Honig's 1 Verjaardagen Puddingen KERK EN SCHOOL. D. H. V. B. VOETBAL. Ingezonden Ntededeeiïngen. Niet alleen advertenties Onze eerste klas Engel sche gemaakte Heerenkieeding WIELRIJDEN. Ingezonden Mededeelingen i BINNENLANDSCH NIEUWS. .Het Koninklijk bezoek aan de Betuwe. De steunverleening aan werkloozen. R. K. Onder of f icier enbond „St. Martinus." VERKEER EN POSTERIJEN. Sneltrein naar Bazel. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. De korting van Rijkssubsidies. Kardinaal van Rossum 50 jaar Redemptorist. R. K. Universiteit. Het collegegeld der Amsterd. Universiteit SPORT EN WEDSTRIJDEN. Dc Bolton Wanderes in ons land. Ajax met 3—1 geklopt. a 60 cents per regel. De Rijswijksche Wieler baan. De Belg v. Ruysseveldt geweldig in actie. Drijvende scheepsbrand kasten. De Baltische en Witte-Zee conferentie. Het Militair onderwijs. Prijveu van u «net 70 m.z 21970 met 70. a 60 cents per regel. De huldiging te Tiel. Groote geestdrift. Bij den tocht der Koninklijke bezoekers aan de in bloei staande Betuwe, culmineer de de feestelijke dag in Tiel. Daar was een dak van vlaggen boven de stad en overal j waren bloemversieringen aangebracht. De auto's van den koninklijken stoet kon den nauwelijks passeeren tusschen de brcecie menschenhagen, die haast geen ruimte in het midden lieten. En overal, waar de Koningin en de Prins langs kwamen, klonk spontaan gejuich op en in Tiel was geen straat of men wilde 'er de Koningin bloemen aanbieden. Zoo werd het oude raadhuis bereikt, waar in een bovenzaal burgemeester Chr. G. Schattenkerk en zijn wethouders recipieer den in gezelschap van vooraanstaande Tie- lenaars o. a. het Kamerlid Van Rappard. De burgemeester wees in zijn toespraak tot de Koningin o. m. op de vele historische herinneringen aan de stad Tiel verbonden, met name op den band, die sinds eeuwen tusschen het Huis van Oranje en de stad Tiel heeft bestaan. Al is de nood der tijden niet over Tiel heengegaan, zonder zijn speren achter te laten, toch kan met voldoening worden ge constateerd, dat de hier gevestigde indus trieën den strijd om het bestaan met eere voeren. Bovendien mag Tiel zich verheugen in commercieel en cultureel opzicht 't middel punt te zijn van een welvarende, bloeiende streek. Hierop antwoordde de Koningin in vrien delijke, waardeerende bewoordingen: ,,0p ondubbelzinnige wijze is mij gebleken, aldus sprak de Koningin, dat hoeveel er ook ver anderd moge zijn. sedert mijn vorig bezoek aan Tiel, de gevoelens der burgerij ten op zichte van mij en mijn huis dezelfde zijn gebleven. Want ook ik heb dien dag, waar op mijn geliefde Moeder en mij zoo talrijke en geestdriftige bewijzen van trouw en aan hankelijkheid gegeven werden, niet verge ten, al ligt hij thans reeds zoover achter ons. Het welzijn van deze oude stad. wier histo rie met die van mijn huis en van ganssh het land zoo nauw is samengeweven, gaat mij zeer ter harte. Het heeft mij daarom zco bijzonder verheugd u mijn overtuiging te hooren bevestigen, dat zij niet alleen op ouden roem teert, maar nog heden ten dage haar historische plaats handhaaft en ver sterkt, als belangrijk middelpunt van geeste lijk leven, handel en industrie. Gedachtig aan het oud-vaderlandsch woord ..helpt u zelf zoo helpt u God", heeft haar burgerij ook in deze moeilijke tijden het hoofd niet laten hangen. En naast Hem dankt zij haar eigen werkzaamheid en doorzettingsvermo gen, dat de stad met vertrouwen de toe komst tegemoet gaat. Van harte wensch ik, dat deze toekomst een gelukkige moge zijn. En- daarna had het groote défilé plaats, waaraan welhaast ieder bewoner van liel had meegewerkt. Vereenigingen en organi saties op schier elk gebied namen er aan deel en het duurde lang voor alle groepen met vaandels en banieren waren langs ge trokken. Toen ging de Koningin nog even naar haar salonrijtuig en daarna werd de terugtocht aangevangen. In het begin volgde men voortdurend den Waaldijk, waarvan men ver over de Betuwe links en de uitgestrekte ondergeloopen lan derijen rechts het uitzicht heeft. I weemaal grng de stoet even den dijk af. Eerst bij Ochten, daarna bij Dodewaard. In beide plaatsen herhaling van het schouwspel, dat 's morgens haast geen einde scheen te ne men,-bloemen, muziek, schoolkinderen, veld wachters die al het mogelijke deden om ruim baan te maken, maar het opgaven als om den kleinen autostoet het gansche dorp tezamen drong. En dan laaide weer overal in 't rond het hoera-geroep op, het Wilhel mus klonk