BINNENLANDSCH NIEUWS. Van het Hof. Vergoeding van. Kamerleden. De Rijwielbelasting. De weg-belasting. Inwisseling van zilverbons. Wijziging Motor- en Rijwielwet. Het Ruiter stand beel van Koning Willem II. Voor vreemdelingen in Frankrijk. Ned. R. K. Ver. van Handels- j reizigers „St. Christoffel." Tegen den smokkelhandel en de vervalsching van spiritualiën. Hoe is het mogelijk? Jachtwet 1923. Reorganisatie Sociale Verzekering. LUCHTVERKEER. VERKEER EN POSTERIJEN. De Ned. Spoorwegen. GEMENGD NIEUWS. Een gevaarlijk heerschap. Ernstig auto-ongeluk te Rotterdam. Kind verbrand. Een viool gestolen. Gelukkig gered. Rooklustige dieven. Brandstichting. De doodslag te Ederveen. Vergiftiging. Rapport van de Violier. Totaal vermorzeld. Kramarenko de inbreker. Valsche guldens. Vermist. V erkeersongevallen. De lamme en de blinde. Door een drijfriem gegrepen en gedood. Een hol ontdekt- STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. Visscherij. Komende met auto's van het Loo, arri veerde H. M. de Koningin-Moeder met ge volg Dinsdagmiddag omstrekes half één te Soestdijk, voor haar gewoon jaarlijks zo merverblijf aldaar. In aansluiting op het bericht omtrent het laten vervallen van 5 pet. van het salaris der Tweede Kamerleden vernemen wij nog, dat de leden van de Anti-Rev. Kamerfrac tie besloten hebben om 10 procent af te staan. (Vad.) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot heffing eener belasting op rijwielen. (Verschillende leden hadden tegen het voor stel groote, sommige overwegende bezwa-- reu. De bewering van den minister, dat het hier geldt een zakelijke belasting, die geen rekening mag houden met de draagkracht, beschouwden deze leden als een misvatting, die bovendien was losgelaten door de toe voeging van het derde lid van art. I, nou- dende vrijstelling voor hoofden van gezin nen, die voor hun beroep of bedrijf een rij wiel noodig hebben en niet in de Rijksin- komstenbelasting voor het loopende belas tingjaar zijn of worden aangeslagen. Wilde men. ondanks deze groote bezwaren, toch een rijwielbelasting, dan hadden deze leden het nog beter gevonden haar te beschouwen als een verteringsbelasting, om als zoodanig te worden opgenomen in de personeele be lasting. Bezwaar werd door andere leden gemaakt om hoofden van gezinnen vrijstelling te ver leunen. Dit geeft h.i. aanleiding tot knoeierij. Men vreesde bij de uitvoering der wet tal van moeilijkheden. Sommige leden noemden de bepaling, dat rijwielen in beslag mogen worden genomen cn bij den ontvanger gebracht moeten wor den, en dit beslag alleen kan worden opge heven tegen betaling van de maximum boete, zijnde 25, draconisch. Zij is boven dien zeer bezwaarlijk voor het platteland, waar soms uren in den omtrek geen ont vanger woont. Tn de memorie van antwoord aan de Eer- Jle Kamer betreffende de Waterstaatsbe- grooting. zegt de minister, dat de vraag, of het rijwielverkeer op wegen, waarlangs fiets paden zijn aangelegd, tot die paden moet worden beperkt, een punt van onderzoek uitmaakt. Een regeling betreffende het verkeer met zware motorrijtuigen is in bewerking. Over invoering van een heffing ten laste van weggebruikers in verband met de uitgaven die aan de wegen moeten worden besteed, wordt overleg gepleegd o.a. met de Staats- commissie-Patijn in zake het vervoer-vraag- stuk. De minister van Financiën brengt ter kennis, dat de ingetrokken zilverbons van J 2.50 (model 1915], alsmede de ingetrokken zilverbons van 1.— (model 1916) lot en met 31 December a.s. ter inwisseling kun nen worden aangeboden ten kantore van het Agentschap van het ministerie van Finan ciën te Amsterdam (Hcerengracht 344/46.) Desverlangd kunnen de bons per post aan bovenstaand adres worden gezonden, met duidelijke opgave van naam en adres van den afzender. 1 er bevordering van een spoe dige afdoening zullen de inzenders goed doen bij dc bons te voegen een behoorlijk gefrankeerd en aan hen zelf geadresseerd formulier van een postwissel, ten beloope van het bedrag der door hen ingezonden zil verbons. Uit het borenstaande blijkt, dat de ge legenheid tot inwisseling niet meer wordt opengesteld ten aanzien van de ingetrokken zilverbons van 1.—, 2.50 en 5.