CLYSMA EGYPTIAN Pater Th van Eekeren. t Kampeeren op het strand te Zandvoort. Vereeniging der Eeuwigd. Aanbidding Per week 0.2b Dinsdag 27 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14749 ^it nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Een eisch van naastenliefde C Firma Figee. BINNENLANDSCH NIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. Het Centraal Station te A'dam. LUCHTVERKEER. Pelletier d'Oisy. De luchtverdediging in Engeland. Twee Spaansche militaire vliegers in Marokko dood gevallen. GEMENGD NIEUWS. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. KUNST EN KENNIS. De Intern. Postzegel tentoonstelling. INGEZONDEN. LEGER EN VLOOT. Zomeroefeningen Kader landstorm. anonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Uelefoonnummers; 1426, 2741 eD 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE Adverienüên 35 cent» per regeL vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksi als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij Een onzer medewerkers schrijft ons: Het „draagt elkanders lasten" is een eisch 'en menschelijkheid en christelijke naasten liefde. Voor misverstand is hier geen reden, want ]eder begrijpt en weet, dat hiermede slechts bedoeld wordt, dat wij verplicht zijn, hel lted en den nood van onzen evenaaste te verzachten en te lenigen voor zoover dit in ons vermogen ligt en onze eigen geestelijke en Maatschappelijke positie zulks redelijkerwijze 'oelaat. Wanneer het eisch is, dat'wij elkanders 'eed moeten helpen dragen en elkander in geval van nood moeten bijstaan, dan is het *eker plicht om elkander voor dreigende gevaren te waarschuwen en te behoeden. Is d't plicht voor ieder mensch, nog in hooger Mate geldt dit voor de regeering, aan wie de zorgen voor de gemeenschap bij de gratie Gods zijn toevertrouwd. Terwille van die gemeenschap wordt de buidige regeering op 't oogenblik gedwongen, aan enkele individuen en groepen daarvan 'eed te veroorzaken. Zij kan hieraan niet ontkomen in 't belang van 't algemeen, in 't belang van allen, die onder haar hoede ge steld zijn. Men mag echter verwachten, dat zij daar bij zoo voorzichtig mogelijk zal te werk gaan cn dat zij al haar krachten zal inspannen °m het toegebrachte leed zooveel mogelijk 'e verzachten en de groep, welke zij het leed moet aandoen, zoo klein mogelijk te Maken. Zij, die aan het Katholiek onderwijs ver bonden zijn, met name de onderwijzers, zul len zeker Hoor deze regeering met een nood zakelijk leed getroffen worden. Salarisverlaging zal niet uitblijven, hetgeen seeds officiéél door de regeering is aange kondigd, maar ook zal door hel conccn- treeren van kleine scholen en het facultatief stellen van het zevende leerjaar, het on- derwijscorps met 5 6000 worden inge krompen. De taak van den onderwijzer zal' hierdoor Wel eenigszins worden verzwaard. De in-functie zijnde leerkrachten zullen niet Worden ontslagen. Wellicht zullen slechts Weinigen op wachtgeld worden gesteld. De '"krimping van hete orps zal worden gevon den door ontstane vacatures niet aan te yullen en zoo noodig door op- of inschuiving 3" deze te voorzien. Inmiddels studeeren aan de kweekscholen honderden jongens en meisjes en zwoegen en Ploeteren om de begeerde onderwijsakte Zoo spoedig en goed mogelijk te behalen. Het zijn veelal kinderen uit gezinnen van kleine middenstanders, die zich zware offers Moeten getroosten om het hun kinderen mo- 1 ëelijk te maken de bedoelde studie te volgen. Een zucht van verlichting stijgt er op zoo dra de geslaagde onderwijzer(es) een plaatsje als onderwijzer(es) op een school heeft gc- vonden en in den vervolge in eigen levens onderhoud kan voorzien. Nu vragen we ons echter af. hoe moet het fiaan met die jeugdige onderwijzers, die in de komende jaren met het onderwijzersdiptoma M den zak de kweekscholen zullen verlaten, Maar overal de scholen voor hen gesloten vinden? Is het geen eisch van naastenliefde tegen over de