Toevallige episode? Wisselkoersen en koersen vn) Bankpapier. 1 Vrijdag 13 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15762 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad UIT DEN OMTREK. VBRKOOPINGEN, VEILINGEN. LEIDEN. NOORDWIJK. NOQRDWIJKERHOUT. WARMOND. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER. ZANDVOORT. AALSMEER. HILLEGOM LISSE. SPAARNDAM. YJMUIDEN. BEVERWIJK. 1 J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikantéd Koningstraat 10 Haarlem. VELSEN. BLOEMENDAAL. NIEUWER-AMSTEL. LEIMUIDEN. TER AAR. ALPHEN AAN DEN RIJN. 11 i De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: per week f 0-a Fer kwartaal f 3-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3-58 Bureaux: Nassaulaan 49. Telefoonnummers: 1426( 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARIEMSCHE rfjj den dood van den laatsten groote uit den vermaarden driebond Schaepman-Kuy- per-Lohman rijst als van zelf de vraag: heeft Lohman de coalitie of de coalitie Lohman overleefd? Wij schromen niet de vraag in dezen scherpen vorm te stellen, want wanneer het waar zou zijn zooals een der liberale bladen in zijn lijkrede op Lohman durft hopen dat het samengaan der christelijke partijen in Nederland slechts een toevallige politieke combinatie is ge. weest ter wille van den nu grootendeels uitgevochten schoolstrijd, dan ware de christelijke coalitie vóór Lohman reeds dood en begraven geweest. Maar hetzelfde libe rale blad voelde toch ook nog even twijfel opkomen aan de mogelijkheid, of misschien Lohman's groote voorganger Groen van Prinsterer gelijk had, toen deze in 1849 in de Tweede Kamer onder het eerste ministerie- Thorbecke de scherpe tegenstelling tus- schen de toepassing van het geloof en de rede zonder meer, op de beginselen van staatsbeleid opzette, welke tegenstelling de groote Kuyper later met zooveel succes tot de basis van de anti-thesepolitiek nam. Is het wonder, dat men van liberale zijde na den dood van den laatsten medestich ter der coalitie nu maar liefst een punt wil zetten achter den politieken beginselstrijd van de laatste halve eeuw om die te be schouwen als een gelegenheidskamp voor de vrije school? De laatste groote kam pioen uit dat tijdperk, Lohman, is ter ziele; maar met hem zij het dan ook met die zoo genaamde christelijke politiek gedaan! „De groote namen, waarvan de zijne (Lohman) er één was, zinken weg in een tijdsgewricht, dat zich steeds meer als een phase van overgang en nieuwe oriënteering voordoet," schrijft de Nieuwe Rott. Ct. De toekomst nè zal moeten beslissen schrijft het liberale orgaan of die groote man nen der christelijke politiek met hun anti these al of niet een hersenschim hebben nagejaagd, „al zou menigeen thans reeds de teekenen kunnen meenen te bespeuren omtrent de richting, waarin die beslissing zal uitvallen. Zou werkelijk overeenkomstig liberale overtuiging de kerkelijke politiek en haar machtsaanwas niet meer dan een min of meer toevallige episode zijn, die ons staatsrecht in zijn groote lijnen ook verder onberoerd zal laten, dan moet daarvan me de den invloed ondergaan het oordeel over den rang, die aan staatslieden als Lohman er een was, toekomt. Aldus het groote liberale orgaan. Voelt men den trap, dien de groote doode hier zij het met den punt van een fijnen lak schoen nakrijgt? Lohman een staatsman? een groote politieke figuur? Wij weten het eigenlijk niet! Wanneer waar mocht zijn, wat wij, liberalen in ons onder-bewitst- zijn nog altijd gelooven, dat er straks een tijd komt van nieuwe liberale zegepraal, een tijd, waarin de tradities van de Thor- becke's en Kappeijne's weer wordt voort gezet, dan zal blijken, dat de christelijke staatkunde een onding is; dat zij alleen kan steunen op de macht van een meer derheid, welke een gemeenschappelijke leus vindt in iets negatiefs, in de afbraak der openbare school. Ons staatsrecht let wel „ons" staatsrecht! zal in zijn groote lij nen onberoerd blijven. De verdere groei zal eerst komen, wanneer de liberale ge dachte weer zegeviert. Die zoogenaamde christelijke politiek heeft dien groei slechts tegen gehouden; zelf was zij tot bevruch ting niet in staat! Nogmaals, zullen de voorstanders van een christelijke staatkunde in Nederland zich dat laten zeggen? Zal met Lohman inder daad een „toevallige episode" in onze ge schiedenis worden afgesloten, of zal blij ken, dat Groen, Kuyper, Schaepman en Lohman in hun strijd tegen het liberalisme, tegen de revolutie en vóór het Evangelie pionierswerk verricht hebben? 