Honig's Sport- en wedstrijden. Verfrissehmg Puddingen Ingezonden Mededeeiinpn. Het Olympisch Voetbaltournooi. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad Vrijdag 6 Juni 1924 KUNST EN KENNIS. Joh. Messchaert. Opgravingen gestaakt. „De Katholiek." UIT BOEK EN BLAD. Wordt het H. Oliesel genoeg gewaardeerd? Nieuwe uitgaven en inhouds opgaven. franciskaansche bloei, door P. Qui- CENTRALE PACHTRAAD VAN DEN NEDERLANDSCHEN BOERENBOND. VRAGENBUS. INGEZONDEN. UITLOTINGEN. No. 124755 fr. 5000 no. 235459 fr. 2000 no. 312512 fr. 100.000no. 546625 fr. 10.000 no. 686962 fr. 2000 no. 893488 fr. 2000 no. 1243696 fr. 2000 no. 1345107 fr. 2000 no. 1349810 fr. 25000 nos. 36884 54266 104779 153007 177425 203719 276756 297200 310596 329495 332932 363410 379230 382876 412945 465934 499515 584628 592762 597511 692858 715765 789292 1011073 16037 83483 215180 215216 351100 376698 380436 424739 435283 442641 494854 519996 564195 916702 666539 683598 738044 747580 757616 774340 777339 820098 82314? 922113 947875 990704 Stad Parijs 1921. No. 24552 fr. 150.000; no. 1190294 ir. 100.000 nos. 673956 763771 1064104 ieder fr. 50.000 nos 273543 439133 844020 1116625 1335499 1407468 1435051 1521503 1575131 1727838 ieder fr. 10.000 nos. 189624 483647 545416 574700 1495185 ieder fr. 5.000. RECHTSZAKEN. De diefstallen in 't Gooi. Van een erfenis en een testament. WIELRENNEN. De Germaanbaan PAARDENSPORT. De Engelsche Derby. LAWNTENNÏS Een groot aantal vereerders van wijlen den oratorium- en liederzanger Joh, Mes schaert hebben zich vereenigd tot een com missie,, welke zich ten doel stelt de stich ting van een duurzaam aandenken aan de zen meester. De commissie heeft als voorzitter jhr. mr. E. A. van Beresteyn en tot secretaris mr. A. de Stoppelaar, beiden te 's-Graven hage, gekozen. Voorts zijn tot haar toege treden onze voornaamste toonkunstenaars en verscheidene bekende personen uit de muziekwereld. )e laatste jaren werden door Dr. Holwer- -4 uit Leiden en zijn staf voor Rijksreke ning in den zomer geregeld oudheidkundige opgravingen verricht in Zuid-Limburg. Het vorige jaar bijvoorbeeld in het Ravenbosch te Valkenburg. In verband met de minder gunstige toe stand van 's lands kas zullen dergelijke on derzoekingen dit jaar in Zuid-Limburg niet plaats hebben. Het maandschrift de „Katholiek", dat thans bijna 83 jaar bestaat, deelt in de Juni- aflevering mee,' dat het met 1 October a.s. zal worden een driemaandelijksch tijdschrift, „waarin behandeld zullen worden vraag stukken van theologie en Wijsbegeerte en in het algemeen vraagstukken van weten- ichappelijken aard onder theologische en wijsbegeerigc belichting. De redactie zal bestaan uit eenige hoog leraren van de Mijmeegsche Universiteit en van Nederlandsche Seminariën. Voor net oogenblik wordt zij gevormd j door prof. dr. Jos. Schrijnen, prof. dr.- J. van der grinten, prof. dr-. Jos. Keulders van Roermond, prof. J. D. J. Aengenent en prof. W. Nolet van Warmond. Vier van deze heeren zijn leden der nu aftredende redactie. De naam van het tijdschrift zal luiden: Studia Calholica, Nieuwe Reeks van „Dc Katholiek." Door A. F. JANSSEN", S. J. Firn M. Alberts te Gulpen 2de druk. Hei is populair duidelijk en onderhoudend geschreven, geeft de beteekenis en de hooge waarde van dit Sacrament goed aan, verlicht dus daarover ons verstand, doch wil ook on zen wil opwekken, om tijdig dit H. Sacra ment te ontvangen, als de tijd daarvoor geko men is, en het tijdig te laten toedienen aan zieken, waarover wij de Zorg hebben. Het doel, dal bij den schrijver vóórzat, was Wel, om de christenen den schrik af te wennen voor het H. Oliesel, schrik in hèt hoofd, schrik op dc lippen; schrik in het hoofd door de verkeerde doch vroeger in gewortelde mcening, dat de zieke doodgaat, als hij 'f H. Oliesel ontvangt; schrik op de lippen, die aan dierbare zjeken het woord „Heilig Oliesel' niet durft doen hooren en liefst zoolang wacht, om van bediening te spreken, lot de zieke zijn volle kennis niet meer heeft en dus ook niet alle vruchten van het H. Sacrament kan ontvangen. Eene merkwaardige ofschoon ongewilde en niet .directe doch indirecte aanbeveling vindt dit boekje in een uitspraak van den Leidschen hoogleeraar prof. dr. W. Stóm van Leeuwen in de „Telegraaf" van 4 Mei cl.overgenomen dcor „De Tijd". De profes sor besprak een roman van Arthur Schnitzler en kwam krachtens zijn eigen ondervinding er tegen op dat volgens Schnitzler' de ka tholieke zieken, verschrikken, als