— van den ouden vorm (model 1914) en dat op het oogenblik nog alleen in omloop zijn de zil verbons van 1.en 2.50 van het nieuw ste type. Van de laatstbedoelde zilverbons, welke dus niet behoeven te worden inge wisseld, dragen de bons van 1.de dag- teekening van 1 Februari 1920, terwijl de bons van 2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. Tegenspraak. Hef bericht in sommige bladen, dat de sx-keizer van Duitschland te Utrecht de vergadering en den maaltijd van de Duit- sche orde Balije van Utrecht zou hebben bijgewoond, berust op misverstand. Vermoe delijk heeft men den broeder van graaf Bentinck voor den ex-keizer aangezien. Dc Tweede Kamer zal a.s. Vrijdag de eindstemming houden over de wijzigingen in de Motor- en Rijwielwet. De onthulling van het ruiterstandbeeld tan Koning Willem II op het Buitenhof te 's-Hage is uitgesteld tot September, wan neer H. M. de Koningin het standbeeld pcr- »oonlijk zal onthullen. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat sedert eenigen tijd een wijziging is gnomen in de bepalingen no pens de verplii-hte aanmelding van vreem delingen in Frankrijk. Volgens deze wijzi ging hebben buitenlanders, die Frankrijk als tourist bezoeken, twee maanden tijd om zich in het iezit te stellen eener „carte d'identité." Zoowel voor touristen als voor andere vreemdelingen is de prijs van zoodanige „carte d'identité" frs. 10. Wie de „carte d identité" niet afhaalt binnen 3 maanden na dagteekening der kennisgeving, dat hij ze kan komen in ontvangst nemen, moet dit recht opnieuw voldoen. Vreemdelingen, die in Frankrijk in dieast- betrekking gaan. moeten zich, behalve van bovenbedoelde „Carte d'identité," ook voor zien van een „extrait du registre d'imma- triculation," waarvan de prijs 3.75 is. Bij vertrek naar een andere gemeente in Frank rijk moet dit laatste stuk op het stadhuis aldaar worden afgeteekend. Te Parijs zijn de „carte d'identité" en het „extrait du régistre d immatriculalion" te verkrijgen bij de „Préfecturc de Police" (Service des Strangers), Rue de Lutèce (Cité). Begin Juli e.k. zal het 25 jaar geleden zijn, dal de grondslag werd gelegd van het orga nisatiewezen der R. K. Handelsreizigers in Nederland. De Ned. R. K, Vereeniging van Handelsreizigers „St. Christoffel" zal dit feit op bijzondere wijze herdenken door een twcedaagsche viering op 5 Juli te Rot terdam en 6 Juli te Utrecht. Te Rotterdam zullen de, thans nog in leven zijnde, oprich ters worden gehuldigd en zal in de te hou den feestvergadering, als spreker de Pater Borromeus dc Greeve O.F.M. optreden. In de te Utrecht te houden groote ot'fi- cieele feestelijke bijeenkomst spreekt dun pater prof. mag. G. de Langen Wendels O. P. hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. J r v. T-'"amel Roos schrijft in het „Maand blad tegen de Vervalsclingen": Dezer aagen bevatte het „Alg. Handels blad" een ernstige waarschuwing inzake de verontrustende cijfers van de baten, uit het gedistilleerd verkregen, waarbij geconsta teerd werd dat deze o.a. voor de eerste|vier maanden wederom IV, millioen beneden de raming gebleven waren. En de oorzaak hier van behoeft men niet te zoeken in een toe neming van onthouding, doch helaas in een schrikbarende van dag tot dag toenemende fraude, d.w.z. smokkelhandel en clandestiene distilleerderijen. Wij willen van ons standpunt niet zoozeer den nadruk leggen op de groote schade aan de schatkist toegebracht hoe belangrijk ook doch ons bepalen tot het aanwijzen van de groote gevaren, die de publieke gezond heid loopt, door het niet beteugelen van het gezegde kwaad. In de eerste plaats is het duidelijk, dat de duizenden liters spiritualiën die via de Duit- sche en Belgische grenzen èn onze zeekust gesmokkeld worden, tot de minderwaardigen gerekend moeten worden en dus de schade lijke stoffen bevatten, die door een behoor lijke rectificeering verwijderd worden. Waar verder blijkt dat reeds honderden toestelletjes voor het clandestien stoken van alcohol in de huishouding in den handel zij gebracht, daar is een krachtig ingrijpen van de overheid beslist dringend geboden en zot de een Re geering, die de zaken aldus liel voortgaan, zich o.i. schuldig maken aan ketjverwaar- loozen van haar eersten plicht, n.l. het waken voor de publieke gezondheid. Wij vragen nu waar komen al die toe stelletjes voor het clandestien distilleeren vandaan Kunnen politie, recherche en kommiezen gezamenlijk daar niet achten komen Worden de toestellen uit het buiten land ingevoerd of hier te lande door glas blazerijen vervaardigd en door instrument handelaren aan den man gebracht Weten de verbruikers van deze eigenge maakte alcoholische dranken wel, dat zij hunne gezondheid ernstig benadeelen door het gebruik hunner fabrikaten, die alle scha delijke onzuiverheden, bij de gisting