terw.lustsrs Orsulinen Zandvoortschelaan mM Opening der m Lustrumwedstrijden VOETBALWEDSTRIJD Leiden IThe Vellow-Black Boys I Leekepreeken. CREDIET8RSEVEN Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder iet geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. S5tl Zondag i juni 1924 Zaterdag 31 Mei 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14752 UIT DEN OMTREK. Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. MISSIEGEBIED: Oeganda (Midden-Afrika). NOORDWIJKERHOUT. Verkoudheid Griep Influenza Directie: Mr. Th. WE5TERWOUDT. VOORHOUT. BEZORGT VOOR ALLE LANDEN. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding nqordwijk. VINKEVEEN. VOLENDAM. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Aanvang: half 3 Terrein 5 minuten vanaf de E S. M.-haltc Aerdenhout EDAM-VOLENDAM. NIEU W-VENNEP. LISSE. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.2b Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: INassaulaan 49. «elefüonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE COURANT Advertentiën 35 cents per vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën -tusschen den teksi als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel; op de le Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-advcr. tcntiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij 40. OVERHEID EN AMBTENAREN. Dat lijkt een probleem van den eersten rang: de verhouding tusschen overheid en ambtenaren! Ingewikkelde problemen nu doen mij altijd denken aan den paradijs toestand, waarin de mensen geen iitosoiie en geen wiskunde behoefde te leeren, maar met zijn klaar verstand onmiddellijk, zonder ius- schenschakels en bruggetjes van zijn rede neervermogen., den, geheeien omvang van een vraagstuk overzag en zijn conclusie trok -.on- der gevaar, om iouten te maken of te blijven steken. Hoe ouder nu de wereld wordt, hoe ingewikkelder onze verhoudingen en hoe uit gebreider onze wetenschap over verleden en netten, des te meer gevaar ioopen wij om m den opzet van een redeneering een tout te maken; des te meer ondervinden wij er den last van, „dat ons verstand verduisterd werd." Toch moeten wij ons maar trachten te be helpen met de middelen, die wij bezitten en nu weet ik uit ervaring, dat, wanneer er tus schen menschen over een bepaald puni, over wat men dan noemi een mgewiKkeid pro bleem, ernstige meeningsversciiiiien bestaan er vóór alles iwee dingen noodzakeii/k zijn om een kans te hebben tot overeenstemming te komen, n.m. deze 1ste goed onderscheiden en 2de een onpartijdige gezindheid, om, hoe dan ook de conclusie uitvalle, de consequen ties van een objectieve en zakelijke rede- iieering ie aanvaarden. En nu is er, wanneer wij over Overheid en Ambtenaren spreken, alle aanleiding 0111 ;eze eischen voorop te stellen. Wal toeti is eigen lijk „de Overheid?" Ziedaar op zich zeil al een probieem in onze moderne, ingewikkelde maatschappij! in den tijd van het absolute en onbeperkte koningschap was de zaak heel eenvoudig: alle macht concentreerde zich in den gezallden koning ol keizer en nie nand iiad macht dan in zi,u naam en op zijn bevel. Een zelfde zuivere verhouding bestaat thans nog op kerkelijk gebied in de Roomsche Kerk, waar volgens den gezonden hierarchi- schen weg het gezag van uit het cenlrale middenpunt, Rome, over heel de wereld is verdeeld. Op dit kerkelijk terrein bestaan dan oók geen gezagsproblemen. Maar in onzen modernen, consUtutioneëlen staat zijn de verhoudingen uiterst ingewik keld. Daar hebt ge de ministers, die „diena ren der Kroon' zijn, maar verantwoordelijk aan de volksvertegenwoordiging; een com missaris der Koningin, die als vertegen woordiger van het Koninklijk gezag in de provincie, talrijke, zelfstandige bevoegdhe den heeft, maar als voorzitter van het dage- lijksch bestuur der provincie afhankelijk is van de beslissingen der Staten, die weer door