Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad God met ons. UIT DEN OMTREK. Ingezonden Mededeelingen ZANDVOORT. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. *er week 0.» Donderdag 19 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15767 VELSEN. a 75 cents per regel. HILLEGOM. VELSEROORD. VELSEN. IJMUIDEN. HALFWEG. PURMEREND. HEEMSKERK. KOOG AAN DE ZAAN. LEIDEN. LISSE. NOQRDWIJK. HOOFDDORP. BEVERWIJK. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. ZAANDAM. HOORN. 8 Telegraphisch Weerbericht. CASTRICUM. AMSTELVEEN. 'De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: *er kwartaal f 3.25 ranco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting- Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le Pagina's 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver- tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Het gaat den Katholiek wat vreemd af een dag als heden te beschouwen als een gewonen werkdag. Heel zijn leven is hij gewend geweest den Donderdag na het octaaf van Pinksteren als een der grootste feesten in Gods kerk te vieren. Maar de drang naar meerder productie in dezen tijd maakte het wenschelijk om de verplichte viering van zoo goed als al onze specifieke Roomsche Zondagen eenige jaren op te schorten. Ook het zoo vóór alles katho lieke feest van „Sacramentsdag behoort hierdoor voorloOpig niet meer tot de offi- cieelc heilige-dagen. Niettemin, of liever juist daarom, willen wij dit jaar op den dag, waarop onze courant gewoon was niet te verschijnen, een enkel woord aan het hooge kerkelijke feest wijden nu wij op het punt staan over eenige weken de grootc gebeurtenis van het Eucharistisch congres te beleven. De H. Eucharistie, dat is „God met ons." Hoe jammer toch, dat zoovele millioenen menschen dat groote geheim niet kennen; en dat zoovele duizenden, die deze kennis uit een Roomsch gezin hebben meegeno men, dien schat niet waardeeren' De H. Eucharistie is het middenpunt der katholieke kerk. Zonder die Godsgave is de kerk ons niet denkbaar, valt heel haar eere dienst weg, wordenonze kerken leeg en koud als gewone vergaderzalen. Maar zon der de H. Eucharistie wordt ook het leven van den katholiek van zijn beste sappen beroofd. Zonder de H. Eucharistie verliest het Roomsche zieleleven zijn schoonste oogenblikken, zijn sterkte en zijn troost. Vandaar dat de katholieke kerk en al haar volgelingen de eeuwen door dien onverge lijkbaren schat der tabernakelen steeds op de schitterendste wijze gehuldigd hebben. De sacramentsprocessies vullen de rijkst ge kleurde bladzijden In de historie der kerk. Met de plechtigheid van den ommegang van den Christus onder broodsgedaante kon in de eeuwen van geloofsvrijheid niets vergeleken worden. Die openbare plechtig heid was de groote jaarlijksche gebeurtenis voor iedere stad: toen het geloof nog zui ver was van vreemde invloeden werkte heel de burgerij naar beste krachten mee om den doorgang van den „God onder de menschen" te maken tot meer dan een koninklijken triumftocht. Aan de verheerlijking van den Christus Eucharisticus hebben steeds de beste krach ten gearbeid. De edelste menschelijke ga ven zijn in haar opperste volheid ontplooid juist in de tijden, toen het geloof aan den God der tabernakelen algemeen en rots vast was: geen tijdperk valt er aan te wijzen, waarin de bouwkunst en edelsmeed kunst, de schilder- en de dichtkunst, zu'ke wonderen van menschelijk genie wrochten als juist in den tijd, dat heel de wereld in het heffen van den kelk door den priester op het altaar de verbinding van de aarde met. den hemel zag. De H. Eucharistie moest ook voor onze dagen nog beteekenen: God met ons! Wat zou er minder geleden en gestreden wor den; wat zou er meer zon in het leven, meer troost bij rampen zijn! Naar dat ai- gemeene geloof en vertrouwen in den le venden Christus onder ons wil de Kerk het menschdom weer voeren; dat is haar hoog ste roeping, waaraan zij nimmer heeft ver- raakt, al worden dan naar tijd en omstan