binnenlandsch nieuws. LUCHTVERKEER. UIT ONZE OOST. STOOMVAARTLIJNEN. GEMENGD IHIEUWS. KUNST EN KENNIS. Diocesane R. K. J ongevrouwen- bond in 't Bisdom Haarlem. Excursie Ned. Journalistenkring. Ernstig vliegongeluk. De vliegtocht Nederland'Indië, De Amerikaansche wereld vlucht. De vlucht Pelletier d'Oisy. Een practisch zak-adresboek. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Lager Onderwijs. Gelden door communisten verduisterd. Een ernstig duto-ongelpk. Balthazar Verhagen LANDBOUW JEHMf JSSWERIJ. Ziekte in de kool. Land- en Tuinbouwongevallen- wet. R'dam. Een veiligheidsgaskraan. De iuit.-kolonel der genie, b. d. P. A, M. Hackstroh heeft in het Veilighfidsmuseum Een familie-drama. Inbraak te Rotterdam. Electriciteit, geen kinder speelgoed. Een jeugdig avonturier. Een ontaarde vader. Onvoorzichtig. RECHTSZAKEN Een dierenbeul. De malversaties bij „Tuindorp". DRANKBESTRIJDIN St. Jans-Novene. In Café-Restaurant „Zomerzorg'' te Lei den hield Woensdag de Diocesane R. K. Jongevrouwenbond in het Bisdom Haarlem zijn tweede algemeene vergadering. De algemeene directeur, de WelEerw. heer W. H, Kooij, kapelaan te Amsterdam, Wees erop, dat op het oogenblik algemeen het ledental én het aantal organisaties toe namen. In het jaarverslag wijst de secretaresse er- °Pi dat het ledental van den Dioc. Jonge- vrouwenbond op 1 Januari 1924 omvatte: groep -A: 65 patronaten met 4146 leden en h andere meisjesvereenigingen (A II) met 446 leden tezameri 4'582 leden; Groep B (meer ontwikkelde meisjes): 9 afdcelingen niet 431 leden; Groep C (Jong-studenten); afdeelingen met 47 leden. In totaal waren £r dus 82 organisaties met 5070 leden. Het Centraal Bureau voor Chr. Onderwijs Opvoeding gaf in 1920 aan, dat in het Bisdom 55 patronaten met 4000 leden be- stonden. De Secretaresse constatèerde voorts, dat van de plaatselijke besturen zoo weinig ac- hviteit uitgaat. Naar aanleiding van deze opmerking uit net verslag merkt pater v. d. Bosch uit Rot terdam op, dat zulks toch niet te verwón- neren valt, daar de samenvoeging der di verge groepen van buitenaf is opgedrongen 5pr. noemt het een onnatuurlijk maaksel, hat niet den naam reorganisatie mag dragen, noch dat fusie genoemd moet worden. Het jaarverslag werd goedgekeurd, j Hierna had de vaststelling plaats van het huishoudelijk reglement van den bond, zoo- bIs dit in de vorige vergadering is behan deld en voorgesteld. Van de aftredende bestuursleden wensch- 'Cn er drie niet meer voor een herbenoe ming in aanmerking te komen. Mej. M. 'vorte uit Delft werd herkozen en in de plaats van de afgetredenen werden gekozen nievr. J. Keylard—van Aalst uit Amsterdam "n mej. A. van Rijn en L. Marcelis uit S-Gravenhage. De contributie over 1924, te voldoen aan het centraal Bestuur door middel van bet sfdcelingsbestuur, bedraagt weer 10 cents Per lid. Het jaarverslag van den penningmeester, «en ZeerEerw. Heer Fr, Lucassen, pastoor je s-Gravenhage, geeft aan inkomsten een bedrag van 1269,38/4, aan uitgaven J 563,14, zoodat er een saldo is van J 706.24/4. Dit hooge bedrag komt gedeeltelijk voort uit de tefdracht van den Vrouwenbond ad 250 en van den Patronatenbond ad 197, Welke bedragen een volgend jaar niet in zullen komen. De voorzitter deelt hierna de voorwaar den mee, waarop organisaties voor bepaal de doeleinden subsidie bij het Centraal Be stuur kunnen aanvragen en verkrijgen. Het Centraal Bestuur heeft gemeend 500 hier door ter beschikking te moeten stellen, panvragen hiervoor moeten voor 15 Juli bij het bestuur zijn ingediend. Hierna worden eenige voorstellen behan deld. Na de pauze hield de Weleerw. Heer B. de Groot, rector te Amersfoort een rede over „Ons Ideaal bij het Vrouwelijk jeugd werk," waarin hij uiteenzette hoe de opvoe ding der Roomsche meisjes dient te zijn, om haar te vormen tot degelijk, innig-Room- sche huismoeders, .De voorzitter dankte rector de Gropt voor Zijn rede, waarna weder voortgegaan werd. liet de agenda. De kerncommissie bracht gunstig rapport Jut ovér het beheer van den penningmees- Hierna werd de 's morgens afgebroken gedachtewisseling over den vorm van de tegenwoordige organisatie van den Jongc- Vrouwenbond, voortgezet. Pater y, d, Bosch zette zijn meening hier omtrent nog eens uiteen en vroeg of het niet. 