Uit de Pers. Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Vrijdag 6 Juni 1924 De Coalitie, Marx' en Painlevé's verklaringen inzake de buitenlandsche politiek. Veertig stations in Londen door de staking gesloten. De toestand in Roemenië. Onder de Radio-berichten: Miilerand gaat niet goedschiks heen en Herriot weigert de opdracht tot vorming van een kabinet. De „nood toestand" op de Londensche spoorwegen aanstaande. De staatsgreep in Roemenië afgewend? QESft. BUITEL. BERICHTEN. BINNENLAND. Schaper op zijn slechtst. BINNENLANDSCH NIEUWS. De aanslag op Mgr. Seipel. Ned. R.-K. Bond van Zieken verpleegsters. West-Friesche Landdag. Een verklaring van minister De Visser. Het koninklijk bezoek i aan Drente - 4 Het autobus-vraagstuk. De postcheque en giro-dienst. FEUILLETON. I De coalitie is ditmaal in de vergadering van den Algemecnen Bond een onderwerp van bespreking geweest. Het „Centrum" weidt er de volgende beschouwing aan: Dat zulks nu en dan geschiedt, is licht te verstaan. Het kan zijn nut hebben en het is allicht wenschclijk, bij tijd en wijle aan de betee- kenis der Recbtsche samenwerking te her inneren. Maar men behoeft er, dunkt ons, niet telkens over uit te weiden. Dat de katholieken over het algemeen voorstanders zijn van de coalitie en haar wenschen te bestendigen, mag veronder- j steld worden, bekend te zijn. Afwijkende meeningen mogen ook op dit punt bestaan, van een bepaalde oppositie in onze partij tegen de Rechtsche samen werking, zooals men die in vroeger jaren wel heeft zien voeren, is weinig te bespeu ren. Het eenige, wat men zeggen kan is, dat wij onic samenwerking niet opdringen en zelfs niet den indruk willen wekken wat slechts koren op den molen der anti-papis ten zou zijn alsof juist de katholieke partij daarbij ten zeerste zou zijn gebaat. Wanneer wij de coalitie wenschen te be houden, dan geschiedt dit uit overwegingen van algemeen belang en -ter wille van dat belang. En wij hebben hierbij tevens te bedenken, dat wij er aan de stembus thans anders voor staan, dan vroeger. Bij de verkiezingen stemt elke partij voor haar eigen lijsten. De kwestie der samenwerking is thans meer een vraag geworden voor de gekoze nen en hunne leiders. Al is het natuurlijk van belang te weten, dat zij door de samenwerking te handhaven in overeenstemming zijn met den geest, die in de Rechtsche partijen leeft. Voor 't overige kan men zeggen, dat de coalitie niet veel pleidooien noodig heeft, maar bestaat door haar eigen innerlijke kracht en als een natuurlijk verschijnsel in onze politieke constellatie. /y unt2*i De Duitsche Regeerings- verklaring i Woensdag door dr. Marx in den Rijksdag, ïooals onze Radio-berichten gisteren meld den, voorgelezen. Uit den aard van de zaak bracht deze weinig nieuws en kwam ze neer op de verklaring van de noodzakelijkheid het plan der deskundigen te aanvaarden, „dat een uitweg biedt uit de reeds te lang durende economische crisis" welke bij haar voortduren den geheeien ondergang van het Duitsch^ bedrijfsleven dreigt ten gevolge te hebben. De Duitsche regeering zal dus de voorbereidende werkzaamheden ter uit voering van het plan der deskundigen voort- Zetten en dan spoedig, als men met de ge allieerden over nog bestaande onduidelijk heden en voor tweeërlei uitlegging vatbare punten het eens is geworden, de noodige wetsontwerpen indienen. Die wets-ont- werpen, dat is het eenige voorbehoud van de Duitsche regeering, zouden dan echter eerst in werking kunnen treden als ook de tegenpartij het stelsel van de deskundgen als ondeelbaar geheel en onveranderd aan vaardt. Naar de ontruiming van de nieuwe be zette gebieden (Ruhrgebied) en het herstel van den ouden toestand in de volgens het vredesverdrag bezette gebieden, zal de Duit sche regeering blijven streven. Deze zou den trouwens de consequentie zijn van de aanvaarding 4an het plan der deskundigen. Volkomen juist was zeker het slot van de regeeringsverklaring, waarin wordt gezegd, dat alle binnenlandsche politieke aangele genheden behooren achter te staan bij de groote quaestie van een regeling met het buitenland, waarvan het economisch herstel en de eenheid des Rijks zooveel afhangt. Terwijl dr- Marx aldus in den Duitschen Rijksdag sprak, hield in de Fransche Ka mer, de heer Painlevé, de nieuwgeko- zen Fransche Kamervoor zitter, zijn inaugureele rede. Duidelijk was daarin zijn waarschuwing aan het adres van Duitsch- land, dat men hier de verzoeningsgezindheid van