w wmn.s De frissdie' Lentelucht ESPERANTO- 1 BINNENLAND. UIT ONZE OOST. ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL. GEMENGD NIEUWS, Godsdienstig" en daar door goddeloos. BINNENLANDSCH NIEUWS. Prof. van Gijn in Weenen. De kasvoorschotten aan den Kon. Holl. Lloyd. De bevaarbaarheid der Schelde Bond v. R.K. Kiesvereenigingen in Gelderland. Het Koninklijk bezoek aan Arnhem. Geweigerd verzoek. Hei Hoogovenbsdrijf in Z.-O. Borneo. De strijd in de textielindustrie. KUNST EN KENNIS. De geluidsproeven in Frankrijk. De hernieuwing van den kalender. Prof. Spronk. Tentoonstelling voor handel en industrie. Het Vondelmuseum. Congres R. K. Technici. Nieuwe Vondel-uitgave. 60 cents per regel, lügizsfóds!? Mededeellngeri Het gevolg van kardinaal Van Rossumf als kardinaal-legat. Drooglegging van Scheveningen. Intern. Eucharistisch Congres. MÖCCA -TRIC - TR AC DEMI-LUNE Rector van de Kweekschool voor Vroedvrouwen. De Rijks Hoogere Burgerschool te Oostburg (Z.) internationaal De missie op Curaqao. Mar tien. In het weekblad der ethische Protestan ten, „Bergopwaarts", kwam dezer dagen een stuk voor, waarin het religieus karakter van het socialisme de aandacht werd gevestigd in d^ze bewoordingen: „Vooral in de Meibetoogingen en zeker tiet het minst in die van dit jaar, komt het karakter van de sociaal-democratie als een eigen religie zoo sterk naar voren. Eigenlijk zijn die betoogingen godsdienst oefeningen van eigen karakter. Hier komt een stuk volksziel bloot te liggen, dat de volle aandacht van ieder, vooral van. chris tenen, die hun tijd willen verstaan, voor zich opeischt. Ook de beweging als geheel toont naar mate zij verder groeit meer en meer het geestelijke, religieuze aspekt. En nergens komt dat sterker uit als in haar jeugdwerk. Dat is een tweede stuk ziel, nu jeugdziel, waarvoor wij de oogen moeten openhouden. Juist om haar reli gieus karakter heeft de sociaal-democratie al en tal van aanrakingspunten met het christendom of met de kerk, zoo men wil. Een daarvan is ook haar jeugdwerk. Er zal vroeg of laat nog wel eens gelegenheid zijn ook in deze rubriek, om daarop de aandacht te vestigen, maar zeker is het, dat de S. D, A. P. op dat terrein tegenwoordig een ge weldige werkzaamheid ontwikkelt." Der socialisten orgaan, het „Volk", was over deze oordeelvelling in de wolken en riep uit: dat is andere taal dan gewoonlijk uit het christelijke kamp vernomen wordt! Er schuilt in deze voorstelling van de sociaal-democratie als een religie een waar en een valsch element. Terecht' zegt de anti- rev. „Rotterdammer" er van: „Inderdaad is voor zekere schaar het so cialisme een religie, een heilsleer gewor den, die verlossing zal brengen. Jozef Dietzgen, de arbeider-philosoof, beeft in zijn toespraken over „Het evange lie der sociaal-democratie" met pijnlijk- doende openhartigheid de nieuwe verlos- si-.gsgedachte, door het socialisme aan het proletariaat gebracht, uitgewerkt. De beroemde Fransche psycholoog Gustave Lebon, schreef een schitterend werk over de „Psychologie van het socialisme", waar in hij het socialisme als een nieuw geloof met magistrale scherpte ontleedde. De onweerstaanbare behoefte van het menschelijk hart naar eene heilsleer, wier vervulling het vrederijk zal ontsluiten, vindt voor sommigen in het aanvaarden van het socialisme bevrediging. Dat is dan hun nieuwe geboorte, die het oog van vreugde doet flikkeren. In dien zin is voor sommigen het socialisme een religie, een soort godsdienst geworden. Maar en dat is het valsche in de be schouwing van „Bergopwaarts" die religie, die godsdienstigheid is daarom in den diep- sten grond zoo goddeloos, omdat zij tot het verzinsel is gekomen van een godsdienst zonder God. Die religieusiteit is daarom zoo.goddeloos, omdat zij de christelijke religie naar de kroon steekt en vo^ zich zelf opeischt de glorierijke plaats door deze eeuwenlang ingenomen. In dat licht moet worden gezien het erger lijke tooneel, dat zich bij den 1 Mei-optocht der socialisten te Utrecht afspeelde, waar op hemeltergende wijze de verlossing van Gods volk, het niet meer Ihongeren en dorsten der gezaligden in beeld werd gebracht." I „Godsdienstig" maar niettemin of liever Juist daardoor goddeloos! DROOGLEGGING VAN SCHEVENINGEN. De Haagsche gemeenteraad besloot met 21 tegen 17 stemmen tot drooglegging van Scheveningen en het Laakkwartiei /j NADERE WIJZIGING SUIKERWET, Ingediend is een wetsontwerp tot nade re