IO pen Oogen Kamer van Koophandel. UIT DEN OMTREK. DE SPAARNEBANK BLOEMENDAAL. HAARLEMMERMEER. UITHOORN. Een hulde aan de organisators van de Hamit Een commissie van voorbereiding inzake het ontwerp-Tariefwet Discussies over subsidie-verleening aan het Congres der „Hanze"; in een eventueel tekort zal ten hoogste f 300 worden bijgedragen. Het Gouvernementsgebouw. KANTONGERECHT. Ter overweging. moet ge h©bbön en Houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT FaUissemeiiten. Cassatie. BURGERLIJKE STAND. VRAGENBUS. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het Witte Kruis. KUNST EN KENNIS. vragen. Mussolini dient zijn ontslag Berichten uit onze vorige oplage. De Britsche gezant in Mexico. Poststaking in Canada. Het verdrag van Lausanne. UIT BOEK EN BLAD. I V.K. 163/, 4333/4 311 5l3/4 1657/g 1281/4 1291/, 1281/5 100 135 329 1051/ia 2861/ 116 172 93 1091/2 2991/2 641/iP 1461/, 131 326 I04l/S 1581/4 163 1051/a 332 276 284 114 109 633/4 1461/, 153/ 7 4 'kampioen '1923 O.Bryan en G. Leembrug gen, terwijl aan het heerendubbelspel de be kende heerendouble H. Timmer, C. Bryan ingeschreven heeft. Voor alle genoemde spelers zal het een uitstekende kering blijken, te zijn. Of het succes groot zal zijn,lij kt ons een moeilijke vraag om te beantwoorden, want Timmer's spel verkeert op het oogenblik in een over gangstadium. Zeer benieuwd zijn wij naar de prestaties van onze single kampioene Mej. Bouman, Vooral na haar overwinning op Mme. Vaus sand No. 3 der Fransche lijst, welke zij op de onlangs gehouden D.D.V. wedstrijden be haalde. Verleden jaar waren haar resultaten tegen de eerste Engelsche speelsters zeer matig, want van Mrs. Beaunish bv. verloor zij te Parijs met 6—0, 6—0. Sindsdien is haar spel echter zeer vooruitgegaan en een dergelijke zware nederlaag behoeft zij ditmaal niet te lijden. DE TENNIS OLYMPIADE TE PARIJS Volgens het programma uitgegeven door het Uitvoerend Comité des Jeux Olympi- ques waren de tennismatchen gehouden van 13—20 Juli. Ons land wordt daarbij vertegenwoordigd door Mej. Bouman. Jhr. C. v. Lennep en H. Timmer. Een kleine kans bestaat er nog dat Mr. Diemer Kool meespeelt. Vooral het nummer heerendouble zou daardoor zeer aanzienlijk versterkt worden. Terecht worden v. Lennep en Diemer Kool, beide in vorm zijnde, tot de sterkste heerendoubles van het continent gerekend. Wij hopen onze lezers bij het verspelen dezer matchen op de hoogte te houden van de prestaties van onze spelers. Een mooi resultaat. De netto opbrengst van den openbaren zangavond, welken de heer P. de Nobel met de leerlingen der Op. M. U L. O.-school gehouden heeft in den Schouwburg aan den Jansweg, bedraagt 190. Dank zij de welwillendheid van den burgemeester van Haarlem, die deze uitvoe ring vrij stelde van stedelijke belasting, is dit mooie resultaat bereikt. Zooals men weet, komt de opbrengst ten goede aan de kas der Bloemendaalsche vacantiekolonies. Handicap-draverij. Bij gelegenheid van de Koninginnefeesten, in het vorig jaar te Hoofddorp gehouden, werd o.m. ook een korte baandraverij gehouden, welke toen nog al veel belangstelling trok. Een combinatie van enkele personen vormde daarna het plan, om in Hoofddorp een Harddraverij- vereeniging op te richten, In den afgeloo- pen winter werd definitief tot oprichting van zco'n vereeniging besloten en het bestuur samengesteld als volgt: Mr. A. Slob, eere voorzitter; D. Treur, voorzitter; J. de Jong, L. Zijlmans, L. v. Reeuwijk, G. A. A, Knaap, D. van Wieringen, commissarissen en D. D. Rezclman, secretaris-penningmeester. Dinsdagmiddag hield deze vereeniging haar eerste handicap-draverij, op het ge meentelijk sportterrein, onder begunstiging van mooi zomerweer. Niet minder dan 18 deelnemers stonden ingeschreven, waarvan 15 waren opgekomen. Het aantal bezoekers was ook zeer bevredigend; natuurlijk niet zoo groot als bij een concours-hippique, maar in aanmerking genomen dat deze han dicap-draverij hier eigenlijk voor het eerst gehouden werd, en daarom niet zoo alge meen bekend, viel het bezoek toch niet tegen. Als keurmeesters fungeerden dc heeren D. van Wieringen, D. Treur, L. Zijlmans, L. van Reeuwijk, D. Rezelman, J. Molenaa-r, J. de Jong en J. C. Beets; als starter trad op de heer A. Roodenburg en als handicapper de heer P. Oly, De wedstrijd duurde van 2 uur af tot ongeveer half 7. De vier uitgeloofde geld prijzen werden gewonnen door: le prijs 250: „Vitality", eigenaar D. Bakker, te Alkmaar. 