Gemeenteraadsvergadering Zandvoort. DE SPAARNEBANK De progressieve belasting 1924—1925 verworpen. De nieuwe bestra" ting van het Badhuisplehi aangenomen. De tegemoetkoming aan ouders van leerlingen aan de Middelbaar Technische School te Haarlem goedge keurd. BLOEMENDAAL. K.CJNST EN KENNIS. VELSEN. Het Hoogovenbedrijf en de gaslevering aan Velsen. GEMENGD NIEUWS. Een noodlottige autotocht. Hemelvaartsdag in en om Den Haag. Trambotsing. De nieuwste truc! Twee jongens verdronken. Benoeming van 2 com- dan de andere Uvervceners en Bloemen-1 zijn, die het gas zóó goedkoop producceren j glazen en banken vormden het interieur. Bij missarissen uit den Raad I dalers waren zij ook weer in hun woonstee (en ook leveren] als hel Hoogovenbedrijf en den terugkeer van het uitstapje werd op den hoek van den Breyelschen- en Brachterweg vernietiging I eel1 2eer scherPe draai genomen. Het gevolg „nK,,.! hiervan was, dat het gewicht van den auto Vrijdagavond jvergaderde| te half acht e raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester Beekman. Afwezig zijn mevr. Weenink en de heeren Padt en Bramson. De notulen worden behoudens een enkele wijziging goedgekeurd. Aan de orde is punt 1 der agenda. Ingekomen stukken en mededeelingen. Ged. Staten hebben de gemeenterekening over 1922 goedgekeurd. Gewone inkomsten f 695.366' Op voorstel van den Raad der gemeente Zandvoort hebben Ged. Staten de jaarwedde der wethouders teruggebracht op f 900.—. Dit besluit is bij Koninklijk Besluit van 19 April goedgekeurd en treedt op 1 Juli in werking. Huurcommissie. De Huurcommissie heeft over 1923 eene uitgave gehad van f 2028.34. Onder dit bedrag zijn f 1200. begrepen, die de gemeente in rekening heeft gebracht voor kantoorhuur. Ontvangsten door de Commissie staan er niet tegenover. Door het Rijk wordt 50 pet. vergoed aan de gemeente. Verpachting watertoren. Het raads besluit van 2 Mei j.l. tot onderhandsche ver pachting van de exploitatie van den uitzicht toren is door Gedeputeerde Staten goed gekeurd. De stukken en mededeelingen worden vol gens de voorstellen van het College van B. en W. goedgekeurd. Mevr. Weenink en de heer Bramson ver schijnen ter vergadering. Overgegaan wordt tot punt 2 van de igenda Voorstel tot bepaling van het percentage der Plaat selijke Inkomstenbelas ting voor het belasting jaar 1924-25. Het voorstel van B. en W. om voor het be lasting jaar 1924—'25 nog 6 3 4 pet. van het belastbaar inkomen als belasting te heffen en bovendien nog 100 opcenten op de hoofdsom der Rijksinkomstenbelasting, werd in de vorige raadsveradering aangehouden, jmdat sommige leden een progressieve in komstenbelasting wilden. B. en W. stellen daarom voor, dezelfde belasting te heffen als voor 1923'24. Zij zullen spoedig komen met voorstellen om een progressieve belastingverordening vast te stellen en die in werking te doen treden 1 Mei 1925. Wordt hun voorstel niet aangenomen, maar wordt de reeds ontworpen progres sieve verordening vastgesteld, dan zal de vermenigvuldigingsfactor bepaald moeten worden op 2.4 Tot een belastbaar inkomen van f 3600, betaalt men volgens de voorge stelde progressieve verordening minder. Van f 3700 belastbaar inkomen tot f 48000 betaalt men meer, 2 aanslagen boven f 48000 be talen weer minder. In het geheel zijn er 2217 aanslagen. Hiervan zouden er bij vast stelling van de progressieve belasting 1994 verminderd en 223 verhoogd worden. De 1994 betalen dan totaal f 35.000 minder, de 223 pl.m. f 28.000 meer. In totaal zal het kohier (alles berekend naar de aanslagen van 1923'24, daar die van 1924'25 nog niet bekend zijn) na aftrek van het 1/3 ge deelte dat de ingezetenen, elders hun be drijf, beroep of betrekking uitoefenende, aldaar o.a. aan de belasting moeten bijdragen, opbrengen bij progressie rond f 323.000 en anders f 334.000. De heer v. d. Bos is er van overtuigd, dat aan de progressieve regeling nog wel eenige fouten kleven. Deze hadden echter wel kun nen worden verholpen. Spr. meent, dat men veel te laat is gekomen met dit voorstel. Spr. is tegen het voorstel van B. en W. De heer Zwaan vindt naïf de opmerking, dat, wanneer een gedeelte der belastingbetalers moet worden verlaagd, het ander gedeelte moet worden verhoogd. Alleen komt hier duidelijk uit, dat de belasting veel te hoog is. Spr. is tegen het voorstel van B. en W. De heer Bramson vindt de belasting te zwaar. De inwoners lijden er onder en de kleinen het allermeest. Spr. meent, dat er daarom geen oogenblik kan worden gewacht met het progressieve stelsel. Ook de bezwaren van B. en W. kunnen spr. daarvan niet weer houden. Ook dat de regeling wat laat is gekomen, mag