SPAARNEBANK LOKETTEN Woensdag IS Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15766 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad Een compliment. UIT DEN OMTREK. HAARLEM De muziekwedstrijd te Zaandijk. BLOEMENDAAL. DRIEHUIS. VELSEN. Verhuurt in hare brand" en mbraakvrsfe kluis in verschillende afmetingen vanaf f 5.- p. j. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding WIJK AAN ZEE. ASSENDELFT. HOORN. CASTRICUM. MONNIKENDAM. HEEMSKERK. BOVENKERK. AMSTELVEEN. UITHOORN. TER AAR. TelegraphiscL Weerbericht. Wisselkoersen en koersen vaa Bankpapier. LEIDEN. ÖINNENLANDSCH NIEUWS. De rijksmiddelen. Mgr. dr. Nolens. I nternationale T entoonstelling 1925 voor Schoen- cn Leder industrie en aanverwante artikelen. MARKTNIEUW5. roe aBonnementspriTS oectraagr root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.2b Pe"- kwartaal 3.25 ranco per post per kwartaal hi) v°uruil betaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. li elefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. RIEIIWE HAARLEMSGHE Advertentiën 35 cents per regal» Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct, per regel: op de le Pagina's 75 cti per regel. Vraag- en aanbod-adver» fentiën 14 regels 60 ct. per plaat» sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. t Gisteren is het jaarverslag van de Neder- landsche Bank verschenen. Er komen in dit rapport, onderteekend door president Visse ring, een man met nu wel haast een wereld reputatie als kundig financier, verschillende merkwaardige passages voor, welke in alle kringen aandacht verdienen. Het verslag geeit namelijk een inzicht in den financieelen en economischen toestand en ook in de toe- komst van ons land met een onvermijdelijke beoordecling van het huidige regeerings- beleid. Als n gevaarlijk verschijnsel is door ieder weldenkend en verstandig burger het ma ken van steeds meer vlottende schuld door de overheidsorganen, speciaal door de lands- regeering, gadegeslagen. Het vraagstuk van de financiering dezer schulden werd er een op zichzelf. Gold het belangrijke uitgaven voor productieve werken, dan was de moei lijkheid niet groot. Een leening daarvoor is gemakkelijk te plaatsen. Maar hiermee kon niet worden volstaan. Ook de vlottende schuld voor gewone uitgaven moest worden geconsolideerd, wat op zich zelf al gevaar lijk is, omdat de moeilijkheden daardoor slechts tot later worden verplaatst. Maar het verschijnsel wordt nog bedenkelijker, zooals in het verslag wordt opgemerkt wanneer voor deze doeleinden wordt ge leend in een vreemde valuta. (Men herinnert rich de leeningen in Amerika en Engeland.) Meermalen is dan ook bezorgdheid over 'dit in de schuld steken van Nederland hij het buitenland uitgesproken. Het blijkt ech ter, dat voor bezorgdheid weinig reden be staat. „Als een merkwaardig bewijs van de kracht van onze eigen geldmarkt staat n.m. in het bovengenoemd verslag te lezen kan gelden, dat verschillende der in het laatste jr.ar in Amerika en in Engeland gesloten leeningen in dollar- en pond sterling-valuta voor een zeer belangrijk deel hun weg we der gevonden hebben naar de beleggings portefeuilles in Holland, zoodat op het oogenblik de houders dezer schuldbrieven voor een belangrijk deel niet meer in Ame rika of Engeland, doch in Holland wonende personen zijn." 't Was dus weer de spreekwoordelijke overdreven voorzichtigheid van den Hollan der tegenover alles wat nationaal is, welke een beroep op het buitenland noodig maak te. Toen men in Londen en Washington gretig hapte, kreeg men hier ook weer durf: want aan de middelen ontbreekt het blijk baar niet. En voor dit vertrouwen in den eigen fi nancieelen toestand is alleszins reden, niet alleen wanneer men let op den gelukkig nog vaste waarde van onzen Nederlandschen gulden, die voor het buitenland als waarde meter geldt, maar ook op het veel gesmade beleid van onze regeering. De critici had den