UIT DEN OMTREK. VERKOOPINöEN, VEILINGEN, beverwijk. Deken Waare. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier HAARLEM. LEIDEN. NOORDWIJKERHOUT. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid en Examenvrees, gebruikt men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende MIJNHARDT'S Zenuwtabletten. NOORDWIJK. LISSE. HILLEGOM. HAARLEP PP EER. VIJFHUIZEN. IJMUIDEN. WIJK AAN ZEE. HALFWEG. ZWANENBURG. SCHOTEN. ZANDVOORT. BLOEMENDAAL. INGEZONDEN. kopenhagen. new-york filJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM DE GROOTE LANDDAG MET MIDDEL. EEUWSCHE RIDDERSPELEN. TE HOOFDDORP. Het programma van den op Zaterdag 31 Mei a.s. te houden landdag is gereed ge komen en ziet er keurig uit; met eenige Prachtige foto's verrijkt. Gelukkig maar dat het gemeentelijk sport terrein zeer ruim is, want niet minder dan '6 tenten zullen er worden opgeslagen en bovendien moet een groot veld open blijven v«or de spelen der tournooiridders. Het comité van uitvoering vermeldt, dat *an verschillende zijden heerlijke medewer king is ontvangen, dikwijls op geheel on- Jjedachte wijze. De Amsterdamsche Orkestvereeniging, on der den kapelmeester Frans van Diepen beek, zal den optocht, de maagdenrei, het riddertournooi en het pagespel begeleiden en Verder den geheelen middag opluisteren. Er wordt hoog bezoek verwacht; waar schijnlijk zullen alle leden van het eere comité aanwezig zijn; de beide Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Oorlog; de Commissaris der Koningin in .Noord-Holland en de Burgemeester van Amsterdam; de In specteur van den bijzonderen vrijwilligen landstorm, kolonel Fris en het bekende tweede Kamerlid Duymaer van Twist, die voorzitter ig van de Nationale Landstorm commissie. Des morgens zullen verschillende toespra ken worden gehouden door de h.h. mr. H. VerkotrtMwti, L. F. Duymaer van Twist, dr. L. N. Deckers en dr. I. H. J. Vos. In den namiddag zal een aardige attractie gorden verkregen, doordat de medewerking 's toegezegd van de vijf militaire vliegers vit Soesterberg Dit is het escadrille, dat een paar jaar geleden in Gothenburg, Zweden, een eersten Prijs verwierf wegens zijn sierlijke vluchten. Vermoedelijk zullen zij op Zaterdagmorgen bh Soesterberg vertrekken naar het vlieg veld Schiphol en daar na de «noh weer opstijgen en vliegen '®t boven het sportterrein te Hoofddorp, «lwaar zij vanuit de hooge lucht door het verrichten van enkele vliegdemonstraties hun groeten zullen brengen aan de ver zamelde vrienden van den landstorm. De talrijke landdagbezoekers kunnen een bont en vroolijk gezelschap vormen, want °ok uit V olendam en Marken worden ver schillende vrienden en vriendinnen verwacht hun eigenaardige kleederdracht, terwijl onder hen een paar fanfarekorpsen zullen zips. Als wij wel zijn ingelicht, zal zelfs in den stoet van Prins Maurits het van ouds beroemde paukenspel met het paukenpaard biet ontbreken. Zoo zal bij gunstig weer Hoofddorp een feestdag kunnen hebben. Laten de inwoners dit toonen te waardee. ren door evenals men dit thans te Haar lem doet uit hunne woning de vroolijkc driekleur te laten wapperen. Dan zal ook de entree in het dorp een ■eestelijk karakter hebben. Gegund. De verbouw van perceel N. Rijn 52 voor bet ,,St. Franciscus Liefdewerk" is gegund aan L. Menken; het metselwerk aan Gebr. Van Beukering, jjjj Rechtzaken. De Rechtbank te 's Gra venhage heeft uitspraak gedaan in de na volgende hooger beroepzaken van dit Kan tongerecht. J. W. D. L., tapper te Leiden, veroordeeld wegens drankwetovertreding tot 20 subs. '0 dagen hechtenis. De Rechtbank heeft de straf verminderd tot 10 subs 10 dagen hechtenis. J, van D., magnetiseur te 's Gravenhage, vrijgesproken ter zake van onbevoegd uit oefenen der geneeskunde. Het vonnis is •door de Rechtbank bevestigd. C. A. F., magnetiseur te 's Gravenhage, veroordeeld ter zelfder zake tot 4 maai J 20 boete of 4 maal 5 dagen hechtenis. Het vonnis is door de Rechtbank bevestigd, A. P., veehouder te Noordwijkerhout, veroordeeld wegens het afleveren van wa ter en melk tot 200 boete subs. 20 dagen hechtenis. Het vonnis is vernietigd en be klaagde veroordeeld tot 300 boete subs. "'0 dagen hechtenis. Kantongerecht. Wegens overtreding der leerplichtwet werd tegen H. J. M., te Leiden 1 of 1 dag geëischt. Voor dezelfde overtreding tegen F. R., te Leiden, 4 of 4 dagen De huisschilder G. A. D., te Leiden, hoorde Cogens overtreding der Arbeidswet 10 of 10 dagen tegen zich eischen J. A. A. W., student te Leiden, had buren gerucht gemaakt. Eisch 2 of 2 dagen. De los-werkman Steph. v. E., te Leiden, stond terecht wegens dierenmishandeling. Hij hoorde 4 of 4 dagen tegen zich eischen. J. Kn., in dienst bij broodbakker van N., Leiden, heeft om 10 uur des rrtprgens j'ersch brood verkocht. Eisch 4 of 4 dagen. Tegen getuige M. v. D., Bakkersgezel te Leiden, werd 10 of 10 dagen geëischt we gens het niets van. zich laten hooren. N. M.. B. W. de L., en J. A. Dr., allen te Leiden, bevonden zich na 12 uur in een café, Eisch 2 of 2 dagen ieder. Tegen den café. houder A. K., wend eenzelfde boete ge vraagd, W. Spl„ te Leiden, heeft te snél gereden 'n het Noordeinde. Eisch 10 of 10 dagen. T. J. H. 