het nieuwe Frankrijk niet moet mis verstaan. Met hen die er naar den vrede stre ven, zal samenwerking mogelijk zijn. „Het zou een misdaad zijn om de aspiratiën van dezen te verstikken onder het voorwendsel, dat ze nog krachteloos zijn, in plaats van ze te helpen zich te ontwikkelen tot ze kracht genoeg zullen hebben om te zegevieren." Over den strijd om Miilerand »n de mogelijke gevolgen hiervan kunnen we heden wel zwijgen, nu de beslissing aanstaan de is. Alleen zij even er op gewezen, dat men, nu de heer Painlevé voor zijn verkiezing als Kamerpresident slechts 296 stemmen verkreeg, bij een mogelijke presidentsverkie zing de kansen van den Senaatspresident, Doumergue, gestegen acht. Blijkbaar dus had men gerekend op meer stemmen van den linkervleugel van het centrum voor den heer Painlevé. Want daar het linkerkartel in de Kamer slechts over 286 stemmen beschikt, kan een grootere meerderheid toch alleen worden verkregen, als de tot dusver tot het nationale blok be- hoorende partijen zouden uiteenvallen en republicains de gauche en gauche demo- cratique zich naar links zouden gaan wen den. Bij een stemmenverhouding van 286 voor het linkerkartel en 268 voor rechter zijde en centrum, is een meerderheid van 296 tegen 209 toch zeker voor links verre van ongunstig. Intusschen, laat ons hierop niet verder ingaan en afwachten. De plotselinge spoorweg staking te Londen, die gisternacht door een niet-officieel sta kingscomité van leden der National Union of Railway werd uitgeroepen, had de slui ting Van verscheidene stations van den onder- grond-spoorweg ten gevolge en veroorzaak te in het bijzonder in Noord-Londen groot ongemak voor de niet op de staking voorbe reide reizigers. Volgens de eerste schat ting waren gistermorgen veertig stations van den Ondergrond-spoorweg gesloten. Er wordt een zeer beperkte dienst gaande ge houden, maar g^yreesd wordt, dat de sta king zich verder zal ontwikkelen. Afgescheiden van deze staking, dreigt de Machiristenbond, waarvan Bromley de lei der is, opnieuw in staking te gaan, indien de eischen ten aanzien van de classificatie der machinisten en andere eischen, voort vloeiende uit grieven, welke bij regeling van de vorige staking niet afdoende zijn behan deld, niet binnen een vastgestelden tijd wor den ingewilligd. Een staking van dezen bond zou het gansche land treffen. De secretaris van den bond deelde mede, dat de staking zou uitbreken indien gisteren geen bevredi gend antwoord van de spoorwegbesturen binnenkwam. De berichten over den staatsgreep in Roe menie worden van Verschillende zijde bevestigd. Generaal Avarescu, de leider van de boeren partij, schijnt waarlijk Boecharest te zijn binnengetrokken aan het hoofd van zijn 50.000 boeren en de regeering van Bratianu te hebben verdreven. Officieele bevestiging hiervan is nog niet gekomen, maar de berichten komen van ver schillende zijden en dat het in Roemenië spookt is dus nauwelijks meer te betwijfelen. Blijkbaar is Averescu, die onlangs Rome be zocht, voor de verleiding van Mussolini's voorbeeld bezweken. Natuurlijk is de situatie in Roemenië wel geheel anders dan van Italië fascisme is geen uitvoerartikel, zeide Mussolini eens en eerder zou men waar schijnlijk een vergelijking kunnen treffen met Spanje, al zal vermoedelijk de rol van den Roemeenschen koning, die, terwijl in Roemenië de nieuwe gebeurtenisse in voorbereiding waren, op een rondreis was in Europa, wel een andere zijn, dan die van den Spaanschen koning. Er ontbreken over de gebeurtenissen in Roemenië echter nog te vee! bijzonderheden dan dat reeds nu een oordeel kan worden uitgesproken. Het Congres der commu nistische partij te Moskou, dat op 1 Juni gesloten is, heeft zich o.a. druk beziggehouden met Ruslands buitenlandsche politiek. De voornaamste sprekers hierover waren o.m. Boecharin Radek en Manoeilski. Deze laatste keerde zich fel tegen Radek en wees er op, dat de naar rechts gerichte zijsprongen van dezen in de communistische Internationale ideëel in verbinding stonden met de zijsprongen der oppositie in de Russische C. P. Deze aanval op Radek vindt zijn oorzaak in diens houding ten opzichte der Duitsche beweging. Radek zelf heeft op dit congres den toestand in de Duitsche communistische partij uitvoerig besproken en de politiek van Brandler, die door de leiders der Inter nationale niet werd aanvaard, verdedigd. Na het debat nam het congres een resolu tie aan, waarbij de houding van Radek scherp