gemakkelijk werk, wanneer zij den lsat- sten tijd van onvast beleid wilden spreken; de ministers voor weerhanen en zwakkelin gen wilden uitmaken. Ten einde tusschen de uiteenloopende politieke eischen en ver langens door te zeilen, zonder in botsing te komen en toch zooveel mogelijk het eind doel: „bezuiniging" te bereiken, moest meer malen worden geschipperd en met de cene hand ten halve worden teruggegeven, wat met de andere was gevraagd. Dat maakt dan wel eens den indruk van stuurloosheid, welke in financieel normale tijden zeker kwalijk te dulden zou zijn. M aar wat zegt nu een lichaam als onze Nedcrlandsche Bank, dat deskundig is en buiten de politiek staat, over dat zooge naamde wankele beleid? Dit: „De vooruitzichten op sluitende budgetten zijn, zoowel voor Nederland als voor Ned.- Indië aanmerkelijk gunstiger geworden. Met groote waardecring is thans te con- stateeren, dat de Nederlandschc Regeering met veel ernst zich toelegt op het doen verdwijnen van het tekort op de Staatsbe- grooting. Drastische maatregelen worden daarvoor genomen, welke natuurlijk in ve lerlei richting ontstemming wekken. Loonstrijd is ook onder meer een nood zakelijk gevolg daarvan. Wij meencn echter te mogen verwachten, dat de Regeering in de hoofdkwestie voet hij stuk zal houden en haar doel, een slui tend budget in of kort na li^a, zal weten te bereiken. Zij zal daarmede aan het land in zijn geheel de grootste weldaad kunnen bewijzen, welke thans verschaft kan worden; de kwestie toch van de handhaving van de waardevastheid van den gulden is op het oogenblik het grootste landsbelang, dat be staat zou dit doel niet bereikt worden, dan staat ons land op den duur evenzeer open voor al de vreeselijkc avonturen, die op nagenoeg alle klassen der bevolking op vernietigende wijze zullen inwerken. i.Wij zijn thans op den goeden weg ge komen, dat van vele zijden dat allergrootste landsbelang wordt ingezien. Karaktervast heid en verstandig overleg moeten ons thans verder langs dien eenig juisten weg leiden." Ziedaar een appreciatie over het regee- ringsbeleid van onverdachte zijde. Het is te verwachten, dat, hoe meer de verkiezin gen van 1925 naderen, hoe sterker de cli max van veroordeeling dierzelfde regeering door politieke schrijvers en scribenten wor den zal. De regeering zal heeten besluit loos, onvast in haar beleid, slap, zwak, machteloos bij de eene partijbij de an dere bovendien nog onvruchtbaar en reac tionair. Wanneer zij echter haar plannen tot sluitend ma^en van de Staatsinkomsten en uitgaven weet klaar te spelen, dan be hoeft zij aan het einde der regeeringspc- riode het oordeel van alle onbevooroordccl- den niet te vreezen. Uit bovenstaande uit latingen van de meest deskundige zijde is immers weer eens opnieuw gebleken, wel ke onschatbare belangen bij het slagen van het bezuinigingsplan betrokken zijn. Men kan dan twisten over de manier, waarop het wordt uitgevoerd, de hoofdzaak is, dat het tot stand komt. En ons in meerderheid nuchterdcnkend volk zal bij welslagen daar van te gelegener tijd van zijn waardecring weten blijk te geven. De volledige uitslag van den wedstrijd, ge organiseerd door Zaandijk's Fanfarecorps is: Marschwedstrijd: 2e afd. fanfare Wilhel- mina Santpoort le prijs mot 16 punten; 2e afd. Harmonie Crescendo Haarlem le prijs met 16 punten; le afd. fanfare: Door Inspan ning Uitspanning Castricum le prijs met 18 punten; Kunst na Arbeid Watergraafsmeer, le prijs met 19 punten. Concertwedstrijd; le afd. fanfare; Wilhel- miria, Santpoort, 3e prijs met 74 punten; afd. Uitm. fanfare: Andante, Oosthuizen, 2e prijs met 94 punten; Door Inspanning Uitspanning, Castricum, 2e prijs met 90 punten; afd. Uitm. harmonie: Harmonie Crescendo, Haarlem, le pijrs ml 101 punten; Excelsior, Wormerveer, 2e pr. met 96 punten; cere afdeeling fanfare: Excelsior Zaandam, le pr. met 107 p.; Ste delijk Orkest, Purmerend, le prijs met 112 punten; Kunst na Arbeid, Watergraafsmeer, 2e prijs met 94 punten. LIGPLAATS VOOR VISSCHERSVAAR- TUIGEN TE KATWIJK. De heer Lovink, lid van dc Tweede Ka mer, heeft aan den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de Kat- wijksche zeevisschersvaartuigen, die sinds vele jaren ligplaats hebben aan den binnen kant van de kleine sluis in het Noordzeeka naal, voortaan van die ligplaats geen ge bruik meer mogen maken voor het uitrusten ter visscherij en voor het lossen van hun lading en dat voor deze vaartuigen een plaats is aangewezen in de haringhaven te iJmuiden? 