ontstaan bevatten Wie met de vreeselijke physiologische ver woestingen, teweeg gebracht door het ge bruik van sterk foezel- en andere hoogere alcoholen bevattende dranken bekend is, en dus weet, dat allerlei zenuwziekten en zelfs krankzinnigheid de gevolgen kunnen zijn, mag zich wel tweemaal bedenken alvorens hij behalve een dief van belasting-gelden, een gewetenlooze knoeier is. Waar de smokkelhandel zóó enorm toe genomen is, en dus ook het gebruik en mis bruik van spiritualiën, terwijl de belasting gelden verminderen, is onze meening, dat bij een zelfs belangrijke verlaging der belas tingen, de schatkist geen nadeel zoude onder vinden, terwijl de publieke opinie niet langer ernstig benadeeld zoude worden door het clandestien invoeren of bereiden van zeer schadelijke brouwsels. Wil onze Regeering de hooge belasting blijven heffen, dan rust op haar ook de dure plicht om het toezicht zij het ook kostbaar, desnoods met behulp der militaire macht waar 't zulke ernstige volksvijanden als bedrog en vervalsching geldt zoodanig te verscher pen, dat fraude tot de zeldzaamheden gaat behooren. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer over de begrooting voor de Poste rijen 1924 deelt Minister van Swaay mede, dat in 1921 f 173.000.000 aan postwissels is ingezonden, waarvan f 25.000 niet is geind en aan de Staatskas ten goede gekomen. Aan het voorloopig verslag (Eerste Kamer) op het wetsontwerp inzake wijziging van en kele artikelen der Jachtwet 1923 is het vol gende ontleend Enkele leden spraken er hun verwondering over uit, dat dit ontwerp niet beter voorbe reid bij de Staten-Generaal is ingediend. Sommige leden vestigden de aandacht op enkele volgens hen gewenschte wijzigingen. Men zou in art. 13, lid 2, duidelijk willen be palen, dat de voorzitter van de daar genoem de jachtacten ook meer dan een schietgeweer voorhanden mag hebben, terwijl dit recht ver* valt voor den bezitter van een kleine jacht- acte tot het vangen van waterwild met netten, Andere leden meenden, dat het eerstbedoel de reeds thans in het artikel staat te lezen. Hoewel art. 39, 3e lid, bepaalt, dat wild bij in of doortcer gedekt wordt door een buiten- landsch paspoort, merkte men op, dat deze be paling in de practijk geen toepassing vindt. In strijd met den geest der wet werd geacht, dat door de beperkte redactie van art. 120 van kracht blijven overeenkomsten, vóór het in werking treden der wet gesloten, waarbij de grondeigenaar zich bij afs.luiting het recht van het bemachtigen van schadelijk gedierte voorbehoudt. Men achtte het beter, dat de jacht op een den pas in September zal worden geopend, omdat in Augustus de jonge eevlen nog niet volwassen zijn. Men meldt aan de N. Crt., dat de sociale verzekering in dier voege zal georganiseerd worden, dat de ziekte-, ongevallen- en inva liditeitsverzekering zal omvatten alle perso nen di« in dienstbetrekking arbeid verrich ten. De ziekte- en ongevallenverzekering wor den in zooverre tot één verzekering samen gevat, dat dezelfde risicodrager het risico draagt van beide verzekeringen. De ziekte verzekering wordt evenals de ongevallen verzekering, een collectieve verzekering, Als risicodrager van deze beide verzeke ringen komt in de eerste plaats de bedrijfs- vereeniging, in het leven geroepen door de samenwerking van werkgevers- en arbeiders organisaties, in aanmerking. Ongeorganiseerde werkgevers kunnen hun personeel verzekeren bij het overheids orgaan. De geneeskundige hulp blijft buiten de verplichte ziekteverzekering. Het zieken fonds zorgt ook voor de gewone geneeskun dige behandeling van een ongeval, voor zoo ver deze door den huisarts verstrekt wordt, daarentegen blijft chirurgische hulp geschie den voor rekening van het risicodragend orgaan. De thans bestaande medische dienst der Rijksverzekeringsbank wordt losgemaakt van deze verzekeringsinstelling en met andere medische rijksdiensten vereenigd tot één me- dischen dienst. Verder zal er nog komen een eenheids premie terwijl de rente varieerend zal zijn naar gelang van het aantal regelmatig betaal de premies. Als regel zal de premie in geld betaald worden, terwijl de vereffening der rentekaarten vereenvoudigd zal worden. Toegelaten zal worden de verzekering te sluiten bij een erkend fonds, dat de noodige waarborgen biedt. Aan deze fondsen zal ook een evenredig aandeel worden gegeven in de Staatsbij- drage voor den overgangstijd, mits dc premie niet lager zij dan bij het overheidsorgaan. De Overheidsorganen, Rijksverzekerings- j bank en Raden van Arbeid zullen op eenvou- dige leest geschoeid worden, terwijl daar- j naast zal komen een verzekeringsraad, sa- mengesteld uil de vertegenwoordigers van werkgevers en arbeiderscentrales, aan wel ken raad het toezicht op de bedrijfsvereeni- gingen en Rijksverzekeringsbank wordt op gedragen. UITBRRE1DING VAN ONS LUCHTVERKEER. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kan- toor: Den 2en Juni zijn drie nieuwe luchtver- bindingen op en over ons land geopend. Dc Société Générale des Transports Aériens Farman opende een dagelijkschen dienst ParijsBrusselAmsterdam, welke zij zal exploiteeren naast den tweemaal dagelijk schen dienst der K. L. M. AmsterdamRot terdamParijs. Deze tweemaal dagelijkschc dienst der K. L. M. is eveneens geopend, zoodat er thans driemaal per dag vliegtui gen in beide richtingen het luchtverkeer tusschen Nederland en Frankrijk onderhou den. Voorts opende gisteren de Imperial Air ways Ltd., en de Dcutschcr Aero Lloyd een gemeenschappelijke luchtlijn LondenAm sterdamHannoverBerlijn. Er bestaat dus, daar ook dc K. L. M. op Londen vliegt, twee maal dagelijks een verbinding per vliegtuig tusschen Engeland en Nederland en eenmaal per dag tusschen AmsterdamHannover en Berlijn. In dit verband zij nog herinnerd aan de K. L. M.-lijn op Hamburg en Kopenhagen en aan de Belgische lijn Rotterdam-Brussel Straatsburg, welke voorshands alleen nog goederen vervoert, in afwachting van de le vering harer groote passagiersvliegtuigen. Uit een en ander blijkt, welk een belang rijk middelpunt van het wereldluchtverkeer ons land geworden is, dank zij den rusteloo- zen ijver der K. L. M. en de met haar sa menwerkende buitenlandsche maatschap pijen. De Minister van Waterstaat is van mee ning, dat, indien dc ontvangsten niet te genvallen, tegen 1 Juli 1925 een ongeveer sluitende rekening bij dc Ned. Spoorwegen niet is uitgesloten. De politie te Oldenzaai arresteerde Zondag nacht een Duitscher, Erich Wolter uit Juter- bosch bij Berlijn, zonder papieren, doch in het bezit van een geladen revolver, 25 scherpe patronen, drie dolkmessen, vier oopers, twee zaklantaarns, vijlen en andere inbrekerswerktuigen. Hij is naar Almelo ge transporteerd. Maandagavond omstreeks zeven uur stak juffrouw E. V., met het ongeveer 12-jarig dochtertje van mevr. de weduwe I. R. van L. uit de Rochussenstraat te Rotterdam bij wie zij inwoont, ter hoogte van de Gouverne mentstraat, den Nieuwen Vinnenweg over. Tegelijkertijd kwam een personenauto, rij dende op het Sterrebosch te Schiedam, be stuurd door den chauffeur C. G. D., uit de richting Delfshaven aangereden en overreed de juffrouw en het kind toen zij zich midden in de straat bevonden. Juffrouw E. V., die een der wielen over hals en buik kreeg, was bij aankomst in het ziekenhuis reeds over leden, terwijl het 12-jarig dochtertje van me vrouw de wed. I. R. van L. met een gebroken dijbeen en inwendige kwetsuren ter verple ging is opgenomen. Op de auto is voorloopig beslag gelegd. Maandag is door onbekende oorzaak de boerderij van de familie Grosling te Zwarte- meer (gem. Emmen) afgebrand. De ouders waren met twee zoons naar de kerk. Twee kinderen, van zes en één jaar, waren thuis- gelaten. Het jongste kind is verbrand. Van het vee is een pink gered, doch een koe en drei geiten kwamen om. In de Oranje Nassaulaan te Amsterdam vermisten de bewoners van een beneden huis een Camillo-viool, die door hen geschat wordt op een waarde van f 2000. Zij hadden de woning eenigen tijd alleen gelaten en de vensters niet gesloten. De Durgerdammer visschers E. Porsius en zijn beide zoons bevonden zich Zondag middag nabij Muiderberg op de Zuiderzee, toen de botter R. D. 8 tegen den bodem lek stiet en al spoedig ging zinken. Toen dit te Durgerdam bekend werd, zeilden een aan tal visschers met twee botters naar Muiden- berg. Zij spanden een zeil onder het lekke vaartuig door en namen dit al pompende op sleeptouw, zoodat de doornatte schipbreuke lingen des avonds om 11 uur behouden thuis kwamen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het sigarenmagazijn van den heer M. te Renkum. Een groot aantal doozen sigaretten en andere rookartikelen is ontvreemd. De Renkumsche politie heeft in verband hiermede een 22-jarigen en een 24-jarigen inwoner van Wageningen aangehouden. Zij hebben bekend de inbraak te hebben gepleegd. Denzelfden nacht is eveneens ingebroken in een perceel van den heer Z. te Doorwerth. De daders verschaften zich toegang