werd afgekeurd. De «tsolutie zegt o. m., dat de congresleden zich geheel kun nen vereenigen met de houding der partij afgevaardigden in het uitvoerend comité der communistische Internationale en dat de zij wegen der rechtschen, die door Radek, tegen de beslissing van het centrale comité der C.P. in, verdedigd werden, niets gemeen hebben met de politieke lijn der Russische commu nistische partij. Het congres verklaarde zich vóóralles solidair met de gedragslijn, die door de Executieve der communistische Internationale in de Duitsche-Fransch-Engel- sche quaestie is gevolgd. En met het oog op het groote gewicht van de taak, die de com munistische Internationale te vervullen heeft, eischte het congres, dat door het Centrale Comité de meest geschikte functionarissen ter beschikking van de communistische Executieve zouden worden gesteld. In het nieuwe Centrale Comité, dat werd gekozen, heeft o.a. Krassin zitting. Radek werd niet herkozen. Hoewel er op het con gres een groote oppositie tegen Trotzki is en gezaghebbende buitenstaanders in Mos kou van meening zijn, dat het met de macht van het triumviraatTrotzki, Radek, Preo- brazkensky, is gedaan, heeft men Trotzki toch niet durven passeeren en is deze wel in het Centrale Comité herkozen. Het congres besloot o.m. om de nieuwe Economische Politiek (Nep) voort te zetten, de stabiliteit van de Tsjerwonetz te hand haven, maar onderwijl voort te gaan met hervormingen in het muntwezen. Voorts zou bijzondere aandacht besteed worden aan de coöperaties als een wapen tegen particulier kapitaal, aan den genationaliseerden handel en aan de metaalindustrieën. Aan vreemde lingen zou slechts in zeldzame gevallen con cessies worden verleend. Een leening van ongeveer 600 millioen gulden tegen 7 a 8% niet hooger, werd zeer wënscheiijk geacht. Het congres kwam voorts tot de conclusie, dat het noodzakelijk was om langzamerhand het economisch leven in Rusland op te hou wen op een zuiver socialistische basis en om grooter aandacht te wijden aan de landbou wers, omdat de C. P. niet alleen een part van arbeiders was, maar ook een boeren partij. In het algemeen gesproken bevestigde het congres de bedoeling van h*t Centrale Comité om niet verder naar links te gaan, maar den tegenwoordigen politieken en gco- nomischen koers te handhaven. De meeste leiders komen 5 Juni weer bij een voor voorbesprekingen in verband met het algemeene congres der Derde Internatio nale, dat op 15 Juni geopend zal worden. EEN KAMERCANDIDATUUR VOOR MILLERAND Volgens „L'Oeuvre" is aan Miilerand reeds een candidatuur voor de Kamer aangebo den voor het departement Meurthe-et-Mo- selle. AMNESTIE IN DENEMARKEN. Ter gelegenheid van het feit, dat de grond wet 75 jaar bestaat, is aan 39 gevangenen amnestie verleend, waaronder 3, die wegens kindermoord veroordeel dwaren, een die reeds 21 jaar had ondergaan van de hem opgelegde levenslange gevangenisstraf wegens moord op zijn moeder, 18 wegens diefstal enz., 6 wegens fraude of vervalschingen, 3 wegens brandstichting en 5 wegens zedemisdrijven. DRAADLOOZE TELEFONISCHE VER BINDING MET AUSTRALIË. Volgens een draadloos bericht is de draad- looze verbinding tusschen Groot-Brittannië en Australië door middel van een nieuw niet- rechtstreeksch systeem van korte golven thans een voldongen feit. Zondag door Senator Marconi in het station te Goldhu, in Corn- wallis, genomen proeven, hadden een uit stekend resultaathet gesprokene kon te Sydney met behulp van een particulier ont vangapparaat duidelijk worden verstaan. CANADA EN DE JAPANNERS. Blijkbaar aangemoedigd door de houding van het Congres der Vereenigde Staten, over weegt ook de Canadeesche regeering, zooals zij in het parlement mededeelde, de wensche- lijkheid van een verdere beperking van de immigratie van Japanners. Aanleiding daar toe vindt zij in vertoogen van de kleinhan delaars in Britsch-Columbia, die het verzoek deden voor de Japanners dezelfde beperken de bepalingen in het leven te roepen als gel den voor de Chineezen. In een overeenkomst met de Canadeesche regeering heeft Japan erin toegestemd, het aantal immigranten, dat als huisbediende of boerenarbeider naar Canada trekt, te beper ken tot 150 jaar, terwijl de Canadeesche re geering zich niet verbonden heeft, de immi gratiewet niet verder aan banden te leggen Reeds meermalen is gebleken, dat de S. D. A. P. leelijk verlegen zit met het vrijwillig aanbod der meeste Tweede Kamer leden, om 10 pet. van hun