thans studeerenden ook hun nog een behoorlijke gelegenheid te laten het begeerde atnbt na het beëindigen van hun studie tc kunnen aanvaarden, of zeker de ouders van kinderen, die het voornemen hebben zich in "et komende jaar als leerling aan onze kweekscholen te doen inschrijven, te waar- schuwen, dat er groote kans bestaat, dat zij eerst na vele jaren het ambt van onderwijzer kunnen gaan bekleeden en het wellicht door de onderlinge concurrentie van het steeds aangroeiend leegloopend onderwijzerscorps nooit zullen bemachtigen? Wij vragen het slechts en hopen nog op een bevredigend antwoord. Tot zooverre onze medewerker, wiens vraag zeker het stellen waard is. Wij willen echter die vraag, welke wellicht ook bij anderen reeds is opgekomen of althans spoedig zal opkomen, niet in de lucht laten hangen, maar trachten er dadelijk een ant woord op te geven. Uit de jongste memorie van antwoord van Minister de Visser blijkt, dat door de voorgestelde maatregelen een vermindering van onderwijskrachten van 6945 zal worden verkregen, wat een bespa ring van bijna 30 millioen per jaar zal ge ven, Men denke dit eens even goed in. De onderwijsbegrooting vraagt ongeveer een vierde deel van alle staatsuitgaven, n, m. 154 millioen. Van dit ontzaggelijke bedrag gaat ongeveer 112 millioen heen enkel aan salarissen. Er moet dus op het onderwijs worden bezuinigd en veel; anders kan het financiëele evenwicht nooit bereikt worden, wat gelijk zou staan met een nationale ramp. Door salaris-verlaging van het onderwijzers personeel is die voldoende bezuiniging al leen niet te vinden; de onderwijzers toch zouden dan weer dezelfde minimumlijders worden, welke zij te lang zijn geweest. En waar op de schoolgebouwen en het mate riaal niet zoo heel veel te bezuinigen valt, moet de vermindering van lasten wel ge zocht worden in afvloeiing van personeel. Wil dit nu zeggen, dat de kweekscholen nu wel een jaar of tien gesloten kunnen wor den? Laat men niet te pessimistisch zijn! Het ondcrwijzersberoep is natuurlijk als alk andere aan de wet van vraag en aanbod onderhevig. En naar mate men spoediger plaatsing vindt, naar die mate zal de trek ook grooter zijn. Waar echter het getal ver plichte leerkrachten bij het 1. o. in ons land momenteel 33.304 bedraagt en na de voor gestelde vermindering nog 26.449 zal bedra gen, daar blijkt wel, dat stopzetting der op leiding onverantwoordelijk zou zijn. Er valt niet anders te zeggen, dan dat door de be zuinigingsmaatregelen de kans om spoedig geplaatst te worden vermindert; meer niet. Evenmin kunnen wij inzien, dat op de Re geering de plicht zou rusten, om voor de !:weekelingen, welke thans studeeren, over gangsmaatregelen te treffen. Waar de nood der tijden dringt om zelfs onderwijzers in functie op het reeds eenige jaren genoten salaris te gaan korten, daar is zeker geen aanleiding om extra middelen te bedenken, ten einde wel opgewekte maar nog niet be vredigde verlangens van kweekelingen te voldoen. Dan zouden de onderwijzers in functie en zeker de huisvaders onder hen veel eer in aanmerking komen om gespaard te worden. Het „nood breekt wet" is een waarheid, die helaas nooit harder en onverbiddelijker, maar ook nooit noodzakelijker gegolden heeft, dan ten opzichte van de bezuinigings- wet in onzen tijd! Tot groote ontsteltenis van Haarlems katholieken, maar vooral van de parochia nen van de kerk van den H. Antonius ver spreidde zich gisterenmiddag de mare door fje stad, dat de Weleerw. Pater Th. van Eekeren, kapelaan aan de parochie van den H. Antonius, plotseling overleden was. Het Schier ongelooflijke bleek helaas waarheid 'e zijn. Op het onverwachtst was pater Van Eekeren opgeroepen tot een beter leven. Pater Frankenmolen was des middags !