W, Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. S> Geweld of overleg Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Vrijdag 6 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14757 UIT DEN OMTREK. LEIDEN. NOORDWIJKERHOUT. NOORDWIJK. LISSE. WARMOND. HAARLEMMERLIEDE HALFWEG. SPAARND> M. BEVERWIJK. IJMUIDEN. VELSEROORD. Het Gouvernementsgebouw in de Jansstraat. Goedkoop reizen. Een euvel. OUDERKERK a. d. AMSTEL. OUDER-AMSTEL. NIEUWER-AMSTEL. MIJDRECHT. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. HAARLEM. 3. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlen» ROELOFARENDSVEEN. BOVENKERK. AMSTELVEEN. ^fronncmentsprijs bed.asgt voor Haarlem en Agentschappen! week 0.25 ^er kwartaal ranco per post per kwartaal bij ^Ojriiitbetaling 3.58 Bureaux; Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. P ostrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEIHSGHE COURANT Advertentiên 35 cents per ts(A vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct* per regel; op de le Pagina's 75 ctf per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct.f bij Verbond van Nederlandsche Fabri- Kantenvereenigingen houdt dezer dagen zij», jaarvergadering. Met belangstelling nemen wij kennis van de daar gevoerde discussies. Het blijkt, dat men ook in werkgeverskringen niet schuwt de louten van het huidige fa briekswezen te zien en naar middelen ter verbetering zoekt, getuige o. m. de inleiding van ingenieur Hijmans. Des te meer moet het verwonderen, dat 'n passage in de rede van den heer Simon Maas, dal in het al gemeen applaus werd opgenomen, zonder dat één woord van critiek opging. De heer Maas betoogde terecht, dat als grondslag van den economischen strijd genomen moet worden de eenheid van ons volksbestaan. In een neutraal verbond is dit het uiterste, wat men eischen mag en deze gedachte sluit in ieder geval onze christelijke solidariteitsidee niet uit. Maar hoe is daarmee te rijmen den aanval, welke deze spreker deed op de propaganda voor bedrijfsorganisatie en medezeggenschap? De heer Maas sprak het rondweg uit, dat hij geloofde, dat de leiders der arbeiders het in deze niet verder zullen brengen dan tot agitatie maar intus- schen zal die agitatie aan de industrie on noemelijk veel schade berokkenen, doordat de geest der arbeiders er door vertroebeld zal worden en dc werknemers niet zullen /eeren inzien, dat htm eigen waarachtig belang met de belangen der werkgevers samen gaat. Wanneer men dit leest, wrijft men ziob ie oogen uit. Alleen dus wanneer de be drijfsvorm in zijn tegenwoordige kapitalis tische gedaante gehandhaafd blijft, en door ie werknemers als onschendbaar wordt aanvaard, gaan de belangen van arbeiders en werkgevers samen. Iedere poging om verandering in ons economisch stelsel te brengen heet agitatie en moei noodzakelijk voeren tot ondermijning der industrie en tot algemeene armoede! Wij meenen gerechtigd te zijn hiertegen op te komen. Wij weten beel goed, dat door politieke agitators eischen van socialisatie, medezeggenschap in de bedrijven en derge lijke gebruikt en misbruikt worden voor revolutionnaire oogmerken, of wel voor politieke propaganda. Maar daarom is iedere nieuwe gedachte nog niet veroordeclens- waard. Wij hebben van het eerste oogenblik, Jat de leuze „bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap" weerklonk, op het standpunt gestaan, dat dergelijke dingen langzaam die- nen te groeien en niet door een wettelijke regeling geforceerd dienen te worden, zoo als o. m. prof. Veraart wil. Maar langzaam Jalen groeien en terugdringen en dooddruk ken, is niet hetzelfde. Wanneer de bezadig- den onder ons vragen om een bindend ver- klaring der collectieve contracten en overi- fens aan de vrije maatschappij voorloopig (en verderen groei der bedrijfsorganisatie willen overlaten, dan is dat toch wel het minste, wat men in dezen gistenden tijd doen kan Maar zelfs dat blijkt voor de liberaal- economen te veel en wij vreezen, dat deze taktiek van absolute onthouding