SPAARNEBANK Administreert Vermogens Oogen A Te veel en te weinig. UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen yap Bankpapier, PEN Woensdag 11 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15760 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad LEIDEN. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding OEGSTGEEST. NOORDWIJK-BINNEN. HILLEGOm. VOORHOUT. HOOFDDORP. VELSEN. BEVERWIJK. SPAARNDAM. OVERVEEN. BLOEMENDAAL HEEMSTEDE. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman f. LEIMUIDEN. RIJNZATERSWOUDE. MIJDRECHT. VINKEVEEN. NIEUWER-AMSTEL. AMSTELVEEN. NES AAN DEN AMSTEL. LISSE. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. KUNST EN KENNIS. F7e abonnementsprijs feedïoSgv voor Haarlem en Agentschappen: *>er week 0-25 ^er kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. ■IFIIWF HAARLEMSCHE CDURAHT 4dvertentiën 35 cents per io(sL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksf als ingezonden mededeeling, 60 et per regel; op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver. tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Ongeveer tegelijkertijd wordt het terug deden van het openbaar terrein gemeld van jwee bekende politieke figuren: mr. Fa- bius en mr. Troelstra. De eerste trekt zich uit zijn laatste stelling terug door de op heffing van zijn tijdschrift „Studiën en Schetsen", waarin hij vijftien jaren lang zijn staatkundige en economische denkbeelden heeft verkondigd. Mr. Troelstra zal binnen kort het leiderschap van de sociaal-demo cratische partij en het lidmaatschap der Tweede Kamer neerleggen. Beiden figuren scheiden ongetwijfeld van het openbaar le ven met een zekere spijt en onvoldaan heid. Mr. Fabius laat het zelf in zijn af- scheidsartikel doorschemeren, dat hij niet zonder teleurstelling afscheid neemt van een arbeid, „dien men tot het laatste oogen- blik verricht heeft in de hoop, daarmee nut te stichten." En van mr. Troelstra kan men wanneer hij aanstonds den maarschalkstaf zijner partij neerlegt, zeker hetzelfde ver onderstellen. Wij vragen naar de redenen en behoe ven noch bij den een, noch bij den ander lang te zoeken. Wie prof. Fabius in zijn openbare leven gevolgd heeft, wie genoten heeft van zijn eigenaardige welsprekendheid welke zoowel in den Raad van Amsterdam als in de Noord-Hollandsche Staten vriend En tegenstander tot luisteren dwong; wie bovendien zijn staatkundige en economische studiën geregeld bijhield, die heeft de over tuiging, dat hij tijdgenoot is geweest van een man van buitengemeene talenten bekwaamheden. Fabius stak inderdaad verre boven de middelmaat uit en het overgroote deel van de politici, welke met en naast hem in verschillende publiekrechtelijke lichamen zaten en het tot hooge ambten in de politiek, zelfs tot ministerzetels brach ten, kon niet in zijn schaduw staan. Toch heeft, meer dan een kwart eeuw, zijn stem niet anders geklonken dan van de een voudige plaats van een raads- of Staten- zetel. Noch in zijn partij, noch in de pers bracht hij het tot een leidende functie. Zijn zeer zelfstandig oordeel kon slechts in een eigen orgaan tot uiting komen, en werd zoodoende geen gemeen goed van de mas sa, die hem trouwens niet begreep. En toch waren zijn ideeën kern gezond; ja zelfs nu hij van het openbare leven afscheid neemt, ziet hij veel van zijn profetieën ver vuld, veel schijnschoon, waartegen hij waar schuwde, ineengevallen of verlept. Maar dat er kentering kwam, daarop heeft hij zelf geen invloed gehad. Waarom niet? Om dat hij buiten het leven en de werkelijkheid stond in zooverre, dat hij slechts fouten critiseerde, zonder op té bou- ieuwe wegen te wijzen. Bij wil, zonder aarzeling bij tegenspoed, zonder overhaasting bij gunstig getij, volgend den geleidelijken