I Ingezonden Mededeelingen UIT DEN OMTREK. STOOMVAARTLIJNEN. SPORT EN SPEL. MARKTNIEUWS. D. H. V. B. -:b HAARLEMMERMEER. VELSEN. LISSE. BEVERWIJK. NOORDWIJK. LEIDEN. HILLEGOM. OEGSTGEEST. 8ÏNNENLANDSCH NIEUWS Het Olympisch voetbaltournooi, De verlaging van de salarissen van het Rijkspersoneel. Autobussen op langen afstand. Pascontrole en visitatie in den trein. De eerste Holl. haring. Visscherij. OOSTZEE II z.s», 25/5 v- Schiedam te Lon den. Ui»»»//// PQhkë OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Vuilnis. Met het oog op den landdag 'ial er deze week te Hoofddorp alleen op •.Woensdag gelegenheid worden gegeven om haardasch en vuilnis te laten weghalen door den gemeentelijken vuilniswagen. In Frankrijk worden eenige jonge man- Tien gevraagd voor het laden van hout op wagons, bij wijze van aangenomen werk. Loon 15 a 30 francs per wagon, naar gelang van de grootte. Huisvesting in barakken zonder kost. Reiskosten worden na een ver blijf van 4 maanden vergoed. Nadere inlichtingen zijn te bekomen op de arbeidsbeurs te Hoofddorp. Burgerlijke Stand van 2326 Mei 1924. Geboren Catharina Maris, d. v. Q. C. van Saase en T. Louter Elisabeth Catharina, d. v. P. Schagen en A. Kaptein Petrus, z. v. P. Zeeman en N. Mosch Cornelis, z. v. M. van Leeuwen en G. S. van Emden Johannes Baptist, z. v. P. C. de Hane en G. W. Willem- se Gerben, z. v. G. Snapper en M. Keizer. Overleden Arida Jahonna van Wijk, 63 j. geh. m. G. den Hartog. Raadsbesluit niet goedgekeurd. De raad van deze gemeente besloot inder tijd in zijn vergadering van Mei 1920 op voorstel van het toenmalige raadslid, den heer Overmeer, met algemeene stemmen om de regeling van de salarissen der ambtenaren vast te stellen voor den tijd van vijf jaren te rekenen vanaf 1 Januari 1920, in welke rege ling ook was vastgelegd premievrij pensioen. Bij de behandeling van de begrooting voor het jaar 1925 in de maand November 1923 meenden verschillende raadsleden dat met het oog op de moeielijke tijdsomstandighe den en vanwege den algemeenen drang naar bezuiniging ook de salarissen der ambte naren dienden te worden verminderd. Dc heer W. Biesheuvel wilde alle ver hoogingen stopzetten en alle jaarwedden bovendien met 10 "0 verminderen, terwijl de heer H. Koning het premievrij pensioen wil de laten vervallen en de ambtenaren 3U °0 laten terugstorten. Verschillende raadsleden hebben deze voor stellen bestreden, deels omdat zij van oordeel waren dat ook wel op andere wijze op dezen post zou kunnen worden bezuinigd, deels omdat zij meenden dat het niet geoorloofd is aan de bovenvermelde regeling te gaan tornen zoolang het tijdvak van vijf jaren niet was verstreken. Ook de burgemeester nam dit laatste stand punt in en ontwikkelde destijds in een nogal lang betoog, hetwelk bij enkele raadsleden eenige ontstemming scheen te verwekken, juridische en moreele bezwaren en uit zijn ge- heele redevoering moest men wel den indruk krijgen dat hij zich niet kon voorstellen dat zulk een zooals hij 't noemde inbreuk op eenmaal verkregen rechten zou worden goedgekeurd door hooger autoriteit. Het laatste is nu geschied. Gedeputeerde Staten hebben enkele dagen geleden een beslissing genomen en het raads besluit van Haarlemmermeer niet goedge keurd, omdat zij mede van oordeel zijn dat in den loop van de vijf jaren de regeling niet in het nadeel der ambtenaren mag worden ver anderd. De besturen van den Algemeenen en Chris- telijken politiebond hadden elk in een afzon derlijk adres bij gedeputeerde staten op niet- goedkeuring aangedrongen. Christelijke Lsndbouw winterschool. Aan het uitgebracht verslag van de Christe lijke Landbouwwinterschool te Hoofddorp over jhet winterhalfjaar 1923 1924 kan het volgende worden ontleend Het toelatingsexamen werd op 9 October gehouden. Aangemeld hadden zich 22 ad- siranten. Aan het examen namen deel 21, die allen toegelaten konden worden. Van de 15 tot de de tweede klasse bevorderde leerlingen keerden er 14 tot de school terug, zoodat de lessen mt 35 leerlingen een aanvang namen. De meeste leerlingen waren uit de gemeen te Haarlemmermeer herkomstig. Negentien kwamen uit andere gemeenten en wel uit Alkemade, Amstelveen, Bloemendaal, Ter Boer, Borsele, Delft, St. Filipsland, Haar lem, Haarlerrlmerliede en Spaarnwoude, Kantes, Landsmeer, Oegstgeest, Oost Stel lingwerd, Wilms en Zonnemaire. Excursies naar elders werden niet onder nomen. Bij het