SPAARNEBANK - BEZORGT - ASSURANTIËN Brieven uit Rome. ■■MM nmmmefttmm Dinsdag 10 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 14759 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Het aanstaande Jubeljaar. UIT DEN OMTREK. NOORDWIJK. SPAARNDAM. HILLEGOM. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding VERKOOPINGEN, VEILINGEN. VELSEN. IJMUIDEN. LEIDEN. VELSEROORD. HALFWEG. BEVERWIJK. ZANDVOORT. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Dé abonnementsprijs fcedïasfi voor Haarlem en Agentschappen: per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; Nassaulaan 49. 5 elefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. COURANT Adverfentièn 35 cents per rojeL vooruitbetaling. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct, per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij Gelijk bekend, zal het jaar 1925 een freilig of Jubeljaar zijn. Op Hemelvaartsdag werd dit Jubeljaar reeds plechtig afgekon digd onder het portiek van de Basiliek van Sint Pieter en die van de drie andere groote Basilieken van Rome door voorlezing van de Bulle „Infinita Dei misericordia". In ge regelde tijdsomstandigheden keert dit Jubel jaar, zoo geheeten daar in dit tijdperk de buitengewone aflaat van het Jubilé wordt verdiend, om de vijf en twintig jaren terug, zoodat een jaartal door vijf en twintig deel baar een kerkelijk Jubeljaar is. Reeds in het Oude Testament kwam om de vijftig jaren een Jubeljaar terug en in het Boek van Leviticus zegt God tegen de Joden door middel van Mozes: „Het vijftigste jaar zult gij heiligen." Tijdens dit Joodsch Jubel jaar moest de landbouw ophouden daar de grond moest rusten, de onteigenden werden weder in het bezit van hun have en goed gesteld, allen moesten in hunne huisgezinnen en familiebetrekkingen terugkeeren. Het was het jaar der algemeene verzoening en vergif fenis. Van reeds de eerste eeuwen af waren in de Kerk, door Christus gesticht, eenige tijdper ken aangewezen waarin den zondaars buiten gewone gelegenheden werden gegeven, niet alleen om tot God en de H. Kerk terug te keeren, maar ook om door eenige goede werken en rouwmoedige gebeden kwijt schelding te verkrijgen voor de tijdelijke straffen die ook na de vergiffenis der zonden overblijven te voldoen. Het Jubilé of Jubeljaar gelijk het nu be- siaat werd voor 't eerst ingevoerd door Paus Bonifacius VIII in het jaar 1300, die het uitschreef door Bulle „Dei ad certitudinem". In 't begin werd dit Jubeljaar slechts om de honderd jaren gehouden, maar spoedig, om de meerderheid der menschen niet te be- rooven van ziilk een buitengewoon voordeel, werd het gehouden om de vijftig jaar, en later, zeer waarschijnlijk om dezelfde reden, werd het elke vijf en twintig jaar, gelijk het nu is, vastgesteld. Het Jubilé wordt op Hemelvaartsdag van het jaar tevoren afgekondigd door voor lezing van de Pauselijke Bulle, waardoor de Paus het Jubilé schenkt aan allen die te Rome woonachtig zijn en daar verblijven, of om den JubSé-afltaat te verdienen naar Rome komen bedevaarten. Deze Bulle wordt nogmaals afgelezen op den derden Zondag van den Advent en op den vooravond van Kerstfeest komt de Paus plechtig de heilige deur van de Basiliek van Sint Pieter ope nen. Terwijl de Paus deze plechtigheid ver richt in de Basiliek van den H. Petrus, wordt dezelfde plechtigheid gehouden door drie Kardinalen, hiertoe door den Paus aan gewezen, in de Basilieken van den H. Pau- lus, van Sint Jan van Lateranen, van H. Maria de Meerdere. Het Jubeljaar begint te Rome met de eerste Vesperj van Kerstfeest en duurt tot de eerste Vespers van Kerstfeest van het Volgend jaar,* wanneer de Paus weer plech tig de heilige deur van Sint Pieter komt sluiten, evenals geschiedt in de andere drie Basilieken. Om gedurende dit jaar den buitengewonen aflaat van het Jubilé te'ver- dienen, moet men, indien te Rome woon- ichtig, of daar gewoonlijk verblijvend, twin tig maal op verschillende dagen de vier