'MEM GD E.UWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad - Vrijdag 23 Mei 1924 In den trein krankzinnig «t*-- - geworden. Internationale dieven. Muggenplaag1. Onweer en brand. V erkeersongeluk. Öe Koningin en de ex-Keizer. Een verstrooide kiezer. Doodgedrukt. Slechte klanten. Een echtelijk drama. De student als varken. Het weggeloopen dienstmeisje. Auto-ongeluk. Onder gesteente bedolven. Noodweer in Groningen. Een oplichter als logeergast. een geraffineerde oplichter. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het a.s. bezoek van Lord Cecil. ORDE EN ARBEID RECHTSZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. De kwestie der lokartikelen. Een Amerikaansche meening over den Nederlandschen handel Collectieve arbeidsovereen- komsten. De strijd in de textiel-industrie. Actie onder de havenarbeiders. Een opdracht uit het buitenland. KUNST EN KENNIS. Onze windmolens. De Internationale Bakkerijten- toonstelling te Den Bosch. R. K. Universiteit. Een Britsche Pooi-expeditie. De Gooische dievenbende. Spionnage-zaak. „Het loopt de spuigaten uit." Een Salomo's oordeel. Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart. De petroleumkachels van Jamin, KERK EN SCHOOL. Internationaal Eucharistisch Congres. In den internationalen trein BerlijnVlis- singen, die te Roosendaal 1.15 arriveert, is een Engelschman, reizende van- Berlijn naar Londen, plotseling krankzinnig geworden. De treinconducteurs hielden hem in be dwang en leverden hem te Roosendaal over aan de marechaussee, die den krankzinnige met denzelfden trein naar Vlissingen over brachten, waar hij aan de bootautoriteiten Werd overgeleverd. Dinsdagmiddag kwamen in de juweliers zaak van den heer B. op de Plaats te 's Hage, twee Fransch sprekende personen binnen, die eerst gedurende een kwartier voor de étalage hadden staan kijken. Zij vroegen den winkelier eenige boorden- spelden te mogen zien, die in de étalage uitgestald warén. Toen de winkelier het gevraagde niet spoedig genoeg kon vinden, werd door een der mannen gevraagd of hij het bedoelde stuk even aan mocht wijzen. De winkelier had daar geen bezwaar tegen en de vreemde ling bukte zich om in de étalage te kijken. Terwijl de winkelier zijn aandacht op het aangewezen stuk gevestigd had, heeft de vreemdeling kans gezien om een stan daard met 5 brillantringen uit de étalage weg te nemen. Zij boden den winkelier hun excuses aan Voor de veroorzaakte moeite en gingen onder het voorwendsel van geen keus te kunnen maken heen. Eerst Woensdagmorgen nadat bekend geworden was, dat vermoedelijk dezelfde personen in Rotterdam dezelfde truc uit gehaald hadden werd het gestolene gemist. De verkoopswaarde van de ringen met steener bedraagt ongeveer 3500. Het gelieele geval heeft zich binnen vijf minuten afgespeeld. Vermoedelijk zijn de dieven naar Amsterdam vertrokken. In den Heinellenpolder te Veen, bij Elaricum, doet zich het feit voor, dat groote stukken weiland, welke tot de beste gedeel ten behooren, er dood en kaal uitzien. Vooral het lager gedeelte van den polder heeft hiervan te lijden. Na nauwkeurig onderzoek is men tot de conclusie gekomen, dat de polder geteisterd Wordt door de langpootmug. Bij millioenen treft men dit gedierte aan. Ten einde het kwaad zoo krachtig mogelijk te bestrijden, raadt het bestuur van den Boerenbond te Blaricum aan, kleine greppels te maken. Tegen de schuine kanten kan het ongedierte niet opkruipen, waardoor het bij massa's de geulen vult. De kraaien doen verder de rest, doch deze vogels kunnen ze bij lange niet alle verorberen, zoodat de kippen te hulp zijn geroepen. Te Etten is de boerderij van C. Kuyster- lans, aan den Vaartkant, afgebrand. Behalve het vee, dat in de weide'was, en een weinig huisraad, kon niets gered worden, Huis en inboedel waren sléchts laag verzekerd. De zwingelschuur van P. Polak te Lage Zwaluwe, is door het inslaan van den blik sem afgebrand. Een koe van den landbouwer de L. werd in de weide door het hemelvuur gedood. Te Rockanje is afgebrand de boerderij van den heer L. Langendoen. Van de schuur en de stallen kon niets worden gered. De wo ning van den eigenaar bleef gespaard. ■De schade is groot doch wordt door ver- verzekering gedekt. De brand ontstond door het omvallen van een petroleumlamp. Van den landbouwer D. D. van Es te Oude Tonge zijn een tweetal strooschelven af gebrand. Omtrent' de oorzaak tast men nog 111 het duister. Dr. v. Giffen te Groningen is Dinsdag avond met zijn motorfiets in botsing ge komen met het 10-jarig zoontje van dr. Hamming te Paterswolde, dat hem op de «ets wilde