het volk gekozen worden. Nog scherper komt deze tweeslachtigheid van macht en afhan kelijkheid uit bij den eersten magistraat in een gemeente. Vraagt men dus den twintig- sten-eeuwschen burger: Wie is de overheid, dan is hij met zijn antwoord zoo maar niet klaar! Staat hij op het standpunt der volks- souvereiniteit. dan zal hij antwoorden: de overheid in laatste instantie ben ik! En zie daar al reeds een stelling, die wij Katholie ken, volkomen afwijzen en waarover wij op heden maar niet verder zullen debattee- ren. Praten wij nu over de verhouding tusschen Overheid en Ambtenaren, dan volgt uit het voorgaande al reeds dadelijk, dat voor iedere groep noodzakelijke onderscheidinge: oe- ten worden gemaakt. Wie is „de Overheid" van een ambtenaar? Tja! dat zal zal ieder ambtenaar vooraf voor zich zelf moeten uit maken. Men beginne bij dat onderscheiden tan niet aanstonds om .Katholieke beginse len' te roepen; want de Katholieke Kerk heeft wel zeer scherp omschreven princiepen over het gezag, maar bemoeit zich wijzelijk niet met de manier, waarop de burgers hun burgerlijke orde willen organiseeren, Nu grijpen op het ambtelijk terrein herhaaldelijk verschillende colleges in, die zich ieder op hun terrein „Overheid" noemen. Wat zien wij nu gebeuren? Dat ver schillende groepen ambtenaren nu eens tegen dit, dan tegen dat college agecren, al naar mate zij zich in hun positie bedreigd vinden. Een gezonde opvatting zou o.i. eischen, dat ambtenaren zich in eerste instantie iltijd wendden tot diegenen, waardoor zij zijn aan gesteld. Wij zien het als een fout in onzen modernen staat, dat b.v. gemeenteambtena ren of beambten zich wenden tot de Rijks overheid, wanneer zij hun belangen zijdelings door een Rijkswet geschaad achten. Zelfs lijkt het ons fout, wanneer zij rtquestreeren tot den gemeenteraad met voorbijgaan van 't college van B, en W. Dit geldt mutatis mu tandis, evenzeer voor provinciaal personeel. Verder stuit men bij een bespreking van de 'erhouding tusschen Overheid en Ambtenaar ifl onzen tijd altijd op dit scheeve, dat een ambtenaar stemgerechtigd kiezer is van zijn eigen Overheid, een toestand, dien wij slechts ui het voorbijgaan signaleeren en waaraan «vel niet gemakkelijk iets te veranderen zal zijn. Maar de groote moeilijkheden komen eerst, wanneer de rechtspositie van den ambtenaar besproken wordt. Welke zijn de wederzijd- sche rechten en verplichtingen? Niet onjuist stelt men aan het overheidsorgaan ten plicht, dat het arbeidsvoorwaarden zal vaststellen, welke voor het particulier bedrijf als voor- beeld kunnen strekken. En pwvctisch zien wij dezen eisch ook doorgevoerd. Overheidsper soneel immers wordt als regel voor het le ven aangesteld; heeft een verzekering voor ziekte en ouderdom, ontzaglijke voordeden, welke maar al te vaak te gering worden ge schat. Laten wij den abnormalen toestand van de laatste, na-oorlogschc jaren even buiten beschouwing, dan gold als regel, dat, wie als ambtenaar op 20-jarigen leeftijd werd aangesteld, tot zijn 60sten jaar in functie kon blijven, tenzij hij vrijwillig heenging. Over de belooning van bewezen diensten hebben onder drang van de politiek altijd geweldige meeningsverschillen bestaan, terwijl 'n norm toch niet moeilijk lijkt te geven, n.m. deze, dat als minimum moet gelden de gulden regel: een bestaansinkomen naar staat en stand en dat daarboven uit het belang van den dienst of het bedrijf zal moeten gelden om n.m. de beste krachten tegen zoo noodig hoogere salariëering tot zich le trekken. De eisch, dat ook de Overheid in zoo hoog mogelijke bezoldiging moet voor gaan, heeft ons altijd onjuist toegschenen. Integendeel zal een overheidsorgaan als regel de loonschaal der particuliere arbeidsmarkt moeten volgen. Dat een ambtenaar tot plicht heeft, de ge meenschap te dienen en tegenover de teer groote voordeelen, welke de ambtelijke loop baan hem biedt, van