Of Sport- en wedstrijden. Bïnnenlandsch Nieuws. Gedurende de maanden Juni-Juli worden alle pelterijen, ook de nieuwe modellen met een reductie van 12 tot 20 procent verkocht Reparatie en vermaken gedurende die maanden tegen Zomerprijzen. Bewaren -van Pelterijen gedurende den Zomer. w Het Olympisch Voetbaltournooi. Alle pelterijen bij mij in bewaring, zijn tegen Brand- en Inbraakschade verankerd lilll AND De Fransche Regeeringscrisis. Het conflict bij de Londensche spoorwegen. De Italiaansche koninklijke familie naar Spanje. Geen revolutie. De petroleumschandalen. Ned. R. K. Huisvestings-comité. STATEN GENERAAL, Wijziging Motor- en f Rijwielwet. Het verbod van invoer van schoenen. De Noorsche reis der Kon. familie. De leiding van de S.D.A.P. TWEEDE KAMER. MARKTNIEUWS. Visscherij. Nederland verliest met 21 van Uruguay. Het winnende doelpunt der Amerikanen uit een strafschop verkregen. LID DER KONINKLIJK GOEDGEKEURDE VEREEN. VAN BONTWERKERSBEDR1JVEN GEVESTIGD 1856 PARIJS, 6 Juni. President Millerand heelt hedenochtend het raadplegen van verschil lende personen voortgezet. Tegenover Chau- met, Franklin Bouillon, Thomson en Brunei heeft hij uiteengezet hoe hij zich de oplos sing der ministerieele crisis denkt overeen komstig de aanwijzingen der jongste ver- vcrkiezingen. Hij zou hedenmiddag nieuwe personen raadplegen en van de verkregen aanduidingen gebruik maken bij het aanwij zen van den politicus, wien hij de opvolging van Poincaré zal aanbieden. Dit schijnt niet vóór morgenochtend te zullen geschieden. Tot dusver heeft Mille rand geen der personen, met wie hij heeft gesproken, een aanbieding gedaan. PARIJS, 6 Juni. De Kamer heeft zich met de verkiezing op Corsica bezig gehouden. De voorzitter weigerde een motie der com munisten irf behandeling te nemen, waarin de Kamer werd verzocht op den dag van heden zelf haar houding tegenover de zaak- Millerand te formuleeren, daar deze motie anti-constitutioneel was. LONDEN, 6 Juni. De staking bij den on- dergrondschen spoorweg duurt voort. De vakvereeniging der electriciens heeft den bij de Londensche spoorwegen werkzame elec triciens, die leden der organisatie zijn, order gegeven het werk neer te leggen. Dit is de eerste officieele stakingsactie. De Nationale Unie van Spoorwcglieden, waartoe het gros der stakers behoort, keurt de staking volstrekt af voor zoover haar leden er bij betrokken zijn. Heden werd de quaéstie in het Lagerhuis besproken. Shaw, minister van arbeid, zeidc dat de regeering volledige bescherming zal verleenen aan de mannen, die gedurende het conflict doorwerken, en alles zal doen wat mogelijk is om de diensten van openbaar belang, zooals de licht- en watervoorziening op gang te houden. Over het conflict zelf sprekende, zeide hij, dat het onmogelijk is voor de regeering om te trachten een groep van stakers te erkennen, welke noch de vakvereenigingen, noch de spoorwegmaat schappijen willen erkennen. Vertegenwoor digers van zijn departement echter zijn in persoonlijk en gestadig contact met de ver tegenwoordigers, zoowel van de werkgevers als vakvereenigingen, en zij doen al het mogelijke om een eind aan het geschil te maken. Reuter, die eveneens meldt dat de sta king een ten deele officieel krakter heeft gekregen doordat de vakvereeniging der electriciens haar leden, die in de werk plaatsen van den ondergrondschen spoor weg werken, order heeft gegeven het werk stop te zetten, voegt er aan toe dat de toe stand erger is geworden. Er zijn 55 stations gesloten, terwijl 6000 man van het personeel der spoorwegstations zich solidair met de stakers verklaarden. De Italiaansche koning, de koningin en de kroonprins zijn Woensdagavond van Spezzia scheep gegaan naar Spanje. Zij