passeeren. Dr. v. G. is aan het hoofd verwond; het jongetje werd zeer Zeer ernstig aan hoofd en been gekwetst. De toestand van den knaap is bedenkelijk. Als een sprekend staaltje van de ma- mer, waarop sommige Amerikaansche bla den uit Europa worden voorgelicht, diene onderstaand moois, dal door den Haag- ?c«sn correspondent van de „Chicago Tri bune" aan zijn blad gezonden is. Als titel voert het bericht; ,,De ex-kei- 2er bezoekt de orchideeën-tuinen". Ex-keizer Wilhelm heeft gisteren een tangen auto-tocht gemaakt om de be noemde orchideeën-tuinen van Nederland le bezoeken. Een klein escorte van Ne- öerlandsche gendarmen vergezelde hem. "Dit uitstapje had eigenlijk de volgende Week zullen plaats hebben, maar de or chideeën zijn deze week uitgekomen en «ovendien had koningin Wilhelmina aan plaatselijke autoriteiten doen weten, dat Zij de volgende week naar de bloemen zou «omen kijker. Teneinde een ontmoeting usschen koningin en ex-keizer te voorko- Plcn, hebben de autoriteiten aan dezen aatste gevraagd zijn uitstapje deze week e maken, want een ontmoeting tusschen oningin en ex-keizer zou verkeerd uitge legd kunnen worden door de anti-Duitsche oderlanders, die heel graag hun gast van Doorn weer kwijt zouden wezen." wat zoo'n onschuldig bezoek aan dc moeiende Betuwe, voegt het „Hbld." eraap L°e, toch nog een hooge politiek kan ver bergen!! t stembureau van een kleine plaats in e - yreneeën vonden de stemopnemers een ankbiljet van frs. 100. Zij dachten eerst met oen ijverig kiezer te doen te hebben, die een luldeblijk wenschte aan te bieden aan den gekozene. Het bleek later, dat een verstrooid -dezer bij thuiskomst zijn stembiljet mistte. e' geld kreeg hij terug, maar zijn stem.... Was verloren Bii het uitwijken voor een andere wagen erd het paard van den landbouwer S. te 1de! schichtig en kwam in een sloot te- «Clit, De voerman kread do hoole lading op het lichaam en werd dood te voorschijn ge bracht. Bij een juwelier op de Kruiskade te Rot terdam kwamen Dinsdag twee Fransch spre kende heeren, die een gouden medaillon wenschten te koopen. Ze hadden met hun keuze erg lang werk. Ten slotte echter koch ten ze er één, betaalden en gingen heen. Toen de juwelier daarna zijn inventaris eens nakeek, bemerkte hij, dat een standaard met twaalf gouden dasspelden verdwenen was. Te Arquettes-en-Val (Frankrijk) heeft men in een vee.iplas de lijken gevonden van een 29-jarige vrouw en haar drie kinderen, resp. 15 maanden, 3% jaar en 5 jaar oud Het kindje van 15 maanden was met een touw aan de moeder vastgebonden. De vrouw heeft in een nagelaten brief verklaard, dat 't leven haar door haar man ondragelijk werd gemaakt. De huiselijke oneenigheid met haar man, een Spanjaard, die reeds voor de derde maal gehuwd was, vloeide voort uit de aanwezig heid van kinderen uit een vroeger huwelijk. We lezen in „De Tijd" Zondag bevond zich in de St. Hippolytus- kerk te Delft een beschonken student. Het sujet, dat zich met zijn wandelstok en roode roos op, zeker in een kroeg waande, stond in een van de voorste banken te gesticuieeren en te raaskallen, juist terwijl de H. Communie werd uitgedeeld, 'n Paar geloovigen trachten het heerschap tot bedaren te brengen den kerkknecht gelukte het eindelijk hem met een zacht lijntje uit het gebouw te krijgen. In het portaal stond hij met zijn dronken ge- Zicht nog wat te schimpen op de ceremoniën doch daar werd hem door een pootigen kerel duidelijk gemaakt, dat wat in een studenten- kroeg geoorloofd is, nog geen pas geeft in een kerkgebouw met een breeden zwaai vloog de Minervazoon het kerkplein op, om te ervaren, dat daar de steenen ook hard zijn. De 15-jarige Hendrika v. W., die verleden week te 'sHage uit haar betrekking is weg geloopen en wier opsporing door de politie werd verzocht, bleek zich te bevinden ten huize van een familie in Den Haag, welke echter niet wist, dat het meisje was wegge loopen. De heer K. uit Amersfoort reed Zondag met zijn auto op den Naarder straatweg tegen een boom, vermoedelijk doordat hij een oogenblik geen voldoende aandacht aan zijn stuur schonk. De auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Het zoon tje van den heer K., dat naast hem zat, stootte door den hevigen schok met zijn hoofd tegen de voorruit en liep daarbij vrij ernstige verwondingen op. Geverfde kippen! In verband met de vele kippendiefstallen heeft een groot aantal boeren in den omtrek van Rotterdam zijn kippen geverfd. De mo dekleur is groen. Dinsdagmorgen is op het werk en d eafgra- ving van den St. Pietersberg het lijk gevon den van den 35-jarigen