hevig onweer te Berlijn. De Poolsche machtigingswet. Het Poolsche leger. Sovjet-Rusland en Italië. 20329 ƒ1003? i ion/* KUNST EN KENNIS. Berichten uit onze vorige oplage. Politieke stroomingen in Rusland. TOONEEL. Italiaansche Opera. RECHTSZAKEN. De moordaanslag te Valkenswaard. De diamantdief stal te Antwerpen. Hondenbelasting. Voor het eerst Wordt dit jaar de hondenbelasting ingevorderd per aanslagbiljet. Het aantal honden in de ge meente is nog al groot. De eerste aanslagbil jetten zijn reeds uitgereikt. Menige honden houder, die andere jaren deze belasting wist ie ontduiken, zal nu zijn penningen voor den viervoeter moeten offeren. Kerkbouw.Er is deze week een begin gemaakt met het grondwerk voor den bouw 'van een Chr. Ger. kerk op den hoek van Flo- res- en Ternatestraat. Lezing over bloembollencultuur. Door „azen plaatsgenoot, den heer Alb. Bos, is in Den Haag een causerie gehouden over bloembollencultuur. Deze verontschuldigde zich, dat hij de mooiste tulpen, de Darwin- tulpen, niet kon exposeeren door het late voorjaar. Daarentegen zijn de narcissen thans schitterend. Omtrent 1554 zijn voor 't eerst de tulpen igevoerd in West-Europa. Aan de eerste cultuur is de naam van Gesner verbonden. Dit eerste tijdperk sluit met den dwazen windhandel van tulpen, toen een bol soms yiO.OOO opbracht. De eigenlijke cultuur begint pl.m. 1700, eenige soorten zijn er nog. De eerste denkt men zich gekomen uit Konstan- tinopel, de juiste afstamming is niet bekend. De breede of moedertulpen zijn de oude variëteiten (hier vertegenwoordigd door de Bacchustulp), hieruit kwamen de z.g. gebro ken of verloopen tulpen. Een voorbeeld, de moedertulp was paars. In 1870 waren een 1000 variëteiten bekend. Later kwam de liefhebberij op hoog bloeiende en de vroeg bloeiende, o.a. de Due van Toltulp, om streeks St. Nic. in de bloemwinkels. Enkel ;n dubbel vroeg bloeiende tulpen zijn nu nog de hoofdzaak ook voor 't forceeren. Goed houdbare soorten zijn favoriet. Dubbele tulpen zijn voor het forceeren zeer geschikt, ook voor vakbeplanting, hoe wel de enkele veel sierlijker is. De Darwin- tulpen met hun dik blad hebben in de laatste jaren het veld veroverd. Ze zijn uitstekend bestand tegen ons klimaat. Ze zijn afkomstig uit Vlaanderen, waar één liefhebber meer dan 800 variëteiten uit zaad kweekte (pl.m. 6 jaar). De firma Krelage kocht deze pl.m. 1880, de liefhebber had pl.m. 10 ex. van iede re variëteit. De meest uiteenloopende hield de firma aan. Vroeger zei men de kleuren zijn te dof, toen de bollen uit de geheime tuinen kwamen, veranderde 't oordeel en werd de Darwintulp een hoofdartikel. Den meesten amateurs wordt maar wat in de handen gestopt, omdat ze te weinig kennis hebben. Thans in alle kleuren, ook geel. De cottagetulpen of korte tulpen, de leliebloe- migen, Tulipa retroflexa) zijn zeer modern. De botanische tulpen, de wilde species, zijn van veel belang. Tulipa sylvestris, de wilde tulp uit Nederland, T, persica, een kruipende tulp uit Afghanistan is een echte thermo meter, die zich bij 70 gr. F. opent, is regen in aantocht, dan sluit zij zich T. linifolia is op het veld schitterend, ook een thermo meter T. primulina bloeit wel met tot vijf op een stengel T. Australis lijkt veel op onze sylvestris, T. Oculus solis heeft een bol met een dikke wollaag onder de huid waarschijnlijk tegen 't uitdrogen T. Ciu- iiana uit de Pyreneeën is van buiten rood, /an binnen blank wit met purper T. Grei- chii is schitterend, een papavertulp uit Turkestan, moet uit zaad gekweekt worden en dit is hier zeer moeilijk. De heer Bos houdt een 20-tal wilde soorten in de cultuur. Verwilderde tulpen, dieven, komen tusschen de mooie voor en zij winnen veel jongen. Dr. de Mol uit Amsterdam bestudeert o.a. deze verschijnselen zéér nauwkeurig, "f De parkiettulpen, in vollen bloei, zijn schit- -«rend, maar thans nog niet in bloei. De knop is volkomen groen. De Chineesche tulp (T. cornuta) is zeer) frappant, of zij werkelijk uit China komt, is lang niet zeker. In 't Westland wordt een uitmuntende variëteit gekweekt, toch is wel bij Haarlem het middelpunt. Ruim 3000 kweekers. Hon derdduizenden bollen gaan de grens over, net een waarde van wel 6.000.000 en voor de joede kweekers is de cultuur loonend, de 