SPAARNEBANK VIJFTIG GULDEN, -EGYPTIAN Eerw. Zusters Ursuiinen SPAART BUITENLANDSCH BANKPAPIER ONZE GRATIS ONGELUKKEN-VERZEKERING. A. DUIVENVOORDE, r HEEMSTEEDSCHE BRIEVEN. Ingezonden Mededeelingen. Dorpstraat 63, NOORDWIJKERHOUT, ingezonden Mededseiingen SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND fogeztmden Mededelingen. TANDHEELKUNDE Wisselkoersen en koersen yap Bankpapier. Woensdag 28 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14750 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. UIT DEN OMTREK, LEIDEN. LISSE. NOORDWIJK. Koopt en verkoopt Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding Heden keerden wij uit, aan den Heet Somma van Wegens, een aan hem overkomen ongeval, waardoor h» zijn linkerarm heeft gebroken. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT, HILLEGOM. VOORHOUT. NOORDWIJKERHOUT. VERKOOPINtiEN, VEII.IN6EM VOGELENZANG. SASSENHEÏM. Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen 21 en 22 Juli: Toelatingsexamen. PENSIONAAT met (topklassen) M.U.L.O. MISSIEGEBIED: Oeganda Midden-Afrika BEVERWIJK. VELSEN. bij de NIJMEGEN Bijkantoor te HAARLEM NASSAU LAAN 18 Wegens den Feestdag van O. H. HEMELVAART, zal dit blad morgen NIET VERSCHIJNEN. MORGEN(HEMELVAARTSDAG) WORDT OP DE GEWONE UREN SPREEKUUR GEHOUDEN - VELSEROORD. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. tie abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.28 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bii vooruitbetaling 3.58 Bureaus: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE Adverten,tiën 35 cents per reget vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling, 60 ct< per regel; op de le Pagina's 75 ctj per rcgeL Vraag- en aanbod-adver- fentiën 14 regels 60 ct. per plaat* sing; elke regel meer 15 ct., bij (No. 26.) Amice! benige maanden geleden vroeg ik uwe aandacht voor een geschil, dat tusschen de gemeente Bennebroek en de provincie Noord-Holland gerezen was ter zake van het betrekken van electrisch licht van de ge meente Heemstede. Ter opfrissching van uwe memorie stip ik de voornaamste punten nog even aan. Sinds jaren loopt tusschen de gemeenten Heemstede en Bennebroek een contract tot levering van gas, in welk contract tevens bepaald is, dat bij eventueele electrificatie van Bennebroek, deze gemeente den elec- trischen stroom van Heemstede moet be trekken, op straffe van een geldelijke boete bij overtreding daarvan. Nu heeft Bennebroek eenigen tijd geleden, ingevolge dit contract, aan Heemstede dé levering van den electrischen stroom opge dragen, maar Gedeputeerde Staten van N.- Holland weigerden dit besluit goed te keu ren en een beroep op de Kroon was ver- geefsch. Ziedaar in 't kort de feiten. Ik kom op deze aangelegenheid terug, om dat dezer dagen door een groep ingezetenen van Bennebroek, een verzoekschrift aan de Provinciale Staten over deze aangelegen heid is ingediend en de zaak van zulk prin cipieel belang is, dat zij. m.i., een hernieuw de bespreking wel verdient. In het request wordt de aandacht geves tigd op de volgende feiten: Wanneer Heemstede stroom levert, kost deze 28 ct. per K.W.; wanneer de P. E. N. dit doet hetgeen de bedoeling van Ged. Staten is hebben de Bennebroekers 42 et. te betalen. In het laatste geval zal dc P. E. N. er weinig plezier van beleven, want de meeste Bennebroekers zullen dan het goedkoope gas blijven branden. Maar zelfs al ging de heele gemeente over tot het gebruiken van electrisch licht, dan zou de P. E. N. geen financieel voordeel van de aansluiting hebben, tengevolge van de hooge kosten hiervan, want een geheel nieuw net zal moeten worden aangelegd over groote afsianden. een ambtenaarswo ning zal