I u I i Dinsdag 3 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14754 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad LEIDEN. Poincaré af. HILLEGO&I. NOORDWIJK. NOORDWIJKERHOUT. BLOEMENDAAL. BENNEBROEK. UIT DEN OMTREK. LISSE. HALFWEG. BEVERWIJK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. VELSEN. AALSMEER. De abonnementsprijs bedraagt: voor Haarlem en Agentschappen: Per week. 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. WFIIWF HAARLEMSCHE COÜRAHT Advertentiën 35 cents per re**' vooruitbetaling. Bij' contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina s 75 ct( per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat- sing; elke regel meer 15 ct., bij dier menschen. Derde afd. Harmonie, drie vereenigingen, „St. Caecilia," Alkmaar, dir. J. J. H. Kop pijn, 2e prijs, met 255 p. Vrij nummer ouv. „Sympathie," van J. Martin; „St. Michaël," Heemstede, dir. Th. A. H. Tellings, 2e prijs, vrij nummer Ouv, „Catharina" van D. Snoeck. Muziekvereeniging „Voorwaarts," Haar lem, dir. J. Post, le prijs, met 290 p. Vrij nummer Keler-Bela „Lustspiel," ouverture Het verplichte nummer was „Petite Ouv. van J. v. Tright. In de tweede afd. Fanfare kwam alleen uit „Kunstkring" van Spaarndam, dir. P. Wit. Verplicht nummer „Rubens-ouverture" van E. Deneufbourg, met het vrije nummer „Sous TEgide, la Liberie, van Govaert, le prijs, met 290 punten. „Zandvoortsche Mu ziekkapel," dir. R. van 't Hof, die met het vrije nummer „Chopin, zur Huldigung" Grande Polonaise," van L, Langglois, ook geen gelukkige greep had gedaan, 2e prijs, met 27234 p. Verplicht nummer Ouv. „La Forza del Destino,, van Verdi. Daarop volgde de afd. „van blad lezen," waarmede „St. Caecilia" een eersten „St. Michaël een eersten Zandvoort een der den prijs verwierf. „Kunstkring" kon het tot geen bekroning brengen. En de bekroning der korpsen die den marschwedstrijd hebben medegemaakt luid de: „Klein maar Dapper," le prijs, met 42 p.; „St. Caecilia," le prijs, met 39 p.; „St. Michel," 2e prijs, met 36 p.; „Kunstkring," le pr., met 30 p.; „Zandvoort," 2e prijs, met 36 punten. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: K. O. van Ark en J. Nieuwenhuizen. L Zit man en C. E. v. d. Linden. J. Duyndam en D. Zwaan. V. v. d Linden en A v d Zeeuw. A. Landman en S. S. Vermond. J. Overduin en C. v. d. Hoogt. H A. J. Botermans en A. Smittenaar. H. de Horn en J Slegtenhorst. H. G. Timmer mans en G. Rijsdam. I. Stikkelorum en J. Hundersmarck. MOORDAANSLAG. Wegens slapte in de drukkerij „Herman dad" koesterden eenige werklieden de vrees, dat zij aan het eind der week zou den wodren ontslagen, meld de „Tel." Ze kere M. had er een voorgevoel van dat ook hij ontslagen zou worden. Toen hij nu met een collega Zaterdagmiddag door den direc teur, den heer Laterveer, ten kantore werd geroepen, nam hij uit de drukkerij een mes mede en stak dit, toen hem door den pa troon het ontslag werd meegedeeld, onver hoeds den heer Laterveer in den rug tus schen de schouderbladen. Het mes bevond zich nog in het lichaam, toen het overige personeel op het hulpge roep binnen kwam. De wonde was zeer diep, doch er schijnen geen edele deelen 'etroffen te zijn. De toestand van den getroffene is vrij rredigend. De dader, die na het plegen van den aan- is een innerlijk drama slag ee,rst b"eftc w,at hi)' ,gedaan had. be gaf zich zelf naar het politiebureau, waar hij in arrest werd gesteld. M. is gehuwd en staat gunstig bekend. Hij moet in over spannen toestand gehandeld hebben. Zondag heeft Poincaré dan toch afscheid genomen van zijn eerste-ministerschap, een imbt, waarvan hij niet te scheiden leek. Het is voor Frankrijk al iets zeldzaams, wan neer een en dezelfde regeering het meer dan twee jaren uithoudt; en zeker moet het langdurig