'rijd van een kwartje de 20 tulpen is voorbij De tulpen hebben de hyacinthén overvleugeld. Vooral Amerika is een uitmuntend afnemer, x>k Scandinavië en Engeland. In Holland rischt de cultuur naast de duinen, zand, /Qcht, en een draineerenden bodem. De goede waterstandregulatie is de hoofdfactor, het water uit de duinen loopt naar de polders en dit is van veel belang. Voorloopig behoeft men voor Amerika niet bang te zijn. Spr. kwam nu tot de narcissen, een oude rultuurplant- N. pseudo-narcissu is een wilde 'orm de dichtersnarcis, N. poeticus is i'veneens wild. De fraaiste" hybride, Horace naast de poeticus gezet, doet de invloed der cultuur zien. Men heeft ze thans met enorme trompetten, één bed er van werd verkocht voor wel 1200. De Lici-narcissen, de Barry met een sterk gekleurde bijkroon, de poly anthus of trosnarcis, de incomparablen pas seerden de revue. Toen kwamen de wilde soorten N. bulbocolum citrius, de hoepel rok, N. cyclamiveus, de Oporta, N. triandus uit de Po-vlakte, de campernel, met de dubbe le variëteit, allen werden vertoond. Amerika wenscht geen narcissen meer, onze Hollandsche zouden de ziekten meebrengen. De kweekers hebben toen vrijwillig zich onder controle geplaatst van den phytopatho- logischen dienst en zoo dit kwaad bezworen. Daarna kwamen nog vele andere bloemen, Abriscari soorten, Irissen van 15 cM. enz., Leucojum aestivum prijkt ook hier en een knoldragende genarium, een merkwaardige Allium en de grootste dubbele hyacinth, de Wunsjerfull werden vertoond, eveneens de zwarte hyacinth. Vele vragen zijn ten slotte nog gesteld en geantwoord. Aspirant-uitbreker. De 34-jarige metselaar, Evert W., te Sas- ■.enheim, was Zaterdagmiddag 9 April te Lisse en had 'm geweldig om, zoodat ie daar 't arrestantenlokaal moest worden binnen gedragen. Een der agenten plaatste toen nog een kan water in 't hok, omdat ie wel ver moedde, dat Evert 'n kolossalen dorst zou krijgen. Om half acht ging er een agent nog eens kijken, maar Evert was nog niet nuchter. Toen men om half elf nog eens zien ging »n hem vrij ging laten, bleek, dat ie de waterkan had stuk gegooid, een deken in reepen gescheurd en verscheidene steenen uit de muren gebroken bij Iuchtraampje en rooster. Bekl. verzekert, dat 't 'm niet te doen was om de vernieling, maar om vrij te komen, want hij vond 't een schandaal, dat re 'm zoolang zitten heten Met de dek«n- repen had ie staven van 't raampje willen uitdraaien. De politie rekent de aangebrachte schade op 10, aan arbeidsloon voor 't bijmetselan der muren, voor nieuwe kan en deken, enz. Maar Evert W. vindt dat wel een beetje veel. Maar het werkelijk bedrag der schade wil ie wel vergoeden. Wegens deze brutale vernieling eischt de Officier 40 boete, subs. 10 dagen hech tenis. Maar als de Politierechter 'm tot slechts 25 of 10 dagen veroordeelt en nu vraagt, of ie nog in hooger beroep wil gaan, zal ie 't er toch maar bij laten. Jalonzi*. Bij B. de H., in de Haarlemmermeer was Adriana Th. huishoudster en H. v. d. B. kostganger. Beide heereti kwamen onder den indruk van Adriana's bekoorlijkheden, maar v. d. B. kreeg geen kans, daar zij de voorkeur schonk aan de H., met wien ze reeds eenige weken in alle eer getrouwd is. Nu gaf v. d, B.'s jalouzie voor dien ijd eens aanleiding tot hevige ruzie, en deze liep zoo hoog, dat hem werd aangezegd, een ander kosthuis te zoeken. Toen hij daaraan geen gevolg gaf, begon op 'n goeden Zaterdag de H. tot executie over te gaan, door v, d. B. s fiets naar bui ten te brengen. Deze stoof toen op hem af, wierp hem met fiets en al om en trok zijn mes, waar- mede hij de H. een. 2 cM. langen en \n cM. diepen steek toebracht aan dé linker zijde van den hals. Adriana Th. kwam de mannen scheiden* en zag v. d. B. nog met het mes in de hand. Nu beweert v. d. B. daartegenover, dat ie zoo onschuldig is als 'n lam, maar dat Adriana met het mes is gekomen, waar mede in plaats van hem, v, d. B.. bij on geluk v. d. H. een steek toebracht. Zoowel de H. als zijn vrouw blijven bij hunne verklaringen, dat v. d B. gestoken heeft, terwijl deze bovendien nog tegenover een buurman de R., die hem ten slotte het huis heeft uitgegooid, erkend heeft, „uit zelf verdediging gestoken te hebben De Officier vindt het ten laste