IO PEN OoGEN Reclame Drukwerk ieriehkn uit onze vorige oplage. DE SPAAMNEBANK CASTRICÜM. MONNIKENDAM. WORMERVEER. N.V. Drukkerij De Spaar nes tad BLOEMENDAAL. mo®t g« hebben an houden voor DE NIEUWE I HAARL. I COURANT VELSEN. •jf* ZANDVOORT. UITGEEST. HEEMSKERK. LIMMEN. SASSENHEIM. HAARLEMMSRLIEDE EN SPAARNWOUDE. AERDENHOUT. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. HAARLEM. Besmettelijke ziekten. VAN ONZE RECHTBANK. Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. De Ziekenhuiskwestie te Velsen. Voor de Stille Armen. van N. N. 5.— BURGERLIJKE STAND. Pastoor B. C. H. Munninghof f. De Noord-Hollandsche Bank. v. k. 131 117 ex. d; Eikenhouten Buffet Te Koop Te Koop Heerenhuis Net Kosthuis p »Toemcntentoonstelling. Voor de op \9, 10 en 11 Augustus e.k. te houden bloemen tentoonstelling in de zaal van de Erven van Benthem hebben Burgemeester en Wet houders alhier een medaille beschikbaar gesteld. Onderwijs. Naar wij vernemen is als (onderwijzeres aan de R. K. bijz. Meisjes ttchool benoemd mej, H. van Ruiten uit *5 walmen. Zusterhuis. Naar ons wordt medege deeld is de Eerw. Overste van het zuster- luis alhier tevens hoofd der Bijz. R. K. Meisjesschool overgeplaatst in gelijke functie naar Swalmen. Sedert de opening van de R. K. Meisjes tchool op 1 Juli 1919 was deze alhier werk- faam en heeft er veel toe bijgedragen, dat Iet bijzonder onderwijs in grooten bloei is oegenomen. Boerenleenbank. De Coöp. Boeren leenbank Monnikendam vergaderde op Dins dagavond 7 uur. Om half acht zijn ongeveer veertig leden aanwezig. Nadat de voorzitter, de heer J. Zeelten, allen welkom heeft ge- heeten. doet de kassier de volgende mede- deelingen. Balans 1923. Ontvangen spaar gelden f 266.387, terugbetaalde f 30.962; eindcijfer f 825.742. Winst is f 29.89, hetgeen naar het Reservefonds gaat, dat f 165.71 oedraagt. Bij monde van den heer J. Mol Cz. adviseert de Commissie van nazien der Re kening en verantwoording tot goedkeuring. Aldus besloten. De heer R. Donker, die periodiek moest aftreden, stelt zich niet weer ïierkiesbaar, wegens gevordenden leeftijd. De voorzitter richt een woord van dank tot den heer Donker, die sedert de oprichting, in 1904, bestuurslid was. In zijn plaats wordt gekozen de heer Jb. Lakeman, en in diens plaats tot lid van den Raad van Toezicht de heer R. Spaans Rz. De kassier, de heer Verdam, wordt voor den tijd van een jaar herbenoemd het salaris blijft gehandhaafd op f 1200. De renten van voorschotten en spaar gelden blijven resp. 5% en 4 1/4%. Even vóór negenen sluit de voorzitter de verga dering. Stremming verkeer. Door Dijkgraaf en Heemraden van den Polder Westzaan wordt gepubliceerd, dat de vaart op de Dijksloot te Wormerveer, benoorden de Stationstraat van 23 Juni a.s. gedurende ongeveer 6 weken ral gesloten zijn, in verband met de werk zaamheden aan de rangeerterreinen bij het station. Daar wordt het perron aanzienlijk verbreed en het rangeerterrein op groote schaal uitgebreid in verband met de nieuwe los- en laadplaatsen aan de Zaan. B. en W. van Wormerveer hebben den Wandelweg voor rij- en voertuigen afgesloten op Zondagen 29 Juni, 6 en 13 Juli, tijdens het concours van „Ons Genoegen" Atfe rij en voertuigen moeten inplaats vn de route StationstraatWandelweg en Hoogeweg op die dagjen tijdens het concours rijden langs ZaanwegDubbele BuurtZuideinde en Zaandijkerweg. Politienieuws. De commissaris van poli tie te Wc*rmerveer verzoekt den ingezetenen, die tijden» de zomervacantie de gemeente tijdelijk verlaten, hiervan mededeeling te doen aan het politiebureau, onder opgave van het dydelijk adres, alsmede bij wien eventueel de huissleutel is te bekomen. Veiling, In de Nieuwe Sociëteit alhier werd door den makelaar A. M. Stom, ten overstaan van den hier gevestigden notaris G. H. A. Tjeenk Wilting publiek geveild, een woon esn winkelhuis met berg- en werk plaatsen eni erf, Zaanweg 35, groot 1 A. 80 c.A. Het perceel werd op 11,800 opgehou den. Examen. Voor het examen onderwij zeres slaagde te Amsterdam: Mej. C. A. J. Matthijsen, alhier, leerlinge der R. K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Am