en honderden kinderen wuifden met vlaggen en bloemen en zongen. Dwars door de Betuwe ging het terug, met groote snelheid langs de dorpen, dia 's morgens gepasseerd waren, waar nog even hoera geroepen werd In Arnhem wachtte burgemeester De Monchy bij het provinciehuis. Hier werd de stoet ontbonden. Slechts de auto's van de Koningin en het hof vervolgden den tocht naar Apeldoorn. De verhouding tot armenzorg. V erlaging van de leeftijdsgrens tot 65 jaar. f' Dc Minister van Binnenlandsche Zaken 'en Landbouw heeft naar de 1 el. ver neemt onder dagteekening van 13 Mei aan een aantal gemeentebesturen een cir culaire gezonden betreffende de steunver leening aan werkloozen, waarvan de aanhef als volgt luidt: ,,'s Lands geldelijke toestand maakt in. afwachting van meer definitieve voorzie ning, dringend beperking van de geldende steunregeling noodig. Daar mij bovendien gebleken is, dat de steunregeling meerma len niet juist wordt toegepast, heb ik beslo- heb ik besloten omtrent de uitvoering der steunregeling een en ander nader uiteen te zetten en de regeling op enkele punten te -wijzigen en aan te vullen. In die nieuwe circulaire wordt er op ge wezen, dat dc steunregeling te veel als al- gemeene regeling wordt beschouwd, in plaats van dat elk geval op zichzelf wordt beoordeeld. De beginselen van een goede steunverleening eischen, zegt de minister, dat ondersteuning slechts wordt verleend aan hen, die zich het noodzakelijk levens onderhoud niet kunnen verschaffen cn dat slechts in zoodanige mate steun wordt toe gekend als met het oog op de behoeften cn de omstandigheden van den ondersteunde noodzakelijk moet worden geacht. Bij de steunverleening aan de werkloozen blijkt dus dezelfde maatstaf te moeten worden aangelegd als bij de armenbedeeling (art. 28 en 29 der Armenwet), k De Minister vervolgt dan: „Hieruit volgt, dat ook met de inkom sten van het betrokken gezin vóór de werkloosheid rekening moet worden ge houden, en indien die inkomsten daartoe aanleiding geven moet een wachttijd wor den vastgesteld, welken de werklooze moet doormaken, alvorens hem steun wordt toe gekend. Verder mogen alleen worden onder steund valide arbeiders en moet voor on dersteuning aan beroepswerkloozen wor den gewaakt. Daarbij wordt op een middel gewezen om te kunnen vaststellen, wie als beroepswerkloozen moeten worden be schouwd. Diegenen, die verdacht worden 'daartoe te behooren, moeten nl. worden ■geplaatst bij een werkverschaffing." De leeftijdsgrens, waarbij nog steun wordt verleend, is nu verlaagd van 69 tol '65 jaar. De aandacht wordt er op geves tigd, dat bij de vaststelling van den steun rekening moet worden gehouden met de loonsdalingen in het bedrijf, waartoe de ondersteunden behooren. De uitkeeringen mogen nl. een zeker percentage van het loon niet overschrijden. Tot nu toe was bepaald, dat geen steun mocht worden verleend aan hen, die wei gerden werk te aanvaarden, waarvoor een .behoorlijk loon werd aangeboden. Dc minister heeu thans cchtèr vastge steld, dat de ondersteunden alle werk moeten aanvaarden. Een gebiedende eisch is, zegt de minister, dat de werkloozen trachten in de eerste plaats zelf in eigen onderhoud te voorzien. Vervolgens is in de circulaire opgenomen de regeling, zooals die in overeenstem ming met het vorenstaande is gewijzigd en zijn de voorwaarden weer opgenomen, waaronder subsidie van rijkswege wordt toegekend. Deze blijken dezelfde te zijn gebleven. Verder volgen de voorschriften omtrent de samenstelling der plaatselijke commis sie van steunverleening en de werkwijze van deze. Ten slotte wordt ter toelichting het ver loop van de behandeling van de aanvragen om steun nagegaan. Hierbij zijn nadere voorschriften gegeven in verband met het plegen van fraude door de werkloozen. Naar blijkt kon dikwijls geen strafvervol ging tegen een ondersteunde, die fraude had gepleegd, worden ingesteld, omdat de bewijsstukken niet in orde waren. De mi nister heeft daarom bepaalde formulieren voorgeschreven, waarvan in de circulaire modellen zijn opgenomen. De R. K. Onderofficiercnbond „St. Mar tinus hield zijn bondsvergadering te Bergen op Zoom. Om ongeveer 12 uur arriveerden de af- deelingen. Na enkele oogenblikken in de R. K. Mili taire vereeniging vertoefd te hebben, trok ken de afgevaardigden in optocht naar het H. Hart-monument, om daar een bloemen hulde te brengen. De Bondsvoorzitter, de heer Van 't Wal- derveen, plaatste een kostbare bloemen mand op het voetstuk, terwijl