bewind van een zoo weinig plooi baar man als Poincaré als een bijzonderheid worden aangemerkt. Dat bijzondere heeft zich in heel de jong ste Fransche kabinetscrisis afgeteekend en laat ook nu nog zijn invloed gelden. De uitslag der verkiezingen van 11 Mei gaven onmiddellijk en onmiskenbaar aan, dat het nationale blok, waarop Poincaré steunde, de nederlaag had geleden. In Frankrijk, waar de politieke hemel zoo snel verandert als een Hollandsche lucht in Maart, ver wacht men in die omstandigheden niets an ders dan de dadelijke ontslagname der re geering, de benoeming van een nieuwen premier en de vorming van een ander ka binet binnen vier en twintig uur. Sleepende ministercrisis zooals bij de koudbloedige en bedachtzame noordelijke volkeren zijn daar niet bekend. Het was dan ook ongewoon, dat Poincaré ondanks zijn verpletterende nederlaag besloot nog drie weken aan het bewind te blijven en even ongewoon, dat de overwinnende partijen in al dien tijd nog geen kans hebben gezien een homogene regeering te vormen. Poincaré is dan voorloopig af. De man, die eenige jaren de eerste viool in het Europeesche concert heeftg espeeld, moet, tegen zijn zin, de teugels aan anderen geven. De nederlaag van zijn politiek is voor hem zelf en voor zeer velen een groote verras sing geweest. Dat een zoo sterke man ge slagen werd lijkt gezien de stemming in de Kamers nog kort vóór de verkiezingen ongelooflijk. Men acht het onwaarschijn lijk, dat een politieke leider, die week na week tot het volk sprak, die in alle deelen van zijn land politieke redevoeringen hield en werd toegejuicht, die in de pers zóó wei nig werd gecritiseerd, ten slotte blijkt zóó ver van het volk heeft afgestaan, dat op het critieke moment der verkiezingen de meer. derheid hem den rug toekeerde. Niemand beter heeft hier waarschijnlijk de oplossing gegeven dan een zijner felste, maar kundigste tegenstander, Léon Blum, die na den val van Poincaré als volgt zr meening weergaf: meeleefde met de nooden Spr. handhaaft zijn voorstel en stelt voor het salaris te verminderen met 800 per jaar. Na breede discussie deelt de voorzitter mede, dat wanneer het voorstel van den heer Verdegaal wordt aangenomen, het ge- heele Bestuur en de Raad van Toezicht en bloc zal bedanken. Hierop trekt den heer Verdegaal zijn voorstel in. De kassier der Bank de heer A. A. C. M. van Iersel, zeide dat het voorstel Verdegaal hem diep heeft gegriefd. Maar ook heeft spr. in de laatste dagen veel waardeering ondervonden van andere zijde. En daar voor wil hij nu speciaal zijn dank betuigen, een woord van dank aan het Bestuur en den Raad van Toezicht voor de wijze waarop deze unaniem toonden het met de kassier eens te zijn Ook de stemming op de vergadering heeft spr. goed gedaan en idem 10.42; C. van der Zaal 10.45; idem 10.46; W. van der Zijden 10.46; J. Schriers 10,49; A. v. d. Poel 10.52; S. Witteman 10.53; J. Schreevers 10.58; J. v. d. Lans 11.08; idem 11.09! C. Lefeber 11.24. Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar BootBergman in de Vreewijkstraat alhier herdacht Vrijdag den dag, dat zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Het heeft den Gouden Jubilarissen niet aan be langstelling ontbroken. De muziekvereeni ging „Eensgezind" bracht hun des avonds 'n serenade. Ongeluk. Zaterdag wilde men een wa- terleidingpijp van 300 K.G. laten zakken, toen plotseling de pijp viel en de werkman W. haar op zijn been kreeg. Hij bekwam een beenkneuzing en werd naar het zieken huis overgebracht. Burgelijke Stand. Ondertrouwd C. v. d. Werf en E. Spanheim. „Bij Poincaré in het spel. Hij heeft de behoefte, om zich heen de genegenheid en de toewij ding van de menschen te voelen. Om die te winnen, is hij in het particuliere leven beminnelijk, ik zou bijna