digheden andere middelen gebruikt. Geen beter middel voor onzen massalen tijd dan de internationale congressen, waar op heel de Roomsche kerk van alle uit einden der aarde vertegenwoordigd is; waarop het Pinksterwonder weer eens wordt vernieuwd, waarvoor de Joden ver baasd stonden, toen zij vroegen: Zijn het geen Parthen en Meden, Elamieten en in woners van Mesopotamië, van Judaea en Cappadocië, van Pontus en Azië, van Egyp te en Libye, die hier vertegenwoordigd zijn? Hoe hooren wij hen dan allen dezelfde taal spreken en verkondigen de groote werken Gods? Die vraag moet de heidensche we reld van thans ook weer stellen, wanneer zij daar uit alle landen en talen, uit alle naties niet enkel van Europa, maar ook uit Azië en Afrika, uit Australië en Ame rika de zonen van één geloof bijeen ziet, gezamenlijk ziet knielen in één geloof aan hetzelfde wonder, hoort zingen hetzelfde loflied waartoe eeuwen geleden den groo- ten Aquiner, sieraad van heel ons men schelijk geslacht, reeds werd geïnspireerd. Op die Eucharistische congressen kan en moet de wereld weer eens erkennen, dat de Roomsche kerk waarlijk katholiek, dat is één en algemeen is, één in geloof en eerbied voor het groote wonder onzer eltaren En noodzakelijker wijze moeten de gedachten van de ongedoopten en de dwalenden getrokken worden naar het ge heim van de opgeheven Hostie en de vraag moet rijzen: waarom knielen nu reeds ne gentien eeuwen door zooveel millioenen voor die broodsgedaante? Machtig middel van Gods kerk om de Wereld op de H. Eucharistie te wijzen vormen de Eucharistische congressen Daarom is 't voor ieder Roomsch Nederlander vandaag de dag om te besluiten naar best vermogen mee te werken aan het welslagen van de groote gebeurtenis, die de volgende maand op onzen vaderlandschen bodem zal plaats hebben, opdat, voor zoover het van ons afhangt het Int. Eucharistisch Congres te Amsterdam de wereld en vooral onze iand- genooten dichter moge brengen tot den schat, verborgen in onze tabernakelen en tot de heilzame erkentenis, dat daar on der de broodsgedaante leeft „God met ons". Gemeenteraad. Naar aanleiding van het adres van den heer Oostrom, hoofd van school D, zegt de heer Schuitenmaker dat het antwoord hierop hem bevreemdt. De heer van Oostrom zegt, dat als genoemde feiten juist zijn, een onderzoek gewenscht is. Spr. onder streept dit en zegt dat een onderzoek in het belang van het onderwijs gewenscht is. De heer Schilling zegt dat dit adres naa: B. en W. gaat en er dus een onderzoek komt Spr. wil dus eerst afwachten. De heer Sluiters vraagt of de betrokken onderwijzeres overgeplaatst is door den raad zonder medeweten van het hoofd der school. De heer Ten Broeke vraagt waarop de raad later een beslissing kan nemen. De heer Landeweert zegt dat de betrok ken onderwijzeres overplaatsing had gevraagd en een overplaatsing kan geschieden zonder advies van het hoofd. Waar de verhouding tusschen deze onderwijzeres en het hoofd niet in orde was, is deze overplaatsing bevorderd. Het is pendanterie van het hoofd daarin ge mengd te willen worden. De heer Sluiters zegt, dat het betoog van den wethouder den schijn geeft alsof spr. een lans wil breken voor den heer van Oostrom. Maar dat is niet juist, want, zegt spr., als de heer van O. schuldig is, moet hij gestrafd worden en als het personeel schuld heeft moet dit straf ontvangen. Wat spr. gezegd heeft wil hij in belang van de school, wat voor hem gaat boven het belang van een onderwijzer. De heer Vermeulen zegt dat, nu er zooveel over deze kwestie gesproken is, deze niet in handen van B. en W. ter afdoening kan wor den gesteld. Spr. stelt voor het adres in han den van B. en W. te stellen voor prae-advies. Het voorstel van den heer Vermeulen wordt aangenomen tegen de heer Landeweert. Het voorstel tot grondoverdracht voor weg- verbreding wordt goedgekeurd. In behandeling komt het verzoek van het bestuur der Vereeniging tot oprichting en in standhouding van scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, gevestigd