Van Alles en van Overal. Ingezonden Mededeelingen Ontdekte misdaad. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. weede Blad - Donderdag 19 Juni 1924 Instemming van de Fransche pers met de regeeringsverklaring. Vooze plekken in het fascisme. De wankele positie van Mussolini's kabi net. De verkiezingen in Zuid-Afrika. Onder de Radio-bericliten: De houding der Duitsche pers tegenover liet Fransche regeeringsprogram. Nadere uitslagen van de Zuid- Afrikaansche verkiezingen. Vrees geen examen GEM. BUITENL. BERICHTEN. FEUILLETON. DE BOYCOTT VAN DEN AMER1» KAANSCHEN HANDEL IN JAPAN. MARK.TNIEUWS 44. STINKENDE GRACHTEN. Wat kunnen hier in Haarlem de grachten '■Cch gemeen.... onaangenaam ruiken! En n;et alleen de grachten in de stad zelf, ook de wateren aan den rand der gemeente. Ik heb het voorrecht te wonen aan de ui terste grens der gemeente, met uitzicht op uitgestrekte weiden en bollenvelden en ik zou er me voelen als in een aardsch Para dijs, wanneer niet achter langs mijn tuin de Delit stroomde, die u.e vaakt noodzaakt m'n deuren en vensters hermetisch ges'o- tcn te houden, door de meer dan afschu welijke dampen, die uit haar goor, groezelig water, waarop rottende plantenresten drij ven, opstijgen. En natuurlijk juist op dagen, waarop men liet meeste behoefte heeft aan openstaande ramen en deuren. U begrijpt dus, dat ik gretig begon te le en, toen ik gisteravond in de N. H. Ct. een artikel zag staan, onder het hoofd: Maatregegelen tegen vermindering van de riankverspreiding door de stadsgrachten te Haarlem. Zal hel er dan nu toch van komen, dat ze daar wat tegen gaan doen? dacht ik en was al blij.... maar met 'n doodcmusch. Want, het stuk, dat was overgenomen uit een Rotterdamsch blad, ging niet over maatregelen, die men van plan was te ne men, maar alleen over maatregelen, die een commissie meende dat er genomen moes ten worden! M n blijdschap zakte weer, maar ik las toch verder ik was nu eenmaal in mijn hoekje achter-het-gesloten-raam-met-uit- zicht-op-de-Delft gaan zitten om de krant Ie lezen en.... ik werd kwaad. Nou wordt ik niet gauw kwaad, maar toen ik daar las in dat stuk uil het Rotter damsche blad, dat de schuld van veel van die onaangename uitwazemingen van het Haarlemsche grachtwater te wijten was aan het Hoogheemraadschap van Rijnland, werd ik heusch kwaad. Dat waterschap toch, ver telde de man die het stuk geschreven had, liet het water verzouten en wees verzoeken van Haarlem om tc malen af,omdat 't stoom gemaal te Spaarndam door dat zoute water niet in behoorlijken staat gehouden kon worden en herhaaldelijk juist als Haarlem - dat er volgens overeenkomst over kan beschikken het t meest noodig had. Stel je voor: juist had ik van dat Hoog heemraadschap een aanslagbiljet gekregen om mijn deel van den hoofdelijken omslag te betalen, omdat ik de eer had aan de Delft te wonen! En nu las ik daar 't Was wèl fraai! Er stond in dat stuk in de krant echter nog meer. Dat van het zoutgehatle van het water was er door den schrijver zelf aan toegevoegd, het advies van de commissie evenwel noemde nog wel andere redenen voor de vervuiling van het water. Daar moest ik haring of kuit van hebben, ik wilde weten bij wien ik me beklagen moest over den stank en daar ik vermoedde, dat het wel velen van mijn lezers precies zoo zou gaan als mij, en dat eigenlijk alle Haarlemmers belang hebben bij het schoon houden onzer grachten, besloot ik naar den zetel van hel Hoogheemraadschap, het z.g. Rijnlandhuis, in de Breestraat, te Leiden, te gaan en ze daar eens op den man af tc vragen, hoe het nu eigenlijk met die ge schiedenis zat. Had ik het maar niet gedaan! Want ik kon van mijn bezoek naar huis gaan met de boodschap, dat het stinken der grachten onze eigen schuld is dat wil zeggen, de schuld der gemeente Haar lem. Dat werd me niet alleen gezegd, doch ook mot de stukken bewezen. Ik werd er ontvangen door den heer Hoo- geboom, den ingenieur van Rijnland, die het artikel, dat mij aanleiding had gegeven tol mijn bezoek, naast zich had liggen, op ver schillende plaatsen met blauw potlood on derstreept. De heer Hoogeboom was eigenlijk blij dat ik kwam. „Wc antwoorden wel eens op dergeglijke artikelen," zei hij, ..rnaar nu wordt het toch wat al te gek voor een stuk met zooveel dwaasheid erin, trek je eenvoudig je schouders op en legt het naast je neer. Maar nu u er extra voor hier komt, wil ik u met plezier inlichten en u den onzin die er in staat aantoonen." Ik heb dus een uurtje heel aangenaam met den ingenieur zitten praten en ben ten opzichte van de waterververschingskwestie heel wat wijzer van hem gescheiden, dan dat ik bij hem kwam. Vroeger bezat