De zitting van den Volken bondsraad. De Fransche regeerings- verklaring. J Herriot naar Londen en Brussel. Generaal Noliet minister van oorlog. De Duitsche reisbelasting. Arrestatie van valsche munters. Het optreden der Mexicaansche regeering tegen den Britschen vertegenwoord iger. BINNENLANDSCH NIEUWS. Prins Hendrik op de locomotief. Inoaliditeits- en Ouderdoms rente De autobuskwestie. STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. Het Schoenenwetje. STOOMVAARTLIJNEN. MARKTNIEUWS. Visscherü. GENEVE, 16 Juni. De Volkenbondsraad ueld zich in zijn openbare zitting bezig met de kwestie van het Saargebièd, welke spoe dig was geregeld; die van het herstel van Oostenrijk, waaromtrent de Raad bepaalde, dat de financieele commissie een onderzoek zal instellen naar aanleiding van het ver zoek van Oostenrijk, strekkende om het eindcijfer der begrooting te bepalen op 520 millioen goudkronen en de kwestie der ont wapening, welke in Sept. a.s. opnieuw aan de Assemblee zal worden voorgelegd. PARIJS, 16 .lyni. De rcgeeringsverkla- ring zal morgen aan Doumergue worden voorgelegd. Zij beval in hoofdzaak 'de vol gende punten; op het terrein der binnen- landsche politiek; algemeene amnestie met uitzondering voor de dienstweigeraars en verraders; wederindienslstelling van de ont slagen spoorwegarbeiders; opheffing van het gezantschap bij het Vaticaan; strenge toe passing van de wet op de congregaties; ver mindering van de militaire lasten tot een hoogte, vereenigbaar met de veiligheid des lands; opheffing van de décrets-lois; weder instelling van het lucifersmonopolie; streng onderzoek van den financieelen toestand teneinde evenwicht in de begrooting te bren gen; vervolging van de belastingfraudes; een nieuwe regeling van de directe belastingen; verlaging van de belastingen op de ver- bruiksartikelen. in het bizonder van de be lasting op de „chiffre d'affaires": eerbiedi ging van de wet op den achturendag en de rechten der vakvereenigingen; toepassing van de sociale verzekeringep; toepassing van de -ociale verzekeringswetten; erken ning van het vakvereenigingsrecht voor amb tenaren; administratieve hervorming; op het terrein der buitenlandsche politiek; consolidatie van den vrede door een entente oflder de volken; uitbreiding van de taak van dcivVolkenbond, het internationaal Ar beidsbureau, het hof van internationale justitie te Den Haag; herstel van de normale betrekkingen met Rusland: aanvaarding zon der arrière pensee van het rapport der des kundigen; handhaving van de bezetting van iet Ruhrgebied tot na de vaststelling én iverdracht van de panden, beschreven in het apport-Dawes, aan de internationale orga- isatie's-, geschikt om ze te behceren; her-_ attir.g van de controle op de ontwapening an Duilschland; oplossing van het vraag- tuk der veiligheid door verwezenlijking van f .vaarborgverdragen. geplaatst onder het ge zag van den Volkenbond. PARIJS. 16 Juni. Morgen zal in de beide Kamers de rcgccringsverklaring wor den voorgelezen. PARIJS. 16 Juni. Herriot bevestigde, dat lij Zaterdag naar Londen gaat en Zondag en Maandag met de Engelsche ministers zal confereeren. Hij gaat naar Brussel, hetzij na of hetzij voor zijn reis naar Londen. BERLIJN, 16 Juni. Het bericht van de benoeming van jjenaraal Noliet tol minister van oorlog in Frankrijk en van de uitlatingen van minister-president Herriot over Nollct en Duitschlands ontwapening en haar le vend nationalisme hebben in de Duitsche pers natuurlijk veel kwaad bloed gezet. De linksche pers met uitzondering van de nog altijd hopende francophiele „Vossische Zeilung" is teleurgesteld en uit haar woede door de Fransche koerswijziging aan het soldaatje spelen der Duitsche nationalisten te wijten, de rechtsche pers daarentegen kan haar leedvermaak over de ontijdige vreug de en nu volgende -teleurstelling der demo craten, socialisten en fascisten niet meer verbergen. BERLIJN, 16 Juni. De Rijksregeering. heeft heden in een kabinetszitting de kwestie van hel opheffen der 500 Mark reisbelasting besproken. Het kabinet be sloot den Rijkspresidenl aan te bevelen deze belasting onmiddellijk op te heffen. President Eberl verklaarde hel daarmede eens te zijn, zoodat een afkondiging van de opheffing dezer belasting elk cogcnblik te verwachten" is. De arrestatie door de Fransche politie in de Palts van circa 100 personen, wegens het in omloop brengen van valsche regiefrancs, heeft, zoo meldt de ,,Frankf.' Zlg.", groote ontsteltenis veroorzaakt, omdat