DE SPAARNEBANK HOOFDDORP. DeFeesten van den Bijz. Vrijw. Landstorm te Hoofddorp, HAARLEM. De JHaarlemsche grenswijziging. Retraite voor Heeren Yincentianen. De contracten met het P. E. N. Eindexamens. Een aanrijding. Een orgel versplinterd. BURGERLIJKE STAND. Een mooi succes bii motor- wedstrijden. VOOR DEN POLITIERECHTER. HEEMSTEDE. BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE. T reinbotsing. M De opstand in Albanië. Een schitterende dag. T)e feesten zijn een feit geworden! En wel op een schitterende, alle verwachtingen ver te boven gaande wijze. De factor, waarvan het welslagen grooten- deels afhankelijk was het weer heeft medegewerkt. Hiermee is alles gezegd. „Moge God ons een heerlijk zonnetje geven op dezen grooten dag," schreef het Comité van Uitvoering in zijn voorwoord van het programma. En dit gebed is verhoord. Blauw spande zich de wijde hemelkoepe- ling over de feestdrukte en een stralend, warm zonnetje overgoot alles met licht en leven. Hoofddorp bood reeds in den morgen een feestelijk aanzien. Een levendige drukte van fietsen, auto's en motoren en vooral van menschen, droeg de eeststemming, het echte feestgevoel tegemoet, De nationale driekleur wapperde vroolijk op het frissche briesje. Dit heerlijk zomerweer zal in tegenstelling met dat van Vrijdag dat reeds het erg ste deed vreezen wel voor een ieder een verrasing 'zijn geweest. De dag op zichzelve is een buitengewoon, een onverhoopt succes geweest. Reeds 's morgens was de publieke belang stelling groot en des middags was het groote Sportterrein totaal uitverkocht. Een vijftienduizend menschen volgden de heerlijke schouwspelen, die hun werden ge boden. We znllen echter niet verder uitweiden en een gedetailleerd verslag hier laten vol gen. Als eerste punt stond dan op het pro gramma de bezichtiging van „Schiphol", waartoe de gelegenheid door de directie der K. N. L. M. geheel belangeloos was opengesteld. De toeloop was niet alleen bevredigend, doch beloonde ook ruimschoots dit sym pathieke initiatief. De hangars en speciale werkplaatsen wa ren allen voor het publiek open— en op het terrein waren talrijke vliegtuigen opgesteld. Ond^r deskundige leiding werden eenige rondwandelingen gemaakt eft men maakte ruimschoots gebruik van de welwillend ge geven inlichtingen. Gedurende heel den tijd, dat de gelegen heid openstond van 9-1 uur was er veel publiek aanwezig. Speciale autobussen onderhielden den dienst tusschen Schiphol en het Gemeente lijk Sportterrein te Hoofddorp. Verscheidene bezoekers maakten nog van de hun geboden gelegenheid gebruik een klein vliegtochtje te maken. Om 10 uur had officieel de Opening van het Landdagterrein plaats, hetwelk niet zonder eenige cere moniën gepaard ging. Waarna om tl uur de Wedstrijden voor den Bijz. Vrijwilligen Landstorm een aanvang namen. Als eerste punt stond dan op het pro gramma vermeld: 100 meter hardloopcn. Er waren zeer vele deelnemers, die alle in series uitkwamen. In de finale kwamen de volgende per sonen in de aangegeven volgorde aan de finish: 1, M. Hamersma 12,2 sec.; 2. H. P. Vet 13 sec.; 3 J. Stam 13 sec. b. 110 M. Hindernisloopen. Ook hier waren talrijke deelnemers, die in verschillende series uitkwamen. In de finale verschenen aan de start t. T. Potgieter, 20,3 sec.: 2. H. A, Luit, 21 sec.: 3. P. G. van Annes 21.2 sec. e. Het nummer touwtrekken werd ge wonnen door een ploeg van vijf personen, wier namen we hier laten volgen A. J. M. Vlasman, T. v. d. Knyff, W. v. d. Hoorn, Th. Bosman, M. J. van Graas. d. Vpor de Korpswedstrijden (marga) waren eveneens talrijke deelnemers. 0. a. sit Volendam in de plaatslijke kleederdracht. Winnaars werden: 1. Th. Melman, 97 p. 2. G. E, v. d. Berg, p. 3. J. M. Altena, 95 p. hntusschen was het 12 uur geworden en aan verschillende sprekers werd er gelegen heid gegeven hun toespraken te houd§p. In het veld was een spreekgestoelte op gericht, waaromheen zich talrijke toehoor ders schaarden. De talrijke malen, dat er een luid applaus weerklonk, bewees wel, dat bet gesprokene de volle goedkeuring wegdroeg. Als eerste spreker betrad het podium Mr. H- Verkouteren. Rede Mr. Verkouteren. Spv. vangt zijn rede aan roet de aan haling van een bekend gezegde van Johan de Wit: „dat ons volk wel anti-militaristisch is maar dat men er, wanneer het ar op aan komt, op kan vertrouwen ais op zich zei ven". Met verschillende historische feiten uit e«« roemrijk verleden staaft spr. deze be wering. De eigenschappen van ons volk zijn: moed, doodsverachting, volharding en