schadeloosstel ling ten gunste van de schatkist af te staan. Hoe ze in den piepzak zitten, toont nu dubbel en dwars een artikel van den ieer Schaper in het „Volk". De schrijver is nij- zonder gevoelig en uit zijn verhaal blijkt, dal de heele Kamerclub dat is voor den indruk, dien 't niet meedoen aan die bezui niging op den kiezer moet maken. Hij beeft het dan over,de demagogie, welke reeds bedreven is en nog bedreven zal wor den tegen de S. D. A. P., als haar Kamerle den aan deze politieke offerande niet willen meedoen en dus dat geld voor zich willen behouden, tot schade van de schatkist. Wat je maar „demagogie" noemt, zegt de „Residentiebode" ter snede. Als de S. D. A. P. nooit erger demagogie bedreef, zou het nog al schikken. Om aan die „demagogie" te ontkomen, heeft de S, D. A. P.-sche Kamerclub een en andermaal beraadslaagd. Bij wijze van com promis was overeengekomen, dat allen 5 percent zouden offeren: „In de soc.-dem. Kamerfractie was een sterke strooming, om zich men kan het een zwakheid noemen uit politiek oog merk niet te onttrekken, mits dan ook alle Tweede Kamerleden gelijkelijk zouden han delen," Ziezoo de S. D. A, P. dacht nu mooitjes beide klippen van Scylla en Charibdis te zijn ontzeild maar helaas, daar waren zoowel spelbrekers in de Kamer, die niet gezind ble ken om niet 10 maar slechts 5 pCt. te offe ren, alleen om de S. D. A. P. uit de penarie te helpen. De S. D. A. P. heeft toen maar weer op nieuw de hoofden bij elkaar geroepen om andermaal licht te ontsteken in de zeer moeilijke - affaire maar men kon het niet eens worden.... er was geen meerderheid meer te vinden om met de afdracht mee te doen. Ende zoo zit de S. D. A, P. leelijk in den put en moet de heer Schaper trachten ze er uit te praten. Dat is meer Schaper's stiel, zooals men zich uit 1918 herinnert. Maar het is een zware karwei en een ondankbaar baantje. Ook thans lukt het niet. Helaas, de zaak is moeilijk. Het praten is Schaper wel goed gelegen, maar thans faalt hij. De fractie heeft besloten, alle „de magogie" manhaftig te weerstaan. Maar rn.cn kan niet weten als het anders moet, zal ze ook wel de manhaftigheid laten schieten. Men moet het maar zeggen, als de Partijraad anders wil, is net ook goed'. Inmiddels doet de heer Schaper zijn besf om dien Partijitiad gunstig te stemmen. Hij laat weer de Koningin en de Ministers para deeren, die wel 10 pCt. offeren maar toch nog heel wat meer overhouden dan de Ka merleden! Hij haalt al de andere hobbel paardjes van stal, als daar zijn: de uitgaven voor oorlog, burgerwacht, militaire politie, enz. enz. En last not least, hij vertelt de enormiteit, dat de kortingen op de schade loosstelling worden afgedaan „ter wille van den financieelen toestand, door anderen (niet S. D. A. P.ers) hoofdzakelijk gescha pen." Is ie goed, of niet? Als er sprake is van kostbare sociale wetten, hoogc salarissen en tutti quanti, dan heeft de S. D. A. P. alles gedaan. Maar als het gaat om het tekort, door de hooge uitgaven veroorzaakt, dan hebben „anderen" dat veroorzaakt! En dat zegt Schaper, wel eens de nuchter ste en meest waarheidslievende onder de S. D. A. P.-ers genoemd! Wat moet er dan wel van het dorre hout geworden?.... DE REORGANISATIE VAN DEN NEDERL, TUINBOUWRAAD. De groep Bloemisterij van den Nederland- schen Tuinbouwraad heeft te Utrecht verga derd. Deze vergadering was in hoofdzaak be legd in verband met de voorgenomen reor ganisatie van den Tuinbouwraad en ter be spreking van de daaruit voor de groep Bloe misterij voortvloeiende gevolgen. De overgroote meerderheid der bij de groep aangesloten vereenigingen had afge vaardigde gezonden, die te zamen ruim 1200 leden bloemisten vertegenwoordigden. De reorganisatievoorstellen van het cen traal bestuur van den raad, werden met in stemming ontvangen en met algemeene stemmen besloten, deze, voor zoover zulks de groep bloemisterij betreft, te aanvaar den. Aan het bestuur werd machtiging ver leend ontwerp-statuten voor de nieuwe zelf standige groep bloemisterij te ontwerpen, welke dan op e,en in het najaar te houden constitueerende vergadering zullen worden behandeld. Getracht zal worden nog enkele organisa ties, op het gebied der bloemisterij werk zaam, te bewegen evetlbens aan deze cen trale organisatie van de Nederlandsche bloe misten deel te nemen. Deze zullen eveneens worden uitgenoodigd afgevaardigden naar de constitueerende vergadering te zenden. Nu hiermede de krachtigste groepen (de