UITERST SBLIEDE GELDBELEGGING Rente 414 tot 5 pet. De Spaarbank veor katholiek Nederland Donderdag 5 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14756 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Cecil's leuzen. UIT DEN OMfREK. HALFWEG. VOORHOUT. Ingezonden Mededeelingen a 75 cents per regel. LEIDEN. IJMUIDEN. HILLEGOM. NOORDWIJK AAN ZEE. SANTPOORT. VELSEN. ZANDVOORT. SCHOTEN. VELSEROORD. Telegraphisch Weerbericht. VELSEN. OVERVEEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. kopenhaoen. 1. Do Paters Missionarissen van Sparrendaal (Direc teur Pater Henri Haymakers) te Vught, vragen voor den AFBOUW van hun Missiehuis „BISSCHOP HAMER" te Nijmegen 2. Het Kerkbestuur van den H. Hubertus (Pastoor Alph. Lenders) te Maastricht vraagt voor den BOUW der NIEUWE KERK 3. Het Bestuur der St. Jozefsgezellen-Vereeniging te Halfweg vraagt ten behoeve van het PATRONAAT GELDEN TER LEEN, tegen een rente van 4V2 tot 5 (direct ingaande) in 3, 6 of 12 maands opzegbare losse schuldbekentenissen, welke zoo noodig ten allen tijde direct beleenbaar zijn. GROOTE OVERWAARDE - STIPTE GEHEIMHOUDING RENTE RUIM VERZEKERD. Nadere inlichtingen worden verstrek» door GRAADT VAN ROGGENSTR. 28, NIJMEGEN en aan het Bijkantoor te Haarlem Nassaulaan 18. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per Week 0.2b i*' kwartaal 3.25 ra°co per post per kwartaal bij "Ooruifbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748 Postrekening No 5970 RLEKISCHE COURANT Adverfentiên 35 cent» per regeL vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- fentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij Een der voornaamste apostelen van de Volkenbondsidee, lord Robert Cecil, beeft door de Vereenigde Staten en door verschil lende Europeesche landen een propaganda- reis gemaakt en dezen tocht besloten met het uitspreken van redevoeringen in de drie voornaamste steden van ons land. Wij heb ben daarover dezer dagen een en ander mee gedeeld. De aandacht van allen, die voor vrede door recht en arbitrage, door overleg en bestrij ding van den volkerenhaat gevoelen, van alle vrienden van den Volkenbond dus en deze zijn in ons land zeer talrijk was op de komst van Cecil gespitst. En het heeft den Britschen staatsman in ons land dan ook niet aan belangstelling ontbroken. Toch wanneer hij niet anders was dan een propagandist van den Volkenbond en niet meer te geven had gehad dan de lofre denen, welke hij in de beide eerste verga deringen te den Haag en Amsterdam op het instituut van Genève hooren liet, dan zou zijn bezoek een teleurstelling zijn geweest. Het publiek, waarvoor hij optrad en zelfs vele duizenden daarbuiten, is met den aard, de werkwijze, zelfs met de resultaten van den Volkenbond voldoende bekend. Ons van oudsher anti-militaristisch volk behoeft niet voor de Volkenbonds-idee te worden be keerd. De bezwaren tegen Wilson's schep ping zijn hier te lande juist altijd geweest, dat in den Bond de saamhoorigheid der na ties niet voldoende tot uiting kwam en de waarborgen voor een permanenten vrede te gering leken. Wat Nederland in het optre den van Cecil dan ook belang inboezemt is diens vinding van garantieverdragen. En het «telde wel eenigszins teleur, dat lord Cecil daarover in zijn twee eerste redevoeringen zoo goed als niet repte. In zijn laatste rede te Rotterdam is hij echter op dit speciale onderwerp ingegaan en we hebben nu uit zijn eigen mond een pleidooi voor die veel omstreden garantieverdragen gehoord. Onmiskenbaar maakte die rede indruk. Wanneer wij door een zóó bij uitstek des kundige hooren betoogen, dat het oorlogs gevaar voornamelijk schuilt in de bereidheid Van de volkeren voor den oorlog; dat de staande legers in aantal van manschappen al weder bijna gelijk zijn aan die in de befaam de Augustus-maand van 1914 het oorlogspad opgingen; dat de concurrentie tusschen En geland en Frankrijk, tusschen Rusland en Polen, tusschen deze laatste landen en de Balkanslaten, enz. de bestaande bewapening •leeds doet aangroeien; dat bij dat alles een nieuwe wedren in