Ingezonden Mededeelingen UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen yaa Bankpapier. Donderdag 12 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15761 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad ?t«f LEIDEN. HAARLr TTrER. WARMOND. NOORDWIJKERHOUT. encycliekmeetin g. IJMUIDEN. VELSEROORD. OVERVEEN. SCHOTEN. Een Schotensche Winkeliers- Vereeniging. HAARLEM. De Bisschopswijding van Mgr. van Velsen. VINKEVEEN. MIJDRECHT. WILNIS. ALPHEN AAN DEN RIJN. BOVENKERK. J. J. WEBER ZOON Ooticiens >-* Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. GEMENGD NIEUWS abonnemcntspriis btiutaugv voor Haarlem en Agentschappen: Per Week 0.25 £er Wartaal f 3.25 ra°co per p0St per kwartaal bij vOuruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. RIEUWE HAARLEMSGHE GDURAHT mayertentièn 35 cents per tel* Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct- per regel. Vraag- en aanbod-adver- tentiën 1i regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bi; vooruitbetaling. j arbeidsloonen hun nota's wel zullen hebben I ingeleverd bij den gemeente-opzichter of i vi M O. B I n 1 gemeente-secretaris, is het wellicht goed nog O li O iTl l i O O I 1 W lil 1eens te herinneren, dat deze rekeningen Bil Wil VIM «WWI iWI l r geme£ntebestuur in geen geval I meer kunnen worden betaald wanneer ze Uit den Gemeenteraad. Iniet uiterlijk op 30 Juni a.s. zijn ingediend. Goed zoo! Het fanfarekorps „Ons Ge noegen" te Hoofddorp behaalde op hét te Alkmaar gehouden muziekconcours in de derde afdeeling van den concertwedstrijd een eersten prijs en in den marschwedstrijd (3e afdeeling) een tweeden prijs. Gezien zijn jeugdig bestaan, mag het een kranige prestatie worden genoemd. Paardenkenringen. Op Dinsdag 17 en Donderdag 19 Juni a.s. des voormiddags om 9 uur zullen op het Marktplein te Hoofddorp stamboek- en premiekeuringen worden ge houden. Raadsvergadering. Naar wij vernemen, is de vergadering van den raad dezer ge meente, welke op Vrijdag a.s. zou worden gehouden, nader bepaald op Donderdag 26 Juni a.s. des namiddags om twee uur (nieu we tijdregeling). Een aardige reclame. Woensdagmiddag strooide een vliegmachine boven Hoofddorp een groot aantal reclamebiljctten uit van de „Ford". Dit in verband met de Ford-weck van 9—14 Juni 1924. Onze plaatsgenoot, de heer C. L. de Groot, die-een groote garage in Amsterdam heeft, maakte op deze ma- nier reclame voor zijn zaak cn voor de Ford-auto's. Loop der bevolking. Uit een vastgesteld overzicht van den loop der bevolking in elke gemeente der provincie Noord-Holland blijkt o.m. dat liet totaal aantal mannelijke inwoners van Haarlemmermeer op 31 De cember 1923 bedroeg 12573 en het totaal aantal vrouwelijke inwoners 12093. Het to taal aantal inwoners bedroeg dus 24666. IJswagen aangereden. Dinsdag werd op den Hoofdweg te Nieuw-Venncp een ijswa- gen aangereden door een onbekend geble ven autobestuurder. De wagen werd groo- tendeels vernield. De jongen, die het ijswa- gentje bestuurde, kon zich gelukkig tijdig „uit de voeten maken". Vermoedelijk heeft de heer Peper de laatste weken heel sterk meegeleefd met zijn communistische vrienden te Parijs, die Pinkster-Zondag op de leege ministerban- ken der Fransche Kamer gingen zitten en hun haat tegen president Millerand, den helper van Polen iegen de sovjet-republiek, bot vierden door het aanstoken van een politiek relletje, hetwelk ten slotte den Bersten burger van Frankrijk uit het Elysée verdreef. Anders begrijpen wij niet, hoe onze Haarlemsche communist er toe geko men is om daar opeens een motie van wantrouwen tegen het beleid van een der wethouders in te dienen, met het uitgespro ken doel om dien wethouder tot aftreden te nopen. Aanleiding tot deze zeer onge wone daad was een korte uitval van mr. Slingenberg in de laatste vergadering. Men zal zich herinneren, dat toen een langdurig debat werd gevoerd over het door B. en W. goedgekeurde besluit van de z.g. cri siscommissie om vakken, waarin geen cri sis-werkloosheid meer heerscht, buiten de sfeer barer bemoeiing te sluiten. De meer derheid van den Raad was het daar niet mee eens en wilde de zaken liever laten zooals ze waren. Na het besluit van den Raad maakte plotseling en wel onver wacht