HA! MET Scheybeeck. Defrisschè" Lentelucht ESPERANTO- WAFELS Binnenlandsch Nieuws een VULPENHOUDER der Fa. ANTON DE ROOM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Woensdag 28 Mei 1924 KUNST EN KENNIS. ORDE EN ARBEID. RECHTSZAKEN. ingezonden Mededeelingen Ingezonden Mededeelingen a 60 cents per regel. Prijs 38 cent per pakje. MOCCA-TRIC-TRAC DEMI-LUNE Stand plaatsaftrek. Tegen verhoogde tabaks belasting. Bezoek van de Koningin aan Drente. 7e Nationale Federatie van het Wit-Gele Kruis. Groote gezinnen en verbeteringsbelastingen. Congres der A.R.K.A- Al weer een nieuwe partij. LUCHTVERKEER. De vlucht van Pelletier d'Oisy. Een mooie maar niet geslaagde tocht. Het conflict in de Textiel nijverheid. De Directie der Ned. Spoor wegen en de Vakbonden. De „Doodende straal". Het ongeluk aan boord van de „IJ M. 19". GEMENGD NIEUWS. a 60 cents per regel. ANEGANG 14, kan men 30.00 0 woorden schrijven zonder bijvullen. (Eiken Vulpenhouder Gratis met naam.) Fraude bij 't Bouw- en Woning toezicht te Utrecht. V erkeersongeval. Misdrijf en wichelroede. Een onwillige raad. Ongewenschte gangmaking. Eenige weken geleden heeft de gemeente iBeverwijk deze buitenplaats gekocht. Dat was toen het niieuws van den dag. Sindsdien is er over dezen aankoop al zooveel gesproken en geschreven, dat er alleen daarvan een merkwaardige kroniek ware samen te stellen. Men sta ons toe, dat wij even de geschiedenis van Scheybeeck me- moreeren. Deze geschiedenis voor zoover ze be treft het bloeitijdperk van Scheybeeck hangt nauw santen met vele van Nederland's jroote mannen en ook met den Groote onder 4& Grooten, Joost van den Vondel. In den tijd van den Prins der Nederland- sche dichters behoorde Scheybeeck in eigen dom toe aan een der deftige Amsterdammers, die toen den duinzoom tot zomerverblijf kozen. Het was Lourens Joosten Baeck. Volgens het werk van dr. Johan E. Elias, „de Vroedschap van Amsterdam" was hij koopman op de Lastage, in de Keizerstraat, en in 1631 aangeslagen voor een vermogen van 100.000 gulden (een groot bezit in dien tijd). De naam zijner echtgenoote was Dieu- wer Jacobsdr. van Harencarspel. In dit gezin er waren vier kinderen Catharina, Jacob, Justus en Debora, verkeerde de dichter gaarne. Baeck schijnt ook zelf beoefe- raar van de schoone letteren te zijn geweest. Er wordt althans gewaagd van zijn zucht tot de dichtkunst, waarvan zijn vertaling van de Bijbelsche gezangen, opgedragen aan den burgemeester Koenraad van Beuningen, het bewijs levert. De vader van Joosten Baeck, Lourens Joosten Baeck (de oude) was in 1570 geboren in het Land van Waes, en stierf in 1642. Hij was „suyckerbacker", d.w.z. raffinadeur. In de stad woonde hij op het Singel bij het Oude-Mannenhuis. Nergens blijkt, dat hij- Zelf poëzie heeft bedreven. Een van zijn beide zoons was Joost of Justus Baeck, Heer van Walverhorst, geboren in 1597 en gestor ven in 1680 koopman en reeder, wonende op de Oude Turfmarkt. Deze trouwde in 1623 met Magdalena van Erp en uit dit hu welijk werden drie kinderen geboren. Een van dezen was Mr. Lourens (Joosten) Baeck (of Bake), Heer van Walverhorst, letterkun dige, geboren 14 December 1624 en onge huwd gestorven in 1702. Hij woonde op de Heerengracht en was eigenaar van Schey beeck. De beroemde ambassadeur Mr. Coenraad van Beuningen, in de tweede helft der 17e eeuw herpaaldelijk burgemeester (het laatst 'n 1684), werd geboren in 1622 en stierf krankzinnig in October 1693. In 1686 trouwde hij met Jacoba Victoria Bartolotti van den Heuvel („een jong en wulpsch wijf, die de oorsaeck was dat hij van sinnen ge- raeckte"). In 1688 werd hij onder curateele gesteld, nadat hij zijn groote vermogen had verspild. Daarna werd hij onherstelbaar krankzinnig. Aan de meening van Dr. J. F. M. Sterck, als zou Lourens Joosten (de oude) óók „beoefenaar der poezy" geweest zijn, hapert nog wel iets. Van Beuningen was de laatste maal Burge meester in 1684. Hij werd wegens krankzin nigheid onder curateele gesteld in 1688. Hij stierf in 1693. Is het waarschijnlijk, dat iemand na 1688 aan dezen, toen oud-Burge meester, een boek zou opdragen, laat staan dan 8 jaar na zijn dood, in 1701 Dit is alleen te verklaren, indien dr. Sterck een latere uitgaaf heeft gezien van een, vóór 1684 verschenen boek. Tijdens zijn verblijf op het landgoed van Baeck had Vondel overvloedig gelegenheid om bij zijn letteroefeningen de hulp in te roepen van den bekenden staatsman-dichter- wis kundige zeevoogd, den Amsterdammer Reael, die