enkele speciale voor rechten van den particulieren werknemer moet afzien, heeft tot voor weinige jaren vrij algemeen als een gezonde en natuurlijke re gel gegolden. Wanneer het overheidsorgaan aan bovengestelde voorwaarden voldoet, dan heeft het volkomen recht zich zelf, dat is de gemeenschap, te beschermen tegen storingen tengevolge van arbeidsconflicten, door aan een benoeming in overheidsdienst het verbod van collectieve staking van den arbeid ter be reiking van bepaalde doeleinden te verbin den. De individucele ontslagname immers blijft mogelijk en de genoemde voorwaarde is vóór de in-dienst-treding bekend. Wie het stakingsrecht verkiest te behouden, worde dus geen ambtenaar! Uit een en ander volgt onmiddellijk, dat ook het tegenwoordig veel besproken insti tuut van het georganiseerd overleg eigenlijk geen moeilijkheden mag geven, ten minste niet aan den kant van de ambtenaren. Waar bij het groeiend corps van overhci'dspers.o^ nee) een middel is gevonden om in een be paald instituut (het georganiseerd overleg) de Overheid in kennis te stellen van de verlan gens en wenschen, welke in de groepen van ambtenaren en beambten leven, daar kunnen die besprekingen nooit anders eindigen dan in den vorm van een advies. De fout, maar dan ook de groote fout, welke tol nu toe aan den kant van de Overheid hierbij wordt ge maakt, is, dat over dit advies niet één. maar twee, soms zelfs drie colleges moeten beslis sen, en dat de vertegenwoordigers van het overheidspersoneel, sprekend met den verte genwoordiger van dc Overheid, er niet zeker van zijn, dat die overheidsgedelegeerde.voor- stellen ter tafel brengt, waarvan dc aanneming ook verzekerd is. Deze verderfelijke toe stand is weer het gevolg hiervan, dat men de personeelsaangelegenhtd.cn niet vrij weel te houden van de polilick, niet heeft onttrok ken aan den invloed der publiek-rechtelijkt Organen, Gemeenteraadsleden, Staten en Kamers. Werden de boven opgesomde nge- meene regels steeds gevolgd en de aangegeven fouten vermeden, dan zouden er voor goed- willenden o.i. geer» problemen meer bestaan; ieder zou zijn rechten en verplichtingen hel der inzien. Juist die fouten en leemten ver troebelen hel juiste inzicht in de verhoudin gen. De stof was wat droog ditmaal, maar waar direct of indirect iedereen belang heeft bij een goeden ambtenaarsstand meenden wij ook dit onderwerp eens te moeten behan delen. HOMO SAPIENS. 21 en 22 Juli: Toelatingsexamen. Nieuw Schooljaar begint 1 September Concert. De Muziekvereeniging „De Harpe Davids" gaf een mooi concert in de gemeentelijke muziektent. Dank zij t prach tige zomerweer, was zeer veel publiek op dé been, dat mét groote aandacht luisterde haar dc uitvoering van dc waarlijk goede muziek,, welke de vereeniging ten gehoore bracht O. a. werd ook gegeven het ver plichte stuk, waarmede de vereeniging op Hemelvaartsdag uitkwam op het concours te Voorhout. RrK. Geiteniokvereeniging. De R.-K. Geitenhoudersvereeniging „De Werkmans koe", alhier, hield in café v.d. Berg een ledenvergadering, welke niet best bezocht was. De voorzitter, de heer W. Kapteijn, opende met den Chr. groet en sprak er zijn spijt over uit, dat de vergadering niet beter was bezocht, ofschoon spr. dc oor zaak hiervan wilde wijten aan het minder gunstige jaargetijde, waarin de meeste lyden Snel en jeker werkend tegen Toga!