wordén ver gezeld door den minister van marine, ad miraal Thaon de Revel. Mussolini, die door de parlementaire werkzaamheden verhinderd is mee te gaan, heeft zijn kabinetschef op gedragen een eigenhandig schrijven aan Primo de Rivera over te brengen. Bij de Balearen zou het vorstelijk gezelschap wor den begroet door den infante Don Fernando namens den koning en door admiraal Magaz namens het directoire. De Fransche bladen bevatten een tele gram van Havas uit Boekarest, waarin alle geruchten omtrent een revolutie onder lei ding van Avarescu worden tegengesproken. Het congres van diens partij, gehouden bui ten de hoofdstad, is volkomen rustig ver- loopen. Te Boekarest schrijft men de geruchten toe aan beursmanoeuvres. Een draadloos bericht meldt uit Washing ton, dat de Senaatscommissie, die een onder zoek heeft ingesteld naar de petroleum schandalen, haar rapport heeft gepubliceerd. Zij spreekt afkeuring uit over het gedrag van wijlen president Harding én den vroe- geren minister van binnenlandsche zaken, Hall. Zij zegt, dat de lastgeving van den president om om de zeggenschap over de oliereserves der vloot over te dragen aan het departement van Fall, onwettig was en ■laatstgenoemde in staat stelde, de olievelden in handen van de pariculiere speculanten Doheny en Sinclair te spelen. De commis sie zegt verder, dat Fall de wetten heeft overtreden en op onverdedigbare en roeke- looze wijze heeft gehandeld. WASHINGTON, 6 Juni. De Senaatscom missie, belast met het onderzoek naar de petroleumschandalen, zegt in haar rapport, dat over de verpachting der olievelden in het geheim is 'onderhandeld, dat de regeering inerdaad één millioen dollar heeft betaald voor waardelooze claims om den weg vrij te maken voor den petroleummagnaat Sinclair, tot het verkrijgen der controle, en dat de vertoogen der marine-deskundigen in den wind werden geslagen. De commissie voegt er aan toe: „Het cor rupt karakter van de leening van 100,000 dollar aan den voormaligen staatssecreta ris van binnenlandsceh zaken Fall door den petroleummagnaat Doheny, behoeft geen commentaar." Het Hongaarsche kindertransport dat tegen begin Juli weid aangekondigd, zal, volgens telegrafisch bericht uit Boedapest, reeds 25 Juni a.s. arriveeren. Het terug transport is bepaald op 30 Juni. Er bestaat gelegenheid voor dit transport Liebegaben mede te gever voor Hongarije. Goederen moeten uiterlijk 25 Juni in het Centraal-Magazijn, Zuid-Willemsvaart 257 te 's-Hertogenbosch aanwezig zijn. De Tweede Kamer heeft de wijziging der Motor- en Rijwielwet aangenomen met 64 tegen 23 stemmen. Naar de N. Crt. verneemt, is dezer dagen aan den Raad van Staté om advies toege zonden een ontwerp van wet tot nadere ver lenging van den geldigheidsduur der Schoenenwet, welke met ingang van 1 Juli a.s. komt te vervallen. Gelijk de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid onlangs in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, zal binnenkort het thans geldend invoerverbod kunnen, worden in getrokken. Het wetsontwerp beoogt nu de bevoegdheid, aan de Kroon gegeven, om bij eenvoudig Kon. besluit een invoerbeperking in bet leven te roepen, nog eenigen tijd te handhaven, zulks teneinde een snel ingrijpen mogelijk te maken voor het geval de invoer binnen korten tijd weder abnormale afmetin gen mocht gaan aannemen. Abisko in Lapland. Het plaatsje Abisko, waar, zooals gemeld, ïe Koninklijke Familie einde dezer maand lal verblijven, ligt in het uiterste Noorden van Zweden, in Lapland en aan den Zuide lijken oever van het groote Berg-meer Tornetrask. Het plaatsje trekt een groot aantal toeristen wegens de prachtige omstre ken en het magnifieke uitzicht op den be- sneeuwden bergrug, welke het