I SPAARNEBANK tot ssTMür*/- - I Controleert UITLOTINGEN met volle GARANTIE tegen renteverlies Die leuke,wollige,ruime hansopjes! X vLS g&VSÏ UIT DEN OMTREK. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding bloemendaal. -eeT^STai'. P- Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. £er week 0.25 Maandag 16 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15764 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. UIT DE PERS. Beminnelijke oppervlakkigheid. Het Lamskarbonaadje fl LEIDEN. NOORDWIJKERHOUT. NOORDWIJK, IJMUIDEN. VELSEROORD. VELSEN. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. BEVERWIJK. HoeveeJ moeite kost het niet om ze schoon te houden DE LEVER S ZEEP MIJ. VLAARDINGEN. SPAARNDAM. HAARLEMMERMEER. SCHOTEN. toeDee„1'T,B!jkman SPJak den heer V°<»-n j. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. VOORHOUT. UITHOORN. De abonnementsprijs Bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: £er kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 v Bureaux; Nassaulaan 49. ielefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. WEIIWE HAARLEMSCHE COUHAIT Vdvertenliën 35 cents per rejel" Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den teksl als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Prof. mr. J. de Louter zond aan de (libe rale) „Nieuwe Courant" een schrijven met bet verzoek, het tc plaatsen „als tegengif van een gevaarlijk voedsel voor onze zwakke physieke constitutie." Het schrij ven van den hoogleeraar bevat enkele be langwekkende opmerkingen over de woor- den van Lord Robert Cecil en de beschou wingen, die daaraan in het liberale blad zijn gewijd. Prof. de Louter schrijft: „De Nieuwe Courant", inzonderheid baar juridische medewerker, is blijkbaar zeer ingenomen met het bezoek van Lord Cecil hier te lande en met de door hem gehouden voordrachten en afgelegde ver klaringen. Dit is verklaarbaar. Vindt een zoo beroemde voorstander van den Vol kenbond het de moeite waard ter loops in ons land propaganda te maken voor zijn lievelingsdenkbeeld, dan ligt daarin eenige aanleiding tot zekere zelfingeno menheid en huldebetoon aan den vreem deling, vooral wanneer die vreemdeling sen aanzienlijken rang bekleedt en een hoogen titel voert. Toch ligt daarin een gevaar, dat de openbare meening op een dwaalspoor wordt gevoerd. Vergun mij daarom een paar vragen, waarop ik geen antwoord verlang. le. Is het uwen medewerker wellicht ook dezen ol genen der talrijke en aan zienlijke toehoorders, ontgaan, met welk een beminnelijke oppervlakkigheid deze deugdelijke kenner over den Volkenbond heeft gesproken, aard en oorsprong be manteld, en zijn strekking onder schoone woorden bedekt? 2e. Is het aan iedereen bekend, dat Lord Cecil de man was, die vóór den aan vang der vredesconferentie te Parijs een Dondsverdrag had ontworpen, dat van Wilson's plannen ver afweek en door dezen beslist werd verworden, waarbij alle wezenlijke macht van den Bond werd ge concentreerd in den Raad der grootc mogendheden, waaraan de anderen zich stilzwijgend hadden te onderwerpen, even als in 1815 te Weenen was geschied? je. Herinnert ieder zich Cecil's ijver voor de machtsvergrooting van den Vol kenbond in zijn tegenwoordige inrichting, die hem bewoog in de Bondsvergadering te Genève te vorderen, dat de Volken- oond moest zijn alles of niets? 4e. Heeft ieder wel beseft, welke ge ringschatting van de kennis en het door zicht zijner hoorders blijkt uit Cecil's vrij moedigheid om naast Wilna en Silezië telfs Korfoe aan te halen als bewijzen van het rechtsbewustzijn en het gezag van den Volkenbond? 