Geen haastige spoed UIT DEN OMTREK. week ƒ0.» Vrijdag 20 Juni 1924 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 47ste Jaargang No. 15768 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. LEIDEN. VOORHOUT. SASSENHEIM. BENNEBROEK. BEVERWIJK. HAARLEMMERMEER. NOORDWIJK. FELSEN. UMUIDEN. VELSEROORD. SANTPOORT. ZANDVOORT. AMSTELVEEN. NIEUWER-AMSTEL. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht. ASSENDELFT. ENKHUIZEN. BLOEMENDAAL. De abonnementsprijs Dearaagi voor Haarlem en Agentschappen: l*r kwartaal 3.25 ranco per n0St per kwartaal bij >Ov»ruitbe{ajing ...ƒ358 Bureaux: Nassaulaan 49. telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. P ostrekening No. 5970. mEllWE HAARLEMSCHE \dvertentiën 35 cents per rof* Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 cf per regel; op de le Pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- fenfiën 14 regels 60 ct. per plaat sing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Met meer dan gewone belangstelling heb ben wij de gisteren verschenen Memorie van Antwoord van minister Aalberse op het voorloopig Verslag der Eerste Kamer over Hoofdstuk IX (arbeid, handel en nijverheid) gelezen. Blijkens dat verslag immers hebben verschillende senatoren bij het afdeelingson- derzoek gepoogd van den minister een 'ver klaring over zijn inzichten omtrent de veel besproken publiekrechterlijke bedrijfsorgani satie, medezeggenschap der arbeiders enz. uit te lokken. Men verwacht dan ook over een en ander straks een belangrijk debat in ons Hoo- gerhuis. De minister heeft zich, met zijn ge wone paraatheid, niet onbetuigd gelaten. En zelden hebben wij in een belangrijke zaak een zóó volledige overeenstemming met onze eigen gevoelens en onze eigen publicaties in een ministerieel antwoord gevonden als hier. Wat wij nu al eenige jaren in deze kolommen hebben verdedigd, vinden wij in deze Me morie van Antwoord terug. De Minister wijst er eerst op, dat over de bovenbedoelde vraagstukken een tal van des kundigen zich hebben uitgelaten Maar ten aanzien van de wijze, waarop ieder dezer voor zich ingrijpen van den wetgever wen- schelijk of noodzakelijk acht, heerscht zóó weinig overeenstemming, dat het onmogelijk is de verschillende stroomingen in één bed ding te leiden. Aan de pogingen van prof. Veraart en dr. van der Waerden om „Roomsch en Rood" op het stuk van bedrijfs organisatie elkaar te laten vinden, doet mi nister Aalberse dus niet mee. De minister zal zich ten opzichte der vra gen, over wettelijke regeling van bedrijfsor ganisatie enz. niet laten leiden door „den baaiert van tegengestelde en dooreenloopen- de stroomingen," zooals hij het uitdrukt, maar zijn eigen inzicht volgen. Dat inzicht heeft hij reeds vroeger op 30 Maart 1921 in de Eerste Kamer bekend gemaakt en wij hebben ons reeds meermalen op die knappe rede beroepen. Daarbij gaf hij als zijn mcening te kennen gelijk hij nu nog eens scherp uiteenzet dat de taak van den wetgever op het gebied der bedrijfsorganisatie voorhands betrekkelijk klein is, dat deze hier toch niet heeft een taak van voorgaan, maar van volgen, van aanpassen van dc wetgeving aan hetgeen is opgekomen uit en groeit in het leven zelf, en dat, wanneer instellingen als bedrijfsraden, fa- brieksraden, en medezeggenschap, die in we zen vrede-instituten zijn, zonder meer van bovenaf opgelegd worden en niet uit het be drijfsleven zijn opgekomen, volkomen de ver keerde weg wordt ingeslagen. Wel is zijne overtuiging, dat inderdaad deze instituten be zig zijn zich in het maatschappelijk leven te Ontwikkelen: hoe precies, kan niemand voor spellen, en dat,, naarmate en naar de wijze deze ontwikkelingsgang voortschrijdt, ook de wetgever ten deze ongetwijfeld eene taak van ordening en regeling zal hebben te vervullen. Even verder in de memorie herinnert de minister er aan, dat hij wel bereid is mede te werken tot een wettelijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomst met de mo gelijkheid van bindendverklaring dier over eenkomst voor hen, die niet tot het collec tief contract zijn toegetreden Daarbij zullen bepalingen worden getroffen omtrent de rechten en verplichtingen der vakvereenigin- gen van werkgevers en arbeiders die partij zijn, bij de collectieve overeenkomst. Precies dus, wat wij nog de vorige week, naar aanleiding van dc jongste vergadering van den Nederlandschen fabrikantenbond schreven: bindendverk'aring van het collec tieve arbeidscontract mag momenteel ge- «ischt worden. Maar laat de rest eerst nog Wat groeien. Want hoevele en welke profes sorale en hooge geleerde betoogen er ook over bedrijfsorganisatie, medezeggenschap enz. worden opgezet, 't is alles nog studeer- kamerwerk en dc wetgever doet dan alleen verstandig en practisch werk, wanneer hij vast legt. wat in het leven gegroeid is. Hier uit besluiten echter de liberaal voelende on dernemers, politici en economen niet, dat de ze eerste arbeidsminister niets van de nieuw ste sociale verschijnselen wil weten. Integen deel, hij noemt uitdrukkelijk als zijn overtui ging, dat deze instituten (fabrieksraden, be drijfsraden enz.) bezig zijn zich in het maat schappelijk leven te ontwikkelen. Maar, wij kunnen nog niet zien, welken kant die ont wikkeling uitgaat en dus zal dc wetgever goed doen nog eenigen tijd tc wachten alvo rens regelend en dwingend op te treden. Moge dit standpunt van een in onze krin gen, zoo gezag hebbend man ook voor onze politieke organisatie een vingerwijzing zijn. Onze R. K. Politieke organisatie en onze po litieke voormannen hebben zich tot nog toe altijd van de sociaal-democraten onderschei den door bezadigdheden en gematigdheid. Geen stilstand, geen onderdrukking, geen te rug dringing van wat er in het leven opkomt; open oog en oor voor het sociale leven, dat was altijd onze leus. Maar ook: niet afdwin gen en forceeren, geen kasplanten kweeken, die straks niet bestand zullen blijken tegen de buitenlucht; geen wettelijke maatregelen alleen ter bevrediging van een onnadenkende kiezersmassa, alleen om stemmen te winnen voor de partij, om een leus te hebben voor de politieke propaganda! Dat ons Roomsche kiezersvolk zich daar nu al vast ter dege van doordringe, te meer, waar opgeroepenen in onze partij de onrijpe gedachten over wette lijke regeling van bedrijfsorganisatie en mede zeggenschap bezig zijn te propageeren met het doel, om ze dezen winter wèl tot ver kiezingsleuzen te maken, waardoor voor onze politieke eenheid opnieuw ernstig gevaar dreigt. Op de democratische neigingen en het warm voelende sociale hart van Aalber se heeft nog nooit iemand iets afgedongen. Men houde zich dan ook op deze ounten •an zijn bezonken oordeelt De 3-October-viering. Op uitnoodi- ging van de Feestcommissie werd een ver gadering in de kleine Stadszaal gehouden van personen, dames 'en heeren, die wen- schen mede te werken aan Openluchtspel en Optocht. Na eenige bespreking gaven verscheidene aanwezigen zich op, waaronder ook ver tegenwoordigers van de volgende vereeni- gingen: de gymn.-vereeniging „Brunhilde", de muziek-vereeniging „Orpheus", de gymn- vereen. ,,D. O. S.", de Chr. Jong, Vereen. „Dient den Heer" en de Chr. Padvinders- vereeniging. De tooneelvereen. „Nut en Vermaak", had zich reeds schriftelijk opge geven. De heer Van Rossum du Chattel zal voor de deelnemers mettertijd een lezing houden. Oplichting. De sigarenmaker J. E. uit L-eiden heeft terecht gestaan wegens oplich ting van de gemeentel, steunverleening al daar door het doen van valsche opgaven met betrekking tot de inkomsten van zijn gezin voor 2 X 6. Eisch 14 dagen gevan genisstraf. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van J. C-arton en C. Piket. d. van P. de Groot en L. L. Stakenburg. d. van M. C. Pijnakei en W. P. Strijk. d. van W. J.. Baden en H. C. M. Otten. z. van W. Bakker en M. Huigsloot. z. van J. v. d. Linden en P. A. van Loon, z. van L. Weegman en P. v. Zwieten. z. van A. Stikkelorum en J. F. Faffijn, d. van J. Boom en J. C. Fontein, d. van L. Gijsman en J. Owel. z. van L. Haak en H. J. Kort. d. van J. Outs- hoorn en N. Faas. z, van A. v. d. Laan en W. J. Eradus. d. van P. J. Beijer en S. Favier. d. van J, B v. Leeuwen en M. B. Tetteroo. d. van H. Hollander en E. P. Muijs. d. van H. M. v. d. Bos en D. W. Ruigendijk. z. van C. J. Brouwer en D. Gijben. d. van A. J. J. v. Egmond en H. v. d. Zeeuw. d. van W. Crama en C. Koole. d. van A. Lasschuvt en L. de Graaf. twee z. van P. G. J. Pollmann en M. A. M. Verheijen. z. van R. v. d. Bos en P. C. v. Benten. z. van M. T. Sontrop en A. M. v. Dam. d. van J. Hakkaart en A. A. J. v. Zijp. d. van C. A. M. Lange- zaal en H. M. C. Volkert. r. van S. Ramak en J. C. Rins. z. van N. M. Sleyser en M. Hoogstraten. z. van H. J. Koet en H. v. Gelderen. cl. van D. H. A. v. Ingen Schenau en H. G. Verryns. d. van H. M. Herreur en J. W. v. Zijst. z. van A. Gos- sec en M. v. Hooren. z. van A. Vlieland en J. G. Siebert. d. van J. Bodijn en C A. Huber. z. van J.. Onderwater en E. Flaman. Getrouwd: J. Overduin en C. v. d. Hoogt. C. J. v. Rossum en en M. A. Th. v. Galen. A. Versteeg en M. J. Pauw. A.. Wil- lemse en M. Schellingerhout. C. de Vroed en B. J. J. Boter. - A. Gijzenij en H. v. Leeuwen. H. G. Timmerman en G. Rijs- dam. A. C. Filippo en C. Kroesemijur. A. v. d. Mcij en H. E. Trouwee. B. v. Daal en en J. Pegeer. J. Galjaard en P. Crone. A- Delmeer en J. Keereweer Overleden: G. v. Velzen, d., 56 j. E. Togni geb. Sebel, v„ 35 jaar. C. Meijvoge), z., 13 j. E. v. d. Werf. m., 49 j. A. C. Boom, jd.. 64 j. - F. v. As geb. Karreman, wed., 60 j. A. F. Uittenhóut, z., 8 weken. E. Sierat, d„ 16 j. Prof. P. J. Blok. Prof. P. J. Blok, hoogleeraar in de vaderlandschc geschie denis aan de Leidsche Universiteit, zal 10 Januari den 70-jarigen leeftijd bereiken en derhalve aan het eind van den nieuwen academischen cursus het hoogleeraarsambt moeten neerleggen. Kantongerecht J. G. N. gewezen melk- slijter en vleesc.hwinkelier alhier, had in zijn zaak aanwezig gehad vier stukken ge rookt spek, die uit een andere plaats wa ren aangevoerd, doch in Leiden niet aan de keuring onderworpen. Eisch 3 of 3 dagen. J, M. N., arts te Leiden, had aan den Raad van Arbeid na aanvrage geen inlich tingen verstrekt met betrekking tot zijn dienstbode. Eisch 15 subs. 10 dagen. Hendrik de M., schipper te Rijns burg, stond terecht omdat hij met zijn vaartuig, grooter dan 45 ton, aan het Gal gewater had gemeerd gelegen, zonder ha vengeld te betalen. Eisch 10 of 10 dagen. De 20-jarige wijnhandelaar G. C., al hier, had met een tweeWieligen motorwa gen gereden zonder nummerbewijs. Eisch 5, subs. 5 dagen. R. G. W. B., 39 jaar, chauffeur alhier, was in het Noordeinde geverbaliseerd we gens te hard rijden met een vierwielig mo torrijtuig. Eisch 6, subs. 6 dagen. G. W. B., loodgieter te Warmond, had twee arbeiders werk laten verrichten, terwijl deze geen arbeidskaart hadden. Eisch tweemaal 3, subs, tweemaal 3 dagen. C. D. G., alhier, had in verboden tijd met schakels gevischt. Eisch 5, subs. 5 dagen, met verbeurdverklaring der schakels Joh. P. te Noordwijk aan Zee, die hinderlijk tegen een muur voor een wo ning aldaar zou hebben gestaan, hoorde tegen zich 2 subs, 2 dagen eischen. Simon R. Cr. student alhier, beeft bij avond op de Breestraat met een motor rijwiel gereden zonder licht, Eisch 4 subs. 4 dage" Serenade. De R. K. Muziekvereeniging „St. Cecilia" bracht Woensdagavond een se renade aan haar voorzitter, den heer G. Witteman en diens bruid, die op dien dag een echtverbintenis hadden gesloten. Nadat een nummer gespeeld was, felici teerde het bestuur het bruidspaar, mede namens de vereeniging en overhandigde een huwelijkscadeau, bestaande uit een theeser vies. De bruidegom dankte, mede namens de bruid, voor de mooie attentie. Spr. is ver blijd met deze uiting van waardeering, doch