de wethouder voor de financiën de opmerking, dat hij zou overwegen om het raadsbesluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Dat was nogal een vreem de uiting en het zou ons niet verwonderd hebben, wanneer een der leden daarover nadere inlichtingen had gevraagd. Hij zou dan vernomen hebben, dat mr. Slingenberg als anderen verrast was door den loop van het debat. In de vergadering van B. enW. te stellen. Wij meenen, dat de heer Peper in zijn opzet dan ook vrij sterk stond. Maar dat was dan ook zijn geheele kracht. Want de feiten die hij aanvoerde, stonden in geen verhouding tot den zwaren opzet. De lichtvaardigheid van de veronderstel ling der beteekenis van den uitroep in de vorige vergadering is boven reeds aange toond. Een bewering als zou de wethou der achter den Raad om met Gedeputeerden hebben gekonkeld om een afkeuring over den vacantietoeslag te krijgen, schoof mr. Slingenberg terecht als loozen praat ter zijde. De heer Peper moest zelf toegeven geen enkeL feitelijk gegeven voor zijn ver moeden te hebben. Maar hoe komt men dan met zulke beschuldigingen in het open baar! De overige „feiten" waren nog on benulliger, zoodat de heele interpellatie in het water ware gevallen, wanneer de wet houder er zelf niet nog eens serieus op in was gegaan. Het belangrijkste in zijn re pliek was zeker de verklaring, dat hij er met alle kracht naar zou streven om de belastingen in Haarlem naar beneden te krijgen en sommige zelfs af te schaffen. Alleen wanneer dat hem niet gelukte en dit zou eerst bij de a.s. begrootingsdebat- ten of op z'n laatst in het volgend voor jaar blijken dan zou hij aanleiding vinden om heen te gaan. Want de belastingverla ging heeft hij zich als doel van zijn finan cieel beleid gesteld. De heer Peper ondervond in den Raad weinig steun. De heer Joosten sprak niet onaardig van het drama, dat misschien een blijspel zou blijken, dat n.m, de lieer Peper op den duur zou gaan inzien zich in zijn isolement vergist te hebben en zich bij den Rent» 4 pC4. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaargel den is in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, MASSABLAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 6—9 u. n.m. en Zaterdags van 59 1 u. n.m. HALFWEG: ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7— 8% u. namiddag was besloten, dat 't plan van de crisiscom- geldenden gedachtengaug zou gaan aanslui- missie zou gehandhaafd worden. In repliek echter gaf wethouder Heerkens Thijssen, aan wien de verdediging van het standpunt van B. er: W. was overgelaten, te ver staan, dat hij het r,u juist niet als een we reldschokkend feit zou beschouwen, wan neer de Raad anders besloot. En al kun nen wc dat na het gehouden debat begrij pen bet verschil is inderdaad zoo heel groot niet dat iemand als mr. Slingen berg er door verrast werd laat zich even zeer denken. Inmiddels was de gelegenheid om in debat te treden voor de andere wet houders practisch afgesneden. Zoo kwam de wethouder van financiën er, na het be sluit van den Raad toe, uit te roepen: maar dan overweeg ik om het besluit aan de Kroon ter vernietiging voor te dragen! Zie daar het geheele „geval zooals mr. Slin genberg het nu verklaarde en zooals het zeer aannemelijk klinkt. Kon de wethou der zoo spreken? Natuurlijk; ieder burger heeft het recht om vernietiging van een raadsbesluit te vragen, dus een wethouder ook. Was het in casu verstandig? We ge- looven, dat mr. Slingenberg achteraf zelf zal toegeven, dat hij beter had gedaan zijn uitroep in te houden. Immers de Raad hoorde in de bedreiging den wethouder van financiën en niet den burger Slingenberg spreken en het was verklaarbaar of schoon geheel onjuist dat sommigen daaruit concludeerden: mr. Slingenberg is vóór het plan der crisiscommissie, omdat dit minder vraagt van de gemeentekas. Terecht betoogde de wethouder gisteren. Jat dit nog zeer twijfelachtig is en dat hij in het critieke moment in het geheel niet aan de kosten van het besluit had gedacht. Het vragen van een inlichting was dus heel begrijpelijk geweest, want mr. Slingen- berg's uiting was inderdaad ongewoon. Maar de manier, waarop de heer Peper de zaak behandelde was nog veel ongewoner met zijn motie van afkeuring