zeggen behaag ziek. Maar hij heeft iets, dat anderer spontaneïteit remt: een innerlijke dorheid, een buitensporige en wantrouwige klein zieligheid, een telkens gekwetste eigen liefde. Hij heeft dit zoo erg, dat hij een besluit nemend denkt ik ben er zeker van aan het artikel, dat Tardieu den volgenden dag over hem zal schrijven en zijn besluit daarvan den invloed on dergaat. Hij heeft zekere eigenschappen, die men bij hem niet zou zoeken. Lichaamskracht trekt hem aan. Een hoo- ge gestalte maakt indruk op hem en boe zemt hem vrees in. Stellig bezit Poincaré groote eigenschappen: zin voor orde, buitengewone werkkracht, een ruime ontwikkeling. Maar de leemte in dit ste vige pantser is, dat hij, begaafd met een zeldzame schranderheid, volslagen van oordeel des onderscheids gespeend is. In abstracto ziet en begrijpt Poincaré uit stekend, maar hem ontbreekt die zin voor de werkelijkheid en tastbare toe passingen, welke bijvoorbeeld de kracht van een Maginot uitmaken. Poincaré zou bewonderenswaardig zijn als rechterhand van een geniaal man. Denk hem een oogenblik secretaris van een Napoleon en u ziet hem op zijn juiste plaats." Ziedaar een rake teekening, die geheel aan de werkelijkheid schijnt te beantwoor den en veel onverklaarbaars in het poli tieke leven van deze eerste figuur onder de tegenwoordige staatslieden bloot legt. Met al zijn schitterende gaven, met zijn kracht en doorzettingsvermogen heeft Poin caré ten slotte nog niets bereikt. Oorzaak? Gebrek aan werkelijkheidszin- Een tijd lang lijkt het mogelijk het groote leven te wrin gen, naar eigen, singuliere inzichten; maar de groote tijdsstroom gaat toch ten slotte weer zijn eigen weg, tenzij er een mensché- lijk genie, een heros, op staat die de histo rie leidt in een nieuwe baan. Maar genieën zijn niet de gaven voor onzen tijd. DE OPENLUCHTSPELEN TE HOOFDDORP. De tournooiridders defileeren voor Prins Maurits en voor Graaf Ernst van Mansveldt vóór het toumooi. Oostenrijksche kinderen. Naar aanlei ding van een predicatie van den Zeereerw. heer Dr. Knebel, in onze parochiekerk, heb ben zich 36 menschen aangemeld, die een pleegkind willen verzorgen. Tevens is een bedrag van ruim 100 ontvangen voor het zelfde doel. Posterijen. Als onbestelbaar is in de tweede helft van Mei aan het Postkatoor alhier terugontvangen een brief buitenland: Mrs. Eric Lageman, New-York. Werkloozen. Het aantal werkloozen, alhier, is gedaald tot 9: 1 losse arbeider, 1 landarbeider, 4 visschers, 1 broodbakker en twee kantoorbedienden. Santos. De opbrengst van den bloeme- tiesverkoop voor het Santosfonds heeft 79.59 bedragen, Noordzijderpolder. Op een vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Noordzijderpolder werd het bundergeld over 1924 vastgesteld op 0.50 per bunder of wel per H.A. Autopark. Zaterdag a.s. zal het ge meentelijk autopark aan den Noord-Boule vard geopend worden. Het tarief is bepaald op 25 cent voor auto's en 15 cent voor motorrijwielen. Als een geheelen dag stand plaats gekozen wordt, wordt het tarief ver dubbeld. Het autopark is geopend van des voormiddags 11 uur tot des namiddags 8 uur. Door het gemeentebestuur is tot parkwach ter aangesteld de heer H. van 't Woud. Uitbreiding Raadhuis. De uitbreiding van het raadhuis is nu uitwendig bijna ge reed en draagt zeer veel bij tot de verfraai ing van de Voorstraat, die nu aan de Noord- gesloten. Sport. S. J. C. I, die te Noordwijk een openingswedstrijd speelde tegen S. M. C„ heeft een gelijk spel geforceerd, n.l. 22. De S- J. C. junioren hebben met 32 gewonnen van Leiden I junioren. Voorhout, die een competitiewedstrijd moest spelen tegen S, J. C. II, is niet op gekomen. Getrouwd J. H. J. Mellaart en A, D. v. d. Beek A. van Kampen en A, J. van We tering J. Th. Weterman en J. Seijsener