weg, dien de natuur voor schrijft. Telkens leert de practijk hoe moei lijk dat leiderschap is en hoe weinigen aan zijn zware eischen beantwoorden. al in aanwees, wen en zijn genialiteit had Fabius te weinig posi tiefs aan te bieden. Ware hij in zijn opzet geslaagd, hij had in het politieke en sociale leven veel moderns, wat hem tegenstond en niet altijd ten onrechte afgebroken .naar hij zou er niets voor in de plaats hebben gegeven, Wat Fabius te weinig had, had Troelstra te veel. Hoe was zijn naam eenmaal een leus, een strijdkreet. Wie heeft hem niet gezien als den brullenden leeuw op het spreekgestoelte, duizenden biologeerend aanvurend, ophitsend, om het oude leven omver te werpen, nieuwe idealen na te jagen, het leven te vervormen zoodat het een paradijs in plaats van een ballingsoord zou worden. Nooit heeft echter deze leider der Nederlandsche sociaal-democratie zijn woorden in daden omgezet. Tweemaal had hij een kans, welke hij voorbij liet gaan in 1913 sprong hij rondom den minister' stoel, in 1918 rond het dictatorschap. Maar door zijn aarzelen en weifelen liet hij beide keeren de gelegenheid glippen om daad werkelijk te toonen, dat hij meer was dan een prater; dat hij het geluk niet enkel kon toonen, maar het ook brengen; dat hij niet alleen idealen op papier kon zetten, maar ze ook verwezenlijken. Wie Troelstra vroeger voor het prole tariaat heeft zien optreden als strijder voor het algemeen kiesrecht en den tienurendag en hem de laatste jaren in de Kamer de begrootingsspeech hoorde houden als leider der oppositie, die voelde, dat het met den grooten man gedaan was. En het is zeker in hem te prijzen, dat hij zelf erkent: er is een tijd van gaan! Maar ons dunkt, dat hij bij zijn afscheid een groote leegte moet voelen, wanneer hij zoekt naar de vruch ten van zoo jaren langen en onvermoeiden strijd. De reden? Troelstra wilde te veel; hij had geen geduld. Wat van zelf zou ko men, wilde hij forceeren. Met ruwe hand maakte hij de knoppen open, meenend, dan bloemen te zullen vinden. Dat is de les, die zoowel Fabius als Troelstra als een politiek testament nalaten, dat de natuur slechts groef kentzij gaat niet op haar schreden terug en zij maakt geen sprongen. Zoo ook het groote leven: wie daarin leider wil zijn, hij hanteere slechts het snoeimes, om uitwassen af te snijden en, wanneer hij genialiteit heeft, be vruchte het met nieuwe kiemen, maar geve ook aan deze den tijd om tot wasdom te komen. Geen reactie en geen revolutie, maar een langzame, geleidelijke ontwikke ling. Wie die leus niet verstaat en toch op openbaar terrein wil arbeiden, zal altijd te leurgesteld eindigen. Want het leven gaat zijn gang: wie het tegen wil houden, wordt op zij geduwd en wie er in voort wil hollen met zeven mijls-laarzen kan veel verwoes ten en vertrappen, maar zal zelf tenslotte uitgeput en zonder resultaat neervallen. Leiding geven, dat is vóórgaan naar een ideaal met vasten stap, wetend wat men MUZIEKCONCOURS TE ALKMAAR. De uitslagen van Eersten Pinksterdag van het te Alkmaar gehouden muziekconcours zijn als volgt: Derde afdeeling Fanfare: „Ons Genoe gen", Hoofddorp, 1ste prijs 290 p.; Helders anfarecorps, Helder, 2e prijs 267/4 p. Derde afdeeling Harmonie: „Spaarndam- mer Kwartier", Amsterdam 1ste prijs 30714 punt. Marschwedstrijd: „Maarssens Fanfare", Maarssen, 1ste prijs 40% p.; „Tuinwijck", Amsterdam, 1ste prijs 40/4 p.; „Helders Fan farecorps", Helder, 1ste prijs 39 p.; „Spaarn- dammer Kwartier", Amsterdam, 1ste prijs 39 p.; „Ons Genoegen", Hoofddorp, 2e prijs 36 punten. Afdeeling uitmuntendheid Fanfare: „Maars sens Fanfarecorps, Maarssen, 2e prijs 256 punten. Afd. uitmuntendheid Harmonie: „Tuin wijck", Amsterdam, 1ste prijs 290 p. Afdeeling lecture a vue: „Spaarndammer