MEMGD Geweldige vechtpartij. Verduistering door een T-. kantoorbediende. Brand te L'ochem. Snel vervoer. Een angstwekkende sprong. Een zonderlinge geschiedenis. Oplichter gearresteerd. Een 20-jarige moordenares. v Een ellendeling. Valsch bankbiljet. Het autobusongeval te Nijmegen. Duur reizen in Duitschland. Ongeluk bij een vuurwerk. Munitiebergplaats te Vlissingen. Lijk opgevischt. Een avontuurlijke tocht. Door den bliksem. Boerderij verbrand. ERNSTIG ONGEVAL IN DEN HAAG. BINNENLANDSCH NIEUWS. De NederlandschEngelsche Luchtvaarschikking. De Middenstandsraad en de Kamers van Koophandel. LUCHTVERKEER. Een vlucht om en door Australië. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Nijverheidsonderwijs. STOOMVAARTLIJNEN. MAASSLUIS. Vertrokken 20 Mei Dinsdagavond ontstond in een woning aan het Haagscheveer te Rotterdam, twist tusschen juffrouw D. v. H. en den loswerk en T. de J. Nadat de juffrouw eenige niet ernstige verwondingen had opgeloopen, ging ?ij de politie halen. Eenigen tijd later kwam Zij met twee agenten terug. Nauwelijks waren deze echter in de kamer, of de J. ging hen met een breekijzer te lijf. Een agent kreeg een klap op den schouder, terwijl de andere aan de linkerhand werd verwond. Ten slotte slaagde de politie er in, den man te over meesteren. Deze verzette zich nog heftig bij Zijn arrestatie en weigerde te loopen. Juist toen de agenten hem de trap wilden afdragen, kwam de vrouw een handje helpen. Zij gaf den man met den hak van haar schoen zoo'n klap in het gezicht, dat zijn rechterkaak brak. Hij is nu in het ziekenhuis opgenomen. Sedert eenige dagen is te Venlo verdwenen H, H., bediende bij de expediteursfirma J, Lammen. Uit een ingesteld onderzoek en nasporing door de Venlosche recherche te Keulen, Dusseldorp, Krefeld enz. blijkt, dat H., na zich een valsche machtiging te hebben verschaft, geld heeft geïnd bij diverse firma's, die met L. expedieerden. De verduis tering loopt over een bedrag van 16.000 gld. en circa 15.000 goudmarken. H. heeft zijn vrouw met 3 kinderen achter gelaten. Zondagavond te kwart voor negen brak te Lochem brand uit bij den heer Hofman, handelaar in manufacturen en marktartikelen, in de Walderstraat aldaar. De brand ont stond op de bovenverdieping. De straat is ter plaatse zeer smal. Het huis en de belenden de perceelen behooren tot de oudste van de Plaats. De situatie was zeer gevaarlijk. De brandweer hoewel spoedig aanwezig, kon aanvankelijk weinig uitrichten, daar de stoom brandspuit niet functionneerde. Na drie kwartier werkte de eerste stoomspuit. Na twee uur was men den brand geheel meester. L>e naburige perceelen kregen waterschade, terwijl van een het dak aangetast werd. Een Paar schuren gingen eveneens in de vlammen °P- Het perceel zelve brandde geheel uit. L>e oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Vrijdagmiddag ontving de directie der K.L.M. een draadloos telegram van een pas sagier aan boord van het s.s. Tambora, op weg van Indië naar Rotterdam, met de vraag, hoe laat het vliegtuig maar Kopenhagen ver- hok. Draadloos luidde het antwoord „9 uur 's morgens uit Rotterdam.", De Tambora kwam Zaterdagmorgen om 5" uur in de IJsselhaven te Rotterdam, een rciotorsloep bracht den passagier om 8 uur naar het vliegveld Waalhaven, men vertrok °m 9 uur en kwam Zaterdag even na 2 uur 'eeds te Kopenhagen aan. Met den trein en boot zou de passagier Pas den volgenden dag (Zondag) om 7 uur 's avonds te Kopenhagen zijn gearriveerd. Een sensationeel voorval heeft Zondag in het Engelsche Kanaal plaats gehad, in de nabijheid van het eiland Wight. Een ballon, waarin de Franschman Roitard, nam deel aan den wedstrijd, om den Aumond Lhevilleprijs. In den nacht raakte hij den koers kwijt en Zondagmorgen bleek er gas "it den ballon te ontsnappen. Ofschoon alle hallast overboord werd geworpen, bleef de hallon dalen. Om het gewicht te verminderen nam Roitard zijn toevlucht tot het waagstuk °m uit den ballon te springen. Een man op de klippen aan de kust, zag hem ongeveer twee mijl ver in zee zwemmen, ffij haalde een boot en ging hem te hulp, maar he boot lekte en de aeronaut kon niet aan hoord worden genomen, maar werd vastge houden, totdat, na de waarschuwing van een anderen toeschouwer, de kustwacht tot red ing kwam opdagen. De