'en A. J., te Leiden, werd voor hetzelfde feit voor eenzelfde boete veroor deeld. B. C. P., in Leiden had in Oegstgeest met ven rijwiel zonder licht gereden. Eisch f 1 °f 1 dag. H. v. d. W. te Leiden, had in Katwijk, 1 zonder vergunning van D. en W., aldaar ge- vent met fruit 1 of 1 dag. Geen 10-urigen werkdag. Werd in de afgeloopen week medegedeeld, dat aan het bouwwerk van het ,,St. Bavogesticht" de 10- urige werkdag zou worden ingevoerd, thans kunnen we mededeelen, dat door de uit voerders van dit werk, na overleg met het bestuur van de Algem. Bouwvakpatroons- vereeniging is besloten hiertoe niet over te gaan, zoodat de oude werktijd gehandhaafd Een aanrijding. Gisterenavond had op den hoek van den Kerkweg en de Schip- Perstraat een aanrijding plaats tusschen een jvotorrijder en een fietsende juffrouw. Ge lukkig had de motorrijder niet veel gang, zoodat het ongeluk betrekkelijk goed afliep. Een waarschuwingsbord op dit gevaarlijke PU"L zou geen overdaad zijn. Rafeissen Boerenleenbank. De Coöpe ratieve Boerenleenbank alhier houdt een algemeene vergadering op Vrijdag 30 Mei a.s., des avonds half 8 in het café Het Wa pen van Noordwijkerhout. Een zeer belang rijke agenda zal alsdan behandeld worden, nl. de volgende punten; 1. Voorstel van P> Verdegaal tol verlaging der jaarwedde van den kassier; 2. jVoorstel van den Raad van 1 oeziebt en het hestuu- tot wijziging «i van de statuten; 3. Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht wegens periu- dieke aftreding van den heer dr. W. H, M. Sengers, herkiesbaar. 4. Verkiezing van een lid van het bestuur, wegens periodieke af treding van den heer G. Bouwmeester, her kiesbaar. 5. Verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht, wegens bedanken ran den heer C. Heemskerk, Candidaten van het bestuur zijn de heeren dr. A. C. Romijn en Th. Warmerdam. 6. Vaststelling der Reke ning en balans over 1923. Het bestuur ver wacht dan ook een groote opkomst. Raadselwedstrijd. Door den heer P. W. Mens alhier, was ter gelegenheid van de opening zijner vergroote zaak, een raadsel wedstrijd gehouden. Elke kooper voor min stens 1 waarde, mocht raden hoeveel de kens zich in de étalage bevonden. Heden werd de uitslag van dezen wedstrijd bekend gemaakt. Het juiste aantal dekens was 163, welk getal door drie deelnemers geraden was. Na loting werden de prijzen toegekend aan: le prijs Anna v. d. Ploeg, 2e prijs mej. P. Heddes, 3e prijs mej. Joh. Padding, 4e prijs B. Zwaan. De deelname aan dezen wedstrijd was enorm en is dan ook voor den heer Mens een succes gewcet. (Ingezonden). HEMELVAARTSDAG. De overwinnaar van den dood, Gaat van deez' aarde scheiden, En in 's Hemels lustwarand, Een plaats voor ons bereiden. Hij heeft den mensch met God verzoend, Bevrijd van smet en blaam. Maar laten wij eens overwegen, Wat Jezus hiervoor heeft gedaan. Toen bet perste oud'renpaar, Door satan werd verleid. Sloot God die schoone Hemelpoort, In Zijn verbolgenheid. De wereld werd, van toen af aan, Een tranendal genoemd. En de mensch werd door zijn val, Tot slavernij gedoemd. Een Hemelgeest, op Gods bevel, Verdreef hen uit dat oord. De aarde bracht, door hunne schuld, Slechts distelen, doemen voort. En God hoe zwaar beleedigd ook Door het eerste oud'renpaar. Beloofde in Zijn liefde nog, Een Redder, Middelaar. Die Redder was de Zoon van God, Die hier kwam lijden, sterven. Om voor den diep gevallen mensch, Den Hemel te verwerven. Dat lijden heeft Hij met geduld. En liefde ondergaan. Ons schuldbrief heeft Hij aan 't kruis Verscheurd, te niet gedaan. Hij heeft ons allen, klein en groot, Voor d'ondergang behoed. Den mensch uit satans klauw gered, Ten koste van Zijn bloed. Nu stijgt Hij triompheerend op, Zijn Vader is voldaan. De mensch is weder kind van God. En 's Hemels erfgenaam. Dierbaar dorpje! in den Hemel, Vrij van aardsche zorg en druk. Wacht ons allen, na dit leven, Een eeuwigheid van rein geluk. Als wij denzelfden weg betreden, Die Christus ons is voorgegaan, Dan zullen wij ook eenmaal jubelen Na volbrachten levensbaan. F. DE VROEGE. St. Bavo-gesticht, Noordwijkerhout. (Ingezonden). Noordwijkerhout, 