1 I De Faam's bekende stroohoed MF* a f 1««5© PEN WOGEN Koopt geen dure stroohoed! Zelfs de duurste stroohoeden worden geel. Koopt daarentegen DE SPAARNEBANK mo»( g« hebben en houden voor heigeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT NES AAN DEN AMSTEL. LEIDEN. BLOEMENDAAL. ZANDVOORT. Examens. Besmettelijke ziekten. De Bedevaart naar Lourdes. Faillissementen. Haarlemsche Jachtclub. Hooger beroep. Cassatie. Ridderspelen. Het Ridderspel te Hoofddorp. Blauwe actie. Met pensioen. Het tramongeluk bij Sloterdijk. Rector N. H. M. van Reysen. Waarschuwing. Ned. Christelijke Grafische Bond. Wijziging stemdistrieten. De Kegelwedstrijden van den H. K. B. jÊsm UMMm. I Duizenden dragen deze bij voorkeur! PAST OP! Anderen trachten onze reclame hoed in prijs te evenaren. Zij zijn echter niet van stroo doch van hout. VAN ONZE RECHTBANK. De loonregeling in het Bakkers bedrijf. BURGERLIJKE STAND. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. Vertrek van Japanners uit de Vereenigde Staten. igirtg in de Amerikaansche immigratiewet? Em. Pastoor J. F. B. van Delft, f Tjalk gestrand. Conflict in de textiel-industrie. De Duitsche Rijksregeering uitgenoodigd, af te treden. De Roemeensche Koning terug. De Italiaansche nationale militie. Oorlogsmateriaal voor Rusland. Het op het Boven-meer vergane schip. De Portugeesche poststaking opgeheven. Wood treedt af als gezant det, V. S. te Tokio De staking in het Roerdistrict. Gedenkteeken Benedictus XV, De Royal-Dutch-Schellgroep. De Fransche Regeeringscrisis. De wereldvlucht. 93/4" 1651/4 165.25 181/4 lOU/., 3621/" 289 292 131 179 9U/4 107 413 581/, 143 63 1881f? 446 lC2l/3 ai/a" 1673/4 170 18 103 363 290 296 1221/gexcfj 94 brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Beproeving. Op 31 Mei a.s. zal onder leiding^ van den eersten brandmeester, M. eene beproeving plaats hebben van de brandspuit alhier. De oefering zal des avonds half acht aanvangen. Bevoegdheid besturen motorrijtuig ont zegd. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis, dat bij vonnis van het kanton gerecht te Leiden van 28 April 1924 aan P. Snoeker, van beroep straatmaker, wonen de te Leiden, de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen is ontzegd voor een ter mijn van zes maanden, en dat die termijn is ingegaan op 13 Mei 1924. Okkie. Jan P. Strijbos schrijft in „De Telegraaf" een aardig stukje dat wij ons veroorloven ge heel over te nemen Okkie is een bekende en in zekeren zin een beroemde ransuil in den Aerdenhout ge worden. Hij werd, nu al zeven jaar geleden, geboren in een oud duivennest tusschen de donkere sparren, temidden van rijk begroeide en ongerepte duinen, ver van elk stadsge druisch. Als het ware in een grot van mystie ke schaduwen lag het nest daar. Het was er een kostelijk hoekje, ja het is in werkelijkheid een der mooiste plekjes van onze geheele duinstreek tusschen Meiëndel en de Bierlap en het heerlijke zwanenwater. Naast de spar ren een paar abeelen waarin zooals het behoort een bont spechtenpaar zijn nestjes heeft ge beiteld. Verder op komen de zware, stoere beuken, waaronder het nu wasgeel ziet van de ontelbare Primula bloemekens en waar je er zeker van kunt zijn het fluisterliedje van den kleinen gelen fluiter te vernemen. Nachtzwaluwgeratel en schril grielen ge schreeuw zijn er op zwoele avonden heel gewone en alledaagsche nachtgeluiden, zelfs statige hazen en kwieke eekhoorntjes man- keeren er niet. Als een schattig zacht wezentje, een wit veerend donzen balletje gelijk met groote oranje en wijsgeerige kijkers werd hij mee genomen en met veel liefde en toewijding ver zorgd en opgekweekt, wat toen in dien tijd van eenheidsworst, vleeschschaarschte en vetkaarten veel opoffering en zelfverlooche ning kostte. Zelfs muizen en kikkers leken in die dagen schaars. Een tijdelijk door den ko- lennood buiten werking gestelde bloemenkas werd het „uilskuiken" tot verblijfplaats aan gewezen hier leerde hij z'n zachte wieken gebruiken, en haalde hij, bijzonder jolig en speelsch als hij was en tot groot vermaak van alle huisgenooten aller hande kattenkwaad uit. Dank zij deze humane en liefderijke ver zorging groeide Okkie voorspoedig op tot een fermen grooten ransuil. Al spoedig werd hem in ruime mate z'n vrijheid toegestaan, waar van hij als welopgevoede knaap een gepast gebruik maakte, met dien verstande, dat hij eiken avond even na zonsondergang z'n souper kwam halen, dat hem stiptelijk op tijd bereid werd. Deze goede gewoonte bleef hij tot nu toe getrouw. Alleen in de maand Maart hooren we altijd, als we belangstellend naar Okkie informeeren en dan klinkt dat altijd een ietsje spijtig. „Nee, Okkie is sinds verleden week niet meer geweest." Hij wordt dan verdacht in zekere verhouding te >taan tot een dame uit de buurt. Maar zoo dra is de grootste drukte van trouwen, nest opknappen eieren leggen achter den rug en zit z'n wijfje ergens, de Goden mogen weten waar, op de ronde witte eieren of Okkie komt weer trouw eiken avond geruischloos door de eiken zweven en laat zich het lekkere hapje dat hem van rechtswege toekomt goed smaken. Ook in den winter als een dik pak sneeuw de velden dekt, verkiest hij tijdelijk een ander domicilie muizen zijn dan niet te vinden en door den nood der tijden gedwon gen zoekt hij dan z'n verblijfplaats elders. Z'n ouders wonen nog steeds in hetzelfde bosch. Dit voorjaar ontdekten we hun nest weer en toen we op een der Paaschdagen eens gingen kijken lagen er weer witte dons jongen in het takkennest. Twee onthoofde roode boschmuizen sierden den nestrand. Op een avond in de afgeloopen week nog eens poolshoogte nemend vind ik de jongen reeds flink uit de kluiten gewassen, hier en daar schemert reeds wat warm bruin door het grijze jeugddons, de sierpluimpjes op den kop zijn al aardig uitgegroeid en als ik een der jongen eens nader wil bekijken en aan wil vatten verdedigt hij, al blazend en sna— velknappend met z'n sterk gekromden roof- vogelbek en naaldscherpe klauwen. Hij duit geen aanraking door menschenhand, fier zet hij z'n vleugels, dons en veeren uit en lijkt nu een heele baas. Wat een prachtbeest ben je, kleine ooruil en ruik je lekker. Dan plotseling een angstig gekef uit de den, vlak naast me. Het is moeder ransuil, die gedreven door moederliefde en bezorgd omtrent hetlot van haar kind, me met schijnaanvallen en boos gekef uit haar heiligdom wil verdrijven. Meteen verschijnt nummer twee op het too- neel. Het mannetje is een stukje kleiner ter wijl ook in beider stem duidelijk verschil is op te merken. Het wij je heeft een beduidend zwaarder geluid, ze heett echt den baard in de keel. Onafgebroken keffen ze nu vanaf hun zitplaats toe, alsof ze me beduiden wilden dat ik zoo spoedig mogelijk hun terrein moet ver laten. t „Jawel, U hebt gelijk, maar ik zal je jong geen leed doen hoor, ik wil hem alleen maar eens bekijken en jelui moet niet zoo leelijk doen, ik kom je nog wel de groetenis bren- ;en van Okkie, den verloren zoon. Hij maakt set uitstekend en is lang en breed getrouwd ;n heeft net zooals jelui beidjes een paar schatten van kinderen." Maar het is boter aan den galg, al m'n mooie praatjes helpen geen zier. Ze blijven nijdig en verstoord en zijn pas weer tevreden als ik. na het jonge ransuiltje weer veilig in het nest gezet te hebben, langzaam weg* slenter in de vallende schemering, Ongeluk. Maandagavond om kwart voor 9 kwam een auto, die door een jongmensch van 24 jaar bestuurd werd, achteruitrijdende in botsing met het Stationsgebouw, waar door dit licht, maar de auto zwaar bescha digd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Verkooping. In café Zomerlust alhier werd Dinsdagmiddag te 2 uur publiek ver kocht het hotel de L'Ocean aan de Dr. Joh. Metzgerstraat 81. Kooper werd de heer De Jong q. q. te Heemstede voor 33,000. Aankoop grond. Het raadsbesluit tot aankoop van grond aan de Spioorstraat van T. Koper is door Ged. Staten goedgekeurd. Zooals bekend is, had iemand, wiens hand- tcekening niet was te lezen, verzocht het besluit niet goed te keuren. Collecte gewapende dienst. De collecte voor den gewapenden dienst is hier niet gehouden kunnen worden op Woensdag id., daar er geen personen te vinden waren, die wilden collecteeren. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft, in verband met zijne beschikking van 13 Mei 1924, ter aanwij zing van de gecommitteerden bij de einde examens der gymnasia bepaald, dat met verbetering van eene instelling in deze be schikking sub e wordt gelezein als volgt: bij de eind-examens van de afdeeling gymnasium van het Amsterdamsen lyceum (te houden op 2, 3, 4, 5 en 6 Juni), van de openbare gymnasia te Leiden (te houden op 11, 12, 13, 14 Juni), te Haarlem (te houden op 16, 17, 18, 19, 20, 21 en 23 Juni) en van het R.-K. gymnasium te Katwijk aan den Rijn (te houden op 24. 25, 26, 27 en 28 Juni: dr. P. Groeneboom en dr. I. LI. Gos- ses. hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Groningen, en dr. J. Droste, lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden, aan wie op 4, 5. 6, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 26, 27 en 28 Juni wordt toegevoegd dr. F. A. H. Schrei- nemakers hoogleeraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden. In de week van 11 tot en met 17 Mei, kwam te Assendelft'1 geval van roodvonk voor, te Bloemendaal 1 geval van dyphtheri- tis, te Castricum 1 geval van roodvonk, te Haarlem 2 gevallen van dyptheritis, te Haarlemmermeer 1 geval van roodvonk, te Hoorn 1 geval van buiktyphus, te Uitgeest 1 geval van diphtheritis, te Velseat 1 geval van roodvonk, te Wormerveer 1 geval van diphtheritis, te Zaandam 1 geval van buik typhus en 1 geval van roodvonk en te Lei den 1 geval van roodvonk, 1 geval van diphtheritis en 1 geval van encephalitis le- thargica. De 30ste Nationale Nederlandsche Bede vaart naar Lourdes zal worden gehouden van 23 September2 October. De afreis van Roosendaal is bepaald op Dinsdag 23 September omstreeks half 12, de aankomst te Lourdes zal plaats hebben op Woensdag 24 September omstreeks 5 uur. Het verblijf te Lourdes zal 6 volle dagen duren. De reiskosten zijn: le klas 110.2e klas 75.3e klas 42.50. Inlichtingen ver strekt de correspondent voor Haarlem, de Weleerw. Heer A. W. J. Liihn, pastorie Jansstraat. Er werd in staat van faillissement verklaard: 1-. De Handelsvennootschap onder de firma M. van Santé en bare individuêele leden M. van Santé Jr. en H, Koornstra, boek- en, handelsdrukkerij,--gevestigd en kantoorhoudende te Zaandam, zaagselpad No. 4. Curator: Mr, C. Blankevoort. Rechter commissaris Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen; Opgegeven werd het faillissement van: C. J. Verbeek, wonende te Hoofd dorp, gem. Haarlemmermeer, failliet ver klaard d.d, 6 Mei 1924. Beëindigd werden door het verbindend Komst van de Krijtwaarders (scHefdsreeii- ters) met hun lange en de Tournooiknechten met hun korte staven. Toen het einde van dit driedaagsche feest gekomen was, reed de Gravin van Holland, gekleed in een zeer kostbaar gewaad, ge tooid met paarlen en edelgesteenten ais Keizerin de stad uit met honderden paarden waaronder sierlijke Engelsche dieren en 15 vergulde praalwagens, waarop Edelvrouwen en Jonkvrouwen zaten. En toen de beroemde Graaf uittrok was hij vergezeld van een stoet van Graven, Ridders en Heeren met hun gevolg, wel 600 in getal. Geen wonder, dat ons Volk nog steeds belang stelt, in wat ons uit dit riddertijdperk in geschiedenis en litteratuur is behouden gebleven. Geen wonder, dat enkele malen gepro beerd is ook zulk een middeneeuwsch ridder spel in beeld te brengen en ons alles voor eigen oogen te laten zien. Hoewel in de laatste jaren de openlucht