ballon ging, toen zij van het gewicht Van Roitard bevrijd was, weder in de hoogte Roitard's metgezel landde later veilig bij Romsey. Een vreemdsoortige geschiedenis houdt let Parijsche hof van appél bezig. Een te Parijs wonende rijke Amerikaansche hme, mrs. Walker geheeten, had in 1916 een Jteisje aangenomen, Hilda geheeten, dat on- Jer staatsvoogdij was geplaatst geweest. Vier jaar later stierf mrs. Walker en liet een vermogen van 600.000 francs aan Hilda na. Kort vóór haar dood nu had mrs. Walker ®en Italiaansche huisbewaarder, Antonio Ichiro geheeten en vroeger journalist van oeroep, jn haar dienst genomen, die vóór hen oorlog uitgever zou zijn geweest van een tevolutionnair blad te Palermo. Ook had mrs. Walker een kamermeisje aan genomen, dat op goeden voet met Schiro reefde. Een jaar na den dood van hun Amerikaan- fche meesteres trad het tweetal te Parijs in het huwelijk en verklaarde, dat Hilda hun kind was. Zij maakten aanspraak op de be- Schikking over het kind en op het beheer van fortuin, aan het meisje nagelaten. De prefect van het departement Meurthe- et"Moselle verzette' zich evenel tegen deze manoeuvre en deed een beroep op het hof van aPpèl om de wettigverklaring van het kind, hoor het echtpaar Schiro als het hunne er- Kend, te annuleeren, daar hij de echtelieden met als de ouders van het meisje beschouwde °ch bedrog vermoedde, ffet kind zou de dochter zijn van een Duit- 5chen stationschef, vroeger krijgsgevangene en èen Franchise. Het echtpaar Schiro houdt echter hard nekkig vol, dat het kind het hunne is en dat e moeder het indertijd uit armoede onder staatsvoogdij had geplaatst. Men had het meisje echter steeds in het oog gehouden en, °en het aan de zorg van mrs. Walker was toe vertrouwd en deze verklaard had, haar fortuin aan het kind na te zullen laten, waren de echtelieden ScHïro 'bïj mrs. Walker in dienst getreden, om bij hun kind te kunnen zijn. De politie te Hamburg heeft een oplichter gearresteerd, die er zijn werk van maakte, aan verschillende scholen circulaires te zen den, waarin hij voorgaf voor de leerlingen der scholen een zeer goedkoope gelegenheid te hebben georganiseerd om tijdens hun va- cantie een reis naar Noorwegen te kunnen maken.Ieder deelnemer zou slechts 110 goud- mark hebben te betalen. De oplichter, die voorgaf Oscar Meisner te heeten, en ook een pas op dien naam uit Maagdenburg had, die echter vermoedelijk op onrechtmatige wijze in zijn bezit was ge komen, had klaarblijkelijk reeds zeer goede zaken gedaan. Zijn postchèque-rekening, waarop beslag is gelegd, had reeds een res pectabelen omvang, terwijl bij zijn arrestatie nog beslag werd gelegd op een bedrag van 6000 goudmark, dat juist per aangeteekenden brief aankwam. Het hof van assisen van Henegouwen (België) heeft een 20-jarige vrouw, Fernande Antonneau geheeten, tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld, wegens moord op haar echt genoot, een oorlogs-invalide, gepleegd. In 1920 gehuwd, verliet zij hem in 1922 reeds en, daar zij geen toestemming van hem kon krijgen voor een echtscheiding, besloot Zij, hem uit den weg te ruimen. Zij bakte een koek voor hem, waarin zij strychnine deed, bracht hem met één hare? zusters een bezoek en overhandigde hem het gebak. Zij zeide het zelf geproefd en uitste^ kend gevonden te hebben en overreedde hem het ook te proeven. Zij lachte om zijn opmerking, dat het bitter smaakte. Nadat de man van het baksel gegeten'had, ging zij heen. Antonneau werd eenige minuten latei- onwel en stierf op straat, nadat hij aan voor bijgangers verteld had, wie hij ervan ver dacht, hem vergiftigd te hebben. Zijn vrouw werd gearresteerd en legde ten slotte een bekentenis af. De politie te Bergen (België) heeft een man gearresteerd, die op de kermis te Hennes kijklustigen trachtte te trekken door een voorstelling van den gruwelijksten aard. De onmensch liet namelijk zijn 10-jarig dochtertje barrevoets over roodgloeiende ijzeren staven loopen. Om te voorkomen, dat het meisje haar voe ten te erg brandde, had hij deze met vet in gesmeerd. Bij een der banken te Venlo is een valsch bankbiljet van 100 biljoen mark aangeboden. Het is door de politie in beslag genomen, Omtrent het autobus-ongeval bij Nijmegen waarbij een auto van de N. V. Philips fabrie