17.5-'24. Wel Edl. Heer Redacteur! Vergun mij s.v.p. een plaatsje in uw veel gelezen blad, aangaande het verslag van den gemeenteraad op 16 Mei te Noordwijkerhout, voorkomende in uw tweede blad van Zater dag 17 Mei, waarin onze verslaggever een en ander niet juist weergeeft. Laat mij dan het gedeelte van het verslag passeeren tot waar het verzoek van eenigen wordt gedaan tot verkrijgen van een plaatsje (eigen huisje met garantie van het gemeente bestuur), waarin door ondergeteekende de opmerking wordt gemaakt dat er een huisje op de teckening aanwezig is zonder behoor lijke in- en uitgang. Het antwoord hierop door den voorzitter gegeven, heeft mij ver baasd, of is het veeleischend tegenwoordig (er wordt toch garantie gevraagd), dat men, om in zijn woning te komen, een gelegenheid waardoor men hier vaak het varken en dc geit binnenleidt (de schuur) men ook vader en moeder moet binnenlaten, familie, ken nissen enz. moet ten woord staan, en dat deze ingang ook bij eventueele ziektegeval len, ook de doktersgang moet zijn met de daarvoor komende bezwaren, die bij zelfs behoorlijke bewoning onvermijdelijke en zelfs niet te willen onaangename voorvallen, we gens gebrek aan een anderen uitgang met zich brengt, terwijl de oppervlakte van de woning en het bouwen aan de openbare straat een ingang aan de woning zonder be zwaren toelaat. Wat de vraag van den heer A. H. van Noort aan B. en W. over den aanleg van de gasleiding betreft, dit was geen a nmerking. maar een opmerking. Zeer goed en gerecht vaardigd, wat dan ook na het antwoord hierop door den voorzitter gegeven, door van Noort met het gezegde: „Mijnheer de Voor zitter, ik ben overtuigd dat, zooals u ons zelf hierover heeft voorgelicht, B. en W. zich door de gascommissie aardr' bij den neus hebben laten nemen", werd gekwalificeerd. En nu, geachte belanghebbende, het door ondergeteekende in den raad gesprokene, maar door den verslaggever verdraaide ver slag over de straatklinkers. De vraag van ondergeteekende aan den voorzitter is geweest, waarom niet voor het bestraten van een gedeelte aan den Kerk weg eerste soort steenen, welke op de fa briek, waar nu de gekochte steenen van daan gekomen zijn, aanwezig waren, gekocht zijn, daar het toch in 't belang zou zijn van de gemeente en het tegenwoordige verkeer dit eischt. En dit aan het adres van den heer v. Dijk en mijnheer de voorzitter over het gezegde van zijn twee ingenieurs: „de fabrikant, het moet tot zijn eer gezegd worden, had nog twee zegge twee kwaliteiten getrokken straatklinkersoorten staan die beter waren als welke wij hier hebben ontvangen en wel ke aan het oog van de koopers toch niet zullen ontgaan zijn." Hierdoor kan toch een ieder de conclu sie trekken dat door ondergeteekende geen critiek is uitgeoefend op de straatklinkers, zooals door den verslaggever vermeld is, wat toch al te gek zou zijn, maar op den dom- men koop die door het gemeentebestuur is gedaan om voor dit soort materiaal een prijs te betalen waardoor men zich een paar dui zend gulden heeft miskocht, wat door onder geteekende met cijfers is aangetoond (maar waar verslaggever niets van mededeelt) wat er blijkbaar niet op aan komt daar het restje wel door de goêgemeente zal worden gedra- gen. Uw WelEdl. heer Redacteur nogmaals dank. Met hoogachting, Uw Dw. J. W. v. PARERA. Raadslid gem. Noordwijkerhout. Kantteekening. De heer van Parera leed met zijn critiek op het beleid van B. en W. in de publieke raadszitting fiasco. En als van dit fiasco dan blijkt uit het verslag van den correspon dent, dan beweert de heer van Parcra dat het verhandelde op de raadszitting opzette lijk onjuist is weergegeven. Dergelijke grove insinuatie wordt "maar klakkeloos neerge schreven, zonder het minste bewijs. Er is eeij woord in onze Nederlandsche taal, waar door soortgelijk optreden met juistheid wordt gekarakteriseerd.... maar ik zal het liever in de pen houden. Op schrijverij van het soort als de inzender levert, wensch ik niet in tc gaan. Alleen een enkele opmerking. Dat de heer van Parera over de gewraakte klinkerbestrating in den Raad zoude hebben gesproken precies op dezelfde wijze als hij thans in zijn ingezonden stuk weergeeft, is niet juist. Misschien heeft hij het wel zoo bedoeld. Maar dat1 het den heer van Parera moeilijk valt met juistheid zijne bedoelingen en gedachten weer te geven, zal ieder be amen die van bovenstaand ingezonden stuk met aandacht kennis neemt. VERSLAGGEVER. Door omstandigheden moest dit stuk eeni ge dagen blijven liggen. Redactie. Slachting. In het jaar 1923 werden in onze gemeente geslacht 1050 varkens, 391 runderen 90 kalveren, 3 schapen en 1 geit. Ingevoerd