spelen zijn toegenomen, heeft men deze ridderspelen nog weinig herhaald. Dit komt deels omdat het zeer kostbaar is, de personen die meedoen, te steken in de schitterende kleeding van dien tijd deels omdat het uiterst moeilijk is goede en ervaren ruiters te vinden die in de zware wapen rusting van doen tijd voldoende lenigheid behouden om een mooi spel te geven. In ons goede vaderland is in de laatste jaren slechts een enkele maal een soortgelijk spel vertoond meestin de academiesteden ter gelegenheid van het een of andere lus trumfeest der studenten. Daarom verdient het zeker aller belang stelling dat het bataljon Haarlemmermeer van den bijzonderen vrijwilligen landstorm het heeft aangedurfd om op Zaterdag 31 Mei a.s. ter gelegenheid van den landdag te Hoofddorp zoo'n openluchtspel te organi- seeren. Er is _m Leiden veie jaren achtereen op uiterst verdienstelijke wijze een historische optocht gegeven er is meer dan twintig jaren geleden in Delft een riddertournooi gehouden met pagespei en verleden jaar in Alkmaar een ridderspel op kleine schaal. Hier heeft het uitvoerend comité op krachtig initiatief van den reserve-kapitein K. L. Schell geprobeerd de historische op tocht met het riddertournooi en pagespei te combineeren en dit programma zelfs nog uitgebreid met een maagdenrei, waarbij meer dan 80 meisjes bij wijze van lentedans zullen geven een symbolische voorstelling van het ontwaken der natuur. Het getuigt wel van goede samenwerking en liefde voor deze zaak dat 250 personen enkel uit Haarlemmermeer, geheel belange loos en kosteloos meewerken om dit groot- sche plan te verwezenlijken. Een heerlijk oranjezonnetje en een groote schare van toeschouwers zal zeker de beste belooning zijn voor zooveel energie. Het sportterrein is groot en praktisch gebouwdtienduizend personen kunnen verzekerd zijn van een goed gezicht op het geheele spel. Aan alle 12-voets-jolIen-zeilers in Haarlem en Omstreken. Te beginnen met Zaterdag 31 Mei a.s. zul len elke Zaterdagmiddag op het Noorder Buitcnspaarne onderlinge wedstrijden in 12 voets-jollen worden gehouden. De afvaart geschiedt bij de Jachthaven om 3 uur des namiddags. De baan is rond een boei bij Spaarndam en terug, naar ge lang van de wind 1, 2 a 3 maal te zeilen. Het inleggeld bedraagt 0.25 per deelne mer; het totale bedrag wordt na aftrek voor 0.50 aan onkosten in verhouding van 3:2:1 onder de drie eerstaankomenden verdeeld, Verder is een hoofdprijs beschikbaar ge steld, die zal worden toegekend aan den- gene, die in 5 door hem of haar zelf te be palen wedstrijden de beste resultaten heeft behaald. M. a. w, als men slechts 5 wed strijden meezeilt, tellen deze 5, zeilt men ft? 10 mee, dan kan men daar de 5 béste uit zoeken. De classificatie geschiedt volgens een puntenstelsel, met dien verstande, dal de eerstaankomende telkens evenveel punten krijgt als er dien middag deelnemers zijn, de tweede dat aantal minus één etc. De bedoeling van deze wedstrijden is vooral de jongere zeilers en zeilsters, die nog geen wedstrijd-ervaringen hebben, in de gelegenheid te stellen zich te oefenen en hun de benoodigde zeilkennis bii te brengen worden der uitdeelingslijst de failligsemen- j De eryaren zejjers worden dan ook dri„- ten van: 1. J. Baartman, wonende te Haar- _,„j U( n „U lemmermeer, Lisserdijk; 2. A. Wiersma, wonende te Haarlem; 3. J. G. H. Koelen, wonende te Overveen; 4. H. H! Tapke Lokenberg, wonende te IJmuiden; 3. A. Bindeld, wonende te Zaandam. Hooger beroep werd aangeteekend door; H. v. d. B„ koopman, wonende te Hoeve laken, terzake „Mishandeling," veroordeeld tot een gev. straf van drie maanden o.v. Cassatie werd aangeteekend door den heer Officier van- Justitie bij de Arr. Rechtbank te Haarlem tegen het vonnis dier Rechtbank d.d. 15 Mei j.l. waarbij H, F. v. W„ autobus ondernemer, wonende te Zaandam ontslagen werd van rechtsvervolging terzake overtre ding