ken te Eindhoven is omgekanteld, vernemen wij nader, dat van de 27 inzittenden 7 meisjes min of meer licht werden gewond. Een chef van een afdeeling werd ernstig aan den sche del gewond. De andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. De chauffeur heeft geen schuld. Deskundigen verklaren dat de wagen in prima staat verkeerde en dat 't daaraan is te danken, dat er geen dooden te betreuren zijn. Uit Gera in Thüringen wordt aan he Vad." geschreven Nu het reisseizoen nadert, geloof ik goed te doen er op te wijzen, hoe duur het hier hier is en hoe vooral vreemdelingen moeten betalen. Voor mijn pasvisum moest ik om t e beginnen f 9 neerleggen. Dat is niet goed koop, doch we troosten ons met de gedachte, dat op dit punt alle Nederlanders over één kam worden geschoren. Daar komt hier echter nog bij een heffing van 20 goudmark per persoon voor een verblijf van zes weken en bovendien 45 goudmark per hoofd als Wohnungssteuer hoewel we bij familie logeeren In die Wohnungssteuer wordt van vreemdelingen het twintigvoud geëischt van hetgeen ingezetenen moeten betalen. Alles bijeen zijn we dus ongeveer f 50 per hoofd kwijt in ruil voor een flinke portie ergernis. En als het hier nog goedkoop was Maar alle levensmiddelen zijn hier duurder dan in ons land. Intusschen ontvingen we heden van het Duitsch gezantschap alhier de mededeeling, dat tot de badplaatsen, die in het vervolg geen stedelijke logeerbelastingen meer hef fen, behooren tot dusver: Baden-Baden, Homburg, Wiesbaden, Bad Pyrmont en Bad Eilsen bij Bückeburg. De badgast behoeft dus behalve de overal in badplaatsen gebrui kelijke Kurtaxe geen bijzondere betalingen te doen. Te Weenen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij het afsteken van een vuurwerk. Even vóór het einde van het program zouden vijf reuzenbommen, elk met 10 K.G. ontplofbare stoffen geladen, tot explosie ge bracht worden, die vierduizend sterren om hoog zouden werpen. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam er een scheur in één der bommen en sprong deze in talrijke stukken, die ver weg geslin gerd werden. Een der stukken suisde over de zitplaatsen der toeschouwers heen en rukte een 35-jarige dame de rechterhelft van het hoofd weg. Haar echtgenoot, die naast haar stond, werd ernstig aan den arm gewond. Nog andere personen werden zwaar ge wond, o. a. een student, wien een halve kin met een wang tot het oor werd weggerukt. Een andere gewonde bekwam ook hevige hoofdwonden. Van de 30.000 tot 40.000 personen die het vuurwerk bijwoonden, maakte zich een groote ontsteltenis meeste» VERKEERSONGEVALLEN. Zondagnamiddag reed de heer J. F. Satrk Uit Amsterdam met 'n motorrijwiel te Frane- ker op den Tzummerweg, toen plotseling zijn achterbuitenband sprong het motorrijwiel slipte. De duorijder werd er af geslingerd en kwam met het hoofd op den grintweg te lig gen. De ongelukkige kreeg een hersenschud ding. Hij is de heer H. Stark, manufacturier te Harlingjfen. De heer J. F. Stark be kwam slechts 'n lichte wonde aan een zijner h anden. In den nacht van Zondag op Maandag is op den Loosduinenschenweg bij de Noord westbuitensingel te 's Hage een agent, welke daar per'rijwiel surveilleerde, door een auto, bestuurd door den 53-jarigen J. F. v. V. uit de Rochussenstraat, aangereden. De agent be kwam een ernstige hoofdwonde. Na door den eersten hulpdienst verbonden te zijn, kon hij naar zijn woning worden vervoerd. De be stuurder van den auto is gearresteerd en blijft voorloopig in arrest, daar hij volgens het po litierapport te snel reed, niet voldoende uit week en bovendien onder den invloed van sterken drank verkeerde. Maandagmiddag te één uur is een auto, bestuurd door een inspecteur van de Ford- Maatschappij, den heer H. Bos uit Den Haag, in het Nanengat te Papendrecht gestort, doordat een van tegenovergestelde richting komende vrachtauto der firma Van Dijk te Dordrecht niet voldoende uitweek. De heer Bos bekwam aan de linkerhand zeer ernstige wonden. De auto werd zwaar beschadigd. Zaterdag tegen den avond kwam op den Echteldschen dijk alhier het achtjarig zoontje van J. Verbaal spelende achter een wagen vandaan, juist toen de auto van dr. A. Ver- wiel, uit Beusichem passeerde. De jongen geraakte er onder en werd ernstig aan het