overgangs en eindexamen op 21 Maart konden alle leerlingen van de eerste naar de tweede klasse bevorderd wor den, terwijl de leerlingen van de tweede klasse de voldoening mochten ontvangen in het bezit te worden gesteld van een diploma, waarvan 8 met het praedicaat „zeer goed", 5 met „goed" en 1 met „voldoende". Voetbalwedstrijden. De voetbalver eeniging A.V.V. aan de Lijnden zal a.s. Don derdag (Hemelvaartsdag) haar nieuwe ter rein gelegen nabij het stoomgemaal aan den z.g. veldweg bij den heer Baars openen met seriewedstrijden. Beursdag. In verband met den Hemel vaartsdag zal de beurs te Hoofddorp in plaats van Donderdag op Woensdag a.s. worden gehouden. Belanghebbenden zullen goed doen hier mede rekening te houden. Lezing. In het hotel Nijssen te Nieuw Vennep zal a.s. Donderdagavond door een missie priester een lezing met lichtbeelden worden gehouden. Het hoogovenbedrij. In de haven van het hoogovenbedrijf te Velsen is het eerste zeeschip aangekomen om ruw ijzer te laden. Het is de Grieksche motorboot lossifaglu, die 2500 ton ijzer inneemt voor Calilornië. De Maatschappij voor Nijverheid organi seert a.s. Zaterdagmiddag een excursie naar het hoogovenbedrijf. De Coöp. Boerenleenbank. Op de bo venzaal van de „Witte Zwaan" hield de coöp. Boerenleenbank gisteravond hare jaarverga dering. Na opening en notulen, bracht de kas sier rekening en balans over 1923 uit. Hier uit bleek, dat het saldo spaargelden op 1 Jan. bedroeg 509.382.72; Ingelegd werd 542.939.49 en terugbetaald 457.701.86, zoodat het saldo tegoed op 31 December be-woningen, nl. boete en huurderving. geven. Voor deze uitgaven kan dan ook geen Rijksvoorschot worden verkregen. In de tweede helft van Maart werd er ten Raadhuize een bespreking gehouden waar aan deelnamen de Burgemeester, Jhr. G. de Graeff, Inspecteur van de Volksgezond heid, de heer Dolleman, vertegenwoordiger der borgen van de aanneemster, de Secre taris der Woningbouwvereeniging „St. Aga tha" en de heer Post, Hoofdcommies ter se cretarie. Bij deze bespreking werd behoudens t'e goedkeuringen van het college van B. en W. en van de Vereeniging tot een vergelijk ge komen. Bij die bespreking echter ble k, dat inder tijd bij de uitbetaling der teimynen een totaal bedrag van 3686.60 van de aannemingssom was ingehouden wegens te late levering der droeg 594.620.35. Aan voorschotten was cp 1 Jan. te vorderen 207.840; aan nieuwe voorschotten werd verstrekt 86.486; terug ontvangen werd 698.991, zoodat het saldo aan voorschotten op 31 Dec. bedroeg 224.335 Bij de Centrale Bank had de Bank op 1 Jan. in loopende rekening te goed 99.586,48; Gezonden werd 321.781.79, ttrwijl werd opgenomen 402,586.92 zoodat op 31 Dec. het te vorderen saldo bedroeg 18.799.35. Van de leden had de Bank op 1 Jan. te vor deren 184.452.76, verstrekt werd 348.255.75 en terug ontvangen 200.298,04 zoodat op 31 Dec. van de leden te vorderen was 332.410.47. Het totaal der ontvangsten bedroeg 1.761.275.48 en hel totaal der uit gaven 1.733.160.25 of een totaal omzet van 3.494.435.73. Het vorige jaar bedroeg de totaal omzet 2.925.680.07 dus alzoo een vermeerdering van 568.755.66. Aan renten werd ontvangen 31.909.76 en aan renten en verliezen kosten betaald J 28.431.78, alzoo bedroeg de winst 3.177.98. Het Reserve fonds bedroeg op 1 Jan. 15.904.47; winst van het afgeloopen boekjaar 3.177.98 weshalve het bedrag van het reservefonds bedraagt 19.142.45. Deze rekening werd al dus vastgesteld. Aan de orde is vervolgens dc benoeming van een lid in de raad van Toezicht, wegens overlijden van den heer J. Riggel. Aan den overledene werd een enkel woord van wee moedige hulde gewijd en gememoreerd dat hij vanaf 1907 voorzitter van den Raad van Toezicht was. Door het bestuur werd voor gesteld de heer J. Rotteveel waarmee de vergadering accoord ging. In het bestuur was aftredend de heer A^ Verduyn Jr.. die als zoodanig bij acclamatie werd herbenoemd en nam zijne herbenoeming aan. Het salaris van den kassier werd verhoogd met J 250.en alzoo gebracht op 1750. Besloten werd de winst wederom te storten in het reserve fonds. In de rondvraag bepleitten de heer M. C. Meskers om de bank ook enkele uren op den dag open te stellen. De voorzitter zcide, dat door het bestuur al in deze richting is gewerkt, doch tot heden heeft het nog geen oplossing kunnen vinden, omdat de gedane poging niet met succes is bekroond; het blijft echter geregeld bij het