wijziging van de Suikerwet. Het is gebleken, dat de administratie, welke ten behoeve van de heffing van den •uikeraccijns wordt gevoerd, zou kunnen worden vereenvoudigd, indien niet verschil lende bepalingen van de Suikerwet aan die vereenvoudiging in den weg stonden. Het ingediende ontwerp nu heeft ten doel de beletselen tegen het invoeren van de gewenschte vereenvoudigingen weg te kv ff. Men meldt uit Weenen. Prof. Van Gijn, de nieuwe adviseur van de Dostenrijksche Nationale Bank heeft aan een redacteur van de Neue Freie Presse gezegd, dat hij aan den oproep van mr. Zimmerman gehoor gegeven heeft, omdat hij het als zijn vaderlandschen plicht beschouwde zijn bij stand te verleenen aan den landgenoot, die een zoo belangrijken arbeid voor Oostenrijk verrichtte. De heer Van Gijn zeide verder, dat hij slechts met moeite zijn werk in Ne derland had kunnen onderbreken. Hij had een voorstel bij het parlement willen indie nen, waarbij hij zich nu moet laten vertegenwoordigen. Hij hoopt nog vóór de bijeenkomst van den Volken bondsraad in Juni zijn advies te kunnen uit brengen. Naar aanleiding van het wetsvoorstel, om aan den Koninklijken Hollandschen Lloyd te Amsterdam van rijkswege kasvoorschotten tt verstrekken, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam zich Dinsdag met een uitvoerig adres tot de Tweede Ka mer gericht, waarin zij uiteenzet, dat dit wetsontwerp tegen het belang van handel, nijverheid en scheepvaart van Nederland gaat en waarin zij de Kamer verzoekt aan dit wetsontwerp haar goedkeuring te onthouden. Crediet van 13 millioen voor baggerwerken. 1 De Belgische regeering heeft, naar het „Hbl. van Antwerpen" meldt, een.-voorstel inge diend strekkend om het crcdiet van 3 mil lioen voor baggerwerken in de Schelde te verhoogen tot 13 millioen. Door den Bond van R.K. Kiesvereenigingen ai Gelderland is in alle R.K. huisgezinnen een circulaire verspreid, waarin een krachtig be roep wordt gedaan op de milddadigheid der katholieken, om verbetering te brengen in den ongunstigen financiëelen toestand van den bond en daardoor mede te helpen aan de versterking der fundamenten der R. K. ^Staatspartij. Het programma vastgesteld. itet officieele programma voor het be zoek van de Koningin aan Arnhem, ter ge legenheid van de opening van hef nieuwe Provinciehuis op 18 Juni a.s., is thans vastgesteld. De Koningin en de Prins zullen te half 11 v.m. van het Loo te Arnhem aankomen. Na aankomst in de gemeente zal een rit wor den gemaakt door een deel der stad, waar na een bezoek wordt gebracht aan de Groote Kerk, waar dan de twee gedenk platen ter nagedachtenis van de graven Lodewijk Günther en Philips van Nassau worden onthuld. Daarna begeven de vor stelijke personen zich naar de woning van den Commissaris der Koningin. Te half 12 zal de Koningin daar de hul de in ontvangst nemen van leerlingen van openbare en bijzondere scholen en van verschillende vereenigingen, die voor haar zullen defileeren Het noenmaal wordt gebruikt ten huize van den commissaris. Daarna volgt het be zoek aan het nieuwe gouvernementsge bouw, waar de gasten van half drie tot halfvier zullen vertoeven. Vandaar zal weer een rit door de stad worden ge maakt en tusschen vier en halfvijf uur heeft de oificieele ontvangst ten gemeentehuize plaats, waar de thee zal worden aangebo den. Daarna vertrekken Koningin en Prins per auto weer uit de gemeente. De Minister van Financiën wenscht geen gevolg te geven aan het verzoek van den Ned, Bond van Werkgevers in Hotel-, Res taurant- en aanverwante bedrijven, tot her schatting van de huurwaarde van koffiehui zen, enz. WETBOEK VAN KOOPHANDEL; F AILLISSEMEN SWET. Op het wetsontwerp tot wijziging van ver schillende titels van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel en wijziging van daarmede samenhangende artikelen in andere wetboeken en in de Faillissements- wet, is een nota van wijzigingen ingediend. Blijkens de toelichting zijn de voorgestelde wijzigingen vrijwel uitsluitend van techni- schen aard. De mogelijkheid wordt geschapen, dat naam- looze vennootschappen met aandeelen uit sluitend aan toonder enkele commissarissen hebben, die niet Nederlanders zijn of niet in het koninkrijk wonen. Op deze moge lijkheid wordt prijs gesteld door naamlooze vennootschappen, welke stoomvaartlijnen naar het buitenland onderhouden. De heer Brautigam c.s heeft op het wets ontwerp verschillende amendementen inge. diend. Een der