mgezonden Kf@d@<I@eiing@>* 'Staat Uw EMR. Superbe 3f klaar? Het R.K. Post-, Telefoon- en y T elegraaf personeel. Vergadering van den Bond van R.-K. Kieskring- organisaties in Nederland. kringvoorstellen. Jaarvergadering R. K. V akbureau. De R.K. Middenstandsbond en de Handelskamer. Nieuwe steunregeling. Een ontslag aan 300 kolen- werkers. Het conflict in de Twentsche T extielnij verheid. De staking bij Werkspoor. Postcheques. De Middenstandsbond en de Faillissementwet. UIT ONZE OOST. Het v er gif tigings geval in Atjeh. MARKTNIEUWS. Visscherij. GEMENGD NIEUWS De Zwijndrechtsche vroede vaderen aan 't worstelen, Een drietal arrestaties. Een krasse maatregel. Ernstige brand te Amsterdam. Een auto gekraakt. Een gestoorde inbraak. Twee jongens vermist. Vrijdagmiddag werd in het St. Agnespa- tronaat te 's-Hagc het congres gehouden van het R, K. Post-, Telefoon- en Telegraafper soneel „St. Petrus." In de rede door den voorzitter, den heer M. v. d. Broek gehou den, werd de alg'emeenc toestand geschetst. Spr. wees er op, hoe de arbeidstijd is ver lengd, dc verloven zijn ingekrompen en hoe voortaan 8'A pet. pensioenpremie moet wor den betaald. De R. K. Kamerfractie heeft veel schoone beloften gedaan, maar "toen het er op aankwam die gegeven beloften gestand te doen, schoot zij jammerlijk te kort. Minister Ruys, die voor het eerst in Maas tricht den ambtenaren een rechtspositie heeft verschaft, heeft zijn eigen kind ont halsd, geholpen door minister Heemskerk. Minister Colijn ontkent dat de ambtena ren-salarissen een sluitpost vormen op de begrooting. Wij moeten, aldus spr. als sluit post dienen om de begrooting sluitend te maken. Bij de hierop volgende discussie betreurde dc afdeeling Culemborg de houding der R. K. Kamerleden. Utrecht drong aan op contributie-verla ging. j De afd. Hillcgom was van meening dat door het willekeurig handelen der regeering, het vertrouwen weg is. Alles wordt gedaan om het kapitaal te redden ten koste van den arbeid. Eindhoven eischle dat nu de regeering zich zoo trouweloos tegenover de ambtenaren ge draagt, ook in het program van actie, intrek king der stakingswetten wordt gevraagd. Rotterdam gaf uiting aan dc ontevreden heid die er heerscht, bijzonder in zake de houding van den heer Von Freytag Drabbe. Het scheen dc afd. Den Haag toe, dat het fondsbestuur met de R. K. Kamerfractie «enigszins „in haar maag zit." Het was de afd. Amsterdam niet duidelijk boe het mogelijk is, dat mr. Van Sasse van Usselt, beschermheer van „Sint Petrus" voor het wetsontwerp 312 kon stemmen. De bond moet dezen Kamerafgevaardigde zoo spoedig mogelijk duidelijk maken, dat het van zoo'n beschermheer niet gediend is. De voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordende, zeide een fusie met de an dere organisaties van overheidspersoneel ongewenscht te achten. De critiek op den heer Van Sasse van Us- sclt acht spr. klein en te persoonlijk. Er zijn zooveel R. K. Kamerleden, die hebben tegen gestemd, dat liet niet aangaat écn aan te vallen. Wat artikel 40 betreft, daar zal terzijner- tijd over geprocedeerd worden. Maar daar moet de vergadering toestem ming voor geven. Onder applaus werd de gevraagde toe stemming verleend. Aan het einde der vergadering werd een motie aangenomen, waarin geconstateerd wordt dat het personeel van P. T. en T. se dert jaren ten opzichte V3n andere gelijk waardige groepen van Rijkspersoneel in sala- rieering is achtergesteld en dat deze achter stelling van de zijde der regeering nog steeds blijft voortduren en de-gevolgen zich daar van steeds schrijnender doen gevoelen. De geestelijke adviseur van den bond, pa ter v. Delden, merkte op, dat de vereeniging niet kan en mag staken. Het speet spr., dat in deze vergadering zooveel politiek is ge haald. In de Zaterdag voortgezette vergadering w erd besloten geen bondsbureau op te rich ten of een vrijgestelde aan te stellen. Na de pauze kwam aan de orde de verkiezing van het fondsbestuur. Uitgebracht werden 383 geldige stemmen. Bij eerste stemming werden dc hceren Van Mierlo, Schreurs en Smits gekozen. Tusschen vier candidaten moet nog herstemming plaats vinden. De heer M. v. d. Broek werd bij enkele Candida afstelling als voorzitter van „Sint Petrus" herkozen. Een der leden hield een collecte voor steun aan de textielarbeiders. Nog is besloten ieder jaar een bondsraads- c on gres en om dc twee jaar een congres te houden. (Vervolg). Na de openingsrede van den heer va.i Wijnbergen (zie ons no. van Zaterdag j.l.j werd direct overgegaan tot behandeling van het ontwerp-kiesreglement door het Bonds- oestuur overgenomen. De heer W. NIEUWENHUIS (Amsterdam) opende de algemeene beschouwingen. Er waren er bij ons,, zei spr., die zich met het ontwerp konden vereenigen, maar