groote Basilieken bovengenoemd bezoeken en aldaar bidden voor de verheffing onzer Moeder de H. Kerk, voor de bekeering der zondaars en der ketters, voor de uitroeiing der ketterij. De pelgrims die naar Rome komen om aldaar den Jubilé-aflaat te ver dienen behoeven slechts tien maal dezelfde kerken te bezoeken. Bij de bezoeken der kerken moet men het ontvangen der H.H. Sacramenten van de Biecht en van de H. Communie voegen. Tegen het einde van het Jubeljaar verschijnt gewoonlijk een Aposto lisch schrijven of Encycliek waardoor het Jubilé voor zes maanden wordt uitgestrekt tot geheel de wereld. Aan de Bisschoppen wordt d#n opgedragen de kerken van hun bisdom, die de geloovigen moeten bezoeken, aan te wijzen. Gelijk we boven schreven kan men het eerste werkelijke Jubilé vaststellen bij het begin van de veertiende eeuw of in t jaar 1300, afgekondigd door Paus Bortifacius VIII. De geschiedschrijvers van dien tijd vermel den dat .groote drommen pelgrims naar Rome togen, zoodat de „wegen ze moeilijk konden bevatten." Onder de pelgrims van dit eerste, heilige jaar bevonden zich de groote dichter Dante Alighieri die er melding van maakt in zijne Divina Commedia, als hij zegt dat de pel grims den Engelenbrug over den Tiber in twee richtingen overstaken, gaande naar en komende van Sint Pieter. Deze Engelenbrug was toen de eenigste verbinding tusschen de beide oevers van den Tiber die Rome doorsnijdt. Talrijke koningen en vorsten kwamen toen naar Rome.om te bidden op de graven der Apostelen en der Martelaren en om den buitengewonen aflaat van het Jubilé te verdienen. Sedert werd het Jubilé e®n vaste instel ling in de Heilige Kerk, en slechts ten tijde van oorlogen en onveilige tijdperken werd het niet gehouden of uitgesteld. Onder Paus Pius IX werd geen waar Jubilé gehouden. Dit had moeten geschieden ten eerste ir. 1850, maar de Paus_was toen als vluchteling voor de rtevolutie te Gaeta, en in 1875 toen de tijd was aangebroken voor een Jubilé was de PSus nog pas be roofd geworden van de Kerkelijke Staten er. domineerden in Italië de secte en de gods diensthaat. Zoo tellen we in de geschiedenis in 't ge heel één en twintig Jubeljaren, waarvan het afgekondigde en gehouden door Paus Leo XIII het laatste was. Velen zullen zich nog dit Jubilé van 1900 herinneren. Het werd afgekondigd door Bulle „Properante ad exitum" op Hemel vaartsdag 11 Mei 1899 en op den 17 Decem ber, derden Zondag van den Advent. Op den vooravond van Kerstfeest kwam dé Paus plechtig de heilige deur van Sint Pieter openen en bediende zich alsdan van een gouden hamer en van een goud truweel voor d'e gelegenheid geschonken door alle Bis schoppen der wereld. Bij het begin van de nieuwe eeuw wilde echter Paus Leo XIII aan dit Jubilé meer luister bijzetten. Deze nieuwe eeuw wilde de Paus heiligen door de menschheid toe te wijden aan den Allerhei ligsten Verlosser van het menschelijk ge slacht, Wiens koningschap over de men schen en de wereld bij het begin van eene nieuwe eeuw moest uitgeroepen worden. Hij gaf dus over geheel de katholieke wereld aan alle pridRters het voorrecht om in den nacht van 31 December 1899 het H. Sacrifi cie der Mis op te dragen en in alle kerken ter diér gelegenheid groote plechtigheden ter houden om de nieuwe eeuw aan den Zalig maker toe te wijden. Paus Leo XIII wilde ook dat ter gelegen heid van het Jubeljaar de oude gewoonte zou hervat worden van heiligverklaringen en zaligverklaringen uit te spreken. Zoo wer den gedurende het Jubilé van 1900, Johan nes Baptista de la Salle en Rita van Cascia heilig verklaard teiiwijl talrijke zaligverkla ringen plaats hadden. Men rekent dat ge durende het Jubeljaar 1900 toen te Rome 207 pelgrimstochten kwamen met bijna drie honderdduizend pelgrims. Men telt echter daar niet bij de kleinere groepen en de pel grims afzonderlijk gekomen, die zeer talrijk waren en ook wel op driehonderdduizend worden geschat. De Paus die toen reeds meer dan negentig jaren