Zf-VROUWEM- fgïf RUBRIEK. Voor ouders en opvoeders. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Vrijdag 20 Juni 1924 BINNENLANDSCH NIEUWS. De Handelsprijzen De uitkomsten der laatste volkstelling. Suppletoire Onderwijs- begrooting voor 1924. De luchtv er binding met Kopenhagen. Het kapsel. Hoe droog #n hoe vet haar behandeld moet worden. De sterkste vrouw ter wereld. Het gevaar der hoog© hakken. De waarde van Bouillon. Wenken voor de wasch. Zeepbesparing. Ivoor. Nuttige wenken. Recepten. XXII DE GROOTE WAARDE DER GODSDIENSTIGE OPVOEDING. De waarde eener godsdienstige opvoeding Is met geen woorden te beschrijven. Zij is de grootste schat, dien men iemand kan geven. Door de goede opvoeding schenken de Ouders aan hun spruiten een schat van on gekende waarde, ze geven dien echter niet slechts een de kinderen alleen, maar ook aan zichzelf en aan vele anderen. I. De goede opvoeding brengt den mensch tot zijn levensbestemming God te dienen en daardoor in den hemel te komen. De goed opgevoede zal alles doen ter eere Gods de deugd beoefenen en de zonde vermijden. Al zijn werken zal hij God opdragen „Hetzij gij eet, hetzij gij drinkt, hetzij gij iets anders doet, doet alles ter eere Gods". Hij zal zijn troost, zijn geluk zoeken in God en hij zal tevreden zijn, want 's menschen hart is rustig, als het rust in God. De godsdienstige mensch zoekt eerst het Rijk Gods en zijn gerechtigheid en hij onder vindt, dat het overige hem wordt toegewor pen. Met David zal hij kunnen getuigen „Ik ben jong geweest, want nu ben ik oud, doch nooit heb ik den rechtvaardige, den waarlijk deugdzame verlaten gezien, nooit heb Ik zijn kinderen het brood zien bedelen." 1), II Is het geen onschatbaar geluk brave kinderen te hebben Geen mensch ter we reld, die hieraan twijfelt. Deugdzame kinde ren bewijzen hun ouders eerbied, liefde en gehoorzaamheid. Hun geheele gedrag ge- t ligtVader en moeder eeren we hooger dan welk mensch ook op deze wereld hun een pleizier te doen is onze lust en ons leven hen bij te staan in geestelijken of tijdelijken nood is ons een genot, waar we alles voor over hebben. Hun hartewensch, hun hartebede is Mogen vader en moeder lang blijven le ven. De brave kinderen ziin de eerekroon der Ouders, hun sieraad en hun steun in het leven, maar vooral op den ouden dag, en bovenal op het sterfbed. Met groote gerust heid kunnen de Ouders dan de oogen ten hemel slaan en met Christus de woorden tot den Hemelschen Vader richten „Ik heb u verheerlijkt op aarde het werk, dat Gij mij hebt opgelegd, is volbracht. Deze dier bare kinderen, die ik van U ontvangen heb, heb ik voor U opgevoed. Ik heb hun geloof bewaard, zij kennen U, zij beminnen U en zij willen U slechts dienen. Ik heb ze be waard, geen is verloren gegaan." Mocht hieraan toegevoegd moeten worden „Behal ve de zoon des verderfs". Troost u, Ouders, de tranen over dezen zoon gestortde gebe den en verstervingen voor hem verrichtde goede raadgevingen, hem geschonken het verdriet, om hem geleden zijn voor U vrucht baar geweest. De Engel des Heeren heeft al deze werken verzameld en ze voor den troon van den eeuwigen God neergelegd. Heft vrij uw hoofd op en beschouwt de kroon der gerechtigheid, die u weldra zal sieren. En zullen eens uw kinderen, geheiligd door uw voorbeeld en uw woord, zich bij u voegen en uw geluk vergrooten voor de geheele eeuwigheid 1 (2) III De godsdienstig opgevoede is een steun voor zijn naaste. Hij bemint zijn naaste gelijk zich zelf uit liefde tot God. Hij gunt hem alle goed en behandelt hem, zooals hij zelf wenscht behandeld te worden.Zijn niet-katho- lieke medemenschen heeft hij hartelijk lief en houdt niet op, veel voor hen te bidden. Hij raagt