den aanbouw van oorlogs vliegtuigen is gekomen, dan voelen wij, vre delievende Nederlanders, zeker alles vóór Cecil's vermaning; tenzij deze noodlottige concurrentie wordt gestaakt door vermin dering in plaats van vermeerdering van bewapening, zullen wij binnen afzienbaren tijd opnieuw in den oorlog gedompeld wor den. In zóó verre zijn wij het eens. Maar dan komt de vraag: hoe die geleidelijke ontwa pening te bereiken? Lord Cecil heeft zijn denkbeelden daar omtrent in zijn Rotterdamsche rede nog maals uiteengezet. En in een breede, min of meer vage omschrijving lijken zij wel aan lokkelijk. Toch heeft zijn rede geen pieuwe gezichtspunten geopend en is daarmee van de bezwaren, die in verantwoordelijke krin gen hier te lande tegen de garantieverdragen bestaan, niets weggenomen. Wat toch is de leuze van Robert Cecil? De staten kunnen hun bewapening slechts verminderen, wan neer zij waarborgen hebben voor hun veilig heid. En deze waarborgen kunnen het best gegeven worden door garantieverdragen, on derlinge waarborgen, dat, in geval 'n strijd tusschen twee landen ontstaat, de Raad van den Volkenbond binnen vier dagen zal uit maken, wie de aanvaller is geweest. Van die uitspraak zal afhankelijk zijn, of de overige staten zich aan de zijde van de eene of van de andere partij in den strijd zullen moeten mengen. Zóó, in dezen scherpen vorm gesteld, ge voelt men aanstonds, welke groote gevaren er voor kleine volkeren aan garantieverdra gen verbonden zijn. Het eenige voordeel is. dat zij percentsgewijze met de grootere gesteld er komt overeenstemming op dit punt hun bewapening kunnen verminde ren. Daartegenover moeten zij een defensie macht in het leven houden zonder te weten, tegen wien deze vandaag of morgen zal moe ten worden aangewend, maar met de bijna absolute zekerheid dat dit vroeg of laat ge schieden zal. Zij zullen moeten meevechten, misschien aan het andere einde der wereld, tegen hun wil. „Dat is het risico, hetwelk zij loopen moeten, terwille van 't recht, van de goede zaak, van de handhaving van den vrede, die zulke offers wel waard is." Zeker, wanneer er inderdaad een objectief onpar tijdige rechtscollege zou bestaan, hetwelk bij een goeden, vreedzamen wil van alle andere volkeren, den verrader zou aanwijzen, die den spelbreker in de pacifieke wereld zou zijn, dan was er voor zulk een ideaal veel te zeggen. Maar zoolang in zulk een beslis- senden Raad het groote politieke spel der grootmachten nog kan worden gespeeld, doen de kleinen vborloopig verstandiger zich afzijdig te houden en voor eigen veilig heid zoo goed mogelijk te zorgen. Ondertusschen moet in de wereld zelf en in den Volkenbond de vredesidee worden ge propageerd. De Volkenbond moet versterkt Worden door toetreding van gevaarlijke grootmachten als Duitschland, Rusland en dc Vereenigde Staten. In het instituut moeten geleidelijk aan de voorrechten der groote mogendheden worden ingeperkt, opdat er een werkelijke associatie van volkeren kome op voet van gelijkheid. Uitbouw van den Vol kenbond, propageering van de vredesidee, afschuw wekken van den oorlog onder de individuen lijkt momenteel het eenige, wat een vredesvriend doen kan. In afwachting van de goede uitkomsten daarvan zich in middels maar vast van alle verdedigings middelen te ontdoen, dat lijkt zeker voor de kleine naties onverantwoordelijke on voorzichtigheid. DE BEVERWIJKSCHE AARDBEIEN TEELT Men schrijft ons: Het is een gewoonte om sprekende over een bepaalde streek deze aan te duiden met den naam van verschil lende producten of voorbrengselen. Zoo spreken wij over de koolstreek, bollen streek, kersenstreek, aardbeienstreek, enz. B'everwijksche aardbeien, dit product heeft zoo successievelijk een vermaardheid gekre gen van groote beteekenis. Was voor eiu 25-tal jaren de naam van dit artikel nog slechts in hoofdzaak bekend in Amsterdam en misschien in nog enkele groote steden van Nederland, de laatste jaren, nu dit product meer een export-artikel geworden is, voor al naar Duitschland en Engeland, is de Beverwijksche aardbei een zekere