Brieven uit Frankrijk. Binnenlandsch Nieuws NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Dinsdag 27 Mei 1924 .'M'ïï-z Mr. P. v. S. De Duitsche actie van het Ned. R. K. Huisvestings-comité loopt ten einde. De scheepvaart op de Schelde. Van het Hof. Duitsche verpleegsters in Nederland. STOOMVAARTLIJNEN. MAASSLUIS. Aangekomen 24 Mei GEMENGD NIEUWS. Een gevaarlijk transport. De postchèque- en Girodienst. Een onbekende visch. Een unicum op het gebied van scheepsreparatie. De verhongerde zwerver in Baarn. RECHTSZAKEN. KERK EN SCHOOL. Leergangen te Leuven. Pater H. J. H. M. Bolsius. f Opkoopen van levensmiddelen door Duitschers. De Roofmoord te Etten. De vliegtocht naar Indië. De moordaanslag te Valkens* waard. KUNST EN KENNIS. De Fresco's in de oude St. Martinikerk. MENGELBERG-WEEK TE PARIJS. Wij wisten met welk een groote belang stelling de komst van onzen grooten diri gent Willem Mengelberg, zijn onovertroffen orkest en de meesterlijke geschoolde toon kunstkoren werd tegemoet gezien. Niet alleen in de kringen der Ned. Kolo nie, maar ook in de Fransche Kunstwereld had men ontzaggelijke verwachtingen ge bouwd op deze kunstdemonstratie, die de meest vooraanstaande critici tot „de" ge beurtenis rekenen van dit Parijsche muziek- seizoen. Niettemin is de belangstelling aller ver wachtingen te boven gegaan en is de uit voering der Mattheus passion, dat machtige kunstwerk van gewijde kunst, zijn de negende symphonie van Beethoven en het Requiem van Tanzi aanleiding geworden tot een ovatie, gelijk wij hier slechts zelden hebben mede gemaakt. Volle zalen hebben niet opgehouden Men gelberg en zijn getrouwe scharen, soms minu ten lang, de tol van hun bewondering te betalen. De meest bevoegde muziekrecen senten prijzen de meesterlijke leiding van Willem Mengelberg, de vlekkelooze weder gave door orkestkoren en last not least door de solisten van zoo menig muziekwerk, die haars gelijken nog niet hebben gevonden. Het is overbodig hier in details te treden, over uitvoeringen, die reeds zoo vaak in Holland zelf de eensgezinde bewondering hebben gewekt en den toets der gestrengste kritiek glansrijk hebben doorstaan. Wij kunnen echter niet nalaten te ver melden, dat alle medewerkenden, zoo moge lijk, zich te Parijs nog hebben overtroffen en ten volle den lof hebben verdiend, hun in zoo ruime mate van alfe kanten toegezwaaid. De namen van mevrquw NoordewierRed- dingius, Ilona Durigo, Mia Peltenburg, Jac. Wilus, Thom Denijs, Max Kloos en Louis Zimmerman, reeds tevoren lang bekend buiten de grenzen van het eigen land, zul len na de hooge kunst thans door hen gege ven in Frankrijk's hoofdstad, te Parijs blij ven genoemd, als die van onovertroffen kun stenaars, kunstenaars bij de gratie Gods. Mengelberg heeft hier een ongekend succes behaald en door hem, Holland, gelijk een der bladen het uitdrukt, een overwinning in alle opzichten. Het was geen gemakkelijke taak een 500 personen naar Parijs te vervoeren om samen te werken aan dit grootsche muziekfeest. Zeggen wij het onomwonden en dankbaar aan de zakelijke leiders, dat de organisatie niets te wenschen heeft overgelaten. De aankomst aan het Gare du Nord, door vele landgenooten bijgewoond, zoowel als de verdere regeling gedurende de volgende dagen, getuigden van een niet minder goeden ordezin, als de uitvoeringen zelf, waarvan juist de groote eenheid en de zeldzame tucht ttes leiders, hier de bijzondere bewondering hebben afgedwongen. Veel vrije tijd is onzen tijdelijken gasten niet gelaten. Niet alleen riepen op de dagen der uitvoeringen, des morgens al vroeg de repetities de medewerkenden naar het thea tre des Champs Elysées, waar Mengelberg met sraffe hand, als gold het de instudeering van 'n première, zijn scharen gebonden hield, ook de feestelijkheden aan het Parijsch be zoek verbonden legden beslag op den beperk ten tijd der Hollandsche kunstenaars. Een enkele dag slechts staat geheel ter hunner beschikking om naar vrije keus Ver sailles te bewonderen, het Louvre met haas tigen tred te doorkruisen of de verdere be zienswaardigheden van Frankrijks* hoofd stad in oogenschouw te nemen. Onze gezant en mevrouw Loudon hebben Maandagmiddag in de schitterende zalen van het legatiegebouw der kunstenaars en velen genoodigden een receptie aangeboden, die zich als steeds kenmerkte door vader- landsche gezelligheid en een opgewekte stemming. Hoewel