gelegde volkomen bewezen en eischt 3 maanden ge vangenisstraf tegen v. d. B„ die zijn on schuld blijft volhouden. De Politierechter veroordeelt hem con form den eisch, tegen welk vonnis bekl. in hooger beroep zal gaan. AWiBj«n! Ten slotte staat terecht de 68-jarige vee handelaar Hendrik H. te Wormerveer. In het vorige najaar was hij voor Jacob K. borg gebleven voor de pacht van diens land, en had dezen, toen hij zijn pacht niet voldoen kon, 465,— gegeven op on derpand van twee koeien. Het daarbij ge sloten contract wees niet duidelijk uit, o.t N. ofwel R. nog eigenaar van de koeien was. De koeien bleven bij R. en N. ging ze in April daar eens bezichtigen, waarbij uit een gesprek met R., dien hij toch al met hcelemaal vertrouwde, opmaakte, dat deze de koeien wel eens verkoopén kon en hij dan naar zijn geld kon fluiten. Een paar dagen later kwam hij daarom weer om de koeien mee te nemen. R. was toen niet thuis, en diens vrouw verbood N. op het erf te komen. Deze stoorde zich daaraan echter niet, duwde haar.voor de staldeur weg, en nam de twee koeien mee, die volgens het con tract R. tegen betaling van 465.— ten al len tijde kon terug bekomen. En na een week ongeveer heeft R. dat gela ergens opgenomen, N. betaald, en z'n beestjes terug gekregen. De officier meent eehler legen het op treden van N, 40,— boete subs. 10 dagen te moeten eischen wegens wederrechtelijk binnendringen en diefstal. Als de rechter vraagt, of ie daar iets te gen in te brengen heeft, antwoordt N.: „Ik zou geen koopman moeten zijn als k niet zou weten af te dingen!" De Politierechter spreekt hem van dief stal echter vrij en veroordeelt hem wegens wederrechtelijk binnendringen tot j 25, boete of 10 dagen. De stand der kegelwedstrijden in het clubgebouw van-den H. K. B, aan de Tem peliersstraat was op Maandagavond 19 Mei als volgt: Clubkampioen. Wilhelmina, Maastricht De Dauwdruppels, Heerlen De Natte Spons, Apeldoorn 50 Keigeleers, Maastricht Korps. Wilhelmina, Maastricht De Poedelhaters I. Heerlen De Dauwdruppels. Heerlen Veendam, Veendam De Natte Spons, Apeldoorn B. A. L., Haag 50 Keigeleers, Maastricht Acht om de Lange, Lochem Onder Ons, Dieren Bredasche Latjesgooiers, Bréda T. O. G. I. D. O., Heerlen Mobilia, den Bosch De Valk, Amersfoort De Schuine Plank, Groningen De Houtkeppers Maastricht De Eendracht. Maastricht Keigeling, Valkenburg Duim in 't Gat, Arnhem Laat begonnen, Enschedé Negenprijs. De Dauwdruppels 304 302 289 287 248 234 234 230 230 227 236 222 221 220 219 215 213 212 210 208 206 203 202 Wilhelmina Wilhelmina Ztvenprijs. Treffersprljs. Twee vijftallen, Poedelhatérs, Heerlen K. A. L. M., Amsterdam Houdt de Plank II, Eindhoven Hard Gaat ie, Dordt 8 negens II zevens 39 treffers 394 364 352 332 Hoogste korpswerpers. G. Hameleers (50 Keigeleers, Maastricht) 63 A. Widdershoven (T.O.G.LD.O. Heerlen) 62 J. Bernacrds, (Dauwdruppels, Heerlen) 60 C. Ommen (Natte Spons, Apeldoorn) 60 Dames-korps. D. I. A. N. A„ Amsterdam Personeel. B. Slegter, Arnhem H. Dcrksen, Lochem J. Verwey, Alkmaar J. Brocbmann, Zwolle J. ter Haar, Arnhem J, Sicsema, Groningen C. Becude, Dieren J. Ansdn, Heerlen Serie Personeel. J. Siesema, Groningen J. Luyten, Valkenburg Personeel Kampioenschap, J. v. d. Ven, Maastricht Jos. Hoen, Maastricht P. v. Hees. Valkenburg C. Oxencr, Apeldoorn J. Bierman. Amsterdam 185 j 40 39 38 38 37 37 37 37 101 100 134 123 123 120 119 Jubileum Haarlem. M. J. Fortuin, Lochem 78 H, Beuker, Veendam 71 H. Maandag, Dieren 71 Gronert, Zwolle 70 Mozes, Amsterdam .70 W. Trimbos, Den Bosch 70 G. Bijl, Heerlen o9 J. Terwee, Tilburg 68 R. Zuf, Zuidbroek, 67 J. v. Asselt, Amsterdam f>7 Jubileum N. K. B, Fortuin, Lochem 144 Grupping, Amsterdam 140 J. v. Asselt, Amsterdam 138 J. ter Haar, Amsterdam 137 F. J. Schreurs, Maastricht 134 Pasteuning, Amsterdam 134 Meesterschap. P. Knols, Maastricht 190 H. Raad, Wildervank 189 R. Schulz, Zwolle 179 L. Boom, Alkmaar 179 A. Kolleman, Alkmaar 173 Juniores. A. Koekoek, Amsterdam 42.37 J. Boer Jr., Borger Comp. 39.37 K. Bosch, Apeldoorn 39,35 V. Ph. v. d. Koth 39 P. Kousen, Heerlen 2X38 2X37 M. Luysteraar, Amsterdam 3836 G. Hameleers, Maastricht 2 X 37 Seniores. S. W. de Höer, Zwolle 44 J. Klauwers, Santpoort 14 J. Bonarius, Amsterdam 43 