J. Gort en T. Schaap, Geboren d. van A. J. Langelaanvan de Reep z, van M. v, d. LaanBootd. van E. G. KokJongkind z, van W. B. Over- beekeVos. Overleden geen. Drankbestrijding. De opbrengst van het blauwe bloempje ten bate der drankbestrij ding beliep 80. Kippendief. De heer Goemans merkte, dat er 12 van zijn Engelsche laiikens opge geten waren door een hond. Hij legde een sprenkel en toen zat de kippendief gauw in den val. De eigenaar heeft den hond zelf ver lost. is voor hem een bewijs dat zijn werk toch door velen gewaardeerd wordt. Spr. hoopt dat dit in de toekomst zoo moge blijven. Op voorstel van den Raad van Toezicht en het Bestuur, werden met algemeene stem men de statuten gewijzigd. Als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer Dr. W. H. M. Sengers met 113 stemmen en als lid van het Bestuur werd herkozen de heer G. Bouwmeester met 109 stemmen, terwijl als lid van den Raad van Toezicht, wegens bedanken van den heer E. Heems kerk, werd gekozen de heer Dr. A. C. Ro- mijn met 66 stemmen. De heer Th. Warmer dam, eveneens candidaat van het Bestuur, had kennis gegeven niet in aanmerking te willen komen. Den heer C. Heemskerk werd door een voorzitter dank gebracht voor alles wat door hem gedurende zijn lidmaatschap voor de Bank was gedaan. En de beste wen schen geuit voor zijn gezondheid, om welke reden hij heeft bedankt. De heer G. Bouw meester feliciteert spr. met zijn herkiezing, terwij! hij den leden dank brengt voor het in hem gestelde vertrouwen. De Directeur der Bank de heer P. Verdegaal feliciteert den voorzitter met zijn herbenoeming en hoopte dat hij met dezelfde toewijding de zaken der bank zal blijven behartigen. Ver volgens wordt vastgesteld de rekei#ng en balans over 1923. Door een commissie be staande uit de heeren N. C. v. d. Zalm, T- Reineveld en W. Guldemond, waren deze nagezien en werd bij monde van den heer v. d. Zalm, rapport uitgebracht. Alles was in de beste orde bevonden, waarom de commissie voorstelde de rekening en ba lans goed te keuren en den kassier te de- chargeeren Aldus besloten. Uit het verslag der bank stippen wij het volgende aan. Het saldo der spaargelden bedroeg op 31 Dec. 1922 167.687.66. In 1923 werd inge- i legd 171.987.51, terugbetaald 135.104.70,1 komen, een jaar later reeds een cursus Raadsvergadering. Er wordt een spoed- eischende openbare vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal gehouden op Vrijdag 6 Juni, des namiddags 3 uur in het Raadhuis te Overveen. Punt van behandeling: Credietverleening aan de Coöperatieve Woningbouwvereeni ging „Ons Huis." Burg. Stand. Geboren: Zoon van J. F. van WaverenTer Kuile., Gewapende dienst. De colecte voor den gewapenden dienst heeft hier opge bracht de somma van 8.62. Ambtsjubileum C. Vis. Zondag 1 Juni herdacht de heer C. Vis, dat hij vóór 25 jaar terug werd aangesteld als postbode bij de posteij alhier. Als ijverig employé volgde hij, om zich te bekwamen en vooruit te MUZIEKWEDSTRIJD. Bij den op 1.1. Zondag gehouden muziek- wedstrijd te Alkmaar, kwamen bij den marsch wedstrijd in volgorde aan: 1. R. K. Harmonie „St. Caecilia," Alkmaar; 2. „St. Spaarndam, met schellenboomen en kla roenblazers voorop: 4. Zandvoortsch^ Mu ziekkapel; 5. „Klein maar Dapper," den Haag. In de derde afd. Fanfare kwam als No. 1 „Crescendo" van Schagerbrug, dir. S. Schut, Ofschoon er nog niet veel van deze ver- eeniging uitging verwierf het korps een tweeden prijs met 260 punten. Verplicht nummer: Caprice sur I'opera „Norma" van Bellini vrij nummer: Ouverture „Mignon- nette" van J. Baumann. No. 2 was „Klein maar Dapper", dir. J- Vleeschbouwer. Kranig is er gespeeld en de uitkomst was: eerste prijs met 31234 p Vrij nummer: „Dona Flora.'" tique van C. do Carmont, Vergadering Boerenleenbank. In