nooit„Ben ik dan de bewaker mijns broeders V' Hij is met den H. Joannes Chry sostomus overtuigd, dat hij rekenschap moet afleggen niet alleen van zijn eigen zaligheid, maar van het gansch heelal. IV De brave Christen bemint zijn Kerk, die in hem steeds een steun en verdediger vindt en die ai haar geboden stipt onder houdt. Hij jubelt, wanneer hij van den in- of uitwendigen bloei der Kerk hoorthij treurt, als zijn Moeder verdrukt, tegenge werkt of vervolgd wordthij boet mede, wan neer God beleedigd wordthij trilt mede van verontwaardiging, wanneer zijn Kerk ge krenkt wordt. Zijn katholieke actie toont hij door voorbeeld en woord voor de Missie, de school, de pers, den socialen arbeid, kortom door alle middelen, waarover hij beschikt. Hij blijft katholiek in vreugd en nood, Gods Kerk getrouw tot aan den dood. V De godsdienstig opgevoede is een goed staatsburger, een echt vaderlander. Een goed begrepen vaderlandsliefde is de vrucht cener Christelijke opvoeding en is door Christelijke gevoelens sterker en steviger. Ware vader landsliefde ontspruit uit liefde voor God en den naaste. Buiten de Christelijke gevoelens wordt vaderlandsliefde zoo gemakkelijk egoïs me of een heidensch gevoel van haat en minachting tegen andere volkeren. VI De niet-godsdienstige opvoeding lijdt aan een schromelijk tekort, werd in het artikel over „De Opvoeding moet Roomsch-Katho- iiek zijn" gezegd en aangetoond. Zij kan zelfs het tijdelijk geluk niet bevorderen. Zonder den godsdienst bestaat geen echte zelf- en naastenliefdegeen volhardende trouw aan vorst en vaderland geen oprechte belangelooze samenwerking. Het christen dom bindt menschen, wijl het allen.met God verbindt, en de vruchten hiervan zijn liefde, vrede, geduld, welwillendheid, zacht moedigheid, trouw, zedigheid, onthouding, kuischheid. Hoe minder het Christendom invloed heeft op den mensch, des te verwoes tender openbaren zich de werken des vlee- sches, door den Apostel Paulus in zijn brief aan de Galaten en door den Apostel Jacobus in zijn schrijven genoemd. En wie durft het loochenen, dat door deze werken des vlee sches, zoowel het eeuwige, als het tijdelijke welzijn van de menschen verwoest wordt De waarheid hiervan moet ieder inzien, die met een aandachtig oog den huidigen toe stand der wereld beschouwt. De katholieke opvoeding het word1" hier herhaald schenkt aan het kind alles waarop de ongeloovigen zich beroemen. Het Ratinalisme beoogt verstandsontwik keling. De katholieke opvoeding streeft niet alleen naar wetenschappelijke vorming, maar behoedt bovendien, door middel des geloofs, het verstand tegen elke dwaling en opent voor den menschelijken geest een geheel bovennatuurlijke wereld met haar diepste geheimen (3). Het Humanisme stelt tot doel den volmaakten mensch. Met loochening der Openbaring zoekt het in de natuur en de geschiedenis naar idealen en middelen. De katholieke opvoeding versmaadt geen na tuurlijke middelen, maar wijst bij voorkeur op het volmaakt toonbeeld van den God- mensch en wijst de goddelijke genademidde len aan, waardoor het mogelijk wordt naar het voorbeeld van Christus te leven. Het Eudaemonisme zoekt het aardsch geluk der gemeenschap en wil het kind vormen tot een nuttig lid der maatschappij. Dc katho lieke opvoeding is eveneens bezorgd voor het aardschc welzijn, maar stelt boven alles de eeuwige zaligheid. Zij voedt het kind op tot Christelijke liefde en rechtvaardigheid, de twee hechts te grondslagen van het maat schappelijk welzijn. Het Patriotisme stelt als hoogste doel de vorming van het kind tot staatsburger door de beoefening der liefde tot het vaderland. De katholieke opvoeding leert het kind zijn vaderland beminnen, het is in dit