de ver kregen overeenstemming was toch niet meer dan een compromis, waarvan sommigen ver schillende bezwaren eerst hadden te over winnen. Men meent in Amsterdam, dat dit ontwerp niet het laatste woord zal zijn. De voor dit ontwerp beslissende vraag, of iet den goeden geest in de paftij zal houden, wordt in Amsterdam ontkennend beantwoord. Dc beletselen daarvoor zijn de indeeling in groepen, het niet toeslaan, da! een candidaal in alle kringen stemmen ver gaart en de volgorde van het politiek advies Spr. besloot met te zeggen, dat Amsterdam mee wil werken tot het bereiken van een resultaat, mits men op deze punten tot een compromis kan komen. De heer BALVERS (Velsen) meent, dat de aanvaarding van het voorgelegde ont werp bctcekent, dat men vrijwillig zijn door dc grondwet gewaarborgde rechten als kie zer aan banden laat leggen. Ook spr. ontwik kelt hierna bezwaren tegen de indeeling in groepen en tegen de wijze van stemmen op het politiek advies. Jhr. VON F1SENNE (Dordrecht) gaf als het oordcel van den kring Dordt le kennen, dat dit ontwerp moest worden aangenomen, al beschouwde men het niet als volmaakt. Vooral met het oog op de a.s. verkiezingen oordeelde men, dat het ontwerp niet mocht Worden verworpen. Mr. Dr. JAN VAN BEST kon zich groo- lendeels aansluiten bij het gesprokene van den heer Nieuwenhuis. Hij vreesde dat een te scherpe tegenstelling wordt uitgelokt tus schen het politiek advies en den vrijen can didaal. In de toekomst zal dc strijd weer ontbranden in de katholieke kiesvereenigin- gert: vóór of tegen het politiek advies. Die strijd is in het verleden dc pest geweest "oor onze kiesvereenigingen. De heer BONGAERTS zeide natuurlijk tc hopen dat het ontwerp der commissie Werd aanvaard, maar gebeurt dit niet dan Is er niets verloren. Ook spr. gelooft niet, dat dit ontwerp een blijvertje zal zijn. Het reglement zal zich blijven wijzigen met de ontwikkeling der partij, met dc ontwikkeling der Roomsche kiezers. Dit ontwerp richt zich niet uitsluitend op de intellectueelen onder ons, maar op de massa. Vandaar is een der pijlers van dit reglement: het één stem systeem. Veronderstelt met een tegen stelling tusschen den candidaat van het poli tiek advies en den vrijen candidaat, neemt men aan, dat de laatste een minderwaardige plaats zal hebben, dan miskent men de be doelingen der commissie. De vrije candidaat 's evenzeer aangewezen door de Roomsche kiezers. Het cenige verschil tusschen hem en den candidaat van het politiek advies is, dat hij voorkomt onder de alphabetisch ge rangschikte candidaten. Dc twee andere pijlers, waarop de com- «rtssie haar ontwerp-reglement optrok, zip. de toestand van evenwicht tusschen het po litiek advies en de alphabetisch gerang schikte candidaten en de evenwichtstoe stand tusschen het advies van dc leiding en de vrije stem van de kiezers. Tot den heer Nieuwenhuis zegt spr. dat deze in zijn betoog vergat de aanwijzing der candidaten door de kiezers, welke een voor aanstaande plaats inneemt in het ontwerp- kiesreglement. Spr. verdedigt verder de groepindceling, welke het voordeel biedt o.a., dat een can didaat zich tot een groep beperken kan. Ten slotte zegt spr., dat wanneer men den candidaten van de alphabetische lijst toe staat over het geheele land stemmen te ver zamelen, men dit ook moet toestaan aan de candidaten van het politiek advies. Vandaar de groepsindeeling. Na replieken van de heeren NIEUWEN HUIS en VAN BEST, wordt op verzoek der vergadering overgegaan tot artikelsgewijze behandeling van het ontwerp. Op art. 6 waren verschillende amende menten ingediend. De definitieve redactie werd als volgt vastgesteld: „Het adviseerend college bestaat uit het bondsbestuur, voor iedere kringorganisatie aangevuld met zoovele personen als zij reeds vertegenwoordigers in het bondsbe stuur telt. De aanwijzing dier personen ge schiedt door het bondsbestuur uit een bin dende voordracht der kringbesturen, elk houdende driemaal zooveel namen als er plaatsen te vervullen zijn. Het kringbestuur houdt bij het maken der voordracht en het hondsbestuur bij de aanwijzing rekening met de verschillende maatschappelijke groepen. In het adviseerend college mogen met uit zondering van den voorzitter van den Bond niet zitting hebben leden van de Tweede Kamer. Leden van het adviseerend college, die candidaat voor het kamerlidmaatschap worden gesteld, houden daardoor op lid van het college te zijn, tenzij zij binnen acht da gen na hun aanwijzing schriftelijk aan het bondsbestuur verklaren, dat zij voor de ko mende legislatieve periode geen candida- tuur zullen aanvaarden. Ter aanvulling van opengekomen plaatsen in het adviseerend college worden de betrokken kringbestu ren in de gelegenheid gesteld een nieuwe voordracht