te Vel- sen, om de benoodigde gelden uit de gemeen tekas te verstrekken voor de stichting van eene bijzondere school in de omgeving van de laatstgebouwde 50 woningen der Woning bouwvereniging Velsen. De heer Wardenaar zegt dat op zijn ver zoek dit punt is aangehouden. Het spijt spr dat het verkeerde accent, dat B. en W. in hun advies hebben gelegd, niet is weggenomen. De heer Sluiters zegt de aanvragende Vereeniging gaarne een school te gunnen, maar spr. raadt den bestuurders aan niet zulke kleine schooltjes op te richten. Als er 60 of 80 leerlingen zijn met 6 klassen, wat moet dit dan worden Spr. had gaarne gezien dat Gereformeerden en Hervormden konden samenwerken en waar de secre taris der school voor Chr. Volksonderwijs Hervormd is, had deze naar sprekers mee ning wel invloed ten goede kunnen uit oefenen. De heer Vermeulen spreekt er ook zijn leedwezen over uit dat men het Protes- tantsch-Christelijk onderwijs op Wijkeroog wil versnipperen. Spr. heeft altijd gewild dat de twee stroomingen zouden samen werken in het belang van het ondefwijs. Dit beteekent niet dat deze school ef dan niet gekomen zou zijn. Spr. had gewild dat de twee scholen gekomen zouden zijn onder één bestuur. Als spreker dus een poging wil doen om het goed recht van deze aanvrage te verdedigen, weet spr. dat hij heel moeilijk het oor van den raad zal hebben. Want scherp is tegenwoordig de critiek op secte- en miniatuurschooltjes. Waar het hier echter een school met 3 lo kalen wordt, zegt spr. dat deskundigen *n dergelijke school steeds als een van *t beste type beschouwen. Bezuinigen is goed, maar dit moet niet gaan ten koste van één groep Onlangs is een becijfering over het onder wijs in onze gemeente verschenen, waarvan een deel teruggenomen moest worden, maar waarvan het andere deel nog steeds geldt. En dit beteekent dat de kosten voor gebou wen, onderhoud enz. aldus zijn dat zij voor het R. K. onderwijs bedragen f 21.18 per kind en voor de Prot. Chr. Scholen f 11.61 per kind. Spr. meent dat men dus in onze gemeente niet kan spreken dat het Chr. onderwijs duur is. Spr. wijst er op, dat een deel der opge geven kinderen buiten onze gemeente op school gaan. Behalve de derving van school geld, kost ons dit aan Beverwijk f 27.37 per kind. Aldus moeten we achter bezuiniging een vraagteeken stallen. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. met 19 2 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Vermeulen en Landeweert. Bijdrage aan de gemeente Haarlem voor den cursus tot opleiding van hoofdonder wijzers. Door burgemeester en wethouders van Haarlem is bij schrijven van 23 Januari 1924 medegedeeld, dat de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bericht, dat 't voornemen bestaat om de subsidiëering van rijkswege, van den gemeentelijken cur sus tot opleiding van hoofdonderwijzers met den aanvang van den nieuwen cursus (Sep tember a.s.) te beëindigen. In verband hier mede overweegt het gemeentebestuur van Haarlem de opheffing van het instituut tenzij, naar verhouding van het aantal z.g. buiten leerlingen, een evenredig deel der kosten (totaal plm. 5000.'s jaars) door de betrok ken gemeenten wordt overgenomen. Van de 81 cursisten wonen 15 in deze gemeente, zoo dat Velsen, naar de tegenwoordige verhouding ongeveer 925.per jaar zou hebben bij te dragen. Aangezien omtrent deze aangelegenheid in het college van B. en W. geen eenstemmig heid bestaat, wordt de beslissing rechtstreeks aan den raad overgelaten. Na eenige discussies wordt besloten dit punt aan te houden. Goedgekeurd wordt het voorstel tot vast stelling der vergoeding aan de bijzondere schoolbesturen voor boventallige leerkrach ten over 1922. Verzoek van de schoolvereeniging „Uw Koninkrijk Kome" te Wijkeroog om sub sidie voor een eventueel op te richten be waarschool. Rente 4 pCt. - (Direct ingaande.) De veiligste belegging Uwer Spaargei den is 'in de SPAARBANK VOOR KATHOLIEK NEDERLAND (Na tionale Spaarbank) Bijkantoor te