de afgevaar digden den militairen groet Brachten en het groote aantal belangstellende toeschouwers eerbiedig het hoofd ontblootten. De Bondsadviscur, de Weleerw. Héér Ka. pclaan Brouwer van Amersfoort, hield ver volgens een korte toespraak, waarin hij vooral liet uitkomen, dat een Bondsverga dering niet mooier en niet beter kon. wor den aangevangen dan zooals thans ge schiedde. Daarna vergaderde men in de R. K. Militairen-Vcreeniging, waar de Bondsvoor zitter een rede uitsprak en waar werd over. gegaan tot de behandeling van den Be schrijvingsbrief. s Avonds werd een gezellige avond ge geven door de afdeeling Bergen op Zoom in de Militaire Vereeniging. Voordracht en zang wisselden elkander af. EEN GEHEIMZINNIGE CIRCULAIRE. Waartoe arbeidsbemiddeling al kan dienen. Men schrijft aan de Msb. Door bemiddeling van de Arbeidsbeurzen dus portvrij in afrekening heeft de Koninklijke Edelsmedcrij te Joure aan de correspondenten der Arbeidsbemiddeling de volgende circulaire verzonden, die geheim gehouden moet worden „Zeer waarschijnlijk worden tusschen 15 Juni en 1 Juli aan de postkantoren verkrijg baar gesteld de plaatjes voor de in te voeren rijwielbelasting. Deze plaatjes dienen solide aan de rijwielen te worden bevestigd, daar rijwielen, waaraan de plaatjes ontbreken, in beslag worden genomen. De vorm der plaatjes is echter zoodanig, dat voor de be vestiging aan het rijwiel een houder noodig js, welke houders evenwel door het Rijk niet worden verstrekt. Nu is door onze firma, in overleg met het Ministerie van Financiën, een dergelijke houder gefabriceerd, die uitsluitend aan of in de nabijheid der postkantoren moeten worden verkocht, gedurende den tijd dat aldaar de plaatjes verkrijgbaar zijn. Vanwege de posterijen worden de houders niet ver kocht. Ook door anderen kunnen zij nog niet gefabriceerd worden, omdat de vorm der plaatjes nog niet bekend is. Echter is verkoop door bemiddeling van rijwielhande laren enz. voor ons onmogelijk, omdat deze te gemakkelijk de houders zouden kunnen namaken, waardoor ons artikel onverkocht zou blijven. Noodzakelijk is dus, dat geen ruchtbaar heid aan deze zaak wordt gegeven, vóórdat met den verkoop ten postkantore wordt begonnen. Door ons wordt gezorgd voor voldoende reclame in die kantoren. Wij vragen daarom uwe medewerking voor het vinden van één of meer actieve en betrouwbare personen (u kunt, in verband met het aantal en de drukte aan de postkan toren in uw correspondentschap, het beste beoordeelen, hoeveel personen u noodig heeft), die zich met den verkoop dezer hou ders willen belasten. Risico is hieraan voor hen niet verbonden. De houders worden verkocht voor 10 cents; waarvan 6 cent voor ons en 4 cent voor den verkooper. Wij zorgen voor de toezending der hou ders aan de door u opgegeven verkoopers, die ons na afloop de onverkochte terugzen den, tegelijk met een bedrag van 6 cent voor elk verkocht exemplaar. U behoeft ons dus alleen op te geven den naam en het adres van een of meer solide, ac tieve personen. Wij bepalen het aantal dat aan ieder wordt toegezonden, op grond van de ons door het Ministerie van Financiën ver strekte opgave. U bij voorbaat dankend voor uwe mede werking, zien wij uwe opgave gaarne spoe dig uiterlijk 25 Mei op bijgaande kaart tegemoet." Naar de „Grondwet" te Roosendaal ver neemt, zal vermoedelijk reeds met in gang van 1 Juni wederom een sneltrein ioopen van Amsterdam naar Bazel. Deze trein zal alsdan dagelijks loopen en tc Roosendaal stoppen, in afwijking van den maatregel, ten opzichte van dc Parijsche treinen genomen, die dan niet meer te Roosendaal zullen stoppen. DE BEGROOTING VAN BINNENLAND SCHE ZAKEN. In de zitting van Donderdag kwam de heer De Vos van Steenwijk weer met nadruk op tegen het feit, dat het Centraal Stembureau de adellijke titulatuur der candidaten een voudig maar negeerde. Dat ging z.i. toch niet op. Minister Ruys antwoordde droog jes, dat het Centraal Stembureau een zekere zelfstandigheid bezit. Het standpunt van hei Centraal Stembureau in deze kwestie had de voorzitter van dat bureau, de heer Rink, reeds des morgens uitvoerig en met redenen omkleed uiteengezet. Met de toezegging aan den heer De Vos om zijn argumenten en die van den heer Rink ernstig te zullen over wegen, was de minister van deze lastige kwestie alweer af. Ook werden nog besproken verschillende landbouwonderwerpen. Zooveel mogelijk stelde de Minister de vragers met toezeggin gen tevreden. Zoo o.a. beloofde hij den