BINNENEANDSCH NIEUWS, Ontwerp nieuwe ziekte- en 'ongevallenwet bij den Hoogen Raad van Arbeid. De arbeidsvoorwaarden Van het Amsterdamsche Overheidsper soneel. Het conflict met Wethouder Wierdels. Algem. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. STATEN GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Oorlogsbegrooting. De statuten van „De Dageraad". STOOMVAARTLIJNEN. GEMENGD NIEUWS. Een familie-record. Een jeugdige dievenbende. Door een vrachtauto overreden. Inbrekersbende. Bankoplichting. Zakkenrollerij. KORTE BERICHTEN. Oe Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft een voorontwerp van wet van een nieuwe ziekte- en ongevallen wet met nota van toelichting aanhangig gemaakt bij den Hoogen Raad van Arbeid. De voorz. van den Raad heeft omtrent dit voorontwerp het prae-advies gevraagd van Commissie XI. De Commissie zal ter behan deling van het voorontwerp worden bijeen geroepen op Maandag 14 Juli a.s. en zoo noodig op 15 en 16 Juli. Het ligt in het voornemen den Raad ter behandeling van het prae-advies omstreeks 18 September bijeen te roepen. Exemplaren van het voorontwerp met nota van toelich ting zijn bij de Alg. Landsdrukkerij verkrijg baar. In de toelichting wordt o.m. gezegd: Bij de uitwerking van het onderhavige wetsontwerp heeft ondergeteekende ernstig nagegaan of het mogelijk zoude zijn aan de ziekenkassen een plaats in te ruimen onder de met de uitvoering der ziekteverzekering belaste organen. Dit onderzoek heeft echter tot een negatief resultaat geleid, aangezien de collectieve verzekering der arbeiders zich niet verdraagt met een regeling, waar bij aan den individueelen arbeider de be voegdheid wordt gegeven zich bij een zie kenkas te verzekeren. Het eene stelsel sluit hier het andere stelsel uit. 't Wetsontwerp brengt onder de verplichte ziekte- en ongevallenverzekering allen, die fn loondienst arbeid verrichten. Een loon grens waarboven de verzekering is uitge sloten, wordt naar het voorbeeld der be staande Ongevallenwetten niet gesteld. Alleen wordt het dagloon, waarnaar bij ziekte en bij ongeval geldelijke schadever goeding wordt toegekend, gebonden aan een maximum van acht gulden.Het ontwerp kent op deze algemeene verzekering slechts één uitzondering, n.l. voor de bemanning van zeeschepen. De rechten dezer arbeiders op voorzienning bij ziekte en ongeval blijven in verband met den aard van het bedrijf, waarin zij werkzaam zijn, beheerscht door de Zeeongevallenwet 1919 en het Wetboek van Koophandel. Overigens is de verzekering der arbeiders geheel losgemaakt van den aard van hun arbeid, zoodat verzekerd zul len zijn niet slechts arbeiders, werkzaam fn ondernemingen, maar ook arbeiders, aan genomen voor het verrichten van huishoude lijke verdiensten. De arbeiders zijn door het enkele feit van hun loondienst verzekerd tegen geldelijke gevolgen van ziekte en ongeval. Aanmelding voor de verzekering is niet noodig, zoodat zonder individueele aanduiding, derhalve collectief, alle arbeiders, die op een gege ven oogenblik in loondienst van een be- aalden werkgever werkzaam zijn, verze- erd zullen zijn. De verzekering zal, als het door den wetgever gedachte normale geval, worden uitgevoerd door Bedrijfsvereenigingen, als welke in beginsel uitsluitend zullen kunnen worden erkend door samenwerking van werkgevers en werkgevers-organisaties met arbeidersorganisaties in het leven geroepen instellingen. Daarnevens zullen echter, onder bepaalde voorwaarden, als Bedrijfsvereni ging ook kunnen worden erkend vereni gingen van werkgevers. Dezelfde Bedrijfs vereniging zal het risico van de beide ver zekeringen van dezelfde arbeiders moeten dragen. Als aanvullende organen treden op de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Ar beid, met dien verstande, dat het risico der ziekteverzekering zal worden gedragen door de Raden van Arbeid en dat der ongeval lenverzekering door de Bank. De kosten der verzekering worden gedragen door de werkgevers. Voor zoover deze niet bij een bedrijfsvereeniging zijn aangesloten, zullen zij aan de hand eener door hen aan te hou den loonlijst de voor beide verzekeringen verschuldigde premie hebben te betalen, in den vorm van een door de Koningin vast te stellen percentage van het door hen uitbe taalde loon. Naar aanleiding van het gerezen geschil tusschen den voorzitter van de Centrale Commissie van G. O., wethouder Wierdels, en den voorzitter der Federatie, den heer Schiln, heeft de Federatie aan het college van B. en W. een schrijven gericht. Daarin wordt dan gewezen op het feit, dat wethouder Wierdels weigert in t vervolg den voorzitter Schilp als afgevaardigde van de Federatie te ontvangen. Wij hebben, zegt de Federatie, bewijzen gevraagd voor de ten lastelegging en stel len er prijs op, dat de C. C.