-tab!, bi) alle Apotb. en Drog. vckrijgb Het muziekconcours. Reeds eenige dagen waren de gemoederen bij diegenen, die zich voor dit concours interesseerden gespan nen en lag de vraag op ieders lippen: „welk weer zal 't wezen", want dit is een voorname factor voor 't welslagen van een concours. Maar als Voorhout feest viert is het immers altijd mooi weer! Zoo ook nu. Wel dreigde er onweder in den namiddag, doch het bleef bij dreigementen. Reeds om half elf was er beweging waar te nemen. Langzamerhand kwamen cr gezelschappen opdagen, met verschillende middelen van vervoer, Verschillende vaan dels en uniformpetten waren te aanschou wen. De leden van 't corps „Prins Hendrik" uil Den Haag waren geheel in uniform. Te half twaalf opent de voorzitter van het Eere-Coniité, de Edelachtbare heer G. Bulten, burgemeester, het concours. Spr. heette de Jury, het Bestuur van den Bond van Harmonie- en Fanfarevereenigingen in Zuid-Holland, de Directeuren, Voorzitters en Bestuurders der deelnemende vereeni- gingen en de vercenigingen van harte wel kom in de gemeente. Het was voor Voor hout en de R.K. Muziekvereeniging St. Caecilia een groote eer, dat bij het vieren van haar 1ste lustrum, het concours hier plaats heeft. Spr. brengt dank aan 't Be stuur van St. Caecilia, dat voor een gast vrije ontvangst had gezorgd. De verschillende vereenigingen waren bijeen gekomen, om eikaar te bekampen, niet op een vijandige, doch vriendschappe lijke wijze. Bij allen zit voor: de muziek op hooger peil te brengen. Hier voelen menschen van verschillenden stand en rich- ting zich één. Spr. hoopt, dat de vereeni gingen die één of meer prijzen bcmachtij gen, dit als een voldoening voor verrichten arbeid .beschouwen en dat zij die dit geluk niet mogen smaken, zich trachten ie ver volmaken. Spr. hoopt, dat Voorhout nog eens het genoegen van een defgelijken wedstrijd mag smaken. De Bondsvoorzitter, de heer? W. Keere- weer te Delft, bracht dank aan de auto riteiten en de burgerij van Voorhout en niet het minst aan 't Bestuur van „Si. Ce cilia" voor dc prettige ontvangst en de medewerking, die der vereenigingen ten deel waren gevallen. Het voorbereidende werk is niet gemakkelijk. Spr. heeft de overtui ging dal de burgerij goed heef! meegehol pen en hoopl, dat het feest zal slagen. Hierna namen de wedstrijden een aan vang. De Jury 'was als volgt saamgesteld: Joh. Fabriaan, oud-Directeur van het Haag- sche Harmonie-orkest te 's-Gravenhage; J. Vink, oud-onderkapelmeester van t 4e Re giment Infanterie te Leiden: Henri L. Zot- denrust, Opera-Dirigent' te 's-Gravenhage. Aan den gewonen wedstrijd namen 21 vereenigingen deel met een ledental van 713, leerlingen inbegrepen. De volgende vereenigingen mankeerden: Chr. Muziek- vereenigihg Prinses Juliana., te Klaaswaal; Fedilio, te Den Haag; Kunst en Vriend schap, te Zoeternieer-Zegwaard. Aan den marschwedstrijd nam ongeveer hetzlfde aantal deel. De uitslagen waren als volgt: 4e afd. Harmonie: Verplicht nummer, Fantasie Bijou van G. Thon; P. C. L., Lei den, le pr. 50 punten; Tot Ontwikkeling, Den Haag, 2e pr. 46 punten; St. Cecilia, Schipluiden, 2e pr. 45 punten. 4e Afd. Fanfare: Les Lilas Blues, van G. Gadenne. Excelsior, Wieldrecht Dub beldam, 2e pr. 40 punten. 3e Afd. Fanfare: Epis et Bluets, Fanta sie, Ouverture van Filliard. Dockyard, Rot terdam, 2e pr. 45 punten. 2c Afd. Harmonie: Fantasie uit de opera Les Dragons de Villars van Maillard, arr. van J. Witterwilghe. Prins Hendrik, Den Haag, le pr. 53 punten: Crescendo, Slie- drecht, le pr. 51 punten; Hazerswoudc. 2e pr. 47 punten; Kunst naar Kracht, Loosdui nen, 2c pr. 47 punten; Katwijk, 2e pr 40 punten. 2e Afd. Fanfare: La Reine des Fleurs, ouverture Fantasie van J. Meurice. Dc Harpe Davids, Noordwijkcrhout, le pr. 51 punten; Delfshaven, Rotterdam, 3c pr. 38 punten. Ie Afd. Harmonie: Sur la Lac de la Ci- Icppe, ouverture van Jean Preckhaer 'en Gloria Musicae, Morceau de Concours van L. Blémant. St. Franciscus, Delft, le pr. 142 punten; Excelsior, Wassenaar. Ie pr. 100 punten: Excelsior. Bolnes, 2e pr. 98 p. le Afd. Fanfare. La Princesse enchan- tée, ouverture van L. Langlois en Aux Bords de l'Yser, Fantasie-Brillane van Pr. Francois. Crescendo, Zuid-Beierland, 2e pr. 97 punten; Wilheimina, Numansdorp, 2e pr. 96 punten; Ridderkerk, 2e pr., 91 punten; Oud-Beierland, 2e pr. 88 punten Afdceling van uitmuntendheid Harmonie: Le Rocher Fantóme, ouverture Dramatique van Francis Popy en Fantasie uit de opera Le Roi d'Yvetot van L. J. Baudonck. Cres cendo, Den Haag te pr. 114 punten. Afdeeling van Uitmuntendheid Fanfare: Les Trois Glauds, ouverture van Fernand Rousseau en Cortege des Muses, Marche Trumphale van Louis Daunot. T.A.V.E.N.U. Loosduinen, le pr. 101 punten. Marschwedstrijd. 