door het stuk slaan van een ruit. Hier is echter niets ontvreemd. Donderdagmorgen werd een begin van brand ontdekt in het groote emballagelokaal van het veilingsgebouw „Bloemenlust" te Aalsmeer. Een door de rijkspolitie ingesteld onderzoek wees uit, dat hier moedwilligheid in het spel was en leidde tot arrestatie van den vermoedelijken dader J. B., alhier. De toestand van den dader ernstig. Uit Ede wordt gemeld De jongen in Ederveen, die Vrijdagmorgen het 18-jarige meisje Rika Vlastuin doodschoot, schijnt meermalen blijk te hebben gegeven, dat hij niet wel bij het hoofd was. Hij kon niet heb ben dat het meisje met andere jongens om ging of sprak, terwijl hij haar meermalen met liefdesbetuigingen waarvan zij niet gediend was, lastig viel. Waarschijnlijk was er Hemel vaartsdag weer iets gepasseerd, dat hem niet aai st nd. Met een revolver gewapend is^ hij 's ochtends naar haar huis gegaan. Buiten heeft hij tegen haar broertjes gezegd ik ga eens met Rika praten. Hij vond haar alleen thuis en schoot haar neer. De dader is thans na zijn poging tot zelf moord naar het ziekenhuis te Arnhem over gebracht, Zijn toestand is zeer ernstig. Naar het hospitaal te Kerkrade is over gebracht de heer van W. aldaar, die dc vorige week, na het eten van vleesch, ern stig ziek werd. Dr. Donders constateerde vergiftiging. Ook de andere huisgenooten werden ziek. De Katholieke Kunstkring De Violier heeft bij monde van een studiecommissie, gepresideerd door Frank Luns, een rapport uitgebracht over het onderwijs in de algemee- ne aesthetica aan de inrichtingen van middel baar en hooger onderwijs. De voorzitter van het Violierbestuur, Ed. Brom, geeft het rapport een voorwoord, waarin hij nadruk legt op het cultureel be lang van aesthetica op het leerplan. Onder deze algemeene aesthetica verstaat de com missie het bijbrengen aan de leerlingen van meer begrip van en belangstelling voor de schoonheid in de verschillende kunstuitingen, daardoor de kunstgevoeligheid te ontwikke len, evenals het onderscheidingsvermogen en de juiste beoordeeling. Dit kan worden bereikt door de schoonheidsleer en de al gemeene kunstgeschiedenis in cultuur-histo risch verband. Onderverdeelend komt de commissie tot de punten grondslagen, schoonheidsleer, het kunstwerk, de kunste naar, de kunstzin en de oorsprong der kun sten. Een schematische indeeling sluit hierbij aan. Voorts bespreekt het rapport de wen- schelijke onderwijsmethode (weinig cijfers en dor feitenmateriaal, maar begrip en inzicht, versterken van instuïtie en gevoel), het ma teriaal (platen, voorwerpen, projectie, mu- seumbezoek, bibliografische gegevens en muzikale illustraties), de onderwijsinrich tingen (U.L.O.-scholen, H.B.S. met 3- en 5-j. cursus, lycea, gymnasia, kweekscholen en groot-seminaria), leerkrachten (wijsbe geerte op aesthetischen grondslag, alg. ge schiedenis, alg. letterkunde, geschiedenis der beeldende kunsten, muziekgeschiedenis, tooneelgeschiedenis en bibliografie en schema van les-indeeling. Dit schema is zeer uitvoerig uitgewerkt. Ten slotte maakt het rapport algemeene opmerkingen men hoede zich voor een te diep indringen in de wijsbegeerte, in plaats van rijk feitenmateriaal voor zichzelf te laten spreken, enz- De commissie concludeert, dat kunstenaars en paedagogen zullen moeten samenwerken. Vrijdagmorgen omstreeks 8 uur is te Amsterdam een zeer ernstig ongeluk gebeurd op de Stadhouderskade nabij de Frans Hals straat. Een jongen, naar schatting ongeveer 18 jaar oud, sprong tegen den opstaanden wand van een langzaam rijdenden vrachtwa gen. Nauwelijks had hij houvast of hij werd naar beneden getrokken, vermoedelijk door dat een zijner beenen gegrepen werd door den overbrengingsketting. Hij moest loslaten, viel en zijn hoofd kwam onder 't zware achterwiel terecht. Het werd totaal vermorzeld. Per autobrancard werd zijn lijk overge bracht naar het Wilhelminagasthuis. De iden titeit van het slachtoffer is nog niet vastge steld. Zaterdag j.l. werd ten huize van de markie zin De Mun te Parijs een insluiper gearres- steera, die juist zijn slag wilde slaan. Het heerschap, Kramarenko genaamd, werd ge fouilleerd en men vond op hem een eerste klas inbrekersuitrusting. Een en ander, in verband met het zeer gedistingeerde uiterlijk van den misdadiger, liet bevroeden, dat men hier te doen had met een gegoed en aanzien lijk vreemdeling. Werkelijk bleek ook, dat de man tot de voornaamste kooplieden van zijn vaderstad, Constantinopel, had behoord en de beschik king