werkman A. Koppen, wonende op Hoogfrankrijk te Maastricht. Het lijk lag onder afgevallen gesteente en was grootendeels bedolven. Waarschijnlijk is het dus, dat er een ongeluk gebeurd is tij dens het-werken van de nachtploeg, zonder dat dit door de medearbeiders is bemerkt. Een zeer hevige storm teisterde over een .oppervlakte van een cirkel met een straal van plm. 100 M. benedeneind van de ge meente Nieuwe Pekela. Een dikke boom werd dwars over het kanaal geworpen. Tele graaf en telefoondraden werden vernield. Ve le vruchtboomen werden ontworteld. Een boerenschuur werd in zijn geheel opgenomen en weer neergeworpen. Tal van huizen wer den van hun dak beroofd en spiegelruiten in gedrukt. Door den aanhoudenden regen kwam er veel waterschade. Een halve brug werd opgenomen en een paar honderd meter medegesleurd. In de lucht was het een warreling van stokken, latten pannen enz. Int het pensionhuis der gezusters G„ aan de Wouwsche Plantage, nabij Bergen op Zoom, vervoegde zich Zaterdag 1.1. in den namiddag een net heertje, volgens zijn voor geven student te Leiden, die daar kamers kwam bespreken voor zijn vrij goed gefortu neerde ouders, die te 's-Gravenhage heetten te wonen. Toen men het over den prijs eens was, toog hij naar Bergen op Zoom, vanwaaruit hij zijn ouders telefonisch over het accoord zou inlichten In den vooravond kwam hij terug met de boodschap, dat zijn ouders met de gemaakte afspraken genoegen namen en dat zij Dins dag 20 Mei zouden komen om gedurende drie maanden in pension te verblijven. Hij ver zocht tevens tot Dinsdag in pension te mogen blijven, omdan dien dag zijn ouders per auto te Roozendaal van den trein te halen, waar na hij wederom naar Leiden zou terugkeeren, om zijn studie aldaar voort te zetten. Daar het jongmensch vertrouwen wist in te boezëmen, vond men goed dat hij tot Dinsdag zou blijven. De jongeman nam het er goed van. Maan dagochtend elf uur verliet hij het pension na afgesproken te hebben om één uur te komen eten. Het werd twee uur, half drie, drie uur, maar de jongeman bleef uit. Toen begon men argwaan te koesteren en men bezocht „zijn" kamer. Met den net ten jongeman was blijkbaar ook zijn bagage verdwenen. Men wast dus bedrogen uitgekomen. Echter, er was volgens de Tel. nog meer verdwenen. Toen eenigen tijd later een der pensionhoudsters op haar kamer kwam, ont dekte zij, dat haar koffer en die van haar zuster waren opengebroken en bij onderzoek bleek, dat uit de beide koffers een gezamen lijk bedrag van 170 gulden en 1750 francs gestolen was. Nu was Leiden in last en aanstonds werd de marechaussee te Roosendaal met het ge val in kennis gesteld, die nu op zoek is naar den „Leidschen student." De Dolitie-commissaris van Montmartre (Parijs) ontving sinds verscheidene maanden klachten van personen van het 9de arrondis sement, die het slachtoffer waren geworden van de handelwijzen eener jonge vrouw, zich noemende gravin Nancy de la R. De pseudo-gravin, die in een prachtige limousine reed, hield inzamelingen voor lief dadige doeleinden en ontving belangrijke bedragen. De oplichtster werd gearresteerd en bleek te zijn Blanche Jumeaux, oud 35 jaar. Het bedrag, door haar uit de zakken van goedgeloovige lieden geklopt, beloopt meer dan 30.000 francs. ALS DOOR EEN WONDER ONGEDEERD. Op de Felleroord te Eindhoven werd Dinsdagmiddag te vijf uur een voerman van een steenfabriek door een auto overreden. Een der wielen ging den man over de borst kas. De man bleek in het geheel niet ge kwetst en vervolgde zijn weg, alsof er niets gebeurd was. HET TWEEDE KAMERLID JUTEN. Het Tweede Kamerlid, de heer Juten, woonde Woensdag, na een langdurige en ernstige ongesteldheid, voor 't eerst weer de Kamervergadering bij. Gelijk reeds eenigen tijd geleden is ge meld, heeft Lord Robert Cecil, de bekende Engelsche staatsman en oud-minister, die den Volkenbond en zijn beteekenis in woord en gecshrift zoo krachtig heeft verdedigd, zich bereid verklaard om enkele voordrach ten, aan den Volkenbond gewijd, in Neder land te komen houden. Daartoe komt Lord Cecil in Nederland, na afloop van de tour nee, die hij op dit oogenblik door de Scan dinavische landen onderneemt. Lord Cecil, die op Vrijdag 30 Mei des avonds te Kopenhagen spreekt,, zal Zater dag 31 Mei te 's-Gravenhage aankomen. Zijn eerste voordracht heeft te 's-Graven'nage plaats op Maandag 2 Juni, des n.m, te 4 uur. Dienzelfden avond spreekt Lord Cecil te Amsterdam in de groote zaal van het Con certgebouw, terwijl hij op Dinsdag 3 Juni d.a.v. te Rotterdam zal optreden. Op 4 Juni vertrekt Lord Cecil weer naar