Reclame Drukwerk SPORT EN SPEL. DAMMEN. Berichten uit enze vorige oplage. DE SPAARNEBANK GEMENGD NIEUWS BLOEMENDAAE HEEMSTEDE. 5 Rerum Novarum-meeting. Wed. R.K. Volksbond. Zondagavond kwam de afdeeling Heemstede in feestelijke ver gadering bijeen ter herdenking van de uit vaardiging der encycliek „Rerum Nova rum". Door de goede zorgen van den ho venier Jansen was 't podium prachtig ver sierd met groen en bloemen. Nadat de on- derafdeeling „Koning David" een paar op gewekte nummers had doen hooren, opende de voorzitter te ruim 7 uur de vergade ring. Spr. constateert met vreugde de vrij goede opkomst, heet allen hartelijk welkom, in 't bijzonder den Geestelijk Adviseur, den Weleerw. heer Brinkman, benevens de bei de sprekers van den avond, den Weleerw. heer Huberts, Kapelaan te Amsterdam en den heer Klein, lid van den gemeenteraad te Haarlem. Een mooi bedrag. MONNIKENDAM. HAARLEM. Personalia. De Jubilea bij de E.N.E.T. De zaak betreffende de Heinrich Riesenboonen. AAN ONZE ABONNÉ'S. Herhaaldelijk ontvangen wij bericht van onze agenten, dat sommige week- en kwartaal-abonné's de abonnementsgelden niet OP TIJD voldoen. In het belang eener goede administratie zijn de agenten verplicht, zoo- we! de abonnementsgelden van hen, die per week betalen, als die van de k /arfaal-abonné's op zoo kort mogelijken termijn aan ons af te dragen. Wij verzoeken daarom aan allen, de abonnementsgelden steeds op tijd te willen voldoen en niet de agenten twee-, drie-, ja zelfs nog meerdere maler om die toch kleine bedragen te laten vragen. Legt het geld steeds gereed, daardoor helpt U de agenten hun niet altijd even gemakkelijke en aangename taak goed te volbrengen. DE ADMINISTRATIE. N.V. Haarlemsche Sodafabriek. Kalie Djompo. De Melkoorlog. Nog geen overeenstemming. BURGERLIJKE STAND. „Werf Conrad". N. V. Techii. Maatschappij Heringa en Wuthrich. VOOR DEN POLITIERECHTER. dient zoo uitgevoerd te worden, dat het geld er voor uitgetrokken, met rente wordt terug ontvangen. Voldoet Uw drukwerk aan I dien eisch Onze firma belast zich gaarne met de uitvoe ring van Uw drukwerk voor DE HAMIT en mocht reeds verschil- lende orders voor deze tentoonstelling tot genoegen afleveren. N.V. Drukkerij De Spaarnestad KLACHTEN OVER BEZORGING. l*mwm Van het Hot Prins Hendrik naar Amsterdam en den Haag. Herstemmingen voor de Fransche Kamer. Brand te Beilen. Bond arbeiderswoningbouw- vereenigingen. Minister Ruys te Breda. De toestand te Enschede. Medische scholen in Rusland. Een nieuw schandaal in de V. S.t Het Swain-eiland. '435e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 26 Mei- 5e Klasse 5e Lijst. Hooze prijzen: AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zeg' het óns. Inbraak. ,OP STRANDDIENST." 1 Hi mij, helaas, nooit vergund geweest, mijn Journalistieke gebreken te toonen, in brieven aan mijn krant, terwijl ik, als dra ger van 's konings rok, ergens was ingekwar tierd, op manoeuvre was, in 't kamp lag, of mij verveelde op 't fort. Als lid van den Bloemendaalsche Reddings-brigade, zal ik echter ook mijn berurt hebben van dienst, 'k Stelde me er gouden bergen van voor. Zoo n heele dag aan 't strand, dacht mij, sou stof geven voor reuze-stukjes in de krant. En elk stukje in de krant nu ja denk maar aan de fantasiereis naar 't land van de bergen. Zaterdag j.l. zou me de eerste stof opleveren, hoopte ik, want de strandrooster vermeldde, behalve enkele namen van Haarlemmers, ook dien van den eerzamen Overveener, die u zoo nu en dan m dit blad dingen vertelt, die u allang we ten kon. Stranadienst, wil zeggen: dienst aan het strand, toezicht houden op de baders en zwemmers. Behulpzaam zijn als er ongeluk ken gebeuren. Min of meer zenuwachtig van de verantwoordelijke positie, waarin ik eens klaps geplaatst werd, verorberde ik m'n middagmaal; niet te veel, want zwemmen met een volle maag is niet goed. En bo vendien, als je den langen Zeeweg tegen wind in hebt op te tornen, dan zit een co pieus dinée je in den weg. M'n vrouw vroeg, met een bedenkelijke beweging van haar wijsvinger naar haar voorhoofd, of ik nou naar 't strand ging. Dat nou, sloeg op de grauwe wolkgevaar ten, welke langs het zwerk trokken en op de rukwinden, die door onzen rozestruikjes gierden. „Natuurlijk," was