het café het Wapen van Noordwijkerhout, hield de coöperatieve Boerenleenbank een algemeene vergadering, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter van den raad van toezicht de heer Dr. W. H. M. Sengers opende de ver gadering en heette de aanwezigen welkom. Spr. sprak er zijn genoegen over uit, dat de vergadering zoo goed bezocht was en hoopte dat de te houden besprekingen kort en zakelijk zouden zijn. Hij verzocht den kassier te willen fungeeren als secretaris en voorlezing te willen doen van de notulen der vorige vergadering, waaraan werd vol daan. Deze werden onveranderd vastge steld. Aan de orde kwam het voorstel van P- P. Verdegaal tot verlaging der jaarwedde van den kassier. Door den voorzitter werd dit punt ingeleid en door hem aangetoond dat de omzet van de bank is gestegen van 195.000 in 1917 tot 440.102 in 1923. En dat daardoor dan ook zeker de werk- zaamheden van den kassier belangrijk zijn uitgebreid, zoodat wanneer nu het salaris van den kassier verlaagd zou worden, dit niet getuigen zou van veel waardeering voor de taak van den kassier. Spr. ni°ei dan ook namens het Bestuur en den Kaaa van Toezicht de verklaring afleggen, dat deze niet geneigd zijn het voorstel Verde gaal te steunen. Spr geeft daarom de leden in overweging tegen dit voorstel te s fm~ men. De heer P. P. Verdegaal zegt, daar Fant Drama- vele ]e<jen tuinders en Middenstanders zich look in zeer moeilijke omstandigheden be- DE OPENLUCHTSPELEN TE HOOFDDORP. Een kijkje tijdens het toumooi. De strijd tusschen een Hollandschen en een Bourgondischen ridder. saldo op 31 Dec. 1923 204.570.47. Uit staande voorschotten op 31 Dec. 1922 141.645.80, nieuwe voorschotten in 192a 74.875, terugbetaalde voorschotten in 1923 66.518.87, totaal uitstaande voor schotten op 31 Dec. 1923 150.001.93, De Bank was op 31 Dec. 1922 aan de Centrale Bank schuldig 84.275.11, in 1923 werd ontvangen 99.212.91, in 1923 werd ged^" poneerd 131.353, zoodat op 31 Dec. 1923 de Boerenleenbank aan de centrale hank schuldig was 32.135.02. Op 31 Dec. 1922 had de Boerenleenbank van de leden >n loopende rekening een saldo te goed van 98.412.72. In 1923 werd uitgegeven aan oe leden f 59.777.84. In 1923 werd terug ont vangen 62.178.69 Saldo op 31 Dec, 1923 96.0.10.87. De verkorte balans geeft aan in actief en passief 267.961.60, in 1923 was een winst gemaakt van 1174,62, dit werd bij hqt Reservefonds gevoegd, dit 's nu groot 11,256.11. Nadat de voorzitter dank had gebracht aan de commissie voor haar bemoeiingen, sloot deze onder dank aan de leden de vergadering op de ge bruikelijke wijze, Postduiven. De Postduivenvereniging „De Blauwband" alhier hield Zondag een wedvlucht vanaf Zwijndrecht met 25 Dui ven. De duiven werden losgelaten te 10 uur. Aankomst te Lisse was als volgt: J. v. d. Lans 10.17; idem 10,34; C. Lefeber 10.36; welke hem in latere jaren van dienst kon zijn, wat dan ook in 1912 geschiedde, toen hij werd aangesteld als brievengaarder, ter wijl hij reeds eën jaar later werd benoemd als kantoorhouder van het toen gevestigde hulppostkantoor Bennebroek. Dat hij voor die taak volkomen berekend was, blijkt wel uit de waardeering van zijn hoogere superieuren en de hoogte, waar op het kantoor is opgevoerd. Het hulppostkantoor behoort tot de drukste, van geheel Nederland, Om een klein voorbeeld te geven, noemen we slechts, dat het vorige jaar 15000 post pakketten zijn verzonden En nu, in de eerste 5 maanden van 1924, reeds ruim 9000 pakketten. De zegelverkoop houdt daarmede vanzelf verband, en is voor dit kantoor, in een ge meente van 1300 zielen," buitengewoon groot. 