3e Afd. Harmonie. Honneur aux Pom piers van P. Mertzig. St. Caecilia, Schiplui den. ie pr. 16 punten; Hazerswoudc, lc pr. 17 punten; Tot Ontwikkeling, Den Haag, 2e pr. 14 punten: P. C. L., Leiden, 2e pr. 14 punten; Katwijk, 3e pr. 12 punten. 3e Afd. Fanfare: Marche des Poilus van A. L. Doyen. Dockyards, Rotterdam, le pr. 17 punten; Delfshaven, Rotterdam, le Pr- 16 punten; De Harpe Davids, Noordwijker- hout, le pr. 16 punten. 2e Afd. Harmonie: En Exursion van D D. Belleflamenc. Excelsior. Wassenaar, lc pr. 20 punten; Crescendo, Den Haag, te pr. 20 punten; Kunst naar Kracht. Loosduinen, lc pr. 19 punten; Crescendo, Slicdrccht, Ie pr. 18 punten; Prins Hendrik. Den Haag, le pr. 18 punten; St. Franciscus, Delft, le pr. 17 punten; Excelsior, Bolnes, 2e pr. 17 punten. 2e Afd. Fanfare: La Tirailleur, van L. Soret. T.A.V.E.N.U., Loosduinen, le pr. 18 punten le Afd. Fanfare: „Amsterdam", van H. L. Blankenburg, Ridderkerk, le pr. 19 P- Het was den geheeien dag op en in de omgeving van 't terrein enorm druk. Wij merkten onder de aanwezigen o.a. op: den Zeereerw. heer Pastoor P. v. Schravema- de, wethouder v d. Laan, Dr. H. A. G. Bots, den Burgemeester van Grootebroek, den heer J. A. Schrijnder en verschillende leden van den Raad. Om 9 uur waren de wedstrijden afgeloo- pen en gaf de Harmonie van Hazerswoude onder Directie van den heer M. Bolderdijk. te Leiden, een concert. Voorhout en St. Caecilia kunnen tevre den zijn. door zeer drukke werkzaamheden verhin derd zijn te komen. Spr. hoopt echter, dat de besprekingen hierdoor niet minder zake lijk zullen zijn. Hierna werdc de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de inkom sten hadden bedragen 194. terwijl een uitgaaf van 205 was gedaan, alzoo een nadeelig saldo van 14. De bescheiden van den penningmeester werden door een com missie, bestaande uit de heeren B. Korte- kaas en J. Heemskerk Wz., nagezien en in de beste orde bevonden, zoodat de penning meester onder dank van den voorzitter werd gedéchargeerd. Bij de bestuursverkiezing, welke nu volg de, werden de aftredende heeren, Joh. Jan sen, J. v. d. Voort en H. de Klerk, met algemeene stemmen herkozen. Allen namen hun benoeming aan en werden door den voorzitter gecomplimenteerd met hun her benoeming. Medegedeeld werd, dat op na der te bepalen dag, doch vermoedelijk in de maand Juni a.s. de jaarlijksche Geiten keuring zal worden gehouden, waarvoor 3 medailles worden beschikbaar gesteld. Dc rondvraag, welke nu volgde, leverde niet veel bijzonders op. De voorzitier sloot met een woord van dank aan de aanwezigen de vergadering met den Chr. groet. Noordzijder Polder. In de achterzaal van café v. d. Berg werd een vergadering gehouden van ingelanden van den Noord zijder Polder. De voorzitter, de heer J. H. Penning», opende met eenige woorden de vergadering, welke werd bijgewoond door 35 stemgerech tigde ingelanden, die tezamen 126 stemmen uitbrachten. De notulen der vorige vergadering wer den hierna gelezen en onveranderd vast gesteld. De rekening over 1923 sluit met een nadeelig saldo van 52.01. Het voordeelig saldo van het vorig jaar bedroeg 878.7!, zoodat de kas sloot met een voordeelig saldo van 826.73. De bescheiden waren door een commis sie gecontroleerd en in de beste orde be vonden. Door den heer E. J. Hoogervorst werd als lid dezer commissie daarvan rap port uitgebracht. Hierna werd dc begrooting 1924 vastge steld. Het Bundergeld werd bepaald op J 0.50 per H.A. Vervolgens had de verkiezing plaats van een voorzitter, wegens periodieke aftreding van den heer Pcnnings. Dc uitslag