UiTËM ZtVf!oUvy/EÏ1- |ujg! KUBRjEJt^ u I J nieuwe Uit de Pers. QNZE Tweede Blad HAARLEMSCHE Vrijdag COURANT. 23 Mei 1924 „De Dageraad." Vóór 9 Juni wordt de Fransche regeeringsverklaring niet verwacht. De houding van Millerand. De aanstaande Fransche regeering en het iinan- ïieel program, Het voorstel van de Duitsch-nationalen om v. Tirpitz rijkskanselier te maken. Onder de Radio-berichen: Painlevé aanvaardt een candidatuur voor het Voorzitterschap der Kamer. De D, V. P. noodigt de Duitsch-natio nalen uit tot een bespreking over de buitenlandsche politiek, In België dreigt een ministercrisis. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE QUAESTIE VAN HET WERELD HOF. HET STANDPUNT VAN ZAGHLOEL PASJA TEGENOVER ENGELAND. DE INGETROKKEN MCKENNARECH- TEN. Gewoonten. Tegen slapeloosheid. Iets snurken. over Corned Beaf. Roode handen. Aluminium kookgereedschap. Haar en tanden. Zegelringen. Zegellak. Over de weigering van de Koninklijke goedkeuring op de statuten van de atheïs tische vereeniging „De Dageraad" schrijft de (anti-rev.) Standaard" onder meer het volgende: Dit besluit nu moet allereerst' worden ge toetst aan de wet. De wet op de vereeniging en vergadering zegt, dat de oprichting eener vereeniging vrij is. Geen machtiging wordt gevorderd. Een vereeniging strijdig met' de openbare orde is verboden en met de openbare orde wordt strijdig geacht elke vereeniging, welke o. a. ten doel heeft: aanranding of bederf der goede zeden. Wil een vereeniging nu als rechtspersoon optreden, dan moet zij door de Kroon wor den erkend. Die erkenning geschiedt door goedkeuring van de statuten. De erkenning houdt niet in, dat de Re geering den inhoud van de statuten goed vindt, cr zich mee kan vereenigen. Maar zij beteekent, dat de Regeering niets kan vinden, waarom zij geweigerd zou moe ten worden. De erkenning, zoo zegt de wet, wordt door Ons alleen geweigerd op gronden ont leend aan het algemeen belang. Het besjuit van weigering is met reden omkleed. En nu als reden voor de rveigering is ge noemd, dat een vereeniging, die de in God haar oorsprong vindende normen ter zijde stelt, in beginsel zich richt tegen de goede zeden, houdt zij dus dit in, dat de Regee ring zegt: Gij zijt eigenlijk reeds een ver boden vereeniging. Hoe kunt gij dan vragen cm goedkeuring van de statuten? De Regeering zegt niet, dat zij iemand ver biedt atheïst te zijn, ook niet, dat zij den atheïst verbiedt om propaganda te maken voor de „vrije gedachte", zij raakt niet aan een van haar rechten, ook niet aan zijn ver- eenigingsrecht, Maar nu hij den euvelen moed heeft om te zeggen tot de Overheid: Hier ben ik met de statuten mijner ver eeniging, die zich stelt op het standpunt der godloochening en deze overtuiging wil pro- pageeren om den mensch vrij te maken, keur die goed, nu moet een Overheid, die erkent te regeeren bij de gratie Gods, cbe in God de bron vindt van haar gezag, die belijdt, zooals ons anti-revolutionnair program het zegt geroepen te zijn tot verheerlijking van Gods heiligen Naam, wel antwoorden: Dat k a n ik niet doen. En dat w i 1 ik niet doen. En tegenover deze onderdanen belijdt zij, dat in God de normen voor het leven zijn. Dat is het' eenige wat is geschied. Alleen voor deze daad is de Regeering verant woordelijk. Waarmee wij wij niet willen zeggen, dat het weinig is. Integendeel, zoozeer als het overgroote deel van het Nederlandsche volk, dat het geloof in God belijdt, had moeten huiveren, wanneer de Overheid haar fiat' op de statuten van deze atheïsten-vereeni- ging gegeven en daarmee als Overheid ver klaard had, dat het een zoo goed is als het ander en dat zij daarmee niet heeft te maken, zoozeer verheugen wij ons ook in deze kloeke beslissing en wij wijzen er op, hoe dankbaar ons volk moet zijn