moeten Worden gesticht en andere installaties gebouwd, terwijl voor Heemste de, zelfs op een tarief van 28 ct. een renda bele exploitatie mogeijlk is. daar deze ge meente thans reeds in een gedeelte van Ben nebroek stroom levert en een kabel naar het andere gedeelte reeds gelegd is. De adressanten stellen nu de vraag: „Op welk recht wordt het gegrond, onze gemeente te dwingen af te zien van eenc reeds bestaande electriiicafie, welke gocd- koop werkt, om het te zoeken bij een be drijf dat nog in het leven moet worden ge roepen cn den stroom juist 50 pCt. duurder levert?" Dit antwoord kan kort en bondig luiden: „op grond van het recht van den sterkste. De Gedeputeerde Staten maken gebruik of beter: misbruik van een hun bij art. 154 Gemeentewet toegekende be voegdheid om besluiten van gemeentebestu. 'ren betreffende „het onderhands aanbeste den van wérken of leverantiën" góed of af te keuren. Wat toch is de bedoeling van deze controle? Geen andere dan te ver hinderen dat gemeentebelangen worden benadeeld door een onderhandsche aan besteding of leverantie. Dit in tegenstel ling met een openbare dito, waarvoor geen goedkeuring wordt vereischt. En wat maken Ged. Staten daarvan? Zij weigeren de goedkeuring niet ter bescher ming van een gemeentebelang, maar van een provinciaal belang en zetten zoodoen de art. 194 Gem. Wet geheel op zijn kop. Een bepaling, in het leven geroepen om kortzichtige gemeenten tegen zichzelf te beschermen, wordt misbruikt om een ver- •tandige gemeente, welke een voordeelig contract kan en zelfs moet afsluiten, te verhinderen dit te doen om de provincie te bevoordeelen. Hier wordt dus met andere woorden niet alleen een wetsbepaling geschonden, maar ook moreel onrecht gepleegd. Want hier wordt een gemeente tegen haar wil finan cieel benadeeld. Wat zoudt ge zeggen van een voogd, die zijn pupil verbiedt om een motorfiets te koopen om hem zoodoende te noodzaken zich een auto aan te schaffen, waarvan die voogd den allcenverkoop heeft? Is het dus wonder, dat de Bennebrofckers hun overkropt gemoed luchtten in de vol gende van vleierij geheel gespeende be woordingen?: „wij verzoeken u-(=r de Pro vinciale Staten. P.) daarom beleefd doch dringend dc electrificatie van Bennebroek te onderwerpen aan het oordeel van des kundigen, die noch uit financieel, noch uit politiek oogpunt bij deze zaak geinteres- seerd zijn, opdat ondergeteékenden voor de zotheden van zulke dwaze economie bewaard blijven." Dwaze economie. Het is niet vriendelijk uitgedrukt, maar voor geen tegenspraak vatbaar en ik hoop, dat de heeren Staten in hun zomerzitting aan de geste van hun ne Gedeputeerden voldoende aandacht zul len schenken Mevrouw HoekstraZethof had stellig pas „Quo Vadis?" gelezen, toen zij zich °P de jongste gemeenteraadsvergadering in het debat over de brandweer-verordening mengde. Zij moet namelijk nog vol zijn ge- W'eest van de wonderlijke beloovering, wel ke Nero aangreep, bij het zien van de apocalyptische vlammenzee, die Rome ver- W'ocstte. Hoe anders kwam zij op de zoo oorspronkelijke gedachte om den voorzitter de vraag te stellen of er bij branden ook geen raadsleden binnen het afgezette ge- deelte konden worden toegelaten, hetgeen volgens do ingediende verordening niet mocht? Zij had dus „Quo Vadis?" gelezen en de heer Jorritsma. die het met haar eens was, natuurlijk ook. Een kapitalist als keizer Nero kan immers geen Marxist negceren. En het was merkwaardig te zien. boe de suggestie, welke van deze beide Quo Va- dis-iezers uitging, zich voortplantte op de overige leden van den Gemeenteraad. De heer v. d. Erf, die anders nogal nuchter van aard is, was er als dc kippen bij om zijn bijval te betuigen, met