't Lijkt bijna ongelooflijk, hoe een der hoofdorganen van het Nederlandsche libe ralisme er van durft gewagen, dat de coa litie niet heel veel meer bereikt heeft dan de gelijkstelling der bijzondere school met de openbare, wanneer men zich even den tijd van vóór den grooten oorlog terug denkt en nog na voelt dreunen de slagen, welke b.v. Kuyper het politieke liberalisme toebracht, zóó hevig, dat menigeen het al dood waande. Toch behoeft die hooghartig heid niet al te zeer te verwonderen. De oorlogs- en de na-oorlogstijd hebben de geestelijke vraagstukken wat meer op den achtergrond en de materieele op den voor grond gedrongen. En zie, als het om de materie gaat, voelt de liberaal zich weder om baas worden. En het heeft er allen schijn van, dat die stoffelijke belangen der natie nog langen tijd de publieke meening zullen beheerschen. Laten wij de zaak nog breeder bekijken en zeggen, zonder vrees voor tegenspraak: wij zitten midden in een tijdperk van sociaal-economische recon structie; de samenleving zoekt voor het productieproces, voor de verdeeling der goederen, voor de verhouding tusschen ka pitaal en arbeid naar nieuwe vormen. En nu moge de hierbij opdoemende vraagstuk ken het stoffelijke tot object hebben, de oplossing zal toch door den menschelijken geest gezocht moeten worden. En de groote meeningsverschillen, welke zich hierbij voordoen, verwekken opnieuw een strijd van beginselen en het zal blijken, ja het blijkt reeds, dat ook hier het geweten, het geloof, het inzicht in de waarde van de stof, van den mensch en de menschelijke arbeidskracht, den eigendom en zoovele andere begrippen een woord, zoo niet het laatste woord meespreekt. De wetgever kan zich hier niet onzijdig houden. Reeds nu roept de een, dat hij zijn sterken arm te hulp biede; een ander, dat hij regelend optreede, een derde, dat hij zijn vingers zal thuis houden. De strijd om een sociaal-eco nomische reconstructie komt, is er reeds. En het is een beginselstrijd. De allernaaste binnenlandsche politiek zal er zeker door worden beheerscht. Is er geen reden voor de christelijke partijen, die de overmacht van het Nederlandsche liberalisme fnuikten, die een overheersching van het socialisme tegenhielden, die den schoolstrijd wonnen, om ook in dien nieuwen kamp samen te gaan? Redenen te over, naar ons dunkt! De moeilijkheden, de meeningsverschillen op het breede grensgebied van het nog onontgonnen terrein zijn groot, wij weten het. En niet alleen tusschen de drie christelijke partijen is wisselend inzicht over de nieuwe problemen te bespeuren, Het verschil van opvatting is bij ieder in eigen gelederen minstens even groot. Er zou dus zelfbe- heersching en zelfverloochening noodig zijn om tot een hechte samenwerking te komen. Maar zijn die deugden in de glorierijke dagen van de coalitie niet gevraagd? Of ontbreekt een gemeenschappelijke leuze? Maar wat schuilt er dan voor specifiek Roomsch of protestantsch in c h r i s t e - lijke solidariteit? Of mangelt het aan leiders, aan voortrekkers? Maar laten wij er dan den hemel om bidden, want het wordt hoog tijd, dat wij komen tot een nieuwen, gezamelijken strijd van alle Evan- geliebelijdcrs tegen het economisch libera lisme, het socialisme en communisme, die met den dag driester den kop opsteken. Bij het graf van Lohman dringt dat gevoel zich als vanzelf op, Is het samengaan der christelijke partijen in Nederland een voorbij gaande episode geweest? Het antwoord op die vraag zullen wij, zal ons christelijk ge slacht moeten geven. De bedoeling van de groote, christelijke staatslieden, die ons voorgingen en wier rij met Lohman's dood is afgesloten, is het zeker niet geweest! Veiling te Bergen, op 11 Juni, onder Di rectie van Holland's Bloembollenhuis. Ge was middelmatig. Belangstelling en kooplust vrij groot. Alles 'ingeploegd. Per bed van 3 R. R.: E. V. T. Artus 5.50, Dw. Galathea 12.id. King Harold 15.id, Bartigon 29.id. Rev. Ewbank 7.id. Maitre Partout 11.id. Bar de la Tonnaye 7.50, Id. Mr. Farnc. Sanders 15.id. Mad. Krelagc 16.id. La Candeur 8. id, Salmon King 9.