geen reden van uitstel zijn. Wat de vrees voor een tekort betreft, ook dit kan geen doorslaand motief zijn. Met het nelsel, zooals we dit kennen, bedroeg dit *?k al eenmaal rond f 100.000. De heer Gunters kan zich vereenigen met het voorstel van B. en W. De belasting is reeds zoo zwaar en met het progressieve stelsel zal men vele forensen verjagen, waarna de groote lasten geheel zullen komen ten koste der kleine inwoners. De heer Bramson weerlegt de motieven van den heer Gunsters met duidelijke cijfers. Spr. vraagt het progressieve stelsel in naam der democratie. De Voorzitter antwoordt, dat, toen men er mee begon de badgasten met de volle maat aan te slaan, de lijst van forensen prach tig was. De uitkomsten echter.... Toen er betaald moest worden, waren de forensen verdwenen. De heer Gunters heeft gehoord, dat het bedrag van de badgasten vroeger 70 a ƒ80.000 bedroeg, terwijl het tegenwoordig 15.000 bedraagt. De meesten verdwijnen vóór ze 90 dagen in de gemeente verblijven. Spr. meent, dat er met het progressieve stel sel moet worden gewacht totdat het groote tekort is weggewerkt. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. verworpen met 75 stemmen. Tegen stemden de heeren Zwaan, Schaap, Bramson, v. d. Bos en v. d. Plas. Overgegaan wordt tot punt 3 der agenda Voorstel wijziging gemeen- tebegrooting 1923 en ver zoek machtiging doen van betaling uit post „Onvoor ziene Uitgaven" dienst 1924. Met algemeene stemmen aldus besloten. Aan de orde is punt 4. Voorstellen tot strandver- pachting. Na eenige discussie aangenomen. Overgegaan wordt tot punt 5 der agenda Voorstel bedrag beschik baar te stellen voor verbe tering Badhuisplein. B. en W. stellen den raad voor een bedrag van 250.beschikbaar te stellen voor het herbestraten van het reeds bestrate gedeelte en van het bestraten van het nog onbestrate gedeelte van het Badhuisplem. 6. Voorstel om S. Raditch ontheffing te verleenen van artikel 2 Verordening ex-ar- tik«l35, 2e lid Drankwet. Na eenige discussie wordt het voorstel tn stemming gebracht en met 63 (1 blanco) stemmen aangenomen Aan de orde is punt 7 der agenda. Voorste! wijziging verorde ning regelende wijze van overleg in zaken van amb tenaren en werklieden ge meente Zandvoort. B. en W. stellen aan den raad voor de be noeming van leden van de Centrale Commis sie van georganiseerd overleg voor ambtena ren en werklieden in dienst der gemeente in te trekken en de benoeming opnieuw te doen geschieden door den raad en de betrek kelijke verordening dienovereenkomstig te wijzigen. Als de drie leden van den gemeenteraad worden benoemd de heeren Bramson, Voorthuizen en v. d. Werff. Als hunne plaats vervangers mevr. Wanink en de heeren v. d. Bos en Gunters. Overgegaan wordt tot punt 8. Voorstel 454.17 beschik baar te stellen aan Bestuur Christelijke school alhier wegens huur van lokaal van 1 Januari 1922 tot 15 April 1923. Door het Bestuur van de Christelijke school was van 1 Januari 1922 af een lokaal gehuurd voor het geven van onderwijs, tot 15 April 1923. Voor huur van dat lokaal had het schoolbestuur betaald ƒ454.17. B. en W. stellen, na overleg met den In specteur van het Lager Onderwijs te Haarlem voor, dat bedrag aan het schoolbestuur te rug te betalen. Zonder stemming of discussie aangenomen. Aan de orde is dan punt 9 der agenda Verzoek feestcomité „Oe fening staalt Spieren" om vrijstelling van betalen be lasting op vermakelijkheden voor feestavond op 3 Mei 1924. Door het feestcomité van de gymnastiek vereniging „Oefening Staalt Spieren' 'was op 3 Mei j.l. een feestavond georganiseerd om gelden te krijgen om aan die vereeniging op haar 20-jarig bestaan een geschenk aan te bieden. De opbrengst van dien avond was niet geheel toereikend, maar indien er nog belas ting van betaald moet worden voor vermake lijkheden, dan komt de commissie een aan merkelijk bedrag tekort. Krachtens de ver- ordening zijn B. en W. niet bevoegd vrijstel ling van net betalen van die belasting te ver leenen. Zij stellen nu den raad voor die vrij stelling te geven. Zonder stemming of discussie goedge keurd. Overgegaan wordt tot punt 10. Voorstel aan M. van den Bosch een gratificatie toe te kennen voor ver richting overwerk. Wethouder Siegers wenscht er den na druk op te leggen, dat hier geen kwestie is van subsidie. Het college van B. en W. wil zich hier op een royaal standpunt stellen. Tijdens het defect aan een rioolbuis onder het spoor, heeft de machinist van de riolee- ring veel overwerk moeten maken. Ofschoon hij. wat betreft zijn diensttijd, niet valt onder de bepalingen van het Werkliedenreglement, zijn B. en W. toch van oordeel, dat