-vergadering van 16 dezer zich over de maatregel van haar voorzitter zal uitspreken. Wij verne men uit de pers, dat in de C. C.-vergade ring besloten is, onzen brief in de volgende- vergadering te behandelen. Dit achten wij op zijn zachtst uitgedrukt zeer onredelijk, omdat hierdoor een deskundige instantie als de C. C.-vergadering naliet, tegenover onze organisatie en 't publiek een beteeke- nend oordeel ter zake de hangende kwestie uit te spreken. Aangezien de eerstvolgende C. C.-verga dering naar ons inzicht nog geruimen tijd kan uitblijven en daardoor een beslechting van 't gerezen geschil ongewenscht op zich zal laten wachten, zoo doen wij bij dezen aan uw college het dringend verzoek. D. Schip en W. F. Blaauw, resp. voorzitter en secretaris van onze Amsterdamsche Fede ratie, zoo sooedig mogelijk in een onderhoud met uw college te ontvangen, om het goed recht ook van hun organisatie, om tot haar vertegenwoordiger(s) te benoemen wie zij wil, te verdedigen en om te verlangen, deug delijk aanvoerest van motieven van een wet houder, die een vertegenwoordiger eener organisatie niet wil ontvangen. Het Comité van Verweer, samengesteld uit diverse organisaties van gemeenfepersoneel, heeft Maandag j.l. een vergadering gehou den. Behalve de vertegenwoordigers van het „Nationaal Verbond van Gemeente-Ambte naren", welke wegens een bestuursvergade ring niet aanwezig konden zijn, waren alle organisaties, bij het comité aangesloten, aan wezig. Ter sprake werd ook gebracht de houding van den voorzitter van de Centrale Com missie van Gemeentewerkliedenzaken, den heer Wierdels, tegenover den voorzitter van de Federatie, den heer Schilp Het trof de vergadering, dat de wethou der zijn redenen hiervoor niet nader gemo tiveerd heeft. Op grond hiervan sprak de vergadering haar verontwaardiging uit over de houding van wethouder Wierdels en be sloot zij om in de diverse organisaties, welke het comité vormen, te bespreken in hoeverre en op welk tijdstip met de Federatie samen tegen deze houding van den wethouder kan worden opgetreden. De volgende comité-vergadering werd vast gesteld op Zaterdagmiddag 21 Juni a.s. om j 4 uur. Onder voorzitterschap van prof. M. W. F. Treub werd Woensdag in het „Hof van Holland" de jaarlijksche algemeene verga dering van de Algem. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer gehouden. De voorzitter opende de vergadering met een woord van nagedachtenis aan den kort geleden overleden voorzitter, den heer F. W. C. H. Baron v. Tuyll van Serooskerken. Het geldelijk beheer over 1923 werd ver volgens goedgekeurd. Een discussie ontspon zich daarop over de wijziging in de Statuten, welke betreft een verhooging der contributie aan de algemeene kas van 10%. Deze wij ziging werd ten slotte goedgekeurd, benevens het voorstel om het rantal leden van het hoofdbestuur van 12 op 15 te brengen. Ver volgens was aan de orde de bespreking on - trent de mogelijkheid de vacanties in Neder land anders te regelen. Besloten werd een commissie te benoemen, die het vraagstuk nader onder de oogen zal zien en het volgend jaar met een voorstel bij de algemeene vergadering zal komen. Het hoofdbestuur werd aangewezen deze com missie te benoemen. Daarop werd een telegram van hulde ver zonden aan H. M. de Koningin. De directeur van het bureau der A. N. V. V., de heer W. P. F. van Deventer, deed eenige mededeelin- gen betreffende de werkzaamheden van het bureau in het afgeloopen jaar. In verschillende landen was de propaganda ijverig voortgezet. Besprekingen waren gaan de met den directeur der posterijen om de briefkaarten, in navolging van Zwitserland, van kleine illustraties te voorzien. Deze besprekingen zullen waarschijnlijk tot een goed einde leiden. Een" lijst van hotelhouders in Nederland was vervaardigd. Aan een duizendtal hotel houders waren aanvragen gestuurd, maar slechts van 180 was antwoord ontvangen. Dit was wel zeer eigenaardig, daar de lijst toch een gratis en schitterende reclame is. Tot leden van het Hoofdbestuur werden gekozen de heeren A. Robertson (R'dam), H. P. J. Bloemers (de Steeg), Jhr. L. C. Mollerus (Haarlem), G. Houtekamer (Kloe- tinge), Jhr. Mr. H. Hora Feith (Groningen) en H. L. van Beurden (Tilburg). De heer Krelage, voorzitter der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, deed eenige mededeelingen over de Internationale Voorjaars Bloementen toonstelling, die in 1925 te Haarlem gehouden zal worden. In tegenstelling met de veel te talrijke en vaak overbodige tentoonstellingen op ander gebied, zal de ontworpene veeleer een voorjaarsbloemenfeest in de vrije natuur zijn, zooals er slechts eenmaal, in 1910, dus welhaast vijftien jaar geleden, een gehouden is. Na den oorlog werd aanstonds het denk beeld overwogen om in of omstreeks 