2e prijs 100: „Bretteur", eigenaar N. G. Pennings, te Nieuw-Vennep. 3e prijs 50: „Clemence", eigenaar D. de Vlieger, te Nieuw-Vennep. 4e prijs 25: „Federika B,", eigenaar J. C. Benning, te Heemstede. Het fanfarekorps „Ons Genoegen te Hoofd dorp, verleende zijn medewerking. Het moet in het voornemen van het be stuur liggen, in den vervolge ieder jaar min stens een korte baandrijverij te Hoofddorp te doen houden. Aanho ding. Vrijdagmiddag j.l. kreeg de gemeenteveldwachter W. Siep kennis, dat een alhier onbekend persoon een heeren rijwiel te- koop aanbood. Daar de prijs ver onder de waarde was, werd de persoon ver zocht mede te gaan naar het Jütadhuis, waar aan deze voldeed. Daar de gegevens niet vol doende naar denzin waren van den veldwach ter, besloot deze een onderzoek in te stellen den man voorloopig in bewaring te houden. Het nader onderzoek wees uit, dat men hier te deen had met een zwijntjesjager, die vele feiten op zijn kerfstok had, daar verschillende hulp-officieren van justitie zijn aanhouding en voorgeleiding verzochten. Het te koop aangeboden rijwiel was ook van diefstal af komstig en men heeft inmiddels den eigenaar opgespoord. De man is nog in verzekerde bewaring en zal op transport worden ge steld naar den officier van Justitie te Amsterdam. Wie vermist een rijwiel De politie alhier brengt ter algemeene kennis, dat in haar bezit zijn een tweetal heerenrijwielen. Het eene rijwiel heeft geen merk, althans niet leesbaar, doch is voorzien van een nikkel stuurmet zwarte handvaten en Lucasbel. Een nieuw bruin leder zadel, merk B.S.W.baga gedrager en zwartlederen kettingkasttor pedonaaf. De voorband is een „Bates Spe ciaal", de achterband een „The Java Tyre". Het nummer der fiets is 7133 en nieuwe rub ber pendalen. Het tweede rijwiel is geen bepaald merk, 'doch heeft als herkenningsteekens een nikkelstuur met zwarte handsvaten een Bullylamp, zwart frame, dubbel groen ge- bieds bruinleder zadel, achterband „Mi- chelin", voorband „the New Amster Tyre" zwart lederen kettingkast en freewheel. De rijwielen zijn vermoedelijk van diefstal afkomstig. Nieuwe dienstregeling. Door de firma J. A. van Bunningen is een nieuwe volledige dienstregeling samengesteld voor 1 Juli 1924. voor de omnibusonderneming WilnisMij drechtUithoornNes a. d. AmstelOu derkerkAmsterdam. Een advertentie geeft nadere bijzonder heden, terwijl de dienstregelingen gratis bij de ondernemers verkrijgbaar zijn. Dinsdagavond vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage. De voorzitter spreekt een woord van hulde aan hen, die er aan medegewerkt hebben, de Middenstandsdemonstratie zoo goed te doen slagen. Spr. is verheugd over dit suc ces, alsmede over het feit, dat enkele leden der Kamer, n.l. de heeren Ten Boom en Brokmeijer, er zoo'n werkzaam aandeel in gehad hebben. Spr. hoopt, dat deze poging niet de eenige zal blijven. (Applaus). De heer Weijburg dankt den voorzitter voor deze woorden. Op voorstel van den heer Van der Burg Zal öf een adres gestuurd worden óf adhaesie worden betuigd aan het adres van Nijmegen in zake subsidie aan de Coöp. Ver. ter bevordering der stoffelijke belangen van spoorwegpersoneel. Het schrijven van de K. v. K. te Tilburg in zake retorsiemaatregelen werd in handen gesteld van de commissie van voorbereiding in zake het ontwerp-Tariefwet, welke com missie hieronder volgt. Adhaesie zal worden betuigd aan hét schrij ven der K. v. K. te Groningen, inzake ver laging der telefoontarieven. Inzake het ontwerp Tariefwet wordt een voorbereidingscommissie benoemd, be staande uit de heeren Meijer, v. Harden- broek, v. d. Burg, Lamp en Krelage. Verder werd een aantal stukken voor ken nisgeving aangenomen en eenige verzonden brieven goedgekeurd. Met ingang van 21 Mei is aan F. van den Burg ontslag als bediende der Kamer ver leend. In de vacature Visbeen is met ingang van 1 Juni benoemd mej. A. van