SPAARNEBANK INCASSEERINGEN te DE MISSIEWEEK TE LISSE. if f K v ÉÉH Maandag 26 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14748 Dit nummer bestaat uit 10 b*- FV blad Groote belangstelling:. De voetbalwedstrijd. Een zeer fraaie tentoonstelling. De opening door den IioogEerw. Heer Deken Zondag. Belast zich met op het Binnen- en Buitenland Spaarboekjes mei 4 pCt. rentevergoeding. 4 'l-s MmÊm 1 i' imËm tï"-' ill 31 - y v Üra LISSE. LEIDEN. SASSENHE1M. NOORDWIJK. NGORDWIJKERHOUT. BENNEBRQEK. HEEMSTEDE. Wisselkoersen en koersen var Bankpapier. kopenhagen 2.67 v ®e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij v°oruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. elefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No 5970 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tdvertentiën 35 cents per regel vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina s. 75 ct( per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per, plaat sing; elke regel meer 15 ct- bij Het Nederlandsch Verbond van Vakver- cenigingc-n en de Sociaal-Democratische Arbeiderspartij hebben besloten om een stevige propaganda te voeren voor „me- dezeggenscbap en bedrijfsorganisatie". Dazrvoor zijn twaalf gewestelijke demon straties' belegd. Het algemeene doel dezer betoogingen is vooraf in een manifest „aan de Ncderiandsche arbeiders" uiteengezet. In deze proclamatie heet hel onder meer ris volgt: „Vooral in dezen tijd klemt de eisch van .Medezeggenschap meer dan ooit, Voortdu rend komen de werkgevers met den eisch tot loonsverlaging en werktijdverlenging, zonder dat zij aantoonen, dat inwilliging van deze eischen, een onontkoombare voorwaarde is voor den voortgang der be drijven. De arbeidars hebben er recht op, dat hun volledig inzage gegeven wordt van alle stukken en bescheiden, die noodig zijn. om een oordeel over den stand van het bedrijf te vormen. Zij hebben bovendien recht op medezeggenschap in de regelin gen van de interne verhoudingen in de onderneming, omdat zij het zijn, die daar hun leven moeten slijten en in de onder neming arbeid hebben te verrichten. „De eisch van bedrijfsorganisatie, die ceoogt de organisatie der ondernemingen on bedrijfstakken te verbeteren en aan de arbeidersvakvereenigingen een regelmatigen invloed te verschaffen op den gang van zaken is een eisch des tijds. Voortdurend wordt betoogd, dat de positie van de ar beidersklasse afhankelijk is van den.stand -er productie. Maar dan is het ook logisch, dat de arbeiders door middel van hun or ganen invloed op de organisatie der pro ductie uitoefenen en zeggenschap hebben over alles, wat met de voortbrenging in verband staat." Nu kan men over deze dingen denken ooals men wil en er wordt, naar men 'eet, zelfs onder overigens gelijk gezin- en geheel verschillend over gedacht in der geval heeft ieder het recht om voor Sn ideeën propaganda te maken zoo ste- !g en luid als hij wil. Over de actie van et N. V V. en de S D. A. P. voor mede- 'eggensehap en bedrijfsorganisatie zouden 'ij dan ook ook verder het zwijgen toe oen, wanneer de eerste demonstraties op isteren niet het tegengestelde van een za- elijke propaganda te zien hadden gege ven. Gisteren werden de twee eerste ge westelijke demonstraties gehouden voor Noerd- en Zuid-Holland; de eene te Haar lem, de andere te Rotterdam. De laatste viel in den letterlijken zin in het water, doordat op het aanvangsuur zich een slag regen als een wolkbreuk ontlastte. Tegen