'Hogelijk is een federatief karakter te geven aan den Jongevrouwenbond, diocesaan zoo vel ais plaatselijk. Verder vraagt spr, of de groepen niet meer uitgebouwd kunnen worden en of de financiering niet beter kan geregeld wor- De voorzitter antwoordt hierop, dat het Centraal Bestuur de moeilijkheden ook wel inziet, doch het beeft den lieddraad te vol gen. Iedere parochie op zichzelf kan trou- Wefts het beste uitmaken, hoe het jeugd werk wordt ingericht. Uitvoerig werd hierover van gedachten gewisseld, waarna pater v. d, Bosch een jnotie indiende, waarin uitgedrukt werd, dat bet werk der patronaten eenigszins in zijn Voortgang belemmerd wordt door de plaat selijke besturen. Rector Muller, voorzitter der Dioc. Jeugd commissie, ontried het bestuur deze moÜe 'n stemming te brengen na een vergadering, waarin alleen afbrekende critiek werd naar voren gebracht, zonder het pro 'te hooren. C>pr. wilde niet uitvoerig hierover uitweiden. Wijl daarvoor geen gelegenheid was. Echter wilde hij erop wijzen, dat de Dioc. Jeugd commissie in de vijf bisdommen is ingesteld ba een besluit van het Episcopaat. De leden Van de Jeugdcommissie zijn allen benoemd aoor Mgr. den Bisschop en spr. is door Z. H. zonder voordracht tot voorzitter dier Commissie benoemd. Mocht echter deze motie worden aange nomen dan zou spr. te bevoegder plaatse Jb meenmg daar tegenover stellen. Dc Zeereerw. heer Pastoor Lucassen weende, dat rector Möller eenigszins ver keerd oordeelde, als hij meende, dat met neze motie wantrouwen tegen de Jeugdcom- bussie werd bedoeld of afbrekende critiek Kl den strengen zin werd gevoerd. Gaarne vilde spr. het Centraal Bestuur voorsteilen Pogingen aan te wenden om de gewenschte Veranderingen te verkrijgen, De voorzitter voegt hieraan toe, dat het bier niet bepaald tegen den leiddraad gaat, ?°ch <*at er wellicht verbetering aange bracht kan worden zonder den leiddraad" te Veranderen. t Rector Möller zegt hierop, steeds bereid e zijn e.v. voorstellen in behandeling te ne men. Pater v. d. Bosch trok hierna zijn motie in. *Na rondvraag volgde sluiting. De jaarlijksche excursie van leden van den Nederl. Journalistenkring met hunne dames *al rflaats hebben op Zaterdag 5 Juli a.s. 'Afmaal wordt een bezoek gebracht aan Den r'd, Rockanje en Oostvoorne. Het gezelschap zal 's morgens per extra boot uit Rotterdam vertrekken. In den Briei wordt onder leiding van den bekenden archivaris, den heer Joh. J. Been, -dl ontvangst voorbereid, terwijl mede bij et Kringbestuur bericht is ingekomen, dat en W. met vreugde het bezoek hebben ernomen en een officieele oritvangsl op het adhuis aanbieden. Woensdagmorgen is op het vliegveld van A-Wans (België) sergeant Casier met zijn vliegtuig naar beneden'gestort, dat in brand Scraakte bij het aanraken van den grond. De Piloot liep ernstige brandwonden op, die zijn leven in gevaar stellen. Een particuliere bijdrage. Men meldt uit Den Haag: Een Neder- l inder heeft een bedrag van f 1000.ter be schikking van het comité voor den vliegtocht NederlandIndië gesteld, echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat nog 9 andere particulieren bereid zijn tot het schenken van een zelfde bedrag. Het comité vertrouwt, dat men niet zal achterblijven om de vervulling van de genoemde voorwaarde tot een voldon gen feit te maken. Het Comité is gevestigd Heerengracht 13, Den Haag. Op verzoek van majoor Martin is het of ficieele commando van de Amerikaansche wereldvlucht opgedragen aan luit. Smith, die de leiding van de expeditie op zich heeft genomen. Een draadloos telegram uit Nagasaki meldt, dat Pelletier d'Oisy Woensdag te Pyongyang is aangekomen. Van het Uitgaven- en Reclamebureau Jac. G. Lasschuit, te 's Gravenhage, ontvingen wij het keurig uitgevoerde, met talrijke photo's verluchte officieel Zak-adresboek van ho tels en restaurants in Nederland en Ned. O.-Indië, 15 jrg. 1924. Het is samengesteld pi uitgegeven in op dracht van de A.N.V.V. en in samenwerking met „Horecaf". Wij beschouwen deze uitgave als een goede, volledige en vertrouwbare gids op dit gebied en bevelen dit practisch zak- adresboek met warmte aan. In de Donderdag gehouden zitting der Eerste Kamer werden zonder eenige discus sies noch hoofdelijke stemming, be halve eenige naturalisatie- en onteige- ningsontwerpen, aangenomen: wijziging van de Aardappelwet, goedkeuring van het op 18 December 1913 gesloten verdrag met de Vereenigde Staten van Amerika betreffen de de onderwerping-van geschillen aan ëen Permanente Internationale Commissie, de aanvulling van de wet van 12 Februari 1901 met bepalingen betreffende verhaal van de kosten van ter beschikbaarstellingen van jeugdige personen; voorziening der bespre kingen van de begunstiging van misdrijven op 'bepaal.de watergebieden. Vergadering van Donderdag 5 Juni, nam. 114 uur. Voortgegaan wordt met het ontwerp tot wijziging der Leerplichtwet en der Lager Onderwijswet. De Minister van Onderwijs, de heer DE VISSER zegt dank voor den welwillenden toon in de debatten over dit ontwerp, dat pijnlijke bezuiniging aanbrengen moet. En kele punten zal spr. laten rusten, omdat die bij de artikelen terugkomen. Vrijheid voor de invoering van het Dal tonstelsel bestond reeds bij de L. O.