werden over dat jaar 9955% Kg. rundvleesch, 690 Kg. kalfsvlcesch en 305 K.G. varkensvleesch. Veiling. Overzicht van drie veilingen on der directie van Holland's Bloembollen huis en wel: le Heemstede op 22, te Lisse op 23 en te Vogelenzang op 24 Mei, Per regel genoteerd. E. V. T. Flaminga 0.37; idem Hobbema 0.60; idem Verm. Brillant 0.55; id. Gen. de Wett 2.25; id. Keizerskroon 0.30; idem Coubeur Cardinal 0.52; id. Prozer- pine 0.50; id. Prins v. Oostenrijk 0.30; id. Chrysolora 0.18; id. Pres. Lincoln 0.15; id. La Remarquable 0.22; id. Cerise Grisdelin 0.35, id. Lady Boreel 0.14; id. Max Havelaar 0.55; id. Van der Neer 0.28; id. Belle Alliance 0.17; id. Gele Prins 0.14; D. T. Azalia 0,65; id. Rubra Max 0.16; id. Rosea. Perfecta 0.19; id. Oranje Nassau 7; id. La Can- deur 0.15; id. Murillo 0.15; id. Vuur baak 0.45; id. Turban Violet 0.15; id. Boule de Neige 0.28; id. Imperator Ru- brorum 0,27; id. Cour d'Or 0.20; Dw. Marconi 0.13; id, Louis Longelharl 0.30; id. Viruly Verbruggen 1.80; id. Mr. Farnc, Sanders 0.33; id. Crisp?, 1.75; id. Harry Veitch 0.21; id. Meli- sette 0.18; id. Bar. de la Tonnage 0,20; id. La Candeur 0.20; id. Clara Butt ƒ0.20; id. Negro 0.13; id. Sir Trever Lourens 0.19; id. Psyche 0.19; id. Dream 0.22; id. Blue Amable 0.19; id. La Tristesse 0.14; id. Painted Lady 0.14; id. Wally Moes 0.16; id. Zulu 0.18; id. Potter Palmer 0,20; id. Greuze 0.15; id. Cen- tinaire 0.87; id. Prince of Wales 16; id. La Francée 3.25; id. Chant de Cygne 2.50; id. King George V 5.60; id. Hy- polite 0.25; id. Claude Cilot 0.22; id. Crepuseule 0.14; id. Euterpe 0.16; Br. Chistnull 0.22; id. Gode Perfait 0.37; id. Sobrine 0.20; id. Aspazia 0.24; id. Brunette f 6.22; id. Media 0.21; id. Ma dras oll7; id. Velvet King 0.64; id. Golden Bronse 0.30; id. Louis XIV 2.25; id. Bachus 1.20; id. Prins v. Oranje 0.41; id. Alcida 0.24; id. Apricot 0.32; id. Don Pedro 0.25; id. Mac Mahon 0.52; id. Lucifer 0.90; id. Card. Manning 0.2(); id. Clopstock f 0.60; id. Goudvink 1; L. T. Moonlight 0.22; E. N. Poëticus 0.16; id. Lucifer 0.60; id. Poët. Gran- diflora 0.38; id. Golden Spur 0.40; id. Southam Gem 0.60; id. Barp Seagull f 0.90; id, Barri Conspicius 0.30; id. Mad. de Graaff 0.38; id. Leedsi Miss Langtry 0.18; id. Autocraat 0.47; D. N. Albo Pleno Odorato 0.23; Poetaz Lourens Kos ter 0.34; id. Majestic 0.40; id. Oranje Blossom 2.50; id. Oranje Globe 1.35; id. Frans Hals 0.33; id. Aspazia 0.24; id. Elviera 6.25; id. Lucy 0.41; id. Klondijk 0.57; id. Irene 0.50; id. Jaune a Merveille 0.62; id. Triumph 0.35; id- Ideal 0.35; Enk. Jonquille 0.35; id- Campernclle 0.33; Campomelic Regulosi f 0.40; E. R. Card. Wieseman 0.61; id- La Victoire 0.80; id. Moreno 0.68: id- Lady Derby f 8.82; id. Gen. de Wett 0.75; id. Queen of the Pinks 0.82; E. W. fln- nocence 0.73; E. B. Schotel j 0.43; >d. Marie 0.50: E. P. Lord Balfour 0-70; E. G. City of Haarlem 0.70. Bloembollen. De commissie, belast met den verkoop der bloembollen ten bate der R.K. kerk, R.K. Armen en St. Eüsabeth- t-ereeniging wordt ons medegedeeld dat dc eerste opgave foutief is geweest. De juiste opbrengst is 5405.75, gespecificeerd als volgt: R.K. kerk 2459, voor de arrnen 1783 en voor de St. Elisabethvcrceniging 1147, terwijl een partijtje bloeiende plak ten verkocht ten bate van Huize „Pius nog 66.75 opbracht. De Missieweek. Gisteravond was hét de Weleerw. Pater Weghuys O. F. M. welke voor een tot in de uiterste hoeken bezette zaal een lezing met lichtbeelden gaf e_n wel over de Missie in Zuid-Chansi (Cm- Pater bepaalde zich in hoofdzaak tot het Missiegebied van Mgr. Timmers, welke daar reeds een groot aantal jaren met suc ces werkzaam is, nu reeds een man van hoogen leeftijd. Pater vond daarbij gele genheid te herinneren aan den Boksers opstand, enkele jaren geleden, bij welken opstand ruim 1600 bekeerlingen wefden vermoord en in welken opstand ook een zestal missionarissen aan hunne verwon dingen en ontberingen zijn overleden. Spr. bracht onderscheidene beelden van hel land en hare bewoners op het doek en vooral ook van de vorderingen van het missie werk. Onder de pauze kregen we eenige orde-oefeningen en tooneelstukjes door eenige leerlingen van de R.K. Jongens- en Meisjesschool onder leiding der onderwijze ressen te zien en te hooren. Na de pauze ging de pater weer voort met nog een aantal beelden over het Mis siewerk in China te laten zien. Ook deze avond was wederom een groot succes. Burg. Stand. Ondertrouwd: A. Duys en G. Stassen; H. van der Jagt en P. J. Balle go oy. Getrouwd: P. A. Boon en J.' M. va« van Amerongen. Geboren: z. van N. A. J. van der Weijden Beijersbergen. Overleden: geen. Omgewaaid. Bij den storm van Zater dag werd een iep aan de Wilhelminalaan losgescheurd en viel in de breede vaarsloot. Gemeentearbeiders namen de noodige voor zorgen om het verkeer niet te stremmen. Daar de storm vrij vlug bedaarde werd .