amendementen beoogt, dat de kapitein voor den Raad voor de Scheep vaart kan worden gedaagd en disciplinair kan woren gestraft. Naar de „Loc. uit Bandoeng, den zetel van het Departement van Gouvernements- bedrijven, verneemt, ziet nien daar thans de vooruitzichten voor het tot stand komen van het hoogoven-, staal- en walswerk in Zuid-Oost-Borneo minder hoopvol in dan eenigen tijd geleden. Men meent, dat het vinden van het be- noodigde kapitaal, dat, toen het wetsont werp en de ontwerp-overeenkomst in den Volksraad werden behandeld, inderdaad be schikbaar was, thans, nu het er op aan komt, minder vlot verloopt, dan men blijk baar verwachtte. De oorzaak van deze meedere terughou dendheid wordt gezocht in den uitslag van de nadere onderzoekingen naar markt-csm- dities en andere omstandigheden, alsmede in het voorloopig weinig gunstige resultaat van de proefnemingen met vercokesing als anderszins. Nadere cijfers over de gedeeltelijke werk hervatting. Na een meer geregelde controle kan thans omtrent de gedeeltelijke werkhervatting het volgende gemeld worden. Zooals mede gedeeld was, waren op Maandag 5 Mei jl. in de na te noemen fabrieken in totaal werk zaam 1409 arbeiders, nl. Schuttersveld 300, Richtersbleek 373, Jannink Zuiderhagen 70, Tubantia 70, Roombeek 113, Bamshoeve 200, N. J. Menko Roomweg 219 en N. J. Menko, Brinkstraat 64. In den loop van de week onderging dit aantal telkens vermindering om in de week van 12 tot 17 Mei nogmaals aanzienlijk te dalen. Gistermorgen steeg het aantal werkwilligen weder aanmerkelijk en bedroeg toen in totaal, gelijk gemeld, 933, over de verschillende fabrieken als volgt verdeeld Schuttersveld 253, Rigtersbleek 230, Jannink, Zuiderhagen, 75, Tubantia 117, Roombeek 84, Bamshoeve 85, N. J. Menko, Roomweg, 54 en N. J. Menko, Brinkstraat, 40. Bij deze cijfers zijn inbegrepen 344 z.g. vaste arbeiders, die ook gedurende de ge- heele uitsluiting op genoemde fabrieken werkzaam bleven. Tot goed begrip der zaak zij er op ge wezen, dat deze opgaaf geenszins een beeld geeft van de werkhervatting voor geheel Enschede, aangezien van de betrokken 19 werkgevers er hier slechts 7 zijn genoemd. Het is evenwel te verwachten, dat in de komende dagen ook daar, vergeleken bij de vorige week, het aantal werkwilligen zal vermeerderen. Dinsdagnamiddag was dit reeds het geval in de fabriek Haaksberger- ■traat der firma Gerh. Jannink en Zonen. Cijfers omtrent deze fabriek staan nog niet ten dienste. Aangezien drie der fabrieken nl. Rigters bleek, Oosterveld en Roombeek in de ge meente Lonneker gelegen zijn, is de politie verordening dezer gemeente aangevuld met bepalingen in het belang van de orde op den openbaren weg. In verband met de bij het Enschedesche comité van ongeorganiseerden geconstateerde onregelmatigheden is van den burgemeester de volgende bekendmaking verschenen „Overwegende dat uit de controle van het geldelijk beheer, gevoerd door het nu fun- geerend Comité van Ongeorganiseerde tex tielarbeiders te Enschedé gebleken is, dat dit beheer slecht gevoerd is en zich thans verschillende onregelmatigheden en geval len van zelfbevoordecliiig hebben voorgedaan bij collectanten en anderen, terwijl boven dien ook gewerkt is met niet door den burge meester geviseerde lijsten, wordt besloten in afwachting van nadere maatregelen deze feiten ter kennis te brengen van het publiek, opdat dit, wanneer nog lijsten worden aan geboden, daarmee rekening kan houden. De winkeliersvcreemging „De Confbina- tie" te Enschede heeft 2000 roggebrooden a 5 pond meel, voor de textielaïbsideis be schikbaar gesteld. MERKWAARDIGE VONDST. Bij de peilingen in de kolenstreken van Belgisch Limburg zijn, naar men ons uit Brussel meldt, ontdekkingen gedaan. Op 600 M. diepte zijn de overblijfselen ont dekt van een dier, dat in alle opzichten op een krokodil leek. De overblijfselen waren uitstekend geconserveerd. Bij boringen te Maaseyk (Belgisch-Lim burg) is er op 1250 M. diepte een warme bron ontdekt, waarvan het water eenige rffeters uit de buis opspoot. De mislukking van de groote ontploffing in Frankrijk, wat betreft haar hoorbaarheid op groeten afstand, is wel onverwacht. Om een indruk te geven van de kracht der ontploffing diene, dat er een gat door in den grondgeslagen is van 20 meter in middellijn en 6 meter diep. De wetenschappelijke medewerker van de „Times" wijst erop, dat de veel zwakkere ontijloffing in het kamp van Oldebroek in den liefst