en negatie van wat zich in de maatschappij voltrekt, op den duur voor bet geheele bedrijfsleven op een jammerlijke botsing zal uitloopen. Voor deze zwartgalligheid is rede te over, wanneer uitingen als die van den heer Simon Maas met den dag toenemen. Wij vinden er des te meer grond voor, wanneer wij tegenover dergelijke liberaal-economi sche theorieën, zelfs- organen, die van alle sterke democratisohe meeningen gespeend zijn, zien stelling nemen. Nog dezer dagen zagen wij de christ. hist. N e d e r 1 a n d e r in een merkwaardig artikel opkomen tegen de N. Rott. Courant, die op dezelfde roeke- looze manier als de voorzitter van de Fa- brikantenbond over medezeggenschap en bedrijfsorganisatie te keer was gegaan. De Chr.-Hist. partij mag zoowel op politiek als sociaal terrein tot den uiterst rechtschen vleugel van de rechterzijde worden gerekend. Daarom te meer verdient het artikel aan dacht, waarvan w ijhier het slot ci- teeren: „Het Christelijk-'historisch beginsel wijst den weg, ook in vraagstukken, die het eco nomisch leven des volks raken. De betee- kenls, de groote waarde van het kapitaal, ais onmisbare kracht bij de voortkrenging, ten bate der gansche menschheid, staat historisch vast Geen Christelijk-histo- rische denkt aan de vermetelheid zeil een maatschappij te fabriceeren. De bestaande maatschappij is onder Gods zegen en toe- lating geworden. Wij aanvaarden haar ®el dankbaarbid. De e i g e n d om, de bespaarde goederen vormen één harer fun damenten. Maar van niet minder beteekenü voor het leven der menschheid is de ar beid. De fout, vooral van de 19e eeuw, was d e overschatting van het bezit en de onderschatting van den ar beid. Toch is de juiste waardeschatting van den arbeid de onmiddellijke vrucht van het Christendom. Men spreekt van bedrijfskapi taal en bedoelt dan uitsluitend het bezit der ondernemers. Vrucht van Christelijk econo misch denken is de erkenning dat het be drijfskapitaal bestaat uit twee gelijkwaardige deel en: het on dernemerskapitaal en bet a r- beidskapitaal. Deze erkenning draagt in zich het begin van een statuaire regeling van eene bedrijfsonderneming, waarbij aao- de gezamenlijke medewerkenden, zeker aan- deel in het bedrijfskapitaal wordt toegekend. Verscheidene ondernemingen kennen de oer- scneelsaandeelen. De reeds genoemde Fran- sche wet van 1917 wenschte dit onderwerp te regelen. Zoodanige regeling opent den medewerkenden den weg tot den reglemen- tair-beperkten vorm van kennis nemen en invloedoefenen, die statuair aan aandeel houders en commissarissen toekomt. Dit is geen socialistische maar een christelijke vorm van medezeggenschap, die reeds thans in menige onderneming, zonder cenge scha delijke uitwerking, bestaat. Wij gaan noch op deze gedachte noch op andere mogelijkheden dicoer in. Het vraagstuk van het georganiseerd overleg en (geheel daarvan afgescheiden) het andere vraagstuk van de medezeg genschap zij zijn voor de vredige en krachtige ontwikkeling van ons economisch leven van groote beteekenis. Er zijn vraag stukken, wier oplossing komen moet en komen zal, hetzij door bloed, hetzij door onderlinge regeling. Wij kiezen onvoorwaardelijk voor de onderlinge regeling, al weten wij, dat daarvoor niet geringe tact en offervaardigheid ver- eischt zijn." Ziedaar een uitspraak, waaraan niets be hoeft te worden toegevoegd, maar die door de bezadigdheid van toon en om den kring, waaruit ze voortkomt wijst op den hoogen ernst van den geestestoestand in ons be drijfsleven en nog eens opnieuw met onaï- wijsbare zekerheid voorspelt, dat, wanneer in den socialen strijd onzer dagen de chris telijke solidariteitsgcdachte niet zegeviert, ten slotte het onchristelijk, proletarisch ge weld met de hooghartige liberale economie in bloedige botsing zal komen. ROEIWEDSTRIJDEN OP HET KAGERMEER. Ter gelegenheid van de jaarlijksche Roei- wedstrijden op het Kagermeer op den twee- den Pinksterdag a.s., zal van der Schuijt's Stoomboot-reederij extra rondvaarten orga- j niseeren met luxe