trouw san het /vaandel, welke eigenschappen reeds de roem waren van de Batavieren, aan wie zelfs de Romeinsche keizers hun algeheele bewaking toevertrouwden. Geduldig zijn wij en volhardend tot het «inde. En het is de strijd tegen het water, die ons zoo heeft gemaakt. Die strijd gaf ons den moed, de volharding en al de eigen schappen, waardoor Nederland zich altijd heeft onderscheiden. Wij zijn en blijven anti-militaristisch, maar slaan laten wij ons nooit. Men spreekt wel eens, dat de oorlog ver schrikkelijker is dan ooit. Dat de soldaten stelselmatig worden vergiftigd. De oorlog echter is even treurig en even verschrikkelijk als altijd. De giftgassen heb ben altijd bestaan. Wij kunnen ons echter verdedigen, Wij zijn de Grootste onder de kleine volken. En die eer zullen we handhaven. Hiermede heb ik voldaan aan het ver zoek van uwen burgemeester, den heer A. Slob, en ik verklaar dezen landdag voor geopend. Een welverdiend applaus beloonde den spreker voor zijn mooie woorden. Nog voor het applaus was verstomd, werd de kring, die zich in het gras rondom den katheder had geschaard, verbroken en be traden de ministers, Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en J. J. C. van Dijk, het veld. Met luid applaus en een driewerf hoera werden ze ontvangen. Waarna de heer L. F. Duymaer van Twist aan het woord kwam. Rede Duymaer van Twist, De kracht van een volk is zijn Eenheid, En een volk is slechts dan sterk, wanneer het zich van die Eenheid bewust is. Met deze stelling ving spr. zijn rede aan, Eendracht maakt macht en tweespalt kan slechts elke kracht verbreken', Zoo ooit geldt dit thans. De toekomst is beneveld en van alle kanten doemen moei lijkheden op. Wij moeten echter die moeilijkheden door worstelen. Er zijn talrijke meeningen, welke onmo gelijk zóó zijn te overbruggen, dat van een aaneensluiten sprake kan zijn. Echter is er een terrein, waar de Een heid mogelijk is en dat terrein is: de Na tionale Eenheid. Allen herinneren we ons nog de dagen van het Regeerings-Jubileum, die nog maar kort achter ons liggen. In alle oorden van ons land weerklonk de jubel. Ook verder is de Eenheid gebleken. Denken wij eens aan de revolutie van 1918! De tronen waggelden en de kronen rolden. Toen vooral is onze Eenheid te voorschijn gelreden. Het was in dien tijd, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm werd ingeste','. Wie zal de moeilil.heden, de offers be schrijven, die den landstormers deze op richting en vooral de instandhouding hebben gekost? Dagen van moeilijken dienst, dagen van zwaren strijd lagen achter hen. En toch was het geen dwang, die hen dreef den Troon te ondersteunen. Ze kwa men vrijwillig. Het was de liefde voor het Vaderland en het bewustzijn van hun plicht, die hen dreef. Hun aantal klom aanhoudend. Eerst een tienduizendtal waren er weldra honderd duizenden. Zoo ontstond het krachtig instituut, dat we kennen onder den naam van: Bijzondere Vrijwillige Landstorm. En thans onderscheiden we een Nationale Landstorm-Commissie met 16 gewestelijke en 1125 plaatselijke commissies, welke te zamen tellen 3793 leden, terwijl de Vrijw. Landstormers een aantal bereiken van 48596. (Luid applaus.) Als voorzitter van de Nationale Land storm-Commissie is het mij bijzonder aan genaam hier welkom te heeten: de beide Ministers. Ook alle aanwezigen dank ik voor hun komst en de Landstormers vraag ik te mo gen rekenen op hun opkomst in de ure des gevaars. Landstormers! Toont dat gij één zijt! Bid- deïl wij Gods Zegen af voor ons land, vooral in duistere tijden. Landstormers gaat voort! Uw arbeid werkt preventief en wordt gewaardeerd. Onlangs nog deed H.M. de Koningin 50.000 portretten toekomen aan de Nat. Ladstorm- Commissie, ter uitreiking aan de Landstor mers, Heil Nederland! Heil Koningin Wilhel- mina! nu ge U omringd ziet door de trouwe wacht van Neerland's edele zonen der Bijz. Vrijw. Landstorm! Een geestdriftig applaus en luid hoera-ge- roep weerklonk, terwijl Mr. L. F. Duymaer van Twist het podium verliet. Het woord was dan aan Dr. L. M. Deckers Rede Dr. Deckers. Vijftig duizend geoefende mannen staan gereed om op te trekken voor het wettelijk gezag. Offers willen zij allen brengen om de schatten van hun volk te behouden. Die schatten zijn: zijn Taal; zijn Helden; zijn Historie; Het Eigen Land en zijn Roe ping. In den breede behandelt spr. al deze on derwerpen, en staaft ze met vele historische feiten. Bij de behandeling van zijn Helden, meent spr. hieronder, naast de talrijke groote fi guren uit