sterdam. Burg, stand. Geboren: Louise, d. van A. Foppema en G. Kamman. Ondertrouwd: R. de Jong en T, Meijns; G. Kraayer en T. Ris; A. J. Allan en P. J. SchiHhuis. dient zoo uitgevoerd te worden, dat het geld er voor uitgetrokken, met rente wordt terug ontvangen. Voldoet I Uw drukwerk aan dien eisch Onze firma belast zich gaarne met de uitvoe ring van Uw drnkwerk voor DE HAM1T en mocht reeds verschil lende orders voor deze tentoonstelling tot genoegen afleveren. Het Kinheimpaxk. In het nummer van gisteren gaven wij een reproductie van de eerste villa, zooals deze thans is gereedge komen in het nieuwe villapark, het zgn. Kinheimpark, dat nabij de Kleverlaan in wording is. De werkzaamheden zijn in vollen gang. Ook de hierboven bedoelde villa is niet het eenige huis, dat tot stand is gekomen. De exploitatie-maatschappij van bouw werken, die met den bouw belast is, heeft ook reeds nabij den ingang, die zal verrij zen aan de Kleverlaan een kantoorgebouw laten zetten en de smaakvol gerangschikte bloemen, waarmee gevel en bordes zijn ge sierd, geven het een aangenamen indruk. De geheele oppervlakte van het terrein, tusschen Kleverlaan, Bloemendaalschen Straatweg en Vijverweg is thans opgehoogd met zand, dat daartoe, zooals men zal we ten, van de terreinen langs den Zeeweg werd gehaald. De hoofdwegen zijn afgebakend, rioleering is gelegd, met het zgn. „harden" van de verschillende lanen is men druk bezig en het laat zich aanzien, dat het niet lang meer duren zal of deze kunnen reeds be reden worden. De huizenbouw wordt voortgezet met het bouwen van een aaneengesloten rij huizen. Dit Is de eenige plaits in het park waar zulk een onafgebroken rij huizen mag ge plaatst worden, daar deze de achterzijde van de huizen aan den Kinheimweg moet maskeeren. Volgens het plan zullen aan de andere lanen en wegen slechts complexen van vier of zes woningen mogen tfebouwd worden. hatgaan om U haan geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte De aangelegde wegen zijn reeds voor een gedeelte van boombeplanting voorzien. Tenslotte zij nog vermeld, dat de ingang aan de Kleverlaan een monumentaal as pect zal krijgen. HET HOOGOVENWERK TE VELSEN. Naar aanleiding van het in bedrijf stel len van het groote Hoogovenwerk te Velsen, heeft het „Polytechnisch Weekblad" een speciaal nummer gewijd aan dit bedrijf en eenige daarmede samenhangende technische vraagstukken. Het tragische feit valt daarbij te geden ken, dat het eigenlijke inleidend artikel tot dit nummer door den grondlegger van dit bedrijf H. J. E. Wenckebach geschreven werd, kort voor dat deze zoo kundige inge nieur als leider aan dit bedrijf door den dood werd ontrukt. Aan zijn nagedachtenis weidt zijn mededirecteur Ir. J. A. Kessler eenige hartelijke woorden. Wenckebach schets in dit artikel in hoofd zaak het beperkte werkprogam van het be drijf, dat allereerst zal worden uitgevoerd, t.w. productie van de meer hoogwaardige phosphorarme en practisch phosphorvrije soorten, d.w.z. een gieterijzer dat in sa menstelling het meest de bekende Schot- sche merken en het Duitsche I nadert, he matiet-ijzer en staal-ijzer (grondstof voor het basisch Siemens Martinproces). Ook de bekende alliages voor de staal- fabricage vallen buiten het werkprogram, echter om verschillende redenen waarschijn lijk eerst tegen den tijd dat de tweede hoog oven in gebruik zal worden genomen. Waar de productie uit één hoogoven' in normaal bedrijf verre het Nederlandsche verbruik overtreft, zal de Mij. in hoofd zaak op uitvoer zijn aangewezen. Hoewel quantitatief de afzet in Nederland niet een eerste rol speelt acht de Hoogoven Mij. het niettemin als haar taak den afzet in Nederland zooveel mogelijk tot zich te trek ken en hoopt zij dat de Nederlandsche gieters het Nederlandsch hoogovenwerk een „fair chance" zullen geven. Het tweede hoofdproduct voor het nieu we bedrijf is cokes, voor welke afzet men niet bevreesd is. Van de bijproducten speelt het gas|(hoog- oven- en cokesovengas) de hoofdrol. Het streven zal worden gevolgd om daardoor zooveel mogelijk in eigen nevenbedrijven afzet te vinden. Daarbuiten