stoomjachten, op de Ea ger- en Brasemermeren. De booten vertrekken aan den Lage Rijn dijk bij de Zijlpoort te Leiden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Vóór de roeiwedstrijden van Hollandia bestaat steeds een groote belangstelling. Genoemde stoombootonderneming zal het op den 2en Pinksterdag aan belangstelling zeker niet ontbreken. Ziekeninrichtingen- De heer Wilton te Voorburg, heeft door een belangrijke gift de gelegenheid geopend, in het huis Noordeinde 3, tot dusver bewoond door prof. Nolen, een particuliere ziekeninrichting te vestigen, waarvan de leiding zal komen in handen van prof. Nolen en van prof. Zaayer. Naar aanleiding hiervan hebben regenten van het Hopital Wallon de vraag overwogen, of het voortbestaan hiervan gewettigd en zelfs mogelijk zal zijn, wanneer genoemde professoren hun patiënten niet meer in het Hopital Wallon behandelen. Zij meenen, dat deze vraag, zooals de zaken nu staan, ont kennend moet worden beantwoord, maar achten het niet onmogelijk dat mocht de kerkeraad der Waalsche gemeente, die ei genares is van het Hopital, besluiten tot op heffing van deze instelling zulk een be sluit bij velen, in het bijzonder onder de me dici in Leiden en omstreken, teleurstelling zal wekken.Regenten hebben zich thans met een circulaire tot de hoogleeraren en medici in Leiden en omstreken gewend, waarin zij de onmisbaarheid van het Hopital Wallon betoogen, en hun vragen,, door het bezoek aan deze inrichting te bevorderen, de in standhouding van deze inrichting mogelijk te maken. N.V. Leidsch Oranje-Nassau-Veera. De heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders heeft de balans en verlies- en winstrekening goedgekeurd. Zij besloot dit jaar geen dividend uit te kecren. De aftredende commissaris, de heer J. Vieweg, werd met algemeene stemmen als zoodanig herkozen. Paardendiefstal. Eenige dagen geleden is ten nadeele van, den stalhouder Dieben te Leiden een paard uit een weide gestolen. Het dier is thans te Rotterdam opgespoord, waar het bleek verkocht te zijn. In verband hiermee zijn reeds twee personen aange houden. Muziekuitvoering. De R. K. Harmonie „St. Jeanne D'Arc,"- gaf Woensdagavond een zeer mooi concert in de gemeentelijke muziektent in het dorp. De verschillende nummers werden zeer verdienstelijk ten gc- hoore gebracht en gaven blijk van ernstige studie bij. de leden en groote toewijding van den ijverigen directeur, den heer Adr. J. Hupkens, van Leiden. Een groot aantal toehoorders was bij de tent aanwezig, welke met groote belangstelling luisterde naar de uitstekende muziek. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat de R. K. Harmonie vooruit gaat, ook in belangstelling bij de inwoners der gemeente. Openbare Verkooping. Bij de alhier in café „Het Wapen van Noordwijkerhout," ten overstaan van den te Noordwijk geves- tigden notaris J. Wagemaker gehoudco verkooping, werden de diverse percealen in bod gezet als volgt: Perceel 1. Een Hee renhuis, voorzien van diverse kamers, zol der en kepen, alles te samen groot 9 A, 54 CA., gelegen aan den Kerkweg, alhier, op 5400. Perceel 2. Een perceel Bouwter rein, gelegen naast het vorige, groot 2 A. 40 c.A. op 500, verhoogd met 100, is 600, Perceel 4. Een stuk tuingrond, groot 8 A. 5 c.A. op 400, verhoogd met 30 is 530. Perceel 5. Een stuk tuingrond, gr. 10 A. 58 c.A, op 625. De afslag is be paald op 11 Mei a.s., des voormiddags elf uur in hetzelfde lokaal. Personalia. De heer Layendekker, rijks ontvanger in deze gemeente, is als zoo danig benoemd in de gemeente Haarlem. Hoewel deze promotie door iedereen aan den heer Layendekker gegund wordt, is toch het leedwezen om zijn heengaan uit de gemeente algemeen. De heer Layendekker heeft zich gedu rende zijn 22-jarig verblijf in deze gemeente de genegenheid van velen verworven, door zijn groote hulpvaardigheid en welwillend heid. Het Badseizoen. Het voorseizoen voor or.ze gemeente laat zich niet slecht aan zien. Talrijke villatjes te Noordwijk aan Zee zijn reeds thans bewoond, terwijl