^êer voorkomen, daar de grond in de nabijheid van. den gevallen boom reeds begon te scheuren, zoodat meerdere boomen waren omgewaaid. Jubilea. De heer en mevrouw Lintjens Van den Donk vieren binnenkort respec tievelijk hun 40-jarig en 25-jarig ambtsjubi leum, Deze heugelijke feiten zullen niet on opgemerkt voorbijgaan. We komejj. 4Ü ecn en ander nader terug. Personalia. Bij besluit van den Minister van Financiën is verplaatst de ontvanger R. Koen, van het kantoor der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen te Enk huizen naar het kantoor der directe be lastingen en accijnzen te Haarlemmermeer. De staking-aan de Waterleidingwerken. Nog steeds duurt de staking voort aan het werk van de waterleiding in de Haarlem mermeer. En er schijnt van toenadering nog geen sprake te zijn. Verleden week werd aan de menschen, die in een woonschip van den aannemer verblijf hielden, de keus gelaten te gaan werken of het schip te ver laten. Ze wenschten of durfden niet aan het werk te beginnen. Er waren onder deze menschen, die al vier jaar en langer bij den heer Kinderberg geweest waren. Ook zijn er al een twintigtal ongeorganiseerden die, het wachten moede, elders werk gaan zoeken. Nu wordt er gesproken, dat ook de on georganiseerden wat steun zullen krijgen. Het tooneel van den strijd is voornamelijk in de buurt van de nieuwe brug, waar dan oök voortdurend politietoezicht is, doch wanordelijkheden zijn nog niet voorgekomen. Te water. Donderdag reed de fourage- hsndelaar C. Vreugdenhil met een geladen wagen het pad op bij den landbouwer J. SchoorI, aan den Vijfhuizerdijk. Nauwelijks was hij den oprit af, of hij geraakte met het geheele boeltje te water. Ook V. zelf maakte met het natte element kennis. Het heeft nog heel wat moeite gekost ht paard en den wagen op het droge te krijgen. Ook van de lading was nog al wat bedorven. Ontslag verleend. Onze vroegere plaats- genoote mej. J. Drooger vroeg wegens hu welijk ongeveer twee jaren geleden haar ontslag als waarnemend kantoorhoudster te Vijfhuizen hetgeen haar deze week werd verleend. Tuberculosebestrijding. De Zondag tijdens den wedstrijd StormvogelsFeijen- oord door het damescomité gehouden bloempjesverkoop ten bate van 't Ligtenten- terrein van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose heeft 179 opgebracht. Wedstrijden. De Voetbal vereeniging „Vitesse", alhier, schrijft nederlaagwedstrij den uit, waarvoor twee fraaie medailles zijn heschikbaar gesteld. De wedstrijden worden gehouden op haar terrein achter het Hoog- ovenbedrijf. Vijfjarig bestaan. IJmuidens a Capella- Koor organiseert op Woensdag 4 Juni een feestavond ter herdenking van het 5-jarig bestaan. De heer en mevrouw Clinge Doorenbosch zullen dien avond optreden. Weer vertrokken. De Duitsche motor- schoener „Jannie Naval", van Riga op reis naar Sedland alhier binnengeloopen, heeft de motorschade hersteld en gisteravond de reis voortgezet. Familietwist. Aan de Maliebaan wonen eenige vischrookers. Tusschen de familie s van O. en K. botert het niet erg, de Van D.'s klaagden er over, dat de K.'s visch- grom heel dicht bij hun woning neerwerpen. Dat klagen zal wel een twist zijn geworden en van woorden kwam slaan. Althans door Van O. werd Maandag aangifte gedaan, dat hij door K. en /liens broeder en zijn zoon mishandeld was. Zelfs zouden ze zijn 80- jarigen vader mishandeld hebben. De politie stelt een onderzoek in. Verduistering? Door den heer V., rij wielhandelaar, alhier, werd aangifte gedaan, dat een rijwiel, hetwelk hij verhuurd had aan een zekeren J„ die gelogeerd was bij den heer H., alhier, vermiste, daar het rij wiel nog niét is teruggebracht. Ongeval. De stoomtrawler „Zaanstroom VII Y.M. 50" is uit zee teruggekeerd, om dat de opvarende 0„ uit Velseroord, met zijn hand tusschen de machine wat geraakt, waardoor hem een duim werd afgekneld. O. is aan wal gezet, om zich ondergenees- kundige behandeling te stellen, waarna de Zaanstroom Vil" weer naar zee is ver trokken. Wcrkloozen. Bij de Interc. Arbeids bemiddeling waren ingeschreven 93 werk- loozen, waarvan 22 vaklieden en 71 losse earbiders. Het werkelijke aantal werkloozen is echter veel grooler. Bij het visscherijbe* drijf vooral, want steeds meerdere schepen worden opgelegd. Prov. Concours voor Harmonie- en Fan farekorpsen. Het weder was den eersten dag geen medewerkende factor. Heel vroeg in den morgen had het bij tusschenpoozen geregend. Het publiek