zulke argumenen kan natuuralijk niemand op en de Rotterdamsche betoogers hadden dan ook gelijk,, toen zij afdropen, zonder betoogd te hebban. Maar in Haarlem gre pen de elementen niet zoo hardhandig in en kon sSe meeting doorgaan. Daar traden op mej. Suze Groeneweg en de heer W. van der Hoeven, secretaris van den Ned. Sigarenmakersbond. Beiden hielden een be toog, dat wel allerminst als propaganda voor bedrijfsorganisatie en medezeggen schap kan gelden. De eerste spreekster, die haar relaties met hel onderwijs maar nooit kan vergeten, gaf toe, dat de arbeiders nog niet rijp zijn om leiding te hebben in een bedrijf; zij hebben nog te weinig inzicht, ontwikkeling en verantwoordelijkheidsge voel. Deze dingen moeten hun echter wor den bijgebracht en daarom.... redt het zevende leerjaar! Als die woorden iets beteekenen, dan willen zij dit zeggen: het tegenwoordige geslacht is nog niet rijp voor de dingen, welke S. D. A. P. en N. V. V. thans propa- geeren, laten wij twintig jaar wachten, tot de huidige schooljeugd een zevende leer jaar heeft doorgemaakt. En de wecde spreker bepleitte mede zeggenschap der arbeiders op dezen grond, dat samenwerking tusschen kapitaal en arbeid al lang onmogelijk is gebleken en dat alleen de machtsverhoudingen moeten beslissen. Dus: een bedrijf kan alleen goea gaan, wanneer de arbeidersvertegenwoor digers in de directiekamers met dc vuist op tafel hun wil kunnen doordrijven- Ziedaar de eerste propagandisten, welke namens de S. D. A. P. en het N. V. V. op de gewestelijke meetings vóór bedrijfs organisatie optreden. Als liet dien weg op moet gaan, dan kan er van propaganda toch moeilijk sprake zijn. Er heerscht over be drijfsorganisatie en medezeggenschap nog heel wat begripsverwarring, Gaande ge westelijke meetings van S. D. A. P. en N. V. V. den kant uit, zooals gisteren de Noprd-Holiandsche te Haarlem is ingezet, dan zal er ten slotte meer duisternis dan licht zijn verspreid en aan de zaak zelf heel veel schade zijn gedaan. De afgeloopen Zondag was voor Roomsch -isse en Omstreken een belangrijke dag, het ïgin van de missie-week in Lisse georga- •seerd om steeds meer sympathie te wekken X>r het werk der missionarissen in de vreem- landen. Hard was er gewerkt om de missie-actie 1 glansrijk mogelijk te doen zijn. En men r er in geslaagd, volkomen. De eerste dag, de inzet der missie-week "~s er reeds een sprekend bewijs van. Allen, li? tot dit welslagen hebben medegewerkt, den hun moeiten ruimschoots beloond bben gezien bij de groote belangstelling Jie de feestelijkheden van den eersten dag 'okken. De Plechtige Hoogmis. Nadat des morgens zeer vee! geloovigen (i?r H. Tafel waren genaderd om door een hartelijk gebed van God het welslagen der fissie-actie te vragen, droeg de Hoogeerw. Hooggeleerde Heer Mgr. H. J. M. Taskin President van het groot Seminarie te War mond de plechtige Hoogmis op, geassis teerd door den weleerw. heer A. M. Kok a's diaken, den weleerw. pater X. Fortuin als sub-diaken en den weleerw. heer A. Th. Hendriks als ceremoniarius. Evenals onder de andere missen hield de eerw. pater "Weghuis O. F. M. een presdi- catie, waarvoor hij zich tot onderwerp had gekozen „Waarom Missie-actie en Hoe Pissie-actie." in verband met zijn eerste punt wees de gewijde spreker op het woord van den Zalig makers „Gaat en onderwijst alle volkeren," P'aarin dus een plicht ligt opgesloten om het evangelie over de geheele wereld te ver breiden. Op de vraag „Hoe Missie-actie gaf sPr. het antwoord door te wijzen op het twee voudig middel, waardoor de missie-actie kan gevoerd worden n.l. door het gebed en door geldelijken steun. Onder de Hoogmis poerde het koor op zeer verdienstelijke wijze de „Missa St. Mathildis" van Hubert Cuy- Pers uit. Na de predicatie werd ten bate van het Pttssie-werk een collecte gehouden en deze, He^amen met die, welke onder de stille H.H. '-•Essen gehouden waren, beliepen een bedrag Aan ruim f 600. Een schitterende inzet dus voor een missie- *tie. De voetbalwedstrijd. Ondanks de slechte weersgesteldheid^, was °P het fraaie sportterrein van de L.S.V. een Stoot aantal voetballiefhebbers aanwezig, ■ban muziekcorps St. Gregorius de Groote onder leiding van den heer J. v. d. Voort tacht met eenige aangename marschen de stemming erin. Om tien minuten vóór drie uur komen de olgende elftallen met arbiter, den heer Ha- e^korn, op het veld vENTRUM LISSE. Maas. Duinhoven de Groot t. Damen v. d. Vlugt Walkers akker Uljée Strik Oostdam Caspers. Zandvliet Lampo v. d. Bergh Goddijn Moerel. Passchier Caspers Bekkering. v. Rijn Meershoe1- Ruigrok. De WelEerw. Pater Rosarius van Berkel brengt den bal aan 't rollen en direct zijn dc vertegenwoordigers van Lisse die met den hevigen wind in den rug spelen, sterker. Reeds na 7 minuten nemen zij dan ook door toedoen van Oostdam de leiding (1—0). Niet ontmoedigd trappen de Leidenaren af en zij weten het spel te forceeren, De achterhoede van Lisse staat raar te schutteren met als gevolg dat Leiden binnen korten tijd 2 goals fabriceert, De eerste goal was duidelijk off iside. Strik krijgt dan plotseling een ongeval en verlaat het veld. Lisse speelt dan inet 10 man en moet alle zeilen bijzetten om scoren te voorkomen. Rust komt met 21. In de 2e helft is v. d. Zon het elftal komen complé teeren wat niet wegneemt dat Leiden het spel geheel in handen neemt. Spoedig ver hoogt Van den Bergh den voorsprong tot d-4.) Dit is Lisse te bar cn zij smaakt het genoe gen den achterstand te verkleinen (24.) De rest van den speeltijd is voor Leiden en zij weet dit nog in 2 doelpunten uit te drukken. Het einde breekt ten slotte aan met een 62. overwinning voor het centrum Leiden. De wedstrijd stond op geen hoog peil, waarvan de wind wel oorzaaje was. Leiden speelde over het algemeen beter dan Lisse en de eerste verdiende de zege zeer zeker. De recette mag uitstekend genoemd wor den. f 135 kwam binnen voor het goede doel, terwijl aan de muziekvereeniging een woord van lof toekomt. De plechtige opening der tentoonstelling, In het patronaatsgebouw vereenigden zich te ongeveer 4 uur in de fraai ingerichte ten toonstellingszaal de bij gelegenheid der opening uitgenoodigde personen waaronder ook de leden van het eerecomité,de bescherm- heeren en verdere leden der commissies. De bijeenkomst werd door den Zeereerw. heer pastoor H. J. P. Thomann geopend, met den christelijken groet, waarna het zangkoor der parochiekerk een vierstemmige „Veni Creator" van Beltjens op lofwaardige wijze uitvoerde. Een strijkje, bestaande uit de heeren W. Bruyne, J. Bruyne, J. H. v. d. Meer en M. Vermolen speelde eenige opgewekte num mertjes die gul applaus ontlokten. Dan 'nam de Zeer Eerw. heer pastoor H. J. P. Thomann het woord en heette alle aan wezigen bij de opening der missietentoon stelling hartelijk welkom. Spr. bracht tevens namens de eerw. paters missionarissen dank voor al hetgeen reeds voor hen gedaan was en dankte