artikel reeds gezegd maar niet met een heidensche liefde, die het natuur recht vertrapt en geschreven verdragen ver scheurt. In de eerste tijden van het Christen dom werd aan de Katholieken al verweten, dat zij hun vaderland niet beminden, maar schitterend was hun verdediging. Ouders, gij kunt uw kinderen gelukkig maken door hun een zorgvuldige opvoeding te schenken. Ge kunt niet allen uw spruiten rijk, geleerd, groot maken in de wereld, maar deugdzaam wel, dit althans kunt ge in hooge mate. Of uw kind deugdzaam wezen zal, hangt grootendeels af van de opvoeding, die het van vader en moeder krijgt. Zij mogen derhalve niet zeggen „Mijn kinderen gaan naar school en katechismus, laat nu de pas toor en de meester maar zorgen, dat zij ge hoorzaam, ordelijk, vlijtig, spaarzaam, gods dienstig enz. worden. Dit is een schromlijke dwaling, een zondige ontduiking van heilige plichten. Daar een der volgende artikelen gaat over Oudergezag, ouderplicht, ouder lijke opvoeding, zuilen we hierover thans niet verder uitweiden. Het is gewenscht, met het oog op dit volgende artikel, dit artikel te bewaren. Treurig is heden de toestand der wereld, misschien is hij zelden zoo droevig geweest. Redding is alleen te verwachten van een op voeding volgens dc Roomsch Katholieke be ginselen, die alleen het menschdom den weg uit het moeras kan wijzen naar de heuvelen, waar het weer veilig is en het rustig zijn weg kan vervolgen. Slaan wij, Kathholieken, eendrachtig de hand aan den ploeg en redden we, wat nog te redden is. Utrecht J- BERGMANS. St. Gregoriushuis. (1) Over de Opvoeding der Kinderen door Mgr. W.. v. d. Ven. (2.) Devoirs des Parents envers leurs Enfants par S. G. Mgr. Rosset. (3) Verklaring van den Katechismus door P. Potters. BOND VAN EDELMETAAL- VEREENIGINGEN. ARNHEM, 18 Juni. Hedenmiddag werd in „Musis Sacrum" hei congres gehouden van den Bond van Edelmetaalvereenigingen. De bondsvoorzitter, de heer C. H. v. d. Velden, opende de vergadering met een kort woord van welkom. Spr. herdenkt in sympathieke bewoording de sinds het vorig congres overleden leden, de heeren H. C. Jedeloo, P. Aitema en Karei Citroen. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de gedurende de ochtenduren gehouden ver gaderingen der drie vercenigingen gekozen zijn: Winkeli-rsvereeniging. Als voorzitter, de heer G. A. Zeeman, Den Haag, als nieuw bestuurslid dc heer Bolle, Den Haag en als afgevaardigden naar het bondsbesiuur, de heeren C. H. v. d. Velden, Amsterdam, en S. Citroen, Den Haag. Grossiersafdeeling. Als lid naar h ;t Bonds besiuur de heer P. Bierenbroodspot; als af gevaardigde naar dit bestuur de heeren S. J. Trybits en C. Teulings en als plaatsver vangers de heeren A. van Esso en J. Bosman. Fabrikantenverceniging. Als lid van het Fondsbestuur de heer A. Kapsenberg en als plaatsvervangers de heeren J, J. We- fers Bettink en J. Attema. In de algemcene vergadering, daarna ge houden, werd door de afgevaardigden tot bondsvoorzitter gekozen de heer Carel J. A. Begeer. Ten slotte dankte spr. voor het vertrou wen, dat hij steeds heeft mogen genieten. Hierna reikte spr. zijnen opvolger den hamer over. De heer Car. Begeer, den voorzittershamer overnemende, dankte allereerst zijn voor ganger voor hetgeen deze voor den Bond heeft gedaan en hoopte, dat deze ook in het vervolg zijn steun niet aan de organi satie zal willen onthouden. Vervolgens richt spr. hel woord lot de Arnh. collega's, die hij hartelijk dank zegt voor de vriendelijke ontvangst den congres sisten bereid. Op voorstel van den voorzitter wordt be sloten aan II. M. de Koningin een tele gram van hulde te zenden. In verband met zijn benoeming, wilde de voorzitter allereerst een ernstig