van 1922 tot ver in Oostenrijk is gehoord op vele plaatsen in Frankrijk, in „het zuiden en noorden van Engeland en men meende, dat het geluid nog veel verder gehoord had kun nen worden als de plaats der ontploffing niet zoo dicht bij de uitgestrekte watervlakte van de Zuiderzee en de Noordzee had gelegen. Daarom heeft men toen besloten de tweede proef te midden Frankrijk te verrichten, op ruim 30 kilometer van de kust en met een dubbel zoo groote massa ontplofbare stof. Desondanks zijn de resultaten tegengevallen, heeft men de ontploffing niet op grooten af stand gehoord en heeft men er zelfs te Parijs niet veel van bemerkt. Dat op een afstand van een kleine 100 kilo meter de slag niet gehoord werd is begrijpe lijk en wordt verklaard uit het bestaan van een stilte-gordel waar de geluidgolven op groote hoogte over heen trekken. Maar men mocht verwachten dat op een af stand van circa 800 kilometer de geluidgolven al weer dicht genoeg bij de oppervlakte van de aarde gekomen zouden zijn om duidelijk gehoord te worden. Dit nu is tegengevallen. Misschien al dus de medewerker van de „Times" is de ontploffing te krachtig geweest en zijn de ge luidgolven zoo hoog weggeslingerd, dat zij in de ruimte verloren zijn gegaan, of dat de stilte-gordel veel uitgebreider is, misschien wel 1600 kilometer. Daarbij wordt er aan herinnerd, dat bij de uitbarsting op Krakatau in 1883 het geluid daarvan op bijna 4800 kilometer afstand werd gehoord. De volgende geluidsproeven in Frankrijk zijn op Vrijdag 23 Mei 's avonds 8 uur 20 en Zondag 25 Mei, 's ochtends 9 uur 20. De Volkenbondscommissie te Parijs bijeen. De Volkenbondscommissie, welke een onderzoek instelt naar de herziening van den kalender, is Maandag te Parijs bijeengekomen onder voorzitterschap van jhr. dr. van Eysinga president van de verkeerscammissie van den Volkenbond. Laatstgenoemde kommissie heeft verleden jaar tot dit onderzoek besloten naar aanleiding van resoluties, aangenomen door. het te Rome gehouden congres van het internationaal astronomisch verbond. De regeeringen en voornaamste kerkelijke autoriteiten waren uitgenoodigd haar mee ningen kenbaar te maken nopens de wensche- lijkheid van een herziening van den kalender en de ontvangen antwoorden zullen thans te Parijs worden beoordeeld door de commissie waarin ook de Heilige Stoel, de aartsbisschop van Canterbury en de Internationale Kamer van' Koophandel vertegenwoordigd zijn. ITALIAANSCHE OPERA. Men schrijft ons uit Amsterdam: Na „Aïda" Rossini's „Barbier van Se- villa", het 10e operawerk in 18 dagen. En nu nog zijn in studie niet alleen de onmis bare „Paljas" en „Cavalleria Rusticana", doch tevens „La Gioconda" van Ponchielli. De „Barbier", een werk, dat reeds een eeuw heeft getrotseerd door zijn onver gankelijk schoonc muziek en fijne humor, zal het nog wel jaren doen, mits maar uit gevoerd op een wijze, zooals die van het huidige gezelschap. Eén opmerking zouden wij kunnen maken, namelijk, dat de nieuwe tenor zijn coloratuur nogai onduidelijk zong en in de hooge ligging niet immer vrij uit zong. Overigens niets dan lol voor deze op voering. Wij behoeven niet meer te schrij ven wat Capsir vermag, willen alleen aan stippen, dat haar stem ons nog immer glans rijker toekiinkt. De beroemde hooge es is in de bijlage op de zangles nog overtroffen door eenige e's (Mozart's variaties op het in Holland genoemd a. b. c. kinder liedje). Galeotti als Figaro, Cherubini als doktor, Borin als zangleeraar en Zappata als gou vernante zijn onbetaalbaar in hun kluchtig spel en gaven altoos schitterenden zang. Ditmaal een ander bewijs van de aan trekkingskracht dezer opera: steeds zien we bekende toonkunstenaren onder het publiek en ook deze zijn vol bewondering. ZWEERS-CONCERT. Men schrijft ons uit Amsterdam: Na de Zweers-huldiging, waaraan zelfs namens de regeering minister De Visser en namens het Amsterdamsch gemeente-bestuur burgemeester De Vlugt deel namen, komen natuurlijk de Zweers-concerten. Het Zweers- concert door het Concertgebouw-orkest onder Mengelberg, waarop o.a. de symphonic „Aan mijn Vaderland" zal worden uitge voerd, kan wegens de Parijsche reis niet met den zeventigsten verjaardag te zamen vallen en zal over eenige weken plaats hebben. „Apollo" onder Fred. J. Rocske gaf Maan dag 1.1. een concert, met uitsluitend mannen koren en liederen (door de 4aInïs Zweers,' van Driel en den heer DekkerJ van den grooien Hollandschen