Gemeenteraad van Lisse. OGEN DE SPAARNEBANK oplage. Berichten uit onze vorige wmmÊÊÊm Een voorstel van B. en W. inzake de landarbeiderswet wordt Ingetrokken. De Julianastraat zal verbreed worden. Bezichitging van den nieuwen D weg nabij de Haven. ALPHEN AAN DEN RIJN. VIJFHUIZEN. ENKHUIZEN. LIMMEN. SCHOTEN. OVERVEEN. NOORDWIJKERHOUT. HAARLEM. ASSENDF.LFT. BEVERWIJK. moet ge hebbsn en houden voor DE NIEUWE I HAARL. I COURANT J V. K. j HEDEN Een veiling van schilderijen. Aanbesteding. Het nieuwe orgel van die Kathedrale Kerk. Personalia. Haarl, Diocesane Kruisverbond. BURGERLIJKE STAND. Begrafenis Jos. A. Verheileti. Internationaal tuinbouwcongres. VOOR DEN POLITIERECHTER. VAN ONZE RECHTBANK. Rechter-plaatsvervanger. Afscheid van prof. Dr. Nolen. De staking aan Werkspoor, Het ontwerp-pensioenwet voor 't spoorwegpersoneel. Donderdag vergaderde de raad dezer ge tneente in openbare zitting onder voorzitter schap van den burgemeester, den heer Een huis. Aanwezig alle leden, behalve de heer Sobels (met kennisgeving). Na opening .worden de notulen vastge steld en wordt overgegaan tot de behande ling der agenda. Eerst evenwel doet de voor zitter mededeeling dat de directeur der gas fabriek in het ziekenhuis is opgenomen. Spr. uit de beste wenschen voor zijn herstel. Uitvoering Landarbeiderswet. Met genoegen is door B. en W. geconsta teerd, dat er ook in deze gemeente verschil lende arbeiders zijn, die het bezit van een plaatsje, als bedoeld in de Landarbeiderswet, op prijs stellen. Hierdoor wordt toch liefde voor eigen haard gekweekt en worden spaar zaamheid en: vlijt aangemoedigd. Bovendien binden de goede arbeidskrachten zich meer aan de gemeente, wanneer zij zien, dat hunne moeite op den duur ook hier kan worden be loond. De Landarbeiderswet biedt aan den land- arbeider, die den leeftijd van 25 jaar bereikt heeft en dien van 50 niet heeft overschreden, de gelegenheid om een woning met een hoek je grond in eigendom te verkrijgen, wanneer hij voldoende gegoed is om ten minste één tiende der kosten te betalen, die niet meer mogen bedragen dan 4000. Voor het benoodigde bedrag wordt op het plaatsje een eerste pyhotheek gegeven, waarvan de rente gedurende de eerste drie jaren 4 bedraagt en waarvoor de volgende dertig jaren een annuiteit moet worden be taald, berekend naar 5 4 5 B. en W. ach ten echter om deze gunstige voorwaarden waardoor velen zuilen worden aangelokt het gevaar groot, dat velen zich geen voldoende rekenschap zullen geven van den langen tijds duur, voordat het plaatsje hun onbezwaard eigendom is. Voor personen die bij den aan koop van een plaatsje den 40-jarigen leeftijd reeds bereikt hebben is de kans groot, dat zij vóór hun overlijden geen onbezwaard Ieigenaar er van worden. Bereiken zij dien leeftijd wel, dan is daarin toch zeker een be langrijk deel begrepen, dat hun werkkracht niet meer zoo groot is. waardoor zij minder loon verdienem en meer bezwaar bij de af lossing zullen ondervinden. Tegen dergelijke mogelijkheden moet volgens B. en W. zooveel mogelijk gewaakt worden. Daarom hebben B. en W. gemeend den Raad te moeten voorstellen op de verzoeken om voorschotten van landarbeiders, die den 40-jarigen leeftijd hebben bereikt alleen dan gunstig te beschikken, wanneer zij zelf in de stichting van hun plaatsjes de helft kunnen bijdragen. De heer v. Kesteren kan zich met het Voorstel niet vereenigen. Spr. zegt, dat een werkman op 40-jarigen .leeftijd niet de helft in de kosten voor den koop van een plaatsje kan bijdragen. Spr. vindt het beter de aanvragen van per sonen boven de 40 jaar afzonderlijk te behan delen. Wethouder Warmerdam ziet in het voor stel niet anders dan het volgen van een alge- jrieene lijn. Elké aanvrage zal steeds behandeld moeten worden, maar B. en W., het gevoelen van de raad kennend, kunnen dan van te voren egni- "ge nuttige wenken geven. ji De heer v. Kesteren zegt, dat indien het besluit benomen, wordt in .den. geest van de- woorden van wethouder Warmerdam hij ér zich mede kan Vereenigéti, niet zooals hét besluit ter tafel ligt. De heer Verduyn raadt aan/dat B. en W. het voorstel terugnemen en. wijzigen in den geest van de' woorden van wethouder War merdam. Zooals het voorstel er ligt, zal na aanneming er van aan personen boven de 40 jaar geen