meer omgeeft. Ofschoon het binnen den Poolcirkel is ge legen en noordelijker dan IJsland en het grootste gedeelte van Alaska, heeft Abisko een zeer aangenaam klimaat des zomers. Van einde Juni tot einde Augustus is het weer er over het algemeen goed terwijl de temperatuur betrekkelijk 'hoog is. Abisko heeft een rijken plantengroei; het weelderige groen vormt een scherp con trast met de witte sneeuw der bergen; veel kleurige bloemen groeien langs de berg hellingen. De grootste attractie voor den vreemdeling is de verrukkelijke aanblik van de midder nachtzon. Het grootste gedeelte van Juni en de eerste helft van Juli blijf de zon dag en nacht boven den horizont. Gedurende de twintig jaren, dat te Abisko een toeristen-hotel is gebouwd, vermeerdert steeds het toeristenbezoek. De Sora Sjöfallet, een van de grootste en prachtigste watervallen van Europa, is van Abisko uit gemakkelijk te bereiken. De waterval, welke zich in het hartje der wil dernis bevindt, wordt gevormd door de rivier Luie Alv welke haar watermassa's van 130 voet hoogte in het meer Langasjaur stort. Naar de Tel verneembt, koestert mr. Troelstra het voornemen, om gezondheids redenen het leiderschap van de S.D.A.P. en zijn Kamerlidmaatschap nog vóór de stembus van 1925 neer te leggen. In de kringen van het Nederl. Verbond van Vakvereenigingen hoopt men, dat dq plaats van mr. Troelstra zal worden inge nomen door een der voormannen uit de vakbeweging, bijv. den heer Stenhüis. In de kringen van de S.D.A.P. verwacht men daarentegen, dat de partijleiding aan een der jongere politici zal worden toever trouwd, met name den heer Albarde. Vergadering van Vrijdag 6 Juni, nam. 1 uur. WIJZIGING MOTOR- EN RIJWIELWET. Aan de orde is de eindstemming over het wetsontwerp tot wijziging van de Motor en Rijwielwet. De heer BONGAERTS R.-K. verklaart tegen te zullen stemmen aangezien de schuldkwestie in dit ontwerp niet voldoen de is geregeld en de aanwijzing van den- gene die het gevaar op den weg oplevert, evenmin juist is geschied. Het ontwerp wordt aangenomen met 64 tegen 23 stemmen. LAGER ONDERWIJS. Voortgegaan wordt met het ontwerp tot wijziging der Leerplichtwet en der Lager Onderwijswet. Art. IV (Assistenten). De heer SURING R.-K. verdedigt twee amendementen: 1. om ook als assistent toe te laten hen die drie jaar op een kweek school voor onderwijzers zijn geweest; 2. om assistenten die de acte als onderwijzer bezitten en zelfstandig werkzaam zijn vol ledig te salarieeren. De heer KERSTEN Staatk. Ger. Partij, verdedigt zijn amendementen om ook het diploma Middelbare Handelsschool 3-jari- gen cursus of 3 jaar van een vier- of vijf jarigen cursus als voorwaarde voor het as sistentschap toe te laten. Hij acht de invoe ging van deze scholen billijk. De heer RUTGERS A.-R., wenscht de assistenten ook toe te laten in scholen met meer dan 144 leerlingen en dient daarvoor een amendement in. Mej. WESTERMAN V.-B, doet nogmaals een beroep op de Kamer om het instituut der assistenten niet goed te keuren. Dan wil ze nog liever he instituut der kweeke- hngen uitbreiden waaraan thans minder bezwaar is verbonden dan aan dat der as sistenten. De heer VAN ZADELHOFF S. D. A. P. ondersteunt het amendement-Suring. Wan neer iemand met onderwijsbevoegdheid in de school wordt toegelaten, dan *dient hij volledig betaald te worden om allerlei on billijkheden te voorkomen. De heer KETELAAR V.-D. wenscht nog eens precies te weten wie de assistenten nu eigenlijk toelaat. De heer v. d. MOLEN A.