L. Boerlagen, Haarlem 43 H. C. Kleinschmidt, Zwolle 41 S. W. de Hoer, Zwolle 41 G. Nieman, Amsterdam 41 R. Zeef, Zuidbroek 40 E. Kimman 40 Vaste Baan. J. Boer Jr. 38 J. Bonarius 37 Hamburger Telling. J. v. d. Ven, Maastricht 98 Dames. Mevr. Meeldijk 39 Mèvr. Hameleers, Maastricht 39 Mevr. Drinkenburg 37 Naar men ons mededeelt, is de toestand van den wagenbestuurder, J. Kramer, gunstig. In ons bericht van gisteren omtrent zijn toestand schreven wij, dat deze gunstig was, de zetter liet echter zetten, dat de toestand ernstig was. Men zal reeds uit het bericht hebben op gemaakt, dat de toestand gunstig moest zijn, daar de wagenbestuurder waarschijnlijk ge hoord zou worden. Naar men ons thans mededeelt kon dit verhoor nog niet plaats hebben. Men verwacht echter, dat dit binnen enkele dagen zal kunnen gebeureri!' Het departement Haarlem van bovenge noemde Maatschappij hield Maandagavond in de bovenzaal van „de Kroon" een huis houdelijke vergadering, welke werd gevolgd door een voordracht mét lichtbeelden van den heer Ir. H, Nolet uit Hengelo, ovêr den Ruths stoomaccumulator. Nadat de heer Burgersdijk alle aanwezi gen welkom had geheeten, noodigde hij den heer Nolet uil met zijnde houden lezing een aanvang te willen maken. De heer Nolet begon nu vooreerst het doel en het nut van deze uitvinding van Dr. Ruth uit een te zetten, hetwelk in hoofdzaak hierop neerkomt, dat bij onregelmatig stoom verbruik zonder accumulator zeer veel economie verloren gaat, wat bij het gebruik van een Ruth-accumulator niet het geval is. Deze werkt dus een flinke besparing in de hand. De oorzaak van het verloren gaan van economie is hieraan te wijten, dat bij voor beeld de stoomketel het eene oogenblik wan den dag een enorme hoeveelheid stoom moet leveren, terwijl op een ander oogenblik vol staan kan worden met het 10e gedeelte daar van. Is dan weder een verhoogde druk nood zakelijk, dan duurt het geruimen tijd, al vorens de gewensebte hoogte bereikt is. Ruths accumulator neemt echter bij min der stoom-verbruik het overvloedige 'stoorn is zich op, en geeft dit binnen een zeer kort tijdsverloop, zónder noemenswaardige warmtevermindering, weer. Aldus behoeft do stoomketel bij een enorm gebruik van stoom, niet bijzonder zwaar te worden gevoed en het is voldoen de, als zij steeds een gelijkmatige hoeveel heid stoom levert, houdende het midden tusschen het hoogste en et laagste stoom verbruik, daar dan 't teveel bij het laagste verbruik, dat in de accumulator is onder gebracht, het te weinige bij het hoogste ver bruik dekt. De nadeelige invloed, welke het onregel matig stoomverbruik op de ketelbatlerij heeft, is ,dus uitgesloten. Eén en ander heeft echter nog dit grooie voordeel, dat het 10 a 23 procent kolenver- bruik bespaart. De Ruth's accumulator geeft, aldus de spreker, dit resultaat niet alleen bij groote doch ook bij kleine fabrieken. In het buitenland worden er, volgens den heer Nolet, al zeer veel gebruikt, terwijl er ook in Nederland al verschillende geplaatst zijn, o.a, een te Velsen en wel op een na de grootste, die tot nog toe geleverd is ge worden. Bij de bespreking van het technische ge deelte verden verschillende diagrammen geprojecteerd, welke van het gesprokene een juist beeld gaven. Aan het eind van zijn voordracht stelde de heer Nolet zich beschikbaar om vragen te beantwoorden, waarvan door enkele le den een dankbaar gebruik werd gemaakt. De heer Bilderdijk dankte vervolgens den spreker, voor zijn hoogst interessante voorr dracht, waarbij het ook aan niet-techniseh- ingewijden was mogelijk gemaakt, het nut en doel van Dr. Ruth's accumulator te lee- ren kennen. In een huishoudelijke vergadering van het departement Haarlem der Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, ge houden op Maandag 19 dezer, des avonds te 1% uur, werd door den secretaris het vol gende verslag uitgebracht over het jaar 1923- 1924. 