groep veilingsvereenigingen en groep bloe- bollenteelt spraken zich reeds voordien uit in gunstigen zin voor de reorganisatieplan nen van den Tuinbouwraad! de reorganisa tieplannen hebben aanvaard, kan de reor ganisatie van den Nederlandschen Tuin bouwraad, welke 1 Januari 1925 in werking 'dient te treden, we! als een voldongen feit worden beschouwd. Deelneming der Ned. Regeering. De chef van het kabinet van den Minister van Buitenlandsche Zaken heeft in opdracht van den Minister een bezoek gebracht aan den zaakgelastigde van Oostenrijk, om te getuigen van de deelneming der Nederland sche Regeering, met den aanslag, waarvan de Oostenrijksche bondskanselier, dr. Seipel het slachtoffer is geweest. De Nederlandsche gezant te Weenen heeft bovendien de opdracht ontvangen om de ge voelens van sympathie der Nederlandsche Regeering bij de Oostenrijksche Regeering te vertolken.N In den Bosch werd de algemeene verga dering" gehouden van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters, onder leiding van dr. H. J. Daamen te Amsterdam. Mevrouw van LentVan der Schieck uit Den Haag, bracht de penningmeesteresse het kasverslag uit. De ontvangsten bedroe gen 2341 de uitgaven 1842,5314 batig saldo J 498,46/4. De begrooting 1924 werd vastgesteld op een bedrag van 1898. Tot hoofdbestuursleden werden herkozen dr. H. J. Daamen en Zr. Schellenberg en in de plaats van Zr. M. v, d. Brink uit Am sterdam, die wegens drukke werkzaamheden ontslag nam, werd gekozen Zr. Stebers te Amsterdam. Dr. Wubbe, mej. Tilman en Zr. Scheeren werden aangewezen tot het nazien van de bescheiden der vaandelcommissie. In April bedroeg het vaandelfonds 331.50, doch door de groote uitgave aan projectie is dit geslonken tot 181.50. Men kon dus nog niet een vaandel bestellen, doch daar men het graag gereed had vóór het Eucharistisch Congres, bleef de Z. Eerw. Pater van Dijk voor 140 borg. Een ontwerp van het vaan del is onderworpen aan de goedkeuring van Toorop. Na enkele .wijzigingen zal tot uit voering worden overgegaan. De opleidingscommissie onder dr. Van Spanje en mevrouw Van LentVan der Schrieck kon nog geen verslag uitbrengen. Het werk vordert moeizaam om de uitge breidheid van het terrein en het veelzijdig onderzoek. Uit de globale cijfers bleek, dat een zeer groot aantal Katholieke zusters wordt op geleid in niet-Katholieke ziekenhuizen en gestichten. Het hoofdbestuur stelde voor, dat een lid eerst van de voordeelen, die de Bond biedt, zal kunnen genieten, wanneer men gedurende de twee voorafgaande jaren van de vereeniging lid is geweest dit om te voorkomen, ^iat men het lidmaatschap voor korten tijd aanvaardt om, na de voordeelen genoten te hebben, zoo spoedig mogelijk weer te bedanken. Het voorstel werd aangenomen echter met deze restrictie, dat de bepaling niet geldt ten opzichte van de voordeelen, ge legen in den retraitepenning en de jn- formatiebureaux. Heerlen stelde i^oof pogingen aan te wen den om te geraken tot het houden van herhalingscursussen voor gediplomeerde verpleegsters in R, K. Ziekenhuizen, die zich met de opleiding van leerling-verpleegsters belasten. Besloten werd, dat het hoofdbe stuur een commissie zal benoemen welke zich tot taak stelt te onderzoeken in hoe verre gelegenheid zal bestaan tot het houden dier cursussen., Besloten werd. de volgende jaarvergade ring te Breda te houden. Te Spierdijk werd Woensdag j.I. de tiende Kath. West-Friescbe Landdag gehouden. Als algemeen onderwerp was gekozen „De Christelijke Naastenliefde." De openingsrede werd uitgesproken door burgemeester Commandeur te Wognum, Op deze tweede lustrum-bijeenkomst wilde spr. in herinnering brengen wat in de afgeloopen jaren door het Comité van den Landdag is gedaan. Bereikt werd, dat de befaamde Zondags-koemarkten werden afgeschaft, een uitstekende gewestelijke U. L. O.