van heei het beleid van den wethouder! Het toeval wilde, dat de burgemeester afwezig was, de aangevallen wethouder den Raad presideerde en dus zelf de leiding van het debat tegen zich zelf in handen had. Hij gedroeg zich meer dan royaal. De mo tie-Peper werd onmiddellijk achter de in gekomen stukken, vóór de agendapunten geplaatst en de communist kreeg volop ge legenheid om zijn hart uit te storten. De heer Peper trachtte aan zijn interpel latie een zakelijken ondergrond te geven door deze niet onaardige redeneerfng: ik zal aantoonen, dat mr. Slingenberg het te gengestelde doet van hetgeen hij zegt; dat hij tegen zijn democratische beginselen handelt en dat dus de Raad, die hem als meest links staanden democraat naar voren heeft geschoven aan zijn eigen burgerlijke democratie verplicht is dezen wethouder weg te jagen. Nu was dit standpunt wel niet geheel juist, want, zooals mr. Slingen berg in repliek formeel terecht betoogde, heeft een wethouder aan den Raad geen verantwoording af te leggen van zijn poli tieke beginselen. Maar moraliter zou het toch voor een wethouder, die een der voor mannen eener politieke partij is, een reden van heengaan kunnen zijn, wanneer met feiten zou kunnen worden aangetoond, dat hij in ernstige, principieele zaken recht draads was ingegaan en nog wel meermalen tegen de politieke beginselen, waarvan de Raad in goed vertrouwen hem een vurig aanhanger waande. Fatsoenshalve diende hij dan toch zijn mandaat ter beschikking ten. Overigens wilde deze socialistische spreker de gelegenheid aangrijpen om te zeggen, dat er ook onder zijn partijgenoo- ten wel een weinig ongerustheid over som mige daden van wethouder Slingenberg be stond. In zijn nieuwjaarsrede heeft de wet houder toen voorzitter van den Raad een verheerlijking van de democratie ge geven, welke alle democraten met instem ming hadden vernomen. Maar in zijn op treden in den Raad handelt de wethouder daar niet altijd naar. Men zal zich herinne ren, dat ook wij wel eens aanleiding hebben gevonden om op de tegenstelling te wij zen van de al te sterke regenteneigenschap pen van dezen wethouder, wat ons tens schertsenderwijze van Mussolini-Shngen- berg deed spreken. Wellicht heeft de wet houder nu een wenk gehad om tegen al te autocratisch optreden te waken, al zuilen wij kracht in een bestuurder niet spoedig misprijzen, zeker niet in dezen slappen tijd. Maar dat voor het geven van dezen wenk een motie als die van den heer Peper werd gekozen was buiten alle verhouding en de intcrpellant bereikte dan ook het tegen gestelde van zijn bedoeling. In de geschie denis heeft menig vorst zijn populariteit aan een mislukten aanslag van een anar chist te danken. De motie van den heer Peper, afkeuring uitsprekend van het beleid van den wet houder, werd met op één na algemeene stemmen verworpen, wal dus een bijna una nieme uitspraak van vertrouwen was. Zeker het tegendeel van wat onze communist be doelde! De rest van de debatten was van weinig belang. De heer Peper bracht bij de inge komen stukken opnieuw de kwestie der verpachting van standplaatsen voor den verkoop van bloemen en het houden van een openbare fietsenstalling ter sprake. Door dc o.i. wat al te royale toezegging van B. en W. om na de inschrijving den Raad over de gunning te laten meespreken, viel het geheele verzet in elkaar. Verder had de heer Klein vragen inge diend over vreemde gevolgen van de jong ste verordening op de waterlevcring. En de heer Joosten vond in een der verzoekschrif ten aanleiding om hetzelfde punt ter sprake te brengen. Het blijkt mogelijk, dat, wan neer iemand 37 M3 water gebruikt, hij er 64 moet betalen, Dat is idioot, zei de heer Joosten. Maar wethouder Heerkens Thijs sen kaatste den bal terug door cr aan te herinneren, dat dit „idiote" te wijten is aan een rauwelings in den Raad geworpen amendement tegen aanneming waarvan B. en W. waarschuwden. In ieder geval: het is idioot en er komt antwoord op de vra gen van den heer Klein en praeadvies op de voorstellen van den heer Joosten. Tegen het uitbreidingsplan Leidschevaart Pijlslaan had de heer Gerritsz nogal ern stige bezwaren, waarvan één was, de ont worpen brug over de Brouwersvaart, wel ke de spr. zóó verlegd wilde hebben, dal