Neerland's Historie, de beide aan wezige Ministers te moeten rangschikken. Dat de talrijke toehoorders hiermede ac- coord gingen, bewees wel het langdurig ap plaus, dat op deze woorden volgde. Vooral over: zijn Roeping, weidde spr. breed uit. Onze historische wapenspreuk „Je Main- tiendrai", (Ik zal handhaven) moet tot het einde toe ongerept ons devies blijven. Wij kunnen en moeten ons verdedigen en we kunnen dit ook door onzen Bijz. Vrijw. En ik besluit dan ook met een: „Hulde aan onze Koningin Wilhelmina!" Een daverend applaus weerklonk en eenige stemmen hieven het „Wilhelmus van Nassouwe" aan. Nog was dit niet verstomd, toen Dr. I. H. J. de Vos het podium besteeg. Rede Dr. de Vos. Spr. opent zijn rede met mededeeüng te doen van een Sociaal-Democratische circu laire, die naar aanleiding van dit feest werd uitgegeven en waarin de Bijz. Vrijw. Land storm wordt beschuldigd van fascisme en reactie. Als met reactie hier wordt bedoeld, dat we conservatief zijn in den goeden zin van het woord, dan hebben ze gelijk, aldus spr Want behoudend in den juisten zin van het woord willen we blijven. Door de historie zijn wij Nederlandsch geworden en Nederlandsch moten we blij ven. Fascisten zijn zij, die bet leger willen tegengaan Want ze willen afbreken zonder op te bonwen. Ze kunnen slechts vernieti gen, zonder er iets nieuws voor in de plaats te geven. Spr. herinnert hierbij ook nog even aan de thans plaate hebbende Olympiaden. Een keur van Nederlandsche jonge man nen spant zich daar in, om met de beste resultaten Holland's eer op te houden. Er zullen er zijn, die voor dergelijke suc cessen de schouders ophalen. Spr. is het daarmede echter niet eens. Een succes daar, in Parijs behaald, is een nationaal, een Nederlandsch succes. Beho,udend, goed behoudend willen we zijn en blijven, eindigt spr. en wel door den Bijz. Vrijw. Landstorm. Ook deze spreker zag zich met een luid applaus beloond voor zijn begeesterende rede. Enthousiast werd 't „Wilhelmus" ingezet, dat staande en met ontbloote hoofden werd aanhoord. Hierna begon de pauze, welke van 2 uur duurde, wan welken tijd gebruik werd gemaakt om den genoodigden een lunch aan te bieden in hotel „De Beurs". De tafel was aangericht in de groote zaal en feestelijk getooid met theerozen. Mr. H. Verkouteren sprak een tafelrede uit, waarin hij de aanwezigen welkom heette en vooral de beide ministers dank zegde voor hun komst. Na de lucht werd een telegram gezonden naar H. M. de Koningin en werd op Haar welzijn gedronken. Hiermede was de Pauze geëindigd en werd overgegaan tot het tweede gedeelte van den Landdag, hetwelk werd ingezet met de Vliegdemonstraties van de Nederlandsche Militaire Escadrille, die in Augustus 1923 den eersten prijs won te Gothenburg in Zweden. De vijf vliegtuigen verschenen precies op tijd boven het terrein en de vijf vliege niers demonstreerden hun kennis op alles overtreffende wijze. Eerst werden eenige rondvluchten ge maakt in den befaamden V-vorm, waarna de machines zoo scherpe kringen maakten, dat men onwillekeurig vreesde ze en vrille te zien raken. Geen enkel incideni deed zich echter voor en een fout viel niet aan te wijzen. Daarna begon men met de looping the loop. Zoowel alle tegelijk als ieder op zijn beurt was deze demonstratie een succes. Een ooievaar, die de vliegtuigen vergezel de, deed niet onder in sierlijke glijvluchten en snelle loopings, Hoezeer het publiek deze demonstraties waardeerde, bewees wel de ovatie, dié het bracht aan de vliegeniers, toen dezen eenigen tijd later het veld betraden. Intusschen was het kwart over twee ge- dorden, de tijd, die was bepaald voor de uitreiking der prijzen, behaald bij de athletiekwedstrijden van 's morgens. Mr. L. F. Duymaer van Twist, voorziter van de Nationale Landstorm-commissie, reikte vóór de loge de prijzen uit met eeni ge toepasselijke woorden. De deelnemers (winnaars) konden alles zins tevreden zijn over hun behaalde suc cessen. De prijzen waren ruimschoots dc moeite waard. Hiermede was de landdag en het eerste deel van het programma geëindigd. Opmiddellijk werd deze opgevolgd door DE OPENLUCHTSPELEN welke om half drie begonnen. Achter op het veld was, grootsch opge zet het vooraanzicht opgericht van Ber- gen-op-Zoom, van welks torens de rood witte vlaggen wapperden. De Wouwsche Poort was nog gesloten, daar de Gouverneur den toestand niet ver trouwde, ofschoon de vijand 's-morgens was afgetrokken. Burgers en burgeressen der stad hadden zich op de wallen geschaard en tuurden uit in de verte, in