2. Zijn de bezwaren tegen het behoud van deze ligplaats, in verband met het scheep vaartverkeer door de kleine sluis, van dien aard en is het gevaar voor het toebrengen van schade aan voorbijvarende schepen in derdaad zoo groot, dat tot dezen maatregel moest worden overgegaan? 3. Is het den minister bekend, dat de ha ringhaven te IJmuiden nog in zulk een toe stand verkeert, dat deze niet geacht kan worden een veilige ligplaats voor de vis- schersvaartuigcn te bicden, terwijl vooral bij ongunstig weer de lichters, die, zooals gebruikelijk is, de lading haring van dc visschersvaartuigen overnemen voor vervoer naar Katwijk, gevaar voor ongelukken zul len loopen, waneer zij van uit de haring haven naar de kleine schutsluis moeten varen? 4. Is het den minister bekend, dat door den genomen maatregel de Katwijksche rcederijen niet alleen zeer in haar bedrijf zullen worden geschaad, doch haar ook on- noodige kosten worden opgelegd, die het visschersbedrijf in den slechten toestand, waarin het thans verkeert, bezwaarlijk kan lijden? 5. Is de minister in verband met het bo venstaande, bereid, den genomen maatregel in te trekken en weder aan de Katwijksche visschersvaartuigen te vergunnen tijdens de haringvisschcrij, van Juni tot eind December gebruik te maken van de oude ligplaats aan den binnenkant van dc kleine sluis in het Noordzeekanaal? Tuinplastiek en Klein Beeldhouwwerk. Op de tentoonstelling van tuinplastiek en klein beeldhouwwerk werden de volgende inzenders bekroond; lstc prijs voor de prijsvraag „beeld en sprookjestuin" aan den beeldhouwer H. J. Jansen van Galen te Amsterdam voor het beeldje „Roodkapje en de Wolf". lste prijs voor de prijsvraaf „grafmonu ment" van den beeldhouwer Wim Marring te Rijsenburg, voorstellende „het nieuwe leven" (vormverandering) terwijl als graf bedekking het vlindermotief werd gebezigd. De jury bestond uit dc inzenders met daaraan toegevoegd den voorzitter Gerard Hoppe van den Kring en den tuinarchitect A. P. Smits te Aerdenhout. Statuten. De .Staatscourant" bevat de statuen van de Coöp. Boerenleenbank, alhiet Vrijgelaten. Achteraf is gebleken, dat de aangehouden B. uil Dieroen, voor het ge noemde delict zijn straf reeds had uitgeze ten, waarom de man weder is vrijgelaten. Bekroond. De heer H. H. Meijer, brood bakker, alhier, verwierf op de Groote Inter nationale Bakkcrijientoonstelling te Amster dam, een 5en prijs voor zijn inzending wit brood. Burgerl. Stand. Bevallen; II. van Lier v. d. Kammen, z. A. TaayWilderom z. G. C. UytendaalMaarschalk, d. A. VisserPost, z. A. L. Bergwerf—Porck, z. A. VeldmanGroen, d. C. C. Bors- boomv. d. Wiele, d. A. DcrkxKops, z. G. W. BurgerNeet, d. GEMEENTERAAD. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter wethouder J. P. Handgraaf. Ingekomen stukken: Een adres van P. P. Pruys te Santpoort, om ontheffing van het verbod, vervat in art. 4 juncto art. 6 der Bouw- en Woning verordening ten behoeve van den bouw van een landhuis aldaar Na heel wat discussie wordt dit verzoek aangehouden. Een adres van het bestuur der afd. Be verwijk en omstreken van het Wit Gele Kruis om voor 1925 een subsidie te ver- lecnen van 400. Te behandelen bij de be grooting. Een adres van het bestuur der woning- bouwvereeniging Bloemendaal-Noord om buitengewone uitkeering van 700 ter be strijding der niet door het Rijk bij wijze