nu en dan een regenbuitje drei gend zich deed gelden, bleef de zomerzon triompheeren en was het mogelijk zich vrij te bewegen in den vrijen tuin, waar buffetten waren opgesteld temidden van de Holland sche tulpen, die er welig staan te bloeien. Diezelfde avond riep ons wederom naar de concertzaal, waar de eerste en negende symphonie van Beethoven opnieuw een on bedaarlijk enthousiasme wisten te wekken. En hoe dikwijls hebben wij het ons in deze dagen niet hooren toeroepen, zooiets is in Parijs ongekend, het is boven alles schoon, het is volmaakt. Uitingen, waar zij kwamen van meest bevoegde zijde, zelfs van hen, die hier op muzikaal gebied den toon aangeven, waaraan niets behoeft te worden toegevoegd. De president der Fransche republiek en mevrouw Millerand, onder wiens bescher- heerschap deze feestconcerten, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de tubercu- lose-bestrijding, staan, hebben er prijs op gesteld de uitvoerende kunstenaars in hun Paleis aan de Champs Elysées te ontvangen. Een ontvangst die niet haar minste bekoring ontleende aan het ten gehoore brengen der Marseillaise en het Wilhelmus, die zelden een nobeler en vlekkeloozer vertolking ten deel viel. Het gemeentebestuur van Parijs wenschte evenmin achter te blijven en stelde de wijd- sche 'zalenj van het stadhuis op Woensdag middag ter/ontvangst open. Ook daar weer klonken de nationale hymnen in hun volle schoonheid, zong het jongenskoor onder lei ding van H. J. den Hertog eenige oud-Hol- landsche liederen, stonden welvoorziene buf fetten opgesteld en werden hartelijke woor den van welkom gesproken. Nog meerdere dagen zal Mengelberg in ons midden verblijven, opnieuw het theatre des Champs Elysées getuigen van wat Neder land vermag op het gebied der muzikale kunst. En dan zal een extra-trein die 500 vader landers wederom terugvoeren naar Neder lands hoofdstad, dankbaar voor de ontvangst hun hier bereid, met zich nemend 'n onver getelijke herinnering, aan die dagen, door gebracht in de ville lumière. Maar dankbaarder dan zij, zullen wij zijn, die achter blijven, om het hooge genot ons geschonken en om den luister dien zij hebben toegevoegd aan den ouden en roemrijken naam van Nederland in den vreemde. Want vergeten wij het niet, de komst van Mengelberg is niet alleen een kunstzinnige daad van beteekenis, zij heeft er ook toe bij gedragen de banden tusschen Frankrijk en Holland nauwer toe te knoopen. De eerbe wijzen hem en zijn getrouwen in zoo ruime mate door het Fransche volk geschonken, zijn mede een hulde aan het land dat dezen koning in het rijk der muzen heeft uitgezon den om het veel gebruikte maar nooit ver ouderde woord van onze landsvrouwe te bevestigen, dat ook een klein land, zich groot kan toonen in heel veel opzichten. Het is die grootheid die steeds ons vader- landsche hart met sneller slag doet slaan en in deze dagen zich in volle schoonheid heeft ontvouwd. Eere wien eere toekomt. Hulde aan Men gelberg, de koren van toonkunst en het or kest van het Amsterdamsche Concertge bouw, die in innige samenwerking Holland's glorie in Parijs hoog hebben gehouden. Parijs, 21 Mei 1924. HET ZOMERRECES DER KAMER. Uit parlementaire kringen verneemt het ..Hbld.", dat het voornemen bestaat dat de Tweede Kamer ongeveer half Juli op zo merreces gaat. Als de behandeling der wij ziging van de Onderwijswet (waarin de be zuinigingsplannen van minister De Visser zijn vervat) het zou veroorloven, zou het reces op 11 Juli kunnen ingaan. De Perscommissie van het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité schrijft ons: Na de Oostenrijksche actie komt thans de hulpactie voor Duitschland voor liquidatie aan de beurt. Wanneer men de geregelde opgaven der verschillende hulpcomité's in den lande nagaat, ziet men dat de voor Duitschland binnenkomende gelden steeds onbeduidender worden. Ook het R.