dc richting, waar de vijand was verdwenen. Landstorm De Magistraat, de bevelhebber van het Garnizoen, deputaties uit den raad en vele burges en burgeressen uit de stad Bergen op Zoom wachtten de bevrijders af. In vollen ren verscheen toen een patrouil le harkebussiers, die tot vlak voor de poort doorreden. De trompetters bliezen den Prinsen- marsch, terwijl uit de poort de Prinsenvlag werd gezwaaid. Zonder eenig teeken van verstandhouding keerde de patrouille spoorslags terug. Spoedig daarop verscheen de groep van Prins Maurits mei groot gevolg en twee trompetters voorop. Vanaf den stadsmuur werden ze met een fanfare begroet, terwijl de burgers en bur geressen de stad verlieten om zich voor de poort te scharen. De Prinsenstoet reed dwars over het veld, tot voor de poort, waar de Magistraat en de Stadsbevelvoerder den Prins complimen teerden. Door dc verzamelde burgers en burgeres sen, werd het Wilhelmus keurig uitgevoerd. Nog was het gezang niet geëindigd, toen graaf Ernst van Mansfeldt, met zijn gevolg verscheen. Ook deze stoet reed door tot vóór de stadspoort, waar ze werd beroet mét een lied uit Valerius' „Gedenckclanck." De Magistraat en de Stadsbevelhebber be gaven zich daarna, vergezeld van hun hooge gasten, naar de loge, waarvoor het steekspel zou plaats hebben, dat hun werd aangebo den. Als de hooge personen gezeten waren be gon de Mei-dans, die werd uitgevoerd door een 80 meisjes, onder leiding van James Meyer en Miss Mary Crayford. De muziek was uit „phigenia in Aulis", van Gluck, on der leiding van Frans Diepenbeek. Met vele bloemen getooid, zwenkte en golfde do blanke stoet over het veld en rythmisch op de muziek bewogen, was deze dans een waar cogengenot. Trompetten schalden en in vliegenden ga lop stormden de tournooiridders op 'nun vu rige paarden hef strijdperk binnen. Een haag werd in het midden geplaatst door de schildknapen, waarna de strijd tus schen de Hollandsche en Bourgondische ridders een aanvang nam. Aanhoudend reden de paarden wild op elkaar in. terwijl de bereiders elkander met de lange speren op schild en harnas stieten. Na een vurigen strijd werd de Holland sche ridder Albrecht van Egmond overwin naar. De winnaar maakte een rondgang over het veld en had daarbij het recht zich een dame te kiezen, welke dan zou worden gekroond als de Koningin der Schoonheid en der Liefde. Deze eer viel te beurt aan mej. Hermien Slob. Door de burgers en burgeressen van Ber gen op Zoom werd zij begroet met hel lied van Bergen op Zoom, terwijl Prins Mau rits en Graaf Ernst haar kwamen compli- menteeren. Hierna volgde het pagespel der schild knapen. Een afschuwelijk drakemnonster reed het veld binnen, waaromheen de schildknapen op ongezadelde paarden rondreden en trach ten de ballen, die hun werden aangereikt door andere schildknapen, te werpen in de vier muilen van den draak Dit nummer was een allegorische voor stelling van de vier elementen der natuur. Al naar gelang de vier koppen werden getroffen, verschenen er konijnen, (als hol bewoners, symbolen der aarde) duiven, (lucht), waterstralen, (water) en vlammen (vuur.) De pages die troffen kwamen voor de loge en ontvingen lauwertakken. Hierop volgde een comisch nummer. Twee clowns op ezels voerden op hun bekende manier een riddertournooi uit. Dat* dit den lachlust der toeschouwers opwekte, Iaat zich begrijpen. Hierna volgde, wat we zouden willen noe men den clou van den middag: de Mêlee. In wilden galop stormden er geharnaste ridders met speren en zwaarden het kVijt binnen en na een wilden hordenloop, kwam het eerste samentreffen. De schok was geweldig. Geen lans bleef er bewaard. Een gevecht van man tegen man met zwaarden begon. De zwaarden beukten op schild en op harnas en we vreesden voor ongelukken, die zich gelukkig echter niet voordeden. Een der geharnasten werd uit den zadel gewipt en moest overeind worden gehol pen. In zijn zware harnas was het hem onmo gelijk hiervoor zelf te zorgen. Een der Hollandsche ridders werd over winnaar. Door Prins Maurits werd er een lauwer tak aan zijn lans gehecht, waana hij met groot gevolg een rondgang maakte over het terrein. Op den toren klonken bazuinstooten. De burgers schaarden zich tot een haag aan weerszijden van den breede# toegang naar de loge van den Prins. De vorst maakte, voorafgegaan door zijn lijfwacht en verge zeld van den maarschalk van het krijt een rondgang, waarbij zich alle gecostumeerde personages aansloten om hem uitgeleide te doen bij zijn vertrek. De ridders salueerden en de afmarsch