hiervan was, dat de aftredende met bijna algemeene stemmen werd herkozen. De herkozen voor„- zitler bracht dank aan de aanwezigen,voor het in hem gestelde vertrouwen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitier de vergadering op de gebruike lijke wijze. „De Harpe Davids". De Chr. Muziek vereeniging „Dc Harpe Davids behaalde op hef concours te Voorhout, van de Zuid- Hollandsche Muziekvereenigingen, een eer sten prijs in de tweede afdeeling Fanfare, met het verplichte stuk. De uitslag van den Marschwedstrijd was, op het oogenbiik, dat wij dit schrijven, hier nog niet bekend.. De Muziekvereeniging van harte gelukgewenscht met haar succes. Zomerdag aan 't Strand. 't Was Hemel vaartsdag een echte Zomcrschc dag, waar van flink geprofiteerd is. Reeds vroeg zag men iietsen, auto's en dergelijke vehikels meer af en aanrijden, altijd maar aanbren gend nieuwe gegadigden om zich een plaats je te kiezen in hei hcete mulle zand. Krioelend en woelend zag men de men schen «Jezien vanaf het duin, door elkaar wiemeien, daar stoeiend, hier weer rustend, met welbehagen zich koesterend in schaduw van een tentje of in de zon, naar verkiezing. Dc nauwe geul, die heel voornaam Noord Boulevard genoemd wordt, waar liet ver keer zich concentreert en waar het uitge sloten is, dat allen kunnen geborgen worden is een dankbaar terrein om dc gevaren, ge zichten en houdingen van oen voetganger eens na te gaan. Vaders met kinderen rep pen zich om aan een of ander voertuig te ontkomen; oude moedertjes mei komieke hoedjes kijken al mopperend onthutst om, om liet gevaar brengende object te kunnen waarnemen en maken lachtwckkendc spron gen om zich en het kroost in veiligheid te brengen al roepend, om de kiekens om naar vergaderd te houden. Dan volgt een rij van meisjes, die den Boulevard willen overste ken om zich naar het strand te begeven, druk babbelen over gehouden of nog te ma ken pret. De claxon van een auto geeft een geweldigen schreeuw onder den verwoeden handdruk des bestuurders en met evenveel gilletjes als er dochteren Eva's tegenwoordig zijn, wordt de rij uit elkaar gejaagd. Zwijgen zullen we maar van de ronkende motors, die zich met kanibalen gegil een weg banen, ot de auto:s die mei een diep bromgeduid zich voortbewegen en een plots gegeven signaal der menschen zenuwen in de war schoppen. De openbare middelen van vervoer waren overbelast. Tweemaal zooveel menschen werden ingeladen als gewoonlijk. Puffend zat een dikke mijnheer in een autobus, transpireerend als een lekke water leiding, geen raad wetend met zijn welge daan buikje dat tusschen al die passagiers in verdrukking kwam, nijdigend legen ieder in de omgeving. Het was een dag, waarvan velen genoten hebben. Ook des avonds waren veel men schen aan 't strand en het was er heerlijk! Festival te Vinkcveen. Op Hemelvaarts dag had alhier het festival plaats, uitge schreven door den Utrechtschen Bond va.i Fanfare- en Harmoniecorpsen 's Morgens 1 vroeg was het al een gezelligedrukte nn.t wielrijders, auto's enz. in ons anders zoo stille en vreedzame gemeente, welke drukte ieder uur nog gestadig toenam. Om 2 uur had in het Stt. Jozefgebouw de ontvangst plaats van directeuren, voorzitters en secre tarissen der deelnemende vereenigingen door het Bondsbestuur, bestaande uit de heeren L. Dokkum Lzn., voorzitter; J. L. v. d. Berg, 1ste secretaris; C. van Zonneveld, 2de secretaris; Joh. Teddema, penningmees ter; P. Smit en D. Bakker, commissarissen. Vertegenwoordigd waren de muziekvereeni gingen: Concordia, alhier; V. I. O. S van Mijdrecht; AJgem. Muziekvereeniging Cr« - sendo van Nederhorst den Berg; Muziekver eeniging Advendo te Kamcrik; Muziekvercevi. Crescendo te Baambrugge; Muziekvereen. De Vecht te Vreeland en de Chr. Zangvereen,- ging Halleluja, aihier. Na de officiecle ont vangst ging men in optocht naar het veilings terrein, alwaar het festival zou