mede een buiten bezat in de nabij heid van Beverwijk. Deze vervaardigde met Hooft een vertaling in proza van de Troas of Troadei van Seneca, welke Vondel op rijm bracht, en uitgaf onder den naam van „de Amsterdamsche Hecuba". Hooft moet in die dagen ook vaak in Ken- nemerland hebben vertoefd. Dat blijkt uit zijn correspondentie met de Baecken, en kan mede worden afgeleid uit de omstandig heid, dat hij en Justus Baeck zwagers waren. Justus woonde, tijdens het leven van zijn va der, met zijn jonge gade, Magdalena van Erp, (de naam van de vroeg gestorven echt genoote van den Mtiier Drost was Chris- t'ne) op het buitenverblijf de „Kruysbergh" achter Velsen, terwijl ons van den anderen zoon niets anders bekend is, dan dat hij een dienaar van Themis was. Althans Vondel noemt hem aldus in zijn „Danckdicht aan Jacob Baeck, rechtsgeleerde, voor sijne schoone appelen, mij met een gedicht toe gezonden." Hij is waarschijnlijk ongehuwd gestorven. Tot in het derde geslacht is de hofstede in het bezit der familie gebleven. Ten minste in het werk van Elias vinden wij den naam van Mr. Laurens Bake (Baeck), Heer van Wulverhorst, 16291702, letterkundige, wonende op de Heerengracht te Amsterdam, als eigenaar. In de 18e eeuw zou het aanzicht van Schey beeck 'n algeheele verandering ondergaan, in verband met den gewijzigden tijdgeest. Ver toont een afbeelding, voorkomend in een Liederboekje van 1625, de hofstede als een bezitting, aangelegd naar de regelen van de 17e eeuwsche tuinarchitectuur met hare strenge rechte lijnen, de plaatsnijders van den Pruikentijd geven ons, in prachtwerken als „Het Zegepralent Kennemerlant" (1728) de sierlijke onnatuur van den Le Notre-stijl En nu is het aloude Scheybeeck overge gaan aan de Gemeente Beverwijk. Dit is niet een tijdsbeeld, zooals elders werd gemeend. Het ging er niet om, om aan een bepaalde strooming te voldoen van alles aan den Staat en de Gemeenschap. Het Gemeente-bestuur, ervan overtuigd, dat het verdwijnen van Scheybeeck een on overkomelijk verlies zou zijn voor de gemeen te, en dat elke versnippering onherstelbare gevolgen zou hebben voor het schoone Ken- nemerland, ging tot dezen aankoop over om het schoon van Beverwijk te handhaven, meer dan om er eenig financieel voordeel van te genieten. Al mocht natuurlijk ook dit niet uit het oog verloren worden, daar dan nóg het werkelijk gemeentebelang over het hoofd zou zijn gezien. De Gemeente kocht de buitenplaats aan van den laatsten bezitter, Dr. C. J. K. van Aalst, president van de Nederlandsche Han delsmaatschappij, voor 200.100.De noodzakelijke onkosten voor aan te brengen veranderingen bedragen 16.007.zoodat men als koopprijs kan bepalen 216.107. Dr. van Aalst echter heeft, zoodra de Gemeente tot den aankoop was overgegaan, 40.000.geschonken, onder voorwaarde, dat Scheybeeck als geheel onveranderd zal blijven en de plafondbeschilderingen niet zullen worden geschonden. Men kan alzoo zeggen, dat de Gemeente Beverwijk voor 176.107.eigenares is geworden van de beroemde buitenplaats. Voor de voorwaarden behoeven wij geen uitzonderende bepalingen te maken, daar deze aan het feit van aankoop, noch van ex ploitatie iets afdoen. Men berekent nu, dat per M2 is betaald de som van 2.25. (Het huis erbij gerekend). Of dit te duur is? Er gaan stemmen op van ja Wij voor ons echter gelooven dit niet. Zooals de exploitatie van stonde af aan is opgevat, hebben wij het grootste vertrou wen in een batig saldo. Tot 1 December heeft men voorloopig een gedeelte weiland en twee gedeelten moestuin verpacht voor respectievelijk 300.en 600.—. Dit is echter slechts tijdelijk, daar men in het reeds ver gevorderde jaar niet kon overgaan tot een gewone verpachting. Het huis zelf zal men nu gaan verhuren. Het wachten is dus betrekkelijk op een bewoner, aan wiens keuze het zal worden overgelaten, hoeveel grond hij er bij wenscht te bezitten. Als we nu eens de omstandigheden in oogenschouw nemen, de gunstige ligging aan flinke verkeerswegen, rechtstreeksche hai dels v gen met Haarlem en Amsterdam, gezellige woonplaats enz., dan kan het ook niet anders, of de bewoner zal zich niet lang laten wachten. En is men eenmaal zoover, dan zal ook de exploitatierekening, daarvan zijn we over tuigd, wel kloppen. We sympathiseeren ten sterkste met deze veel besproken daad van het Gemeente- Bestuur en we wenschen bestuur zoowel als burgerij van Beverwijk veel succes met deze grootsche onderneming. noodigt uit tot het maken van uitstapjes en