ze in een rechte lijn door de Leidschebuurt correspondeerde met de ontworpen brug over de Westergracht.. De heer Klein sloot zich daarbij aan, na een sneer gegeven te hebben aan den Directeur van Publieke Werken, die hij er van verdacht opzette lijk het Leidsche kwartier dood te maken. Men werd het ten slotte eens door het uit breidingsplan tot aan de Westergracht in- plaats van tot de Brouwersvaart te beper ken. Dan kan men later weer verder zien. De rondvraag was zonder eenig belang. Burg, Stand. Geboren: z, van D. A. Cannoo en A. J. den Haan. z. van J. F. Snik en G. A. W. Baart. d. van D. F. Verplancke en L. v. Valderen. z. van L. J. van Bommel en E. v. Drunen. z. van W. J. v. d. Steen en J. C. Srades z. van H. J. T. Hartendorp en E. Westerbos. d van P Pcuw en C. Haasbeek. d. van J. v. Zuylen en C. W. Vogelsang. z. van F. A. J. Ysendoorn en A. G. Eberg. z. van J. Lepelaar en C. Sommeling. d van J. Kalsbeek en G. C. Coene. d. van F. C. Koolloos en A. N. v. d. Noord. z. van P. Rcdel en S. M. L Lut z. van A. de Wit en M. H. Boelee. d. van B- Boon en T M. Franse. d. van H. J. Nieuwenhoven en C. J. v. Haasteren. d. van J- Overduijn en J. Mielo. d. van H. van Varick en G. Balkenende. z. van B. W. de Roo en C. W. Verboog. d. van W. van Dam en H. Storm. d. van C. B. J. M. Schemer Kest en P. W. J. Balet. d. van D. Bonnet en J. C. v. d Wal. z van D, Ligtvoet en M. van Vliet. z- van M. G. Mulder en A. v. d. Hoek. d. van J, Ramsever en F. Muller. d. van Sluiter en J Zoethout. z. van A. v. d. Klugt en J. de Jong. d. van IJ. G. v. d. Hoven en C. J. Platschorre. d. van T. C. I Stiinman en B. M. van Bohemen. z. van W. M. Langezaal en J. H. A. Knij- nenburg. d. van A. G. P. van Aggelen en J. C Piket. d. van F. van Dissel en C. Verbiest z. v. P. Marks en M. Tierolf. z. van J. de Bree en M. E. M. v. Dam. d. van J. J. Verboom en G. van Beer schoten. d. van A. Groenevelt en M. C. Schouten. z. van M. P. Bergers en A. M. van Velzen. Gehuwd: H. de Horn en J. Slegtenhorst. H. A. J. Botermans en A. Smittenaar. J. Duyndam en L. Zwaan. A. Zitman en C. C. v. d. Linden. A. Landman en S. S. Vermond. V. v. d Linden en A. v. d. Zeeuw. K. C. van Ark en J. Nieuwen- huizen. P. Stikkelorum en J. Hunders- marek. Overleden: L. MolenaarVermond, 56 j. M. Bouman, 52 j. A. Duiverman, wed. van Vliet, 85 j. A. C. Kurpershoek Arbouw, 83 j. J. G. van Bevercn, 31 j. P. v. d. Kloot, 5 j. M. A. Suzan, 24 j. A. van Dijk, 36 j. M. J. Dieben, 86 j. C. W. Schulz, 65 j. J. Riethoven, 35 j. A. Stijger—Kijkes, 57 j. K. Zwa nenburg, 20 j. J. v. d. Kamp, 49 j. W. v. d. Oudenaller, 8 m. Gemeente-rekeningen. Hoewel de meeste personen, die van. het gemeentebe- Personalia. Tot lid der maatschappij der Nederl. Letterkunde is o.m. benoemd de Zeereerw. Heer W. Nolet, professor aan het Groot-Seminarie alhier. Vanwege den Kring Leiden en Omstreken van den Nederl. R. K. Volksbond, wordt op Zondag 15 Juni 1924 te Noordwijkerhout een encycliekmeeting gehouden. Des middags te half drie is er Lof met toespraak in dek erk van Si. Joseph (in het dorp), waarna optocht met ontplooide ba nieren, opgeluisterd door drie muziekkorp sen naar het voetbalterrein. Aldaar zuiien als sprekers optreden: de Zeer Eerw. Heer J. G. Jansen, Rector te Amsterdam, centraal adviseur en de heer R. Hulselmans te 's-Gravenhage, lid van het Centraal Bestuur. De meeting zal opgeluisterd worden door zang en muziek. Nationale Schaakwedstrijd, Bij den tc Alkmaar gehouden Nationalen Schaakwed strijd werd in de lie klasse A een eerste prijs toegekend aan den heer H. J. Wouden berg. Nationale Schaakwedstrijd. Bij den te Alkmaar gehouden Nationalen Schaakwed strijd werd in de He klasse D een tweede prijs toegekend aan den heer M. A. Post, alhier. POGING TOT INBRAAK. De heer Hofschlag, die bij 't begin van den Zeeweg een ververschingstent heeft staan, schijnt bijzonder smakelijke dingen te ver- koopen. Dat merkt men op mooie dagen dui delijk aan 't drukke bezoek. Maar tegen den avond wordt de tent gesloten. Dan is 't wel letjes, want 8-urige arbeidsdag bestaat er in dat vak niet Maar al is de zaak gesloten, liefhebbers voor des heeren Hoffschlags lekkernijen zijn er altijd nog. Zelfs in 't nachtelijk uur. En meerdere malen werden pogingen aange wend,om zich nog' iets lekkers te verschaf fen. En van de sloten op de deuren en lui ken trekt men zich dan niets aan. Deze moe ten dan maar vernield. Gisternacht heeft de tent ook weer eens bezoek gehad van late snoepers. Tenminste toen de familie H. 