150-jarig bestaan der Maatschappij. Ingevolge de Wet der Maatschappij vindt de jaarlijksche algemeene vergadering steeds om dc vijf jaren in Haarlem plaats. Aange zien de laatste vergadering in Haarlem in 1921 gehouden werd, zou ons departement dus weer aan de beurt zijn in 1926 voor, de 149ste jaarlijksche algemeene vergadering. In de ledenvergadering van 14 Juni 1923, werd de wenschelijkheid betoogd, de verga dering in Haarlem zoo mogelijk te verschui ven, opdat deze zou samenvallen met het 150-jarig bestaan der Maatschappij. Aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering te Dordrecht, werd dan ook de opdracht gege ven, daar aan het Hoofdbestuur voor te stel len, om de 150ste jaarlijksche algemeene vergadering der Maatschappij in 1927 in Haarlem te houden. De-afgevaardigden- hebben--zich. van deze oprdacht gekweten eu 't Hoofdbestuur heeft toegezegd, het voorstel van ons departement in ernstige overweging te zullen nemen. In de bovenvermelde vergadering werd er eveneens op aangedrongen, reeds spoedig werk te maken van plannen voor een ten toonstelling, of andere feestelijkheden, ter gelegenheid- van het jubileum der Maat schappij in 1927, Deze zaak is in een der bestuursvergaderingen breedvoerig bespro ken, waar men tot de conclusie kwam, dat met de voobereiding voor tentoonstellings plannen in 1927, althans moest worden ge wacht tot het najaar van dit jaar. De zaak houdt de volle aandacht van ons bestuur. Het Paviljoen als zetel der Maatschappij en van het Museum van Kunstnijverheid. Bij de regeering bestaan sinds eenigen tijd plannen om het Paviljoen Welgelegen aan den Hout, dat Rijkseigendom is, te be stemmen voor huisvesting van het Provin ciaal Gouvernement. De gebouwen in de Jansstraat, waarin dit Gouvernement thans is ondergebracht, zijn onvoldoende voor het doel en in de tegenwoordige moeilijke finan- cieele omstandigheden, wil het Rijk niet tot bouw van een geheel nieuw Gouvernements gebouw overgaan. Mocht het Paviljoen inderdaad door de Provinciale Griffie betrokken worden, dan verliest daarmede het algemeen secretariaat der Maatschappij zijn zetel, en ook bet Mu seum van Kunstnijverheid de lokalen, waar over het tot dusver beschikt. Dit zou het gevaar mee kunnen brengen van vertrek uit de stad, zoowel van het Museum als de zetel der Maatschappij. Gezien het groote belang, dat voor Haar lem bij behoud van beide instellingen be trokken is, heeft ons bestuur gemeend, on middellijk stappen te moeten doen, teneinde vertrek uit Haarlem te voorkomen. Na uit voerige bespreking in een bestuursvergade ring, heeft ons bestuur zich schriftelijk ge wend tot het College van Burgemeester en Wethouders der gemeente en eveneens tot de Vereeniging tot Beheer van het Museum van Kunstnijverheid en de School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunst ambachten. Daarna heeft een bespreking van enkele bestuursleden plaats gevonden met Mr. Slingenberg, waarnemend Burge meester, waarbij de indruk werd verkregen dat ook het College van Burgemeester en Wethouders behoud van het secretariaat van de Maatschappij en van het Museum in de gemeente van zeer groot belang acht en in beginsel bereid is daarbij medewerking te verleenen. Een beslissing in dezen zaak is lot dusver nog niet genomen. Vragen van het Hoofdbestuur inzake voor het bedrijf schadelijke belastingen. Dc door het Hoofdbestuur over dit on derwerp gestelde vragen, gepubliceerd in de October-aflevering 1923 van het tijdschrift, werden besproken in een huishoudelijke vergadering van het departement, gehouden op 20 Februari 1924. Het onderwerp werd daarbij ingeleid door den heer A. Land, Belastingconsulent, te Amsterdam. Als resultaat van deze besprekingen heeft het bestuur een uitvoerig rapport a^p het Hoofdbestuur ingezonden, dat gepubliceerd is in de Mei-aflevering van het tijdschrift en dat eveneens ter publicatie aan de plaatselijke biaden is toegezonden. Andere vergaderingen en lezingen. Behalve de vergadering, waarin het be* lastingvraagstuk besproken werd, vonden nog algemeene vergaderingen van het de partement plaats op 15 November 1923 en op 26 November 1923. In de eerste vergade ring traden als sprekers op de heer Dr. C. P. Burger,, destijds bibliothecaris van de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam en de heer P Bausch, uit Amsterdam, met het onderwerp: „De boekdrukkunst in Neder land van de 15e tot de 17e eeuw en Lau rens Jansz Coster". Deze voordrachten wa ren georganiseerd in verband met de ten toonstelling voor de boekdrukkunst, begin November in het Paviljoen gehouden. In de pauze werd den