bestuur in de gedach ten. DE WONINGBOUWVEREENIGING „ST. AGATHA". Het is nog niet lang geleden, dat er over deze vereeniging betreffende het bestuur en voornamelijk betreffende het beheer der kasgelden, heel vreemde geruchten de ron de deden. We hebben lang over deze zaak gezwegen. Nu echter het geheel semi-officieel bekend is en de door overdrijving geheel scheef voor gestelde feiten onwaar de ronde doen, willen we rrieedeelen hoe de zaken staan. Alles zon der overdrijving en naar waarheid. Onderstaande gegevens ontleenen wij aan het desbetreffende rapport en wij laten zc natuurlijk geheel voor rekening van den sieller daarvan. We komen er z. t. op terug. Het rapport zegt o.a. het volgende; Gebleken is allereerst, dat het Bestuur op een onverstandige wijze - buiten zijn bevoegdheid is gegaan. Aan bepalingen van het Gemeente-Bestuur werd niet alleen niet de hand gehouden, doch er werd zelfs lijn recht tegen in gehandeld. En het is wel jammer, dat we het moe ten zeggen de bovengenoemde overtre dingen kwamen hoofdzakelijk ten koste van de kas. Toen 9 Februari van dit jaar controle over kas en boeken werd gehouden, bleek o.a. lo. dat voor de Bestuursleden B., v. S. en G. herhaaldelijk leveranties en werkzaam heden werden verricht, waarvoor in de mees te gevallen geen behoorlijk gespecificeerde rekeningen werden overlegd. Zeer dikwijls luidde de omschrijving der kwitantie ge woon „wegens het afmaken der werkzaam heden" of „voor verrichte onderhoudswer ken" ook wel „wegens het opnemen der on- onderhoudswerken" 2o. dat door het Bestuur een buiten sporig hoog bedrag is besteed voor conferen ties etc. De volgnummers 164168 van het kasboek geven o.a. aan Reis- en verblijf kosten onvoorzien van 3 tot en met 8 September '23 f238.15 en f127.dus in een week f 365.15. Het bestuurslid G. re kende voor een bespreking met den Burge meester en den Gemeente-architect niet min der dan f 8 voor verzuimkosten. Alleen gedurende de hangende kwesties met de aanneemster en de borgen, werd voor een bedrag van f 2423,58 aan dergelijke uit gaven gedeclareerd 3o. dat ten behoeve der vereeniging een tweetal vulpenhouders waren aangeschaft respectievelijk betaald met f 11.80 en f 12 4o. dat het bestuurslid J. S. voor het op halen der huishuur per week declareert f 14,30, overeenkomende met 10 ct. per wo ning, (ook wanneer de huur niet wordt vol daan) 5o. Dat door den huurophaler S. voor noemd, over 1923 te kort was afgedragen aan ontvangen huur een bedrag van f 89.28, welk bedrag eerst op 10 Febr. 1924, toen het verschil ontde.kt werd, in de kas is gestort, met gelijktijdige verrekening van door hem gedeclareerde onkosten, groot f 68 waar voor alleen een kwitantie werd afgegeven met de omschrijving „voor voorloopige afreke ning onkosten," ofschoon tot heden nog geen definitieve afrekening dier onkosten is inge zonden, werd toch op 12 Februari d.a.v. weer gedeclareerd een bedrag van f 5 voor een conferentie op 4 Februari met Mr. H. Deze bijeenkomst te Haarlem, waar niet minder dan 5 bestuursleden tegenwoordig v/aren, kwam de vereeniging te staan op f23.05. 6o. dat ter gelegenheid van de inwijding van het kantoor aan auto-huur werd betaald voor een som van f 40.10, terwijl er bij die gelegenheid blijkbaar geen auto is gezien. 7o. dat voor vergaderingen van het be stuur werd uitgegeven aan onkosten o.a. f 5.65, f 6.50, 8.28 en f 2.25, welke uitgaven door geen enkel bewijs worden gestaafd 8o. dat aan den gewezen kalkopzichter v. Z. over de maanden April en Mei 1922 loon was uitgekeerd (2 maal f 225.ter wijl het Gemeentebestuur had voorgeschre ven, dat aan den kalkopzichter met ingang van 1 April 1922 ontslag moest worden ge- Door den penningmeester was in het kas boek verantwoord een bedrag van slechts 2361.60, zoodat een niet onbelangrijke som van 1325.niet was geboekt en mitsdien dus ook niet was begrepen in het kassaldo van 9 Februari 1924. Op een vraag aan den penningmeester, die speciaal voor deze ernstige zaak werd bezocht, of het bedrag, dat in de boeken der vereeniging stond vermeld 2361.60) de geheele som uitmaakte, die van de aanneem ster was ingehouden, antwoordde deze be vestigend. Er werd hem toen medegedeeld, dat de heer Dolleman had opgegeven een bedrag van 3686,60, waarop de heer B. zich plotseling herinnerde, dat het verschil van 1325.niet was verantwoord, „omdat hij niet wist, waar hij dat bedrag moest boeken". Op de