menigeen gearresteerd is, die door een toeval in het bezit van zulk een, biljet was geUPnen. Hoe streng de Fransche overheid optreedt, blijkt wel hieruit, dat een koopman uit Mannheim een grijsaard van 78 jaren, die regiefrancs, welke hij bij zijn zaken doen had gekregen, te Ludwigshafen wilde wisselen, gevangen werd genomen, omdat zij valsch waren, hetgeen hij niet wist. Deze man is reeds meer dan vier weken in hechtenis, hoewel direct een cautie voor zijn invrijheid stelling werd aangeboden LONDEN, 16 Juni. Reuter verneemt dat de kwestie van den Britschen vertegenwoor diger in Mexico zich niet verder heeft ontwikkeld. De Britsche Foreign Office wacht verdere jjijzSnderheden van zijn ver tegenwoordiger in Mexico. Ofschoon de Mexicaansche regeering vaak geklaagd heeft, is nimmer een formeele nota te Londen ont vangen. De aangelegenheid is een der eerste, welke de premier zal behandelen. vredigende opleving waar tc-nemen. De eer ste vier maanden van het loopende jaar brachten in den toestand nog een verdere verbetering. De werkloosheid, welke vóór het invoer verbod een onrustbarend aanzien had gekre gen, is geleidelijk tot normale proporties te ruggebracht. Uit een onderzoek, door den minister in gesteld bij een 117-tal der voornaamste schoenfabrikanten, blijkt, dat het totaal in de betrokken fabrieken werkzame arbeiders 'op 1 Januari en 1 Mei j.l. achtereenvolgens 5905 en 6882 bedroeg tegen 4815 op 1 Juli van het afgeloopen jaar, sinds den aanvang van het invoerverbod derhalve een vermeerdering gevende van resp. 23 en 24 pet. Neemt men in aanmerking, dat de meeste fabtikanten gedurende den malaisetijd feitelijk meer ar beiders in dienst hadden dan met de pro ductie viel overeen te brengen, dan spr'eekt deze verbetering nog duidelijker. De schoenproductie is in dit tijdvak naar verhouding dan ook in veel grooter male ge stegen. Viel bij den aanvang van het loo pende jaar reeds een toeneming vast te stel en van ruim 54 pet., op 1 Mei j.l. was de productie meer dan verdubbeld. De fabrie ken, waarover zich het onderzoek uitstrekte, werken thans op 78 pet. van haar volle capa citeit tegen 45 pet, bij de inwerkingtreding van het invoervebod. Voorts wordt- medegedeeld, dat sinds en kele maanden wederom in niet onbeteekc- nende mate uitvoer van schoenen plaats vindt. Zonder dienaangaande in verdere beschou wingen te treden, stelt de minister er prijs o.p te constateeren* dat tegenover dé groote voordeelen, welke de maatregel van in voerbeperking ontwijfelbaar gehad heeft, geen enkel nadeel van bctcckenis is komen I tc staan. De minister zet daarna uiteen dal het ge- venscht is de mogelijkheid tot beperking van 1 den invoer als nog cenigen tijd te handhaven. Het onderhavige wetsontwerp beoogt tot dit doel tc geraken. De strekking ervan is aldus kort >aam te vatten; het ligt in de bedoeling, hel thans nog geldend invoervervod op te heffen. Met het oog op verschillende gebeurlijkheden j acht de regeering het echter gcwcnscht. de 1 bevoegdheid, om lijdelijk een invoerverbod j van kracht tc doen worden, nog gedurende j één jaar te behouden, al acht zij de kans groot, dat zij va.n deze bevoegdheid, mede door haar preventieve working, geen gebruik i zal behoeven te maken. Daarom wordt van 5 Mei 1923, gelijk deze nader is gewijzigd, te verlengen tot 1 Juli 1925, dernalvc met één aar; door een dergelijke verlenging van bc- j irekkelijk korten duur wordt de tijdelijkheid i van den maatregel onderstreept. Gisteravond is de Prins om 7 uur per Staatsspoor uit den Haag vertrokken, om naar het Loo terug te keeren. Alvorens de trein uit Utrecht vertrok, heeft de Prins, die den wensch had te kennen' gegeven, zich eens persoonlijk op de hoogte te kun nen stellen van. het levent öp een trein- locomotief in volle vaart op een eenigszins langen afstand, plaats genomen bij den ma chinist, onder geleide van een ingenieur der wpoorwegen, die den Prins de vereischte '■dichtingen verstrekte. Het Burgerlijk Armbestuur te Maastricht heeft aan den minister van, arbeid een brief gericht waarin dat bestuur er op wijst dat de voorgenomen maalregel om Invaliditeits- en Ouderdomsrente niet meer wekelijks, doch om de vier weken uit te betalen, niet in het belang is te achten van die rente trekkers wier rente hun eenige of nagenoeg eenige inkomst is. Een gevolg van dien maatregel zou zijn dat de betrokkenen in kleine winkels op crediet zullen koopen, in afwachting der te ontvangen rente, met al de bekende