aanwezigen gelegenheid gegeven het tentoongestelde te bezichtigen. De vergadering van 26 November vond plaats in dc daartoe welwillend door heeren Directeuren van Teylers .Stichting beschik baar gestelde aula. De lieer mr. M. W. F. Treub sprak daor over: „Nederland te mid den van de economische ontwrichting van Europa". Op 18 October 1923 vond een excursie met de leden plaats naar de Jubileumten toonstelling in hel nieuwe gebouw van hel Koloniaal Instituut, te Amsterdam. Bestuursvergaderingen werden in het verslagjaar gehouden op 26 Juli en 17 Sep tember 1923 en 16 Januari en 19 Maart '24. Aantal leden. Het aantal leden van het departement bedroeg begin Mei 1924 162, dat der dona teurs 30. Samenstelling van het bestuur. In de algemeene vergadering van 14 Juni 1923 werden in plaats van de periodiek af tredende bestuursleden, de heeren V. Bock en J. C. Peereboom, als zoodanig gekozen dc heeren G. J. Droste Jr. en A. H. Baron van Hardenbroek van Ammerstol. In plaats van de aftredende bestuursleden, de heeren Ir. W. J. Burgersdijk en J. D. B. Glic, die volgens reglement niet herkiesbaar waren, werden aangewezen de heeren Ir. F. C. Dufour en W. Hilarius, die beiden hun benoeming als zoodanig aanvaardden, Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering der Maatschappij op 27 en 28 Juni a.s te Maastricht te houden, werden aangewezen de heeren A. H. Baron v. Har denbroek van Ammerstol, Jhr. F. Teding van Berkhout Jr.. W. Hilarius, G. J. Droste Jr. en E. H. Krelage ,(de beide laatste even tueel als plaatsvervangers). Na afloop van de huishoudelijke vergade ring vond een openbare vergadering plaats, waar de beer Ir. II. Nolet, uit Hengelo een voordracht met lichtbeelden hield over de Ruth's stoomaccumulator. Ondertrouwd: 20 Mei A. W. Nijsscn en C. M. Verdek Getrouwd: 20 Mei: E. J. A. Anderson en M. J. de Prie. Geboren 19 Mei z. v. A. F. dé Ruijter v. Kuijk z. v. M. Rose—v. Twuijver; 20 Mei: d v. S. v. Kesteren—Hoen; d. v. G. M. de JongStokman 17 Mei d. v, M. M. LijnzaatRoosemalen. KURILES, 19 Mei. De Amerikaansche vliegtuigen vertrokken hedenmorgen naar de Hattokappu-bey (Yetorofu-cïland). Het weer is goed. KANTON, 19 Mei. De autoriteiten hebben den Chineeschen redacteur, die verantwoor delijk is voor het valsche bericht over den dood van Sun-Yat-Sen voor den tijd van 10 jaar verbannen. BERLIJN, 20 Mei. Het aantal uitgeslote- nen en stakers in het Ruhrgebied hij den mijnbouw en de metaalindustrie bedraagt thans 500.000. MEPPEL, 20 Mei. Gisteravond is dc 19- jarige KI. Vink te Meppcl, bij het zwemmen in de Hoogeveensche Vaart verdronken. GORREDIJK, 20 Mei. Het Kanton-gereeht van Beetster-Zwaag, bijgestaan door den in specteur der directe belastingen te Drach ten, heeft een inval gedaan in de woning van de Wed. Zijlstra. Daar is in beslag genomen een toestel, waarmede alcoholische dranken kunnen worden vervaardigd.. Tegen de wed. Zijlstra en haar beide zoons is proces-verbaal opgemaakt. KIEHL, 20 Mei. De stemmipg onder dc werfarbeiders had tot resultaat, dat de ver- eischte meerderheid van der stemmen voor voortzetting der staking, niet bereikt werd. BERLIJN 20 Mei. Gister heeft boven Ber lijn een hevig onweer gewoed. De bliksem is ingeslagen in een depot der tram. BERLIJN, 20 Mei. De bladen melden, dat dt Poolsche machtigingswet tot 31 Decem ber verlengd zal worden. BERLIJN, 20 Mei, Volgens de nieuwe militiewet komen in Polen dit jaar 150.000 recruten onder de wapenen. BERLIJN, 20 Mei. De Sovjet-regccring zal het bezoek van den Italiaanscher kruiser Mia Abello aan Petersburg door 't zenden ran een Russisch oorlogsschip naar een Italiaansche haven beantwoorden. -35e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Dinsdag 21 Mei. 5e Klasse 2e Llist. Hoogc prijzen: 2126 14394 16126 18476 19784 15065 17747 400. 17725 22842 ƒ200. 6419 6861 12293 13119 15952 19124 19342) 22397 ƒ100. Prllzen van ƒ70: 38! 417 577 748 8f7 846 878; 906 1411 1638 1971 2415 '2523 2571" 2S1S 3038 3172 3199 3229 3612 3865] 4231 4835 5642 5682 5S1S 5958 602Ij 6341 6595 6696 7199 7202 7203 7436 7461 7591 7944 7945 8052 8069 8075 8275 8282 8551 8683 8889 8920 S9SÖ 9118 9212 9364 9691 9776 9923 10023 10185 10454 10542 10801 10886 11083 11173" 11497 11804 11879 J1972 12020 12047 12072. 