Liemt; ver der is aangesteld mej. M. Kuiper. Het Bureau stelt voor, geen subsidie te verkenen aan de Ned. Landbouw Handels kamer. Aldus besloten. Vanwege de Hanze in het Bisdom Haar lem is ingekomen een aanvrage om f 500 subsidie te geven voor het Nationaal R. K. Middenstands Congres, dat in de maand October te Haarlem wordt gehouden en waar in hoofdzaak besproken zal worden het onderwerp „Overheid en Middenstand." Het Bureau laat de beslissing op deze aan vrage aan de Kamer over. De heer v. d. Burg vraagt, of door de K. v K. aan Middenstandscongressen subsidie ge geven zal worden. Dit moet eerst onder de oogen worden gezien.Geeft men de katholieke vereeniging subsidie, dan zal men later even tueel ook de andere vereenigingen subsidie moeten verleenen. De heer Brinkmann is het hiermee eens De heer Van Liemt breekt een lans voor subsidie-verleening. Het houden dezer con gressen moet z.i. mogelijk gemaakt worden, ook door subsidies der K. v. K. In andere plaatsen gebeurt dit ook. De heer v. Hardenbroek meent, dat, als de Hanze, die over het geheele land verspreid is, een congres wil houden, zij wel de middelen zal weten te vinden. Spr. gelooft niet, dat het op den weg eener bepaalde K. v. K. ligt, steun te verleenen, vooral niet hier, waar meer congressen kunnen komen. In Breda is wel steun verleend, maar daarentegen in Amster dam bijv. niet. Volgens spr. moet eerst de principieele kwestie uitgemaakt worden, of aan alle vereenigingen, die congres houden, steun moet worden verleend. De heer Weyburg meent, dat elke aanvraag apart onder de oogen moet worden gezien. Spr. wil wel een subsidie verleenen, doch geen ƒ500. De begrooting van de kosten wordt geraamd op 1.000. Spr. wil niet de helft vergoeden. De voorzitter merkt op, dat z.i. niet aan alle middenstands-congressen subsidie moet worden verleend, wel echter aan een derge lijk congres, dat, als thans de Hanze, een algemeene strekking heeft. De heer Klein Schiphorst meent, dat de K. v. K. wat klein staat tegenover handel en industrie. Er moet gesteund worden alles, wat handel en industrie is, voor zoover moge lijk is. Spr. acht het den plicht, in deze orga nisatorisch op te treden en 'te helpen. Der gelijke aanvragen moeten wat ruim be schouwd worden. De voorzitter stelt voor, in principe te besluiten, het congres der „Hanze" subdisie te verleenen. De heer v. Hardenbroek is van oordeel, dat een vereeniging, welke een sectarisch karakter draagt en dus anderen die niet van hare confessie zijn, uitsluit, geen algemeene strekking heeften dus het recht mist, een be roep te doen op de algemeene kas. Spr. er kent het recht van vereeniging, doch be treurt die splitsing, welke hij een ramp noemt voor ons dierbaar vaderland. Dit is sterker in Nederland, dan ergens anders. Spr. blijft er bij, dat een dergelijke vereeniging echter geen recht heeft een beroep te doen op de algemeene kas. De heer Beijnes is het in het geheel met eens met den heer v. Hardenbroek, doch hij is tegen subsidie-verleening, omdat hij te gen subsidie-verleening aan elke vereeni ging is. De heer Klein Schiphorst is het ook niet eens met den heer v. Hardenbroek. Volgens die beschouwing zou men ook geen subsidie moeten verleenen aan bijv. Bloembollen cultuur, Met een dergelijke afzonderlijke vereeniging heeft bijv. een bouwvakpatroon niets te maken. Bij een dergelijk voorstel heeft de heer v, Hardenbroek echter zijn stem niet doen hooren. Nu het echter een confessioneele vereeniging betreft, komt hij uit den hoek. De heer v. Liemt betoogt, dat de te behan delen onderwerpen op het congres algemeene strekking hebben en ten nutte van den gehee- len middenstand komen. Verder heeft ieder een toegang tot dit congres. Spr. is het eens met den heer Klein Schiphorst, dat de K. v. K. haar taak in deze ruim moet op vatten en een congres met algemeene strek king zeker moet steunen. De heer v. Harden broek ziet spoken, welke er niet zijn. De heer Brinkmann merkt op, dat zoo'n congres vertier in de stad brengt, waarom hij voor subsidie-verleening is. De heer v. Hardenbroek: „Dat is dan toch een zeer eenzijdig belang van den heer Brinkmann." De heer Hooy wijst ook op