1920 een tweede vollegrondstentoonstelling te houden, maar wegens de moeilijke inter nationale verhoudingen kon dit denkbeeld niet uitgevoerd worden voor 1925, en thans is de voorbereiding van deze nieuwe mani festatie in vollen gang. In tegenstelling met 1910 zal de aanstaande tentoonstelling inter nationaal zijn, niet alleen door de benoeming van een internationale jury, maar door be langrijke inzendingen van den buitenland- schen tuinbouw. Als terrein is gekozen een deel van het schilderachtige wandelbosch Groenendaal, eigendom der gemeente Heemstede en met groote bereidwilligheid ter beschikking ge steld. Aan officieelen moreelen steun ontbreekt het niet. De Prins der Nederlanden heeft het Beschermheerschap, de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van Buitenlandsche Zaken en van Arbeid, Handel en Nijverheid hebben met de Commissaris sen der Koningin in Noord- en Zuid-Holland het eerevoorzitterschap aanvaard, terwijl een eerecomité onder voorzitterschap van den Burgemeester van Heemstede in voor bereiding is. De tentoonstelling verdient stellig alge meene belangstelling en, eindigde spr., het zal daarom op prijs worden gesteld, indien de afgevaardigden, wanneer zij na hunne thuiskomst verslag uitbrengen over deze vergadering, in hunnen kring de aandacht op de tentoonstelling willen vestigen en het denkbeeld van excursies naar de tentoon stelling, die een der belangrijkste gebeur tenissen op tuinbouwgebied van onzen tijd belooft te wo-den. willen aanhangig maken. De heer dr. Fabri, uil Duitschland, zeidc, dat het hem gebleken is, dat zooveel Ne derlanders hun eigen land nog niet kennen, hetgeen echter een internationaal verschijn sel moet worden genoemd. Hij verklaarde zich bereid, Nederland in de buitenlandsche pers beter beleend tc maken. Bij de rondvraag gaf de heer Kropveld in overweging, nu hel Rijkssubsidie gevaar loopt, contact te zoeken met de plaatse lijke middenstandsorganisaties. De heeren Van Son, uit Dordrecht, en Piceni, van Breda, wezen op den slechten toestand van de pont bij den Moerdijk, die volgens hen, bij het tegenwoordige drukke verkeer groot gevaar oplevert. Verzocht werd de regeering daarop attent te maken. Nog wees een vertegenwoordiger van den Zuid-Hollandschen Ijsbond op de betere samenwerking tusschen de vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en de ijsorganisalies. Daarna werd de vergadering gesloten. Te half twaalf ving een autotocht door 'l Gooi aan door de nieuwe wijken van Hil versum naar Laren, waar het noenmaal, aangeboden door het gemeentebestuur van deze gemeente, werd gebruikt. Daarna ging de tocht over Biaricum naar Huizen, waar de afgevaardigden werden ontvangen door de Vereeniging van Vreemdelingenverkeer, aldaar. Vervolgens werd de modelboerderij Oud-Bussum bezocht. In het sportpark te Bussum bood het bestuur dier gemeente de thee aan. Burgemeester de Bordes hield een rede, beantwoord door prof Mr. Treub, waarna de gasten de vijvers van het bui tengoed Bantam bezochten, om ten slotte naar Hilversum terug te keeren. Woensdag, 18 Juni. Voortgegaan wordt met de behandeling van de Waterstaatsbegrooting. De heer WESTERDÏJK (V. D.) acht voor al voor groote afstanden de spoorwegtarie ven te hoog. Hij wenscht van den minister de verklaring, dat de toezegging van de rijks bijdrage voor de tramwegen in noordelijk Groningen van kracht zal blijven en dringt aan op een zoo spoedig mogelijke uitvoering van de verbetering van de havenwerken te Vlissingen en te Delfzijl. De heer JANSSEN (R. K.) wenscht vlug gere ontginning van de kolenterreinen in Limburg, hetzij door den staat of met een eploitatieovereenkomst door particulieren. De heer STENHUIS (S. D. A. P.) klaagt over rechteloosheid van de Nederlandsche mijnwerkers. De heer DOBBELMAN (R, K.) dringt aan op bespoediging van bruggenbouw bij Nij megen. De heer POLAK (S. D. A. P.) oordeelt, dat vele wegen te breed worden aangelegd, waardoor geen geld overblijft voor verbete ring van de andere wegen. Minister VAN SWAAY zegt, dat de staats commissie in zake de organisatie van den rijkswaterstaatsdienst zoo klein mogelijk is gehouden, om den arbeid te bespoedigen. Bij aanbesteding kan men buitenlandsche firmas niet uitsluiten, al worden meest de Nederlandsche bevoordeeld. Morgen voortzetting. VERGADERING VAN WOENSDAG 18 JUNI, 's NAM. TE 1 UUR. Voorzitter: Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN, Aan de orde is: wetsontwerp wijziging en aanvulling van het VlIIe Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1923. Bij art. 1 van het ontwerp dringt de heer K. TER LAAN (S. D. A. P.j, naar aanleiding van art. 31 der Oorlogsbegrooting (herstel van kleeding en verdere uitrusting) er bij den Minister op aan een verstandig woord te willen spreken