Kwartier", Amsterdam 1ste prijs. Uitslag van Tweeden Pinksterdag: Marschwedstrijd: „St. Louis", Alkmaar, 1ste prijs 4014 p.; „Harmonie Hofwijck", Amsterdam, 1ste prijs 40% p.; Christelijke Julianavereeniging", Velsen, 2e prijs 3714 p.; .Harmonie Wieringen", Wieringen, 2e prijs 3714 p. Derde afdeeling Fanfare: „Eensgezindheid", Blaricum, 1ste prijs 310 p. Derde afdeeling: Harmonie „Tavénu", Op perdoes, 1ste prijs 31214 p.: Muziekkapel der ,E. Broeders „St. Louis", Alkmaar, 1ste prijs 290 punten. Tweede afdeeling Fanfare: „Chr. Muziek- vereeniging „Juliana", Wijkeroog, 1ste prijs 320 p.; „Wilhelmina", Volendam, 1ste prijs 290 p.; .Harmonie Wieringen", Wieringen, le prijs 290 p. Eerste afdeeling Harmonie: „Hofwijck", Amsterdam, 2de prijs 27514 p, Eere-afdeeling Fanfare: „Harmonie", As sendelft, 2e prijs 260 p. Afdeeling lecture a vue: „Wilhelmina", Volendam, 2e prijs. Eere-wedstrijd Harmonie: „Voorwaarts Haarlem, 1ste prijs 165 p.; „Excelsior", Alk maar, 2e prijs 160 p.; „Tuinwijck", Amster dam, 3e prijs 155 p. Eere-wedstrijd Fanfare: „Klein Maar Dap- per". Den Haag, le prijs 170 p.; „Kunst kring", Spaarndara, 2e prijs 160 p.; Wilhel mina", Volendam, 3e prijs 155 p Directeursprijzen: Willy Kohier, „Saint Louis", Alkmaar en H. R. W, Thie; R. K. Harmoniegezelschap „Crescendo", Purme- rend, Bekroond. Bij de te Amsterdam gehou den Internationale Bakkerij-Tentoonstelling werd in de gehouden broodwedstrijden '(klasse 24} Carr's moutbroodprijs aan onzen plaatsgenoot J. Wanninkhof een troostprijs toegekend. de oude. Ook de weg ter plaatse wordt nu verbreed, Autobusverkeer. Er zijn weer een paar nieuwe autobussen in dienst gesteld, n.l. een van de Gebr. Schoone en een van den heer Lindeman, Het zijn prachtige wagens, vooral die van den heer Lindeman. „Juliana". Het Chr. Fanfarekorps „Ju liana" heeft op den Tweeden Pinksterdag op het Nat. Muziekconcours te Alkmaar 'n mooi succes geboekt. Het corps behaalde in den Marschwedstrijd een tweeden prijs en in de tweede afdeeling Fanfare een eersten prijs met lof van de jury. Werkloozen. Bij de Intercommunale Arbeidsbemiddeling is het aantal ingeschre ven werkloozen een weinig gestegen, n.l, tot 101, waarvan 24 vaklieden en 77 losse arbeiders. Vischrecht. Bij de gisteren gehouden verpachting van het vischrecht voor 3 jaar, mede namens de gemeenten Bloemendaal En ja, als mijn oogen zich geaccomodeerd hebben, ontwaren ze in de richting van den watertoren een duinlandschap, tot op 't grondwater in de asch gelegd. Met de bru taliteit van een krantenmensch overklim ik met oude broekenverachting een dubbele heining van 8 dubbel prikkeldraad, om mij naar 't verwoeste land te begeven. Daar dui ken in eens, heel in de verte, 5 zwarte stippen op met schoppen op hun schouders. Als we elkander eenigszins genaderd zijn, her ken ik daarin de vormen van onzen commis saris en van vier agenten. Zij, eerder op de hoogte gesteld van den brand, dan de brand weer, was 't gelukt, den brand, die Neêr- lands bolwerk tegen de zee met algeheele vernietiging bedreigde, voor 't lieve vader land te bewaren, door gebruik te maken van de natuurlijke hulpmiddelen van 't land, n.l. 't mulle duinzand. DirectieMr. Th. WESTERWOUDT. Concours. Bij hef te Gouda gehouden, groot Nationaal Concours, behaalde in de 4e afdeeling Gemengde koren de Zangvereeni- ging „Hallelujah" alhier, een 2den prijs. Bekroond. Bij de te Amsterdam gehou. den Internationale Bakkerij-Tentoonstelling behaalde in de broodwedstrijden (3e serie) klasse 16 (HollandPijl-prijs) onze plaatsge noot H. J. Waminkhof, een 3en prijs. Bekroning. Bij de muziekwedst rijden te Weesp behaalde de Hillegomsche Harmo niekapel in de afdeeling Harmonie een prijs voor het hoogte aantal punten, n.l. 167 pun ten. Schitterend