natuurlijk het antwoord, „als de storm het hevigst is, is de redding het meest noodzakeliik," en m'n motor aanzettende tufte ik weg, de ontberingen van den stranddienst tegemoet. Op den geheelen Zeeweg was echter geen sterveling te bespeuren, dan wat onrustige meeuwen, die toch zeker geen hulp noodig hadden. Aan 't strand gekomen, was dit eenzaam en verlaten, als de cent met een gat in mijn portemonnaie op 't eind van 't kwartaal. De hemel was echter niet verlaten, want dikke, vette wolken, kwamen van over zee recht op 't land af. Eenige Haarlemsche Red- ding-Brigadieren waren reeds in de politie post aanwezig. Pas had ook ik daar m'n stramme beenen uitgestrekt, of de bom barstte los. In Indië heb ik 't wel eens zien regenen, zoodat de bandjirs door de dalen en over de vlakten donderden, maar dit was geen regenen meer. Dat was een wa terval. Volgens Haarlemsche ooggetuigen heeft 't Zaterdagmiddag in Haarlem ook ge goten, maar dat was slechts 't nadruppelen, van wat wij, eenzame stranddienstdoeners, in de politiepost boven op ons hoofd kre gen. Gelukkig was 't beschermende dak van de politiepost er tusschen, anders hadden we geen droge rib in ons lijf gehouden. Wat de regen alleen niet kon, n.l. de red ders en adspirant-redders op 't land laten verdrinken, zou bij dan eens probeeren in samenwerking met den wind. Met vereende krachten werd de post bestormd, zoodat deze steunde en sidderde op z'n betonnen voetstuk. Soms dachten we, dat we met post en al den Zeeweg af zouden rollen om ergens tegen den watertoren te stuiten. Dank zij de 7-duims draadnagels, waarmee de tent vastgehouden werd, gebeurde dit niet en de elementen,het nuttelooze van hun pogingen inziende, trokken verder land waarts. Nadat de dienstdoende agenten, ais wijlen de uitgestorven monniken in het Hospitium op den St. Bernard, voor de ar me verdoolden (wat deden ze ook in de kou?) warme thee hadden gezet en nadat deze zich aan de verwarmende dranken hadden te goed gedaan, werd er nog even gestranddienst, maar toen na eenige uren wachten geen mensch kwam opdagen om gered te worden, trokken de Brigadieren maar weer landwaarts. De Vrijwillige Brandweer. Woensdag avond had in het café restaurant Roozendaal te Overveen een vergadering plaats, waarbij Burgemeester, Wethouders en Gemeente raadsleden waren uitgenoodigd, om in sa menwerking met hun tot een definatieve tot standkoming over te gaan. De wethoudeft, de heeren J. C. Laan en E van Nederhasselt en de raadsleden, P. Otto en A. F. Kremer, hadden aan deze uitnoodiging gevolg gegeven en ongeveer 30 leden die zich voor dit doel beschikbaar hebben gesteld, waren aanwezig. Van den Burgemeester was bericht van verhindering ontvangen. De Voorzitter, de heer J. D. Meeuwig, leidden deze vergadering op uitstekende wijze en memoreerde in groote lijnen het nuttige doel van een vrijwilligen brandweer, vooral in de gemeente Bloemendaal, waar voor hem na deze uiteenzetting hartelijk dank werd gebracht. Het resultaat was dat beide wethouders en de aanwezige raadsleden hunne medewer king zullen verleenen. Door het bestuur zal binnen korten tijd een nitgebreid plan bij Burgemeester en Wethou ders worden ingediend, om in een alge- meene vergadering van den gemeenteraad te worden behandeld. Na het zingen van het bondslied, be treedt de Welerw. heer Huberts den katheder: Toen 15 Mei 1891 de encycliek „Rerum Novarum" verscheen te midden van den ehaos van maatschappelijke verwording, aldus spr., kon 't niet anders of deze roep stem deed de wereld verbaasd staan. Dit woord moest doordringen tot in alle lagen der maatschappij. En waar de Paus in zijn encycliek er van gewaagt, dat de toestand voor velen niet weinig verschilde met die der slaven; waar hij aangeeft, de middelen ter genezing dier zieke maatschappij, daar blijkt het zoo duidelijk. Jat de „Rerum Novarum" is een program. Als hij spreekt over de toestanden der werklieden, dan spreekt hij als plaatsbekleeder van Chris tus, omdat de oplossing der sociale kwes tie alleen mogelijk is volgens de beginselen onzer Roomsche kerk. Het vraagstuk der maatschappij is een vraagstuk var. gods- dienstigrzedelijken aard. Een andere op losing is niet mogelijk. Dat getuigde dan ook de Engelsche minister Balfour, toen