-R. vestigt er uitdrukkelijk de aandacht op, dat assisten ten geen leerkrachten zullen zijn, doch hulp van dezen. Dit moet men in het oog hou den en daarom is het amendement-Suring overbodig en ongewenscht. De Minister van Onderwijs, de heer DE VISSER, ontraadt het tweede amende ment-Suring. Het is practisch onuitvoerbaar, omdat een assistent die 5 minuten zonder toezicht zou wezen, al het volle salaris zou eischen. Het amendement-Rutgers heeft minder bezwaar, hoewel het feitelijk buiten 's ministers bedoeling ligt. Het eerste amen dement-Suring acht spr. niet gev.enscht, omdat dit verwarring geeft met de kwee- kelingen. Het amendement-Kesten dient gewijzigd te worden om aan zijn doel te beanwoorden. Als die wijziging wordt aan gebracht, zoodat de terminologie, overeen komstig de wettelijke benaming is, heeft spr. er geen bezwaar tegen. Het amendement-Rutgers (assistenten voor grootere scholen toegelaten) wordt verworpen met 45 tegen 43 stemmen. Het eerste amendement-Suring (ook toe- la'.cn leerlingen 3e klasse kweekscholen) wordt verworotn mt 57 tegen 32 stemmen. Het tweede amendement-Suring (salariec- ring van assistenten met acte L. O.) word! verowrpen met 59 tegen 36 stemmen» Hei artikel (instci'.ng instituut assistcn- tf- nj wordv aangenomen me 36 tegen 33 stemmen. Links tegen rechts, behalve de leden Bulten, v. Rijsewiick, v. d. Bilt. Su- ring, terwijl mej. van Dorp vóór stemde. Vervolgens licht de heer SURING R.-K. een amendement toe om te bepalen, dat de kopschool en de gewone school, in hetzelf de gebouw gevestigd, onder één hoofd zul len komen. De heer GERHARD S. D, is tegen dit amendement, dat bezuiniging bedoelt, die de minister zelf niet wenscht. De heer SNOECK HENKEMANS C.-H. acht het amendement overbodig, omdat de wet de mogelijkheid tot combinatie open laat, als de scholen iets met elkaar te ma ken hebben. De MINISTER ontraadt het amendement, omdat dit tot allerlei moeilijkheden zal leiden, omdat hoofden ontslagen zouden moeten worden. Het tast het principe van de wet van 1920 aan en daar is spr. tegen. De heer SURING R.-K. trekt het amen dement in. Mej. WESTERMAN V.-B, verdedigt haar amendement om in de L. O.-wet een nieuw artikel Va op te nemen, dat tot en met 31 December 1929 zal gelden. Verder verdedigde spr. haar amendement. De heer GERHARD (S. D. A. P.) verde digt een sub-amendement om te bepalen, dat de Onderwijsraad over de toepassing van dit artikel zal worden gehoord, De heer TILANUS (C. H.) is niet voor alle splitsing, maar het middel, dat in dit ontwerp wordt aangegeven ter bestrijding van het euvel, is onaannemelijk, omdat het geheel in strijd is met het principe van de wet, dat ■de wetgever zich niet laat bemoeien met het karakter der school. Het karakter van het bijzonder onderwijs wordt in dit amende ment aangetast. De heer VAN WIJNBERGEN (R.K.) acht dit amendement lijnrecht in strijd met de vrijheid van het onderwijs, omdat het aan de overheid de beslissing wil laten over de vraag of er voldoende grond bestaat voor de op richting van een school. Het amendeanent brengt ons terug tot den toestand van vóór 1889.' De her RUTGERS (A.R.) meent, dat Ged. Staten onmogelijk kunnen uitmaken wat ver wante scholen zijn. Is bijv. de school bij zondere neutrale school waarvan mej. Westerman hoofd is geweest, een verwante school van de bijzondere Christelijke school, waarvan Mr. Dresselhuis bestuurslid is? Het subjestieve element wordt in de beoordee ling van de noodzakelijkheid van de oprich ting van een school in de wet gebracht. De 'heer GERHARD is voor dit amende ment, dat z. i. een afwijking is van de be staande wet, maar dat hij als noodmaatregel aanvaardt. De heer MARCHANT (V. D.) meent, dat bezuiniging mogelijk is zonder het onderwijs te knauwen. De regeering moet z. i. maat regelen nemen, die de gèvclgen van de paci- ficatih. op financieel gebied verminderen. De MINISTER zegt, dat hetgeen de heer Marchan? wil onmogelijk