-K. Huisvesting-Comité heeft diezelfde erva ring opgedaan en, daaruit concludeerendc, dat de hulpverleening aan Duitschland bij 't publiek niet meer dien steun vindt, welke in de critieke dagen van 1923 in zoo ruime mate verleend is, daarnaar den laatsten tijd reeds zijn werkwijze ingericht. Het Comité heeft zich reeds sedert maanden van elke nieuwe bede om hulp onthouden, omdat het zelf ook de overtuiging had, dat de toestan den in Duitschland dermate zijn verbeterd, dat het, met het oog op de verhoudingen in ons eigen land niet gerechtvaardigd zou zijn ■wederom een beroep te doen op de Neder- landsche liefdadigheid. Deze meening van het bestuur is bevestigd door een schrijven, dat het mocht ontvangen van Z.Em. Kardi naal Schulte, Aartsbisschop van Keulen, waarin Z.Em. als zijn oordeel uitspreekt, dat de toestanden in Duitschland in zoo verre verbeterd zijn, dat de Duitsche Ka tholieken spoedig weder zelf het werk der liefdadigheid zullen kunnen ter hand nemen. Om deze reden heeft het bestuur dan ook besloten de hulpactie voor Duitschland zooal niet onmiddellijk definitief te beëin digen, dan toch opnieuw belangrijk te be perken. Het wenscht vooralsnog eenigen tijd voort te gaan om in bijzonder drin gende gevallen hulp te verleenen, waartoe het in beperkte mate in staat is, daar het aog de beschikking heeft over een klein gedeelte van de voor Duitschland gegeven fondsen. Het is voornemens o.a. in Duitsch land zelf kinderen, die daaraan dringende behoefte hebben, naar een Kinderheim uit te zenden. De exploitatie van kinderkeukens kan niet meer worden voortgezet. Ook de geregelde overbrenging van Duitsche kin deren naar ons land zal worden gestaakt, eenerzijds omdat daarvoor de middelen ontbreken, anderzijds omdat geen plaatsen meer worden beschikbaar gesteld. Door families hier-te-lande worden nog slechts bepaalde kinderen aangevraagd, die hetzij vroeger reeds hier-te-lande vertoefden, het zij door persoonlijke relaties, familiebetrek kingen en anderszins de voorkeur genieten van de pleegouders. Zooals bekend moeten de pleegouders voor de overkomst dezer kinderen in de reiskosten bijdragen. Het bestuur is bereid om, zoolang de Duitsche hulpactie nog niet geheel en al is stopgezet, gelegenheid te geven deze kinderen onder de bekende voorwaarden nog naar ons land te brengen, doch het acht zich verplicht er reeds nu op te wijzen, dat hun verblijf in ons land niet van zeer langen duur zal kunnen zijn, daar het bestuur het tijdstip reeds zeer snel ziet naderen, dat, evenals zulks voor de Oos tenrijksche kinderen is geschied, een datum zal moeten worden vastgesteld, waarop men voor het laatst gelegenheid heeft de kinde ren naar Duitschland terug te zenden. Het vaststellen van dien datum zal vermoedelijk een kwestie zijn van eenige maanden. Aangezien den laatsten tijd slechts wei nig liefdegaven meer ontvangen worden en de verzending van deze weinige pakketten groote kosten en moeilijkheden veroor zaakt, wordt thans ook de gelegenheid om door tusschenkomsi van het Comité der gelijke pakketten te verzenden, opgeeven. Ten aanzien van Hongarije meende het bestuur nog niet tot eenige wijziging te mogen besluiten. Eerst wanneer uit dat land gunstiger berichten worden ontvangen, kan een verdere beperking of beëindiging van die actie een punt van overweging uit maken. De kindertransporten van en naar Hongarije, die in verband met de. hooge kosten daaraan verbonden toch reeds aan merkelijk moesten worden ingekrompen, zullen dus vooralsnog doorgaan, terwijl ook tot hulpverleening op andere wijze de ge legenheid blijft opengesteld. Het comité blijft intusschen zijn volle aan dacht schenken aan de hulpverleening van het Nederland sche kind. Met voldoening mocht het bestuur onder vinden dat zijn onlangs meegedeelde plannen in breeden kring instemming en sympathie hebben gevonden. Van verschillende zijden ontving het bestuur verzoeken tot uitzen ding van stadskinderen naar buiten. Eenige ervan zijn reeds in bewerking en, naar ge hoopt wordt, zal spoedig tot inwilliging er van kunnen worden overgegaan. Reeds nu staat vast dat in de eerstvolgende maanden in overleg en in samenwerking met corpo raties, welke de kinderuitzending voor staan, weder een aantal Nederlandsche kin deren uit verschillende plaatsen door het comité naar vacantiekolonies zullen wor den uitgezonden, doch redenen van organi- satorischen aard verhinderen het comité nog om in deze zijn volle werkzaamheid te ontplooien. Het hoopt evenwel spoedig daartoe in de gelegenheid te zijn en het zal middelerwijl dankbaar alle financieelc hulp aanvaarden, die men voor dit mooie Neder landsche liefdewerk verleenen wil. Uit Brussel wordt gemeld, dat volgens een officieele bekendmaking, de normale scheep vaart op de Schelde zal werden hersteld op den len Juni en wel door de vroegere vaar. geul bij Bath, die geheel in orde is gebracht. De bekende archeoloog, de heer Hoeffer te Hattem, voorzitter van de Archeologische vereeniging in Gelderland, vertoeft met zijn echtgenoote sinds Donderdag ten palcizc Het Loo. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging heeft een enquête inge steld naar het aantal verplegenden van vreemde nationaliteiten in de ziekeninrich- tingen in Nederland en hierover een rapport uitgebracht, waaruit het volgende hier ver meld wordt. Aan 131 ziekeninrichtingen en 22 krank zinnigengestichten werd een circulaire toe gezonden; deze werd door 119 ziekenhuizen en 19 krankzinnigengestichten beantwoord. Niet in de enquête opgenomen werden in. richtingen, waar verpleegd wordt door diaco nessen, geestelijke orden of militairen. In de 119 ziekenhuizen waren op 1 Maart 1924 aanwezig 5112 verplegenden, waar onder 151 Duitsche en 27 van andere na tionaliteit, of in percenten: van Nederland- sch nationaliteit 96,52 pCt.van Duitsche na tionaliteit 2,95 pCt.; van andere nationaliteit 0,53 pCt. Voor de krankzinnigengestichten zijn de cijfers 2223 van Nederlandsche, 49 van Duit sche en 8 van andere nationaliteit; in per centen wordt dit van Nederlandscne na tionaliteit 97,51 pCt.; van Duitsche nationali teit 2,14 pCt.; van andere nationaliteit 0,35 pCt. In het verslag der enquête worden nu van de meeste inrichtingen nadere inlichtingen gegeven, over de beweegredenen, die ge voerd hebben tot het aannemen van vreemde zusters. Het hoofdbestuur vat deze redenen in de volgende punten samen: a. gebrek aan goede Nederlandsche solli citanten komt (kwam) veel voor; b. overwegend beter gehalte van dc aspi ranten, zoodat enkele Duitsche zusters gaarne gehouden worden ter ontwikkeling van de Nederlandsche zusters; c. het zich aan den arbeid onttrekken van Nederlandsche zusters op zeer ongelegen oogenblikken, waardoor de belangen van zeer vele ernstige zieken geschaad werden. Vervolgens worden de voor- en nadeelen opgenoemd, die het gevolg zijn van het op nemen van zusters van vreemde nationali teit in de ziekenhuizen. De Duitsche zusters zouden meestal har der werken, plichtsgetrouwer zijn, meer ontwikkeld en meer beschaafd; zij zijn daarentegen meestal slordiger, vaak immo reel (vermoedelijk wordt bedoeld vrijer op sexueel gebied) en zij passen zich niet altijd vlug aan haar omgeving aan. Zoolang de aanneming van de Duitsche zusters slechts in zoo geringe mate geschiedt als thans ge beurt, schijnt er weinig te zeggen, vooral als het aanbod van geschikte Nederlandsche meisjes niet zeer groot is. Zij heeft verder t voor deel de Hollandsche verpleging in het buitenland meer bekend te maken. De enquête eindigt met de volgende zin snede: ,,In hoeverre de Hollandsche eigenschap van zucht tot kwade kritiek en afbreken van al hetgeen met zooveel inspanning door onderlinge samenwerking van verplegenden met geneesheeren en directrices in den Ned. Bond voor Ziekenverpleging is bereikt, hier aan schuld heeft, kan in het midden gelaten worden. „Alle kwaad brengt echter ook iets góeds voort. Mogen velen in het resultaat van de enquête aanleiding vinden de hand in eigen boezem te steken. En de enquête voor allen een prikkel zijn om nog meer dan tot nu toe geschied is, de zaak der goede Neder landsche verpleging met meer onderlinge waardeering te bevorderen." BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Vertrokken 24 Mei. Car pentaria n. Hamburg, Embla n. Rotterdam, Aire n. Goole, Quentin n. Leith, Erato n. Gothenburg, Stuyvesant n. Hamburg, Ob<- ron n. Hamburg, Restart n. Londen, Linge- stroom n. Londen, Capitzine Bonelli n. Antwerpen, Alkmaar n. Antwerpen. Uitgaande vastgemaakt Muntfors, Krios, Spaarnestroom. IJMUIDEN. Vertrokken 24 Mei Her mes, st., West-Afrika. IJMUIDEN. Aangekomen 24 Mei. My- midon, st. Batavia Vondel, st., Batavia. IJMUIDEN. Aangekomen 24 Mei Gelria st. Buenos Ayres Brookside, St., Swansea. Vertrokken, 24 Mei: Jan Pietersz. Coen, st., Batavia. Wind Z.W. VLIELAND. Vertrokken 24 Mei. Vlie- stroom n. Huil. MAASSLUIS. Vertrokken 24 Mei Daph ne n. Rouaan Knowlgrove n. Huil Bruns- wijk n. Sunderland Aya Mendi n. Kopen hagen Stella n. Randers Marie Nielsen n. New Castle Marienburg n. Riga Blus n. Gibraltar Ayamonte n. Teneriffe. Wind Zuid-Zuidwest. MAASSLUIS. Aangekomen 24 Mei New- lands v. Ibrail, Deutschland v. Ibrail. Vertrokken Jolly Guy n. Granton, Willy n. New Castle, Schokland