had gehad over een groot fortuin. Maar zijn zaken begonnen achteruit te gaan, toen het Kemalistisch regiem een aanvang nam. Ten slotte was hij genoodzaakt, zijn zaak te sluiten, waarna hij met 200.000 francs op zak den Orient-Axpress naar Parijs had genomen zijn vrouw zonder middelen van bestaan in Stamboel achterlatend. Hij nam te Parijs zijn intrek in een der duurste hotels aan de Champs-Elysées. Het leventje, dat hij leidde, was echter zoo kost baar, dat zijn twee ton weldra tot een simpele 10.000 francs waren geslonken. Toen kwam de idee bij hem op, zich als gauwdief te „ves tigen". Snel verschafte hij zich een complete inbrekersuitrusting, en ging op pad. Zijn succes schijnt niet in evenredigheid geweest te zijn met de talrijkheid zijner pogingen. Al thans in 150 woningen heeft hij ingebroken of is hij ingeslopen, en bij huiszoeking vond men al heel weinig activa aanwezig. Wel wa ren er nuttige instrumenten om edele meta len te smelten, voorts diamantweegschalen enz- r- De groote koopman „en deconfiture is met alle hoffelijkheid opgesloten. Herhaaldelijk worden den laatsten tijd te Gouda bij de politie valsche guldens, alle van het jaartal 1923 voorzien, gedeponeerd, vermoed wordt dat de „fabrikant" in den omtrek der stad huist. Sinds Zaterdag j.l. is de 30-jarige L. Smeets, aanlegger van mozaïekvloeren en woonachtig te Meerssen, vermist. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Te Borgharen zijn althans kleeren van hem aan den Maasoever gevonden. S. was verloofd en zou dezer dagen in het huwelijk treden. Zondagmiddag vond een automobilist uit Leeuwarden in een droge sloot in het bosch te Beesterzwaag een man in bewusteloozen toestand. Een eind verder lag het wrak van een motorfiets. De autobestuurder haalde een dokter en verdere hulp uit Beester zwaag. De bewusteïooze bleek te zijn de zoon van den brievengaarder Schroor uit Beesterzwaag. Voorloopig werden een schedelbreuk en arm- en beenfracturen geconstateerd. De ongelukkige is per brancard naar het Zie kenhuis vervoerd. In de Keizerstraat te Rotterdam stonden, zooals gewoonlijk Zondagsmiddags, dicht bij elkaar twee bedelaars De één droeg een bordje: gedenkt den armen blinde," terwijl de ander het medelijden van de goe-ge- meente trachtte op te wekken door de aan- 1 kendiging dat hij lam was. Des avonds werden de duiten bij elkaar gelegd en werd de winst gedeeld, 't Scheen echter, dat de compagnons elkaar niet ver trouwden, want gistermiddag toen de lamme een geldstukje ontving, was de blinde erg nieuwsgierig te weten, welke waarde dit vertegenwoordigde. 'tWas maar een vent, zei de lamme. Dat lieg je, 't was een kwartje, riep de „blinde" woedend, ik heb het duidelijk gezien. De lamme liet het hierbij niet zitten en wilde met zijn krukken den blinde te lijf, er ontstond een vechtpartij, waaraan de po litie een einde moest maken. In het politie bureau werd het tweetal achter slot en grendel gezet. Dinsdagmorgen omstreeks 8 uur is te Loosduinen de houtbewerker Van Alphen, werkzaam aan de kistenfabriek der N. V. Zoeteman en de Haan, op den Nieuwen- weg, door een drijfriem gegrepen, met het gevolg, dat hem een arm en een been wer den afgereten. Bovendien werd zijn borst kas geheel ingedrukt. De dood trad onmid dellijk in. De man laat een vrouw met 7 jeugdige kinderen achter. Op de heide tusschen Huizen en Naar- den is rechts van den tol onder een luik een onderaardsch vertrek ontdekt, waarin o.a. werden aangetroffen eenige banken, een stuk kaars, een vilten hoed en een stuk gordijn, waarop een doodshoofd; wie in dit hol woonde is tot heden niet opgehel derd.. BiNNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangek. 3 Juni Stella st. Raumo. Euterpe st. Bordeaux. Vertrokken, 3 Juni. Labor st. Duinkerken. Wind N.-W. MAASSLUIS. Aangekomen 3 Juni: Elsa v. Kotka. Imatra v. San Lorenzo n. Gothen burg om te bunkeren. Alf v. Narvik. Fries land v. Immingham. Malmangé v. Tampico. Gotha v. Gothenburg. Stavely v. Huil. Van de ^.r>^;gvisscherij M.A. 68, met 20 last haring. Vertrokken Marsella n. Noordzee op proeftocht. Stad Zwolle n. New Castle. Rheinhardt L. M. Russ n. Dalsbruck. Capi- taine Crommelin n. New Castle. Balder n. Norköping. Erusa Mendi n. New Castle. Crakewood n. New Castle. Largo n. New Castle. Randfontein n. Antwerpen. Flens burg n. Wabana. Brunhilde n. Gefle. Res Nova, tjalk n. Hernösand. Wind Noord-West. MAASSLUIS. Aangek. 