hem daar voor eene gratificatie moet verleend worden. Zij stellen daarom den raad voor hem f 65 te geven en wel f 30 voor Zondagsdiensten voor deren f b35 ijzone prestaties. De heer Bramson meent, dat hier geen sprake is van een waterval, doch van een defect. Het is daarom geen gratificatie, doch loon. Spr. weef, dat v. d. B. 211 over uren heeft gemaakt, 5 Zondagsdiensten en eenige nachtdiensten De man krijgt alzoo slechts 23 f2 cent per uur. Spr. stelt voor het stuk te renvoyeeren naar B. en W. om betere gegevens in overleg met O. W. De heer v. d. Plas zegt, dat men al veel moeite heeft gehad met v d. Bosch, terzake van overuren. Spr. meent, dat v. d. B. niet tevreden hoeft te zijn met een gratificatie. Hij heeft recht op uitbetaling zijner over uren, Spr, wil óók de zaak eens nader onder de oogen zien. Het voorstel wordt aangehouden. Aan de orde is dan punt 11 der agenda: Wijziging verordeningen regelende het beheer der Bedrijven. In verband met de gewijzigde voorschrif ten van de gemeente-begrooting en rekening stellen B. en W. voor de verschillende ver ordeningen op het beheer der bedrijven daar mede in overeenstemming te brengen. Daar nu toch die verordeningen gewijzigd moeten worden, stellen B. en W, verder voor het bedrag van de zekerheidsstelling, dat voor den boekhouder van het woningbedrijf was vastgesteld op f 5000 terug te brengen op f 10Ö0 en dat van het grondbedrijf van f 2000 op f 1000, daar de boekhouder van die be drijven zijn gelden moet storten bij den gemeente-ontvanger en zoodoende nooit veel geld in kas heeft. Na eenige discussie aldus besloten. Aan de orde is punt 12 der agenda Verzoek H. D. K. Croese reductie betaling voor weg- gevloeit water. Zonder stemming of discussie aldus beslo ten. Aan de orde is dan punt 13 der agenda Regeling tegemoetkoming aan ouders van leerlin gen van Ambachtsschool en Middelbaar Techni sche School te Haarlem. B. en W. stellen den Raad voor om voor de Ambachtsschool een kostprijs aan te nemen van f 50 en voor de Middelbare Technische school een kostprijs van f 75. Iemand met een inkomen van f 1500 of minder krijgt den ge- heelen kostprijs iemand met 'n inkomen van van f 1500 tot f 1600. krijgt 90 pet., van den kostprijs en zoo vervolgens elke f 100 inko men meer, 10 pCt. van den kostprijs min der. Voor leerlingen die langer dan een jaar in dezelfde klasse zitten, wordt geen tege moetkoming verleend en ook wordt niet meer gegeven dan het bedrag, dat werkelijk is be taald. Met het schoolgeld dat in deze ge meente zou betaald moeten worden voor het bezoeken van lagere scholen of scholen voor uitgebreid lager onderwijs, is geen rekening gehouden daar het hier een soort van onder wijs betreft dat in deze gemeente niet te krij gen is. Wethouder geeft eenige verklaringen. De heer Zwaan wil de vergoeding bren gen tot het netto-bedrag. De Voorzitter herinnert er aan, dat de goede toekomst wel eenige offers waard is. De heer Zwaan wil een progressie regeling. De heer v. d. Plas wil bezuinigen, waai er te bezuinigen valt. B. en W. moeten, wat betreft het onderwijs, niet a! te royaal zijn. Spr. meent, dat voor een leerling aan de Han delsschool niet meer moet worden betaald dan aan een leerling aan de Midd. Techn. School. Wethouder Molenaar weerlegt de argu menten van den heer Van der Plas. De heer Voorthuyzen herinnert eraan, dat de hier bedoelde leerlingen voor de ouders toch al duur zijn. De heer Zwaan informeert naar de moge lijkheid eener progressieve regeling. Het voorstel wordt goedgekeurd met aan- teekening van den heer Zwaan, 'teven). Aan de orde is punt 14. voor controle op hande-terug, lingen Bouwvereeniging „Eendracht maakt Macht alhier. Aangehouden. Aan de orde is punt 15. Verzoek Gemeente Haar Alles wees er Woensdagavond al op, dat 't op Hemelvaartsdag een ouderwetsch drukke boel zou worden. Reeds in het nach telijk uur kwamen groote clubs uit Haarlem naar 't westen en brachten door hun gezang lem om bijdrage cursus, al de noodige opgewektheid in de slapende 192324 voor Middelbaar en Hoogcr Onderwijs. Zonder stemming of discussie goedge keurd. Overgegaan wordt tot punt 16. Wijziging Legesverordening Aangehouden. De raad gaat dan het is ongeveer half twaalfover in geheime zitting. Eerste prijs. De zangvereeniging „Kunst na Arbeid", behaalde op Hemelvaartsdag te Ketel, bij den zangwedstrijd den len prijs in de 3e Afdeeling. Deze vereeniging, die ongeveer nog maar een jaar bestaat, nam voor de eerste maal deel aan een wedstrijd. Diefstal. De politie van Amsterdam heeft 'n persoon, wiens aanhouding door den Commissaris van politie alhier verzocht v as daar hij