-wet en Mijft' dus bestaan. Uitzondering voor de gestichtsscholen ten aanzien van de 48 lgerlingen per klas heeft spr. nader overwogen. Hij hoopt dienaan gaande het volgend jaar maatregelen te treffen. Een nieuwe pacificatie-commissie is we derom gevraagd. Spr. begrijpt niet, dat men vertrouwen heeft in 't succes van een zoodanige commis sie en dat men in een korten tijd een rap port daarvan verwacht. Bovendien is de sfeer van dezen tijd niet zóó, dat men een gunstig resultaat kan. verwachten. Spr. is niet van plan een dergelijke commissie in te stellen, tenzij alle partijen zich daartoe be reid. verkiaren. Wat spr.'s algemeen beleid betreft, wcnscht hij verschil te maken tusschen zijn beleid als onderwijsminister en dat als be- zuinigingsminister. Het doet spr. genoegen dat de heer Ketelaar den onderwijsminister heeft kunnen volgen. (Gelach.) Ware het dus niet zoo ongelukkig geloopen met 's Rijks financiën, dan- was de vrede er ge weest. Spr. voelt met de heeren diep het belang der volksontwikkeling en alleen de meest erge noodzakelijkheid brengt ons tot beperking. Wat de bezuiniging betreft, heeft spr. altijd één punt voor oogen gehouden, n.l. in krimping van het aantal onderwijzers en het verlagen der salarissen. In dat opzicht is spr. nooit van zijn standpunt geweken. Zijn voorstellen tot verhooging d#r toela tingsleeftijden en van de huiponderwijzc- ressen pasten in dat stelsel. In verband met het eerste heeft spr. het bewaarschoolonder- wijs willen regelen. Op verzoek van Am sterdam, dat zich vergist had, heeft de Mi nister het eerste deel laten rusten en de werking opgeschort van het Kon. Besluit tot 1 September. In plaats daarvan moest de Minister iets anders doen en'spr. over woog wat hij er in de Kamer kon doorhalen, omdat hij zooveel mogelijk allen wilden te vreden stellen. De grieven tegen den bc- zuinigingsminister treffen spr. niet bijzon der, te meer omdat niemand ook maar een symptoom van een andere bezuiniging heeft aangegeven. Met de wethouders van onder wijs der groote gemeenten heeft spr. over leg gepleegd. Zij waren niet tevreden met spr.'s plannen, maar zij gaven geen andere, al beloofden zij die alle vijf met een vrien delijke buiging (gelach). Vandaar dat spr. zijn plan beeft gehandhaafd. De bedreiging van weder-invoering ^van hef Kon. Besluit in zake de opschorting van den toelatingsleeftijd is ernstig gemeend. Spr. weet geen ander middel en als, de Ka mer één van beide niet aanvaardt, kan spr. de verantwoordelijkheid niet meer dragen. De verhooging van de Oorlogsbegrooting is een uitvloeisel van het in 1918 gesloten contract, waaraan de regeering ^iog gebons* den is. Na veel onderhandelen is hét bedrag van 10 millioen tot 2 nrillioen teruggebracht en het verdient dus lof dat men tot deze vermindering is weten te ^komen. De Minister van Onderwijs, de heer DE VISSER, toont met vele cijfers aan, dat 't onderwijs niet zwaarder getroffen wordt door de bezuinigingen dan andere departe menten. Er moet 30/4 millioen op onder wijs wordeiT ""bezuinigd en spr.'s voorstel vraagt 2914, Hieruit volgt dat spr. geen en kel amendement kan aanvaarden dat, dit be drag verlaagd. Onjuist acht de Minister de bewering dat de schoolstrijd is overgebracht naar dc ge meenten. De pacificatie is nog niet volledig maar wordt doorgevoerd zomjer strijd en spr. snijdt de excessen uit waar hij die ziet opkomen. Eindigend doet spr. een beroep op, de Kamer om dit ontwerp aan te nemen. Spr. heeft veel van zijn idealen moeten prijsge ven en gaarne had hij de wet van 1920 on- veranderd ingevoerd. In deze moeilijke tij den heeft spr. de zware taak op zich geno men, wetend dat hij' aan veel miskenning zou blootstaan. Spr. hoopt, dat dc toekomst zal Ieeren 3at hij niet anders heeït mogen handelen. Bij de replieken zegt mej, WESTERMAN, V. B.,iten aanzien van de assistenten niet het standpunt van den heer Roodhuyzen te deelen. Zij meent wel te kunnen verklaren waarom de heer Roodhuyzen tot zijn opvat ting is gekomen; hij is nl. uit een kring af komstig, waar het onderwijsgeven al? het ware in het bloed zit. Het jnstituut der as sistenten bevalt haar niet en zij had dan nog liever dat van de kweekelingen zien inge voerd. In zijn dupliek herhaalt de MINISTER zijn verklaring, dat de financicele toestand des lands niet toelaat dit ontwerp ook maar met een cent te verminderen. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. Artikel I (opschorting leerplicht voor ze vende leerjaar) komt op verzoek van dan heer GERHARD in stemming. Het wordt aangenomen met 50 tegen 18 stemmen. Te gen de linkerzijde, behalve mej. Van Dorp en de Vrijheidsbond. Art. II. De heer RUTGEl^g, A.-R., licht toe zijn afftendement om den leerplicht tot zes jaar te beperken. Hij verwijst naar de algemee ne beschouwingen voor de verdediging van dit amendement. De heer GERHARD, S. D„ verklaart zich tegen deze verslechtering van het ontwerp. De MINISTER verklaart zich tegen het amendement, dat mogelijk maakt, dat kin deren op 11 jarigen leeftijd al vrij van leerplicht zijn, als ze n.l. op 534-jarigen leeftijd op school zijn gekomen. Ze zouden dan 234 jaar op straat ioopen vóór zij aan het werk kunnen gaan. Dat acht spr. niet gewenscht. Het amendement wordt verworpen met 56 tegen 13 stemmen. De heer v. d. MOLEN, A.-R., licht toe het amendement om de verplichting lot fa- cultatiefstelling van een zevende leerjaar te doen vervallen. De heer VAN WIJNBERGEN, R.-K.. be toogt, dat dit amendement ongewenscht is, omdat het zou maken, dat vele kinderen twee jaar in de zesde 'klasse moeten blijven zitten. Dat acht bij niet gewenscht en het zou oojc slechts de taak van den onderwij zer verzwaren. De heer RUTGERS, A.-R., trekt het in. De behandeling van art. IV (assistenten) wordt uitgesteld tot over artikel V.. De heer SURING, R.-K., verdedigt het amendement om bij een eventueele wijzi ging. van het aantal onderwijzers nog drie maanden den ouden toestand als basis te houden. Mej. WESTERMAN, V, B., blijft bezwaar houden tegen het cijfer van 48 leerlingen per klasse. Dat is en blijft te hoog. De MINISTER ontraadt het amendement, dat tot allerlei moeilijkheden aanleiding zal geven, hetgeen spr. met eenige voorbeel den toelicht. De heer SURING, R.-K., trekt het in. Art. V. (48 leerlingen per Jriasse) wordt aangenomen met 50 tegen 20 stemmen, Rechts tegen Links, behalve mej. Van Dorp en De Boer. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij'- dag één uur. Aan dc Loc. wordt uit Solo gemeld: De communisten Sandjojo en Moedijo, die het blad Senopati zouden oprichten, hebben de abonnementsgelden verduisterd en zijn deswege in hechtenis genomen. De Loc. meldt dato 5 Mei: Tijdens de werkzaamheden bij het her stel der onlangs vernielde spoorbrug bij Tempel, in de lijn Magelang-Jogja is Gister ochtend 11 uur, de' sectie-chef, de bouw kundige H. M. Safnwel, van een hoogte van 10 meter van een der hooge pijlers af gevallen in de kali-bedding. De heer Sam- wel werd verpletterd en was direct dood. Het stoffelijk overschot werd te Jogja ter aarde besteld. De overledene Iaat een ge zin van 12 kinderen achter. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM, Aangekomen 3 Juni. Stella, Raumö, hout, Minervahaven, carg. Sydses Co. Euterpe, Bordeaux, stuk- goed, Surinamekade, Nieuwe Rijnvaart Mij. Soemba, Zaandam, ledig, Ydokken, carg. Mij. „Nederland". Aangekomen '4 Juni Volsclan, Gooie, steenkool, Rietlanden, carg. Scheepv. Steenk. Mij. Tor. Londen, stukgoed. Han delskade, carg. Ver. Cargadoorskantoor. IJMUIDEN. Aangekomen, 4 Juni. Ellen Lassen, v, Gooie naar Velsen Bachuss. van Hamburg Vulcanus v. Agiers Betsy Anna van Gooie. IJMUIDEN. Vertrokken 4 Juni. Simal- ver naar Java Sture, naar Rotterdam Zee- landia naar Buemnos Ayres. Wind N.-Oost. VLIELAND. Vertrokken, 4 Juni. Prof. Buijs naar Huil. MAASSLUIS. Aangekomen 3 Juni. Capt. Augustin van Hartlepool Helmdal van Narvik. Aangekomen 4 Juni Brestik van Bissao Amatonga, v. Glasgow Merganser, van Li verpool Djocja van Hamburg St. George van Harwich Batavier III, van Londen Galilea van Constantinopel Felixtowe. van Harwich Export, van Londen ;Sturri, Patxo Valencia. Vertrokken 3 Juni Beursplein naar Lucia, /ertrokkz, 4 Juni: Grangemouth, naar Leith Erode, naar Kopenhagen; Laroche naar PassagesIniatra naar Gothenburg Ffinton naar Harwich Veendam naar New York. MAASSLUIS. Aangekomen 4 Juni. Fimmo, motorschoener van Gefle naar Ys- selmonde vertrokken. Vertrokken 4 Juni Herman Burmeis- ter van St. Steffen naar Gefle Sud. naar New Castle,; Normandia, naar Gothenburg. Wind Zuid-West. -MAASSLUIS, 4 Juni. Aangekomen van de de haringvisscherij M.A. 8 met 14 last. MAASSLUIS. Aangekomen, 4 Juni. Atlantia van New Castle Nieuwland van ImminghamStreefkerk,, van Calcutta, laatst van Antwerpen Dollard, van Odense; Uzambara van Kilindina. Vertrokken, 4 Juni Broomfleet, naar New Castle Titania naar Liverno Penden nis, naar AntwerpenSchwarzald, naar Hamburg. VLISSINGEN. Gepass. 