toondichter. Het is waarlijk niet overbodig, dat nog eens nadrukkelijk op de groote w»«rde van Zweers' koorcomposities wordt igewezen. Wanneer hoort men dit genre op de con certen? Zelden, wel veel minderwaardig werk. Aan den moeilijkheidsraad alleen kan het niet liggen, want veel, dat tftistiek lager staat, is niet gemakkelijker. Ö.i. ligt het veelal aan den verkeerden smaak der dirigenten, die wellicht niet immer de diepe beteekenis van woord en muziek doorgron den. Een werk als „Allerzielen" is technisch moeilijk, de innerlijke vertolking eischt daarentegen nog meer. Bij „Apollo" is Zweers' muziek echter in veilige handen. Wat werd dit werk technisch knap, nobel van klank, maar ook met gevoel onder Roeske uitgevoerd! Vol begeestering weer klonk „Ons Holiandsch", vooral na de hul diging van den jubilaris door den heer Velt- kamp. En welk een gezonde humor sprak er uit de vertolking van „De groote hond en de kleine kat" en „Maskerdans"! Van de liederen vermelden we de ons nog onbekende: Kind der aarde en Zonnekus (voor alt) en de Latiinsche: Ave yerum en Visit quaerumus (voor sopraan], subliem voorgedragen. Naar het „U. D." verneemt, zal prof. Spronck, oud-hoogleeraar in de serologie aan de Utrechtsche Hoogeschool, zich met terwoon vestigen op het buiten Schaerweyde te Zeist. Prof. Spronck zal zich daar aan de serologie blijven wijden en daarom zullen er eenige stallen voor proefdieren worden bijgebouwd, terwijl in de villa een bacterio- therapeutisch laboratorium zal worden inge richt. Overigens blijft deze onveranderd. In het Vereenigingsgebouw te Overschie wordt van 19 tot 24 Mei een tentoonstelling gehouden voor handel en industrie. Bij de drukkerij C. Geleyns aldaar is 'n typogra- fisch-goed verzorgde en uitgebreide offici eele catalogus verschenen. In de Maandag gehouden algemeene ver gadering van het Vondelmuseum te Amster dam heeft de voorzitter, prof. dr. Jan te Win kel, den man herdacht zonder wiens belang rijken arbeid deze stichting er niet geweest zou zijn den heer A. Th. Hartkamp. Uit het jaarverslag van den secretaris, dr. J. F. M. Sterck, bleek, dat de verzameling geregeld geraadpleegd wordt door studeeren den en belangstellenden in Vondel's leven en werken. Van de vele aanwinsten in het afgeloopen jaar moet vooral genoemd worden een brief van Vondel aan Huygens, die, dank zij den secretaris, te Londen is gekocht. De brief ging op de vergadering rond. Blijkens het kasverslag van den heer D. A Zijderveld is er van dit jaar een voldoend saldo aanwezig om tot het afdrukken van het jaarverslag over te gaan. De aftredende bestuursleden zijn herkozen. Dank werd gebracht vooral aan den conservator dr. H. C. Diferee. Op Zaterdag 31 Mei a.s. zal te Utrecht in Hotel „l'Europe" des namiddags 4 uur de jaarvergadering plaats vinden van den rved. R. K. Bond van Technici „St. Bernulphus", terwijl, ter gelegenheid van het le Lustrum, op Zondag 1 Juni des namiddags 3 uur in Hotel „Noord Brabant" een congres zal worden gehouden. Ais inleiders zullen optreden De Hoogedelgestrenge Heer H. Hermans lid der Tweede Kamer, met als onderwerp De Werknemendc Middenstand, terwijl de Heer C. Verweij Jr., Secretaris-Penning meester, za spreken over de positie van de technici en de bedrijfsleiders in de bedrij ven en op de werken. Een medewerker van het weekblad Nieuw-Nederland is bij Dr. J. F. M. Sterck geweest en heeft hem o.m. over de nieuwe Vondeluitgave gesproken. We lezen nu in het weekblad: „Zijn vaardige hand legt vóór me net prospectus van niet enkel een geweldig stuk arbeid maar tegelijk het prospectus van Dr. Sterck's eerstvolgende levensjaren: een volledige Vondeluitgave door de We reld-bibliotheek in de bewerking van Dr. Sterck met Dr. Moller, de Klerk, Molken- boer, Prof. Prinsen en L. Simons. „We hebben na de laatste Vondeluitgave zooveel gevonden, dat een nieuwe druk van Vondel's werken hard noodig wordt. Ja, breed opgevat is het zeker. Tliijm had z'n uitgave moeten kunnen afmaken. Hier is de uitgave van Thijm, 2 din. t Eerste van '87, en hier het tweede van 89, u ziet, ik ben als 't ware bij testamentaire be schikking aangewezen voor de Vondeluit- gave." Ik zie het. Vóór in het tweede deel staat de volgende nooit gepubliceerde brief, die Dr. Sterck wel zoo welwillend was ons nu te laten afdrukken: „Waarde Vriend. Hierbij het Ilde deel van onzen Vondel, .k zeg onzen, want de liefde, die gij den dichter toedraagt, de vriendschap, waarmee