het nut van het te houden congres. Spr. ziet niet in, waarom we ons niet neer zouden leggen bij het bestaan van verschillende vereenigin gen, die historisch gegroeid zijn. De heer v. Hardenbroek blijft er bij, dat het congres een exclusief karakter draagt, daar de vereeniging een sectarisch karakter heeft. Bloembollencultuur bijv. sluit nie mand uit, wat voor geloof hij ook heeft en daarom kan zoo'n soort vereeniging wel ge steund worden. De uit te brengen prae- adviezen worden natuurlijk uitgebracht door iemand van een bepaalde sekte. Met 112 stemmen wordtin principe be sloten, subsidie te verleenen. Tegen de heeren v. Hardenbroek en Beijnes. De heer v. d. Burg stelt voor 300 te geven. De heer Hooy zou de Kamer garant willen doen zijn voor eventueele tekortkoming tot een bedrag van ten hoogste 500. De heer Meijer stelt voor 100 te geven De heer v. d. Burg wijzigt dit voorstel dusdanig, dat in een eventueel tekort hoog stens 300 zal worden bijgedragen. De heeren Teding van Berkhout en Wijburg stellen voor 200 onder dezelfde voorwaarde te verstrekken. Dit amendement wordt verworpen met 85 stemmen. Tegen de heeren Brinkmann, Beijnes, v. d. Burg, Deddens, Hooy, Klein Schiphorst, v. Liemt en de voorzitter. De heer v. Hardenbroek wenscht stemming over het voorstel-v. d. Burg. Dit wordt dan aangenomen met 7—6 stem men. Tegen de heeren Cohen, v. Harden broek, Beijnes, Meijer, Teding van Berkhout en Weyburg. De heer v. Hardenbroek „Met één stem meerderheid dus." De voorzitter merkt op, dat het een par lementaire gewoonte is, om, wanneer een amendement verworpen is, geen stem ming te vragen over het hoofdvoorstel dooi de indieners van dat amendement, daar toch aan de eer voldaan is. Besloten wordt, geen lid te worden van de Ned. K. v. K. voor Duitschland. Besloten wordt, lid te worden van de Ver eeniging van het Ned. Wegencongres tot een bedrag van 25. Besloten wordt, indien gefingeerde rij wielveilingen zich in het district voordoen, dan daartegen actie te voeren. Voor kennisgeving wordt aangenomen het adres van den Bond van Bedrijfsautohouders, aangezien de wijziging van wet in de Tweede Kamer reeds behandeld was, alvorens de commissie van Verkeer en Vervoer gelegen heid had, omtrent deae zaak te rapport uit te brengen. De commissie van verkeer en vervoer ad viseert in haar rapport inzake de stand plaats van autobussen dit vraagstuk voor loopig onaangeroerd te laten, tot de onder nemers zelf geneigd zijn aan de hand van een opgestelden leiddraad het autobusvraagstuk tot oplosssing te helpen brengen. Goedgekeurd. De commissie van verkeer en vervoer ontwierp een concept brief aan de directie der Ned. Spoorwegen inzake het Buurtverkeer BeverwijkAmsterdam. Verzocht wordt het verkeer tusschen BeverwijkAmsterdam ge makkelijker te maken en 'n trein in te voegen tusschen Haarlem. Goedgekeurd. Na de rondvraag gaat de Kamer in geheime vergadering. Ged. Staten van Noord-Holland schrijven aan de leden der Prov. Staten, dat zooals bekend, de ruimte in het tegenwoordige Gouvernementsgebouw reeds lang niet meer voldoende is voor de behoeften van den dienst. De invoering van nieuwe maatregelen zooals de oprichting van een Centrale Kas, waartoe reeds geruimen tijd geleden besloten werd, stuit af op gebrek aan plaats voor de aan deze kas te verbinden ambtenaren. Nog grooter bezwaar levert echter de omstandig heid op, dat de leden van Ged. Staten per soonlijk geen vertrek te hunner beschikking hebben, waar zij hun arbeid in het belang der Provincie kunnen verrichten, besprekin gen kunnen houden, of de aan hunne voor bereiding overgelaten stukken kunnen be handelen. Dientengevolge bleek het tot dus verre o. a. onmogelijk in de werkwijze van Ged. Staten de verandering aan te brengen, waarop reeds in de motie, door de leden A. B. Kleerekooper en J. A. van Zutphen in de najaarszitting van 1920 ingediend, werd aangedrongen, niettegenstaande Ged. Staten in beginsel reeds besloten hadden bij de behandeling en afdoening van zaken een grootere decentralisatie in te voeren. De Regeering, van de noodzakelijkheid van meer plaatsruimte overtuigd, heeft eenige lokalen in het belastinggebouw aan het Klein