telde wilde alle pelgrims bij zich toe laten in het Vaticaan of indien ze te talrijk waren in de groote Basiliek van Sint Pieter waar dikwijls dertig, veertig of vijftig duizend pelgrims tegelijk den ouden grijzen Paus toejuichten, Op den vooravond van Kerstmis van 1900 sloot Leo XIII weder plechtig de heilige deur van Sint Pieter en nam het Jubeljaar een einde, Eenigen tijd daarna verscheen van den negentigjarigen Paus een gedicht, getiteld „Carmen seco- lare" of eeuwgedicht dat hij in zijne menig vuldige slapelooze nachten had vervaar digd. Het 'lijdt wel geen twijfel of het Jubeljaar 1925 zal in de Eeuwige Stad weder zeer talrijke pelgrims brengen. Reeds heeft zich een comité gevormd om alles voor te berei den, terwijl de stedelijke overheden hun best doen om aan de stad en aan de straten een fatsoenlijk uiterlijk te geven. Een Nederlandsche pelgrimstocht naar Rome gedurende het Jubeljaar kan voorze ker niet uitblijven! CIVIS ROM ANUS. Burgerlijke Stand. —.Van 30 Mei tot 6 Juni 1924. Geboren 1 Juni Johanna Apolonia, d. v. H. Smit en M. J. Augustinus 2 Juni Ciazina Maria, d. van W. Smit en A. v. d. Zwan. 4 Juni Catharina Maria, d. van Th. J. van Went en G. M. Sistermans. Ondertrouwd Laurentius Clemens Otto, 29 jaar te Noordwijk en Thérese Anciaux 25 jaar, te Bouvignes (België) Leendert van der Mark, 31 jaar en Agatha Catharina van Konijnenburg, 22 jaar Adrianus Ruigrok, 41 jaar en Joh. Wilhelmina van Oosten, 31 jaar Huibert Kruijswijk, 28 jaar en Jannetje van der Niet, 28 jaar, alhier, onlangs te War mond. Petrus van Hameren, 36 jaar, wedn. van J. G. Turk te Rotterdam en Dirkje Plug, 24 jaar, alhier Johannes Jozefus Wij- nands, 24 jaar, te Noordwijke'rhout en Chris tina Duijndam, 21 jaar te Noordwijk. Getrouwd J. C. A. v. d. Werve, 26 jaar, Amsterdam en W. van Wijk, 23 jaar, alhier J. Th. Angevare, 28 jaar, te Voorhout en A. Warmenhoven; 23 jaar, te Noordwijk. Overleden 1 Juni Alida Hoogervorst, 79 jaar, gehuwd met L. «teenvoorden. 31 Mei Johanna Maria v. Kampen, 42 jaar gehuwd mt C. J. Galdemond. 4 Juni Neeltje van der Luijt, 54 jaar, ge huwd mt D. van Beelen. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Opening cursus in het hloem- ecKVke» cn bloembinden. De afd. Noord- v ijk opende Vrijdagavond j.l. haar twee- jaarlijkschen cursus in bovengenoemd vak. De heer H. de Boer, voorzitter van de af- deeling, opent en vindt het een aangename taak, iemand, met wienmen vroeger aange naam heeft gewerkt, een welkom toe te roe pen en de banden van vriendschap in de vorige cursus gelegd te versterken. Den lei der vandezen cursus, den heer Buurman uit Leiden is voor de vorige cursisten geweest een raadsman en vriend. De voorzitter heet vooral welkom den heer K. Volkersz, Rijks- tuinbouwconsulent te Lisse, en spreekt dank voor de gegeven medewerking cn steun. Heel gegronde redenen moeten er in deze tijd van bzuiniging aanwezig zijn om eeniger- lei subsidie van het Rijk te kunnen genieten. Spr. hoopt dat den heer Volkersz aan het einde der cursus voldoening ervan zal mo gen hebben. Dat den heer Buurman voor de tweede maal zich bereid verklaarde, is een bewijs dat hij tevreden was, en hij is er ze ker van dat de heer Buurman met dezelfde liefde zijn taak zal vervullen. De cursisten feliciteerde hij met het feit dat zij zich heb ben aangemeld. Hij die zich in welk vak dan ook, niet tracht te perfectioneeren, geeff zichzelf rCeds een brevet van onbekwaam heid. Men moet zijn aanleg uitdijen. Wanneer Rembrandt bij zijn vader op de molen was gebleven, dan was hij niet ge worden, wat hij geworden is. De heer Vol kersz sprak zijn voldoening uit over het tweede plan van de afd. Noordwijk en zegt dat die cursus hier op z'n plaats is, waar menschen zijn die voor het vak voelen. Hij dankt den heer Buurman voor zijtl bereid willigheid en hij zou de leiding van deze cursus aan niemand anders toevertrouwen. De heer Buurman dankt voor de waar- deerende woorden tot hem gericht en