Politieverordening Zaandam. Er is een tijd geweest, dat er echte Ridder spelen in werkelijkheid zijn gehouden. Ook in ons land. Zoo naar de geschiedschrijvers vermel den te Geertruidenberg, Utrecht, 's-Gra- venhage en Haarlem. Vooral in de stad Haarlem moet Graaf Willem III in 1307 of 1308 een schitterend steekspel hebben doen geven. Deze spelen waren de groote volksfeesten uit dien tijd en liepen zelfs niet altijd zonder ongelukken af. Drie Graven van Holland zijn daarbij in een tijdperk van een kwart eeuw omgekomen dit waren Flores IV (1235) zijn broeder Willem (1238) en Flo res de Voogd (1258). In het jaar 1179 werd er te Keulen een feest gegeven door graaf Floris III, waarbij niet minder dan 480 Ridders in volle wapen rusting op hun zware paarden in het strijd perk kwamen en op de stampvolle tribunes bevonden zich onder het zeer talrijke gezel schap van toeschouwers 19 Vorsten en 51 Graven en 28 Baanrotsen. Drie dagen duurde dit wapengevecht. Het tournooiveld was afgezet met palisa den, terwijl stevige slagboomen toegang gaven tot de eigenlijke kampplaats. Rondom waren zitplaatsen getimmerd, in verschillende vakken verdeeld en amphi- theatersgewijze oprijzende. De Graaf en Gravin zaten in het voor naamste, hoog verheven gedeelte prachtig versierd met schitterende tapijten, met flu- weelen en zijden bekleedseloveral omgeven van banieren, banderollen en schilden. Iets lager waren de zitplaatsen voor de Edelvrouwen en bejaarde Ridders, voor de Kamprechters en andere Edelen van ver schillenden rang. Een ontzaglijke menigte van personen, behoorende tot het hof van de Graven of de vele kasteelen der Edelen alsmede van poor ters ên dorpers uit de nabij gelegen steden en dorpen was samengestroomd. Schitterend was de intocht van de Ridders, in blinkende maliënkolders gegord, gezeten op snuivende paarden met prachtige dek- kleedën omhangen, onder het geschal van pauken, bazuinen en klaroenen en de aan- gend verzocht een van deze jongeren als bemanning mee te nemen. Er wordt op Uwe medewerking gerekend deze wedstrijden te doen slagen. De Secretaris der H. J. C. F. W.- BöLGER. N. B. Deze uitnoodiging geldt voor het geheele jaar en wordt niet herhaald. Men wordt dus bij deze voor het geheele seizoen dringend verzocht zooveel mogelijk de Za terdagmiddagen vrij te houden voor deze wedstrijden. De nationale betooging „Sluiting der Blau we Week-actie" zal dit jaar te Haarlem plaats hebben. Mejuffrouw Crommelin stond daarvoor haar terrein, „het Terras" genaamd, te Santpoort af en op dit terrein zal op den tweeden Pinksterdag een zang- en mu ziekfeest plaats hebben. Als sprekers zegden hun aanwezigheid toe; Dr. Ekering, Dr. van der Heide en Henk Witte, deze laatste zal voor de jon geren het woord voeren. Medewerking is verkregen van 8 zangkoren. De generale repetitie wordt te Haarlem gehouden en zal gevolgd worden door een gezamenlijke wandeling naar Santpoort, onder leiding van den heer J. van Dam. De plaatselijke actie der geheel-onthou ders zal bestaan uit een samenkomst in den Haarlemmerhout op Hemelvaarstdag, des morgens van 8—9 uur. Korte toespraken van de heeren C. J. Roggeveen en C. J. Wansbeek. De Tempelieren houden op 30 Mei een openbare samenkomst, met als spreker dr. N. J. P. Schermerhom in het gebouw van den Nederl. Protestantenbond aan de Raaks. Des avonds te 7 uur wordt door het Centraal-Drankweér-Comité een orgelcon cert in de Groote Kerk aangeboden, te geven door den heer George Robert. De Ned. Vereen, tot Afsch. van Alcohol houdende Dranken belegt 1 Juni, des mid dags te 2/2 uur, een propagandavergade- ring in den tuin van het Brongebouw, waar spreken zal, de heer M. A, Reinalda. Voor de jeugdigen wordt voorts op den tweeden Pinksterdag een bijeenkomst ge houden onder leiding van den heer A. G. Prent Te Schoten wordt op 5 Juni in het ge bouw voor Christelijke belangen een kin derbijeenkomst gehouden. Op 4 Juni, des bijeenkomst voor de grooten en voorts op 5 Juni een propagandatocht. Op verschil lende pleinen zal worden gesproken, waar toe drie sprekers zijn uitgenoodigd. ,Te IJmuiden wordt op 30 Mei een pro- paganda-bijeenkomst gehouden met spre ker, muziek en zang in het gebouw voor Christelijke belangen. Te Halfweg heeft op 31 Mei des middags om 4 uur een meeting plaats, voorafgegaan door een propagandatocht met muziek en ontplooide banieren. De commandant' van het 10a reg, inf, te Ede, de luit.