woord tot de aanwezigen richten. Spr. meent nl.dat op grond van de bij voortduring moeilijke tijdsomstandigheden eensgezindheid in vak kringen vooral naar buiten meer dan ooit geboden is. Spr. meende daarom te moeten wijzen op de noodzakelijkheid, dat de uitspraken der vergaderingen ook door de minderheden worden aanvaard en ver zoekt* den bestuursleden der vereenigingen ook in de vergaderingen hierop de aandacht te willen vestigen. Hierna kwamen aan he woord dc heer K. Schone, van Amsterdam, tot het houden van zijn inleiding „De behandeling der lavuur." Spr. schetste in het kort dc verschillen de methodes, waarbij door het samenvoe gen van edele en onedele metalen, het edel metaal als goud, zilver en platina met de grootst mogelijke zekerheid hieruit gehaald kan worden. Spr. liet vooral uitkomen, dat bij vele goud- en zilversmeden de meening heeft postgevat, dat de kwatntiteit lavuur, welke men zendt invloed uitoefent op het resultaat. Niets is echter minder waar dan, dat; wanneer 100 K.G. lavuur slechts 10 gr. edelmetaal hevat, kan er ook niet meer dan 10 gram uitkomen. Spr. behandelde daarna de verschillende methoden voor bet afdrijven van edelmetalen en stond ten slotte stil bij het zoutzuurproces, waarbij hij in bet licht stelde, dat de zwavelzuur-methode veel billijker is, dan dit proces. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer J. Mandersloot, tot het uitbrengen van het verslag der Commissie voor het Vakonderwijs over de Nijverheidsschool te Schoonhoven. De Bondssecretaris, de heer W. van Ros- sum du Chattel, las daarna zijn jaarverslag voor. Onder algemeene instemming werd in dit verslag melding gemaakt van het rigoureus optreden tegen de schatplichtigen door den Inspecteur van den Waarborg n enkele ambtenaaren. De nadruk werd gelegd op het feit, dat door het* plotseling toepassen der Waarborgwet niet naar den geest, gelijk vele jaren geschiedt, is doch naar de letter - vele slachtoffers vielen onder de winkeliers, die maar al meermalen het slachtoffer werden van een te ambtelijke opvatting dezer wet! Spr. eindigde met ver trouwen uit te spreken in de toezegging van Minister Colijn, op 15 Mei j.l. gedaan in de Tweede Kamer, dat ook hij overtuigd was, dat er een nieuwe wet moest komen en hij daarom een daartoe strekkend wets ontwerp bij de Kamer zou indienen. Ten slotte nam dc heer Van Rossum du Chattel nog het woord om namens het Keichsvcrband Deutsche!* Gold- und Silbcr- schmiedc bij ontstentenis van den eersten voorzitter,, den heer G. Wilm uit Berlijn, die niet tijdig aanwezig kon zijn zich van de taak te kwijten, den heer Carel Begeer, namens dit Verband, een bronzen eere penning te overhandigen. De heer Begeer is tot nu toe dc eenige buitenlander, dien een dergelijke onderschei ding te beurt valt. Na de rondvraag, werd het congres ver daagd tot Donderdagmorgen 0'A uur. Een bondsdiner in Musis Sacrum besloot dezen eersten congresdag. Bij een beschouwing der indexcijfers met basis 1913, blijkt dat evenals in April j.l. dc daling van het algemeen indexcijfer in Mei in hoofdzaak voor rekening van een groot aantal voedingsmiddelen komt en wel voor namelijk ten gevolge van de prijsdaling der artikelen alcohol, thee, varkens en rund- vleesch. Daarnaast wordt echter gewezen op de sterke stijging van het indexcijfer voor aardappelen (met 23 punten) terwijl de artikelen boter en eieren evenzeer merk baar in prijs stegen. Tegenover een prijsdaling van 20 artike len met in totaal 164 punten staat een prijs stijging van 13 artikelen met in totaal 109 punten. Met meer dan 10 punten daalden de artikelen kalfsvleesch (12), varkens- vdeesch (17), tin (17), thee (20) en alcohol (29). Daarentegen