plaatsje verstrekt kunnen wor den, mits zij de helft in de kosten kunnen bij dragen. Wethouder Warmerdam geeft nog nadere toelichting in den geest van zijn reeds gespro ken woorden. Aanvragen van personen boven de 40 jaar zuilen "niet steeds afgewezen wor den, maar ieder voorstel bereikt den raad en Zal behandeld worden. De voorzitter wijst er op, dat het voorstel Slechts een algemeen te volgen gedragslijn aangeeft, 1 De heer Pijnacker acht, dat B. enW. dit voorstel niet noodig hebben, als toch elke ganvrage afzonderlijk behandeld wordt. De heer Langeveld stelt voor, dat perso nen boven de 40 jaar, meer zullen bijdragen dan personen beneden de 40 jaar. Ieder speciaal geval kan dan behandeld worden en de bij te dragen kosten kunnen dan vastge steld worden. Hierover ontspinnen zich breede discus sies, waarna wethouder Tromp voorstelt, de laatste zinsnede van het voorstel te lezen zoo - dat de personen boven de 40 jaar, meer als 1 10 in de kosten zullen moeten bijdragen. De heer Verduyn legt er nog den nadruk Op, dat men in sommige gevallen van perso nen een hoogere bijdrage in de kosten zal kunnen eischen. Elk geval zal echter afzonderlijk moeten Wórden behandeld en de financieele draag kracht van den aanvrager nagegaan worden. De heer A. H. Schrama acht het voorstel Van B. en W, overbodig, wanneer men had vastgelegd waar 't om ging, n.l. dat sommige personen meer zullen moeten bijdragen, wanneer B. en W. en de raad van meening Zijn, dat dit mogelijk is. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. ingetrokken. Hierna gaat de raad in besloten zitting over. Na opening wordt de behandeling vande "genda voortgezet. Plaatsjes voor J. van Mars bergen en T. Keijzer. De landarbeiders J. van Marsbergen en T. Keijzer verzoeken om voorschotten voor de stichting van plaatsjes ingevolge de Land arbeiderswet. B. en W. stellen voor aan het verzoek van J. van Marsbergen te voldoen en aan het verzoek van T, Keijzer, alleen dan, wanneet- hij in 't bezit is van f 1500. t Aldus besloten. - Voorschotten voor de stichting van plaatsjes, r' B. en W. stellen voor aan het Rijk een voor schot aan te vragen tot uitbetaling van het door landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van plaatsjes ingevolge de 'Landarbeiderswet. Aangenomen. Verkoop bouwterrein. B. en W. en de Grondcommissie stellen foot om aan den heer P. J. Schoone voor de stichting van een eigen woonhuis een per ceeltje bouwterrein te verkoonen van den Zuidhoek, Na eenige toelichting wordt aldus be sloten. B. en W. en de Grondcommissie stellen voor aan den heer P. J. v. d. Hulst een per ceeltje bouwterrein te verkoopen langs de 2de Havendwarsstraat. Aldus besloten. Verbreeding Julianastraat. Door B. en W. is aan de grondcommissie om advies gevraagd omtrent hun voornemen om de voormalige Meer- en Duinstraat, thans gedeeltelijk Julianastraat te verbreeden. Naar aanleiding hiervan deelt de grond commissie mede, dat zij met B. en W. een stemmig vin oordeel is, dat die verbreeding noodzakelijk zal worden, wanneer de Juliana straat straks tot aan den Heerenweg zal zijn doorgetrokken 'en derhalve verkeersweg wordt. Bovendien breidt de gemeente zich aan die zijde o danig uit, dat een goede verkeers weg aldaar een behoefte wordt. Om die verbreeding tot stand te kunnen brengen is het noodig dat de gemeente de beschikking krijgt over een strook grond toebehoorende aan den heer Guldemond te 's Gravenhage. De eigenaar wil het perceel groot 0.51.55 H.A. verkoopen tegen den prijs van f 7000. Teneinde de straat op een breedte van 9 Meter te kunnen brengen is een strook grond benoodigd van totaal 465 M2. De totale kosten van verbreeding zullen bedragen ongeveer f 4350. De totale onkosten bedragen dus f 11350, waartegenover een Verkoopbare oppervlakte bouwterrein van 4690 M2, Derhalve stellen B. en W. en de grond commissie voor tot aankoop van het geheele perceel over te gaan. Het zal niet in de bedoeling liggen, dezen grond voor landarbeidersplaatsjes beschik baar te stellen. De heer Pijnacker vraagt eenige inlich tingen, die hem door Wethouder Warmer dam worden gegeven. Na eenige bespreking wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Gezondheidscommissie. Verschenen is de rekening en verantwoor ding van de Gezondheidscommissie, zete lende te Katwijk, over het jaar 1923. %Het batig saldo bedraagt f 892,70 L. Dit wordt voor kennisgeving aangenomen. Comptabiliteit. B. en W. bieden ter vaststelling aan eenige comptabiliteitsbesluiten. Deze worden vastgesteld. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. Ingekomen is het verslag van de gasfabriek over het dienstjaar 1923. De balans sluit met een winst van f 11421.16. De Gascommissie heeft dit verslag goed gekeurd. Naar aanleiding hiervan wil de heer Van Kesteren aan de gascommissie verzoeken, dat deze met een voorstel komt de meter- huur van het gas af te schaffen. Wethouder Tromp deelt mede dat een gedeelte der beschoeiing aan den gracht ver nieuwd zal moeten worden. Het zal een klëf'tV karwei zijn. B. en 'W. stellen vóór, aan eeti tweetal aan nemers prijsopgaaf te vragen ëh aan den laag- sten inschrijver 'hét Wérk te gunnen, Dit worflt goedgekeurd. Rondvraag. De heer v. Kesteren vestigt de aandacht er op, dat na vijf maanden de schoolgeldbil- jetfen nóg niet zijn uitgereikt. Spr. ver zoekt deze zoo spoedig mogelijk uit te reiken. Wetnhouder Warmerdam antwoordt, dat dit in verband-staat met de wijziging van de schoolgeldregeling, waarvan de goedkeuring nog niet is afgekomen. - De heer C. Schrama vraagt of de pomp in de Kanaalstraat weder in orde gemaakt kan worden. Spr. dringt op spoed aan. De Voorzitter zegt een onderzoek toe. Nog wordt medegedeeld, dat op 10 Juni a.s. met het leggen der. waterleidingbuizen in de gemeente zal begonnen worden. Hierna wordt de zitting gesloten en gaat de raad den nieuw aangelegden weg nabij de Haven bezichtigen. Nadat de bezichtiging had plaats gehad bracht Wethouder Warmerdam namens het gemeentebestuur een woord van dank aan den opzichter die het werk aan den nieuwen weg en het ophoogen der terreinen had geleid. Spr. zegt zeker namens den geheelen raad te .spreken, wanneer hij den opzichter een woord van dank en waardeering toespreekt voor het door hem steeds met ijver uitgeoefen de toezicht en de door hem gehandhaafde leiding. „Stille Omgang." Het bestuur van hel genootschap „De Stille Omgang had Woensdagavond een vergadering uitge schreven, waaraan door zeer vele pa rochianen was gehoor gegeven. Het doel was, in aansluiting met het groote Internationale Eucharistisch Con gres te Amsterdam van 22 tot 27 Juli, ook hier in Alphen aan de Rijn dat groote ge beuren luisterrijk te vieren. De vorige week had er een vergadering plaats van 22 vereenigingen, ook uit omliggende plaatsen, en nu was er in de besprekingen meer vas tere vorm gekomen. De voorzitter, de heer Jollie, opende de vergadering met gebed en herdacht eerst den overledene heer Breu- kel voor wiens zielerust gebeden werd, waarna bet zangkoor „Lauda Sion zong. Daarna was het woord aan den Wel- eerw. Pater Sigismundus Weghuis O. F. M. die zijn gloedvolle rede over het H. Sacra ment verdeelde in twee deelen. "Er ging iéts gebeuren in ons dierbaar vaderland, wal in 400 jaren niet heeft plaats gehad, aldus de Eerw. spreker. Met den dood van de 19 Nèderlandsche martelaren te Brielle dachten de kerk- vervolgers, dat alle godsdienstvuur gedood was, niaar het tegendeel heeft plaats ge had. Nederland telt vele leden van het Eucharistisch Verbond. Deze eeuw en de tweede helft der vorige eeuw, begon hel vuur al meer en meer op te laaien en nu sedert 40 a 50 jaren is de devotie tot het H. Sacrament in stad en dorp, mede door de devotie tot Maria, zoo toegenomen, dat wij staan aan het tijdstip, dat alle katho lieken een groote openlijke hulde gaan brengen in Nederland aan het H. Altaar geheim. Zijn Eerw. wees dan op de groote inter nationale Eucharistische congressen van Weenen, Luik, Hasselt en Keulen. Nu zendt onze tegenwoordige Paus Zijn plaatsvervanger, Kardinaal Van Rossum, naar Amsterdam, om zooveel mogelijk in vereeniging met alle volkeren, gesteund op het mirakel van 1345, Jezus in Zijn H. Sacra ment openlijk vereering te brengen, Daarom zijn, aldus spr., de Nederlanders er zoo fier op, direct voor geheel de we reld mede te kunnen werken tot het welslagen dezer groote gebeurtenis. Met de aanhaling van vier groote wonderen, met betrekking tot het H. Sacrament be sloot de Pater zijn rede, waarna het zang koor het „Rex Clementisime" zong, welks refrein door