tot den officier in Am sterdam, die zijn manschappen met straf be dreigde, indien hun kleeding niet orde was MINISTER VAN DIJK zal gaarne een onderzoek instellen naar de wijze, waarop de inspectie in Amsterdam gehouden wordt. Alleen bij ergerlijke nalatigheid behoort de straf van opkomst onder de wapenen te worden toegepast. Bij art. 83 der Oorlogsbegrooting (art. I ontwerp) klaagt de heer DUYMAER VAN TWIST (A. R.) over de hooge kosten van den geneeskundigen dienst. MINISTER VAN DIJK antwoordt, dat reeds het hospitaal te Amsterdam is opge heven en het aantal officieren van gezond heid verminderd. Bij art. 169 (periodieke schadevergoedin gen) maakt de heer DUYMAER VAN TWIST eenige opmerkingen. De heer MIECHIELSEN (R. K.) bespreekt bij art. 4 de fraude, door den zadelmaker te Haarlem gepleegd, die niet kon plaats heb ben, zonder dat de commandanten daarvan iets af wisten. Nu heeft de zadelmaker een zware straf en ontslag gekregen, maar het is voldoende, dat de betrokken commandan. ten slechts 1200 schadevergoeding heb ben behoeven te betalen? Moeten er geen disciplinaire straffen worden uitgedeeld of hooger schadevergoeding worden gevergd van de commandanten, die dat best kunnen betalen? De zware straffen aan de lagere militairen schijnen door de commandanten te zijn opgelegd, om van zich zelf de aan dacht af te leiden. De heer K. TER LAAN (S.D.A.P.) dringt op een gerechtelijk of administratief onder zoek aan, opdat de zaak volkomen klaar worde. Men kan niet volstaan met de halve bladzijde, die de minister daarover ant woordt. MINISTER VAN DIJK antwoordt, dat de voorstelling van den heer Michielsen van deze zaak, die een 4-tal jaren geleden is voorgevallen, onjuist is. Door de officieren zijn geen frauduleuze handelingen gepleegd, de officieren hebben niets gebruikt ten eigen bate. De zadelmaker is in de eerste plaats gestraft. Er is een onderzoek ingesteld, maar de auditeur-militair achtte geen ter men aanwezig voor een strafrechtelijke actie tegen de officieren. Den officieren is een boete van 1200 opgelegd; dit was geen algeheele schadevergoeding, maar deze was ook niet vast te stellen. Een gevoelige les was een en ander voor de officieren échter wel. Spr, weet niet of het juist is dat de be trokken chef zelf de straffen heeft opgelegd; zoo ja, dan is ook spr, van oordeel, dat het beter ware geweest, als een hoogere militair, die er geenszins bij getrokken geweest is, dit gedaan had. Echter gelooft spr. niet, dat de betrokken chef gehandeld heeft om de aan dacht van zich af te leiden. Repliek van de heeren MICHIELSEN en K. TER LAAN. De heer KETELAAR (V. D.) acht den be trokken officier even schuldig, indien deze, wetende, dat er geheel andere goederen ge leverd waren, toch de kwitanties teekende. MINISTER VAN DIJK antwoordt, dat de geleverde voorwerpen in elk geval gebruikt zijn vnor's Rijks dienst. Het is een laakbare handeling, maar de officier heeft zich niet bevoordeeld Het wetsontwerp wordt daarna z. h. st. aangenomen. Daar minister De Visser (Onderwijs, K. en W.) niet aanwezig is, wordt het wetsontwerp Onthouding van Rijkssubsidie aan de na 6 October 1921 geopende Hoogere Burgerscho len en Gymnasia onder aan de agenda ge. plaatst. Aan de orde is: Interpellatie van den heer Boon omtrent het weigeren van de kon. goedkeuring op de gewijzïge statuten van de Haagsche afdeeling der vereeniging De Dageraad. De heer BOON (V.B.) wijst er op, dat oud tijds (Romeinsch Recht en Oud-Hollandsch Recht) de regel gold: elke vereeniging is verboden, tenzij zij uitdrukkelijk erkend is. Daarna schetst spr. den toestand onder de staatsregelingen van 1798, 1811, den Code Penal, Grondwet 1848, en komt tenslotte op de tegenwoordig geldende wet van 1855. Waarom had de minister een jaar noodig om tot zijn conclusie te komen? En dit be sluit is in anti-rev. bladen breed ge motiveerd genoemd! Vast staat, dat de on zedelijkheid bij de Dageraadsmannen niet grootcr is dan bij anderen. De statistieken zouden eer het tegenovergestelde aanïoonen. Spr. g aat na, hoe ds. Gravemeyer systema tisch de niet-katholieken tegen de Katholie. ken ophitst en vraagt zich af, of het daar heen moet, dat straks een gereformeerd-her vormd minister rechtspersoonlijkheid weigert aan Katholieke vereenigingen! Wat blijft er tenslotte over van de geloofsvrijheid van de Thorbeckiaansche leer? Spr. stelt ten deze de volgende vraag: Is de minister niet van meening, dat de weigering der Kon. goed keuring op de gewijzigde statuten in de Haagsche afdeeling der vereeniging ,,De Dageraad in strijd is met de Grondwet en met de wet van 22 April 1855?. Ten slotte staat spr. stil bij hetgeen in dc rechtsche pers opgemerkt is naar aan leiding van deze interpellatie in verband met par. 4 van het programma van den