weerklonk. Hiermede waren de feesten geëindigd. In vroolijke stemming trolc het publiek af en vleidde zich in het gras tot de al- meene picnic. Nog lang bleef het vroolijk in Hoofddorp Eenige muziekkorpsen hadden groot succes. Het is een feest geweest, hetwelk de le den van den Bijz. Vrijw. Landstorm zich nog lang zullen herinneren. Wij lezen in „De Tel." het volgende: Bij de behandeling van de staatsbegroo- ting in de Eerste Kamer heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw nogmaals toegezegd de Haarlemsche an nexatieplannen, zooveel mogelijk te zullen bespoedigen. Wij vernemen, dat verschil van meening tusschen den Minister en Ged. Staten van Noord-Holland, de afwikkeling van deze aangelegenheid zeer haaft w. traagd en dat een en ander aan cn spoedig einde nog steed9 ernstig twijfel doet rijzen. Zoowel de Minister als Ged. Staten en de gemeente Haarlem zijn van oordeel dat de gemeenten Schoten en Spaarndam geheel bij Haarlem moeten worden gevoegd. De Minister wenscht de gemeente Bloe mendaal zij het dan verkleind te laten voortbestaan, terwijl Ged. Staten deze gemeente geheel willen doen opheffen dooi toevoeging van een gedeelte aan Haarlem en van een ander deel aan Heemstede. Bloemendaal zelf heeft hiertegen ernstig bezwaar. Haarlem zou bovendien een deel van Heemstede toegevoegd krijgen, waar voor Heemstede schadeloos zou worden gesteld door het gedeelte Bloemendaal. Haarlem zou met deze oplossing wel kun nen medegaan. De Minister heeft nu nog eenige nadere inlichtingen gevraagd aan de gemeentebesturen betreffende den tc ver wachten belastingdruk in de nieuwe ge meenten en hij stelt zich voor dan zeer spoedig een beslissing te nemen in welken zin een voorstel bij de Staten-Gcneraal zal worden ingediend. Van 2124 Juni wordt in het St. Alphon- sus-retraitehuis te Amersfoort een retrate gehouden voor heeren Vincentianen. Voor deelname gelieve men zich tijdig te wenden tot de directie. In het begin van het vorig jaar noodigde de minister van waterstaat op verzoek van Ged. Staten van Noord-Holland een groot aantal gemeentebesturen uit tot het plegen van overleg omtrent een herziening van de vooroorlogsche stroomleveringscontracten, door het P. E, N. met die gemeenten gesloten Deze conferentie kon door allerlei omstan digheden nog steeds niet gehouden worden. Onlangs heeft het bestuur der afdeeling il oord-Holland van de vereeniging van Ned. gemeenten voorgesteld alsnog ongewijzigd te aanvaarden de voorstellen, welke ongev. twee jaar geleden geformuleerd werden in het overleg tusschen vertegenwoordigers van Hel P, E, N. en van de afdeeling Noord-Hol- land. Deze voorstellen betroffen bij een ko- lenprijs van 20 per ton een verhooging voor de maximale belasting tot 180 voor de eerste 50 K.W., afdalende bij verdere af name tot 85 per K.W., doch gemiddeld met meer dan 140. Voorts voor de afge nomen energie volgens een schaal van 5 "et. voor de eerste 50.000 K.W.U., afdalende tot 2.4 ct. Eindelijk j 150 per jaar en per K.W. van het hoogspanningsnet, dat de transforma- corstations, waaruit de gemeente stroom ont- vangt, onderling verbindt. In een Woensdag gehouden ledenvergade ring der afdeeling is dit bestuuursvoorstel met groote meerderheid verworpen. De Minister van O., K. en W. heeft aange wezen als gecommitteerden of plaatsvervan gend gecommitteerden bij de eindexamens in 1924 der Rijks-, gemeentelijke- en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers en onder wijzeressen in de derde Hoofdinspectie: A. G. Boes, schoolopziener in de inspectie Haar lem, tc Haarlem, secretaris; Ds. G. H, Vun- derink, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem; Mr. G. C. J. D. Kropman te A'dam; als plaatsvervangend gecommitteerde: H. B. F- Westenouen van Meeteren,schoolopziener in de inspectie Haarlem; voor de da Costa- kweekschool te Haarlem, de. Nutskweek- school te Haarlem en de Rijkskweekschool te Haarlem; verder Ir. C. van Buijsen, oud- mspecteur van het lager onderwijs te Alk- maar, secretaris; Mr. H. A. J. Kusters, te Alkmaar; G. Ch. Dun, schoolopziener in de inspectie Alkmaar, te Alkmaar; b. als plaats vervangend gecommitteerde: Ed, Rahder, schoolopziener in de inspectie Alkmaar; voor de R. K. kweekschool te Bergen (N.