1 44° Het aantal telefoonabonné's is van 27 tol 73 gestegen. Er is dus op dit klein-plaatsehjk kantoor wel veel werk en men staat er verstomd over, dat met zulk e-en beperkte ruimte alles zoo punctueel en regelmatig function- neert. Geen wonder dus, dat de leider van het kantoor bij de directie goed staat aange schreven. Ook de verhouding tusschen hem en het personeel, als wel van de burgerij, mag van goeden aard genoemd worden. Dat het den heer Vis op dezen dag niet aan bewijzen van sympathie en waardeering zou ontbreken, was te begrijpen. Behalve de Kerkeraad, kwam ook de di recteur van het postkantoor van Heemstede den jubilaris complimenteeren, terwijl het personeel van Heemstede en Vogelenzang Bennebroek den heer Vis een prachtige, staande klok, als bewijs van waardeering aanbood. Het was de welbekende heer Prins, brievenbesteller, die in dichtvorm, namens het personeel, zijn wenschen aan bood en daarbij het wel en wee der laatste 25 jaren van de posterij alhier op humoris tische wijze de revue liet passeeren. Het bestuur van de vereeniging Bloem bollencultuur, afdeeling Bennebroek, bood den jubilaris, naast zijne gelukwenschen, een prachtigen leuningstoel aan. Benevens eenige bloemstukken, kwamen Velen uit de burgerij den heer Vis en zijn echtgenoote dien dag feliciteeren Maandag kwamen eveneens nog velen, waaronder ook de vroegere plaatsgenoot, de heer Van Doornik, uit Huizen, den jubi laris gelukwenschen. Des avonds te 8 uur werd door de com missie uit de burgerij, waartoe de heer Baron Van Ittersum het initiatief nam, bij monde van den burgemeester het geschenk van de ingezetenen aangeboden: een gouden horloge met inscriptie, benevens een enveloppe met inhoud. Er was voor een bedrag ingeteekend als de jubilaris zeker niet had verwacht. Een en ander werd door den burge meester overhandigd met zeer toepasselijke en van waardeering getuigende woorden. De heer Vis bedankte in eenige goed ge kozen ivoorden voorzitter èn commissie èn burgerij voor dit bewijs van sympathie en zeide, dat dit geschenk hem altijd een blijde herinnering zal zijn aan dezen voor hem zoo schoonen dag, een aansporing, de bur gerij steeds ter wille te zijn. Het muziekkorps „Kupst na Arbeid" bracht, als altijd bij zulke gelegenheid, den jubileerden kantoorhouder een serenade, waaraan de voorzitter ook zijn gelukwen schen namens de vereeniging toevoegde. De heer Vis dankte ook voor deze aan aan hem gebrachte hulde en voegde er den wensch aan toe, dat „Kunst na Arbeid", onder zijn wakkeren en bekwamen direc teur, den heer Eug. H. Rap, er in moge slagen zijn vereeniging op te voeren tot een hoogte als te bereiken is. Aan alle aanwezigen werd iets aange boden., Wij zijn er van overtuigd, dat deze dag voor den heer Vis een onvergetelijke zal zijn en wenschen hem met anderen toe, dat hij nog na vele jaren met vrouw en kinderen op dezen voor hem gedenkwaardigen dag met blijde herinnering moge terugzien. School met den Bijbel. Gisteren was het 20 jaar geleden dat de school met den Bijbel door mevrouw Willink, de vrouw van Benne broek, werd gesticht en geopend. Het hoofd der school, al dien tijd, den heei Van Es, brachtt 's morgens, als herinnering en waardeering, een prachtig bloemstuk in de Bennebroeker kleuren, rood, geel, rood, aan de stichteres der school, vergezeld van een zeer waardeerende toespraak, welke attentie door de vrouwe van Bennebroek op hoogen prijs werd gesteld. Des namiddags werden de kinderen door mevrouw gertakteerd cn mochten zij spelen in de plaats, terwijl bij het naar huis gaan elk kind een souvinir als herinnering aan dezen dag mede naar huis werd gegeven. Het „Witte Kruis", B. en W. van Am sterdam stellen voor afwijzend te beschik ken op het adres van het Bestuur der af deeling Halfweg en omstreken van de Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis, houdende verzoek om financieelen steun van onze Gemeente voor het jaar 1924. Het bestuur