is te bereiken me: een amendement. Er zou meer een pacifica tie-commissie noodig zijn en die is onmoge lijk zender algemeene eendracht der partijen. Met het amendement zal practisch nieman- dal bereikt werden. Niemand verplicht de schoolbesturen de gevraagde opgaven te verstrekken en niemand kan 'hen verplich ten kinderen van een andere school in zijn gebouw op te nemen. Het amendement ih»~r' tal van leemten, die 'het practisch onmoge lijk maken. Het amendement wordt verworpen met 57 tegen 31 stemmen, Rechts tegen Links. De heer RUTGERS (A.R.) verdedigt het amendement om de zgn. halve schooltijden ook toe te laten voor de derde en vierde klasse. De heer KETELAAR (V. D.) ontraadt dit amendement, omdat die klassen den tijd wel noodig hebben. De MINISTER zegt, dat het uitstel de volle vrijheid liet voor een regeling, waarop nu de heer Rutgers een uitzondering wil maken. Hij wijst het amendement af. Het amendement wordt verworpen met 72 tegen 16 stemmen. De heer SNOECK HENKEMANS (C. H.) verdedigt een amendement om de scholen van art. 193 nog 5 jaar te laten bestaan. Dat is een bezuiniging, waardoor het zevende jaar tijdelijk kan worden opgeschort. De MINISTER zegt, dat dit amendement iets goeds heeft en iets verkeerds. Het gaat echter tegen een bepaald principe van de wet in en daarom is spr. er tegen. Het eerste deel van amendement wordt verworpen met 59 tegen 28 stemmen. Het tweede deel wordt aangenomen met 49 tegen 38 stemmen. Het wetsontwerp word aangenomen met 57 tegen 30 stemmen. Rechts tegen Links, behalve mej. Van Dorp. De vergadering word verdaagd tot Woens dag één uur. ROELOFARENDSVEEN, 6 Juni. Kropsla 40100 ct. per 100 stuks; peen 47 ct. p. bes; postelein 813 ct. per Kg.; aardbeien 1 1?26 ct„ idem II 1118 ct. per doosje; idem 85135 ct. per Kg.; peulen I 5.80 6.50, idem II 6.20; doperwten 9.40 per zak van 10 Kg. BEVERWIJK. 6 Juni. R.-K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Spinazie 12.85 per kist; sla 12 per 100 stuks; asperge le soort 0.75—1, idem blauw 48 65 ct.; wortelen 2835 ct.; raapstelen 13 ct.; rabarber 37 ct.; radijs 23 ct.; sel derie 45 ct.; uien 46 ct. per bos; pos telein 50—75 ct. per ben; aardbeien 1.40 1.50; snijboonen 1.14 per Kg.; bloem kool 1638 ct.; komkommers 2024 ct. per stuk. AMSTERDAM, 6 Juni. Aardappelen. Bericht van den makel. Jac. Knoop. Zeeuw- sche bonte 9—9.25, id. blauwe 8.75— 9, id. bravo's 55.75, id. Roode Star 6 6.25, Friesche roodslar 66.25, idem bravo's 5, IJpolder bravo's 4.50 per H.L.; Winter Malta-aardappelen 18—19 per 100 kg. ALKMAAR, 6 Juni. Kaas. Ter markt wa ren 214 stapels, wegende 220.000 kg. Fa- briekskaas kleine 45.50, commissie 44, boerenkaas kleine 46, commissie 44.50. Handel matig. LEIDEN, 6 Juni. Kaas. Ter markt waren 167 partijen, Goudsche le soort 4751, 2e soort 4046, handel vlug; Leidsche le soort 4045, 2e soort 3239, handel matig. Vee. Aanvoer 29 stieren 160475, 217 kalf- en melkkoeien 220470, 126 vare koeien 180335, 231 vette ossen en koeien 240—635, 0.95—1.22 per kg., 182 nuchtere kalveren 920, 547 vette scha pen 46—62, 1.66—1.78 per kg., 4900 lammeren 1232, 854 varkens voor Lon den 16—38, 0.46—0.50 per kg., 1009 big gen 514. LEEUWARDEN, 6 Juni. Vee. Aangevoerd. 