Engeland. credieten verleende. Zijn lianaei was indertijd de voornaamste van alle vreemde mededin gers. De wereldoorlog wijzigde ook in Ne derland de toestanden, en het was slechts door de bemoeiingen van Nederlandsche kooplieden en bankiers, dat de handel uit den maalstroom bleef. Ofschoon zeer dicht bij het centrum, waar de groote oorlog werd gevoerd, slaagde Nederland er desondanks in, den grondslag te leggen voor een verdere uitbreiding van den Nederlandschen over- zeeschen handel. In Zuid-Amerika werd.en nieuwe banken geopend en stoomvaartmaat schappijen werden gesteund. De bekwaamheid der Nederlanders bleek in de moeilijke tijden vlak na den oorlog De waarde van het geld van verscheidene landen van Europa, wier handel voor een deel van Nederland afhankelijk is, vermin derde zeer aanzienlijk. Deze landen waren niet in staat, hun waardeloos geworden pa pieren geld te gebruiken om hun aankoopen op de buitenlandsche markt te doen. De Nederlandsche bankiers besloten betalingen slechts te doen geschieden in guldens, pon den sterling of dollars. De papieren mark, de roebel of kroon of eenige andere gelds waarde kwamen bij deze transacties niet in aanmerking. Bij zijn mededinging in den wereldhandel tegen de V. S. en Engeland ondervindt Ne derland echter een bezwaar. De totale rijkdom van dit land bedraagt slechts 6.500.000,000, terwijl in de V. S. verleden jaar alleen al 12,000,000,000, bestaande uit spaarpenningen, aan den algemeenen rijkdom werden toegevoegd." In een Woensdagavond gehouden ver gadering van de „Algemeene Winkeliers- vereeniging" te Amsterdam, heeft de rechts kundige adviseur Mr. C. Frikkers, een causerie gehouden over concurrentie. Spre ker zeide, dat de aanleiding tot deze voor dracht was een gesprek, dat hij onlangs heeft gehad met den voorzitter over den con currentiestrijd tusschen de firma's Bren- ninkmeyer en Van Hasselt op den Nieuwen- dijk. Spr. herinnerde aan de wederzijdsche klachten. De wijze, waarop hierbij is opge treden, is wel geen oneerlijke concurrentie in den zin der wet, maar zeker als onbehoorlijke concurrentie te beschouwen. Intusschen doen zich bij deze zaak twee vragen voor, n.l. hoe de handel doet met een lokartikel en of de winkelier verplicht is, onder alle omstandig heden dergelijke artikelen te verkoopen. Spr. geloofde, dat het toelaatbaar is, dat een winkelier een aanbod doet van geprijsde artikelen, doch daaraan voorwaarden stelt. Evenwel dienen deze voorwaarden in den winkel gepubliceerd te zijn, vóór de kooper binnentreedt. Als een winkelier echter toch weigert een artikel af te leveren, ook al zijn er geen voorwaarden gesteld, dan zal hij. juridisch moeten verkoopen. Juridisch staat hij niet sterk en de kans bestaat, dat de winkelier schadevergoeding moet betalen. Dat is de theorie, de practijk is echer, dat van een dergelijk proces weinig zal komen. Dit be wijst nog niet, dat een winkelier toch maar mag weigeren, al zijn er natuurlijk uitzon deringsgevallen, waarbij een winkelier wel recht heeft te weigeren. Onder alle omstan digheden behoeven nog geen koopovereen komsten tot stand te komen. Resumeerende, kwam spr. tot de conclusie, dat het handelsmoraal en eigenbelang van den winkelier meebrengt, een lokartikel te verkoopen. Juridisch is hij ook verplicht, ge prijsde artikelen te verkoopen. Echter geloof de spr. dat de winkelier ook vèr komt bij den rechter, als hij kan aantoonen, dat hij zijn zaak wil beschermen tegen handelingen van niet bonafide koopers, of tegen actie, om zijn zaak als détail-distribuant te bena- deelen. Uit de vergadering werden verschillende gevallen van concurrentie opgesomd en vra gen dienaangaande gesteld, welke mr. Frik kers beantwoordde. De voorzitter wees er nog op, dat de winke liers willen concurreeren met eerlijke mid delen. NIJVERHEIDSTENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSCHE INDUSTRIE TE SCHEVENINGEN. Naar wij vernemen, zal de Nijverheidsten toonstelling van Nederlandsche industrie, uitgaande van het Bestuur van de Vereeni- ging „Nederlandsch Fabrikaat", welke van 31 Mei tot en met 15 Juni a.s. in de zalen van het Kurhaus te Scheveningen zal wor den gehouden, geopend worden op 31 Mei a.s. ten half twee n.m. door Z. Exc. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. EEN OPDRACHT UIT HET BUITENLAND. Het afsnijden van bochten in de Seine bij Freneure is opgedragen aan de firma L. Volker Azn. te Sliedrecht. De begrooting bedroeg 5.550.000 francs. De New York Times van 4 Mei schrijft o.a. het volgende over den Nederlandschen han del; Een scherpe concurrentie is te verwachten tusschen verschillende landen om den voo"- rang in den internationalen handel, wan neer de toestanden weder geheel normaal zullen zijn. Tot nog voor korten tijd bestond in Amerika de meening, dat Engeland de voornaamste mededinger was. Doch in de laatste weken is gebleken, dat Nederland naar een van de eerste plaatsten onder dc concurrenten streeft. De uitgifte van 8 40,000,000 Nederlandsche obligaties op dc Amerikaansche markt is een kenmerk voor dezen toestand. Deze leening werd gesloten met het doel, behalve om de schuld te con- solideeren, om een credlet te scheppen, waar door de Nederlandsch-Amerikaansche han del zou herleven. De bankiers hier te lande hebben de overtuiging gekregen, dat Neder land tracht vasten voet te krijgen op de wereldmarkten in een veel grootere mate dan zij ooit heeft gehad. Nederland heeft reeds veel gedaan in het Verre Oosten; het heeft handel gedreven in de Afrlkaansche landen en sedert den oorlog is de Nederlandsche handelsvlag gezien in de zeeën rondom Zuid- Amerika. Het heeft voorts bestaande moei lijkheden voor den handel met Amerika uit den weg geruimd. Met het opnemen van geld in Amerika is Nederland van een eeuwenoud gebruik afgeweken. Het stond altijd bekend als een natie, die belangrijke Statistiek d. d. 1 Juni 1923. Uit het dezer dagen door het Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerd over zicht betreffende de collectieve arbeidsover eenkomsten blijkt, dat de omvang van deze contracten, geleidelijk stijgende sinds 1911 (het jaar van de eerste statistiek door collec tieve arbeidsovereenkomsten), zijn hoogte punt bereikte in 1920, toen er 983 overeen komsten bestonden, geldende voor 22500 ondernemingen en 273.600 werknemers. Sindsdien zijn deze aantallen verminderd. Op 1 Juni 1923 bleken er 660 collectieve arbeids overeenkomsten te bestaan, welke in toepas sing gebracht werden in 16900 ondernemin gen voor 238.000 werknemers. Hieronder zijn begrepen 20 z.g. landelijke contracten (tege n 31 in 1920), geldende voor 9600 ondernemingen en 132.300 werknemers, resp. 10700 en 157900 in 1920.) Het aantal werkwilligen. De hoofdbesturen van „Unitas" en „St. Lambertus" hebben Woensdag te Enschede een strooibiljet verspreid, waarin gezegd wordt, dat de volgende aantallen arbeiders werkzaam waren Schutterveld 387 of 64% van het totaal aantal Rigtersbleek 335 of 30 Gerh. Jannink Zonen (Haaksberger straat) 226 of 30% Bamshoeve 187 of 40%; Tubantia 162 of 62 Gebr. Jannink Zonen (Zuiderhagen) 117 of 56 Room beek 101 of 74% en S. J. Menko Zn. (Kottendijk) 144 of 39%. Bovendien gingen in de fabriek van Ter Kuile Cromhoff 35 man binnen. Volgens deze opgave waren in deze fabrieken Woensdagmorgen 1694 arbeiders werkzaam. Uit Amsterdam wordt gemeld De Ned. Fed. van Transportarbeiders heeft aan de besturen van den Centralen Bond van Trans portarbeiders, den Ned. R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" en den Chr. Bond van Transportarbeiders, nogmaals een schrijven gericht, om tot een gecombi neerde bestuursvergadering te komen, ter bespreking van de wenschelijkheid van het stellen van eischen tot verbetering der tegen woordige arbeidsvoorwaarden en te komen tot samenwerking ten einde in de kemonde maanden een zoo krachtig mogelijke agitatie en actie te ontwikkelen onder de havenarbei ders. „De Hollandsche Molen", Vereeniging tot behoud van Molens in Nederland, heeft het plan opgevat een ideeën-prijsvraag tot het verbeteren van oud-Hollandsche windmolens uit te schrijven. Het doel van de prijsvraag is, den oud-Hol- landschen windmolen zoodanig te verbeteren, dat hij aan de mededinging van moderne krachtwerktuigen het hoofd zal bieden. Zij dankt haar ontstaan aan het streven zoowel om den molen als schoonheids-ele ment in het landschap, dorps of stadsgezicht te behouden, als om het windmolenbedrijf als zoodanig met de eischen des tijds te doen mee gaan. Door Z.Exc. den minister van financiën is vrijdom van invoerrecht verleend van alle goederen voor de groote Internationale Bakkerijtentoonstelling welke van 1220 Juli te 's-Hertogenbosch gehouden wordt bestemd, welke uit het buitenland worden ingevoerd en wederom worden teruggezon den. Naar wij vernemen, heeft wijlen de hoog- eerw. heer M. W. A. Jaspar, Deken van Echt, zijn geheele bibliotheek -vermaakt aan de R. K, Universiteitsbibliotheek te Nij megen. Binnenkort zal onder leiding van George Burney, die secretaris was van dc Spitsber gen-expeditie der Oxford-Universiteit in 1921, een Britsche Pool-expeditie uit New castle vertrekken, welke uitgerust wordt