degenen, die geheel kosteloos de verschillende stands hadden opgebouwd en de zaal een feestelijk aanzien hadden gegeven. Ten slotte bracht spr. nog een woord van dank aan de comitéleden, inzonderheid aan de beide eerw. kapelaans en den heer F. C. J. v. d. Eerden den vice-voorzitter van het hoofd comité, die zulk een belangrijk aandeel in de voorbereidende werkzaamheden hadden ge had. Dan noodigde de eerw. spreker den Hoog eerw. Heer H. J. Zondag, deken van Noord- wijk en pastoor te Vogelenzang uit, het ope ningswoord te spreken. Openingswoord deken Zondag. „Gaat en onderwijst aüe volkeren en doopt hen in den Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes", aldus de Hoog eerw. spr. Met deze woorden sluit het Evangelie yan den H. Mattheus. Dit waren de laatste woor den, welke Christus op'aarde tot zijn aposte len sprak. En zij, als trouwe leerlingen hebben aan het bevel in deze woorden vervat, gehoor ge geven. Zij zijn uitgegaan, overal predikend en wat zij gedaan hebben, hebben ook hun opvolgers voortgezet en aan hun arbeid dan ken wij het, dat wij kinderen Gods zijn en deel mogen nemen aan de weldaden van het Roomsch Katholieke Geloof. Wat de H. Kerk in de H. Mis toeroept „Gratias agamus Domino Deo nostro", later, Britsch-Indië (Paters van Mill-Hril) van China (Paters Franciscanen), West-Afrika (Afrikaansche missie, missiehuis te Cadier en Keer bij Maastricht), Brazilië (missiona rissen van de H. Familie) en Brazilië en Oost Java (paters Carmelieten). De door deze congregaties ingenomen vijf stands, die elk een anderen vorm hebben, bieden een zeer levendigen aanblik. De Missiestand van Britsch-Indië. Wij willen beginnen met e inzendingen van de missie uit Britsch Indië. Men ziet er zeer kunstig handwerk, zoowel mannen- als vrouwenwerk, o.a.' een tweetal Sarongs, een meisjescostuum, een vrouwenkleed, bor duurwerk uit Madras, verder een Indisch Antoniusbeeld, een cither van zeer bijzon deren vorm, een panterhuid uit Uganda, de schaal van een schildpad, tal van voorwerpen, vervaydigd van bamboe, waaronder we bijv. noemen een koker van bamboe, tegelijk DirectieMr. Th. WESTERWOUDT. De strijd .oor het Lisscr 1 o wij den Heer, onzen God, danken,dat woord wil spr. ook tot de aanwezigen richten. Men moet God danken vopr de yyeldrud van het Heilig Geloof en men moet deze dankbaarheid toonen door het missiewerk te steunen. De ijver, welke de aanwezigen voor de tentoonstelling hebben getoond is spr. een waarborg, dat zij ook den steun aan het missiewerk niet zullen onthouden. Het is, aldus spr., een niet te loochenen feit, dat in alle kringen van katholieken, de belangstel ling en ijver voor het missiewerk zich meer en meer openbaart. Steeds meer wordt er gedaan voor de hel den, die naar de verre missielanden trekken om daar het H. Evangelie aan de arme hei- dene te prediken. Ook Lisse viert zijn missie dagen en spr. hoopt, dat deze missiedagen een beweegreden te meer mogen zijn om der. ijver voor het missiewerk te vei'-- dienstdoende als hoofdkussen, wateremmer, melkemmer enz., een viool, een fluit en een 'parapluie, alles geeneens van bamboe. Alle voorwerpen hebben een zeer bij zondere beteekenis, die door de eerw. paters op zeer duidelijke en onderhoudende wijze worden verklaard. Zoo hoorden wij een interessant verhaal over de verwoestingen, welke de witte mieren kunnen aanrichten, over het koppensnellen en ten slotte een nieuwe manier van ploegen op zandgrond, waarbij