hun over de toediening der laatste H. Sacramenten gesproken wordt. „Herhaaldelijk (dit zijn de woorden van „den hoogleeraar) zien we juist, dat dit hun „rust geeft. Wanneer maar in bepaald geval „die mededeeling zonder takt doet, of wan neer de priester zeU ontaktvol zou op treden, dan zou het leven van den patiënt „daardoor wel kunnen werden verkort, maar „dit is een uitzonderingsgeval.", Hei zou een geluk zijn wanneer in elk Katholiek huisgezin dit voortreffelijk boekje Werd gevonden gelezen en nu en dan over wogen. EEN BELANGRIJKE UITGAAF. Binnenkort zal bij Teuling's Uitgevers- Maatschappij te 's-Hertogenbosch ver schijnen; Vondels Altaargeheimenissen, in 13 lezingen, uitgelegd door Jac. J. Zey S.J. Met het oog op het Eucharistisch Con gres, mag dit een belangrijke, actueele uit gave genoemd worden. Als een zoo bij uitstek verheven stof als het Heilig geheim van Christus' tegenwoor digheid in de kleine, blanke Hostie, door een zoo bij uitstek competenteri dichter als onzen éénigen Joost van den Vondel, met zooveel kennis, eerbied, toewijding en geestdrift wordt bezongen, dan kan het niet anders, of er ontstaat een uiting van onver gankelijke schoonheid, die door de eeuwen heen «al vermogen blijven in tc werken op hart en gemoed; op geest en ziel, die dnt- vankelijk voor schoonheid zijn. De nieuwe uitgave van Vondels Altaar geheimenissen, wordt het best gekarakteri seerd met een citaat uit dc inleiding van Jac. J. Zey S.J.: „Tevergeefs zoekc men hier critiek op vo rige tekstverklaringen of woordbepalin gen. Hier geen taalkundige vertoogen over een woord, over een leesteeken, over een zin, over een opvatting, zelfs geen door wrochte beoordeeling van de dichterlijke, theologische of apologetische waarde van Vondels werk, noch andere geschiedkundi ge bijzonderheden, dan die noodzakelijk ble ken tot dit ééne nagestreefde doel: Vondel zoo te lezen, te verstaan, te genieten, dat het gevolg is: een groote kennis en waar deering van de Godsgave der Eucharistie." Geen middelen zijn gespaard om dit doel te bereiken. Zoo, om iets te noemen, zal deze uitgaaf rijk worden geïllustreerd. Bij de keuze van dc 59 schitterende re producties kwamen op de eerste plaats in aanmerking die platen, waarvan met zeker heid of groote waarschijnlijkheid kon worden vastgesteld, dat zij Vondel voor den geest zweefden bij het ncerschrijven'teijner dichtregels. Dez uitgaaf kon op geen geschikter oo genblik komen, dan in het jaar, waarin Ne derland het brandpunt is van aller volken- vereering, van het Hoog-Heilig Sacrament, het jaar van het 27s)te Internationaal Con gres. Met belangstelling zien we de verschij ning ervan tegemoet Wij ontvingen de volgende nieuwe uitga- ren: ninus, Miffd. Kapucijn; III. Een Magdalena. Uitg. der R. K. Boek-Centrale te Amster dam, In dit boekje wordt het aangrijpende le ven beschreven der boetelinge, de H. Mar- garetha van ortona. eens een groote zon dares. I. Leidraad voor de samenstelling van een pachtovereenkomst. II. Reglement van den Centralen Pacht- raad van den Nederlandschen Boerenbond, bond. III. Geschillénrcglemeni van den Centra len Pachtraad van den Nederl. Boerenbond en de Gewestelijke Pachtcommissies. Uitgave van het Secretariaat van den Ne derlandschen Boerenbond, Juliana van Stol berglaan 113, Den Haag. Een leidraad, dien wij warm aanbevelen aan allen die in eenig opzicht met den land bouw te maken hebben. Inhoudsopgaven BOEKENSCHOUW, 18 Jaarg. 15 Mei 1924. No. 1. Aan onze onze trouwe leeers, A. Gielen, S. J.; We Geheimzinnige Wetenschap der Pharao's, Dr. H. B.; Walter Scott in Abbotsford, M. Slool; Voordrachtkunst; Van anderen schrijven, Plures; Voor he Geestelijk Leven; Opvoeding, Zelfopvoeding en Onderwijs; Nuttige Kennis op velerlei Gebied; Letterkunde en Kunst; Nieuwe Romans en Verhalen; Boéken, waarover 'gespro- ken wordt; Van Menschen en Dingen; In Eigen Kring; Brievenbus. HET SCHILD, Apologetisch Maandblad, jaargang, No. 12. Adm.: J. Ph. M. Cor- I bière, Prins Hendriklaan, Rijzenburg, j Inhoud: Dr. M. J, Ondersteijn, Prior: Dc Roomsehc leer omtrent de Eucharistie; J dr. D. A. W.. II. Sloet; De instelling der Eucharistie; fr. Andreas Metz, O.Cist.: Paulus' schitterend getuigenis; -J, de Jong: Martelaren van het H. Sacramenl des Altaars; J. H. Meijer, Kap.: Ireneus; Boekbespreking A. J. Schaars, Pr.: Pater Felix Spee, een man der Eucharistie, door H. Vermeulen; Dc H. Eucharistie in dc H. Schriftuur, door L. Bcllon; Wat 'n mensch