verdacht weid van diefstal van etser, van den heer Josseand, naar Zand poort overgebracht. Nadat hem een verhoor was afgenomen, is hij weder naar Amsterdam, waar hij gedeti neerd is, teruggebracht. Zonnesteek. Een 26-jarig meisje uit Heemstede werd met Hemelvaartsdag, toen zij van IJmuiden naar hier geloopen had, onwel. Bij onderzoek bleek, dat zij een lich ten zonnesteek gekregen had. Na genees kundige behandeling kon zij naar huis terug- keeren. Bevangen door de warmte. - Van de massa menschen, die Donderdagavond bij de tram op vervoer stond te wachten, werden een tiental personen door de warmte be vangen. Door omstanders werden zij weer bijgebracht. Aangereden. Een 9-jarig meisje werd op /t strand door een ruiter aangereden Dr. Ligtenstein, uit Amsterdam, die juist in de buurt was, onderzocht het kind. Het bleek, dat het geen letsel had bekomen, maar alleen erg geschrokken was. Bijna verdronken. De 18-jarige J. S. uit Amsterdam had zich bij het baden te ver ia zee gewaagd. Rokus van Duijn en Albert Kraayenoud, beiden uit Zandvoort, die het gevaar, waarin de drenkeling verkeerde, zagen, begaven zich in zee en smaakten het genoegen hem nog net op tijd te bereiken Zij konden hem behouden op 't strand bren gen. Venten zonder vergunning. Van eenige personen, die Donderdag zonder de noodige vergunning op het strand ventten, werden de mandjes met fruit in beslag genomen. Ook werd een fotograaf, die zonder vergun ning aan het werk was, naar het politie bureau gebracht. Muziek van het strand verwijderd. Twee muziekkorpsen, die zonder vergun ning op hel strand speelden, werden Don derdag door de politie van het strand ver wijderd. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: Ds. van Dijk, Kerkplein Bloemendaal, twee beestjes (kinderspeel goed) Dissevelt, Kinheimweg 61 Bloemen daal, een zakmes de Groot, Bloemendaal- scheweg 17 Bloemendaal, een gulden J. v. d. Raad, Bloemendaalscheweg 49 Bloemen daal, een koperen moerdop; H. Offringa, Verbindingsweg 3 Bloemendaal, een paar eiacé handschoenen F. Bremer, Midaen- tuindorplaan 7 Overveen, een dasspeld Smits, Schulpweg 6 Aerdenhout, een beurs je M. Meijer, Duinvliedspad 3 Overveen, een zwarte dameshoed Duivenbode, Zand voort, een beursje F. Kruier, Zandvoorter- weg 15 Aerdenhout, een dameshoed Poo lers, Saxenburgerlaan 2 Bloemendaal, zes Engelsche boeken Duits, Korte Kleverlaan 22 Bloemendaal, een sleutel A. van Ijzen- doorn, v. Stolberglaan 15 Aerdenhout, een trechter H. A. Broekman, Heerenstraat 5' Heemstede, een bril in étui A. Zweersen, Rollandspad 17 Overveen, een bruin le deren dames reticule aan het bureau van politie te Overveen, een rijwielpomp, een grijze ceintuur, een dames portemonnaie, een zakdoek, een onderdeel van een sig naalhoorn, een groentekist, een dames- taschje, een notitieboekje, een sleutel, tweé Engelsche leesboeken. Komen aanloopen bij R. de Jong, Duin vliedspad 1 Overveen, een Duitsche herders hond. dorpen. De dauw was nog niet eens goed en wel gevallen, of de dauwtrappers waren er dus al. En tegen zonsopgang, toen 't zoo heerlijk in boomen en struiken kwinkelierde, werd 't er natuurlijk niet minder cp. En met het lijzen der zon vermeerderde de drukte, 't Werd een komen en gaan. Een aantal vroege extra-trams vervoerden een groot aantal Bloemendalers en Overveeners naar Haarlem, om deel të nemen aan een boot tocht naar Marken. Om 9 uur reden een aantal leden van de B. G. V. af, om een fietstocht te maken naar 't Bakkumer Strand, achter Castricum. Tegenover deze weinige honderden, die hun vermaak elders gingen zoeken, stonden echter duizenden, die deze streken hadden uitverkoren, om hun uit gaansdag door te brengen. Voeg hierbij de duizenden, die ons dorp gebruikten als pleis terplaats op hun lange fiets- of wandeltocht, de clubs, die vocaal of instrumentaal uiting gaven aan hun muzikalen aanleg, dan is '1 duidelijk, dat Overveen-Bloemendaal zijn portie wel gehad heeft van de trekzucht der menschen. De trams en treinen kwamen aan die tochtzuchl tegemoet, door met extra-diensten en vermeerderd materiaal tc rijden. Velsen wil daar gaarne van de gemeente profiteeren. Dat een gemeentebestuur vraagt van een raadsbesluit van een nabu rige gemeente is zeker een weinig voorko mend geval. Wij meenen echter dat de gron den van het Haarlemsche gemeentebestuur al heel zwak zijn. En het zou ons al zeer verwonderen als Ged. Staten het raadsbe sluit van Velsen zouden vernietigen, wat eigenlijk zou beteekenen: gij zult uw gas van Haarlem moeten blijven betrekken. Want zelf een gasfabriek bouwen zou Vel sen veel meer kosten dan het leggen van een nieuwe zinker, terwijl