beroemd heid geworden. Het spreekt vanzelf, dat, naarmate de handel zich uitbreidt de vraag grooter werd naar deze vrucht, men zich ook meer op de teelt ging toeleggen. Zoo groot en uitgebreid is thans de cultuur dat de uit komst van deze verbouwing voor de tuin ders van Beverwijk en omstreken een le venskwestie is. Ook de naburige plaatsen hebben aan de uitbreiding van deze cultuur een werkzaam aandeel en ofschoon Bever wijk het centrale punt is van veilen en ver zenden, de teelt strekt zich thans uit on geveer over geheel Kennemerland. De uitkomst van dit bedrijf is dikwijls zeer afwisselend. Verschillende factoren werken een goede of wei ongunstige uit komst in de hand. Niet zelden gebeurt het dat een enkele nachtvorst vooral m de laat ste dagen van Mei den oogst geheel of voor een zeer groot gedeelte vernietigt. Ook is de rups een groote vijand van den aard- beienteeler. Deze insecten kunnen soms op vreeselijke wijze huishouden en meermalen is het gebeurd, dat dit kleine insect in staat is geheele velden zoo kaal te vreten dat er alleen van vrucht geen sprake is doch dat zelfs geen groen blaadje overblijft. Alle be strijdingsmiddelen, die in den loop der jaren tegen dit insect beproefd zijn, hebben tot be den nog nimmer succes gehad. Gelukkig dat voor dit jaar bedoeld insect sporadisch voorkomt, zoodat zeker voor dit jaar hieromtrent geen groote schade te ver wachten is en waar we thans in het seizoen zoover gevorderd zijn, willen wij hopen dat nachtvorsten ons ook mogen gespaard blij ven. Dan bestaat voor dit jaar alle hoop dat een overvloedige oogst mag worden ver wacht. Over het algemeen is de stand van bet ge was goed te noemen. Het prachtige wepr der laatste weken is buitengewoon bevorder lijk geweest voor den bloei en ontwikke ling der vrucht. Het is n.m. een gunstig ver schijnsel bij de meeste producten, maar voor al bij de aardbei dat de bloeitijd snel ge schiedt. Hoe sneller dit proces van bloeien en ontwikkelen der vruchten plaats heeft, boe meer kans van slagen voor een goed en gezond product. Waar dan thans de teekenen er op wijzen; dat een goede en ruime oogst kan worden verwacht, willen wij hopen dat goede vooruitzichten als belooning voor deze stoere en arbeidzame bevolking in vervulling moge gaan en dat de verwachting en hoop op een goede uitkomst niet wordt teleurgesteld, temeer niet, daar juist tengevolge van mis lukking èn van aardbeien èn van boonen- oogst de tuinders van deze streek de laatste twee jaren zoo zwaar getroffen zijn. Aangaande den handel een voorspelling te doen is natuurlijk zeer gewaagd. Bedriegen de teekenen echter niet, dan schijnt er wel kooplust te zijn en zijn sommige buitenland- sche kooplieden en firma's niet ongenegen contracten af te sluiten. Gezondheids-Commissie. Tot lid der gezondheidscommissie gezeteld te Bloeraen- daal is benoemd de heer C. Breebaart al hier, in plaats van Dr. Melchior, die voor deze functie had bedankt. Vaccinatie. -B. en W. maken bekend, dat gelegenheid zal bestaan tot koste! ^-ze vaccinatie op Woensdag 11 Juni a.s, o 11 uur in de O. L. School te Houtrakpolder, om 1 uur ten huize van dokter Melchior te Halfweg, om 3 uur ten huize van de wed. &J. de Klerk te Zuid-Schalkwijk en om 4 uur in het gymnastieklokaal van de R. K. Par School te Haarlemmerliede. Gevonden voorwerpen. Een garbadine regenjas, 2 achterlampen van auto's. Te bevragen bij de gemeente-politie. Zitdagen Gemeente-Ontvanger. Ten ge rieve van de schoolgeldplichtigen zal de Gemeente-Ontvanger voortaan eiken Maan dag van 8H9 uur in de Christel. School en eiken Dinrdag van 8 H9 uur in de R.K, School zitting houden tot het ontvangen van het verschuldigde schoolgeld. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente komt op Vrijdag 6 Juni e.k. des avonds half acht in openbare vergadering bijeen, ter afhandeling der volgende pun ten: 1. Ingekomen stukken; 2, Aanvulling voorloopige rekening 1922; 3, Oninbare nog te verhalen posten; 4. Stemming subsidie Geitenfokvereeniging; 5. Verbouw Dokters woning. Veiling, te Vogelenzang, op 4 Juni, onder Directie van Holland's Bloembollenhuis. Een dergelijke veiling hebben wij nog niet bijgewoond en wij zeggen niet te veel, als wij beweren, dat zoo iets in de streek nog nooit gepasseerd is. Er werden niet minder dan drie bunders bollen geveild, wat ruim 90.000 opbracht. Gewas best. Koop lust en belangstelling enorm groot. Hyacin then afloopende partijen per bed van 3 R, R. genoteerd: E.V.T. Geele Prins, 9; Cram. Brillant 11; King of the Yellow, 12; Flamingo, 17; Mon Tresor, 15. D.W. Mr. Fame. Sanders, 22; Bartyon, 30; Massachusetts, 12; Rev. Ewbank, 12; Clara Butt, 10; Mad. Krelage, 25; Wm. Pitt, 60; Victoire a Olievire, 44; Blue Aimable 6.50. E.R. La Victoire, 56; Moreno, 46; Gertrude, 53; Queen of the Pinks, 53; Gigauthea, 38; Lady Derby, 60. E.W. 1'Iinocence, 49; Arentine Arentse, 38; La Grandesse, 42. E.B. Schotel, 31; Grand Monarque, 32; Rente 4pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18. Zitdagen; Maandags, Woensdags, Vrij dags van 6—9 u. n.m. en Zaterdags van 59 1 u. n.m. HALFWEG ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—8% u. namiddag Grand Maïtre, 41; Bismarck, 57. E.G. City of Haarlem, 43. Rijnland. In de gehouden vereenigde vergadering van Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofdingelanden van Rijnland, werd in een openbare zitting overgegaan tot de be handeling der rekening van dat Hoogheem raadschap over het jaar 1923. Zij werd goedgekeurd in ontvangst tot een bedrag van 843724.94 in uitgaaf J 651515.10 sluitende alzoo met een batig saldo van 192209.89. De kosten van huishoudelijk bestuur bedroegen 9195.38; het bunder- geld bracht op 210831.78. De malversaties bij het Leidsche Zieken huis. Zooals reeds dezer dagen gemeld, zullen in de zitting van <le strafkamer van de Haagsche rechtbank van Donderdag 12 dezer eenige zaken behandeld worden tegen personen die verdacht worden betrokken te zijn bij malversaties, welke gepleegd zijn bij den bouw van het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Zoo is aan J. M. de Groot, architect te 's-Gravenhage, thans gedetineerd, ten laste gelegd verduistering van bout ten nadeele van den Staat der Nederlanden, welk hout hij in zijn persoonlijke dienstbetrekking tot den Staat van architect-afdeelingschef bij den dienst der onderwijsgebouwen en van inspecteur belast met met de technische lei ding van den bouw van het Academisch Zie kenhuis te Leiden onder zijn toezicht en uit dien hoofde onder zich had. Sub. is aan den bekl. ten laste gelegd, dat hij in zijn voor melde hoedanigheid door misbruik van ge zag heeft uitgelokt, dat een arbeider, die in loondienst was bij den Staat en met zijn ar beidskracht ter beschikking stond van den beklaagde, een hoeveelheid hout wederrech telijk heeft weggenomen, door aan dien ar beider daartoe opdracht te geven, althans te doen geven. Voorts is aan den beklaagde nog ten laste gelegd verduistering van anthraciet en brandhout, meermalen gepleegd; ten aanzien van dit feit is eenzelfde subsidiaire tenlas telegging uitgebracht, als met betrekking tot het eerste feit. Meer subsidiair is voor den bekl.. voor wien als verdediger zal optreden Mr. D. van Houten, voor beide feiten bovendien nog heling ten laste gelegd. Afscheidscollege van prol. dr. J. W, Mul»- ler. Prof. dr. J. W. Muller, hoogleeraar de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Leidsche Universiteit, wien op zijn verzoek tegen het eind van dezen academi- schen cursus eervol ontslag is verleend, heeft gistermiddag in het klein-auditorium der universiteit zijn afscheidscollege gegeven. Prof. Muller voerde het eerst 't woord en na o. m. zijn dankbaarheid uitgesproken te hebben voor de goede, hartelijke betrek king tot zijn studenten, waarin hij zich te Utrecht en te Leiden had mogen verheugen, eindigde spr. met de beste wenschen voor den groei en bloei der Nederlandsche philo- logie en der Leidsche Alma Mater. Na deze luid toegejuichte rede richtte de rector-Magnificus, prof. mr. H. Krabbe, een kort woord tot den scheidenden hoog leeraar, waarna prof. P. J. Blok