4 Juni. In- duistra, van Havre American, van Baton Rouge Soerakarta, van Amsterdam allen naar Antwerpen Magdalena van Narvuk naar Gent. Van Antwerpen Stad Haarlem naar HamburgStreefkerk naar Rotterdam West Cherow naar Boston. NEDERLANDSCKESTOOM- tf VAARTLIJNEN. ANDIJK (Br. Indië lijn), thuisreis, 3,6 v. Colombo. AMERSFOORT, (W.I.M.), 2/6 v. Callao n Mollendo. AMSTERDAM, (W.I.M.) 3/6 v, A'dam te Callao. ARES (W.I.M.) Chili-Havre p. 4/6 Barfleur. ^ADONIS (K.N.S.M.) 3/6 v. Triest te Se- oenico. AMOR, (K.N.S.M.)3/6 v. Piraeus b. Alex- i- andrië. ANTENOR (Oceaan), Batavia-A'dam, p. 3/6 Perim. -ALMELO (W.I.M.) 3 6 v. Talcahuano n. Corral. BANDOENG (R. Lloyd) uitreis 4/6 Perim. BONDpWOSO, (Java-Bengalen), Calcutta- Java, 1/6 v. Belawan. BLITAR, (H. O. Afr. lijn), uitreis, p. 3/6 Óuessant. BACCHUS (W.I.M.) 4/6 v. Hamb. te A'dam. BOE TON (H. O. A. lijn) 3/6 v. Hamb. te Bremen. BENNEKOM (W.I.M.) 3/6 v. Autofagasta n. Ilo. CARNA (W.I.M.) 31/5 v. W. Indië te New York. COMMEWYNE,. (W. I. M.), thuisreis, 4/6 te Madeira verwacht. DARDANUS, (Oceaan), Japan-R'dam, 2/6 v. Hongkong. DOLIUS (Oceaan), R'dam-Java, p. 2/6 Lizard. DJOCJA fR. Lloyd) 4/6 v. Hamburg te Rotterdam. DJEMBER J.R. Lloyd) Bahia-Blanca-Duin- kerken. P- 3/6 Madeira. EEMDIJK (H.A.L.) 3 6 v. Astoria te Port- lando. FLANDRIA (H. Lloyd) uitreis 3/6 v. Santos. GOENTOER (H. Lloyd) thuisreis 3/6 v. Port Said. JUNO, (K.N.S.M.) 3/6 v. Lissabon n, A'dam LUNA, (K.N.S.M.) 3/6 v. Tarragona n. Barcelona. LAOMEDON, (Oceaan), Japan-R'dam, 1/6 te Shanghai. LOMBOK, (Nederl.) 3/6 v. Batavia n. Amsterdam. MAPIA (H.O.A. lijn) 3/6 V/ Hamb. n. Esbjerg. MEROPE (K.N.S.M.) 3/6 v. n. Gijon n. Oporto. MEDAN, (R, Lloyd) thuisreis 3/6 Perim. MEERKERK (Br. Indië lijn), uitreis 3/6 te Kurrachee. MAASLAND (H. Lloyd) u,treis 3/6 v. Pernambuco. MAASDAM (H. Lloyd) 4/6 v. R'dam n. New Orleans! NERO (K.N.S.M.),- 3/6 v. A'dam te Dantzig. RIOUW, (Nederl.), uitreis, 3/6 v. Suez. RADJA, (Nederl.) thuisreis, 3/6 v. Marseille. RIJNLAND, (H. Lloyd) thuisreis, p. 3/6 Finisterre. SATURNUS (K.N.S.M.) 3/6 v. Genua n. Livorno. STRABO (K.N.S.M.) A'dam-Stettin 4/6 Brunsbuttel. SALAWATI (Nederl.) 3/6 v. A'dam te Batavia. SCHIEDIJK, (H. Austr. lijn), thuisreis, 3/6 v. Gibraltar. SOERAKARTA (H. O. Afr. lijn) 3/6 v. A'dam n. Antwerpen. STREEFKERK, (Br. Indië lijn), thuisreis, 4 6 Vlissingen van Arytwerpen. SALLAND, (H^Lloyd), uitreis p. 3/6 Dun- §IMALVER (Nederl.) 4/6 v. A'dam n. Java, SOEKABOEMI, (R. Lloyd) 4/6 v. R'dam te Bahia Blanca verwacht. THERIMAI, (R. Lloyd), uitreis p. 4/6 Otiessant. TOBA (H. O. Afr. lijn), 3/6 v. A'dam te Durban. ULYSSES, (K.N.S.IVf:) 2/6 v. Salonica te Constantinopel. VEENDAM (H.A.L.) 4/6 v. R'dam n. New York. VESTA, (K.N.S.M.) 3/6 v. A'dam te Lissa bon. VULCANUS, (K.N.S.M.) 3/6 v. Lissabon te Amsterdam. WESTERDIJK (H. O. A. Jijn) uitreis 2/6 te Hongkong: YSELÖIJK, (Solleveldt.) Sebastopol-R'dam of Amsterdam 3/6 v. Algiers. YSELSTROOM, (H, W. Afr. lijn), 1/6 v. Freetown n. Dakar. ZEELANDIA (H. Lloyd), 4 6 v. A'dam n. Buenqs Ayres. G'ELRIA, (H. Lloyd) 3/6 v. Gothenburg te Greenwich. KEDOEv, (R. Lloyd), uitreis pas. 4/6 Fi nisterre. OUDERKERK, (H. O. A. lijn) thuisreis, 3/6 v Yokohama. STREEFKERK (Br. Indië lijn), 4/6 v. Cal cutta 1. v.. Antwerpen te R'dam. ZIJL.DIJK (R. Z. A. lijn) uitreis p. 3/6 Óuessant. BUITENLANDSCHE HAVENS- AMERICAN, 4/6 v. Baton Rouge te Ant werpen. AMSTERDAM 3 6 v. New York n. R'dam. ANDRE LEBON 2 6 v. Singapore n. Mar seille. AQUITANIA 3/6 v. New York te Southamp ton. ARUNDO Las Palmas-Duinkerken, p. 3/6 Óuessant. BATAVIER IV 4/6 v.m. v. R'dam te Gra- vesend. BERENISSE 2 6 v. R'dam te Hamb. CITY OF PALERMO 3 6 v. R'dam te Algoa baai. DRIEBERGEN 4 6 Yokohama n. Muroran. ELISABETHVILLE 30 5 v. Matadi n. Antwerpen. GELDERLAND 3/6 v. Hamburg te Seaham. HOOGLAND 3/6 v. Immingham n. Delft- zijl. IBERA 3 6 v. Passages te Bilbao. INDUSTRÏA 4/6 v. Havre te Antwerpen. JANTINA," m.s. 1 6 te Cuxhaven, JONGE JACOBUS 2 5 v. R'dam te Leith. KNOXVÏLLE 3, 6 v. Soerabaya n. Calcutta. LACONIA 3/6 v. Liverpool te New York. LEONORA 4/6 v. Basse Indre te Nantes. LORD LONDONDERRY 2 6 v. Constan tinopel n. R'dam. MAAS 3 6 v. Hermosand n. R'dam.. MAJESTIC 3:6 v. Southampton te New York. MAGDALENA 4/6 v. Narvik te Gent. MEDUA.NA 2/6 v. Bordeaux te Pernambuco. MONT RL ANC 2.6 v. Shields te Hamb. NOORD-HOLLAND 4 '6 v. Gooie n. Hamb. NOORDSTER, Westers, 1 6 vx Korsver te Holtenau. ORANIA 3/6 v. Liverpool te Callao. PAWNEE 3/6 v. Port Arthur n. R'dam. PONTOS, Hamb.