-school werd tot stand gebracht, de R, K. Wijk- en Gezinsverpleging werd ingesteld. Met klem beval spr. dit laatste instituut aan in de be langstelling van alle West-Friezen. Telegrammen van hulde werden verzonden aan Z. D, H. den Bisschop en aan H. M. de Koningin. Daarna traden de Welcerw. kapelaan P. van Dorp te Dordrecht en de-heer G. Bruna, redacteur van het „Centrum" te Utrecht als spreker op Ier behandeling van het onder werp „de Christelijke Naastenliefde". De Landdag werd Besloten met een solem neel Lof, gecelebreerd door den eere-voor- zitter, Deken M. W. A. Wijtenburg te Hoorn. In zijn Donderdag in de Tweede Kamer gehouden rede, verklaarde min de Visser nadrukkelijk, dat hij geen andere middelen tot bezuiniging dan de thans voorgestelde meer weet. Zouden zij afgewezen worden, dan zou spr. zijn plaats moeten ruimen en zijn taak als verantwoordelijk minister aan een ander moeten overdragen. Donderdag maakte H.M. met den Prins nog een rijtoer van grooten omvang door Assen. De dag van heden (Vrijdag) is gewijd aan het bezoek van Emmen, Coevorden en Hoo- geveen. Op weg daarheen zullen de Konin gin en de Prins verschillende in werkver schaffing ondernomen of reeds uitgevoerde kanaalwerken bezichtigen en o.a. ook een oogenhlik vertoeven fn de houtvesterij van het Staatsboschbedrijf onder Gieten. Te Coevorden' zal H. M. den eersten steen leggen voor een monument, gewijd aan Meindert van der Thynen, koster van de Hervormde Kerk en schoolmeester tc Coe vorden, wiens naam in de geschiedenis van Coevorden voortleeft, doordat hii in het rampjaar 1672, in overleg met den Groning- schen aanvoerder Rabenhaupt, die hem een aantal krijgsknechten had verschaft, de stad, die door de met Frankrijk verbonden Mun- sterschen was bezet, bij verassing lieeft in genomen. In de Woensdag te Arnhem gehouden ver> gadering van de afdeeiing Gelderland der Vereeniging van Nederl. Gemeenten, hield de heer ir. H. Zoetelief Norman een inlei ding over de keuring der autobussen. Spr. herinnerde aan de wet van 1880 toen de minister nooit gedacht zal hebben dal de bepalingen in den toekomst zouden moeten worden toegepast voor het autobusverkeer van den tegenwoordigen tijd. Spr. drong aan dat de Overheidsbemoei ing zich niet zoo ver zal uitstrekken dat zij de ontwikkeling van de techniek zou ba- letten. Bij de discussies merkte de heer Rijnen burg uit Nijmegen op, dat de gemeente Nij megen niet kan meegaan met de algemeene keuringsregeling zooals de Vereeniging deze wenscht. Nijmegen heeft een eigen autopark en de keuring geschiedt daar goedkooper - 2.50 per keuring als dat het geval is bij de provinciale keuring. Ir. Zoetelief Norman verklaarde dat oor spronkelijk een tarief per keuring was vast gesteld. Thans is 't tarief voordeeliger ge worden, doordat hêt tarief berekend wordt op 15.per keuring voor 5000 K.M. Het was spr. onbegrijpelijk hoe voor een keuring slechts 2.50 kan worden berekend. Men verhaalt de kosten niet; men stelt eenvoudig krachten uit den gemeentedienst beschikbaar waarvoor de gemeente geen compensatie ontvangt. Een keuring als een autobus wel ke goed geschiedt vordert ten minste twee uur aan herkeuring. De voorzitter, Mr. De Monchy, burge meester van Arnhem, constateerde dat de autokeuring een zaak is. waarbij met het mindere geen genoegen mag worden geno men, wanneer het betere te verkrijgen is. Spreker deelde mede dat'de kwestie of de standplaatsvergunning in de gemeente kan worden gekoppeld aan het opleggen van be palingen voor het autobusverkeer, nader door het bestuur zal worden bezien. Indien wenschclijk, zullen dan stappen bij Ged. Sta ten worden gedaan om een uniforme rege ling. Verslag der commissie-König. Verschenen is het verslag van de com- missie-König over de wederopenstclling van den postcheque- en girodienst. De commissie concludeert dat de bezwa ren tegen een gedecentraliseerden dienst te groot zijn, om daartoe terug te kecren. Het centrale girokantoor zal naar het oor deel der commissie in Den Haag moeten gevestigd blijven. De meerderheid wenscht naast dit kan toor nog 2 locale kantojen, n.i. één te Am sterdam en één te Rotterdam. Zij is van oordeel, dat een rijksgirodienst, die niet aan deze centra de voordeelen bood van dadelijke behandeling van het plaatselijke verkeer en van directe verzilvering van te goed voor een ieder, in zijn functie zou te kort schieten. Deze leden maken het voor behoud, dat de directe oprichting der bu- reelen te Amsterdam en Rotterdam niet zou moeten leiden tot verdere vertraging, cn meenen, dat eventueel later daartoe kan worden overgegaan. De grootst mogelijke minderheid wil wel dc mogelijkheid tot vestiging van meer dan cén girokantoor in dc toekomst openlaten, maar meent, dat vooralsnog de aanleiding daartoe ontbreekt. Zij wijst op het voor beeld van België, waar cén centraal kan toor uitstekend" voldoet. Eenstemmig wordt geadviseerd lot af schaffing der locale rekeningen (dit zijn neven-rekeningen ter plaatse, waarvan da delijk contanten kunnen worden weggetrol^ ken) welke vanaf 24 Augustus 1923 wejrden ingevoerd tegen een jaarlijksch recht van 5.