uiting gaf aan het verlies, dat de faculteit der let teren en wijsbegeerte door het heengaan van prof. Muller lijdt. Verder voerden nog hel woord de heer Beekman namens de litt.. faculteit der Leidsche studenten; de heer J. van Ham namens de leerlingen van prof. Muller; de heer Dudok van Heel als praeses van het Lidsche studentencorps en mej. Bleuiandt van Oordt namens de Vereen, van Vrouw. Studenten. De heer Van Ham Bood prof. Muller een boekwerk aan. De wonderdokter. De rechtbank te Zut- H. J. E., 65 jaar, fabrikant te Leiden, tot 60 boete of 60 dagen hechtenis veroor deeld, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, gepleegd binnen twee ja ren sedert een vroegere veroordeeling we gens soortgelijk feit. Bekl. stond terecht in appèl van een vonnis van den kantonrechter die hem betreffende het ten laste gelegde had veroordeeld tot 2 maanden hechtenis. 350-jarig bestaan Leidsche Universiteit. Den 8sten Februari 1925 zal de Leidsche Universiteit haar 350-jarig bestaan vieren. Reeds heeft de academische senaat uit zijn midden een commissie benoemd om deze viering voor te bereiden. Opgespoord en weer verdwenen. De vermiste 17-jarige R. H. is te Haarlem door de politie aangehouden, naar hier overge bracht, aan de ouders teruggegeven en thans weer verdwenen. Woesteling. Door Z. werd aangifte ge daan, dat zijn ijskar was aangereden door een motorrijtuig, bestuurd door S., te Vet- seroord, die zonder signalen te geven was voorbijgesneld. Van de ijskar van Z. werden twee pooten vernield. Kort daarop kwam H. aangifte doen, dat ook hij was aangereden en eveneens mej. L-, uit Santpoort, de dochter van onzen wet houder, die ontvellingen aan armen en voe ten opliep en bij wie Dr. Rutten een kleine bloeduitstorting constateerde. Het rijwiel van mej. L. werd geheel vernield. Of dat heerschap ook woest gereden heeft! De politie stelt een onderzoek in. Verduistering. Aan het commissariaat, alier, is gebracht zekere M., verdacht van verduistering van een heerenrijwiel, te Wij- keroog, waarom zijn aanhouding door ren commissaris Was verzocht. Na verhoor is h>J gistermorgen ter beschikking van de justitie te Haarlem gesteld. Om werk te zoeken. Gisternacht kwa men op het politiebureau twee minderjarige personen om nachtverblijf vragen. Zij waren hier gekomen om werk te zoeken, maar niet geslaagd. De jongelui, allebei S. genaamd en wonende te Rotterdam, kregen nachtver blijf cn zijn 's morgens op transport gesteld naar hun woonplaats. Goed afgeloopen. Op de Wilhelmina- kade reden drie dames op de fiets naast elkaar. Een autobus kwam haar achterop, maar de dames konden niet zoo spoedig wegkomen, daar een melkwagen in den weg stond. De chauffeur remde uit alle macht, maar kon niet voorkomen dat een der da mes werd aangereden. Het rijwiel van deze dame werd geheel vernield; zij zelve viel vlak voor de autobus, maar deze stopte juist en voor haar liep het dus wondergoed af. Onderwijsjubilea. Voor enkele dagen schreven wij, dat op 4 Juni de heer P. J. Litjens, hoofd der R. K. M. U. L. O., alhier, zijn 40-jarig ambtsjubileum hoopte te vieren en zijn echtgenoote, Mevrouw Litjensvan der Donk tegelijkertijd haar zilveren jubi leum bij het onderwijs zou herdenken. We beloofden toen op die heuglijke gebeurtenis sen te zullen terugkomen en deze belofte gaan wij thans inlossen. De hooggeachte Jubilaris en Mevr. Litjens meenden in alle stilte en uitsluitend in huiselijken kring deze data te vieren, doch het Schoolbestuur pn de oud-leerlingen en leerlingen dachten er anders over en zoo is 4 Juni geworden een jubeldag voor heel Roomsch Hillegom. Des morgens werd in de Sint Martinus door den ZeerEerw. Heer Pastoor Krook een plechtige H. Mis opgedragen aan het een voudig, maar rijk versierde hoogaltaar, wel ke behalve door het jubileerend echtpaar en zijn familie werd bijgewoond door de leerlingen der M. U. L. O., het Kerkbestuur en vele ouders en oud-leerlingen. Het zang koor, waarvan de heer Litjens jarenlang Di recteur is, huldigde bij deze gelegenheid zijn beminden dirigent door