's morgens bij de zeewegzaak kwam, vond ze het groote hangslot aan de deur afgebroken. Ongelukkig voor de snoepers bewaart H. zijn fafraichemenls achter meer dan één slpt, zoodat er na het forceeren van 'het hangslot nog niets gewonnen was. Intusschen is de deur nu maar voor alle zekerheid van een Lipsslot voorzien. En de politie rekent 't zich. tot een aangename taak, deze nachtelijke snoepers op te mogen sporen. Burg. Stand van 28 Juni. Geboren: z. van G. M. VreenegoorDuivenvoorden en z. van H. J. de WitOerlemans. d. en z. van C. T. W. WezenaarBaart. z. van C. C. van RaaphorstGroen. z. van A. J. GoodeNieuwerf. d. van C. J. Vredenbergvan 't Hof. d. van A. M. Schotmande Meer. d. van H. SchornagelVermeulen. z, van C. C. Albers—Evers. d. van A. E. Tierie— Kamlach. d. van C. E. Teeuwenvan Beuzekom. Ondertrouwd: G. Mol en C. Bonke. B. Bakker en L. Engelbrecht. R. Vlieg en E. Numan. Gehuwd: L. H. Boschnian en W. J. G. Obdam. W. P. Souwer en J. Ruijs. W. L. van Schagen cn D. A. van- Baardwijk. C. van Langelaar en H. D. Mcijboom. Overleden: M. W Staal, 74 j., wed. van J. JanssenSchmidt. J. Offenberg, 56 i-, Gisteravond werd in het gebouw „Geko aan den Spaarndammerweg, een openbare vergadering gehouden van Schotensche win keliers, om te komen tot definitieve oprich ting van een Schotensche Winkeliersver- eeniging Ongeveer te 9 uur werd de vergadering door den heer J- Bakker, voorzitter van het voorloopig comité, opgericht tijdens de Ha- mitweek, geopend Spr. heette allen hartelijk welkom en bracht daarna dank aan allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van de versieringen van etalages en van de Gen, Cronjéstraat en zeide, dat dit alles was gedaan op initiatief van den heer Prijs, die een winkelweek wilde organiseeren. Spr. behandelde in den breede de critiek, welke uitgeoefend was op de zinspreuken welke op de over de Gen. Cronjéstraat ge spannen doeken geschilderd waren. Er werd volgens hem een verkeerde meening aan vastgeknoopt. Spr. dankte ook zijn mede-commissieleden voor hun medewer king in de voorbereidingen gegeven. Hierna bracht de penningmeester, de heer B. Prijs, rekening en verantwoording uit.. Het bleek, dat de ontvangsten bedroe gen een som van 235.50. De onkosten waren 205.30, dus een batig saldo van 30.20. Dit verslag werd goedgekeurd. Na de patize werd officieel overgegaan tot de oprichting van een Schotensche win- kcliers-vereeniging. Door den comité-voor zitter werden verschillende punten behan deld, betreffende doel en werkwijze der vereeniging. De heer Prijs stelde een con tributie van 5.per jaar voor. De heer Klein stelde voor de grens te wijzigen en die te stellen vanaf de Gen. Jcubertstraat en niet vanaf de Paul Kru- gerstraat. De voorzitter voelde veel voor beide voorstellen, doch verwierp later het laat- ste. Met algemeene stemmen werd het comité tot voorloopig bestuur gekozen en bestaat uit de heeren A. Kat, Th. de Pater, W. Bakker, B. Prijs, J. Bakker, W. v. Lingen en H. van Rigteren. Van de rondvraag werd door enkele le den gebruik gemaakt, waarna ongeveer 11 uur sluiting volgde. Aan een correspondentie uit Batavia aan de „Maasbode" ontleenen wij de volgende bijzonderheden over de Bisschopswijding van den oud-Haarlemmer, Mgr. A. J. van Velsen, op 13 Mei j.l. „De kathedraal feestelijk versierd in het dwarschip de wapenschilden der aanwezige bisschoppen,overal slingers van groen en manden met bloemen. In de kerk rechts voor aan de geheele hooge ambtenaarswereld met den Raad van Indië au grand complet achter den vertegenwoordiger van den Gouverneur- Generaal en links de besturen der verschil lende Katholieke vereenigingen, van Ceu- tralen Raad en van Indische Katholieke Par tij, van onderwijzers- en onder-officieren- vereenigingen en van nog talrijke andere corporaties meer. Daarachter, tot in de hoe ken de geloovigen en belangstellenden. Klokslag 7 schreed de stoet naar binnen. Mgr. van Velsen in het paars, Mgr. Bos, die de wijding