ook de meeste hotels reeds gasten hebben. Som mige hotels hebben voor de Pinksterdagen reeds gasten moeten afzeggen. Personalia. Tot deurwaarder der be lastingen is door het gemeentebestuur be noemd de heer J. Banck, terwijl aan den heer J. Dijkstra, op zijn verzoek, door het gemeentebestuur als zoodanig eervol ontslag is verleend. Burg. Stand. Geboren: Ida Jacoba, d. van J. Kaak en W, M. Gardenier. Louise Theresia Maria, d. van F. F. B. de Meulder en A. W, M. Takkenberg. Arie Jan, z, van C. W. Kaak en G. Spaargaren, Anna Maria Benvenuta, d. van J. van der Vlugt en A. J. C. van Eeden. Vrijgesproken. Door de Ifaagsche recht bank is vrijgesproken de brievenbesteller W. S„ uit Warmond, wien ten laste was ge legd verduistering van geïnd geld. Waarschuwing. Het komt den laatsten tijd nog al eens voor dat een noj; onbekende jongeman op den Lagendijk schoolkinderen aanhoudt en hun, door allerlei mooie voor spiegelingen tracht mee te lokken naar de zoogenaamde boschjes, 7 ot op heden is hem dat gelukkig maar nog steeds mislukt. Men zij dus gewaarschuwd. Een beetje meer politietoezicht zou niet ongcwenscht zijn. Grasprijzen. De grasprijzen schijnen dit jaar lang niet zoo hoog te zijn als voorgaande jaren. De veilingen n.l. in den Inlaagpolder en den Waagpolder althans hebben heel wat minder opgebracht. De perceelen in den „Inlaag" brachten 't vorig jaar pLm. 7000— meer op als dit jaar.' Evenzoo in den Waarderpolder. Onvermoeid Vooruit. J.l. Woensdagavond hield de R.K. Prop.club „Onvermoeid Voor uit" een algemeene vergadering in het St. St. Josephsgebouw alhier. De opkomst was matig. Bij de opening der vergadering wees de voorzitter op de geringe opkomst, waar mede werd te kennen gegeven, dat men nog niet voldoende was doordrongen, welk een geest een goed propagandist moet be zielen, te meer daar we in bet a.s. jaar wederom voor een kamerverkiezing staan. Na voorlezing der notulen, bracht de heer Th, Bouwinkelman diens lezing ten gehoo- re, getiteld: Godsdienst en Socialisme, waarmede spreker aantoonde dat men nimmer goed Katholiek en socialist tegelijk kan zijn, daar de leer der Kath, kerk lijn recht in strijd is met die van het socialisme. Naar aanleiding dezer lezing werden nog enkele gedachtenwisselingen gehouden, waarna door den Eerw. Kap. cén ingekomen vraag werd beantwoord. Nadien had plaats de teruggave der wijkboekjes, alsmede de uitreiking der kwitanties ten bate der kies- vereeniging „Zwanenburg". De voorzitter gaf zijn verlangen te ken nen, bij het innen der kwitanties, zich te vens zooveel mogelijk te beijveren om leden voor de kiesvereeniging aan te werven, waarna deze vergadering op gebruikelijke wijze werd beëindigd. Concert. Zaterdagavond van 7 tot 914 uur, zal „Crescendo" een concert geven op de Kolk. Zij zal bij die gelegenheid de concoursnummers geven, die zij Zondag d.a.v. moet spelen op het Nat. Concours te Weesp. Partieel plan van uitbreiding. B. en W. bieden ter vaststelling aan aan een ontwerp van een partieel plan van uitbreiding voor zooveel betreft de gronden, begrensd door de Groene Laan, Romerkerkweg, Kees Delfsweg en een geprojecteerden weg aan de Zeestraat naar de in aanbouw zijnde O. L. school, samengesteld door het Archi tectenbureau Granpré Molière-Verhagen en Kok te Rotterdam. Verduistering. Tegen A. M. W., die in een hotel hier ter plaatse logeerde, is pro ces verbaal opgemaakt ter zake verduiste ring van 1200.en wegens oplichting. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Baldadigheid. Door de politie is ver- baliseerd C. Z., ter zake baldadigheid. Gemeenteraadsleden. Daar op de lijst Eyking geen namen meer voorkwamen, is de lijst aan de beurt gekomen met het grootste overschot, thans die der R.K, Staatspartij. In de zitting van het Centraal Stembureau welke Woensdag plaats had, werd tot lid van den gemeenteraad gekozen de heer N. C. Brandjes, R.K., in de vacature L. Her garden. De heer G. Sluis, heeft wegens drukke werkzaamheden bedankt als lid van den gemeenteraad. De haringvloot. De haringvloot van IJmuiden bestaat dit jaar uit 59 schepen, tegen 66 verleden jaar, 82 in 1922 en 33 in 1914, Deze schepen behooren aan 18 ree- derijen. In 1923 waren er 23, in 1922 35 haringreederijen, tegen 19 in 1914. Deze schepen nemen echter lang niet alle deel aan de haringvisscherij. De verwach ting is, dat er dit jaar van hier 12 haring schepen ter visscherij zullen gaan, dat is 6 meer dan verleden jaar In 1922 gingen er 11 ter haringvangst, in 1921 echter 45. De Stormvogelshuldiging. Zooals we reeds eerder berichtten, heeft zich een commissie gevormd ter huldiging van de IJ. V.V. Stormvogels. Deze huldiging zal plaats hebben door middel van een feestavond in den Schouwburg „Thalia", op Zaterdag 21 dezer. Vijfjarig bestaan. IJmuidens a Capella Koor, directeur de beer Henri Pielage, te Haarlem, vierde Woensdagavond haar vijf jarig bestaan met een feestavond in het Gebouw voor Chr. Belangen, waarop de heer en mevrouw Clinge Doorenbosch op traden met hun mooie levensliedjes. Beiden hadden veel succes en mevr. Clinge Dooren- bos werden bloemen aangeboden. Grootsche plannen, Iemand, die hiér vroeger twaalf ambachten en dertien onge lukken had gehad en nu elders woonde, wilde toch wel weer terug, 't Laatst had hii hier een cafétje éehad. dat wel niet missaris van Politie, de persoon, die verant woordelijk is voor het toezicht, zal de ver gunningen uitreiken. Aan hem moet dus de vergunning aangevraagd worden. Wanneer de vergunning verleend wordt, dan zal ook de plaats aangewezen worden, waar ge kampeerd mag worden. Dit zal waarschijn lijk zijn bij paal 68. Uitdrukkelijk moet er pp gewezen worden, dat baden daar gevaar 'lijk is, daar van gemeentewege geen toe zicht zal worden gehouden. Hande.l mag in de tenten niet gedreven worden. Naar „Het Volk" uit betrouwbare, bron verneemt, heeft de minister van Binnen- landsche Zaken, in overleg met dien van Financiën, besloten, dat de dienst der Pro vinciale Griffie in de komende vijf jaar gevestigd zal blijven in de gebouwen in de Jansstraat. Van de zijde van het Rijk zal volstaan worden met het overbrengen van een gedeelte van de bureaux naar het be lastinggebouw aan het Klcin-Heiligland. Door de directie der drie gcfuseede tram maatschappijen is, evenals het vorige jaar, weer de gelegenheid opengesteld tot goed koop reizen op lange trajecten. Zij heeft ingaande 2 Juni weer de dag kaarten ingevoerd waardoor het mogelijk is voor 2.25, de prijs dezer kaarten, naar Hilversum, Marken, Rijnsburg, Katwijk en Scheveningen te reizen, hetzij per electris- sche, stoomtram, stoomboot of zeilbotter. Ongetwijfeld zullen veie toeristen hier van dezen zomer gebruik maken, waarbij hel goed is te bedenken, dat de kaarten slechts op den zelfden dag en niet op Zondagen geldig zijn. Men schrijft ons: Vele menschen schijnen niet te begrijpen in welke verhouding men staat tot de ver- eeniging van welke men lid is en nemen vooral het betalen van contributie nogal licht op. Door contributie niet te betalen, doet men een vereeniging le kort en er vormt zich een contributieschuld, die een schuld is gelijk andere schulden. Immers door lid te worden van een of andere ver eeniging. neemt men op zich een jaarlijksch bedrag bij te dragen in de kosten oer y'eT' eenigingshuishouding. De begrooting wordt opgemaakt naar het bedrag aan contributie, waarop het bestuur rekenen kan. v oldoet iemand niet aan zijn verplichtingen, dan is dat een verliespost en komt de vereeniging in de schuld, omdat in den regel wel de uitgaven moeten doorgaan, die begroot zijn, docb maar zelden de inkomsten door een meevallertje vergroot worden. Sommigen doen alsof een penningmeester alleen voor zijn pleizier dat baantje op zich heeft ge nomen en sturen degenen, die de contribu tie ophalen, eenige keeren terug of schepen ze af. Men vergeet, dat de penningmeesters in den regel pro Deo hun taak vervullen en dat ze ten pleiziere van de leden hun vrijen tijd opofferen. Wie niet langer lid van een vereeniginé wenscht