kan en wat hij niet kan, door Jac. J. Zey, S. J.; Beknopte verklaring der feesten in dc R. K. Kerk, door Pax; Bladvulling. ST. CLAVERBOND. Uitgave der P.P. Jezuïeten ten bate Jiunner Missie op Java. Jaargang 36, afl. 5. Inhoud: Hoe de Sl. Claverbond" beoor deeld wordt; Zij weven een kleed voor Jezus. door Apologcticus; Naar dessa Seran, door een missionaris; Kerstmis te Mendoet, uit een brief van Zuster Ange- line; Aan den Iloogeerw. Pater J. Hoe- berechts S. J. bij zijn terugkeer naar de Missie, door G. van Gestel S. J.; De Stille Wachler, door Jós. Schrijnen S. J.; Missietochten door Fr. Staler S. J.; Het Angelus van Moentilan, door Fr. X. Safiman S. J.; Uit het heden der Wereld-Missie, door All. Vath S. J.; Overzicht van de Missies der P. P. Jezuïeten; Ingekomen stukken. Platen: Onze oplaag 'steeg tot 17000 exemplaren; Eenige der catechumenen van dessa Sedan; Kerstkribbe te Men doet; De Hoogeerw. Pater J, Hocbe- rechts S. J.; Het R. K. Javaansche Hu welijk; Frater G. Vriens S. J, op missie tocht in een dessa; Eenige spelende kin deren der Missieschool te Medjing. TIJDSCHRIFT VOOR R. K. OUDERS j EN OPVOEDERS. 6e jaarg. No. 11. Inhoud: Het ware Fundament; Rechts kwesties en Familieleven; Over Verhalen II; Het Kind uwer zorgen VII; Boe kennieuws: Geschiedenis, Land- en Volken kunde, Natuurkunde en Nijverheid, Sociale en aanverwante Wetenschap, Leerboeken. R. K. ZIEKENVERPLEGING, orgaan uit gegeven van wegc den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters 15e jaargang. No. 10:, Inhoud: Administratie Orgaan; De een zame vrouw; Coprologie van den Zuige ling; Dc met Centrale Neurose verbon den Geestes-Ziekten; Van Jaarvergade ring naar/Pinksterretraite; Ons Vaandel; Uit Builenlandsche Tijdschriften, Een „Handley Woman"; Vacante plaaisen; Gedachten van anderen; Vragenbus; -4- Advertentiën. 15e jaargang No. 11, inhoud; 12 Mei 1924 in het „Cenakel" te Tilburg; Mededee ling Hoofdbestuur; Ons Vaandel; Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters; Vavantiereis door Italië; Vacante plaat sen; Advertentiën. SINT-ANTONIUS, geïllustreerd Maand schrift voor het Katholieke Volk, 30 jaarg,, Juni 1924. Inhoud: Op Sint Antoniusdag; Het H. Graf; De Wereld van het Kleine; -De Banvloek - Ongedoopte Kinderen; De Burgemeester; Dc Francisoaanschc Mis- naar Noorwegen Missie-Actie Missie- bond Uit onze Missie van Z.-Chansi Uit onze Missie ivan Brazilië Op reis Kron. Missie-Giften; Dc Prijswinnaar; Verkr. en Gevr. Gunsten. Vr.: Ik ben van lichting 19& en behoor tot het corps pontonniers-torpedisten en heb 17 maanden onder dc wapenen gestaan. Moet deze lichting nu nog onder de wa penen komen? Antw.: Ja, gedurende 13 dagen, indien u geen reden tot vrijstelling kunt laten gel den. Vr.; Mijn inkomen over een vol jaar be draagt 1<Ï0O, De Gem. inkomstenbelasting bedraagt 18. Hoeveel Rijksinkomsten en verdedigingsbelasting moet ik nu betalen? Antw.: Indien u geen kindeen hebt, be taalt u over het Belastingjaar 19231924 aan Rijksinkomstenbelasting plus Verdedi gingsbelasting II totaal met opcenten voor Rijk en Provincie 32.35. Vr.: Drie jaar geleden verdiende ik met een werkhuis den eene week 4K en de andere weck 3. Toen was. ik aangeslagen voor 6 per week. Dat heb ik nooit ver diend. Hadden zij daar recht op, daar ik dacht dal vrouwenarbeid niet in tel was? Nu hebben zij mij er weer voor aangesla gen en ook nog omdat ik een kostganger had. Toen had ik er geen, naar nu wel, doch het zijn mijn eigen jongens. Antw.: U wordt aangeslagen naar,hel in komen, dat u hebt. Of dat inkomen ontstaat door vrouwenarbeid of op andere wijze, doet niets ter zake. Indien u te hoog bent aan geslagen, dan kunt u reclameeren. Vr. Welke is de kortste reis per spoor van Nieuwkoop naar Ghcel (België.) Antw. Over Tilburg en Turnhout. Vr. Wat is de kortste en mooiste weg van Haarlem naar Arnhem -en Nijmegen. Hoeveel K.M. is dat? Antw. Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsiüeer, Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Oudhuizen, Breukelen, Maarssen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Doorn, Leersum,. Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wa- geningen, Heelsum, Oosterbeek, Arnhem, Eist, Lent, Nijmegen. Afstand 132 K.M. Vr. Mijn leeftijd is 16 jaar, ik wensch te monsteren op een zceboot. Kunt u mij bui ten de officieele kantoren ook nog tusschcn- personen opgeven, die zich opwerpen, voor het aanwerven van schepelingen? Antw. Dergelijke adressen kunnen wij niet opgeven. Voor dienstneming bij de marine kunt u zich wenden tot het garni zoensbureau, Infanteric-kazerne, alhier. Vr.: Is men verplicht voor een Duitsche dienstbode rente-zegels te plakken Zoo ja, op welken grond Ik dacht dat het al leen gebeuren moest voor Hollandsche werkneemsters voor ouderdoms verzekerin- gen. Antw.: Men is verplicht ook voor Duit sche dienstboden renle-zegels te plakken, a. voor gehuwden of b. voor ongehuwden? Vraag: Kunt U mij ook zeggen, wat het tractement is van een onderofficier in vrij- willigen Infanterie-dienst? Is er nog verschil voor gehuwden of ongehuwden? Antw.: Een sergeant der Inf. (minder dan 2 jaar) a 1170 b 1110. Een sergeant der Inf. (2 jaar) a 1360 b 1290. Een sergeant der Int. (4 jaar) a 1560 b 1480. Een sergeant der Inf. (6 jaar) a 1760 b 1670. Een sergeant der Inf. (8 jaar) a 1950 b 1850. Een sergeant der Inf. (10 jaar) a 2050 b 1940. Een sergeant der Inf. (12 jaar) a 2140 b 2030. Met geschiktheid voor sergeant-majoor alle bedragen ongeveer 100 hooger. Indien nog geen 20 jaar Óud a b 18 jaar J 1080 1020 19 jaar 1130 1070 Vr.; Wat is de kortste en mooiste weg naar Oudewater Hoeveel K.M. is dat Indien mogelijk, twee wegen. Antw*.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart. Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Oudhuizen, Woerden, Papckop, Oudewater. Afstand 55.6 K.M. Of. Haarlem, Fort de Liede, Amstelveen, Oudekerk, Waverveen, Oudhuizen, woer den, Papekoo, Oudewater. Afstand 61.8 K.M. Vr.: Wat is de kortste weg per fiets van Lisse naar Elburg in Gelderland. Antw.: Lisse, Leimuiden, Kudelstaart, Kwakel, Uithoorn, Mijdrecht, Oudhuizen, Loenen, Loosdrecbt, Hilversum, "°°£c 'Vuursche, Baarn, Ecmbrug, Nijkerk, Putten, Ermclo, Tonsel, Harderwijk, speet, Doornspijk, Elburg. Afstand 127 K.M. Vr. Mijn kippen hebben last van verlam ming van de pootcn, ook al bij een duif. At reeds tien dagen blijft zij liggen en eet en drinkt vrij goed. Meermalen heb ik haar poolen ingesmeerd met jodium, en toch baat het niet. Weet u een middel? Antw Zorgen voor krachtig voedsel en voldoende kalkstoffen. Raadpleeg daarvoor eens een kenner of een goeden zaadhandc- laar. Uw kippenhok moet ook niet een plankenvloer tot grond hebben, maar aarde, zóó dat de nagels der kippen er zich stevig kunnen inplanten. Wij vermoeden echtet dat uw voedsel nie^t goed verdeeld is. Penseel infusschen de poolen met Jodium. Ophou den als vervclling intreedt. Vr. Ik ben in 't bezit geraakt van een drietal loten Paleis voor Volksvlijt, welke waarschijnlijk in geen jaren zijn nagezien. Is u misschien in dc gelegenheid, of hoe kan ik dit doen? Antw. Geeft u ons de nummers maar op, dan zullen wij nazien oi zc zijn uitgeloot. Vr. 1. Wat moet ik tegen motbeestjc(s in mijn goed doen en vooral in oud papier, zooals kerkboeken en plaatjes? 2. Wat te doen tegen houtworm in sloe-' len en kasten? 3. Vraag betreffende faillissement. Antw. 1. Mol is een klein vlindertje dat in hef voorjaar of in de eerste helft van den zomer vliegt en dan tracht een góede gelegenheid te vinden om eitjes te leggen, uit welke later rupsjes ontstaan die de wol enz. opvreten en bederven, net beste is dus de afsluiting zoo volkomen te maken dat de vlindertjes niet in dc kasten kunnen komen. Het zal om dieuzelfden reden ook goed zijn de voorwerpen, vóór het wegbergen, eerst goed te kloppen en te schudden om te ma ken dat eventucclc vlindertjes of eitjes daaruit verwijderd worden. Dat is hel eeni ge afdoende middel legen mot. U zult dus het beste doen uw kasten enz, grondig schoon te maken en te zorgen dat er geen opening meer is, waardoor vlindertjes kun nen binnendringen. De mot heeft ook' een afkeer van lucht van tabak, kamfer, naph thaline, juchtleer. De reuk daarvan kan de mot weren, maar niet verwijderen, U kunt dus bij de voorwerpen nog wat kamfer, juchtleer enz. doen. Men verzekert ook dat tot fijn poeder gestampt ijzervitriool dc mot- rupsjes verdrijft. U kunt 't eens probceren. Een ander middel tegen dc mot heet 'het volgende: Het zetten van schoteltjes met petroleum onder de meubels doet door verdamping dier olie dc motten verdrijven of dooden. Ook het laten verdampen van formalin heet een goed middel te zijn. 2. De gaatjes inspuiten met benzine ot volstoppen niet kwikzalf, 3. Inlichtingen omtrent faillissementen kunt u verkrijgen aan dc Griffie der Arron- dissements-Rechtbank of bij den curator in hel faillissement. Vr. Weet u ook een middel