5e. Heeft Cecil's gekeuvel over de toe treding van het óók door den Volken bond, zij het als medeplichtige, mishan delde Duitschland, ook maar iemand ver blind voor het leit, dat Duitschland het weerloos slachtoffer is van een afgepersten vrede in lijnrechten strijd met de begin selen van het in het vredesverdrag opge- somen bondsverdrag? 6e. Is er iemand, die de vluchtige ter zijdestelling eener ernstige en veelzijdige tritiek o.a. van Nederland's vertegen woordiger te Genève in 1923 op zijn garantieverdrag met iets anders dan een glimlach heeft aangehoord? Ziehier slechts enkele losse opmerkin gen, lichtelijk te vermenigvuldigen, doch fk houd geen oratio pro domo, tenzij voor eigen vaderland. Ik doe voor niemand on der in de waardeering van Lord Cecil, doch tevens acht ik mijn landgenooten te goed, om zwijgend toe te zien, hoe hun ge zond verstand door zijn schoone woorden \ordt beneveld." Het liberale „Vaderland" schrijft: Toen de tante, die David Copperfield, (hoofdpersoon in den hekenden roman van Dickens), als zoon had aangenomen, zwaar geldelijk verlies had geleden, voelde hij aan stonds, dat het zijn plicht was aan te pak ken en dat hij zijn eigen brood moest ver dienen. En liefst nog iets er bij, om haar le kunAen sturen. En als hij dan aan zijn meis je, de lieftallige, maar onbenullige Dora, me dedeelt, dat voor hem de harde strijd des levens begonnen is, dat zij zich moet inle ven in de waarheid, dat haar aanstaande man geen luxe zal kunnen bieden, als zij ge trouwd zullen zijn, krijgt hij het ontstellend antwoord, dat Jip, dat is haar hondje, toch iederen dag zijn lamskarbonaadje zal moe ten blijven krijgen. Ziedaar de mentaliteit van vele Nederlan ders op dit oogenblik. Al is de nood van de schatkist nijpend, Jip moet zijn lamskarbo naadje houden. Wij begrijpen die mentali teit, want het is nu eenmaal uiterst moeilijk afstand te doen van hetgeen men tijden lang kis vanzelfsprekend heeft ontvangen. Maar onze grief is, dat niet alle politieke partijen naast hare critiek, billijk of onbillijk, op de bezuinigingsplannen der regeering, in de eerste plaats met kracht deze primaire waar heid in ons volk hebben ingedragen, dat, als wij niet binnen korten tijd tot een sluitend budget komen, er een toestand zal ontstaan, waardoor niet alleen de lamskarbonaadjes, maar ook zelfs de kaas van het brood en misschien de boter of margarine daarbij tot de tempi passati (den verleden tijd) zullen gaan behooren. Auto-ongeluk. Vrijdagmiddag circa twee hur zou een 2)4-jarig knaapje, wonende in de Koningstraat, den Maresingel oversteken, toen hij door een passeerende auto werd gegrepen en over den weg geslingerd. Het Ventje had ernstige kneuzingen gekregen. De Eerste-Hulpdienst werd ontboden en constateerde dat de linker-bovenarm was gebroken, evenals de onderkaak, terwijl ook nog voor een lichte hersenschudding werd gevreesd. Het knaapje werd ter verpleging in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Eind-examens gymnasia. Geëxamineerd 9 leerlingen voor afd. A, 6 voor afd. B. Ge- slaegd voor A. Lucie, N. Gorter, Francisca de Graaff, Johanna W. Herfst, Emilie W. D. Kucnon, Nico H. Muller, Aagje Plooi) en Adriana Plooij. Afgewezen 1 vrouwelijke en 1 mannelijke leerling. Voor afd. B. zijn geslaagd R. Blok, Annie C. A. M. Floerkamp, A. Pel en C. M. Seret. Het examen wordt voortgezet met 1 vrou welijke en 1 mannelijke leerling. Koopmansbeurs. Eenige weken geleden Werd door de Kamer van Koophandel, voor het district Rijnland een koopmansbeurs geopend, welke iederen Vrijdag in de groote Stadsgehoorzaal gehouden wordt. Zooals we hierover