keurige uitvoering eener meerstemmige Veni Creator en de 3 stemmige Mis van Hub. Cuypers. Na het Evangelie hield Pastoor Krook een korte toespraak naar aanleiding van de woorden van den H. Johannes Chrisostomus: „Is er wel iets grootscher dan geesten te lei den en de karakters te vormen der jonge lingen?" De gewijde redenaar wijst er op, hoe de Zaligmaker altoos zijn bijzondere liefde getoond heeft voor het onschuldige kind en de heerlijkste belooningen toezegt aan die deze in heiligheid, onschuld en deugd doet Opgroeien; hoe de Kerk het voorbeeld van den Grooten Meester altoos heeft gevolgd en alles deed en doet om de jeugd te beschermen. Wie die kunst ver staat, wordt door St. Johannes Chrisostomus hooger geacht dan schilder of beeldhouwer en zoo zal ieder begrijpen aldus de Pa stoor dat ik dit merkwaardig Jubilé niet onopgemerkt mocht laten voorbijgaan. Om wille der bescheidenheid van den heer en mevrouw Litjens wil Pastoor niet schetsen de groote verdiensten van beiden aan heel de parochie (aan heel Hilligom verslaggever) bewezen, maar wel wil spr. zeggen, dat naast het Priesterschap de grootste roeping is: te. mogen onderwijzen. Dank brengt de Pastoor aan God, dank aan dc jubilaressen en terwijl hij het H. Misoffer gaat voortzetten, vraagt hij den oud-leerlingen en allen hierbij tegenwoordig om naast hun dankgebed met hem een smeekgebed ten Hemel op te zenden, dat God de Feestelingen nog lang moge sparen. Onder de H. Mis naderden behalve de heer en mevrouw Litjens en familie alle leerlingen te hunner intentie tot de H, Ta fel, terwijl na de H. Mis een feestljed werd gezongen op de wijze van het Oostenrijksch Volkslied waarvan de woorden gemaakt •waren door een der leden van het zangkoor Van half 12—2 uur werd er ten huize van den jubilaris receptie gehouden. Ook hierbij bleek, hoe hooggeacht de heer Litjens en zijne echtgenoote zijn. Daar merkten wij op de leden van het Kerkbe stuur, de Geestelijkheid der beide Parochies, de Kapelaan van Vogelenzang namens Mgr. Zondag, hoofden van scholen, deputatie van de PI. Schoolcommissie, oud-leerlingen en ouders, zeer vele belangstellenden, oud- onderwijzers enz. enz. Namens het Kerkbe stuur werd het jubileerend echtpaar een prachtige klok met speelwerk aangeboden, namens de oud-leerlingen een zilveren thee servies met inscriptie, namens de leerlin gen der M. U. L. O. en rijk' bloemstuk, enz. Natuurlijk stroomden telegrammen, brie ven, kaartjes bij massa's binnen. Te half 5 werd den leerlingen een feestje bereid in de zaal der voormalige pastorie, aan de Mariastraat. Vermelden we nog van de 40 dienstjaren, welke de heer Litjens thans heeft, er 33 te Hillegom zijn doorgebracht, het grootste ge deelte daarvan in de dubbele functie van Hoofd der Lagere en der M. U. L. O.-school, dat mevr. Litjens mede tal van jaren aan de school van haar man heeft gearbeid; dat ge slachten door hen voor het leven zijn voor bereid en de beide echtgenooten nog steeds hun mooie, maar zware taak, met voorbeel- digen ijver en toewijding vervullen. Naast onze gelukwenschen als vertegenwoordiger der Roomsche Pers, spreken wij dan ook bo vendien den oprechten wensch uit, dat bei den nog lang voor de school en voor hun gezin mogen gespaard blijven en zij straks mede nog, eenige jaren mogen genieten van een welverdiende rust. Bij het feestje, dat dc heer en mevr, Lit jens in het patronaatsgebouw, den leerlin gen der M. U, L. O. aanboden, offreerde deze het jubileerend echtpaar een zilveren soeplepel met inscriptie. Ook kwamen gedu rende den dag nog meerdere bloemstukken in. Personalia» Tot buitengewoon bd van het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen is o.ra. benoemd dr. F. d' Hèrelle, conservator hij het insti tuut voor tropische geneeskunde van de Rijksuniversiteit te Leiden, alhier. Verkoouing Ten overstaan van de no tarissen A. Bert ling en G. Wolzak Hzn., te Haarlem werd Woensdag alhier publiek verkocht een huis met erf aan de Kalver- straat E 166 te Velseroord. Kooper werd de heer Koks te Santpoort voor 1530. De villa aan de