om vlekken van behangselpapier af te krijgen, die er met 't plakken op zijn gekomen? Antw.: Indien de vlekken met drogen er niet afgaan, is het beste dc onooglijke ge deelten over te plakken. Vr. Bestaat er ook een middel om wit glacé-handschoenen zwart te maken, zoo dat men ze toch dragen kan? Antw. Ons niet bekend, Vr. Hoe lang moet een zoon van 21 iaar wachten, als hij voor het kantongerecht wil trouwen, zonder toestemming zijner ouders, daar ik alle reden heb om niet te teekenen? Antw. Hij kan zich onmiddellijk tot den Kantonrechter wenden. Deze roept u dan op voor zich te verschijnen en, na u ge hoord te hebben, doet hij uitspraak. Met dit alles is allicht een week of zes gemoeid. Indien de zoon den leeftijd bereikt heeft van 30 jaar kan hij zonder iemands toestem ming trouwen. Vr. Kunt u mij ook zeggen, waar ik mij moet vervoegen voor den Reclasseerings- raad? Antw. W. P. J. Overmeer, Badhuisstraat 12, Haarlem. Vr. 1. Waarmede verwijdert men luis uit een appelstruik? 2'. Kan men bij een eetbare rabarbcrplant, de bloem laten zitten of moet men deze er afsnijden? Antw. 1. Met een bespuiting van „Phyto- philine," hetwelk in busjes verpakt, bij handelaars in Tuinbouw-artikelen is te ver krijgen. Gebruiksaanwijzing is op de busjes geplakt. 1 deel Phytophiline op 100 dcelen water is krachtig genoeg om groene lui zen te verdelgen. Zorg evenwel, dat alle deelen der plant voldoende bevochtigd worden. 2. Heeft men een rabarbcrplant voor ver siering van den tuin geplant, dan mag de bloem blijven zitten, maar is het te doen voor 't gebruik, dan moet ze zoo spoedig als mogelijk is, verwijderd worden, aange zien dc bloem zich ontwikkelt ten koste der bladeren en dus ook der bladsteelen. Geef een rabarbcrplant tijdens den groei veel vloeimest. Vr. Kunt u/mij de verhbudingen (samen stelling) opgeven van fixatief? 't Is om een contec-teekening voor afgeven te bewaren. Antw, Een z.g. verzadigde oplossing van witte schellak en spiritus. (Is echter ook ge heel toebereid in den handel) Vr. Tot wien moet ik mij wenden ter op leiding van mijn zoon tot architect? Liefst in de avonduren. Antw. Wendt u eens tot een goeden ar chitect. Vr. Wat is dc kortste weg van Hillegom naar Vlijmen per rijwiel? Hoeveel K.M. is dat? Antw, Hillegom, Lisse, Sasscnheim, War mond. Warmonderhek, Leiden, Groenen dijk, Hazerswoude, Waddinxveen, Gouda, Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuw- poort. Goudriaan, Süngeland, Scnelluinen, Gorinchem, Woudrichem, Rijswijk, Giessen, Neer-Andel, Op-Andel, Veen, Spijk, Wijk, Aalburg, Heusden, Herpt, Haarsteeg, Vlij men. Afstand 100,3 K.M. is het eerste waarnaar men in den zomer vraagt, ook bij 't eten. Als slot van den maaltijd wordt een verfris- schende en koele pudding immer gewaardeerd. Door smaak en bereiding munten Honig's Puddingen uit. Vraagt daarom altijd naar Gefabriceerd met Honig's Maizena. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) DE BOTERFABRIEK AAN DE LEIDSCHEVAART. Opgedragen aan den Raad van Haarlem. Hoort Leden van den Raad, de vele zuchten door ons geslaakt Over de wolken roet, die worden uitge braakt, Door de Boterlabriek aan dc Leidschevaart, En den stank, die om ons henen waart. Komt allen eens een kijkje nemen in die buurt, Naar den onhoudb'ren toestand die zoo lang al duurt, Komt eens kijken naar dal lonnen-slelscl daar, Komt eens ruiken, hoe het stinkt daarnaar. Ontelbare malen en jaren achtereen, Klagen alle omwonenden steen en been, Vele schoonc beloften werden door B. en W. gedaan, Maar niet één, die in vervulling is gegaan. Komaan, hakt U den knoop eens door, We blijven U er eeuwig dankbaar voor, Verlost ons van den stank, van rook en roet, Van dc fabriek, die ons leven vergallen doet. THEO. U VERGEET ONS TOCH NIET? Zelfs als ik mij beperk tot de oproepen, die ik in de dagbladen vind, en buiten re kening laat de vele circulaires en persoon lijke aanzoeken, die vragen om hulp in een of anderen nood is het duidelijk, dat de behoeften, waarin moet worden voorzien, elkander verdringen. Dat komt door de in tense manier, waarop "wij leven, behoeften scheppen en krachten verbruiken aldus ontstaan telkens nieuwe nooden, die bij de beperking, welke de omstandigheden allen opleggen, niet zóó-niaar Ic voldoen zijn. Hei is te begrijpen, dat bij dezen gang van zaken de gulle en geef-grage aandacht niet lang aan dezelfde behoefte geboeid wordt dat ondervind ik maar al te goed bij het „Liefdewerk voor onze Arme Nieu