Eerw,lusters ürsulinen SPAARNEBANK OETOP Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden Geest van liefde. «week ƒ0.» Zaterdag 7 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15758 UIT DEN OMTREK. NOORDWIJK Moederhuis Bergen (N.-H.) KWEEKSCHOOL voor Onderwijzeressen PENSIONAAT met (kopklassen) M.U.L.O. VOORBEREIDING VOOR DE KWEEKSCHOOL. MISSIEGEBIED: Oeganda Midden-Afrika). DEPOSITO-RE NTE Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding HAAR* rMMr*>MFF.R, VINKEVEEN. HEEMSKERK. HEEMSKERK. ZAANDAM. ïheumatlek Hoofd- en Zenuwpijn Verkoudheid Griep lofloeou CASTRICUM. VOLENDAM vroeger en n J. J. WEBER ZOON ODticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem MONNIKENDAM. S. Nol. EDAM-VOLENDAM. LEIMU1DEN. OUDE WETERING. VELSEROORD. IJMUIDEN. V* abonnementsprijs Bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ?e* kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij ""-«•uitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426. 2741 en 1748 Postrekening No 5970 NIEUWF HAARLEM8GHE COURANT Idverlenfiën 35 cents per raf*» vooruiibetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij Pinksteren, feest van de volheid der gaven Gods. Mogen wij aldus de herdenking der neder- daling van den H. Geest over de Apostelen niet noemen? In die „vlaag van Pinkster zegen", in dien regen van vurige tongen, werd op ongemeen wondere, op hoor- en zichtbare wijze de Goddelijke Genadestroom aan Christus' leerlingen en in hen aan de Kerk, aan alle volgende geslachten, die de eeuwen zouden voortbrengen, medegedeeld. „Plotseling ontstond er een geluid als van een aanzwellenden storm," vertellen ons de Handelingen der Apostelen. Wat spreekt dat aangrijpend tot onze zinnen, dat die onzichtbare genadestroom, zoo rijk en over vloedig als aan de wereld nog nimmer was toebedeeld, maar welke in zulk een ont zaglijken omvang noodig was om heel het aanschijn der aarde te hervormen, dat die dauw van hemelsche gaven door een orkaan werd aangekondigd. Sacrum Septenarium! Zevenvoudige gaven zijn wij gewoon dien hemelschen Pink- sterschat te omschrijven Arme men- •schentaal, die zulk een Godswerk omvatten wil! Maar naar beste krachten ontleden wij het Godsgeschenk en al naar mate onze behoeften 'en nooden, bidden wij nu eens om den geest van licht, dan weer om den g Pst vrn sterkte, om den geest van raad of voorzichtigheid. En niet enkel voor ons bijzondere leven, ook voor de leiding der Kerk, ook voor het maatschappelijke leven smeeken wij den gever aller gaven om wat ons op bepaalde tijden het meest noodig voorkomt. In de bange jaren van oorlog en verwoesting gingen op de Pinksterdagen de handen van millioenen omhoog, herhaalden evenveel millioenen stemmen met meer aan drang dan ooit te voren de woorden van den kerkelijken zang: In labore requies, in aestu temperies, in fletu solatium! Matig het wilde zwoegen van de wereld en geef troost in tranen! Of wel: pacemque dones protinus: geef ons voortaan vrede! Wanneer de naar vrede hunkerende' menschheid daarop jaar na jaar de diplomaten en staatslieden vergeefs zag pogen om orde te brengen in den wereld- chaos, dan was het weer de Geest van raad en verlichting op wien wij onze rood vestigden. Er is echter in dien rijk verscheiden Geest ééne eigenschap, welke wij te veel ver geten en die juist voor onze dagen de bron lijkt om genezing voor de kwalen der zoo- zwaar gewonde samenleving te schenken. Niet de Kerk heeft ooit verzuimd den H. Geest ook in die eigenschap te eeren. Reeds eeuwen prijst en roemt zij den „Schepper, H. Geest" als een fons vivus, ignis, caritas, „een levende bron, vuur, liefde." Niet dus een bron, een straal van liefde, maar de liefde zelf. En ook de Evangelies op eersten en tweeden Pinksterdag worden ontleend aan den Apostel der liefde, Joannes: „Als iemand mij bemint, zal hij mijn