is overtuigd niets meer gedaan te hebben, dan wat des Voorzitters plicht was. Spr. zegt: „mocht mijn liefde voor de vereeniging groot zijn; nu de leden blijk geven, het werk van den Voorzitter op prijs te stellen, zal dit voor mij een aansporing zijn, mijn krachten nog meer voor de vereeniging te geven". Spr. hoopt, dat de leden van hun kant alles in 't werk zullen stellen, om de vereeniging te doen bloeien. Hierna nog een paar nummers en een marsch in de omgeving van „Soldaatje" en hiermede was de plechtigheid afgeloopen. Er was een massa publiek op de been. Geslaagd. Mej. J. Hulsbosch slaagde dezer dagen voor het Toelatingsexamen L. O. aan de School te Boxel. Geitenkeuring. De Jaarlijksche Geiten keuring zal alhier plaats hebben op Maan dag 21 Juli a.s. des avonds te half acht aan de Oosthaven. Door het Hoofdbestuur der R. K. Vereeniging „St. Paschalis" zijn twee medailles als prijs beschikbaar gesteld, ter wij! de afdeeling zelve 6 leuke prijzen be schikbaar stelde. De leden worden dan ook dringend verzocht ter keuring te komen en tevens hunne reeds bekroonde Geiten mede tc brengen. Ook zal de geitenvereeniging „Verbetering" aldaar zijne keuring houden. Concert. De Chr. Fanfare-vereeniging „Crescendo" gaf Donderdagavond een goed geslaagd concert in de muziektent op het eilandje aan de overplaats alhier. Er werden werkelijk aardige nummers ten gehoore ge bracht en alles wijst er op dat de vereeni ging stadig vooruitgaande is en onzen ingeze tenen nog menig gezellig uur kan bezorgen. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van M. J. Koopman-Kokkelkoren. d, van H. P. Vlierop-Nelis. Overleden: M. Prins-Verzijlbregen, 76 jaar. in de Prins Hendrikstraat, resp. 12 en 7 jaar oud, hebben aan hun ouders en veel andere merschen heel wat angst en zorg gebaard. Woensdagavond, 10 uur kreeg de politie kennis, dat de jongens vermist werden en sinds 's morgens niet thuis waren geweest. De politie stelde dadelijk alles in 't werk om de. jongens op te sporen. Overal werd heen getelefoneerd, de agent S. ging er roet zijn motorfiets op uit, ook aan de kustwacht te Zandvoort werd van de vermissing kennis gegeven. Eenige schoolkameraadjes werden gewekt, die vertelde dat de jongens op school waren geweest en dat ze van de jongensschool ook naar de meisjesschool waren gegaan, waar lichtbeelden werden vertoond. De politie heeft toen in de meisjesschool gezocht of de jongens mogelijk waren opgesloten, maar dit bleek niet het geval te zijn. Andere jongens vertelden de twee broer tjes 's middags op een vlot in het Noordzee kanaal te hebben zien spelen. Erger ver moedens rezen toen en om alle zekerheid te Personalia. Voor het examen L.O. slaagde te Amsterdam, mej. J. Zurlohe, al hier. Publieke verkooping. Ten overstaan van notaris Hoeflake had Donderdagmiddag in het Koffiehuis „De Beurs" te Hoofddorp de verkooping plaats van 4 perceelen bouwland te Hoofddorp. De perceelen wer den opgehouden voor 10,800. Een mooi succes. Op het te Dordrecht gehouden concours-hippique behaalde de heer H. F. Bultman Hzn. de volgends be kroningen. In het concours eenspannen met „Ko ningin" een tweeden prijs en met „Won der" een zesden prijs. In concours eenspannen open klasse; DE FEESTEN VAN DE H. KINDSHEID TE HILLEGOM. Twee aardige tafereeltjes uit den stoet: 1. Het Christusbeeldje wordt rondgedragen; 2. 