Rijnland geen uitmalings- middelen en kon het overtollige water al leen worden afgevoerd door sluizen, wat re delijk onvoldoende was. Toen kwam dc drooglegging d er Haarlemmermeer, waar door een groot stuk van Rijnland's boezem water verdween, zoodat dan ook door dc commissie voor droogmaking van 't Haar lemmer meer 3 stoomgemalen werden ge bouwd, een te Spaarndam in 1843, een te Halfweg in 1852 en een te Gouda in 1856 die in beheer en eigendom aan Rijnland werden overgedragen. Op den duur bleek deze voorziening nog onvoldoende, zoodat Rijnland zelf in 1888 tc Katwijk, nog een vierde stoomgemaal liet bouwen, Sedert is dc toestand niet veran derd. En nu kwam de kwestie ter sprake, van het niet bedrijfsvaardig zijn van het gemaal te Spaarndam, toen Haarlem vroeg om te malen. Rijnland heeft al van ouds een overeen komst met Haarlem, dat deze gemeente het stoomgemaal te Spaarndam, dat door Rijn land wordt onderhouden, voor de waterver- versching van hare grachten gratis kan ge bruiken alleen de verstookte steenkolen en het loon van een los werkman moet Haarlem betalen telkens wanneer dc gemeente daartoe aanvrage doet en de toe stand van het gemaal en het Rijnlandsche boezemwater het toelaten. Dit jaar is voor het eerst dit verzoek ge daan op den 20en Maart en op den 24en Maart is dan ook 12 uur gemalen. De twee de aanvraag dateert van 20 Mei en toen kon niet aan het verzoek voldaan worden, daar juist herstellingen aan het gemaal wer den verricht. Nu wordt in het artikel uit het Rottcr- damschc blad, ook gezegd, dal die herstel lingen juist altijd plaats vinden in den zo mer, in den tijd dus dat Haarlem het malen het meest noodig heeft, en ik wees den in genieur daarop. .Nogal natuurlijk," antwoordde deze. ..Alles wat gebruikt wordt, verslijt, ook een stoomgemaal, en dat moet dus nu en dan hersteld worden. Dat kan echter niet in den winter of in het voorjaar gebeuren, daar dan de gemalen volkomen bedrijfs vaardig moeten zijn, wil Rijnland er voor kunnen zorgen, dat dc boezemstand niet te hoog wordt, wat een onberekenbare schade zou veroorzaken; o.a. zou dan de heele bollenstreek onder loopen. Moet er dus iets hersteld worden, dan kan dat niet anders dan in den zomer geschieden. Dat die her stellingen het gevolg zijn van een te groot zoutgehalte van hel water, zooals die mijn heer in zijn artikel schrijft, is pure nonsens, dat heeft daarmee niets te maken." ..Goed," zei ik, „maar dat zoutgehalte is toch in elk geval zeer nadeclig voor dc bollenstreek en ook voor Aalsmeer, is dat niet te voorkomen, dat er zooveel zout wa ter binnenkomt?" ..Laten we straks nog even over die zout- kwestie spreken," zei dc heer Hoogeboom, ,.en nu nog even bij de kwestie van het ma len voor Haarlem blijven." En toen vertelde de ingenieur mij, dat het wel waar was, dat Spaarndam niet beschik baar was, maar dat er voor Haarlem ook met het gemaal te Halfweg dat uitstekend in orde is en sedert Januari niet meer staat te schudden, al beweert de schrijver van 't artikel in het Rotterdamsche blad dat ook gemalen kan worden en dat hij dal ook én schriftelijk èn dezer dagen nog telefo nisch aan den heer Dumont, directeur van O. W. te Haarlem had voorgesteld, maar dat die daarop niet wilde ingaan. Wel zou die bemaling niet zóó afdoende zijn als die met het gemaal te Spaarndam en vooral dit jaar niet, nu ten behoeve van de werken voor de nieuwe brug bij de Amsterdamsche Poort, het Spaarne is' afge damd, maar door wat langer te malen zou Haarlem toch geholpen zijn. Dat zou even wel n paar honderd gulden duurder worden en daar wilde Haarlem niet aan. Er wordt echter gedaan wat mogelijk is om Spaarndam zoo spoedig mogelijk .te herstellen, het gietwerk, dat er voor noodig is (er moeten nieuwe vuurramen worden aangebrachtl is aangekomen en einde dezer week, op z'n laatst begin volgende week, zullen twee ketels gereed zijn, zoodat weer gemalen kan wordenals Haarlem het aanvraagt". „Als Haarlem het aanvraagt? U zegt dat zoo eigenaardig, wat bedoelt u daarmee?" „Ik bedoel daarmee, dat het uit de aan vragen van Haarlem niet kan blijken, dat het water daar zoo vervuild is. In 1923 heelt Haarlem twee zegge twee maal gevraagd om tc malen, op 4 Juni en op 3 Augustus en beide kecren is rond een mil joen kubieke meter water weggemalen en door versch vervangen. In '22 is er maar één maal aangevraagd, in Juni, en toen kon het verzoek wegens herstel aan den schoorsteen niet ingewilligd worden, enn toen dc schoor steen weer in orde was, is geen verdere aan vrage gevolgd. In 1921 is ook maar één aan vrage ingekomen, op 13 Mei en toen heeft hel gemaal twaalf uren voor Haarlem geloo- pen en een miljoen