geboden onderhouden en mijn Vader zal hem beminnen én wij zullen tot hem komen en ons verblijf bij hem nemen.Met deze heerlijke woorden van Goddelijke liefde verblijdt ons de Kerk op den eersten Pinksterdag om ons den tweeden eveneens uit Joannes' blijde boodschap aan het ge sprek van Christus met Nicodemus te her inneren: „Zoo heeft God de wereld bemind, dat hij zijn eenig geboren Zoon wegschonk." De Kerk viert dus op het Pinksterfeest den Geest der liefde. En dien hebben wij thans boven alles noodig. Liefde, welke wonder-zoete klank, die in ieder menschenhart aanstonds een snaar doet meetrillen! Maar als wij den H. Geest om „de liefde" bidden dan moet dat iets anders zijn dan wat wij daaronder in onze dagelijksche gesprekken verstaan. Natuur lijk niet de grove, menschelijke hartstocht, die dagelijks in bioscopen en theaters, m romans en minnezangen verheerlijkt wordt, en waarbij het woord liefde als een ont wijding klinkt. Zelfs bedoelen wij dan niet de zuivere genegenheid van menschen, die gelukkig zijn in elkanders bijzijn en bezit en wier leven zonder die liefde leeg zou zijn. Neen, „de Geest van liefde", dat is de Goddelijke liefde, die zuivert en loutert, die opheft naar omhoog, los trekt van de aarde en slechts het hemelsche, het Goddelijke ten doel heeft. Dat is de liefde, die wij in den H. Geest roemen en aanroepen en deze heeft immer de Kerk bezielt, heeft aan haar historie het kenmerk van het Goddelijke gegeven Dat is de liefde, waarvan Chris tus tot zijn Apostelen zeide: „De H. Geest, welke van ons beiden voortkomt en dien de Vader u zal zenden, Hij zal u alles leeren," d.L onderrichten, omtrent het groote verlos singswerk, omtrent de onbegrijpelijke daad van een God, die uit den Hemel komt om menschen vrij te koopen; omtrent de God delijke liefde, die Gods Zoon bracht tot een smadelijken kruisdood. Vóór den Pinkster zegen konden de leerlingen het geheim van die liefde niet vatten met hun aardsch- gezinden geest. Maar eenmaal herboren en gelouterd door het Pinkstervuur zullen zij zelf dv bloedgetuigen van die liefde worden en na jaren van harden, onvermoeiden, apostolischen arbeid hun eigen levensbloed storten, dat het zaad der Kerk zal wor den. En op hun voorbeeld zullen de eeuwen door telkens weer nieuwe christelijke hel den opstaan, die óf wel hun leven uit lou ter liefde voor den Christus in een pijnlijken marteldood zullen geven, óf wel al hun dagen offeren in zuivere naastenliefde, in zelfverloochening, in vasten en gebed. Dat is het loflied der liefde, hetwelk nu reeds negentien eeuwen in de Kerk weerklinkt, dat is de Geest van liefde, dien wij ook nu nog aanroepen. En deze liefde heeft onze zieke maatschappij raeej dan iets an ders noodig. En al mogen wij nu niet verwachten, dat er opnieuw apostelen en martelaren onder ons op zullen staan; al lijkt ons geslacht te zwak voor buitengewone geloofsdaden, de liefde, die onze wereld noodig heeft, zal toch van hetzelfde karakter moeten zijn, wil nog ooit het aanschijn der aarde veranderen. Welke is de reden van de onrust dezer tijden, van de onzekerheid, waarin wij le ven, van den angst, die de samenleving omvangen houdt? Deze, dat op de maat schappij niet het zegel der christelijke ge meenschap rust, het kenmerk, hetwelk de heidenen in de eerste eeuwen zoo duidelijk in de jonge christen-gemeente zagen, als zij zeiden: „ziet, hoe zij elkander liefhebben!" Dat was geen aardsche liefde, geen men schelijke genegenheid, maar de liefde tot het schepsel om God. Die zuivere naasten liefde ontbreekt te veel in onze maat schappij, welke zich nog een „christelijke noemt, maar zich niet door het onderhou den van het groote gebod der liefde van de heidenen onderscheidt. Daar wordt geklaagd over het gebrek aan Roomsche solidariteit; geklaagd, dat zoo weinig voortgang wordt gemaakt met de oplossing der