een Regeering t'e bezitten, die alzoo den grond van haar gezag belijdt en handhaaft. De regeeringscrisis in Frankrijk. De „Figaro" rekent uit dat er vóór 9 Juni weinig kans bestaat dat het parlemen taire leven zijn normale loop zal hebben hervat en dat er aan het „interregnum" een einde zal zijn gekomen. Den len en 2en Juni komen de socialisten bijeen om te bepalen of zij al of niet aan de te vormen regeering zullen deelnemen. Den len Juni is tevens de Kamer bijeen geroepen lid zal de vergadering voorzitten, waarin bij loting de commissies zullen worden samen gesteld tot het nazien der verkiezingsdos siers. Deze arbeid neemt twee a drie dagen in beslag. Den 4en Juni wordt dan het bureau der Kamer gekozen. Dan pas zal president Millerand den Kamervoorzitter, gelijk de regel is, kunnen raadplegen en een bepaalden persoon officieel met de vorming van het kabinet belasten. Zelfs als alles vlot door loopt, zal de kabinetsformateur zijn ministe- voor een louter formeele zitting. Het oudste, rie niet eerder dan den 6en of 7en aan den president kunnen voorstellen. Den 8en Juni is een Zondag. Dus vóór 9 Juni zal er van een regeeringsverklaring wel niets komen. Met eenige spanning wordt afgewacht welke houding president Millerand zal aan nemen bij de oplossing der ministerieele crisis. Men weet dat hij vóór de verkiezin gen zijn lot feitelijk aan een overwinning van het Nationale Blok had verbonden door zijn bekende verklaring in de „Matin." Nu het Nationale Blok is verslagen, is het de vraag of Millerand daaruit de voor de hand liggende consequenties zal trekken. Links is men natuurlijk van oordeel dat de presi dent zulks ongetwijfeld moet doen, temeer omdat hij zich destijds juist door zijn ver klaring in de „Matin" op een partij-politiek standpunt heeft geplaatst, hetgeen een pre sident der republiek zich niet mag veroor loven. Ook voor Charles Maurras is de president op het oogenblik démissionair. Om andere redenen echter. In de „Action Franchise" vraagt hij zich af, of Millerand tegenstand zal weten te bieden tegen den stroom, die hem weg wil hebben. Hij meent, dat het altijd belangwekkend is de mate van energie der menschen te leeren kennen. Wat Mille rand betreft, zoo zijn er volgens Maurras eenige aanduidingen, die er op wijzen, dat de president nu niet bepaald tot de krachtig ste persoonlijkheden behoort. In 1913 heeft hij zich vrij gemakkelijk laten meeslepen in het incident-Paty du Clam; in 1915 heeft hij zich gemakkelijk over boord laten gooien, toen hij juist tegenover den vijand waar deerbare diensten bewees; in 1920 heeft hij zich gemakkelijk laten verlokken door den zetel in het Elysée, juist na de overwinning van Warschau, die hem als minister-presi dent in Europa gezag verleende. In de on derhandelingen met Engeland toonde hij zich geen „homme de bronze." Maurras vreest dan ook, dat de republi- keinsche afgod in Millerands geest zal win nen op de duidelijke eischen van het open baar welzijn. Vandaar, dat Millerand voor hem démissionair is. Zonder het te wenschen, voorziet hij diens aftreden. Volgens de „Matin" hebben de beide leiders van de nieuwe meerderheid, Herriot en Painlevé, bij de besprekingen in het Elysée verklaard, dat zij zich geen andere regeering kunnen denken dan een, die een politiek tot herstel van het evenwicht tusschen ont vangsten en uitgaven volgt. De minister van financiën heeft daarom gedurende den tijd, dat hij nog aan het bewind blijft, ten volle de vrije hand, niet alleen van president Mil lerand en de tegenwoordige regeering, doch ook van de vermoedelijke opvolgers, om alle maatregelen te treffen, die hij noodig acht. De „Oeuvre" beweert dat Poincaré en Marsal in den oorspronkelijken tekst van het officieele communiqué de passage hadden