vraag, waar deze gelden waren, antwoordde de heer B. dat van deze som een bedrag van 400.en 148.20 op diverse data aan den Secretaris der Vereeniging waren verstrekt „als voorschot" en het res tant door hem werd bewaard. Door S. voor noemd was voor eerstgnoemde som een schuldbekentenis afgegeven en voor het twee de bedrag een stukje papier met eenige poi- lood-aantee keningen. Op een daartoe gestelde vraag antwoordde de penningmeester niet te weten, waarvoor de heer S. deze gelden noodig had. Over het „als voorschot" genotene was geen rente be taald, terwijl ook geen aflossing plaats vord. Aangezien het kasboek momenteel niet bij de hand was bij het bezoek aan den Pen ningmeester, kon niet worden uitgemaakt, of inderdaad de achtergehouden gelden nog bij den penningmeester aanwezig waren. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat oorspronkelijk het bedrag van ƒ2361.60 óók niet was geboekt, doch eerst na een opmer king van den Rijkscontrole-Dienst in het kasboek werd vermeld. Op 23 Juni '23 schreef het bestuur der Vereeniging dan ook aan het Gemeentebe stuur „De onverantwoorde huur betreft alleen, dat in dien tijd, dat door het Rijk de boeken van den penningmeester zijn gecontroleerd, nog steeds huur moest worden betaald door de aanneemster, en hij (de penningmeester) niet recht duidelijk wist of hij dit als boete of als huur moest aanmerken, toch stond het geboekt, hetzij dan in een anderen vorm. Dit is alles veran derd, zoodat de zaak in orde is." Dat die aangelegenheid niet in orde was geeft het vorenstaande wel duidelijk weer. Waardoor deze fouten zijn ontstaan Bij brief dd. 31 Oct. '22 No. 46/39 werd door het Gemeentebestuur bepaald, dat de kas, telkenmale, dat zij een bedrag van 100 te boven ging, móest worden overgestort bij den Gemeente-ontvanger en dat voor elke rekening boven 100.goedkeuring moest, verkregen worden van het Gemeentebestuur, Dat deze bepaling niet werd opgevolgd, bewijst het bovenstaande o.i. overduidelijk. Waar nog bij komt, dat het kassaldo aangaf een bedrag van 4714.06V->, welk bedrag ook aanwezig bleek te zijn. Bovendien werd aan den architect Scholte een rekening uitbetaald van 1919.80 en nog een van 1000.terwijl ter zake van eerstgenoemde rekening bezwaren waren gemaakt door het Departement van Arbeid, welke bezwaren ter kennis zijn gebracht van het Bestuur. Bovendien had de architect nog te restitueeren 1569.43.wat genoemd Bestuur eveneens niet onbekend was. Het Bestuur der Woningbouwvereeniging heeft zich dat is duidelijk dus niet aan de bepalingen gehouden. Echter en hier wringt de schoen heeft ook het Gemeentebestuur aan zijn plicht verzaakt. De controle namelijk is geheel achtergebleven. En wat is nu het gevolg Het Gemeentebestuur voelt wel eenige gewetenswroeging als we het zoo mogen noemenom de zaken eens krachtig aan te pakken. Het bestuur der Vereeniging zal begrij pelijkerwijze hierop geen pressie uitoefenen. Echter zal toch de zaak niet doodbloeden Gebleken is namelijk, dat er in het college van B. en W. een strooming bestaat, orn, ter zuivering van alle blaam, de zaak uit te zoeken. Intu3schen is hiertoe nog niet overgegaan. We willen echter niet op het onderzoek vooruit, loopen en wachten af, wat er verder bekend Zal worden. Sport. Donderdag a.s. (Hemelvaartsdag) zullen op het Sportpark verspeeld worden de demi-finale van de propaganda-wed- strijden 1923 tusschen E. M. S. en Wilhel mus. Daarna zal S. J. C. I in het veld ko men tegen The Yellow and Black Boys (voorheen Geelzwart-West en-combinatie) voor de nederlaag-wedstrijden. Deze ver eeniging is van lan met al haar leden (80) de spelers te komen aanmoedigen, 't Zal er dus spannen. Bloemendag. Op Hemelvaartsdag zal worden aangeboden op het Kerkplein het Santosbloempje. Gaarne maken wij van de gelegenheid gebruik u de vereeniging (S)teun (A)an (N)ederlandsche (Tubercu lose (O)nbemiddelde (S)tandgenooten voor te stellen. Hare naam duidt tevens het doel aan. Zij is een instelling van de Ned. R.K. Middenstandsbond, dateert van 1917 en is als rechtspersoon erkend door Kerk en Staat. De sanatoria waarin patiënten verpleeg0 worden zijn de volgende; „Dekkerswald" te Groesbeek, „Het Limb, Groene Kruis" te Horne, „Kalviama" te Beek, „St. Liduina- ziekenhuis" te Bemmel, .Maria Paviljoen" te Gennep, „Maria Auxiliatrix" te Venlo. De plaatselijke Santos-commissie alhier, had zich voorgesteld deze bloempjesdag