sociale nooden; geklaagd, dat ondanks reeds tientallen jaren geleden pauselijke encyclieken meesterwerken, waarin het model eener christelijke samen leving voor onzen tijd is aangegeven zijn verschenen, geen verbetering te be speuren valt in de slechte verhoudingen tusschen kapitaal en arbeid. Geklaagd en terecht! Maar met Paulus zou men den klagers kunnen toevoegen: Zoo gij de liefde niet hebt, het baat u niets! Geen overeen stemming, geen verzoening, geen vrede, geen rust tenzij de groote wet der liefde weer wordt vervuld. Op de algemeene ver zaking daarvan stranden alle geniale men schelijke systemen. Zonder die liefde als fundament zal geen probleem, nationaal of internationaal, politiek of sociaal, Worden opgelost. Ijverzucht, egoïsme heerschzucht, hebzucht, het zijn de groote vijanden der liefde, die in onze maatschappij onder allerlei schoone vormen en namen woeke ren en die den waren vrede tegenhouden. De liefde vraagt zelfverloochening, eer biediging van de rechten van anderen; ont hechting van aardsch bezit ter wille van een hooger ideaal; verzaking aan weelde en losbandigheid; mededeelzaamheid in de gaven van hoofd en hart, van geld en goed bij de beter bedeelden; tevredenheid en berusting bij de minder met stoffelijk bezit gezegenden. En hoe weinig beantwoordt, ook onze christelijke samenleving, nog aan die eischen! De zuivere naastenliefde, die van Goddelijken oorsprong is, biedt den sleutel voor de poort, naar een gelukkiger land. Infunde amorem cordibus! Vervul onze harten van liefde! Laat dit, vooral in dezen tijd van vergeefs smachten naar rust en vrede en naar een betere samenleving, onze bede zijn. Veni Sancte Spiritus et tui amoris in eis ignem accende. Kom, Heilige Geest en ontvlam in hen het vuur Uwer liefde! DE BEVOLKING IN NOORD-HOLLAND OVER 1923. Blijkens het aan het Centraal Bureau van de Statistiek opgemaakt overzicht van den loop der bevolking in de gemeenten dezer provincie in 1923, blijkt dat op 31 Decem ber 1923 te Aalsmeer 3398 mannen waren, 3303 vrouwen, totaal 6701 zielen; te Aker sloot 942 mannen, 868 vrouwen, totaal 1810; te Alkmaar 12384 mannen, 13435 vrouwen, totaal 25819; te Assendelft 2223 mannen, 2111 vrouwen totaal 4334; te Bennebroek 670 mannen, 733 vrouwen, totaal 1403; te Beverwijk 4513 mannen, 4236 vrouwen, to taal 8749; te Castricum 2311 mannen, 2562 vrouwen, totaal 4873; te Egmond aan Zee 1634 mannen, 1554 vrouwen, totaal 3188; te Egmond-Binnen llllmannen, 1064 vrouwen, totaal 2175; te Enkhuizen 4142 mannen, 4294 vrouwen, totaal 8436; te Haarlemmermeer 12573 mannen, 12093 vrouwen, totaal 24666; te Heemskerk 2006 mannen, 1957 vrouwen, totaal 3963; te Heilo 1780 mannen, 1865 vrouwen, totaal 3636; te Hoorn 6505 mannen, 6027 vrouwen, totaal 11632; te Krommenie 2469 mannen, 2469 vrouwen, totaal 4938; te Limmen 1003 mannen, 1003 vrouwen, to taal 2006; te Medemblik 1731 mannen, 1362 vrouwen totaal 3093; te Monnikendam 1267 mannen, 1304 vrouwen, totaal 2571; te Nieu- wer-Amstel 4428 mannen, 4378 vrouwen, to taal 8806; te Ouder-Amstel 1794 mannen, 1743 vrouwen, totaal 3537; te Purmerend 3107 mannen, 3227 vrouwen, totaal 6334; te Uitgeest 1851 mannen, 1727 vrouwen, totaal 3578; te Uithoorn 1858 mannen, 1804 vrou wen totaal 3662; te Velsen 15147 mannen, 14921 vrouwen, totaal 30068; te Wervershoof 1457 mannen, 1462 vrouwen, totaal 2919; te Wormerveer 4287 mannen, 4105 vrouwen, totaal 8392; te Wijk aan Zee en Duin 2119 mannen, 2098 vrouwen, totaal 4217; te Zaan dam 14825 mannen, 14725 vrouwen, totaal 29550 en te Zaandijk 1506 mannen, 1556 vrouwen, totaal 3062. In de geheele provincie waren in 1922 661854 mannen, 699888 vrouwen, in totaal 1361742 zielen. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. In gewone maandelijksche vergadering kwam de afd. Noordwijk van genoemde Mij. gisteravond bijeen in Roya- Door de Pmk- sterdrukte van de bloemisten was dé ver gadering niet zoo ruim bezet, als we ge woon zijn. De heer H. de Boer opende de vergade ring met een interessant speechje. Hij wees er op, dal bet opvallend is, dat iedere buitenlander, ons land mooi vindt. Hoe dan te rijmen, dat velen hun vacantiedagen in 't buitenland gaan doorbrengen? Omdat hij zelf niet weten, hoe mooi hun eigen land is. Men gaat naar 't buitenland om te genieten, maar degenen1 die hier geen schoonheid vinden, vinden ze ook niet in 't buitenland. Zulke reizen zijn voor velen slechts een 21 en 22 Juli: Toelatingsexamen. Nieuw Schooljaar begint 1 September. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. Met 1 Dag opzegging 2 Voor 1 Maand vast prolongatiekoers 'U°/o Voor 3 Maanden vast 4 Voor 6 Maanden vast 4: Voor 1 jaar vast 4V,% Met 1 jaar opzegging 5 soort mode. Toch is het wel eens mooi in de bergstreken te vertoeven. Spr. zou er echter niet gaarne wonen, omdat die mas sale bergen ernstig, zelfs zwaarmoedig kun nen stemmen. Wat men altijd in dc bergbe woners terug kan vinden. Ook de uitge strekte vlakte, zooals onze Rijnstreek, zou spr. niet bekoren, daar dit meestal overgaat in alledaagschheid en eigenbaat. Hier even wel leven we op heuvelachtig land, wat met zich brengt opgewektheid en vroolijkheid. De bloemen, die we in gekweekten toe stand aantreffen, spreken ons van kunst en kennis De bloemen echter, die men in 't wild aantreft, spreken ons van de natuur en dragen daar het stempel van: De kleu ren in de natuur zijn nog zoo ongeveer na te gaan en aan te duiden; hoe zou het evenwel met onze Ned. Taal staan en ons uitdrukkingsvermogen, wanneer we allen geuren eens een naam moesten geven. Voor verrassingen zoüden we komen te staan. Een den b.v geeft een harsachtige verster- kende geur. Hoe evenwel de geur van een sik vast te stellen? Een bittere, niet onaan gename lucht, zou daarvoor de oplossing kunnen zijn. Dit interessante woord van den voorzit ter werd met aandacht gevolgd. De notulen werden hierna geleien en goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven, dat de heer ,K- Volkersz, rijkstumbouwconsulent te Lisse, zoo mogelijk Vrijdag 6 Juni bij dé opening van den bindcursus zou tegenwoót- dig zijn, Medegedeeld werd, dat de algemeene vergadering zal gehouden worden te Leiden te gelijk met de Dahlia-tentoonstelling in September. De gelegenheid tot het stellen van can- didaten voer het Hoofdbestuur wegens af treden van den heer v. Laren en Goossen. niet herkiesbaar, werd benut door te noe men de hteren Dicks te Haarlem en H. Boegschoten te Aardenhout. De heeren J. Braan, Kromdijk en J. C. Vattum bevelen deze candidatuur aan. De heer Kromdijk Jr. krijgt gelegenheid om de door hem ter vergadering meegebrachte collectie bloemen en planten te bespreken, wat door de ver gadering op hoogen prijs wordt gesteld. Hieronder bevond zich de Passieflora Cor- rulea, de z.g. pasiebloem, waarin alles be treffende het lijden van Christus wordt aangetroffen, zooals b.v. de drie nagelen, de geeselriemen, het H. Bloed enz. zee: inte ressant! Ook de heer de Boer hield hierna een explicatie over verschillende planten en bladeren en de inrichting den bijzonde ren stand tot het opvangen van licht Het punt van de agenda bespreking rozencul- tuur door den heer Rotteveel, verviel, daar genoemde heer afwezig bleef, waarschijn lijk wegens Pinksterdrukte. De heer Krom dijk vroeg, geen punten meer op de agenda te plaatsen, die niet behandeld kunnen worden; dit is reeds de tweede maal, dat zt oiets voorkomt. Onpleizierig is dit voor betrokkenen, die uit Lisse moeten komen. De voorzitter vindt het onpleizierig en hcopl, dat het niet meer zal voorkomen. Hierna sluiting. Sport. Hedenavond zal S. J. C. II spe len te Voorhout I. Maandag 2en Pinks:er- dag. zal voor de nederlaag-wedstrijden S. J. C. I