hoofd'verwond. Maandag was zijn toestand minder zorgelijk. Een 1200 personen te Vlissingen hadden aan de regeering geadresseerd om af te zien van het plan om in de voormalige bom vrije kazerne aldaar een munitiebergplaats te vestigen, daar men zulk een bergplaats midden in de stad gevaarlijk acht. Thans is bericht gekomen van den minis ter van Oorlog, dat afwijzend op dit verzoek is beschikt. Te Altena onder Oosterhout (Geld.) is uit de Waal opgevischt het lijk van den 18-jarigen R. uit Nijmegen, die een paar weken geleden bij het roeien met zijn cano omsloeg en ver dronk. Aan de halte SeppeBosschenhoofd stap ten Zaterdagavond vier reizigers op wel zeer verdachte wijze, aan den verkeerden kant, uit den trein, waarop ze het onmiddellijk op 'n loopen zetten en zich in de nabijzijnde bosschen verscholen. Natuurlijk wekte deze vreemdsoortige handelwijze gegronde arg waan, dat met hier niet met gewone reizigers te doen had. Direct werden dan ook de ma rechaussees te Roosendaal telefonisch en de rijksveldwachter te Zegge met het raadsel achtige geval in kennis gesteld, die spoedig ter plaatse kwamen om zoo noodig een klop jacht te houden. Het viertal werd dan ook binnen niet al te langen tijd door de vertegen woordigers van den heiligen Hermandad aan gehouden, die de „verdachte vreemdelingen" meevoerden naar de marechaussee-kazerne te Roosendaal. Uit het ingesteld onderzoek bleek echter intusschen, dat het gezelschap niet zoo ge vaarlijk was als waarvoor men het had aange zien, en dat deze reizigers zich slechts had den schuldig gemaakt aan een ontduiking der reiskosten. Zij hadden gereisd zonder plaatsbewijzen en zagen op tegen de risico de controle te Roosendaal te passeeren, waar om zij aldus den trein waren ontsnapt. Na tuurlijk werd proces-verbaal opgemaakt. Tijdens het onweer, dat Maandagavond boven de hoofdstad woedde, werd een stee- nen bal, die op het gebouw van de Gem, Gasfabrieken aan den Zwanenburgerstraat, hoek Zwanenburgwal, ter verfraaiing is aangebracht, door den bliksem getroffen* De bal werd in stukken geslagen; de neer vallende steenen kwamen op de straat te recht, gelukkig zonder iemand te treffen. De brandweer kwam ter assistentie maar behoefde niet in te grijpen, aangezien door het inslaan van den bliksem geen brand was ontstaan en ook geen ongelukken waren ge beurd. Zondagmorgen is te Luykgestel (N. B.) onder de Hoogmis de boerderij van den landbouwer W. K. tot den grond toe afge brand. Het vee kon gered worden. Werk tuigen en inboedel gingen grootendeels verloren. Omtrent de oorzaak is niets be kend. Verzekering dekt de schade. Zondagmiddag is op het Tournooiveld, te 's Hage een noodlottige ongeval gebeurd. Te ongeveer 6 uur reed een wagen van lij" 9 der H. T. M. met een open bijwagen den hoek van de Lange Houtstraat en het Tournooiveld om. Uit baldadigheid wilde een negenjarige jongen L. v. d. B. uit de Falckstraat 139, op de treeplank van den bijwagen springen. Hij sprong echter mis en kwam onder den bij wagen terecht. Eén zijner beenen werd ge heel afgereden, terwijl het andere been ge broken en zwaar verwond werd. In zeer zorg- wekkenden toestand werd de jongen per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Daar oordeelde de dienstdoende geneesheer het -noodig om het gebroken been onmiddellijk te amputeeren. Hedenavond laat was de jongen nog steeds niet tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Wettelijke sanctie. Van de Tweede Kamer wordt bij werp van wet gevraagd, de goedkeuring van de op 11 Juli 1923 te dezer stede ge troffen voorloopige luchtvaartschikking tusschen Nederland en Groot-Brittannië en Ierland. Van de zijde van Groot-Brittannië en Ierland is het voorstel gedaan om, in af wachting van het tot stand komen van e®« .definitieve voorziening, het luchtverkeer tusschen dat rijk en Nederland bij 'n voor loopige schikkig te regelen, aldus de memo rie van toelichting. •De schikking betreft alleen particuliere en handelsluchtvaartuigen en geldt alleen voor vredestijd. Bij artikel I neemt elk der beide staten de verplichting op zich, om bedoelde luchtvaartuigen voor vreedzaam luchtverkeer boven zijn gebied toe te laten. In aansluiting daaraan zijn opgenomen voorschriften betreffende de bevoegdheid der staten, om het luchtverkeer