succes. Onze Hillegomsche harmonie-kapel behaalde 2en Pinksterdag op het concours te Weesp in de le Afdee ling met 167 punten een len prijs (zilveren lauwerkrans) en een eere-prijs (zilveren kruis). De kapel was hierdoor het hoogste van den dag en zulks met het kleinst aan tal deelnemers. Als men weet, dat de tneeste corpsen 30 a 40 leden tellen en het onze slechts 19, begrijpt men het succes. In 3 jaren is onze kapel tot den graad van uit muntend bevorderd. Onze felicitatie aan het corps en aan zijn kranigen directeur, den heer J. D. Schouten, te Haarlem. Serenade. Dinsdagavond j.I. werd aan den heer L. Vester en diens echtgenoote wegens hun vijftigjarige echtvereeniging door de R. K. Muziekvereeniging „St. Ce cilia" een serenade gebracht. Een prijs. De heer J. J. de Bakker, lid van de Gymn, Vereen, „de Halter" behaalde 2en Pinksterdag alhier bij de althletiek-wed strijden, uitgeschreven oor den N. H. Athl Bond, in de finale op de 100 M. den 2en prijs in 12 seconden. Bekroning. De Harmonie „Soli Deo Gloria", alhier behaalde in de tweede afdee ling op het muziekconcours tt Weesp een tweeden prijs. Bekroond. Bij de te Amsterdam gehou den Internationale Bakkerij-Tentoonstelling behaalde onze plaatsgenoot, de heer H. H Meyer, in groep 6 (gedecoreerde taarten) een eervolle vermelding. In groep 7 (koek klasse C) behaalde hij een 3en prijs, terwijl hij in de brood wedstrijden (3e serie) klasse 18 (Hol- 1 and-kar din aalprijs) met een 2en prijs be kroond werd. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van M. Webbevan Gooi. d. van J, Anbroeck Hennevanger. d. van H. v. d Ende van Riet z. van J. A. RaadmanDijk stra. z. van A M. KeulemansMelker, d. van M. J Jungbackerde Haas. z. van M. M. WinnelVienne. z. van P M. van VoorbergenOp den dreest d. van G. SnijdersVerduijn. Overleden: G. v. d. Winkel, 31 j„ m, ongehuwd. Wegverbetering. In den overweg van den Zeeweg nabij Driehuis zijn gisteren de nieu we spoorboomen geplaatst. De veel hoo- j gere boomen ziin heel wat geschikter dan en Schoten, waren 2 biljetten ingekomen, n.l, van A. Hartendorp, te Spaarndam, Hek- sloot en Oude Delft 37.50; Jan Gijzenvaart 35 en Delft 15, totaal 87.50 per jaar en van R. Wildschut, te Santpoort, alleen voor de Delft 31.25 per jaar. De gunning zal later plaats hebben. Bekroond. Bij de te Amsterdam gehou den Internationale Bakkerij-Tentoonstelling behaalde in groep 5 (creme en moccataarten) onze plaatsgenoot H. J. Sterk, een len prijs, tevens een derden prijs en nog een eervolle vermelding. In groep 8, imarsepainwerk, be haalde hij een len prijs met lof der jury. Een mooi succes! Bekroning. De fanfare „Crescendo", di recteur de heer F. A. Dekker alhier, behaal de in de tweede afdeeling op het muziekcon cours te Weesp een eersten prijs, met 155 punten. Bekroond. Bij de te Amsterdam gehou den Internationale Bakkerij-Tentoonstelling werd in de gehouden broodwedstrijden (3e serie) klasse 20 een 2en prijs behaald door J. Tullenaar, alhier. BRANDALARM. In het volgende stukje hekelt een onzer medewerkers de zeer gebrekkige wijze, waar op in de gemeente Bloemendaal het alarmee ren van brand geschiedt. Het schijnt wel noo- dig te zijn, dat in dezen onvoldoenden toe stand verbetering wordt gebracht. Als ijverig lezer van allerlei detective-ver halen, is er iets van de bewonderenswaardige opmerkingsgave van Geoffry Gill, de Wilsons en Sherlock Holmes op mij overgeslagen. Door reduceeren en deduceeren zie ik b.v. met één oogopslag aan den loop van een politie-agent, of hij zich op surveillance be vindt, of wel dat hij zich begeeft naar 't ter rein, waar iets is voorgevallen. Ook in den aard van ongevallen vergis ik me niet licht. Als er vele menschen aan den waterkant staan of over een brugleuning in 't water