spelen tegen H. B. C. II uit Heem slede. Oobrengst collecte. De colle-.te os Textielarbeiders in Twente, gehouu n b'j de uitgang van de R. K. Kerk, eedr :g .1 88.42. Raadsvergadering. De eerstvolgende vergadering van den raad dezer gemeente is bepaald op Vrijdag 13 Juni a.s. des namid dags om drie uur (nieuwe tijdregcling.j Carousselrijders. De deelnemers aan het carousselnummer voor het in Juli a s te Hoofddorp te houden concours-hippieue zijn alweer met de oefeningen begonnen. De lessen worden door een pikeur gegeven te Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Groenteveilingsbericht. Spinazie 47 ct. per K.G., rhabarber 4 ct. per K.G., krop sla per 10 stuks 320 ct., sla per kist 811 ct., bloemkool le soort 2027 ct., 2e soort 9__17 ct., per stuk; komkommers 1820 ct. per stuk. wortelen 1218 ct. per bos, pos telein 910 ct, per K.G., peulen 8286 ct. per K.G., doperwten 70—80 ct. per K.G., aardbeien 43—56 ct. per pond, idem per doosje 13—17 ct. Een tandarts! Naar we vernemen, zal alhier te beginnen de volgende week een tandarts zitdagen houden en wel ten huize van den heer Bouthoorn. Vinkeveen gaat vooruit! Seriewedstrijden. De te houden seric- wedstrijden bij gelegenheid van het 3-tarig bestaan der voetbalvereeniging ..Vinkeveen belooft wat te worden. Vele elftallen hebben zich reeds voor deelneming opgegeven, ter wijl verschillende vereenigingen uit de R tv Federatie reeds toezegging hebben gedaan voor Eere-, Openings- en Sluitingswedstrijd. Het plan is den eersten Zondag, n.l. 15 Juni, te besteden voor Eere- en Openingswed strijd. Allen dan op naar het voetbalveld, dan kan men voetballen zie Burgerlijke Stand. Overleden: Leendert van Es, 70 jaar, echtgen. van L. Albers. Cornelia v. Zwieten, 24 jaar. C. v. Zwieten t> Op 24-jarigen leeftijd is "alhier overleden mej. C. v. Zwieten, on derwijzeres aan de R. K. Meisjesschool bij de eerw. zusters, alhier. 40-Jarig jubilé der Eerw. Zusters Bij gelegenheid van het 40-jarig jubileum der Eerw. Zusters werd Vrijdagmorgen te 7 uur een plechtige H. Mis opgedragen door den ZeerEerw. Heer Pastoor, geassisteerd door de beide kapelaans. Na de H. Mis werd de H. Communie uit gereikt, waaraan alle schoolkinderen deel namen. Na afloop daarvan werden de Eerw. Zusters, geleid door bruidjes, naar het ge sticht gebracht, daarna werd in de Meisjes school, waar een der lokalen feestelijk ver sierd was, door den ZeerEerw. Heer Pastoor het feest geopend. De ZeerEerw. heer Pas toor feliciteerde de Eerw. Zusters hartelijk met het feest, De Eerw. spr. schetste in korte woorden het vele goede, wat de Eerw, Zusters in deze 40 jaren aan de jeugd ge daan hebben. Wij mogen dankbaar zijn, aldus spr., dat wij hier in Heemskerk de Zusters in ons midden hebben. Ook Zuster Fidelia werd nog persoonlijk gefeliciteerd, die kwam 40 jaar geleden met nog 6 medezusters op den eersten Vrijdag in Juni van het jaa» 1884 in Heemskerk aan. Andere Zusters zijn heengegaan of overleden, maar Zuster Fidelia heeft alle winden getrotseerd en is heden de heldin van het feest. Daarna wer den door eenige meisjes een paar voor drachten gedaan. Mevr. Wiegman en Mej. Diemeer en Mej. Steenman, hadden een 20-tal meisjes een schoon lied geleerd, wat onder leiding van Mevr. Wiegman op zeer schoone wijze ge zongen werd. Daarna werd door alle school kinderen het „Lang zullen zij leven" ge zongen. Door de gezamelijke buren was een eere poort bij den ingang van het gesticht ge plaatst, terwijl in de vestibule eenige ver sieringen waren aangebracht. Van de receptie werd een druk gebruik gemaakt, de jongens van het Patronaat en de Harmonie brachten de Eerw. Zusters een serenade. Door eenige meisjes is een collecte ge houden langs de huizen, waarvan de op brengst besteed wordt, voor een cadeau in de Kapel. Van vele oud-leerlingen werden felicita ties en bloemstukken