geeft de verzekering dat hij met alle liefde deze cursus weer zal geven. Tevens hoopt hij voor de oud-leerlingen die de vorige cursus hebben gevolgd en reeds een diploma bezitten (maar die spon- De Gemeentevaart, die vrijwel verstopt was, wordt weer uitgebaggerd. Het fanfarecorps „Crescendo" alhier, heeft op het concours te Alkmaar een eersten en een derden prijs behaald. Personalia. Tot lid van het Hoofdbestuur van den Algemeenen Ned. Straatmakers- bond werd herkozen de heer J. Oschatz, alhier. Een dezer dagen geraakten een drietal schoolgaande kinderen, bij het oversteken der straat, nabij de Remise, onder de auto van den heer J. B. van der Schoot. De kleinen werden bij dr. Steenmeijer binnengebracht, die de eerste geneeskundige hulp verleende. Eén der kinderen werd vrij ernstig verwond, het dijbeen werd gebro ken en de enkel gekneusd, terwijl de twee- Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. taan weer als toehoorders terugkomen) iets uitvoeriger te kunnen zijn. Hierna was het officieele gedeelte ten einde en werd begon nen met de eerste les. Jongensdag van den Patronaten-ditricts- bond in het Dekenaat Noordwijk. Tweeden Pinksterdag teleurstelling allerwege. Het weer laat zich 's margens van den onpleizie- rigsten kant gelden. Regen! Deze op zn tijd zoo nuttige nattig heid kan 's menschen geest zoo geweldig beheerschen, wanneer het uit het hooge luchtruim naar beneden zweeft, op een tijd, dat hij dit minder wenschelijk acht. Men kan het op de gezichten lezen: slecht weer! we kunnen ons voorstellen dat de leiders van den jongensdag 's morgens niet optimis tisch gestemd waren! De hoel kon in werke- lijken en figuurlijken zin in 't water vallen. Edoch, in ons landje met zijn onbestendige weersgesteldheid, is alles spoedig genoeg veranderd. De sombere, triestige regenwol ken werden door een krachtig briesje in 't onmetelijke luchtruim verstrooid en het zon netje kwam vanachter dit sombere gordijn te voorschijn en joeg meteen de somberheid van 's menschen gezicht weg en legde plooien van tevredenheid op het voor kort nog mis troostige gelaat. 's Middags te 2 uur arriveerden een goede 500 jongens (of anders gezegd een 500 goeie jongens) te Noordwijk, van de patronaten Vogelenzang en Bennebroek, van St. Mar- tinus en St. Jozef te Hillegom, van Lisse, Sassenheim en Voorhout. Te half 3 begint dan het plechtig Lof waar onder de processiekaars werd gewijd en plechtig geofferd, waarna processie in den tuin der pastorie met de reliquien van St. Jeroen, onder 't zingen van liederen ter, eere van den Heilige, begeleid door het Fanfare korps. D directeur van het St. Jeroenspatronaat, kapelaan Braakman, hield een predicatie over het lev envan St. Jeroen en de lessen die hij ons heeft gegeven. Zijn deugden trach ten na te volgen, is de beste" manier om hem te vereeren. Hij wees onze vaderen den weg ten Hemel. Hij bracht ons het H. Geloof, heeft daarvoor gestreden en geleden en waar merkte dit door zijn bloed. Vragen wij aan hem om „geloofsmoed", die hij had, en toonde, en die vooral thans meer dan ooit noodig is, met verachting van alle menschelijk opzicht Na de geestdriftige predicatie van den Eerw .spreker, volgde men het Heilig ge beente weer in lange rijen door de kronke lende paden van den tuin langzaam loopend over de heldere schelpjes zingend de een voudige liedjes, verhalend zijn lof, Gode dankend voor de groote gaven gegeven aan Zijne ienaar. Na het geetelijke gedeelte van dezen dag kwam de ontspanning. T e4 >uur ging men in optocht van het Ju. venaat naar 't Sportpark, voorafgegaan door het fnfarekorps, dat dapper blazend aan den spits van den drom een feestelijk toontje liet koeren. Juist was e wedstrijd BI. en W. tegen S. J. C. afgeloopen (verbeeldje, een uitslag van 111; de Olympiade is er niets bij) toen men op 't sportpark aankwam. De jon gens ontvingen hun tractatie ensloegen de versche krenenbroodjes naar binnen. Er werd gegymd en gevoetbald, hard ge- loopen-, recht gefietst, dat het een lust was. De S. J. C.