-. De vraag of en in hoever de postchè^ue- ers girodienst als zelfstandig instituut moet worden ingericht,wordt uitvoerig beschouwd. De conclusie van de commissie met uit zondering van één lid is dat het verband met het «ostbestuur moet behouden blijven en dat overigens de directie van den Post cheque- en Girodienst die zelfstandigheid en zeggingsmacht moet hebben, die noodig is om de ver\ntwoordelijkheid voor der, goeden gang van zaken te kunnen dragen. Het eene lid is van oordeel, dat de post cheque- en girodienst moet worden gecon strueerd als zelfstandige tak van dienst res- sorteerende onder het Departement va& Financiën In principe wil de commissie geen rente aan rekeninghouders vergoeden. De grootst mogelijke minderheid acht echter thans den tijd voor afschaffing van rente niet geschikt. Zij wil voorloopig een lage rente (bijv. 1.8 pCt. over ronde sommen van 100 die een volle maand hebben uitgestaan) behouden. Het tijdstip van wederopenstclling van den dienst. De commissie is niet optimistisch gestemd omtrent het tijdstip der wederopenstelling van den dienst. Zij acht het niet uitgesloten, dat er nog, eenigen tijd zal verloopen. Over de vraag, of de thans aan Jiet Spaarneplell» in voorbereiding zjjnde werkmethode vooi een gecentraliseejden dienst de, verkicse- iijkste is, spreekt de commissie zich niet uit. Zij oppert de vraag ol het geen aanbeveling verdient den ouden dienst en den nieu wen dienst zorgvuldig te splitsen en de «af wikkeling van den ouden dienst aan een speciaal daarvoor aan te wijzen persoon toe te vertrouwen. 25. „Nu ben ik bijna waai' ik zijn moet, mom pelde hij. „Jammer dat ik een ruit moet breken om binnen te komen, want die Ed- tnond de Bellenoise is in staat om „houdt den dief" te roepen, alsof er bij hem ook nog iets te stelen was." Plotseling echter bleef hij bevend van vreugde staan. „Het toeval is mij gunstig,' mompelde hij, „het raam staat half open en ik zie licht in de kamer." De directeur van de wassenbecldengalerij had woord gehouden. Toen Edmond des avonds met Agncs thuis kwam, ontving hij een zorgvuldig ingepakt beeld, waarop hij zijn uitvinding kon beproeven. Met grooten ijver ging hij dadelijk aan het werk. Deze arbeid immers zou in zijn woning de kalmte en overvloed aanbrengen, waar door Louise's leven nog lang gerekt zou kunnen worden. Edmond had den geheeien nacht doorge werkt, en eerst tegen den morgen nam hij, op aandringen van zijn vrouw, eenige uren rust. Daarna ging hij weer met dubbelen ijver aan het werk en slechts ternauwer nood gunde hij zich den tijd om een weinig voedsel tot zich tc nemen. Zoo verliep de dag en het werk vorderde snel. De beweginglooze wassen pop begon te gehoorzamen aan de kunstig saam- gevoegde raderen en veeren, welke leven in Jiaar moesten brengen. De schemering viel, toen kwam de nacht, een stormachtige onweersnacht, zooals we weten. De kanier waarin Edmond werkte, gloeide als een oven, niettegenstaande de ramen half geopend waren. Groote zweetdroppels parelden op Ed monds gelaat, doch hij bemerkte er zelf niets van en ging voort met vijlen, polijsten en de stukken van zijn mechaniek te plaatsen. „Edmond," smeekte Louise, „je overwerkt? je heelemaal. Rust een beetje. Je hebt den geheeien nacht en dag reeds doorgewerkt. Menschelijke kracht heeft zijn grenzen; maak je werk morgen liever af." „Louise," antwoordde Edmond, „geef me nog een uur tijd. Binnen een uur ben ik ge reed. Op het oogenblik der overwinning kan een soldaat het slagveld niet verlaten." „Werk dan maar door," fluisterde de jonge vrouw, „maar over een uur moet je beslist gaan slapen." .„Wellicht zal de vreugde van de over winning mij den geheeien nacht wakker hou den," zei de werktuigkundige glimlachend, „maar je kunt gerust zijn, zulk eeh slape loosheid vermoeit niet." DERTIGSTE HOOFDSTUK. Niet het geringste geluid van rijtuigen of- voetgangers verstoorde de diepe stilte, die heerschte in de Pas de la Mule. Het doffe gerommel van den donder was niet van de lucht. Een felle blauwe blik semstraal en een knetterende slag deden de kleine Agnes telkenmale ontstellen en brachten haar in een zenuwachtige opge wondenheid. Van «tijd tot tijd omhelsde Edmond haar en trachtte hij haar tot bedaren te brengen. Eindelijk legde hii haar zachtjes naast Lou ise neder en deed de gordijnen van het le dikant dicht. Vervolgens begaf hij zich weer aan het jULcrk. Er verfïep een half uur. De zwoele