Heiligland ter beschikking van de Provincie gesteld. Op een aanvrage om gelden beschikbaar te stellen voor inrichting der lokalen en aanleg van electrische verlich ting, antwoordde de Minister van Financiën, dat hij geen geld meer beschikbaar kon stel len. Ged. Staten wijzen er op, dat de aan- schaffingskosten voor het noodige meubilair niet uit het gewone bedrag voor meubilair, dat jaarlijks door het Rijk wordt toegestaan, kunnen bestreden worden. Daarom geven zij in overweging dat voor de bovengenoemde doeleinden de Provincie een crediet van 10.000.te hunner be schikking zal stellen. Een hoogst onvoorzichtige motorrijder. J. C. M., van beroep fotograaf, en wonende ■te Rotterdam, had op 11 Mei 1924 in de gemeente Bloemendaal, op het Kruispunt KleverparkwegBusken HuëtlaanProf. v- Vlotenweg, als bestuurder van een vier wielig motorrijtuig, de vrijheid en veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht door hoogst roekeloos en onvoorzichtig te rijden Aan het stuurwiel Van de auto, naast be klaagde, zat nl. zijn verloofde, waaraan bekl. het sturen leerde, en die op zijn aanwijzing plotseling het stuur naar links gooide, wat op dien drukken Zondag hoogst onverant woordelijk was. De auto reed eerst op een bank aan, waarop een heer gezeten was, die door tijdig terugtrekken van zijn beenen, overrijden kon voorkomen. Vervolgens reed hij op een groepje men- schen aan, waaronder een dame met haar kinderwagen. Deze dame werd ook omver gereden en bloedend aan haar hoofd ga- wond. De naast haar loopende dienstbode werd eveneens tegen den grond gegooid en bekwam gescheurde kleeren, alsook licha melijk letsel. Een voor de bank staand wandelwagentje, waarin een kind gezeten was, werd even eens omver gereden, doch het kind had geen letsel bekomen. Alle ontstane schade was door bekl. ver goed. De ambtenaar van het O. M„ mr. Dc Blecourt, vond het feit zeer ernstig, en het zou aan bekl. te wijten zijn geweest als er ■dooden gevallen waren. Spr, vond dan ook absoluut geen reden om een geldboete te eischen en daarom requireerde hij tot een hcchtenisstraf voor den tijd van 14 dagen. De kantonrechter veroordeelde bekl. tot 150boete, subs. 10 dagen hechtenis. Wij hebben al eens meer op deze plaats op de misdadige practijken van zeker soort ongure individuen gewezen. Wij deden dit op godsdienstige en mo- reele overwegingen, maar wat wij dezer dagen in het „Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde" lazen, is een zoo striemend wapen, aan de practijk des levens ontleend, tegen de door ons bedoelde personen ge propageerde viezigheid, dat wij het onzen lezers niet willen onthouden. Het kan die nen in vele gevallen om den mond te snoe ren van snoevers, die ons voor achterlijk schelden. „Le Riforma Medica" geeft een lijstje van belangrijken menschenkinderen, die geen eerstgeborene of jongste van de twee waren, maar slechts door het „misdadig optimisme" hebben kunnen ter wereld komen van ouders, die geen „birth control" hebben gekend, en in hun domheid niet hebben ge weten, dat het aankomt „niet op de kwanti teit, maar op de qualiteit" Toch zijn er zoo menschen van qualiteit gekomen, die wij zouden hebben gemist, als hun ouders wijs waren geweest of zich dit zouden heb ben ingebeeld. Coleridge was dc jongste van 13, Cooper de lie van 12, Schubert de 13e van 14, Washington Irving de jongste van 11, Bal zac van 3, George Elliot van 4. D. Web ster van 6„ Franklin van 17, Rembrandt van 6, Rubens van 7, Carl Maria Weber van 9, Wagner en Mozart van 7 en Schumann van 5. Napoleon was nummer 8 en vermoe delijk de jongste. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte Gisteren werden in staat van faillissement verklaard J. van Steyn, handelende onder de firma L. J. van Steyn, wonende te Haarlem, Ged. Oude Gracht N. 38 Curator Mr. M. van Toulon van der Koog. De N. V. Electrische Metaalbewerking en Installatie Maatschappij voorheen C. Dirks, gevestigd te Haarlem, Spaarnwouder- straat 103 Curator Mr. M. Slingenberg. J. Trautig Jr., handelende onder den naam Rolluikenfabriek v/h Hazevoet en Co., wonende re .Tjchoten, ColensostraatCura tor MrP- C. ten Bokkel. Jb. Mooijp stroohandelaar, wonende te Assendelft, No. 80 Curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. D. Koningen, arbeider, wonende te Haar lemmermeer, Nieuwe Meerdijk 217 Cura tor Mr. Rengers Hora Siccama, te Haarlem. H. C. Oly, reiziger, wonende te Lands meer, Zuid 128 B Curator Mr. F. J. D. Theijse. J. Benschop, arbeider, wonende te Lei- muiden Curator Mr. Rengers Hora Sicca ma. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swin- deren. Opgeheven werd het faillissement van M. J. van der Waals, reiziger, wonende te Haarlem, Rustenburgerlaan 31, failliet verklaard d.d. 3 Juni 1924. Beëindigd werden door het verbiedend worden der uitdeelingslijst de faillissementen van D. M. Grandia, koopman, wonende te Haarlem, Wagenweg 110 J. de Bruin, winkelier, wonende te Velsen P. Hubers, rijwielhandelaar, wonende te Haarlem. Cassatie werd aangeteekend door A. L. B terzake Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet Haarlemmermeer, veroordeeld tot f 1. boete subs. 1 dag hechtenis. Geboren: 16 Juni: d. van C. J. B. M. BoelenIdes. 17 Juni: d. van T. Rijkers Spruijt. z. van J. M. KoopmanSpee. z. van P. J. DraijerBredius. d. van S. H. M BijsterRieu. d van M. G. t. v SteenBuurman. Ondertrouwd: 18 Juni: T de Vries en M. A. Brandt. L Tanis en W. G. Moser. Getrouwd: 18 Juni: W. v. d. Heijden en M. C. v. Bilderbeek. C. Koning en J. G. v. Beek. J H Koning en D. Kievit. D. G. Wouterloot en M. Sekeris. Overleden: 17 Juni: N. v. Rijn—Vader, 51 j„ KI. Houtweg. 18 Juni: J. C. F. Hommorsen—v. Vlijmen, 61 j., Ged. Oude Gracht. LONDEN, 18 Juni. Uit Rome wordt ge meld, dat ook Mussolini zijn ontslag heeft ingediend, doch dit bericht wordt niet be vestigd. De uitgever Tilipelli is in een mo torboot in de Golf van Genua, na een dra matische achtervolging, gearresteerd, ond« beschuldiging van samenzwering. Dinsdagavond is te Amsterd„„. een vet gadering gehouden van hoofdagenten van het Witte Kruis gevestigd te Amsterdam. Deze vergadering heeft besloten met in gang van gisteren (Woensdagmorgen) alle uitlotingen zoowel eigen geld als prijzer uit te betalen, vervallende tot en met de 12de lijst der 5de klasse. De verdere afwikkeling moet blijver wachten tot aanvulling van kasgeld is ont vangen van de Directie van het Witte Kruis te 's-Gravenhage. aangeslagen naar uw oude huur. U kunt ecfi- CRISIS IN ITALIË. ter gedeeltelijke ontheffing van uw aanslag Vraag van C. E. te N.-A. Anlw. Eventueele reclames kunnen al- in leen geschieden in den daarvoor gestelden termijn. Nu die termijn verstreken is, vree zen wij dat er weinig of niets meer aan te doen is. De eenigste raad dien wij u geven kunnen is, vervoeg u eens bij den inspec teur van de belastingen, waarvan het adres zich bevindt aan de achterzijde van uw aan slagbiljet, en leg hem den toestand eens uit, misschien heeft het, nog eens resultaat. Vr. Ben ik verplicht schoolgeld te betalen daar ik geen belasting betaal, wegens mijn groot gezin. Is er nog verschil in de school- geldstaat onder Noordwijkerhout. Ik woon te Hillegom, maar hoor onder de Zilker- Parochie, dus naar die school moet ik mijn kinderen sturen. Antw. Het is mogelijk dat u schoolgeld moet betalen alhoewel u geen belasting betaalt. Dat hangt van de plaatselijke ver ordening af. Wij kennen die niet en dus weten wij niet of u terecht of te onrecht bent aangeslagen in de schoolgeldheffing. Vr. Ik ben 2 jaar geleden invalide ver klaard, door den Raad van Arbeid. Maar ik moest 150 zegels hebben dan kon ik invaliditeits-rente trekken. Maar wegens ziekte over al dien tijd heb ik pas 50 zegels a 60 cent geplakt. Nu krijg ik schrijven dat ik 150 zegels in rekening moet brengen. Maar er wordt mij overgelaten in welke klasse, zoodat ik ze van 25 cent ook kan plakken. Maar dan trek ik toch zeer min der, of is dat hetzelfde? Ik moet nu voor 1926 geplakt hebben, wil ik trekken. Kunt u mij ook zeggen, hoeveel ik dan per week trek? Er zal voor mij geplakt worden. Antw. Wendt u eens met uw geval tot den Raad van Arbeid. Hoe hooger de waar de der zegels, die u plakt, hoe hooger de rente. Om te berekenen hoeveel rente u krijgt, dient men te weten hoe groot de waarde der zegels is, die vroeger