te houden voor geheel Noordwijk. B. en W. waren echter voor dit doel van christelijke naastenliefde onverbiddelijk. Als gevolg moeten wij ons op eigen terrein bewegen. Wij verzoeken dringend u aller mede werking. Helpt mede deze vreeselijke ziek te, T. B. C., te bestrijden en koopt allen een bloempje onder de bekende motto's; „dat staat aan uw beleefdheid" of „wat u maar geven wil." Het a.s. Koninklijk bezoek aan Leiden. Het laat zich nu reeds aanzien dat dc sleu telstad haar Koninklijke Gasten op den a.s. derden October, den gedenkdag van het ontzet vóór 350 jaar, in een feestelijk versierde omgeving zal ontvangen. Eenige wijk- of buurtcommissies toch zijn nu al in de weer maatregelen te ne men en plannen te beramen voor een waardige versiering van de voornaamste deelen der stad. Personalia. Te 's-Gravenhagc slaagde voor het machinisten-examen diploma A, de heer A. Tuininga, alhier. Jubileum van dr. D. Timmermans. Gis teren vierde dr. D. Timmermans zijn 25-jarig jubileum als geneesheer van deze gemeente. Het geheele dorp was in vlaggentooi gesto ken. Een huldigingscommissie, voor deze gele genheid samengesteld, meldde zich om 10 uur len huize van den jubilaris aan, waarna de heer G. Lubber, voorzitter, het woord nam en tot dr. Timmermans hartelijke woor den van gelukwenschen sprak. Den jubilaris werd een gesloten auto aan geboden, geschonken door patiënten en oud patiënten; benevens een album, bevattende de namen van allen, die hadden bijgedragen om dit bewijs van hoogachting te kunnen aanbieden. De jubilaris dankte geroerd en bracht dank aan alle geefsters en gevers voor dit koste lijk geschenk. De mooie gesloten auto, geleverd door het Motorhuis te Leiden, werd tijdens dc plech tigheid voorgereden en in oogenschouw ge nomen. Het album (van de Leidsche firma Ser- vaas) is prachtig uitgevoerd. Behalve de na men van de geefsters en gevers, bevat het verschillende foto's. Ten huize van den jubilaris, wien over de zestig bloemstukken werden vereerd, was gisterenmiddag gedurende geruimen tijd ge legenheid hem de hand te drukken. Zeer ve len maakten daarvan gebruik. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM, aangekomen 26 Mei Jaarstroom st. West-Afrika stukgoed, Han delskade carg. Holl. West-Afrikalijn. Bar bara st. Cariscrona, keien, Oude Houthaven, carg. Diederiks Transportbedr. Bengkalis st. Java, stukgoed, Sumatrakade, carg. Mij. Ne derland. Tellus st. Levant, stukgoed, Le- vantkade, carg. Ver. Cargadoorskant, Bom- ma st. Christinia stukgoed, Handelskade, carg. Ver. Cargadoorskant. Mangan st. Stet tin, hout, Nieuwehaven, carg. Algem. Vracht kantoor, Lube st. Swansea steenkool, Erts kade carg. N.V. Gebr. Scheuer, Jantje st, Londen, ijzeraarde, Westerdok, carg. Salo mons Shipping, Orpheus st. Kopenhagen, stukgoed, Levantkade, carg. Ver. Carga doorskantoor. Aangekomen 27 Mei Ousel st. Liverpool, stukgoed Zeeburgerkade, carg. Holl. Stoom boot Mij. Carl. O'Kjellberg st, Gothenburg, stukgoed, Handelskade, carg. Ver. Carga doorskantoor, Zaanstroom st. Swansea, stk steenkool, Zeeburgerkade, carg. Holl. Stoom boot Mij. IJMUIDEN, vertrokken 27 Mei. Gaas- terland st. Immingham. VLIELAND, vertrokken 27 Mei Nieuw- land naar Gooie. MAASSLUIS, aangekomen 26 Mei Ja- biru st. Manchester, Pallas st. Oxelosund 27 Mei. Am. L'Hermité st. Duinkerken, Ro- nau st. m. Batavier I st. Bordeaux, Elbe, lich ter, Dantzig per sleepboot Adolph, Capella st. Curasao, Archangel st. Harwich, Activia ROROPESA, 27 5 v. Valparaiso n. Liver pool. RANDWIJK 25,5 v. Korsver te Odenze. REGINA 27/5 v, Quebec n. Liverpool. RIJN 26/5 v. R'dam te Wasa.- SCHIE Stugsund n. R'dam p. 27/5 Holtenau. STAD ZAANDAM 26 5 v. Havre n. New Castle. St.' ANNALAND 26/5 v. Grangemouth te Hamburg. ST. JANSLAND 27/5 v. Sluiskil n. New Castle. ST. PHILIPSLAND 26 5 v. R'dam te New Castle. TERNEUZEN 26/5 v. Sfax n. Sas van Gent. WAALHAVEN 26 5 v. Narvik n. Emden WEST MAHOMET Batavia-New York 26 5 v. Aden. WIELDRECHT 26 5 v. Norfolk n. Londen. WILLEM VAN DRIEL SR. 26 5 v. Ce- vita Vecchia n. Bona. IJSELDIJK 25 5 v. Sebastopol n. Algiers. CARPENTARIA 26 5 v. A'dafh te Hamburg. PROCYON 26 5 v. Rosario te Duinkerken. YILDUM 25 5 v. San Lorenzo n. Las Pal- mas voor order. WALCHEREN Alexandrië-Hull p. 27/5 Dover. EEN GEMAKKELIJKE HOLLANDSCHE OVERWINNING. FRANKRIJK SLAAT LETHLAND. De Tijd meldt, dat de Algemeene Roomsch- Katholieke ambtenaarsvereeniging met 