n. Leith. Zeta n. Bergen, Hermada n. Genua, Ary Scheffer n. Havre, Sutherlandgrange n. Hamburg, Liss n. Hamburg, Elsdon n. Blyth, Corncrake, n. Londen, Tynehome n. Sunderland, Isbjorn n. Londen, Schodack n. New York, Scottish Musician n. New Orleans, Tirpitz n. Ham burg, Meliskerk n. Hamburg, Lochgoil n. San Francisco, Batavia n. Christiania, Tees- sider n. New Castle, Conness Peak n. Hou ston, Diskus b. Huil, Klipfontein n. Dela gobaai, Luna n. Danzig, Kennington n. Blyth, Gascon n. Hamburg. MAASSLUIS. Aangekomen 24 Mei Horn- hurch v. Methil. Vertrokken Wido n. Chili via Antwerpen, Ouse n. Goole, Bermisse n. Hamburg, Stuor- nitz n. Hamburg, Nyroca n. Southampton, Vineta n. Finland, Batavier II n. Londen, Spalato n. Hamburg, Alcyone n. Hamburg, Stad Haarlem n. Antwerpen, Unbmendin. New Castle, Vollratham n. Narvik, Notting ham n. Grimsby, Falkenstein n. Londen, Rijswijk n. Methil, Batavier VI n. Huil, Mapia n. Amsterdam, Rollon n. Reval, Dani- sterdiep n. Kingslyn. Wind W.Z.W. MAASSLUIS. Aang. 24 Mei. Botha, st. New Castle Clio, st. Valencia Vesta, st A'dam Pluto, st., A'dam Archangel, st. Harwich Marth Woermann, St., Hamb. Batavier III, St., Londen Aggersund, St., HuelvaRozenburg, st., Oxelosund. Vertrokken 23 MeiHeronspool, st., Catania (verbetering)Aludra, st., Monte- vido (verbetering) St. George, st., Harwich 24 MeiVinlandia, st., Helsingfors Or- mer, St., Thameshaven Lanrick, St., Leith. Badenia, v. Londen Gesina, m.b. b. New Castle. Vertrokken 24 Mei Neptune n. Antwer pen Herbert Siemers, New Castle Ariatta n. Venetië Velox, schoener n. Leith Mar jory es n. New Castle. Wind Zuid, regen. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. BLIJDENDIJK (H.A.L.) 21/5 v. Montreal n. R'dam. JAN PIETERSZ. COEN (Nederl.) 24/5 v. A'dam n. Batavia. KERTOSONE (R. Lloyd) thuisreis 23/5 vl Padang. MYRMIDON (Oceaan) 24/5 v. Batavia te A'dam. PLUTO (K.N.S.M.) 24/5 v. A'dam te R'dam RIJNDAM (H.A.L.) New Orleans—R'dam 22/5 v. Vera Cruz. SAALAND (H. Lloyd) 24/5 v. Hamb. te Antwerpen. SCHIEDIJK (H. Austr. lijn) thuisreis p. 23/5 Suez. VESTA (K.N.S.M.) 24/5 v. A'dam te R'dam. VONDEL (Nederl.) 24/5 v. Batavia te A'dam. AGAMEMNON (K.N.S.M.) R'dam-Algiers p. 24/5 Ouessant. EURYLOCHUS (Oceaan) Batavia-Liver- pool 23/5 te Marseille. ERATO (K.N.S.M.) 24/5 v. A'dam n. Gothenburg. KLIPFONTEIN (H.Z.Afr. lijn) 24/5 v. R'dam n. Delagoabaai. LOCHGOIL (H.A.L.) 24/5 v. R'dam n. San Francisco. MELISKERK (H.O.Afr. lijn) 24/5 v. R'dam n. Hamburg OBERON (K.N.S.M.) 24/5 v. A'dam n. Hamburg. STUYVESANT (W.I.M.) 24/5 v. A'dam n. Hamburg. STREEFKERK (Br. Indië lijn) thuisreis p. 23/5 Finisterre. ALCHIBA (R.Z.A. lijn) uitreis 23/5 te Montevideo. ALGORAB (R.Z.A. lijn) thuisreis 22/5 te Santos. ALMELO (W.I.M.) 24/5 v. A'dam n. Chili. BENNEKOM (W.I.M.) 23/5 v. Corral te Taicahuano. GELRIA (H. Lloyd) 24/5 v. Buenos Ayres te A'dam. HELENUS (Oceaan) Japan—R.dam 23/5 v. Penang. KAWI (R. Lloyd) uitreis 24/5 v. Tanger. NELLORE (Oceaan) Japan—R'dam p. 23/5 Gibraltar. ORANIA (H. Lloyd) 23/5 v. Buenos Ayres n. A'dam. PRINSES JULIANA (Nederl.) thuisreis 23/5 v. Singapore. SPAARNDAM (H.A.L. R'dam—New Or leans 24/5 te Vigo. SPRINGFONTEIN (H.Z.Afr. lijn) 23/5 v. East Londen n. Algoa baai. WATERLAND (H. Lloyd) thuisreis 24/5 te Londen verwacht. MEERKERK (Br. Indië lijn) uitreis 24/5 n.m. v. Suez. VEENDAM (H.A.L.) New York—R.dam 24/5 12 u. 610 mijl v. Plymouth. BUITENLAND SCHE HAVENS. ARTUSHOF 24 5 v. Alexandria n. R'dam. BARCHORY 22 5 v. Almeria n. R'dam. BERENGARIA 24 5 v. Southampton n. New York. BEVERWIJK v. BougsieVlaardingen p 23 5 Gibraltar. BOOMBERG 23 5 v. Lovisa n. R'dam. CAVALLA R'damLevant p. 24 5 Gi braltar. CHARON 23 5 v. Batavia n. Fremantle. CHIRROPO Santa Marta—R'dam p. 23 5 Lizard. CORNWALL 24 5 v. Liverpool n. Brisbane. CRAFTSMAN Rangoon-Holland 24 5 te Alexandrië. DEPUTé JOSSELIN DE ROKAN R'dam- St. Nazaire p. 24 5 Ouessant. DORIC 23 5 v. Liverpool n. Montreal. DIANA 24 5 v. Danzig n. R'dam. DRIEBERGEN 24 5 v. Pacific te Yokohama. EGREMONT 24 5 v. Batavia te Singapore. ELSWIKPARK 18 5 v. Manilla te Tjilatjap. EMPRESS OF SCOTLAND 24/5 v. Southampton n. Quebec. GELDERLAND 23/5 v. de Tyne n. Hamb. GUERNICA R'dam—Genua p. 23/5 Gi braltar. HARBURG 23 5 v. Makassar te Malta. IRENE 24 5 v. Antwerpen n. R'dam. KARL Zwarte Zee Londen 23 5 Gibraltar. KATWIJK 23 5 v. Caen te Cardiff. LEERSUM 23 5 v. Rosari n. St. Vincent