zou verrichten, in het bruin zijner orde, beiden in langen kapmantel door een page gedragen. Achter hen de beide assistee- rende bisschoppen, de prefecten, dc provica ris, de ceremoniarius en af de anderen, die bij de plechtigheid tegenwoordig zouden zijn. Voor zoover noodig, werd aan ieder der aanwezigen het kleine handige, bij H. Des- sain te Mechelen, gedrukte boekje: „Gebeden en Plechtigheden bij dc Wijding van een Bis schop" ter hand gesteld, alsook een speciaal voor de gelegenheid gedrukt program, zoodat een ieder, ook de talrijke, met-Katholieken, in staat was de plechtigheden te volgen. Van het begin het stellen der vragen aan den wijdeling, af tot aan het einde, den zegenenden rondgang door de geheele kerk, toe, werd de roerende plechtigheid dan ook met ademiooze stilte gevolgd. Te ongeveer tien uur was de geheele plech tigheid afgeloopen en verspreidde zich de menigte, diep onder den indruk der plechtig heden, waarvan zij getuige was geweest. Was des morgeus de kerk vol geweest, zoo mogelijk was het op de receptie nog voller. Tout Bavia was er aanwezig, een ieder, die hier ipts te beteekenen heeft, hetzij Ka tholiek, hetzij niet-Katholiek, had zich op gemaakt om den nieuwen bisschop zijn hulde te betuigen. Hier kon men met een bisschop praten over Groot en Klein Kei, daar vertelde een ander met gerechten trots over de 68.000 Katholie ken der Kleine Soenda-eilanden missie. Hier vertelde een pastoor over den geest der Ja- vaansche Katholieken. Anderen weer spraken over hun Chineesche Christenen. In het kort, er was een verzameling kenners van de ver schillende volkeren van den archipel bijeen, als niet licht zoo spoedig weer bijeen zal komen. Eens te meer is duidelijk gebleken, dat wij Katholieken niet langer zijn 't kleine groepje, waaraan men schouderophalend vootbij kan gaan, doch dat, al zijn onze tekortkomingen nog zoo groot uw Indische medewerkei wees daar onlangs nog op men in ons gaat onderkennen den ernstigen wil om dien achterstand in te halen, men ons gaat er kennen als groep, die volwaardig medetelt ook in Nederlandsch-Indische samenleving. De zeer geanimeerde receptie van onzen nieuwen bisschop, Mgr. van Velsen, heeft dit wel overduidelijk bewezen. RK Sportdagen. De voetbalvereniging „Vinkeveen" besloot ter gelegenheid van haar 3-jarig bestaan seriewedstrijden te houden. Haar programma dat er keurig uit ziet is als volgt samengesteld: De mededingende vereenigingen m de Eereafdeeling zijn: Amsterdam 1, U. F. C. I, Utrecht, O. K. V. I Utrecht, en Utrechte naren I. Die in afdeeling 2 zijn: H. M. S. comb. Zuilen De Meer 3 Amsterdam, U. F. C. 2 Utrecht, R. O. D. A. 1 Bovenkerk, Vinke veen 1, Spartaan 1, Kudelstaart, Kolpings- glorie 1 Amsterdam, en N A. D. A. 1 Nes a. d. Amstel. Die in afdeeling 3 zijn: Spartaan II, O. K. V. 2, N. E. A. 2, Ouderkerk, A. B. C. 2, Abcoude, D. V. O, 1, Wilnis, Vinkeveen 2, R. O. D. A. 2 en De Meer 4. 15 Juni. Eerewedstrijd De Meer 1, Am sterdam, tegen Amsterdam 1. Aanvang I uur nieuwe tijd; 2,30 uur: openingswedstrijd tusschen N. E. A. 1, Ouderkerk, en Utrech tenaren 1; 5.30 uur: N. E. A. 2A. B. C. 2. 22 Juni, 130 uur: O. K. V. 1Utrechte naren 1; 3 uur U F. C. 2R. O. D A. 1; 5.30 uur: Vinkeveen 1Spartaan 1. 29 Juni, 1 uur: Vinkeveen 2D V. O. 1; 2.30 uur: Kolpingsglorie 1N. A. D. A. I; 3.45 uur: Amsterdam 1U. F. C. 1; 5.30 uur: H. M. S. comb.De Meer 3. 6 Juli, 1.30 uur: Spartaan 2O. K. V. 2; 3 uur verliezer Averliezer B eereafd.; 5.30 uur; R. O. D. A. 2—De Meer 4. 13 Juli, 1.30 uur: Demifinale afd. 3; 3 uur: Demifinale afd. 2; 5.30 uur: Demifinale afd. 3. 20 Juli, 1.30 uur: Demifinale afd. 2; 3 uur: Finale afd. 3; 5.30 uur: Finale afd. 2. 