—-, id, Pride of Haar lem 9.id. Clara Bult 8. Personalia. Te Den Haag slaagde voor het Esperanto-examen, diploma A, de heer A. C. Wesselus, alhier, HET RAADHUIS TE NOORDWIJK. Naar wij vernemen, is door het gemeente bestuur van Noordwijk de volgende publica tie gericht aan particulieren en vereenigin- gen: De steeds voortgaande uitbreiding der gemeente heeft tot gevolg gehad, dat het in 1887 gestichte en toen ruim ingerichte Raad huis thans belangrijk moet worden vergroot. Ook de- zaal, waar de vergaderingen van den Gemeenteraad worden gehouden, vol doet niet meer aan de tegenwoordige eischen. Tengevolge daarvan zal de meubileering en verdere inrichting van deze zaal moeten worden vernieuwd. Daar de Raadzaal behalve voor de ver gaderingen ook moet kunnen dienen voor ontvangst van personen en corporatiën, die de gasten der gemeente zijn, of wier aan wezigheid bij bijzondere gelegenheden kan worden verwacht, terwijl de zaal tevens de Trouwzaal is voor hen, die het huwelijk met zekere plechtigheid wenschen te sluiten, is het de bedoeling van het Gemeentebestuur, die zaal thans voor dat doel in een nieuw kleed te steken. Niet alleen de Raadzaal, doch ook de Burgemeesterskamer zal opnieuw moeten worden ingericht. De Raad heeft voor een en ander een ruim crediet toegestaan, doch daar nage noeg alles moet worden verniewd (sedert 1887 is bijna niets veranderd) zal hel cre diet vrijwel geheel voor het noodzakelijke moeten gebruikt worden. Zoo gaarne had het Gemeentebestuur ge wild, dat de Raadzaal of Burgemeesters kamer ook enkele voorwerpen uit de oude geschiedenis van deze in vele opzichten merkwaardige gemeente zou kunnen bevat ten, doch er is helaas van vorige eeuwen bijna niets bewaard gebleven. Slechts het oud archief is vrij volledig, en zal dan ook in een nieuwe, ruime, geheel brandvrije bewaarplaats worden gehuisvest. Wij doen thans, mei het vertrouwen niet geheel te worden teleurgesteld, een beroep op Noordwijk's Burgerij, om mede te helpen het Huis der Gemeente een waardig middel punt van het gemeentelijk leven te doen zijn, door in de eerste plaats te vragen aan ieder, die platen of voorwerpen uit de geschiedenis van Noordwijk mocht bezitten, deze in bruikleen of eigendom aan de ge meente te willen afstaan, en in de tweede plaats aan hen, die bereid mochten gevon den worden, een meubel of kunstvoorwerp ie schenken. Wij hebben ons de medewerking ver zekerd van een bij uitstek bevoegd des kundige, om ons bij de keuze van meubi leering enz. bij te staan, en het zou onze bedoeling zijn, in overleg met dezen des kundige na te gaan, welke meubelen of kunstvoorwerpen als goed passend bij het geheel zouden kunnen worden aangewend. Wij noodigen daarom allen,, die dit moch ten lezen, particulieren zoowel als vereeni- gingen, uit, indien zij iets willen bijdragen, daarvan voorloopig kennis te willen geven, om daarna in gemeenschappelijk overleg te kunnen treden. Een oorkonde, met de namen der gevers, die de plaats hunner inwoning op deze wijze zouden willen gedenken, zou in het Raad huis worden opgehangen, tenzij vermelding van naam niet mocht worden gewenscht. Autobussen. Door het gemeentebestuur is aan de autobusondernemingen van K. Bolhuis J. G. van 't Wout en Jac. Heemskerk een standplaats toegewezen in de Huis ter Duinstraat, nabij den Achter- weg. Nieuwe namen. Gebleken is, dat de in den volksmond algemeen als Voorweg en Spoelslootweg genoemde wegen ten onrechte zoodanig genoemd worden. De historische naam voor den Spoelsloot weg is Schulpweg en voor den Voorweg Heerenweg. Borden, met deze juistere na men, zullen van gemeentewege geplaatst worden. Encycliekmeeting. A.s- Zondag zal al hier de Gewestelijke Encycliekbetooging van den Kring Leiden worden gehouden. Niet minder dan 14 afdeeljngen van den Ned. R. K. Volksbond zullen met hun Vaandels en banieren (ook van de onderafdeelingen) hieraan deelnemen. Terwijl een 3-tal mu- ziekskorpsen het geheel zullen