kubieke meter water weggehaald. Daaruit zou men toch afleiden dat het in Haarlem nog niet zoo heel erg is.... of dat ze er 't geld niet voor over hebben om de steenkolen te betalen. Hier in Leiden stinken de grachten ook, omdat er niet gemalen wordt; het gemeen tebestuur schijnt het niet noodig te vinden en vraagt het niet aan. Vroeger echter werd hier 5 a 6 maal per jaar gemalen en de grachten stonken niet." „Dus, als Haarlem maar meer liet ma len, zou het euvel verholpen zijn?" „Voor een groot deel ja. Maar daar moet ik onmiddelijk aan toevoegen," antwoord de de ingenieur, „dat het stoomgemaal na tuurlijk alleen het vuile water wegmaait en niet de modder en dijen afval op den bo dem van uw grachten, die het water zoc vuil maakt en na ecnigen tijd ook het nieuw ingebrachte water weer zal doen stinken. Malen alleen helpt wel iels, maar is niet afdoende er moet ook gebaggerd wor den. Rijnland maakt het water niet vuil, dat doet Haarlem. Rijnland is echter steeds be reid om dit door Haarlem gestichte kwaad te helpen wegnemen alleen in heel droge jaren, wanneer de stand van het boezem water te laag is. kan het wel eens onmo gelijk zijn voor Haarlem tc malen. Maar is het dan billijk, dat Haarlem op z'n achterste beenen gaat staan, wanneer we een herstel ling hebben uit te voeren, waar het zelf zijn grachten zoo vuil maakt en nooit uitbag gert?" Toen kwamen wc ten slotte te spreken over het zoutgehalte van het water. Wanneer, bijvoorbeeld in droge jaren, dc boezemstand te laag is, wordt water inge laten, maar dat gebeurt 'nooit anders dan in Gouda, met water uit den IJsel met zoet water dus. Door de sluizen te Spaarn dam en te Amsterdam komt natuurlijk wel eenig zout schutwater binnen, maar dat is slechts weinig en kan nooit een zoo hoog percentage zout water geven, als in het stuk in het Rotterdamsche blad wordt genoemd. Na den heel drogen zomer van 1922 is in December door Aalsmeer geklaagd over te groot zoutgehalte. „Rijnland wil graag aannemen," zei de in genieur, „dat het zoutgehalte toen te hoog was, maar Rijnland heeft het water beslist niet zout gemaakt. Waar dat zout dan van daan komt, ik weet het niet, maar dat is nu in onderzoek en daar dat onderzoek nog niet is afgeloopen, kan ik u daarvan nog niets zeggen" Wel echter kon de heer Hoogeboom mee- deelen, dat in April 1924 het water in dc buurt van Aalsmeer op het zoutgehalte is onderzocht en toen bleek het te bevatten 190 m. Gr. chloor. Als men nu weet, dat 1 liter zeewater 27000 m. Gr. keukenzout bevat, waarin 16300 m. Gr. chloor, dan blijkt dat 163 m. Gr. chloor gelijk staat met 1% zoutwater 190 m. Gr. gloor is dus niet veel. Ook de Aalsmeersche Tuinbouwbond zelf heeft het water laten onderzoeken en de uitkomst daarvan stemde vrijwel over een met wat Rijnland vond de Bond heeft dan ook erkend, dat dc toestand belangrijk beter was dan in 1923. In de Haarlemmer meerpolder is het chloorgehalte veel hoo- ger en als ze daar wel goede vruchten kun nen teelen „In Leiden, midden in de vuile stad, die evenals Haarlem van den stank heeft te lijden", zei de heer Hoogeboom, „werd 180 a 200 m. Gr. chloor aangetroffen, dat is zeker niet veel." Dit onderzoek wordt nog voortgezet. In Haarlem zijn juist dezer dagen monsters wa ter genomen; het resultaat van 't onderzoek daarvan is nog niet bekend. Hiermee was mijn onderhoud met inge nieur Hoogeboom afgeloopen dc conclu sie die er uit tc trekken valt, zal iedereen duidelijk zijn. Als Haarlem cenige honderden guldens meer wil loslaten om het Spaarndammer stoomgemaal wat vaker te laten werken en nu en dan eens flink zijn grachten uitbag- gerd zijn we van den stank af. En dat is toch wel een toch altijd nog maar betrek kelijk kleine som uit de gemeentekas waard. Ten slotte nog dit. Over de uitdieping van de Delft wordt reeds sedert 1918 on derhandeld. Rijnland is bereid die uit te voeren, mits Haarlem en Bloemendaal, als dc. grootste belanghebbenden, in de kosten bijdragen. Die onderhandelingen zijn nu zoover gevorderd, dat waarschijnlijk het volgend jaar wel tot die uitdieping zal worden overgegaan. ARTHUR TERVOOREN. De Fransche regeerings verklaring wordt door de Fransche bladen zoowel als de Boodschap van president Doumergue eenstemmig goedgekeurd. Vele bladen spre ken er hun voldoening over uit in de mi- riisterieele verklaring de noodige beslistheid te vinden met betrekking tot de Fransch- Duitsche politiek. Zij zijn van oordeel dat de zinsnede ..Wij zullen het Ruhrgebicd niet ontruimen zonder dat wij onze waarborgen hebben verkregen," het Duitsche offensief, dat ten doel heeft de nieuwe regeering er toe te brengen het Ruhrgebicd onvoorwaar delijk