de aanwezigen werd medege zongen. Ook werd nog gezongen: „Jesu dulcis Memoria" een 2-stemmig „Ave Ma ria door de heeren A. v. Vliet en Y, Pon- sioen en verder door het geheele koor het mooie „O, Jesu, Amor mi". De voorzitter dankte den Pater hartelijk voor zijn rede en deed mededeelingen aangaande de plaatselijke feestviering met een blijvend geschenk van de parochie aan de kerk. Verder verstrekte hij inlichitingen omtrent voorwaarden voor den boottocht naar Amsterdam en vroeg steun aan de be sturen der vereenigingen om gelden in te zamelen, waarvoor ook een lijst zou wor den gepresenteerd aan de parochianen, wat voor 1 Juli afgedragen moest worden aan den penningmeester, den heer Scheer der, Stationstraat. Voor de leden van den „Stillen Omgang" werden op de eerste plaats kaarten be schikbaar gesteld. De avond werd besloten met een slot woord van den ZeerEerw. Heer Deken, die dank bracht aan den Pater en het Bestuur. Met „Aan U, o, Koning der Eeuwen" werd de vergadering besloten. Processie naar Den Briel. Woensdag a.s. gaat de jaarlijksche processie naar Den Briel. Voetbal. Tweeden Pinksterdag zijn er seriewedstrijden, te geven door de Alphen- sche voetbalvereeniging A. V. V, Van 1 tot 2 uur speelt B. M. T. I, Den Haag tegen A. F. C. I uit Amsterdam, Van 2 tot 3 uur Alphen I tegen Hercules I Utrecht. Verliezer A en verliezer B om den der den prijs. Winner A en winner B om den eersten en tweeden prijs. Bij resolutie van den Minister van Financiën, is de Ontvanger der Registratie en Domeinen, de heer W. H. Deuss, van 't kantoor Grave naar het kanHtoor Sittard verplaatst, zulks met intrekking van zijn verplaatsing naar het kantoor te Alphen aan den Rijn. Ongeval. De landbouwerszoon W. G., te Vijfhuizen, reed Maandagavond per mo torrijwiel in de Meer. Aan den IJweg ge komen, tusschen Geniedijk en Kruisweg, deed de hond van D. een aanval op hem. Hoewel de motorrijder krachtig remde, was overrijding van het beest onvermijdelijk. Hei gevolg was, dat hij met de hardheid van den weg kennis maakte en de hond -het met den dood bekoopen moest. Licht verwond en met een weinig beschadigden motor kon hij zijn weg vervolgen. Hersteld. Het dochtertje van C. de K., dat ongeveer drie weken geleden het on geluk had door een auto te worden over reden, is nu weer in zooverre hersteld, dat zij het gasthuis heeft mogen, verlaten. Burg. Stand. Geboren: Mijna Maria, d. van J. de Jong en Leenze-Harlaar. Overleden: Willem Hart, 67 j„ echtgenoot van Jannetje Bruin. Sport. Zondag a.s., a.m. 2 uur, speelt- West-Frisid II voor de competitie N.H.V.B. oen wedstrijd tegen A, S. V., uit Andijk. Aan donateurs wordt bekend gemaakt, dat zij de eerstvolgende 3 vriendschappelijke wedstrijden op vertoon van hun kaart vrijen toegang hebben, Personalia. - De heer A., Volgers Ezn. heeft zijn benoeming tot lid van den ge meenteraad, in de plaats van den heer W. Lub Johz,, aangenomen en zal in de eerst volgende raadsvergadering worden geïnstal leerd. Aanhouding. Door de politie is alhier aangehouden J, P., gedomicileerd te Leeu warden, wiens opsporing in het „Algemeen Politieblad" was verzocht door den Com missaris van Politie, te Apeldoorn. j Proces-verbaal, Wegens het rijden met paarden over de Vest, werd door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen G. J. R„ alhier. Burg". Stand over de maand Mei 1924.— Geboden: Elizabeth Cornelia, d. van Cor nells Glorie en Elizabeth Mors. Gerrit, z. van Gerrit Min en Elizabeth Pronk, Gerard Pieter, z, van Petrus Gaarthuis en Cornelia Johanna Admiraal. Jacobus, z. van Jacobus Metselaar en Maartje de Win ter. Catrina Maria, d. van Nicolaas Kuys en Johanna de Groot. Overleden: Agatha de Graaf, oud 2 j. Neeltje Admiraal, oud 48 j,, echtg. van Jo hannes Stuifbergen. Johannes Admiraal, oud 2 mnd. (te Alkmaar.) Getrou-'d: Wolierus Kraakman en Corne lia Maria Winder. Cornelis Molenaar te Heiloo en Maria Vrugt. Hendrik Nicolaas Ursem te Heiloo en Elizabeth Johanna Ma ria Hoogeboom. Aanbesteding. Hedenmorgen ten elf ure werd fen gemeentehuize in het openbaar aanbesteed: Het maken van rioleeringen. Ingekomen waren 9 biljetten, waarvan 1 ongeldig. Ingeschreven was door Bos 12900, Kuup 12840,—; Weers 14995.—; Smaiie- gange 12460.—; Bron 7997; Schoorl 10473.Spanjaard 14997.