boven be paalde gedeelten van het land, of in bij zondere omstandigheden te verbieden dan wel te beperken, omtrent medevoering vaj) passagiers, radio-toestellen enz. De Middenstandsraad heeft eenigen tijd ge leden uit zijn midden een commissie be noemd met opdracht om te rapporteeren om trent de Kamers van Koophandel. De commissie onder presidium van mr. M. J, Wollf kwam tot de volgende conclusies. Ia. Het Kiesstelsel 'voor de K. v. K. dient spoedig tc worden gewijzigd, opdat het ver- eenigingskiesrecht primair en het individueel kiesrecht aanvullend zij. Alleen zóó kan worden voorkomen dat de K. v. K. goeddeels naast de vrije organisa ties van handel en industrie komen te staan en is te bereiken, dat de vrije organisaties in dc K. v. K. een officiëele vertegenwoordiging zullen erkennen van handel en nijverheid. Ib. Invloed van Coöperatieve Vereenigingen De commissie is van oordeel dat de klacht over den onevenredig grooten invloed van landbouw-coöperaties op de verkiezingen voor de K. v. K. gerechtvaardigd is en deze aangelegenheid dringend verbetering behoeft door een wijziging van de wet. Ic- Middenstanders in de afd. Grootbedujf Voor zoover bezwaar kan worden gemaakt tegen het feit, dat „middenstanders" worden gekozen in de afdeeling voor het grootbedrijf, meent de commissie dat genoemd bezwaar goeddeels zal kunnen worden ondervangen bij cene regeling van het vereenigingsi. recht, zooals de commissie zich die denkt. II. Taak der Kamers van Koophandel. De commissie is van oordeel, dat de taak der kamers nauwkeuriger behoort te worden omschreven. O.m. worde duidelijk aangege ven, dat de kamer naar haar aard zijn aange wezen op het behartigen van plaatselijke en gewetsclijke belangen. Ten opzichte der uit te brengen adviezen worde diensvolgens be paald, dat deze door de K. v, K. als regel slechts worden uitgebracht of van haar ge vraagd over zuiver plaatselijke en gewestelij ke aangelegenheden. Draagt nochtans een plaatselijke of gewestelijke aangelegenheid tevens een meer algemeen karakter, zoo be hoeft dit voor de kamer geen bezwaar te zijn daarover uit eigen beweging te adviseerën of desgevraagd van advies te dienen. III. Centrale Kamer van Koophandel. Wat de instelling van een Centrale Kamer van Koophandel betreft, komt het der com missie ongewenscht voor, dat zulk een in stelling, met het doel ook naar buiten op te treden, tot stand kome. IVa. Openbaarmaking van rekening en be grooting is gewenscht. IVb. Subsidies dienen behandeld te wor den in een vergadering naar prae-advies van het bestuur. V, Verlaging der jaarlijksche heffingen. De commissie acht het gewenscht, dat aan de Kamers vrijheid wordt gelaten om, met behoud van de bedragen voor inschrijving in het handelsregister, de jaarlijksche heffingen voor dit register te verlagen. VI. Inkrimping van het aantal Kamers. In verband met het feit, dat sommige ka mers, naar is gebleken, niet over voldoende inkomsten beschikken, komt het der com missie voor, dat wellicht tot inkrimping van het aantal kamers zou kunnen worden over gegaan, De „Times" meldt uit Melbourne: De vleugelcommandant Goble en de offi cier-vlieger Macintyre hebben gisteren een groote vlucht om en door Australië vol bracht, door vijf minuten voor den vastge- stelden tijd aan den St. Kildapier aan te komen. Den 6en Mei verlieten zij Melbour ne en vlogen dadelijk naar het Oosten over een afstand van ongeveer 9000 mijlen over den vlakken zeespiegel, met een snelheid van ruim 90 mijlen per uur De luchtreizigers werden bij hun aan komst door een enthousiaste menigte toe gejuicht, die zich langs het strand en op het hooger gelegen gedeelte van den pier had geschaard. VERGADERING VAN DINSDAG 20 MEI, GEOPEND TE 2 UUR. Na aldoening van ingekomen stukken deelt de VOORZITTER mede, dat de verga, dering in de afdeelingen zal gaan tot onder zoek in de afdeelingen. Woensdag 11 uur komen de verschillende ontwerpen aan de orde, die voor behande ling gereed zijn. Na afdoening van de vernieuwing van het handelstractaat .met Pruisen en wijziging der Indische Tariefwet komt in de eerste plaats de begrooting van Buitenlandsche Zaken in behandeling. VERGADERING VAN DINSDAG 20 MEI NAM. 1 UUR. Voortgegaan wordt met dc behandeling van het ontwerp tot wijziging der Nijver