we Parochiën". Doch met het verslappen van dc aan dacht van de gulle gevers verdwijnt dc nood niet! Integendeell Dc snelle ontwikkeling der groote steden, waarmede hel bisdom van Haarlem meer dan eenig ander gezegend is, doet dc behoefte aan kerken, groote ën dure (helaas) steeds groeien! Tel hel aantal en de sommen der uitge geven Ikerkleeningen eens bijeen, en gij zult versteld staan! De laatste 10 jaren brachten ongeveer 40 nieuwe parochiën! Mag ik dan niet vragen: U VERGEET ONS TOCH NIET? Want nu wordt het steeds noodiger ge- regelden steun te geven. Daarom bid en smeek ik in deze Juni-; maand ter liefde van Jcsus Goddelijk Hart ons Liefdewerk mild te gedenken en vooral uit te breiden het aantal der ge regelde jaarlijksche bijdragen. Mag ik u noteeren? Voor de inning zorg ik gaarne en trouw. En Gods goedheid ver geldt overvloedig uw mildheid. Rector TH. M. P. BEKKERS. Bijdorp Voorschoten; Tot Augustus 1923 was de R.K. Militair te Ede er op aangewezen zijn vrijen tijd grootendeels door te brengen in dc kazerne. De schilderachtige omgeving van het groote Veluwe dorp, geniet dc soldaat groot gedeelte van den dag van onder zijn staal- helm uit, met 25 K.G. bepakking op den rug, zoodat de natuur hem in den vrijen tijd maar weinig meer lokt. Gelegenheid tot ontspanning werd hem slechts geboden in een houten tent, waarvan "'ah, zijwanden en vloer door den tand des tijds bedenkelijk waren aangevreten. Door den onvermoeiden ijver van wijlen den Aalmoezenier Padberg F.A.R. kwam een vriendelijk steenen gebouw tot stand, dat den soldaat gastvrij ontvangt, waar hem door den Z.Eerw. Herder der Parochie, Ede een stichtend woord wordt toegesproken, waar hij rustig kan studeeren, waar mj aan een piano, biljart of leestafel zich kan ont spannen. -r Het bestuur dezer R.K. Militairen Ver- eeniging staat echter voor zware fmancieele zorgen. De jonge Parochie Ede- met hare nieuwe kerk heelt weinig financiëelc draagkracht. Waar nu in het groote garnizoen Ede de landverdedigers uit alle oorden van ons land aankomen, is dc R.K. Militairen Vereemgmg niet zoozeer een belang voor Ede zelf, waar slechts een enkel R.K. dienstplichtige het gezin waartoe hij behoort, heeft wonen, doch nagenoeg van geheel katholiek Neder land. Het bestuur durft daarom ook een be roep tc 'doen op Uwe medewerking en zag zich gaarne financiëel door U gesteund. Ruime bijdragen, doch ook dc kleinste zullen in het belang van den R.-K. Militair dankbaar in ontvangst worden genomen door den Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot, F. J. H. Evers, Jozef Israëlsplein 14, 's-Gravenhage door Pastoor Rooswinkel ie Ede en door den penningmeester der R.-K. Militairen Vereeniging Vos dë Wael Sta tionsweg Ede. Namens het bestuur: Pastoor J. C. ROOSWINKEL. Voorz. Kapitein F. B. A. J. JANSEN, Secr. E. W A. VOS DE WAEL, Penningm. UIT ALLE STAM EN TAAL....! .„Wij hooren hen in onze talen spreken over de groote werken Gods" (Epistel van Pinksteren). Als wij, op den vooravond van Pinksteren, deze woorden overwegen, komt dan nu in de maand ,van het H. Hart, niet dit verlan gen in ons op: „Het H. Hart zij gekend on der alle volken en alle Talen der aarde mogen Zijn lof verkondigen"! O! zou het ons dan haast niet spijten, dat onze aarde nu juist zoo'n klein planeetje moest zijn en dat wij niet een véél grootere wereld konden winnen voor het H. Hart? Maar ons kleine planeetje is nog lang niet afgewerkt; het lijkt er niet naar! Mil- lioencn menschen leven er, die nog nooit van Jezus' H. Hart hebben gehoord. Wilt ge mééhelpen, het Rijk van het H, Hart uit te breiden en wel over heel de wereld? Reeds jaren werkt het secretariaat der Intronisatie „Regina Coeli" te Bloemen- daal (N.-H.) op de volgende wijze: voor d^ ons toegezonden offertjes, koopen wij Ifeel- den van het H. Hart, laten wij brochures en wandschildcn drukken en geven alles, ge heel gratis, aan ieder die bij ons aanklopt, zoolang de voorraad strekt. Tot nu toe werden er ruim 700.000 Intro- nisatie-boekjes, 2500 beelden en 35.000 schilden verspreid. Verreweg het grootste gedeelte ging naar de Missiën, over de heele wereld. Zij komen het eerst in aanmerking, daar de schrale kas der missionarissen geen extra-uitgaven toelaat. Van de verste uit hoeken der aarde komen de aanvragen van missionarissen en missie-zusters. Zij weten het allen zoo goed: het H. Hart is hun machtigste bondgenoot bij hun moeizaam werk. Waar het H. Hart eenmaal is gekend en bemind, daar