®gen 4 uur juist in de pastorie teruggekeerd 'de pastoor en de andere paters waren allen E't), en had getelefoneerd, toen pater Van Eckeren de trap afkwam. Hij viel in de gang £P zijn knieën neder en zeide tegen pater rankenmolen: „Geef me de absolutie, want 'k sterf". Pater Frankenmolen gaf den ster bende dadelijk de absolutie en bracht hem daarna in de kamer van den pastoor, waar '33i hem op een stoel zette. Daarna ging Pater Frankenmolen het H. Oliesel uit de kerk halen, terwijl oogenblikkelijk ook ge- Peeskundige hulp ontboden werd. Toen Pater Frankenmolen in de kamer terugkeer de. lag pater Van Eekeren op den grond, doch hij leefde nog. Hem werd het H. Olie- Sel toegediend; kort daarop stierf hij. De sPoedig aanwezig zijnde doctoren konden P'et anders dan den dood constateeren. De °ntsteltenis in de pastorie was buitengewoon Sroot. Wel was de thans overledene lijden de aan een kwaal, waarvoor hij meermalen, doch vergeefs, getracht had, herstel te vin nen. Eenige jaren beleden is hij eenigen tijd 'n de Maria-stichting verpleegd en ook nog Sedurende korten tijd in het Maria-pavil- '°en te Amsterdam. Het heeft echter niet m°gen baten. De laatste dagen klaagde hij °yer keelpijn. Ook dit lijden was een uit vloeisel van zijn kwaal en zij heeft hem 'bans ten grave gesleept. Midden uit het b°He leven, midden uit zijn werk is hij weg gerukt, Veel, heel veel heeft hij gearbeid ')dens zijn priesterleven en zeker niet het Minste in Haarlem. Hij was geestelijk advi seur van de Martha-vereeniging, directeur Van het Rosa-patronaat en directeur van et St. Franciscus Liefdewerk. Hoe hard en Restadig hij gewerkt heeft, kunnen de leden l'Cfjr vereenigingen vooral getuigen. Met Mfde en toewijding gaf hij zich aan zijn aak en die groote arbeidzaamheid, waar- Mede een buitengewone goedhartigheid ge- Paard ging, maakte hem geliefd bij allen, die et hem in aanraking kwamen. Bij de paro- .Hanen was hij dan ook zeer geliefd en ge- len en zijn plotseling verscheiden heeft e®l ontroering verwekt, j Heeft pater Van Eekeren zich op verschil- ®nd_ gebied lauweren verworven, de meeste «diensten heeft hij wel verkregen als irecteur van het St. Franciscus Liefdewerk. Liefdewerk was hem dierbaar en hij gaf r zich geheel aan. De zorg voor de ver- aarloosde jongens was hem alles en het as zijn grootste vreugde, hen allen rondom Ie vereenigen. Hoe prettig kon hij met e jongens omgaan en hoe hadden de jon- i nSj ,yoms zoo ruwe, onbeschaafde eugd, hem lief. Voor hem hadden ze alles y.er, want hijzelf gunde hun immers ook les. Een vader kon niet beter voor zijn sinaeren zorgen^ dan hij deed. En niet alleen droeg hij zorg voor hun zielehcil, hij bood hun ook wat goed was voor het lichaam. Hoe aantrekkelijk bijv. wist hij de bijeen komsten voor de jongens te maken. Ze kwa men graag en dat was op de allereerste plaats te danken aan pater Van Eekeren. Zelf ging hij meermalen de inkoopen doen van allerlei kleinigheden, welke voor de jongens bestemd waren. En hoe verheugd was hij niet op den dag, dat er een eigen gebouw met eigen kapelletje was. Dat was zijn gloriedag, omdat zoo iets moois, zoo iets heerlijks bereikt was voor zijn jongens. Hen voort te helpen en bij te staan naar ziel en lichaam was zijn grootste vreugde. Zijn heengaan zal voorzeker bij het St. Fran ciscus Liefdewerk een leegte achterlaten, welke niet gemakkelijk zal zijn aan te vul len. Hieronder laten we nog eenige biographi- sche bijzonderheden volgen: Theodosiusvan Eekeren werd 16 Januari 1870 te Maasbommel geboren. In 1889 werd hij geprofest en in 1895 priester gewijd. In hetzelfde jaar werd hij benoemd tot pro fessor in Megen, terwijl in 1898 zijn benoe ming tot lector in de philosophic te Wijchen volgde. Na eerst nog eenige maanden als assistent werkzaam te zijn geweest te Vor- den, was hij van 1904 tot 1918 kapelaan aan de parochie-kerk van den H. Joseph. Sinds laatstgenoemd jaar was hij kapelaan aan de St. Antoniuskerk hier ter stede. De Metten zullen gezongen worden Don derdagavond te 7 uur. De Lauden vinden Vrijdagmorgen te half 10 plaats, terwijl de plechtig gezongen Requiemmis om 10 uur opgedragen wordt. Onmiddellijk