Vrij. hcidsbond. Atheïsme wil spr. geenszins pre diken, maar met prof. Slotemaker de Bruine zegt spr., dat hier een taak is voor de ker ken, de scholen, het gezin, niet voor de overheid. MINISTER HEEMSKERK vraagt: Is dit een interpellatie? Gewoonlijk vraagt een interpellant om inlichtingen, maar hier heeft men een interpellant, die alles weet en de meest stellige uitspraken doet. De gestelde vraag is er één naar den bekenden weg. Een minister geeft geen beslissingen, die hij in strijd acht met Grondwet en wet. Het stel len van dc vraag was slechs een om zich gelegenheid te verschaffen tot het houden van eenige beschouwingen. Er is gewijgerd de Kon. dnedkeuring op de statuten der Amsterdamsche vereeniging „De Dageraad" en op de statuten van de op te richten Haagsche vereeniging. De lange duur der beslissing is niet abnormaal; spr, heeft lang nagedacht, omdat hij, ter wille van het vrijheidsbeginsel, gaarne de goed keuring verleend zou hebben. Ten slotte heeft spr. toch geweigerd. De Amsterdamsche vereeniging, die zich ten doel stelt de bevordering der vrije ge dachte tot zedelijke en verstandelijke ont wikkeling van den mensch, bestaat nog en kan dus naar haar doel blijven streven. De moeilijkheden ontstonden door den wensch tot wijziging der statuten, waarbij de ver eeniging zich stelt op atheïstisch standpunt en de vrije gedachte wenscht tc bevorderen tot vrije en volledige ontwikkeling van de menschelijke persoonlijkheid. Spr.'s beslis sing ging niet tegen het atheïsme, doch tegen dc toepassing daarvan in het nieuwe statuut; het novum zat niet in het zich plaat sen op atheïstisch standpunt doch in het 2e deel fvrijc en volledige ontwikkeling..") van de wijziging, in de toepassing van het atheïsme. Het gewijzigde statuut stelt elke in God zijn oorsprong vindende norm terzijde, ja elke norm. En dit is anarchie. Immers het stelt als doel de vrije en volledige ontwik keling van de menschelijke persoonlijkheid, los dus van het geloof van God!; het wil dus den mensch als eigen heer en meester. Of dit bereikbaar is, is niet de vraag. Maar hiermede kant de vereeniging zich tegen de goede zede en de openbare orde. Daarna wijdt spr. eenige beschouwingen aan hel be grip „goede zeden". Hoe kan het anders, dan dat de goede zeden in verband staan met het religieuse leven? Het zedelijkheidsbcwustzijn betee- kent toch een zich gebonden voelen aan geboden en normen, die in God hun oor sprong vinden. Nogmaals, een vereeniging, die zich ten doel stelt ai deze normen op zijde te zetten, is volgens de wet ontoe laatbaar. Dit is de eenige reden, waarom de goedkeuring geweigerd is. De heer BOON repliceert en vraagt, waarom de minister om overlegging van de ledenlijst van de vereeniging heeft verzocht en waarom hij geen vervolging heeft gelast. Spr. vreest, dat er in de kringen van den minister groote ontsteltenis zal ontstaan over de uitspraak: het gaat niet tegen her atheïsme, het gaat niet om de vrijheid van geloof of ongeloof! Waar gaat het dan wel om? De controleering van de toepassing van het atheïsme berust toch bij den rechter en niet bij den minister! Het was een grond wettelijk recht van de vereeniging om deza wijziging te vragen. De toelichting van den minister op de wet van 1855, maakt de zaak nog tienmaal gevaarlijker. De fout van den minister is, dat hij zich op het standpunt stelt, dat de wetgeving gebaseerd is op een Godheid, het doet er echter niet toe, welke Godheid, Jupiter of Moloch of een andere, daarin is men vrij. De rede als basis is echter uitgesloten. Spr. dient ten slotte een motie in, waarin de Kamer al shaar oordeel uitspreekt, dat de weigering om de gewij zigde statuten goed te keuren, niet steunt op een juiste uitleggina van de wet van 1855. De heer KLEEREKOPER (S. D. A. P.) keurt het ten scherpste af, dat de minister aan zijn persoonlijke geloofsovertuiging der» voorrang heeft gegeven vóór den plicht hem bij de wet opgelegd. Overigens merkt spr. op, dat het opvragen van de ledenlijst der ver eeniging van even groot belang is als het onderwerp der interpellatie. Heeft de mi nister ook de ledenlijst gevraagd van het Verbond van Actualisfen, alvorens de statu ien van dot verbond goed te keuren? Spr. wijst cr op, dat de Kon. goedkeuring slechts dient tot regeling van de burgerrecih. lelijke verhoudingen; dat het algemeen be lang, waaraan moet getoetst worden, slechts doelt op de vermogensbelangen van derden en van de leden der vereeniging. Hicrovei bestaat onder de schrijvers unanimiteit. Spr. citeert „Onze Constitutie" van wijlen De Savornin Lohman. Dc minister mag dus nooit en nimmer toetsen aan de innerlijke doelstelling. De heer Visscher (A.R.) zegt, dat zijn par tij zich altijd tegen conscientie-dwang heeft verzet. Wanneer de conscientie-vrijheid