de. voren in het land getrokken wordt, tevens het zaad in de voren valt en het zand weder in de voren terugvalt. Drie bewerkingen dus door één instrument. Zoowel dc tentoongestelde voorwerpen als de verklaringen zijn zeer interessant. Dc missiestand van China, toont behalve een uitgebreide collectie ge waden, allen even kleurig cn fijn van af werking, een groot aantak zooals men dat jfpv 'i - Een aardig moment midden in het veld. Spr. wijst er op, hoe men dit doen kan door zijn zonen uit te zenden naar de missie landen als predikers van Gods woord, maar het kan ook op andere wijze geschieden, nL door een vurig gebed, dat God de arbeid der missionarissen moge zegenen. Gij zijt getuigen, aldus spr., van de groote offers, die zij brengen, wanneer zij alles, wat hun dierbaar is, verlaten. Leert daaruit ook zelf eens blijmoedig een offer te brengen voor de Missie. Niet alleen gebed is noodig, maar ook geldelijke steun. Spr. hoopt, dat de komende missiedagen een middel mogen zijn om de glorie van God te verhoogen, en tevens dat zij ook een middel tot eigenheiü- ging mogen zijn. ,Zoo zullen de komende dagen strekken tot eer van God, tot hei! van de kerk en tot zegen van ons zelf, want Jezus Christus, die gezegd heeft „Wat gij aan den minste der mijnen hebt gedaan, dat hebt ge aan Mij gedaan", zal zijn zegen, uit storten over uw werk en uw ijver. Met den wensch dat de missie week in alle opzichten ruime voordeelen voor de missie Zal opleveren, verklaart spr. de tentoon stelling voor geopend. Op deze enthousiaste woorden volgde een luid en langdurig applaus. Daafna werd door alle aanwezigen een rondgang gemaakt over de fraaie tentoonstelling, die we! even speci aal de aandacht verdient. De Tentoonstelling. Allereerst dient vermeld te worden, dat de geheele ensceneering der expositie ontworpen is door den architect den heer C. Barnhoorn. Vertegenwoordigd ziin de missies van Zou noemen, „snuisterijen". We noemen hier o.a. een aantal geldstukken, eetstokjes, kóralen, een borstel van palm, schrijfbe hoeften, kleine schoentjes. Verder reliefwerk op Chineesch papier, zeer mooi van uit voering, een groot kleed, dat dienst gedaan had als voorhang in de woning van een man darijn, een miniatuur van een draagstoel zooals deze ter beschikking staat van de missionarissen, wanneer zij reizen door het binnenland moeten maken. Deze draagstoelen geheel uit riet ver vaardigd worden door twee muilezels ge dragen. Dit is het eenige vervoermiddel in het binnenland van China. Talrijke amulet ten en een origineel bronzen Bouddha- beeld maken tevens deel uit van de collectie. Vooral om de zeer sterk sprekende kleuren geeft deze stand een levendig aanzicht. Dc missiestand van Afrika, toont o.m. een afgodsbeeld, een nationalen afgod, welk beeld aan de missionarissen ten geschenke werd gegeven bij de bekeering van een geheele volksstam. Dan zijn er verschillende huisgoden, een oorlogsgod, maskers, welke bij den eeredienst gebrui kt worden, ivoren trompetten, waaiers, van zeer fraaien vorm, houten bellen, een scepter van den koning, ringen, die aan de voeten der kinderen werden bevestigd ten teeken van slavernij, een slangenhuid van reusachtige afmeting. Vooral de vele uit ivoor gesneden voorwerpen trekken zeer de aan dacht. De missiestand van Brazilië heeft een zeer fraaie collectie uit de vogel wereld. We willen er enkele uit noemen, de paradijsvogel, .kolibri's, een kakatoe, een pepervreter, spreeuwen, een flamingo