Middendorpstraat 3 te Santpoort werd niet verkocht. Gemeenteraad. De eerstvolgende ver- gadering van den raad dezer gemeente zal gehouden worden op Dinsdag 17 .Juni a.s. des namiddags te 7 uur. Plaatsing drinkkraan. Door den heer G. P Langendijk is aan B. en W. gevraagd, of, in verband met de enorme drukte in het zomerseizoen te Wijkeroog bij den aanleg- steiger van den stoombootdienst Amster- dam—IJmuiden geen drinkkraan kan wor den geplaatst. Hierop is door B. en W. het volgende geantwoord: In het algemeen ontmoet het bij ons col lege bezwaar om van gemeentewege, op de door den heer Langendijk bedoelde plaats, een drinkkraan op te stellen, daar ook op andere plaatsen in de gemeente een zoo danige installatie wel wenschelijk wordt geacht. Het komt ons voor, dat het op den weg ligt van belanghebbenden om het wachtlo kaal van de N.V. Maatschappij „Alkmaar- Packet," na daartoe bekomen machtiging, aan de waterleiding te doen aansluiten Aan den buitenmuur zou dan een kraan met drinkbak kunnen worden bevestigd. De commissie voor gas en water bericht, dat zij de noodzakelijkheid om van ge meentewege een drinkkraan te plaatsen nabij den aanlegsteiger in Wijkeroog, niet inziet. Lichtreclame. Aan de „Turmac Mace donian Tobacco Company" te Amsterdam, is vergunning verleend tot het plaatsen van een reclame-lichtbak, aan perceel Groote Krocht 26. Collecte. Aan het Comité tot leniging van den nood van Hollanders in Duitsch land, is vergunning verleend tot het houden van een collecte op 10 September a.s. Politie. Tot tijdelijk klerk bij de poli tie voor het tijdvak van 1 Juni 1924 tot 30 Sept. d. a. v., is benoemd de heer C. L. van Somezen, thans volontair bij de politie. Standplaats rijtuigen. Aan P. J, J, van den Berg, alhier, is vergunning verleend tot het innemen van een standplaats voor ten hoogste 2 rijtuigen op het meest noordelijk gedeelte van het Stationsplein. Volksbaden. De volksbaden zullen Za- trdag 9 Juni a.s., geopend worden. Bloemendag. Het Joodsch Nationaal fonds voor land-aankoop in Palestina, heeft geen vergunning verkregen tot het houden van een bloempjesdag op Zondag 22 Juni a.s. Ingekomen personen: M. Kaiser, van Am sterdam, Boul. de Favauge 13; L. Bens- mann, van Amsterdam, Heemskerkstr. 7; J. Chr. Fehr, van Katwijk, Haltestraat 2; F. Kirchlechner, van Amsterdam, Kerkstr. 16; J. W. Casieele, van Amsterdam, Hoogeweg 65a; S. de Vos, van Amsterdam, Strandweg 2; E. Gotz, van Amsterdam, H. de Witstr. 2; Jkhr. M. D. Chr. Sandberg, van China, Brederodestraat 105; B. Bles, van Amster dam, Kostverl.str. 26; J. Wiedenhoff, van Amsterdam, Stationsplein 4; H. W. Dubois, van Amsterdam, Brederodestraat 21; S. v. Linden, idem, idem; S. J. de Vos, van den Haag, Zeestr. 47; W. N. J. Ottho, van Am sterdam, Jan Steenstraat 16; J. N. Hol- lants, van Loon op Zand, Ofranjestr. 3a; P. Masee, van Amsterdam, Hoogeweg 21; Tj. Kalff, van Amsterdam, Kostverl.str. 9; E. Bayersdorfer, van Amsterdam, Hooge weg 2; A. J. M. van Lier, van Amsterdam. Haarlemmerstraat 36; A. Becker, van Am sterdam, Hoogeweg 2; G. L. Keers, van Am sterdam, Hoogeweg 59a; H. Ganowski, van Haarlem, Kerkstr. 4. Vertrokken; A. F. G. M. Meijer, van Passage 19, naar den Haag, Copernicuslaan 53; W. Kramers, van Kostverl.str. 5 r.aar Bloemendaal, Oranje-Nassaulaan 165; B. Dadema, van Zandvoortschelaan 33a, naar Amsterdam, Baarsjesweg 162; L. M. A. van den Boogaart, van Brederodestr. 114 naar A'dam, Pretoriusplein 81; R. W. M. van den Boogaart, idem, naar Amerika, Cana da; H. F. Th. L. van den Bogaart, idem, idem; W. G. Kicher, van Duinweg 2 naar Heemstede, Willem van der Veldekade 6. Het reddingswezen. In verband met de telken jare in het badseizoen voorkomende verdrinksgevallen in badplaatsen, heeft de Nederl. bond tot het redden van drenkelin gen aan gemeentebesturen van kustplaatsen, directies van badhotels en besturen van red dingsbrigades per circulaire verzocht, op alle plaatsen aan het sttrand, waar wordt gebaad of gezwommen, dezelfde soort waarschu- wingsseinen te bezigen en daarvoor in te voeren het systeem