der Dageraadsmenschen werd bedreigd, zou spr. onmiddellijk daarvoor opkomen, als het moest tegen de regeeirng. Daarvan is echter geen sprake. De vrijdenkers zijn in dit land veel vrijer dan de automobilisten en door dc weigering van den Minister is geen enkele vrijdenker belemmerd in zijn denken. Vrijheid beteekent echter niet het recht hebben om ;?,r !j kwetsen in zijn heiligste beginselen. Vrijheid en losbandigheid is niet hetzelfde. Iedere vrijheid is gelimiteerd, ook de reli gieuse. De heer Slotemaker de Bruine, ging U?r' ,v.ee' le veri wiens conclusies èn juri disch en theologisch volkomen onjuist waren. Er bestaat geen onafhankelijk zakelijk leven; alle geleerden hebben dit erkend. Het aantal atheïsten is zeer gering en alle nief-kerkelijke menschen zijn geen atheïst. De heer ÜUYS (A.-R.): En alle kerkdijken nog geen Christenen. De heer VISSCHER (A. R.) betoogt, dat zenuwzieke zelfmoord het eind zou zijn van een atheïstische maatschappij en hij '"'c, dus toe, dat een Minister dc Ko- ninkujke^ goedkeuring aan een vereeniging van atheïsten heeft geweigerd. De VOORZI1 TER heeft den spreker niet willen storen, maar hij vindt toch dat niet alles zóó zakelijk was als bij het onderwerp behoorde. (Gelach). De heer GERHARD (S. D.) meent, dat het slot van de rede van den vorigen spreker gansch in strijd was met de rede van den Minister, die de rechtspersoonlijkheid van De Dageraad onaangetast liet, maar alleen de wijziging weigerde goed te keuren. De heer KETELAAR (S. D.) Hij had het gisteren al ongeschreven. (Groot gelach). De heer GERHARD (S. D.): Het slot was een belijdenis, waartegenover spr. de zijne stelt. Laat men het Rechts durven zeggen, dat spr. minder zedelijk is dan de mannen van Rechts, want spr is atheïst. (Applaus, ook op dc publieke tribune.) Spr. zal niet ingaan op de theologische be schouwingen, omdat die buiten dc zaak gaan. De rede van den Minister was zeer ernstig en dat is altijd een bewijs, dat de Minister zich zwak gevoelt, want anders overlaadt hij Je Kamer met jolige uitvallen. Feitelijk komt de rede van den Minister hierop neer, dat de Dageraad, nu zij de „ze delijke en verstandelijke ontwikkeling niet meer in haar statuten vermeldt, thans de „onzedelijke" zal gaan bevorderen. Met de bestaande bewoordingen was het een nette vereeniging; nu is ze dat niet meer. De MINISTER: Waarom maken zij dan coo n drukte om die woorden? De heer GERHARD (S. D.) zegt, dat men de atheïstische idee scherper wil laten uit komen. De opvatting der rechterzijde is dat zij bra ve jongens zijn, maar dat de andere men schen in den grond deugnieten zijn. Zij zou den erger deugnieten zijn als de oude begin selen van zedelijkheid niet nog nawerken. Eigenlijk moesten zij erger deugnieten zijn dan zij nu schijnen te zijn. (Gelach.) Als de Minister meent wat hij gezegd heeft dan moet hij een tweeden stap doen en de Dageraad staatsgevaarlijk noem. Vervolging is een uitstekend middel voor bloei. De Minister beoordeelde den inhoud van het streven der vereeniging naar zijn opvat ting en daarom meende hij ze te moeten ve>- bieden. Spr. eerbiedigt ieders overtuiging, ook. De beste propaganda is het goede voor beeld en spr. roept de rechterzijde op zich op een hoog standpunt te stellen bij de bër oordeeling van hen die anders denken dan zij. Spr. stelt een motie voor, waarin de Ka mer uitspreekt, dat de weigering ten onrech te is geschied op gronden ontleend aan de bc- oordeeling van veronderstelde gecstesinrich- ting der aanvragers, waardoor wordt inge luid de opheffing van de door de Grondwet gewaarborgde vrijheid van gedachte en waar door een, ernstige miskenning van gewetens overtuiging ontstaat. De heer VAN RAVESTEYN (C.) bestrijdt ook de houding van den Minister. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. - - BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 17 Juni. Tempo, Geffie, hout. Minervahaven, Salo mons Shipping. Aangekomen 18 Juni. Euterpe, Bordeaux, stukgoed, Levantkade, Nieuwe Rijnvaart Mij. IJMUIDEN. Aangekomen 18 Juni. Euterpe v. Bordeaux, Tor v. Londen, Cap- thorne v. New Castle naar IJmuiden. Vertrokken. Swiftsure n. Tyne, Astarte n. Bremen. IJMUIDEN. Aangek. 18 Juni. Illinois v. Port Arthur, Martenburg v. Sundva 1 Vertrokken. Lingestroom n. Londen. Wind N.W. IJMUIDEN. Aangek. 