was daardoor niet zeer talrijk. Nadat in café Rijk—Aartz de eerewijn was aangeboden, nam de heer J. J. Velt, voor zitter van den Noord-Hollandschen Bond, het woord en sprak een welkomstwoord. De burgemeester, met de andere leden van het eere-comité aanwezig, heette allen welkom en sprak zijn waardeering uit voor het mu ziekkorps „Arion", alhier, welk korps dit jaar zijn 25-jarig bestaan herdenkt. Nog even voerden het woord de voorzitter en een oud-voorzitter van „Arion", waarna met den marschwedsrijd werd begonnen, waar aan 6 korpsen deelnamen. Daarna pauze voor de lunch. Te ongeveer 2 uur werd met het concours begonnen. Wel scheen de zon nu vriendelijk, doch talrijk waren de toehoorders met in den tuin van het badhotel, waarin het een lust is een muziëkkorps goed te hooren spelen. In den marschwedstrijd werd gewonnen: le pr. door „Amster. Tramharmonie" te Amsterdam met 55% p. le pr. B. door „Apollo" te Hoorn met 52% p.: le pr. C. door „Sarphati" te Amsterdam, met 51 p.; 2c pr. „Forzando" te Amsterdam met 45 p.; 3e pr ,','St. Fidelus", te Velseroord, met 36 p. Bij het concours werd behaald in de 3c afd. Rarmonie: 3e pr, B. door „St. Fidelus' te Velseroord met 48 p.; 2e afd. Harmonie: le pr. door „Sarphati" te Amsterdam met 64 p.: le afd. Harnonie 2e pr. door Amsterd. Tramharmonie met 54% p.; id. le pr. door „Forzando" te Amsterdam met 67% p. Afdeeling Uitmuntendheid: le pr. door „Apollo" te Hoorn met 65% p. 3e afd. Fanfare: 3c pr. door „St. Caecilm te Heemskerk, met 48% p. Eere-afdeeling Fanfare le pr. door Water- lands Fanfarekorps te Buiksloot-Nieuwen- dam met 63% p. In dep eere-wedstrijd werd behaald: le pr. door „Apollo" te Hoorn met 70% p. 2e pr. door „Forrando", te Amsterdam, met 68 punten. 3e pr, door „Sarphati te Amsterdam, met 55 punten. Donderdag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de HoogEerw. neer Deken Waare 4 izijn pastoraal van de parochie St. Agatha aanvaardde. Alhoewel dit feest op ver langen van den HoogEerw. jubilaris onge merkt en zonder vertoon zal voorbijgaan, wordt het toch kerkelijk gevierd. Alle pa rochianen worden verzoch hun dankbaar heid te toonen door het uitsteken der vlaggen. Om 10 uur wordt uit dankbaarheid een plechtige Hoogmis opgedragen en om 6 uur 's avonds een plechtig Lof. Dit zal de feestviering zijn, maar een grooter feest staat ons nog te wachten, daar 15 Augustus а.s. het 50-jarig priesterschap van Zijn HoogEerw. wordt gevierd. Laat dit dan een waar feest worden. De toebereidselen worden reeds gemaakt. Door de Weleerw. Heeren Kapelaans zijn reeds circulaires verzonden, en zal een persoonlijk bezoek volgen om de giften in ontvangst te nemen voor ejen waardig cadeau. Wij twijfelen niet of deze giften zullen rijkelijk toevloeien om daardoor dankbaar heid te toonen voor hetgeen onze Hoog- eerw. heer Deken heeft tot stand gebracht. Het is wel waar, veel is en wordt noig steeds gevraagd van Beverwijk's katholieken, maar zij kunnen ook zien, wat er voor gedaan wordt. Getuige daarvan zijn onze prachtige kerk en hetgeen verder is gedaan. Maakt 't cadeau zoo grootsch en mooi mogelijk. Geeft blijk van uw oprecht Roomsche dankbaar heid. Gaat a.s. Donderdag allen ter H.Tafel en vraagt dan het schoone geschenk, een nog lang en gelukkig leven voor den Hoo gen jubilaris, opdat hij nog veel pleizier mag beleven van zijn schoon en grootsch werk. Op het feest van 15 Augustus komen wij nog nader terug. Processie naar Heiloo. Zondagmorgen had de processie plaats van Wijkeroog en omstreken naar Heilo. Alhoewel het weer zich niet zoo gunstig liet aanzien viel het toch nog al mee. Na de H. Mis waaronder algemeene H. Communie vertrok de pei- grimsstoet te voet, onder leiding van een Weleerw. Pater Capucijn van Velseroord. Te ongeveer 11.15 kwamen allen opgewekt te Heilo aan en hield de Weleerw. Pater een korte toespraak. In de groote kapel werd een kort gebed verricht en de Mag nificat gezongen, waarna men ging ontbijten en tot 1 uur rust hield. De H. Kruiswegoefening kon buiten wor den gehouden. Bij de Xlle statie werd door den gewijden redenaar een gloedvolle pre dicate gehouden. Tevens drukte Zijneerw. den wensch uit, dat het volgend jaar het aantal pelgrims moge verdubbeld zijn. De laatste oefening was het bidden van het Rozenhoedje tot verschillende intenties en het wijden van verschillende voorwerpen. Daarna een korte toespraak en een gebed tot de H. Maagd voor een voorspoedige terugreis en allen vingen welgemoed de terugreis aan. Een woord van dank is zeker op zijn plaats voor de goede leiding van 't Comité. Wedvlucht. Bij den Zondag gehouden wedvlucht door de Posduivenvereeniging „De Postduif" alhier