een nuchter ar gument natuurlijk. Dc heer de Boer liep zelfs warm en vroeg, zeer verwonderd, waarom de raadsleden niet bij de proef nemingen van de brandweer waren uitgc- noodigd. En niemand minder dan onze Burgemeester, die bij den aanvang gecom plimenteerd werd met zijn herstel, wierp de billijkheid in "t strijdperk ten betoogc, dat Raadsleden een brand vanuit een gere serveerde plaats behooren bij te wonen. Die billijkheid moet echter nog onderdoen voor het zware geschut der rechtvaardig heid. waarmede de voornoemde heer v. d. Erf de raadsleden had gebombardeerd door staande te houden, dat dezen toegang be- hooren te hebben enkel omdat.... zij de j gelden voor de brandweer voteeren. Uit. dit wonderlijk debat resulteerde j ge hebt het natuurlijk reeds geraden een nieuwe bijvoeging in de verordening, welke den Raadsleden bet recht geeft zich bij een brand binnèn het afgezette gedeelte I te begeven. Natuurlijk stichten zij daar geen nut. In tegendeel is de kans groot, dat zij de brand weermannen in den weg loopen. De aan wezigheid binnen het afgezette gedeelte is dus niets anders dan het bijwonen van een vertooning op een gereserveerde plaats. Maar dan moet men ook verder gaan, want het is nooit goed de dingen half te doen. Ik zou daarom mevrouw Hoekstra—Zethof in overweging willen geven op de volgende vergadering het voorstel te doen de verorde. ning aan ie vullen met de volgende bepa lingen: Artikel elf bis. De leden van den Gemeenteraad worden na het eerste brandsein, door bijzonderlijk daartoe, aangewezen brandweermannen, die met de benaming brandporders zullen wór den aangeduid, gewaarschuwd. Artikel elf ter. De opperbrandmeester beeft er voor te zorgen, dat de brand zoo lang wacht, totdat de grootst mogelijke meerderheid der leden op hei terrein aanwezig is. Artikel eli quatcr. Hij heeft tevens zorg te dragen, dat een genoegzaam aantal zetels aanwezig zijn om te bevorderen, dat de leden den brand zon der vermoeienis kunnen volgen. Artikel elf quinquics. De opperbrandmeester haeft or voorts voor te waken, dat branden van een kwar tier uurs en minder, alleen plaats hebben, wannéér er geen gemeenteraadsléden aan wezig zijn. Artikel elf sexties. Indien een vierde gedeelte van de gemeen teraadsleden zulks vordert, kunnen dc bran den met een half uur verlengd worden. Artikel elf septies. Op eerste aanvrage moeten voor rekening van de gemeente aan dc gemeenteraads leden stalen helmen worden verstrekt ter beveiliging tegen neervallend puin, alsook waterdichte mantels ter beschutting voor neerstroomend water. Eventueele schade, toegebracht aan de kleeding der gemeenteraadsleden, schoeisel daaronder begrepen, wordt uit de gemeente kas vergoed. Artikel elf octies. Breekt de brand des nachts uit en willen de vlammen niet uitslaan, dan zorge de op perbrandmeester voor een genoegzaam aan tal toortsen, ten einde in de verlichting van de leden te voorzien. Artikel elf novies. Laat het zich. aanzien, dat de brand twee of meer uren zal duren, dan is de opper brandmeester gehouden zorg tê dragen voor een welvoorzien buffet, zoomede voor een inrichting tot het bereiden van warme dranken. Artikel elf decies. Voor het overige houde dc opperbrand meester zich tijdens den brand ter beschik king van de gemeenteraadsleden tot het verstrekken van inlichtingen aan dezclven en geve hun voorts op hunne aanvrage eene gedetailleerde analyse van de gevolg de en nog te volgen aanvalstaktiek, Enzoovoorts. Bij dat laatste artikel had ik me bijna verschreven. In plaats van gedetailleerde analyse had ik tekstboekje willen schrijven. Hoe men uit zijn rol kan vallen, als men niet op zijn tellen past! En nu wacht ik maar op den eersten den