enz. Verder de vermaarde cameleon, eert zaag- visch, het gebit van Pén kleinen haai, een miereneter, het kleinste aapje, het zgn.pen- I seelaapje, een aantal vlinders, severs en tenslotte verschillende voortbrengselen van het land, waaronder ook de maïsvrucht. Vooral om de dierencollectie, die op deze stand zeer uitgebreid is, is ze interessant. Tenslotte nog de stand van de missie BraziliëOost Java. Ook hier is de cameleon vertegenwoordigd De dierencollectie is hier groot. We mogen er weer eenige noemen, waaaronder de lui aard, de brulaap, een wild zwijn, een tijger- kat, verschillende soorten hagedissen, een schildpad. Dan talrijke insecten, vlinders, kevers, spinnen en tenslotte eenige kunstig vervaardigde fluiten, waarmee vogelgeluiden kunnen worden nagebootst en die dan ook gebruikt wc den om vogels te vangen. Dit is een opsomming van hetgeen de stands zooal te zien geven. Men begrijpt, dat deze opsomming allesbehalve volledig kan zijn. De verschillende verklaringen van herkomst en doel der voorwerpen en talrijke interessante geschiedenissen daaraan ver bonden, die door de Eerw. Paters worden verteld, maken juist zulke exposities een bezoek meer dan waard. Een gang langs de tentoonstelling zal een ieder zonder uitzon dering moeten interesseeren. We mogen hier nog wijzen op een leestafel, ingericht in een der kamers van het patronaatsgebouw, waar voor een klein bedrag tijdschriften, kalen ders, brochures, plaatjes en verslagen van het liefdewerk van den H. Petrus, het genoot schap van de H. Kindsheid en het broeder schap van den Heiligen Geest, verkrijgbaar worden gesteld. Men zal begrijpen, dat ook de opbrengst hiervan ten bate van de missie komt. Het valt niet te betwijfelen of alle Room- schen van Lisse en Omstreken zullen deze gelegenheid te baat nemen om. door het be zoeken van deze zeer fraaie tentoonstelling blijk te geven van hun sympathie met het schoone missiewerk. Lichtbeeldcnavond. Te 8 uur werd in het Bondsgcboud door Father Schoen, maker een lezing met lichtbeelden gegeven. Stampvol was de zaal; velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen De Father bracht op het doek de Missies in Midden-Alrika, aan de bronnen van den Nijl, waar Father al eenge jaren werkzaam was. In verschillende beelden deed Father duidelijk uitkomen het groote aantal be keerlingen in die jaren. Father deed uit- komenij dat waren er meerdere priesters, het aantal bekeerlingen zou gewis en zeker veel grooter zijn. Door eenige leerlingen der scholen wer den enkele stukjes betrekking hebbend op het missiewerk, op magnifieke wijze ten too. neele opgevoerd. De avond prachtig geslaagd. Het Retraitefonds. „St. Ignatius" hield Vrijdagavond op een der bovenzalen van het Bondsgebouw hare 14e jaarvergade ring. De opkomst was niet bijster groot. De voorzitter de heer P. Warmerdam opende met den Christelijken groet en heette alle welkom. Spreker zeide dat, alhoewel we niet te' klagen hebben over de deelname aan een gesloten retraite in den afgeloopen win ter, kan het toch beter. De notulen werden gelezen en vastgesteld. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat naast een ontvangst van f 626.97',.. een uitgaven t(iel te boeken van f 626.01 al- zoo een klein vcordeelig saldo. De voorzitter dankte de milde gevers voor de vrije giften waarvan een bedrag van f 124.was binnen gekomen. De voorzitter becritiseerde sterk de wijze waarop de secretaris zijn post doet verlaten. De bestuursverkiezing bracht tot uitslag dat de aftredenden bestuursleden, de heeren W. Sprengers, L. van Dijk en Jer. Slootbeek werden herkozen. In de vacature J. v. d. Zwet werd bij stemming gekozen de heer G. der Linden, welke de benoe ming aannam, waarna de voorzitter hem feliciteerde en in hem een goeden kracht voor het fonds vond. De voorzitter deelde mede, dat Lisse van de Kerstmisre traite 25 plaatsen voor ongehuwden krijgt en een voller voor den gehuwde rond Nieuw jaar. Hiervoor een woord van dank aan Rec tor Jansen Schmidt. Voor inlage is eiken Zaterdagavond gelegenheid om 8 uur tot half negen. Na de rondvraag werd de ver gadering na het dankwoord van den voor zitter met den Christelijken groet gesloten. Ernstig ongeval. Vrijdagavond heeft te Oestgeest bij hel passeeren van een hoek Van een straat een aanrijding plaats gehad tusschen den auto vn den heer De K. uit Rijnsburg en den motorrijder, den heer D. uit Wassenaar. De heer D. werd van zijn motor geslingerd en is met ernstige verwon dingen naar het St Elisabeth-gasthuis te Lei den overgebracht. Uitvoering. De R. K. Oratorium-Ver- eeniging zal Vrijdag 30 Mei een uitvoering geven in de Stadsgehoorzaal. Het aantal werkloozen. Thans bedraagt het aantal werkloozen in deze gemeente nog 803; het vorige jaar om dezen tiid was dit 1134. Opgespoord. Te Hilversum is aange houden en naar hier gebracht de Duitsche dienstbode A. L., echtgenoote van H. P. uit Bebra, die verschillende voorwerpen uit haar dienstbetrekking had meegenomen, ge lijk gemeld en wier aanhouding door den Commissaris van Politie alhier was aange vraagd. Ook te Hilversum schijnt ze reeds weer bezig te zijn geweest. Eindelijk er in geloopen. Door den rijksveldwachter te Oegstgeest is aange houden de 19-jarige P. K., los werkman, al hier, die betrapt werd bij inbraak in het lokaal van het Zwembad. Hij is naar hier gebracht, daar hij de dader is van de inbra ken in de diverse sporthuisjes, etc. R. K. Kiesvereeniging „De Eenheid". Deze houdt a.s. Dinsdag des avonds te 8 uur eene ledenvergadering in het K.S.A.- gebouw. Op deze vergadering zal de Weled. gestr. heer J. P. Gouverneur 'n uituinzetting geven over het ontwerp Algemeen Kiesreglement. We vertrouwen dat het aan belangstelling van de zijde der leden niet zal ontbreken, daar de vergadering van Dinsdag 20 Mei tot nu a.s. Dinsdag is verdaagd. Heerenmodemagazijn. Op uilnoodiging brachten wij- een bezoek aan het Vrijdag j.l. geopende heerenmodemagazijn van den heer W. van Diggele aan de Floris Schoutenstraat alhier. Behalve de groote sorteering petten en hoeden, welke in de ruim ingerichte éta lage zijn uitgestald, doen de zij-étalages het oog iets bekoorlijks aan, daarbij komt nog dat genoemde heer een speciale paskamer aan zijn magazijn heeft verbonden, kortom liet geheel geeft iets aparts, iets waar ons dorp dat zich mettertijd meer en meer uit breidt behoefte aan had. We hopen dan ook dat genoemde firmant succes moge hebben Barometerstand 9 uur v.m.: 758, "V ooruij OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10^ Haarlem. en wenschen hem {5oede zaken harte toe. Burgerlijke Stand. Van 16 tot 23 Me; 1924. Geboren 20 Mei Engelbertus, z. v. C. Broekhof en J. M. L. Guldemond. 