-H.) en de R. K. kweekschool te Beverwijk. In den lAcht van Zaterdag op Zondag om streeks 2 uur heeft er op de Amsterdam- sche vaart een aanrijding plaats gehad. hen auto, komende van Zandvoort en gaande naar Amsterdam, kwam in botsing met een draaiorgel, dal van Amsterdam af geduwd werd door een man. Aan het draaiorgel hing vooraan een lichtje. De orgeldraaier verklaarde geen auto gezien te hebben. Hij voelde plotseling een stoot tegen mond en neus, en zijn or gel werd eenige meters teruggeduwd. Hierna bemerkte hij, dat de auto zijn orgel totaal had versplinterd. Door de firma Kimman is de auto die be schadigd was weggesleept. De auto hoorde in Amsterdam thuis en werd bestuurd door een dame. Ondertrouwd: 3 lMei, J, H. de Vriend en A. Samson; 2 Juni, J. van Holland en M. Vink. Geboren: 28 Mei, 2 z. van A .B. H. Th. DevileePeterzen; z. van J. Diepeveen Wijkhuizen; d. van J. M. Graal—Lambek; 29 Mei, z, van A. DirksenOuwehand, 30 Mei, d. van H. MutsaersKunst; d, van C, M, VerbeekKollaard; 31 Mei, d. van G. M. SmitsSenten; J. M. Ko perLommerse, z,; z. van A. Kroes Mooser; z.van H. van Nieuwenhuizen Molitoor; z. van A. M. AssendelftAan de Kerk; d. van W. J, van Puttenv. d, Lely; d, van D. D, v. DuffelenHerman; 1 Juni, z. van M, v. d, Maat—Bax; z. van J. M. A. de GraaffArens; J. H. Kuijk—Bank, d. Overleden: 30 Mei, A. A. M. van Velsen, 70 jaar. Kinderhuissingel; M. M„ 12 dagèn, d. van A. Lijnzaad, Meester Joostenlaan; J. Scherpenhuijzen—De Jong, 45 jaar, P. Kiesstraat; S. Zijlstra, 63 jaar, M. van Heemskerkstraat;31 Mei, M. v, d. Bos Boon, 36 jaar, Kamperlaan; 1 Juni, J. Noordeloos, 49 jaar, G. van' Heestraat; M. van DansikErdtsieok, 87 jaar Koninginne weg. In de op Hemelvaartsdag te Hamburg ge houden snelheidswedstrijden op dc baan, heeft onze landgenoot John Moos uit Haar lem met een 2% P.K. B.S.A. den eersten prijs gewonnen over 30 K.M. en den der den prijs over 50 K.M. Diefstal. De 22-jarige loswerkman, Arend Adria- nus O. te Zaandam, die samen met J. van W., daar in den kost was. bij E., heeft op den morgen van 22 April, op de gemeen schappelijke slaapkamer, waar v. W. zijn kleeren op een stoel had hangen, uit diens broekzak een portemonnaie met ruim 20,weggenomen, die hij voor betaling van kosigeld, enz. besteedde. Tegenover v, W. ontkende beklaagde eerst, maar toen de politie de zaak kwam onderzoeken, viel hij dadelijk door de mand. Hij heeft toen binnen eenige weken bij gedeelten de geheele som vergoed en voor v. W. een nieuwe portemonnaie gekocht. Van W. spreekt dan ook ten beste voor hem en daar bekl. door gevangenisstraf zijn werk en onderdak kwijt zou geraken, over legt de Rechter met den Officier, om de ««"'den tijd te schorsen en nog verdere inlichtingen omfreftt bekl ia te winnen, Zoo geschiedt en 30 Juni zal de behande ling worden voortgezet, Beleediging. De 33-jarige Mozes O., veedrijver te Am sterdam, was op Dinsdag 18 April op bet station Purmerend vee aan 't laden en hoorde, dat zooals meer de gewoonte schijnt te zijn eenige veldwachters in het remhuisje van een nabijen wagon het laden observeerden. N verzekert bekl., dat zijn firma de grootste is op dit gebied in den lande, en dat zijn personeel nooit dieren pijnigt of mishandelt, maar toch hebben deze veld wachters eenige leden van zijn personeel al eens bekeurd voor het noodeloos pijnlijk vervoeren van vee. Beklaagde is gewaarschuwd door zijn collega d. V., die ook pas bekeurd was, op het remhuisje toegeloopen en heeft dat opengetrokken, waardoor de veldwachters op heel penibele wijze te kijk werdeii gezet. Natuurlijk ontstond er een woordenwisse ling, waarbij Mozes geroepen moet heb ben, omdat hij overtuigd was, dat de veld wachters 't speciaal op hem en zijn geloofs- genooten gemunt hadden: „Jullie vuile, smerige anti-semieten! Ik zal( je bewijzen, dat je valsche eeden aflegt!" Bekl. ontkent dit echter. De Officier heeft echter uit het verhoor de overtuiging, dat deze woorden wel de gelijk gebezigd zijn en vraagt 50 boete, subs. 20 dagen hechtenis. Beld.'s verdediger mr. Asscher, betoogt, dat het woord „anti-semiet" geen scheld woord is, maar slechts een zekere politie ke of sociale gezindheid aanduidt. En ver der heeft bekl. met de andere woorden ook den veldwachter niet willen beleedi- gen, want ze beteekenen niet, dat de veld wachter vuil is of dat de veldwachter lee- lijk is, maar ze zijn alleen epitheta „des"- ornantia bij de kwalificatie „anti-semiet'. Pleiter diskwalificeert verder de proces sen-verbaal en meent dat het tenlaste ge legde als niet bewezen kan worden be schouwd, en vraagt subs, een voorwaarde lijke straf. Na re- en dupliek veroordeelt de rechter bekl. tot 25 of 10 dagen. Brandstichting. A. W. H. en L. d. T. te Hillegom hebben bij den aannemer v. P., die tijdelijk daar woont, vroeger gewerkt en zijn daar om verschillende redenen ontslagen. Daarover gebelgd, hebben zij zich willen wreken en hebben op zekeren avond een bos stroo onder een wagen van v, P. ge legd en deze in brand gestoken, waardoor de wagen zwaar beschadigd werd tot een bedrag van 60 a 70. De Officier eischt tegen beiden 3 weken gevangenisstraf en de rechter veroordeelt hen conform dien eisch. 