in dit blad mede deelden, zijn daarop de navolgende takken van handel vertegenwoordigd: zuivelartike- len, granen en bouwmaterialen. Nu blijkt het helaas met dc afdeeiing granen niet al te best te gaan, waarin het bestuur van de Kamer van Koophandel aan leiding vond Vrijdag j.l„ na het houden der beurs alle belanghebbenden bij de instand houding van dc afdeeiing granen in een vergadering in de Stadszaal bijeen te roe pen ten einde te overwegen of het in stand houden dezer afdeeiing gewenscht is en zoo ja, op welke wijze dan den bloei dezer afdeeiing kan worden bevorderd. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der Kamer, den heer Brou wer ten Cate. Sommigen der aanwezigen meenden, dat deze afdeeiing te veel concurrentie onder vindt van de reeds bestaande Zaterdagsche gtaanbeurs. Zij adviseerden derhalve in 't belang der Vrijdagsche beurs de Zaterdag sche beurs op te heffen. Hiertegen werd geopponeerd, dat men 'n bestaande instelling,, welke getoond heeft levensvatbaarheid te bezitten, niet moest opheffen voor iets wat zwak is en zich nog een reden van bestaan moest veroveren. In meerderheid (12 tegen 2 stemmen en 4 blanco) was men van meening, dat de be staande Zaterdagsche beurs moest blijven bestaan, zoolang zij bleek in een behoefte te voorzien en dat daarnaast moest getracht worden door het voeren der nooodige pro paganda de afdeeiing der Vrijdagsche beurs levensvatbaarheid te schenken. Er werd een commissie benoemd, bestaan de uit de hceren Bonder, Raaphorst, Cas- telein en De Groot, aan wie deze zorg wordt toevertrouwd. Moge de commissie er wer kelijk in slagen deze afdeeiing te behouden. Opheffing ervan zou een teleurstelling zijn voor het volijverige bestuur der Kamer van Koophandel en zeker het bestaan der ge- heele beurs verzwakken. Teleurstellingen en verzwakking van in stellingen, die den handel willen bevorderen, kunnen wij in dezen tijd niet hebben. Wij moeten vooruit! Burg. Stand. Adrianus Cornelis, z. van J. van Kampen en C. M. B'oekel; Jo hannes Petrus, z. van M. van den Burg en A. van der Raad; Leonardus Petrus, z. van J. C. Uitendaal en C. Meijer; Helena Johanna, d. van P. Heemskerk en H. van Wetten; Hendrikus Johannes, z. van J. van den Berg en J. M. Smit; Agatha Clara, d. van P. A. Turenhout en M. A. Comelisse; Johanna Margaretha, d. van A. van den Burg en M. Zwetsloot; Maria Antonia, d. van J. R. Zonneveld en Q. M. Westerhoven; Neeltje, d. van W. Hogendoorn en M. van der Niet. Overleden: Johannes Thomas Wansinck, 34 jaar, te Nieuwkoop; Hermanus J. de Haas, 80 j„ te Amsterdam; Maria Wil- helmina Staal. 74 jaar, weduwe van Johan nes Janssen Schmidt, alhier, overleden te Schoten; Hendrikus Wildeboer, 29 jaar, ongehuwd, te Assendelft; Astend van Dijk, 36 jaar, echtgenoot van C. Verloop, overleden te Leiden; Andries Meertens, 54 jaar, te Helder. Ondertrouwd; A. van der Holst, 31 jaar, te Eindhoven en Johanna H. de Groot, 27 jaar, alhier. Getrouwd; Cornelis J. van der Post en Johanna Cornelis Romijn., Burgerlijke Stand. Van 613 Juni. Geboren 5 Juni Johanna Jozefa, d. v. E. v. d. Linden en C. H. Weterings, Te Lei den Anna, d. v. M. Chr. Hansen en A. E. A. v. d. Reijden. 7 Juni Cornelis Albertus Petrus, z. v. Th. J. Ruigrok en J. de Haas. Leuntje, d. v. D. P. Barnhoorn en A. Hoek. 8 Juni Margaretha Cornelia Maria, d. v. A. C. W. Alkemade en J. M. M. v. d. Berg. 10 Juni Trijntje, d. v. C. van Rooijen en T. Onderwater. Lena, d. v. E. Lindhout en L. v. d. Kooij. 11 Juni Clazina Wilhelmina, d. v. C, v. d. Poel en G. Hogervorst. Jan, z. v. J. Duindam en A. Noppe. 