nadeclige gevolgen daarvan, terwijl verder van deze kleine menschen, Hie van den eenen dag in den anderen le ven, nog te verwachten is dat wanneer zij een voor hen betrekkelijk groot bedrag in handen krijgen, de besteding hiervan niet altijd even doelmatig zal zijn. Daarom werd verzocht om van den voor genomen maatregel af te zien, althans een weg te zoeken dat de rentetrekkers die gemeld bestuur op het oog heeft, de rente wekelijks zullen kunnen blijven ontvangen. De Nederlandsche Bond van Aulobus- éienst-Ondernemers heeft tot den minister van Waterstaat een adres van antwoord ge richt naar aanleiding van de voorstellen tot ,/plossing van het autobusvraagstuk, neerge legd in een rapport van de Nederl. Vereeni- ging vóór Locaalspoorwegen en Tramwegen. De Bond voelt in het rapport den strijd tusschen het oude en het nieuwe: locaal spoorwegen en tramwegen, die aanzienlijke kapitalen hebben verslonden, en het nieuwe middel van 'vervoer: de autobus, die zonder al te groote kosten hetzelfde resultaat be reikt, in den regel met nog tfrooler gerief voor het publiek. Dat er vele tramwegen reeds noodlijdend waren< voordat zij concur, rentie van de autobus kregen en daardoor niet in staat waren in de behoeften van het verkeer op een voldoende en voor het pu bliek aangename wijze te voorzien, wprdt niet aangeroerd, en dat zeer veel tramweg- maatschappijen van hun monopolie misbruik hebben gemaakt en daardoor zelf oorzaak waren dat de autobus gemakkelijk terrein kon veroveren, wordt als niet ter zake dienende, ook niet behandeld. Wel, aldus bet adres, .wordt gewezen op het massale verkeer, dat alleen voorkomt in de nabijheid van onze groote steden, van badplaatsen en in mijndistricten, maar men .ergeet, dat, toen tramwegmaatschapppijen zich daar nestelden, de spoorwegen geen blijken hadden gegeven, dat zij het vervoer niet konden verwerken. Bij de samenstelling van het rapport heb. ben, volgens adressant, de ontwerpeis ook schromelijk misbruik gemaakt van den legen- woordigen toestand. Zij doen het nl. voor- komen of alleen de tramwegondernemers grootere veiligheid en betrouwbaarheid kun. nen aanbieden, omdat zij aan zoovele wette lijke bepalingen moesten voldoeq. Wanneer men ziA echter rekenschap geeft van de rele bepalingen, die thans reeds door pro vinciën en gemeenten in zake het autobus- rerkcer worden gemaakt, verliest deze be wering reeds veel van haar waarde en, wan neer eenmaal een rijkswet wordt aangeno men, waarbij dit vervoer geregeld wordt, iets waarop ook dc bond aanstuur?, vervalt dit bezwaar geheel. Anderzijds meent adressant, dal het rap port ook heel veel waars bevat en daarom zou de bond zich met dc richtlijnen, voor komende pp blz. 9, 10 en 11 van het bewuste rapport, zeer goed kunnen vereenigen, ware het niet, dat daaruit het onmiskenbare stre ven sprak van dc vereeniging om voor zich de beste brokken op te eischen en wat men niet wil aannemen, aan andere lichamen en personen over te laten. Dit vooral is een standpunt, waarop dc bond onmogelijk kan samengaan. Er zijn particuliere autobus ondernemingen, die even goed zooal niet beter worden geëxploiteerd dan vele tramwegen en die zeer zeker meer rekening houden met de belapgen van het publiek. Verder wijst adressant er op, dat vele onzer straatwegen belangrijk breeder zouden kunnen worden en daardoor meer geschikt gemaakt voor het groote, zich steeds meer uitbreidende verkeer, wanneer men de rails opbrak en het verkeer met autobussen be diende, waardoor het publiek belang dan toch ook zeer zeker meer gediend zou zijn, dan door een ,,a tort et a travers" vast houden aan den ouden toestand. Resumeerendc meent de adressant als haar overtuiging te mogen uitspreken, dat, wan neer eenmaal een rijkswet aan de orde zal komen, ook gelet zal worden op de wenschen van het publiek, dat reeds zoo duidelijk zijn voftrkeur heeft getoond voor de autobus als vervoermiddel en dat bij het geven van concessiën bestaande tramweg ondernemingen en autobus-ondernemingen gelijke rechten zullen verkrijgen en niet aan de tramweg-ondernemingen eenigen voorrang zal worden gegeven. Ingediend is een ontwerp van wet tot na dere wijziging der wet van 5 Mei 1923, tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk, gewijzigd bij de wet van 29 Dcc. 1923. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend. Het huidige invoerverbod voor schoenwerk is thans gedurende circa 11 maanden van kracht en eeri duidelijk inzicht in de werking en dc uitkomsten van dezen maatregel is mo gelijk geworden. Het stemt 'den minister lot groote voldoening tc mogen constateeren, dat het invoerverbod in alle opzichten volkomen heeft beantwoord aan dc verwachtingen, welke van den aanvang al door hem werden gekoesterd. Mede als gevolg van het invoer verbod is de toestand in de schoennijverheid allengs in die mate gewijzigd, dat het aan vankelijk voor oogen gestelde doel feitelijk geacht kan worden te zijn bereikt, zoodat gevoegelijk tot opheffing van den maatregel zou kunnen worden overgegaan. Bij de vaststelling van de voorwaarde voor beperkten invoer lag het in de bedoeling den import tot „normale" afmetingen terug te brengen. Een nauwkeurige berekening gaf tot resultaat, dat, in aanmerking nemende de stijging der prijzen van het schoenwerk ge durende de oorlogsparen, als een normale invoer, gelijk die yóór den oorlog bestond, de zoodanige kon worden beschouwd, welke in waarde overeenkwam met ongeveer een vierde der waarde van den import in 1922. Naar uit de beschikbare cijfers Valt na te gaan, heeft de waarde van den totaal-invoer gedurende de maanden yan het invoerverbod ongeveer 26 pet. bedragen van dien van den import over het overeenkomstig tijdvak van 1922, zoodat in dit opzicht het doel vrij nauwkeurig bereikt werd. Het kan moeilijk anders, of dc schoennij verheid moest van deze normaliseering van den invoer, althans geleidelijk, den gunstigen invloed gaan ondervinden. Tegen hel einde van het afgeloopen jaar viel reeds een be- BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM, Aangekomen 14 Juni: Dido van .Koningsbergen, stukgoed, carg. Ver. Cargadoorskant. Levantkade Minerva van. Zwarte Zee, stukgoed, carg, id. Surina me kade Theseus van Gothenbtr stuk goed, cargg. id. Levantkade. 15 Juni. Meliskerk van Hambwg, stuk goed fosfaat, carg. Vrachtb. van stoomv. Önd., Fosfaatfabriek ;.Swifture van Imming- harn, steenkool, carg. N.V, P.E.G.E.M., Hoofd k. West Zaanstroom van Bristol, stukgoed, carg. HoJl. Stoomboot Mij.. Zee burgerkade Ennck van Rotterdam, sleep boot, cargad. Scheepv. Kant. Baltica, Oude Houthaven Tern van Londen, stukgoed Carg. Gen. Steam Transp. Cy., Handels kade Lingestrooin vart Londen, stukgoed, carg. Holl. Stoomboot Mij., Handelskade, Arie van Gooie, stukgoed steenk., carg. N.V. Gebr. Scheuer, Handelskade Spaarnestroom van Huil, idem, cargad. Holl. Stoomboot Mij., Handelkade Astarie van Bremen, stuk goed carg. v. Fs van Ommeren dc Ruy- terkade. 16 Juni Ar. ..uoora van LeiiF, stuk goed, carg. Holl. Stoomb. Mij. Handels kade Ganymedes van Hamburg, stugkoed carg. ver. Cargadoorskantoor, Borneokade Perseus van Kopenhagen, stukg., carg. id. Levantkade Orania van Buenos Ayres, stuk-, goedcarg. Kon. Holl. Lloyd, Handelskade' Van Renselaer van Hamburg stukgoed, carg; Vrachtb. van Stoomv. Ond. Surinamekade Betsy Anna van Gooie, steenkool, varg' Ruys Co., „Steenenhoofd Theano van Belfast, stukgoed carg. Holl. Stoomboot Mij. Handelskade Dollart van Hamburg, stuk goed, carg. Ned. Bevrachtingskant, Handels kade. IJMUIDEN. Aangekomen 15 Juni Daphne var) Gaen voor IJmuiden, Swifsure van Sunderland, Zaanland van Swasea Tem van Londen; Lingestroom van Londen; Aire van Gooie, Spaarnestroom van Huil Astarte van Bremen Amstelstroom van Leith Ganymedes varr Hamburg Perseus van Kopenhagen. 16 Juni Orania van Buenos Ayres Van Rensselaer van Hamburg Betsy Anna van Hartlepool Theano van Belfast Dolaart van Hamburg, Rhein van Hamburg. Vertrokken 14 Juni George naar Huil. 15 Juni Reggestroom naar Hamburg Radja naar Londen; Boeton naar Lissabon; lichters Jugend en Chronich per sleepboot Enagk naar Hamburg. VLIELAND Vertrokken 15 Juni Noord-Holland naar Gooie. Aangekomen Prof. Buys van Huil, VLIELAND. Aangekomen 14 Juni Hoogland van New Castle Heron van Lon den. DELFZIJL. -- Aangekomen 14 Juni Nellie, Buisman, Dantzig Wilhelminj, Wil deman, Emdcn. Vertrokken Alpha, Frey, ünden Liu- guenda, Kalkhuis, Langeoog Forthtuma, stoom, Hamburg, Hunze IX stoom, Ham burg. MAASSLUIS. Aangekomen 15 Juni. Wiedau van Swansea Sheafgarfh van Nftvv Castle; Zosnia van Bahia Blanca Trent van Hartlepool Gclderind van New Castle Goentoer van Batavia George van Gothen burg Import van Londen Uno van Lon den St. Denis van Harwich Willy van New Castle Cromer van Harwich Ormer van Granton F.mmapark van Patras Bata vier IV van L,ondcn Reventazon van Santa Marta Pollux van Danzig Sappho van Swansea Koudekerk van Antwerpen Jer- vaulx Abbey van Hull Macclesfield van Grimsby Irwell van Gooie Vreewijk van Nantes Nieuwland van Leith Jason van Antwerpen Rouen van New Castle Brom- fleet van New Castle Stas Amsterdam van Narvik Torto van New Castle Wil- helminapolder van Londen Teesdale van Middlesbro Scandinavië van Fecamp Grargemouth van Lieth Texfts van Van couver Westland van Leith Ursa van DordeeuxWestmeath van Montevideo Skagerak van Casabinca. 