kijken, stel ik direct de conclusie er is geen brand of een geval van aanrijding. En als ik bij m'n buur man, die aan de gemeentelijke brandweer is, de brandweer-commandant zie binnenloopen om oogenblikkelijk weer te verdwijnen en Zich te begeven, naar een ander lid van de ge meentelijke brandweer, dan heb ik geen brandklok, hoorn of trommel noodig, om, geholpen door mijn getraind brein, direct de gevolgtrekking te maken „er is brand". Niet altijd echter ben ik getuige van deze oproepingswijze. Als Morpheus me in zijn. zachte armen gekluisterd houdt en de wind op het raam staat, zoodat ik van 't nachtelijk bellen of kloppen niets verneem, omdat het raam dan gesloten is, dan gaaii branden m'n neus voorbij. Ook als m'n kantoorbezigheden me elders in beslag nemen, blijf ik natuurlijk koud van de brandsensatie envan de ver diensten die er voor mij met brand gepaard gaan. Maar Zaterdagmiddag was de fortuin mij gunstig. Komt me de brandmeester mei flad derende manen en in vliegende galop °P mijns buurmans huis af. Dat was geen vaart voor een gemeente ambtenaar op z'n vrijen Zaterdagmiddag en oogenblikkelijk flitste 't door mijn gansche lijf Brand Ik vlieg naar boven, trek een ouden broek en jas aan, be stijg mijn motorfiets en ijl de blauwe uniform jas en de glimmende helm van den brand meester na. Van m'n 6 cylinders werkte er maar één, zoodat ik de grootste moeite had den vliegenden helm op een 50 M. afstand bij te houden. Na den verkeersagent, die aan zijn blauwen steen gekluisterd stond, bi;na van de been gereden te hebben, ging 't het Kweekduin door en den Hooge Duin- en Daalsche weg op. Met 't laatste restje ben zine gelukte 't me m'n motor tegen de zware helling op te duwen. Die vermaledijde blauwe jas voor me bleef maar onbereikbaar. Bij de gebouwen van de Bloemendaalschen water leiding gekomen, stapt hij eindelijk af, stapt over 't prikkeldraad, beklimt een hooge duinplek en met de mouw van zijn jas zijn druipende voorhoofd afvegend, tuurt hij het duinlandschap af zonder iets te ontwaren. Met mijn scherpziend oog heb ik direct een paar dames voor het open raam van de hoog ste verdieping van een villa ontdekt en ge bruik makend van hun grooter gezichtsveld, neem ik direct m'n hoedje af en vraag be leefd „Ontwaren uw oogen, o verheven da mes, ook ergens brand?" Waarop uit den hooge 't antwoord volgt ,,'t is al over", (hij is al over, had 't moeten zijn, want brand is van 't mannelijk geslacht). Toen achtte ik 't oogenblik gekomen, in lichtingen in te winnen voor de krant. En de brandmeester deelde mij mede, dat hij gea larmeerd was voor een stevigen brand bij den Hooge-Duin en Daalsche weg. Zijn eerste werk was geweest, z'n „menschen" op te roepen. Die vierden echter Zater dagmiddag voor Pinksteren, stonden zich te verschoonen of schoffelden hun aardappels op *t land, zoodat hij zonder hulp den brand moest gaan bestrijden. De „menschen" wa ren echter door de kinderen gewaarschuwd en toen ik mij weer naar huis begaf, kwam ik ze tegen, den een half geschoren, een ander, half verschoond, een derde tnet 't onkruid nog in de hand, maar allen met een schop. En onderweg peinsde ik er over, wat er gebeurd zou zijn, als niet het duin, maar een groote villa in brand geraakt was. Hoe men dan bij zoo'n gebrekkige organisatie en alar meering de brandspuit vroeg genoeg op het brandterrein had moeten krijgen. Wel is de politie uit den aard der zaak direct bij de hand, maar hulpkrachten, bekend met op schroeven van standpijpen, koppelen van slangen en zoo vele andere zaken, moesten och beter kunnen worden opgeroepen. Burgerl. Stand. Geboren: M. C. van Huis—Pas, z. C. van Waveren—Prieber, d. M. de Willigen—van Slooten, z. Ondertrouwd. H. Dijkstra en G. Eek H. van der Aar en J. C. Diependaal