hij zeide tot het Britsche volk: „er zal geen vrede zijn onder de volkeren, zoolang zij God niet erkennen als hun Meester!" Hoe was de toestand? Den arbeider was zijn Zondag ontnomen, ja, men had hem alles ontnomen: men had hem zijn God ontno men. De Paus wijst er op. dat het volk tot God moet worden teruggevoerd. God zegt: „Zoekt het Koninkrijk Gods en Zijne ge rechtigheid, en al het andere zal u worden toegeworpen.". De Roomsche kerk staat niet tegenover vooruitgang en beschaving, maar wel tegenover wanbeschaving en mis kenning van God. Eerst de béde: „Laat ons toekomen Uwe Rijk" en dan de bede: „Geef ons heden ons dageiijksch brood." Op den bodem der kerk zijn ontstaan de Romsche werklieden- en vakbonden, om zoodoende de gedachten van Leo XIII neergelegd in de „Rerum Novarum" te ver wezenlijken. Men klaagt over minder mee leven met de organisaties, omdat de ma laise kwam, omdat men terug wilde naar de oude tijden,, maar professor Angenent heeft juist dezer dagen op 't congres der R. K. Metaalbewerkers nog gezegd, dat de tijd voor bedrijfsorganisatie gunstiger is dan ooit. Als zulk een groot man dat durft zeggen, is dat een bewijs, dat de „Rerum Novarum" niet mislukt is en niet heeft uit gediend. Maar 't solidarisme moet meele ven. Men moet vertrouwen stellen in el kander, vertroowen stellen in de leiders. Wat hebben de Roomsche organisaties al niet gedaan voor volksontwikkeling en welvaart. Goede lectuur, spaargelegenheid, apolegetische en sociale cursussen, enz. Daarom vraagt de Roomsche Kerk een heid en medewerking in die eenheid. Tevredenheid; een Jeugd, die men zoo gaarne laksheid noemt, wordt ons in den strijd voor betere levensvoorwaarden niet ontnomen. Eensgezind werken en strijden overeenkomstig onze Roomsche beginse len, dat moet ons ideaal zijn. Dan kan aan het einde van ons leven in vervulling gaan, het geschreven woord: „Over weinig heb ik u gesteld; over veel zijt gij getrouw ge weest; groot zal uw loon zijn in den he mel!" (Langdurig applaus). Hierna komt de heer Klein aan het woord. Spreker zegt, dat toen dc Paus zijn encycliek uitvaardigde, voorgelicht door dne H. Geest, hij eerst den zickelij- ken toestand der maatschappij constateer de; alzoo als een goed geneesheer eerst de diagnose vaststelde, daarna ons wijst op de geneesmiddelen, die wij niet meten gebrui ken. De Paus waarschuwt ons voor de so cialisten die verkondigen, dat de produc tiemiddelen moeten komen uit de gemeen schap. Ja,er zijn er, die beweren, dat eigen dom diefstal is. Die door dusdanige theo- riën in practijk om te zetten 't particulier initiatief zouden dooden. 't schept 'n chaos, 't is in strijd met het natuurrecht. De so cialisten prediken haat; maar de sociale kwestie kan niet anders worden opgelost dan volgens de beginselen van rechtvaar digheid en naastenliefde. Waar de maat schappij ziek is, daar moet hulp verleend worden, 't Particulier initiatief moet be vorderd worden, de staat helpend optre den, zooals wij thans noemen in sociale wetten en maatregelen. Onze vereenigin- gen sterk en sterker maken. De vergade ringen bezoeken, en wat daar behandeld wordt toepassen en uitleven. Spr. spoort vooral de vrouwen aan krachtig mede te werken aan ons Roomsch verenigingsle ven. Zij kunnen zooveel doen, door haar huisgenooten aan te sporen lid te worden en de vergaderingen te bezoeken. Waar verleden jaar in audiëntie bij den H. Va der de federatie mocht vernemen van Z. H„ dat de Katholieke arbeidersbewe ging in Nederland zoo geheel en al werkte volgens de gedachte neergelegd in de en cycliek „Rerum Novarum daar kunnen wij met gerustheid in de toekomst blijven voortwerken. Maar dan krachtig aaneen gesloten voortgewerkt volgens de begin selen van rechtvaardigheid en naastenlief de, en onze organisaties zullen daar staan als hechte zuilen, die alle stormen kunnen trotseeren. (Luid applaus). Hierna gaf het mandolinegezelschap nog eenige nummers ter% gehoore. De voorzitter bracht een mooi dank woord aan beide sprekers voor hun schoone redevoeringen, dankte de mando lineclub, die heerlijk den avond heeft op geluisterd, en beval de onderafdeelingen aan, bij feestelijke gelegenheden den heer Jansen te vragen voor dc versiering fe willen zorgen, die zulks ook dezen avond zoo schitterend gedaan heeft. Nadat de aanwezigen „Roomsche Blijd schap" hadden gezongen," gingen allen om 10 tuir welvoldaan huiswaarts. 