mei een watervliegtuig. Een Noorsch schip van 300 ton en een kleine zeilsloep zijn gecharterd en de beken de Britsche vliegtuigfabrikant Avros heeft een speciaal vliegtuig ontworpen. De Oxford-Universiteit heeft haar naam aan de expeditie gegeven, welke eveneens den steun heeft van de Koninklijke Geografi sche Vereeniging en het Luchtonderzoek- comité van het Ministerie van Oorlog en het Luchtvaartministerie. Het eerste doel van de expeditie is een on derzoek in te stellen in het Noord-Oosten van het Larnee-eiland van 90 vierkante mijlen, dat ten Noorden van het voornaamste eiland van Spitsbergen ligt. Het watervlieg tuig zal samenwerken met de slee-afdeelin- gen bij het onderzoekingswerk. Het zal voor vijf weken levensmiddelen medevoeren voor drie man en een reddingsboot. Gehoopt wordt, dat een record wordt be haald voor het ver naar het Noorden varen in open water. Verder denkt men een onderzoek in te stellen op het Noord-Westen van de Eranz Josef-archipel, waar men vermoedt, dat onbekend land ligt. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam deed Donderdag uitspraak in de za ken betreffende de dievenbende, die in het afgeloopen jaar het Gooi onveilig maakten. De 31-jarige loodgieter G. B. werd wegens diefstal van een trommel met geld en post zegels in het postkantoor te Blaricum en een inbraak in de villa van rhej. C. M. A. Ruling te Bussum veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was tien maanden gevangenisstraf. De loodgieter B. R. werd wegens heling van postzegels uit de gestolen posttrommel eveneens veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Tegen hem was de eisch acht maanden. Wegens heling van effecten voor een be drag van 7000, afkomstig van de inbraak in de villa van mej. Ruding te Bussum, werd opgelegd den koopman T. E. B. 6 maanden gevangenisstraf, den poeliersknecht J. F. 3 maanden gevangenisstraf en den rijwielhan delaar W. S. 2 maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf, met een proftijd van 3 jaar. De eischen waren resp. 8 maanden gev. straf, drie maanden gevangenisstraf en twee maanden voorw. gev. straf. De zaak van den kantoorbediende, tegen wien wegens hezelfde misdrijf 8 maanden was geeischt, werd aangehouden tot 19 Juni a.s De schoorsteenveger H. Z, en zijn broer, de tuinman L. Z., die in Juni 1923 ingebroken hadden in de villa „Fokje" ie Crail-oo en daar een hoeveelheid zilveren en gouden voorwerpen gestolen hadden, werden resp. vroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief, en 6 maanden zonder afrek van preventief. Tegen hen was resp. geëisch een jaar met aftrek en een jaar zonder aftrek preventief. Op 3 Juni a.s. zal voor den Krijgsraad te 's Bosch terecht staan de sergeant-ma- joor-administrateur G. F. Smitshuyzen, ge detineerd te Rotterdam, als betrokken in de bekende spionnage-zaak te Maastricht, Een 35-jarig los werkman stond Dinsdag voor den politierechter te Amsterdam te recht, omdat hij op 4 April j.l. bij het bureau van liet Burgerlijk Armbestuur aldaar drie glasruiten zou hebben ingeslagen. Robrechter: Is dat waar beklaagde? Bekl.: Ja zeker, Edelachtbare. Drie ruiten. De heeren d'r eigen schuld, Edelachtbare. Ik trok al een heelen tijd zeven gulden van het Burgerlijk Armbestuur. En nou krijg ik opeens op 4 April aan de Spinhuissteeg, waar ik altijd het geld kwam halen, bericht, as dat 't voortaan maar 6 meer was, om dat ik geld van een voorschot moest afbe talen. Nou, Edelachtbare, met 6 ken ik niet rondkomme, hè? Ik dus subiet naar de Rekuliersdwarsstraat om de chef te spreke. En toen zei die, dat ie met niet meer kon geve, en dat ik die 6 nou maar mee moest neme. En teen zei ik: Nou dan hoef ik die 6 ook niet. En toen schoof ik 't boekje met de 6 weer terug en toen sloeg 'k de ruite in, Edelachtbare.... Nadat de betrokken afdeelingschef ge hoord was, zeide het O. M., vertegenwoor digd door mr. Massink, dat het tegenwoor dig met de gedragingen van vele steuntrek- kenden van het Burgerlijk Armbestuur de spuigaten uitloopt. Geen mensch, die voor zijn geld werkt, aldus spr., eischt dit op zulk een onaangename wijze op, als sommigen j van deze menschen, die er niets voor behoe ven te doen. Hij eischte dan ook in dit ge val een gevangenisstraf van zes weken. Pol.rechter: Wat hebt u nog te zeggen? Bekl.: Een arm mensch hep niks te zeg gen, Edelachtbare. En de heeren zijn d'r zelf de schuld van. Laten ze ons geen centen, geven, maar werk. Ben ik niet groot ge noeg om te werken? Robrechter: Dat zijn al heel onverstandige opmerkingen, die u daar maakt, 't Is nu al de zooveelste