opgenomen, dat er ten opzichte van de te volgen financieele politiek volledige over eenstemming tusschen de vertegenwoordi gers der tegenwoordige en der toekomstige regeering bestaat. Herriot en Painlevé wei gerden echter zich hiermede accoord te ver klaren. De Duitsche regeerings crisis. Er komt teekening in de plannen van de Duitsch-nationalen, die Woensdag met de burgerlijke middenpartijen de aangekondig de besprekingen hebben gevoerd. Het is nu gebleken, dat de oud-admiraal Tirpitz, een der groote mannen van het ancien régime, de de Duitsch-nationalen uitverkorene voor het rijkskanselierschap is. In de Woens dag gehouden conferentie hebben de Duitsch- nationalen den eisch gesteld, dat de heer Tirpitz rijkskanselier zou worden en dat men zich al bij voorbaat vóór men over de beginselen der verdere politiek zou gaan pra ten hier bijzou gaan neerleggen. Dat echter hebben de middenpartijen geweigerd. Ook al heet het dan, dat de oud-admiraal voor de uitvoering van het plan der deskundigen is. Afgezien nog van de bezwaren, welke de middenpartijen wel moeten hebben tegen dit opzij schuiven van de huidige leiders der re geering en het verdrijven van dr. Marx van den rijkskanselierszetel, zullen toch zeker bij hem ook wel overwegingen van internatio nalen aard gelden om met een man als Tirpitz in zee te gaan. Dat mag men althans van hun inzicht hopen. Want een Duitsche regeering onder leiding van Tirpitz zou in het buiten land zeker op weinig sympathie mogen reke nen. Tirpitz is daarvoor te nauw verbonden met de voor-oorlogsche Duitsche staatkunde, en de herinnering aan de leidende rol, die hij speelde in de Duitsche vlootpolitiek, welke zooveel bijdroeg tot de verwijdering tusschen Duitschland en Groot-Britannië en dit laat ste land in Fransch-Russische richting dreef, zou zeker verkoelend naar buiten wer ken. Gelijk ook de herinnering aan het feit, dat Tirpitz een der krachtigste verdedigers was van den onbeperkten duikbootenoorlog, dien hij al veel eerder had willen ontketenen, dan werkelijk geschiedde. In 1916 wist rijks kanselier v. Bethmann Hollweg nog door te zetten, dat de „groot-admiraal" als leider van het departement van marine aftrad, maar de door dezen zoo vurig gewenschten onbe perkten „U-boot-Krieg" waarmee men En geland in luttele weken of hoogstens maan den „niedergerungen" zou hebben, heeft de zwakke rijkskanselier ten slotte toch niet kunnen beletten. De antecedenten van den thans 75-jarigen admiraal, die al in 1884 als jong stafofficier zijn propaganda voor de Duitsche vlootuit- breiding begon, die in 1897 toen hij tot schout-bij nacht was opgeklommen de lei ding van het departement van marine in han den kreeg en de uitvoering begon van een geweldig vlootprogramma, dat in den loop der jaren in te!kens nieuwe vlootontwerpen uitbreiding on lerging en die een der meest invloedrijke raadgevers van den keizer was, waar het gold dezen te sterken in de poli tiek van de „gepantserde vuist", die in zeke ren zin een der vaders van den oorlog is, de anteceder e van dezen man, zijn zeker niet zoo dat ;ehen in dezen tijd, waarin ver trouwen en internationale samenwerking al lereerst noodig zijn, tot den geschikten lei der van de Duitsche politiek zouden maken. „Dezen man van wil en van daad, die op ge niale wijze mijn plannen doorgezet en onver moeid met mij samengewerkt heeft," zooals keizer Wilhelm in zijn memories zegt, „hadde men maar beter gedaan aan de vergetelheid over te laten." Dat zal ook wel de eerste indruk geweest zijn van de heeren der middenpartijen, toen hun de eisch werd gesteld, zich onder de leiding van den heer Tirpitz te scharen. Intusschen, het zal nog moeten blijken of de middenpartijen ook in dit opzicht sterk zullen blijven. Een factor hierbij zal kunnen zijn, dat