-junioren versloegen de Lisser- junioren met 40. Aan het einde reikte kapelaan Braakman de prijsjes uit an de overwinnars. Recht fietsen won Sassenheim door Willem de Koning. Hij deed zijn naam eer aan. Hardloo- pen won Noordwijk door Jacob v. d. Voort. De gymnastiekclubs Noordwijk en Sassen heim ontvingen beiden een prijsje. Zijn Eerw. dankte allen, die op een of an dere wijze hebben medegewerkt tot het sla gen van dezen dag, waarna de leiders met hun jongens naar hun heimat teruggingen. Kerknieuws. Tijdens het badseizoen zul len de H.H. Missen Zondags laats hebben: te zes uur, half acht, negen uur en half 11. Kostelooze inenting. Op Maandag 16 Ju ni a.s. 's middags te vier uur zal er voor de inwoners van Noordwijk aan Zee en Dinsdag 17 Juni a.s. voor de inwoners van Noordwijk Binnen, ten huize van Dr. Coen- raads Nederveen, Emmaweg no. 5 gelegen heid zijn hun kinderen kosteloos te laten inenten. Aanmelding op het Raadhuis met het trouwboekje, op Dinsdag 10 Juni a.s. Met Pensioen. De heer F. Langerak, majoor bij de Rijksveldwacht, gaat 1 Juli e.k. met pensioen. Gevonden voorwerpen. 2 Handschoe nen 1 Knipschaartje 1 huissleutel1 cein tuur 1 boekje 1 broche 1 Lipssleutel 1 portefeulle met inhoud 1 bewerkt kus sentje met popje. Inlichtingen politie-bureau uitsluitend Za- terdags van 121 uur. de een ernstige hoofdwond bekwam; de der de kwam wonder boven wonder met den schrik vrij. Den bestuurder der auto treft geen schuld. Veiling te Hillegom, op 7 Juni, onder Di rectie van Holland's Bloembollenhuis. Ge was goed. Hyacinthen afloopende partijen. Belangstelling en kooplust groot. E.'V. T. Verm. Brillant 22; id. Couleur Cardinal 32; Dw. Le Nötre 50; E. N. Leedsi Fairy Queen 36; id. King Alfred id. Leedsi White Lady 35; id. Barri Con- spicius 16; id, Evangeline 33; id. Barri Albatross 35; idem idem Seagull 44; id. Leedsi Southern Gem. 72; E. R. Mo reno 53; id. Gertrude 66, E. W. La Francine 45; id. Grandeur a Merveille 41; id. La Grandesse 44; id. l'lnno- cense 50; D. W. La Tour d'Auvergne 45; id. La Grandesse 46; E. B. Johan 30; id. Grand Maitre 47; id. Regulus 30; id. Grand Monarque 28; id. Marie 38; Sciffa Nutans Alba 12. Alles per bed van 3 R.R. Burg. Stand. Geboren; 2 zoons van A. Baakvan der Voorn. z. van A. J. van AmerongenSteenvoorden: d. van J. C. RusmanScholten. d. van R. S. v. d. Waterde Block. Ondertrouwd: N. J. Kramer en H. J. H. van der Zanden. J. G. Schrier en J. M. Bdrkhout. W. Stoelman en H. M. Kor- bee. J. Verkerk en M. F. Duinkerke. Getrouwd: H. v. d. Jagt en P. J.^ van Ballegooy. A. Mors en F. P. Selhorst. Een slechte Pinksteren Het zal overal wel slecht geweest zijn in de zee- en buiten plaatsen. Maar met het weer,dat wij op deze Pinksterdagen hadden' is het wel nergens zoo slecht geweest als hier. Akelig is onze plaats bij wind, wooral Velseroord en IJmuiden, waar het fijne zand dan langs de straten waait en de oogen volstuift. In het bosch is het alleen heerlijk, al de zomerzon door het looverdak dringt en klanzen toovert. En aan het Noorzeckanaal komen de honderden, vooral 's avonds, wanneer er geen scherpe Noorden- of Westenwind waait en men heer lijk kan rusten in het gras. Van dat alles hebben we met de Pinkster dagen niets genoten. Den eersten dag waag den de meeste menschen zich niet eens op straat en was het al heel stil. De tweede dag gaf wat beter weer en daardoor ook meer drukte. Maar het was geen prettig weer. Toch waren er veel menschen langs den weg. Des morgens reeds gingen er heel wat fietse.rs naar IJmuiden. De groote trek was echter niet naar 't strarjd, maar naar Santpoort en Haarlem. Naar Haarlem vocral. De auobussen van IJmuiden waren zoo overvol, dat men, vóór deze in Velseroord waren, al geen plaats meer kon krijgen. V(ij wilden naar de slui- 'Jngsdemónsfratie der Blauwe Week te Sant poort en hebben moeten loopen. Tal van autobussen zijn ons gepasseerd, maar