18 Juni. Lichter Ahrensfeld per sleepboot Parmas v. Danzig; Gertrud Sailing v. Abo; Edmund Halm v. Frederikstad. Vertrokken: Tervaete n. Petersburg. VLIELAND. Vertrokken 18 Juni. Heron, n. Londen. DELFTZIJL. Aangekomen 17 Juni. Ge- sina, Schepers; Adelheid, Schepers; Voor waarts, v. d. Vegte, van Émden; Peter Old- hofer v. Sundsvall. Vertrokken. Grandon, St., Bremen; Joh. Reinecke IX st., n. Emden. MAASSLUIS. Aangekomen 18 Juni. IJsseldijk, st., Amsterdam; Alwaki, st., Bordeaux; Felixstowe, st., Harwich; St. Denis, st., Harwich; Batavier III, st. Lon den; Buccari, st. Antwerpen; Isbjorn, st., Londen. Vertrokken 18 Juni. Grangemouth, st., Leith. Gaasterdijk, st., New York, was ten 3.30 v. in zee; Friesland, st., New Castle; Frinton, s., Harwich; Main, lichter, Hamburg per sleepboot Zeus. MAASSLUIS. Aangekomen 18 Juni. Beursplein v. Lulea; Grey Fire v. Hartle pool; Elvington v. Gent; Sasnit v. Londen; Balder v. Norköping. MAASSLUIS. Aangekomen 18 Juni. Red Brest v. Harlingen; Westplein v. Nar vik; Christian v. Memel; Wesserling v. Narvik. Vertrokken 18 Juni. Vineta n. Lerwick; draadloos West Nunham New Orleans/ R'dam half twee vanmiddag 17 mijlen v. Maas vuurschip. Wind Noord-Noordwest. MAASSLUIS. Aangekomen 18 Juni van de haringvisscherij ML. 5 met 2 Uast. ZIERIKZEE. Uitgeklaard 17 Juni Stella, s., kapt, B. Butsman van Remagen naar Londen, met mineraalwater. VLISSINGEN. Aangekomen 18 Juni Iris van Poti naar Antwerpen, Van Antwer pen: Appletranch Alda naar Chilli; Ruy Car- hosa naar Brazilië, Trigis naar Alexandrie. NEDERLANSCHE STOOM VAARTLIJNEN. AMSTERDAM (W.I.M.) 14/6 van Toco- pilla naar Antofagasta. ADONIS (K.N.S.M.) 17 6 van Carthagena te Huelva. AGAMENNON (K.N.S.M.) 16/6 van Con- stantinopel naar Bourgas. ARIADNE (K.N.S.M.) 17/5 van Alicante te Tarrayona. BOVENKERK (Br. Ind. lijn) 14/6 van Rot terdam te Rangoon. BORNEO (Nederl.) uitreis 15 6 v. Padang. CELEBES (Nederland) thuis 17 6 van Ge nua. DRECHTERLAND (K.H.L.) 18 6 van Am sterdam naar Z. Arner EUTERPE (K.N.S.M.) 18,6 van Bordeaux te Amsterdam. C-AASTERLAND (H.A.L.) Rotterdam- New York 18 6 van Rotterdam. GAROET (R.L.) 15 6 van Batavia te Soe- rabaja. HERCULES (K.N.S.M.) 16/6 van Galata te ConstantinopeJ. HAARLEM (K.W.I.M.) 17,6 van Guaya quil te Caillao. IRENE (K.N.S.M.) 17 6 van Venetië naar Triest. ICAWI (R.L.) uit 17,6 te Bekwam KARIMOEN (Nederland) thuis 17,6 te Mar seille. LOMBOK (Nederland) thuis 15 6 van Co lombo. MELISKERK (H.O. Afr. lijn) 18 6 van Amsterdam naar O. Afrika. MERAUKE (R.L.) thuisreis 16 6 van Ba tavia. MOENA (Nederland) 18.6 van Hamburg. NEPTUNUS (K.N.S.M.) 17 6 van Genua te Tarragano. ORION (K.N.S.M.) 17,6 van Cadix naar Malaga. POLLUX (K.N.S.M.) p. 17/6 La Coubre naar Bordeauz. RIJNLAND (H. Lloyd) 16 6 van Rotter dam te Hamburg. SCHIEDIJK (H. Austr. lijn) 17/6 van Ham burg naar Bremen. SALABANGKA (IT. O. Afr.) 13/6 Delagoa- baai n. Port-Natal. SOERAKARTA (H. O. Afr. 1.) p 17,6 Pantennaria n. O. Afrika. TAMBORA (R. Lloyd) uit p. 17 6 Ouessant. VENUS (K.N.S.M.) p. 17 6 Algiers u. Gibraltar. VESTA (K.N.S.M.) 17/6 v. Malaga te Genua BANDOENG (R. L.) uit p. 17/6 Sabang. KEDOE (R. L.) uit p. 18 6 Perim. RONDE (Nederland) uit p. 17 6 Gibraltar. BUITENLANDSCHE HAVENS. BATAVIER IV 18'6 te Gravesend. CAIRO AnconnaRotterdam p. 17/6 Oues sant. COBLENZ 15/7 v. Genua n. Rotterdam. PEURSUM 17/6 v. Providence te Kingston (Jam.). ROS EGG 17 6 v. Kingston n. Caracas. ROSEDEN 15/7 v. Samarang n. Soerabaia RIJN Christinastad R'dam p. 17,6 Bruns- buttel. RIJNDIJK 16/6 v. Constantinopel n. SCHIE 18/6 v. Tornea. TENBURG St, NicolasRotterdam 17/6 te Ternando Noranha. WIDO 17/6 v. Hamburg te Colon. YILDUM 176 v. St. Vincent n. Las Palmas. ALDABI 17/6 v. R'dam te Monte Video. ALHENA 15/6 te Santos. BACKENHAM 14/6 v. Wabana v. R'dam. CAP 17/6 v. Rouaan. COMMISSAIRE RAMEL 17/6 v. Londen te Soerabaia. DIRKSLAND 17/6 v. New Castle n. Ham burg. HECTOR, sleepboot p. 18/6 Vlissingen, met lichter Frederika op sleeptouw v. Londen n. Antwerpen. HOOGLAND 18 6 v. Harlingen te Imming- ham. HOPPER H. A. M. Nr. 74 17/6 v. Soerabaya te Mauritius op reis v. Walvischbaai. IDERWALD Buenos Aires/R'dam p. 17/6 Ouessant. JATUN TJELL, 14/6 v. Kuckeness. JOBSHAVEN 16/6 v. Gothenburg n. Ar changel- JONIA RotterdamW. Afrika 17/6 te Las Palmas. KINDERDIJK 17/6 b. Cardiff te Buenos Aires. MORELLE 17 6 v. Melbourne te Soerabaya-. NIEUWLAND 17/6 v. Immingham n. Rotterdam. NOORDWIJK 17/6 v. New Castle n. Bouco. POELDIJK 16/6 v. Buenos Aires n. R'dam. L. M. 21 14 6 v. Shields n. A'dam. RiVER REFFLE 18 6 v. Goole n. R'dam. SAMANTONIA 1.7/6 v. Lissabon n. Villa Gzarcia. STAD ZWOLLE 17/6 v. Vlaardingen tc Brahestadt. ST. JANSLAND 17/6 v. Sluiskill te New Castle. TALLO 17/6 v. R'dam te Cork. TRITO 17/6 v. Dublin n. Belfast. 