besten Hcemsteedschen brand om de nieuwe artikelen te toetsen aan dc werke lijkheid. Men vergeet zoo licht een kleinig heid, niet waar? Voor een getrouw verslag, vanuit het „schellinkje" natuurlijk (want ik voteer geen gelden), zal ik zorg dragen en ver- blijve middelerwijl als steeds uw PEREGRINUS. P. S. Daar denk ik juist aan: wat zou Kitty zoo'n brandhelm pikant staan! BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: C. J. v. Rossum en M. A. Th. v. Galen. C. Dirksc en B. Klein Kra nenburg. I"I. v. d. Velden en M. F, Neu teboom. A, Vermeulen cn J. Segrijn. J. Kwestroo en C. Limburg. H, Dekker en W. J. Teeuwen. R. Goedhart en J. J. Schalk. J. J. Midderham en A. J. Rooij- akkers. A. Holverda ,en J. Mulder. EL J. v. d. Reijden en G. Wijling. C, Crispijn en A. P. M. Gaykema. F. de Zwijger en A, Sloos. J. R. Smits en A. Gijsman. De Missie-week. Gisterenavond werd voor een overvolle zaal door den WelEerw. „Rembrandt Veel is hier op de bad plaats op hotel- en pensionwezen reeds tot stand gebracht en we mogen er grootsch op gaan, een deftige badplaats le bezitten. Maar dan moet die deftige badplaats ook kunnen voldoen aan de hoogste eischen, die men stellen kan. Er was reeds gas; er .kwam electriciteit; er werd een waterleiding geïnstalleerd.Wat bleef er nu nog te wen-' schen over? „Rembrandt" beantwoordt deze vraag met een warmwatérinstallaiie. Het enorme, ruime huis door kan men onmiddel lijk en overal warm water bekomen. Wij achten dit feit belangrijk genoeg om het te publiceeren, daar het weer een stap 13 in de goede richting, om Noordwijk te maken d e internationale badplaats met onovertrof fen reputatie. Ongetwijfeld zal Noordwijk worden als badplaats, wat Rembrandt als schilder was. Directie: Mr. TH. WESTERWOÜDT. Pater Koenders een lichtbeeldenavond gege ven over „De Zalige Theresia. van Lisieux." Voor de pauze werd op het doek vertoond „het leven dezer Heilige op aarde." Hierna werden onder leiding der schoolleeraren vrije oefeningen met muziek gegeven door de jongens, cn een missie-tooneclstukie door de meisjes. Na de pauze werd op het doek vertoond „De Zaligverklaring van Thérèse, l'enfant de Jésus." Deze avond is evenals de andere met suc ces geslaagd. We willen er dc aandacht op vestigen, dat hedenavond (Woensdag) de zelfde vertooning zal plaats hebben door Pater. Koenders, waarvoor we op Lisses medewerking rekenen. Voetbal. Wij herinneren aan den wed strijd welke morgen gespeeld wordt op Treslong tusschen twee elftallen der fede ratie. Een kijkje, op Treslong zal de moeite wel looncn. Ziel de biljetten. Muziekvereniging. Aan den vooravond van hel concours, willen wij r.o'g even het publiek van Voorhout cn omliggende plaat sen aansporen, op Hemelvaartsdag en Zon dag d.a.v. het concours te bezoeken, opdat deze beweging goed moge slagen. Het ter rein is nabij café „Boerhaave". Op het ter- ASKlCArH O'CS/XCCETTE COUP Haagsche Rechtbank. Met vernietiging van een vrijsprekend vonnis van den Leid- schen Kantonrechter heeft de Rechtbank C. M. v. d. R., huisvrouw van G. R., kruiden verkoopster te Noordwijkerhout, wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, veroordeeld tot 50 boete subs. 50 dagen hechtenis. Te water. Gistermiddag geraakte het 3-jarig dochtertje van den beer G. v. D. in dc vrij diepe vaarsloot van dc firma A. Gulde- rnond en Zoon, alhier. Een troepje grootcre jongens was vlak bij aan hel spelen. Een daarvan, de 9-jarige C. Broekhof, sprong di rect het kind achterna en mocht het genoe gen smaken de kleine behouden op het droge te brengen. Een flinke daad. Mén kan zich de vreugde der ouders voorstellen, toen zij hun kind weer behouden cn wel thuis kregen. Vergadering Spaarkas. De