de menschen stonden opgepropt daarin. Op het terras te Santpoort, waar de sluitingsde- menstratie plaats had, waren bij de opening een 3000 menschen bijeen. Maar toen kort daarop een vette regenbui het feest kwam verstoren, vluchtten tal yan menschen weg. Later kwam de zon weer, ofschoon het water weer een leelijke spelbreker- gebleken was, want het aantal bezoekers bleef schaarsch. De autobussen bleven massa's menschen naar Haarlem voeren en telkens glipten ze ons voorbij zonder stoppen. Velen wandelden toen naar het station Santpoort, waar om half zes zooveel menschen waren, dat een spoortrein naar Haarlem ze lang niet allen meenemen kon. Deze Pinksterdagen zullen echter nog lang blijven heugen als van slechte dagen met slecht weer. Voor IJmuiden was 't heel slecht en de booten naar hier konden het ook best af. Voor TwenteZaterdagmiddag is in onze gemeente gecollecteerd voor de textielarbei ders in Twente. De Christ. Besturenbond had de medewerking verkregen van het Chr. Fanfarecorps „Wilhelmina," dat op verschil lende punten van IJmuiden zich deed hooren, waarbij gecollecteerd werd. Op Wijkeroog collecteerde de IJmuider Bertuurdesbond voor de moderne organisa tie en had daarbij de medewerking van de Gem. Zangvereeniging „De IJmuider Volks stem" en de Arbeiders Jeugd Centrale. A.s. Zaterdag collecteert de Chr. Bestu renbond op Velsen en de IJmuider Bestuur ders bond op IJmuiden. Bekroond. De heer H. Meier, bakker al hier, behaalde op de Internationale Bakkerij tentoonstelling te Amsterdam, drie bekronin gen, n.l. een 2en prijs, een 3en prijs en een eervolle vermelding. Personalia. Te Delft is geslaagd voorliet propaedeutisch examen voor electrotech- nisch ingenieur onze plaatsgenoot, de heer H. Buter. Jaarvergadering, In de gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der N.V. Ijsfabriek voor de vischandel-vereeni- ging, werden de balans en de winst en ver liesrekening goedgekeurd en aan de directie décharge verleend voor het gehouden beheer. Besloten werd 5 pCt. dividend uit te kee ren. -De periodiek aftredende commissaris, de heer. P. L. Slis te Rotterdam, werd her kozen. Binnengesleept. De logger Katwijk aan Zee V K.W. 23 van de Rederij Mij. Katwijk aan Zee is op 30 mijl afstand van hier met gebroken mast opgepikt door den logger Katwijk aan Zee VI, K.W. 60, van dezelfde reederij, die het schip alhier heeft binnen gebracht. Geen kampioen. Dat Stormvogels geen kampioen van Nederland is geworden, is na tuurlijk een groote teleurstelling. Immers de club sond er zoo goed voor. Wanneer Feijen- oord éénmaal verloor, of tweemaal gelijk speelde, was Stormvogels kampioen van Ne derland geweest. En als Feyenoord éénmaal ge wonnen.en éénmaal gelijk gespeeld had, zou er waarschijnlijk een beslissingswedstrijd gespeeld zijn tusschen de beide Westelijke kampioenen. Toen Feijenoord Zondag gewonnen had, waren velen al terneergeslagen. Nu was de kans nog maar klein voor Stormvogels. Maar men hoopte nog; Enschedé achtte men niet zoo gevaarlijk als Be Quick en men had zoo'n hoop, dat de Groningers Feyenoord op eigen terrein ook zouden kloppen, evenzoo als ze Stormvogels hadden gedaan. Maar es war zu schön gewezen, es hatt nicht sollen sein. Feijenoord is kampioen, en nu is er berus ting in IJmuiden. En geen opgewektheid is er vandaag aan den kant en in de vischhal- len en als de. trawlers binnenkomen, hoeven de opvarenden eigenlijk niet te vragen of Stormvogels kampioen is, want de gezichten op den wal zullen het wel verraden. Maar wij gelooven, dat de huldiging op 21 Juni daarom niet miner geestdriftig zal zijn. Dat behoeft ook niet, want om na één win ter in de eerste klasse afdeeiing kampioen te worden, is een mooie prestatie. En nu zullen de Stormvogels een komend seizoen weer vechten om kampioen van Nederland te wor den. Auto-ongeluk. Op de Breestraat werd een ongeveer 9-jarig meisje door een auto aangereden. In ernstigen toestand werd zij