f. o. LEONORA 23 5 v. Hamburg te Grange mouth. LUTETIA 20'5 v. Bordeaux n. Buenos Ayres. MAASSTROOM 24/5 v. Londen n. A'dam. MONT ROYAL 23 5 v. Liverpool te Quebec. MOSELLA 23 5 v. Buenos Ayres te Lissa bon. NAALDWIJK 23.5 v. Emden n. Narvik. NIVOSE R'dam—Genua p. 24,5 Gibraltar. OOSTERLAND 23 5 v. Seaham n. R'dam. ORANJEPOLDER 23 5 v. R'dam te Londen PERA 23 5 v. Alexandrië n. R'dam. PITTSBURG 24 5 v. Southampton n. New York. ROSSETTI 23 5 v. Liverpool te Santos. SACCITY 23/5 v. R'dam te Portland M. SCOPAS Novorossish-Thameshaven p. 24 5 Gibraltar. SILVANUS 24 5 v. Batorim te Port Said. SIRRAH 22 5 v. Bilbao n. R'dam. ST. JANSLAND 23,5 v. de Tyne n. Sluis kil. SUD Bona-R'dam p. 23/5 Gibraltar. SUMATRA 21 5 v. Rijdam te Yokohama. TALLO 24 5 v. Limerick te Antwerpen. TEXAS R'dam-Buenos Ayres 23 5 te Ma- deira. THESPIS 22 5 v. Liverpool te New York. THUBAN Rosario—R'dam p. 23 5 Ques- sant. UROLA Savona—R'dam p. 13/5 Gibraltar. VIANDA R'dam-Buenos Ayres 24 5 te Madeira. Te Leuven studeerde pater Bolsius biologie onder professor van Beneden. Met pater Bolsius is een zeer bekend ge- eerde ten grave gedaald. Haast ontelbaar zijn zijn geschriften, vooral op biologisch en mi croscopisch gebied zoowel in „Studiën" als in buitenlandsche tijdschriften verschenen, ter wijl ook in de dagbladen zeer veel artikelen van zijn hand verschenen. Vermeldenswaard is nog zijn uitvinding van het hulptoestel aan den microscoop den „Charriot-Bolsius". Hij was lid van tal van binnen- en buiten landsche wetenschappelijke vereenigingen en lo.m. eerelid van de academie van St. Peters burg. Al de jaren, sinds zijn priesterwijding, heeft pater Bolsius doorgebracht te Oudenbosch, waar hij mineralogie, microscopie, sterrekun- de en natuurlijke historie doceerde. Hij legde hier een schitterende verzameling praeparaten en steenen aan. Onlangs werd melding gemaakt van een jongen man en een jonge vrouw, een typiste, die in Frankrijk te Aatrecht en Rijsel, res pectievelijk eind December en begin Februa ri de chauffeurs Fournier en Lescure om het leven hadden gebracht. Ze hadden den auto van den eerste verkocht en waren met dien van den tweede naar Nederland gevlucht. Op verzoek van de Fransche autoriteiten werden de moordenaar en de moordenares, Jeremie Dartois en Elisa Legrand genaamd, te Utrecht gearresteerd. In verband met de uitleveringsformalitei ten konden ze eerst de vorige week ter be schikking van de Fransche justitie worden gesteld. Deze had het, vermoedelijk met het oog op de ontvluchtings kansen, wenschelijker ge oordeeld, 't tweetal per boot naar Frankrijk te transporteeren. Zondag j.l. vertrokken daartoe de inspec teurs Couturier en Blazij, van den Parijschen controledienst der recherche, uit Parijs met den sneltrein naar Rotterdam, waar ze zich den volgenden ochtend met de autoriteiten in verbinding stelden. Dinsdagnacht scheepten ze zich in aan boord van de Holland-Amerika-lijn Rotter dam. Eveneens des nachts werden daar de man en de vrouw officieel aan de Fransche po litiemannen overgeleverd. Ze hadden te vo ren in het hoofdbureau aan het Haagscheveer verblijf gehouden. Aan boord werd voor hen een afzonderlijke hut gereserveerd. Beiden waren ze zwaar ge boeid en de deur van de hut was op stevige wijze afgesloten. Na veertien uur varen kwam de Rotter dam te Boulogne sur Mer aan. In de hut, waar steeds het licht brandde, had Dartois absoluut niet geslapen. De vrouw evenwel sluimerde al dien tijd rustig in slaap, gewiegd door den rustigen gang van den mailstoomer. Bij aankomst in de haven kwam direct de tender Holland, eveneens van de Holland- Amerika lijn, langszij, om de politiemannen met hun gevangenen over te nemen. Na een verblijf van eenige dagen in de ge vangenis van Boulogne sur Mer, zijn toen Jeremie Dartois en Elisa Legrand naar Rijsel overgebracht, om zich voor hun misdaden te verantwoorden. De heer P. Greup te Ouddorp schrijft aan de N. R. ct. Nadat ik eenige maanden geleden de be kende accoordverklaring had ingezonden, vroeg ik verleden week mijn tegoed bij den Postchèque- en Girodienst op (aanvraag in duplo, met mijn handteekening eronder). Vrijdag kreeg de kantoorhouder te Ouddorp bericht, dat het saldo kon worden uitbetaald, en werd hem verzocht, mijn erfgenamen te laten teekenen, aangezien ik bij den dienst geboekt sta als overleden Te Hull is dezer dagen een visch aange