is echter een emplooi te vinden voor het hoogovengas door omzetting in electrische energie. En het is bekend dat die energie, aan de stroom voorziening der provincie Noord-Holland zal bijdragen. De bestemming der hoogovenslakken waarvan de economische waarde steeds hooger wordt aangeslagen, is nog niet be kend, doch stellig zullen zij worden benut De bijproducten der cokesfabricage teer, ammoniumsulfaat en benzol- waterstoffen zullen waarschijnlijk gemakkelijk door de Nederlandsche markt worden opgenomen, ten deele als grondstof voor verdere ver werking. De bedrijsdirecteur van het hoogoven werk te Velsen, Ir. A. H. Ingen Housz, geeft een gedetailleerde en zeer lezenswaar dige beschrijving van het groote bedrijf waaruit ten volle de moderne inrichting blijkt. De bekende Engelsche specialist op hoogoven- gebied E. Adamson, uit Sheffield behandelt de geschiedkundig technische ontwikkeling van het hoogovenbedrijf terwijl Dr. Ing. O. Werhheim, die ten behoeve van het Ne derlandsche Hoogovenwerk uitgebreide ver gelijkende studies maakte, het verschil schetst tusschen Europeesche en Ameri- kaansche hoogovenpraktijk. Op het gebied der warmte economie, een vraagstuk van primair belang bij het hoogovenbedrijf, behandelt Ir. Dr. A. Ko- revaar de wet der warmtecrompessie en de Brandstoffen-economie. Ten slotte wordt een kort artikel, toege licht door teekeningen, gewijd aan een der laatste ovens uit een vroegere periode der Nederlandsche hoogovenindustrie. Tus schen 1870 en 1880 waen nog enkele hoog ovens hier te land in bedrijf aan den Gel- derschen en Ouden IJssel. Uit deze van oudsher bekende hoogovens zijn de eerste ijzergieterijen in Nederland ontstaan en wel te Meppel, Ulft, Terborg en Deventer. Een dezer hoogovens wordt beschreven. Hij had een productie van 3000 K.G, per dag, wat voor onzen tijd weinig is als men deze prodyetie vergelijkt bij die van den nieuwen oven te Velsen die per dag 400.000 K.G. moet leveren t. Gevonden voorwerpen en dieren: Klein hondje; gummitasch met vest; postduif met ring „Belgie No. 336051197"; paarlemoer halsketting; bruine tasch met inhoud; bruine hond met zwart dek; zwart lederen porte feuille met inhoud; rijwiel; jute zak; gekleur de duif met ring; grijze dames-gummiregen jas; klein geel hondje; bruine postduif ge merkt P. S. F. No. 6876; wit tafelkleedje; bruine duif met witte borst; zilveren dames horloge met gouden of doublé rand; bruine duif; witte handschoen; kleine overjas; bad- cosluum; verrekijker; gouden dameshorloge; paar militaire schoenenzakjes; autowiel; bos sleutels; gouden ketting; broche; ceintuur; album met foto's; gouden armband; zilveren medaille; rood wollen kindermutsje; zwart kinderschoentje; witte kinderschort; heeren rijwiel; bruine portemonnaie met inhoud; bruin taschje met geld; paar kinderschoe nen; zilveren armband; zilveren ring; bruin lederen portemonnaie; bos sleutels; grijze dameshandschoen; blauwe korte jas; grijze herdershond; zwarte portemonnaie; zilveren broche; sprenkel; zwarte portemonnaie met inhoud; kip; zwart lederen portemonnaie met inhoud; ceintuur; tennisbal; grijze man tel; rozenkrans; beursje met inhoud; grijze jongenspet; sleutel; koperen sleutel; jonge herdershond; broche van imitatie barnsteen; eenig geld; zijden sjaal; bos sleutels; bos sleutels, 11 stuks; zilveren beursje; zwart koralen rozenkrans; vulpenhouder; zwarte herdershond, 2 maanden oud; rose ceintuur; rijwielpomp; twee sleutels; twee sleutels; bruine pet; huissleutel; paar zwarte kinder schoentjes; bescheiden van een Brandw.-Mij. lederen motorcap; armbandhorloge; honden- halsband en portemonnaie; bruine hand schoen; zijden parasol. Te bevragen op het Politiebureau, lederen werkdag tusschen 2 en 3 uur n.m. Inlichtin gen worden niet telefonisch verstrekt. R.-K. Schoolfeest. Naar wij vernemen, zullen de leerlingen der laagste klassen van de R.-K. Bijz. Lagere School en die der R.