3403 tegen 60 stemmen besloten heeft tot bet voeren van een geding tegen den staal ter zake van dc salarisverlaging. Dinsdagavond is te Utrecht een bijeen komst gehouden van houders van maand- kaarten op bet spoortraject UtrechtAm sterdam, ter bespreking van de nieuwe be palingen voor houders van maandkaarten en van het in het leven roepen van een goede autobusverbinding tusschen Utrecht en Am sterdam. Eenige forensen hadden een circu laire verspreid, waarin stond, dat de. directie van de N. O. A. M. in beginsel bereid was met ingang van 1 Juni a.s. een dergelijken dienst te openen met groote zeswielige luxe auto's, met afdeelingen rooken en niet-roo- ken, voor 60 personen, tegen een maximum tarief, dat gelijk zou zijn aan dat der maand kaarten op den spoorweg en een rijtijd van één uur en 15 minuten. Ten slotte werd besloten over te gaan tot instelling van een autodienst door de N. O. A. M,, d,ie a.s. Maandag in werking zal tre den. Bij voldoendë deelneming zal de prijs van een abonnement 17 per maand bedra gen. Het zal een sneldienst worden tusschen de beide steden. De minister van financiën brengt ter ken nis van het publiek, dat, met ingang van I Juni 1924, de pas-controle en de visitatie van reizigers en van hun hand- en ingeschre ven bagage in de treinen D 24 en D 28 in de richting BelgiëNederland zal geschieden tijdens de rit van het Belgisch grondgebied af tot Rotterdam. Op uitnoodiging van de met de visitatie belaste ambtenaren zullen de reizigers de hun voor de ingeschreven bagage afgegeven requ's hebben te vertoonen en zich, desver- langd, naar den bagagewagen hebben te be geven. Reizigers, die, hoewel zij ingeschreven ba gage hebben, hun repu niet vertoonen of niet, desverlangd, hun ingeschreven bagage aan dc visitatie onderwerpen, zullen de daar uit bij het in ontvangst nemen dier bagage voortspruitende moeilijkheden aan zich zeli hebben te wijten. Aangezien het hier een proefregeling geldt ter versnelling van het internationale reizi gersverkeer en ten gerieve van het reizend publiek, wordt vertrouwd, dat de reizigers te dezer zake hun volle medewerking zullen verleenen en zich zullen gedragen naar de door de ambtenaren der invoerrechten ge geven bevelen of aanwijzingen. Dinsdag is de eerste Hollandsche haring van dit seizoen aan de Koningin aangeboden door de VisschenjJMaatschappij Vlaardingen te Vlaardingen, dir. de heer L. J. van Gel deren. Twee wedstrijden en 2 abnormale uit- st. Hamburg, Cromer st. Harwich, Batavier s]adCn. Ziedaar het resultaat van dc Dins- IV st. Londen. Vertrokken 26 Mei. Parkhill st. New Castle st. George st. Harwich, 27 Mei, Felixtowe st. Harwich, Karina m. jacht. Ned. O. Indië. MAASSLUIS, aangekomen 27 Mei. Nor- mandia van Gothenburg. August Leonard) van Diamonte Randfontein van Delagoabaai Castlemore van Narvik Ruth van Narvik, Artiha Mendi van Sagunto. Trevince van Mellilla. Vertrokken Cesina naar New Castle. Ma nu naar New Castle. Renffeld motorboot n. Melh.il, Martha Woermann naar de Westkust van Afrika, Valkenburg paar New Castle. MAASSLUIS aangekomen 27 Mei. Rhea van Londen. Francisco Clampa v. Ncolajeffi. Vertrokken 27 Mei Apis naar Stockholm, Rozenburg, sleepboot naar Londen met het jacht Edith van Lucy op sleeptouw Schie- land naar Nwe Castle. Fsisoli naar Cardiff. Wind West. AMSTERDAM, 27 Mei. (Noteering v/h Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koe ne.) Aardbeien f 0.50—0.65 per L kg.; doos jes aardbeien f 0.18—0.23 per doosje witlof f 10—16 per 100 kg. bloemkool f 0.20—0.45 per stuk nieuwe spercieboonèn f 0.700.90 per kg. peen f 22—28, rabarber f 4—12 raapstelen f 1.80—2.60, radijs f 1.60—2.10 per 100 bos sla f 2.207.20 per 100 krop nieuwe aardappelen f 0.701 per klein mandje peulen f 0.20—0.28, doppers f 0.28 0.34 per 1 kg.; asperges dik wit f.0 550.70, dun wit f 0.200.25, dik blauw f 0.300.40 per bos tomaten f 0.650.80 per J/. kg. Bloemen- Seringen f 7—16, calla"'s f 16— 22, violieren f 1.205, Amerikaansche anje lieren f 49, anemonen f 0.400.80 per 100 stuks. Rozen Hadley f 5—11, Sumburst f 2— 6, Ophelia f 3—6, golden Ophelia f 3—6, Kei zerin f 14.80, Jhr. Mock f 25 per 100 stuk stuks. Potplanten. Hortensia's f 0.50—2.80, Coleus f 0.220.32, Garaniums f 0.160.23, Plumosa's f 0.110.14, Exfordia's f 0.05°ó 0.08 per stuk Violen f 0.35—0.75 per bak BOVENKAREPEL (Station). 27 Mei. Aan gevoerd 500 kroppen sla, f 3.80—4— per 100 krop 15.000 kg. rabarber, f 1.705. 