16 Juni Leonid Krassin van Leningrad Laverock van Londen Sorriso van Venetië Hamburg van Bremen Lord Londonderry van Poti Maas van Hamburg Werra van Hamburg Merganser van Manchester. Vertrokken 15 Juni Gaasterland n. New Castle Norderney n. Hamburg Stale ck n. Hamburg Alda n.( Antwerpen Gregorio n. Napels Felixtowe n. Harwich Wayfield n. New Castle Wadai n. Westkust Afrika Benretath n. FoweyDubbe n. Cardiff; Ampullaria n. Bermuda Stadsdijk n. Ham burg Royal Star n. Hamburg Result m. sch., n. Londen. 16 Juni Badenit n. Londen. Hedenmorgen 7 uur 1.4 in N.-W. richting. MAASSLUIS. Aangekomen 16 Juni Melville van Hamburg Parhaven van Waba- na Helmuth' van Stettin Helios van Lissa bon Kassei van Bremen Bilderdük van Baltimore MAASSLUIS. Aangekomen 16 Juni van de haringtisscherij M. A. 63 met 8 last, Wind Zuidwest. MAASSLUIS. Aangekomen 16 Juni Iris van Bremen Christian Hattesen van Stockholm Karl Hans van Narvik Busen van Tomsberg Olivar van Leningrad Grofsereinyl Bela v. Nicolajeff n. Denemar ken om f- bunkeren Stutnitz n. Hamburg. 'Veriro ken Proséion n. Cardiff. MAASSLUIS. Aangekomen 16 Juni van de haringvisscherij M. A. 67 met 17 last haring. VLISSINGEN. Gepasseerd 16 Juni naar Antwerpen Sommelsdijk. Alfred No bel van Calcutta Gaftney van New Orleans Syrië van Colon. Van Antwerpen Keltier n. Buenos Aires Harold n. Columbia Carlier n. New York Australen n. Japan Hao n. Hongkong; Schiedijk n. Hamburg Jason n. Choli Koudekerk n. Rotterdam Menado n. Bata via 17 Juni naar Antwerpen Viking van Aus tralië Waterland van Hamburg Polux van New York Barbadian van Norfolk. NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ADONIA (K.N.S.M.) 15 6 van Cartagena n. Huelva. AMERSFOORT (W.I.M.) 14 6 van Aata fagasta n. Corral. ALMELO (W.I.M.) 14 6 van Corral n. Falcohuano. ANDIJK (B. Ind. lijn) thuisreis, p. 13,6 Perim. ALBIREO (H. W. Afr. lijn) 14 6 van Libre ville naar Port Gentil. BOLTON (H.O.A.L.) 16 6 van Amsterdam n. Lissabon. BACCUHS (W.I.M.) Amsterdam-West-In- j dië, p. 15 6 St. Michaels. BANDOENG (R. Lloyd) Rotterdam-Java, 14 6 van Qalle. BERENICE (K.N.S.M.) Middellandschc I Zee-Amsterdam, p. 14/6 Dungeness. 13AWEAN (H.O.A.L.) 13 6 'tc Móombassa. 3ANDA (PI.W.Afr. lijn') 14 6 van Axim n. Freetown. 3LITAR(H.O.Afr. lijn) 15,6 van Dakar te Batoe Barcljan. BILDERD1JK (H.A.L.) 16 6 zou heden avond t; Rotterdam arriveeren. BOVENKERK (Br. Ind. lijn) p. 16 6 Lizard. CERAM (Java Beng. Lijn) 13 6 van Sabang naar Calcutta. DELFLAND (H. W. Afr. lijn) 13 6 van Freetown naar Tcneriffe. DIN.TELDIJK (H.A.L.) 116 van San Pödro te Panama. DJAMBI (J. N. lijn) 15 6 van Port Said n. New York. DRECHTDIJK (H.A.L.) uitreis 15,6 te Antwerpen. EUTERPE (K.N.S.M.) 14 6 van La Pallice naar Amsterdam. ERATAO (K.N.S.M.). p. 15 6 Holtenau it. Koningsbergen. FLANDRIA (K. H. Lloyd) 13 6 van Buenos Aires naar Amsterdam. GAASTERLAND (H.W. Afr. lijn) thuis reis, 13 6 te Havre. GANYMEDES (K.N.S.M.) 16 6 van Ham burg te Amsterdam. GROTICUS (Nederland) uitreis, 15/6 van Algiers. GOENTOER (R. Lloyd) 15, 6 van Java te Rotterdam- GORONTALO (R. Lloyd uitreis, 15,6 van Port Said. GAASTERLAND (H. W. Afr. lijn) 16/6 van W.-Afrika te Amsterdam verwacht. HOOGKERK (Br. Ind. lijn) 14 '6 te Vizaga- tapam. 13,6 Gibraltar. HELDER (W.I.M.) AmsterdamChili, p. 15 6 St. Michaels. HAARLEM (W.I.M.) 12,6 van Guayaquil. J. P. COEN (Nederland) uitreis p. 13/5 Pe rim. KENNEMERLAND (K. H. Lloyd) 12/6 van Talcahuano naar Corral. KOSMA (Oceaan) JapanRotterdam, p. 12 6 Colombo. KANGEAN (H.O.A.L.) thuisreis, p. 15/6 Perim. KARIMAl'O (Nederland) uitreis, 14/6 van Cardiff naar Java. KRAKATAU (Nederl) 15/6 van Colon te Cemcta Buena. KONINGIN DER NEDERLANDEN (Ne derland) uitreis, 13/5 te Batavia. KOUDEKERK (Br. Ind. lijn) 15 6 van Hamburg te Rotterdam. KARIMOEN» (Nederl.) thuisreis, 17/6 te Marseille wacht. LEERDAM (H.A.L.) 15/6 van Havana n. Rotterdam. MAASDAM (H.A.L.) p. 14/6 St. Michel n. New Orleans. MEDAN (R. Lloyd) thuisreis, 15/6 te Mar seille. MERCURIUS (H. W. Afr. lijn) uitreis, 15, 6 te Qujttah. MANOERAN (Nederland) 14 6 van Shang hai. NEPTUNUS (K.N.S.M,) 