-K, Bewaarschool, hun jaarlijksch school feest vieren op Maandag 1 September. Na dere plannen zijn momenteel nog niet be kend. Processie. De processie bij het sluiten van het 40-Urengebed, werd dit jaar weder om in den tuin der Pastorie gehouden. Bij zondere luister daaraan werd vooral bijgezet door een twintigtal jonge meisjes, die, keu als engelen uitgedost, 't H. Sacrament voor afgingen. Het H. Sacrament zelf werd in plechtigen ommegang gedragen onder een keurig baldakijn, welke de parochie tot nog toe niet bezat en haar was geschonken door wijlen mej. J. BrantjesGroen. Burg. Stand. Geboren: d. van A. Zon- jée en M.deSmet. Overleden: z. van A. Vischbeen en I. Beentjes. Mond- en klauwzeer. Deze veelvuldig voorkomende en gevreesde ziekte onder 't vee, heerscht hier in veel heviger mate dan andere jaren. Niet alleen geeft 't den vee houder veel extra drukte en moeite, maar ook dwingt zij hem tot buitengewone uit gaven. Waar anders in dezen tijd van het jaar den dieren in de weide niets bijgevoerd wordt, is de veehouder nu voor een groot gedeelte op bijvoer aangewezen. De quan- titeit melk is natuurlijk beduidend geringer, nog de kans komt, dat de veehouder menig best stuk vee uit zijn veestapel ziet be zwijken. Van meerderen vernamen wij reec dat hun beesten zichtbaar vermagerden; zelfs hebben eenigen reeds een of meerdere beesten verloren, Onderhandsche verkooping. Het huis met schuur en erf, gelegen aan 't Bonken- burg en eigendom van den heer Th. Deen, is bij onderhandschen verkoop overgegaan aan den heer J. van Egmond, Hoog bezoek. Woensdag 25 Juni a.s. zal de Commissaris der Koningin onze ge meente met een bezoek vereeren. Omstreeks 3 uur zal de hooge bezoeker in het ge meentehuis aankomen. Zij, die hem hun op wachting wenschen te maken of over het beheer en de belangen der gemeente wen schen te spreken, kunnen van deze gelegen heid gebruik maken en dienen zich daartoe van te voren met opgave van onderwerp bij den burgemeester aan te melden. Door het uitsteken van vlaggen kan men zijn in genomenheid te kennen geven met dit hoo ge bezoek. Mond- en klauwzeer. Een 15-tal ge vallen van mond- en klauwzeer komt hier voor; geregeld doen zich nieuwe gevallen voor. Werkloosheid. Ondanks de drukke tij den komen hier toch nog gevallen voor van werkloosheid. Deze week hebben zich 5 personen aangemeld als werkloos. Geluk. De heer P. G. Henneman, coif feur, alhier, verkocht een nummer van de loterij „Utilé", De vorige week viel de 50.000 er op. De gelden zijn den bezitter van het nummer direct uitbetaald, Bloembolllenveiling. Door de direc teuren D. D. Swart en J. Valkering Tz. is gisteren alhier een zeer belangrijke veiling gehouden van een mooie collectie Holland- sche en Spaansche Irissen, alsmede eenige partijen Narcissen. De volgende prijzen werden besteed voor Iris Hispanica Louise, 1783 regels 153 Cajanus 498 regels 212.- Hollandsche Irissen Imperator 1353 regels f 378.Rembrandt 871 regels f 392 Vondel 85 regels f 168 Admiraal Tromp 259 regels f 21.Frans Hals 576 regels f 124.Filifolia Praecox 860 regels f 312; Filifolia (licht blauw) 402 regels f 140. Filifolia (lila) 220 regels f 152.Jan Velt- man 174 regels f 21.—-; Roemer Visscher 80 regels f 9.van Schaffelaar 93 regels f 18.Guido Gezelle 67 regels f 48. Heijermans 71 regels f 15.Beets 45 regels f 10.Hart Nibbrig 20 regels f 12.Da Costa 35 regels f 30.Bilderdijk 76 regels f 76 Voltaire 324 regels f 97.Hofdijk 166 regels f 38.van Riemsdijk 113regels f 150 van Malsen 133 regels f 23. Bosboom Toussaint 132 regels f 34. Rembrandt 35 regels f 26.— Douwes Dekker 65 regels f 18.Mont Blanc 15 regels f 56.van Riemsdijk 30 regels f 16.Anton Mauve 192 regels f 56. van Ostade 58 regels f 41.— Hart Nibbrig 436 regels f 147.— Hugo- de Vries 260 re gels f 38.Poetaz Admiration 221 regels f 540 Poetaz Orange Cup 317 regels f 705. Poetaz Queen of the White 68 regels f 205. Poetaz Orange Cup 335 regels 706 E. N. Golden Spur 1105 regels f 236.— E. N. Princeps 2184 regels f 464.E. N. Em peror 1237 regels f 621.