opluisteren met vroolijke wijsjes.'" Om half drie des na middags wordt het openingslof gehouden in de kerk van den H. Jozef (in het Dorp), waaronder korte toespraak van den Eerw. Geest. Adviseur. Daarna optocht met vaan dels en banieren. Door het dorp langs den Gooweg, Kortenbachstraat, Harde Dad, Dorpsstraat, Schoollaan, Nieuwe Duinstr., Schippersloot, Kerkweg naar het voetbal veld van E. M. S Aldaar zullen als sprekers optreden de Wel Eerw. heer J. G. Jansen Rector te Arasterdam (Centraal Adviseur) en de Wel Ed. heer R. Hulselmans te s-Gra venhage, lid v. h Centraal Bestuur. Ook zullen daar eenige liederen gezongen won den, begeleid door de Muziek van St. Jeanne D'Arc. Het belooft dus een schit terende manifestatie te worden. De deel nemende vereenigingen zijn de volgende: 1 Noord wijkerwoude met Muziekkorps; 2. Leiden met Muziekkorps; 3. Zoeterwoude II;; 4. Zoeterwoude I; 5. Sasenheim; 6. Oegstgeest; 7. Katwijk; 8. Wassenaar; 9. Voorschoten; 10. Lisse; 11. Noordwijk; 12. Voorhout met Muziekkorps; 13. Hoogmade; 14. Warmond. De leden zij er aan herinnerd, dat a,s. Zon dag de vroegmis wordt opgedragen door den Eerw. Geest Adviseur, voor het Geestelijk en Tijdelijk welzijn v. d. leden van den R. K. Volksbond. Ook in de Parochie van St. Victor ral zulks geschieden, waaronder Algemecne H. Communie. Hef Bestuur dat moeite nog zor gen heeft gespaard om alles zoo goed mo gelijk te doen slagen hoopt, dat alle leden hieraan zullen deelnemen, getooid met insigne. En ook als één man zullen mee trekken in den optocht, opdat het een schitterende manifestatie mag worden. De R. K. Spaarkas „Onderlinge Steun." Door het Bestuur van deze vereeniging is in de afgeloopen week een wagon, 20 ton, an- thraciet onder de leden verdeeld, welke voor den thans geldenden prijs was inge kocht. Dit was een belangrijk voordeel voor de afnemers. Men verzoekt ons te melden, dat, wanneer nog meerdere van deze goed- koope aanbieding gebruik willen maken zij zich hiervoor aan kunnen melden bij hel Bestuur. Openbare Verkooping. Bij de alhier tert overstaan van den te Noordwijk gevcstig- den Notaris J. Wagemaker, in het café het Wapen van Noordwijkerhout gehouden openbare Verkooping werden de diverse perceelen verkocht als volgt: Perc. I, II, IV en V, zijnde een Heerenhuis met 1 perc. Bouwterrein en 2 Perc. tuingrond, alles te samen groot 30 A. 57 cA.. gelegen aan den Kerkweg alhier. Nu verschillende verhoo gingen in combinatie voor 87.80, kooper de heer J. Pennings alhier, Perc. Ill, een stuk tuingrond, groot 3 A. 78 c.A., gelegen als voren voor 265, kooper de heer A. J. Pennings alhier Het grasgewas van een stuk weiland, gelegen in Noordzijderpolder, bracht met de naweide 78 op, kooper hiervan werd J. Duivenvoorden, alhier. Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den burgemeester vergaderde Woens dagavond de gemeenteraad. Afwezig de heer Heemskerk. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten de jaarwedde van den gemeente-ontvanger op 1100 hebben bepaald. Van het bestuur van de School met den Bijbel is een aanvraag ingekomen om sub sidie voor aanstelling van een kweekeling, daar de 5e en 6e klasse van liet schoolhoofd 50 leerlingen bedraagt. Het voorstel van B. en W, is hiervoor per maand 25 te vo- teeren. In geheime zitting zullen hierover nadere mededeelingen worden gedaan. Door de afd. Warmond van de vereeniging tot vakonderwijs aan meisjes voor Leiden en omstreken wordt subsidie gevraagd van 30 pCt. 166.30) voor dat onderwijs, waar van het Rijk 70 pet. vergoedt. B. en W. weten van het bestaan dier af- deeling niets meer af, dan dat de heer Bree- dijk (secretaris) hierover heeft gesproken, doch verwacht wordt, dat van die vak school wel nader bericht en inlichtingen zullen komen. Aan het ministerie van On derwijs zullen eerst nadere inlichtingen ge vraagd worden. Van den heer Rutgers is een voorkeur- aanbod ingekomen bij de gemeente, voor den aankoop van eenige perceelen (wonin gen) aan de Dorpstraat, waarover de raad eveneens in geheime zitting de behandeling za! voortzetten. Over een adres van den heer Gescher, dat bezwaren inhield tegen de lossing van mest- schepen tegenover zijn