prikkelt den eetlust. Neem een paar pakjes mee. U steekt ze gemakkelijk bij U. Uw winkelier levert ze U hygiënisch verpakt. Ze zijn HET ouderwetschc wafelge bak. rijkelijk met natuurboter gesmeerd en met suiker en kaneel bestrooid, blijven cro- quant op de reis, zijn edel van smaak en hebben groote voedingswaarde. Vraag ook onze andere merken b.v. (pikant wafeltje met koffiesmaak) (zeer voedzame boter biscuit) Naar het Vad. verneemt, zal bij de nieuwe >alarisregeling voor rijksambtenaren-werklie den, welke thans in voorbereiding is, en velke ook zal gelden voor het lager perso- recl der P. T. T„ de standplaatsaftrek ge- ïeel verdwijnen, daar voor elke gemeente ten afzonderlijke loonregeling getroffen zal worden. 1 Het comité A. T. A. B (Anti-tabaksaccijns- bond) heeft, naar het in een circulaire aan de tabaksfabrikanten mededeelt, 'het initia tief genomen om ook onder de particulieren bondgenooten te vinden in den strijd tegen de voorgenomen verhooging van den accijns op tabaksartikelen. Het heeft daartoe op zijn programma geplaatst: openbare vergade ringen in verschillende plaatsen des lands te houden, waarvoor bekende sprekers zich bereid verklaarden mede te werken, voors een petitionnement, met behulp der winke liers in de sigarenbranche en de algemeene middenstands- en vak-organisaties. Het heeft daarbij den steun der fabrikan ten ingeroepen. Omtrent het bezoek van de Koningin aan Drente wordt bericht, dat de Koningin en de Prins Vrijdag 6 Juni, 10% uur uit Assen te Emmen zullen aankomen. Zoo mogelijk zal een défilé voor de hooge bezoekers gehou den worden van alle organisaties en scholen, die daartoe den wensch te kennen geven. In de Rijkslandbouwwinterschool zai waar schijnlijk een buitengewone gemeenteraads vergadering worden gehouden, waarin H. M. door den burgemeester, den heer G. Koot- stra, zal worden verwelkomd. Te Utrecht hield de Nationale Federatie van het Wit-Gele-Kruis een algemeene ver gadering in hotel Terminus. De vergadering stond onder leiding van dr. v. d. Heijden te 's Bosch. In den breede werd besproken de actie van het Roode Kruis. Het standpunt werd nogmaals versterkt, dat het Roode Kruis op eigen terrein moet blijven en bijv. de ziekenverpleging moet overlaten aan de be staande vereenigingen. Het gewichtigste punt was de vestiging .'an een Centraal Bureau voor de Wit-Gele- Kruis.actie. Kapelaan Kitslaar, de secretaris der Fede ratie, bleef aandringen op bedaard en lang zaam bouwen der zaak, op practisch werk. De Zeereew. heer Asselbergs drong meer aan op een flink bureau gelijk het R. K onderwijs dit bezit. De uitvoerige besprekingen eindigden met het benoemen eener commissie, bestaande uit de Zeereerw. heeren Asselbergs en Kitslaar en de heeren doctoren Gribling, Crobach en Nolet. Als belangrijk besluit der vergadering valt ook te melden, dat het maandschrift van het Wit-Gele-Kruis met 1 Juli nationaal wordt. De belangstelling voor het Wit-Gele-Kruis neemt in alle kringen zeer toe. Reeds 130 afdeelingen zijn aangesloten. De vergadering werd ook bijgewoond in den namiddag door den voorzitter van den R. K. Artsenbond, dr. Romunde, dr. Boekel- man c. a. Door de heeren P. E. G. van der Heijden, arts, en H. van Alfen, leeraar bij het gym nasiaal onderwijs, beiden te 's-Hertogen- bosch, in hun kwaliteit van resp. voorzitter en secretaris van den Nederlandschen R. K. Bond voor groote gezinnen, is een adres aan H. M. de Koningin verzonden, waarin zij er op wijzen: dat de groote gezinnen door hun getal sterkte onevenredig moeten bijdragen in de hier te lande geheven belastingen, inzonder heid de verteringsbelastingen; dat deze heffing niet in evenredigheid staat met hun draagkracht, in het bijzonder niet bij vergelijking met het draagvermogen der ongehuwden en van de kleine gezinnen, zoodat er bij het bestaande belastingstelsel meer belasting wordt gevorderd, waar min der draagkracht is; dat adressanten daarom Uwe Majesteit eerbiedig verzoeken het daarheen te willen leiden, dat er te dezen opzichte voor het groote gezin billijkheidshalve meer gelijk heid worde verkregen; dat zulks te meer dringt, nu de belastin gen hier te lande een ongekende hoogte hebben bereikt en door het invoeren van nieuwe indirecte belastingen de belasting druk op de groote gezinnen ongelijk meer wordt verzwaard. Aan de memorie van toelichting, die het adres begeleidt, is het volgende ontleend: De Personeele belasting zal in hoofdsom en opcenten naar grove raming (juiste cijfers