-Piraeus, 3/6 te Malta. PREGEL 4/6 v. Antwerpen n. R'dam. PRUSA, 3/6'v. Galveston n. A'dam. ROZENBURG 2/6 v. Tyne te Stockholm. RIJN 3/6 v. Wasa te Christinesbad. SANT AiNDREA 2/6 v. Constantinopel n. R'dam. SEAPOOL 3/6 v. R'dam te Sydney C. B. ST. JA.NSLAND 3/6 v. Sluiskil te Shields. TCHARD 30 5 v. Bordeaux te Matodi. TRITO 4/6 v. Belfast n. Dublin. TYRO 3/6 v. Dublin n. Ayr. VECHTDIJK R'dam-Hampton Roads, p. 3/6 Óuessant. VECHT, Raumo-R'dam, p. 4,6 Holtenau. VEERHAVEN 26/5 v. Glasgow te Golver- town (verbet.) VREEWIJK 4/6 v. R'dam te Rouaan WEST INSKIP 3.6 v. Norfolk n. ZAANSTROOM 3 6 v. A'dam te Bristol. ZEELAND 2 6 v. Blyth te Kiel. ZOSMA, Bahia-Blanca-R'dam, 3;6 v. St. Vincent. ALUDRA 3/6 v. R'dam t* Montreal ver wacht. ALCAID 1 '6 v. R'dam te Montreal. AMELAND 4 6 v. Emden n. R'dam. DUBHé 2/6 b. Narvik n. R'dam. MERAK 4 6 v. R'dam te Barrydock. te Amsterdam gedemonstreerd-een door hem en den heer O. van Keulen, technicus te Haarlemmermeer, uitgevonden gaskraan, waardoor gasverètikkingen en gasontplof fingen worden voorkomen. De uitvinding waarvoor in Nederland en in het Britsche Keizerrijk octrooi is. ge vraagd betreft een automatisch werkende gaskraan voor gascomforen, gaskachels, gas- lichttoesteiien enz. Het uitstroomen van on- verbrand gas wordt daarbij verhinderd door een automatisch werkende inrichting, welke den gastoevoer naar den brander slechts dan en slechts zoolang mogelijk maakt, als de vlam brandtdie gastoevoer wordt auto matisch binnen enkele minuten afgesloten, wanneer de vlam niet brandt. Bij de uit vinding behoeft men niet anders te doen dan de gebruikelijke gaskraan te openen en het gas aan te steken. Wordt het gas niet aange stoken, dan eindigt vanzelf binnen enkele minuten de gas-uitstroomiug. Is het gas aangestoken en gaat de vlam door een of andere oorzaak uit, dan eindigt eveneens binnen enkele minuten de gasuitstrooming. Door gewijzigde inrichting van het uitge vonden toestel kan ook bereikt worden, dat aanvJnkelijk de gasvlam zeer. klein brandt (waak-vlammetje) en na een tijdverloop van gewenschten duur (b.v. eenige uren) de gas vlam op volle kracht gaat branden. vDoor gewijzigde inrichting van het uitge vonden toestel kan voorts ook verkregen worden, dat een op een waakvlammetje brandend lichttoestel na openen van de gas kraan met volle kracht licht geeft, doch na een zeker tijdsverloop (b.v. 3 minuten) automatisch uitgaat, hetgeen gewenscht kan zijn voor tijdelijk verlichten van traplokalen enz. De inrichting van het toestel houdt de heer Hackstroh geheim met het oog op nog in andere landen te vragen octrooien Het Hbl. verneemt, dat'de Jteer Balthazar Verhagen, directeur van de tooneelschbol, s bènoemd tot privaat-docent ia de drama" turgie aan de Amsterdamsche Universiteit. Wij'vernemen uit den Langendijk In de iate koolplauten komt op tal van banen een ziekte voor, welke tot heden in dezen tuin bouwstreek niet is voorgekomen. Het is de Z.g.n. valsche meeldauw. Er worden maat regelen tegen genomen door middel van be spuiting, doch omtrent het resultaat verkeert men nog in het onzekere. In elk geval is het voor de koolplanters voor dit jaar reeds een schadepost. Ëen premieverlaging voor gemengde bedrijven. Ten opzichte van die ondernemingen, waarin gedeeltelijk een bedrijf wordt uit geoefend, dat onder de Ongevallenwet 1921 valt, terwijl een ander deel van het bedrijf of een op zich zelf staand bedrijf, dat echter in dezelfde onderneming wordt uitgeoefend onder de Land- en Tuinbouw-Ongevalien wet-1922 ressorteert, is thans een bepaling getroffen in verband met de premieveriaging van 25%, welke ten -aanzien van de z.g. Industrieele Ongevallenwet wordt toegestaan. Bij Kon. Besl. van 14 Mei j.l. is n.l. bepaald, dat in een geval als bovenbedoeld, het tarief, dat verschuldigd is voor het bedrijf, hetwelk op 31 December 1922 werd uitgeoefend, en toen verzekeringsplichtig was volgens de Ongevallenwet 1921, over het jaar 1924 ver laagd wordt met 25 procent. Als r -idslag voor de verlaging wordt genomen het voor premiebetaling in aan merking komend loon over het jaar 1922. De wijze, waarop