's-HERTOGENBOSCH, 27 Mei. Boter. (Bericht v/'d. Coöp. Roomboterfabriek. Aangevoerd 30.000 kg. Prijzen f 1.08—1.85. ROOSENDAAL, 27 Mei- Boter. Aanvoer 31.625 kg- Prijzen hoogste prijs f 1.83, mid den- f 1.78, laagste f 1.60. VEENENDAAL, 27 Mei. (Weekmarkt.) Eieren, f 5.506.50 per 100. Aanvoer 290.000 stuks. Biggen, f 816 per stuk. Aanvoer 360 stuks. URK. 26 Mei. Door 6 vaartuigen zijn he den aangevoerd 498 kg. ansjovis, prijs f 0.59 per kg. ENKHUIZEN, 27 Mei. Totale ansjovis- aanvoer van gisteravond 145.680 stuks net- tenansjovis. Laatste markt 57 ct. per kg. He den slechte vangst en wat hooger prijs. De eerste 29 vaartuigen zijn binnengekomen met gemiddeld 19 U kg. (gisteren 39 L kg,). Eer ste markt 57 L a 59 u ct. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. AAGTEKERK (H. Austr. lijn) 26,5 v. Hamburg n. Bremen. ALBIREO (H. W. Afr. lijn) uitreis 25 5 te Axim. ALMELO (W.I.M.) 25 5 v. Talcahuano te Valparaiso. ARIADNE (K.N.S.M.) Barcelona-Londen p. 27 5 Ouessant. ALGORAB (R.Z.A. lijn) thuisreis 25/5 v. Santos. AMSTERDAM (W.I.M.) A'dam-Chili 25,5 te Colon. BEEMSTERDIJK (H.A.L.) 23/5 v. Mon treal n. R'dam. BALI (Nederl.) 25 5 v. Batavia n. A'dam. BILLITON (Nederl.) A'dam-Chili p. 26,5 Fayal. BOETON (Nederland) 26 5 v. A'dam te Hamburg. BORNEO (Nederl.) uitreis 25 5 te Port Said. CARDIGANSHIRE (H.A.L.) Pacific—Rot terdam 25 5 te Panama. DINTELDIJK (H. A. L.) Vancouver— R'dam 27 5 v. Portland o. DELFLAND (H. W. Afr. lijn) uitreis 25 5 te Forcados. ERATO (K.N.S.M.) 26/5 v. A'dam te Go thenburg. ËEMDIJK (H.A.L.) 26/5 v. R'dam te Van couver. EUTERPE (K.N.S.M.) A'dam—Bordeaux p. 26 5 Ouessant. JAN PIETERSZ. COEN (Nederl.) uitreis 27 5 v. Southampton. JOHAN DE WIT (Nederl.) uitreis 25/5 te Sabang. KAWI (R. Lloyd) uitreis 26 5 te Marseille. KON. DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis 26/5 te Port Said. KARIMOEN (Nederl.) thuisreis 25/5 van de Madraskust. KLIPFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) uitreis p. 26/5 Ouessant. LOCH KATRINE (H. A. L.) 25/5 v. R'dam te Los Angelos. LUNA (K.N.S.M.) 24'5 v. Napels n. Li- pari. (verbetering.) MINERVA (K.N.S.M.) 26.5 v. Dedeagatch n. Cavalla. ORION (K.N.S.M.) Valencia-A'dam p. 27/5 Ouessant. PRINSES JULIANA (Nederl.) thuisreis 26 5 v. Sabang. PRINS DER NEDERLANDEN (Nederl.) thuisreis 26 5 v. Port Said. PATRIA (R. Lloyd) thuisreis 27,5 te Mar seille. RIJNDAM (H.A.L.) New Orleans-R'dam 26 5 v. Havana. RANDFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) 27/5 v. Zuid-Afrika te R'dam. RIOUW (Nederl.) uitreis p. 24-5 Ouessant. SATURNUS (K.N.S.M.) 26 5 v. Barcelona n. Genua. STELLA (K.N.S.M.) 26/5 v. Malta n. Al giers. STRABO (K.N.S.M.) Vigo—A'dam p. 26/5 Ouessant. SPRINGFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) 24/5 v. Algoabaai n. Kaapstad. STREEFKERK (Br. Ind. lijn) thuisreis 27/5 te Antwerpen. VEENDAM (H.A.L.) New York-R'dam 27 5 n.m. 3 uur voorgaats Waterweg. WESTERDIJK (H.O.A. lijn) uitreis 24/3 te Singapore. IJSELSTROOM (H. W. Afr. lijn) thuisreis 26/5 te Axim ladende. ZEUS (K.N.S.M.) 26/5 v. Tarragona n. Valencia. ALGORAB (R.Z.A. lijn) thuisreis 26/5 te Rio de Janeiro. ALDERAMIN (H. O. A 1 ijn) thuisreis 26/5 v. Port Said. BANDOENG (R. Lloyd) uitreis 26 5 v. Port Said. KAWI (R. Lloyd) uitreis 27 5 te Marseille. KON. DER NEDERLANDEN (Nederl.) uitreis 17 5 v. Suez. OLDEKERK (H. O. A. lijn) uitreis 27/5 te Genua. POELDIJK (R. Z. A. lijn) uitreis 26/5 te Rio Grande. RADJA (Nederl.) thuisreis 26/5 te Suez- SALE IER (Nederl.) thuisreis 27/5 v. Mar seille. BUITENLANDSCHE HAVENS. AVE MARIA (Nederl. schoener) 27/5 v. Barbados n. Aruba. BATAVIER III 27 5 7.50 v.m. van R'dam te Gravesend. BETSY ANNA 25/5 v. A'dam te Leith. BEURSPLEIN 25'5 v. R'dam te Narvik. CATRIENA, z.s. 23/5 v. Perth te Dysart. EMMAPARK 26'5 v. Catania n. Messina. EMMANUEL 25 5 v. Blyth n. Kalmar. GELDERLAND 26 5 v. Hamburg n. Im mingham. HOOGLAND 26 5 v. Delfzijl te Blyth. KANGAROO 26/5 v. Fremantle te Soera- baya. KIOTO 24/5 v. R'dam te Algoabaai. LOOSDRECHT 26/5 v. Dunston te Ham burg. MONTREAL 26/5 v. Liverpool te Quebec. NOORDKAAP, m.s. 19 5 v. Port Kunda te Sundsvall. dag gespeelde ontmoetingen. Ons Nederlandsen Elftal heeft het bij zonder gemakkelijk gehad. Met niet min der dan 6—0 gingen de Roemenen, wier spel nog niet veel te beteekenen had, er in. De wedstrijd is niet bijzonder fraai ge weest. Er werd een vrij