—. Crocussen Mont Blanc 220 regels f 20 Charlotte Patté 350 regels f 51.Zilverlakensche 270 regels f 44. Belangstelling was flink bij goede koop lust, vele partijen werden afgemijnd. Stand van het gewas zeer goed. SASSENHEIMSCHE BELASTINGMISERE. Dinsdag was het weer de dag, Voor onze belastingmenschen, Daar de Fiscus zitting had, Niet naar hunne wenschen, Eens per maand vond men te kort, Hoorde men alom spreken. Onze Raad werd door 't publiek Reeds beschouwd als leeken. Rcquesten waren weggestuurd, Lijsten circuleerden. Maar dat alles gaf geen zier, De Fiscus die dicteerde. Zij houdt nog steeds maar vast, Wijst op haar termijnen. Kwam een elk maar op tijd, Dan zou de ellend' verdwijnen. Maar vergeet, dat ze 't biljet, Steeds te laat uitzenden, En als oorzaak en gevolg, Zit nu met de bende, Twee waarschuwingen in één maand Laat men ons betalen. Uit dien eenen zittingsdag, Weet zij winst te halen. Of 't publiek nu gromt of bromf, In de rij moet wachten, fiscus heeft daar maling aan, V - Weg met al die klachten! Laat men ontevreden zijn, En op ons maar smalen, We zijn immer overtuigd, Men moet toch.... betalen. Fiscus, vriend van vader Staat, Ziét eens naar 't verleden, Geeft wat meerder zittingstijd, En we zijn tevreden. Wilt ge werkelijk voor Uw vriend, Rust en vreê bewaren, Neem de oorzaken dan weg. Welke onrust baren. Sasserihcim, 17-6-'24. K. IJsclub „De Liede". Maandag hield de IJsclub .De Liede" haar jaarvergadering in het R. K. Vereenigingsgcbouw. De voorzitter de heer W. P. v. d. Peet, presideerde deze vergadering en sprak den aanwezigen leden een woord van welkom toe, maar betreurde het, dat de vergadering zoo slecht bezocht was, wat waarschijnlijk te wijten was aan het mooie weer en den langen zomeravond. De notulen der vorige vergadering werden door den secretaris voorgelezen en onder dank van den voorzitter, gearresteerd. De penningmeester gaf een keurig jaar verslag en werd door den voorzitter, na een lid der commisie gehoord te hebben, over het goede beheer der gelden hiervan ge dechargeerd. Het batig saldo over 't afge- loopen jaar bedroeg 32.40, en aangezien deze vereeniging niet geheel ofibemiddeld was, kan zij op het oogenblik beschikken over een batig saldo van pl.m. 300, Aan de beurt van aftreden van de 2e se cretaris, de heer N. van Warmerdam. Deze werd met bijna algemeene stemmen herkozen Het bestuur had als punt 5 op de agenda geplaatst het aanstellen van een bode voor het innen der contributie. Over dit punt verschilde men nogal van meening, en na eenige discussies hierover, werd besloten om geen bode aan te stel len, maar onderling deze geiden te innen. Als medebestuurslid werd op het eind van de vergadering nog gekozen de heer J. v. d. Aar Szn., Dit punt was niet op de agenda vermeld, maar tijdens de vergadering opge worpen. Verschillende mededeelingen werden ge daan door den voorzitter over het op knappen der banen, het aanschaffen van meerer materiaal, enz., ten behoeve der vereeniging, waarbij de secretaris mede- de, dat hij het zeer op prijs zou stellen alleen gemeentenaren toe te laten met ten ten op de banen en niet iedereen met man den of handwagens daarop te laten rond- loopen. De vergadering kon zich hiermede wel vereenigen, waarna de voorzitter, na een woord van dank voor de opkomst, deze ver gadering, die een aangenaam verloop had, sloot, Brandje. Woensdagmiddag werd door een ingezetene van Aerdenhout de brand weer gealarmeerd voor een boschbrand, het geen later door een persoon mondelings werd bevestigd, en aanleiding gaf om met spoed te gaan blusschen. De brand ontstond bij de Van Stolberglaan tegen de buitenplaats Els- wout, zoodoende werd de rentmeester per telefoon hiermede in kennis gesteld. Deze begaf zich met eenige mannetjes, gewapend met schop en spade, naar het terrein en in vereeniging met gemeentewerklieden was men het vuur spoedig meester. De schade aan hetnatuurschoon is dan ook niet groot. De vrijwillige brandweer, Heden avond 8 uur zal in café „Graaf Floris" te Vogelenzang door de leden een vergadering worden gehouden om hun voorgenomen plan nen verder te bespreken. Van Overveen en Bloemendaal bestaat er bij de leden veel animo en zullen per auto's daarheen worden ge bracht. Koninginnedag. Woensdagavond had in Café Restaurant Roozendaal te Overveen onder auspiciën van Bloemendaal's Bleei een gecombineerde vergadering plaats, welke druk was