plaats hebben. De weg van het St. Jozetgebouw naar dit feestterrein is ongeveer een kwartier gaans, welke afstand in marschtempo werd afgelegci Op het feestierrein aangekomen, werd doo.' de gezamenlijke muziekvereenigingen onder leiding van den Bondsvoorzitter, den heer L. Dokkum Lzn., uitgevoerd „De Rijn marsch van J. R. v. d. Glas. Deze marsrhi werd op schitterende wijze uitgevoerd en door het overtalrijk publiek, dat zich door de goedkoope entreeprijzen was opgekomen, met applaus begroet. Achtereenvolgens wer den dan door de resp. muziekvereenigingen hierboven genoemd, het schitterende pro gram wat wij in ons biad hebben opgenomen afgewerkt op zeer verdienstelijke wijze. Ook de Chr. Zangvereeniging Halleluja van hier voerde haar nummers op voortreffelijke wijze uit. Na dc uitvoering van het program werd aan iedere vereeniging een herinnerings medaille 'uitgereikt. Om 9 uur was de feeste lijkheid geëindigd en gingen allen zeer vol daan huiswaarts. Het was in onze gemeente dezen dag zeer druk en ook de pachter van de consumplietenl, de heer C. Vermeulen van Woerden, had hel ondanks zijn fiooge consumptieprijzen zeer druk. De muziekver eeniging Concordia alhier, zoowel als het bestuur van den Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen mag met genoegen op dezen goedgeslaagden Festivaldag terug zien. Alles liep zeer vlot van stapel en het prachtige Mei-weder werkte hirin op dubbelvoudige wijze mede. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat onze plaatsgenoot de wielrenner J. G, v. Dijk zal worden afgevaardigd voor de Olympiade als wegrenner. Zijn schitterende prestatie van j.l. Dinsdag heeft hier zeker aan medegewerkt. Hoewel met bandenpech lc kampen gehad hebbende, wist hij in den 180 K.M. wedstrijd no. 5 te worden. Onze beste wenschen op uw reis naar Parijs vergezellen u vriend v. Dijk. R.-K. Voetbal. Hemelvaartsdag speelde Vinkeveen II thuis tegen R. O. D. A. II van Bovenkerk. In een van beide zijden slecht gespeclden wedstrijd werd R. O. D. A. win naar met 10. Vergadering St. Gerardus. Deze week hielden de eendenhouders een vergadering in het St. Josephgebouw. De voorzitter opent de vergadering en zegt: „Het spijt me dat niet allen er zijn. Ware dat wel het geval, dan konden we de zaak goed afhandelen.' H.j vraagt den kokers van mosselen hun naam op te geven en de hoeveelheid welke zij kunnen opnemen. Dit gebeurt. Insgelijks geven de maaldcrs hunne namen op en de hoeveelheid welke zij kunnen opnemen. De kokers zijn op dc zeilbotters aangewezen en de maalders cr de stoombotters. Hierna worden de ploegen vastgesteld, waardoor veel arbeidskracht er. onaangenaamheden bespaard kunnen wor den, tenzij nieuwe moeilijkheden zich voor doen. Nieuwe ballonnenwedstrijd. Hel ligt in het voornemen een nieuwen ballonnenwed strijd te organiseeren onder dc Volendammer schooljeugd, evenals verleden jaar door Gerzon ged: an is onder de schooljeugd van deze heele gemeente. Er zullen 803 ballons worden opgelaten. Wie volgt? Een bekende sigarenwinkel wordt vanaf 1 Juni op Zondag gesloten. Dit is de eerste sigarenwinkel, die hier het voor beeld geeft, ofschoon verlies van klandis e zeker het gevolg zal zijn: We zijn benieuwd U- weten of cr nog meer den moed zullen heb ben dit offer te brengen in het belang der Zondagsheiliging. Ansjovisvangst in 't Noordelijk bekken. De vorige week gingen vijf spannen kuilers naar het noordelijk bekken van de Zuider zee. Later gingen er nog twee spannen heen op de ansjovisvangst. Ze zijn echter allen teleurgesteld teruggekomen. In het zuidelijk bekken der Zuiderzee ving een enkeling eenige duizenden stuks ansjovis, waarbij het dit jaar wel zal blijven. Hoornsche toerclub. Volendam 1. 