Th. A. van Hamel en A. B. C. Swart H. J. van den Berg en M. M. Beelen. Getrouwd: A. H. Dekker en H, G. Vennik. Overriden: Petr. van der Weiden, 81 j. J. G. van den Berg, wed, v. E. Sarphaty Orobio de Castro, 83 j. Men seint ons uit den Haag d.d. 11 Juni: In den ouderdom van 87 jaar overleed heden de Minister van Staat, de Savornin Lohman, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, oud-Tweede Kamerlid. De heer Lohman was een der hoofdfigu ren in ónze parlementaire geschiedenis van de laatste halve eeuw. ■Jaren'ang was de entriapene hoofdredac teur van ,.De Nederlander", hel' orgaan der Christelijk-Historische Partij. Ook korten tijd, van 18921894 was hij lid der Eerste Kamer. „Gemeentebelang". Uit het verschenen jaarverslag van de Bouwvereeniging „Ge- meenlcbriang" a'ihier, blijkt, dèt over het afgeloopen jaar een winst-saldo geboekt kan worden van 1154.09Het groote winst saldo is voor een deel te danken aan de door het Rijk opgelegde verhooging van huren. Hoewel het bestuur zich tegen die verhooging heeft verzet, moest len slotte toch toegegeven worden. In 1923 werd aan de aandeelhouders in het stand-kapitaal drie jaar rente uitgekeerd en wel over de jaren 1918, 1919 en 1920. In de sloot. lsten Pinksterdag zou de zoon van Jac. Valk tusschen lie! toluek door rijden. Daar deze ruimte veel te bekrompen is, kwam hij in aanraking met genoemd hek en kwam hals over kop met zijn rijwiel m de Woudsche Dijksloot terecht. Burgerl. Stand. Geboren: Cornelia Gijs- berta, dochter van Anna Christina Kalijn, gehuwd met Arie dc Bruijn. Overleden: Beatrix, oud zeven maanden, dochter van Pieter Rietdijk en van Cornelia Hendrina Braam. Burgerl. Stand. Geboren: Wilhelmus, zoon van Jacobus Cornells Kok en Jozefina Anna Zoet. Overleden: Antje Kroon, oud zes maan den, dochter van Reinier Kroon en Marijtje van Muijden. Personalia. Als Directeur der Gymnas tiek en Athletiekver. „Sandow" is be noemd de heer F, Muuller te Nichtevegt. Honden. Dezer dagen is door den heer van Breukelen alhier, aangekocht een pracht Duitsche Herdershond, n.l. van den stamboom „Beowülf van der Schliissel- stadt". De politiehonden-liefhebberij be gint zich hier steeds meer uit te breiden. Mond- en klauwzeer. Bij de veehouders D. v. Z. en G. v. S.. alhier, zijn ten gevolge van het mond- en klauwzeer twee koeien gestorven en onder politietoezicht begra ven. Burgerlijke Stand. Geboren: Coenraad, z, van H. Engberts en C. M. Groen. Nico- laas, z. van A. Blok en P. Voorn. Ge- rardus Antonius, z, van J. Hogevorst en S. Blok. Overleden: Theodora Koeleman wed. v. C. van Bemmelen, 89 jaar. Levering. De levering van grint aan de gemeente werd gegund aan de Int. Bagger-, Scheepv. en Handelsmij. te Amsterdam voor 4.44 per kub. meter en de levering van keislag aan D. Versloot voor 8.84 per kub. meter. Boerenleenbank. Op 26 Mei j.I. werd in het bankgebouw de gewone jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden van de le den der Coop. Boerenleenbank alhier. Aanwezig waren 70 leden. De heeren J. Zandvliet en Jac. Ouds hoorn werden als bestuursleden en de heeren J. P. Bosman en W. C. J. van Wijngaarden en J. C. M. Goes, als leden van den raad van toezicht gekozen. De balans over 1923 wees een winst aan van 534.46 en sloot in een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van 704.146.31. Wedstrijden. Zaterdag 14 Juni zullen de seriewedstrijden beginnen, uitgeschreven door de voetbalver. M. V. V. alhier. De prijs zal zijn de „Frou-Frou" wissel beker geschonken door de Biscuitfabriek ..de Lindeboom" alhier. De muzickver V. I. O. S. zal bij de opening haar welwillende medewerking verleenen. Doodgeslagen. Bij den veehouder v. Schaik in Waverveen zijn door den bliksem 5 drachtige zeugen doodgeslagen. Een scha