buiten, werd ruim en breed gesproken, waarna men tot het besluit kwam, de verordening, deze zaak regelende, aan een herziening te onder werpen, waardoor het lossen, zoo zulks hin derlijk kon genoemd worden, door B. en W. verboden kan worden, waarvoor een com missie voor de strafverordeningen in het leven werd geroepen, welke deze zaak onder de oogen zal zien De commissie zal samengesteld zijn uit de heeren Molhuizen, Van Stijn en Heijl- Door B. en W, wordt voorgesteld, naar aanleiding van een verzoek, daartoe ge daan, om des Zaterdagsavonds het sluitings uur te bepalen op 12 uur en gedurende de zomermaanden tot 15 September. Na eenige bespreking wordt aldus besloten. Het rapport in zake de reclame van G. W. Koppers tegen den aanslag vergunnings recht zal later overgelegd worden. Aange boden wordt het Gemeenteverslag en dat van de Volkshuisvesting. Besloten wordt, electrische verlichting aan te brengen in raadhuis en scholen. Nog werd medege deeld, dat de gemeentebagger aan den heer Overes is verpacht en de subsidie-aanvraag van den autobus-ondernemer is ingetrokken. Hierna ging de raad geruimen tijd in ge heime zitting. In. openbare zitting werd medegedeeld, dat niet ingegaan zou worden op het aan- Stijn Hendrikus Leonardus, zoon van A. bod van den heer Rutgers en dat wat be- l>lfen <fn van P. M. van Hage -- Johanna treft de aanvrage voor een kweekeling op PflrTone"a' ,d,ochter„ vaf ,,M' en van J' de School met den Bijbel hierover nog eens M< Lanéeveld - Hendnkus Antomus, zoon j i t 1®. van n. J. oalman en van (j. Landaard. nader zal gesproken worden met het b«-Everdina Dorothea( dochter van J. C. Ruig- stuur dier school. 1 rok en van C. P. van Rooyen. De rondvraag deed den heer Van Stijn personalia. Te Den Haag «Jaagde v00r ter sprake brengen het bezwaar, dat naar W[ Esperanto-examen, diploma A, de heer voren gebracht wordt, dat m werkelijkheid c j minder kinderen de school bezoeken dan ambtshalve in de registers voorkomen, als gevolg van den uitleg, die gegeven werd aan de Schoolwet voordat een besliste uit spraak was gekomen. Dit gaf op de R.-K. School een beduidend mindere ontvangst aan Schoolgelden. De voorzitter meende, dat dit niet zoo Vechtpartij. Wij komen, nog even terug op de vermelde vechtpartij in 't no. van 7 dezer. Het blijkt nu, dat Jac. W„ J, v. d. P. Sr. geslagen heeft, zonder dat deze daar toe eenige aanleiding gegeven had. J, v, d. j j P. Jr. heeft het toen voor zijn vader op- erg kon zijn doch den secretaris werd op- genomeni doch niet een kruikje, noch gedragen dit dan maar eens nader te onder- met eenig ander voorwerp geslagen, doch zoeken, waarna de vergadering werd ge sloten, Landbouw. Uit een opgaaf betreffende de uitgestrektheid bezet met onderscheiden landbouwgewassen in 1924 van deze gemeen te blijkt het volgende Granen Wintertarwe 1800 H.A., zomer- tarwe 450 H.A., rogge 150 H.A., wintergerst met de bloote hand. Politie-personeel. Tot tijdelijk agent van politie alhier is benoemd de heer R. Heidema te Arnhem. Een goede oplossing. Toen Woensdag avond de heer M. op het Stationsplein met de fiets reed, duwde iemand, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, tegen het stuur, zoodat hij tegen het trottoir aan 150 H.A., zomergerst 200 H.A., haver 1800; reed. Het voorwiel werd geheel ingedrukt. H.A., totaal granen 4550 H.A. PeulvruchtenVeldboonen 300 H.A., erwten 2300 H.A., bruine en witte boonen 50 H.A., totaal peulvruchten 2650 H.A. De heer M., die in de eene hand nog zijn rijwiel vasthield, wilde den ander met de nog vrije hand een duw geven, maar werd toen van achteren aangepakt. Toen hij zich I omkeerde, vroeg de persoon, die hem had Handelsgewassen Koolzaad 150 H.A.,vastgepakt doodleuk, of hij die fiets naar bruin mosterdzaad 10 H.A., geel mosterd zaad 150 H.A., karwijzaad 1500 H.A., blauwmaa-nzaad 250 H.A., vlas 200 H.A., kanariezaad 50 H.A., andere handelsgewas sen 250 H.A. Land- en tuinbouwzaden Suikerbieten zaad 5 H.A., knolzaad 50 H.A., ajuin- of uienzaad 1 H.A., graszaad 4 H.A.. spinazie- zaad 450 H.A., andere land- en tuinbouw zaden 50 H.A., radijszaad 100 H.A., totaal land- en tuinbouwzaden 660 H.A. Knol-, wortel- en bolgewassen. Consumptie