ontvangen. De Eerw. Zusters hebben een genotvollen dag gehad. Mond- en Klauwzeer. Bij de wed. H. en G. W is mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken, Bloembollenbedriji. De firma W. Seig- nette te Beverwijk is bij onderbandschen ver koop in de Anna Paulownapolder eigena resse geworden van grond ter grootte van 10 H.A., uitmakende het voormalig bedrijf der Hollandsche Cultuur Maatschappij voor Bloembollen en gevestigd te Vogelenzang. Gemeenteraad (Vervolg). De heer DE VRIES zegt als het algemeen belang het eischt, wil ook hij wel een stukje plantsoen opofferen. Weth. VERBEEK bepleit een andere op stelling van de markt. Weth. FERMIE begint met te verklaren, dat het verplaatsen der markt gaat om dc bewoners en passeerders der Gcd. Gracht. Verschillende proeven zijn genomen met de opstelling. Een bleek tamelijk goed, maar dan moeten dc markttenten iets kleiner worden, zoodat er 2 tusschen een paar boomen kunnen staan of er zou een trot toir aangelegd moeten worden. Stemt de raad het voorstel af. dan is daarmede le vens beklonken, dat dc raad crediet geeft voor de verandering. Voorts verzekert spr., dat dc verplaat sing alleen maar als proef zal geschieden, maar het Zaansche publiek houdt niet van proeven en veroordeelt alles <i priori. De VOORZITTER trekt namens B. en W. de voordracht in en vraagt crediet als aan gegeven. De heer Emmer- steunt het nieuwe voor stel gaarne. De heer PRINS wil van een nieuwe marktopstelling niets weten en wil daarom den ouden toestand terug, de tent;es met front naar elkander toe. De heer DORJEC verklaart dal het nu begint te draaien voor zijn oogen, laten B. en W. met een flink omlijnd plan komen. De heer KAMPHUIJS is bet eens met den heer Dorjec, waarop de voorzitter voorstelt de zaak in te trekken. Aldus be sloten. Wijziging van de belastinghetiing voor tooneelvertooningen enz., met adres van de vereeniging Volksconcert. Weth. FERMIE zegt als minderheid in B. en W. de gewijzigde voorstellen te ver dedigen in verband met de onbilliikheden van den ouden toestand. Sn«I «n zelcer werkend tegen Togel'tebl. bij elle Apoth, en Drog. wkrijgb- Met eenige voorbeelden illustreert spr. zijn zienswijze, daarom wil spr. tot wijzi ging overgaan. De heer PRINS kan zich met de wijzi ging best vereenigen en steunt gaarne het adres van „Volksconcert". De heer RANSHUIJSEN kan zich met de voorgestelde wijziging niet vereenigen. Spreker beschouwt zulks als een luxe en ongemotiveerd bij een vermenigvuldigings- cijfer van 1.92. Weth. VERBEEK is wel voor de wijzi ging. Hij vindt de belasting op publieke vermakelijkheden wel wat hoog. Weth. KAMPHUIJS protesteert tegen deze houding van weth. Verbeek. Men weet op zoo n manier niet wat men aan elkander heeft. De heer DE VRIES is ook tegen de wij ziging, want de gemeente kan een bron van inkomsten van 7000 a 8000 niet missen. De heer BRINKMAN is voor de wijzi ging, omdat hij bang is, dat het publiek el ders zich zal gaan vermaken. De heer DORJEC zegt, dat hij volgaarne helpt medewerken om de belasting nog hooger te maken, vooral als -daardoor de bioscopen verdwijnen. De VOORZITTER verdedigt dc oude voordracht. Willen de heeren de wijziging, dan zal daardoor het vermenigvuldigings- cijfer moeten worden gebracht van 1.92 op 1.94, dan is het dus maar beter, dat het uitgaand publiek betaalt, dan de geheele gemeenschap. Aan de hand der dingen wijst de voorzitter op andere steden, die er ook niet ovér denken om die belasting te ver- lagen. Het standpunt omtrent verschillende din gen zooals luidruchtige orgels, is de hee ren bekend. Ook tegen de straatmuzikan ten kan geen belasting geheven worden. De heer PRINS zal zich dan neerleggen bij den ouden toestand, als dan een soepe ler regeling der subsidie gemaakt wordt voor vereeniging van kunstvermaak en stelt voor die te brengen van 50 op 75 pet. Voor