maal, dat er schandelijke din gen gebeuren bij het armbestuur; nu eens een ambtenaar mishandeld, dan weer ruiten ingeslagen, 't is een schandaal! Deze tak van dienst wordt door de steun- trekkenden gewoonweg onmogelijk gemaakt. Ik heb dan ook in deze zaken alle zachtheid op zij gezet en veroordeel u tot een maand gevangenisstraf. Een 30-jarig winkelier te Amsterdam stond Dinsdagmiddag voor den politierechter al daar terecht, omdat hij 0£ 16 April voor de Van Swindenschool een agent bij de keel zou hebben gegrepen, omdat deze, zoo als die winkelier beweerde, op dat oogen blik een obstakel vormde, die hem belette zijn doel te bereiken. Wat was nl. het geval? Hij en zijn vrouw waren al geruimen tijd „van elkaar af" en nu werd aan weerszijden een hardnekkige strijd gestreden om hel bezit van hun achtjarig zoontje. Eerst was het kind bij den vader geweest en toen had de moeder het „stiekum" uit school afge haald en meegenomen, later was het weer even „stiekum" naar vader verhuisd, ver volgens weer naar moeder, enz. enz., zoo dat er om kort te gaan, voortdurend met het kind heen en weer gesold werd. En nu op den 16en April, was de be wuste agent juist komen aanwandelen, toen man en vrouw op het schoolplein bezig waren „ieder aan een kant van het kind te rukken te trekken", zooals 't in de dag vaarding stond, De agent van wien dus zoo plotseling een Salomo's oordeel werd verlangd, kwam hem in wijsheid nabij. Hij gelastte de strijdende partijen plus den twistappel hem naar het politiebureau te volgen, waar de zaak nader zou worden onderzocht. Doch voor hij nog verder iets kon doen, had de winkelier hem een flinken opstopper toegediend, het kind losgerukt en dit over gegeven aan zijn broer, die al met een taxi klaar stond, en hiermede onmiddellijk wegsnorde. „Ziezoo, nou is 't gebeurd, nou wil ik wel meegaan," had bekl. toen tegen den agent gezegd, en hij had hem bovendien beleefd z'n excuus aangeboden. 'J Was hem enkel te doen geweest om z'n kind mee te krijgen. De agenf, die als getuige optrad, vond 't geval dan ook blijkbaar „niet zoo heel erg." Mr. Massink eischt 14 dagen gevangenis straf, doch mr. Servatius meende, aangezien er van verzet als zoodanig eigenlijk geen sprake was, met een geldboete van 25 subs, 10 d. hechtenis, te kunnen volstaan. Een gerechtelijke uitspraak. Op 15 Maart j.l. heeft de algemeene ver gadering van de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart eeni ge leden, die zich onrechtmatig in de plaats van het Hoofdbestuur wilden stellen, geroy eerd en hun gesommeerd hun onrechtmatige actie te staken. Daar deze leden aan deze sommatie niet voldeden, heeft Mr. G. H. A. Grosheide, te Amsterdam, den President der Arrondisse mentsrechtbank aldaar verzocht, in kort ge ding uitspraak in d*;ze zaak te willen doen. Wij vernemen thans, dat de President van de Amsterdamsche Rechtbank in de door Mr. Grosheide namens het Hoofdbestuur var, de Nederlandsche Vereeniging van Gezag voerders bij de Binnenvaart aanhangig ge maakte zaak tegen de heeren J. Meyerink en J. Porte, beiden te Amsterdam, in kort geding heeft bevolen, dat de eerste gedaag de nalate zich, hetzij in geschrift, door woord of daad of op welke wijze ook, te gedragen als voorzitter der eischende Ver eeniging en dat de tweede gedaagde zier er eveneens geheel van onthoude zich te gedragen als secretaris van die Vereeniging en dat beide gedaagden zich onthouden van het uitgeven van het blad „De Binnen vaart", als officieel orgaan der Vereeniging De President der Rechtbank overwoog ir, zijn vonins, dat de door de gedaagden bij eengeroepen algemeene vergadering, waarin besloten werd het Hoofdbestuur af te zet ten, onwettig was, dat de daar genomen be sluiten om een ander Hoofdbestuur te kie zen, waarvan de eerste gedaagde als voor zitter en de tweede gedaagde als secretaris zouden fungeeren, geen effect kunnen sor- teeren en dat beide gedaagden niet gerech tigd waren aan de Drukkerij en Uitgevers' maatschappij „Torenlaan", te Assen, op dracht te geven om als bijblad van hei weekblad „Ons Roer" uit te geven het blac" „De Binnenvaart", Officieel Orgaan van de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoer ders bij de Binnenvaart. De President der Rechtbank bepaalde voorts, dat de schadevergoeding aan de Vereeniging voor elke overtreding van deze bevelen wordt gesteld op 100 per keer of zooveel minder als de President zal mee- nen te behooren voor iedere overtreding. Ten opzichte van de door het Hoofdbe stuur van de Nederlandsche Vereeniging van Gezagvoerders bij de Binnenvaart