staan ons niet ten dienste) voor de eerste drie grondslagen opbrengen 45 millioen gul den; de accijnzen op geslacht, zout en suiker brengen in totaal op 60 millioen; de invoer rechten komen tot een opbrengst van 40 millioen; welk deel van dit laatste bedrag ten laste van het gezin komt, valt niet te zeggen, maar mag wel begroot worden op de helft, d. i. ongeveer 20 millioen. Het ge zin zal derhalve voor ongeveer 125 millioen aan belastingen hebben op te brengen ter zake van verteringen, waaraan het zich kwalijk ontworstelen kan. Hoewel de R. K. Bond voor groote gezin nen, in principe niet afwijzend staat tegen over verteringsbelastingen, meenen wij niet temin te moeten aandringen op elimineering van den meerderen last, die hieruit voor de groote gezinnen voortvloeit. De verteringskosten, wijl opvoerend de kosten van het levensonderhoud, vormen één van de factoren, die het loon (c.q. het inkomen) bepalen van het gemiddeld gezin. Het brengen van de bestaansvoorwaarden in zake van belastingen voor het groote ge zin op het peil van het loon, hetwelk gel dend moet worden geacht voor een gemid deld gezin, is te bereiken door een com pensatie voor die belastingen, welke in een groot gezin meer worden betaald. Het ge middelde gezin wordt in Nederland berekend op 4.19 personen, d.i. man, vrouw en 2 kin deren. Wanneer bijgevolg de compensatie wordt toegepast voor elk minderjarig kind, dat boven het getal van 2 ten laste van een gezin komt, dan mag het grootste*gezin geacht worden in belastingzaken met het gemiddelde gezin in gelijke conditie te zijn gebracht. Wij stellen ons deze compensatie voor in den vorm van een vermindering van den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting. De mindere ontvangst aan belastingop brengst als gevolg van de compensatie zou moeten worden vergoed door in te voeren voor ongehuwde personen een complement op de Personeele Belasting en wel in den vorm van een suppletoiren aanslag in de In komstenbelasting door opcenten of anders zins. Op deze wijze kan er een evenredige vcr- deeling der lasten van de Personeele Belas ting worden verkregen. Deze dient dus bui ten rekening te blijven bij de becijfering, tot welk bedrag verder de bedoelde compensa tie aan groote gezinnen billijkerwijs moet worden verstrekt. Hiervoor komen dus nog in aanmerking Accijnzen, Invoerrechten en andere belastingen van dezelfde strekking; wij laten deze laatste, die van minder impor tantie zijn, hier overigens buiten beschou wing; zij mogen als correctie dienen voor de mogelijk onjuiste opgave van 20 millioen aan invoerrechten ten laste van het gezin. Behalve deze 20 millioen blijft er dus te compenseeren 60 millioen aan Accijnzen, die extra door de gezinnen worden opgebracht. Bij een bevolking van goed 7 millioen mag gezegd worden, dat uit dezen hoofde op eiken inwoner drukt een belastingbedrag van minstens tien gulden. Zoodat in een gezin van bijv. 10 minderjarige kinderen ten laste, een compensatie gegeven zal moeten worden van (102) X 10 is 80. Dit bedrag komt in aftrek van den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting en kan door de be lastingautoriteiten verrekend worden tege lijk met de vaststelling van dien aanslag wat dan weinig moeite en kosten zal teweeg brengen. Omtrent het getal kinderen, hetwelk in de gezinnen aanwezig is boven twee, geeft de tegenwoordige statistiek geen uitsluitsel. Daarom is te rade gegaan met de statistische gegevens der volkstelling van 31 December 1909. Blijkens de toen bekend gemaakte ta bel der samenstelling van de gezinnen, mag gerekend worden op een totaal aantal van 1.700.000 kinderen, hier te lande aanwezig in de gezinnen van meer dan twee kinderen. De voorgestelde compensatie zal daarom vorderen een bedrag van 17 millioen gulden. Dit bedrag ware te vinden zooals reeds gezegd in het complement van de Perso neele belasting voor de ongehuwden. Onze Bond gaat namelijk uit van het beginsel, dat de belastingen allereerst gevonden moe ten worden daar, waar deze het minst druk ken; dat een belasting, rustende op het al gemeen, toch weer grootendeels ten laste van het gezin zal komen en dat voor eenige privilegecring in zake Personeele Belasting zeker geen grond bestaat. Van de ongehuwden zal dan gevonden moeten worden een som van 17 millioen. Wij achten deze heffing mogelijk in den vorm van een surtaxe op de Rijksinkomstenbelas ting, te regelen derhalve gelijktijdig niet dezen aanslag. Hoeveel van deze belaslingDlichtigen