bezocht ter bespreking van het hou den van spelen en wedstrijden op Koninginne dag. Na het welslagen van het jubileumfeest van H. M. de Koningin ten vorige jare, was men algemeen van opinnie dat in het vervolg bij gelegenheid van den verjaardag van H.M. een feest moet georganiseerd worden, niet alleen voor kinderen maar een algemeene feest dag, waaraan elke inwoner kan deelnemen. Door enkele leden werden reeds eenige plan nen besproken, voor welke uitvoering com missies werden benoemd om maatregelen te nemen en de plannen verder uit te werken. Het plan bestaat om alle vereenigingen in de gemeente Bloemendaal uit te noodigen hier bij hunne medewerking te verleenen en elk in de gelegenheid te stellen aan dit feest een bijzonder cachet te geven. Gezien het streven van Bloemendaals' Bloei en de prestaties van het vorig jaar kunnen wij niet anders dan ver trouwen, dat wanneer een dergelijke activi teit van Bloemendaal's Bloei uitgaat ze ook algemeene medewerking zal ondervinden, en dat tevens ieder goed Bloemendaler zich de verplichting zal opleggen lid te worden van bovengenoemde vereeniging. Kruisverbond. Woensdagavond hield 't Kruisverbond „St. Joseph" een huishoude lijke feestvergadering in het Patronaatsge bouw. Om ruim 8 uur opende de voorzitter op gebruikelijke wijze, daarbij mededeelend dat dezen avond ook zal herdacht worden de toewijding aan het H. Hart. De Weleerw. heer Kapelaan Nieuwenhui- zen hernieuwde de toewijding aan, het H. Hart. Het H, Hartbeeld was keurig met licht en bloemen versierd. Herinnerd wordt aan de Novene van 1524 Juni en de H. Mis op 29 Juni. Als correspondent voor de Dr. Ariënsver- eeniging wordt bij acclamatie gekozen de heer G. de Kok. De heer G. P, Bon, uit Den Haag, houdt daarna een leerzame rede over „de Jon gensbond". Het doet spr. genoegen, dat er zooveel jongens aanwezig zijn en hij wil hen dezen avond extra- warm maken voor de propaganda voor den Jongensbond. In den breede zet de heer Bon dan uiteen het groote belang, dat een Kruisverbond heeft bij een goede Jongensbond, omdat uit dien bond de leden komen, die weten waar om ze lid zijn, omdat zij als jongens gemak kelijker leeren den strijd te voeren, die zoo noodig is en altijd volgehouden zal moeten worden. De voornaamste reden is echter, zegt spr., dat de jeugd zelf zooveel belang heeft bij een goeden Jongensbond, omdat iedere hoe veelheid alcohol, en in welken vorm ook, verderfelijk voor het kind is, wat spr. met gegevens uit schoolonderzoek aantoont, ter wijl op zedelijk en lichamelijk gebied weder met statistieken is aan te toonen, dat al cohol de vijand van het kind is. Dan waarschuwt spr. voor het groote ge vaar van den smaak te leeren, want, zegt spr., niemand zal de eerste borrel lekker vinden, Jnaar 't staat zoo flink en als je niet op je 16e jaar eens iets gebruikt, ben je geen man. Hiertegen is de Jongensbond een goed wapen, omdat die helpt deze verleiding te weerstaan, ook met andere middelen als de aansporing lot gebed en het naderen tot u» H. Sacramenten. In het belang van het Roomsche gezins leven wijst spr. er op, dat het meerendcel van de jeugd het bezoek van slechte hui zen enz. te danken heeft aan alcoholgebruik. Met een aansporing om te strijden voor een goeden Jongensbond hier in Heemstede, tot heil van de Roomsche jeugd en tot sie raad van Heemstede, besloot spr. zijn aan gename en leerrijke rede. Nadat de leden in ruime mate waren ge- tracteerd op limonade, thee, chocolade en sigaren, werd door den heer G, de Kok verslag uitgebracht van de gehouden jaar vergadering. Vervolgens werd aan 7 leden een diploma uitgereikt voor het 12Ji-jarig lidmaatschap, waarbij de voorzitter met eenige toepasse lijke woorden de leden aanspoorde op den goeden weg voort te gaan en den wensch uitsprak ook het zilveren jubileum te mogen beleven. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. De heeren v. Tongeren en Kuipers gaven met een aardig strijkje aan den avond een feestelijk cachet. Gemeentezaken. Voor de benoeming van leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen hebben B. en W. de volgende dubbeltallen opgemaakt 1. J. C. v. d. Weiden, 2. P. J. J. v. d. Putten 1. G. J. Smit Thzn., 2. Jos M. J. Braam 1. Jac. Roest, 2. N. Wildschut. B. en W. bieden ter vaststelling aan een lijst van het bedrag der gemeentelijke ver goeding, bedoeld in art. 101 der L. O.