vanaf St. Maxence (Frankrijk) was de uitslag: le pr. Th. v. d. Wulp; 2e pr. M. Griffioen; 3e pr. W. J. Cornelissen; 4e pr. P. Twigt; 5e pr. S. Kuipers. Voetbal. Bij den Zondag alhier ge houden wedstrijd tusschen Halfweg 1 en N. F. C. was de uitslag 31. De wedstrijd tusschen Halfweg II en Slo ten, alsmede tusschen Halfweg III en Spaarndam zijn wegens het ongunstig weer niet doorgegaan. Wedvlucht. Bij den Zondag gehouden wedvlucht door de Postduivenvereeniging „de Luchtpost" alhier, vanaf Weers, af stand 142 K.M., was de uitslag als volgt: 1, 7, J. Wilderom; 2, 5, Ch. Westmaas; 3 C. Hartman: 4 J. v. d. Berg; 8 C. Vaande- ring; 9 J. Tjalma; 10. G. Visbeen. Het aantal duiven bedroeg 50. In vrij heid gesteld 8 uur v.m. Eerste aankomen de duif 9 uur 49 min. 11 sec.; 10e aank duif 10 uur 28 min. 19 sec. Buurtvereeniging. In navolging met <!e buurtvereeniging der Cronjéstraat, is beslo ten, een buurtvereeniging voor het Juliana- park en het Socndaplein op te richten. Waarschijnlijk zal a. s. Zondag op het Sc endaplein een concert plaats hebben. Vernieling. Toen de bcltbaas Maandag morgen op de belt kwam bemerkte hij dat in het schuurtje waarin hij verschillende benoodigdheden opbergt, was ingebroken. Alles was door elkaar gehaald en vernield. Een olicpak was verscheurd en het hek om de belt was stuk gemaakt. De daders zijn onbekend. Vermoed wordt dat personen, die geen vergunning hebben gehad om te venten, hier bezig zijn geweest. Valsche hond, Een elfjarig meisje werd gisteren in de Spoorstraat door een hond aangevallen en zoo erg in haar been ge beten, dat een geneesheer er bij te pas moest komen. Voetbal. De op Zondagavond gehou den voetbalwedstrijd tusschen Z. V. V. I en Ajax-combinatie is door Z. V. V. I ge wonnen met 21. Ruiten stuk gegooid. Door onbeken den zijn een achttal ruilen van de door de Woningbouwvereeniging „Eendracht maakt Macht" gebouwde huizen op „Plan Noord", stuk gegooid. De politie stelt een onderzoek in. Waarschuwingsbord omgereden, Zon dagavond is een waarschuwingsbord, dat geplaatst Was op de Zeestraat, hoek. Dr. Mctzgerstraat, omver gereden door een automobiel. Vrijwillige Brandweer. De heer J. de Jong Cz„ gemeente-architect, heeft bedankt als commandant van de Vrijw. Brandweer,/ Voor den inhoud van deze rubriek stel* de Redactie zich niet aansprakelijk 27 MEI EERSTE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.62V, 14.55 BRUSSEL 12.45 WEENEN 0.38 LONDEN 11.61'/ STOCKHOLM. 70.87'/j 44.87'/, CHRIST1ANIA 37.— BAZEL 47.20 2.67»/, ROME LATERE KOERS Haarlem, 24 Mei 1924L- Geachte Redactie. Beleefd vraag ik U eenige plaatsruimte naar aanleiding van uw beschouwing onder den titel van „Bedenkelijke Mentaliteit", in uw blad van Vrijdag j.l. Het is, dunkt me, nogal een zaak van belang, want het betreft den goeden naam van een Roomsch Leider en van het Roomsch Ambtenarencorps, dat hem volgt. U beschuldigt den heer von Frei- tag Drabbe dingen te zeggen, die in den mond van RoomscHen niet passen en rechtstreeks indruischen tegen de katholieke geadchte. :j De woorden, die daartoe aanleiding gaven moge ik even herhalen. „Het heeft er allen schijn van, alsof de Regeering de vertegenwoordigers der orga nisaties in het Georganiseerd Overleg be schouwt als hare dienaren, hare onderge schikten die maar hebben uit te voeren, wat zij voorschrijft. Maar zoo staan de zaken toch niet. Onze vertegenwoordigers komen daar als vrije mannen, die op voet van gelijkheid wenschen te spreken met de regeeringsver- tegenwoordigers. Zij willen geen patiënten zijn, die maar de pillen behoeven te slikken, die hun worden voorgeschreven." Meent U inderdaad, dat deze woorden, zooals in uw bijschrift staat, beteekenen een niet-katholieke opvatting van het Georgani seerd overleg? Ik begrijp er dan niets van. Ik kan er niet de minste verkeerde gedachte in ontdekken. De aangehaalde woorden zijn zelfs te gebruiken bij de meest tamme op vatting van 't G.O. Zelfs als in 't G.O. de ver tegenwoordigers der ambtenaren niks anders, mogen komen doen dan de meeningen der organisaties afdraaien, dan nog verschijnen ze er niet als ambtenaar, als ondergeschikte, die hooren komt wat over hem beschikt is wat hem bevolen wordt, maar om frank en vrij hun eigen meening of die der organisaties kenbaar te maken niet om te hooren wat de regeering wil, dat ze zullen zeggen en hun eigen meening in te slikken. Moet ooit de canonisatie van dat Roonsche raadslid van Amsterdam women voorbereid, dan zou zelfs de advocaat van den duivel een drom mels beetje houvast hebben aan die woorden. Waar staat in die woorden te lezen, dat hij eischt mee te mogen regeeren Waar wordt ook maar in de