13. Weerszijden werd het spel met animo en met beleid begonnen. Dc eerste ren gold het Volendammer doel, waarvan de Hoornschen het eerste half uur niet waren af te slaan. De Volcndammer-keeper is echter goed iu conditie. H. lol redt ook een keer prachtig, als hij den bal juist vóór de doellijn weg schiet. Het Volendammer doel slaat te sid deren onder de schoten: het vurig verlangde doelpunt wil voor Hoorn niet komen, dank zij den keeper. Dan komt een hachelijk oogenbiik voor Hoorn; in de algemeene beroering komt' de keeper op den grond te liggen, terwijl even voor de doellijn de spelers over elkander rollen. Een handsbal redt Hoorn. Na nog een gevaarlijk moment voor Hoorn, volgen span nende oogenbiikken vóór beide doelen. Even later slingert H. Tuijp het leder tegen de lat, zoodat Hoorn nog juist den dans ontspringt. Tol aan de rust krijgt de Hoornsche Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Vooruit. OPGAVE VAN: keeper geen rust meer in zijn doel, dat nu op zijn beurt dreunt onder de verwoede aanvallen. Een oogenbiik liep de keeper het doei uit den bal tegemoet, terwijl een der Hoornsche spelers zijn plaats in het doel in nam. Na de rust krijgt Hoorn het steeds meer te kwaad. Het spel blijft mooi en spannend, e- ontbreekt nog slechts een doelpunt aan. Dit komt, als in een schermutseling vóór het Hoornsche doel de bal van één van Volen- dam's voorhoede erin rolt. Geen minuut later plaatst H. Tuijp den tweeden bal voor Volendam, ditmaal met een mooi schot, Een andere, geplaatst door P. Jonk, wordt niei toegekend wegens oftside-spel. Fortuna, die Hoorn heelemaal den rug scheen toegewend te hebben, gewaardigt zich éénmaal naar hen om te zien: een cor ner brengt het eenigste tegenpunt voor Hoorn. Dit gaf hun nieuwen moed, doch lot hun ongeluk krijgt de Volendammer voor hoede, die steeds sterker wordt en nu on bedwingbaar is. het leder te pakken: een stormloop op het Hoornsche doel volgt, waar H. Tuijp het derde punt voor Volendam maakt, even vóór het einde. Het publiek was ten zeerste oldaan over het mooie »pc-l van dezen Donderdagmiddag. Forward IR. K. A. V. I. - Zondag a s. za! Forward I van Hoorn, spelen tegen R. K. A. V. I van Amsterdam op het terrein alhier, om een lauwerkrans. Daarna zal Volendam I spelen tegen de Zwaluwen van Amsterdam om den Amstelbode-wisselbeker. Burgerlijke Stand. -- Geboren: Grietje, v. Cor. Tol en E. Visscher. Geertruida Josephina Maria, d. A. J. Muhren en A. M. Hansen. Simon Cornells, z. v. B. Buisman en A. Tol. Simon, z. van J. Steur en A. Veerman, Trijntje, d. v. D, Sier en W Jonk. Jacob, z. v. H. Keijzer en G. Koning. Waterleidingbedrijf. Er wordt de aan dacht op gevestigd, dat een hernieuwde aan schrijving is gekomen van het Provinciaal Waterleidingbedrijf. Zij. die nog niet aange sloten zijn, kunnen vooralsnog hunne percce- len laten aansluiten, anders treedt de ge wijzigde Bouw- en Woningverordening in werking. Provinciaal Electrisch Bedrijf. In Edam is men reeds bezig de perceelen aan te sluiten. Er is echter nog niets officieels be kend omtrent de aansluiting van Volendam. De voorwaarde voor aansluiting van Voien- dam was 300 perceelen. Men heeft nu een kleine 200 perceelen, terwijl men in de toe komst op veel meer aansluitingen kan reke nen, wegens de voortdurende uitbreiding van hel dorp. Nieuwe zaak. Heden opent in de St. Anthoniusstraat No. 3. alhier, de heer n. v. d. Berg een kleermakerij. Alles ziet er goed verzorgd en uitstekend uit. De heer v. d. Berg, voor Nieuw-Vennep geen onbekende zal zich voornamelijk toc- Teggen op eerste klas werk. We wenschen hem veel succes met zijn nieuwe zaak. Burgerl. Stand. Gehuwd: J. P. Wasse naar en J. van der Aart. Geboren: Cornells Benedictus, zoon vatl N. Lagerwey en van J, Jansen Wilhelmus, zoon van W. Wegman en van F. van Schaick Simon Leonardus, zoon van A, L. Beu- gelsdijk en van R. Adema Alida Petro- nella Apolonia en Petronella Adriana, doch ters van P. van der Zwet en A. Kortekaas. Overleden: Cornelis Prins, oud 56 i.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1