't Was een mooie, waardige en leerzame avond. De alhier gehouden predicatie, waarna col lecte ten bate van een nieuwe kerk te Hilie- gom, parochie St.Jozef, heeft opgebracht de som van 800, Van de fiets gevallen. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur kwam de 15-jarige J. M wonende Groote Markt, Haarlem, met de fiets langs den Bronsteeweg in de richting Haarlem rijden. Achter op het rijwiel was nog een jongetje gezeten. Waarschijnlijk doordat een paard en wagen over den weg uitweek, reed de jongen par does tegen het paard op, waardoor hij van zijn fiets op den grond werd geworpen. Zijn metgezel was bijtijds van de fiets ge sprongen. J. M. bekwam schaafwonden aan de beide beenen en toonde neiging tol braken. Een inmiddels ontboden geneesheer con stateerde hersenschudding en oordeelde overbrenging naar een ziekenhuis nood zakelijk. Burg. Stand. Geboren: Martinus., z. van A. van To! en A. van Nieuwkoop; Anna Gerarda, d. van J. G. Bloem en G. M. de Wit; Gerrit en Maria, z. en d. van G. Klok en M. Haster; Johannes An- dreaus» z. van M. Schipper en M. J. de Wijs; Willem Siman, z. van H. van der Lin den en C. Mey. Gem. Vischafslag. Men besteedde in de afgeloopen week aan den Gem. Vischafslag voor bot 0.18 0.29, voor aal 0.35 a f 065 per pond. Er was vee! aanvoer van binnenaal. 1 In het bestuur van de R. K. Federatie van woningbouwvereenigingen is herkozen de heer Chr. Donsen. Benoemd is tot lid van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van kunsten en we- I tenschappen prof. dr. A. A. van Schelven, hooglecraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, wonende alhier. Vanuit het trampersoneel heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit dc hee ren J. IJsendijk, hoofdchef E. S. M., J. Steenkist en G. West, conducteurs, die zich ten doel stelt, gelden in tezamelen, om in staat te worden gesteld een feestavond tc organiseeren voor al degenen, die tegelijk met het 25-jarig bestaan der E. N. E. T. ook hun zilveren jubileum in dienst der Tram- maatschappij vieren en hun een huldeblijk aan te bieden. Die inzameling van gelden zal gehouden worden onder allen, die op eenigerlei wijze met de trammaatschappij in verband staan, zooals abonné's, oud-abon- né's, fabrieken en kantoren, die relaties heb ben met de maatschappij, zaken, welke leve ranties uitvoeren voor de maatschappij, enz. Het comité vertrouwt stellig op aller mede werking, opdat het volkomen in zijn sympa thieken opzet moge slagen. Naar we vernemen, gaan de telers, die in de zaak betreffende de Heinrich Riesenboo- nen in het ongelijk zijn gesteld, in hooger beroep. In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. Haarlemsche Sodafabriek' werden balans, winst- en ver liesrekening goedgekeurd en mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen als commissaris herkozen, De gehouden aandeelhoudersvergade ring der Cultuur-Maatschappij Kalie Djompo te Haarlem keurde de winst- en verliesrekening en de balans goed en stelde het dividend vast op 20 pet. Als commissa ris werd herkozen de heer H. E. Everard. Zooals we de. vorige week berichtten, was tusschen den Haarlemschen Melkhan del en den Neutralen Bond van Melkvee houders zoo goed als overeenstemming be reikt, welke, indien ook de R.K. melkvee houders de nieuwe oplossing aanvaardden, reeds de vorige week van kracht zou zijn geworden. Naar we thans vernemen, hebben de R.K. Melkveehouders een schrijven ge richt aan den Haarlemschen Melkhandel, waarin medegedeeld wordt, dat zij niet accoord gaan met de voorgestelde regeling. In een vergadering van den Haarlemschen Melkhandel, dezer dagen te houden, zal dit schrijven behandeld worden. Geboren; 23 Mei; z. van B. Postma-Stoker. d. van P. Zegwaart-Kossen. z. van H. Roelofs-Weber; d. van D. J. Thiel-v. d. Harst; 24 Mei: d. van A. Mollema-Jansen; d. van A. M. van Zonneveld-Herben; d. van L. Schmidt-AIders; 25 Mei: d.van A. H. W. van der Horst-Smit; 26 Mei: d. van S. Zandstra- Pieterman; z. van J. G. v. d. Kroft-v. d. Zalm Overleden: 23 Mei: J. J. v. Drunen, 39 j„ Klerksteeg; 24 Mei: N. Dekker-v. d. Mijden, 