'St.. Elisabeth reikt brood aan de armen uit. Personalia. Naar wij vernemen, heeft de heer Jan Dubbis bedankt als secretaris van de woningbouwvereeniging „Benne- broek's Bloei." Nieuwe bestrating. Thans is vanwege het gemeentebestuur een aanvang gemaakt met het geheel opnieuw bestraten van den Nieuwen Zeeweg. Het verkeer za) van dit alleszins noodige werk wel eenige vertra ging ondervinden. Het werk kon echter niet eerder wor den begonnen, omdat de tramspoor in den Nieuwen Zeeweg opnieuw werden gelegd en hiermede voer het hoogtepcii van den weg moest worden rekening gehouder. Uitbaggeren De uitbaggering van de Spoelsloot ter hoogte van Je nieuwe be schoeiing zal binnenkort van gemeentewege geschieden. Hierdoor zal tegemoetgekomen zijn aan de klachten van verschillende schip pers over den slechten toestand van net vaarwater daar ter plaatse. Geen werkloozen. Na de groote werk loosheid in den afgeloopen winter en voor jaar is het verblijdend te kunnen mededee- len, dat er thans geen enkele werkloozc meer bij de plaatselijke arbeidsbeurs staat ingeschreven. Het uitbreidingsplan. In verband met de ingediende bezwaren tegen het door den raad vastgestelde uitbreidingsplan, zal as. Maandagmorgen een onderzoek daarnaar plaats hebben en wordt daarna een open bare zitting ten raadhuize gehouden, waarbij reclamanten bun bezwaren kunnen toelich ten. Een brandje gesticht. Het hoofd van school G, op Wijkeroog, de heer K., gaf Woensdagmiddag aan de politie kennis, dat vermoedelijk een begin van brand was uit gebroken onder den vloer van het gym nastieklokaal. De heer K, was de school nog eens rondgegaan, om alles na te zien en bemerkte toen een brandlucht en buiten een jongen, die bezig was een brandje te blus- schen en die bij zijn komst wegvluchtte. De politie brak een deel van den vloer op en ontdekte toen smeulende lappen en an dere dingen. De brandweer werd gewaar schuwd en bluschte het brandje, dat nu nog goed afliep, maar dat zonder de activiteit van het hoofd der school wel eens erger gevolgen had kunnen hebben. „Juliana". Het Chr. Fanfarekorps „Ju liana'' heeft onlangs in Alkmaar een eersten prijs en eereprijs gewonnen. Woensdagavond cp de repetitie werd de directeur voor dit succes gehuldigd. De voorzitter van 't korps, de heer v, d, Vlugt, sprak den heer Amse toe en hood hem een dirigeerstok aan, terwijl mevr. Amse een prachtige bloemen hulde ontving. Schriftelijke gelukwenscben waren ingekomen van den eere-voorzitter, van een eere-lid, vergezeld van een gift in enveloppe, van het Gemengd Koor „Zang Veredeltalhier en de Harmonie „Kunst na Arbeid", te Velseroord. Daarna werd onder groote belangstelling van het publiek een ommegang op Wijkeroog gemaakt door het corps. Verbetering. In het raadsverslag staat, dat tegen het voorstel van B. en W„ om op het verzoek der nieuwe Schoolvereeni- ging voor een nieuw te stichten Chr. school afwijzend te beschikken, de heeren Vermeulen en Landeweert hebben gestemd. Dit moet zijn de heeren Vermeulen en Wardenaar. Sparta. Ter gelegenheid van het 20-ja- rig bestaan der Gymnastiekvereeniginé „Sparta", alhier, zal deze op 6 September a.s, athletiek en gymnastiekwedstrijden organisceren en wel vijfkamp heeren voor leden van den Kennemer Turnkring, hard- loopen, vrije deelname, hinkstapsprong. i pen, ,siingerhalwerpen, 200 M. hardloopen. 500 M. hardloopen, estafette, 800 M. hard loopen, vrije deelnesmc, hinkstapsprong. 3 K.M. veldloop. Geslaagd. Voor de akte N. O. Ver is geslaagd de heer Henning, leeraar aan de Ambachtsschool alhier. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Handelsmij. „Fortuna," al- bier. Ontslag gevraagd. Zuster Valkenier heeft tegen 15 Augustus a.s. wegens huwelijk eervol ontslag gevraagd als wijkzuster van het Witte Kruis. Weer hersleid. De belonbrug tussehen Julianakadc en Koningsplein is weder voor j het verkeer opengesteld. Personalia. De heer P. Krispijn, vroeger hier aan het- station werkzaam, is benoemd tot stationschef 2e klasse te Driebergen. Twee jongens vermist. Twee jongens, zoontjes van den heer Br., groentenbandelaar hebben, is de politie gaan dreggen. Om half vijf 's morgens kwam er bericht, dat de poli tie op Wijkeroog de jongens had aangehou den. De jongens waren 's middags naar Bever wijk gegaan, om daar op de groentenmarkt hun vader te zoeken. Ze hadden hem echter niet geovnden en bezochten daarop familie aldaar. Eindelijk gingen ze weer op huis aan, 1 maar het was al laat geworden en de kna pen zullen ook wel moe zijn geweest. Toen