bloeit dc missie, daar is de rijkste zielenoogst! De laatste jaren hebben wij dc spreuken of schietgebeden ter.eere van het H. Hart op de wandschilden laten drukken, volgens de» tekst, ons door missionarissen toege zonden, in de landstaal der volken, onder wie zij werken. Zoo zijn er op hef oogen blik schilden in druk in dc Kanakschd taal, voor dc missie van Mgr. Vesters te Vuna- popc (Nieuw-Guinea). Z. D. H. schreef ons: „De menschen moeten hier nog tol bei H. Hart gebracht worden en dat heeft een groote moeilijkheid hierin, dat er in de Ka- naksche taal zelfs geen eigenlijk woord be staat voor ;,hart," daar onze ifienschen im mer van „buik" spreken, We hebben dan een woord gevormd en dat moet ingang vinden, tegelijk met de beeltenis van het H. Hart." Zóó zal ons secretariaat blijVen werken, zoolang men ons helpt. Vrijwillige offertjes zijn onze ééitigste inkomsten. Zend uwe gave, groot en klein. „Voor het H. Hart" vragen wij nooit te vergeefs! In den hemel zult gij ze zien die zielen, die gij hebl helpen winnen voor het II. Hart, uit alle stam en taal en volk en geslacht! Het Secretariaat der Intronisatie „Regina Coeli", Bloemendaal, N.-H. 1ste Vrijdag van Juni 1924. Panamakanaal Mij. loten van 188i> Trekking van 15 Mei. Uit Amsterdam wordt gemeld regen Smit, den hoofddader van de diefstallen in het Gooi, eischte het O. M. de maxi mumstraf van 6 jaar en 2 maanden, zoodat tegen dezen bekl. in totaal werd geëischt 6 jaar en 2 maanden plus 3 jaar, dus 9 jaar en 2 maanden. Een oude dame, te 's-Gravenhage woon achtig, had ongeveer een jaar voor haar overlijden, door tusschen komst van een Haagschen notaris, een testament gemaakt en daarbij een van hare broeders tot eenig erfgenaam benoemd. Na den dood van de erflaatster wilde deze eenige erfgenaam zijn rechten doen gelden. Doch daartegen verzetten zich een 20-tal fa milieleden,; bewerende, dat de erflaatster, toen zij bedoeld testament maakte, niet in het volkomen bezit was van hare verstan delijke vermogens. Zij stelden voor de recht bank te 's-Gravenhage eene vordering in tot nietigverklaring van dat testament er. erkenning hunner aanspraken dp de nalaten schap. Als advocaat trad voor eischers op mr. Hombroeck voor den gedaagde werd door mr. De Rooy verweer tegen de inge stelde vorderng gevoerd. Thans heeft de rechtbank de vorderingen van eischers toegewezen, na breedvoerige enquettes, waarbij een 25-tal getuigen (o. a 3 doktoren) zijn gehoord. Mitsdien werden met nietigverklaring var het testament, de 20 eischers tot de onder- werpelijke. nalatenschap gerechtigd ver klaard. ZWITSERLAND SLAAT ZWEDEN. Ziedaar wederom een verassing.. Zweden, dat men algemeen als een der flnalissen beschouwde is door de koene Zwitsers met 21 geklopt. Na van België met 81 en van Egypte met 50 gewonnen te hebben, was Zweden tegen Zwitserland sterk favoriet en ver wachtte men den eindstrijd ZwedenUru- guay. Edoch, voetbal is voetbal en de Zwitsers dachten er anders over. Deze zonen van Willem Tell, die nu reeds 5 wedstrijden in Parijs speeldpn, verassen vriend en vijand. Want zoo gemakkelijk heb ben dc Zwitsers het toch hcusch niet gehad. Men zie maar eens: In de voorronde werd Lithouwen geklopt met 90. Dit was voor de Zwitsers 'n zacht eitje. Vervolgens troffen de Bergmenschen het niet bijzonder door tegen de Tsjechen te lo ten. Men gaf den Zwitsers weinig kans, doch na een uiterst spannenden strijd, eindigde de ontmoeting onbeslist. Ten tweeden malen trokken de Zwitsers tegen dc Tsjechen in het veld en zoowaar wisten zij zich met een 10 overwinning in de 2e ronde tc plaatsen. "Italië werd het volgende slachtoffer en gisteren moest zelfs het uitstekende; Zweden er aan gelooven. En werkelijk, als Uruguay er niet was!! ZWITSERLAND-ZWEDEN 2-1. i Niet bijster veel publiek was in hel sta dion van Colombes, toen de Hongaarsche scheidsrechter Ivanesien laat beginnen. De Zweden vielen tegen. Intusschen is het een goede wedstrijd geweest, De Zwitsers maakten hun eersten goai door Abegglen hun linksbuuiten, die beide goals voor zijn rekening nam en een schit terenden wedstrijd speelde. Tot enkele minuten voor den rust behiel den dc Zwitsers de leiding. I oen kreeg Zwe den, even buiten bet beruchte gebied, een vrijen trap te nemen, waaruit dc gelijkma ker ontstond. In de tweede helft waren beide doelen beurtelings in gevaar. Gaandeweg namen de Zwitsers de overhand. Na een half uur spe- lens was het weer Abegglen die ten tweeden male voor