geplakt werden. Vr.: Ik ben over 't jaar m een betrekking. Nu moet ik in Juli e enweek in 't ziekenhuis voor een operatic. Nu heb ik in een woorden wisseling mijn betrekking tegen 1 Augustus opgezegd. Is men nu verplicht mij nu vóór 1 Augustus nog te laten gaan? Antw.: Wij begrijpen uw vraag niet goed, als uw geneesheer het noodig oordeelt, dat u in Juli een operatie ondergaat, dan moet uw patroon daar wel genoegen mede nemen. Dat is zoo vanzelfsprekend, dat u dat o.i. toch niet behoeft te vragen. In dat geval gaat uw loon zelfs een kprten tijd door en indien u inwonend bent, komen de kosten van de ge neeskundige hulp zelfs ten laste van uw patroon, indien die kosten niet op andere wijze vergoed worden en de ziekte niet het gevolg is van eigen schuld, of van een bij de indiensttreding verzwegen ziekte. Vr.: Ik houd altijd het kippenhok goed schoon met witten. Het kippenvuil haal ik er alle dagen uit. Nu zit het hok vol met heele kleine beestjes. Wat is dat, en wat moet ik er aan doen? Antw.: In uw hok zit luis; het best is het 'hok eenige malen flink te rdinigen met wa ter, waarin creoline is gemengd, 't Mengsel mag nogal sterk zijn. Verwijder uw kippen gedurende eenigen tijd uit het hok. Vr.: Is er te Haarlem een comité voor huisvesting voor het Int. Euch.-Congres? Zoo ja, waar is het en is het nog vroeg ge noeg om zich op te geven? Vr.: Is no. 15971 uit de Staatsloterij geko men? Ik heb het door het verhuizen gemist. Antw. I. Wendt u tot den weleerw. heer kapelaan J. A. J. van Rooy, Pastorie Spaarne. Deze kan u wellicht vele inlichtin gen, die u wenscht, verschaffen. II. Wij kunnen ons niet belasten met het nazien van nummers der Staatsloterij. U kunt zelf den ligger van onze courant daar voor komen opslaan. WEET GE.... Weet ge.... dat de vuilste handen schoon worden wanneer men ze wascht met schura aa zeep? Weet ge. dat sponzen mooi helder wit worden, wanneer men zc laat weeken in Ji liter gekookte melk, vermengd met eenige druppels citroen laat de spons daarna uitdruipen en spoel zc goed na? Weet ge. dat ge inplaats van in ijs de pudding kunt laten afkoelen door deze te plaatsen in 13£ liter regenwater, waarin men 375 gram salmiakpoeder heeft opgelost de oplos sing salmiak kan men steeds opnieuw gebruiken, als men het water laat verdam pen? Vr.: Een meisje dat met 1 April in be trekking is gegaan, heeft toen de godspen ning gekregen. Heeft mevrouw nu het recht hem af te houden, als ze met 1 Juli vertrekt, met eerst een maand te hebben opgezegd Antw.: Ja. Vr.: Kunt U mij ook zeggen, hoe ik het weer uit wit satijn kan verwijderen Antw.: Zet ze in ruim koud water, waar aan ge wat bleekwats hebt toegevoegd. Vraag: Ik heb een woning verlaten 24 Ja nuari 1924, waarvan de huur was 5.38. Nu heb ik een aanslagbiljet van de perso- neele belasting, dienst 1924, ontvangen, vol gens dien huur, groot 32.27. Is dat juist en ben ik verplicht die te betalen? Of moeten zij mij nu voor de huur aanslaan die ik thans verwoon? Antwoord: U wordt aangeslagen naar den toestand op 15 Januari dus in dit deva' HEVIGE HOTELBRAND. EINDHOVEN, 18 Juni. Gisterenmiddag is het hotel, café-restaurant „Cambrinus" te Gemert door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand, terwijl een kamer van het aangrenzende café „De Keizer" even eens totaal uitbrandde. Tot ver in den omtrek kon men de zware rookwolken, waartusschen het vuur hoog oplaaide, zien opstijgen. Door den hevigen wind liepen dc belendende perceelen groot gevaar, doch aan het doortastend optreden van de brandweer is het te danken, dat de brand zich tot deze plaatsen beperkte. Tegen 5 uur kon dc brandweer eindelijk inrukken, daar het gevaar op dat tijdstip eindelijk geweken was. De schade, die zeer groot is, wordt door assurantie gedekt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. NEW-YORK, 17 Juni. Het beleg van het Britsche legatiegebouw in Mexico-City, waarin de Britsche zaagelastigde Cunnin werd vastgehouden, is opgeheven. Cunnin was voordien van alles verstoken. De toe voer van levensmiddelen en van water, dc electriciteits- en telefoonverbindingen zijn, evenals de postdienst weer hersteld, in af wachting van