heer Rugge ook de organisatie van pachters over het pachtvraagstuk te zullen hooren, den heer Westerdijk de landbouwproefstations waar mogelijk self-supporting te maken cn de kosten van de Riiks Landbouw Hoogc- school zooveel hij kon naar beneden te brengen, Omtrent steun aan dc paardenfok kerij was hij nog in overleg met den minister van Oorlog, op wiens begrooting voor dat doel een subsidie is uitgetrokken. De heer Slotemaker de Bruine bad den minister ter verantwoording geroepen over hel niet aan de Kroon ter vernietiging voor dragen van een Raadsbesluit van Wonsera- deel in zake het Vloekverbod en dit voorts in verband gebracht met het niet goedkeu ren der statuten van „De Dageraad" De Minister wees er op, dat dc Dageraaci- kwestie niet onder hem doch onder Justitie ressorteert. Terloops gaf de bewindsman te kennen, dat hij er niets voor gevoelde, in de autonomie der gemeenten in tc grijpen. De heer Ruys kreeg zijn begrooting bin nen zonder replieken en zonder hoofdelijke stemming. Vergadering van Donderdag 22 Mei. Nam. 1 uur. Nadat een aantal conclusies op inlichtin gen van adressen en verslagen zijn behan. deld, komt aan de orde de motie in zake van den heer Snoeck Henkemans betreffen de strijd met de wet van een korting op het Rijkssubsidie aan bijzondere scholen, op grond van een onderzoek door den Minister van de door de inspecteurs van het onder wijs voor gezien geteekene lesroosters. De heer SNOECK HENKEMANS (C. H.) herinnert er aan, dat de lesroosters waren goedgekeurd door de inspecteurs, maar dat zij later niet in orde bleken, op grond waar van subsidie werd geweigerd. Dit acht hij onbillijk Spr. vraag den Minister alsnog een daad van billijkheid te doen. De heer v. d. MOLEN (A.R.) meent, dat men de schuld niet moet schuiven op de inspecteurs. Al hebben zij de roosters goedgekeurd, dan is daarmede de zaak niet afgedaan. Hij meent echter, dat er aanleiding bestaat om de schoolbesturen uit de im passe te helpen. De heer VAN WIJNBERGEN (R. K.) acht hel beter deze motie niet aan een stemming te onderwerpen. De wet is dui delijk genoeg en de Kamer kan daarin niet ingrijpen. Minister DE VISSER zegt, dat de verdedi ging van de motie in strijd is met de be doeling van de wet. De Raad van State, dc landsadvocaat en de Onderwijsraad zijn het alle drie met den Minister eens. Gaat het dan aan, dal in de Kamer nog een dedat wordt gevoerd, alsof spr. in strijd met dc wel. handelde? De heer Snoeck Henkemans gaat zitten op den stoel van den administratisen rechter en dat acht spr. niet goed tc keuren. Spr. ontraadt dus de Kamer ten sterkste de aanneming van de motie. Aanvaarding der motie zou een ernstige af keuring zijn en spr.'s verantwoordelijkheid te zwaar maken. Dc heer SCHOKKING (C, H.) meent, dat het gebeurde zeer het prestige van den in specteur schaadt. Hij is het eens met den heer Snoeck Henkemans. Dc heer NOLENS (R. K.) meent, dat de zaak is opgelost en een motie kan geen andere oplossing brengen. Dc heer SNOECK HENKEMANS [C. H.) trekt zijn motie in. PERSONEEL REDDINGBOOTEN. Aan de orde is de motie van orde van den heer Duys c. s„ betreffende voorzie ning in het levensonderhoud van voormalig personeel v. Nederlandsche reddingbooten. Deze motie luidt aldus. De Kamer, overwegende, dat velen dergenen, die behoord hebben tot de bemanning onzer reddingbooten, in zorgvolle omstandigheden vorkceren. van oordeel, dat een dergelijke toestand ontoelaatbaar moet worden geacht, r.oodigt den Minister van Waterstaat uit ten spoedigste een zoodanige regeling in het leven tc roepen, waardoor in het le vensonderhoud dezer menschen wordt voor zien, hetzij door middel van een pensioen regeling, hetzij op andere wijze. De heer DUYS (S.D.A.P.) acht vóór alles spoed gewenscht, omdat 't hier alleen oude menschen geldt. De heer TER HALL (V. B.) steunt deze motie gaarne. Hij verwijst naar de belang rijke artikelen in „Het Vaderland". Dorus Rijkers is de eenige redder, die zijn levens avond zonder eenige zorg kan doorbrengen, dank zij de hulp van zeer velen. Rijkers heeft 500 menschenlevens gered. Dc heer v. d. BILT (R. K.) stpunt even eens gaarne deze motie. De heer KETELAAR (V. D.) voegt zijn stem bij die van de vorige sprekers. Minister VAN SWAAY zegt, dat er on geveer 100 personen zijn, die voor steun in aanmerking komen, waarvoor 40 a 50 mille noodig zijn. Het geld was er helaas niet. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de gemeentebesturen wel wat kwistig zijn ge weest met opgave vsrn namen. De volgende week zal de Minister confereeren met de Reddingmaatschappijen en nagaan wat er gedaan kan worden. De motie is overbodig. Met en zonder motie doet spr. hetzelfde. De motie wordt z. h. st. goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag 1 uur. Z. Em. Kard. Van Rossum viert op 16 Juni den dag, waarop hij vóór vijftig jaar zijne geloften aflegde in de Congregatie van den Allerheiligsten Verlosser of der RedemptO' risten. Om dit heuglijk feit te herdenken, heeft, naar „De Tijd" meldt, de Nederlandsche ko lonie te Rome besloten den Kardinaal dien dag een geschenk aan te bieden. Daarvoor heeft zich een comité gevormd, waarvan de Hoogeerw. Pater Lud. Theiss- ling, Magister Generaal der Dominicanen, voorzitter is de Zeereerw. heer Broeken, Ge neraal der Missionarissen van het H. Hart de Zeereerw. heer Noots, abt en Procurator der Orde der Nobertijnen Mgr. Eras, Pro curator der Nederlandsche Bisschoppen, leden en de Zeereerw. Pater dr. Van Assel- donk, Procurator van de Orde van het H. Kruis penningmeester-secretaris, zijn. Het feest zal gevierd worden onder uiter lijke plechtigheden. Z. Eminentie zal dien dag de Nederlandsche kolonie te Rome ontvangen en bij zijn ordebroeders in het klooster Sant' Alfonso den maaltijd gebruiken, terwijl een feestavond met zang georganiseerd wordt door de leerlingen van de Propaganda. Men meldt uit Nijmegen aan de ,,'s-Hert I Courant" I Het curatorium der R. K. universiteit ->lhier heeft beslist, dat voorloonia steen leek» a zul len worden toegelaten als student ('er Geolo gische faculteit. Dit besluit is genomen in afwijking van het gebruik bij de meeste buitenlandsche R. K. universiteiten en draagt een tijdelij k karakter. Verhooging tot 300. B. en W. van Amsterdam hebben bij den Raad een voorstel ingediend tot verhooging van de bijdragen voor het volgen der lessen aan de Universiteit van Amsterdam van 200 per jaar voor de eerste vier jaren en 100 voor de volgende op 300 per jaar met een maximum van vier jaren (daarna kosteloos, evenals bij de Rijksuniversiteiten). VOETBAL EN MISSIE-ACTIE. Aan alle missie-vrienden, missie-ver- eenigingen en missie.comité's. De D. H. V. B. organiseert groote na tionale voetbalwedstrijden, welke zullen plaats vinden op 7 September 1924 en waarvan de baten zullen worden aange wend voor de missie. Het bestuur noodigt ieder, die zich beschikbaar wil stellen voor den voorverkoop van plaatskaarten uit, zich op te geven aan den secretaris van den bond: G. Kruyver, Postbus 38, Zaan dam. OOSTENRIJK—ROEMENIË, 4-1. De te Weenen gespeelde voetbalwed strijd OostenrijkRoemenië eindigde in een 4'1 overwinning voor de gastheeren. Wij herinneren er aan dat, in tegenstel ling met de berichten dat de Roemenen niet aan de Olympiade zouden deelnemen, de correspondent van de Tel. thans seint dat zij toch zullen deelnemen. Dus het Ned. Elftal komt toch in actie bij de 1/8 finales. Naar de Tel. verneemt eindigde de wed strijd Oostenrijk-Bulgarije in een 60 over winning voor de Oostenrijkers. Na de Queens Park Rangers en Leeds United, debuteerde Woensdag in Amster dam wederom een Engclsch Professionals elftal. Nu waren het de Bolton Wanderes, een der sterkste clubs uit de Engelsche I-a- gue. Wie maar cenigszins de prestaties van de ze heeren gevolgd heeft, bekent dadelijk, dat Ajax een niet gemakkelijken avond had. Im mers Bolton neemt in den eindstand dc vier de plaats in en was verleden jaar cuphou der. Bovendien waren in dc Britschc ploeg een stuk of zes internationals, dus rekende men op een buitengewonen wedstrijd. Wij moeten evenwel verklaren, dat de zo nen Albions op ons niet zoo'n geweldigen in druk maakten. Als excuus mag echter gel den, dat de heeren reeds eenigen tijd op reis zijn en zware wedstrijden in korten tijd achter den rug hebben. Daarbij kwam nog, dat de warmte haar invloed deed gelden, wat dus wel een reden zal zijn geweest, om de zaken kalm op te nemen. Met de beslissingen van den scheidsrechter konden de heeren zich blijkbaar niet ver eenigen. Ondanks deze feiten stond het spel der gasten op een veel hooger peil dan het besté Hollandsche. Ook hier viel het koppen, stoppen van den bal, trucjes, aangeven, shortpassing, min der geoorloofde overtredingen dikwijls bij zonder op. En hadden de Wanderes wat meer enthousiast gewerkt, de nederlaag van Ajax zou zich misschien in dubbele cijfers hebben uitgedrukt. Er waren vele momenten dat' de Engel- schen