3 Juni. Imber, st. Manchester, Ceres, st. A'dam. Am. L'Her- mite, st. Duinkerken. Horncap, st. Bayres Algenib. st. Narvik. Archangel, st. Har wich. Iris. st. Bremen. Patria. st. Batavia. Nieuw Amsterdam, st. New York, Frinton, st. Harwich. Batavier II, st. Londen. Vertrokken Listrac n. Havre. St. George n. Harwich. 3 Juni: Thysa n. New Castle. Crafford Hall n. Kurrachee. Ormuz n. Tameshaven. Cromer n. Harwich. Schokland n. Grange mouth. Paddington n. Barry. Torto n. New Castle. Penrydd n. Middlesbro. Salland n. Buenos Ayres. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. AGAMEMNON (K.N.S.M.) 2/6 v. Algiers n. Volo. AMOR (K.N.S.M.) 2/6 v. A'dan te Piraeus. BREDA (W.I.M.) 2/6 v. Chili te Liverpool. CERES (K.N.S.M.) 3/6 v. A'dam te R'dam. CELEBES ((Nederl.) thuisreis p. 2/6 Perim. DEUCALION (K. N. S. M.) 30/5 v. Sainos te Smyrna. EEMDIJK (H. A. L.) 2/6 v. Astoria n. R'dam. EUTERPE (K. N. S. M.) Bordeaux-A'dam p. 2/6 Dungeness. FLANDRIA (H. Lloyd) uitreis 2/6 van Rio Janeiro. HEEMSKERK (H. O. Afr. lijn) thuisreis 31/5 v. Marseille n. Palamos. HAARLEM (W. I. M. 1/6 Curacao n. Cristobal. IRIS (K. N. S. M. 2/6 v. Dantzig n. A'dam. ALBIREO (H. W. Afr. lijn) 31/5 v. Duala n. Kribi. ALMELO (W. I. M. 2/6 v. Valparaiso te Talcahuano. ALGORAB (R. Z. A. lijn) thuisreis 1/6 v. Bahia. AMERSFOORT (W. I. M. 2/5 v. Callao n. Chili. BATJAN (Nederl.) thuisreis 31/5 v. Singa pore. BORNEO (Nederl.) uitreis p. 1/6 Perim. BENNEKOM (W. I. M. 31/5 v. Corral te Mexillones. BOETON (H. O. A. lijn) uitreis 3/6 v. Hamburg. BILDERDIJK (H. A. L.) 2/6 v. Newport News n. R'dam. DJOCJA (H. W. Afr. lijn) 2/6 v. Hamb. DINTELDIJK (H. A. L.) Pacific-R'dam 1/6 v. San Pedro. EUTERPE (K. N. S. M.) 3/6 v. Bordeaux te A'dam. GOENTOER (R. Llod) thuisreis p. 2/6 Suez. INSULINDE (R. Llod) uitreis 2/6 te Bela- wan. JAN PIETERSZ COEN (Nederl.) uit reis 3/6 te Genua. KEDOE (R. Lloyd) uitreis p. 2/6 Oues- sant. KONGEAU (H. O. Afr. lijn) uitreis 2/6 te Zanzibar. KARIMATA (Nederl. 2/6 v. A'dam te Car diff. MACHAON (Oceaan) Yokohama-R'dam p. 2/6 Gibraltar. MADIOEN (H. O. Afr. lijn thuisreis p. 3/6 Vlissingen 9an Antwerpen. NIAS (Nederl.) uitreis 31/5 v. Belawan. NEPTUNUS (K. N. S. M.) 2/6 v. Cadix n. Melilla. OLDEKERK (H. O. A. lijn) uitreis 2/6 te Port Said. OOSTKERK (H. O. A. lijn) thuisreis 2/6 v. Sabang. RANDFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) 3/6 v. R'dam te Antwerpen- SALAWATI (Nederl. 31/5 v. Singapore n. Batavia. SALEIER (Nederl.) thuisreis 3/6 te Havre. TJERIMAL (R. Lloyd) uitreis 3/6 v. Sout hampton. TABANAN (R. Lloyd) thuisreis 2/6 v. Sa- bang. YANG TSZE (Java-New York lijn) ew York-Java p. 3/6 Perim. IJSELDIJK (H. Austr. lijn) uitreis 31/5 v. Adelaide. OUDEWATER. Veiling van 3 Juni 1924. Eieren. Aanvoer 2500, prijs 5.505,80 p, 100 100 stuks; eendeieren 4.70; boter 71 85 ets. ROELOFARENDSVEEN, 4 Juni. Kropsla van 10—40 ct. pér 100 stuks; aardbeien I van 1523 ct., idem II van 10{4 cf per doosje; idem I van 7080, idem II van 5570 ct. per Kg.; peulen van 6.306.5C per zaa van 10 Kg. GOUDA, 4 Juni, Coöp Tuiniersvcreeni- ging „Gouda en Omstreken". Bloemkool I 16.20—31.50; idem II 11.60—22.50, idem 4.20—15.10, idem uitschot 1.506; kom kommers I 2633, idem II 20.1024.10, idem III 1518; idem gele 1428; krop sla 0.200.70 per 100 stuks; postelein 5.408.90; spinazie 0.6010,90; zuring f 5; peulen 7185 per 100 Kg.; wortelen 11—18.20, idem sprot 2.80—9.80; ra barber 1.503.90; radijs 23.60; raap stelen 0.50; selderie 1.603.10, peterse lie 2.10—4.10; sjalotten 0.30—4 per 10C bos; aardbeien 0.580.69 per pond; eieren 5.50—5.90 per 100 stuks. BEVERWIJK, 4 Juni. R.-K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland Spinazie 0.901.55 per kist; sla 0.752 per 100; asperge le soort 6075 ct., idem blauwe 40—52 ct., raapstelen 24 ct.; rabarber 37 ct.; radijs 23 ct., selderie 5 ct,; prei 1520 ct.; uien 45 ct. per bos; postelein 3640 ct per ben; aardbeien 1.20 p. Kg. Overzicht van 27 Mei tot 4 Juni. De aanvoer van sla wordt met iedere veiling grooter en van meer beteekenis. De prijzen liepen echter zeer terug en afwij kende of minder goede kwaliteit is laag in prijs. Beter prijshoudend is de asperge, die ondanks de groote kwantiteiten voor flinke prijzen werd gekocht en vlug van de hand ging. Dc aanvoer van rabarber was ook deze week enorm groot. Voor goede kwaliteiten was nogal animo, ofschoon de prijs niet hoog is; doch tweede soort is niet gewild en brengt weinig op. Vermoedelijk zullen in het laatste dezer week de eerste vroege aardbeien van den kouden grond (zij het dan ook nog weinig) ter veiling gebracht