stegen met meer dan 10 punten: boter (11), steenen (17) en aardap pelen (23). Van het Centraal bureau voor de Statis tiek ontvangen we de Inleiding tot de uit komsten der 10de algemeene volkstelling op 31 December 1920. Daaruit blijkt dat de to tale bevolking op dien dag bedroeg 3,410,262 mannen en 3,455,052 vrouwen, totaal 6,865, 314, zijnde een vermeerdering met 1,007,139 sedert de 9de algemeene volkstel ling op 31 December 1900. Uit de cijfers betreffende de groepen van gemeenten blijkt de voortdurende en be langrijke concentratie der bevolking in de groote bevolkingscentra, een verschijnsel, dat ook in de meeste andere landen gecon stateerd wordt. Het aandeel der 4 voor naamste gemeenten is het sterkst gestegen van 14.32 pet. in 1830, met een geringe da ling in 1840, tot 24,17 pet. in 1920. Het aantal gemeenten met minder dan 500 inwoners is tusschen de beide laatste volkstellingen in van 40 op 30 verminderd, dat van 5011000 inwoners van 175 op 167, dat van 10012000 van 293 op 269, dat van 20015000 van 376 op 375; het aantal ge meenten met 5001—10,000 inwoners is toe genomen van 153 tot 160, dat van '10,001 20,000 inwoners van 53 tot 67, dat van 20,00150,000 inwoners van 21 tot 30, dat van 50,001100,000 inwoners van 6 tot 8 en dat van meer dan 100.000 inwoners is con stant gebleven (4). Het totale aantal ge meenten is van 1121 tot 1110 teruggeloopen. Wordt dc bevolking in 1830 is 100 gesteld, dan bedroeg zij op 31 December 1920 262.69, een toeneming dus met 162.69 pet. Na 1869 is de toeneming bij elke volkstelling grooter geweest en wel van pl.m. 8 pet., in 1849/69 steeds stijgende tot ruim 17 pet. in 1910/20. Wat de groepen van gemeenten betreft, zijn het sterkst toegenomen de allergroot ste steden (343 pet.), waarop de kleinere groot-steden (van 2050.000 inwoners) vol gen met ruim 274 pet. Opmerkelijk is, dat waar in de laatste periode in alle andere geweest, in de grootste steden die toene ming iets is achteruitgegaan. De bevolkingsdichtheid per vierk. K.M. bedroeg op 31 December 1920 voor het ge heele Rijk 210.57 (572.30 in Zuid-Holland, 78,78 in Drente.) In de steden boven 100,000 inwoners bedroeg zij 8488,94. Per 10,000 inwoners bleken 4117 Nederd. Hervormden voor ie komen, 3561 roomsen- katholieken, 168 Israëlieten en 778 die tot geen gezindte behoorden. De gemiddelde leeftijd van den Neder lander, die sedert 1830 alleen in de periode 1859/69 boven de 28 jaar was gekomen (28 jaar en 1 dag) heeft in het tijdvak 1909/192C 28 jaar cn 3 maanden bedragen. Het verhoudingscijfer van blinden er. doofstommen bedroeg op elke 10,000 man nen resp. 5.7 en 6.8; op elke 10,000 vrou wen 5.4 en 5.8. Een wetsontwerp is ingediend tot verboo ging cn wijziging van hoofdstuk Va der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1924. Blijkens de memorie van toelichting strekt dit wetsontwerp om gevolg te kunnen ge ven aan dc uitnoodiging aan Nederland door de ïransche regeering tot deelneming aan de in 't voorjaar van 1925 te Parijs te hou den internationale tentoonstelling van mo derne sier- en nijverheidskunst. Hiermede zal tenminste 100,000 gemoeid zijn. De mi nister zoude hiervan ten hoogste f 50,000 voor rekening van het rijk willen nemen. Het meerdere zou van particuliere zijde moeten worden bijeengebracht. Tengevolge van inkrimping van personeel kan een an der bcgrootingsartikel (personeel rijksar chieven) met 20,000 worden verminderd, zoodat het eindcijfer van de begrooting ware te verhoogen met 30.000. De passagiersluchtdienst Kopenhagen Rotterdam blijkt dit seizoen een groot suc ces te zijn en de machines vliegen steeds geheel met passagiers bezet.Woensdag moest uit Kopenhagen een extra-vliegtuig