--—; Kooiman J 18500.Leemhorst 16280. AUG. LINDNER. Velen onzer lezers zal het nog versch !n het geheugen liggen, dat de heer Aug. H. M. C. Lindner, president van de Amster- damsche St. Vincentiusvereeniging, onlangs een operatie heeft ondergaan, waarvan hij thans volkomen is genezen. Voor de vele belangstellenden uit de dagen zijner ziekte zal hel zeker geen onwelkome mededee ling zijn, te vernemen, dat de heer Aug. Lindner op Zaterdag 7 Juni a.s. zijn 75-sten verjaardag gedenkt, meent „De Tijd". Vele jaren van goede gezondheid blijven hem nog toegewenscht voor zijn vruchtbare werkzaamheid. Baldadigheid. Door de Spoorweg directie werd bij de politie alhier aangifte gedaan, dat door eenige opgeschoten kwa jongens, die zonder geleide in hun vrije uren de duinen komen bezoeken, het terrein van af den Tetterodeweg op de treinen van de lijn HaarlemZandvoort onveilig maken, door het gooien met steenen en andere scherpe voorwerpen. Eenige luiten werden hierdoor vernield, zonder reizigers te treffen. Door de politie zal een streng onderzoek worden ingesteld en een bijzondere controle worden uitgeoefend, zoodat ook de ouders worden gewaarschuwd hunne kinderen met aandrang hierop attent te maken. Een wielrijdster te water. Gisteravond omstreeks 8 uur kwam een wielrijder uit Haarlem met zijn dochtertje op de Elswouts- la;^p die blijkbaar met haar rijwiel niet ten volle was vertrouwd. Zij raakte de trap pers kwijt, waardoor zij zenuwachtig werd en in de sloot terecht kwam. Gelukkig kon de vader zijn kind redden en op den kant halen. Beiden konden, na van den schrik bekomen te zijn, met een nat pak huiswaarts keeren." (Ingezonden), PINKSTEREN. Wat waren de Apostelen Voor het Heilig Pinksterfeest, Nog zwak en onbegrijpelijk, In hun menschelijken geest. Zij vroegen hunnen Meester nog, Voor Zijne Hemelvaart, Of Hij het Rijk van Israël Ging hersteilen op deez' aard.. Wel had Christus hun gesproken, Van Zijn Rijk en Vaderland, Maar dit ging vóór het Pinksterfeest Ver boven hun verstand. Maar toen de" Geest der Waarheid, Over hen was neergedaald. Toen werden deze zwakke liên, Door heldenmoed gestaald. Zij traden fier de wereld in, Doorkruisten stad en land Verkondigden daar Jezus' leter, Met 't Kruisbeeld in de hand. Zij vreesden geen vervolging meer, Noch smaad, noch marteldood, Zij predikten de liefde Gods, Aan heidenen en jood. Dezelfde Geest der Liefde, Door velen nog miskend, Blijft nog de ware Trooster, In rampspoed en ellend'. Kom, vragen wij Zijn gaven, Op het Heilig Pinksterfeest, Hij wil ze gaarne schenken, Die algoede Hemelgeest. Dierbaar dorpje! ziet, zoovelen, Jagen naar het aardsch genot, Niet storend aan gebod en plichten, Die voorgeschreven zijn door God. Laten wij voor zulke lieden, Op dit blijde Piuksterfeest, Bidden, dat ze wederkeeren, Tot Vader, Zoon en H. Geest, St. Bavogesticht, Noordwijkerhout. F. DE VROEGE. Vereeniging van neringdoenden, De verordening op de winkelsluiting heeft ook de middenstanders van het zuidelijk deel der gemeente tot elkander gebracht. Onder voorzitterschap van den heer P. Dunne bier hielden ze een bijeenkomst, waar 18 Winkeliers aanwezig waren. De statuten en het Huish. Reglement werd behandeld en vastgesteld. Uit de besprekingen bij de rondvraag bleek, dat de naleving van de verplichte winkelsluiting nog al eens moei lijkheden opleverde. Het bestuur bleef voor deze zaak diligent. Gemeentezaken. Ofschoon B. en W. er kennen, dat een vijftal woningen aan den Patersweg no. 16, 18, 38, 40 en 42 wegens den algemeenen onvoldoenden toestand en staat van verval, in de termen vallen om om onbewoonbaar te worden verklaard, kunnen zij geen vrijheid vinden daartoe reeds te adviseeren en stellen daarom voor, aan de aanwijzing van de gezondheidscom missie om de woningen onbewoonbaar te verklaren, voorals nog geen gevolg te geven. B. en W. stellen voor het personeel der gasfabriek met één hulpstoker uit te breiden. hetgeen om U heen geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. 5% Nederland 1919 92 92 6% Nederland 1923 973/s W/3 4J4 Nederland 1917 815/g 813/4 7% N.