te zijn, laat die zijn lidmaatschap behoorlijk opzeggen, an ders wordt hij een parasiet en leeft ten koste van de vereeniging. Beter geen leden, dan zulke leden. Ze kosten maar geld aan administratie, toezenden van drukwerken, nz. en ze betalen geen cent. Handel regle- entair en maak u niet belachelijk! Vergadering. Alhier bestaan plannen ;t het oprichten van een bond ter beharti- 'ng van dc belangen van caféhouders onder e gemeente-Nieuwcr-Amstel. Naar aanleiding van dit plan, wordt Dins dagavond 10 Juni a.s., des avonds te 8 uur een vergadering gehouden in cafe „Baar denburg," alhier. Tentoonstelling. - In tegenwoordigheid van het gemeentebestuur en vele belangstel lenden, werd Woensdagmiddag de tentoon stelling der Knip- en Naaischool alhier, ge opend. De burgemeester reikte met diverse geestige toespraakjes den gediplomeerden I hare diploma's uit. Na afloop dezer plechtig- Onze oud-stadgenoot rector van Reijsen, Heid overhandigden de ë^rcvetteerden aan h„„M,„UC.r d, Dinsdag j.l. gestorven, zel{ was uitmuntend geslaagd, en een woord van lof aan de leeraressen, die haar hebben georganiseerd, mag dan ook niet achterwege blijven, Personalia. De heer T. de Haan, amb tenaar ter secretarie, alhier, is geslaagd voor bet voorbereidend examen in de gemeente administratie, Burgerlijke stand. Geboren: Goverdina Cornelia Fabriana, dochter v. W. de Groot en C. E.Aarts. Lambertus Mattheus, zoon v, Chr. Smit en J. v. d. Hoek. Johannes Jaco bus Maria, zoon v. F. v. d. Hoek en H. Ver hoef. Petrus, zoon v. P. Tesselaar en Chr. M. van Duynhoven. Ondertrouwd: Cornclis van Rijn, 30 ;aar en Gerarda Jacoba van Schaik, 20 jaar. Toediening H. Vormsel. 24 Juni a.s. zal Mgr. de Aartsbisschop in de Parochiekerk alhier den kinderen het H. Vormsel toe dienen. De slechte wegen. Dat de wegen hier slecht zijn, blijkt wel uit het herhaalde verzakken van vrachtauto's. Dezer dagen zakte de auto van den graanhandelaar M. v. d. V. weer door en weg. Het is te ho pen, dat er eens spoedig tot verbreeding van den weg wordt overgegaan. Burg. Stand. Geboren: Adriana Johan na, d. van G. J. v, Scheppingen en J. P. Veenhof. Coenraad, z. van H. Engberts en C. M. Groen. ging, maar nu zou hij hier aan een andere straat een heel nieuw café laten bouwen, modern ingericht met bovenhuis, enz. Een stevige afscheidingsmuur werd ge zet, de bouw werd opgedragen en de ko zijnen en ramen stonden al en de bouw schoot al flink op. Thans is er geen steen meer te zien en is de plek weer bouw terrein. Te laat zag de aannemer in, dat zijn cliënt geen duiten had, om den bouw te betalen. De aannemer heeft nu een strop van een kleine duizend gulden. Voordracht Hooid school A. In de op Donderdagmorgen gehouden vergadering van B. en W. is na gehouden overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs ter voorziening in de vacature van hoofd van school A opgemaakt de navolgende alphabetische voordracht: no. 1. A. L. C. Dam en, onderwijzer aan school C.; no. 2. L. Olrec, onderwijzer aan school A.; no. 3 J. W. Werkhoven, onderwijzer aan school G, Inbraak. Gisterennacht is er ingebroken in de kiosk van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer aan het Stations plein. Eenige ansichtkaarten en wat post zegels werden medegenomen. Er is waar schijnlijk nog getracht in het station ook in te breken, maar dat is niet gelukt. Geit verscheurd. De hond van den heer V. heeft Donderdagmorgen een geit van den heer Raversberg verscheurd. Boom beschadigd. Een brigadier van po litie rapporteerde dat aan de Jan Steen straat een boompje geheel ontveld ivas. Vermoed wordt dat een paard de schuldige is. Dit komt den laatsten tijd heel veel voor. Houders van paarden moeten daar goed op toe zien want Zandvoort heeft maar heel weinig boomen, dus elk boompje is er een. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: G. J. Smink, Curistraat 4, een pinze- ncz. Testalastraat 17, een zakje met ge reedschap; G. Jorritsma, Postlaan 4, een zwembroek; A. Willemse, Groenendaal, een lederen ceintuur; B. Silvis, Glipperweg 63, een portemonnaie met inhoud; A, Hoyer, Westerhoutstraat 7, een tennisbal; Schip per, Bronsteeweg 50, een koperen dop van een wagenwiel en een duimstok; J. van Horik, Boogstraat 4, een grijze pet; Brink man, Westerhoutpark 32, een étui met tee kengereedschap; A. de Roos, Tuinwijklaan 14, een rol wit zijden garen; A. van Zut- pben, Pijlslaan 43, een plumeau; P, Kel derman, Schoollaan Bennebroek, een klein bruin hondje; London, Wilhelminaplcin 7, een bruine portefeuille; A. van Veen, Schouwtjeslaan 59, een ijzeren schop; J. Bijvoets, Esschilderstraat 41rood, een hee renhorloge met ketting; Floris Drieheeren- laan 15, een ceintuur; P. Zegwaard, Lin- denlaan 37, een badhanddoek en twee badpakjes; Westerveld, Kastanjelaan 20, een collier; P. van Zijl, Drieheerenlaan 14, een pakje nieuwe stof; Bureau Gemeente Reiniging Achterweg 19, twee lepels, twee desertmesjes, een kurkentrekker, twee zil veren lepeltjes, negen diverse theelepeltjes, een ceintuur en een dop van een peperbus. KAMPIOENS- EN VAANDEL UITVOERING „ALBERDINGK THIJM," Zooals gemeld is zal deze buitengewone uitvoering van de Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" plaats hebben op Zondag 15 Juni a.s. Kosten noch moeite zullen worden gespaard om de opvoering van Gerard Nie- len's „Jim de Schrijver" op een zoo hoog mogelijk peil te brengen. Met het décor is iets buitengewoons be reikt op het gebied van artistiek tooneol- decoratief. Waarlijk een kostbare aanwinst voor „Alberdingk Thijm" en voor de socië teit „St. Bavo" tevens. De Zeereerw. Zeergel. Heer Dr. Vlaar van het R. K. Lyceum te Overvcen heeft rich bereid verklaard op dien datum een H. Mis op te dragen tot intentie der rederijkerska mer, welke Mis zal worden gevolgd door een algemeene H. Communie der leden. De Zeereerw. Heer A, J. Ratté te 's-Gra- venhage. Adviseur van den R. K. Tooneel- bond, zal het vaandel wijden en daarbij een korte rede houden, waarna onmiddellijk met het tooneelspel zal worden aangevan- gen. De heer Jan Nibbering heeft oe zorg voor een strijkje op zich genomen. De heer F. Duijn, Jansstraat 16, zal gaarne ieder, die buiten de genoodigden de uitvoe ring wenscht bij te wonen, inlichtingen ver strekken. Men wachte niet te lang met dc aanvraag van introducties, daar het aantal uiteraard beperkt is. Alles wijst er op, dat we van „Alberdingk Thijm" iets moois te genieten zullen krijgen, KAMPEEREN OP HET STRAND TE ZANDVOORT. In de raadsvergadering is het voorstel van B. en W„ om leges te heffen van af gegeven vergunningen om te kampeeren op het strand, niet in behandeling gekomen, daar het te laat geworden was. Tóch schijnt het voorstel nogal beroering teweeggebracht te hebben bij belanghcb- B. en W. protesten tegen in. Latpn we ecter ter geruststelling reeds nu opmerken, dat, al was bet voorstel, zooals het was inge- jaar toch nog geen uitvoering aan gegeven zou zijn, daar een dergelijk besluit de goed keuring noodig heeft van H. M. de Ko- ninging. Voordat een dergelijke goedkeuring afkomt, gaan er maanden overheen. Toch is het de bedoeling niet, het te laten gaan van dit jaar als verleden jaar. Al behoeft er niet voor betaald te worden, toch moet men vergunning hebben. Sommigen vragen het nu reeds aan bij B. en W., maar dit college zal die aanvragen niet behandelen. De Com- Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Vooruit OPGAVE VAN; 6 JUNI EERSTE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.63 PARIJS 13.35 BRUSSEL 11.75 WEENEN 0.38 LONDEN I1.52l/# STOCKHOLM. 70.95 KOPENHAOEN. 44.90 CHRISTIAN!