depost. Burgerl. Stand. Geboren: Antonius Gijsbertus Joseph, zoon van A. J. Kroom en M. E. A. van den Berg. Alida, dochter van A. den Heetcn en G, Spek. Aalbert, zoon van A. Niezen en M. Winterswijk, Burgerwacht. Vrijdag 13 Juni a.s. zal door den kapitein, toegevoegd aan den In specteur der Burgerwachten, alhier, eene inspectie worden gehouden over de wapenen der Burgerwacht. Tot onderwijzeres in tijdelijken dienst aan de Wilhelminaschool alhier, is genoemd mej. A. J. Doorn uit Ferwerd. Telefoon. Ook dit deel van de groote en uitgestrekte gemeente Nieuwer-Amstel zal telefonisch worden aangesloten. Dezer dagen is reeds een aanvang gemaakt met het leggen van den daarvoor benoodigden kabel. Er kwamen reeds talrijke aanvragen om aansluiting binnen. Bekroning. Op de muziekwedst rijden te Weesp behaalde de Harmonie „Eensgezind heid" alhier in de afeeling uitmuntenheid den 2en prijs en in den marschwedstrijd den 2en prijs met 51 p, R. K. Volksbond. Gisterenavond hield de afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond hare jaarvergadering. Ze had beter bezocht kunnen zijn. De voorzitter opende met gebed en heette allen welkom. Hierna werden de notulen gelezen en vastgesteld. De voorzit ter deelde mede, dat voor het "Eucharistisch Congres nog geen kaarten zijn besteld, om dat cfk prijzen verschillend zijn. Het komt het bestuur voor, dat het gemakkelijker zal zijn, om bij Noordwijk aan te sluiten, wie echter één kaart wil voor Amsterdam, kan die alsnog bestellen. De voorzitter vond de opkomst te klein om een gezamenlijke reis gelegenheid naar Amsterdam te bespreken. De heer D. Scliramen vreesde, dat d plannen voor Noordwijk en Amsterdam in duigen zullen vallen, weshalve hij voorstelde het Congres plaatselijk, feestelijk te vieren. Inmiddels was de Geestelijke Adviseur ter vergadering gekomen, die mededeelde, dat Lisse te Noordwijk het Congres te Noord wijk kon meevieren. Men zorge tijdig toe gangsbewijzen te bestellen, welke maar 20 ct, kosten. Te Noordwijk wordt het Congres gevierd op Zondag 13 Juli. De secretaris bracht hierna het jaarver slag uit, waarin de werkzaamheden van de afdeeling en van enkele onder-afdcelingen werden vermeld. Uit het finantieel verslag van den penning meester over de maanden NovemberMei bleek, dat naast een ontvangst van 4183. een uitgave viel te boeken van J 3745.62!'-' zoodat een voordeelig saldo viel te hoekeu van 438.17/4., De jaaruitkomsten waren ontvangsten 6763.34/4; uitgaven 6325.17 saldo als boven. Beiden functionarissen werd door den voorzitter dank gebracht. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat alle aftredende bestuursleden bij enkele can- didaatsteiling werden herkozen en door den voorzitter gelukgewenscht. De voorzitter hoopte, dat alle leden der afdeeling zullen deelnemen aan de Ency- diekmeeting, welke Zondag voor ons dis trict wordt gehouden te Noordwijkerhout. Als sprekers zullen optreden de ZEerw. Heer Rector Jansen, Alg. Geest. Adviseur en de heer Hulseman, lid van het Centraal Be stuur. Men vertrekt per fiets om half 2 van Lisse, Bondsgebouw, naar de St, Jozefskerk. De voorzitter deelde mede, dat ook de laatste aandeden op het bonsgebouw a.s. Za terdagavond tusschen 8 en 9 u. kunnen wor den ingelost. In de rondvraag drong de Eerw.' A-dviseur krachtig aan tot groote deelname aan de Encycliekmeeting en aan het Eucharistisch Congres. Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Achteruit OPGAVE VAN: 11 JUNI BEETHOVEN'S „EROICA". In het weekblad „Gaudeamus" schrijft L. in een artikel, getiteld „Oritiek op nieuwe werken" het volgende over Beethoven's vermaarde derde Symphonie: Er is veel te doen geweest oin Beetho ven's Derde Symphonie, de „Eroïca", de Helden-Symphonie, geïnspireerd door de figuur van Napoleon. Beethoven sloeg geheel andere paden in en het liéfelijk beeld der eerste en tweede Symphonie moest plants m?ken voor een reuzen-worsteling, een worsteling, waardoor Beethoven de muziek als het ware een nieuwe functie oplegde, Het is niet onaardig eens te vertellen, hoe de critiek stond tegenover dit „nieuws", nu na honderd jaar de Eroïca gemeengoed ge worden is in de geheele muzikale wereld en EERSTE KOERS BERLIJN tp. billioen) 0.63 PARIJS 13.55 BRUSSEL 11.85 WEENEN 0.38 LONDEN 11.521/j STOCKHOLM. 70.701/2 KOPENHAGEN. 4490 CHRISTIANIA 36.- BAZEL 47.- NEW-YORK 2.671/z ROME 11.70 LATERE KOERS we zelf in een periode leven, dat het eene nieuws het andere verdringt. De vriend en vereerder van Beethoven, tevens bekwaam musicus, Ries, viel ovet den hoorn-inzet, die volgens de toenmaligs begrippen, valsch klonk, doch inderdaad door Beethoven zoo bedoeld was. Ries ver- haalt het aldus: „In het Allegro komt een booze luim vat Beethoven voor in de hoornpartij; eenig, maten vóór het volledig optreden van hei thema in het tweede deel, laat Beethovej dit reeds door de hoorn aanduiden, terwij de beide vioolpartijen nog steeds een secon, denaccoord vormen. Dit moet op een niet, kenner van de partituur steeds den indrul maken, alsof de hoornist slecht geteld heef, en verkeerd ingevallen is. Bij de eerste re petitie dezer Symphonie, die verschrikkelijk was, doch waar de hoornist op den goeden tijd inviel, stond ik naast Beethoven en mee nend, dat het verkeerd was, zeide ik: „Die beroerde hoornist. Kan hij niet tellen? Het klinkt gemeen valschIk geloof dat 't niet veel scheelde, of ik had een oorvijg gekre gen! Beethoven heeft het me langen tijd niet vergeven." Bij een der eerste uitvoeringen sloeg Beethoven zelf in het eerste deel bij het dirigeeren den boel in de war, zoodat men opnieuw moest beginnen. Een criticus in de „Allgemeine Musikali- sche Zeitung", schreef in Januari 1805 het volgende; „Een geheel nieuwe Symphonie van Beet hoven is in een geheel nieuwen stijl als die in C-dur geschreven. De lange, voor uitvoe ring uiterst zware compositie is eigenlijk een zeer lang uitgebreide, koene en wilde fanta sie. Het ontbreekt niet aan frappante en schoone plaatsen, waarin men den schepper erkennen moet; zeer dikwijls echter schijnt zij zich in onbepaalde vormen te verliezen. Ik behoor ongetwijfeld tot de meest oprech te vereerders van den heer Beethoven, maar bij dit werk moet ik toch bekennen er te veel schels en bizars in te vinden, waardoor het overzicht zeer bemoeilijkt wordt en de eenheid bijna geheel verloren gaat." De Symphonie was voor de toenmalige hoorders te lang, zoodat van de galerijen af een guit door de zaal schreeuwde: „Ik geef nog een Kreuzer, als 't nou maar ophoudt!" Beethoven s vrienaen en vereerders roem den het werk als de openbaring van den stijl voor den nieuwen tijd en achtten het publiek door zijn geringe ontwikkeling niet in staat Beethoven's hooge vlucht te volgen. Anderen echter zeiden kortweg, dat de Symphonie geen kunstwaarde had, doch slechts een onverantwoord najagen van zon derlinge effecten beteekende, hetwelk ner gens tot waarachtige schoonheid of ware verhevenheid en kracht voerde. Een kleine partij stond in het midden met haar mee ning en kende het werk schoonheid toe, •doch ook een onverdragelijke lengte en het ware te wenschen, dat Beethoven maar weer terugkeerde tot den gemakkelijk te begrijpen stijl zijner eerste Symphonieën. Daar Beethoven niet tevreden was met het succes, dankte hij zelfs het applaudisee- renden niet eens met een hoofdknik, zoodat het publiek de Symphonie te lang en ta zwaar en den componist-dirigent onbeleefd vond. moei ge h&bh0fl en houden voor hetgeen om U hoen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1