R. K. Spaar kas „Onderlinge Steun", onderafd. van den R. K. Volksbond, vergaderde in café „dc Zwaan", Nadat deVoorzitter, de heer A. J.' Wijnckers de vergadering met den Christelij- ken groet had geopend, werd ter sprake ge bracht: onderlinge inkoop van. brandstoffen. Uit de gevoerde besprekingen bleek, dat de laagste inschrijver voor het leveren van Anthraciet was de heer E. Bakker alhier, aan wie dan ook de leverantie werd gegund. Medegedeeld werd nog dat de leden" welke nog van de eerste leverantie willen betrek ken, zich ten spoedigste moeten aanmelden bij het bestuur. Na nog eenigc bespreking van minder be lang volgde sluiting op de gebruikelijke wijze. te Noordwijkerhout en Wasssnaar op 27 Mei. Gewas van middelmatig tot best. Per bed van 3 R.R. Dw. Clara Butt 10; id. Petrus Hondius ƒ46; id. Mad. Krelage 29; id. Europe 21, ia. Fra Angelico 7; id. Gretchen 9; id. Rev. Ewbank 10; id. Win. Copland 17; id. Pride of Haarlem 13; id. Mr. Farnc San- reds 19; id. Dal Ongaro 100; id. Suzon 100; id. Edmee 24; id. City of Haarlem 200; Br. Don Pedro 34; id. Bacchus 65; id. Madras 6; id. Goudvink .1 68; id. Clio 9; E. R. Gigantea 33; id. Gari baldi 48; E. W. La Grandesse 40: id. Arentine Arentse 34; E. B. Marie 42; id. Queen of the Blue 37; id. King of the i Blues 50; id, Perle Brillant 40, rein is van alles verkrijgbaar. Er is op on nabij het terrein gelegenheid tot stalling van rijwielen. Het bestuur van „St. Cecilia", verzoekt tevens aan Voorhout's publiek die dagen dc driekleur uitt te steken, zoodnc Voorhout een feestelijk aanzien krijge. Een jubileum. Maandag herdacht de heer Berends, chef van het station Voge lenzangBennebroek der H. S. M„ den dag, dat luj voor 25 jaar bij deze maat schappij werd aangesteld. Van vele zijden mocht dc heer Berends hartelijke blijken van belangstelling in zijn jubileum ontvangen. Des middags om half één kwam de in specteur van vervoer, de heer Rambonnet, uit Amsterdam, dc geiukwenschen van de directie brengen. Hij bracht den jubilaris de waardeering en den dank zijner supe rieuren over en bood namens deze een fraaie oorkonde aan, benevens de gebrui kelijke gratificatie. De jubilaris dankte voor deze hulde, waarna de heer C. de Geus, de oudste der assistenten, het woord nam om den ju bileerenden chef namens het personeel toe té spreken. Hij bracht in herinnering dc goede ver standhouding, welke er bestond tusschen den jubilaris en liet personeel. Spr. huldig de hem dan ook als een goede chef, die de hoogachting en toewijding van zijn perso neel verwierf. Als een stoffelijk blijk van hun belangstelling bood spr. den jubilaris dan een divan aan, welke het geschenx was van het geheelc personeel, De jubilaris dankte getroffen. Des avonds bracht de harmonie „Kunst na Arbeid", uit Bennebroek, den jubilaris een serenade,, die veel belangstelling trok. De muzikanten werden later ten huize van den jubilaris ontvangen, tefwijl ook het personeel werd verzocht een gezellig avondje te komen doorbrengen. Het spreekt vanzelf dal' daar nög vele hartelijke woorden gewisseld werden. Burgerlijke Stand, Geboren; Antboaia, d. van G. Ciggaar en I- Verhaar,Cornelia Alida Maria, d. van Th. van der Meer en J. M. Reeuwijk. Getrouwd; jacobus Nieuwenhuis 26 j. en Geertje Arina Oudshoorn.—- Johannes van Kampen 26 j. en Johanna Maria vaii Mon steren 23 j. Overleden: Helena W'ttcman 67 j„ wed. van W, van der Krogt. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. Nieuw Schooljaar begint 1 September. Vertrokken: A. den Boer van Hoofdstraat 176 naar Voorburg; J. M. van Kampen geb. van Munsteren van Horluslaan 15 naar Lisse; F. C. Schermer en gezin van Floris Schoutenstraat 9 naar Warmond. R.