volgens hetgeen alreeds van de ver dere Duitsch-nationale planner» is uitge lekt, de heer Tirpitz wel den heer Marx als medewerker zou willen behouden, maar den heer Stresemann wil laten schieten. Deze is niet de man om zich zoo maar te laten opzij schuiven en zal zich dus wel tegen de plan nen van den „grosz-admiral" blijven ver zetten, Voorloopig onderhandelt deze nu met de Völkischen De Amerikaansche Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken besprak gisteren de questie van het Wereldhof. Voorspeld wordt, dat overeenstemmimng zal worden bereikt. Het rapport aan den Senaat wordt vóór de verdaging tegemoet gezien. Eenige senatoren spraken de meening uit, dat overeenstemming Zou kunnen worden bereikt omtrent het voor stel van den president om toe te treden tot het bestaande hof, vooropgesteld, dat de Ameri kaansche voorwaarden, door Hughes, den staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, voorgesteld als amendementen, in de statu ten van het Hof konden worden opgenomen. De „Times"-correspondent te Cairo had een onderhoud met Zaghloel pasja in verband met diens mogelijk bezoek aan Londen. De premier zeide, dat de Egyptische regeering bereid is onderhandelingen te openen met de Britsche, vooropgesteld dat de onderhande lingen aan geen enkele beperking zijn gebon den. Hij verwachtte dienaangaande verdere verklaringen. Zaghloel meende, dat het ge makkelijk was de Egyptische eischen met de wettige belangen van Engeland te verzoenen, maar dat het onmogelijk was een overeen komst aan te gaan, welke de Britsche impe rialistische verlangens zou bevredigen. Zagh loel erkende, dat de beveiliging van het Suezkanaal van belang voor de Britsche ver bindingen was, doch zeide, dat de gansche wereld belang had bij het kanaal, dat een internationale waterweg was. Het was niet noodig, dat Engeland het kanaal beschermde; dit kon evengoed aan Egypte worden over gelaten. Ten aanzien van Soedan kon over eenstemming worden bereikt, indien Enge land geen imperialistische plannen met dat land voor had. Soedan was niet onmisbaar voor Engeland, maar een levensbelang voor Egypte. HET ONDERHOUD TUSSCHEN DE ITALIAANSCHE EN BELGISCHE MI NISTERS TE MILAAN. De „Etoile Beige", die het onderhoud tus schen Theunis, Hymans en Mussolini te Mi laan bespreekt, zegt dat Mussolini, ten einde de tenuitvoerlegging van het plan der des kundigen niet te vertragen, heeft erkend, dat de kwestie der intergeallieerde schulden niet moet worden verbonden met de kwestie der schadevergoeding. Mussolini schijnt niet het zelfde vertrouwen als MacDonald in het nationalistische Duitschland te hebben. Hij sloot zich dan ook bij het door de Belgische ministers verdedigde denkbeeld aan, nl. sanc ties te bepalen in geval van een ernstig en op zettelijk in gebreke blijven van Duitschland. Het bijeenroepen eener intergeallieerde conferentie zal slechts geschieden wanneer men door de particuliere gesprekken zeker is van de instemming van allen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de conferentie in de tweede helft van Juni bijeenkomen. EEN CONFERENTIE TUSSCHEN MACDONALD EN MUSSOLINI? De „Daily Telegraph" meldt, dat men te Londen algemeen aanneemt, dat MacDonald en Mussolini elkaar tegen Pinksteren zullen ontmoeten. Het intrekken van de z.g. McKenuarech- TELEURGESTELD. X Zou u zin hebben om een mooie wan-! deling te maken? vroeg het knappe jonge meisje. O, dol graag, antwoordde de verlieida jongeman. Dan wil ik u niet langer ophouden. GENERAAL SHERMAN EN ZIJN OPPASSER. De Amerikaansche geeneraal Sherman had eens een oppasser, die de hebbelijkheid had, om, zoo zijn heer hem wat beval, naar de reden daarvan te vragen, maar als hij die ook wist, werd het bevel stipt uitgevoerd. Soms verveelde dat gevraag