in te dienen. Het amendement van Limburg op art. 7 werd overgenomen. Art. 8 bleef onveran derd. De amendementen-Utrecht en Lim burg op art. 9 werden overgenomen. Art. !0 werd goedgekeurd na toezegging dat er een wijziging in zal worden aangebracht, als be doeld in het amendement-Den Haag. Het amendement van Amsterdam op art. 11 om de mogelijkheid open te laten, dat men ge kozen wordt met voorkeursstemmen, werd verworpen. Enkele voorgestelde redactie wijzigingen op dit artikel werden overgeno men. Bij het hoofdstuk over het politiek advies verklaarden de afgevaardigden van Gelder land, Den Haag en Overijsel zich voor het voorstel-Amsferdam om gelegenheid te ge ven verandering te brengen in het Politiek Advies, zulks met het oog op de ontstem ming in brecde lagen van ons kiezersvolk over de onmogelijkheid om de rangschikking van het advies te veranderen. Nog werd een motie-Gelderland, om zich uil te spreken voor de mogelijkheid van verandering van het Politiek Advies, werd verworpen met alleen de stemmen van Gel derland voor. Daarna werd het ontwerp-reglement goed gekeurd. DE VERGADERING VAN ZATERDAG. Op de Zaterdagmorgen voortgezette ver gadering bedroeg, naar uit de rekening en verantwoording van den heer Mr. J. N. J. F Heerken» Thijssen bleek het batig saldo omstreeks 8000. Hij moest rnededeelen dat Tilburg reeds eenige jaren niet voldoen aan zijn verplichtingen achter is. Nog werd besloten tot het zenden van telegrammen van hulde aan Z. D. H. Den Aartsbisschop en aan H. M. de Koningin. Bij de RONDVRAAG gaf de ZecrEerw. heer Pastoor OVERMEER als zijn meening te kennen, dat de beslissing over het voortduren vtin de coalitie niet meer moest genomen worden door de Kamerfractie, maar door de partij. Het voortduren van den toestand, dat de Kamer fractie beslist, zou niet zoo erg zijn, wan neer de fractie beter gereglementeerd ware. Men zou nu kunnen beleven dat een ge deelte onzer fractie bereid is dc coalitie voort te zetten en een ander niet, waar mede dan het begin der scheuring er is. Met een enkel woord wilde spr. nog herin neren aan den wensch naar contact tusschen Kamerleden, pers en kiezers. Er is zeifs loe besloten en er is ook wel eenig con tact, maar het is niet van zoo innigen aard als gewenscht en noodig is. De heer GUIT is het met den vorigen spr. eens, dat er het volgend jaar Ministers in de Kamer zullen komen, die er eigenlijk niet thuis hooren. Spr. betwijfelt dan echter of pastoor Ovcrmeer en hij dezelfde zullen bedoelen. Spr. vraagt of pastoor Ovcrmeer overtuigd is, dat bij ons ieder gebrand is op de coalitie en of degenen, die er tegen zijn, niet een zeer groot deel van ons Roomsche volk vertegenwoordigen? Pastoor OVERMEER antwoord, dat dege nen, die de heer Guit in de Kamer willen zien, waarschijnlijk de coalitie niet willen con- tinueeren. Spr. heeft het niet willen hebben over de vraag, of de coalitie al of niet moet worden voortgezet, maar alleen over de vraag, die dc beslissing daarover moet nemen. Dc VOORZITTER, sprekend over hei contact, zegt, dat men heel dikwijls naar nieuwe middelen vraagt, terwijl men de be staande niet gebruikt. Spr. zegt dat die mid delen er zijn. Hij hoopt, dat de Kamerleden het contact zuilen bevorderen door op da bondsvergadering te komen. De heer NIEUWENHUIS wijst er op, dat de coalitie geen zaak is van ons alleen, daar werken nog twee andere partijen toe mede. Spr. meent verder, dat we niet moe ten voortgaan met ons steeds bezig te hou den met de stuksgewijze behandeling onzer organisatie. Langzamerhand zal de reorga nisatie van dc geheele partij aan de orde dienen gesteld. Sommigen meenen, dat wij wel organen hebben, maar geen organisatie. Spr. vraagt dan ook eens te willen over wegen de instelling van een commissie, die het geheele terrein onzer politieke organi- het geheele terrein onzer politieke organisa- salic overziet en herziet. Spr. betreurt ver der, dat er hier zoo geringe belangstelünj; is van de zijde der Tweede Kamerleden, terwijl de Eerste Kamerleden de Bondsver gadering steeds negeeren. Ten slotte brengt spr. opnieuw het aanknoopen van handels relaties van onze regcering met het atheïs tisch Rusland ter sprake. Van onze regee ring, die de goedkeuring weigert der statu ten van de Dagraad, had spr. een andere houding verwacht. De VOORZITTER, de heer Van Wijn bergen, merkt den heer Nieuwenhuis op, dat men niet voortdurend moet spreken over organisatie en reorganisatie der R.