71 j., Oranjeboomstraat; J. Koster-Krijnen, 72 j., Eendjespoortstraat; 25 Mei: H. A. Kruse-Pieke, 74 j., Kamperlaan; 26 Mei: M. A. Stals, 25 j., Kamperlaan. Naar men ons mededeelde kregen Zater dag j.l. ongeveer 50 werklieden der N. V. Conrad, afd. Scheepsbouw te Zaandam, aan- regging, dat ze met ingang van 31 Mei we gens afloopen der werkzaamheden ontslagen zijn. In de gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde Maatschappij werden balans, winst- en ver liesrekening goedgekeurd. Dit jaar wordt geen dividend uitgekeerd. Tot commissaris werd gekozen in de vacature van notaris J. A. Wilkens, die bedankt had, notaris N. J. Hoeflake. De jaloersche minnaar. De 21-jarige tuinder Nicolaas v. d. W. te Beverwijk was op 21 Maart met eenige vrienden, waaronder ook de 23-jarige arbei der Adr. B„ uit geweest, maar had zich ten slotte alleen verder begeven, toen hij N. J. v. d. ontmoette, en daar hij meende, dat deze het was, waar hij een week te voren ru zie mee gehad had, wilde hij nog 'ns even met hem gaan afrekenen en begon zonder vorm van proces erop los te slaan en tenslot te zelfs zijn mes te trekken. Adriaan B., die de ruzie vanuit de verte gezien had, kwam toegeloopen en diende v. d. S. o-k nog een fikschen opstopper toe. Den volgenden morgen is Nicolaas naar z'n slachtoffer gegaan om dien te vragen, tegenover de politie, zooals hijzelf ook ge daan had, te verklaren dat hij Nicolaas' mdisje de vorige week aangekeken had en dat de ruzie daarover liep en dat Nicolaas geen mes maar 'n stuk ijzerdraad in de hand had gehad. De Politierechter brengt v. d. W. onder het oog, dat hij voor eenigen tijd voor een diefstal-zaak, waarin hij ook op alle mogelij ke manieren voor het gerecht gedraaid heeft, 4 maanden gezeten heeft, maar dat de straf niet veel indruk op hem schijnt te maken. De officier eischt tegen hem dan ook 3 weken gevangenisstraf en tegen A. B. 20. De rechter veroordeelt A. B. tot 8. of 4 dagen en v. d. W. tot 30of 15 dagen. Kweekertje spelen. De 45-jarige boomkweekersknecht W. H., te Aalsmeer, had in het begin van April voor zijn patroon D. K., seringenstruiken van den eenen tuin in den anderen geplant. Maar die gelegenheid benutte hij om 22 kleinere en 8 grootere in zijn eigen tuin te planten, te zamen tot een waarde van 20. Zoodra dit bemerkt werd, is H. ontslagen en de struiken zijn door de politie weer bij den eigenaar teruggebracht. Daar de burgemeester er in de stukken over geklaagd heeft, dat het meer voor komt, dat op die manier de arbeiders van het geld van den patroon tuindertje gaan spelen, en de Officier van Justitie een af schrikkend voorbeeld stellen wil, eischt deze waar de wet bij diefstal in dienstbetrek king geen boete toelaat, 2 maanden ge vangenisstraf. De rechter veroordeelt hekl. tot 1 maand. ESPERANTO. Zondag 25 Mei hield de R.K. Esperantis- tenbond Nederlanda Katolika, zijn jaarver gadering, in het gebouw St. Bavo te Haar lem. 's Morgens om 9 uur zag men de Haarlemsche Esperantisten met de groene ster op de jas, aan het station, om de aan komende Esperantisten te verwelkomen en vervolgens te samen naar St. Joannes de Deo te gaan, alwaar Pater Marrevee, uit Belgisch Congo, de H. Mis opdroeg en een schoone predikatie hield in Esperanto. Om 12»uur had de lunch plaats in hotel de Leeuwerik. Daarna hield het hoofdbestuur de vergadering. Er waren afgevaardigden van Hoofddorp, Den Haag, 's Hertogen bosch, Cuikland met hun banier, Kromme nie, Groningen, Amsterdam, Leiden, Alk maar met banier, Wormerveer met banier, Tilburg, Rotterdam. Om half 3 uur had de algemeene vergadering plaats in St. Bavo in dc Smedestraat. Pater Preller, de voor zitter, opende de vergadering met den chr. groet, De voorzitter der Haarlemsche Es- perantoclub sprak een hartelijk welkomst woord tot de aanwezigen, waarna de heer Heilker, hoofd der R.K. school te Hoofd dorp het woord verkreeg. Spr. wees op het nut, het gemak en het doelmatige van het, Esperanto. Hij wees er ook op, hoe de jonge lieden tegenwoordig alleen maar oogen hebben voor sport en bioscoop, maar voor iets, zoo noodzakelijk en zoo gemakkelijk aan te leeren, voelen zij niets. Anderen denken met de moderne talen klaar te zijn. Wat is oorzaak dat de volkerenbond zoo mislukte, in hoofdzaak de veeltaligheid. Na nog vele motieven te hebben aangewezen, die het nut en zelfs de noodzakelijkheid van Esperanto bepleiten, werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, Eenige vragen werden gesteld, die door den heer Heilker voldoende werden beantwoord. Nu kwam de beurt aan Dr. Schendeler, leeraar aan de M. U. L. O.