-kolonel F. J. G, W, Lcers, heeft ontslag urt aen dienst met toekenning - pensioen verzocht. De afdeeling Haarlem van de Ned. Ver- eeniging van spoor- en tramwegpersoneel zal een commissie benoemen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het tram ongeluk op j.l. Vrijdagavond te Sloterdijk zoo meldt „de Tel. De „Maasbode" meldt, dat de toestand van onzen oud-stadgenoot, den ZeerEerwaarden heer N. H. M. van Reysen, zorgwekkend is. De Commissaris van Politie te Leiden waarschuwt tegen Rijk de Ruiter, geboren te Veenendaal, d.d. 11 December 1880, ver pleger, die zijn gewoonte er van schijnt te maken, bij menschen aan huis te komen en door hun medelijden op te wekken of anders zins o.a. door te vertellen, dat hij een handel in papier gaat beginnen, waarvoor hij geld noodig heeft hun aldus le bewegen hem geld te geven of te leenen. Hij noemt zich ook Van Hemen^. In de gehouden vergadering van den Ned, Chr. Grafischen Bond zijn de aftredende be. stuursleden, de heeren J. Schipper, H. A. van Ingen Schenau, A. H. van Pareren R. Pik. J. J. de Vries, I. R, Jordaan en J. M. van Nierop herkozen; eveneens de plaats vervangende hoofdbestuursleden J. C. Zijl stra, A. de Hoog en E. Smorenburg, Ga- kozen werden de heeren J. Winter, J. A. .Koetsier, J. H. Naber en J. Fijma. De heer J. Hofman werd als redacteur van het Grafisch Orgaan herkozen. Dc commissie van redactie blijft onveranderd. De bondsvoorzitter hield een inleiding over; De aanstaande vernieuwingen van de collectieve arbeidsovereenkomsten en de bondssecretaris hield een rede over het onderwerp; Hoe moet in de naaste toekomst worden beslist over aanneming of verwer ping van collectieve contracten. Aangenomen werd een motie van de af deeling Hoorn; De vergadering, gezien het viertal voorstellen van denzelfden aard om_ trent het wekelijkseh verschijnen van het Grafisch orgaan, overwegende het telken male terugkeeren van dergelijke voorstellen waardoor steeds een niet gering deel van den congrcstijd in beslag wordt genomen; spreekt als haar meening uit, dat deze zaak in handen moet worden gesteld van hel hoofdbestuur, dat te zijner tijd voorstellen zal doen aangaande de mogelijkheid van het wekelijkseh verschijnen van het Grafisch Orgaan. In het Provinciaal Blad van Noord-Hol land is opgenomen de wijziging van het besluit van Gedep. Staten van Noord-Hol land van 16 Juni 1920, betreffende de ver deeling in stemdistrieten van den Kieskring V voor de. verkiezing van leden van de Provinciale Staten, voorzooveel de ge meente Haarlem betreft. De wijziging omdat de stemdistrieten 17 tot en met 33, 46, en 50 tot en met 56. Bij de Woensdag gehouden kegelwed- st rijden in het clubgebouw van den H. K. B. aan de Tempelierslraat was ook aanwezig de kegelclub D. O. S. uit Rotterdam. Deze kwam bij de korpswedstrijden uit met twee vijftallen. Bij monde van den heer Frima werd de heer Groenewegen gecomplimenteerd bij gelegenheid van zijn drievoudig jubileum en werd hem dank gebracht voor de steeds aan de club verleende hulp, voornamelijk bij liet eenige maanden geleden te Rotterdam gehouden concours. Als blijk van hulde werd den heer Groenewegen een sierlijk in goud uitgevoerde medaille van D. O. S. overhandigd. bit UITSPRAKEN. De ontvluchte uit het Huis van Bewaring. J. K., die indertijd uil het Huis van Bewa ring, alhier, was ontvlucht, en terecht moest staan voor het feit, dat hij bij den burge meester van Hoofddorp heeft ingebroken, is overeenkomstig den eisch, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf voorwaardelijk, met de proeftijd van 3 jaren, met de bijzon dere bepaling, dat hij zich zal stellen ondor toezicht van het Leger des Heils, le Amster dam. Uitspraken van Donderdag 22 Mei 1924. J. K., slager, zonder vaste woonplaats, ged., diefstal met braak, een jaar gev.straf ve-c-rw. 3 jaren met bijz. voorw.