12086 12089 12735 13055 13068 13161 13283 13408 1352Ü 13724 14406 14461 14618 14648 14925 14929 14954 14974 14978 15014 15182 1531S 15437 15446 15478 15677 15892 16139 16153 16204 16251 16369 16507 16525 16789 16924 17046 17066 17093 17298 .17372 17374 17470 17492 17532 1758S 17621 17637 17642 17728 18272 18359 18404 18475 18495 18521' 1S648 18797 18906 19229 19302 19410 19532 19614 19648 19777 19896 19989 20027 20079 20084 20151 20221 20380 20425 20696 20841' 20946 21033 21522 21655 21791 21887 21933 22085 22180 22207 22265 22316 22436 22453 22606 22659 22662 22693 22759 22777 2291 NIETEN: MEDEGEDEELD DOOR: Dé Beurs opende heden flauwer. V. K. 5 Nederland 1919 6% Nederland 1923 '4Yt Nederland f917 7% N.-l. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U. S. Steel Marine eomm Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Scrbadjadi Silau .....a..,.,,... Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconf Wabash HEDEN 90ïS/16 9611/j6 801/j 1011/6 85/ g 821/4 651/2 140 120 1171/.> 1391/ 653/4 16 439 347 56 18U ,'4 1241/a 1321/u 1321/4 931/0 1851/Ö 439 1027/8 103/16 168 164 18 1023/8 360 2853/4 290 128 1881/4 91 1151/4 411 581/4 1441/4 63 161/4 9015/jg 963/ 4'- 801/j 83/g 82 140 120 116 139 65 16 435 320 ex. d. 56 180 1231/g 132 1311/2 I8II/0 4?8 104 165 163 181/4 102 356 284l/,j 288 1281/2 91 106 412 58 1431/,, 69 348 354 409 713 868 915 949 1074 1096 1124 1207 1241 1253 1259 1260 1420 1435 1519 1548 1641 1669 1710 1782 1933 1965 2053 2089 2168 2178 2193 2201 2330 2489 2521 2547 2824 2830 2843 2867 3125 .3389 3402 ,3410 3476 3602 .3634 3660 3808 3869 3882 3932 4177 4196 4261 4.311 4474 4513 4631 4901 5198 5225 5237 5297 5399 5458 5463 5508 5680 5753 5793 5799 6048 6061 6114 6180 6421 6441 6526 6577 6914 7010 7206 7224 7404 7485 7603 7653 7832 7864 7940 7947 8096 8111 8144 8201 8391 84,34 8468 8515 8574 8622 8701 8724 8903 8914 8919 8972 9252 9317 9.352 9.392 9695 9734 9755 9795 10016 10068 10096 10109 10366 10369 10,376 10389 1052,3 10554 10588 10621 1074.3 10751 10811 10845 10999 11034 11044 11109 11245 11.372 11405 11417 1161.3 1164.3 11703 11718 11787 1191,3 12057 12248 12486 12550 12615 12620 12766 12787 12815 1.3051 13260 13286 1,3322 13374 13557 13615 13708 13910 14134 14162 14237 14263 1438.3 1442! 14476 14483 14674 14675 146,88 14720 14955 15071 15095 15116 ■15258 15288 15205 15.310 15546 15598 15621 15627 15795 15971 15976 15986 16187 16218 16224 16226 16371 16402 16409 16450 16557 16609 1665.3 1667.3 16934 17029 17054 17057 17142 17186 17206 17241 1739.3 17417 17499 -17551 17692 17605 17809 17833 18074 1S126 18145 18170 18286 18293 18369 18415 18642 18666 18671 .18751 18838 1S841 18858 18914 19100 19108 1911.3 10185 10364 19.396 19417 10424 19558 19570 10599 19682 19730 19765 19527 10907 20036 20056 .20058 20070 20116 2013,3 20449 20492 10509 20541 -0690 20739 20766 20785 '>0894 20945 21010 21042 '21257. 21310 21317 21.363 21511 21720 21720 21775 218.35 21916 21980 21057 ?2">6l 22282 2236.3 22383 22588 22626 22654 2268,3 32769 22772 33843 22875 5e Klasse le Lijst: 9760 m.z. 10846. 446 1015 1215 1261 1574 1828 2101 2255 2557 2907 3459 ,3691 3966 431.3 5025 5314 5535 5834 6.313 6799 7301 7679 7966 8202 8530 8818 8996 0498 0874 10208 10445 10629 10874 11161 1142? 11725 1228.3 1268S 13059 13433 1.3817 14,344 14491 14861 15186 15.325 15630 16075 16255 16467 16727 17075 17252 17615 1784.3 18188 18437 1880.3 T8943 19258 1940S 19693 19928 632 1058 1222 1324 1635 1837 2108 2280 2586 2984 3473 3717 4007 4359 5081 5322 5617 5891 6370 6890 7345 7682 8009 8204 8531 8832 9115 9508 9S97 10265 10482 10641 10027 11187 11474 11720 12456 12756 1,3074. 13452 13922 14348 14508 14889 1,5214 15.353 15600 16107 16291' 16537 16700, 17082 17-255 17644 57875 1822.3 18447 18824 18951 19300 19502 1970S 10990 20145 20166 20609 20628 20806 20811 21064 21089 21400 21420 21796 21798 22081 22227 22440 22537 22698 22701 22889 22900 m.z. met niet: 688 1059 1233 1386 1637 1902! 2166 2284 2597, 3073 3474 3739 4013 439(1 5082 5347 5645» 5969 6382 6903 7356 7809 8095 8256 8541' 8846 919lJ 9653 9913 10337, 1052t I072C 10976 11201 1160? 