27 Juli, 2.30 uur: Finale Eereafdeeling; 5.30 uur: sluitingswedstrijd tusschen R. K. A. V. I Amsterdam en Vooruit 1, Utrecht. Ook ligt het in de bedoeling van het Be stuur om op Zondag 3 Augustus een Athle- tiekdag te organiseeren bestaande in hard- loopen, ver-springen, snelwandelen, touw trekken enz. Van iedere mededingende vereeniging in de seriewedstrijden mogen 4 leden naar deze wedstrijden afgevaardigd worden. Nog zij gemeld, dat de seriewedstrijden zullen worden opgeluisterd met muziek van „Klein Unitas". Bekroning. De heer H. Gijzen, alhier, di recteur van het fanfarekorps „Advendo" te Kamerik, behaalde met zijn korps op het concours te Soesterberg een eersten prijs. Door hem werd een directeursprijs behaald voor het hoogste aantal behaalde punten in de afdeeling „Fanfares". De heer Gijzen is ook directeur van het fanfarekorps V. I. O. S., Mijdrecht, en „Concordia" alhier. Begrafenis. Dinsdagmorgen had de plech tige begrafenis plaats van mej. C. v. Zwic- ten, in leven onderwijzeres aan de R.K. Meisjesschool bij de eerw. zusters, die op 24-jarigen leeftijd is overleden. Na de IJ. Mis van Requiem begaf de stoet zich naar het kerkhof. Alle schoolmeisjes met het onderwijzend personeel waren bij dc droeve plechtigheid aanwezig. De kist was gedekt met bloemstukken en kransen. Met haar is heengegaan een ijvervolle en goedhartige leerkracht. Zij ruste in vrede. Een muziektent. Naar we vernemen heeft de R.K. Muziekvereeniging Unitas een mu ziektent aangekocht. Naar een geschikte ge legenheid om de tent te plaatsen wordt omgezien. VINKEVEEN. Groent enveilingsbericht van 11 Juni. Spinazie 16 cent per kg., krop sla 1030 cent per 10 stuks; bloemkool le soort 1527 ct., 2e soort 1117 et. per stuk, peulen 3140 cent per kg., doppers 3538 ct. per kg., wortelen 1020 ct. per bos; postelein 15:27 ct. per kg., komkom mers le soort 15—25 ct., 2e soort 1014 ct. per stuk, rhabarber 4 cent per bos, spitskool 6—14 ct, per stuk, aardbeien per pond 49—55 ct., idem per doosje 1415 ct., sjalotten 35 ct. per bos. Burgerlijke Stand. Geboren: Adrianus Theodorus, z. van J. G. v. d. Bosch en C. Hogerwerf Wilhelmus Johannes, z van W. J. Bakker en A. M. J. Bergonje. Overleden; L. v. Es, 70 jaar, echlgen. van L. Albers. C. A van Zwieten 23 jaar. Levenloos aangegeven een kind van A. de Wit en W. Rosseweij. Ondertrouwd: A. Plomp 27 jaar en J. Treur 28 jaar. D. Huisman 26 jaar en C. Treur 24 jaar. J. Driehuizen 39 jaar en S. v, d. Vliet 34 jaar. Goed afgeloopen. len Pinksterdag Itwam uit de richting Uithoorn een motor met zij span aansnorren, doch daar de bestuurder de bocht bij Liefkenshoek niet bemerkte, reed hij recht door, den kant in, en zoo kwaï het heele zakje in de bermsloot te recht Gelukkig waren er geen persoonlijke ongelukken. Na zich bij S. van droge kleeren voorzien te hebben, kon hij zijn weg weer vervolgen. Voetbal. 2en Pinksterdag speelde M.V.V. 1,1 van alhier in Bovenkerk tegen Kudelstaart en wor. M. V. V. II met 20. Uitslag van de op 2en Pinksterdag gehou den roeiwedstrijd voor paren als volgt: 1c prijs C. Verlaan en Mej. Verlaan; 2e pr. Cor v. d. Meer en mej. J. v. Leeuwen; 3e pr. Kees v. d. Meer en mej. Duikerslcot; 4e pr. van Ingen en mej. Weldam. Seriewedstrijden. Ondanks hel minder fraaie weder zijn de seriewedstrijden der eerste afdeeling uitnemend geslaagd en was ook de publieke belangstelling groot, terwijl de Marine-kapel er dc stemming in hield. Om 1 uur bonden A. F. C. (Amsterdam) en B. M. T. (den Haag) den strijd aan. Hoe wel A. F. C. technisch niet voor B. M. 1 onder deed, wisten de Hagenaars door meer doorzetten een 41 overwinning te behalen. Daarna kwamen in het veld Hercules (Utrecht) en Aiphen, Het volledige Alphen- team was goed op dreef en wist zich met een 40 overwinning in de finale te plaat sen. De verliezers-wedstrijd A. F. C.—Hercules eindigde na verlenging in een kleine over winning (10) voor Hercules, die daarmede den derden prijs won. De' finale AlphenB. M. T. was zeer spannend. Beide partijen wogen goed tegen elkaar op en zelfs toen Alphen reeds met 20 voor stond, was een uitslag nog niet te raden. De Hagenaars moesten zich echter met één doelpuntje tevreden stellen, zoodal Alphen den eersten prijs (zilveren beker) verwierf en B. M. T. den tweeden. De leiding der wedstrijden door de heeren Hakkert, Förster en Gersie (den Haag) was uitstekend. De voorzitter van „Alphen" reikten na afloop vanaf de tribune de prijzen uit. Serenade. Aan het 50-jarige echtpaar J. Hoogerwerf en Theodora Verhagen wordt Dinsdagavond een serenade gebracht door de Harmonie Vereeniging „Leo XIII". Diefstal. De verlofhouder Rijsmus kwam tot de onaangename ontdekking, dat hij des nachts bezoekers had gehad niet om te verteren, die zich allerlei dingen toe wil den eigenen om daarna zonder betalen te verdwijnen. Een voorraad sigaren en siga retten was meegenomen, benevens een mar meren blokstel. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft langs een ladder over den zolder. Voor afwisseling heeft men ook nog een glaasje bier gedronken. De politie doet onderzoek. R. K. Volksbond. Vrijdagavond zal de afd. Bovenkerk van den R. K. Volksbond Barometerstand 9 uur v.m.: 752. OPGAVE VAN: Stilstand. 12 JUNI EERSTE KOERS BERLIJN p, billioen) PARIJS BRUSStL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRIST1AN1A BAZEL NEW-YORK ROME 0.63 14.33 12.35 0.38 11.531 70.85 45.- 36.- 47.10 2.671/0 11.70 LATERE KOERS haar jaarvergadering houden in het Patro naatsgebouw. Behalve verslag secretaris, penningmees ter cn Bibliothecaris, bevat de agenda be stuursverkiezing in de vacaturen Rooyakker en Tersteege wegens vertrek naar elders. Candidaai zijn gesteld door het bestuur de heeren IJ. J. Kloosterman en J. van Damme. terwijl nog gelegenheid bestaat, andere can- didaten in ie dienen. Ook de heeren C. Zaal, M. Houtkamp en S. van den Hoek treden af, doch zijn herkiesbaar. Voorts komt het Eucharistisch Congres ter sprake. DE VECHTPARTIJEN TE ZWARTEMEER, KLAZIENAVEEN EN WEERDINGE. Nadere bijzonderheden. Aangaande de vechtpartijen, die te Zwar- temcer, Klazienaveen en Weerdinge (Dren te) hebben plaats gehad, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden melden Het was de beide Pinksterdagen in tal van café's zeer druk en rumoerig, zoodat de politie nogal vaak moest optreden. Daar ech ter op vele plaatsen van de gemeente in de café's, muziek en dansprogramma's werden afgewerkt, kon de politie den geheelen dag niet overal vertegenwoordigd zijn, waardoor de rumoerige elementen soms vrij spel had den. Vermoed wordt, dat de vechtersbazen gesmokkelden Duitschen alcohol hebben ge dronken, welke van een dusdanige „fijne" kwaliteit geweest is, dat de gebruikers ervan in ware woestelingen zijn ontaard. Uit de latere berichten blijkt, dat gelukkig nog geen dooden zijn te betreuren, hoewel twee personen er al heel ernstig aan toe zijn. Eén van hen, een zekere Gerrit Louwes, is Zondagavond door zijn oom Jan Voorn vreeselijk mishandeld. Oom en neef zijn beiden gehuwd. Ze wonen bij elkaar in. Na eerst eens flink gedronken te hebben, waren de bloedverwanten elkaar met messen te lijf gegaan. De toestand van L. baart zorg. Van den moordaanslag op Hannes de Veen zijn de daders nog niet opgespoord. De Veen verklaarde, dat hij op den open baren weg door een aantal beschonken per sonen is aangevallen, welke hem op een vreeselijke manier toetakelden. Wie de daders waren weet hij niet, omdat hij zelf ook in ernstige mate beschonken was 1 Zijn ver klaringen zijn dan ook, vooral wat de de tails betreft, niet altijd waarschijnlijk. Nadat de troep woestelingen het beschon ken slachtoffer eenige messteken in den hals en het aangezicht hadden toegebracht, heb ben zij hem aldus zegt Veen met ko kend water overgoten. Ook zijn toestand is zorgwekkend. In Klazienaveen zou een motorwedstrijd plaats hebben, welke evenwel wegen! gebrek aan voldoende deelname, niet doorging. Toen de hotelhouder Wierunga daarvoor iets anders in de plaats wilde stellen, kreeg hij daarvoor geen vergunning. De toeschou wers, die al een beetje boven hun bier wa ren, wilden toch waar voor hun geld hebben en begonnen een beetje herrie te schoppen. Toen de politie zich met het geval be moeide en het café wilde ontruimen, stak Pieter Ebelties den marechaussee v. d. Pijl in de borst en den rijksveldwachter Helm- holt in de handen. De wonden zijn niet levens gevaarlijk, doch de laatste zal van de steek blijvend letsel ondervinden. In Weerdinge werd zooals gemeld de caféhouder Stulen in de borst gestoken. Men hoopt hem in het leven te houden. De dader is Hendrik Gringhuis, die door den caféhouder uit de zaal zou worden ver wijderd. Nog vele andere personen zijn door de politie en geneesheeren verbonden. De politie zet haar onderzoek voort. Sinds de oorlogsjaren, toen de veenarbei ders veel geld verdienden en zich meermalen aan drank te buiten gingen, hebben zich dergelijke afschuwelijke tooneelen in de veenplaatsen niet afgespeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1