-school te Eindhoven. Deze sprak zeer welluidend in het Espe ranto. Zeer gemakkelijk was zijne rede door alle esperantisten te verstaan. Nadat spr. geëindigd had, werden de verantwoording van den secretaris en penningmeester ge hoord en nagezien. Dan volgde de verkie zing van een nieuwen president. Bij accla matie werd pater Preller als president herkozen. Hierna dankte de voorzitter, den heer Rutgers, den voorzitter van Komprenado fa- ras pacon, voor zijne aanwezigheid, waar na de heer Rutgers een kort woord sprak. Het middagmaal werd gebruikt in hotel de Leeuwerik. Het gemeenschappelijk diner werd opgeluisterd door een zeer goed mu ziekgezelschap. De voorzitter van Abbe Richardson nam het woord en zeide, dat eenige milde gevers aan Haarlem's Room sche Esperantistenclub een vaandel had den geschonken en vroeg den Pater voor zitter dat vaandel, hetwelk onthuld werd, te willen zegenen. Dit geschiedde terstond. Het koortje van Abbe Richardson zong nu een feestlied op het 12)4-jarig priesterfeest van Pater Preller, waarna men nog eenige uren gezellig bijeen bleef. HET DAMTOURNOOI TE MARSEILLE De uitslagen van de gespeelde 6e ronde van het internationale damtournooi te Marseille luiden Springer wint van De Boer. Weiss wint van Revertegat. Ricou wint van Garoute. HET NED. DAMKAMPIOENSCHAP. Een spannende eindstrijd. Zaterdag had de eindstrijd plaats, het eve nement van de hoofdklasse-competitie, waarin het clubkampioenschap van Neder land wordt verspeeld tusschen de kampioenen Noord en Zuid. Het V.A.D. ontving de Dor- rechtsche damverg., welke in de ad. Zuid de eerste plaats bezette. Helaas waren de Am sterdammers zwaar gehandicapt, doordat zij op het laatste moment de beschikking over drie groede borden verloren. De strijd had een uiterst spannend verloop. De uitslag was V.A.D.Dordrecht. 1. A. K. W. Damme-H. G. v. Mill 0—2 2. Herm. de Jongh—J. C. Guis. 1—1 3. I. J. de Jong—Jy v. Mill 2—0 4. M. A. Haije—M. Klein 2—0 5. W. PieksmaG. Huisman 11 6. G.jC. WisemanA. Waarbaij 11 7. R. C. Keller—C. J. Feij 2—0 8. S. JudelsG. Hanson 02 9. M- KoenG. Pors 02 10. J. N. PuijmanL. Deenink 02 Totaal 9—11 NED. DAMBOND. Voor de derde klasse competitie, afdeeling Noord, van den Necl. Dambond, zijn nog de volgende wedstrijden gespeeld Haarl. Dam clubD.O.S. 13—7; Gez. SamenzijnJoz. Blankenaar 9II ExcelsiorGez. Sa menzijn/ 12 Joz. BlankenaarHaarl. Damclub 155 Haarl. DamclubExcel siorD-O.S. 9U. Abonné's die te klagen hebben over ONREGELMATIGE of SLECHTE BEZOR GING der „N. H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schril- telijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux, NASSAU- LAAN 49. ADMINISTRATIE N. H, COURANT. APELDOORN, 26 Mei. De Koningin-Moe der wordt Vrijdag 30 Mei voor eenige dagen op het Loo verwacht. APELDOORN, 26 Mei. Prins Hendrik ver trok Zondagmorgen 1054 uur met zijn adju dant per auto naar Amsterdam, om de roei- wedstrijden van de Kon. bij te wonen en be gaf zich na afloop van het diner eveneens per auto naar Den Haag, vanwaar Z. K. H. hedenavond om 9.24 der D-trein te Apel doorn wordt terug verwacht. Enkele dagen geleden arriveerde ten pa- leize het Loo Dr. Friedlander uit de Taumcs. onder wiens behandeling prins Hendrik zich opnieuw heeft gesteld. PARIJS, 26 Mei. Bij de gisteren gehouden herstemmingen in Belfort werden beide af tredende socialistische radicalen herkozen. Bij de herstemmingen in Algiers werden 2 Links-Republikeinen gekozen. BEILEN, 26 Mei. Gisteravond brak brand uit in de woning van den heer A. W„ te Brunsting, geme. Beilen (Drente). Binnen zeer korten tijd stond het geheele huis in luchte laaie. Met moeite kon een deel van het vee gered worden. Benevens den jnboe- del werden 4 varkens en een geit een prooi der vlammen. Zondag 1 Juni a s. houdt de Bond van Arbeiders woningbouwvereenigingen te Utrecht, in een der zalen van hotel de l'Eu- rope, aanvangende 's morgens 10 uur, haar jaarvergadering. BREDA, 26 Mei. Z.Exc. de Minister van Binnenl, Zaken, Jhr. Mr. Ruys de Beeren- brouck, heeft Zaterdag j.l. een officieel be zoek gebracht aan Breda. Onder leiding van den burgemeester werden verschillende ter reinen en Staatsbosschen bezocht, terwijl tevens een bezoek werd gebracht aan de Tuinbouwschool te Teteringen en het pak huis van den N.