vertrek ken en ook dit was geheel bezet. Gisteren moest met een extra-toestel toch nog ev passagier achterblijven. UIT HET KLEERMAKSR5BEDRIJF. In het orgaan van den Ned. R. K. Naai- MCrSü Peedermakersbond „St. Gerardus o.ajella komt een beschouwing voor over de toekomst van het bedrijf, waarvan 'iet volgende is ontleend: De concurrentiezucht onder de werkgevers c,r ioe' bet publiek den indruk uu v?,4 sommiëe groepen werkgevers, dri behoorlijk hun werk door kleermakers later, maken, veel te hoog in prijs zijn en als zoo- doende te veel zullen verdienen. Niet dal wij dc rekening van deze werkgevers wilier opmaken, verre van dien; zij behooren ech ter een behoorlijke winstmarge te berekenen om hun zaken staande te houden. Maar anderen, die het laten voorkomen alsof zij den strijd tegen de duurte hebben aangevat, zij zijn de bedervers van ons vak. Geen behoorlijk gemaakt kleeaingstuk is voorhanden: van de goedkoopste tot de meer duurdere prijzen, overal proeft men er het fabriekswerk uit. Dit zijn de knoeiers en juist voor dezulken willen wij de kleerma kers waarschuwen, want ook wij staan in onmiddellijk verband met deze knoei-maar- raak-taktiek. Het publiek wil goedkooper koopen, wil allicht eens van zoo'n koopje profiteeren, met gevolg, dat onze bonafide werkgevers cr naast staan. Nu weten wij wel, dat zulk een spelletje nooit lang duurt, want dergelijke kleeding- stukken hangen de menschen binnen een maand als een zak om het lichaam, maar toch wordt dit artikel, al zij het dan maar voor één maal, gaarne door het publiek ge kocht, waarna het spoedig zal bemerken dal het bekocht is. Geen enkele factor is zóó belangrijk voor de goedgekleede vrouw als een welverzorgd kapsel. Maar al te dikwijls wordt een Iraai tollet on-interessant en zelfs niet opge merkt, als de coiffure niet voldoet aan de eischcn der schoonheidsleer, die aan de meeste individuen een persoonlijke charme weet te verleenen. Het is niet ons doel een overzicht te ge ven van de veranderingen, die het kapsel onzer vrouwen door alle tijden heeft onder gaan, noch van de excessen, die het heeft moeten doormaken, om het tot de simpele verfijning der kapperskunst van onze dagen te brengen. Wij wenschen onzen lezeressen, die zich ten doel stellen de haarverzorging in eigen hand te houden eenige wenken te ge ven, allicht van belang voor haar lokken pracht, hetzij die nog ongerept of gekort wiekt is. De groote lijn van het kapsel van heden is eenvoud. Eenvoud van lijn, contour en vorm die ons onwillekeurig de veertiger ja ren in de herinnering brengt. Ook toen, ge lijk nu, overeenkomst tusschen de simpele lij nen van kleeding en hoeden, doch nu dooi- verfijning van schoeisel, kousen en van alle toiletaccessoires, een eenvoud van.... be rekende charme. Het haar is altijd een der voornaamste charmes van de vrouw geweest. Reeds Boedha citeerde het haar bij de 112 speciale kenmerken der schoonheid, Beschrijvingen uit dichtermond vormen een veelzijdige schoonheidsvariatie, van raven zwarte glanslokken, naar een krullenpracht, glinsterend als pauwenveeren in zilver ol goudglans, of naar een kopje in vlammen gloed, waarvoor zich vorsten ter aarde bogen; In oude tijden beteekende het verlies van het haar voor de vrouw een straf van een beleedigde godheid. Koningin Berenice offerde haar haren uit dankbaarheid soar ucn zegenrijken terugkeer van haar gemaal uit Syrië en bracht ze naar den tempel van Ve nus, op het eiland Cyprus. Met de haren werd in overoude tijden reeds het idee van kracht .geïdentificeerd en ziehier het nauwe verband met de vrouw', wier werkelijke kracht in haar schoonheid zetelt. Een bekende schrijver heeft beweerd, dat er wéinig leelijke vrouwen