bracht, die voor alle deskundigen een raadsel is. Hij is op de kust van IJsland gevangen en zal in het visscherij-museum te Huil worden bewaard. De conservator van dat museum heeft ver klaard, dat de deskundigen van het Britsch Museum het dier hebben onderzocht en dat er volgens hen in geen enkele Britsche ver zameling een dergelijke visch voorkomt. Hij is ongeveer een meter lang en het vleesch is zacht en slap. De kop lijkt een beetje op dien van den heilbot, en de geheele oppervlakte van het lichaam is bedekt met scherpe en harde stekels, die op ivoor gelijken. De huid is glanzend zwart. De visch vertoont nog andere ongewone kenmerken. De staart heeft den vorm van een gehandschoende hand met acht vingers, verbonden door dun ne zwemvliezen en op het midden van den rug is een lang uitsteeksel met een soort franje aan het eind, ter lengte van bijna een voet. De geleerden zijn druk bezig het zeldzame zeemonster aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. De gezagvoerder van het deze week te Amsterdam in de haven binnengekomen stoomschip „Krivs," behoorende aan de reederij A. Kalmin te Riga, metende 1356 bruto register ton en een lengte hebbende van 240 voet met een breedte van 36 voet, meldt aan het Persbur. V. D. het volgende. In de Oostzee is de schroef van mijn schip op het ijs geslagen, waardoor een groot stuk van één der bladen afbrak. Zeer toevallig keek een lid der bemanning, toen het ongeval plaats vond, naar het ijs en heel in de vroegte Komen de Duitsche auto's en voeren alles weg. Ook worden soms veel boter en eieren opgekocht. Op de paarden markt te Valkenburg werden bijna alle beesten voor Duitschland opgekocht tegea hooge prijzen. Naar uit Utrecht vermeld wordt, is de; gerechtelijke uit- en inwendige schouwing van het lijk van den 56-jarigen zwerver| P. Rigter door den rechter-commiSsaris Mr. F. Haverschmidt opgedragen aan prof. dr.l R. de Josselin de Jong, hoogleeraar in de ziektekundige ontleedkunde en prof. dr.j J. M. Baart de la Faille, hoogleeraar in de! gerechtelijke geneeskunde, beiden aan de' Utrechtsche Universiteit. Op 12 April j.l.' werd deze schouwing gehouden in het Pa-£ thologisch Instituut. Naar wordt vernomen komen beide hoog-, leeraren in hun zeer uitvoerig en gedetailleerde rapport tot de conclusie le. Dat er aan het lijk van P. Rigter geen enkele ziekelijke afwijking gevonden is, welke een natuurlijken dood van dezen zou kunnen! verklaren 2e. dat de eenige verschijnselen, welke aan het lijk van dezen man zeer in het oog vallen.' zijn het geringe vetgehalte van het onder-) huidsche weefsel en van inwendige deelen,' de geringe omvang en het geringe gewicht, van de spijsverteringsorganen, van de milt en van de lever, terwijl ook het gewicht van het hart en de longen beneden het gemiddelde1 is 3e. dat van een gewelddadigen dood geen, teeken gevonden is. De kleine, oppervlakkige^ huidwonden aan den neus, de linkerpols en. de ontvellingen aan den rechterarm komen'! daarvoor niet in aanmerking en 4e. dat, in aanmerking genomen de feite%' lo. dat P. Rigter van den avond van 25 Maart: 1924 tot het oogenblik, waarop hij 10 April' 1924 dood werd gevonden, hoegenaamd geen drank tot zich heeft kunnen nemen en hoog stens het weinige brood, dat hij 25 Maart bij zich had, heeft kunnen nuttigen, 2o. dat bij de schouwing geen bepaalde oorzaak van den dood is gevonden, is P. Rigter met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid gestorven aan uitputting door volkomeo gemis aan drank en spijs. Voorts komen deze hoogleeraren-desku»- digen tot de conclusie dat het tijdstip, waar op de dood is ingetreden, niet nauwkeurig kan worden vastgesteld. Op grond van den aard der lijkverschijnseien, kn worden ver klaard, dat de dood slechts eenige dagen, hoogstens een week, vóór 10 April is in getreden. Uit het microscopisch onderzoek is o.a. nog gebleken, dat zich in de maag hoege naamd geen herkenbare spijsresten bevonden. WASSENAAR 24 5 v. Sfax n.