van voorschot te verstrekken gelden inzake kosten van aanleg van plantsoenen en sin- telwegcn. Naar B. en W. om advies. Een adres van het bestuur der Sant- poortsche Vrouwenclub en de besturen der afd. IJmuiden en Velseroord van dc Vrou wenclub der S. D. A. P. om voor 1925 een subsidie van 1500 beschikbaar te stellen ten behoeve van dc nijverheidscursussen voor 1925. Te behandelen bij dc bcgrooting. Als voren van de R.K. Volkshuishoud school te Velseroord om voor 1925 een subsidie te vcrlecnen van 527.88. Als voren van de afd. Velsen van het Witte Kruis om een subsidie voor 1925 in totaal van 4000.50. Als voren van de afd. Kennemcrland van bet Centraal Genootschop voor Kinderher- stcllings- en Vacantiekolonics, om een sub sidie voor 1925 van 500. Alle tc behandelen bij de begrooting. Een schrijven van den secretaris van bet comité van actie inzake de vestiging van een nict-Katholiek ziekenhuis tc Velsen, waarbij wordt toegezonden een afschrift van een door den voorzitter van dat co- ingezonden is door de heeren Dingier en van der Gicsen, betreffende de aanvrage van dc nieuw te bouwen school te Wiikcr- oog zonder zijn medeweten is gebruikt en hij zijne handteekening, geplaatst op de lijst ter verkrijging van een school, zeer zeker gestand doet. Te behandelen bii punt 3 der agenda, t. Een verzoek van A. Eikelenboom te Santpoort om ontheffing van de bepalingen der logesverordening in dien zin, dat ten behoeve van de samenstelling van een adresboek de namen der hoofden van ge zinnen kosteloos uit het bevolkingsregis ter kunnen worden oergenomen. In handen van B. en W. om advies, u. Een schrijven van den secretaris van het Centraal Drankweercomité in dc ge meente, houdende toezending der begroo ting van het comité voor het jaar 1925. Te behandelen bij de begrooting voor 1925. v. Als voren van Th. Diepen, om hem Directie: Mr. Th. W£STEKWOüPT. miié ontvangen brief van den burgemees ter, voorzitter der commissie voor het ziekenhuiswezen te Haarlem, d.d. 29 April j.l. In deze missive wordt de vraag ter overweging voorgelegd, of wellicht niet een methode zou kunnen worden gevonden, waarbij door de gemeente Haarlem in de behoefte aan ziekenhuisruimte, naast die der Mariastichting, zou worden voorzien. Voor kennisgeving aangenomen. Een adres van J. W. van Oostcrom, hoofd van school D te Velseroord, naar aanleiding der plaats gehad hebbende over plaatsing van dc onderwijzeres F. A. Ro- mijn van school D naar school A. B. en W. stellen voor dit stuk in hun handen te stellen ter afdoening. Zij zijn dan voornemens om, wanneer daartoe aan leiding bestaat, den raad do gelegenheid tc geven terzake een nadere beslissing te ne men. Een schrijven van het bestuur der R.K. Jongensschool tc Wijkeroog, waarbij ver zocht wordt het toegestane bedrag van 450 voor aanschaffing van nieuwe school- meubelcn te verhoogen tot 477.60. Naar B. en W. ter afdoening. Als voren van H. de Boer, onderwijzeres te IJmuiden, waarbij zij eervol ontslag ver zoekt als onderwijzeres aan school A met ingang van 1 September 1924. Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag met ingary; van den genoemden datum eervol te ver kenen. Goedgekeurd. Een adres van het bestuur der „Vcreeni- ging van Spraaklecraren", waarbij verzocht wordt bet onderwijs tot verbetering van spraakgebreken te willen invoeren op de voorbereidende cn lagere scholen in deze gemeente. Naar B. cn W. om advies. Als voren van den voorzitter en den secretaris van dc afdeeling Velsen van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders waarbij verzocht wordt een verbodsbepaling vast te stellen, teneinde hef melkventen op Zondag tegen te gaan. Naar dc commissie van voorbereiding voor de plaatselijke straf wetgeving om advies. Een schrijven van den heer J. A. Dal- meijer van den volgenden inhoud: „Dc ondergeteekende, lid van Uwen Raad, verzoekt beleefd vergunning, in uwe zit ting van Dinsdag 17 