per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis overgebracht. Personalia. Prof. dr. F. Pijper, hoogleer aar in de geschiedenis van het Christen dom en van de leerstellingen van den Christelijken godsdienst aan de Universiteit alhier, .heeft als zoodanig eervol ontslag aan gevraagd. Woningbouw. Door den heer M. J. Bol- sink zullen aan den Verserduinerbuurtweg alhier, wederom 10 woonhuizen gebouwd worden. Vechtpartij. Zaterdagavond waren er op den Verserduinerbuurtweg veel menschen bijeen, om een kloppartijtje te zien tusschen twee echtlieden. Naar men zei, is het niet voor 't eerst dat man en vrouw te lijf gaan. Op hen zijn Vondel's dichtregelen niet van toepassing. Wedvlucht. Bij de lstcn Pinksterdag gehouden wedvlucht door de postduiven- vereeniging „de Postduif" alhier, was de uit slag: van af Orleans (Frankrijk); .1. P. Twigt, 5 uur 37 m. 9 sec.; 2. F. de Leeuw, 5 uur 52 m. 55 sec.; 3. 'M. Griffioen 6 uur 6 m. 57 sec.; 4. Th. v. d. Wulp 6 uur 29 m. 58 sec. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht lsten Pinksterdag door de postduivenverec- niging „de Luchtpost" alhier was de uitslag: Uitsluitend jonge duiven vanaf Aalsmeer, afstand 1, 2, 8 K.M, Losgelaten 8 uur v.m. 1. K. Visser; 2. C. Vaandering; 3. K. Vis ser; 4. G. Visbeen; 5. J. Wilderom; 6. J. Tjalma; 7. P. v, d. Kwant; 8. G. Visbeen; 9. Ch. Westzaan; 10. G. Visbeen. Proces-verbaal. Door den gemeente veldwachter de Graaff alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren H. L., alhier', op grond van verduistering. L. had een bank biljet gevonden en zich zulks wederrechte lijk toegeëigend. Voetbalwedstrijd. Bij de den len Pnkstcr- dag gehouden wedstrijd tusschen Halfweg II en Lijnden I won eerstgenoemde met 61; bij de den 2en Pinksterdag gehouden wedstrijd won Halfweg IIN. A. C. met 50 en verloor Halfweg ID. S. V. met 0—5. Garnizoen. In de maand Juili zal er weer garnizoen komen in de forten. 80 Militai ren zullen er dan tijdelijk verblijf komen nemen. Ongeval. Hedenmorgen viel het zoontje van den heer J. V. van een muur, waarop hij geklommen was. Op advies van den dokter moest hij worden opgenomen in het gasthuis, daar hij zeer klaagde over pijn in den rug. Hij was dan ook niet in staat om te loopen. Het knaapje werd naar de Maria Stichting te Haarlem overgebracht. Nadat de noodige hulp verleend was, kon het ventje weer naar huis terug keeren. Bloemendag Onderling Hulpbetoon. Gelijk alle jaren dit het geval is, had ook nu weer het bestuur van bovenvermelde verecniging van Burgemeester en Wethou ders vergunning, om op den Tweeden Pink sterdag een bloempjesdag te houden, ten bate van het T. B. C.-fonds. Vandaar, dat men Maandagmorgen om negen uur een 42- tal jonge dames, bewapend met dfen 21 stuks busjes en de noodige bloempjes, de lokalen van school B zag verlaten, om zich over Zandvoort te verspreiden. Ter aanmoediging had het bestuur een drietal prijzen beschik baar gesteld van die dames, welke het hoog ste bedrag zouden inoogsfen. Jammer echter, dat ook het weer hier een groote factor uitmaakte van de oogst. Toch mag deze bevredigend genoemd worden. In totaal werd opgezameld 542.89. Hiervan hadden de dames Marie Groen en Corn. Molenaar het leeuwenaandeel, namelijk f 72.72, vervolgens de jonge dames Leida Bluys en Jo Hollenberg 49.15 en de jonge dames Engeltje Schaap en Maartje Molenaar 40.09, zoodat deze de prijzen respectieve lijk hadden behaald. De overige jongedames kregen ook een troostprijsje. Vermeldens waard is, dat mej. Marie Groen ook het hoogste bedrag inoogstte. ZIJN DE PINKSTERDAGEN NOG AL MEDEGEVALLEN? J Wanneer wij deze vraag, voor wat onze j Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Stilstand. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat iO Haarlem. Badplaats betreft, beantwoorden willen, moe ten wij zeggen; neen en ja. Waarom noen! Och zoo gaarne laat Zand voort, vooral met deze dagen, zich zien zoo als het is. Hoe het n.l. gereed is, duizenden en duizenden te kunnen ontvangen, hoe het er op berekend is, ieder te doen genieten van het heerlijke strand, zee en duinen; hoe het ten slotte allen kan ontvangen in de diverse gelegenheden tot het versterken van den inwendigen mensch! En dat nu juist heeft het niet in zoo groote mate kunnen ten toon spreiden, als het dit zoo gaarne doet. Immers, wat het weer op den lsten dag betrof, beloofde het we! een mooie dag te worden. Heerlijk scheen de zon en reeds vroeg kwamen auto's, fietsen, treinen en trams aan, die vele bezoekers aanbrachten en zoo ging het tot omstreeks elf uur, toen het onmisbare zonnetje zich ging verschui len achter regenwolken en uit was het met de toestrooming. Toch waren reeds eenige duizenden bezoekers aangevoerd, die zich nog eenige uurtjes over ons dorp verspreid den, wat ten goede kwam aan de nering, doenden, die hunne ingeslagen voorraden dan ook flink zagen verminderen. De 2en dag beloofde beter te worden, doch spoedig bleek het weer slechter te zijn, dan den eersten dag; desniettegenstaande bezochten duizenden onze badplaats, maar was even als den eersten dag ook nu de grootst^ drukte reeds vroeg in den avond afgeloopen Toch. hoorden wij verschillende neringdoen de zeggen: „Zijn de Pinksterdagen niet besi geweest, slecht in geen geval," zoodat ten slotte de beide dagen toch nog wel mede- gevallen zullen zijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Gorgine Cor nelia, d. van C. Hollenberg cn van G. Bein- dorff. Florentius Hendrikus, z. van. H. van der Schinkel en van M. M. Lefferts. Elisabeth Louisa Johanna, d. van W. V. vat Petegem en van N, Loor. Ondertrouwd: J. Coolen en N. Paap, Ko ningstraat 68. Getrouwd: R. Hakhoff en T. van Duiven- boden. A. Cazander en C. de Roode. Overleden: A. van Zelf, oud 3 jaar. Jubileum C. G. Kohier. Op 14 Juni a.s, zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer C. G. Kohier in dienst kwam bij den heer G. J. van der Vliet op de Buitenplaats Vaart en Duin te Overveen. De eerste 4 jaren als tuinknecht en na den dood van tuinbaas van den Berg werd Kohier de plaatsvervanger, waarmede de familie van der Vliet een goede keus had ge daan. Ruim 20 jaar heeft deze jubilaris als tuin baas gefungeerd en tegenover zijn patroon evenzoo voor het personeel op waardige wijze. 1 Tuinbaas Kohier is bij de leden en dona teurs van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde waarvan hij vele jaren bestuurs lid was, geen onbekende en werden zijn adviezen zeer gewaardeerd. Vooral in het vormen van bouqetten en van de binderij heeft Kohier een goeden smaak. Als bewijs van zijn bekwaamheid is hij een der eersten die aangezocht wordt om op' tentoonstellingen als jurylid op te tre den en een oordeelkundige uitspraak té doen. De animo en liefhebberij in dit vak open baarde zich al in zijn prilste jeugd en werd door hem vervaardigd een schilderij van Binnen- en Buitenlandsche Zaden ter jfrootte van 134 meter, voorstellende het Koninklijk wapen, waarmede hij op de tentoonstelling te A'dam de zilveren medaill^ behaalde. Met dezelfde energie blijft Kohier nog steeds doorgaan en staat hij bij de familie van der Vliet in hoog aanzien. Het zal dezen jubilaris dan ook zeker op dien dag niet aan bewijzen van belangstel ling ontbreken. Misbruik van vertrouwen. Door de po litic werd aangehouden een z..-kere E. 'die in het Leger des Hcils te Haarlem was op genomen, waar hij lichte werkzaamhedet moest verrichten. Bij het afhalen van afbraak aan de zwem school aan de Houtvaart bleek E. weder van zijn goedé leiding af te wijken, en pleeg de hij tegenover eén der dienstdoende meis meisjes oneerbare handelingen. Door de po litic werd hij in verhoor genomen en proces verbaal opgemaakt. 10 JUNI EERSTE KOERS BERLIJN p.billioen) 0.63 PARIJS 13.45 BRUSSEL i 11.75 WEENEN 0.38 LONDEN 11.531/9 STOCKHOLM. 70.90 KOPENHAGEN. 45.05 CHR1STIANIA 36.15 47.- NEW-YORK 2,671/2 ROME 11.70 LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1