1 TYRO 17/6 v. Hamburg n. Ierland. VICTORIA 16 6 v. Lissabon n. R'dam. VREDENBURG 17 6 v. Wabana n. R'dam. YILDUM 17/6 v. St. Vincent (San Lorenzo Las Palmas. ZEELAND 17/56 v. Boulogne te Immingham In dezen tijd, nu er veel geschreven wordt over de ontvolking van Frankrijk, is het wel interessant melding te maken van het volgen de feit, dat te Santes bij Rijsel voorviel. Op een familiefeest aldaar waren namelijk niet minder dan 400 leden van dezelfde familie vergaderd, wier afstammelingen nu bijna 1000 bedragen. Na een H. Mis in de parochiekerk van Santes werd een herdenkingstableaü ont huld, waarop de namen van 21 leden der familie, die voor Frankrijk sneuvelden, ge grift zijn. Te Rotterdam is in bewaring gesteld eeft drietal jongens, de 14-jarige J. W. v. E., de 15-jarige M. v. O., de 13-jarige H. B. S. Zij hadden op de Veemarkt ten nadeele van de kooplieden J. T. c. B. uit Capelle a. d. IJssel en G. v. d. G. uit Nieuwerkerk een 18-tal kuikens, een duif en een halve kaas gestolen. Dinsdagmorgen is de 21-jarige wielrijder H. v. S., in de Hooglandstraat te Rotterdam door een zeswielige vrachtauto van v. S.'s houthandel, beladen met hout, overreden. Nadat hij de voorwielen gepasseerd was, schijnt hij bevreesd te zijn geworden en kwam met zijn fiets voor het middenwiel te vallen, hetwelk over hem heenreed. Zijn lin kerbeen werd op twee plaatsen gebroken. De fiets werd geheel vernield. Met de auto van den Geneesk. Dienst werd v. S. naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Den Chauffeur van de vrachtauto trof geen schuld. Hij reed langzaam en had signalen gegeven. De omtrek van Valkenswaard wordt meer malen onveilig gemaakt door een gevaarlijke inbrekersbende. Eenigen tijd geleden maak ten wij hiervan reeds melding, toen op zeer geraffineerde wijze, zonder dat de politie de daders kon achterhalen, werd ingebroken en voor een aanmerkelijke waarde werd gestolen. Thans zijn in één nacht op vijf ver schillende plaatsen in den omtrek van Val kenswaard, t.w. te Dommelen, Riethoven, Westerhoven, -Borkel en Schaft, inbraken gepleegd. De politie heeft tot heden nog geen spoor van deze bende kunnen vinden. Men vermoedt, dat de bende gebruik maakt van een auto. Het kantoor van de Noord-Hollandscke Bank te Hoorn was gisteren gesloten. Naar verluidt is de bank opgelicht voor een groot bedrag aan Fransche wissels. Nader wordt geseind: Het sluiten van liet kantoor der oude steeds zoo uiterst solide Noord,Holiandscbc Bank, vroeger Comm. Venn, v/h Van der Stok. Kaan Co., waarin opgenomen Van der Wolff Courrech Zoön's Bank. gaf een groote consternatie vooral toen bekend werd dat ook het kantoor le Alkmaar was ge sloten en het hoofdkantoor te Nieuwe Nie- dorp voorloopig geen zaken meer deed. Hét was juist betaaldag en er werd niet uit betaald. Meegedeeld werd, dat dc bank was opgelicht voor een zeer groot bedrag aan buitenlandsche wissels. Later werd nog ge zegd, dat dit is geschied door een ingezetene alhier, die groote zaken op Frankrijk drijft. De bank heeft een aanklacht ingediend en bij de rechtbank is zijn inhechtenisneming verzocht. M en deelde ons aan de bank mede, dat cr voorhands voor crediteuren en de posanten geen ongerustheid behoeft te be staan, wijl met vrij groote zekerheid kan worden gezegd, dat wel tot den la aksten cent zal worden uitbetaald. Alleen het aan deelenkapitaal der bank schijnt geheel ver loren te zijn gegaan. De zakcri worden ge ordend en men mag verwachten, dat de oude instelling dezen grooten slag te boven zal komen. Omtrent de wederopenstelling kon nog niets worden medegedeeld. De zakkenrollers waarvan Den Haag oble rijkelijk voorzien is, schijnen nu de autobus sen tot arbeidsveld genomen te hebben. B. uit de Honthorststraat is in een bus van Rijswijk naar Den Haag een portemonnaie met 150 ontstolen. Op een onbewaakten overweg bij He- kendorp is gisteren W, Bocrefijn, uit Drie- brugge, met zijn motorfiets in volle vaart tegen een locomotief gereden en zwaar ver wond. -Dinsdagnamiddag is te Almelo aan de Rohofstraat, bij de Gasfabriek, een dubbele woning, toebehoorende aan graaf Van Rech- teren Limpurg, commissaris der Koningin in Overijsel en bewoond door de families Pol en Vunderink, zoo goed als geheel uitge brand. Huizen en inboedels waren verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De 28-jarige van de Werken uit Ros- sum, werkzaam bij de baggerswerken in hel nieuwe havenkanaal aldaar, is Dinsdagavond bij het zwemmen in dat kanaal verdronken In de Westerschelde is het lijk drijvende gevonden van den sedert 27 Maart te Wals oorden vermisten werkman K. De heer M. W. te Ouddorp reed Maandagmiddag met zijn wagen langs den grintweg, toen een der wielen tegen een steen stiet. Hij vloog uit de wagen en bezeerde zich inwendig zoodanig, dat hij gistermorgen is overleden. Het watervliegtuig W 51 heeft een nood landing gemaakt in het Zuid-Oostrak. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Van de machine werd een drijfveer bescha digd. Het ijzeren klipperschip Resnova, gela den met zout en op de reis. van Amster dam naar Zwolle gezonken, is door de N.V. Verhuur- en Bergings-Maatschappij tc Am sterdam gelicht en te Urk binnengebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2