-B. Christ. Boerenbond. Na de lunch vertrok de Minister weer naar de Residentie. ENSCHEDE, 26 Mei. Hedenmorgen is ook op de fabrieken Transvaal, Oostburg, Oude en Nieuwe Spinnerij Van Heek Co. en Roomweg van de firma Menko, het werk hervat. Naar men thans heeft kunnen vast stellen hebben aan de volgende fabrieken het werk hervat: Van Heek Co,. Trans vaal, Oostburg, en Oude- en Nieuwe Spinne rij 348 arbeiders, in totaal hebben thans 2647 arbeiders het werk hervat. OSKOU, 26 Mei. Een groot deel der Rus sische medische scholen is gesloten wegens gebrek aan regeeringssubsidie. Zooals be kend is het 'deficit op de Russische begroo ting thans aanzienlijk. WASHINGTON, 26 Mei. The Publisc- presser Gèor'gc Carter heeft een nieuw schandaal toegevoegd aan dc lange reeks, die den laatsten tijd bekend geworden is. Carter heeft 260 employe's ontslagen, onder wie tal van hooggeplaatste ambtenaren. Hij deelde mede, ontdekt te hebben, dat ver schillende der hem toegevoegde personen zich in 't groot bezig hielden met overtre ding der Drankwet ten kantore van een der ambtenaren, waar clandestien whisky werd gefabriceerd, die dan verkocht werd aan de leden van 't Congres. WASHINGTON, 25 Mei. President Coolid- gc heeft den Senaat een voorstel doen toe komen van Staatssecretaris Huges voor de uitbreiding van de Souvereiniteit der Ver. Staten over het Swain-eiland, 200 mijl O. Z. O. van Apia. Het StaatsdepzTtement deelt verder mee, dat de Britsche ontdekker van het Swain-eiland bij zijn overlijden het recht heeft overgedragen aan een Amerikaan en dat Engeland het recht heeft afstaan aan de Ver. Staten. MEDEGEDEELD DOOR; De Beurs opende heden: iets beter. '9049 1500. 8354 13807 16314 16545 ƒ1000 284 20274 22615 ƒ400. 3587 ƒ200. 2509 6522 6809 8163 8407 9967 11004 11199 12247 13054 14088 16659 20201 100. Prijzen van 70: V. K. 5% Nederland 1919 6Nederland 1923 454 Nederland 1917 7% N.-1. 1921 A HolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H, V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resc, dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arj. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Waf Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anacon$, Wabash 51'/16 97 805/8 1013/16 81/4 78 61 138i/4 1171/4 1141/2 1373/4 631/4 151/s 433 3063/4 563/4 174 1251/4 13H/2 1327/ 8 100 1863/s 4371/0 1031/8 53/8 1643/4 1641/2 186/s 101 3551/2 2873/ 5 287 123 181 961/2 110 414 571/2 1433/4 64 16 HEDEN 9U/4 97 803/4 1011/4 8 77 61 138 117 115 137 63 >51/2 431 305 561/2 173 128 131 132 186 438 I041/o 93/4 165 162 191/2 IOOI/4 355 288 288 1241/a 97 110 414 573/4 1431/j 165 189 231 304 352 875 S87 892 978 993 1549 1571 1626 1778 1951 2243 2314 2665 2741 2915 3077 3176 3193 3278 3759 3967 3969 4015 4040 4172 4468 4666 4786 480O 4834 5437 5492 5555 5562 5606 6258 6259 6320 6594 6786 7341 7414 7491 7597 7731 7980 8030 8116 8347 8433 9026 9157 9393 9604 9645 9846 10277 10399 10495 10537 10615 10749 10926 10942 11313 11571 11736 11769 11807 11843 12067 12282 12386 12519 12573 12881 12963 12976 13029 13058 13294 13511 13565 13569 13639 13789 13957 13973 14023 14085 14557 14580 14661 14887 15001 15138 15154 15349 15375 15435 15647 15970 15990 16098 16119 16432 16452 16544 16597 16691 17015 17290 17378 17440 17652 17948 17966 18066 18377 18445 18960 18988 19071 19148 19201 19458 19475 19482 19552 19754 20300 203ÖÖ 20625 20683 20737 20913 21097 21101 21137 21298 21757 21854 21856 21884 21911 2202S 22034 22333 22343 22385 22540 22551 22601 32616 22639 22774 22778 22913 367 1008 1968 2937 3933 4201 5134 5702 v6864 7751 8473 9704 16821 17686 516 1103 2069 2987 3963 4300 5232 5772 7228 7817 8772 9814 10576 11463 12040 1277.5 13157 13672 14478 15070 15559 16332 16826 17710 18952 19284 20070 20799 21577 22016 22513 22721 NIETEN: 29 240 433 707 839 1031 1203 1372 1567 1809 2132 2420 2711 2903 3134 3298 3576 3883 