-K. Staatspartij. Dan komt er nooit rust. Spr. wijst er verder op, dat de Eerste Kamerle den ook herhaaldelijk ter bondsvergadering komen. Vrijdagavond was o.a. de hce- Haazevoet hier. Wat Rusland betreft, het aanknoopen van relaties met personen, wier gedragingen men niet kon goedkeuren, kan toch goede resultaten hebben mits de inten ties goed zijn. Spr. wijst in dit verband op de prachtige politiek van het Vaticaan. De heer GUIT oordeelde het zonderling, dat onze Christelijke regcering een j'-d uit haar midden, den keet Wcsterveld, die nre'. tot de C-hr. partijen kan gerekend worden, aanwijst tot het voeren der onderhandelin gen in het overleg met het overheidsner- soneel. Spreker vraagt te willen bevorderen, dat die onderhandelingen in Gods naam uit zijn handen worden genomen. De VOORZITTER kan over de houding van den heer Westerveid in dat overleg niet oordeelen, omdat dat overleg geheim is. Namens Zeeland wordt betreurd dat de R.-K. pers de kiezers niet voldoende voor licht over het werken der R.-K. Kamerle den en soms daaromtrent zonderling voor licht. De voorzitter meent, dat in deze aange legenheid de A.-R. pers ten voorbeeld kan worden gesteld. Namens Helder wordt gevraagd of de bedrijfs-organisatie een propanganda-object is voor de komende verkiezingen. De voorzitter zegt, dat het geven van een antwoord op deze vraag aan de prudentie van ieder krinkbestuur blijft overgelaten. De heer VAN BEST meent de neiging weer op te merken, moeilijke zaken te ont wijken. Spr. meent dat we den moed moeten hebben van een oordeel over de bedrijfs organisatie. De VOORZITTER zegt, dat deze moei lijke vraagstukken niet overhaast kunnen worden behandeld. Er moet ten aanzien der bedrijfs-organisatie meer gestudeerd d:m gesproken worden. De onderwijs-strijd is een voorbeeld ook voor deze zaken. De heer VAN DER MEUTEN klaagt over de voortdurende achterstelling der katho lieken bij de vervulling van openbare amb ten. Aan het Departement van Onderwijs is geen enkel katholiek ambtenaar. De voorzitter geelt dit toe. Er bestaat inderdaad achterstelling, maar hij hoopt dat de katholieken meer en meer ook zich moeite zullen geven om openbare ambten te kunnen vervullen. Namens Haarlem wordt opnieuw aange drongen de reorganisatie der R.-K. Staats partij toch eens onder het oog te willen zien. Deze spr. dringt aan op meer eenheid onder de kiezers, gekozenen en pers. De voorzitter oordeelt dat het op dit oogenblik nog al gaat met de eenheid onder de gekozenen en kiezers. Wat de eenheid onder de pers betreft, dat is haar zaak. De heer VAN CRANENBURGH meent dat wij bij alle tevredenheid toch nog moe ten zien naar iets beters. Spr. voelt toch veel voor een kleine commissie, een politiek college van advies buiten de Kamerleden waarin zitting hebben financieele, fiscale, sociale, koloniale, onderwijs- en defensie- specialiteiten. Komen er dan moeilijke kwesties van staatsbeleid aan de orde, dan brengt dat college advies uit, een advies, dat voor de Kamerleden autoriteit heeft. Spr hoopt dat na de aanvaarding van het ont- wt:p*Bongf,erts N. K. P. en R. K. V. P. zich weer zullen aansluiten bij de R.-K. Staats partij. De organisatorische eenheid is er weer. Laat dc heeren in Den Haag nu ook eens meer eenheid toonen. Jhr. VON FISENNE vraagt of het niet. gewenscht is voor de a.s. verkiezingen een kort programma voor te dragen. Daar zou den besprekingen met de hoofdbesturen der andere Chr. partijen aan vooraf dienen te gaan. De voorzitter zegde gaarne overweging toe. De rondvraag werd hierna gesloten. In verband met de aanneming van het ont- werp-Bongaerts werd vervolgens art. 9 van het bondsreglement ingetrokken. In het na jaar. merkte de voorzitter op, zullen nu de uil het nieuwe kiesreglement voortvloeien de werkzaamheden moeten beginnen. Uiter lijk 1 October a.s., aldus spr.. moeten de kringen de voordrachten voor de leden van het adviseerend college hebben ingezonden. Het bestur werd vervolgens opgedragen aan de R.-K. pers te verzoeken zich be schikbaar le stellen voor het plaatsen van mcdcdeelingen. Daarop waren de voorstellen der kringen aan de orde. De kring Friesland had de volgende voor stellen ingediend: „Dc bondsvergadering dragc aan het bondsbestuur op bij de Kamerclub er op aan te dringen de noodige maatregelen le nemen tot meer onderling overleg, opdat de leden dier club van elkanders meening over dc verschillende wetsontwerpen enz. tijdig kennis te nemen." Alsmede: „De Bondsvergadering drage aan bondsbestuur op de eerste stappen te doen voor een nauwer en officieel contact tusschen Kamerclubs en partijbestuur." De voorzitter oordeelde, dat betgeen Friesland wil, door het reglement wordt voorgeschreven. Het bondsbestuur zal in- tusschen met dezen wcnsch van Friesland rekening houden. De voorstellen werden daarna vervallen verklaard. Hel voorstel-Leiden, strekkende om aan te dringen op de vorming van een afzon derlijk departement van land- en tuinbouw, werd ingetrokken. Na afhandeling nog van een huishoude lijke aangelegenheid werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. (Vervolg en slot). In zijn openingsrede herinnerde de voor zitter er aan, dat het 18 Juli a.s. 15 jaar geleden is, dat' het R. K. Vakbureau werd opgericht. Als de teekenen niet bedriegen, als de verwachting wordt verwezenlijkt, dan zal het Doorl. Episcopaat binnen een maand een voor ons Vakbureau zeer gewichtige beslissing nemen nl. de al of niet goedkeuring van het „R. K. Verbond van den Arbeid dat eventueel in de plaats zal treden van hel Bureau voor de R. K. Vakorganisatie en de Federatie van de Diocesane Werk liedenbonden, Spr. heeft dit feit even willen relc.veercn omdat, wanneer dit geschiedt, deze jaarvergadering de laatste zal zijn, die als R. K. Vakbureau gehouden wordt'. Voortgaande memoreerde spr. den strijd in Twente. Mcdedeelingen- Het bestuur van het R.-K. Vakbureau^ heeft krachtig in de commissic-Deckcrs werkt, doch het resultaat van alles is van' dien aard, dal noch het bestuur, noch het Bureau zich daarmede kunnen vereenigen; men heeft zich daarom op het standpunt ge plaatst, als het amendement van den Mid denstandsbond werd oogenomen in het ont werp bekend te zijn, hierover besprekingen te gaan houden. Voorloopig is 't echter nog niet zoo ver. Inmiddels zullen het ontwerp met de amendementen van het Vakbureau en de middenstandsorganisatie aan de hoofdbestuurders worden toegezonden. Voorts zal het 15-jarig bestaan van het R.-K. Vakbureau op 19 Juli worden herdacht met een buitengewone gecombineerde hoofd- bestuurdersvergadcring. Naar de 6e Arbeidsconferentic te Genèvc i ORDF FN ARBEID, zullen het C. N. V. en het R.-K. Vakbureau een technischen raadsman aanwijzen, resp. i.z. het bakkers-nachtbedrijf en de glasin dustrie, voor welke laatste de heer Jansen, uit Eindhoven, het R.-K. Vakbureau zal ver tegenwoordigen. De heer Serrarens zal ter assistentie de beide afgevaardigden verge zellen. Jaarverslag van den secretaris. Uit een overzicht blijkt, dat het ledental in 1923 opnieuw verminderde met 21.605 of 17.61 dato 31 Dec. 1923 bedroeg het aan tal aangesloten bonden 28 met 101.068 leden. Brabant en Limburg eischten het grootste deel van het verlies voor zich op; en de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht krijgen een vermaning, om hun beste beentje voor te zetten. Het ledental der vrouwen liep terug van 5816 tot 4398. De financiën. De inkomsten van de wcrkloozenkassen bedroegen ƒ2.126.066.42; voor de weer- standskas werd 122.426 gereserveerd. Aan werkloozensteun werd in 1923 minder uitge keerd dan in 1922; hel bedrag van ƒ3.857.836 verminderde tot 1.826.899. Aan staking en uitsluiting werd 337.379 ten koste gelegd; de uitgaven bij ziekten liepen terug, die bij overlijden bleven ongeveer gelijk; ook de sa larissen voor bestuurders en personeel lie pen terug. De totale inkomsten van dc aangesloten bonden bedroegen ƒ2.422.129.99; dc uitgaven beliepen ƒ2.349.459.30; op 3'1 December was het vermogen 1.165.182.37U. In deze cij fers zijn de bedragen der werkloo/.enkassen niet begrepen. bij de algemeene beschouwingen over deze verslagen bracht dc heer Jos. v. Seggelen (Overheidspersoneel) hulde aan de leiding, doch vroeg de speciale aandacht van het be stuur in verband met den cnormen teruggang van het ledental. Bestuursverkiezing. Daar geen candidaten waren gesteld, wer den de periodiek-altredende bestuursleden, A. C. de Bruyn, J. Th. Nijkamp, C. Roesten- berg en P. J. S. Serrarens herkozen. Nadat verschillende bestuursvoorstellen behandeld waren, hield dc heer A. C. de Bruyn, secretaris van het R.-K. Vakbureau een inleiding over de Katholieke Vakbewe ging en de wettelijke regeling van den ar beidsduur. Na een korte gedachtenwisseling over de ze inleiding, werd de vergadering gesloten. De Nederl. R.K. Middenstandsbond heeft in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamet zijn bezwaren tegen het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk VII B 1924 met een bedrag van 627,500 (voorschot Han delskamer) kenbaar gemaakt. Opgemerkt wordt, dat het financieel be lang van den staat eischt, dat dezen zoo spoe dig mogelijk zijn geld terugkrijgt. Gevraagd wordt dan ook, indien de Kamer tot het in zicht mocht komen, dat met het oog op het financieel belang van den staat, liquidatie van de Handelskamer dient te worden voorkomen dat de Kamer zekerheid zal verwerven dat het rijk zijn geldelijken steun aan de Handels kamer voor de toekomst duurzaam zal ont trekken zoodra en voorzoover dat financieel belang zulks gedoogt en dat de Kamer zal bepalen, dat uit de door de Handelskamer te behalen winsten allereerst het voorschot met rente aan het rijk zal worden terug betaald, zoodat zich eerst een reserve kan worden gekweekt. De minister van Binnenland:,clie Zaken heeft aan de gemeentebesturen een nieuwe steunregeling met ingrijpende bepalingen toegezonden, waarvan het zijn wensch is deze op 15 Juni e.k. in te voeren. De Steenkolen ITandelsvereeniging tc Rotterdam heeft Zaterdag 300 havenarbei ders ontslagen. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in de groote vermindering van werkzaamheden als gevolg van de staking in de Duitsche mijnen. Een deel van de ont slagen bootwerkers zal bij de havenreserve worden ingedeeld Door het voortduren van de staking t® Enschede is garengebrek ontstaan aan de fa brieken der Maatschappij tot exploitatie van Ankersmit's Katoenfabrieken te Deventer. Daar wordt nu 2:1„ uur per week korter ge werkt. De directie avan Werkspoor heeft, naar de Tel, meedeelt, aan de stakende werklieden bericht, dat op grond van werkstaking den 5den Juni de dienstbetrekking zal zijn beëin digd, tenzij de stakers op dien datum het werk hebben hervat en geregeld blijven ver richten. Orders naar het buitenland. De directie van „Werkspoor" heeft, naar het „Hbl." meldt, een groot deel van het werk in het buitenland geplaatst. De directie ziet zich hiertoe genoodzaakt, omdat „Werk spoor" de opdrachtgevers niet kary dupeeren. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat van den vermelden maatregel het gevolg zal zijn, dat voor een deel van de werklieden, na afloop van de staking, geen werk meer voorhanden zal zijn. Hoevelen daardoor gedupeerd zullen worden, zal, naar de directie mededeelde, van den verderen duur van de staking af hangen. Het aantal van buiten Amsterdam gekomen werkwilligen bedraagt thans 50, welk aantal onvoldoende is om het bedrijf, zij 't ook maar voor een klein deel, op gang te kunnen hou den. R. K. SIGARENFABRIKANTEN. De Nederl. R. K. Vereeniging van sigaren fabrikanten heeft het tot 31 Juli e.k. geldende collectief contract in de sigarennijverheid aan de vijf werkliedenverbonden in die nijverheid opgezegd. De directeur-generaal der P. en T. maakt bekend, dat de houders van postcheques alsnog gedurende de maand Juni zich bij de post en hulpkantoren kunnen vervoegen voor het aanvragen van machtiging tot uitbetalen van die cheques. Chèq. van welke na 30 Juni uitbetaling niet is svraagd, worden als vervallen beschouw, Aan de Tweede Kamer heeft de Midden standsbond een adres gezonden, bevattende de wijzigingen, aangegeven door de commissie welke deze Bond heeft ingesteld om van voor lichting tc dienen in hoeverre of wijziging van de Faillissementswet gewenscht is. De Bond verzoekt thans aan de Tweede Kamer, deze wijzigingen tegelijk met de ontwerpen van wet, zitting 1923 en 1924, Nos. 333 én 334, waarvan hij de aanneming mede gewenscht en van belang acht, in de Faillissementswet aan te brengen en op te nemen. In artikel 6 worden de woorden „De oproeping geschiedt bij brief door den griffier" veranderd in „De procureur van den schuldeischer, die de faillissements-aan- vrage heeft ingediend, zorgt onverwijld nadat de Rechtbank den dag en het uur van het vei- hoor van den schuldenaar heeft bepaald voor beteekening daarvan aan den schuldenaar bij dcurwaarders-exploit, welk exploit bij de be handeling ter Raadkamer bestemd voor het verhoor van den schuldenaar moet worden overgelegd, tenzij de Rechtbank zal hebben bevolen, dat de oproeping op andere wijze zal geschieden." Door den Raad van Justitie te Batavia is rechtsingang verleend tegen den gewezen ge zaghebber K. A. Mulder, die naar men weet verdacht wordt van de poging tot vergifti ging van de familie Hens. Omtrent dc bevindingen van de Bataviasche recherche, die het onderzoek in deze moeilij ke zaak verricht heeft, treffen wc in de Ind. Crt. de volgende bijzonderheden Het mandje, waarin de zwaar-vergiftigde koffie naar Koetaradja is verzonden, is ver vaardigd door een Inlander, te Lel es in het Garoetsche woonachtig, waar M. gertumen tijd na zijn ontslag verblijf heeft gehouden. Opgespoord, herkende de vervaardiger het mandje en bekende dit geleverd te hebben op bestelling van den ex-gezaghebbei M die daar voor de afmetingen had opgegeven. De huisjongen van M. bekende, het pakket aan het postkantoor te Tanah-Abang (Bata via) te hebben aangeboden. De justitie heeft de overtuiging, dat M. zijr. daad heeft volvoerd in samenwerking met me deplichtigen, naar wie nog nader gezocht wordt. Nader werd vernomen, dat de recherche ook de schrijfmachine heeft opgespoord, waar op Mulder waarschijnlijk het adres van het bewuste pakket heeft getikt. Liet net sluit zich dus steeds nauwer. Heb het uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. ROELOFAR/NDSVEEN, 31 Mei. Kropsla 0.302.50 per 100 stuks; aardbeien 1524 ct. per doosje, idem 5580 ct. per Kg.; peulen 7.608.40 per zak. GOUDA, 30 Mei. Coöp. Tuiniersverceni- ging „Gouda en Omstreken'. Bloemkool I 23-38.90, idem II 15—29. idem III 5.70 15.60. idem uilschot 17.90; kropsla 0.202.10; komkommers I 26—33, idem II 22—26, idem III 14—16 per 100 stuks; postelein 3.308.40: spinazie 0.7010.30: peulen f 117 per 100 Kg.; wortelen 13.90 —28.10; rabarber 1—4.10; radijs 1.60 - 2.50; selderie 2.405.20; peterselie 3.80; sjalotten 3.10 per 100 bos; zuring 0.37 —0.41; slavellen 0.06—0.35 per kist; aard beien 0.59—0.70 per pond, bruto; kip eieren 5.106.80; eendeicren J 6.90 per 100 stuks. ALKMAAR, 31 Mei. Vee. Aanvoer 26 paarden f 150450, 53 koeien f 250490, 90 nuchtere kalveren f 1234, 101 schapen f 3654, 284 lamineren f 2533, 4 vette varkens f 6580, 43 magere varkens f 20 27, 159 biggen f815, 19 bokken en gei ten f416, kleine id. id. f 1.401.80. Boter per 0.5 K.G. f 0.801. Eieren per 100 stuks f 66.70. AMSTERDAM, 31 Mei. (Bericht v/h. Gem. Veilingsgebouw. Expl. De Jong Koene.) Aardbeien f 0.600.75 per 'j Kg., doosjes aardbeien f 0.180.24 per stuk druiven f 1.301.50 bessen f 1.201.40 per Kg. perziken f 0.160.24 per stuk witlof f 1018 per 100 Kg. bloemkool f 0.200.45 per stuk nieuwe spercieboonen f 0.600.80 per L Kg. peen f 2228, rabarber f 412, radijs f 1.401.90 per 100 bos sla f 1.20—6.20 per 100 krop nieuwe aardappelen f 0.26—0.34 per krop peulen f 0.170.44, doppers f 0.280.40 per Kg. asperges dik wit f 0.65-0.80, dun wit f 0.20—0.25, dik blauw f 0.30—0.40 per bos tomaten f 0.650.80 per 1 Kg. Bloemen. Seringen f 716, Callas f 1_622, violieren f 1.205, Am. anjers f 37, ane monen f 0.400.80 per 100 stuks. Rozen. Hadley f 511, Sunburst f 2—6, Ophelia f 36. Golden Ophelia f 36, Keizerin f 1—4, Moek f 2—5 per 100 stuks. Potplanten. Hortensia's f 0.502.40, Co- leus f 0.22—0.32, Cineraria's f 0.16—0.23, Plumosa's f 0.110.14, Exfordia's f 0.05 0.08 per stuk. Violen f 0.35—0.75 per bak. BOVENKARSPEL (Station), 31 Mei. Aangevoerd 1850 stuks bloemkool, le soort f 13—20, 2e soort f 6.75—13.75, 3e soort f 2 20—3.75 per 100 stuks, 500 krop sla f 2.30 —3.30 per 100 krop, 5650 Kg. rabarber f 1.20 —2.40. HOORN. 31 Mei. Granen. (Beurs Park- zaal). Rogge f 12. tarwe f 11—14.50, ger t f 13—14, haver f 12—12.50 per 100 Kg. grauwe erwten f 4855, bruine boonen f 22—28, witte boonen f 35— paardeboonen f 11, duiveboonen f 12 per H.l. mosterdzaad f 45 per 70 Kg. karwijzaad f 37, maanzaa f 16 per 50 Kg. LEIDEN, 31 Mei. Boter. Prima fabricks- f 1.95, prima boeren- f 2.052.20, goede boeren- f 1.85—2 per Kg. Met grooten aan voer en vluggen handel. ENKHUIZEN. 30 Mei. De botvisscherij is hier weer gestaakt wijl de vangst gering was cn de ansjovisvisschcrij meer loonend werd. Lieden hebben 52 vaartuigen hier aange voerd 156.800 netten ansjovis, prijs vast op 5456 c. per kg. De vangst liep zeer uiteen en bedroeg 4 kg. tot 160 kg. per vaartuig. Totaal 2509 kg. VLAARDINGEN 30 Mei. Alhier zijn binnengekomen de haringschepen VI. 166, 17 list, VI. 167, 24 last, VI. 61, 20 last KW.. 127,21 last. Van de beug- en haringvisscherij VI. 201, 2 ton visch en 124 kantjes kolharing, VI. 207, 70 kantjes kolharing, YM. 33, 84 kantjes kolharing en 4 ton visch, VI. 196, 55 kantjes kolharing, VI, 80, 42 kantjes kol haring een ton visch. Aan den afslag werd besteed voor kol haring 33.7046.30 per ton, maatjesharing 6.8017.10 per kantje, zoutevisch 76.30 81.60 per ton. MEDEMBLIK, 30 Mei. De ansjovis vangst beliep hier heden door 79 vaartuigen 4575 kg, prijs 0.510.55 per kg. URK, 30 Mei. Door 12 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 86 kg. ansjovis, prijs f 0.55 per kg 24.000 stuks reepharing, 0.75 per tal en 80 pond aal, 0.35. IJMUIDEN, 31 Mei. Heden waren aan de markt de vangsten van 8 stoomtrawlers en 3 loeders De prijzen waren als volgt tarbot 1.100.75, tongen 1.300.95 per kg., <mèt f 3520, gr. schol 3728, md. schol f38, zetschol 30-29, kl. schol 17-14, 9—2.70, scharren 7—.3.40, makreel 14—3, pieterman en poon f 16— 3.40, gr. schelvisch f 17, md. idem 18, k.md. idem 15-—13, kl. idem 12—10, per 50 kg, kabeljauw ƒ35— 20 per 125 kg, kl. gullen 63.40, wijtin- 52.50 per 50 kg. AMSTERDAM, 31 Mei. Aardappelen.. (Bericht v. d. mak, Jac. Knoop.) De aardappel prijzen bleven heden onveranderd. DELFT, 31 Mei. Kaas. Ter markt waren 38 stapels komijnekaas f 0.600.85 1st. zoe te kaas f 0.76 per kg. Eieren per 100 stuks f 6.507.25. UTRECHT, 31 Mei. Vee. Aangevoerd waren 650 stuks. Handel matig. Prijzen wa ren stieren f 160310, vaarzen f 240340, pinken f 100190, melkkoeien f 270470, kalfkoeien f 300—490, vaarskoeien f 230— 340, magere kalveren f nuchtere kalveren f 1619, magere varkens f 1646, biggen f 716, magere schapen f 43.5053.50, weide lammeren 20—27 V,, zuiglammeren f 20—36. Eieren f 5.506.50. Boter f 1—1,05. In de Raadszitting van Zwijndrecht