daarna wordt het stoffelijk overschot per auto over gebracht naar Wijchen, alwaar het op het kloosterkerkhof zal worden begraven. Het gewone Meimaandlof vond gisteren avond in de St. Antoniuskerk niet plaats. Pater Frankenmolen deed vanaf den preek stoel mededeeling van het zoo tragisch af sterven van den beminden pater, waarna ge zamenlijk een rozenhoedje voor zijn zielerust gebeden werd. De aanwezigen kwamen diep onder den indruk bij het vernemen van deze onverwachte doodstijding. Als tragische bijzonderheid zij nog ver meld, dat het laatste Misoffer, dat de thans ontslapene heeft opgedragen, is geweest een plechtige Requiemmis, Van het Bestuur van het St. Franciscus Liefdewerk schrijft men ons: Zondagavond had hij nog, zooals altijd, gespeeld en gesproken met „zijn" jongens, die hij zoo innig liefhad. Maandagavond moest een twintigtal ko men in het „Franciscanenhuis", om in de kapel voorbereid te worden tot het H. Vormsel. De leerlingen waren aanwezig, doch de leeraar ontbrak.... Toen de jongens verzameld waren in de kapel en een der heeren de droef-sombere tijding overbracht, dat Pater van Eekeren plotseling overleden was, ja, toen voer een felle schrik door hun jeugdige harten, en de gezichten, die zich meer en liever tot een lach dan tot een traan plooien, staarden verbaasd: luide jongenssnikken bewezen. hoe zij begrepen hun allerbesten Vriend on herroepelijk verloren te hebben. Er werd gebeden voor zijn zielerust, aandachtig en vurig, en daarna gingen zij heen, de be droefde jongens, stil en kalm, als nooit te voren. Huiswaarts trokken zij niet, doch zochten hun maatjes in straten en op pleinen, en mèt hen keerden zij terug naar het „Fran- ciscushuis" en verzochten „in de kapel te mogen bidden voor Pater van Eekeren." Wederom werd gebeden, snikkend en weenend, wij, leden van het Liefdewerk, met de verweesde jongens: voor onzen op rechten vriend, om wiens heele leven hing de blijmoedigheid van een liefderijk hart; voor onzen edelen vader, die „goed" was zonder opzettelijkheid of inspanning, zoo geheel van nature, altijd en overal; voor dien eenvoudig-nederigen mensch echt zoon van St. Franciscus die nimmer eer of roem najaagde, maar slechts Gods ver heerlijking zocht; voor dien ascetischen Priester, wiens bewonderenswaardige deug den en heldere wijsheid hem tot sieraad zij ner orde maakten. Hij ruste nu zacht in de rust, die hij aan ons zoo duizendvoudig heeft verdiend. Rust zacht, carissime Pater! de oprichting, dit is bijna 25 jaar, is zij een groote steun geweest voor het bestuur. Zij heeft het eerelidmaatschap aanvaard. Wegens haar hoogen leeftijd trad mevr. KokKavelaars af. Intusschen bereikte ons het treurig bericht van haar overlijden. Ook zij was een der oprichtsters en sinds haar aftreden eerelid der Vereeniging. Mevr. NieuwlandBrandts bedankte als secretaresse, doch blijft als lid van het be stuur, terwijl mevr. van Kessel-^Leuven af trad als raadslid. Aan elk dezer leden is de vereeniging veel verschuldigd en een woord van dank is hier niet misplaatst. Ter aanvulling der vacatures werden ge kozen: mevr. HendrichsAlberdingk, die terstond bereid was de bijzondere leiding der zelatricen op zich te nemen; mevr. Smit Blomjous, als penningmeesteresse; mevr. van Schuylenburchvan den Biesen als se cretaresse. Als prettige variatie tusschen het gewone werk kwam de reis naar de Algemeene Ver gadering te Rotterdam. De Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A, M. Westerwoudt, direc teur der afdeeling, die op allerlei wijze de Gedurende de laatste jaren schijnt het al meer en meer gewoonte worden om op het strand te kampceren. Op het z.g. stilte strand te Zandvoort worden maar tenten neergeplaatst en daarin wordt, door som migen zelfs maanden achtereen, verblijf ge houden. Het vorig jaar vormden die tenten daar als het ware een geheel dorp op zichzclve en men „woonde" daar zoo vrij als maar eenigszins mogelijk was. Wie