* 36.10 BAZEL 47.05 NEW-YORK 2.671/2 11.70 LATERE KOERS Prettig uitstapje. Dinsdag maakten de leden der R.K. Jongelingsvereeniging al- met hun adviseur een fietstocht naar Mui- derberg. Daar het dien dag schitterend weer was, is er volop genoten en zal door velen wel weer naar zoo'n dag verlangd worden. Burg. Stand. Geboren: Maria Magdalena, d. van J. C, van Beek en M. Kluiver. „Liefde voor Harmonie". Zondag a.s., Isten Pinksterdag, zal de Harmonie „Liefde voor Harmonie haar eerste concert geven van dit seizoen, des avonds 7 uur, in de tent. „Brasem". Maandag 9 Juli houdt de Zcilvereeniging „de Brasem" haar tweeden wedstrijd. Startplaats Jachthaven „de Bra sem", aanvang 11 uur. Ingeschreven circa 30 schepen. Voetbal. Zondag 1 Juni begonnen de seriewedstrijden, uitgeschreven door R. O, D. A. Hoewel het van Zaterdag op Zondag vee! geregend had en er Zondag veel wind stond, begonnen de wedstrijden ongeveer 1 uur. Het terrein was uitstekend te bespelen, wat door de genoodigde clubs ten zeerste geroemd werd, want wie het R.O.D.A.-ter rein niet gezien heeft kan het zich niet voor stellen. Hoewel er, trots den wind, veel toeschouwers waren, is het toch le hopen, dat er a.s. Zondag nog meerdere zullen zijn, om van deze wedstrijden te genieten. Het eerst traden in strijd: Kolping's Glorie, van Amsterdam en S. D. O. van Nieuw-Ven- nep, welke strijd gewonnen werd door Kol ping's Glorie met 10, zoodat S. D. O. af viel enniet meer aan deze wedstrijden deelneemt Half drie kwamen in 't veld: Constantius. van Amsterdam tegen V, V. V. van Vinke- veen. Constantius won met 31, zoodat ook V. V. V. aan deze wedstrijden niet meer deelneemt. Om half vijf komt R. 0. D. A. II tegen Nieuwveen I in bet veld. R. O. D. A. wint den. toss en speelt voor den wind en weet door goed samenspel voor dc rust twee maai te doelpunten. Na de rust heeft R. O. D. A. het zwaar te verantwoorden, doch de moed zat er in en door hard werken wist R. O. D. A. den strijd te winnen met 20. Goed zoo, R. O. D. A. ga zoo voort, dan ziet schrijver dezes u met den eersten prijs uit den strijd komen, wat hij u van harte toewenscht. Maandag 9 Juni zullen de volgende elf tallen tegen elkaar uitkomen: 12.30 Spar taan—M. V. V. II; 2.30: V. V, V. I—R. O. D. I; 4.30 S. ,N O.Kolping's Glorie. Woningbouw. Na vele moeilijkheden overwonnen te hebben, is door dc Woning- bouw-maatschappij I,Tuindorp' een aanvang gemaakt met den bouw van het 2e complex woningen. Coöperatieve Boerenleenbank. De cojK peratieve Boerenleenbank alhier, houdt ojv" Woensdag 11 Juni a.s., des avonds 8 uur, in het cafe „Hel Dorstige Hert", (J. D, Werk hoven) een algemeene vergadering. De agenda bevan o.m. verkiezing van be stuursleden en een lid van den raad van toe zicht. KROMMENIËR KERMIS. Reeds de geheele week voor Pinkster loopt de schooljeugd, gemeenschappelijk een lang touw vasthoudend en zingend: louw, louw, trek aan 't touw, over een week is t kermis, langs dc straten; op „luilak" (Zaterdags voor Pinkster) is ze reeds zeer vroeg op straat, lawaaimakend op oude trommels, met deksels enz. om de inwoners te waarschuwen dat de straten geschrobd moeten w orden. Geen straat blijft onge- schrobd en alles moet fijn in de puntjes zijn, want.... met Pinkster wordt de kermis ge opend, die duurt tot en met Zondag 15 Juni, Groot is icr jaar het bezoek! Iedere familie krijgt bloedverwanten of bekenden op visite en gewoonlijk is de drukte enorm. De za kenman houdt daar terdege rekening mee en zorgt er voor alles in orde te hebben. Zoo brachten we dezer dagen een bezoek bij den banketbakker G. Mooij Jr., Vietsend, alhier, die zijn perceel geheel verbouwd heeft. Een ruime bakkerij met heete lucht- oven volgens 't nieuwste systeem, ver schillende electrisch gedreven machines en een flinke groote winkel; 't ziet er prima uit en belooft veel voor de toekomst; we wen- schen den heer Mooij van ganscher harte veel succes. Gaarne voldoen wij aan den wenschv an hen, die door middel van adver tenties in 't nummer van heden, meer be kendheid willen geven aan hunne zaken, om extra op die advertenties te wijzen. Le zers der N. H. Crt. hier woonachtig of die Krommenie tijdens de kermisdagen bezoe- ken, hebt de attentie op de eerste plaatf hen te begunstigen, die in dit blad een uit stekend middel zien als reclame. We hopen, dat op gepaste feestviering zonder brasserij of losbandigheid, gereken! mag worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1