te verlaten, tot staan brengt. De „Fi garo", die er op wijst dat uit de regeerings verklaring de liefde voor den vrede straalt, welke geheel Frankrijk gevoelt., en tevens dat Herriot duidelijk de grenzen aangeeft, die hij niet wenscht te overschrijden, be sluit met te zeggen dat de Fran-chen zich bij Herriots woorden kunnen aansluiten, maar dat zij zijn daden afwachten. De verdwijning van Mat- teotti blijkt naar de berichten van de laatste dagen, in de Italiaansche politiek zeer ernstige ge volgen te zullen hebben. De thans gepleegde misdaad schijnt zeer vooze plekken in het fascisme te zullen onthullen. En openlijk wordt in Italic beweerd, dat de moord op Matteotti in verband staat met onder de fascistische machthebbers heersehende cor ruptie, welke Matteotti dreigde te zullen bekendmaken. Zoo bijv. schrijft een Itali- aansch blad het volgende, dat veel te denken geeft „Matteotti was bezig met de voorbe reiding van een rede, waarin hij zich tegen Finzi, den onderstaatssecretaris van binnen- landsche zaken zou wenden in verband met hetgeen inzake concessies voor petroleum- ontginning en speelzalen zou zijn geschied. Zooals men weet heeft Finzi reeds zijn ontslag genomen, met nog enkele andere hoogwaardigheidsbekleeders. En Mussolini zelf, die niet alleen het departement van buitenlandsche zaken, maar ook dat van binnenlandsche zaken beheerde, heeft nu het beheer van dit laatste departement opge geven, wijl hem wel duidelijk was geworden, dat hij voor een voldoende controle ook hier, geen gelegenheid had. Bij de veelheid zijner beslommeringen zijn hem de zaken over het hoofd gegroeid. Hij moest veel over laten aan de mindere goden van het fascisme en deze schijnen de grootc macht waarover ze beschikten nu niet steeds uitsluitend in het landsbelang te hebben aangewend. Ronduit zegt men, dat in het ministerie van binnenlandsche zken parti culiere belangen werden gediend. En zelfs een blad als de „Messagero," dat nauwe betrekkingen met de officieele wereld onder houdt, schrijft, dat achter de lieden die de misdaden van den jongsten tijd de aanval op Nitti's huis bijv. en nu weer de verdwijning van Matteotti bedreven, „w mannen staan in hoogere en machtiger positie." Daarom kan men niet volstaan met justitioneele maatregelen, maar moet ook met politieke maatregelen worden inge grepen. Dat heeft Mussolini dan ook begrepen, e» met kracht schijnt hij te zullen optreden tegen het bederf, dat zijn partij ondermijnt- Om hem hiertoe in staat te stellen hebben alle ministers hun ontslag aangeboden, zoo dat hij nu vrijheid van handelen heeft om de regeering te reorganiseeren. Een bericht van gisteren duidt er op, dat hij blijkbaar wil streven naar een samen werking met de staatslieden, die door het fascisme tijdelijk op den achtergrond werden gedrongen en zelfs de namen van Giolitti en Orlando werden daarbij al genoemd. Zoo kan dus de tegen Matteotti gepleegde misdaad voor de verdere ontwikkeling van den politieken toestand in Italië van buiten gewone beteekenis blijken te zijn. Een groote schoonmaak in de fascistische partij is in elk geval wel noodig, en daar voor, het blijkt uit zijn jongste maatre gelen, zal Mussolini niet terugschrikken. Of zou de moord op Matteotti het begin zijn van het einde van het fascistische be wind? Dit is ook een vraag, die men zich illerwege stelt, nu het gebeurde de positie van Mussolini zoodanig geschokt blijkt te hebben. Omtrent de samenstelling van een .concentratie-kabinet", met welk doel de Koning de ridders der Annuziata-orde, waar onder verschillende niet-fascistische voorma lige minister-presidenten, had bijeengeroe pen, is nog niets bekend. Het feit, dat alk ministers uit Mussolini's kabinet hun porte feuilles ter beschikking hebben gesteld, biedt Mussolini de gelegenheid zijn kabinet gron dig te herzien om er misschien het uitsluitend fascistisch karakter aan te ontnemen en het op een breedere politieke basis te plaatsen. Een opmerkelijk bewijs dat de regeering in de Kamer reeds veel van haar gezag heeft ingeboet, werd Maandag geleverd. Zooals men weet was de geheele oppositie uit dé Ka mer weggebleven om aldus tegen den mciord op Matteotti te pr'otesteeren. Men besloot toen slechts de begrootingscredieten voor zes maanden in behandeling te nemen. Slechts 285 afgevaardigden van de 535, welke de Kamer telt, waren aanwezig, waarvan 278 vóór de credieten stemden, ofschoon feitelijk 356 afgevaardigden door Mussolini zijn benoemd en deze de regeering dus dien den te steunen. Trouwens, alleen reeds het verdwijnen van Finzi, onderstaatssecretaris van binnenland sche zaken (de intieme medewerker van Mus solini), van het politiek tooneel, alsmede van Rossi, het hoofd van den persdienst, hebben het kabinet deerlijk geschokt. Intusschen wordt het zoeken naar het lijk van Matteotti nog steeds voortgezet. Drie honderd carabinieri en tal van vrijwilligers met politiehohden doen naspeuringen in het Vico-meer bij Ronciglione, doch tot dusver Zonder resultaat. De Italiaansche kolonie te Parijs heeft een protestmeeting belegd. Het Comité de defense sociale houdt eveneens een groote bijeenkomst, waarin leden der Italiaansche socialistische partij, Caporali, Salvi en Borg- hi, de Fransche Kamerleden Ernest Lafont en Paul Faure, alsmede Jouhaux van de C. G. T. het woord zullen voeren. 