ze een groote ijzeren pijp zagen, zijn ze daar in gekropen en er in slaap gevallen. Heel vroeg werden ze in dit harde bed wècr wak ker cn vervolgden toen de réis naar huis. Op Wijkeroog zag de politie de jongens, nam zc onder haar hoede en bracht ze vlug naar IJmuiden. Men zal kunnen begrijpen de blijdschap der ouders. De jongens hebben met hun uitstaroe aan zeer velen een angstigen en onrustigen nacht bezorgd. Nog een weglooper. Een minderjarige jongen is van zijn pleegouders alhier wegge- loopen en in Amsterdam door de politie aangehouden. Hij werd onder toezicht van zijn voogd te Amsterdam gesteld. Biljarten. ïn de concertzaal „Flora" had een biljartwedstrijd plaats tussehen Prof. Koehof uit Amsterdam en drie der beste biljarters van Velseroord. De wedstrijd, ge speeld op een Kenau-biljart van de fabriek Bosch te Haarlem, had den volgenden uit slag: de Feber 52 in 10 beurten, Schippers 29 in 4 beurten, Zwanenburg 29 in 12 beur ten en Prof. Koehof telkens 200 in resp. li, 5 en 12 beurten. De hoogste series waren: Prof. Koehof 108, de Feber 19. Schippers 10 en Zwanen burg 8. Eenige prijzen waren beschikbaar gesteld en zoo verwierven de Feber een beeld, Schippers een kistje sigaren en Zwanenburg een klokje. Motorongeval. Dinsdagavond is op den Rijksstraatweg een motorrijder tegen een boom gereden, waardoor hij en zijn duo-zittcr tegen den grond gesmakt wer den. Door een autobus werden de beide zwaar gewonde personen opgenomen. Het motorrijwiel is zwaar beschadigd. Reddmgsmaatschappij. Hier ter plaatse heeft zich een comité gevormd om gelden bijeen te brengen om een nationaal hulde blijk aan te bieden aan de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappij en de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van drenkelingen, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan. Vanwege het comité zal op 24 Juli a.s. in het Groot Badhuis een concert gegeven worden. Presidente van het comité is: mevr. M. BeeckmanGevers, secretaresse mrv. B. J. H. WildschutWeberich, penningmeeste- resse, mevr. C. H. Zaaijerde Rooij, terwijl voorts nog in het comité zitting hebben mevr. S. PolakHamef, mevr. F. H. van MarieLieftinck en mevr. A, H. C. Gun- tersCampagne. Standplaats voor automobielen. Reeds is er al heel wat te doen geweest over de standplaats die ingenomen moet worden door automobielen en motorrijtuigen door bezoekers van Riche. Gedurende den winter mochten dc auto's voor het etablissement geplaatst worden, omdat dc meeste perceelen daar in de buurt toch onbewoond waren, maar toen de drukte weer ging toenemen, moest daar een einde aan gemaakt worden Den eigenaar was in overweging gegeven een stuk grond te huren om daar een standplaats in tc richten. Dit heeft hij gedaan, maar de kwestie schijnt daardoor toch niet opgelost tc zijn, daar door verschillende omwoners van. het terrein, dat ingericht is als stand plaats, geprotesteerd zal worden legen de wijze waarop zij door het plaatsen van auto mobielen en motorfietsen op dat terrein, in hunne zaken belemmerd worden. Het voortdurend aanslaan van motoren geduren de een gedeelte van den nacht veroorzaakt veel hinder, zoowel aan de bewoners van die buurt als aan de gasten. Auto's kunnen het terrein niet bereiken zonder van het trottoir gebruik te maken, waardoor voor voetgangers gevaren ont staan, terwijl door het manoeuvreeren ge vaar v oor het verkeer op den rijweg zal ontstaan. Het gedeelte van de badplaats daar wordt ontsierd, zoodat gevreesd wordt dat de perceelen in die omgeving niet meer bezocht zullen worden, wat een groot na deel zal berokkenen aan de eigenaars ol verhuurders der villa's en pensions. Daarom ral aan de bevoegde autoriteiten verzocht worden aan dien ongewensebten toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken. met „Visey Ophelia" een tweeden prijs. In concours tweespannen voor oogstwa gen met „Lieveling en Koningin een eer volle vermelding. In concours