worden, doel' zee: zc ker zal de volgende week deze aanvoer eenige beteekenis krijgen. Aangevoerd werden in deze week 319/ kisten spinazie, 437 kisten sla, 6239 bos as perge en 23091 bos rabarber. AMSTERDAM, 4 Juni. Ter markt warer aangevoerd 333 vette kalveren, le qual. f 1—1.08 2e qual. f 0.90—1; 3e qual. f 0.80 —0.90 per kg; 98 nuchtere kalveren f 1425 per stuk; 439 vette varkens Holl. le qual. f 0.71—0.72; 2e qual. f 0.70—0.71; 3e qual. f 0.67—0.70; overz. en Geld. le qual. f 0.71 0.72 per kg. HOORN, 14 Juni. Veemarkt. Aanvoer 148 varkens. Vette f 0.560.60, Londensche f 0.50, zouters f 0.56. Handel goed. HULST, 4 Juni. Granen. Prijzen waren voor tarwe f 1212.50, rogge f 9.50, gerst f 12, haver f 10.50, erwten f 20. ROOSENDAAL, 3 Juni. Boter. Aanvoer 29.375 kg. Prijzen hoogste f 1.93, midden- f 1.86, laagste f 1.72. SCHIEDAM, 4 Juni. Moutwijn. (Offic. not. medeged. door H. J. Jansen, namens de commissie uit de Kamer van Koophandel aan de Beurs.) f 15 per hl ad 46% zonder fust en zonder belasting. Melassespiritus ad 100 per hl f 32. Ruwe graanspiritus per hl ad 60% f 16 zonder belasting. Spoeling per ketel f 1.20. WOERDEN, 4 Juni. Kaas. Ter markt waren 646 partijen. Prijs Goudsche le soort f 41—46, 2e soort f 38—40, rijksmerl f 4050. Handel vlug. ENKHUIZEN, 3 Juni. Heden is van hier uit als proef de eerste binnenscholvisscher uitgevaren. De eerste vangst (219 pond) was wel bevredigend, vooral doordat de visch mooi van stuk was en daardoor hoog in prijs (f 17.05 per 50 kg). De ansjovisvisscherij, die wegens het bui tengewoon lage zoutgehalte in het Oosten en Zuiden der Zuiderzee, alleen in 'r Westen en Noorden met succes kan worden uitgeoefend, wordt tegenwoordig zeer belemmerd door kwallen en vuil, dat de staande netten vult, Heden kwamen hier 55 vaartuigen binnen met 139,000 stuks of 221 'A kg ansjovis, prijs vast op 56 a 58 ct. per kg. URK, 3 Juni, Door 43 vaartuigen zijn hier aangevoerd 900 kg ansjovis, prijs f 0.55— 0.57 pei: kg; 22.400 stuks reepharing, f 0.75 het tal; 25 pond aal, f 0.35 per pond, en f 22 binnenschol. ASSEN, 3 Juni. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 146.000 st. Prijs f 5.50—7.50 per 100 st, BOVENKARSPEL (Station), 4 Juni. Aardappelen. Schotse 0.340.36 per kg, aanvoer 50 kg le bloemkool 15.5025, 2e idem 7—12.75, 3e idem 3.25—4 per per 100 stuks, aanvoer 2870 stuks sla 0.80 —2.10 per 100 krop, aanvoer 18000 krop. DELFT, 4 Juni. Paarden. Ter voorjaars- markt waren heden aangevoerd 174 paarden en hitten en 3 veulens. Prijzen werkpaarden 200—375. Handel redelijk. GELDERMALSEN, 4 Juni. Kersen. Op de heden gehouden publieke verkoopingen van het kersengewas, werden zeer hooge prij zen besteed. Naar schatting betaalde men 25 a 30 cent per kg ojp het hout. Behoudens 3nkele uitzondering is het gewas over het geheel goed te noemen. MAASTRICHT, 4 Juni. Botermijn. Aan voer 117.600 kg. Hoogste prijs 2.04, mid- denprijs 1.89, laagst if 1.82. VOLENDAM, 4 Juni. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 363.000 eendeneie ren 5.85—6.15 en 7000 kippeneieren 6.50 —6.60. GOUDA, 5 Juni 1924. Kaas. Aangevoerd 280 partijen. Handel matig. Eerste kwaliteit 4549; tweede kwaliteit 40—44; zwaar dere rijksmerk 54; met rijksmerk 40-50, KRALINGSCHEVEER, 4 Juni. Ter markt waren aangevoerd 9 groote zomer- zalmen f 2.75—3, 53 kleine zomerzalmen f 2.50—3 per Kg. ENKHUIZEN, 4 Juni. Totale ansjovis- aanvoer van gisterenavond 149.670 stuks. Laatste markt 58 ct. per Kg. Heden zeer matige vangst en gemiddeld lager prijs, hoewel nog oploopend. De eerste 30 vaar tuigen kwamen binnen met gemiddeld 2200 stuks nettenansjovis, prijs 51 a 58 ct. per Kg. IJMUIDEN, 4 Juni. De van IJsland geko men stoomtrawler IJM. 35 (Wilhelmina) besomde voor zijn vangst aan zoutevisch 5374. De door den logger IJM. 85 (Elsa) aan gebrachte 18 last pekelharing, brachten 2740 op. IJMUIDEN, 4 Juni. Heden waren aan de markt de vangsten van 13 stoomtrawler: en 5 loggers. De prijzen waren als volgt tarbot f 1.25—0.95, tongen f 1.50—0.95 per Kg. griet f 38—25, gr. schol f 45—39, md. schol f 30, zetschol f 29—22, kl. schol f 23— 16, 13—4.70, scharren f 9—4,40 per 50 Kg. roggen f 2511 per hoop vleet f 32 per sruk makree! f 2315, pieterman en poon f 166, gr. schelvisch f 4231, md. schel- visch f 3327, k. md. schelvisch f 2320.5, kl. schelvisch f 2016, f 2014 per 50 Kg. kabeljauw f 46—39 per 125 Kg. gr. gullen f 1814. sullen f 15, wijting f 20—5 vet 50 Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6