van den heer Varekamp, badarts alhier. In het Kurhaus wordt op 21 Juni een tentoonstelling van alles wat het reddings wezen betreft, geopend. Daarbij zullen red dingsdemonstraties worden gehouden. Gemeentezaken. B. en W, stellen voor, J, A. P. Lensen eervol ontslag te verleenen als arbeider bij de gemeentereinigïng en hem te benoemen tot arbeider-koetsier bij den reinigingsdienst. Voor de benoeming van 2 leden van de Commissie van Beroep betreffende het ver leenen van wachtgeld aan gemeenteperso- neel, hebben B. en W. de volgende voor drachten opgemaakt: 1. H. de Vos, 2. J. F. H. Pruschen en 1. J. D, v. Steen, 2. A. S. F. Slisser; en voor de benoeming van plaats vervangende leden: 1. M. Huizing, 2. P. i er- dorst en 1. E. de Graaff, 2. N. Brand. B. en W. stellen voor, ontheffing der Bouwverordening te verleenen aan D. Toe poel. B. en W. vragen machtiging, om door den directeur van gemeentewerken bestek en voorwaarden, teekeningen en begrootin gen te doen maken voor den bouw van 19 arbeiders woningen achter de voormaUge school A, op het dorp door de Woning- bouwvereeniging ,,St. Bavo. Verder stellen zij voor, het betrekkelijke besluit van 9 Mei 1923 in te trekken en dat van 28 Juni 1922 te wijzigen. Aangereden. Toen de groentekar van den heer R. dezer dagen op den IJmuider straatweg stond, werd deze aangereden door een autobus, waarbij de ijzeren steun- sels van de kar vernield werden. De heer R. verzocht politiebemiddeling tot het be komen van schadevergoeding. Woingbouw. Steeds meer wordt er aan de Trompstraat gebouwd. Nu weer zal Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Vooruit. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro- logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 5 Juni. Hoogste barometerstand 763.8 m.M., te Thorshavn. Laagste barometerstand 748.0 m.M., te Haparanda. Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 Juni: Zwakke tot matigen noordelijke tot oos telijken wind, meest zwaarbewolkt, waar schijnlijk weinig of geen neerslag, iets war de heer P. Jonker te Amsterdam 5 woon huizen aan deze straat gaan bouwen. De eerste landing. Zaterdagmiddag is uit de haven van het Hoogovenbedrijf het eer ste zeeschip, de Britsche motorboot Iossi- foghu, met 2500 ton ruw ijzer via Newcastl» ar San Francisco vertrokken. De korte Zijlweg. Den oningewijde moet 't voorkomen, alsof de gemeente op den Korte Zijlweg in het trottoir een rij valkuilen heeft aangelegd. De riool kol ken, die eerst zoo netjes in den rijweg tegen den trottoirband lagen, zijn allemaal achteruit gelegd tot in het voetpad, waarin nu vier kante gaten zijn aangebracht. Nu maken we ons over ongelukken, tengevolge van 't stap pen in die kuilen niet ongerust. Men moet al ver over z'n theewater zijn, om 't gevaar van die kuilen niet te beseffen of om ze niet te kunnen ontwijken. Wie door deze oorzaak z'n enkels verstuikt, zou 'k den goeden raad willen geven zorg, dat je in 't vervolg onder je theewater blijft. En 'k behoor niet tot dat slag menschen, die des noods al de Haarlem- sche stinkgrachten zouden willen dempen, om zoodoende mogelijke „vanliktems" voor een nat pak te vrijwaren. Maar 't doel van dit schrijven is, om de gemeente voor verdere ongemotifeerde critiek te vrijwaren. Want zij, die de bedoeling van dit verleggen der rioolhoeken niet kennen, zijn al weer niet karig geweest met hun op- en aanmerkingen. Zooals ik eenige dagen geleden reeds schreef, zal de Korte Zijlweg binnenkort geëffend worden. De kuilen worden gedempt en dan wordt de weg verder behandeld op de manier van het reeds afgewerkte stuk Korte Zijlweg. Maar aangezien men dan last zou krijgen van de riooldeksels, zijn deze maar achteruit- gelegd. Deze aantasting van de gaafheid des trottoirbands willen we ons zeker gaarne getroosten terwille van een verbeterden rij weg. 5 JUNI EERSTE KOERS BERLIJN p. billiocn) 0.64 PARIJS 13.35 BRUSSEL 11.75 WEENEN 0.38 LONDEN 11.543/4 STOCKHOLM. 70.75 45— CHRI5T1AN1A 37.15 47.15 NEW-YORK 2.673/4 11.65 LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1