Juni 1924 het college van B. en W. te mogen interpe.lleeren om trent de omstandigheden, die zich hebben voorgedaan bij een brand la Santpoort in den nacht van Zondag op Maandag 15 en 16 Juni 1924." Te houden aan het einde der vergadering. Een adres van W. H. van Arkel te Sant poort, Duinlustparkewg 55. waarhij hij nog maals dringend verzoekt afdoende maatre gelen te gelasten voor het in orde brengen van dien weg. Naar B. en W. om advies. Als voren van wed. J. Edsos gcb. Blom te Wijkeroog, Koningsweg 44, waarbij zij mededeelt, dat voor haar een vergunning is gevraagd tot het maken van een boven woning in het door haar hiervoren ge noemde perceel, tevens verzoekende te willen overwogen of zij hiertie vrijstelling noodig beeft van art. 19 der bouw- en wo ningverordening en zoo ja, haar dan die vrijstelling te verkenen. Naar B. en W. om advies. r. Een schrijven van T. Schellings te IJmuiden, waarbij hij wijst op den slech- t entoestand van het door hem bewoonde perceel Julianakade 7. Naar B. en W. ter afdoening, s. een schrijven van het bestuur der Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Scholen voor Lager cn Meer Uitge breid Lager Onderwijs te Velsen, van den volgenden inhoud: „Naar aanleiding van liet praeadvies van burgemeester en wethouders, betreffende onze aanvrage om medewerking voor schoolbouw, kregen wij Woensdag j.l. van onzen rechtsgeleerden raadsman het advies om de ouders, die hunne handteekening introkken, alsnog te bezoeken, teneinde deze handteekening ongedaan te maken. Wij hebben dit advies opgevolgd, zonder daarmede te verklaren, dat wij ons bij deze intrekking neerleggen. In geen geval er kennen wij het recht van het college van B. en W. om naar aanleiding van een schrijven van derden, kinderen van onze lijst tc schrappen. Het spreekt vanzelf, dat wij niet in 3 dagen alk ouders van dc betreffende 49 kinderen konden bezoeken. Ware ons tijd geneg beschikbaar geweest, dan gelooven wij stellig, dat liet ovrgroote deel der ouders van die kinderen de intrekking hun ner handteekening weder ongedaan zouden hebben gemaakt. Thans kunn enwij niet anders doen, dan het liierbijgaande adres aan Uw college aan te bieden." Het overgelegde adres is geteekend door S. Scliaftenaar en 9 anderen, waarbij zij verklaren, dat zij hunne handteekening, geplaatst op de lijst van en ingediend door J. Deinum en 7 anderen, terugnemen en hunne eerste handteekening geplaatst op de lijst van de vereeniging voornoemd, onveranderd handhaven. Bij dit adres is een verklaring gevoegd van P. J. Stil te Holland op zijn Smalst, dat zijn naam, genoemd in het schriivan hetwelk rip afloop der examens ontslag te willen verkenen, als lid der commissie van toe zicht op de handelsavondschool. Voorgesteld wordt, het gevraagde ontslag eervol te verleenen, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Goed gekeurd. Mededeelingen. Ter uitvoering van de in de raadsver- gadering van 29 April j.l. aangenomen motie- Groener eld, inzake verlaging der huren van met Riikssteun gebouwde woningen, hebben B. en W. zich tot het bestuur der Vereeni ging van Ned. Gemeenten gewend. Uit het ontvangen antwoord blijkt, dat deze aangelegenheid sedert gcruimen tijd de aandacht der vereen, heeft en de door haar ingestelde commissie heeft reeds een onder houd gehad met den Minister van Arbeid en daarna aanraking gezocht met vertegen woordigers der verschillende fracties in de lweede Kamer, welke stappen echter tot geen resultaat hebben geleid. Afgewacht wordt thans dé behandeling van hoofdstuk X der Staatsbegrooting voor 1924 in de Eerste Kamer, waar deze zaak ongetwijfeld ter sprake zaf komen. Mocht ook hier geen succes worden be haald, dan zal de Vereeniging zich beraden wat haar verder in deze tc doen staat. In verband met dc besprekingen, in de raadsvergadering van 29 April j.l. kan wor den medegedeeld, dat met ingang van 16 Juni dc vacature van onderwijzer