aardappelen 350 H.A., suikerbieten 3262 H.A. mangelwortels en voederbieten 300 H.A., koolrapen en knollen 10 H.A., gele wortelen of paardenpeen 3 H.A., andere knol- en wortelgewassen 150 H.A., uien 5 H.A., totaal knol-, wortel- en bolgewassen 4080 H.A. Groenvoedergewassen Roode of hoofd zakelijk roode klaver 750 H.A., witte of hoofdzakelijk witte klaver 10 H.A., mengkla- ver (roode en witte dooreen) 100 H.A., lucerne 75 H.A., kunstweiden 100 H.A., wikken 25 H.A., groene mais 10 H.A., totaal groenvoedergewassen 1070 H.A. Nieuwe uitgave. De heer J. Spijkstra, drukker te Hoofddorp, heeft weer een nieu we dienstregeling uitgegeven van de treinen en autobussen in Haarlemmermeer en om geving. Het boekje is thans veel uitgebreider dan verleden jaar en bevat, behalve vele advertenties, o.m. de namen van het bestuur dezer gemeente, een plattegrond van Haar lemmermeer, afstandstabel van Nederland, loop der trams in Amsterdam, tarief van het zegel, diensturen postkantoor, vrachtdien sten enz. Deze dienstregeling, welke in het vervolg twee maal per jaar zal verschijnen, is keurig afgewerkt en zal door vele inwoners nuttig kunnen worden gebruikt en geraadpleegd. Het boekje is gratis door den heer Spijk stra verspreid. Burgerlijke Stand. Van 612 Juni. Geboren Jan Christiaan, Z. v. J. M. Vel- ders en A. Lanser Catharina, d. v. A. de Klerk en K. DikThomas, z. v. W. C. Eikelenboom en H. Ellen Catharina Corne lia, d. v. S. Veldt en J. M. Bakker Johanna Clasina, d. v. H. Doesburg en A. Hoogland Nicolaas Johannes, z. v. N. v. d. Tol en E. J. v. Aalst Johanna Maria, d. v. N. A. de Heij en G. Scheunhage Joost Dingenis, z. v. M. Bouterse en S. Stokman levenlooze d. v. A. van 't Voorst en G. van Rijn. Ondertrouwd Pieter Mulder, 25 j. en Maria Maaike Tos, 22 j. Arie van Damme 26 j. en IJnskje Mulder, 22 j. Sfephanus Reinier Lemmers, 28 j. en Elisabeth van Beek, 28 j. Hendricus Marinus van Buijten, 26 j. en Teuna Anna van Rijswijk, 26 j. Johannes Hagen, 27 j. en Neeltje Maria van der Spek, 23 j. Jan Vonhof, 37 j. en Johanna van den Brande, 23 j. GetrouwdJohannes Alidus van der Boon, 25 j. en Jenneke Geertrui Dompeling, 23 j. Adrianus Schalk, 22 j. en Jacomina Anna Nederveld, 21 j.Marinus van den Boogaard, 23 j. en Matje Kost, 19 j.Maar ten Witte, 24 j. en Pieternalla Roubos, 19 j. Huig Muilwijk, 24 j. en Angenieta Noordijk, 24 j. Pieter Cornelis Griekspoor, 23 j. en Susanna Johanna Schreuders, 22 j. Karei Schoorl, 29 j. en Cornelia Johanna Meiman 22 j. Matthijs van Gaaien, 22 j. en Anna Henrietta Verbeek, 22 j.; Simon Wigboldus, 30 j. en Neeltje van der Fang, 28 j. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden een ring met sleutels, een dameshandschoen, een kinderportemonnaie, een witte zakdoek, een wit schort, een zil veren horloge met ketting komen aanloopen een dobberman-pincher. Verloren een tasch met inhoud, een gum mi cape en twee guldens. Personalia. Te Den Haag slaagden voor het Êsperanto-ex3mendiploma A, dc hee ren: G. Hofman Wzn.: J. Hofman Wzn., W- Jore, D. Keessen, G. Spaargaren, Jac.zn., J. Spaargaren Alb.zn., W. Spaargaren Jzn. en M. Verbeek, allen alhier. Brandje. Bij den heer Vlotman ontstond door de onvoorzichtigheid van de dienst- bode begin van brand. Het meisje wilde het fornuis aansteken met een beetje petroleum, doch morste er wat naast, hetgeen direct in brand vloog. De kleeren van de dienst bode zijn verbrand. Het brandje werd oogen- blikkelijk gebluscht. Vrachtauto weggezakt. Door het leg gen van de waterleiding-buizen op de wee- resteinstraat is de bestrating daar zeer slecht geworden. Een vrachtauto is er al reeds doorgezakt, en het koste heel wat moeite, om uit deze lastige positie te geraken. De auto werd stevig ondersteund. Anders ware zij zeker omgevallen. AtJverfentiën 35 cents per r«i(A Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tek«f als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le Pagina's 75 ci: per regel. Vraag- en aanbod-adver. tentiën 14 regels 60 ct. per plaats sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. 