15/6 van Genua n. Tarragona. NEREUS (K.N.S.M.) 14/6 van Dyon n Oporto. NIJKERK (H.O.A.L.) 15^6 van Las Palmas, p. Dungeness. t ORANIA (K. H. Lloyd) thuisreis, 16 '6 te Amsterdam. ORION (K.N.S.M.) 14/6 van Lissabon n. Cadix. ORPHEUS (K.N.S.M.) p. 16 6 Holtenau n. Kopenhagen. OOSTKERK (H.O.A.L.) thuisreis, p. 15/6 Perim. PLUTO (K.N.S.M.) 15 6 van Malaga te Cadix. POLLUX (K.N.S.M.) p. 14,6 Dungeness. PRINS DER NEDERLANDEN (W.I.M.) uitreis, 15 6 te Paramaribo. POSEIDON (W.I.M.) 14 6 van Port au Prince naar Amsterdam. PERSEUS (K.N.S.M.) 16 6 van IJmuiden naar Kopenhagen. PRIAM (Oceaan) 15 6 van'Padang n. Ba tavia. PRINSES JULIANA (Nederland) thuis reis, 15 6 van Algiers. RADJA (Nederland) 16 6 te Londen. RIDDERKERK (Br. Ind. lijn) uitreis, 14,6 van Suez. ROTTERDAM (H.A.L.), 16,6 5 u. n.m. van New York te Rotterdam verwacht. RIETFONTEIN (H. Z. Afr. Lijn) uitr., 15 6 v. Boulogne. SCHIEDIJK (H. Austr. Lijn) 14 6 van Vlissingen n. Hamburg. SPAARNDAM (H.A.L.) Rotterdam—New Orleans, 13,6 te Vera Cruz. SOERAKARTA (H.O.A.L.) Amsterdam- Oost-Afrika, p. 13/6 Gibraltar. STREEFKERK (H.A.L.) 12/6 van Rotter- dafn te Hamburg. SOMMELSDIJK "(Br. Ind. lijn) 15/6 van Br. Ind. te Antwerpen. SPAARNDAM (H.A.L.) 13/6 van New Orleans te Vera Cru~. - STADSDIJK (H.A.L.) uitreis 15/6 van Rot terdam. SALATIGA (R. Lloyd) 15/6 van Yokaharaa te Vancouver. SLAMAT (R. Lloyd) thuisreis, 15/6 van Belawan. SPRINGFONTEIN (H. Z. Afr. lijn) Kaap stad-Rotterdam, p. 15/6 Las Palmas. TOBA (H. O. Afr. lijn) 12/6 van Amsterdam te Beira. TSJISOLAK (J. Ch. lijn) 13/6 van Kobe n. Batavia. TAMBORA (R. Lloyd) uitreis, 15/6 te Southampton. ULYSSES (K.N.S.M.) 14/6 van Algiers n. Amsterdam. VAN RENSSELAER (W.I.M.) 16/6 van Hamburg te IJmuiden. VULCANUS (K.N.S.M.) p. 15/6 Dunge ness. VEENDAM (H.A.L.) R'dam-New York, 14/6 te N. Y. VOLENDAM (H.A.L. 14/6 van New York n. R'dam. WATERAND (K. H. Lloyd) p. 16,6 Vlis singen. YANG-TSZE (Oceaan), New York-Java, 14/6 te Sabang. ARENDSKERK (H. Austr. lijn) 13/6 van Fremantle n. Port Porie. BOSCHDIJK (H.A.L.) Montreal-Rotter dam, 11/6 te Panama. CELEBES (Nederland) thuisreis, 16/6 te Genu. ARES (K.N.S.M.) 16/6 van Amsterdam te Hamburg. DEUCALION (K.N.S.M.) 14/6 van Pi raeus n. Galamata. DINTELDIJK (H.A.Z.) 12/6 van Christo- bal n. R'dam. GORONTALO (R. Lloyd) uitreis p. 16/6 Suez. IRENE /K.N.S.M.) 15,6 van Patras te An- cona. LOCH KAATRIEN (H.A.L.) 12/6 te Ta- coma van Seattle. RHEA (K.N.S.M.) 16/6 van Amsterdam te Hamburg. STELLA (K.N.S.M.) 16/6 van A'dant te Hamburg. TJERIMAL (R. Lloyd) uitreis, p. 16/6 Suez. BUITENLANDSCHE HAVENS. ALBLASSERDAM, 15/6 te Elseneur. AMARAPOÖRA 15 6 van Port Said n. Southampton. AMSTERDAM, New York-Rbtterdam, p. 15/6 Lizard. ASTRAEO 13/6 van New York n. Curayao. BATAVIER III 15 6 9 uur te Gravesend. BÖVENDRECHT 14 6 van Sevilla te Gi braltar. BROWING 14 6 van Liverpool n. Rio Grande. CEDRIC 14 6 van New York n. Liverpool. DAKSA 7 6 van Rotterdam te Oran. DIRKSLAND 14 6 van Hamburg te New Castle. DOLIUS Liverpool-Makassar, p. 15 6 Gi braltar. EEM 14 6 van Harneas n. Skelfetea. EMPRESS OF FRANCE 13 6 van South ampton te Quebec. EXPORT 15, 6 van Rotterdam n.'Gravesend. FRANCONIA 14 6 van Liverpool n. New York. GEORGE WASHINGTON 15,6 van Ply mouth te Bremen. HILDEBRAND 15,6 van Para n. Liverpool. HONTESTROOM 15 6 van Amsterdam n. Gravesend. HOOGLAND 15 6 van New Castle te Har- lingen. IBERIA 12 6 van Santander n. Rotterdam. INNOKO 14 6 van New York. JULIANAPARK 14 6 van Volo te Seira. JUNIN 14 6 van Liverpool n. Coronel. KIAORA 13/6 van Santos n. Genua. KRALINGEN 16 6 van Rotterdam te Hamburg. LE MAIRE 14 6 van Rangoon n. Sumatra. LEONORA 16/6 van Amsterdam te Blyth. LORIGA 14 6 van Liverpool n. Callao. MAASBRUG, Rosario-Rotterdam, p. 15 6 Finisterre. MAGDALENA 14/6 van Stockholm te Dunston. MATSUMILA MARU, Kobe- Rotterdam, p. 15/6 Perim. MIDSLAND 16,6 van Rotterdam te Leith. MONTROSE 13 6 van Quebec n. Liverpool. MONT CLARE 13 6 van Liverpool te Quebec. NESS IAN 14/6 van New Yrok n. Manches ter. NOORD-HOLLAND 15/6 van Harlingen te Gooie. OLYMPIC 14/6 van New York n. Sout hampton. PERSEVF.RANZA, Aquillos-Rotterdam, p. 15/6 Ouessant. PLUTO, 15/6 van Valencia te Gibraltar. PRUSA 2/6 van Galvcstone n. Rotterdam via Brcmeit. RIJN 14/6 van Christinestad n. Rotterdam. SCHIELAND 14/6 van Grangemouth te Hamburg. SCHIE 14/6 van Rotterdam te Korea. SCHOKLAND 14/6 van Goolc n. Hamburg. SEVERN 14/6 van Liverpool n. Buenos Aires. STAD ZAANDAM 15/6 van Antwerpen te