aan de school voor buitengewoon lager onderwijs te IJmuiden zal zijn vervuld door de be noeming, op proef voor 6 maanden, van S. Kolkendorp, onderwijzer aan school F, te Santpoort. Bij besluit van 20 Mei j.l. werd om ad vies in handen van B. en W. gesteld eet* adres van het plaatselijk comité van actie tegen de ondervijsverslechtering, om aan de Tweede Kamer le verzoeken de maatregelen der fegeering, beoogendc bezuiniging op het het gebied van het lager onderwijs, met be slistheid af te wijzen. Vermits de Tweede Kamer het betreffende wetsontwerp intusschen heeft behandeld, kan een prae-advies onzerzijds, zeggen B. en W„ achterwege blijven en het nemen van een beschikking op het bovenbedoelde adres van de agenda worden afgevoerd. (Wordt vervolgd.) Gedeeltelijk ongecorrigeerd. Veertig jaar badgast. Vandaag komt de heer L. C. J. van Ogirop weer in onze ge meente. Hij herdenkt nu het feit, dat hij 40 jaar achtereen deze badplaats bezocht. De heer van Ogtrop is een bekende persoonlijk heid in onze badplaats en ieder kent ook wel zijn fraaie, mooi gelegen villa. De dag zal een bijzonder karaktr dragen, wat den 86-jarigen krassen heer ook wel toekomt, Bevolking 1923. Blijkens het aan het Centraal Bureau voor de Statistiek opge maakt overzicht van den loop der bevolking in onze gemeente waren op 31 Dec. 1923 al hier woonachtig 2223 mannelijke cn 2111 vrouwelijke ingezetenen totaal 4334 inw. Burgerlijke Stand. Geboren Klaas z. v. C. Kleijn en T. v. 't Veer Willem, z. v. Jan Boon en D. Heijnen. Ondertrouwd Maarten Jongejans en Neeltje Houwertjes J. Heijne van Krom menie en Joh. Boon Cd. Wegverbctering. Ook de Roomsche Kerkbuurt krijgt haar nacoviawcg. Ze zijn druk bezig den straatweg op te breken en de betonbanden aan te leggen. Het zal velen zeer aangenaam stemmen, dat het polderbestuur aldaar ook een afdoende riolcering maakt en blijken geeft met het kerkbestuur, dat geen kosten spaart om de omgeving der R. K. kerk te verfraaien, wil medewerken om de Room sche Kerkbuurt tot een onzer mooiste plekjes te maken. S. V. A. I. Zobdag j.l. speelde S.V.A. I op de seriewedstrijden van V.V.Z. te Zaan dam tgen het 2c elftal van Q.S.C. uit Wormer veer. Dit elftal, hetwelk een klas hooger in den H. V. B. speelt, moest in in een 13 beder- laag dc meerderheid van S.V.A. erkennen. De partijen wogen goed tegen elkander op en het was aan het doortastende spel van ee paar S.V.A. spelers te danken, dat de over winning behaald werd. Intusschen zijn beide eltallen van S.V.A. in de finale gekomen van hun afdeeling en we wenschen hun voor huh harde werken van harte 2 eerste prijzen toe Ze zij dit seizoen goed begonnen, als het. zoo doorgaat, zullen ze nog menigen prijs binnenhalen. Zondag a.s. speelt S.V.A. II te drie uur te gen een toer-elftal van Zaandam een medaille wedstrijd. We hopen, dat die medaille ook in de medaille-kast terecht zal komen. Slechte lectuur verboden. Evenals in Rotterdam is ook hier tor plaatse de verkoop van „Pan" verboden. Gelukkig! Zuster Simpliciana. De Eerwaarde Zuster Simpliciana alhier, zal op 22 Juni a.s. den dag- herdenken, dat zij vóór 40 jaar in het Klooster van de Zusters van Tilburg trad. Zij is werkzaam aan de school in do Ramen. Fanfarekorps D.I.U. Zondag behaal de het fanfarecorps D.I.U. bvan Duin- en Bosch op het concours te Zaandam den eer sten prijs in den marchwedstrijd en den 2en voor het verplichte nummer in de afdeeling Uitmuntendheid. Des avonds na thuiskomst hield het fan farekorps een feestelijke rondgang door het dorp met versierde vaandels. In het hotel „De Rustende Jager" werd daarna door de feestelingen nog een mu zickavondje gegeven. Verloting. Op de op 9, 10. 