behalve de Haar lemsche fabriek geen andere in den omtrek waarvoor alleen de Beverwijksche in aan merking zou komen de capaciteit heeft om Velsen van gas te voorzien. VRUCHTEN ALS GENEESMIDDEL Wij lezen in een tijdschrift het volgende over de geneeskracht van vruchten „In de eerste plaats zijn de druiven te noemen, vooral de blauwe ze zijn niet al leen voedzaam, maar zuiveren ook het bloed Daarop volgen de perziken, in geneeskracht gelijk aan de druiven, maar ze mogen niet overrijp zijn deze gebruike men des ochtends Op een warmen dag heil van de zee. Dus naar zee, wat 't pa rool, met dit gevolg, dat de Zeeweg weldra één menschenslang vertoonde. Bloemendaal aan zee is dan ook den ge- heelen dag 't tooneel geweest van een op gewekt, woelig strandleven. De heer Dijk huis had er voor gezorgd, dat badhokjes en stoelen naar 't strand waren verhuisd. We gelooven niet, dat hij over den dag van gis ter ontevreden zal zijn geweest, want van beiden is een druk gebruik gemaakt. Wel hing de zwarte bal uit als teeken van „ge vaarlijk zwemmen", maar hetzij men daar de beteekenis niet van wist, hetzij de geneug ten van 't zeebad grootfer waren dan de vrees voor gevaar, er is druk gezwommen en gebaad. Dal 't gevaar bij landwind verre van denkbeeldig is, bewees 't geval gisteren weer met een 14-jarigen jongen, die door 't op treden van 't badpersoneel behouden bleef. De reddingsbrigade was gisteren ook op haar post. Op 't stille strand is de reddings- lijn opgehangen in een houten kastje. Bij verdrinkingsgevaar heeft men het kastje maar af te lichten en naar zee te brengen. De lijn is voor eventueele redders een mid del, om verbinding te houden met de kust, 't Is echter tc hopen, dat 't publiek de be teekenis van 't rijmpje op 't bord ter harte zal nemen. Dit rijmpje luidt: Spaar de Reddingslijn. 'i Ontbreken van een reddingslijn, Kan bij een ongeluk noodlottig zijn. Een ieder zij dus aanbevolen: Zorg, dat de lijn niet wordt gestolen. Van ongelukken hoorden we niet. Maar 'i politierapport is nog niet geraadpleegd. Hopen we, dat 't niets van ernstigen aard vermelden zal. verwacht men veel vroeg op de nuchtere maag. Een sinaasappel, DINSDAG half 8 stil bezoek bij het H. Sa-, cramenl. WOENSDAG 10 uur Veni Creator en gez. H. Mis voor Bruidegom en Bruid. 12 uur Cat., half 8 stil bezoek bij het H. Sacrament. DONDERDAG 4 uur Oefening voor dc kinderen; half 8 Lof ter eere van het H. Sacrament en gelegenheid om te biechten; 9 uur het Heilig Uur. VRIJDAG eerste Vrijdag, toegewijd aan t H. Hart. Half 8 gez. H. Mis met algemeene H Communie voor de leden van den Bond van het H. Hart en de kinderen; 12 uur Cat., half 8 Lof met preek. ZATERDAG Vigilie van Pinksteren, gebo den vasten- en onthoudingsdag. Vóór de H. Mis van kwart over 8 uur wijding van Doopvont en plechtige toediening van het Doopsel aan twee volwassenen. 12 en 2 catechismus; half 8 Lof met Rozenh 5—half 10 uur gelegenheid om UIT 'T ISOLEMENT VERLOST. En ze gingen op Hemelvaartsdag met hun alien naar" de Zaan - o. neen naar Marken. Ze war enongeveer met z'n drie honderden. En het doel van de reis was het schoone eiland Marken. En terwijl de boot in de haven lag gemeerd, hadden de pleizierreizi- gers uitsluitend uit Overveeners en Bloe mendalers betaande, gelegenheid, de binnen, landen van Marken te beontdekken. „Maar, denkt er aan," had de gezagvoerder gezegd: „om 1 uur worden de trossen losge- smelen en de brug wordt ingehaald. 't Werd 1 uur en de boot was weer vol. Nog even keek de gezagvoerder de Kerk- straat in of er soms nog iemand in aantocht was. 1 uur 20. De boot kiest het ruime sop van de Gouwzee. Als Marken in 't nevelig ver schiet verdwijnt en Monnikendam opdoemt in het verre Westen, komt men op de boot tot de ontdekking, dat een Bloemendaalsch echt paar niet meer of nog niet aanwezig is en in een minimum van tijd gaat een rilling van nu ja, ik weet niet wat voor rilling, ik weet zelfs niet, of er wel gerild werd. Maar 't is duidelijk er zijn twee achtergebleven op Marken, Alleen! Gelukkig is Marken geen onbekend eiland zonder een enkel opge- zetene. En van Monnikendam naar Monni kenwerf, ,,it is only a step". Maar ondertus- schen zaten de achtergeblevenen met de ge bakken peren. Maar zie! Als de redding het meest nabij is, is de narigheid nog niet op z'n hoogst. Een rookpluim wordt ontwaard. Een pijp, een romp, een geheele boot, even eens volgeladen met menschen. Die houdt recht op het eiland aan. Een aantal Leger des Heils-menschen komt Marken bezoeken en als de boot een poos later weer afvaart, worden de veriatenen liefderijk opgenomen, gelaafd en gevoed en enfin, 3 uur