-l. 1921 A 10115/ig 1011/4 Holl. Lloyd 73/g 71/4 Oude Vaart 741/4 dito Gem. Eigendom 60 Mij. „Nederland" 129 131 Scheepvaart-Unie 1171/o 1171/2 1131/4 113 1363/4 137 611/4 61 Holl. Stoomboot 171/8 163/4 H, V. A» 4281/, 422 Java Cultuur 4233/4 296 Jurgens gew. 523/4 53 Koloniale Bank 1571/2 1581/2 Indische Bank 126 1251/2 Cert Handel Mij. 1311/4 13U/2 1301/2 130 941/s Geconsolideerde 157 160 Kon. Olie 4071/2 406 U. S. Steel 1041/4 - 104 Marine comm. 91/4 Vorstenlanden 153 1531/4 Actions id, 15U/2 153 Comp- Merc. Arg. 173/4 18 593/4 100 312 311 265 260 Deli Batavia 2711/2 270 Amsterdam Rubber 1191/2 1181/2 Scrbadjadi 173 931/4 93 110 111 Dordtsche Petr. 382 380 Southern Rails 607/8 1 21/2 641/4 641/4 Wabash 153/g Conm. Maxwell 31/4 In de „N. R. Crt." komt een levendige be schrijving voor van een veilig te Parijs van schilderstukken, waaronder ook eenige van Frans Hals. Wij ontleenen er het volgende aan De ruime zaal met hoog licht, dat weldra door electrische bestraling moest vervangen worden, is boordevol geloopen. Achteraan propte het kantpubliek bijeen en al die men- schen zijn tot het eind gebleven, ademloos gespannen op de verblindende cijfervlucht, waarbij het een het ander opjoeg en het een wedstrijd was, wie het langst op adem zou blijven. Er werd nauwelijks gesproken en wie, met koopplannen gekomen, een naast hem zittend medewerker raadpleegde of hij zou toehappen of zich laten meevoeren in die duizelingwekkende vaart, deed het met een enkel, gefluisterd woord. Evenmin bedienen de bieders zich van het woord. Ze knikken meest, dat ze meegaan en de leider heeft zich dan al met blik en hamerzwaai tot de tegen partij gewend om te vragen, of hij ook het zelfde doet en zoo gaat het door, tiktak, tot een der mededingers den wedloop opgeeft. De omzittenden volgen het spel gespannen, zooals de leider onvermoeid den prijs van elk stuk in de hoogte jaagt, waarbij de teekenen van instemming en ontkenning kriskras de zaal doorvliegen. Lenig en rap van woord, de weifelaars aanvurend en tot haast maken ma nend, weert hij«zich met het geijkte cere monieel „Frans Hals, portret van een jonge vrouw, men vraagt een miljoen...., 1.500.000, 1600, 1700...., twee miljoen.... twee miljoen 50.Niemand gaat erboven. Niemand aan den overkant of links....? Twee miljoen honderdduizend.Niemand volgt....? Ik wijs toe....? Toegewezen." En de hamer heeft getikt. Zoo gaat het aan één stuk, het eene schil derij is nog niet weggedragen of het volgende is al ingezet. Boden zijn bedrijvig doende met ze ten toon te dragen en de voornaamste gegadigden in staat te stellen, die of dat op de hand te bekijken, en de gekochte weg te zetten en het biljet den nieuwen bezitter ter tee- kening te bieden. De namen van eenige Ne- derlandsche belanghebbenden en belangstel lenden zijn genoemd, die van den heer Voute, voorzitter der Vereeniging „Rembrandt", moet nog worden gemeld. Er waren tal van buitenlanders en al gingen de doeken hoog weg, de frank was hun gunstig gezind. De kenners wisten wel uit de geschriften van Hof stede de Groot en Bode, wat deze verzameling waard was. Uit Londen New-York, Amster dam, Rome en Frankfort waren ze opgeko men. Voor rekening van Nederlandsche en Amerikaansche liefhebbers zijn de belang rijkste aankoopen gedaan. Daarbij denkt met het eerst aan de jonge- vrouwe-beeltenis van Frans Hals, waarvan Duveen, de Amerikaansche antiqaar., voor 2.100.000 francs de eigenaar is geworden Het was ingezet op 400.000 bij een raming van 1 miljoen. Het andere, door Hals geschilder de portret ging, men weet het, voor 900.000. Een kostelijk stuk was ook de hoeve in de zon van Hobbema, tegenhanger van de Molen in het Louvre. Knoedjer heeft het eerste voor 1,320,000 weggedragen, na een schatting op 600.000. De meeste toewijzingen hebben de ramingen der deskundigen overschreden. Een Metsu, een rustend hondje voorstellend, dat het in 1896 tot onderhalf miljoen had ge bracht, ging gisteren maar voor 280.000 en was op 250.000 geraamd. Toen de doeken van Hals en Rembrandt aangekondigd werden, ging een rilling door de zaal. De drie Rembrandts, het meisje aan het venster,voor 500.000 verkocht), een lid der familie Raman (710.000) en Flora waarvoor Saskia moet hebben geposeerd, (300.000) zijn nog al betwist, al noemden kenners ze niet van den eersten rang. Hoe ver de ramingen werden overschreden, bleek onder an'dere bij het/portret van Isabella Brant door Rubens, dat, op 50.000 geschat voor 275.000 'onder