gewoon met de Amsterdammers speel den en meermalen liepen de Ajaxieden van het kastje naar den muur. Hel samenspel werd tot vlak voor het doel doorgevoerd en wanneer men dan reeds aan een goal dacht, werd er huizenhoog overgeschoten. De slechtste eigenschap was wel het schieten. Soms deed hun spel on9 denken aan exhibition, want als men toch vlak voor den goal slaat, kan men van een le klas prof. niet verwachten, dat hij nog overlrapt. Uitblinkers waren in de Engelsóhe ploeg Finney, Smith; Jennings was een goede spilverdeeler. De middènlinie in haar geheel was uitstekend. Wat de Ajax-ploeg betreft, biervan moe ten wij vermelden, dat alle spelers van het begin tot het einde ontzettend hard hebben gewerkt. Ajax was versterkt met Jo Bak, Drijfhout en 'fwelker, terwijl Schindcler in doel stond. Jan de Natris werd zeer gemist. Schindeler keepte uitstekend; Martens was de beste van de heele verdediging was. De beide backs deden goed werk, evenals De Kruyff. In de voorhoede was Jo Bak de man. Niet dat hij zoo schitterend speelde, doch dc overigen waren niet beter. Drijf hout viel in de eerste helft uit, waarvoor Delsen inviel, doch de laatste moest spoe dig vervanger, worden door Addicks, we gens een spierverrekking. De leiding berust te bij Prof. Snapper, die niet' erg zijn „dag" had Over den wedstrijd het volgende: Als om even over 7 uur Bak den bal aan 't rollen brengt, blijkt dat ongeveer 8000 be zoekers aanwezig zijn. Reeds spoedig nemen de Britten hel spel in handen, Schindeler krijgt het hard te verantwoorden en moet' na 8 minuien zwichten voor een schot via den paal, van Finney. 0-1. Even probeert Ajax het. Twelker zet keu rig voor, doch een der backs kopt prachtig weg. Direct daarop weer een Ajax-aanval, die door Twelker verknoeid wordt. De En gelschen spelen een kalm doch berekend partijtje voetbal. Steeds worden de Amster dammers in de luren gelegd, doch de gasten maken gebruik van. vrij gemeene trucjes, waartegen Ajax niets vermag. Vizart, de linksbuiten, tijgt gedurig mooi ten aanval en een zijner fraaie voorzetten wordt door Butler met een keurigen kopbal in een doelpunt- omgezet. 0-2. Hoe de Amsterdammers ook werken, zij kunnen het niet verder brengen dan de backs. De keeper heeft dan, ook zoo goed als niets te doen. Aan den overkant moet Schindeler herhaaldelijk ingrijpen, hetgeen hem goed afgaat. O.a. stopt hij een hard' schot van Methews op fraaie wijze. Rust breekt aan met 2-0 voor Bolton. De eerste verrichtingen van Ajax na de hervatting, doen het beste verwachten. Onstuimig vallen de Amsterdammers aan en een tijdje worden de gasten op eigen helft teruggedrongen. Delsen, die voor Drijf hout is ingevallen brengt' het Engelsche doel eenige malen in gevaar. Als Volkers den bal van Peiser krijgt, rent hij langs Chambers, lost een hard schot, dat tot corner wordt ver werkt Deze, goed door Hamel genomen, wordt schitterend door Delsen in een doelpunt om gezet. 1-2. Het enthousiasme is geweldig. Luide aangemoedigd gaan. de AiaxiedeB. we- kunnen U het vertrouwen inboezemen, doch ook per soonlijke ondervinding van zal U van de prima kwa liteit en onberispelijke pas vorm overtuigen De klee ding die aan Uw hoogste eischen, welke U ook aan beter maatwerk stelt, zal voldoen De recommandatie bewijst het- PLEIN zo, !u ue i eiT)|jeüersstraat Telefoon 1265 COLBERT COSTUUMS in de nieuwste modell.en dess.v.af f32.50 Gabardine en whipcord Regenjassen en Demisaisonsvanaf f 32,50 Jongeheeren-costuums vanaf f 22,50 Sportcostuums, Flanellen Pantalons enz. derom op het Engelsche doel af, waar Jo Bak jammerlijk juist over schiet. Een vrije schop levert evenmin succes op, Dan is het met Ajax gedaan. Keurig samen spelend, brengen de Wanderes keer op keer een bezoek aan Schindeler en nadat de laat ste eerst eenige malen heeft gered, wordt hij door Finney voor de derde maal ge passeerd. 1-3. De Engelschen blijven sterker, doch weten dit niet, deels door taai verdedigen van Couton en Pelser, deels ook door slecht schieten, in doelpunten uit te drukken, Zelfs een penalty wordt gemist. Tegen het einde tracht Ajax nog op te halen. Volkers verknoeit een goede kans en direct' daarna scheert een prachtschot van de Kruyff de lat. Het einde komt ten slotte m$t een 3-1 overwinning voor de Engelschen, De ploegen zagen er aldus uit: Ajax: Schindeler, doel; Pelser, Couton, achter; Marlens, Hassink, dc Kruiyff, mid den; Hamel, Volkers, Jo Bak, Drijfhout en Twelker, voor. Bolton Wanderes: Pym, doel; Nutall, Chambers, achter: Mathews, Roley, Howarth midden; Buttler, Finney, Jennings, Smith en Visart, voor. p. K, Op de Rijswijksche Wielerbaan heeft v. Ruysseveldt een aanval gedaan op het We relduurrecord, dat stond op naam van zijn landgenoot I.eon v. d. Stuyff, met 80.075 K.M. v. Ruysseveldt maakte er 82.285 K.M. van. Voorts volgt hieronder een staatje van dc andere records, welke gisteravond werden verbeterd: Oud record. Nieuw record. 