ge een deel van den last der bewerking hebt willen dragen, de kennis en scherpzinnigheid door u aan de betutteling besteed, verzekeren uw aan deel in van het eigendomsrechten patro naat. U Joost verder aanbevelend. A. 6 Dec. '88. Een waardevol document. Zoo werken onze echte geleerden, de een bij den ander aansluitend, steeds uitbreidend, corrigee- rend, verdiepend, zoo peinsde ik. Na 3 maanden was Thijm overleden. „Zeker blijven de andere Vondeluitga ven hun waarde houden. Van Lennep is en blijft een standaardwerk. Ja Unger heeft gewoonweg in zijn voortzetting van de twee deelen van Thijm Van Lennep uitge breid overgenomen. Maar elke nieuwe ont dekking dient benut. Er zijn ik weet niet hoeveel nieuwe dingen te zeggen eji te verklaren, die ze vijftig jaar geleden nog niet konden weten." „Vindt deze Vondel-uitgave nu ook offi cieele waardeering?" „Bij de algemeene bezuiniging overigens waardeering genoeg; hier heb ik nog een brief van minister de Visser ziet u wel waardeering genoeg, maar subsidie, geen denken aan. Ja, de gebroeders Binger, die in '71 het prospectus van 'Van Lennep's uitgave aanboden, moesten ook schrijven: „Aan ondersteuning van hooger hand, waarop dergelijke ondernemingen in het buitenland steeds kunnen rekenen, heeft het den uitgevers onbegrijpelijkerwijze ten eenenmale ontbroken." Nu doet de uitgever het door een stichtingsfonds. Het geheel zal bestaan uit ongeveer vier honderd vellen druks, uit te geven in tien deelen en wel uitsluitend alle gebonden in fraaien en stevigen, door bekenden sierkun stenaar te ontwerpen stempelband, uitge voerd in buckram of geheel leder. Men teekent in voor het geheele werk. Wij denken ons, natuurlijk zeer voorloo pig, de volgorde der verschijning aldus: In 1925 de Deelen I en II; in 1926 de Din. III, IV en V; in 1927 Din. VI en VII; in 1928 dc Din. VIII en IX; in 1929 Dl. X. Kijk, hier zijn al een 40 namen, die zich verbonden hebben het werk te koopen en voor Maart 1925 daarvoor 100 te beta len. Hier heeft u de uitnoodiging. Zoo gaat het met het Vondelmuseum ook. Daar hebben we dit jaar weer de twcc- jaarlijksche vergadering van. Hier heeft u het verslag van 1922. Ja, het museum blijft goed gaan hoewel de financiën natuur lijk een vervelend punt blijven. Je moet toch compleet zijn. We hebben onlangs nog een brief van Vondel aangekocht te Lon den voor 250. We tellen 205 leden." Dat vertelt Dr. Sterck. Hij verzwijgt, dat hij zelf meerdere waardevolle bijdragen geschonken heeft, b.v. de unieke uitgave: „Verbael van de Verwoestinge des Stadts Trojevan.... D. Franciscus van den Enden, Amsterdam 1654". „Acht u onder de jongeren de belangstel ling in dergelijke letterkunde-studie groot genoeg, om hoop te geven, dat we ook later nog een toevlucht zullen houden in ons veramericaniseerd leven?" „Zeker is er belangstelling. Kijk eens hier deze proefschriften. Meermalen krijg ik het verzoek, de jongelui te helpen met gegevens en ik doe het graag. De geest gaat niet dood. En wij, oude menschen, zullen wel blijven voorgaan. „En er is nog zoo veel te doen. De vo- rige-eeuwsehe belangstelling was wat een- zijdig. Er ligt nog materiaal genoeg voor werkjes, als.... wacht, waar heb ik het?" Terwijl het bedoelde boekje wordt ge zocht, blader ik in de proefschriften. Ja wel overal in de inleidingen dankbetui gingen aan Dr. Sterck voor de verleende hulp bij het verstrekken van gegevens. „Hier is het: „Van Kloosterkerk tot Athenaeum, uit de geschiedenis der St. Agneskapel". Alweer alles bronnenstudie. Over Oüd- Amsterdam. En dat alles geschreven in de weinige vrije uren, die het, door Dr. Sterck zeer consciëntieus opgevatte ambt van schoolopziener en inspecteur hem 1 overliet. „Ik krijg nu weer wat meer vrijen tijd. Nu kan er nog wat gedaan worden. Omtrent de personen van Z. Em. den Kardinaal-legaat verneemt „De Tijd" de volgende bijzonderheden: Mgr. Carlo Salotti is een zeer bekend Romeinsch Prelaat, Huisprelaat van Z. LI. den Paus van af 20 Juli 1915. Mgr. Salotti behoort tot de Congregatie der Riten en bekleedt daar de betrekking van Assessor en onder-promotor fidei. Hij is tevens advocaat van het Consistorie en consulator van de Pauselijke commissie tol uitleg van den Codex van het Kerkelijk recht. Maar bij al deze betrekkingen is Mgr. Salotti nog een welsprekend en gevierd predikant en schrijver van verschillende levens van zaligen en heiligen. Er gaat geen feest of Zondag voorbij, of