tam spelletje ver toond en men kreeg den indruk dat de Hollanders het gemakkelijk af konden. Vandaar maakte ook ons "spel niet zoo'n grootschen indruk. Spoedig komen we ccb ter voor heetere vuren. Frankrijk had al evenmin veel moeite met de Lethlanders die van voetbal maar weinig notie hadden. Het spel van Frankrijk was wel iets beter dan dat der Hollanders, doch men zou de beide ploegen tegenover elkander moeten zien om uit te maken wie de sterk ste was. Tot op heden zijn de volgende wedstrij den gespeeld: Voorronde; ZwitserlandLithauen, 90. Tsjecho-Slowakije—Turkije, 52. SpanjeItalië, 5-0. AmerikaEsthland, t0. Yoego-SlaviëUrugay, 0 HongarijePolen, 5—0. Ie ronde; NederlandRoemenië, 6—0. FrankrijkLetland, 70. Over NEDERLAND-ROEMENIë in 't kort het volgende. In tegenstelling met het bericht dat - wi, aan de Tel. ontleenden, stond toch Ac H. F. C.'er in den goal. Verder de gewone spelers dus. v. d. Meulen, Denis, Tetzner, Lefevre, v. Linge, Krom, Snouck, Groosjohan, Pijl, Visser, de Natris. Scheidsrechter was de heer Herren. Er was ai direct na den aanvang sprake van een niet gering krachtsverschil en hierdoor was er maar weinig spanning. Nog geen tien minuten na den aanvang opende Holland de score door Snouck die een als voorzet bedoelden bal in het net zag verdwijnen. Tetzner past de buitenspel-tactiek toe, waarop. zooals bekend Herten een uitstekenden kijk heeft. Onze achterhoede heeft het hierdoor al heel makkelijk, want dc enkele Roemeensche aanvallen sterven hierdoor den buitenspel-dood. Voor half time benut Pijl een voorzet van de Natris. Met 20 voor Holland wordt de rust aangekondigd. Nauwelijks is de 2e helft enkele minu ten oud of het is weer Pijl die na goed werk van den rechtervleugel de score we derom verhoogd, 30. Door ook de 4e en 5e goal voor zijn rekening te nemen, verricht de Feyenoord- man die goed op dreef was de hattrick. De Natris brengt niet lang voor het ein de uit een strafschop den stand op 60. v. d. Meulen krijgt dan nog even gele genheid zijn talenten te toonen en redt éénmaal schitterend. Einde komt met een groote Hollandsche zege. FRANKRIJK-LETHLAND. De Franschen waren al dadelijk in alle opzichten en over alle linies de meerderen van hun tegenstanders. De Lethlandsche achterhoede maakt het de vlugge voorwaartsen niet bijster lastig. Zonder heel veel inspanning maakte hel Fransche aanvalsquintet voor de rust 3 goals. Met een 3—0 voorsprong voor Frank rijk werd gedraaid. In de 2de helft werden nog een viertal doelpunten aan het totaal toegevoegd. Zelfs het feit dat de Franschen door een blessure van één hunner achterspelers grootendeels met tien man speelden, ver mocht niet de ontmoeting van een heer- schend Fransch overwicht te ontdoen. De oefenwedstrijd te Hillegom. Zooals velen reeds bekend is, wordt mor gen op het sportpark Treslong te Hillegom (terrein Concordia) een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen 2 elftallen uit den D. H. V. B. Deze elftallen zijn samengesteld uit spelers die uitkomen in de Federatie. Volgens geo grafische ligging zijn de elftallen gekozen, n.l. een Noordelijk en Zuidelijk elftal. Het doel van dezen wedstrijd is, om tol formatie te geraken van een elftal dat het Bisdom Haarlem in de a.s. Missie-wedstrijden zal vertegenwoordigen. Dit laatste in aanmerking nemende kan men er van verzekerd zijn, dat-daar in Hil legom een mooie strijd zal gestreden wor den, waarbij de spelers zich geheel zullen ge ven. Wij zouden dus iederen voetballiefhebber uit Haarlem en Omstreken sterk aanraden eens een kijkje te gaan nemen in Hillegom. Natuurlijk blijft ook geen een Hillegommer weg, want een wedstrijd als deze, wordt niet dikwijls vertoond. Tevens kan het morgen, wanneer het weer een weinig medewerkt, een prachtige propa- ganda-dag voor de R.-K. voetbalbeweging zijn en wij hopen daarom, dat een ongekend aantal bezoekers zullen kennis maken met het puikje van Haarlem's Diocees. Over een wedstrijd valt verder niet veel te zeggen, daar een voorspelling al zeer moei lijk is. Alleen laten wij hieronder even de namen volgen van de spelers, die den strijd zullen aanbinden. Noord: Leereveld Verheyen Mooren Rooyman Zijlstra Coffeng Kuhlkarap Wijbergen Verster Willemse v. Rooyen Zuid: A. Koelewijn C. Koelewijn Leeuwens Kemper Muyser v. d. Loos v. d. Akker v. Kimmenade Linthorst Lampe v. d. Brink.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6