het antwoord der Britsche regeering op zijn voorgesteld verdrag. DE ONTPLOFFING OP DE MISSISSIPPI. SAN PEDRO, 17 Juni. Uit hel getuigen verhoor van het Marinehof blijkt, dat te weinig luchtdruk in het kanon de oorzaak is, althans een der oorzaken, van de ontplof fing aan boord van den kruiser „Mississippi" waarbij Donderdag 48 personen werden ge dood. OTAWA, 17 Juni. De staking der post beambten in geheel Canada schijnt onvermij delijk, tengevolge van de verwerping van den aangeboden loonschaal door de meer derheid. PARIJS, 18 Juni. Herriot heeft bij het bureau van de Kamer een wetsontwerp in gediend tot ratificatie der eventueele uit voering van het verdrag van Lausanne. 2>E VERKIEZINGEN IN ZUID-AFRIKA. LONDEN, 18 Juni. Uit Kaapstad wordt geseind, dat van de gisteren gehouden alge meene. verkiezingen tot nu toe de volgende vermoedelijke uitslagen bekend zijn: Zuid-Afrikaansche partij 22 zetels; Arbei derspartij 19 zetels; Nationalisten 18 zetels. De regeering heeft de nederlaag geleden. Premier Smuts werd in Pretoria verslagen door den arbeiderscandidaat Hay. Pailey werd eveneens verslagen. Verwacht wordt, dat de Nationalisten en Arbeiderspartij een nieuwe regeering zullen vormen met Gene raal Hertzog of kolonel Cresswel als pre mier. Slagwoorden van het godde- looze socialisme en commu nisme. Naar het Duitsch door Faro. (Prijs 40 cent.) Butzon Bercker G.m.b.H., Kevelaer. Uitgevers van den H. Apost, Stoel. Een klein, goedkoop, heel duidelijk en pittig boekje, waarin een beroemd Francis- canerpater 40 „slagwoorden" van socialisten en communisten ontzenuwt en weerlegt, verbrijzelt en vernietigt. Ik geloof niet, dat we in Nederland een boekje hebben, dat zoo populair is en zoo vernietigend voor het socialisme. Het is voor onze arbeiders vooral een krachtig wapen bij de bestorming der roode partij, die de doodsvijandin van ons Christendom is. We behoeven maar een paar van die slagwoorden te noemen De Kerk heeft geen invloed meer op de volkeren. Weg met het kapitalisme. De Kerk zelf is kapitalistisch en houdt het met de kapitalisten. De kerk moest haar rijke sieraden onder het arme volk verdeelen. Christus zelf was de eerste communist. De Kerk doet niets voor de verheffing van den arbeidersstand. Het lidmaatschap van de moderne vakvereeniging heeft niets met en godsdienst te maken. De priesters moeten maar in de sacristie blijven. De priesters hadden den oorlog kunnen voor komen, als ze hadden verboden te schieten. Den slechten gaat het goed, en den goeden gaat het slecht, dus er is geen rechtvaardige God. Domme monniken, reactionnaire papen. Ik houd het met Haeckel. Enz. enz. Al deze actueele kwesties worden heel klaar en duidelijk, en toch zeer grondig behandeld. Niemand leest het boekje zonder nut en zonder pleizier. Van de Duitsche uit gave werden er binnen vijf weken meer dan 20.000 verkocht. Zoo moet het ook in ons land gaan. Het boekje is een versterking voor ons geloof en een verkwikking voor ons Roomsche hart. Verspreiding er van is een waar apostolaat. Nederlandsche Luchtreisgids Wij ontvangen een Ncderlandschen Lucht reisgids, uitgegeven door dc_ Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij voor Nederland en Koloniën. Het boekje is zeer uitgebreid en bevat o.m. foto's van vliegvelden, medcdeelingen of passage, speciale vluchten, snelvluchten, re- clamevluchten, vogelvluchtopnamen, pas poorten en visa. MEDEGEDEELD DOOR Dc Beurs opende heden iets flauwer. HEDEN MIJNEN STOPGEZET? BERLIJN, 18 Juni. Volgens de bladen is het mijnbouwbestuur in het Zuidelijk mijngebicd van Bochum voornemens de mijnen stop te zetten, daar dc loon»'* niet meer opgebracht kunnen worder 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 i'A Nederland 1917 7% N.-l. 1921 A Hol! Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine coma Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anacon/ Wabasb Conm. Maxwell •••••••e» 921/4 97 U/16 81 l/, 1011/5 63/4 663/4 573/4 131 I 1171,4 112 136 6 1/4 91/l6 158 161.- 18 105 334 2761/0 64 '65/8 921/4 973/4 811/, 10U/2 130 117 1121/2 136 601/2 434 312 501/a 166 130 129 129

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7