hebben zich Vrijdag, naar de Tel. vermeldt, niet alledaagsche gebeurtenissen afgespeeld. Toen de heer Stolk de interruptie bezigde „Je zuigt overal vergift uit", tijdens een rede van den heer Kögeler over een uitdrukking van den heer Schaper in de Tweede Kamer, verzocht de voorzitter burgemeester P. Doorn den spreker te zwijgen, daar hij hem anders uit de raadszaal zou laten zetten. De heer Stolk antwoordde hierop dat hij „dat nog moest zien gebeuren." De burgemeester riep daarop twee politie agenten binnen, waarna een worsteling on' stond. Enkele raadsleden namen het voor hun collega op; het werd een rekken en trekken, een schreeuwen en lawaai van belang. Een der op den grond liggende vroede vaderen, de heer Los, zong al worstelende, het Wilhelmuslied. Vrijwel alle partijen na men aan de worsteling deel. Ten slotte mocht de heer Stolk na excuses gemaakt en na beloofd te hebben, zich aan de leiding van den burgemeester te onderwerpen in de zaal blijven. Om toen de heeren wat op verhaal te doen komen werd de vergadering voor een kwar» tier geschorst. In verband met den moord te Vledsler (Gron.) in den nacht van Zondag op Maandag op den landbouwers Kruize gepleegd, zijn Vrijdag te Stadskanaal gearresteerd de drie gebroeders Wiert, Renger en Hendrik Naa- wes. Zij zijn naar het Huis van Bewaring te Winschoten overgebracht. Men meldt uit Klazienaveen (Drente) t Eenige politiemannen hebben dezer dagen de woning van D. v. d. M. alhier tot den grond toe afgebroken, daar zij niet voldeed aan de wettelijke bepalingen en door v. d. M. geen vergunning tot bouwen was aangevraagd. Onder hevig protest van den eigenaar werd het sloopingswerk verricht. Uit Amsterdam wordt ons gemeld d.d' 31 Mei Omstreeks middernacht heeft in de Piantage-Middenlaan een .vrij ernstige brand gewoed. Het was omstreeks half twaalf gisterena vond toen de bewoners van het perceel Plan tage Middenlaan 4 op het dak een vreemd geraas waarnamen. Toen zij een onderzoek instelden, bleek dat de bovenste verdiepingen in brandstonden. Ijlings werden twee kinde ren die in bed lagen gered. De brandweer werd per telefoon gewaarschuwd en richtte bij aankomst onmiddellijk eenige slangen aan de motorspuiten gekoppeld op hei vuur dat even boven het dak zichtbaar was. De vlam men hadden zich ook medegedeeld aan den zolder. Het perceel was bewoond door het gezin Slosser, dat juist zes dagen geleden ge- lijkstraats een lunchroom had geopend. Verschillende kamers op de eerste en tweede verdieping die uitkomen op de Plantage Pai k- laan waren aan commensaals verhuurd. De brandweer was vrij spoedig het vuur meester. Op de tweede verdieping brandden drie kamers geheel uit terwijl ook de zolder volkomen door het vuur vernietigd werd. De overige kaniers op dc tweede verdieping, als mede op de eerste verdieping kregen belang rijke waterschade. De oorzaak van de "brand is onbekend. Tragisch mag het heeten dat de bewoners die eenige dagen geleden pas het huis hadden geïnstalleerd, niet verzekerd waren en dus voor deze brand erns tig gedu peerd zijn. Vrijdagmiddag omstreeks drie uur is cp den Ouden Scheveningschen Weg te 's Hagc een tram in botsing gekomen met een cy- clonette van den glasbandel L. J. de Wolf op de Riviervischmarkt. De driewieler kwam van de Promenade en wilde de Kerkhoflaan oprijden. De chauf feur lette daarbij meer op het verkeer op den Ouden Scheveningschen Weg dan op de tram, die juist uit de richting Scheveningen aankwam. De bestuurder remde en belde uit alle macht, de chauffeur gaf gas, om te trachten te ontkomen, maar het was te Iaat. De tram greep het autotje in de flank, het botste tegen een boom, de tram schoof het verder over de rails, kraakte het achter gedeelte tusschen een tweeden boom en gooide het wrak toen op den weg. De chauf feur vloog van zijn zitbankje en kwam naast zijn machine op de straat terecht. Oogen- schijnlijk is hij er goed afgekomen. De ge neeskundige dienst nam hem mee naar den Centralen Post. De trambestuurder gaat vrij uit. Zaterdagnacht is ingebroken in een perceel aan de Van Oldenbarneveldstraat 1 te s Hage> bewoond door den heer-A. S. De dadeis wisten zich door de brandgang toegang te verschaffen en door openschuiving van een raam in een der kamers te komen. Reeds was een groote partij tafelzilver en gouden sie raden gereed gelegd, toen de inbrekers in hun bedrijf gestoord werden. De dienstbode had nl gerucht gehoord en was naar beneden ge komen om te kijken wat er gaande was. Op het gehoor van voetstappen zijn de dieven ge vlucht met achterlating van hun buit. Sedert Hemelvaartsdag wordt de 16-jarige P. en de 17-jarige B. te Hedel vermist, die in een bootje ot> de Maas waren gaan roeie--

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 3