Mgr. Salotti houdt in een of andere kerk een feest predikatie of een conferentie. In de laatste jaren geeft hij eiken Zondag een conferen tie van geloofsverdediging tegen de pro paganda van het Amerikaansch protestan tisme, hetzij in een patronaat of in een werkmanskring. Zoodoende is de naam van Mgr. Salotti en zijn figuur zeer bekend in de Romeinsche wereld. Mgr. dr. B. Eras is in Nederland genoeg bekend. Hij behoort tot het Bisdom van 's-Bosch en werd, na den doctorsgraad be laid te hebben te Rome, door de Neder- landsche Bisschoppen aangesteld als hun Procurator te Rome. Mgr. Eras is ook lid van den Hoogen Raad van het werk tot Voortplanting des Geloofs, en van het werk tot Behoud des Geloofs te Rome. Tevens heeft hij zitting in verschillende commissies en in 't bestuur van de Anlma- ma-stichting en van het Campo Santo, het kerkhof waar Mgr. Dr. Schaepman en Mi nister L. Regout begraven liggen. Bij verschillende pelgrimstochten van Nederlanders naar Rome, stelde Mgr. Eras dezen aan den Paus voor. Geen Nederlan der bijna komt te Rome, zonder bij Mgr. Eras een bezoek af te leggen. Sedert 27 Mei 1921 is Mgr. Eras Huis prelaat van Z. H. den Paus, benoeming door Paus Benedictus XV gedaan op ver zoek van de Nederlandsche Bisschoppen, verzoek overgebracht door Z.Em. Kard. v. Rossum. De eerste Kamerheer van den Kardinaal- Legaat is Markies Claudius Lagergven, woonachtig in de nabijheid van Stockholm op zijn prachtig slot Tyrisö aan de Bal- tische Zee. Markies Claudius Lagergven werd door Z. Em. Kardinaal Van Rossum als diens eerste Kamerheer verkozen, we gens zijn groote verdiensten voor de mis siën van Scandinavië en bijzonder van Zweden en Noorwegen. Sedert 40 jaar be hoort Markiés Lagergven tot ,de Kamer- heeren des Pausen met den cappa en spada De tweede Kamerheer van den Kardi naal-Legaat is Graaf Pio Ranuzzi de Bian- chi, broeder van den Kardinaal van dien naam. De oud-adellijke familie Ranuzzi, een der oudsten van Italië, telt drie Kar dinalen in de familie. Graaf Pio Ranuzzi is gehuwd met eene Nederlandsche die een naam draagt overbekend in dc vaderland- sche katholieke wereld. Ook in Italië is Gravin Ranuzzi de Bianchi, geboren Anna Travaglino, sedert haar huwelijk bekend en bemind geworden wegens hare uitstekende verdiensten voor de armen en goede wer ken, vooral te Bologna en te Piano de! Voglio, waar dc graven Ranuzzi hun bui tenverblijf hebben. Graaf Pio Ranuzzi de Bianchi is sedert geruimen tijd Kamerheer des Pausen met den cappa en spada. Pater dr. Jos. Drehmanns C.S.S.R., se cretaris van Z.Em. Kard. Van Rossum, is geen onbekende in Nederland. Buiten de gewichtige betrekking van geheimschrijver van den Nederlandschen Kardinaal, is pa ter dr. Drehmanns consultor van de hoog ste Congregatie van het H. Officie, plaats die hij bekleedt in opvolging van Kardi naal van Rossum. Tevens is pater Dreh manns consulator van de sectie Aflaten der H, Penitentiarie en van het werk tot het Behoud des Geloofs te Rome. Pater Drehmanns behaalde te Rome den doctorsgraad in het Kerkelijk recht op 21 Juni 1911 en kwam na een kort verblijf in het vaderland, einde 1911 naar Rome te rug, om secretaris van Kardinaal van Ros sum te zijn. Dc ceremoniemeester van den Kardi naal-Legaat is Mgr. Henricus Dante, die als Pauselijk ceremoniarius ook te Rome dc gewone ceremoniemeester van Z.Em. Kard. van Rossum is. Mgr. Dante behoort als substituut tot de Congregatie der Ri ten, is advocaat der Rota en geheim Ka merheer des Pausen. De gentilhomme van den Kardinaal-Le gaat is Ridder d'Orazi, die tevens te Rome deze betrekking waarneemt bij den Kardi naal. Verder zal nog een priester medegaan als caudatarius van den Kardinaal-Legaat. Zijne functie is den langen sleep van het Kardinaalsgewaad te dragen. Te Rome is een caudatarius varf een Kardinaal gekleed met de crocea, een paarse toog, en dit zal nu te Amsterdam ook wel zoo zijn. (Officieel.) Ter vergadering van het Locaal Comité met de bisschoppelijke gedelegeerden is be sloten voor alle plechtigheden en bijeenkom sten in het Stadion ook afzonderlijke toe gangskaarten verkrijgbaar te stellen. De overdekte tribune blijft gereserveerd voor de Congressisten, die een doorloopenda congreskaart bezitten. De prijzen der overige plaatsen zijn als volgt: voor de openings- bijeenkomst Woensdag: zitplaatsen 2.50, staanplaatsen 50 ets. Voor de Stadion-bijeen komsten op Donderdag- en Vrijdagavond respect, 1 en 