12 Juni Jannetje, d. v. J. N. Baalbergen en W. W. v. Brugge. Ondertrouwd Laurentius Hendrikus Heemskerk, 27 j., te Noordwijkerhout en Clazina Adriana Koemans, 20 jaar. Albertus Plug, 28 jaar en Arendina van der Sloot, 23 jaar. Getrouwd W. P. G. van Lieshout, 25 te Nijmegen en B. M. Steenvoorden, 29 jaar te Noordwijk. W. Brouwer, 26 j., alhier, onl. te Den Haag en I. Stok, 30 jaar, wed. van J. Verveer, te Den Haag. Staatsvisschershavcnbedrijf. Aan de memorie van antwoord nopens het wets ontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het staats visschershavcnbedrijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1924, wordt het volgende ontleend Aan de leden, die klaagden over de groote tekorten, die het bedrijf oplevert, meent de minister het volgende te kunnen antwoorden. Bij een inzage van de rekening van het bedrijf treft onder de lasten een zeer hooge post voor rente en aflossing van in het bedrijf gestoken kapitalen. Gaat men die kapitalen na, dan blijkt, dat bij den opzet van het be drijf o.a. zijn ingebracht de haven, waaraan de bedrijfsgebouwen liggen. Deze zware overigens theoretische last heeft het bedrijf in de jaren van ruime j ontvangsten in den oorlog niet gevoeld. Thans echter nu het bedrijf den terugslag ondervindt van de malaise in den visch- handel, treedt het nadeel van dezen theore- tischen opzet duidelijk aan het licht. De minister meent dan ook, dat als eigen lijke saldo-verliespost van het bedrijf alleen mag worden beschouwd het bedrag, dat het verschil vormt tusschen het nominale saldo en de som van 202,000, welke som de rente en aflossing van de kosten van de hiervoren genoemde werken vertegenwoordigt. Aldus beschouwd is het geraamde verlies over 1924 terug te brengen tot 110.117 en zal zeer waarschijnlijk straks een sluitende bïgrooting voor het jaar 1924 kunnen worden tegemoet gezien. De leden, hier aan het woord, verwachten, met de commissie voor de staatsuitgaven in haar nota van 15 Februari 1924, heil van de instelling van een commissie van bijstand voor het bedrijf. De weusch naar zulk een commissie werd den minister ook reeds van andere zijde kenbaar gemaakt. Hij kan ech ter niet inzien, dat zoodanige commissie iets ten goede zou kunnen uitrichten. Afgesloten. De betonbrug tusschen Julianakade en Koningsplein zal vanaf heden tot nader order voor het verkeer met rij- en voertuigen zijn afgesloten. Jubileum. De heer M. C. Visser, loods- sehipper lc klasse alhier, herdacht Vrijdag in alle stilte den dag, waarop hij vóór 40 jaar in Rijksdienst kwam. Aanvankelijk bestemd voor den sedert lang opgeheven cursus voor stuurlieden bij de Marine, kwam hij op 13 Juni 1884 als scheepsjongen aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden en ging, na verschillende rangen doorloopen te hebben, bij het ophef fen van bedoelden cursus, over naar de af deeiing Loodsdienst, welke onder het depar tement van Marine ressorteert. Daar maakte hij eveneens geregeld promotie en werd in 1915 bevorderd tot zijn tegenwoordigen rang, welke de hoogst bereikbare is voor het per soneel van het loodswezen. Vernieling. Door den heer E„ alhier, werd bij de politie aangifte gedaan van de Witte Kruis. De door de afdeeiing van het Witte Kruis te Velseroord georgani seerde moedercursus, is uitnemend geslaagd. Met klimmende belangstelling zijn de lessen door de 38 deelneemsters gevolgd. De laatste cursus werd verduidelijkt door lichtbeelden en bijgewoond door meerdere echtgenooten der deelneemsters en door an dere belangstellenden. Op dezen avond wer den tot de leidster van den cursus, mevr. Van VuurenDe Boer uit Alkmaar, harte lijke woorden van dank gesproken door mej. TandZwanenburg, die namens de cursisten een étui met oud-zilveren lepeltjes over handigde, waarna mej. PereéDe Haas een bouquet van rozen affreerde. De volgende moedercursus zal te Sant poort worden gehouden, waarna is Wijker- oog aan de beurt. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling aan de balans, winst- en verlies- vernieling van ruiten van zijn woning, terwijl ook een kuip van zijn erf werd gestolen. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. Te snel rijden. Veel motorrijders hou den zich niet aan de verordening op de maximum-snelheid en daarom heeft dc politie thans tegen een aantal bestuurders van auto's, auto-bussen, en motorrijwielen pro. ces-verbaal opgemaakt. Wie vooral de mo torwielrijders soms in krankzinnige vaart rekening van het gemeentelijk gasbedrijf en van de gemeente-waterleiding, over 1923. Bekroond. Bij de te Amsterdam ge houden Intern. Bakkerij-tentoonstelling, werd aan de stand van Sipkes' Jamfabriek alhier, een zilveren medaille toegekend. Bij de wedstrijden in de banketbakkerij in Groep 10 (sport en gelegenheidstaarten) werd een eervolle vermelding toegekend aan H. J. T. Sterk, alhier. W' stoeienwaar scnoone Ti (goed en. Hoe grappig zien de kleintjes er mee uit. Ze staan nog niet erg stevig op hun voetjes en vallen 'nog al eens een keertje, waarbij ze het dan altijd noodig schijnen te vinden zich zoo vuil mogelijk te maken, voor ze overeind krabbelen. Toch kunnen de moeders al die kleertjes weer schoon krijgen. Rinso, het voor treffelijke, nieuwe zeepproduct maakt het hun zoo gemakkelijk mogelijk, het over vloedige, vette sopweekt al het vuil los. Slechts erg vuile plekken moeten zachtjes met de handen gewreven worden. Het zwoegen aan de waschtobbe be hoort tot het verleden, wanneer ge Rinso begint te gebruiken. Neemt eens proef! Koopt nog heden een pakje! voorbij ziet snellen, kan deze maatregelen niet anders dan toejuichen. Vermist. Door de heer de V„ aannemer alhier werd aangifte gedaan van de vermis sing van een dekkleed. Door de politie werd een onderzoek ingesteld en toen kwam het kleed weer terecht. doed afgeloopen. Zaterdagmiddag ge beurde een ongeval, dat voor den betrok kene buitengewoon goed afgeloopen is. De heer T„ lijnwerker bij 't P.E.N., was aan de Snelliusstraat te IJmuiden bezig met het in zetten van ringen aan de electrische ge leiding, waartoe hij boven in de paal zat. Opeens sloeg T. achteover, maar bleef aan de ijzeren klemmen, die hij aan de voeten had, in den paal hangen. Dadelijk werd T. uit den paal gehaald en geneeskundige hulp ingeroepen. Dr. Veldman kon niet anders dan eenige brandplekken aan de hand ontdekken. Daarop werd T„ die erg ge schrokken was, met de auto van de wasch- inrichting naar zijn woning aan den IJmuider Straatweg alhier vervoerd. Daar werd T. nog eens door dr. Oosterwijk onderzocht, maar deze kon hem gelukwenschen, want behalve de brandplekken was hij er goed afgekomen. De heer 1 de bezig was een draadklem vast te zetten, weet zich door den schok het ongeval niet te herinneren, maar ver moedt, dat hij, toen hij een tang wilde grij pen, met zijn hand den tweeden stroomdraad even aangeraakt heeft. E. Burgerl. Stand. Geboren: J. Struve Winkel, z. M. WassenaarOverdorp, d. J. P. Exalto—Blokzijl, d. A. M. Bis schopDemmers, z. Ondertrouwd: C. Gouma en L. M, Hohm- ruth C. v. Deursen en G. Pul. Getrouwd: P. W. Majoor en J. C Marees H. A. Huyg en M. Koorn. Overleden: J. C. de Bakker, 17 j. Geheelonthouders. Vrijdagavond verga derde de Gebeelontlioudersverceniging onder leiding van den heer J. Lucas. De notulen werden gelezen en