Haarlem, NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags, Vrij dags van 6—9 u. n.m. en Zaterdags van 59>' u. n.m. HALFWEG ST JOSEPHGEBOUW te HALFWEG. lederen Donderdag van 7—81/? u namiddag In de vergadering van 20 Mei j.l. werd otn advies in handen van B. en W. gesteld een verzoek van de schoolvereeniging „Uw Koninkrijk Kome" te Wijkeroog, om af wijking van het raadsbesluit d.d. 5 Juni 1923, no. 6, teneinde de mogelijkheid te scheppen, dat aan een eventueele op te richten bewaar school dier vereeniging alsnog een subsidie kan worden verstrekt. Met betrekking tot dit verzoek deelen B. en W. mede, dat, aangezien de omstan digheden sedert niet zijn gewijzigd, zij geen vrijmoedigheid vinden om voor te stellen, het bovenbedoelde raadsbesluit in te trekken. Zij adviseeren derhalve, op het adres afwijzend te beschikken. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De wijziging en vaststelling opnieuw der begrooting van de Nijverheidsavondschool voor ambachtslieden, dienst 1924, wordt goedgekeurd. Goedgekeurd worden de 2e en 3e sup- pletoire begrooting der gemeente, betaling uit den post onvoorziene uitgaven, dienst 1923, de 3e suppletoire begrooting van het Schaalarmbestuur over 1923. Intrekking van het raadsbesluit van 18 Maart 1924, no. 8, tot wijziging der veror dening op den keuringsdienst van vee en vleesch, in verband met dc vleeschkeurings- wet 1919, staatsblad no. 524. Goedgekeurd. Vastgesteld worden de 2e suppletoire begrootingen van het gasbedrijf en de wa terleiding, dienst 1923 de balansen en de verlies en winstrekeningen van die bedrijven per 31 December 1923. Het voorste! van B.en W. tot vaststelling van den gasprijs voor het tijdvak van 1 Juni 19241 Juni 1925 wordt aangenomen. De gasprijs wordt dus met 2 cent verlaagd. Na heel wat discussie besloot de raad van de winst over 1923 ƒ11000 te reserveeren voor het zoo mogelijk sluitend maken der beg roofing voor 1924. Goedgekeurd wordt het sluiten van een overeenkomst inzake waterlevering aan in dustrieën. Het voorstel tot aanvulling der verorde ning, regelende de voorwaarden voor de levering van water door het waterleiding bedrijf, wordt goedgekeurd, eveneens dat tot vaststelling-opnieuw der verordening op het beheer van het gemeentelijke gasbedrijf in de gemeen telij ke waterlei ding. Benoemd wordt tot onderwijzeres aan school G te Wijkeroog Mej. N. de Waal te Velseroord met 11 stemmen, op mej.den Bes ten te Groot-Ammers, no. 1 dér voordracht, waren 6 stemmen uitgebracht. Benoemd worden tot leden der commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering de heeren B. G. Schuitenmaker en J. Stolp. Het voorstel tot vaststelling van pensioens grondslagen wordt goedgekeurd. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. Missie-actie. Gisteren werd alhier de jaarlijksche plechtige viering van het Ge nootschap der H. Kindsheid gehouden. Het doet aangenaam aan te kunnen be richten, dat dit bij uitnemendheid vrucht baar Missiewerk zich ten onzent: in steeds greoter bloei mag verheugen. Dat zagen we gisteren weer in het overweldigend succes van den morgen. Wat 'n verlangen heerscht er onder de kleinsten en onder de groote ren voor den rqooien optocht. Wat een moeite wordt er voor gedaan door de Eerw. Zusters op de eerste plaats, door de onder;* wijzers en onderwijzeressen, door de ouders (de moeders vooral) om alles zoo keurig mogeluk in orde te hebben. En de kleinen zelf? Ze spoken in den vroegen morgen reeds, kunnen er niet van slapen, óok al worden ze niet getracteerd, óok al brengen ze dien morgen voor hel mooie doel nog een eigen, een extra offertje. Zooals gezegd, Woensdag was 't weer de jaarlükschc Mis sie- of Kindsheidsfeest. Daar zag je ze gaan die menigte, die honderden, die te zamen het anderhalf duizend volmaken! Wat een blij-stralende gezichten, wat 'n kinderschaar te 9 uur in de St. Josephkerk! Pastoor v. Leeuwen droeg er de H. Mis op en hield op de hem eigen geestige en bevattelijke wijze een aardige toespraak tot de kinderen en onder de Mis zang en daarna de optocht, of wil men liever of beter de processie* Wat een lengte van stoet, wat een werk is er weer van gemaakt, elk jaar nicer! 