den generaal bijzon der. Tijdens den slag bij Silok berichtte_ een ordonnans verkeerdelijk, dat het lieveiingï- paard van generaal Sherman, Rossi, door een kanonskogel gedood was. De generaal riep zijn oppasser en beval hem: Ga en vil Rossi. Waarom is Rossi dan dood? stamelde de ordonnans. Sherman werd woedend en schreeuwde: 't kan me. niet schelen of het dood is of niet ik heb gezegd, dat je 't dier moet villen! Drie uur later keerde de oppasser terug en liet zijn generaal de glanzende paardehuid zien. Kon 't nieuw gauwer, schreeuwde de ge neraal? Je bent meer dan drie uur er mee bezig geweest. Neen, generaal stotterde de oppasser, ten, waartoe de Engelsche regeering dezer da gen heeft besloten, blijkt in Canada in som mige kringen de zucht tot représaillemaat regelen te wekken. Volgens een draadloos bericht uit Ottawa heeft senator David aan gekondigd dat hij een voorstel zal doen tot wijziging van de douanewetten en het in trekken van de preferentieele rechten vooi goederen, die Groot-Brittanië in Canada in voert, totdat Groot-Brittanië bereid is reci prociteit te verkenen. De McKennarechten legden een hoog in voerrecht op verschillende wee 1de-artikelen, o.a. automobielen. En de Canadeesche auto mobielindustrie profiteerde van de bepaling, dat aan de Dominions van deze rechten een belangrijke reductie werd toegestaan. Een voordeel, dat door de opheffing dezer rech ten zou verloren gaan. DE BRITSCH-RUSSISCHE CONFE RENTIE. Er zijn te Londen eenige vrienden van Herriot aangekomen, die in aanraking zoe ken te komen met de Russische gedelegeer den ter conferentie. Vermoedelijk is hun doel om eenigszins op de hoogte te komen van de mogelijkheden, die zich zouden voor doen als een nieuwe Fransche regeering de hervatting der betrekkingen met Rusland zou wenschen. DOOR ROOVERS AANGEVALLEN. De Amerikaan Dinsmore, de Engelsch- man Mackay en drie Chineezen werden in de omgeving van Shahsien, bij Foochow, door roovers aangevallen. Dinsmore werd gewond. Hij wist te ontsnappen, doch stierf later te Shahsien. De anderen werden gevangen genomen. Ik ken eene vrouw of wij allen kennen haar die de belichaming is van een minder pleizierige zijde van het leven. Zij is altijd ongelukkig zij heeft altijd zor gen en overal pijn. De kleinste kleinigheid maakt haar opge wonden. Iedereen, die met haar omgaat, de huisgenooten, de kennissen, de meid, geen van allen kan het haar ooit naar den zin ma ken. Op haar kinderen heeft zij voortdurend iets aan te merken, wat zij ook doen. Zij heeft altijd eene berisping, een moraal- oredicatie op de tong en elk van haar woor den is een houw of een steek die pijn doet. Wordt zij eens echt ziek of heeft zij hoofd pijn, kiespijn of iets dergelijks, dan is zij in één woord onuitstaanbaar, een kwelling, niet alleen voor zich, maar vooral voor de anderen. Maar ik ken en gij allen kent haar ook het tegenbeeld van deze vrouw. Wij kennen de vrouw met zacht vriende lijk, goedhartig gelaat, met het lachje om de lippen, de stralende oogen en het prettige, vroolijke lachen, dat uit haar binnenste wezen komt en ons bijde stemt. Zij is goed, zacht en vol zorgen. De aanraking van haar hand kalmeert, heeft iets weldadigs zij is als een goede genius. Zelfs als zij hevige pijnen lijdt, is zij stil en zacht en goedig als in haar gelukkige uren. Deze beide figuren zijn zeker niet alleen bij het vrouwelijk geslacht te vinden ook onder de mannen treft men exemplaren aan, die voor anderen den last des levens ver- meerderen. Dat zijn dezulken, wien men het nooit naar den zin kan maken zij zijn altijd uit hun humeur, dadelijk boos om de minste kleinigheid, als zij een onbeteekenenden wensch uiten, doen zij dit op zoo grof moge- lijken toon, commandeeren wanneer het absoluut niet te pas komt. Een