^ Paimboeuf.zag daar dat het stuk schroefblad een eind WESER 24/5 v. Hamburg n. R'dam. J ITSSELMONDE 24 5 v. Blyth n. Riga. ZWARTE ZEE v. R'dam n. Spezzia p. 24 5 Gibraltar. Op de Nederlandsche vacantie-leergangen te Leuven, die dit jaar van 1 tot 4 September Zullen worden gehouden, Zal o.m. het woord worden gevoerd door Prof. Dr. Jules Persijn M. A. P. C. Poelhekke en prof. Knaapen, Norbertijn van Heeswijk. (Msb.) In den ouderdom van 72 jaren overleed, na een ziekte van een tweetal jaren, in het Berchmans-college te Oudenbosch de Zeer- eerw. pater H. J. H. M. Bolsius S.J. De thans overledene werd den 15den Mei 1852 te 's-Hertogenbosch geboren en trad den 26sten September 1873 op Mariëndaal in het noviciaat van de Sociëteit van Jesus. Op 8 September 1886 werd hij priester ge wijd- weegs over het ijs gleed. Men haalde het weer aan boord en bewaar de het tot de „Krivs" te Amsterdam aan kwam, waar zich de gelegenheid voordeed de schroef in het water op zeer bijzondere wijze te repareeren. Het gedeelte afgebroken schroefblad werd nl. door de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij met behulp van de electrische lasch- installatie weer zóódanig aan het overige deel van het oude blad vastgelascht dat van een breuk weinig meer te bespeuren valt, ter wijl het herstelde schroefblad minstens even sterk is als de niet gebroken bladen. Deze reparatie is werkelijk een unicum op het gebied van scheepsreparatie en verdient als zoodanig een eervolle vermelding. Zoowel te Maastricht als te Venlo zijn de groenteprijzen op de veilingen enorm hoog. Asperges kosten 90 cent per kg., alleen de sla is door den enormen aanvoer van 18 cent op 6 cent per krop gedaald, maar al de andere groenten worden vrijwel geheel opgekocht door Duitschers. De groentevrouwtjes, die uit de tweede hand verkoopen, blijven met haar waren zitten, omdat de gewone burgerij die hooge juiizen niet betalen kan. 's Morgens reeds Het vonnis van de Bredasche Rechtbank bevestigd. Het gerechtshof te 's Bosch veroordeeld» Maandag in zake den roofmoord op deti landbouwer A. Naalden te Etten, met be vestiging van het vonnis der Rechtbank te Breda beklaagde P. Bals tot 15 jaar en J. Verstylen en A. de Bleyker ieder tot 6 jaaï gevangenisstraf. Een gunstige beslissing te wachten. Naar de Tel. verneemt, is deze maand hoogstwaarschijnlijk de gunstige beslissing te verwachten omtrent den vlier tocht naai Indië door den vlieger Van der Hoop. Het cassatieberoep van Mevr. Desmet, Voor den Iioogen Raad is Maandag be handeld het cassatieberoep van C. P. de Werf, huisvrouw van M. Desmet. die, nadat de zaak door den Hoogen Raad reeds eenmaal was verwezen, door het gerechtshof te Arn hem wegens medeplichtigheid aan de poging tot moord op haar man, was veroordeeld tot 5 jaar. Nadat de raadsman van requirante mr. Visser, eenige cassatiemiddelen had toege licht werd de conclusie van den adv.-gene- raal bepaald op 10 Juli a.s. De stoutste verwachtingen zijn overtrof fen, schrijft het „Gr. Dgbl." o.m. Wat is voor den dag gebracht, vertoont een werke lijk schitterend supplement op het reeds ge vondene en loont dubbel en dwars de moeite; die er aan dit werk reeds is besteed. Het wilgons voorkomen, dat de schilderingen, die hier voor den dag worden gebracht, minder dan de andere nog hebben geleden, met uitzondering misschien van een, die den twaalfjarigen Jezus in den tempel wil voorstellen. Het zijn de kindermoord te Bethlehem, Pilatus, die zich de handen wascht, om zijn onschuld te betuigen, op welk stuk mer, ook nog eenige andere passa ges uit de lijdensgeschiedenis aantreft, juist zooals op de voorstelling van Gethsemané. De fresco van Golgotha was nog maar zeer gedeeltelijk opengemaakt, maar de Heiland! aan het kruis was toch reed zeer duidelijkj te zien. Door de ontdekkingen dec laatste dagen wordt thans schitterend bevestigd, dat de Martinikerk van Groningen een bron van schoonheid is van den eersten rang en wat sommigen reeds hebben voorspeld, zal straks in vervulling gaan. Onze stad krijgt voor velen een attractie er bij, die in de komende jaren, ongetwijfeld niet weinig vreemdelingen naar deze hoofdkerk zal lokken, vreemdelingen,; die tot nu toe niet veel schoons hadden te zien, maar die thans daar aantreffen eenige hoogst treffende herinneringen aan ons goed en schoon verleden. Nog is het mogelijk, dat op den boog tegen de kerk aan straks ook nog eenig schilder stuk wordt aangetroffen en dat zal dan wel zijn de voorstelling van Adam en Eva, naar vermoed wordt, maar het zal nog wel eenige dagen duren, voor ten deze vaste zekerheid is verkregen. Ook al mocht dit vermoeden echter niet worden bewaarheid, dan is het koor van de Martinikerk toch reeds een be zoek dubbel waard-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5