't Gaat goed, er wordt genoten ook door de' belangstellende honderden langs de straten, óók door de niet-katholieken. Daar gaan ze, de bruidjes, de engelen, dc verschillende pater-orden-missionarissen, de H. Familie. Van dc St. Joseph door Hoofdstraat en Molenstraat, Van de Endelaan. Maria- straat Alles even ordelijk, met blijde ge zichtjes, graag meegaande en graag doende. En wat een mooi bedrag komt er aan de Missie weer ten goede! Een mooi feest! Geen wonder dat onze fotograaf een paar mooie kieken nam, zoodat men het feest hier ook nog ge portretteerd ziet. Walbeschoeiïng. Het bestuur van den Zanderijpolder doet langs de breede vaart- sloot een gedeeltelijke walbschoeiïng aan brengen. Het trekpad, dat zoo ontzettend veel gebruikt wordt niet het minst in dit seizoen, wordt er thans bruikbaar. Het is een boognoodige, maar ook afdoende verbetering. Baldadigheid, Het is hier een gelief koosd gebruik misschien elders ook om leegstaande huizen, schuren, fabrieken en dergelijken, van ruiten te ontdoen, m.a.w. om ze uit louter baldadigheid stuk te gooien. Het gerinkel van glasscherven schijnt voor de jeugd hemelsche melodie te zijn. Zoo moesten voor eenige maanden in de Luctor alhier ruim 400 ruiten gemaakt worden, de schuur der firma Hoeffeld on derging ook het vandalenwerk en thans is men bezig de woning van de Hanzebank te ontruiten. Het is een treurig gedoe, een jammerlijk vermaak, waartegen ouders en onderwijzers niet genoeg kunnen waar schuwen. De politie houdt wel degelijk een oog in 't zeil, maar zonder aller medewer king staat zij vrijwel machtedoos. (Eenige foto's, die hierop betrekking heb ben, worden morgen opgenomen.) Zwemmen in verboden wateren. Door dc politie werd heden tegen verschillende personen proces-verbaai opgemaakt omdat zij zwommen op dat gedeelte strand, waar zulks alleen met gebruikmaking van een badkoets geoorloofd is. Luchtacrobaten, Dezen middag waren een tweetal jongens op het dak der kerk aan de Brederodestraat gelegen, geklommen. Vandaar uit bombardeerden zij de dak pannen der omwonenden. Politie maakte hieraan spoedig een einde. Zandvoort's Bloei. Door deze vereeniging wordt van 28 Juni tot 8 Juli een tentoon stelling gehouden in 't Kurhaus, die om den aard zeer interessant belooft te worden. Reeds, verschillende inzenders zegden hun medewerking toe. Wij willen hiervan reeds eenige opsommen: De Vereeniging der N. Z. LI. Reddings Maatschappij zal een boot geheel gecoupeerd opstellen. Door den Algem. Ned. Wielerbond zullen de verschillende overgangen der fietsen wor den tentoongesteld. Dg Koninklijke Nederl. Motorvereeniging zal inzenden, alsmede vanwege hét Spoorwegmuseum zullen ver schillende voorwerpen en platen worden tentoongesteld enz. enz. Deze voorloopige opsomming kan misschien reeds voor velen een aansporing zijn een bezoek aan deze tentoonstelling te brengen. Een fiets onder een auto. De familie S. van de Brederodestraat zou Woensdagmor gen met den auto uitgaan. Een dame zou met de fiets al vast vooruit gaan. Juist kwam zij voor de R.K. kerk, toen een auto, die van den Hoogeweg afkwam, haar aan reed. De fiets werd geheel vernield. Won der boven wonder bleef de dame onge deerd. Het uitgaan der familie ging echter niet door. Baldadigheid. Bij de politie zijn klachten ingekomen dat jongens op het plan Noord aardappelen uit den grond trekken en an dere baldadigheden uithalen. De politie heeft beloofd, hierop streng te zullen toe- Verkooping. Bij de gisteren alhier ten overstaan van Notaris Boerlage gehouden verkooping, werden twee huizen aan de Kalverstraat gekocht door J. J. Glas, alhier, voor J 3800.vier huizen, met slagerij en gronden aan Zeeweg en Koekoeksweg, ge kocht door E. Loendersloot alhier, voor j 12051; een huis aan den Koekoekweg, ge kocht door J. v. d. Bogaard alhier, voor 24,60. Personalia. De heer H, H. Meyer, broodbakker alhier, is benoemd tot jurylid voor de in Juli te s-Hertogenbosch te hou den Internationale Bakkerijtentoonstelling. Vischrecht. De verpachting van het vischrecht, gedurende drie jaar, is als volgt gegund: de Heksloot, Oude Delft en Jan Gijsenvaart aan A. Hartendorp le Spaarn- dam voor 37.50 per jaar; de Delft aan R. Wildschut, te Santpoort, voor 32.50 per jaar. Personalia. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen nijverheidsonderwijs N IV, de heer H. Hennink, alhier. Jaarvergadering. Tn de gistermiddag ge houden algerneene vergadering der N.V. Industriëele Maatschappij Hera, alhier, wer den de balans-, winst- en verliesrekening goedgekeurd. De heer C. Polderman, te Rotterdam, werd als commissaris herkozen, Decnsche oorlogsbodem. Het Deensche oorlogsschip Heimdall is alhier binnenge komen en naar Amsterdam opgestoomd. Personalia. De heer J, S. Bakker, amb tenaar ter secretarie en W, A. J. Damen, volontair ter secretarie alhier, zijn geslaagd voor het examen candidaat gemeente secretaris. Bekeurd. Door de politie is proces, verbaal opgemaakt tegen G. L., te Zwanen burg, wegens overtreding van het motor en Rijwielreglement. Opgepast! Wederom zijn op den Lagen dijk te Haarlerrrmerliede eenige kinderen aangehouden door een onbekend mansper soon, die dc kinderen trachtte mee te krij gen naar de zoogenaamde boschjes. Voetbal. De voetbalvereeniging „Half. weg Vooruit' houdt, ter gelegenheid van het behaalde kampioenschap oj a. s. Zater dag m café Verstraaten een feestavond, Ver schillende vereenigingen en clubs hebben 'hunne medewerking reeds toegezegd, o, a. de Tooneelclub en de Mondolineclub. Brand. Hedennacht brandden eenige stapels dwarsleggers, toebehoorende aan dc Ned. Spoorwegen en liggende op het sta tionsemplacement alhier, af. Het is niet ge heel uitgesloten, dat de brand is veroorzaakt door het vuurtje stoken van kinderen. Gevonden voorwerpen. Een stalen duimstok. Gemeenteraad. Mevr. SchreuderWij- ker heeft haar mandaat ter beschikking ge steld. De opvolger der lijst van de S. D. A. P is haar echtgenoot de heer F Schreuder, die een benoeming hoogstwaarschijnlijk zal aanvaarden. Tooneelvereeniging Leo XIII. Ter ge legenheid van het 20-jarig bestaan heeft de tooneelvereeniging een tooneelwedstrijd uit geschreven, Zes vereenigingen hebben zich opgegeven. Deze zullen op twee avonden optreden Plannen bestaan om dit te doen plaats vinden op Donderdag en Zondag avond van October-kermis Vechtpartij. J. B. van Ransdorp en de V uit den Amsterdammer polder, die een Veete tegen elkander hadden, raakte slaags eerst in het café van Van Lange op de Koe markt J. B werd door een tweetal perso nen geholpen. Later op de Koemarkt raakte men weer slaa.gs. De politie bemoeide zich .er mede. waarna het spoedig was afgeloo- pen. Mond- en klauwzeer. Deze ziekte on der het vee is thans bij bijna alle veehouders in onze gemeente uitgebroken. Hoog bezoek. Woensdag 25 Juni zal Z. E. de Commissaris der Koningin in Noord- Holland ons dorp bezoeken. Triduum voor het Euch. Congres. De oefeningen voor bovengenoemde triduum be ginnen niet om 7 uur, zooals is gemeld, maar met 't oog op de drukke werkzaamheden om half acht. Gemeenteraad. In de Maandagavond gehouden raadsvergadering is een voorstel van B. en W. tot afschaffing van den va- cantiebijslag voor het gemeentepersoneel met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Het voorstel tot invoering van de 48-urige werkweek werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Examen Te 's-Gravenhage slaagde voor het onderwijzersexamen de heer Aboe- bakker Chourmain, alhier. De acte voor bekwaamheid in de ge meente-administratie, behaalde de heer H. L. de Boeuff, alhier. Personalia. Voor het examen administra tie en controle gemeente-financiën slaagde de heer A. Huijsman, alhier. Personalia. Voor het examen L. O. slaag de te Rotterdam A. J. van Schooten, al hier. Personalia. Voor het examen gemeente administratie slaagde de heer