-K. Kiesvereeniging „De Eendracht", Deze hield Dinsdagavond j.l. een leden vergadering in het K. S. A.-gebouw. Bij de opening met den Chr. Groet, deelde du 2e voorzitter mede, dat de voorzitter door omstandigheden afwezig was en de heer J. P. Gouverneur eveneens in het buitenland vertoefde, zoodat de uiteenzetting van het ontwerp Algemeen Kiesreglement niet kon plaats vinden. De notulen werden met eene kleine opmer king vastgesteld. Op een vraag van den heer Bisschops of de afgevaardigde reeds een verslag kon doen hooren over de laatste gehouden vergadering van den Algéhiéenen Bond van R.-K. Rijk-s- kiëskringorganisatie. doet de heer N. v. d. Zwaan ecn' mondeliugen toelichting 'van het geen aldaar zoo is behandeld én wordt op voorstel van Hen voorzitter het verslag en de uiteenzetting van het Algemeen reglement uitgesteld tót aan de najaarsvergadering. Den heer Verklei; bevreemt het, dat juist niet degenen op die vergadering zijn geko zen, die op het rapport Boogaards het meeste kijk hadden, als bijv. de" heeren Oosldam en Gouverneur. De afgevaardigde licht toe, dat dit wel meer gebeurt en dikwijls zij worden gekozen, die'er glad tegen zijn. Nog was een schrijven ingekomen van dank voor de mooie collecte voor dc Missie op de vorige vergadering gehouden. Aan dc rondvraag besprak mej. van Haas trecht de kwestie of het niet mogelijk was, dat van gemeentewege ecn speelplaats voor de kinderen gedurende de vacantietijd werd disponibel gesteld of een dergelijke inrich ting werd gesubsidieerd. De voorzitter is van oordeel dat een alge- meëne speelplaats niet wenschelijk is uit principieel oogpunt bezien, terwijl een spe ciale R.-K. speelplaats meer ligt op den weg der K. S. A. De Zeereerwaarde heer Pastoor licht toe, dat voor groOtere plaatsen als Amsterdam b.v„ gezien de verdiepingswoningen, derge lijke speelplaatsen wel noodig zijn, of Sas- senheim als een dergelijke inrichting noodig heeft, betwijfelt spr. niettegenstaande in dc kleinere buurten wel eeiis gebrek aan een dergelijk terrein is. Niets meer aan de orde, sluit dc voorzitter de vergadering. Burg. Stand. Geboren; d. v. G. Boots Heere. z. van J. SchelvisZandbergen. 2 zoons van M. van ZonPirovano. Ondertrouwd: J. Prins en J. Nieman. W. Starreveld en S. M. Prent. W. Schip per en J. Zwaan. Gehuwd: W. Brantjcs met C. P. van Son. T. Boots met G. M. van Bruggenum. F. J. Scholts met A. Borman. A. H. Munnik met M. G. Kroon. S. de Vries met A. G. Brauer. H. M. Jansen met C. S. Rijnsdorp. F. Pletting met H. K. Wester. Overleden: J, C. Oosterwaal, 3 m., J. de Wind, 83 j„ wedr. van M. Noordman. P. C. L. van Zutpheu, 5 w. B. de Jong, 45 j„ gehuwd met Jb. van Zutphen. Gevonden voorwerpen. Een beige overjas, een ring met 3 sleutels, een hondje (terrier), een bril in étui, twee portemon- naie's met inhoud, een kinderarmbandje. Concert. Dc Harmoniekapel „De Een dracht" der Papierfabriek, geeft a.s. Zon dagavond een concert in het park Concor dia. Het programma bevat o.a. dc concours nummers voor den wedstrijd te Wormervecr, waaraan het corps deelneemt. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van C. Gomes-Maas. d. van E. LI. Dijkhuizen- Albus. z. van B. Dijkhuizen-de Vries. z, van E. Verhagen-Buys. Overleden: H. Post, 19 j„ d. v. P. Post er. F. Otter. J. Visser. 