den hamer. ging> en de. muziekles van Terborch, wat na een raming: op 80.000 het tot 130.000 bracht. Het zal in ons land voldoening wekken, dat een tiental stukken hun weg haar Neder land zullen nemen, waaronder de mooiste der beide van der Meer's naar het Mauritshuis gaat. Hedenmorgen werd in het bureel van den hoofdingenieur-directeur v. den Rijkswater staat in de directie Noord-Holland aanbe steed: het verbeteren van den vlotbrug in den Burderweg over het Noord-Hollandsch kanaal. Raming 16100. Ingekomsm waren 4 biljetten. Laagste in schrijver I. C. Kooyman, Vlieland, voor 14400. Tevens werd in hetzelfde bureel aanbe steed: het uitvoeren van verf- en behang- werken aan gebouwen, kunstwerken enz., van het Noord-Hollandsch kanaal, in zes perceelen. Raming: perceel 11 1420; idem 2 2250; idem 3 950; idem 4 650; idem 5 880; idem 6 850. Voor perceel 1 waren ingekomen 9 bil jetten. Laagste inschrijver H. Schram, te Monnikendam voor 1170, Voor perceel 2 waren ingekomen 8 bil jetten. Laagste inschrijver H. Goldsteen, te Haarlem voor 1972. Voor perceel 3 waren ingekomen 6 bil jetten, waarvan 2 ongeldig. Laagste inschrij vers Gebr. v. d. Meer, te Alkmaar voor 839. Voor perceel 4 waren ingekomen 5 bil jetten, waarvan 3 ongeldig. Laagste inschrij vers Gebr. v. d. Meer, te Alkmaar, voor 478. Voor perceel 5 waren ingekomen 4 bil jetten, waarvan 2 ongeldig. Laagste inschrij ver J. de Kok, te Den Helder, voor 732. Voor perceel 6 waren ingekomen 2 bil jetten, waarvan 1 ongeldig. Laagste en eenig- ste geldige inschrijver M. Kaleveld te Den Helder, voor 999, Naar wij vernemen zal het nieuwe orgel der Kathedrale Kerk aan de Leidsche Vaart Zondagmiddag, 15 Juni, plechtig worden in gewijd door den HoogEerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann, vicaris-generaal van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem. O.m. zal de heer Hendrik Andriessen zijn medewerking ver- leenen. Het' nieuwe orgel is een geschenk van de oud-kapelaans der Kathedraal en vervaar digd door den Amsterdamschen Orgelbouwer Adema. Volgens deskundigen is het een zeer fraai en waardevol-stuk werk. Te Leiden slaagde voor het examen He- breeuwsche taal- en letterkunde en Israëli tische oudheden, de heer J. H. F. W. War ners, alhier. Bij Kon. Besl. van 3 Juni 1924, is met in gang van 31 Mei 1924 benoemd, bij het wa pen der Infanterie, bij het 21e reg., lot ma joor, de kapitein P. G. van Stapele, adjudant van het 5e reg. Infanterie en is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, bij het wapen der Infanterie, tot reserve-majoor, bij het 21e reg. de majoor van Stapele voor noemd. Heb het nitstekendste aan ie bieden dat iemand wenschen kan, hoe zalde wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Tot voorzitter van het Haarl. Diocesane Kruisverbond werd door Z. D. H. Mon. seigneur Callier benoemd, de heer H. B. van der Sande te Haarlem. Ondertrouwd 5 Juni, D. G. Wouterloot eft M. Sekeris. Getrouwd: 6 Juni, H. Kooy cn M. J. E, Adriaanse. Geboren: 4 Juni, d. van A. Spiekstra— Wlersma; - 5 Juni, d. van J. de Jongv, Aanhout; z. van C. A. HeesemanDe Looper; 4 Juni: z. van E. JansenKup. pers; d. van H. M, SiebertSteschulatj 5 Juni, d, van J. J. van BruggenBakker. Overleden; 6 Juni, S. de Vries,' 66 jaar- Kampervest. Woensdagochtend te elf uur had op hef R.-K. kerkhof „Buitenveldert", te Amster dam, de plechtige beaarding plaats van het stoffelijk overschot van den heer Jos. A. Verheyen, in leven organist der Mozes en Aaronkerk. Vele vrienden en familieleden waren bij de droeve plechtigheid tegenwoordig. On de aanwezigen werden opgemerkt: de hee ren J. Hoes. B. Ides, S. Kroop, Frank Luns, Anton ter Stege en Tholens. Ook pastooi van Heel O.F.M. en de heer J. W. Smit oud-centraal-president van den Ned. R.