-, met last tot invrijheidstelling. H. v. d. H„ scharenslijper, wonende te Spaarndam, ged., ontslagen van rechtsvcrv., met last tot invrijheidstelling, N. v. d. M., arbeider, wonende te Lisse, ged., Art. 247 W. v. S., vier maanden gev.- straf met aftrek prev, hechtenis. G. H„ koopman, wonende te Volendam, ged., Art. 248bis W. v. S., twee maanden gev.straf met aftrek prev. hechtenis. M. B., los werkman wonende te Zaa.>»- dam, ged., diefstal door middel van ver breking, zes maanden gev.straf, met aftrek prev. hechtenis. w. 't H., kantoorbediende, wonende te Beverwijk, verduistering, 69 dagen gev.straf, inet aftrek prev. hechtenis. W. G. K„ koopman, wonende te Am sterdam, ged., diefstal door middel van val- sche sleutels, een jaar gev.straf, met aftrek prev. hechtenis. Door het hoofdbestuur der Moderne orga nisatie van Bakkersgezellen is aan de bestu ren der R.-K.. Chr. en Neutrale organisaties een schrijven gezonden waarin het wijst op de hier ter stede ingevoerde loonsverlaging door de patroons. Om hier met alle mogelijke kracht tegen op te treden wordt een gezamenlijke actie en sterk^ optreden tegen deze palroons wen- schelijk geacht. Maandag a.s. zullen dc Hoofdbesturen der verschillende organisaies bij „Brinkmann" vergaderen. Zondag vergadert het Hoofdbestuur van den Katholieken Bond, om de vraag onder de oogen te zien, of verdere samenwerking met den Modernen Bond gewenseht is. De Katholieke Bond is van oordeel, naar men ons mededeelt, dal het nieuwe contract met 1,50 loonsverlaging en behoud van den kindertoeslag in ieder geval aanvaard moet worden. Ondertrouwd: 22 Mei. P. Huijbcns en G. C, Prijden. \V. K. J. Klabou en M. M. Koster. W. F. Compter en C. M. Kuij- per. P. Vergers en D. Waalewijn. - w. Zwemmer en W. Smit. M. J. v Brussel en A. Bocrsma. Th. H. de Vries en C. v. Hemert. J, Clausing en M. E v. d. Sluijs. F. W, H Hoppe en J A v Kem pen N. H. Hoekman en F, Santema. R, Brunsting en E, F, Stecher. H. F C Baron van Omphal Mulcrt en E J. A. M. M. A. Lützow. Getrouwd: 22 Mei: P. Th. Schoen en A. M. C. v. Mierlo; J. M. Spruijt en J. W. Roosenboom; J. B. Koster en A. M. Vreene- goor; P. R, J. van Grieken en M. C. Toor nend; M. v. d. Schaar en G. Lodders; A. A. Valbracht en G. Kok; G. Krijtenburg en T. Woudstra. Geboren: 20 Mei: z. van J. M. Bakker v, Rijswijk. 21 Mei. d. van G. J. Broek manOver. Overleden: 20 Mei: C. P. Croll-Schmid, 79 j., Duvenvoordestraat; 21 Mei: A., 17 m., d. van A. Diekman, K. Lakenstraat. TOKIO, 22 Mei. Twee extra stoomsche pen zullen door de Japansche stoomvaart lijnen in de vaart worden gebracht voor de repatriëering van een groot aantal Japan sche onderdanen in Amerika, die naar Japan wenschen terug te keeren, voordat dc uit sluiting van de Japansche onderdanen in de Ver. Staten op 1 Jlilï in werking treedt. PARIJS, 22 Mei. Volgens de New-York- Herald zou president Coolidge voornemens zijn de immigratie-wet, waarbij vanaf 1 Juli a.s. de immigratie van Japansche onderda nen wordt tegengegaan, aan het congres te rug te zenden met de boodschap, dat hij wijziging in de voor Japan belcedigende be palingen eischt. Hedenmorgen overleed zacht en kalm te Bergen aan Zee de -ZeerEerw. heer Pastoor Johannes Frahciscus Bartholömeus. van Delft. Z. Eerw. werd geboren te Goes op 28 Januari 1847 en werd priester gewijd op 15 Augustus 1872, waarna hij kapelaan werd in Zierikzee daarna in Amsterdam. (H. Petrus en Paulus). Z.Eerw. werd in 1888 pastoor te Wieringen, daarna in 1891 te Hazerswoude. In 1900 werd Z.Eerw. Pastoor te Bergen, alwaar hij op 28 October 1917 is gaan rusten. URK, 22 Mei. Op de Vork ten N.W. van Urk is een tjalk gestrand. Visschersvaar- tuigen zijn ter assistentie vertrokken. ENSCHEDE, 22 Mei. Het aantal werk willige arbeiders vermeerderde heden weer ten gevolge van de werkhervatting door 198 arbeiders in de fabriek van Nico ter Kuile. BERLIJN, 21 Mei. In de te Berlijn gehou den vergadering der Nat.