wijst er in bedoeld adres op, dat de Afdeeling haar werkzaamheden uit strekt over een deel dezer Gemeente, n.l. Osdorp en den Grooten IJpolder. Echter is in genoemde deelen der Ge meente reeds werkzaam de afdeeling Sloten van de Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis, welke een wijkverpleegster heeft te Sloten en te Sloterdijk, en deze Vereeniging ontvangt van gemeentewege steun. Concours. De Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" alhier, behaalde in het gehouden concours te Soesterberg een eer sten prijs in de tweede afdeeling benevens een derden prijs in den eerewedstrijd. R. K. Woningbouwvereniging „St. Agatha" Deze vereeniging hield haar gewone jaar vergadering op Woensdag 28 Mei in de K.S A alhier. De voorzitter de heer C. de Vries, opent deze vergadering met den Chr. Groet, en gaf zijn tevredenheid te kennen over de flipke opkomst. Spr. deelt tevens de vergadering mede de motieven, welke het bestuur heeft genoopt, bijzondere maatregelen te moeten nemen om te voorkomen, dat deze vergadering niet door opposanten in de war kon worden gestuurd, waardoor een vruchtbare discussie onmogelijk zou zijn, wat zich van zelf op de, vereeniging zou wreken. In korte trekken schetste spr. de moeilijk heden door het bestuur ondervonden, wat vooral uit het jaarverslag van den secretaris zou blijken. Voorts memoreert spr. de „het ze" welke den laatsten tijd tegen het bestuur wordt gevoerd, waarin politiek in ruime mate naar voren is gekomen, en betreurt het vooral dat deze „hetze" gevoerd wordt door kat holieken. Spr. doet een ernstig beroep op de leden, om het bestuur in deze moeilijkheden trouw ter zijde te staan. Voorts deelt spr. mede, dat deze vergadering een weinig verlaat is, omdat het bestuur steeds wachtte op de Balans en Winst en Verliesrekening, welke op heden nog niet in het bezit is. Men meende nu niet langer te moeten wachten. De notulen wer den na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Hierna volgde het jaarverslag van den sec retaris, dat een duidelijk beeld gaf van de verrichte werkzaamheden. Uitvoerig werden de verschillende gebeurtenissen gememo reerd, en verschillende correspondenties daarop betrekking hebbende, voorgelezen. Het voorlezen en behandelen van dit verslag, wat ruim een uur in beslag nam, werd met de grootste aandacht gevolgd, en werd beloond met een dankbaar applaus. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen omtrent dit verslag werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter dankte den heer Steenvoorden voor het samenstellen en uit brengen van dit verslag, en hoopte dat de laatste zinsnede daarvan zeer spoedig in ver vulling moge gaan. Hierna werden door den voorzitter de le den in de gelegenheid gesteld, om te spreken over het beleid van het bestuur, waarvan door verschillende leden gebruik werd ge- Barometerstand 9 uur v.m.: Vooruit. 3 JUNI BERLIJN p. billioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTIANS BAZEL NEW-YORK ROME EERSTE KOERS 0.63 13.35 11.60 0.38 11.55' 70.70 45.05 36.41 47.10 2.68 11.70 LATERE KOERS maakt. De gevoerde besprekingen stonden meestal in verband met de onlangs gehouden vergadering van geroyeerde leden, en de berichten in de pers van den laatsten tijd. De vragen, welke hiermede in verband ston den, werden ter genoegen der stellers, door het bestuur beantwoord. Bij het punt „Bestuursverkiezing deelde de heer Steenvoorden mede, dat hij voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, waarop door de leden gevraagd werd om dit niet te accepteeren, maar den heer Steenvoorden bij acclamatie te benoemen. Dit werd door de vergadering met instemming begroet. De voorzitter meen de dat dit niet de goede weg was, en gaf de vergadering in overweging, tot