1 De Zuid-Afrikaansche ver kiezingen. Volgens een draadloos bericht «ouden bij de verkiezingen in Zuid-Afrika voorloo- pig gekozen zijn 22 candidaten der Z.A.P., 19 van Labour, 18 van de Nationalisten en Onafhankelijke. Er moeten 135 leden gekozen worden. De tot dusver bekende uitslagen der aige- meene verkiezingen toonen een record-cijfer wat het aantal uitgebrachte stemmen be treft. Daar de Zuid-Afrikaansche partij het sterkste is in de stedelijke districten en de meeste uitslagen in die districten bekend zijn, is het onwaarschijnlijk, dat de positie der Z.A.P. verbeterd wordt door de platte landsdistricten. Behalve de nederlaag van Smuts te Pre toria-West tegen den Labourman Hay, meldt een draadloos bericht nog dat de financier Sir Abe Bailey verslagen is. want cr is een middel dat U geheel bevrijdt van zenuwachtigheid, een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten wetenschappelijk samengesteld en onschade lijk, genezen U van Uw zenuwachtigheid. Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. EEN INCIDENT OP DE INTERNATIO NALE ARBEIDSCONFERENTIE. Op de Arbeidsconferentie te Genève heeft zich een ernstig incident voorgedaan doordat de arbeidersgroep geen enkelen Italiaan in de commissies aanwees. Dit is geen wraakne ming wegens Matteotti, maar de arbeiders groep acht het fascistisch syndicaat niet zui ver een arbeidersorganisatie, doch een ge mengde omdat er ook werkgevers in zitten. In Italiaansche kringen heerschte groote ont stemming er werd gesproken over een heen gaan der geheele Italiaansche delegatie, doch gisterochtend was de stemming reeds iets kalmer. Nader seint men De arbeidersconferentie heeft een poging gedaan het conflict bij te leggen door een Italiaansch voorstel aan te nemen en de ar beidersgroep te verzoeken de kwestie der toelating van een Italiaansch arbeider tot de commissies te herzien. Het schijnt echter, dat de arbeidersgroep haar standpunt niet wijzigen zal. Het conflict blijft dan bestaan. Men verwacht evenwel niet, dat de Italiaan sche delegatie het op haren en snaren zetten zal. DE ENGELSCHE HUUROPZEG- GINGSWET. Het Engelsche Lagerhuis heeft Maandag bij de behandeling der amendementen van het Hoogerhuis op de Evictions Bill (de huur- opzeggingswet) ook nog besloten met 192 tegen 127 stemmen, om de bepaling in eere te herstellen, vroeger reeds door het Lagerhui:- in het ontwerp opgenomen, doch door het Hoogerhuis er weer uitgelicht, dat degenen,, die na de inwerkingtreding der wet eigenaar werden, bij uitzetting van een huurder dezen een andere woning moesten aanbieden en niet konden volstaan met te bewijzen, dat het blijven wonen van den huurder voor hen be zwaarlijker was dan de uitzetting voor den huurder. EEN OUDE REKENING. Sir Derrick Julius Werhner, de oudste zoon uit het eerste huwelijk van Lady Lud low, die eenige dagen geleden van haar kost baarheden werd beroofd, is Dinsdag gearres- steerd. Dit geschiedde op grond van het feit, dat hij bij zijn faillissement in 1912 een val- sche verklaring omtrent den staat van zijn vermogen had afgelegd terwijl de andere zoons bij het overlijden van den ouden Werh ner elk Y2 millioen pond kregen, ontving hij als straf voor zijn losbandig gedrag slechts het vruchtgebruik van 150.000 pond Hij be gaf zich na zijn faillissement naar Amerika vanwaar hij eenige dagen geleden terugkeer de, zich onbewust van de nog steeds tegen hem hangende aanklacht. Hij werd tegen borgstelling op vrije voeten gelaten. ERNSTIG TRAMONGELUK. Dinsdagavond is te Obergrüne door het weigeren der rem een tramwagen tegen een fabrieksgebouw gereden en volkomen ver nield. Tot dusver zijn dertien dooden te voorschijn gehaald. Dertig personen zijn zwaar gewond. HET BELEG VAN CUMMINS OPGE HEVEN. Het „beleg" van het Britsche legatiege bouw te Mexico-City, waarin zich de Brit sche zaakgelastigde Cummins bevindt, is opgeheven. Cummins werd voorzien van le vensmiddelen en de telefoon- en electrici- teitsverbindingen, evenals de watertoevoer en de postdienst, zijn hersteld, in afwachting van het antwoord van de Britsche regeering. BEDWELMENDE MIDDELEN IN.... BOENDERS. Een draadloos N.T.A.