bestaan, doch dat de meesten niet sveten, hoe ze zichzelf °P 1 v°ord®e''sSst kunnen doen uitkomen, en bij zijn wijze svoorden moeten we beden ken dat het de haardracht is, ie een groote rol speelt. Het haar eischt verzorging en verpleging, evengoed als ons geheele lichaam. Vaste regels zijn hier niet te stellen, want de groote variëteit van het menschdom herhaalt zich in de verschillende soorten van haar. Haar en gezondheid staan met elkaar In het nauwste verband. Het gezonde haar. d.w.z. het haar dat in goede conditie is, bevindt zich op een individu, dat zich ook in een goede gezondheid verheugt. Gezond haar is niet te vet, niet te droog en vertoont natuurlijken glans, bij een fris- schen geur. Haar, dat spoedig na het wasschen weer vettig wordt, een algemeen verspreide klacht,, heden ten dage door doctoren aan overmatigen zenuwachtigen arbeid toege schreven, moet vaker gewasschen worden. Hiervoor, het klinkt vreemd, moet zeep ge bruikt worden, die olijfolie als hoofdbestand deel bevat. Het haar wordt hierdoor dro ger, daar de olie het vet van de huid absor beert. Het haar wordt spoedig weer nor maal, doch als extra wenk zou ik willen op merken, de zeep ongeveer 20 minuten op de hoofdhuid te laten zitten. Een naspoeling met azijn heeft een heerlijke, verfrissclien- de, doch ook desinfecteerende nawerking op het haar. En daarbij is deze behandeling goedkoop. Het haar, dat te snel gedroogd wordt, zal spoedig splijten. Als het hoofd volmaakt droog is, verdient het aanbeveling een meng sel van 10 gram borax en 5 gram aluin met een zachten tandenborstel op de hoofdkruin te strijken, en daarna uit te borstelen. Zij wier haar lijdt aan overmatige droogte of splijten, bedenke dat men dit ongemak heeft, door gebruik van scherpe zeep of soda. Het haar verliest zijn glans, breekt af, en begint uit te vallen. Toch verdient het, evenals voor de vette haren, ook nu aan beveling zeep met olijfolie als basis te ge bruiken, doch met toevoeging van lanoline cn teer. Ook hierbij mengsel van olijfolie en bergamotolie. Dat. sa! zeker wel een 30-jarige Hindoe- dame zijn, welke Tarabi genaamd is en zeer zeker een iewat eigenaardige opvoeding heeft genoten, daar zij van af haar zevende levens jaar te midden van de Fakirs heeft geleefd. Ze was steeds als een jongen gekleed en leer de van hen al hunne eigenaardige kunsten, zooals de beheersching harer ademhaling en de discipline over hare geestelijke en licha melijke krachten een opvoeding in- tusschen welke geen andere Indische vrouw heeft gehad en het resultaat is daarvan ge worden, dat juffrouw Tarabi allengs in het bezit gekomen is van voor eene vrouw zeer ongewone krachten. Ze heeft zich het eigenaardige vermogen, der Fakirs eigen gemaakt om het lichaam te beheerschen en om hare krachten op be paalde lichaamsdeelen te concentreeren en wel in zoo'n groote mate, dat zij niet haar hoofd steunende op een stoel en met hare voeten steunende op een anderen stoel en zon der dat hare lichaamsdeelen gesteund wor den, op haar borst een steen ter gewicht van 1500 K.G. kan dragen en tegelijk 2 mannen met zware hamers op dien steen kan laten slaan, zonder dat ze daarvan het minste letsel ondervindt. Verder kan zij op den grond liggen en een wagen, waarin vele volwassen menschen gezeten zijn, over haar lichaam laten rijden Zij kan 120 K.G. met haar haar omhoog heffen. Men begrijpt, dat juffrouw Tarabi eene zeer buitengewone vrouw is en het is allicht ook. te begrijpen, dat nog niemand den moed had om met haar te trouwen. S**- London's vrouwelijke politiechef, comman dant Mary S, Allan, die in Engeland 1100 politiedienaressen onder hare bevelen heeft, vertoeft te New York om de daar gebruike