er verblijf hielden wist niemand. Er waren zeer zeker heel nette en ordelievende men- schen bij, maar er zullen er ook wel onder geweest zijn, van wien dat niet te zeggen is. Voortdurend en goed toezicht daar hou den was voor de Zandvoortsche politie bij na niet doenlijk, daar alleen daarvoor een gedeelte van hel geheele korps zou noodig geweest zijn. Die toestand kan natuurlijk zoo niet bestendigd blijven. De algemeene Politieverordening verbiedt zonder toe stemming van B. en W. het kampceren. Het college van B. en W. le Zandvoort is nu voornemens aan die bepaling streng de hand te houden. Een gedeelte van het strand zal worden aangewezen, waar, na bekomen vergunning, gekampeerd mag worden. Voor voldoende toezicht zal dan zorg gedragen worden, maar voor het af geven van vergunningen moet betaald worden. Hiervoor moet de leges-verorde ning gewijzigd worden. Burgemeester en Wethouders van Zand voort stellen daarom den Raad voor. in die verordening eene bepaling op te ne men dat voor eene vergunning om 24 uur te kampeeren, verschuldigd is 1, voor eene vergunning, voor langer dan 24 uur, maar niet langer dan een week 5, voor langer dan eene week, maar niet langer dan twee weken 9 en voor elke week of gedeelte daarvan, boven de twee weken, 3 meer. Zoodoende zullen de kampeerders zeil mede betalen in de kosten van het toezicht en is steeds bekend welke personen daar op het strand verblijf houden. Jachtakten. B. en W. stellen den Raad voor in de legesverordening een bepaling op te nemen, dat voor afgifte van groote jachtakten, voor alle geoorloofd jachtbedrijf 30 verschuldigd is, voor groote jachtak ten voor alle geoorloofd jachtbedrijf, met uitzondering van den valkenjacht, 15 voor logeerakten 10 en voor kleine jachtakten 5. Verschenen is het jaarverslag over 1923 van de Vereeniging der Eeuwigdurende Aan bidding van het Allerheiligste Sacrament des Altaars en tot Ondersteuning van Arme en Behoeftige Kerken. Uit dit verslag blijkt, dat de afdeeling Haarlem een goed figuur geslagen heeft in 1923. Het spreekt van veel werk en veel ijver in de afdeeling. De onderlinge samen werking was ook uitstekend en in de af deeling heerschte dan ook een opgewekt leven. We la-ten hieronder nog een gedeelte yan het jaarverslag der afdeeling volgen: Al mochten wij in het afgeloopen jaar ge®11 directe financieele vooruitgang constateeren in onze afdeeling, toch mogen wij, dank rij de uibreiding van ons Zelatricencorpj cn andere maatregelen, veel verwachten van de toekomst. In het bestuur hadden vele veranderingen plaats. De vice-presidente, mevr. van Cra- henburghWesterwoudt, die steeds wet zooveel ambitie het naaiwerk regelde en over een buitengewone werkkracht beschik te, rag zich genoodzaakt om gezondheids redenen haar functie neer te leggen. Geluk kig mochten wij haar voor het bestuur be houden. Om gezondheidsredenen ook bedankte de penningmeesteresse, mej. ,W, Beynes, .vanaf animoer in weet te houden bij leden en zelatriccni toonde ook nu zijn bijzondere belangstelling en trad als spreker op in die vergadering. De rede is om haar belangrij ken inhoud opgenomen in hel jaarverslag. De tentoonstelling, op 31 Mei in de Groe ne tuin gehouden, was goed bezocht en de collecteschaal zwaarder dan het vorig jaar. Als verdere bijzonderheden merken we nog aan, dat er meer contact is gekomen tusschen bestuur en zelatricen. Vergaderden tot nu de zelatricen slechts éénmaal per jaar zonder het bestuur, in het vervolg zal om de 2 maanden deze vergadering plaats hebben, waarbij het dagelijksch bestuur aan wezig is. Een presentielijst moet door de zelatricen worden geteekend en zij kunnen bij elke samenkomst haar contributies af dragen. Nog werden ter vereenvoudiging van de correspondentie briefkaarten gedrukt, die terstond na elke aanvraag aan den afzen der worden toegezonden, en waarop is ver nield, dat hel verzoek op de eerstvolgende vergadering in behandeling komt. Alles in de