goedgekeurd, Hierop bracht Ds. S. A. Baljan, de secretaris, zijn jaarverslag uit. Evenals het vorige jaar kon dit niet rooskleurig zijn. Het aantal leden is gering, toch leeft de vereeniging nog, het onthouders-koffiehuis staat daar nog als teeken der geheelonthouding en heeft nog haar groote nut. Zoowel voor dorpelingen als vreemdelingen. Hel is voor Spaarndam van groot belang, dat er een geschikte, nette gelegenheid is om wat te gebruiken, vooral met het oog op de zeil- en roeisport. Hel gebouw wordt tot groote tevredenheid ge ëxploiteerd. De inkomsten over 1923 bedroe gen 1775.91)4 en» de uitgaven 1694.67)4, zoodat er een batig saldo is van 81.24. De penningraeesteresse, mevrouw Zuidweg, doet rekening en verantwoording. Alles werd in orde bevonden. Besloten werd, de beide gevels aan het gebouw te schilderen. Het gebouw is eigendom van de Diaconie. De Kerkeraad heeft toegezegd een deel der kosten te dragen. Het geheel wordt geschal op pl.m. 200. Besloten wordt het prieel in de tuin op le ruimen en een deel van de gangmuur le bekleeden met rietmat. Niets meer aan de orde, sloot praeses de vergadering. Hongaarsche kinderen. Ons werd mede gedeeld, dat de kasmiddelen van het Hon gaarsche comité uitgeput raken en het co mité daarom spoedig zijn arbeid zal gaan neerleggen. Er zijn nog enkele Hongaarsche kinderen in deze gemeente achtergebleven van vroe gere transporten en vermoedelijk zullen met den trein, die op Woensdag 9 Juli a. s. in Utrecht zal arriveeren uit Boedapest, op speciaal verzoek van enkele pleegouders, nog 4 of 5 kinderen meekomen, die reeds eerder een poosje hier hebben vertoefd en geschreven hadden om nog enkele weken te mogen terugkomen. Naar het schijnt is de toestand in Hongarij nog wel slechts. We hoorden ten minste van kinderen, die met roode wangetjes en een groote toename van lichamelijk gewicht naar Boedapest waren vertrokken en nu erg bleek en vermagerd weer waren terug gekomen voor een tweede verblijf in ons land. Echter worden de kosten voortdurend hooger. Voor ieder kind moet thans 15. worden gestort bij het centraal comité voor de heen- en terugreis. Op Zaterdag 12 Juli a.s. zal de Hongaar sche trein weer teruggaan van Utrecht naar Budapest; hiermede kunnen ook uit deze gemeente enkele kinderen weer naar hun familie teruggaan, mits de pleegouders zich spoedig opgeven bij het plaatselijk comité. Witte Kruis. Hei aan den Sloterweg te Rijk alhier door de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" gebouwde magazijn met zuster- woning is thans gereedgekomen en ingebruik genomen. Met dit werk is in een groote be hoefte voorzien. Ongeval. Een zoon van den landbouwer H. alhier kreeg Zaterdag een trap van een paard tegen een zijner beenen. Met een bloe dende wonde moest hij zich onder genees kundige behandeling stellen. Verkooping. In Hotel de Beurs te Hoofd dorp had Donderdagmiddag de publieke ver kooping plaats van de boerenhofstede, ge naamd „De Hulde." Kooper weerd de heer A. J. Kort te Hoofd dorp voor 62000. DE GROOTGASVERBRUIKERS. Een dagvaarding. Wij vernemen, dat het coniité, gevormd uit de grootgasverbruikers, nu de gemeente raad niet of zeer gering aan de wen- schen tegemoet kwam, de gemeente in rech ten zal aanspreken over den verhoogden gasprijs. Mr. P. Tideman aldus vernamen wij zal voor het comité optreden, terwijl de oud-gasdirecteur A. v. d. Stel, de leden der gascommissie en een aantal andere per sonen zullen worden gedagvaard. Nog eens: De Muziektent. Reeds meer dere malen hebben we al geschreven over het plaatsen van een muziektent op hel Soendplein, die aan de wenschen van vele