'n Snoeper. De 23-jarige boerenknecht J. d, V. was in den herfst bij P. de G. te Wormerveer in dienst gekomen, d. G. zette 's avonds een bus melk gereed voor den melkslijter, die ze 's morgens vroeg kwam weghalen. Nu had d. G. al eens opgemerkt, door spatten in den omtrek, dat de bus in middels wel eens moest opengemaakt wor den. Daarom stelde hij zich in den nacht van 14 Maart op den zolder verdekt op en zag toen! hoe de V. in nachtcostuum de room van de melk schepte en opdronk en daarna de bus weer met water bijvulde. Den volgenden nacht kon de veldwachter hetzelfde constateeren. Bekl. heeft naderhand berouw getoond en daarom wil de Officier clement zijn en slechts boete vragen, nl. 40 of 20 d. hechtenis. De rechter veroordeelt hem to( 20 of 10 dagen. Mooie prestatie. Op het gehouien Nationaal Concours voor Harmonie- en Fanfarecorpsen, behaalde het muziekgezel schap Harmonie „St. Michael," alhier, een eersten prijs en twee tweede prijzen. Voor deze gelegenheid zal Dinsdag 3 Juni des avonds van 8 tot 10 uur een rondgang met muziek door deze gemeente gemaakt worden. 435e NED. STAATSLOTERIJ, Trekking van Maandag 2 Juni 5e Klasse 9e Lijst, Hooge prijzen: 3880 15.000. 5184 12724 1000. 2407 4477 50U6 15875 400. T, 2235 8333 13799 15038 15205 17713 200, 3101 6308 14792 15507 20484 100. Prijzen van 70: 75 115 142 191 241 325 374 375 386 388 422 605 656 604 772 779 1316 1378 1653 1956 19SZ 2125 2200 2224 2231 2371 2435 1 2544 2646 2653 2776 2808 2819 2820 '2986 3014 3044 3096 3136 3191 3207 3397 3642 3711 37.18 3751 3761 3836 3850 3962 4208 4557 4993 5144 5230 5233 5242 5379 5485 5517 5614 5622 5627; 5654 5657 5689 5741 6023 6117 6135 6177 6462 6507 6925 7013 7101 7141 7240 7262 7492 7609 7645 7661 7816 7879 7923 7937 7969 7984 8019 8050 8224 8280 8307 8488 8525 8552 8618 8718 8754 8954 9083 9233 9276 9433 9481 95.18 9722 9786 9956 10008 10021 10032 10127 10166 10271 10411 10618 10695 10709 10879 11005 11222 11478 11550 11567 1173S 11SS7 11945 12144 12424 12442 12488 12668 12719 12751 12900 13005 13071 13102 13219 13225 13382 13462 13486 13594 13730 13995 13912 14066 14259 14328 14411 14555 14575 14663 14796 14S08 14811 14818 14829 14831 14870 15126 15168 15177 15178 15188 15378 15531 15608 15656 15683 15703 15763 15805 15837 15877 15935 16063 16131 16163 16320 16342 16444 16470 16519 16730 16894 16900 16910 17047 17218 .17309 17350 17394 17406 17545 17608 17623 17635 17766 17827 17879 17893 17997 18000 18179 18192 18316 18608 18645 18711 18798 19024 19165 19215 19288 19314 19347 19545 19651 19660 19685 19786 19848 19899 20180 20314 20341 20343 20599 20638 21032 21050 21331 21360 21477 21478 21488 21494 21693 21731 21753 22053 22149 22159 22242 22277. 22283 22326 2247Q 22871 PARIJS, 2 Juni. De sneltreinen van Amsterdam naar Parijs en van Keulen naar Parijs zijn gisteravond nabij Aulnoye (Los Berlaimont) met elkaar in botsing ge komen. Er werden geen passagiers ver wond. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 9115/w 9115/ie 6% Nederland 1923 967/8 967/8 4V, Nederland 1917 SU/4 811/, 1% N.-l. 1921 A 1015/36 1011/4 7S/S 6V2 Oude Vaart 771/3 dito Gem. Eigendom 631/2 Mij. „Nederland" 131 131 Scheepvaart-Unie 1193 U 119 Rotterd. Lloyd 114 114 139 138 Oude Boot 63 63 HolL Stoomboot 175/8 H. V, A* 4281/2 428 Java Cnltuur 309 3C8 561/, 561/, Koloniale Bank 170 171 1286/g 128 Cert Handel Mij. 1313/., 1311/, 1316/8 132 1011/a 179 178 418 4161/a 1031/,e 103 Marine comm 93/4 Vorstenlanden 163 163 Actions id. 161 162 Comp. Merc, Arg, 19i/2 191/o 100 100 333 328 277 277 Deli Batavia 2841/2' 282 Amsterdam Rubber 1221/4 1223/4 Serbadjadi 1811/2 Silau 96 95 Wai Sumatra llH/2 110 Dordtsche Petr. 3971/2 395 583/B 143 Anaconf 81 153/g 9 256 533 720 950 1171 1442 1S0O 2011 2349 2545 2753 2884 3045 3453 3827 4026 4348 4496 4872 5109 5334 5587 5742 5908 6103 6237 6547 6710 6975 7188 7512 7783 7934 8136 S 424 8640 8866 911! 