-telegram meldt uit New York, dat ambtenaren van het depar tement der schatkist voor twee millioen dol lars aan bedwelmende middelen in beslag hebben genomen, die verborgen waren in de handvatten van 400 boenders, uit Duitsch- land afgezonden. DE TREINROOF. Er zijn nu, blijkens een draadloos N.T.A.- bericht uit Chicago, drie vrouwen en zeven mannen aangehouden in verband met den treinroof bij Rondout in Illinois. Er worden nog drie verdachten gezocht. DE ONVERZORGDE MOSKOUSCHE KINDEREN. Kort geleden werd te Moskou een comité opgericht, dat de opdracht heeft gekregen middelen te beramen de onverzorgde kinde ren voor ondergang te behoeden. Het comité heeft een onderzoek ingesteld en deelt nu aan de regeering mede dat, volgens zijn in lichtingen het aantal dergelijke kinderen medio Mei niet minder dan 1.680.120 zielen bedroeg. Hiervan zijn 149 duizend onder gebracht in de asyls, 490 duizend ontvangen eenigen steun van maatschappelijke en lief dadige instellingen; de overigen zijn aan hun lot overgelaten. Zij vormen, voor zoo ver zij niet van honger, koude en ziekten zullen sterven, een groot gevaar voor het Toen hij Louraine zag binnentreden, ge voelde Edmond temidden van zijn verdriet een oogenblik van vreugde. „Eindelijk," dacht hij, „zal dan de rechter die zoozeer tegen mij ingenomen is, het on weerlegbare bewijs hebben van de waarheid mijnerwoorden. Wanneer hij zal weten, dat ik in zulk een belangrijke zaak niet gelogen heb Zal hij ook mijn goede trouw in het overig willen erkennen." Zoodra de deur achter hem toegevallen was, begon Louraine te buigen en den rech ter op de nederigste wijze te groeten. Hij her kende den werktuigkundige dadelijk en daar hij niet wist, welke houding hij tegenover hem moest aannemen, deed hij alsof hij hem niet zag. „Ga zitten," zei de rechter, „en geef ant woord op mijn vragen.'! Louraine gehoorzaamde. Eenige vragen alleen voor den vorm, wer den hem door den rechter voorgelegd en ter wijl hij deze beantwoordde, trachtte hij zijn ontroering meester te worden, waarin hij ten slotte ook slaagde. Tegelijkertijd vroeg hij zichzelven met nieuwsgierigheid af, waarom men hem toch wel had laten roepen en wat hij zou moet getuigen Zijn onzekerheid duurde niet lang. „Kent u dien man vroeg de rechter, op Edmond wijzende. „Heel goed," antwoordde de uitdrager. „Hij woont op de eerste verdieping van huis, waarvan ik het benedengedeelte be- bewoon." De rechter vervolgde „Hebt u eergisteren eenige gereedschap pen van hem gekocht, waaronder zich de graveernaald bevond, die u hier ziet Denk goed na, wat u antwoordt want deze vraag is hoogst belangrijk." Louraine schudde het hoofd. „Ik heb eergisteren niets gekocht," ant woordde hij oogenblikkelijk „en mijnheer Edmond heeft mij niets verkocht." De werktuigkundige uitte een gesmor i« den kreet. „Wat stamelde hij, „hebt u dat dan ver geten „Neen,'dat is niet mogelijk, dat zou al te ontzettend zijn. Kunt u het u dan niet herinneren, dat ik u gereedschappen ver kocht heb en zelfs, dat u de letters, welke op het handvat gegraveerd staan, hebt op gemerkt „Ja, zeker, ik zou van ganscher harte willen doen, wat u wenscht," antwoordde Louraine, „want het is een harde zaak, om een buurman in verlegenheid te zien. Ik heb bovendien nooit over u te klafen gehad en ofschoon ik u nauwelijks ken, boezemt u mij toch belang in. Ik kan echter niet doen, wat u van mij verlangt. Wij zijn hier op een plaats, waar voor ik te veel eerbied heb, om er iets anders i dan de waarheid te zeggen." Edmond voelde, dat een inwendige woede zich van hem meester maakte en dat hij zich in een van die toestanden bevond, waarin de kalmste, dc gemoedelijkste man, wanneer hij een wapen onder zijn bereik vindt, toeslaat en doodt. „Dat is schandelijk riep hij woest en dreigend strekte hij zijn beide geboeide han den naar den uitdrager uit. „Die man herin nert het zich, die man heeft niets vergeten hij is mijn vijand, hij wil mij vernietigen. Waarom Dat weet ik niet, maar het is zoo en zijn stilzwijgen is de laagste van alle misdaden. Voleindig dan je werk, ellendeling doe een valschen eed. Zweer, dat ik gelogen heb. De straf zal niet lang op zich laten wach- teb. Ik vervloek u en God zal u straffen De woorden van Edmond maakten op Louraine zulk een indruk, dat de onbeschaam de deugniet bleek werd en zich aan de leu ning van een stoel moest vastgrijpen om niet neer te storten. „Beschuldigde," sprak de rechter op strengen toon tot Edmond, „beleedig of bedreig den getuige