heids onderwijswet. Art. 5. De heer GERHARD (S. D. A. P.) wenscht de eerste alinea te laten vallen. De bedoe ling is het „kan worden verleend" weer tc wijzigen in „wordt verleend" ten opzichte van het subsidie. De heer v. d. MOLEN (A. R.) wenscht ook de oude redactie van het imperatieve voorschrift te behouden en gaat dus met dit amendement mede. De heer VAN WIJNBERGEN (R. K.) wil zekerheid voor de subsidieregeling en kan dus het voorstel van den Minister aanvaar den als de uitleg van den Minister ruim is, dat „kan worden gegeven" beteekent „moet worden gegeven' als het bona-fidc instel lingen zijn. Dc Minister van Onderwijs, de heer DE VISSER, zegt, dat de hceren Gerhard c. s. wenschen, dat een besluit van een ge meenteraad den Minister verplicht 70 pet, subsidie te geven. Is dat nu dc bedoeling van dc wet geweest en wenscht men dat ook bij alle zuinigheid te handhaven? Spr. wenscht dat niet en hij heeft „wordt altijd geïnterpreteerd als „kan worden Dat wenscht hij nu in de wet vast te leggen met een regeling voor den overgang. Hij wijst dus het amendement af en handhaaft zijn voorstel. De heer VAN WIJNBERGEN {R. K.) wenscht het amendement-Gerhard te be houden als veiligheidsmaatregel tegen een verkeerde interpretatie van het departement van onderwijs. De heer DE MONTé VERLOREN (A. R.) acht de automatische subsidieverleening een principieele tout en hij grijpt 'dus de ge legenheid aan om deze fout te herstellen. Het gaat z. i. niet aan dat een ander een besluit kan nemen, dat voor den Staat ernstige financieele. gevolgen kan hebben. De heer NOLENS (R. K.) wijst er op, dat het nieuwe artikel 10 niet is bestreden. Men heeft daartegen geen bezwaar en als de Minister dit artikel krijgt, is de twist van „wordt" en „kan worden" van zuiver theo- retischen aard en kan worden uitgesteld tot later. De Minister kan „wordt" aanvaarden, omdat hij daarover toch een opvatting heeft gelijk aan „kan worden" (Gelach). De heer KETELAAR (V. D.) heeft tegen het advies van den heer Nolens geen be zwaar, als „wordt" blijft beteekenen een imperatief voorschrift. De MINISTER geeft toe, dat de kwestie van het „wordt" thans theorie is, omdat art. 10 den weg wijst. Blijft echter nu, na dat de Minister een wijziging heeft voor gesteld, het woord „wordt" bestaan, dan heeft het een imperatieve strekking. Princi pieel is dan erkend, dat kan worden iets anders is dan wordt. Het amendement-Gerhard wordt aange nomen met 56 tegen 17 stemmen. Tegen de heeren v. d. Heuve], v. Boetse- laer, Fruytier, Krijger, Beumer, De Wilde, Duymaer van Twist, Scheurer, Schouten, De Monté Verloren, Rutgers van Rozen burg, Rutgers, Van Sasse van Ysselt, Leen- stra, Schokking, Braat, Van Dorp. Art. 11. De heer v. d. MOLEN (A. R.) acht dit ar tikel een noodmaatregel en zal zich daarbij neerleggen, omdat het rationeel is. De heer VAN WIJNBERGEN. (R. K.) meent, dat de wetgever thans niet anders kan doen dan deze beperking invoeren. De MINISTER neemt het amendement- Gerhard, dat een verduidelijking is van de bedoeling, over. Art. 11 wordt aangenomen met 66 tegen 5 stemmen. Het wetsontwerp is afgehandeld. Er heeft een tweede lezing plaats. MOTOR- EN RIJWIELWET. Voortgegaan wordt met de behandeling der wijziging van de Motor- en Rijwielwet. Art. 25bis is nu aan de orde, waarbij het amendement-Sasse van IJsselt tevens aan de orde is tot omkeering van den bewijs last bij aanrijdingen enz. De heer VAN SCHAIK )R. K.( meent, dat de omkeering van den bewijslast niet billijk is te achten. Spr. heeft eenige subamende menten ingediend, o. a. om een botsing tus schen een motorrijtuig en een rijwiel niet gelijk te stellen met een botsing tusschen twee motorrijtuigen. Gewoonlijk zijn de fiet sers de schuld van het ongeluk. Fietsers zijn wat vreemde menschen. Verloofde paar tjes rijden gearmd op de fiets en hun ge dachten zijn dan wel niet bij de fietsen. Fietsers moeten z.i. op de rijwiel-naden blij ven, als deze er zijn. Een ander amendement wil het bedrag der schadevergoeding beperken als de schuld ook ligt bij de andere partij. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) licht een amendement toe om te be palen, dat de bepaling inzake de schuld niet geldt als de voetganger op den rijweg loopt, terwijl er ter plaatse een voetpad bestaat. De heer BEUMER (A. R.) acht de sub amendementen wel verbeteringen, maar nog zijn niet alle gevallen voorzien. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) ontwikkelt bezwaar tegen het amen dement, dat z. i. allerlei onbillijkheden schept. Alken als zijn subamendement wordt aangenomen, zal hij zijn stem er aan geven. De heer BONGAERTS (R. K.) acht het dringend noodig, dat er een algemeene Ver keerswet komt. Er zijn nog tal van ge vallen denkbaar, die niet onder dit artikel vallen. De weg is niet in de eerste plaats voor het snelle verkeer. De voetgangers, de wielrijders, voortgedreven vee, alles heeft evenveel recht op den weg. Aller belangen dienen geregeld te worden en het gaat dus niet aan alvasi alle schuld op de autohou ders te werpen. De heer VAN SASSE VAN YSSELT (R. K.) komt op voor de oudste gebruikers van den weg, de voetgangers. Spr. geeft toe, dat een algemeene Verkeerswet gewenscht was. Zoolang die er niet is, is een regeling in deze wet onvermijdelijk en spr. acht de door hem voorgestelde de beste. Minister HEEMSKERK wijst er op, dat dit artikel moeilijk is. Van oudsher hebben ook voetgangers gebruik gemaakt van den weg en hun belangen komen in gevaar door de invoering van het snelverkeer. Maar zoo eenvoudig is het niet en feitelijk is deze zaak niet rijp voor beslissing. Spr. gaat de subamendementen-Van Schaik na. Het gaat niet aan den wielrijders schuld aan te wrij ven als zij buiten de rijwielpaden zijn. Het kan noodig zijn, dat zij den weg oversteken en dan zouden zij al iets doen wat niet ge oorloofd is. Hetzelfde geldt voor het amen dement-Van Voorst, dat voetgangers ver biedt den rijweg over te steken. Het amen dement-Van Sasse van Ysselt is niet on aannemelijk, maar het subamendement-Van Voorst tot Voorst zou onaannemelijk zijn. Dc vergadering wordt verdaagd tot Woensdag één uur. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM, Aangekomen 19 Mei Hever van Hamburg, stukgoed, carg. Ned. Bevrachtingskant., Handelskade Venezuela van Hamburg, stukgoed, carg. Vrachtb. v. Stoomv Ond., Surinamekade Perseus van Gothenburg, stukgoed, carg. Ver. Carga doorskant. Levantkade Alkmaar van Ham burg, stg. carg. Vrachtb. v. Stoomv. Ond. IJ- dokken Donau lichter, van Dantzig, hout, carg. Scheepvaart KantoorBaltica, Nieuwe Haven Hebe van Italië stukgoed, carg. Ver. Cargadoorskant. Surinamekade. 20 Mei Embla van Stockholm, stukgoed cargad. Ver. Cargadoorskant., Handelskade; Texelstroom van Manchester, stukgoed, carg. Holl, Stoomboot Mij., Zeeburgerkade. IJMUIDEN. Aangekomen 28 MeiEm bla van Stockholm Texelstroom van Liver pool Sarrebourg van St. Malo voor IJmui- den. IJMUIDEN. Vertrokken 20 MeiEng- gano naar Antwerpen. VLIELAND. Vertrokken 20 Mei Frida naar Engeland. DELFZIJL. Binnengekomen 19 Mei Cargo I, Karei van Bremen Gruno, ss. van Hamburg Anna Christona, Visser Gesina, Nieman Enterprise, van Dijk Excelsior Kugel, van Embden. Vertrokken Lesperance, Zwiers We- Weelaad, Wolf Babe 63, Gruizinga Noord ster, Sanema, naar Embden Hunze IX, ss. Fortuna ss., naar Hamburg. MAASSLUIS. Aangekomen 20 Mei Sygne van Narvik Dollart van Amsterdam Stad Haarlem van Oxelosund Altenwerden van Amsterdam Archangel van Harwich Trinton van Harwich Batavier V van Lon den Joseph Magne van St. Nazaire Sayn van Narvik Meklisker van Oost-Afrika. Vertrokken 20 Mei St. George van Har wich Ella van HamburgCromer van Har wich Rotehr van New Castle Birthley van New Castle. Kelbergen naar SavonaIJsselmonde naar Blyth Dirksland naar New Castle. Wind Noord-West. MAASSLUIS. Aangekomen 20 Mei t Whitbey Abbey van Hull. Vertrokken Polkirkeln naar Narvik All naar Narvik Frielingsshaus naar Narvik j Effe Gray naar LiverpoolRondo naar Ne vs. Castle. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ALGORAB (R.Z.A. lijn) 18/5 van Montevi deo naar Rotterdam. AMERSFOORT (W.I.M.) Amsterdam- Chilli, 19 5 te Colon. ANDIJK (Br. Ind. lijn) 19,5 van Calcutta naar Rotterdam. ARIADNE (K.N.S.M.) 19 5 van Barcelona naar Londen. AURORA (K.N.S.M.) 19 5 van Malaga t* Cadix. BANDOENG (R. Lloyd) uitreis p, 19/3 Gibraltar. DELFLAND (H. W. Afr. lijn) uitreis, 18/3 van Lagos. ENGGANO (Nederl.) 