M. M. For- mara, alhier. Personalia. De acte van bekwaamheid in de gemeente-administratie behaalde J. J. G. Boot, alhier. Personalia. De acte van bekwaamheid in de gemeente-administratie, behaalde Jhr, L. van Citters, alhier. Bond van Geestelijke Belangen van den R. K. Volksbond. De bedevaart naar O. L. Vrouw ter Nood te Hcilo; zal dit jaar ge houden worden op Zondag 29 Juni a. s. Het plan is weder om, zooals het vorige jaar, de bedevaart te houden per fiets, en voor de overigen per auto. De leiding der processie zal komen onder een der Eerwaarde Heeren Geestelijken uit de parochie welke nader zal worden be kend gemaakt. De eelnemers gaan des morgens naar de H. Mis in de Kapel te Heilo, waaronder de H. Communie wordt uitgereikt. Dc kosten voor hen. die van de auto ge bruik maken, bedragen 1.50 per persoon en moeten vooruit betaald worden. Opgave voor deelname moet geschieden vóór 22 Juni. aangezien er anders niet voor een plaats kan worden ingestaan. Aan eiken deel nemer zal een klein program worden toege zonden. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot het bestuur. De Mollaan. De Mollaan wordt weer eens duchtig onder handen genomen. Aan den Noordkant zal een trottoir worden aan gebracht, en de zijweg wordt op de gebrui kelijke manier mei puin cn teer bewerkt. Personalia. Tc Amsterdam slaagde voor het onderwijzersexamen, mej. H, C, van Dijkhorst, alhier. Personalia. Voor het examen gemeente administratie slaagde dc heer Th. H. Hol- tewijk alhier. Ter uitvoering van de wet van 28 Maart 1877 tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen is voor de haven van Zaandam aangewezen de di recteur van den gemeentelijken genees kundigen dienst, alhier. Eindexamen Gymnasium. Geslaagd; de dames A. S, Baarbe, J. Schuyt en A. K. Weeder Verkeerd begrepen zakenijver. De Hoornsche botboer Jaap B. een zakenman met een permanent droge lever, was hevig vertoornd op een eerzame Noordschar- wouder huisvrouw, omdat zij geen visch meer van hem wilde betrekken en schold deze dame op zoodanige manier de huid vol, dat een klacht wegens beleediging volgde en de al te groote ijveraar voor zijn zaak werd veroordeeld, door den Alkmaar- schcn politierechter tol 10 boete of 10 dagen. HEILO. Coop. Veiling Vereeniging „St. Willi- brordus". Dinsdagavond werd in 't café var, den heer J. Morsch door deze vereeni ging een algerneene ledenvergadering ge houden welke met het bestuur door 25 leden bezocht was. De omzet van het witlof gedurende het afgeloopen jaar bedroeg de som van 18163.60 tegen 17.955.97 't vorig jaar. Aan de orde komt vervolgens bespreking aardbeziënveiling enz. De voorzitter zegt dat deze veilingen kunnen beginnen zoodra de tuinders dit noodig achten, 't Zal aan het bestuur niet liggen, want het bestuur zal zorg dragen dat alles bespoedigd wordt om koopers te krijgen. De voorzitter zegt dat overleg is gepleegd met de veilingen in Castricum en Vredendijk, waar besloten is dat Castricum zal beginnen om 1 uur, Heilo om 2 uur en daarna Vredendijk. Besproken is verder dat de afname wel goed zal zijn e dat de aardbeien met slof wel de voorrang zullen hebben. Daarentegen meent men dat de prijzen wel goed zullen zijn, maar niet buitengewoon. Hierna wordt besproken het seriestelsel dat vrij algemeen veroordeeldl wordt. De opzet is mooi, maar de uitslag vie steeds niet mee. De heer Korthouwer stelt voor te veilen zoodanig dat allen in de rij gaan staan naar gelang ze kunnen. De voorzitter stelt voor den eersten dag te beginnen met die menschen die op het plein gaan staan, den tweeden die van de Zuid komen, den derden dag die welke van de Noord komen om vervolgens weer met het plein te beginnen. Besloten wordt dat ieder met zijn producten op het plein mag staan, maar niet zij die rekken op hun wagens hebben. Verder dat allen zooveel mogelijk aan een kant van den weg gaan staan, om geen stoornis te brengen in het verkeer over den weg. De Voorzitter merkt op dat het verkeer over dien weg drukker wordt. Besloten wordt