nader de berekening dei- verlaging zal plaats hebben en de tijdstippen waarop de verlaging den belanghebbende ten goede zal korren, wórden vastgesteld door den minister. Het nadeel,' dat door toepassing van boven vermelde bepaling voor het Landbouw- ongevallenfonds ontstaat, wordt door het Ongevalienfonds aan eerstgenoemd fonds vergoed. Dit besluit treedt in werking 4 Juni. Een geneesheer, die een villa bij Berlijn bewoont, bad een zenuwzieke vrouw, die reeds tot tweemaal toe gepoogd had, met gas en eenmaal met een scheermes zich het leven te benemen. Dezer dagen werd de dokter des morgens door 'n gedruisch gewekt. Hij dacht aanvan kelijk aan inbrekers en greep eeir revolver. Spoedig bleek hem, dat zijn vrouw zich in de badkamer had opgesloten. Daar hij vreesde, dat. zij weer teen poging tot zelfmoord zou doen. gelastte bij haar de deur te openen. Zij ontgrendelde deze, doch drukte met den schouder er tegen, terwijl haar man poogde ze open te duwen. In zijn zenuwachtigheid dacht dc dokter er niet aan, dat hij den revolver nog in de hand hield. Plotseling ging er een schot af. De kogel ging dwars door de deur heen en drong van bóven af in het hart der vrouw, die dood in- cenzonk. De dokter meldde zich onmiddellijk^ zclt bij dc justitie aan EeP onderzoek wees uit, dat de feiten zich moesten hebben toege dragen, zooals de dokter had gezegd, Dezé bleef daarom op vrije voeten. Het lijk der vrouw werd in beslag geno men en ter schouwing naar Berlijn overge bracht, beging dc 'onvoorzichtigheid, thuis gekomen, op het gevaarlijke voorwerp te slaan, waar bij hij drie vingers moest missen en een gat in knie en hopfd opliep. Ingebroken is Woensdagnacht in pand 32 aan den Schiedamschen Singel te Rotter dam. Vermoedelijk hebben de dieven zich laten insluiten en zijn zoo gekomen op de tweede étage van het pand, waar gevestigd is de N.V. Handel Mij, „Hameid". Alles werd hier overhoop gehaald, doch daar de dieven niets van' hun gading konden vin den, begaven zij zich naar het op dezelfde verdieping gelegen kantoor van de Wester Export- en Handel Mij. Ook hier was de buit nihil. Daarna lieten zij zich naar de eerste verdieping afzakken, trapten een paneel van een deur in en kv.;amen in het kantooi der firma W. Frensen. Uit eenige lessenaar! stalen zij ruim 300 en een .groot aantal post- en plakzegels, ter waarde van 39. Ten slotte zijn zij doorgedrongen tot het effectenkantoor Van de firma Leo Frenkel. Hier werd een brandkast geforceerd. Een bedrag van 300 en een aantal effecten zijn daaruit gestolen. Door de voordeur heb ben de dieven, van wie tot nog toe elli spoor ontbreekt, het-huis weer verlaten. In de Tel. schrijft ir. W. F. Pot over het gevaar door electriciteit „Aangezien het publiek nog steeds niet behoorlijk door drongen is van het gevaar van amateuren met electriciteit, wilde ik gaarne een treffend voorbeeld ter waarschuwing publiceeren. Dezer dagen kwam een «lieer uit een groote provinciestad mij Se brandwonden toonen, welke hij had opgeloopen bij het monteeren van een gloeilampfitting, waarvan de beide deelén, welke hij aanraakte met de verschil lende polen van het net waren verbonden. De stroomdoorgang had een twaalftal se conden geduurd, terwijl hij met z'n armen in hevige kramptrekking geraakte en niet meer los kon laten, zoodat de fatale werking van den stroom steeds voortging. Met in spanning van alle krachten riep hij om hulp, waardoor zijn broer den stroom uitschakelde. Gedurende den stroomdoorgang had diij een buitengewoon pijnlijk gevoel in de buik holte 'n monteur die een dergelijke klap gehad had, drukte dat zeer schilderachtig uit door te zeggen „het was, of ze met een stok door m'n bloed roerden." Dat deze persoon nog leeft is wel een wonder, want terwijl voor vele menschen 0.1 Ampère reeds doodelijk is, smolten hier de zeke ringen van 6 Ampère ten slotte af, dus wie weet of de stroom niet minstens 1012 Ampère is geweest. Speciaal met het oog op de jongelui en ouderen, die zelf in kelders, die altijd min of meer vochtig zijn en in W. C.'s, waar allerlei gevaarlijke, d.w.z. aan aarde verbonden lei dingen aanwezig zijn, een Iaadinrichting (accu) aanleggen voor hun radio. Laatst sprak ik iemand, die een dergelijke inrichting met open confacten had aange maakt, boven bereik van de kinderen. Toe vallig stuurt zijn vrouw er 'n witter in, terwijl alles in volle werking en alle open contacten onder spanning stonden. Het is dan ook alleen aan het toeval te wijten, dat daar geen onge lukken zijn