4009 4268 4645 4848 5179 5295 5477 5658 5821 5998 6178 6375 6576 6830 7802 7544 7754 7861 8315 71 275 463 721 851 1060 1283 1417 1579 1S30 2133 2460 2740 2922 3144 3346 3613 3923 4012 4288 4646 4902 5195 5296 5481 5676 5848 6008 6205 6404 6590 6882 7113 7565 7761 8059 S336 8760 9065 104 329 563 783 862 1122 1328 1479 1623 2038 3298 2436 2774 3055 3231 3454 3673 .3979 4057 4331 8617 9054 9273 9305 9578 9636 9924 10026 10139 10154 10318 10319 1044S 10487 10935 .10940 11194- 11227 11391 11397 11707 11739 11984 12042 12141 12149 12349 12374 12692 12704 12846 12949 13023 13038 13146 13155 13310 13330 13514 13574 13771 13871 '14081 14Ó99 14284 14306 14473 1447" 14657 14687 14819 14855 14996 14997 15077 15114 15283 15328 15639 15641 15863 15896 16116 16141 16337 16350 16630 16651 16748 16751 16079 17006 17127 17145 17339 17356 I7489 17525 17634 17677 17850 17903 «041 18084 18200 18267 18458 18519 18605 18661' 18765 18835 19020 19023 19153 19177 19321 19377 19655 19675 19897 19922 20066 20122 20305 20358' 20547 20560 20770 20779 21045 21073 21216 21270 21525 21544 21665 21723 21928 21974 22256 22329 2258S 22650 22888 22948 85 305 550 764 855 1064 1293 1475 1620 1985 2169 2464 2764 3024 3225 3356 3628 3970 4041 4293 4658 4735 4917 4933 5197 5213 5299 5341 5505 5513 5686 5764 5885 5901 6024 6050 6228 6284 6468 6510 6634 6706 6921 6992 7175 7198 7596 7669 7796 7800 8171 8175 8437 8489 8813 8913 9098 9107 9327 9363 9643 9694 10042 10073 10197 10222 10343 10346 10519 10552 10971 11012 11257 11273 11448 11516 11768 11785 12055 12070 12177 12185 12379 12537 12728 12730 12953 12981 13077 13090 13165 13192 13348 13350 13579 13677 13898 13914 14131 14137 14341 14390 14402 14544 14726 14740 14881 14928 15019 15050 15130 15146 15400 15428 15658 15711 15918 15977 16167 1619? 16357 16442 16660 16721 16767 1 6770 17043 17051 17171 17196 17384 17408 17554 17560 17699 17707 1780R 17849 18097 18121 18284 18335' 18520 18539 18665 18687 18866 18871 10086 19058 19180 19275 19441 19495 19694 19768 20017 20018 20156 20179 20378 '20405 20569 20693 20832 20893 21076 21095 21277 21334 21564 21607 21777 21841 22008 22018 22353 22366 22702 22715 22960 148 384 624 788 889 2268 1330 1505 1629 2042 2306 2569 2816 3068 3251 3458 3688 3984 4098 4486 4746 4958 5227 5403 5514 5770 5954 6088 6305 6532 6733 6996 7271' 7694 7819 8234 8499 8975 9166 9415 9770 10084 10269 10392 10634 11030 11339 11524 11815 12101 12186 12556 12771 12983 13094 1.3217 13368 13713 13919 14140 14402 14564 14768 14946 15053 15229 15553 -15769 16031 1622? 16457 16736 16777 17053 '17248 17414 17570 177.26 17879 18122 18343 18559 18698 18887 19065 19281 19542 19778 20024 20222 20421 29708 20904 21121 21342 21621 21854 22099 22372 22826 170 415 703 833 953 1202 1343 1551 1741! 2106 23911 2696 2862 3125 3267 3554 3851 4001' 4171 4642 4847 5098 5261: 5449 5554 5797 5980 6158 6362 6570 6801' 7048 7369 164 413 645 814 899 2286 1333 1538 1674 2105 2341 2609 2840 3110 3255 3527 3741 3988 4170 4510 4795 4975 5228 5408 5551 5783 5972 6098 6325 6552 6771 7008 7295 7730 77.32 7835 7859 8244 8311' 8514 8570 8990 8994 9190 9216 9437 9522 9777 9854 10136 10137 10278 10303 10418 10419 10850 10905 11062 -11101" 11355 11360 11624 11662 11824 11536 12109 12137 12280 12285 12603 12626 12792 12826 12989 12995 1.3099 1.3106 1.3244 '13307 1343? 13470 1.3714 1.3717 14020 14076 14210 14223 14452 14465 14506 14654 14803 14812 140K3 14095 15057 15060 15232 15241 15562 15570 15772 15823 16033 16056 16262 16279 16514 16531! 16738 16743 16802 16810 17059 17063 17253 17322 17415 17441 17592 17595 17769 17791' 18023 18027,; 18134 18161; 18420 18440 18572 18579 18702 18760 18975 1S9SO 10086 19098 10202 10312. 19574 10598 -19823 10839 '20037 20050: 20225 2024.3: 20452 2053S 20721 20730; 20983 21027!; 21136 21197 21408 21413 21646 21648 21857 2191.0 22148 22208 22559 22560 22837 222879. «eme Vrijdagnacht hebben Duitsche inorekes; hun slag geslagen in de tijdelijk onbewoonde villa „Holturnsche Hof", onder Berg en Dal, vlak bij de grens gelegen. Eenig geld en veel zilverwerk is gestolen. De dieven hebben zich toegang verschaft door het uitsnijden van eei ruit. De villa is eigendom van den heer H. uit Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2