tweespannen, open klasse, met „Visey Ophelia" en „New port Report" een eersten prijs en met Melody" en „Wonder" een eervolle ver melding. Ten slotte in concours meerspannen met Visey, Ophelia, Wonder, Newton, Report en Melody een eersten prijs. Ballonwedstrijd. Dinsdagmorgen om half vijf uur daalde alhier in den Middel polder op het bouwland van den heer L. van Andel een luchtballon, genaamd „Good Year", bestuurd door den heer W. T. van Ormen. Dit was een ballon, welke mededeed aan den Gordon Bennetwedstrijd. De reizi gers, twee heeren, waren Zondagmiddag te 5 uur 11 min. 18 sec. vertrokken uit Brus sel en hebben dus 2 nachten gezwalkt om dan eerst in Holland te moeten dalen. De ballon werd netjes opgevouwen en vervoerd, terwijl de bestuurder en medepassagier zich naar het Doelenhotel lieten brengen. Daar zij gedaald waren in een erwtenland werd eenige schade aangericht, welke even wel vergoed is geworden. Zeilen. Door den Commissaris der Koningin is toestemming verleend aan de Roei- en Zeilvereeniging „De Amstel" te Amsterdam, tot het stremmen van de scheep vaart op den Amstel langs de West- of zoo genaamde Utrechtsche zijde, aan de voor malige zuidelijke grens van Amsterdam bij het noordelijk landhoofd van de brug onder de Ringvaart van de Watergraafsmeer tot „de omval" op 20, 21 en 22 Juni a.s. ten behoeve van de te houden roei wedstrijden. Onder het vee van de navolgende vee houders is mond- en klauwzeer geconsta teerd. M. d. H. te Bovenkerk, J. P. van 't S. t Ouderkerk en D. H. te Amstelveen. Voor het examen candidaat Gemeente- Secretaris te 's Gravenhage is geslaagd de heer J. Boot, oud-ambtenaar ter secretarie alhier. Burgerlijke Stand. Geboren Corne lia Hendrika, d. v. M. de Jong en P. C. ZevenhovenCornelia Anna, d. v. C. W Blauwhoff en C. H. Hesp. v Ondertrouwd Arie van Noord, 23 j. en Aagje Jannetje Ziel, 20 j. Burgerl Stand. Cornelia Hendrika, d. v. M. de Jong en P. C. Zevenhoven Cor nelia, Anna, d. v. C. W. Blauwhoff en C. H. Hesp Heiltje d. v. D. Kapteijn en J. M. Oussoren Johanna Carolina d. v. J. Vermeij en A. A. van Dijk Gerardina Helena d. v. G. J. Podt en C. Linnekamp. Ondertrouwd Arie van Noord 23 j. en Aagje Jannetje Ziel 20 Jan Frederik Laatsch 23 j en Augustina Carolina Uhrlep, 23 j. Getrouwd Cornell's van Rijn en Gerarda Jacoba van Schaik. Overleden Joost, 2 j. en 6 m. z. v, J. Bakker en G. Vedder. Diefstal. Ten nadeele van den veehou der HG. van Dijk, alhier, zijn uit een wagen schuur nabij zijne woning gelegen, een nog nieuw dames en heerenrijwiel gestolen. De politie stelt een ernstig onderzoek in. De dief stal geschiedde door middel van insluipirig. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Ned. Kon, Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 20 Juni. Hoogste barometerstand 768.9 m.M. Ha- paranda. Laagst barometerstand 758 m. M. te Stor- noway. Verwachting van den avond van 20 tof den avond van 21 Juni. Half tot zwaarbewolkt. Noordelijke tot Oostelijken wind. Waarschijnlijk enkele re gen- of onweersbuien en iets warmer. DE STAND DER BLOEMBOLLEN. Maandag 16 Juni is men allerwege be gonnen met het oprooien van Hyacinther voor de preparatie, meldt het „Kweekers- blad"! Het gewas van de Hyacinthen valt, vooi zoover waar te nemen, aan de nu gerooide bollen niet tegen. Van verschillende zijden wordt bericht, dat Duitschland weer belangrijke orders plaatst voor Hollandsche bollen. De valuta-gevaren worden ondervangen door vooruitbetaling in Goud(Rente)Marken. De Fransche bollenhandelaren vragen steeds hoogere prijzen voor hun bollen. Naar de mate de vraag vermindert, verhoogen zij hun vraagprijs, aldus merkt een Ameri- kaansch vakblad op. K* Onderwijs. Reeds gerui- men tijd is de tegenwoordige onderwijzeres aan de St. Jozefschool mej. van Dam onge steld, zoodat zij haar werk niet kan waar nemen, wat natuurlijk een stagnatie geeft in den gang van het onderwijs aan genoemde school. Om den toestand