niet. Dergelijke heftigheden kunnen uw toestand slechts verergeren." Edmond liet het hoofd op zijn borst zinken en zweeg. Zijn lippen bewogen zich zacht, zonder echter eenig geluid te doen hooien. „Getuige," hernam de rechter, zich weder om tot den uitdrager wendende, „blijft u bij uw verklaring Heeft de beschuldigde u eergisteren dien graveernaald verkocht V' „Noch eergisteren, noch op een anderen da». Ik heb nooit iets van hem gekocht hij iieeft mij zelfs nooit gesproken, om iets te verkoopen dat zweer tk u." Edmond bleef zwijgen en bidden. De rechter liet zich het register van den uitdrager geven en begon het door te bladeren. De bladzijde, waar bovenaan de datum van eergisteren stond, was geheel blank en maakte dus van den koop geen melding. Dit besliste de geheele zaak. Er bleef den rechter geen twijfel meer over.Hij zond den uitdrager weg, doch behield het register, dat voor het hof van assisen bij de andere bewijs stukken nog gebruikt moest worden. Het eerste verhoor was afgeloopen en vol doende geweest, om de noodige helderheid in deze zaak te verspreiden en Edmond, als de misdadiger aan te wijzen. De werktuigkundige werd naar zijn cel teruggebracht, waaruit hij eenige uren later gehaald werd om naar de straat Pas de la Mule gebracht en met de lijken der vermoor den geconfronteerd te worden. NEGENENTWINTIGSTE HOOFD STUK. Terwijl de gendarmen en de agenten Ed mond weer naar zijn cel terugbrachten, ging Loraine, in gedachten verzonken, weer huis waarts. Hij geloofde geen oogenblik aan de schuld van Edmond; hij had de overtuiging de zekerheid, kunnen we bijna zeggen dat Rodille de graveernaald had gestolen en dat land. De meisjes zijn allen reeds nu prosti tuees en de jongens dieven, bedelaars, opiumhandelaars enz. Het comité heeft de regeering verzocht de noodige middelen be schikbaar te stellen om deze kinderen te helpen. De „Times" meldt uit Tokio Op een te Yokohama gehouden massameeting werd besloten tot den boycott van Amerikaansche invoer-artikelen. Ingevoerd zal alleen worden Indische katoen, terwijl zijde slechts naar Frankrijk zal worden geëxporteerd. DE JAPANSCHE ONDERHANDELIN- GEN MET SOVJET-RUSLAND. De „Times" meldt uit Tokio Baron Kato neemt (zooals reeds gemeld) een ver zoenende houding aan ten opzichte van de Russisch-Japansche onderhandelingen te Pe king en de ontruiming van Noordelijk- Sachalin door de Japansche troepen. Ver wacht wordt, dat Yosjizawa, de Japansche gedelegeerde, naar Peking ttfrug zal keeren met machtiging tot het aangaan van een overeenkomst op de volgende grondslagen: Annuleering van alle oude verdragen, uit gezonderd het verdrag van Portsmouth en de vervanging dier verdragen door nieuwe; een visscherij-conventie en een handels verdrag, stopzetting van alle propaganda, annuleering der schulden, het verkenen van concessies aan Japan op Sachalin en in Oost-Siberië en regeling van het incident van Nicolajewsk. Het concept-protocol be vat een verontschuldiging der Sovjet-re- geering voor den moord te Nicolajewsk. Graaf Goto, die veel voelt voor hervatting der betrekkingen met Rusland, heeft een langdurig bezoek gebracht aan den premier. EEN VLIEGKAMP BELEGERD. De vorige week heerschte te Lissabon ernstige bezorgdheid omtrent den afloop van een conflict, dat was uitgebroken tus- schen den minister van oorlog en twintig vliegofficieren, die zich in het vliegkamp van Amadora hadden gebarricadeerd en weigerden zich over te geven alvorens de minister zou zijn afgetreden. De zaak is ten slotte zonder bloedvergieten afgeloopen, doch ge durende een zestal dagen droeg zij het karak ter van een feitelijke muiterij. Een legermacht van ongeveer 2000 man, cavalerie, infanterie en artillerie, werd onder bevel van generaal Roberto Baptista naar het kamp gezonden om dit te vermeesteren. De troepen omsingelden het kamp en maak ten zich tot een waar beleg op. De vlieg officieren lieten zich echter niet van de wijs brengen en verklaarden dat indien de „vij and" al te dicht bij zou komen, zij zouden schieten. Generaal Baptista wilde zijn troepen miet aan dit gevaar blootstellen, trad af en gaf het bevel aan generaal Bernardo de Faria over. Het „moreel" der belegerende troepen werd bovendien versterkt door een persoon lijk bezoek van den president der republiek. De afloop van deze allerzonderlingste ver tooning was theatraai-glorieus: de zesde dag van het beleg schreden de commandeerende generaals met 49 officieren, volkomen onge wapend, vastberaden het kamp binnen, het welk dit blijk van vertrouwen met een on voorwaardelijke overgave beantwoordde. De weerbarstige vliegofficieren zijn in de vesting St. Julian de Barre opgesloten. AMSTERDAM, 18 Juni. Vee. Ter mark waren aangevoerd 313 vette kalveren. 