verhooging van het vermenigvuldi- gingscijfer vreest spr. heelemaal, daar zit nog wel muziek in. De heer FERMIE is bang, dat op die manier de belastingopbrengst heelemaal te loor zal gaan. Hij staat nog steeds op zijn standpunt, verlaging der belasting. Dan volgen de stemmingen. Ainendement-Fermie verlaging der be lasting van 15 op 10 pet. met 15 tegen 6 verworpen. Voor Bolhoeve, Verbeek, Fermie, Kelder, Dil en Brinkman. Voorstel B. en W.: handhaving 15 pet. en 50 pet. subsidie. Aangenomen met de zelfde verhouding 15—6. Amendement-Prins: verhooging subsidie van 50 pet. of 75 pel.. Aangenomen met de stem van Fermie tegen. Een amendement Dorjec om in plaats van rechtspersoonlijkheid bezittende vereeni gingen te lezen plaatselijke vereenigingen, wordt ondersteund door B. en W. en aan genomen met 183 stemmen. Tegen Fer mie, Brinkman en Dil. Bouw van een bewaarschool. Aangehou den. Verhuur van een weiland aan T. Booker. Toegestaan. Vergoeding van onkosten aan de Wo- ningbouwvereeniging Leo XIII. Goedge keurd. Verhuur van een strook gemeentegrond voor perceel Havenstraat 51, aan J. Dijk stra. Goedgekeurd. Verbetering noodwoningen Uitkomst. Goedgekeurd. Verhuur van een terrein aan de Bleeker- straat aan N. Thomas. Goedgekeurd. Afwijking van de art. 15 en 41 der bouw verordening (bouwen buiten de rooilijn, dikte der scheidingsmuren. Mevr. SPRONK is daar tegen. Weth. VERBEEK licht het even toe. In stemming gebracht aangenomen met 192 stemmen. Tegen mevr. Spronk-Dil. Aanvaarding van grond aan de westzijde van P. Tilkema. Goedgekeurd. Wijziging van de raadsvoordracht be treffende verbetering van de Bloemgracht. Goedgekeurd. Voorstel van leden van den raad inzake wijziging Ambtenarenreglement. Aangeh. Vergunning aan B. en W. om handelend op te treden tegen wanbetalers der nood woningen. De heer BOLHOEVE is daar huiverig van en wil eerst de zaalf serieus onderzoe ken. Tenslotte toegestaan met de stem van den heer Bolhoeve tegen. Interpellatie a. van Prins en b. van de Vries aangehouden. Volgt sluiting om 12 Kuur. PROGRAMMA VAN DEN R.-K. SPORT DAG OP 13 JULI 1924. 1.30 uur: Kort Lol in de Kerk voor lurn- sters en Turners, met toespraak van den geestelijk adviseur van den Bond. 2 uur: Optocht in werktenue met dc vaan dels der vereenigingen en muziek door het dorp. (De vereenigingen worden uitgenoo- digd hunne banieren mede te brengen.), waaronder officieele ontvangst door het gemeentebestuur van het bondsbestuur op het Raadhuis. 2.30 uur: Aankomst op het terrein, gevolgd dcor: Opmarsch van alle deelnemers(sters); Algemeene vrije oefeningen, heeren en jon gens; Algemeene slok-oefeningen, dames en meisjes; Toestelturnen heeren, waarna toe- stelturnen dames; Wedstrijden heeren; wed strijden dames; Gecombineerde stok- en vrije-oefeningen dames en heeren; Afmarsch naar het kleedlokaal, 's Avonds reünie en prijsuitreiking. Burg. Stand. Geboren: Sirp, z. van Wr. Bottema en E. G. M. Draijer, wonende te Zaandam. Greta Sietske, d. van H. van den Brug en H. Kokkelink. Antonius, z. van Th. Stuifbergen en C. Heijne. Gehuwd: Johannes Dam en Maria Groot. Albertus Johannes Buter, te Heemskerk en Margaretha Zonneveld. Overleden: Jurrien van der Meer, 76 j„ te Amsterdam. Mond- en klauwzeer. Gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd bij het vee van de veehouders Jb. B., C. K. er. A. L. Het gevat van tongblaar bij het vee van de Wed. Molenaans is geweken. Ballonnenwedstrijd. Woensdagmiddag om 3 uur trokken 1200 kinderen, begeleid door twee muziekkorpsen, naar het z.g. Klei- park, achter liet Hotel Spaander. De schooljeugd van Edam was dezen keer naar Volendam gekomen. De ballonnen werden Degen lag ik kalmpjes neer. f oliesoorten rooktabakken rust ik zelfs geen uurtje meer Van iedereen dan smaak tepakhen Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Stilstand. OPGAVE