ihgestel- den eisch tot schadevergoeding, meende de President niet bevoegd te zijn in kort ge ding hierover een uitspraak te doen, terwijl hij trouwens daartoe niet in staat zou zijn zonder nadere gegevens om deze schade le begrooten. De zaak in hooger beroep. Dinsdag behandelde de Zesde Kamer der rechtbank te Amsterdam in hooger beroep de zaak tegen de drie leden der firma C. Jamin, uit Rotterdam, die op 25 Febr. 1.1. voor den plaatsvervangend kantonrechter mr. Godfried Parser hadden terecht gestaan. Ze werden beklaagd dat zij op 12 Dec. 1923 in hun win kel op den Zeedijk in de Hoofdstad door een winkeljuffrouw werk hadden laten doen, ter wijl de petroleumkachel, die de winkel ver warmde, niet door gesloten buizen in ver binding met de buitenlucht stond. Op 10 Maart deed de plaatsvervangend kantonrech ter uitspraak in deze zaak. De ambtenaar van het O. M. had tegei ieder der firmanten 200 boete of 20 dagen hechtenis geëischt. De plaatsvervangend kan tonrechter kwam in een uitvoerig vonnis, door ons vroeger uitvoerig vermeld, tot de slotsom, dat bekl. door in strijd met art. 59c van het Arbeidsbesluit te handelen, niet pleeg den een strafbaar feit en ontsloeg hen van rechtsvervolging. Heden waren de heeren P. H. Jamin er, A. M. F. Jamin verschenen. Door het O. M., waargenomen door mr. Van Lier, was als deskundige gedagvaard, prof. dr. Chr. Eyk- man. Deze was van meening, dat in de ge geven omstandigheden een zóó nauwkeurig toezicht op de petroleumkachels noodig zou zijn, om 't onstaan van schadelijke gassen te vermijden. Als deskundigen werden verder gehoord dr. W. R. Kranenburg, dr. W. B. H. Slater en dr. v. d. Mijl. Het O. M., waargenomen door mr. Van Lier hoopte, dat de rechtbank deze zaak onbevangen zou beoordeelen. Spr. wilde me dewerken aan de handhaving van de Ar beidswet. De firma heeft drie jaren den tijd gehad om aan de gestelde eischen te voldoen. De arbeidsinspectie is dus zeer lankmoedig geweest. Deze vervolging is gebaseerd op art. 10 van de Arbeidswet. Dit wordt uitgewerkt in het Arbeidsbesluit. Spr. oefende critiek uit op het vonnis van den plaatsvervangend kantonrechter, gewezen op 10 Maart 1.1. en concludeerde tot vernietiging van het vonnis en veroordeeling van bekl. Spr. laakte het optreden van de firmanten Jamin en requireerde veroordeeling van ieder der bekl. tot 100 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Als verdediger trad op mr. Hermans, ui' Rotterdam. Officieel Vondel's Altaargedichten, Op verzoek van den voorzitter van het Comité voor Pers en Propaganda heeft de zeereerwaarde pater B. H. Molkenboer O. P lector in de zeventiende eeuwsche letter kunde, (de Vondelstudie in het bijzonder,) aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen, een bloemlezing vervaardigd van Eucharisti sche verzen uit de „Altaargeheimenissen" van Joost van den Vondel. Neerland's dichtervorst was de mach tige verheerlijker van God in Diens aanbid delijk Altaarsacrament, de groote vereerder van het H. H. Sacrament van Mirakel van Amsterdam en vele zijner gedichten zijn tref fend toepasselij k op de grootsche Katholieke verblijding, welke wij straks door het Interna tionaal Eucharistisch Congres zullen beleven. Pater Molkenboer, die deze bloemlezing tot titel gaf „Outergeuren van Joost van den Vondel," voorzag haar van een inleiding alsmede van verklarende voetnoten. De directie van ,,'t Kasteel van Aemstel" te Amsterdam nam de uitgave op zich en be steedde er bijzondere kunstzinnige zorg aan, terwijl zij er prijs op stelde den waardevol- len inhoud een waardevol uiterlij kt,te| geven en het boek toch onder ieders bereik te bren gen, om welke reden de prijs op slechts vijf tig cent is gesteld. Voor de Katholieke schoon- heidminnenden, voor onze scholen, in 'J bijzonder voor onze middelbare scholen, vormt deze binnen enkele dagen te verschij nen uitgave een passende inleiding tot het Congres. Mede in overleg met het comité voor Pers en Propaganda verscheen dezer dagen bij de firma E. de Bont Zoon te Rotterdam een vlugschriftje, door den secretaris van het Nederlandsch Congresbestuur, den zeereer- waarden pater W. van Dijk O. S. Aug. samen gesteld, opdat iedereen eenige kennis moge verkrijgen van de beteekenis der Eucharisti sche Congressen de prijs is op vijf en twintig cent gesteld. De brochure heet „Het In ternationaal Eucharistisch Congres" er geeft een beknopt overzicht van geschiedenis, werkwijze en doel der Internationale Eucha ristische Congressen, in 't bijzonder van het aanstaand Congres.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9