vereeniging wijst op haar levenslust; de afdeeling is haar zilverfeest nabij. We hopen het grandioos te kunnen vieren en vertrouwen dat ons pogen om kerken en kerkjes te installeeren, door den Allerhoogste met welgevallen wordt gezien en dat wc in de a.s. 25 jaar ons in Zijne bijzonderen zegen zullen mogen verheugen. De gewone algemene vergadering van aan deelhouders der Haarlemsche Machinefa briek voorheen Gebr. Figee, heeft de balans en de winst en verliesrekening over 1923 goedgekeurd en het dividend op f 80 per aan deel vastgesteld. De her F. M. Delfos werd als commissaris herkozen. Aan het verslag over 1923 ontleenen wij Ook in dit jaar ging het verkrijgen van op drachten met groote bezwaren gepaard. Evenwel slaagde de Mij. er in, met de mede werking van een der vertegenwoordigers en door persoonlijk bezoek, in het begin van het jaar een belangrijke buitenlandsche opdracht te boeken, welke later nog werd uitgebreid. Ook van buitenlandsche suikerfabrieken kwamen wederopdrachten voor loskranenjbin- nen. Hoewel orders uit Indië niet dien om vang hadden van vorige jaren, gelakte het nog enkele opdrachten te boeken, waaronder een electrische ophaalmachine voor een ko lenmijn, de complete uitrusting met electri sche lieren en kranen voor een stoomschip, en een torenkraan voor het lossen van suiker riet terwijl verder voor binnenlandsche reke ning verschillende opdrachten voor lieren, kranen en transportwerktuigen werden ont vangen. Hoewel teleurstellingen de directie met bespaard bleven en zij een groote buitenland sche opdracht moest missen, die in verband met de behoefte aan werk in het land zelf tegen een hoogeren prijs werd geplaatst, waren de werkplaatsen gereld van werk voor zien, zij het dan ook, dat het aantal werklie den eenige vermindering moest ondergaan. In verband met de noodzakelijkheid om de kranen voor de suikerfabrieken op tijd af te leveren, hoewel zij dikwijls te laat werden be steld was het noodig weder vergunning tot overwerk aan te vragen. Vele van de verkregen opdrachten kwa men vóór 't einde van 't jaar tot aflevering, ter wijl de Mij met een voldoend aantal bestel lingen het loopende jaar kon aanvangen. De vooruitzichten voor 1924 zijn, volgens de directie, evenals het vorige jaar, onzeker. Het vereischt groote inspanning om, in ver band met de scherpe concurrentie, opdrach ten machtig te worden De enkele lichtpunten, die zich hier en daar voordoen, doen de di rectie echter de hoop koesteren, dat haar in de toekomst de gelegenheid zal worden 4» j gegeven, de volle capaciteit van de werkplaat sen te ontwikkelen. Daartoe zal zeker veel bedragen het eindi gen van den onzekeren toestand, waarin de wereld na den oorlog is geraakt, terwijl even eens met verlangen wordt uitgezien naar ver mindering van de drukkende lasten, die door de Industrie moeten worden opgebracht. Van het uit balans- en de winst- en verlies rekening blijkende bruto-saldo ad f 295.303, wordt f 195,303 voor afschrijving bestemd. Van de beschikbare netto-winst, groot 1100.000 wordt een dividend van 8°0 uitge keerd. De balans vermeldt onder activa o.a. ter reinen gebouwen en gereedschappen f 789,368, kassa en kassiers f 193,650, effecten f 141.489, debiteuren f 233.120, werken in constructie f 412.273, goederen voorraad f 94.525, totaal f 3.924, 626 en onder passiva aandeelenkapitaal f 950.000, 4*4 hypoth. obligatieleening f 134.000, crediteuren f 222,812, ontangen termijnen f 261.718, re- serven f 200.840. DE ARBEIDSGESCHILLENWET. Het Eerste-Kamerlid Westerdijli Rijksbemiddelaar. Bij K. B. is met ingang van 12 Mei j.l. be noemd tot rijksbemiddelaar in het 1ste district de heer J. B. Westerdijk, lid van de Eerste Kamer der Slaten-Generaal te Uit- huizermeeden. Deze benoeming is geschied ter vervulling van de vacature van wijlen dr. Van Ketwich Verschuur. DE RIJKSADMINISTRATIE. Ministerieele beschikking®» ter vervanging van K. B. Naar de Tel. verneemt, is door de