-wet 1920, voor de Bijz. Prot. school aan denVoor- weg, de R. K. Meisjesschool aan de Kerk- Iaan en de R. K. Jongensschool aan den Hee- renweg. B. en W. vragen machtiging, met de ge meente Haarlem een overeenkomst aan te gaan betreffende de toelating van leerlingen op het Gymnasium, de le en 2e H.B.S. met 5-jarigen cursus, de H.B.S. met 5-jarigen cur sus met gewijzigd leerplan en de Meisjes school voor M. O. met 5-jarigen cursus te Haarlem. B. en W. bieden ter vaststelling aan een le wijziging der verordening op den keurings dienst van vee en vleesch. In plaats van art. 16 van die verordening worden gelezen de beide volgende artikelen Art. 16. Het is verboden bevroren vleesch te verkoopen, voorhanden te hebben, af te leveren of ten geschenke te geven in een an dere lokaliteit dan in eene, waar aan den voorgevel of aan het winkelraam ter hoogte van 2 Meter boven het niveau der straat in zwarte duidelijk zichtbare drukletters van ten minste 14 c.M. hoogte en van ten minste 1 Yi c.M. lijndikte gedrukt op witten onder grond, zijn aangebracht de woorden „Be vroren Vleesch". Bevroren vleesch mag niet voor versch vleesch worden verkocht. Onder bevroren vleesch wordt verstaalt zoowel vleesch, dat door bevriezing is ver duurzaamd als vleesch, dat na die bevriezing weder is ontdooid. Art. 16a. Het is verboden in den kleinhan del bevroren vleesch af te leveren of aan de woningen der verbruikers rond te brengen, tenzij gewikkeld in papier op duidelijke wijze bedrukt met de woorden „Bevroren Veesch". B. en W. vragen machtiging, terzake het bezoeken door leerlingen uit de gemeente Heemstede gedurende het cursusjaar 1 Sep tember 19231 September 1924 van het Gymnasium of de scholen voor Middelbaar Onderwijs te Haarlem, met uitzondering van de Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs met 5-jarigen cursus en de Hoogere Handels school aan de gemeente Haarlem eene bijdrage te betalen in de netto kosten dier onderwijs inrichtingen, op den voet van artikel 36quater, en 8quater, onderscheidenlijk der Middel baar- en Hooger Onderwijswetten, met dien verstande, dat deze bijdrage voor elke in richting zal worden berekend als ware het Rijkssubsidie over gemeld cursusjaar voor bedoelde scholen ontvangen. In de week van 814 Juni kwamen in de navolgende gemeenten gevallen van besmet telijke ziekten voor: Beverwijk 2, Koog aan de Zaan 2; Wormerveer 1, Zaandam 1, alle roodvonk, Haarlem 1, Heemstede 1, Hoorn 2, alle van diphtheritis. Leiden 6 van rood vonk, 1 van diphteritis en Noordwijk 1 van diphtheritis. W. de G., van beroep filiaalhouder, werd wegens verduistering, gepleegd ten nadeclc van de firma, welke hij hier vertegenwoor digde, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden onder aftrek van voorarrest. Eisch een jaar met aftrek. Bij de behandeling van de strafzaken was vooreerst een groot aantal appèlzaakjes van het Kantongerecht. De zitting duurt hedenmiddag voort. Uitspraken van Donderdag 19 Juni 1924. C. A. B„ wonende te Zandvoort, thans gedetineerd, oplichting, een jaar gev.straf, m, a, pr. hecht. o. v. W. de G., van beroep filiaalhouder, wo nende te Haarlem, thans gedetineerd, ver duistering in dienstbetrekking, zes maanden gev.straf, m. a. pr. hecht. o. v. S, O., zonder beroep, wonende te Haar lem, thans gedetineerd, verduistering in dienstbetrekking, zes maanden gev.straf, tn. a. pr. hecht. o. v, Th. J. H. D., van beroep kantoorbedien de, wonende te Maastricht, diefstal, zes maanden gev.straf voorw.; proeftijd drie jaren. Ged. Staten bieden ter goedkeuring aan de rekening van ontvangsten en uitgaven van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, over 1923, in ontvangsten en uitgaven slui fend met een bedrag van 2.233,614,8614. Opgemerkt wordt, dat het totaal der ont vangsten 118.0,20,40 meer beliep dan in 1922, wat in hoofdzaak te danken is aan de