later Uit Velsen schrijft men aan „Het Vader land": Voor eenige weken besloot de Raad bet contract voor de gaslevering met Haarlem op te zeggen en daarvoor een contract aan te gaan met het Hoogovenbedrijf, Hoewel er eenige bezwaren waren tegen de gaslevering door de hoogovens, konden wij hef besluit toch volkomen begrijpen. Het contract met het Hoogovenbedrijf toch biedt de gemeente Velsen, vergeleken met het Haarlemsche, in 15 jaar een voordeel van 418.000. De bezwaren achten wij een mogelijk scherp arbeidsconflict bij het Hoog ovenbedrijf, waardoor de gemeente Velsen van gas verstoken zou worden. Maar dit risico meende de Raad te moeten aanvaar den, Jbans heeft echter het Haarlemsche ge meentebestuur aan Gedeputeerde Staten vernietiging van het raadsbesluit gevraagd. Merkwaardig zijn de gronden, waarop dit verzocht wordt, n.l, dal het Hoogovenbedrijf geen voldoende bedrijfszekerheid biedt en omdat de gemeente Velsen straks een kost baren, nieuwen zinker door het Noordzee kanaal moet leggen. De eerste grond is al zeer merkwaardig. Natuurlijk bedoelt het Haarlemsche ge meentebestuur niet, dat het Hoogovenbedrijf geen bestaanszekerheid zou hebben. Want daar kan het niets van weten. Sedert eenige maanden is het bedrijf nu op gang en gaarne zou men willen, dat de 'tweede hoogoven ge reed was. Want, ofschoon Duitschland thans het ruwe product niet afneemt, het ruwe ijzer gaat grif weg en wordt naar alle dee- len van de wereld gezonden, naar Amerika, Engelsch-Indië, enz. Het eerste groote zee schip ligt thans ijzer te laden, met bestem ming voor California. Het Haarlemsch gemeentebestuur bedoelt echter dat bij een mogelijk arbeidsconflict er geen bedrijfszekerheid is voor de gasvoor- ziening van Velsen. Wij hebben dit ook be grepen als het voornaamste bezwaar, maar dit is daarom toch geen grond voor Gedep. Staten om een raadsbesluit te vernietigen, Wa it wat zou er dan van de autonomie der te biechten. gemeenten overblijven? De Raad van Vel sen heeft dit risico bij de gaslevering aan vaard, Er waren raadsleden, die zeiden dat de directie van het Hoogovenbedrijf zou trachten de cokesovens zoo lang mogelijk aan den gantf te houden. En bij de goede verstandhouding, die er tusschen het ge meentebestuur van Velsen en de directie der hoogovens door deze levering zal ontstaan, kunnen we daar wel zeker van zijn. Er wa ren socialistische raadsleden, die vreesden d bij een staking heel de bevolking, ook de arbeidersvrouwen, zich tegen de stakers zou lceeren, als de gaslevering daardoor stop werd gezet. Desondanks hebben eenige so cialistische raadsleden vóór gestemd. Al kan dan de gasvoorziening gevaar loopen, meestal weet men er wel iets op tc vinden, door het laten arbeiden van hooger technisch personeel of anderszins. Men ver- gete niet dat dc cokesovens aan den gang a ouden kunnen worden, ook al ligt het geheele Hoogovenbedrijf stil. Voor de cokes en de vele bijproducten is steeds een afzet gebied te vinden. Nog merkwaardiger is de tweede grond, waarop Haarlems gemeentebestuur vernieti ging van het raadsbesluit vraagt, n.l. liet [eggen van een kostbaren zinker door het Noordzeekanaal. Dadelijk zij opgemerkt, dat dit eerst noodig zal zijn, als het Noordzee kanaal verbreed wordt. Gezien het tempo, waarin de nieuwe schutsluis te IJmuiden wordt gebouwd (het zal nog jaren duren alvorens de sluis klaar is), zal het nog vele jaren duren, vóór men tot die verbreeding overgaat. Zoodat de tegenwoordige zinker nog jaren mee kan. En zelfs als de zinker dan later noodig is, dan doet de gemeente Velsen deze uitgave, omdat zij boven rente en afschrijving nog een flink voordeel heeft van het contract met de hoogovens. De gemeente Velsen is om dit besluit dan ook zeker niet te misprijzen. Er moet bezui nigd worden en als men dit kan vinden door cen flinke verlaging van den gasprijs, mag men zulk een gelegenheid niet laten voor bijgaan, Er zullen maar weinig gasfabrieken dagelijks, na het middagmaal, is een voor treffelijk middel tegen slechte spijsvertee- ring en geneest bij voortgezet gebruik de maag volkomen. De appel is niet alleen voedzamer dan de aardappel maar hij bevat ook zachte en aan gename zuren, die op het geheele lichaam weldadig werken. Iemand, die geregeld ap pelen gebruikt, zal zelden aan moeilijke spijs vertering of keelziekte lijden. Vooral bevor derend is 't voor de gezondheid, een appel te eten, voor men 's avonds gaat slapen. De ap pel bezit ook tonische (versterkende) hoeda nigheden en bevat nieer phosphor dan een andere plant. Daarom is hij voor personen, die in steeds prikkelenden toestand verkeeren en niet in staat zijn tot ^lichamelijke krachtsin spanning, een zeer geschikt en gewenscht voedsel. De appel voedt de hersenen, wekt de werkzaamheid van de lever op en voedt en verfrischt zoowel geest als lichaam. Met uit zondering van aardbeziën in hun tijd, kun nen we eer alle andere vruchten te zamen ontberen dan den appel alleen. En toch is de aardbezie maar een tijdelijke vrucht, terwijl de appel, als hij op behoorlijke wijze wordt bewaard, het geheele jaar duurt en ons ver kwikt door zijn eigenaardige opwekkende sappen. De plaats, die de appel inneemt, kan door geen andere vrucht worden aangevuld. Gekookte appelen zijn voor jonge kinderen uitstekend, want zij hebben dan geen poe ders of drankjes noodig. Het sap uit houtap pelen is van groot nut bij lever- en ingewands ziekten, terwijl pompoen (kalabas) bij koorts en nierziekten helpt. De kracht van den citroen is bekend. Bij den arbeid in den zomer, als de dorst ons kwelt, is dit sap, met water vermengd, zeer aan te bevelen, daar 't niet alleen den dorst stilt, doch ook, geen schadelijke gevolgen doet ontstaan. Ci troensap in een kop sterke koffie doet de hoofdpijn bedaren. En moeders weten heel goed, hoe gunstig de vruchtsappen, met water vermengd, bij kinderen werken. Braambessensap met suiker stilt den hoest, maar ook marmelade van boschbessen, met suiker en heet water gekookt, goed ge roerd en 's avonds voor het naar bed gaan ge bruikt, werkt uitstekend.. Bij klieren werkt een aftreksel van sleeën, koud gedronken, het best. Bij builen legge men er gekneusde aard beziën op en laat ze zoo lang daarop liggen, tot ze indrogen bij geregeld en herhaald gebruik genezen de builen volkomen." Vier dooden, verscheidene gewonden. Een zeer ernstig auto-ongeval heeft Zon dagavond omstreeks zes uur te Kalden- kirchen (Duitschland) plaats gehad, waarbij vier personen het leven lieten, drie zeer zwaar werden gewond en nog eenige andere personen lichte kwetsuren hebben opge daan. Een elftal dames en heeren had met een Ford-vrachtauto een uitstapje gemaakt naar een der naburige plaatsjes bij Kalden- kirchen en zich in den vrachtauto zeer genoe- gelijk ingericht. Een vaatje bier, benevens MEDEGEDEELD DOOR De Bcuf's opende heden prijs houdend. uur Van V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 9l3/l6 6% Nederland 1923 97 97 4 'A Nederland 1917 805/36 801/, 1013/16 IOU/4 83/4 83/4 Oude Vaart "1/4 78 dito Gem. Eigendom 66 Mij. „Nederland" 139 131 exd. Scheepvaart-Unie 1193/5 120 1141/4 114 139 139 63 631/j 18 171/2 H. V. A 433 428 3131/4 312 571/2 571/2 171 171 129 128 Cert Handel Mij 1317/5 13U/, 1315/5 132 1013/4 Geconsolideerde 178 180 Kon. Olie 423 4191/, 1031/4 6 1031/2 911/16 1641/4 1631/4 163 163 Comp. Merc. Arg. 191/« 20 1001/4 IOOI/4 353 332 exd. 289 278 exd, Deli Batavia 284 285 Amsterdam Rubber 121 1221/, 18H/2 973/4 96 Wai Sumatra 111 110 398 395 583/8 583/8 143 1431/,, Anacon^ 655/lfi 151/2 te veel naar één kant ging en 't geheele gezel schap onder den ondersteboven gekanteld en auto terecht kwan. Inmiddels toegesnelde hulp hield mede de pasagiers uit hun nete lige positie te redden. Vier heeren bleken gedood te zijn t.w. Halthausen, Wienen, Schliesser en Nillissen, Den heer Schliesser waren scherven van eer bierglas in de keel gedrongen, terwijl eer ander den stuurstoel in de borstkas had ge kregen. Drie dames hebben zeer zware ve. wondingen opgeloopen. De Hemelvaartsdag is van ouds een van die dagen, waarop men liefst heel vroeg en van proviand enz. voorzien naar buiten trekt om zich in de vrije natuur te vermeien. Ook de Hagenaars huldigen deze gewoonte en, daar het voor uitstapjes een uitgezochte dag was wat het weer betreft, werkten alle fac toren mee om in en om de stad een geweldige drukte te verwekken, die „piramidaal" ge noemd mag worden. Overal was het heel den dag een doorloopend verkeer met allerlei vervoermiddelen, waartusschen de duizenden wandelaars zich een weg mochten zoeken. Scheveningen praalde en wemelde als in het volle seizoen. Langs boulevard en strand krioelde een bonte menigte, anderen zochten de rust van een strandstoel of flaneerden op den Pier. Ook aan het stille strand was weer het langgerekte tentendorp verrezen en amuseerde zich de. talrijke bevolking ervan uitstekend in en aan de kabbelende baren. Veel verfrissching bood de zee echter niet, tengevolge van den drukkend-warmen land' wind. Alle trams naar Scheveningen hadden het overdruk de saamgepakte passagiers lieten zich het ongerief puffend welgevallen en bijna alle wagens lieten aan de halter teleurgestelde gezichten achter. Naast den Ouden- en Nieuwen Scheve- ningschen Weg, waren vooral de Leidsc