vergissing, een aarzeling is voor hun een aanleiding van hevig te razen op alles hebben zij iets aan te merken en het is hun grootste genoegen door een volkomen noodeloos bevel hun ondergeschikten het leven en den arbeid kuur te maken. Men zal aanvoeren, dat het karakter hetzij goed of slecht, wordt aangeboren dat eenige onaangename eigenschappen als prikkelbaar heid, zucht tot aanmerkingen maken, slecht humeur, kunnen veroorzaakt worden door 21ekte, zorgen of door onplezierige onder vindingen vroeger opgedaan. De menschenziel is nu eenmaal ten kwade ïeneigd. Dit zijn toegegeven, maar het ligt m de macht van elk mensch, met Gods ge nade anders te zijn dan zijn aanleg hem doet -9n, veel van hetgeen wij hierboven aan voerden is niets als gewoonte. Als wij ons met pogen te bedwingen, komen al die on aangename eigenschappen aan het licht, die onze medemenschen hinderen en kwetsen. Een weinig meer zelfkritiek leidt gemakke- tot verandering, dus verbetering. Men kan zich aanmennen, kalmer te zijn, ->ich aanwennen vriendelijker over ander®*" te denken, zich aanwennen, een anderen toon aan te slaan en de dingen van een anderen kant te bekijken. Kortom, men kan zich aan wennen, menschelijker te denken en meer mensch te zijn. Want werkelijk en waarachtig mensch zijn is niet alleen de zwakheden van anderen, maar óók die van zichzelf erkennen en durven en willen inzien opdat men niet zichzelf en anderen het leven noodeloos vergalt. Zenuwziekte is een geesel onzer dagen en een harer gevolgen is de slapeloosheid waaraan veel menschen lijden en waartegen zij allerlei middelen, waaronder voor de ge zondheid zeer schadelijke, aanwenden, zon der met kalmte en overleg de oorzaken op te zoeken en te bestrijden. Een ieder zal het beroemd advies van den onvergetelijken Boerhaave wel kennen „Houd het hoofd koud en de voeten warm Nu lijdt tegen woordig menigeen aan het tegenovergestel de „het hoofd warm en koude voeten" en dit is maar al te vaak een oorzaak der slape loosheid. Bij tal van mannen die met het hoofd moeten werken, zooals ambtenaren, kooplieden, geleerden en kunstenaars, komt dit verschijnsel voor, een gevolg van vol bloedigheid der hersenen, terwijl het juis voor een gezonden slaap noodig is dat de hersenen bloedloos zijn. Dit laatste wordt het best bevorderd door lichaamsbeweging, huis- of tuinarbeid (spitten houthakken, enz.), waardoor het bloed in armen en beenen gedreven wordt en de nerveuse centrale wordt ontlast. In plaats van handenarbeid te verrichten kan men ook gaan wandelen of de gymnastiek beoefenen. Men moet met den spierarbeid echter niet des avond te laat aanvangen, omdat overspanning ook in deze op den slaap een schadelijken invloed heeft. Nerveuse personen lijden vaak aan kring- loopstoringen de bloeddruk is zwak. Hier is tegen slapeloosheid een heet bad aan te bevelen (echter niet voor lijders aan hart ziekten) of ten minste een heet zitbad. Ook een voetbad is vaak voldoende. (Men neemt hiervoor het water lauw-wartn en giet er langzamerhand heet water bij men kan zoodoende een grooten hittegraad verdragen). Het schijnt dat een Fransch geleerde na jarenlange studie een onfeilbaar genees middel gevonden heeft tegen het snurken. Volgens zijn bewering staat het vast, dat de hinderlijke snurkgeluiden, die reeds zoo menig mensch den nacht bedierven en die zoo veel echtelijke scènes op hun gweten heb ben, een gevolg zijn van een vernauwing van den doorgang tusschen neus en keelgat en hij voegt erbij, dat dit abnormale ver schijnsel meer in de groote steden voorkomt dan op het platteland. Snurken wordt veroorzaakt aldus de Fransche geleerde door een trilling van het zachte verhemelte, die plaats vindt als men met open mond slaapt. De open mond is een gevolg van verstopping