weer normaal te heeft het R, K. Schoolbestuur tot i- onderwijzeres benoemd mej. C. Matthijsen van Wormerveer, die dezer dagen het examen voor onderwijzeres met goed ge volg heeft afgelegd. Concurrentie. De spoorweg maat schappij, die erg aan den lijve begint te voelen de concurrentie van de autobussen, heeft maatregelèn genomen om het personen vervoer met de markttreinen naar Purmer end krachtig te bevorderen. Daardoor zal zij op Dinsdag speciale retour kaarten a 80 ets. verkijgbaar stellen van Assendelft Purmerend. Daar deze prijs heel wat lager is, dan die der autobussen, zoo hoopt de maatschappij deze laatste te kunnen dood concurreeren. Dat zit nog. Intusschen wij kunnen goed koon reizen. Herijk van Maten en gewichten. Dit jaar zal voor den herijk van maten en gé wichten zitting worden gehouden in een lokaal der voormalige tusschenschool (ingang Buijskelweg) te Enkhuizen voor overijk, fijnere wegingen en groote partijen op 7 Juli a.s. van 10—12 en iy2—4y2 uur; voor neringdoenden op 8. 9. 10, 11, 15 en 16 Juli a.s. van 912 en 1 y24\'2 uur, en op 14 Juli a.s. van 1012 en 1 yz4 \:2 uur. De maten en gewichten moeten schoon, droog en roestvrij worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden en mogen niet gepotlood zijn. IJkloon moet worden betaald voor elk stuk, dat wordt aangeboden en bovendien justeerloon voor het op de ver- eischte zwaarte brengen der gewichten. De maten en gewichten die gestempeld worden met een afkeuringsmerk mogen niet in win kels enz. teruggebracht worden. Voor 1 Oct. 1925 moeten de maten en gewichten gestem peld zijn met de letter b. Bij verzuim of verhindering om van de hiervoren genoemde zitting gebruik te maken, bestaat nog gelegen» heid maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brouwers gracht 276, op eiken Maandag en Vrijdag van 9/2—3Vi uur. De milligramgewichten kun nen alleen aan de ijkkantoren herijkt worden Zij moeten per post franco worden opgezon den, tegelijk met een postbewijs tot een bedra. van zooveel maal 10 cent, als het aantal aangeb den milligramgewichten bedraagt. Burgerlijke Stand. Geboren Jan, z. van Maarten Jacobus Tonkes en Bregje Zwart. Geertruida Margaretha, d. van George Cornelis Postel en Catharins Hulst, Overleden Guurtje Kofman 63 jaar, echt- genoote van Cornelis Kramer. Simon Kollis, 83 jaar echtgenoote van Aafje Bak ker- Willem Kooiman, 82 jaar. weduw naar van Kniertje Bakker. Electrische verlichting. Met ingang yao 1 Maart j.l. is de electriciteitsprijs per K.W.U. verlaagd van 40 tot 35 cent. Waar de kosten van electrische verlichting nu bif doelmatige toepassing bijna gelijk zijn aat die van gasverlichting behoeft in dit opzich tegen electrische verlichting geen bezwaai meer te bestaan. Personalia. De belasting op publieke vermakelijkheden is met ingang van 16 Juni verlaagd van 20 tot 10 Uitslag aanbesteding. Namens Gebr. Sluis zaadteelt en zaadhandel, alhier, is Dins- dag in „Die Port van Cleve" aanbesteed het bouwen van een magazijn en het inrichten van een bestaand gebouw, op een terrein gelegen aan het Westeinde. Ingekomen waren de volgende biljetten D. Moorman, Amsterdam f 59.200 G. Groot, Purmerend f 57.200 J, Kraai, Haar- lrm f 56.400 P. A. de Smet, Bovenkarspel f 49.970 R. v. Doornik, Enkhuizen f 46.5001 Bruinsma en de Boer, Andijk f45.925 P. W. Vlaming, Medemblik f 45.733 R. Kra mer, Enkhuizen f 42.000. Het werk is aan den laagsten inschrijver R. Kramer gegund. Aanvaring. De stoomboot „Vereeniging I" kwam bij de sluis in aanvaring met de Marker botter MK 55, schipper J. Kes. Het zeilvoertuig werd lek gestooten, zoo dat later, gedurende het zeilen, voortdurend moest worden gepompt. Statuten. De „Staatscourant" bevat du statuten van dc Mij. tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Bloemendaal" en van de N.V. •Electrolechnischc Fabriek en Handelsonderneming P. Langendonk, bei- den alhier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1