er juist bestaan, is den Bond tot zijn leedwezen niet bekend ten slotte is dit ook onze taak niet. Wij meenen nochtans te mogen aannemen, dat er ongeveer 400 a 500 dui zend van deze belastingschuldigen zullen zijn, zoodat de compensatie hun zou komen te staan op een gemiddeld bedrag van onge veer 40 gulden: een som, die niet overdreven mag worden genoemd in verband met de betalingscapaciteit van deze personen en de omstandigheid, dat door de gezinnen gemid deld ook ongeveer hetzelfde bedrag aan Personeele Belasting wordt opgebracht. De Vereeniging A.R.K.A. zette te Alkmaar Dinsdag haar congres in, onder voorzitter schap van den heer J. H. A. L. von Frytag Drabbc, Een 80 a 90-tal afgevaardigden woonden hel congres bij. Aan de Tel. ontleenen wij de volgende bij zonderheden: Verschillende afdeelingen brachten woor den van hulde en dank aan het hoofdbestuur. Anderen oefenden op het bestuursbeleid ernstige critiek uit, speciaal op het werk van den voorzitter, die in een op 4 Mei te Am sterdam gehouden protestvergadering tegen de voorgenomen salarisverlaging verklaard zou hebben, dat hij hulde bracht aan de R.-K. Kamerclub en baron Van Wijnbergen, Zuidelijke afdeelingen klaagden er over. dat de voorz. zijn aandacht niet voldoen de gevestigd houdt op de belangen van het Zuiden. De voorzitter zeide o.m., dat hem door een onjuist verslag van de bovenbedoelde vergadering in een der bladen, door de „Limburger Koerier" en meerdere bladen verweten werd, dat hij geen goed katholiek meer zou zijn. Op de vergadering had spr betoogd, dat iemand zijn ondergeschikte kan bevelen hem advies uit te brengen over een of ander. Ons echter kon men niet daartoe verplichten en wij weigeren dan ook advies uit te brengen, zeide spr. Wel wilde spr. nu verklaren, dat hij van de R.-K. Kamerclub steeds alle mogelijke medewerking had gehad bij conferentie e.d. Over baron Van Wijnbergen had hij gespro ken, precies zooals hij over hem dacht. Spr. heeft op de bedoelde vergadering gestaan als eerlijk man. (Applaus). Bij het beantwoorden van andere sprekers betoogde spr. o.m., dat hij in de plaats van verlaging van salaris en verhooging van den kindertoeslag (zooals een der afgevaardigden het wenschte, wanneer salarisvermindering toch doorgang zou vinden) liever een belas ting op het celibaat zag, welke belasting dan zou moeten vervangen het verschil in salaris van ongehuwde en gehuwde ambtenaren. Replieken volgden. De vergadering werd geschorst tot Dins dag, nadat de voorzitter nog medegedeeld had, dat het bestuur beraadslagingen had ge voerd met een jurist over het al of niet pro- cedeeren tegen den Staat. De kosten waren voor de vereeniging nog al belangrijk (circa 2000), doch daartegen over staat, dat een eventueel proces door de A.R.K.A. kan worden gewonnen. De meer derheid van het bestuur is vóór procedeeren. Na deze inleidende vergadering begaven de congressisten zich naar het stadhuis, waar zij officieel werden ontvangen en toegespro ken door den burgemeester dezer gemeente, mr. W. C. Wendelaar. De heer Von Frytag Drabbc beantwoordde deze speech. Tegen half 7 verzamelden de afgevaardig den zich aan een gemeenschappelijk diner, waarna hun te half negen een feestavond met een tooneelvoorstelling werd aangebo den. Binnenkort zal, volgens de N. Ct., de op richtingsvergadering plaats hebben van een nieuwe Christelijke partij, welke zich op het standpunt plaatst van het Christen-soli- darisme en zal heeen: Christen-solidaristi sche Staatspartij. De voorstanders van het Christen-solida- risme achten het tijdperk van een star indi. vidualitisme voorbij en erkennen te leven midden in een felle reactie daartegen. Zij achten nu het gevaar groot, dat men in een ander uiterste, een star socialisme of com munisme vervalt, en oordeelen, dat slechts één uitredding mogelijk is, nl. een maat schappelijke ordening, die gebaseerd is op de Christelijke solidariteitsgedachte. Alhoewel staande op Christelijk standpunt zal het Christen-solidarisme in de praktische politiek noch links, noch rechts staan en in zijn isolement zijn kracht zoeken. Er bctaan ook plannen, zegt het blad, tot de uitgifte van een orgaan. Naar uit Peking gemeld wordt, stelde d'Oisy zijn vertrek uit Shanghai uit, wegens de bedreiging van Tuchun Kiangsu, om zijn machine in beslag te nemen, indien hij in zijn gebied landde. Die bedreiging is blijk baar een teeken van jaloerschheid, daar d'Oisy de machine van Tuchun Chakiang aannam, waarmede eerstgenoemde in