175 stieren 150620, ossen 303 vette koeien 220450, per K.G. 0.90 1.12, 653 melk- en kalfkoeien 200490, 165 vette kalveren 4898, 102 pinken 100200, graskalveren 183 nuch tere kalveren 1081—, 260 vette schapen 28—50, 273 melk- en weideschapen '28 40, 719 lammeren 1824, 503 vette var kens 50135, per K.G. 0.520.60, 34 magere varkens .2550, 281 vette biggen 2445, 396 kleine biggen 815, 73 uaarden, 52 bokken. De handel in stieren was stugger, in vette koeien iets flauwer, in melk-, kalf- en weide- vee traag, in kalveren flauw doch prijshou dend; nuchtere kalveren lager; schapen en lammeren duur; varkens stug, zouters 56 60 c., Londensche 4650 c. per K.G. Eieren. Aanvoer 31000 kippen-, 55.75, 2800 eenden- 6—7.50. UTRECHT, 6 Juni. Kaas. Ter markt waren 285 wagens, te zamen 92.625 K.G.; le qual. 4244, 2e qual. 3941, rijksmerk 42 50. Handel vlug. ZWOLLE, 6 Juni. Boter. Aangevoerd 130/8 v., 15/6 en 360 stukken samen 2850 K.G.; prijs 1/8 36—39, per K.G. f 1.75 1.90. Vee. Aanvoer 417 runderen, 117 graskal veren, 52 nuchtere kalveren, 29 schapen, 163 lammeren, 153 varkens en 793 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.90 —1.20, dito kalveren 1.201.60, dito var kens 0.600.64 per K.G., schapen 25 55.' De handel in neurende en versc'h gekalfde koeien, alsook in vaarzen was slecht. Vette koeien prijshoudend; stieren en kalveren duur. ALKMAAR. 6 Juni. Gr a n e n. Aange voerd 248 H.L. waarvan 152 H.L. tarwe 12.5014.50, 9 H.L. rogge, 20 H.L. gerst chev. 1313.25, 19 H.L. haver 1011.50. 32 H.L. bruine boonen 3536, citroenboo- nen 50, duivenboonen 15, 16 H.L. groene erwten (groote) 18, grauwe erwten 40, alles per 100 K.G. BREUKELEN, 6 Juni. Kaas. Aan de marktw aren aangevoerd: 214 wagens, met te zamen 9456 stuks kazen. Gewicht pl.m. 64192 K.G.. Prijs le soort 44—48, id. 2e 3543, gestempelde 4052 per 50 K.G. BOVENKARSPEL (Station), 6 Juni. Aard appelen. Schotse 1012, kleine 67 per baal. Aanvoer 8 balen, le soort Bloemkool 20—30, id. 2e 10—17.25, id .3e 3.50— 6.25 p. 100 st. Aanvoer 4000 st. Wortelen 4.404.50 p. 1000 st. Aanvoer 11000 st Sla 0.101.10 per 100 krop. Aanvoer 270C krop. DEVENTER, 6 Juni. (Weekmarkt). Bo ter. le soort 3636.50 per 20 K.G., 2e soort 3435 per 20 K.G. Eieren per 100 stuks 6.507.50. 's-HERTOGENBOSCH, 6 Juni. Boter. (Bericht v. d. Coop. Roomboterfabr.). Aan gevoerd: 32.900 K.G. Prijzen 1.721.88. ENKHUIZEN, 5 Juni. Heden hebben 50 vaartuigen hier aangevoerd 110.300 stuks of 1765 Kg. netten ansjovis. Laagste vangst 8 Kg., hoogste 91 Kg. per vaartuig. Prijs 57 i59 ct. per Kg. Van de Noordzee kwa men twee vaartuigen binnen met 2000 pond schol en 150 pond schar. De schoi gold f 13 60—17.50, de schar f 9.50 per 50 Kg. Binnenschol, 100 pond van een vaartuig, gold f 14.75—13.95 per 50 Kg. MEDEMBLIK, 5 Juni. De ansjovis vangst beliep hier heden door 77 vaartuigen 3616 Kg.; hoogste 116, laagste 10 Kg.; prijs f 0.520.60 per Kg. VOLENDAM, 5 Juni. De ansjovisvangst is hier van geen beteekenis meer enkele partijtjes brengen nog f 0.45 per Kg. op. De aalvangst is vrij goed de kwakken brachten 50100 pond, de hoekerc gem 80 pond aan prijs voor kwakaal f 0.300.35, voor lijnaal f 0.901 per pond. Het moet voor onze jongens geen erg prettig idee zijn geweest gisteravond tegen de Uruguanen in het veld te trekken. Somber waren de voorspellingen. Niemamd dacht aan een Hollandsche overwinning en wanneer de een of andere brutale sportjour nalist het eens over een mogelijk Hollandsch succes had, dan volgde daarachter direct de mededeeling dat „voetbal toch maar voet bal was welke uitdrukking zeker wel geen nadere toelichting behoeft. En er is verloren. Verloren met 21 van de Uruguanen, die achtereenvolgens met 70 wonnen van Yoego-Slavië, met 3'0 van Amerika en met 51 van Frankrijk, waar aan dan nog in den regel werd toegevoegd dat de uitslag, wat de cijfers betreft, even goed veel hooger had kunnen zijn. Deze nederlaag is een succes! Een groot succes voor de onzen, die alle voorspellin gen ten spijt den Uruguanen de handen vol werk gaven, zoodat zij de overwinning slechts verkregen na 114 uur van groote inspanning en dan nog te danken hadden aan een klem welwillendheidje ten hunnen opzichte van den Franschen scheidsrechter. Het