VANi gevuld en rondgedeeld in de twee school gebouwen alhier. In het Kleipark gekomen lieten allen tegelijk de balonnen los en ais tallooze zwermen trekvogels, dreven de ballonnen, voortgestuwd door een flinker bries, weg. Economische toestand. Het staat nu wel vast, dat er van een ansjovisteelt geen sprake is; de enkele kilo's, welke van deze visch wrden aangebracht, vormen slechts een kleine bijverdienste voor de kuilers. De kwakvisscherij, welke in den zomer wordt uitgeoefend, is nog slechts weinig gunstiger. Wat de pluimveehouderij betreft, zijn de eierprijzen een weinig vaster dan de vorige week, terwijl de aanvoer haast even hoog is. Voor sommigen beteekent dit echter geen verbetering, omdat tegenover de eenigszins betere prijzen verminderde eierproductie te constateeren valt. De hooge materialenprijzen voor de vis- scherij, te hooge maisprijzen voor de pluim veehouderij, ziedaar de twee oorzaken, die den bloei van beide bedrijven in den weg staan: waarbij voor de visscherij nog komt het vooruitzicht van de naderende droog legging en de onzekerheid betreffende de schadeloosstelling voor hen, die hun brood winning zullen verliezen. De invloed van bovengeschetsten toe stand doet zich nog steeds gelden in het zakenleven, zoodat de stemming onder de verschillende leveranciers en winkeliers ten zeerste gedrukt is. Voetbal. Op den Tweeden Pinksterdag zal Z. P. C. 1 uitkomen tegen Volendam I, op het terrein alhier, om den Amstelbode- beker. Scheidsrechter: A. Spierings. Burg. Stand. Ondertrouwd: R. Muntje» werf, 23 j. en J. Goedhart, 23 j. Overleden: M. W. Koel, 73 j„ wed. van K. Valentijn. D. Blok, 62 j„ echtgen. van Gem. Vischaislag. Men besteedde in dc afgeloopen week voor: aal 0.35 0.56; voor bot 0.18—0.29 per pond. Er was veel aanvoer van binnenaal. Burg. Stand. Geboren: 28 Mei. Karei Willy, z. van K. Kühnenmann en M. Visser 31 Mei: Laurens, z. van P. Stroek er W. A. Pelk. Ondertrouwd: 5 Juni: Teunis Tol en Aaltje Koning. Sijmen Tol en Geertje Kwakman. Cornells Steur en Trijntje Tuyp. Getrouwd: 31 Mei: Jacob Bouwes en Trijntje Groot. Jacob Bakker en Geert-^ Nieuwkamp. 5 Juni Cornelis Lucas Steen-, man en Necltje Doets. De heer Stichter, winkelier, te Lei- muiden weet zijn cliëntèle nog al eens te verrassen met een pakkende reclame in den vorm als een raadselwedstrijd, op ieder half pond koffie mocht men raden hoeveel erwten er in een groote flesch waren, het zeldzame geval doet zich voor, dat mej. Klaren het juiste aantal erwten raadde, zijnde 3036 en den eersten prijs ontving, be staande uit een Japansch theeservies. De heer H. Berg was het dichtst nabij met 3050 en ontving den tweeden prijs, zijnde een marmeren inktkoker. Zeilen. Maandag, 2en Pinksterdag, zeil wedstrijd op de Brasemermer vanwege de zeilvereeniging Brasemermeer. Parochie van den H. Jacobus. Zondag 8 Juni de H. Missen te 8 uur en 11 uur Hoogmis, geen catechismus. Verspers ie 3.30. Maandag de H.H. Missen als op Zondag. Woensdag, Vrijdag en Zaterdag Quater temperdagen. Donderdag de Rijnlandsche processie naar Briele. De H. Mis elders. Zaterdag gelegenheid om te biechten voor de kinderen na de H. Mis en van half 6 tot 6 uur voor allen van 68 uur en van half tot half 10. Geslaagd. Mej. A. Plugboer, helpster aan de Gemeentelijke Bewaarschool alhier, is te Rotterdam geslaagd voor het examen van bewaarschoolonderwijzerejL Gevonden voorwerpen. Een pet, een ceintuur, een riem van een mantel, een kin- derportemonnaie, een kip, een ketting me. sleutel. Gevonden voorwerpen. Een bril, twee, eendenkuikens, een kindermuts, een don kere ceintuur, een stroohoed, een pakj- met inhoud, een alpacca beursje. Hoogovenbedrijf. Het Duitscbe stoom schip „Johannes C. Russ' is hier gisteren aangekomen, om aan het Hoogovenbedrijl een lading ijzer in te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1