11 Augustus a.s. te houden bloemen- en groentctenttoon- stelling in de zaal van de Erven van Benthem zal een loterij worden georganiseerd. Examen. Voor het examen boekhou den, uitgeschreven door de vereeniging van leeraren slaagde onze dorpgenoote Joh. Lou ter. Burgerlijke Stand. Door het Burger lijk Armbestuur is de rekening 1923 inge diend welke sluit met een batig saldo van f209.41. Inplaats van f4500 werd f4000 subsidie van de Gemeente ontvangen. Vergadering van aandeelhouders der Graanmalerij alhier. De vergadering, die in café Briukemper werd gehouden, was flink bezocht. Uit de mededeelingen van den directeur, den heer Zeelten, bleek, dat de werkzaamheden aan de fabriek steeds in omvang toenemen. De omzet was dit jaar bijna 600.000. Er werd besloten, een flink pakhuis te bouwen, vooral met het oog op den kunstniest-handel. Op een desbetreffen de vraag werd geantwoord, dat er nooit in gekocht wordt, of er worden monsters ge trokken. De analysen zijn ten allen tijde door een ieder te zien. Verder is er besloten, dat de boekhouder wegen bewezen diensten een gratificatie krijgt en salarisverhooging. De aftredende bestuursleden, de heeren de Waal en Zeelten, werden met algemeene stemmen herkozen. Aan een verzoek om maismeel in voorkoop te verkrijgeb, zal worden voldaan. Hetzelfde geldt ook voor lijnmeel. Na,riondvraag werd de geanimeerde vergadering door den volorzitter gesloten. Waterleiding. Dinsdag 1.1. zijn de werkzaamheden aan de Waterleiding in de stad begonnen. De buizen liggen overal reeds gereed en zijn in een gedeelte van het Noordeinde al gelegd. Ongeval. De heer N. had Zondagmid dag het ongeluk, nabij den Hoogen Dijk met zijn fiets gedeeltelijk onder een auto te komen. Het rijwiel werd ernstig beschadigd doch N. bekwam wonder boven wonder weinig letsel. Burg. Stand van 217 Juni. Geboren; Agatha Hendrika, d. van Joh. Nijman en A. de Leeuw. Engelbertus, z. van Jan Ncelt en M. Diemcer. Blandina Catharina Maria, d. van P. Blankcndaal en M. Nijman. Ondertrouwd: H. Dijkstra cn G. Eek. B. dc Winter en Cordelia van Egmond. Corn. Kluft en J, Mager. Corn. G. Ver- duin en Joh. Mulder. Joh. Chr. v. d, Aar cn B. Nijman. Gehuwd: Joh. Stet cn G. Groot. W. H. Martens cn G. M. dc Ruijter. Alb. Joh. Buter en Marg. Zonneveld. Ilendr. Beentjes en E. Kunnen. Corn. Scheerman en A. Timmer. Corn. J. Rosloot cn Marg. M. J. Kaandorp. Petr. Kuijl en Catli M. Bultus. G. J. Luje Schipholt en J. J. G. Hofmeijcr. Corn. G. Verduin cn J. Mulder. Overleden; Marg. L. Veldhuis, 11 m. Voetbal. Zondag werd dc vierde der seriewedstrijden, door R.O.D.A. uitgeschrel ven. onder veel belangstelling van het pu blick, gehouden. Om 12.30 kwam Constantius I uil tegen U. V. V. I, en won eerstgenoemde club na een hevigen strijd, met 2—1. Om 2.30 speelde V.V.V. I, uit Vinkeveen tegen N. A. A. I uit Nes a. d. Amste! met denzelfden uitslag: 21 in 't voordeel van Vinkeveen. Daarna volgden nog twee spannende wed strijden; om 3.45 tusschen R.O.D.A. III en S. N. O.-junioren cn om 6 uur tusschen S. N. O. I en Kolpings glorie I. Ofschoon hot elftal van R.O.D.A. III uit leden bestaat die klein van stuk zijn, hielden zij zich kranig tegen de Junioren van S. N. O., die allen groot van persoon waren. Het gevolg was, dat het spel meestal plaats had vlak voor het doel van R.O.D.A. Dank mede aan den keeper, gelukte het zelfs na verleng- tijd gelijk te blijven. De strijd eindigde met 11, waarbij S. N. 0„ na loting, winnaar werd. Ook dc strijd tusschen S. N. O. I cn Kol pings glorie was spannend. De stand bleef 0—0. S. N. O. werd weer bij loting over winnaar. Snel recht. Ongeveer twee jaar gele den werd op de boerde;' van L. le Boven kerk een geheime branderij en jeneversto kerij ontdekt. De daarop betrekking heboen- dc attributen' werden in beslag genomen ter wijl tegen een viertal personen proces-ver baal werd opgemaakt. Eerst heden is door de Amslcrdamschc Rechtbank in deze zaak uitspraak gedaan en werd tegen elk van Het viertal 4 maanden gevangenisstraf geëischt, alsmede 1000.