Zwitserland scoorde. De Zweden stelden toen nog krachtige po gingen in het werk, om andermaal gelijk te maken, doch de uitstekend spelende Zwit» sersche achterhoede hield stand. Met 2 1 voor Zwitserland kwam hel einde, DE OLYMPISCHE WEGRENNEN. Onder meer in verband met de tc ver wachten groote Pinksterdrukte is de toer van het Naional Teaih-wegrenners, dat met Pinksteren naar Frankrijk zou gaan, een week uitgesteld, zoodat nu op 14, 15 en 16 dezer het Team in Frankrijk vertoef! om den weg te verkennen, waarop 23 Juni den wedstrijd van de Olympiade wordt ver. reden. Het T#am houdt 19 dezer een groote ocfenrit, geen wegenwedstrijd, zooals foutief enkele bladen melden, in de Limburgsche bergen. Na afloop rijden de renners een eere-wedstrijd op de Amby-baan bij Maas tricht. Bij déze gelegenheid worden hun de Oranje-tricots uitgereikt. Gisteravond reden op de Germaanbaan v. Nek, Dcruytcr. Dupey en Passerieu achter motor-tandem, v. Nek speelde geen rol en werd gemakkelijk door zijn tegenstanders geklopt. De uitslagen zijn: Nieuwelingen wedstrijd over 4 K. M. met 2 klasscmenteh. Einduitslag: 1 P. Keyser 7 p.; 2. M. v. d. Wulp, 7 p.; 3. J. Kaptin, 3 p.; 4. J. v. d. Moot, 4 p. Wedstrijd voor amateurs over 3 K.M. Ie ril: .1, Krabsliuis; 2. J. Beek; 3, D. Appel; 4. G. v d. Berg; 2e rit; 1. R. Brilman; 2. J. Hijzeidoorn; 3. Wynands; 4. B. Willekes. Finale over 6 K.M. mei 3 klassementen. Einduitslag: 1. Brilman. 12 p.; 2. Krabhuis, 9 p.; 3. Wynands, 3 p. Inhaalwedstrijd met safety -ganginaking over een maximum van K. M. Na 10 ronder haalde Brilman zijn tegenstander Gf v. d Berg, in. Tijd 4 min. 7 2/5 sec. Wedstrijden achter motortandem le rit. uitslhg: 1. Dupuy, 13 min. 11 sec.; 2 Passerieu, 3 M.; 3. Deruyter, 30 M.; 4. KI v. Nek 1000 M. 2e rit over 25 K.M. Uitslag': i. Dcruyter 17 min. 13 2/5 sec.; 2. Passerieu, baan; 3. Dupuy, 1 baan; 4. KI. v. Nek, 5 banenn. 3e rit over 30 K.M. Uitslag; 1. Deruyier m 25 min. 44 2/5 sec.; 2. Passerieu 665 M.; 3. Dupuy, 2% b.; 4. v. Nek 8 banen. Einduitslag: 1. Deruyter, 5 p.: 2. Passerieu. 6 p.; 3, Dupuy, 7 p.; 4. v. Nek 12 p. Sansovino van Lord Derby winnaar. winnaar. Onder zeer slechte weersomstandigheden is gisteren de Derby verreden en gewofmen door het paard Sansovino van Lord Dejby gereden door Weston; tweede was St. Gcr mans van Lord Astor. gereden door Bullock derde Hurstwood van mr. Somervillè Tatter sail, gereden door Smith. De wedstrijd werd bijgewoond door dei Koning en dc Koningin, vergezeld van dei Prins van Wales, prins Henry en den H^r tog en de Hertogin van York. DE HAARLEMSCHE TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN. Begunstigd door fraai tennisweer zijn dc kampioenschappen van Haarlem en omstre ken Donderdag begonnen. Het eerst zijn dc ■^iamesnummers aan d\. beurt, daar vele spelers pas Zaterdagmiddag kunnen verschijnen. Onder de heeren treffen wij vrijwel alk sterke spelers aan. De lijst van 31 deelnemers Bevat 'o.a. de namen van Jhr. Mollerus, Jhr, v. d. Poll, Mac. Neill, B. Jr. Biegeveld, Laan. Mr. Bij- Ieveld en Dr. Menders de Leon. In het heerendubbelspel combnieeren Laan en Mac. Neill, Jhr. Mollerus cn Dr. Menders en Leon. Het dames-enkelspel is reeds eën eind gevorderd, Mej. Beugen Bik maakt hier ecu goede kans op het kampioenschap. Vrijdagavond zijn de dames-nummers be halve dc finales waarschijnlijk afgespeeld. In het gemengd dubjaelspel eenige sterke combinaties; dc sterke eerste klas compe- titiedouble Mej. Veltman en Dr. Menders de Leon, verder dc kampioenen van 1923 dc heer en mevr. Bijleveld. Te hopen is het nu maar dat dc weers omstandigheden blijven meewerken tot ce;; vlot verloop, want er kan geen tijd gemis! worden als de wedstrijdleider dc beschik king heeft over twee banen en bet aaiita inschijvers is zoo ongekend groot als jaar. Uitslagen: Single: Mej. Beugen Bik sl. Mevr. Dozy 6-2, 6-0. Mei. Dekker sl. Mevr. Jonker 6-2, 6-1. Mej. Pélcrfn, sl. Mej. Velt man 1-6, 6-2, 6-1. Mej. Osieck, sl. Mej. Har- togli Keep van Zoute veen 7-5, 6-2. Mej. Pélerin, sl. Mej. Brams 6-0, 6-2. Mej. Bedc- kcr, sl. Mej. Deenik 3-6, 6-1, 6-2. Mej. Bij leveld sl. Mej. v. Blaumont 6-0, 6-2. Mej. Redcker sl. Mej. Osieck. Heeren single: T. Wentholt. H. A. Schoule 3-6, 6-4, 6-4. Dames-doubljt: Mevr. Scheltema en Mevr. Dozy sl. Mej, Kluijteriaar en Mej. Hartogh Heijs van Zoutevecn 6-2, 6-4. Mej. Brams en Mej. Redeker sl. Mei, Osieck en Mej. Deenik 6-1, 6-1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9