21 j„ z. v. J. Visser en S. Lustig. Diefstal. De politie heeft aangehouden een jongen, die uit een vrachtauto van M. uit Hcilo, staande in de Corverslaan, een flesch ranja had gestolen. De I6-jarige jongen, D. P. genaamd en kleermaker van beroep, die ;eerst nog een valschen naam opgaf, is als zijnde minderjarig naar zijn ouders te den Helder overgebracht. Export. Het Engelsche stoomschip The President vertrok van hier naar Grimsby m»t een volle lading cellulose, ingenomen aan da papierfabriek alhier. Aangehouden. De politie hield een (NATIONALE SPAARBANK) (tegenover het Postkantoor) RENTE 4% Barometerstand 9 uur v.m.: 774. Stilstand. DE KLINIEK VOOR GEDEMPTE OUDE GRACHT 8* woonwagenbewoonster aan, mej. B.. dié ge signaleerd stond in het Alg. Politieblad. Zij betsaide de boete en is toen weder vrijge laten. Jubileum. De heer B. Lavoo. onderwij zer aan school D, alhier, is 1 Juni a.s. 25 jaar bij het onderwijs werkzaam. Met een onderbreking van enkele maanden aan da school voor achterlijke kinderen te IJmuiden, was de heer Lavoo, die zijn opleiding genoot aan de Rijksnormaallessen te Velsen, al dien tijd aan school D werkzaam. Postkantoor. Aan ons hulppostkantoo: komt geheel nieuw personeel. Mej. A. B. IT, K. Vreeken verkreeg 15 dezer wegens huwe- lijk eervol ontslag als schrijfster bij de poste. rijen, terwijl de kantoorhouder, de heer J. Vreeken, dié reeds 1 Maart j.l. pensioen ver kreeg, nu a.s. Zaterdag den dienst gaat ver laten. Barak verkocht. De groote barak op het sluiseiland, voorheen bij het Rooac Kruis in gebruik, is voor sloop verkocht aan de heeren A. en P. Blêeker te Velseroord. Drank smokkelen. Duitscbe stoom trawlers mogen wel drank aan boord heb ben, maar dan moet deze verzegeld zijn. Dat gebeurt lang niet altijd. Gisternacht liepen opvarenden van een stoomtrawler met fles- schen cognac in de vischhallen. Ze lieten oolc een jeugdigen viscblosser drinken en deze dronk zooveel, dat hij bewusteloos neerviel- Omstanders dachten eerst dat hij dood was en begonnen dc kunstmatige ademhaling op hém toe te passen. Het was echter meer een aanval van delirium. Dc politie heeft het jongmensch naar het bureau Visschershaven gebracht. Concert. De Harmonie „Concordia", geeft a.s. Vrijdagavond een concert in da muziektent op het Willemsplcin. Nieuwe autobus. De heer A. Hartma® heeft gisteren een nieuwe autobus, Blauw- Wit genaamd, in dienst gesteld. Het is een mooie wagen met een flink aantal zitplaat sen en een afgescheiden zitplaats voor den chauffeur. Naar wc vernemen zijn er nog een drietal groote wagens in den maak. We mogen dus verwachten, dat binnenkort op Haarlem allemaal goede en groote autobussen zullen loopen. Het Hoogovenbedrijf. In de haven van het Hoogovenbedrijf is het eerste zeeschip aangekomen om ijzer te laden. Het is het Grieksche stoomschip Iossiloglu, dat 2500 ton ruw ijzer zal laden met bestemming voor Californië. Fietstocht. De Turnvereeniging IJmui den zal morgen een fietstocht maken naar: Bergen en omstreken voor leden en genoo-, digden. Men vertrekt om kwart voor zevext van hel Sluisplein. Schoonc belofte voor den landdag. De vrienden van den bijzonderen vrijwilligcn, landstorm beroemen er ich wel eens op, dat „in de Meer" de grootste afdeeling is van alle dorpen; er is zelfs een geheel bataljon. Dat er onder hen goede schutters zijn heb- hen de op Zaterdag j.l. le Amsterdam gehou den schietwedstrijden tusschen dc korpsen, der verschillende verbanden in den omtrek wel bewezen, waar dc eerste prijs werd behaald door de afdeeling Rijk en een derde prijs door dc afdeeling Hoofddorp. Verwacht mag nu worden, dat de leden, uil Haarlemermeer op en landdag zelf ook geen slecht figuur zullen maken. Naar wij vernemen gaat het met den ver. koop van kaarten naar wensch, hcewel.de gereserveerde tribunezitplaatsen nog lang niet zijn uitverkocht. 28 MEI EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.62)/5 14.17 V, BRUSSEL 12.20 WEENEN 0.38 LONDEN 11.58-, STOCKHOLM. 70.7 IV, KOPENHAGEN 45.95 CHRIST1AN1A 36.90 BAZEL 47.20 NEW-YORK 2.67 RÖME

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1