-soc. Vrijheidspar tij werd een motie aangenomen, waarin de regeertng Marx-Stresemann wordt uitgenoo digd onverwijld af te treden. BOEKAREST, 21 Mei, De Koning is hier teruggekeerd. Hij werd zeer toegejuicht. ROME, 2t Mei. De generaals van het le- eenkomstig de aanwijzingen van Mussolini de komstig de aanwijzingen van Mussolini de richtsnoeren vastgesteld, volgens welke de militie, onder handhaving van haar traditio neel karakter, voortaan een integreerend deel van de legermacht van den Staat zal vormen. KOPENHAGEN, 22 Mei, Uit Helsingford wordt gemeld, dat agenten van de Russische Sovjetregeering onderhandelingen voeren met Britsche fabrikanten en handelaren, over den aankoop van groote hoeveelheden oorlogsmatriaal. Men brengt dit in verband met, het geschil met Roemenië. SAÜLJET SAINT MARE, 21 Mei. Een draadloos telegram meldt, dat het schip, dat op het Bovenmeer is vergaan, het s.s. „Ori noco" is. Nader wordt gemeld, dat 4 perso nen verdronken zijn. De anSere leden van de bemanning konden worden gered. Het schip is vergaan in een storm van 60 mijl. LISSABON, 21 Mei. De Post- en Telc- graa {beambten hebben het werk hervat. De Post- en Telegraafdienst is weer normaal. WASHINGTON, 21 Mei. President Coo- lidge heeft het ontslag van Wood, als ge zant te Tokio, aanvaard. Gemeld wordt, dat dit aftreden geschiedde om persoonlijke re denen. f BERLIJN, 22 Mei. De toestand in de mijn industrie is hog onveranderd ernstig. De Rijkscommissaris Mchlich heeft de slrijden- de partijen Vrijdagmorgen naar Essen uitge noodigd om een nieuwe bemiddelingspoging te doen. Uit het Roergebied worden met na me bij Gelsenkirchen en Recklinghausen ern stige botsingen met de politic gemeld, ter wijl de stakers de noodzakelijke werkzaam heden verbieden willen. In verband met do onlusten bezetten de Belgische bezettings troepen eenige mijnen om deze te bescher men. De bezettingsautoriteiten te Mühlheim ver klaarden aan de vertegenwoordigers der vakvereenigingen, dat zij in de gas-, water en electficiteitswerken zouden ingrijpen, j ROME, 22 Mei. In den tuin van het Va< ticaan werd een door den Aartsbisschop van Bologna gesticht gedenkteeken voor Be' nedictus XV onthuld. NEW-YORK, 21 Mei. De Royal Dutch- Schell-groep heeft haar oliebelanger. in da Ver. Staten voor 30 millioeti dollar verkocht, tevens wordt bericht, dat genoemde groep met de exploitatie in Rusland een aanvang zal maken. PARIJS, 22 Mei. Het bestuur vn de con*- missie voor de uitvoering van besluiten der radicale partij heeft gisteren onder voor zitterschap van Herriot vergaderd. Hcrriot zal heden een onderhoud met Briand hebben. De gisteren gehouden besprekingen hebben niet de builenlandsche politiek betroffen. LONDEN, 22 Mei, De wercldvlitgel Macclaren is van Calcutta te Akzabburnuj aangekomen. MEDEGEDEELD DOOR: De beurs opende heden iets beter. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 414, Nederland 1917 7% N.-I. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gaw Kqloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anacond .v Wabash Si 1/4 961"/16 80l/2 1011/Ö £5/8 80 633/4 1381/4 iiex/o 1141/2 1361/4 631/4 165/fi 4341/9 318 56 1781/9 124 1313/, 131 95 187 4413/4 1011 9 15-/8 '8 9H <4 963/4 801 9 IOII/2 83/s 79 63 138 1181/,, 114 138 651/2 16 440 3171/2 56 180 125 132 132 107 420 571/2 1431/2 16

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2