25 ct. Voor de Kindercom munie Zaterdagochtend hebben de kleinen onder geleide der onderwijzers en onder wijzeressen vrijen toegang en de ouderen toegang a 25 ets. Voor Zondag des ochtends tijdens de H. Mis van den Kardinaal-Legaat, zitplaatsen 2.50, staanplaatsen 1.en des middags tijdens de processie zitplaatsen 2.50, staan plaatsen binnen de muren 1en staan plaatsen buiten de muren 50 ets. (de proces sie trekt n.l. ook over het afgesloten terrein buiten de ommuring). Nader zal worden bekend gemaakt wan neer deze kaarten te bekomen zijn. Doorloo- pende congreskaarten zijn alleen nog maar na schriftelijke aanvrage te vorkriiöen. jv IHffiü noodigt uit tot het maken van uit- g stapjes en prikkelt den eetlust. =3 Neem een paar pakjes H mee. U steekt ze gemakkelijk bij U. Uw winkelier levert ze U hygiënisch verpakt. Ze zijn HET ouderwetsche s wafelgebak, rijkelijk met natuurboter gesmeerd en met suiker en kaneel bestrooid, blijven croquant op de g' reis, zijn edel van smaak en hebben |f groote voedingswaarde. g Prijs 38 cent per pakje. jj Vraag ook onze andere merken b.v. pJ (pikant wafeltje met koffiesmaak) (zeer voedzame boter biscuit) Het Congresbureau. Het Congresbureau is Zaterdag 17 Mei verplaatst van Bagijnhof 32 naar het Wit te Huis, Raadhuisstraat no. 4 hoek Singel tc Amsterdam. Men gelieve dus .vel reke ning met deze adreswijziging tc houden en correspondentie en aanvragen te richten naar het nieuwe adres. Tot Rector van de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen (Moederschaps- zorg) is door Z. D, H, den Bisschop van Roermond benoemd de Z. E. Pater Adju- tus van Sambeek O.F.M. Men schrijft aan de Msb. Zondag waren we te Gent en kregen toe vallig een nummer van „het Getrouwe Mal-, deghem" in handen. Dit is een Vlaamsch weekblad, dat te Maldeghem wordt uitgege^ ven. Daarin lazen we een oproep voor leer lingen der Rijks Hoogere Burgerschool te Oostburg, welke begin Mei door dr. de Visser werd geopend. Onze gedachten waren Zouden daar ook Belgische leerlingen toegelaten worden Zou die school misschien internationaal zijn 't Zijn maar vragen Tot pastoor van Pietermaai is benoemd pater Humbertus Smit, tot nu toe pastoor van de playa-Bonaire. Tot pastoor van de kerk van dc H. Familie (San Matéo) pastoor S. Hagemans, dezer dagen van verlof uit Nederland teruggekeerd. Tot pastoor van de Playa-Aruba, pater A. Saris, in plaats van pastoor B. van Ever- dingen, die binnenkort met verlof naar Ne derland vertrekt. Tót pastoor van de parochie St. Maria, pater L. van Hegelsom, tot nu toe pastoor van Pietermaai. Tot pastoor van Marigot op het Fransch gedeelte van het eiland St. Martin, pater C. Gallé, in plaats van pastoor W. van Teefelen, die binnenkort ir»' verlof naar Nederland vertrekt. (Am. di Cur.) 't Gebeurde dezer dagen, vertelt hel „Huisgezin". Pietersen had juist z'n tienden spruit in ontvangst genomen. Nu is dit op zich zelf gelukkig niet zoo zeldzaam, dat het als een unicum moet worden gememoreerd maar toch droeg hef geval een bijzonder cachet. Het was na melijk Pietcrsen's tiende zoon. „Een wolk van 'n jongen, zei dc baker,'* precies z'n vader. Deze deskundige verklaring kostte Pie- terse 'n achterwiel extra. Maar enfin, 't was ook z'n tiende. Pietersen en z'n vrouw maakten zich het hoofd gek hoe ze die „wolk" van 'n jon' gen zouden noemen. De geheele familieserie was uitgeput. Za wisten geen raad. Vader sprak „Kobussie", doch moeder vond dien naam leelijk, terwijl vader voor „Mannussie", waarvoor moeder een zwak had, evenmin iets voelde. Er haperde dus iets. Plotseling komt buurvrouw binnen, deze gaat naar juffrouw Pietersen en informeert met belangstelling: Zoo, zoo, juffrouw, wèt heb ik gebeurd, hèt uwes er weer *n jungske. Wel, wel nog toe. En wèt skon keind, precies uwes, juffrouw. Wèt zegt uwes baker? De baker verbleekte en keek nijdig. „En hoeveel hèt uwes er nou al juffrouw Pietersen?" „Mar tien en allemaal jonges." „Mar tien???" Wel, wel, uwes kun' wel 'n hil resiment saldaot opzetten. Tier jonges. 't Is innen boel heur." Bij vader Pietersen ging een licht op. Hij springt van z'n stoel, rent naar z'n vrouw en roept uit: „Vrouw, ik heb 't." „Wé hedde, man?" „Den naam". Ge hèt me zeiven op het apropos geholpen,, toen ge zoo sjuust te gen de buurvrouw zeet: mar tien. Wel, wc zullen hem Martien noemen. En zoo geschiedde het, dat mar tien werd Ma-rti-A»-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8