is ons trouwens eenigszins een raadsel hoe men voor dezen wedstrijd, die ondier be langstelling van een bekend onsymphatiek Fransch publiek gespveeld, een Franschmnn als arbiter heeft kunnen aanwijzen. In den regel neemt men het in het ver lichte Frankrijk met de sportiviteit niet zoo nauw. Nederland trof het al zeer ongelukkig dat de Franschen Uruguay als favoriet hadden gekozen, wat tenslotte dan ook bleek, toen de heer Vallat den Uruguanen een strafschop toekende. waarschijnlijk meer om zijn symphatieke landgenooten een pleziertje e doen dan we! om een Hollandsche overtre ding. Natuurlijk profiteerden de Uruguanen hier van wijselijk. In elk geval is de nederlaag eervol. Zeer eervol zelfs en de slechte indruk, welken onze voetballers in de beide voorgaande wedstrijden vestigden, is na gisteravond vol komen vernietigd. Een spannende strijd wacht ons Zondag nog tegen de Zweden. Beide landen ontmoet ten elkaar al eerder voor de bezetting der 3e of 4e plaats. De kans dat Holland als 3de eindigt schijnt ons na het resultaat van gisteren niet gering. DE WEDSTRIJD. Voor de ontmoeting tegen Uruguay is Krom door Horsten vervangen. Het elftal zag er nu uit als volgt: v. d. Meulen, Denis, Tetzner, Lefevre, v, Linge, Horsten, Snouck Hurgronje, Groosjohan, Pijl, Visser, de Natris. Denis won den toss. Reeds dadelijk wo gen de partijen goed tegen elkaar op en was er van een Urugueesch overwicht geen sprake. Door het fanatieke spel der Hollanders schijnen de Zuid-Amerikanen iets overblufi. Zij spelen althans iets minder dan in de vorige wedstrijden, waarvan ditmaal echter alleen de tegenstanders, in casu Holland, de oorzaak is. De Natris heeft zijn dag en rent verschil lende malen vliegensvlug langs de lijn. Een goede voorzet van hem wordt door Pijl gemist. Nadat een der Urugueesche voorspeler.' den bal uit een hoekschop tegen de lat had gekopt, kwamen de Hollanders weer aar het woord en het was na een goed half uut spelen dat de Natris wederom scherp voor zette en Pijl den bal onhoudbaar in hef net plaatste. NEDERLAND LEIDDE DUS MET 1—0. Bijna had de active Rotterdammer voor de rust de score nog verhoogd, doch de Amerikaansche doelman redde op het nip pertje. Half time kwam met 10 voor Neder land. In de 2de helft zijn de Urugueezen on tegenzeggelijk het meest in den aanval ge weest en heeft onze onversaagde achter hoede handen vol werk gehad. Met v. d. Meulen aan hét hoofd heeft men echter kranig stand gehouden. Reeds dadelijk na den aftrap bleek, dat de Zuid-Amerikanen stukken beter speel den dan in de eerste helft. Herhaaldelijk is onze achterhoede ir, actie en v, d. Meulen moet steeds han delend optreden waarbij hij éénmaal door tijdig uitloopen en zeker doelpunt voor komt. Het is echter slechts uitstel van exe cutie, want nadat de H. F. C.'er nogmaals het leder heeft gestopt, kopt even nferna een Urugnaan onhoudbaar in. De stand is gelijk. De Zuid-Amerikanen blijven stsrker. loch het laat zich aanzien dat de massieve Hollandsche verdediging zich niet nog maals zal laten passeeren. De scheidsrechter is hier blijkbaar ooi bang voor en kent even 'voor het eindt voor een denkbeeldige overtred/m.g cfen Uruguanen een strafschop toe, w allae on houdbaar wordt ingeschoten. Uru guay leidt met 21. Nu is het begrijpelijk met de Hollander; gedaan. Uruguay blijft aanvallig Nadat onze achterhoede nr,g verschillen de malen met succes uit d en strijd is ge komen, komt het einde met 21 vrL, Uruguay. Nederland teekemde protest aan tegen hel toekennen van den strafschop. Dit protest werd echter dadelijk na den wedstrijd af gewezen. Zomerprijzen Pelterijen IL WEILL Barteljorisstraat 26-28, Tel. 604

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7