der neuswegen, waardoor het onmogelijk is, kalm en rustig adem te halen. Zoo'n neusverstopping kan van toevalligen aard zijn, zij kan veroorzaakt worden door een gewone verkoudheid, kan echter ook samenhangen met een verdikking van het tusschenschot, dat de neusholte in tweeën verdeelt of door een voortwoekering in den neus. Als het kwaad (van welken aard het dan ook moge zijn) uit den weg wordt BENAUWD. Wat voor een gevoel je krijgt als je de baby al een kwartier lang hebt laten paardje rijden op je knie en het kind wil niet van ophouden weten, (Judge) geruimd, zal het snurken onmiddellijk op houden. Hoe belangrijk het is, dat kinderen onge stoord door den neus kunnen ademen, is reeds lang van algemeene bekendheid. Statis tieken hebben bewezen, dat op de dertig kinderen één is, die niet door den neus kan ademhalen. De onnatuurlijke mondadem- haling werkt ongunstig op de ontwikkeling van het kind. Zij komt evenveel voor bij plattelandskinderen als bij de stadsjeugd, hoewel het toch vaststaat, dat de stedeling veel meer stof inademt en dus vaker een ver stopten neus moet hebben dan de buiten- mensch. Wie vrij door den neus kan ademhalen, zal niet snurken en rustig slapen Eerst gedurende den grooten oorlog is corned beaf populair geworden, want in die |aren werd het een stapel-artikel voor de geallieerde legers. De vraag naar dit vleesch- voedsel was toen zoo enorm, dat er groote fabrieken moesten worden gebouwd, speciaal ingericht voor het fabriceeren van dit artikel Corned beaf komt uitsluitend uit Zuid-Ame- rika. In de eerste plaats, omdat het Zuid- Amerikaansche vee het beste ter wereld is en ten tweede omdat de vleeschprijzen in Zuid-Amerika lager zijn dan overal elders. Na den oorlog bleef in ons land het ver bruik van corned beaf veel en veel grooter dan in vroeger jaren. Het publiek is er van overtuigd, dat het een uitstekend, goedkoop en smakelijk voedsel is. En inderdaad wordt in de volgens de nieuwste eischen ingerichte fabrieken alleen vleesch van de allerfijnste qualiteit tot corned beaf verwerkt. Wat echter onze huisvrouwen over het algemeen niet schijnen te weten is, dat men deze vleeschconserve, behalve dan voor het beleggen van sandwiches, ook kan gebruiken als vleesch voor salade, zelfs voor warme schotels. Gebraden corned beaf. Voor dit doel snijdt men het in plakken ter dikte van een vinger, paneert deze en bakt ze bruin in vet of boter. UitsmijterMen snijdt de corned beaf in plakken ter dikte van een vinger, bakt een ei en legt dat er op. Spinazieschoteltje. Bak plakken corned beaf lichtbruin, leg ze op de spinazie, garneer ze met geroosterd brood of met gebakken aardappekle en hardgekookte eieren. Corned beaf met macaroni. Men kookt macaroni gaar met water en een snufje zout en mengt er naar smaak wat geraspte kaas door. Nu legt men in een vuurvasten schotel, die eerst is besmeerd met boter en paneer meel, om en om een laag macaroni en fijn gesneden corned beaf. Bovenop legt men stukjes boter en een dun laagje paneermeel. Dit schoteltje moet een half uur in een war men oven staan. Heel smakelijk is hierbij een tomatensausje met peterselie en een beetje c:t:oensap. Wie veel huiselijke bezigheden moet ver richten, doet het beste, telkens nadat de han den nat zijn geweest, ze even in te smeren met een tikje cold cream, caloderma of vase line. 