10 K.M.: 7.46 2/5; 7.37 4 5. 20 K.M.: 15.17 1/5; 14.58 4'5. 30 K.M.: 22.40 22.11 2/5. 40 K.M.: 30.08 29.26 1/5. 50 K.M.; 37.36 2/5; 36,28 3/5. 60 K.M.44.57 2/5; 43.40 2/5. 70 K.M.: 52.52 51.00 2'5. 80 K.M.: 59.54 1/5; 58.19 4/5. A uur: 39.750 K.M. 40.760 K.M. Na afloop der wedstrijden bracht het wei nige publiek den Belg en zijn gangmaker Massiest eên grootsche ovatie. De Amsterdamsche Kamer van Koophan del heeft er bij den Minister van Water staat op aangedrongen, andermaal een over eenkomst aan te gaan met de N.V. Maat schappij^ tot Exploitatie van Van Blaade- ren s drijvende Scheepsbrandkasten voor het gebruik der kasten op de mailbooten, die op Indië varen. (Hbld.) fn de Woensdag te 's-Hage gehouden vergadering der Baltische cn Witte-Zee conferentie te 's-Hage, heeft de Minister- van A. N. en H. in de avondbijcenkomst een rede gehouden, waarin hij deed uitko men, dat deze conferentie is een lichaam van sterke mannen, die onvermoeid streven naar verbetering der internationale betrek kingen. De officiersopleiding. Voorgestelde maatregelen. Dc Staatscommissie, ingesteld bij K.B. van 12 Dec. 1910, dc z.g. Legcrcommissie, heeft verslag over dc regeling van het Militair On derwijs uitgebracht. Ze komt daarin tot de volgende conclusies: 1. Het is noodig een wettelijke regeling te ontwerpen voor het militair onderwijs, waarbij dc opleiding der a.s. beroeps- en verlofsofficieren op dezelfde grondslagen be rust, en de a.s. beroepsofficier wordt gere- cruteerd uit de leerlingen der scholen voor verlofsofficieren. 2. Dc scholen voor verlofsofficiercn be hooren te blijven gehandhaafd. Voor wat den geneeskundigen dienst aan gaat is de commissie van oordeel, dat voor de opleiding der reserve-officieren even eens partij zou kunnen worden getrokken van een deel van het onderwijs bij bovenbe doelde scholen. 3. Het bezit van het diploma eindexamen eener H. B. S. 5-j. c. of van een gymnasium dan wel van een daarmede gelijk gesteld ge tuigschrift moet vereischt worden om voor a.s. beroepsofficier in aanmerking te kunnen komen. 4. Voor den verdienstelijken onderofficier uit den troep moet bij alle wapens den weg openstaan om den officiersrang te verwerven, door hem, indien hij daarvoor in aanmerking komt, de gelegenheid te geven dc alge- méene kennis op te doen, die vereischt wordt voor de toelating tot de officiersopleiding. 5. De leiding van het militair onderwijs be hoort te worden opgedragen aan den gouver neur der K. M. A„ die rechtstreeks staat on der den Minister van Oorlog. 6. Aan den commandant der school voor verlofsofficieren behoort de meest mogelijke vrijheid te worden gelaten bij de uitvoering hunner taak. 7. De inspectie van het militair onderwijs kan in verband met het vorenstaande wor den opgeheven. In afwachting van dc totstandkoming van een wettelijke regeling als bovenbedoeld zou den de navolgende maatregelen reeds dade lijk ter hand kunnen genomen worden: a. opheffing van de Cadettenschool; de overblijvende leerlingen worden overgebracht 43öc NFD. STAATSLOT-" Trekking van Donderdag 5e Klasse 4e Hoogc pr' 1746 7586 7909 SS11 H ƒ1000. 10836 15609 21987 4 2410 6424 200. 2850 5117 11114 12590 12737 15030 16490 22590 22807 ƒ100. ƒ70: 79 140 184 429 454 709 98. 1177 1240 1365 1387 1705 1908 2251 2428 2474 2679 2734 2889 294S 3140 3155 3195 3263 3.334 3495 3565 3607 3973 4148 4228 4232 4286 4449 45ol 4554 4579 4880 4945 4971 5092 5196 5361 5451 5516 5918 6012 6242 6420 6550 6920 6935 6978 7176 7261 7272 7559 7619 7668 7690 7845 7855 7994 8008 8035 8056 S372 S466 S519 8604 8638 8700 907 9573 9575 10119 10447 10578 107 10871 11057 11195 11314 11346 11476 115 11553 11767 11782 119-41 12447 12632 126.: 32703 12702 12830 12028 13079 13145 131S9 113352 13545 13656 13721 13743 13962 14011 14169 14279 14493 14616 14546 14561 ;526 14878 15619 15981 16070 16072 16243 272 16639 16665 16674 16887 16967 17020 100 17401 17513 17604 17693 17776 18039 18056 18190 18393 18488 18510 18532 .5663 18777 19084 19174 19178 19404 19565 19625 19688 19720 20057 20085 20288 20393 20526 20602 20617 20684 207S3 20886 20891 20901 20902 21105 21179 21283 21476 217SS 21907 22279 22632 22675 22714 22791 22860 22883 22963 NIETEN 215 229 235 298 318 498 554 583 599 631 635 667 674 781 90S 1033 1078 1115 1192 1218 1423 1466 1473 1539 1632 1655 1703 1723 1724 1776 1810 1885 1889 2233 2294 2298 2316 2334 2412 2526 2552 261S 2654 2720 2822 2827 2S41 2988 3021 3031 3094 3123 3233 3264 3291 3302 3341 3368 3445 3479 3507 354i 35-16 3594 3706 3719 3906 3922 3957 4028 4103 4175 4217 4227 4263 4327 4435 4479 448o 4673 4799 4891 4997 5005. 