verhooging van den verpleegprijs der armlastige patiënten. De bijdrage van het rijk was 95.296,95 minder dan in 1922. Op den post „Verschillende kleine ontvangsten" werd 25.635,8714 meer ontvangen dan ge raamd was. De uitgaven, uitbetaling van kas geld uitgezonderd, bedroegen 135.167,9314 minder dan in 1922. Dat de uitgaven op vele artikelen beneden den ramingspost konder blijven, is toe te schrijven aan prijsdaling en als gevolg .van de in 1923 ingevoerde reorganisatie van enkele on'derdcelen r&tl den dienst. Van de uitgaven is alleen' de post „Werk plaatsen en belooning van patiëntenarbeicl aanmerkelijk overschreden, dit als gevolg van de groote uitbreiding, welke de patiën- len-werkverschalfing ondergaat en de daar mede gepaard gaande grootere aankooper van grondstoffen en materialen, meer toe zicht door verplegenden en hoogere uitkee- ring van belooning aan patiënten. Tegenover deze meerdere uitgaven staaf een grootere ontvangst (ongeveer 5000), wegens verkoop van de. .producten der pa- tiëntenwerkplaatsen, terwijl mede door het benutten van de werkkracht der patiënten, op andere posten kon worden bezuinigd. Als gevolg van Jit alles heeft de provin ciale bijdrage 253.188.34 minder bedragen dan het jaar er voor. Zonder de pensioen lasten zou die bijdrage nog geen 100.000 hebben bedragen. J Wij hebben dezer dagen gemeld, dat dc ziekenhuiskwestie van Velsen zou behan deld worden in een openbare vergadering van Gedep. Staten op 9 Juli. Deze datum is, door een onjuiste oflicieele mededeeling, niet juist. De datum van behandeling is dog niet vastgesteld. Ingekomen is nog voor dit goede dq&> Ondertrouwd 19 Juni: M. F. Heemskerk en M. A, J. v. Daalen W. F, H. Bruggcman en A. J. Vergers A. N. Rooscn en F. Dek ker J. Vrolijk en C. M. v. Been J. Ha- zevoet en M. P. Kerkhoff E. E. F. v. Nik kelen Kuijper en M. Leppens. J. Bcnavente en A. M. Dietrich. Geboren 16 Juni: S M. A, v. Luit—Wind- maisser z 17 Juni: z. v. J. Gooijaerts— de Vries 18 Juni: z. v. W. M. Polak—Spoor z. v. C. M BlokLeeuwenkamp 19 Juni: z, v. H. M. Beltermanv. Duijn. Getrouwd: 19 Juni. B. P. Abeelen en G. j platei F. v. Zalen en M. Broers. G A. Prinsen en S. Kol. R Brunsting en E F. Stecher. W. J. Vierhout en H. Jonker. Overleden: 17 Juni. A. v, d. Raadt, 63 f. M. v. Heemskerkstraat. 18 Juni. J J. 2 jaar, z. van L. Koster, v. Oosten de Bruijn- straat. C. Bottelier—Mertens, 86 jaar, Hagestraat. 19 Juni. W. v. d. Heijde, 58 jaar, Fabriciusstraat. In den ouderdom van 80 jaar is tc Apel doorn overleden: de ZeerEcrw. Heer B. C. H. Munninghof, rustend pastoor aldaar, en gedurende 37 jaar pastoor te Loenen op d' Veluwe. Na den Uitvaart op 21 dezer, zal het stoffelijk overschot te Loenen ter aarde worden besteld. Naar wij vernemen, is gisteren te Alk maar door rar. C. Bosman, namens de direc tie van de Noord-Hollandsche Bank te Alk maar, voorloopige surséance van betaling bij de rechtbank te Alkmaar aangevraagd. De rechtbank zal deze zaak Woensdag a.s. i«. behandeling nemen. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. HEDEN 5% Nederland 1919 921/4 921/4' 6% Nederland 1923 971/2 971/2 414 Nederland 1917 813/ 8 8U/2 7% N.-I. 1921 A lOll/o 1011/2 6'/8 63/4 Oude Vaart 6U dito Gem. Eigendom 48 Mij. „Nederland" 130 Scheepvaart-Unie 116 117 Rotterd. Lloyd 1121/4 112 136 136 63 62 .163/4 437 434 31U/2 312 50l/2 501/2 168 170 1295/8 129 Cert Handel Mij. 1267/8 1281/2 100 Geconsolideerde 130 122 327 324 1043/8 1C41/* 91/ie 1573/ 4. 1581/1 162 162 Comp. Merc. Arg. 18 18 1051/4 107 332 330 Senembah 276 277 Deli Batavia 284 283 Amsterdam Rubber 1131/4 114 172 93 1C91/2 298 293 633/4 633/4 1463/4 1461/s 651/4 151/2 - te koop, tegen billijken prijs. Adres: KL. HOUTSTRAAT 97zwart. aangeboden, colbert costuum, en pan talon, voor corpulent persoon. Pr ij: blll jk. KL. HOUTSTRAAT 97. een nieuwe fietsmand. ZUIDPOLDER. STRAAT 115. wegens vertrek tc koop, zeer gunstig gelegen aan den Klverparkweg. Koops. zeer billijk. Te bevragen: JAN DE BRAIJSTRAAT 6. Aangeboden: geen beroepskosthuis. Brieven onder No, 15402 Bur, van dit blad,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2