's Avonds, vóór 't naar bed gaan, geeft men ze, na ze gewasschen te hebben, een extra inwrijfbeurtje. Zoo'n smeerseltjes, dat heel gauw in de huid trekt, (vooral als die eerst is gewasschen) houdt de handen zacht. Om rood-worden der handen te voorkomen of, zoo dit al is ontstaan, weer te verwijde ren, doet men verstandig, veelvuldig gebruik DE 200-PONDER. „Jan! Jan! Ik dacht wel, dat je die hangmat niet stevig genoeg had vastgemaakt!" (The Humorist). te maken van citroensap. Men perst eenige citroenen uit, zeeft het sap en bewaart het in een fleschje. Eenige malen per dag met een scheutje hiervan de handen flink wasschen Een eenvoudig recept voor het maken van een uitstekend handenzalfje is het volgende Men neemt een kwart ons geschraapte witte was, een scheut slaolie, het sap van twee ci troenen en een half ons honig. Dit vermengt men samen en laat het langzaam smelten. Daarna klopt men het tot het koud is gewor den. Zijn de handen ruw of rood, dan smeert men ze 's avonds met dit zalfje in en trekt een paar oude handschoenen aan tot den volgen den morgen. In Duitschland is een enquête gehouden betreffende de aanwending van aluminium toestellen en gereedschap ten dienste van de industrie en de huishouding. De zeer inte ressante uitkomsten te dezer zake bewezen, dat indien zuiver aluminium aangewend werd, dit meestal uitstekende diensten kan bewij zen. Een absolute eisch is evenwel de zuiver heid van het metaal. Waar b.v. in azijnfa- brieken een slechte invloed bemerkbaar was, bleek dit feitelijk veroorzaakt te zijn door ongewenschte onzuiverheden (kiezelzuur, ijzer enz.). Voor het bereiden van spijzen ver dient het alle aanbeveling en zullen zelfs eenigszins zure artikelen daarin bereid kun nen worden, daar de sporen metaal, die op gelost zouden worden, uit een hygiënisch oogpunt geen bezwaren kunnen opleveren. In de suikerindustrie o.a. is in Duitschland met zeer gunstig gevolg het aluminium aan gewend geworden. Putreux, een Fransch tandarts, heeft ont dekt, dat het uitvallen van het haar met het gebit in verband staat. Onder zijn patiënten was iemand die een kale plek in zijn baard kreeg, welke weer aangroeide toen een onbe- teekenende tandvleeschontsteking verdween. Een 12-jarige knaap, die last had van haar uitval, kwam weer in het bezit van een krul- lebol, na grondige behandeling van de sterk aangetaste onderste hoektanden. Een dubbel pleidooi voor mondverzorging dus Zegelringen waren reeds in de oudste tijden bekend. Hannibal droeg in een dus- danigen ring het vergif, waardoor hij in 183 v. C. een einde aan zijn leven maakte. Vol gens Plinius, Suetonius, en Diodorus, prijk ten op den ring van Pompejus drie tropheeën als zinnebeelden van zijn overwinningen over de drie werelddeelen Europa, Azië en Afrika op den ring van Julius Cesar was een gewapende Venus gegraveerd, op dien van Augustus eerst een sfinx, daarna de beel tenis van Alexander den Grooten en eindelijk zijn eigen beeld, dat zijn opvolgers blevea dragen. Het gaat niet gemakkelijk om vlekken van zegellak weg te maken ze laten gauw sporen na, als niet het goede middel wordt gebruikt. Dat middel is spiritus of wijngeest, die alle beide het lak oplossen. Men moet een paar druppels voorzichtig op het lak gooien, zoo dat de rand niet nat wordt. Zóó laat men het lak weeken, terwijl men er voortdurend drup pels opgooit en met een pennemes de, nu week geworden, substantie verwijdert. Het is een geduldwerkje en men mag dat geduld niet verliezen, vóórdat de heele vlek is opgelost, omdat zij anders heel gemakkelijk opnieuw indroogt en hard wordt. Als alles is afgekrabd, moet men de rest van de vlek met een linnen doek afwrijven, dan de plek met een harden borstel schuieren, tot dat de stof weer haar gewone kleur heeft terug gekregen. Op dezelfde manier kan men ook vlekken van zegellak van gepolitoerde meubelen ver wijderen, de plekken moeten dan echter ter stond met verwarmde olie worden nagewre- ven en met was glimmend geboend. Nóóit mogen de plekken lak verwijderd worden als ze nog hard en droog zijn, door ze met een mes af te krabben, want dan blijven sporen achter, die nooit meer verdwijnen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5