5011 5012 5222 5335 5384 5461 5476 5537 5583 5681 5710 5714 5751 5760 5795 5817 5857 5873 5984 UÜ59 6156. 6300 6337 6369 6475 Ooi.7 0523 6525' 6582 6645 6648 6657 0659 ou 70 u672fi 6681 0731 6807 6817 u850 6917 o9 32 6985 7015 7098 7105 7135 71-13 7157/ 7324 7383 7386 7447 7505 7552 7566 7592 7637 7671 7673 7695 7724 7750' 7801 7929 7985 8034 8100 8212 8250 6304 8316 83S7 8404 8413 8460 8560, 8629 8658 8861 8977 8984 8991 9087: 9174 9180 9189 9197 9270 9323 9332 9335 9406 9440 9464 9473 9588 9605 9629 9681 9692 971U 9881 9918 9977 9995 10015 10028 10040 10093 1011.4 10125 10242 10342 10579 10594 10616 1U659 10673 10712 10724 10732 10756 1U99Ü 11131 11189 11193 11318 11356 11358 11427 1438 11458 11537 11610 11638 11659 11882 11885 11902 11962 11976 11989 11997 12010 12019 12058 12095 12213 12229 12252 12346 12392 12443 125S6 12606 12601 1267U 12740 12757; 12786 12-344 12883 12896 12937 12965 12988' 13008 13045 13130 13169 13198 13211 13305 13321 13334 13356 13410 13430 13448 13476 13555 13501 13638 13700 13716 13758 13814 13894 13931 14100 14122 14211 .14270 14296 14309 14333 14350 14398 14403 14429 14443 14520 14522 14532 14593 14640 14698 14712, 14716 14724 14731 14772 14821 15001 15084 15127 15144 15299 15366 15449 15492 15529. 15567 15579 15580. 15597 15679 15748 15761 15819 15870 15974 115975 16019 16036 16043 16099 16152 16196 16239 16256 16274 16333 16336 16343 16385 16420 16448 16478 16498 16506 16565 16592 16596 16618 16687 16695 J6728 16932 16936 16948 16972 16987 17056 17070 17085 17122 17126 17136 17157 17209 17249 17351 17419 17460 17487 17501 17519 17536 17675 17701 17750 17758 17857 17877 17901 17923 17926 18003 1S040 18199 18246 18288 18291 18295 18336 18525 18535 1S66S 18678 1S730 18S47 18888 18905 19029 19088 19109 19122 19159 19190 19222 19267 19299 19325 19339 19349 19373 19384 19394 19406 19416 19454 19459 19481 19485 19494 19509 19603 19666 19751 19763 19771 19779 1978S 19921 20009 20011 20080 20108 20238 20333 20365 20402 20416 20438 20464 20488 20536 20542 20574 20576 20639 206-11 20634 20705 20747 20782 20798 20828 20849 20934 20991 21081 21096 21128 21134 21186 21275 21329 21359 21412 21416 21439 21504 21507 21622 21653 21709 21722 21750 21838 21872 21983 21992 22014 22027 22111 22138 2215" 22162 22171 22241 22249 22252 22268 2229' 22315 22328 22369 22409 22438 22488 2255 22570 22672 22682 22705 22761 22764 2277» 22816 22862 22911 22950 5e Klasse 3e Lijst: 22961 m.z. 21961: 229^ naar de K. M. A. en volgen het onderricht aan de H. B. S. te Breda; b. opheffing van den voorbereidenden er centralen cursus; de overblijvende leerlin gen, zoo zij daartoe in aanmerking komen, waren over te brengen naar dc K. M. A., als onder a.; c. het vervangen van de jaarwedde det leerlingen-sergeant der school voor verlofs officieren door een zakgeld; d. vereenvoudiging van de verzorging der cadetten door zoowel de voeding als de ver strekking van kleeding en uitrusting te re gelen op de wijze als thans geschiedt op d» school voor vcrlofsofficicren; e. het overbrengen van de 2e school vore verlofsofficieren I van de Kloosterkazerne S naar dc Chassékazerne te Breda; het bren- i gen van gelijkheid in dc voeding voor de leerlingen dier school; vereenvoudiging der school voor vcr- lofsofficieren voor de cavalerie, door deze j ad - ai:' - -1 i:- deelën hv. hij Rij- 4 <k i g. samenvoeging van een schoolcompagnic n^. iviilerre mei de school voor ver- j lofsofficieren der onbereden r.rtlü-rie :r de bevelen van den commandant der school. en andere huiselijke feestjes vragen een extraatje, ook op den middag- of avond- disch. Een pudding is een algemeen gewilde tractatie. Met een paar pakjes Honig's Pudding maakt men een pudding zoo fijn als met andere middelen moeilijk is te bereiken. Ge bruikt daarom uitsluitend Gefabriceerd met Honig's Maizena.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10