al- ■mosfeer begon den werktuigkundige ontzet tend te drukken. De vermoeidheid begon zijn handen te verlammen; onwillekeurig vielen zijn oogen dicht en een onweerstaan bare loomheid maakte zich van hem mees- ter. Tevergeefs worstelde hij tegen den slaap, die hem overweldigde. Niettegenstaande al zijn pogingen om wakker te blijven, viel hij op zijn stoel in slaap. Een hevige bliksemstraal zette op dit oogenblik hemel en aarde in vuur. Edmond schrok wakker en meende, dat hij droomde. Een man, wiens gelaat bijna geheel door 'n dichten baard bezet was, stond voor hem en zag hem aan. Zijn eerste gedachte was, dat een of an der gevaar Louise en Agnes bedreigde. Hij greep een hamer cn nam werktuigelijk een verdedigende houding aan. De vreemdeling, of liever Rodille, hield hm met een gebiedend gebaar terug en sprak op zachten, overredenden toon: „U heeft van mij niets te vreezen; geen enkel gevaar bedreigt u. Blijf kalm en maak uw vrouw en kind niet wakker. Deze woorden, en vooral de toon, waarop zij werden uitgesproken, deden de ongerust heid van Edmond voor een groot deel ver dwijnen, doch verminderden geenszins de verbazing, welke deze onverwachte verschij ning bij hem had opgewekt. „Ik ben niet bang," antwoordde Bij fluis terend, „maar ik heb het recht te vragen, waarom u in het midden van den nacht in mijn woning binnendringt. Vooreerst, wie zijt gij?" „Ik ben iemand, die u komt reddend' „Wat zou u voor mij kunnen doen? U spreekt raadselachtig. Verklaar nader." „Daartoe ben ik bereid,antwoordde Ro dille, „en ik kan het in weinige woorden doen. U heet Edmond de Bellenoise. U bent een eerlijk en bekwaam man en in wehrwil van uw bekwaamheid is alles, wat u tot noj^toe ondernomen hebt, mislukt. U kunt werken zoo hard als u wilt, u zult toch niet in staat zijn de armoede uit uw woning te verdrijven'. U strijdt moedig, maar u be zwijkt cn zonder mij zoudt u reddeloos ver loren zijn. U staat blooU aan vervolgingen, welke uw vrijheid bedreigen. Morgen kan men u aan uw gezin ontrukken, om u in de gevangenis te zetten voor schulden. Is dat alles niet waar?" „Ja, het is waar, helaas al te waar," sta melde Edmond. „O, ik zie het wel, u kent mij goed." „Het toeval en de wereld zijn reeds lang onrechtvaardig jegens u," hernam Rodffle. „Ik wil dat herstellen. Ik vind er genoegen in, mij met ondoordringbare geheimzinnig heid te omhullen, om op die manier hen, die lijden en weenen. te vertroosten. Uw zor gen, uw verdriet, uw moeilijkheden, ik wil ze alle te niet doen. Neem dit aan, betaal uw schulden, arbeid en wees vrij en ge lukkig!" Terwijl hij deze woorden sprak, legde Ri ddle vier bankjes van duizend francs op de werkbank, terwijl hij behendig een klein voorwerp tusschen de gereedschappen ver- borg. Edmond kon in den beginne geen woor den vinden, om zijn dankbaarheid te betui gen, maar zijn hart schoot vol. Tranen van aandoening vulden zijn oogen en hij strekte zijn beide handen uit naar den man, die hem niet zijn weldaden overlaadde. Zijn lippen stamelden dankbetuigingen en hij stond op het punt om zich voor Rodille op de.knieën te werpen. Deze liet hem er echter den tijd niet toe. „Bedank mij niet," sprak hij, „ik verbied het u. Wat ik doe, behoeft geen dank. Hctj bewustzijn dat ik iets bijgedragen heb tot het geluk van een eerlijk gezin,, is de ecni- ge belooning, welke ik wensch. Dat doel is bereikt, en nu, vaarwel!" Mijnheer," stamelde de werktuigkund op smeekenden toon, „ga zoo niet hei Zeg mij tenminste uw naam.' Rodille schudde het hoofd. „Ik kan en wil u niet zeggen,, wat u wenscht te weten. De rechterhand mag niet weten, wat de linker doel.' „Ik durf niet'verder aandringen", zeidc Edmond, „maar de gelaatstrekken en dc stem van mijn weldoener zal ik nooit ver geten en zoolang ik leef zal dit oogenblik hij mij in dankbare herinnering blijven „Verduiveld!" dacht Rodille, „het is goei. dat ik met dien baard geheel onkenbaar ben lk had echter mijn stem wel wat meer ku' nen veranderen." Hij ging naar de deur en sprak; „Vaarwel! Nogmaals vaarwel!" „Neen/" antwoordde Edmond, „geen vaar wel! Tot weerziens!" Edmond deed hem uitgeleide met een licht in dc hand. Toen hij terugkeerde was Louise inmid- dels ontwaakt. Edmond deed haastig de vensters dicht en nam naast haar plaats. „Terwijl je sliep heeft een afgezant der Voorzienigheid onze woning bezocht," sprak hij. „Wat bedoel je daarmede?" (Wordt vervolgdj i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5