met de veilingen te be ginnen Vrijdag 20 Juni voor den middag en daarna Maandag en wel om 10 uur. Regeling van contributie. Besloten is in de vóór vorige vergadering de contributie te bepalen op f 10. De voor zitter zegt dat de vereeniging geld noodig heeft en dat ieder kan betalen zooals het hun Barometerstand 9 uur v.m.: 761. Vooruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON ODticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem, Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 19 Juni. Hoogste Barometerstand 767.2 m. M. te Stockholm. Laagste Barometerstand 749.0 m. M. te Blacksod. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Juni: Zwakke tot matigen Zuidelijken tot Weste lijken wind; meest zwaar bewolkt; waar schijnlijk enkele regen of onweersbuien; iets koeler. het beste lijkt mits 't in 1924 afloopt maar. Die alles in eens kunnen betalen is beter doch men kan ook betalen in 4 of 2 termijnen. Besloten wordt verder dat de leden de ren te betalen van de schuldbekentenis. De heer Schuit deelt mede dat de commis sies bij hem geweest en gevraagd heeft een inzage van de boeken teneinde tc weten hoe veel iemand ontvangen heeft Wordt be paald dat dit kan toegestaan worden. Benoemd moeten worden eer, klokkenist, een presenteerder en een aanhaker. Het loon loon van deze menscher. wordt bepaald op f 1 per uur. De bedienaar van de weegbrug krijgt voor eiken keer een rijksdaalder. Benoemd worden als klokkenist N. Ad miraal, als presenteerder G. Schouten en als overhaker bood zich niemand aan dien zal daarvoor een oproeping gedaan worden. Tot bedienaar van den weegbrug wordt be noemd P. Zeeman tegen een vergoeding van f 2.50 Als emballagemeester wordt benoemd Kamp en wel op een tractement van 50 cent De vergoeding voor den keurmeester veiling leider komt thans ter sprake, de dis cussie liep over de vraag uurloon of vast sa laris. Na langdurige besprekung wordt het het salaris bepaald bij stemming op f 350 en de Voorzitter zal de betrejkking waarnemen indien geen andere leden zich aanmelden. De vootzitter deelt vervolgens nog mede, dat wanneer leden niet zekf met hun waren ter veiling willen konemnbehoeven dit niet te doen De heeren v. d. Steen en S. Moreel zul len met de wagen rijden en de waren dan me denemen. De heer S. Horst zal de Noordzijde rijden en de heer v. d. Steen de Zuidzijde, Ooster zij en omgeving. Na eenige besprekingen wordt de ver gadering door den voorzitter onder dank betuiging voor de opkomst gesloten. Melkprijs. De prijs der melk is alhier met 1 ets. per liter verhoogd en gebracht op 13 cent. Ongecorrigeerd. Personalia. Voor het examen gemeente administratie slaagde de heer W. Tj. Hettin- ga, alhier. Politierechter Alkmaar. Het komt niet veel voor dat twee beklaagde broederlijk de zondaarsbank deelen wegens wederkeerige mishandeling. Corn. uit Castricum en Willem M., uit Limmen, hadden elkaar na afloop van een voetbalmatch te Heiloo op den Stationsweg afgerost en stonden nu ter zake voor die onordelijkheid terecht. Uit dc behandeling bleek echter, dat me neer M. gebruik gemaakt had van 'n Engel- schen sleutel, of 'n boksijzer, in ieder geval 'n tamelijk hard voorwerp en daarmede 'n gat in V.'s hoofd had getimmerd. Derhalve <verd M. als bona fide strijder gedisquali- ficeerd en veroordeeld tot 25.boete of 25 dagen, terwijl V. werd vrijgesproken. R. K. Kerk. De werkzaamheden aan het z.g. noodkerkje alhier, vorderen flink. Over vier weken hoopt men klaar te komen. Sproeien. Waar de bestelde sproei wagen nog niet is gearriveerd wordt thans in onze gemeente met een sproeiwagen ge sproeid, voor dat doel door den leverancier tijdelijk afgestaan. De nieuwe brug. Heden is een aan vang gemaakt met den bruggenbouw aan de Ouderkerkerlaan. 19 JUNI EERSTE KOERS BERLIJN p.billioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRIST1ANIA BAZEL NEW-YORK ROME 0.63 14.50 12.60 38.- 11.55 70.95 45.01 36.05 47.25 2.671/2 11.55 LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1