vijand schap verkeert. De president en de minister van oorlog telegrafeerden Tuchun Kiangsu den over tocht van d'Oisy niet te belemmeren. De tocht van Pelletier d'Oisy van Parijs naar Tokio is niet geslaagd, daar niet vol daan kan worden aan de voorwaarden, die gesteld waren en die zijn medegedeeld tot hij te Hanoi arriveerde. De voornaamste bepaling n.l. was, dat de geheele tocht moest worden volbracht met hetzelfde vliegtuig, waaraan geen essencieele veranderingen mochten worden aangebracht. De tocht ;s nu door het vermelde ongeval te Shanghai geëindigd. Wel zet hij nu met een vliegtuig hem ter beschikking gesteld door den mili tairen gouverneur van Che-Kiang, de reis van Shanghai over Peking naar Tokio voort, doch dit gedeelte kan niet beschouwd wor den als de voortzetting van den raid, waar in Pelletier d'Oisy het wereldrecord op dit gebied heeft geslagen. De afstand ParijsShanghai, door hem afgelegd, bedraagt 16450 K.M., het gemid delde per étappe ie 1175 K.M., het dagc- lijksche gemiddelde 610K.M.en de gemiddel de oversnelheid 180 K.M. Het is in alle geval een buitengewone prestatie geweest en men kan zich de te leurstelling er over indenken van den vlie ger zelf en heel Frankrijk en velen daar buiten, dat door een noodlottig toeval de schitterende tocht op het laatste gedeelte misluke. een aan liet andere einde van de zaal staande motorfiets tot stilstand. Evenzoo doodde hij een muis, hetgeen zijn uitvinding den bijnaam van „Death Ray" (Doodende Straal) bezorgde, doch hij gebruikte zelf niet gaarne dien naam voor zijn inventie. Matthews noemt het niet de ontdekking van een nieuw type electrischc stralen, doch een combinatie van verschillende reeds bekende stralen. Blijkens de dagbla den, aldus Matthews, zijn de Duitschers thans in staat onder zekere omstandighe den vliegtuigen naar omlaag te halen, doch hij is van meening, dat hun dit slechts mo gelijk is door middel van sterke wissel- stroomen en bijzondere luchtinstallaties, welke echter slechts een geringen afstane kunnen bestrijken. Matthews verklaarde, dat hij bereid is in dienst te treden van de Britsche regeering voor het verrichten van wetenschappelijke waarnemingen, hetzij voor geheel zijn ver der leven of voor een nader overeen te komen aantal jaren, indien de regeering zijn uitvinding aanvaardt. Hij was gedurende den Zuid-Afrikaan- schen oorlog reeds regeeringsexpert voor draadlooze telegrafie in het Engelschc le ger en werd destijds tweemaal gewond. Men meldt uit Enschedé: Volgens mededeeling van het hoofdbestuur van Unilas is het aantal arbeiders, dat gis teren aan het werk was, gestegen tot 2647, hetgeen in vergelijking met de vorige week een stijging beteekent van 800 arbeiders. Men beschouwt deze vermeerdering als een gevolg van de Zaterdag van fabrikantenzijde gepubliceerde verklaring, dat zij onder geen voorwaarde verder zouden gaan dan het voorstel-IJsselsteijn. In een Dinsdag te Utrecht gehouden con ferentie tusschen de directie der Nederland sche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vakbonden werd de regeling van de te rugbetaling der teveel ingehouden loonkor- ting, nadat een verbetering was aangebracht voor het werkplaatspersoncel, in algemeene lijn aanvaard. De directie verklaarde zich bereid, om ieder gegrond bezwaar inzake te weinig gerestitueerde loonkorting onder de oogen tc zien, indien het verschil meer dan 2/10 procent van de jaarbezoldiging bedraagt. Voorts werden uitvoerige besprekingen ge houden omtrent de hoofdlijnen voor den in te stellen personeelraad. De directie zal met deze besprekingen rekening houden en een ontwerp-regeling aan de organisatie zenden. VERSCHILLENDE BIJZONDERHEDEN. De heeren H. E. Wimperis, algemeen di recteur van het departement van weten schappelijk onderzoek van het ministerie van luchtvaart, F. E. Smith, die eenzelfde functie verricht aan het departement van marine en een expert van het departement van oorlog woonden in het laboratorium van Matthews te Harewood de proefnemin gen met den „Doodenden Straal" bij, waar na zij hem Maandagavond schriftelijk ver zochten de uitvinding aan een nieuwe en beslissende toets tc onderwerpen." Zoowel de autoriteiten als Matthews be trachten stilzwijgendheid aangaande de experimenten, die verricht werden, doch, naar verluidt zouden de proeven van denzelfden aard geweest zijn als die, welke voordien reeds genomen werden. Matthews heeft zijn laboratorium in een oud huis nabij Hannover Square, waarin zich een