— geldboete. Villapark. De plannen tot stichting van een villapark in den Bovenkerkcrpoldcr heb ben thans een vasten vorm aangenomen. Dc ontbrekende benoodigdc gronden zijn thans door dc desbetreffende combinatie aan gekocht. Burgerlijke Stand. Geboren Alida Cornelia, Johanna, d. van J. B. Voorpostel en W, E. Witteveen Willem z. van H, van Driel cn J. WolmerstettJacoba Johanna d. van M. Winter en K. v. d. Hoek, Keuring. Gedurende de maand" Mei j.l. werden in Steenkamp en Dc Jong's Export- slachterij alhier, ter keuring aangeboden voor uitvoer naar Engeland, Ierland en Frankrijk, 1183 varkens, 846 nuchtere kalveren, 385 vet te kalveren, 114 lammeren en 730 kg. orga nen en deelen. Collecte. De collecte voor de R. K. Textielarbeiders in Twente gaat onverzwakt voort. De collecte van 6 Juni bracht 13.68 en van Zondag 13 Juni 12.98 op, Ongeluk. Zondagmiddag had de '14- jarige Adr. v. d. Laan het ongeluk, van af de brug te Langeraar, te water te geraken. Bekneld tusschen zijn fiets wist hij noch tans tc ontkomen en den wal te bereiken. Hij kwam gelukkig met'cen bebloed hoofd en een nat pak vrij. Barometerstand 9 uur voorm,: 764. Stilstand OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 18 Juni. Hoogste Barometerstand 769.7 m. M. te Haparanda. Laagste Barometerstand 751.1 m. M. le Blacksod. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 Juni: Matige Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind. Meest licht tot half beWolki. Droog weer, behoudens kans op onweer, vooral in het Zuidwesten. 18 JUNI EERSTE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.63 PARIJS 14.30 BRUSSEL 12.40 WEENEN 38.- LONDEN 11.54 STOCKHOLM. 71.05 KOPENHAGEN 45.15 CHRISTIANIA 36.15 BAZEL 47.3 L NEW-YORK 2.671/2 ROME 11.57% LATERE KOERS TER AAR. Veilingsbericht „God zij met ons". Aanvoer 185 zakken jonge peuler 2.502.55 per 10 kilo, idem I 337 zakken a 2.40. „St. Phocas". Aanvoer 702 zakken jonge peulen 2.502.65, öoorsnecprijs 2.45; 372 zakken f 2.502.60; doorsnee - prijs 2.37; 4 zakken doppers doorsnee- prijs 3.62; snijboonen 2,11: aardbeien 38 ct. per pond. Personalia. Voor het candidaafs- cxamen wis- en natuurkunde slaagdg J. C. v. d. Steen, alhier. Voor het candidaats-examen in de rechten slaagde dc heer Th. L. Vervloei, alhier. De rijksmiddelen hebben over de afgeloo- pen maand 0.75 milliocn minder opge bracht dan over diezelfde maand van het vorige jaar; over de eerste vjjf maanden 8.49 millioen minder dan over dezelfde pe riode van het jaar 1923. Blijkens mededeeling van den Voorzitter der Tweede Kamer zal dr. Nolens, lid der Tweede Kamer, de eerstvolgende vergade ringen van dit college niet kunnen bijwonen wegens noodzakelijk verblijf in het buiten» land. In eene zeer druk bezochte vergadering, gehouden in het Hotel Verwiel te Waalwijk, heeft de installatie vergadering plaats ge had van Hoofdbestuur en uitvoerende Co- mité's eener in 1925 te houden groote Inter nationale Tentoonstelling voor de Schoen en Lederindustrie en aanverwante artikelen. De Algemeen Voorzitter de heer Jos. Klijberg, Waalwijk opende de vergadering met, in naam van het Hoofdbestuur, een initiatief-voorstel te berde te brengen om het zilveren jubilé van den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikanten te gedenken, door het organiseeren van eene groote inter nationale tentoonstelling, die zooals de Ten toonstelling 1903, den grootcn stoot gaf voot het algemeen toepassen der machinale werk methoden, thans aanleiding zal zijn tot hef verkrijgen van goede inzichten in dc intus schen zoo sterk toegenomen moderniseering der Schoenfabricage in bet algemeen. Na de rede van den voorzitter, had eene geanimeerde bespreking plaats, omtrent de taak der verschillende comité's, die zich hebben voorgenomen zeer spoedig aan dei: arbeid te gaan tot voorbereiding van deza grootsche onderneming. Marktbericht.. 18 Juni 1924. Kaasmarkt Aanvoer 503 partijen. Eerste kwaliteit 52—55; tweede kwaliteit f 46—50; met rijksmerk 50—60. Handel matig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1