9417 9584 24 259 541 727 983 1188 1456 1826 2072 2377 2573 2755 2895 3189 3542 3839 4051 4350 4581 4921 5116 5362 5621 5786 5937 6145 6365 6549 6797 7064 NIETEN: 134 139 307 543 770 995 1247 1536 1S65 2109 2480 2581 2758 456 594 79S 1062 1292 1570 1.874 2145 2498 2659 2784 158 474 606 829 1085 1344 1583 1910 159 492 638 864 1104 1364 1591 1916 2159, 2197 2503 2506 2680 2707 2807 2834 2896 2905 2943 3026 .3198 3234 3355 3360 3608 3638 3647 3651 3873 3904 3909 3914 4104 4190 4250 4267 4357 4377 4412 4444 4589 4609 4620 4696 4974 4990 5032 5094 5124 5161 5176 5272 5.368 5443 5467 5478 5645 5656 5674 5685 5825 5852 5S64 5874 5955 5600 6049 6069 6147 6149 6161 6186 6380 6412 6483 6488 6593 6629 6643 6662 6856 6879 6893 6933 7080 7084 7119 7160 72J6 7225 7365 7385 7449 7515 7529 7574 7625 7725 7790 7811 7825 7882 7885 7935 8013 8036 8066 8081 8251 8276 8281 8331 8383 8495 8557 8600 8602 8614 8660 869S 8773 8792 8825 8887 8958 8964 9056 9068 9130 9135 9240 9294 9295 9435 9467 9471 9511 9553 9642 9702 9947 9957 9980 10045 10066 10113 10140 10158 10172 10243 10367 10370 10401 10497 10511 10531 10533 10553 10565 10586 10617 10794 10933 10997 11021 11056 11171 11177 11184 11188 11219 11435 11579 12223 12226 12315 12385 12452 12460 11581 11589 11597 11608 11615 11619 11683 11720 11751 11774 11809 11849 11977 11980 12069 12074 12129 12131 12485 12489 12497 12535 12555 12567 12614 12628 12646 12683 12696 12707 12793 12801 12838 12880 12882 12896 12925 12931 12985 13001 13103 13105 13154 13162 13221 13257 13280 13332 13389 13406 13424 13580 13600 13618 13671 13744 1.3756 13768 13859 13929 13971 14058 14079 14154 14181 14234 14246 14262 14264 .14290 14292 14314 14354 14415 14458 14464 14528 1456.3 14660 14733 144743 14781 14798 14820 149.39 14941 14952 14975 15023 15044 15107 15115 15149 15160 15180 15290 15344 1536.3 15364 15368 15404 15434 15458 15467 15476 15561 15602 15668 15722 15788 15790 15800 15824 15855 15876 15909 1.5979 16009 16037 16041 16045 16052 16095 16123 16130 16193 16241 '16253 16261 16292 16315 16330 16351 16374 16408 16431 16464 16482 16509 16532 16649 16650 16715 16747 1677.3 16774 16808 16810 16871 16S91 16925 17014 17041 1707! 17117 1728.3 17306 17325 17353 17383 17403 17504 17526 17548 17610 17620 17665 17678 17705 17744 17775 17787 17820 17860 17881 17933 17938 17942 17945 17963 18102 18118 18128 18140 18221 18233 18325 18338 18380 18.381 18477 18503 18558 18612 18651 18662 18667 18672 18707 18712 18736 18754 18789 18813 18961 18962 1S993 1S995 19046 19110 19183 19203 19233 19240 19256 19257 19391 19403 19412 19415 19420 19456 19507 19541 19546 19571 19573 19580 19618 19620 19627 19639 19656 19670 19705 19735 19885 19895 19898 19917 19992 20065 20089 20105 20162 20211 20233 20248 20250 20294 20310 20315 20428 2054? 20573 20598 20662 20666 20715 20717 20724 20764 20790 20796 20859 20870 20930 20979 21004 21020 21065 21100 21117 21118 21241 21318 21468 21487 21500 21556 21567 21615 21706 21746 21820 21822 21832 21849 21917 21943 21949 21953 21979 22033 22202 22205 22211 22271 22273 22301 22361 22386 22391 22394 22521 22645 22673 22688 22693 22694 27111 22720 22810 22886 22906 22956 22978 5a Klasse 8e Lijst: 8452 met 70 m. niet; 21424 met 70 tn.z. 21434 met 70 m.«. 21146. 508 679 924 1167, 1374 1787 1046 2206 2514 2742 2868 3027 3375 3683 3990 4344 4448 4736 5107 5292 5533 5690' 5875 6092 6223 6506 6685 6962 7165 7482 7747 7920 8118 8390 8628 8842 9077 9308 9568 10030 10207 10530 10716 11173'; 11580 124S4 11639 1194Ö 12195 12591; 12729 12824 13143 13337; 1365», 13948 142410 14324 14622 14885 15097- 15279 15453 15682. '15867, 16043 16201% 16345 16503 16764 16916' 17294 17520 17689 17862 J801Ü 1S321 18536' 18675 18877 19182 19317 19466 19600 19696 19920 20219 20393 20687, 20819 21040 21366 21700 2187S 22161 22325 22657 227S9 x. met 22146. BRINDiSl, 1 Juni. Volgens alhier ontvangen berichten uit Albanië, rukken de rebellen, die 6000 man sterk zijn en ge wapend met een zeker aantal veldkanon nen en machine-geweren naar naar Tirona op. De regeering beschikt over ongeveer 3000 man, die echter als goed gewapende cn geregelde troepen beschouwd kunnen worden, terwijl de rebellen ongediscipli neerd zijn. Het opnieuw verschijnen van Zuid-Slavische en Grieksche benden bij de Albaneescbe grens wordt gevaarlijk ge acht. Gevreesd wordt, dat zij pogingen I* het werk zullen stellen om, gebruik ma kende van de onzekere toestanden in Al banië, dit land binnen te dringen. De ge zant van Amerika te Tirona heeft aange boden om den Volkénbond te verzoeken in deze kwestie te willen tusschen beiden te treden. Van beide zijden is dit aanbod geweigerd. De staat van beleg is in het Se- heele land afgekondigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2