gebeurd. Met electrische waterketeltjes dient men uiterst voorzichtig te zijn daar iigt het ge heel in den aard der zaak dat er ongelukken mede gebeuren zullen, als men toch het ketel tje /vult, terwijl de snoer nog in het contact steekt en de isolatie in het keteltje defect is, hetgeen legio malen het geval is. Ook wordt electrisch speelgoed met voor- schakelweerstanden, in plaats van met speci aal gebouwde transformatoren veel te vaak klakkeloos verkocht en gebruikt. Een mijner kennissen heeft dit speelgoed eerst afge schaft, -nadat een der kinderen een gevaar lijken schok had gehad. Ten slotte wil ik er iftg eens uitdrukkelijk op wijzen, dat de lage spanning, Welke nor maal in de huizen voorkomt voor het leven van de menschen nog gevaarlijker is dan hoo ge spanning, omdat de regelmatige harts- werking bij de lage spanning veel eerder nood lottig wordt verstoord. Er sneuvelen dan ook niet zonder reden ir Nederland alleen een 1014 menschen pei jaar aan een electrischen schok van de huis- houdelijke spanning. Het wordt hoog tijd, dat het jonge publiek met schoolplaten enz op de hoogte wordt gebracht van de gevaren der electriciteit, welke mir nichts chr nicht': door de overheid zonder behoorlijke voor lichting, onder ieders bereik wordt gebracht Men dient te weten, dat als men op onoor- deel kundige wijze een losgeraakt draadje aan een broodrooster herstelt, men dit mei den dood kan bekoopen, een heel huishou den in de misère stortend. In den nacht van Woensdag, op Donder dag, om half een, trof een agent van politie ?te 's-Hage een kleine jongen alleen aan in de Spuistraat. Hij nam het ventje mee naar het bureau en daar bleek het eén jeugdige avonturier van 14 jaar te zijn/wonende in de Ferdinand Bolstraat. Het mooiste was, dat hij gewapend bleek te zijn met een dienst revolver van de politie. Deze scheen hij weggenomen te hebben bij zijn buurman, die agent van politie is. Natuurlijk heeft men hem dit gevaarlijk speelgoed dadelijk afge nomen en hem bij zijn ouders' thuisbezorgd, waar er wel wat voor hem opgezeten zal Lebben. De politie te Dordrecht heeft Dinsdag middag gearresteerd B. G. N„ vischverkoo- per, die in staat van dronkenschap ver keerde. Hij had zonder dat daaraan eenige oneenigheid was voorafgegaan, op het bin nenplaatsje zijner woning zijn 5-jarig zoontje met een mes twee snijvtonden aan de lin kerzijde van den Tals toegebracht. Het 13-jarige zoontje van de weduwe Heuvel te Üithuizermeeden (Gron.) vond achter den dijk een granaat. Hef ventje Voor den politierechter te Utrecht heeft terechtgestaan een sleeper uit Leusden, die boomstammen uit een bosch onder Stouten- burg had moeten weghalen en daartoe twee paarden had aangespannen Maar een paard f Had naaar den zin van den eigenaar niet im>1-' doende willen aantrekken, waarom deze cevr efen geweldige knuppel uit het bosch bad gehaald, een stuk hout, dat je met moeite niet twee handen kon opnemen, waarmee hij op het z.i. onwillige paard had losgeranseld. eerst tegen de ribben en toen dat nog niet voldoende hielp, tegen de voorpoot-en va: het beest. Het paard was van pijn opgespron gen en had gesteigerd; toen bleek het den omstanders, dat een voorpoot was kapot ge- slagen. Men had te voren ook wel even hobren knappen toen de man er óp los tim merde; toen nu het paard omhoog sprong van pijn, bleek een voorpoot bij te bengelen, .het been was totaal door midden geslagen. Het dier werd naar Amersfoort vervoerd en daar afgemaakt. De dierenbeul is tot 4 maanden gevange» nisstraf veroordeeld, Het Gerechtshof te 's Hage heeft Woens dag den steenfabrikant J. S. uit Rotterdam door de rechtbank aldaar tot 3 jaar gevange nisstraf veroordeeld in verband met de mal versaties bij „Tuindorp," veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek der prev. hechttenis. De proc.-generaal had 3 jaat met aftrek van het preventief geëischt. Evenals verleden jaar werd door net Fed. Bestuur van Sobriëtas aan alle bonden, sec ties en cpmmissiës van Sobriëtas verzocht, hun afdeelingen op te wekken tot het houden der Novene ter eere van St. Jan den Dooper voor den bloei der drankbestrijding. De No vene begint 15 Juni en eindigt op den feest dag der Geboorte van St. Jan, 24 Juni, De Eerw. Oversten van alle kloosters en andere religieuse instellingen werden uitgenoodigd de Roomsche drankbestrijders bij 4eze ge bedsactie te willen steunen door aan deze Novene met al hunnen medebroeders er -zusters mede te doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7