1 Burgert. Stand, Geboren: Willem, zoon van W. P. de Jonge en van P. Sci%ele Cornelis Adrianus, zoon van C. de Vries en van A. Aangeenbryg Cornelis Nico laas, zoon van M. Romijn en van M. J. van huis brengen mocht. Dit verwekte gelach en bracht de gemoederen zóó tot kalmte, dat dc beschonkene kalmpjes naar den trein werd gebracht en de heer M. stil zijn fiets liet maken. Gunstige bedrijfsresultaten. Het water- lijdingbedrijf heeft over 1923 eene winst ge maakt van 4902.36. Het gasbedrijf een winst van 17866.51)4. Deze bedragen zul len geheel gereserveerd worden. Kunstkring. In verband met de behaal de successen op het muziekconcours te Alkmaar, houdt' „Kunstkring" a. s. Zater dagavond om 8 uur een muzikale wandeling door het dorp, terwijl na afloop daarvan een gezellig samenzijn is in het café van den heer Honderdors. Paardenkeuring. Op Dinsdag 17 Juni a.s. zal cr op den veldweg, nabij de boerde, rij van Barend Biesheuvel, een stamboek en premie-keuring worden gehouden. Luxe- en Ziekenauto. Door de firma Balm en Zoon, alhier is vervaardigd een luxe-auto, die zoodanig is ingericht, dat hij gemakkelijk gebezigd kan worden als zie kenauto. Het is een prachtwagen, merk Chevrolet en is aangekocht door den heer P. Kroon, stalhouder te Halfweg. Jubilé. Heden viert de heer M. C. Vis ser, Loodsschipper le klasse ter standplaats IJmuiden, zijn veertigjarig jubileum in,Rijks dienst. Goed afgeloopen. Woensdagmiddag kwam de groote autobus van den heer Hogeland bijna in botsing met de vracht auto van den heer N., uit Alkmaar, die de Van der Pollstraat bij het Willcmsplein kwam uitrijden. De bestuurder van de auto bus wist echter zoo te zwenken, dat een botsing tusschen de auto's voorkomen werd. De autobus botste echter tegen «en wagen met planten van D. uit Haarlem, waardoor eenige planten beschadigd werden, welke schade echter door den heer H. werd ver goed. De stand van het gewas. Men schrijft ons: Onze tuinders leven nog steeds in hoop en vrees en waarom? De teelt staat er gunstig voor, alles staat in goede doen. Aardbeien zijn best en goed met vrucht bc. laden, maar de tegenwoordige weersgesteld heid, mag wel spoedig veranderen, om een goeden oogst te krijgen. Deze week heeft het zelfs nog hard gevroren en is al menig aardbeitje geplukt. Wel niet over het al- i gemeen, maar toch bij velen is de schade groot. Nu is wat regen en warmer weer noodig, om de vrucht op normale grootte te brengen. Wat dan verder noodig is? Wel; de uitvoer naar het buitenland en daardoor een goede prijs, waardoor de tuinder een goed jaar kan maken. Andere gewassen, als erwten enz., hebben niet van de vorst geleden, maar verlangen nu ook warmte. De aardappelen zijn er minder goed afgekomen en zijn op vele plaatsen totaal afgevroren. Bij goed weer kan hier van nog veel terecht komen. Van de boo nenteelt is nog weinig van te zeggen, al leen dat er door gebrek aan goede zaad- boonen oud zaadgoed is gebruikt en deze niet overal goed zijn opgekomen. Reeds vele malen is bevestigd, dat het buitenland veel vraagt en wordt zelfs beweerd, dat contracten kunnen worden afgesloten. Hier van is echter nog geen bevestiging geko men. Gevraagd wordt er echter, en dit be wijst het vele werk, dat op de opslag plaatsen verricht wordt, om aanstonds de heerlijke vruchten in ontvangst te nemen Exporteurs zijn van hun reis naar Duitsch- land terug en zeggen, te kunnen verzen den, doch over de prijzen is nog" niets be kend. Maar als de vraag groot is lijdt het geen twijfel of dc prijs zal, hoewel mis schien niet zooals men zich dien had ge dacht, toch wel loonend zijn. Zeker is op het oogenblik de vraag naar groenten niet groot, want alhoewel de aanvoer niet over vloedig is, zijn de prijzen maar middel matig. Alleen asperges in goede kwaliteit brengen een goeden prijs op. Verkooping en verpachting. Deze week had alhier de jaarlijksche verkooping plaats van het grasgewas en verpachting van et groen. Was voorgaande jaren de prijs ab normaal hoog, dit jaar was hierin eenige verandering te merken. Hoewel het gewas best is, bracht het toch minder op. Hoe veel echter deze mindere opbrengst is ge weest over beide veilingen, is niet precies na te gaan. Wel is bekend, dat een land. eigenaar op zijn geveilde perceelen onge veer 1800 minder te boeken heeft dan het vorige jaar. Een ander had 10 min der. Dit zijn bedragen, die een ommekeer aantoonen. Het kon ook niet uitblijven. Bij een daling der zuivelproducten, moeten ook de voedingsartikelen dalen, dan vol gen de veeprijzen en zoo gaat het voor de consumenten den goeden kant uit. HET VERMEN1GVULDIGINGSCIJFER. B. en W. stéllen voor. het vermenigvul- digingscijfer voor het belastingjaar 1924 1925 te bepalen op 1. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, aan de gemeente Wijk aan Zee en Duin op te zeggen tegen 1 Januari 19-5, de overeenkomst omtrent de toelating van leerlingen uit die gemeente op de open bare lagere school alhier. B. en W. stellen voor, den termijn van Barometerstand 9 uur v.m.: 75». VoorulC OPGAVE VAN: ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woning Groote Houtweg 22 met 6 maanden te verlengen. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan, de wijziging cn vaststelling opnieuw van de begrooting der Nijverheids avondschool voor Ambachtslieden te Vei seroord voor 1924. De begrooting is thans gesteld o/ 6623,91. B. en W. bieden ter vaststelling aan een lijst van vergoedingen aan bijzondere schoolbesturen voor boventallige leerkrach ten over 1922. De vergoedingen bedragen in totaal 18506,95. VERLAGING VAN DEN GASPRIJS. In overeenstemming met het advies det Commissie voor gas en water, stellen B. en W. voor de prijzen van het gas voor de verbruikers met 2 cent per M3 te ver lagen. Diefstal. Bij de politie is aangifte ge daan dat uit een fietsenrek op het terrein van het Hoogovenbedrijf ten nadeele van den arbeider D. een rijwiel is gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Personalia. Tot onderwijzeres aan een openbare school te Wormerveer is benoemd Mej. D. Rem, alhier. Burgerlijke Stand. BevallenW. L. A, WestrikVeuger, levenl. z. Overleden: K. de Jong, 75 jaar. J. Huij« boom, 73 jaar, wonende te Haarlem. Brandspuit. Door het gemeentebestuur zal aan den Raad worden voorgesteld een hand-brandspuit te voorzien van een Fair- bank-Morris-motor, zoodat dan altijd bij weigering der motOTSpuit een reserve aan wezig is, ook wanneer op 2 plaatsen tegelijk brand uitbreekt zal dit zijn nut kunnen heb ben. Personalia. Tot Burgemeester van Pa- pedrecht is benoemd de heer P. van Rees. oud volontair ter secretarie, alhier. Militie. Ter gemeente-secretarie ligf van 12 tot en met 23 Juni a.s. voor een ieder ter inzage het inschrijvingsregister voor1 de militielichting 1925 alsmede het daaruit opgemaakt alphabetisch register. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendrica Margaretha, d. van A. Kastermans en E. M. Barens. Hermanus Joannes, z. van D. v. Veen en M. C. Preller. Getrouwd: Antonius Johannes van der Kroon en Sophia Maria de Jong. Overleden: Maria Kuiler, weduwe van G. M. Oosting. eerder weduwe van J. J, J, Halsema, 73 jaar. Geen boottocht. Naar wij vernemen zaï dit jaar de boottocht voor de kinderen van de R. K. Zusterschool niet doorgaan, omdat er dezen zomer Cen kinderfeest zal gehom den worden. Onweder. Woensdagmiddag ontlastte zich alhier een onweder, gepaard gaande met hagelsteenen. Tegen den avond ont lastte zich weer een onweder. maar van ern. stiger aard. De bliksem is ingeslagen in den schoorsteen bij W. van 't Lent en heeft nog al kenteekenen achter gelaten. Hij heeïl zijn uitweg gezocht in de openstaande deur. Een meisje, dat bij de deur stond, liep schrammen aan haar arm op. Ook bij den heer Rietdijk is de bliksem ingeslagen. De kap is gedeeltelijk versplinterd. Veilingsbericht. 11 Junj. St. Phaca#- peulen vanaf 2.50 tot 2.60 per 10 K.G. Doorsneepnjs na aftrek der veilingskosten 2.41. Aanvoer 857 zakke®. met ons'-peulen 2.7Ö. Aanvoer 504 zakken. Treurig ongeluk. Heden had alhier een ongeluk plaats. Het ruim 2-jarige dochtertje van den heer S. v. V. geraakte te water eb eer er hulp kwam opdagen, waren de le vensgeesten reeds geweken. 13 JUNI EERSTE LATERE KOERS KOEM BERLIJN p.billioen) 0.63 0.64 PARIJS 13.95 1435 BRUSSEL 1202). 12.10 WEENEN LONDEN 11.52 11.53 STOCKHOLM. 71.- 71.20 KOPENHAGEN. 45.— 45.20 CHRISTIANIA 36.- 36.20 BAZEL 47.05 NEW-VORK 2.67 2.671/j - w

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1