Hamburg. ST. ANNALAND 14/6 van New Castle te Aalborg. St. PHILIPSLAND 15/6 van Rouaan te New Castle. ST. PHILLIPS ISLAND 15/6 vanRouaan n. Shields. STRINDA 14/6 van Montreal n. Rotterdam. SYGNA 14 6 van Narvik n. Rotterdam of Vlaardingen. TARANTIA14 6 van Liverpool n. Montreal. TEXELSTROOM 14/6 van Manchester n. Amsterdam. TYDENS. Batoem-Amsterdam, p. 15/6 Perirn, UBBERGEN 14/6 van Cuba n. Savanna. VECHT, Rotterdam-Trangsund, p. 15/6 Kopenhagen. WALCHEREN 16/6 van Narvik naar on bekend. WIELDRECHT 13/6 van Liverpool n- Mur mansk. WISTE-INSKIP, Baltimore-Rotterdam, p. 15/6 .Lizard. WITTESE 15 6 te Gibraltar. ZAAN Rotterdam-Helsingfors, p, 15/6 Hol tenau. ALDABI p. 12/6 Kaap Frio. ALGORAB, Buenos Aires-Rotterdam, 14/6 v. Las Palmas. ALUDRA 13 6 van Montreal n. Antwerpen. ALWAKI15 6 van Bordeaux naar Rotterdam INDUSTRIA 15 6 van Hamburg teHavre. LANRIK 16 6 2 uur vanmorgen van R'dam te Leith. NEUTRAAL'14,6 van Bordeaux n. Antwer pen. RIJSWIJK 16 6 v. New Castle te Bordeaux. OUDEWATER, 16 Juni. Kaasmarkt. Aan voer 13 w^geffs, 6165 stuks, wegende 30825 Kg. Prijs: le soort 4550. 2e soort 38 44; gestempelde 4553. Handel matig. TEXEL, 16 Juni. Tcxelsche Eierenveiling. Aangevoerd 21500 kipeieren. Hoogste prijs 7.70, laagste prijs jr 6.40 per 100. 1500 eendeieren. Hoogste prijs J 5.50, laagste prijs f 5.10 per 100. ROELOF ARENDSVEEN, 16 Juni. Bloem kool 1120 ct. per stuk; aardbeien 1314 ct. per doosje, idem 40—75 ct. per Kg.; laag peulen 225-255, idem X 2.30—2.35, idem I 2.85; idem extra 1 2.90; dop 4.604.70; capucijners 4.10—4.60 p. zak van 10 Kg.; snijboonen 1.20 p. 100 stuks, kosten van 14 Juni; Laag peulen 2.19, idem I f 2.58, idem II 1.93, idem III 1.89; dop f 3.91. BEVERWIJK. 16 Juni. R.-K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Aardbeien 5565 ct.; doppers 52 ct.; peulen 3538 ct.; snijboonen 1,14; dikke boonen 9098 ct. per Kg.; sla 12.75; bloemkool 1624 ct.; komkommers 819 ct, pef 100 stuks; wor telen 1523 ct.; rabarber 510 ct.; radijs 45 ct.; selderie 24 cb; uien 35 ct. per bos; postelein 4075 ct. per ben; asperge lc soort 0.901.14, idem 2e soort 4860 ct. uer bos; spinazie 1.852.50 per kist. AMSTERDAM, 16 Juni. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte f 89, id. Blauwe f 88,50, id. Bra- vo's f 7.75, id. Roode Star f 78, Andijker Muizen f 13.3014, id. Kleine Muizen f 11.20, Schoolmeesters f 5—5.10. West- Undsche Muizen t 13.2014, idem Kiem* Muizen f 11.20 per hl, Winter Malta-aardap pelen f 1719 per 100 kg. AMSTERDAM, 16 Juni. Vee. Ter markf waren aangevoerd 369 vette koeien, prij zen le qual. f 1.351.41, 2e qua), f 1.15— 1.35, 3e qual. f 0.901.15 per kg; 16 stie ren, 110 melk- en kalf koeien, f 350525 per stuk, 112 vette kalveren, le qual. f 0.90— 1# 2e f 0.800.90 p. kg, 92 nuchtere kal veren f 16—28, 78 schapen f 5058 pr st.. 787 varkens, Holl. Te qual. f 0.690.70, id. 2e qual. f 0.670.69, Overz. en Geld. le qual. f 0.69—0.70, 2e qual. f 0.67—0.69, vette varkens f 620.64 p. Kg. APELDOORN, 16 Jiuni. Eieren. Aan voer 120.000 stuks, prijzen f 6.507.50, ge middeld f 7.10. Handel vlug. AXEL, 14 Juni. Granen. Prijzen waren voor tarwe f 12.25, rogge f 9.50, gerst f 11.75, haver f 10.25, erwten f 20.50. OUDE SCHILD (Texel), 16 Juni. Lam meren. Heden waren ter markt aangevoerd 2617 stuks. Prijzen f 2233. UTRECHT, 16 Juni. Paarden. Ter mark' waren aangevoerd 625 stuks. Handel ge drukt. Weeldepaarden f 500—650, werk paarden f 350—550, oude paarden f 100 250, twee-jarige veulens f 250400, jongf idem f 90150, hitten f 160400. ROTTERDAM, 16 Juni. Aardappelen Zeeuwsche bonte f 88.50, dito blauwe poters f Zeeuwsche Eigenheimers f blauwe dito f Brielsche Eigenheimers f Bravo's f 8.509.25, Redstars f 9 9.50, Limburger Red Stars f Industrie? f Zeeuwsche Industries f Drentsche f per hl, Malta ct., Spring 1518 c. per kg. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche door een 'f 6—7.25. Mais in veiling verkocht ca. 400 ton Atncrik mixed mais ad f 151 Jó—17214 per 2000 kg. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 477 vette runderen, 307 vette kalveren, 392 schapen of lammeren, 1371 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. 115122 G ct., 2e qual. 110100 ct., e3 qual. 9585 ct.; ossen le qual. 107% 115 ct., 2e qual. 10095 ct., 3e qual. 9080 ct. kalveren le qual. 165—185 ct., 2e qual. 145125 'ct., 3e qual. 10585 ct.) schapen le qual. 95100 c., 2e qual. 85 75 c., 3e qual. 65 c.; lammeren 110120 c.; varkens le qual. 5456 c., 2e qual. 52— 50 c., 3e qual. 4844 c., zouters 52—5' c., alles per kg. Vet vee met matigen handel tot vrijwel sta- tionnaire prijzen. Schapen en lammeren bij wat aanvoer tamelijk gevraagd. Varken? redelijk verhandeld tot over 't algemeer onveranderderde prijzen. ALKMAAR. 