verte geduid op direkte medezeggenschap. Ik moet dan ook beslist denken aan een ongelukkige vergissing, die U een reuzenblunder van 't Overijselsch Dagblad deed naschrijven. U moet me niet kwalijk nemen, dat ik er op terugkom. D'r wordt den laatsten tijd zoo gesold met onzen goeien naam, er wordt zoo gejongleerd met Roomsche principes (die bij *t Room sche ambtenarencorps niet meer veilig heeten te zijn), dat ik er wel eens in 't openbaar op wijzen mag. Trouwens U zou ons, geachte Redactie, een reuzenplezier doen, als U eens scherp de Roomsche beginselen uiteenzette over de verhouding tusschen overheid en ambtenaar. Ik ben al 'n paar maanden on vermoeid aan 't zoeken reeds tweemaal heb ik in 't openbaar menschen, die zich aan dienden als voorlichters der publieke opinie in deze zaak, er met smeekenden aandrang om gevraagd ze gaven me steenen voor brood. De eerste maal kreeg ik enkele alge meenheden herhaald en nog eens herhaald, en nog eens steviger herhaald, die me geen stap verder brachten en nummer twee bracht 'n heele vracht dingen over de poli tiek van 't laatste half jaar, die me maar matig of niet interesseeren, maar geen antwoord op m'n vraag. Uit uw slotwoorden zou ik mo gen opmaken dat U den waren toetssteen bezit. U zou zeer velen in den lande verplich ten, wanneer U er in 't openbaar een goed gebruik van maakte. Bij voorbaat onzen hartelijken dank. Met de meeste hoogachting Uw abonné L. H. v. EMMERIK, Spaarne 41B. r Naschrift. Wij kunnen heel best'begrij pen envergeven, dat de ambtenaren5 den laatsten tijd niet in een heel best.humeur, zijn. Zij hooren over niets anders dan over arbeidsverlenging en loonsverlaging praten, en dat verwekt nu juist niet een beste stem ming. Daaraan zullen wij het maar toeschrij ven, dat de geachte inzender zulk een zwaar geschut richt tegen tien regels in ons blad van Vrijdagavond, welke alle tien ontleend waren aan het „Overijselsch Dagblad", naar er uitdrukkelijk bij vermeld stond. Wij zouden dus den brief kunnen retourneeren met de opmerking verkeerd adres. Maar, waar althans de bedoeling dezer regels door de over name in, ons blad min of meer met onze ver antwoordelijkheid gedekt werd, willen wij er wel iets van zeggen. En het is ons al heel gemakkelijk gemaakt doorden heer von Frijtag-Drabbe zelf. Ook in de Limburgsche Koerier was n.m. eenzelfde opmerking ge maakt over dezelfde passage uit dezelfde rede van den voorzitter van de A.R.K.A. als waarover het in het stuk van den heer van Emmerik gaat. En wat is nu het verschil tus- schen den heer v. Emmerik en den heer von Frijtag Drabbe Dat deze laatste die bewuste passage, waarin de heer v. E. „niet de "minst verkeerde gedachte kan ontdekken", zelf afkeurt en niet voor zijn rekening neemt Hoe dat mogelijk is? Luister. De heer v. Fr. D. heeft wel een rede gehouden, maar het ver slag, dat daarvan in „St. Petrus" voorkwam en waarop het Ov. Dagblad en de Limb. Koerier hun aanmerkingen maakten, was niet juist. De heer von Frijtag-Drabbe schrijft daarover zelf als volgt in de L. K. „De zaak is, dat ik in mijn betoog zeide,* dat wanneer de Regeering meende het over leg zóó te moeten opvatten, dat wij slechts hadden te adviseeren over de verdeeling van de lasten, die op de ambtenaren kwamen te drukken, en waarvan het bedrag te voren was vastgesteld, zonder mogelijkheid van wijziging, wij zouden weigeren daarover advies uit te brengen. En ik liet daarop volgen,' dat men ons tot het geven van advies niet kon verplichten, immers wij zitten daar niet als ondergeschikten, die verplicht zijn op last van hun meerdere, deze van advies te dienen, doch als vrije vertegenwoordigers van vrije organisaties. „Van besprekingen op voet van gelijkheid, enz. heb ik niet gesproken. Ik weet maar al te goed, dat er van „medezeggenschap geen sprake kan zijn, en dat een advies van de Commissie van Overleg geen bindende kracht voor de Regeering kan hebben, alt wil ik daar direct aan toevoegen, dat van de. Regeering moet worden verwacht, dat aan bedoelde adviezen grootere waarde zou; toekennen, dan zij deed." Dat is dus heel wat anders En met die opvatting gaan ook wij gaarne accoord. Van „voet van gelijkheid" en „medezeggenschap" van ambtenaren wil de heer von Frijtag Drabbe in strijd methet verslag van zijn rede dus zelf niets weten. Te gelegener tijd willen wij gaarne eens onze meening over de verhouding tusschen overheid en ambtenaren zeggen. Al hebben wij niet de pretentie „den waren toetssteen" te bezitten, waarom de heer v. E. vraagt, kunnen wij toch niet inzien, dat die verhou ding zóó moeilijk is aan te geven. REDACTIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3