20/5 van Amsterdam n. Batavia. FLANDRIA (H. Lloyd) uitreis, 19/5 van Lissabon. GOENTOER (R. Lloyd) thuisreis, 19/5 van Sabang. IRIS (J.S.M.) 99 5 van Amsterdam te Stettin. JAN VAN NASSAU (W.I.M.) Amsterdam- Chili, p. 19 5 Ponta del Gada. JUNO (K.N.S.M.) 19/5 van Tunis te Tarra gona. KAWI (R. Lloyd) uitr., 20 5 van Southamp ton. KINDERDIJK (Solleveld) 19/5 van New port n. Buenos Ayris. MAASLAND (H. Lloyd) uitreis, 19 5 van Lissabon. MAPIA (H.O.A.-lijn) 19 5 van Kobe te Rotterdam. MELISKERK (H. O. Afr.-lijn) 20 5 van Oost-Afrika te Rotterdam. MED AN (R. Lloyd) thuisreis, 18 5 van Pa- dang. MODJOKERTO (R. Lloyd) thuisreis, 18/5 te Marseille. MYRMIDON (Oceaan) Batavia-Amsterdam, p. 19.'5 S«i§T6s» NERO (K.N.S.M.) Dantzig-Amsterdam p. 19/5 Brunsbuttel. ORANJE NASSAU (W.I.M.) 17/5 van Bar bados te Trinidad. ORESTES (H. W. Afr. lijn) 18/5 van Amster dam te Hamburg. PLUTO (K.N.S.M.) Bordeaux-Amsterdam, p. 19/5 Dungeness. SPAARNDAM (H.A.L.) Rotterdam-New Orleans, p. 18/5 Ouessant. ULYSSES (K.N.S.M.) van Constantza n. Galatz. VENUS (K.N-S.M.) Amsterdam-Oran, p. 19/5 Ouessant. VOLENDAM (H. A. L.) New Orleans-Rot terdam, 19/5 van Plymouth. VULCANUS (K.N.S.M.) 19/5 van Algiers n. Faro. BORNEO (Nederl.) uitreis, 19 5 te Genua. BURGERDIJK (H.A.L.) Rotterdam-Bal timore, p. 19/5 Sully. DARDANUS (Oceaan) Japan-Kotterdam, 17/5 te Dairen. EEMDIJK (H.A.L.) 18 5 van Rotterdam te te Seattle. OLDEKERK (H.O.A. lijn) uitreis p. 19,5 Ouessant. RIDDERKERK (Br. ^nd. iijn) 19/5 van Hamburg te Antwerpen. SPAARNDAM (H.A.L.) Rotterdam-New Orleans, 19/5 te Bilbao. VEENDIJK (Java-New York lijn) 19/5 van Java op New York. WESTERDIJK (H. O. A. lijn) uitreis, van Colombo. t BUITENLANDSCHE HAVENS. BALTIC 19'5 van Liverpool te New York. BARON LOVAT, Rangoon-Rotterdam, 20 5 te Suez. BERK, Bahia Blanca-Havre, p. 17/5 Finis- terre. BEVERWIJK 17 5 van Savona te Bougie (.verbetering). BOEKELOO 15,5 van Llanelly te Cardiff. CITY OF DUNKIRK, Rotterdam-Diaren, p. 20/5 Perim. EDUARD DE BILLY, zuiger, Rotterdam- Benisof, 18 5 van Vigo. ERIGIDO 20,5 van Boulogne te Antwerpen. GOOILAND, vr. log., Swansea-Villa Real, p. 18 5 Sagres. GREIJF, van Stettin na. Rotterdam, p. 19 5 Brunsbuttel. GREIFSWALD, Alexandrië-Rotterdam, 20/5 te Malta. HELENA 19/5 van Messina te Elba. JACOB VAN HEEMSKERK en GRONIN GEN, sleepb., Rotterdam-Valparaiso, mel een dok, p. 19 5 Ouessant. JANTJE, m.s., 18/5 van Antwerpen te Londen. LAUWERZEE, sleepb., Lorient-Piraeus, met een rotsbreker, 17.5 van Oran. LEVITHAN 19 5 van Southampton te New York. LIMBURG, sleepboot, met den zeelichter NEERLANDIA op sleeptouw, 19,5 van Nyborg n. Oxelosund. MATOLA, Rotterdam-Beira, 19 5 van Dar es-Salaam. MIDSLAND 19 5 van Rotterdam te Leith. NEPTUNUS, Oostehuis, Rotterdam-Skuts- kar, p. 19/5 Holtenau. NEUTRAAL 20 5 van Passages te Ant werpen. NOORDIJK, 19/5 van Algiers te Port Kela. NOORDKAAP m.s., 12/5 van Reval n. Port Kunda. OOSTERLAND, 19 5 van Seaham te Esb- jerg. PENDRECHT, Constantza-Londen, p. 19-5 Zea. PRIMA, Boerma, 16 5 van Trelleborg ty Raumo. RANDWIJK 18 5 van Sevilla te Svendborg. ROZENBURG 19 5 van Oxelosund n, Rotterdam. SAMBADJA 14/5 van Port Said te Melilla. SCHOKLAND 19/5 van Immingham n< Rotterdam. SCHOUWEN 18/5 van Singepore n. Java. SCOPAS 19 5 van Novorossisk te Malta. TALLO 19 5 van Waterford te Limerick. THEBEN 17/5 van Narvik n. Rotterdam. TRI TO 19 5 van Cork n. Amsterdam. 1 TYRO 19/5 van Ayr n. Hamburg. WASSENAAR 18/5 van Sfax te Gibraltar. WIELDRECHT 19/5 van Houston n. Man-, Chester. WITTE ZEE, Rotterdam—Napels p. 19/5 Ouessant. ZAANDIJK, Melilla-Rotterdam, p, 20/5 Ouessant. ZUIDERZEE, sleepb., Middelsbro-Magda- lena River met twee tanklichters, 18 5 te Porta Delgada. ARAGUAYA 19 5 van Southampton te New York. ARUNDEL CASTLE, 19/5 van Southamp-, ton te Kaapstad. BATAVIER II20/5 v.n. 8 uur van Rotterdam te Gravesend. BOEKELO 19 5 van Cardiff te Newhaven., BOUKADRA, La Goulette-Rotterdam, p.- 19/5 Gibraltar. CELTIC PRINCE 19/5 van Shanghai te; Soerabaja. EEM 19/5 van Rafso n. Rotterdam. MONTE BIANCO, 14/5 van Montevideo n. Rotterdam. MONTORO 20/5 van Sidney te Soerabaja. NOORD, Tunis-Amsterdam, p. 20/5 Gi braltar. RESOLUTE, Batavia-New York, 17/5 te Panama. SAXON 19/5 van Kaapstad te Southampton. SOYTHIA 19/5 van Liverpool te New Hrok. STAD AMSTERDAM, Rosario-Rotter- j dam, 18/5 van Teneriffe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7