11747 12483 12763 13123 13532) 1.3990 1436ti 1.4515( 14S9& 1525a 15494} 15707) 16108; 16.3.38 16543) 16834 1709li 17276 17657 17929 .18273 18596 18831] •10022 19307 J 952.1 19721 20003 20183 20685 20838] 21264: 21506' 21829 22243) 22581 2273.3 22972 18044 '&A BERLIJN, 20 Mei, Uit Riga wordt ge meld. dat in Rusland de politieke activiteit toeneemt. Het verluidt, dat de weduwe van Lenin zich aangesloten heeft bij Sinofjeff en Stahli, in een resolutie, waarin de groote po litiek van Lenin wordt omvergeworpen. De centrale commissie van de Communistische partij besloot den oorlog te verklaren aan de nieuwe economische politiek en het te gengaan van allen particulieren handel te eischen. De commissie eischt geen onmiddel lijk aftreden der regeering, doch stelt een program voor van concurrentie der regee ring tegen de particuliere nijverheid. Door op deze .wijze den particulieren handel te bemoeilijken, veroorzaakt de centrale com missie der Communistische partij een totaal bankroet van dezen handel. De vakvereeni- •giwgen verzetten zich evenwel tegen deze politiek. Men schrijft ons uit Amsterdam: ^Dat de opvoering van de in alle opzich ten veeleischende -opera Aïda van Verdi veel schoons kan bieden, daar waren wij van overtuigd, want voor alle partijen zijn eerste krachten aanwezig. Maar dat hier, gezien de moeilijke omstandigheden, waar onder gewerkt wordt, een absoluut geheel zou worden bereikt, hadden wij niet dur ven verwachten. Den geheelen avond heelt dit prachtwerk ons sterk geboeid door den weelderiger, klank en het stijlvolle spel. Bij een derge lijke uitvoering vergeeft men gaarne de en kele, kleine foutjes, als een lichte detona tie, bespreekt liever de détails niet, be waart liever de schoone herinnering aan het machtig geheel. Niet te verwonderen, dat na het tweede bedrijf, waar alle solisten zich in betoo- verenden samenzang laten hooren, de aan wezigen losbarstten en langdurig juichten, totdat ook de heer de Hondt ten tooncele was verschenen, dat zij zich zelfs in een niet te onderbreken scène als van Amo- nasro met ziin dochter Aïda niet konden bedwingen. Zaterdag a.s. wordt deze opera herhaald met dezelfde bezetting: Nalergiasmo, Zi- netti, Lupato, Parigi en Zaccarini, Naar wij vernemen, worden er tusschen dc directies der opera en schouwburg, al hier, onderhandelingen gevoerd over een opvoering te dezer stede. Wij hopen dat zij tot een resultaat leiden en het publiek de zaak steunt. Het cassatieberoep van mevrouw Dcsmct tegen het arrest van het Hof te Arnhra, waarbij zij wegens medeplichtigheid aan po ging tot moord werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaren, zal op Maandag 26 Mei a.s. door den Hoogen Raad behan deld worden. De berooving van den makelaar Slier, Uit Antwerpen wordt gemeld: Voor de strafkamer der rechtbank, alhier, is het proces aangevangen tegen Israel Mar- covicz, 23 jaar oud, die beschuldigd wordt den 30en Augustus 1923, in het Centraal Station alhier, ten nadeele van den Holland- schen makelaar Slier een brieventasch ge stolen te hebben, die voor 200.200 ruwf diamant bevatte. Gelijk men zich herinneren zal, wordt zekere Louis Baraneck, 35 jaar oud, van medeplichtigheid verdacht, terwijl Mandei Goldstein, 25 jaar, en Samuel Weisblach, 42 jaar oud, beschuldigd worden van heling van de gestolen partijen. Zij allen stonden terecht. Alle vier beklaagden zijn Polen. De twee eersten worden verdedigd door mrs, De Bruyne en Hollenfelz, van de Ant- werpsche balie. De anderen door mrs. Sou- guet, uit Parijs en mr. Serrigiers, te Ant« werpen. De gestolen brieventasch bevatte zes par tijen diamant, die toebehoorden aan de vol gende firma's: M. Streep f 99.136, Lobo Polak 77.700, Gebrs. Jacob 17.488, Vischraper Briker J' 1.344, Emm. Polak 962 en „Beurs voor den Diamanthandel" te Amsterdam 3.570. Bara-neck en Marcovicz werden vijf dagen na, den diefstal te Brussel aangehouden, Goldstein en Weissblach zijn den 5en No vember te Parijs gearresteerd. Van de 31 getuigen in deze zaak werden er reeds 29 gehoord. Er kon geen bepaalde beschuldi ging uitgebracht worden tegen de beklaag den, die dan ook tijdens hun ondervraging steeds terughoudend waren en door him verklaringen de getuigen, welke hen meen den te herkennen, aan 't twijfelen brachten. De zaak zal 22 Mei worden voortgezet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2