22 Mei Arris Cornelis, z.v. H.Heemskerlr en A. Waasdorp. Ondertrouwd Johannes Cornells Abra ham van der Werve, 26 j„ te Amsterdam en Wietske v; n Wijk, 23 j., alhier Johannes Theodorus Angevare, 28 j., te Voorhout en Anna Warmenhoven, 23 j„ te Noordwuk. Getrouwd; C. van Tol, 29 j„ te Katwijk en W. A. de Ridder, 26 j„ alhier.; G. van Rhijn, 26 j. en A. V. Deun, 23 j. N. L. Andres, 36 j-, te Heemstede en A. D. E. Halmke, 30 jr., alhier. Overleden 18 Mei: Jacoba v. d. Meulen, 75 j. wed. A. Groen. 22 Mei Johannes van Duin, 66 j„ ge huwd met P. Smit. Herwonnen Levenskracht. In de achterzaal van café de Zwaan vergaderde Vrijdagavond het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht. Een veertiental dames waren tot deze vergadering uitgenoo- digd. De Voorzitter de heer H. Zwaan opende met den Christelijken groet en heette de aanwezigen van harte welkom. Spr. sprak er zijn groote voldoening over uit, dat de aanwezige dames aan de uitnoodiging van het comité hadden gehoor gegeven. Het was voor hem een bewijs, dat bij de aan wezigen de liefde voor het schoone doel van Herwonnen Levenskracht is verleven digd. Vervolgens werd door spr. voorlezing gedaan van een schrijven van het Hoofd bestuur van H. L., waarin hulp werd ge vraagd voor het werk van den bloemen- of speldjesverkoop bij den a.s. bloemendag. Mededeeling werd gedaan, dat op 15 Juni a.s. alhier, de Gewestelijke Encycliek meeting zal gehouden worden, op welken dag ook een speldjesverkoop voor Herw. Levenskracht zal gehouden worden, terwijl het plan bestaat om op Zondag 24 Juli a.s. den grooten bloemen- of speldjesdag te houden. De voorzitter vroeg of allen be reid waren, San het welslagen van deze dagen mee te werken. Alle aanwezigen ver klaarden zich hiertoe bereid. Het .verschil lende werk der onderscheidene dames werd nog besproken. Plannen werden gemaakt voor een bioscoop- en tooneelvoorstelling ten bate van het schoone doel, waarvoor de aanwezigen ook allén hun medewerking toe zegden. Door den voorzitter van den R. K. Volksbond werd bij het eind der vergadering aan de dames het verzoek gedaan, zich te willen belasten met den voorverkoop van pro gramma's en kaarten voor de te houden Ency- cliekmeeting. Door den voorzitter werd nog bekend gemaakt, dat op een der hier ver kochte loten van de loterij ten bate van Herwonnen Levenskracht een hoofdprijs n.l. een rijwiel was gevallen. De gelukkige winnaar hiervan was, de WelEerw. heei kapelaan W. v. d. Voort van de parochie St. Victor. Na nog een opwekkend woord te hebben gesproken sloot de voorzitter de vergadering met den Chr. groet. Vergadering spaarkas. De onder- afdeeling van den R. K. Volksbond de spaar kas „Onderlinge Steun," vergadert a.s Dinsdagavond half negen in café de Zwaan. Punt van bespreking is hoofdzakelijk zomer-- inkoop van brandstoffen en aansluiting bi den coöperatieven inkoop van winkelwaret en brood. De stoomtram ontspoord. Donderdagavond omstreeks zes uur ont spoorde de machine van de stoomtram op den wissel te Bennebroek en kwam dwars over de rails te staan. Het voorbalkon van den voorsten passagierswagen werd inge drukt, doch er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De dienst had drie uren vertraging. Bloemendag voor toevallijders. Ten bate van de vereeniging voor Verpleging van lijders aan vallende ziekte, wordt te Heem stede op 28 Mei a. s. een bloemendag ge houden; op 29 Mei te Bloemendaal, Benne broek, Schten en Spaarndam. 26 MEI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.62J/2 PARIJS 14.40 BRUSSEL 12.45 WEENEN 0.38 LONDEN 11.62'/ STOCKHOLM. 70.95 42-3 C CHRISTIAN IA 37.15 47.30 NEW-YORK ROME

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1