regee ring met instemming van de Koningin, een regeling getroffen, waardoor een belangrijke vereenvoudiging in de Rijksadministratie mo gelijk wordt. Tal van aangelegenheden, wel ke, hoewel zulks niet strikt gevorderd wordt door wettelijke bepalingen tot nti toe bij K. B. haar beslag kregen, zullen voortaan bij beschikking van den betrokken minister, geregeld worden. DE ENCYCLIEK-MEETING IN AM STERDAM. Te Amsterdam heeft Zondag op het IJs- clubterrein de Encycliek-meeting plaats gehad. De meeting was niet zoo druk be zocht als andere jaren. Dit lag gedeeltelijk aan het slechte weer. Regenbui op regenbul wisselden eikander af. Als spreker traden op Kapelaan van Dorp, Kapelaan van der Eem, de heer Smulders, wethouder van Utrecht, de heer H. A. Bekker, hoofdbe stuurder van den Ned. Graf. Bord. Nadat door het zangkoor St. Caecilia enkele nummers ten gehoore zijn gebracht, sluit de voorzitter, na nogmaals dank aan allen te hebben gebracht, de bijeenkomst met den Christelijken groet. Zaterdagmiddag is trein 1636 van Amers foort, welke 2.32 arriveert, voor de eerste maal onder de nieuwe overkapping van het Centraal-Station te Amsterdam binnenge reden en wel aan het perron, hetwelk ech ter voor verder binnenkomende treinen dien dag nog niet in gebruik werd gesteld. Zon dag, zijn echter de uit de richting Amers foort komende treinen regelmatig aan het 4e perron binnengekomen, hetgeen dus thans definitief in gebruik is genomen, tenmii st voor zoover de Oostzijde betreft. De Westzijde van vorengenoemd perron kan nog geen dienst doen daar nog 2 van de 33 spanten der overkapping aangebracht moeten worden. Met ingang van den zomerdienst hoopt men het 4e perron ook voor vertrekkende treinen in de richting Hilversum in gebruik te nemen. (De Crt.") Uit Shangaï wordt geseind, dat de Fran- sche vlieger Pelletier d'Oisy door de ongun stige weersgesteldheid Zondag niet kón op stijgen. Hij hoopte gisteren zijn tocht naar Tokio te kunnen voortzetten. De „Westminster Gazette" verneemt, dat de regeering nieuwe belangrijke plannen be treffende luchtverdediding overweegt. De luchtstrijdkrachten zullen geheel gereorga niseerd worden en sir John Salmond zal waarschijnlijk het hoofd worden van een gereorganiseerde luchtstrijdmacht bestaan de uit 600 vliegtuigen in eerste linie en reserve 't Land zal verdeeld worden inlluchtdistricten, overeenkomende met de militaire districten. Het volgend jaar zullen 20 nieuwe luchtsta tions worden opgericht met Hendon als ver- dedigings-centrum. Uit Madrid wordt officieel gemeld, dat een militair vliegtuig dat boven de linies der Rif-bewoners vloog, op vijandelijk ter rein is neergestort, waarbij de twee inzit tende officieren werden gedood. EEN NEDERLANDER TE LONDEN VERMOORD? De Londensche politie stelt al haar krachten in het werk om het mysterie op te lossen van den dood van een directeur eener Arnhe.msche onderneming, wiens lijk in de Theems is gevonden. Het slachtoffer werd het laatst gezien, toen hij de vorige week het Imperial Hotel verliet. Hel on derzoek wordt Donderdag geopend, Nader vernemen wij dat hel lijk dat in de Theems te Londen is gevonden, is van den heer Jan Veth, directeur der N. V.' Arnhemsche Fayence-fabriek te Arnhem. Hij is ongeveer 14 dagen geleden naar Londen vertrokken. De familie te Arnhem had de laatste week niets meer van hem vernomen. Eenige familie-leden zijn naar Londen .vertrokken. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Vooruit. OPGAVE VAN: HET LIJK VAN DEN VERMISTEN KNAAP OPGEHAALD. Op den 2) en dezer waren in het IJ te Amsterdam, nabij den Westerdoksdijk, een aantal knapen aan het zwemmen. Plotse ling verdween een hunner, een 12-jarig ventje, wiens ouders in de v. Boetselaer- straat woonachtig zijn. Er werd geruimen tijd gedregd door politieagenten en opva renden van de politieboot, doch alle po gingen waren tevergeefsch. Zondag zag men een lichaam drijven en spoedig werd het met de dreg naar den wal gehaald. Het bleek de vermiste kleur" te zijn. Zaterdagmiddag 3 uur is naar de „Msb." meldt, in het Paleis van Egmond te Brussel de Internationale Postzegel-tentoonstelling geopend. Er zijn circa 300 inzendingen uit de meeste landen ter wereld. De Nederlandsche inzen ding van den heer H. P. Manius te Amster dam met Mauritius (w.o. 1848 nos. 1.2) ver tegenwoordigt ons land wèl waardig. Wat Theod. Champion, Parijs uit zijne particulie re verzameling te zien geeft, is nimmer te zien geweest eerste uitgaven Britsch Guya na, Hawai, w.o. 13e Missionaris-zegel, nos. 1.2 benevens latere 1.2 P in uniek-fraaie ex. En inzenders als Frank Godden, Londen, Hind, Utica bij New-York, de unieke ver zameling België van de Smeth, naast inzen dingen van Mr. Caroly, en tallooze anderen de reis is dubbel de moeite waard. Uitsluitend op de tentoonstelling is uit gegeven een 5 Fr. zegel, bruin, gedrukt in vellen van 4 ex. 50.000 stuks. De vraag daar naar is zoo overweldigend, dat spoedig „uit verkocht" vernomen zal worden. Een ieder heeft er 2 Fr. toegang en een uur wachten blijkbaar voor over. Dozijnen politieman nen hielden de kooplustigen in bedwang;. (Voor den inhoud van deze rubriek stel* ie Redactie zich niet aansprakelijk-* DE NOOD DER DUITSCHE PRIESTERS. Wij hebben onlangs medegedeeld doot middel van de Pers, dat wij onze actie ten bate der noodlijdende Duitsche Priesters wilden beëindigen, omdat de toestand in Duitschland eenigszins verbeterd was. Des niettemin komen wij heden nog eens beroep doen op de bekende milddadigheid van onze Katholieke iandgenooten. Onze oproep geldt thans de toekomstige Duitsche Pries ters, de Seminaristen. Door de ongekend hooge prijzen der levensmiddelen is kostprijs en studieprijs van de verschillende Semina- rie's schrikbarend gestegen. In sommige seminarie's varieert deze stijging tusschen 100—-150°,, veigejcien met dén prijs van 1914. Het ligt voor de hand, dat tal van Se minaristen, vooral zij welke voortkomen uit arbeiderskringen dezen hcoger. kostprijs niet meer kunnen betalen. Wijkregen tal van brieven van ons bekende Duitsche Semina risten, welke ons hun nood, hun hooge nood kunnen klagen. In een brief schrijft ons een dezer Theologanten: „Ik weet niet meer wat te beginnen j^mijn ouders kunnen mij onmogelijk helpen, ik heb thans besloten mijn studie een jaar op te schorten ik wil dan in de mijn werken om het noodige geld voor de studiekosten te kunnen verdienen." Deze zinsnede teekent wel den toestand. Het wil ons dan ook voorkomen, dat er nog wel edelmoedige Hollandsche Katholieken gevonden worden, die voor zulke arme stu denten iets over hebben. Wij doen daarom nog eens beroep, stuurt or.s een kleine bij drage opdat wij enkele zeer arme Seminaris- en kunnen helpen om hun heerlijke roeping t H. Priesterschap te kunnen voortzetten cn te voleindigen. Giften worden gaarne in ontvangst genomen dooor Rector Gillissen, Gezellenhuis Heerlen of door de andere E.E. H.H. van 't Priestercomité. Namens 't Priestercomité, Mgr. Dr. H. A. POELS, Heerlen J. NICOLAYE, Pastoor Molen berg, Heerlen. Fr. POELS, Rector Ziekenhuis, Heerlen. J. GILLISSEN, Rector Gezellen, huis, Heerlen, Secr.-Penningm. Van 21 Juli tot 9 Augustus zullen voot-, de vrijwilligers van den kaderlandstorm zomeroefeningen worden gehouden, waarbij deze troepen als volgt zullen worden gele gerd de vrijwilligers uit de groepen Rotter dam en 's-Gravenhage te Nijmegen in de infanterie-kazerne aldaar, de vrijwilligers uit de groepen Amsterdam en Breda in een' barakkenkamp te Laren, de vrijwilligers uit de groepen Assen, Zwolle, Apeldoorn, Arn-( hem, Groningen, Leeuwarden, Ruurlo enil Middelburg in een barakkenkamp te Har derwijk, en de vrijwilligers uit de groepen! Maastricht en Eindhoven in de logieslcod? sen te Venlo. Voor het in orde maken dezer kampemen-v ten moet burgerpersoneel in dienst word"** genomen. *»v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1