Schotenaren zou tegemoet gekomen zijn. Doch thans blijkt men het in een ander licht te bezien. Sommigen zouden liever een muziektent zien op het Schoterboschplein, dus in een stille afgelegen nieuwe buurt. Het kan wel stiller wezen, dan op het Soen- daplein, doch het zal geen groote drom nieuwsgierigen trekken, neen, alleen de bewoners, die daar in de buurt wonen, zul len komen. En waar blijven de bewoners van de Gen. Cronjéstraat met de diverse zijstraten? Die vinden het te ver, om naar het Schoterboschplein te komen, ook al om dat het een der nieuwe pleinen is en ons niet overbekend. Het Soendaplein daaren tegen leent zich uitstekend voor dergelijke muziekuitvoeringen. D a t is toch 't centrum van het Noordelijk en Zuidelijk deel; daar is het eindpunt van de tram, dus levendig, en daar gaan de meeste menschen voorbij. Zou het daar geen succes hebben. Dus weg met het Schoterboschplein, daar geen tent, maar op het Soendaplein. Daar zal ieder Schofenaar mee gebaat zijn. Gemeenteraad. Vergadering van den gemeentferaad van Schoten op Donderdag 19 Juni 1924, s namiddags twee uur. De onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van bepalingen der bouwverordening. 2. Id. tot vaststelling eener suppletoire begrooling voor 1923, tot het doen van af- en overschrij. vingen en betaling uit onvoorziene uitgaven. 3. Behandeling van het verzoek om gelden toe te staan voor den bouw van een bijzon dere school. 4. Vaststelling van de begroo- ting voor 1924. 5. Ingekomen stukken. 6. Belastingzaken. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor aan B. Spijker ontheffing te verleenen van artikel 12 der Bouwverordening voor den bouw van een pakhuis achter het perceel Spaansche Vaartstraat 11, - B. en W. stellen voor aan J. P. Kok ontheffing te verleenen van artikel 12 der bouwverordening ten behoeve van den bouw van twee woningen aan de Spaarnhoven- straat. B. en W. stellen voor aan S. Rinkema ontheffing te verleenen van artikel 12 der bouwverordening voor den bouw van een perceel Plataanstraat 28. Ingekomen zijn: een adres, d.d. 31 Mei 1924, van G. J. de la Mar, e, a„ betreffende het oprichten van een bakkerij aan den Middenweg; een adres, d.d. Mei 1924, van J. P. Kok e. a„ betreffende de vestiging van een post kantoor en het doortrekken van de electri sche tram; een adres, d.d. 9 Juni 1924, van de Coöp bouwvereeniging Eigen Haard en Volkshuis vesting, om hen grond in huurkoop te ver strekken en, zoo noodig, een hypotheek le geven van ten hoogste 50,000.—. 25-jarig jubileum A, Vnnm n firma rf K d i 'aar ,n betrekking is bij de den oudst e'dde hen naar het huis van een Éetuigde van zijn groote blijdschap, man |"T ui «cv°nde» le hebben, om een (ro,,u huldigen, die door grooten ijver en AH sZf°«T- m°T de zaak lleeft Ü^aan. stoffelijk blijk van waardeering bood de heer Beekman den heer Voorn een gou den horloge aan met inscriptie en boven dien een enveloppe met inhoud. Eveneens n 'ubiIaris ecn bloemenhulde. heer Voorn werd namens het perso- neel toegesproken door den heer de Vries. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Stilstand. OPGAVE VAN: 17 JUNI LATERE KOERS BERLIJN p.billioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHR1STIANIA BAZEL NEW-YORK ROME Van hen ontving hij een fraaie gaslamp en bloemen ten geschenke. Hierop werd het personeel getracleen? door mevr. Beekman, waarna de jubilaris per auto naar huis werd gebracht om in eigen kring den dag verder door te brengen. Hollandsche Bloembollenkweekers-Ge nootschap. De afdeeiing Voorhout van. genoemd genootschap vergaderde op Zater dag 14 Juni j.l. in Café „Boerhaavc". Dc Voorzitter, de heer W. v. d. Laan, zegt in zijn openingswoord, dat het doel dezer bijeenkomst is, in concept de prijzen onze: producten te ramen. Moge dit met den noo- digen ernst geschieden. Spr. hoopt, dat on verschillig voor welk artikel, de prijzen goec. zullen zijn. Spr. zegt, wij hebben vorige jaren de le den wel eens moed in moeten spreken en gezegd er komt welw eer een betere tijd. Spr. acht dien tijd nu gekomen. Er is voor onze producten zeer gretig een kooper te vinden. Wij zullen ons in den ondergrond van dien kooplust niet verdiepen. Wij moe ien niet pessimistisch worden. Wij znllf afwachten. Spr. zegt, verschillende factoren beinvloe- den den prijs, zooals; vraag enaanbod, de koopkracht van 't buitenlandsch pubiek etc.' Spr. zegt, wij moeten niet de prijzen op gaan schroeven. Er worden al ongekend hooge prijzen besteed. Er is in t buitenland goed verkocht. De vraag rijst of wij bij deze hooge prijzen Engeland als afzetgebied kun nen behouden. Spr. zegt: de stand van 't gewas is vrij goed. De waterschade is niet groot. Spr. zegt, wij moeten de prijzen ramen in 't be lang van het vak en van den hanedl. De notulen worden ongewijzigd goedge keurd. Tot afgevaardigde op de prijsraming op Maandag 16 Juni te Haarlem, worden de volgende heeren benoemd: Groep Hyacin then: C. Roozen en tot plaatsvervanger P. L. v. d. Hulst; Groep vroege Tulpen en bij goed: G. M. Prins en tot plaatsvervanger M. de Groot; Groep Narcissen: A. Knoppert en tol plaatsvervanger L. van Diemen. Alvorens tot de prijsraming over te gaan wordt de stand van het gewas besproken, daar ook dit invloed op de prijzen uitoefend en wordt ten opzichte van dien het volgen de geconcludeerd: Hyacinthen, van goed tot best; Vroege Tulpen, middelmatig; Darwin- tulpen, van goed tot best; Narcissen, best. Opgemerkt wordt, dat het beter is de kwa liteit uit le drukken, door het aangeven van zift- of andere maten, inplaats van de ver melding le en 2e soort. De voorzitter merkt op, dat zulks be zwaarlijk gaat, daar hierop de uitslag van den oogst van invloed is. Hierna wordt tot prijsraming overgegaan. De Hyacinthen werden bijna algemeen hoo- ger geraamd t Overige bleef vrijwel het zelfde. Enkele soorten Darwintulpen wer- den iels naar beneden gebracht. Bij de rondvraag komt de perkbeplanting in openbare plantsoenen en particuliere tuintjes ter sprake, zooals dat in Hillegom besproken is. Het bestuur zal dit plan nader uitwerken. Eenige inlichtingen worden gevraagd over het loetreden tot de groep tulpenkweekers De voorzitter ligt toe dat in de streek de deelname goed is. In 't Westland en N.- Holland ontmoet het wel eenige bezwaren, maar ook die zullen wel overwonnen wol» den. Hierna sluiting. Personalia. Dezer dagen slaagde te Delft, onze plaatsgenoot, dc heer J, C. de Wilde, voor het candidaats-examen mijn ingenieur. Collecte. De collecte Zondag j.l. aan de uitgang der kerk gehouden, ten bate der uitgesloten Twcntschc arbeiders, bracht 48.70 op. Een woord van hulde aan d. ijverige collectanten. (Ongecorrigeerd.) Het Eucharistisch Congres, Ook alhier zal de Vrouwenbond mede doen aan dt Bloemenhulde voor het Eucharistisch Con gres. Dezer dagen zal een aantal dames d« parochianen bezoeken, om een offertje vooi dit mooie doel. Dat zij slagen mogen! Centrale Spaarkas. Het bestuur van de Onderlinge Spaarkas, onderafdeeling van de R.-K. Werkliedenvereeniging, besloot dezer dagen het innen en uitbetalen van gelden te doen plaats vinden den 2en en 4en Zondag van iedere maand, na de Hoogmis, -Ons Parochiehuis"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1