lange zaal bevindt. Op deze wijze heeft de uitvinder een ruimte tot zijn beschikking met een lengte van circa 65 voet. Bij de proefnemingen plaatste hij zijn toe stel aan het eene einde van de zaal en bracht van daar uit het mechanisme van De dood van twee der opvarenden. De Raad voor de Scheepvaart stelde Dins dag een onderzoek in naar de oorzaak van het losspringen van een slikdeksel aan bcord van den stoomtrawler „E.T." IJ.M. 19, waarbij twee opvarenden den dood vonden. Het schip was op zee, getuigen waren dus niet verschenen. Voorgelezen werd in de eerste plaats de verklaring van den machinist. Deze verklaar de, dat de tocht van het schip geheel normaal verliep tot hij op 3 April de wacht had over gegeven. Toen hij zich omtstreeks 2 uur in zijn hut bevond hoorde hij plotseling een hevige knal. Hij meende dat het schip op een mijn geloopen was en spoedde zich naar het dek, waar hij zag dat de luiken van hun platt; gerukt waren en de asch overal ver spreid lag. De kapitein, dien hij te hulp riep, was bezig twee over boord geslagen touwen te redden. De machinist hoorde geroep en gekreun in de machinekamer en begaf zich daarheen. Spoedig kwam ook de kapitein daar. Zij von den ce i 2de machinist, die nog kreunde maar spoedig den geest gaf. Gedeeltelijk in den ko lenbunker, gedeeltelijk in de gang lag de tremmer die echter dood was. De schipper heeft gelijkluidende verkla ringen afgelegd. Door een Duitschen trawler werd het schip naar IJmuiden terug gesleept. Gehoord werd vervolgens een technisch ambtenaar van het stoomwezen te IJmuiden. Deze verklaarde voor de afreis persoonlijk de deksel te hebben geinspecteerd en niets ver dachts te hebben gevonden. Hij vermoedt, dat in het slikdeksel een kraak zal hebben gezeten, die het door het te sterk aandraaien der moeren door de machi nisten verergerd is en het op 3 April heeft begeven. Hij verklaarde te weten, dat dik wijls te veel kracht wordt gebruikt bij het aandraaien der moeren en vermoedt dat dit ix -,asu het geval is geweest, daar een sleutel van 50 c.M. werd gebruikt, die daarvoor niet is aangewezen, en de machinist verklaarde de schroeven zoolang aangedraaid te hebben tot er geen beweging in is te krijgen. De dikte van dejdeksel is voor de afvaart met de han den gemeten. Passers om de dikte van de deksel te meten zijn niet aanwezig. Als er ver moeden van een gebrek is worden de deksels geboord. Hiervoor achtte hij geen termen aan wezig. Bij het onderzoek is de pakking afge nomen. Over de bestudeerde kraak werd niets gemerkt. De raad zal in deze zaak later uitspraak doen. Enkele jaren geleden werd door B. en W. van Utrecht aan verschillende ambtenaren bij den dienst van bouw- en woningtoezicht straffen opgelegd en tot hen ernstige waar schuwingen gericht, naar aanleiding o.m. van het verrichten van werkzaamheden door der den. Er is nu, naar de Tel. verneemt', weer ge knoeid, want bij den bewusten tak van dienst is thans weder een ambtenaar buiten dienst gesteld, als verdacht van het aanne men van geld voor verrichte werkzaamheden voor derden. Bedoelde bouwkundige bij de bouwpolilie, had voor een particulier een verzoek klaar gemaakt en daarvoor een gift van 25 aan genomen. Dit verzoek werd daarna door hem zelf in ontvangst genomen en gereedgemaakt voor goedkeuring, De nieuwe directeur toekende de stukken, doch wijl de woningdienst bezwaren maakte, werd het verzoek door B. en W. afgewezen. De verzoeker, die de gift gegeven had, be greep er niets van en wendde zich tot den nieuwen directeur, waarbij hij over de weige ring zijn verwondering te kennen gaf, daar zijn verzoek toch door..,, een deskundige was samengesteld! i Toen kwam natuurlijk alles uit en later bleek bovendien, dat deze overigens hoogst bekwame ambtenaar, tegenover verschillen de aannemers niet geheel vrij stond. Hij is thans buiten dienst gesteld, in af wachting van dc beslissing van B. en W„ wdr ke straf op hem zal worden toegepast. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur deed de autobus GorinchemGeldermalsen zijn laat sten rit naar Geldermalsen. Eén K.M. buiten dc stad stortte de bus aan den binnenkant van den zeer hoogen Lingedijk. Van de tien inzittenden werden er zes meest door glas scherven van de gebroken ruiten gewond; zij werden onmiddellijk naar het ziekengasthuis te Gorcuin per auto vervoerd. De oorzaak van het ongeluk is tot dusver onbekend. Tezelfdertijd is een vrachtauto van de fa. De Visser te Gorcum van den Waaldijk te Dalen getuimeld. Persoonlijke ongelukt-™ kwamen hierbij niet voor. Het parket uit Almelo heeft Maandag middag te Goor op aanwijzing van een wichel- roedelooper opgegraven het lijk van den sedert den nacht van 23 op 24 Augustus 1923 spoorloos verdwenen Hermanus van Ommen nachtwaker bij de boterfabriek \X cddehoen aldaar. De omgeving, waarin het lijk begra ven was, was aan de justitie medegedeeld door den reeds eerder gearresteerden F., te Almelo, die juist wegens andere misdrijven veroor deeld is tot 13 jaar gevangenisstraf. Deze kon zich echter de juiste plek niet meer her inneren, daar hij slechts medeplichtige bij den moord zou zijn geweest. Volgens zijn mededeelingen is de moord gepleegd door een Duitscher, die zich wegens andere mis drijven reeds in voorloopige hechtenis be vindt. Reeds eenigen tijd geleden had men toen vruchteloos hetzelfde terrein afgezocht. Nader wordt gemeld De beruchte in- en uitbreker W. F., die onlangs door de Almelosche rechtbank we gens verschillende diefstallen en een poging tot doodslag op den jachtopziener Ter Mors tot 13 jaar gevangenisstraf veroordeeld werd is Maandagmiddag op last van de justitie per auto vervoerd naar Goor. Gedurende zijn verblijf in het Huis van Bewaring te Almelc had de justitie versterking gekregen van haat vermoeden, dat F. betrokken was bu de spoerboze verdwijning van den bejaarden nachtwaker van Ommen, van de stoom- zuivelfabriek Weddehoen, te ^oor. Wachtmeester der marechaussee Nierkens, te Hengelo, heeft gedurende vele weken het onderzoek in deze kwestie geleid en materiaal tegen F. verzameld, dat hij hem bij een van zijn bezoeken voorlegde. Toen eindelijk be kende F. bij de inbraak in Weddehoen en den moord op van Ommen betrokken te zijn geweest. Hij deelde mede met een Duitsche en een Nederlander, de „Zwarte Tijger", in gebroken te hebben in de stoomzuivclfabrick Weddehoen. De nachtwaker had zich verzet, waarna de Duitscher hem een schot hagel in het hoofd geschoten had. De „Zwarte Tijge: heeft daarna v. Ommen den schedel ingesla gen. Met zijn drieën hebben zij den nacht waker een zak over het hoofd gedaan en hem vervolgens op eenigen afstand van de faoiick een stuk bouwland begraven. Bij zijn bekentenis heeft F. de plaats be schreven, maar onderzoekingen ter plaatse leidden niet tot het vinden van het lijk, zoodat men vreesde met een nieuwe poging tot ont vluchting van F. te doen te hebben. Maandagmiddag werd hij zelf naar Goor vervoerd om aanwijzingen te geven. Hij gaf ongeveer de plaats aan en met behulp van een wichemoedeloopcr werd na eenig zoeken het lijk gevonden. Het lag in een schuin- gegraven kuil. Dr. Hulst, uit Leiden, ver richtte de sectie en nam den schedel ter nader onderzoek mee. F. is naar Almelo terugge bracht. In aansluiting aan het bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat het lijk onge veer 100 M. voorbij de fabriek „Weddehoen" werd gevonden. Het achterhoofd bleek geheel he zijn ingeslagen. Op het lijk werden een bril en twee tabaksdoozen aangetroffen. De justitie heeft het lijk aanvankelijk doen overbrengen naar het fabrieksgebouw, waar het hoofd voor nadere sectie van den romp is afgenomen. De romp is daarna met de lede maten in een kist gelegd, welke, verzegeld, naar de alg. begraafplaats is overgebracht. Met 4 tegen 3 stemmen weigerde dc Raad van Hoogwoud, om aan den wensch van Ged, Staten van N.-Holland te voldoen, om een bedrag van f 969.42 te betalen voor leer lingen uit de gemeente, die het gymnasium te Hoorn bezoeken. De raad was en bleef van oordeel, dat de wet op het M. O. zeer onrecht vaardig is, door de gemeenten te laten be talen voor het onderwijs, vooral aan kinderen van gegoede ingezetenen, dat in andere ge meenten wordt genoten. Eveneens werd met 4 tegen 3 stemmen besloten niet op de be grooting te brengen de volgende bedragen hetgeen wel door Ged. Staten werd gc- eischt n.l. f 2500 jaarwedde burgemeester (de raad wil f 2000 geven), f 1400 jaarwedde gemeente-ontvanger (de raad wil f 1250 voor bijdrage H.B.S. f 425 voor bij drage aan van Rijkswege gesubsidieerde g> nasia, f 100 bijdrage kosten Nijverheids onderwijs. Zaterdagavond werden op de spoorlijn nabij het station te Delft twee hitten gegrepen, die uit een weide onder 's-Gfavenhage waren weggeloopen. De beesten hidden van D®n Haag tot Delft vóór den trein gehold. Ge volg was, dat op een heel ongewone wijze ongeveer 20 minuten vertraging in den dienst ontstond. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5