stemming over te gaan, en meerdere candidaten naar voren te brengen. Men besloot echter een vrije stemming te houden. Het stembureau werd gevormd door de heeren Th. Leeuw en H. Schiphorst. Uit de gehouden stemming bleek, dat beide aftredenden met schier al gemeene stemmen werden herkozen. oowel de heer Steenvoorden als de heer Garsten- veld, namen hunnen benoeming aan. De voorzitter wenschte hun geluk hiermede, en hoopte dat zij, gezien het vertrouwen in hen uitgesproken, met kracht en ijver hun taak verder zullen vervullen. Hierna volgde de rondvraag, waarvan door verschillende leden gebruik werd gemaakt. De voornaamste vraag was wel eventueele Reglementswijziging. De voorzitter beloofde dit t.z.rt. met het bestuur te zullen bespreken, en de leden in de gelegenheid te stellen hiertoe over te gaan. Ook de andere vragers werden allen ten genoegen beantwoord. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat wegens royement de controlecommissie aanvulling behoeft, en werden door hem aangewezen de plaats vervangers L. Kleine en Th. Leeuw en werd als derde benoemd de heer H. Schiphorst. Voorts deed de voorzitter de toezegging, dat, wanneer de Balans en Winst- en Verlies rekening het bestuur bereikt, een vergade ring uit te schrijven, en als het kan de gelegen heid open te stellen tot Reglementswijziging. Na dank gebracht te hebben voor de flinke opkomst en voor de aangename en vrucht bare discussies, werd deze geanimeerde vergadering door den voorzitter om half 11 met den Chr. Groet gesloten. Openbare weg. Het gemeentebestuur is voornemens het weggedeelte, loopende van den Kerkweg tot de achterzijdè van het bureau openbare werken aan den openbaren dienst te onttrekken. Hiertegen kunnen bezwaren worden inge bracht, maar wij vermoeden dat waar hei hier eigenlijk een soort hofje betreft, dat reeds door een muur van der openbaren weg is afgesloten, dat er wel geen bezwaren tegen zullen ingebracht worden. Hondendressuur. Morgen zal de Honden- dresseerclub een oefening houden op haar terrein, waar eenige Amsterdamsche honden hunne prestaties zullen vertoonen. WAGEN DOOR EEN TREIN AANGE REDEN. Hedenmorgen had bij den overweg Oost- einde een ernstig ongeluk plaats. Een wa gen, bespannen met een paard, wilde den onbewaakten overweg oversteken, toen het paard gegrepen werd door een aankomen den trein. De voerman werd van den wa gen afgeslingerd, terwijl de wagen in elkaar gedrukt werd. Het paard bekwam verwon dingen. De trein had ongeveer een kwartier vertraging. Nader vernemen we nog, dat het zgn schooltreintje, dat om half acht van Aak smeer vertrekt, juist den onbewaakten spoorwegovergang, nabij de halte Oost eindt genaderd was, toen een daar in de nabij heid wonende melkrijder terugkeerde van de melkbezorging. De man merkte den trein te Iaat, waardoor paard en wagen door de trein gegrepen werden. Het paard werd ge heel vermorzeld en op slag gedood, de wa gen werd vernield. De berijder kwam er ge lukkig met slechts enkele lichte kwetsuren af. Natuurlijk was hij hevig geschrokken. Dit ongeluk, dat gelukkig nog vrij goed at- geloopen is, geeft aanleiding tot de bemer king, dat de bevolking ernstig ongerust is over de opheffing der bewaking van den overgangsweg. Ht gemeentebestuur en an dere belanghebbenden hebben reeds meer malen op de gevaarlijken toestand gewezen, echter vergeefs. Zelfs werd dezer dagen be kend, dat ook de bewaking aan den spoor wegovergang aan den Lijnder zal worden opgeheven. Dit is een der drukste verbin dingspunten, vooral ook voor auto's tusschen LeidenHaarlemAmsterdam. De bevol king begrijpt niet, wat de regeering bezielt, dit te doen. De toestanden bij de spoorweg overgangen worden daardoor hoogst gevaar lijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1