16 Juni. Vee. Aanvoer 31 koeien f 250560, 25 vette kalveren f 60— 140, id. per kg f 1.201.50, 33 nuchtere id, f 1428, 1000 vette varkens, per kg f 5256. BOVENKARSPEL (Station), 16 Juni. Aar dappelen. Schotse f 6.507.70, kleine f 2.10 3.80 per baal. Aangevoerd 2365 baal. le bloemkool f 1627, 2e id. f 9-7516.50, 3e id. f 3.256 per 100 st. Aangevoerd 12.350 stuks. Wortelen f 3.604.20 per 1000 st. Aangevoerd 9000 st. Sla f 0.10 0.70 per 100 krop. Aangevoerd 1925 krop. EDE, 16 Juni. (Weekmarkt.) Eieren f 6.257.25 per 100 st. Biggen f 916 p. stuk. Aangevoerd 13.000 eieren 150 biggen. ENKHUIZEN, 16 Juni. Aardappelen. Schotschè muizen f 6,506.90, middelprijs f 6.80, kleine Schotse f 2.203.10, miadel- prijs f 2.95 per baal (100 pd.). GORINCHEM, 16 Juni. Vee. Op do markt waren heden aangevoerd 163 koeien, 9 nuchtere kalveren, 78 lammeren, 55 over- loopers, 677 biggen. Men besteedde voort kalf koeien* f 300—400, melkkoeien f 250 350, kjalfvaarzen f 200350, guste vaarzen f 180240, pinken f 100—150, nuchtere kalveren fók f 2030, idem export f 6—12, lammeren f 1524, overloopers f 2030 biggen f 612. Boter f 1.051.10 per kg. Eieren 6 7 ct. per stuk. Er was weinig handel. KAMPEN, 16 Juni. (Weekmarkt.) Eieren. Aanvoer 30.000 stuks, f 6.50—7.50 per 100 st. Boter f 1.802 per kg. Kippen f 1.75 2.50 per stuk. Russchen matten f 1017 per rol. NIJMEGEN, 16 Juni. (Weekmarkten.) Varkens. Aanvoer 900 'biggen f 6—12.50 p. stuk; 102 vette varkens f 27—r30 ct. per Vï kg. Vee. Aanvoer 28 vette koeien 5764 ct. per kg. 24 vette kalveren 3846 ct. per kg; 100 nuchtere kalveren f 1216 per stuk 2 geiten f 714 per stuk; 4 lammeren f 20—26 per stuk. ROERMOND, 16 Juni. Eieren. Aanvofc. 2.000.000 stuks. Hoogste prijs f 8.10, mid- denprijs f 7.75, laagste f 6.40. TIEL, 16 Juni. Kersen. Woensdag a.s, begint de pluk van kersen voor export. TIEL, 16 Juni. (Weekmarkt.) Granen. Op de markt waren tarwe en rogge niet aan gevoerd. Op' monster bracht een partijtje tarwe f 13.50 op. De andere artikelen wer den volgens genoteerde prijzen verkocht. Tarwe f 13.50, gerst f 6.508, haver f 56, gele erwten f 12.5014.50. Varkens. Op de markt waren aangevoerd 101 varkens en 615 biggen. Prijshoudend, Varkens f 20—80, biggen f 512. v Vee. Op de markt was geen aanvoer. Boter. De aanvoer van boter blijft sta tionair. De prijzen vertoonden eenige neigin gen tot daling, f 1.802.10 per kg. Ook de aanvoer van eieren was gelijk aan dien van de vorige week, 60.000 stuks. Prijzen vast» 5 %-*-6 cent. WINSCHOTEN, 16 Juni. (Weekmarkt^ Aangevoerd waren 238 schapen, 245 var kens en 9 geiten en 0 paarden. De prijzen waren als volgt melkschapen f 38—45, vetta schapen f 4050, weideschapen f 2432, vette lammeren f 2534/ weidelammeren f 1622, zesweeksche lammeren f 12.17- geiten f 13—17, biggen f 712, loopvarkens f 1525, oude varkens f 5080, drachtige varkens f 0685, vette varkens 2729 ct.. Londensche varkens 2325 ct. en zouter.* 2628 ct., alles per pond kg.). BODEGRAVEN, 17 Juni 1924. Kaas. Aan, gevoerd 446 p.; 20.722 st. Eerste kwaliteil 5760, tweede kwaliteit 4853; zwaar dere Rijksmerk 61; met Rijksmcrk f 55. Handel vlug. ENKHUIZEN, 15 Juni. Ofschoon d« ansjovisvisscherij in de Zuiderzee dit jaar ovet 't geheel weinig oplevert, zijn er toch nog en kele plaatsen vanwaar uit met succes wordt gevischt. Zoo werd te Enkhuizen in de afge loopen week aangevoerd 20.055 kg (1.253,400) stuks nettenansjqvis, tot nog toe hier de hoogste vangst van dit seizoen. Dat de aan voer hier nog steeds toeneemt, moge blijken uit de cijfers van de beide voorafgaand» weken, toen resp. 12.342 en 15.460 kg ansjo vis werd aangebracht. De prijs was hier in d» afgeloopen week 59% a 50%ct., laatste markt van Zaterdagavond 56 ct. per kg. De visscherij naar hockbot leverde weinig op. De vangst bedroeg slechts 800 pond, prijs 25.10—27.50 per 50 kg. Schol, 1200 pond, gold 15.4016.90 per 100 pond. Binnenschol was verbazend hoog in prijs er» gold bij kleine partijen 22.7517.95 peï 50 kg. KRALINGSCHEVEER, 14 Juni. Tet markt waren 7 groote zomerzalmen 2.40 2.80, 49 kleine zomerzalmn 1.502 0, kg. MEDEMBLIK, 14 Juni, De ansjovi* vangst beliep hier heden door 44 vaartuigei 3247 kg.prijs 0,53—0.57 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6