1st. kwaliteit f 11.05, 2e kw. f 0.901, 3e kw f 0.800.90 per K.G. levend gewicht11 nuchtere kalveren f 1625 p. stuk 749 vette varkens Holl. Ie kw. f 0.650.67, 2e kw. f 0.600.64, 3e kw. f 0.56—0.60, Overz. en Geld, le kw f 0.66—0.68 per K.G. AMSTERDAM, 18 Juni. Aardappelen. (Bericht van de mak. Jac. Knoop). Noord- Hollandsche Muizen f 10.5011.20, idem Kleine Muizen f8.409.10, Westlandsche Muizen f9.8011,20 idem KI. Muizen f8.4010.50 per H.L. Zomer Malta-aard appelen f1618 per 100 K.G. Flauwe stemming voor nieuwe aardappe- pelen. Koopers vinden de prijzen te hoog. WOERDEN, 18 Juni. Kaas. Ter markt waren 503 partijen. Prijs Goudsche le soort f5255, 2e soort f4650, rijksmerk f50 60. Handel vlug. ASSEN, 18 Juni. Eieren. Op de markt van de V. P. N. waren aangevoerd 156.000 stuks. Prijs f 68 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 18 Juni. Aardappelen. Schotsche muizen f 6.807.20; middelprijs f 7, kleine Schotse f 3.404, middelprijs f 3.65 per baal (100 pond). GORINCHEM, 18 Juni. Paarden. Op de markt waren aan de lijn 375 stuks, vorig jaar 556. Men besteedde voor luxe paarden f 400650; werkpaarden f 200450; 2>- jarige f 200350; l'i-jarige f 15025Ö; hitten f 150—350. Er waren geen buiten landsche kooplieden. Weinig handel. MAASTRICHT, 18 Juni. Botermijn. Aanvoer 113.250 kg. Hoogste prijs f 2.12, middenprijs f 2.04, laagste prijs f 1.92. ELST (Bet.), 18 Juni. Fruit. Ter veiling waren de prijzen 1ste soort kersen f 0.70— 1.30, 2e soort f 0.550.65. 1ste soort aard beien f 0.55—0.70, 2de soort f 0.30—0.43. Kruisbessen f 0.13—0.15, alles per kg. Meloenen per stuk f 1.40—1.80. VOLENDAM, 18 Juni. Eieren. Aan de veiling waren aangevoerd 365.000 eenden eieren f 6.106.45 en 6000 kippeneieren f 6.55—6.70. de dubbele misdaad door hein was gepleegd. Men begrijpt dat hij er geen oogenblik aan dacht om Rodille te verraden, omdat deze genoeg van zijn vroegere leven wist en dus in staat was, dadelijk elk verraad te wreken. De uitdrager was Edmond in het geheel niet kwaadgezind en hij gevoelde inderdaad wroeging, dat hij hem door een leugen geheel in het verderf had moeten storten, doch hij zeide tot zichzelven, dat het hem in zijn eigen belang onmogelijk was geweest, anders te handelen. Twee dagen vroeger, juist op het oogenblik, dat hij den aankoop de gereedschappen wilde boeken, was hij daarin door de onver wachte komst van Rodille verhinderd gewor den en toen deze heengegaan was, had hij vergeten daarvan melding te maken, iets, wat hem overigens ook van weinig belang toe scheen. Na evenwel in tegenwoordigheid van den rechter van instructie, had hij den koop moeten ontkennen en dat wel om twee rede nen vooreerst omdat hij, door een onnauw keurigheid in zijn boek te bekennen, de aan dacht der justitie op zich en zijn handel zoo vestigen ten tweede, omdat wanneer het bleek dat de graveerstift van Edmond, door zijn handen was gegaan, de rechter zou willen weten door wien zij gekocht of gestolen was. Dit zou een onderzoek uitlokken dat hem on vermijdelijk in moeielijkheid zou brengen en Rodille aan het gevaar zou blootstellen om ontdekt en gearresteerd te worden, iets wat hij tot eiken prijs vermijden wilde. Laten wij Louraine ziin weg laten vervolgen en keeren wij naar de gevangenis terug, waar ons het schouwspel van nieuwe smarten wacht. „Hier is uw voedsel," had de bewaarder tot den gevangene gezegd, terwijl hij op eenige spijzen wees, die in een blikken bak gereed waren gezet, voordat hij de deur der enge cel achter zich dichtsloot. Edmond hoorde hem zelfs niet. Zoodra hij zich alleen bevond, wierp hij zich op het harde bed en werd overvallen door een vree sdij ke wanhoop. Zijn adem hijgde en ze nuwachtig beefden zijn ledematen. Hij stiet met het hoofd tegen den muur, zonder zelfs de pijn te voelen, die hiervan het gevolg moest zijn. Deze vlaag duurde bijna twee uren daarop volgde een uitputting, die hem een zekere mate van rust, of liever gevoelloos heid, bezorgde. x Lichaam en ziel, beiden evenzeer afge mat, geraakten in een soort van verdooving. De confrontatie had plaats, zonder evenwel eenig gevolg op te leveren. In tegenwoordigheid van de ziellooze li chamen van zijn gewaande slachtoffers, hield Edmond zijn onschuld met verdubbelde geestkracht staande. Maar tegenover zijn eenvoudige betuigingen stond een berg van verpletterende bewijzen. De instructie was spoedig geëindigd. Het rapport van den rechter van instructie liet geen twijfel over en Edmond werd voor de jury gebracht, als verdacht van dubbelen moord en diefstal. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5