he en de Rrjswijksche Weg bijzonder druk met auto's, motorrijwielen en fietsen. Velen trokken naar Meyendel,, anderen naar Was senaar en het Wassenaarsche slag. Heei wat stuur- en rijkunst was er noodig om aanrij dingen en botsingen te voorkomen en niet altijd slaagde men erin het evenwicht te bewaren. Maar het weer hield zich schitterend, ter wijl tegen den avond een buitje verfrissching bracht zonder het genot te verstoren. Het was een Hemelvaartsdag die door het uit gaand publiek en door de ondernemers der hierbij betrokken inrichtingen dankbaar zal worden herdacht. Mochten er vreemdelingen beproefd heb ben ook per rijwiel de omstreken te exploitee- ren, dan zullen zij zeker getroffen zijn ge worden door den onafgebroken stroom van auto|s, rijwielen, motorfietsen. En onder de menigte al die jonge paren, die het onvoldoen de vinden om naast elkaar te rijden, doch dit hand aan hand of arm in arm doen, waar bij de eenstemmigheid der gevoelens van den berijder en de berijdster dezen wei eens doet vergeten, dat er ook nog andere menschen op den weg zijn, zeer ten ongerieve van deze anderen. Het is een wonder, dat bij zooveel drukte en.... zooveel nonchalance, er geen ongelukken voorvallen. Dit is zeker, de Nederlandsche fietsrijder zit goed op zijn „karretje". Anders zouden uittochten als die van gisteren en vooral de terugtochten, die onder de dreiging van een naderende bui een nóg haastiger tempo had den aangenomen dan'de uittochten een soort van „doodenrit" worden. Wie nu thuis kwam, heelhuids en zonder beschadiging van zijn rijwiel, moet voor zich zelf de gedacht gehad hebben „Dat is een wonder Met het oog op de te verwachte drukte had de politie te Voorburg goede maatregelen getroffen in het belang van het verkeer. Als een bewijs dat het verkeer nog al iets te beteekenen heeft gehad, diene dat aan- tee kening is gehouden van alle rijwielen, auto's enz. Van precies 10 tot 11 uur passeer den in de Heerenstraat op den hoek van het Stations koffiehuis niet minder dan 1113 rijwielen, 63 auto's en 18 andere. voertuigen- Donderdagmiddag is te Beek bij Nijm» gen tengevolge van het onvoldoende werken der remmen een tram uit Nijmegen op een stilstaanden tramwagen gereden. Beide trams waren geheel vol met passagiers, voor het meerendeel zangers en zangeressen uit Arn hem-en Veenendaal, die zouden deelnemen aan het zangconcours te Nijmegen en een uit stapje maakten naar „Mooi Nederland". Eenige inzittenden werden licht gewond door glasscherven, slechts drie liepen eenigs- zins ernstige kwetsuren op. Van de trams werden resp. voor- en achterbalcon inge drukt. Een juweliertje te Toulouse is dezer dagers op een origineele wijze opgelicht voor een be drag van ruim 40.000 francs aan diamanten. Eiken avond neemt de man zijn kostbaarste winkelgoederen meer naar huis, daar hij niet in zijn zaak woont, en hij brengt ze dea velr genden morgen terug. Zaterdag j.l. nu"opende hij juist zijn winkel deur, om naar zijn woning te vertrekken" toen een vreemdeling, die een mand eieren droeg, aan kwam loopen. Hij gleed vlak voor de winkeldeur uit, trachtte zijn evenwicht te herstellen en zwaaide daarbij zoo goed met zijn volle mand, dat de inhoud op de deurmat terecht kwam, en daar een reuzen omelet vormde. De vreemdeling putte zich uit in ver ontschuldigingen en verzocht den winkelier dringend, hem een blik, een dweil en een em mer water te halen dan zou hij zelf alles schoonmaken. De juwelier voldeed aan zijn herhaald ver zoek en ging naar het achter den winkel ge legen vertrek, om de gevraagde schoonmaak artikelen te halen. Hij liet zijn taschjemet de kostbare winkelgoederen zoolang staan. Toen hij terug keerde, was wel de omelet nog aan wezig, doch de vreemdeling en jhet taschje waren verdwenen, en in geen velden en wegen te zien. De politie zoekt reeds da genlang tevergeefs naar dezen sluwen dief Vier jongens, leerlingen van de Ambachts school, die een boot hadden gehuurd, gingen roeien op den Houtwal te Zutfen. Toen zij bij de sluis kwamen, werd hier tegen in geroeid tengevolge waarvan het water van bovenaf in de boot viel en deze zonk. De 15-jarige C. v. V. te Brummen en A. M. te Almen ver dwenen terstond in de diepte, de 14-jarige Chr. de R. te Dieren werd door den stroom naar den wal gevoerd en de 11-jarige D. J. K. te Brummen werd meegesleurd en wist zich door een knotwilg vast te grijpen te redden. Na eenig dreggen werden beide eerstge- noemden in bewusteloozen toestand opge haald. Kunstmatige ademhaling, welke werd toegepast kon evenwel niet meer baf^n. Eert dokter constateerde den dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2