-K. Volksbond gaven door hun tegenwoordig heid blijk van de vriendschappelijke gevoe lens, welke zij den gestorvene toedroegen. Het volgend jaar zal er alhier een Inter* nationaal Tuinbouwcongres worden gehou< den. Zijn broer bestolen. De 28-jarige J. v. W., van beroep los werkman en wonende te Lisse, moest op een schoonen dag in de maand April naar Leiden, en had geen geld. Door omstandig heden was hij nog bij zijn ouders thuis en daar haalde hij uit het jasje van zijn 19- jarigen broer, een portemonnaie, waarin i bankje van 10.plus 3.24 aan klein geld zat. Met dit geld ondernam hij de reis naar Leiden. Zijn broer kwam echter spoedig genoeg tot de ontdekking van de verdwijning van zijn eigendom en deed na. vrage bij zijn broer toen die thuis kwam. Deze zeide echter van niets af te weten, waarop aangifte bij de politie werd gedaan. Toen kwam de aap uit de mouw en had N. zich hedenmorgen voor den Politierechter te verantwoorden. De broer als getuige gehoord verklaarde 8.24 te hebben teruggekregen. Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat bekl. nu niet zoo'n plezierig mannctj" was hij zijn ouders thuis, o.a. had hij al eens de fiets van zijn vader verkocht voor 1? en nog meer rare dingetjes uitgehaald. Toen de Politierechter aan den vader van bekl. vroeg wat voor een straf hij het beste achtte, vroeg deze v<?or zijn zoon een voor waardelijke veroordeeling. De Officier van Justitie achtte bewezen dat bekl. zich aan diefstal had schuldig ge maakt en vroeg voor hem 4 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar en de bijzondere bepaling, dat bekl. gedurende dien tijd niet ten laste zijner ouders mag komen. De Politierechter veroordeelde conform den eisch en drukte bekl. nog eens goed op het hart, die twee jaren goed op te passen en vooral niet bij zijn ouders thuis mocht komen, daar anders het vonnis onverbidde lijk ten uitvoer zou worden gebracht. Zitting van Donderdagmiddag 2 uur. Een filiaalhouder uit Haarlem stond tc. recht terzake van verduistering. Bekl. zou ten nadeele van de firma, waarvan hij fili aalhouder was, ongeveer 3100 hebben ver duisterd. Van dit bedrag was indirect slechts 500 ten eigen bate aangewend. De rest was besteed aan de verbouwing van zijn fi liaal, het aanschaffen van een schrijfmachi ne, transportfiets, enz. Voor deze verbouwing cn koopen had hb echter geen tóestemming gekregen van het hoofdkantoor te Rotterdam. Nadat dc patroon zijn getuigenis omtrent deze zaak had afgelegd, sprak hij zeer ten gunste van bekl. en riep de uiterste clemen tie van de rechtbank voor hem in, tevens verzoekende, hem een voorwaardelijke ge vangenisstraf te willen opleggen. De officier van justitie achtte deze ver duistering in dienst van een firma gepleegd, wier vertrouwen hij misbruikt had een zeer ernstig feit. Spr. vroeg veroordeeling tot een gevangenisstraf voor den tijd van 9 maan den, onder aftrek preventief. De verdediger, Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccema, pleitte vrijspraak, subsidiair een voorwaardelijke verdordeeling. Teven» vroeg pleiter beklaagde's onmiddelijke iiv vrijheidstelling. Na in dc raadkamer te zijn geweest, be- sliste de rechtbank geen termen aanwezig te achten om bekl. in vrijheid te stellen, en bepaalde de uitspraak op Donderdag 19 Ju ni a.s., des voorm. 10 uur. Bij Koninklijk besluit van 3 Juni 1924 zijn benoemd tot rechter-plaatsvervanger in ac arrondissementsrechtbank te Haarlem: mr. F. Raedt en mr. J. H. Smits, beiden waar nemend griffier bij gemelde rechtbank, laatstgenoemde wonende te Amsterdam. Men meldt ons uit Leiden: Hedenmiddag heeft prof. Dr. W. Nolen, die wegens het bereiken van deE 70-jarigen leeftijd, aan het einde van dezen academischen cursus, af treedt als hoogleeraar in de Geneeskunde, en zich reeds metterwoon in Den Haag heeft gevestigd, onder veel belangstelling, in het groot-auditorium van het Universiteitsge bouw, zijn afscheidscollege gegeven. Na af loop hield prof. Nolen' een druk bezochte receptie ten huize Bruin. AMSTERDAM, 6 Juni. Hedenmorgen bad de Oostenburgergracht hetzelfde aanzien als vorige ochtenden. Veel volk en veel politie. Het aantal werkwilligen, dat heden de werk plaatsen van Werkspoor inliep, was minder dan gisteren. Naar men ons mededeelde, was de vrees voor molest de oorzaak. mm*. UTRECHT, 6 Juni. Naar aanleiding van een uitspraak van het op 30 en 31 Mei j.l. gehouden Congres, van den Neutralen Bond van Spoorwegpersoneel, heeft het H. B. dezen Bond zich nogmaals tot den Mink Pr van Waterstaat gewend, om een spoedige behandeling van het ontwerp-Pensioenwet voor het spoorwegpersoneel te bevorderen en er op gewezen dat in deze aangelegen heid groote ontevredenheid onder het spoor-, tpersoneel heerscht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2