lijke werkmethodes te bestudeeren. Er was voorspeld, dat de hakken der da mes lager zouden worden, naar wie rond ziet ontdekt nog niet veel van de verbete ring. Een paar jaar geleden waarschuwde een Fransch dokter ernstig tegen de hooge hakken en hun slechte gevolgen voor de spijsvertering. Thans vinden wij weer in de „Manchester Guardian" een beschou wing over het onderwerp in denzelfden geest door dr. Ethel Bentham. Ook zij wijst er op, dat de hooge hakken leiden tot ver moeienis, omdat de voet in zijn geheel wordt neergezet, en de last rust op het voor gedeelte van den voet. De voet verliest alle elasticiteit, maar niet alleen de spieren van voet en beenen worden niet behoorlijk ont wikkeld, ook de dijspieren en die van den onderbuik worden niet in beweging gehou den, met als gevolg verplaatsing van de in wendige organen en storing van de spijs vertering. Deze heeft opnieuw tot gevolg verslap ping van de spierwerking en zoodoende alge meene verzwakking, zenuwstoring en'pijn. Zoogenaamde rheumatische aandoeningen, ontstoken teenen staan veelal in verband met deze indigestie. De vrouwelijke dokter betreurt het dat de beschaving nog zoo weinig gevorderd is, dat de mode wordt gesteld boven ge riefelijkheid en gezondheid en zij vraagt zich af of wij wel veel verwijderd zijn van den wilde, die ringen door den neus boort. Zeer veel menschen verkeeren nog steeds in de meening, dat bouillon voedzaam is. Toch is dit niet zoo. Bouillon bevat enkel de geurige stoffen van het vleesch. Deze geurige stoffen wekken den eetlust op, doch voeding zit er niet in. Als men bouillon van beenen en speciaal van kalfsbeenen kookt, zit er lijmstof in, die van groote beteekenls is voor het organisme, speciaal van kinde ren. Daarom kookt men al voor zuigelingen (leeftijd ongeveer 8 maanden, maar dat is verschillend naar gelang het kind en een moeder mag haar zuigeling geen nieuw voed sel geven, zonder dokter of consultatie bureau te vragen) slappe bouillon van kalfs- beentjes. Soep moet niet geschuimd worden, in het schuim zit een beetje eiwit en het is niet aan te raden dit weg te gooien. Als uw badhanddoeken, waschlapjes en overige dingen, die van z.g. sponsdoek zijn gemaakt, grauw en hard uit de wasch komen, is dat een bewijs, dat zij bij den bleeker niet goed behandeld worden. Want dit materiaal is juist uiterst sterk en ge kunt er jaren mee doen zonder dat het leelijk wordt, maar. het eischt een speciale zorg, waar niet alle menschen voldoende rekening mee houden. Sponsdoek mag nooit gelijk met het overige goed gewasschen worden. Het moet eerst een nacht te weeken staan in een lauw zeep- sopje. Als het geen gekleurde doeken zijn, moet u er wat zeeppoeder of soda aan toe voegen is de stof met een rand, dan mag dit natuurlijk niet. Den dag daarop wascht u het goed uit in schoon, warm zeepsop en spoelt het daarna eerst tweemaal in lauw en dan tweemaal in koud water. Dit overvloedig spoelen dient om alle zeep te verwijderen, die anders zoo licht in de draadjes der stof zou blijven vastzitten. Druk vervolgens de gewasschen doeken uit, niet wringen, en laat ze snel drogen, bij de kachel bijv. of in de zon. Deze stof kunt u niet mangelen of strijken; dus door 't recht hangen bij het drogen rekt u ze meteen uit. Door kloppen en rekken der gedroogde doeken blijft het weefsel mooi en los. In iedere huishouding zijn er stukjes toi letzeep die overblijven, te klein worden voor het gebruik en dan voor de keuken, in den zeep klopper opgemaakt worden. Dit is eigenlijk groote verspilling. Verzamel uw stukjes toiletzeep in een busje totdat men ongeveer een half pond heeft. Doe ze dan in een steenen inmaakpotje, doe er een half ons (ruim) glycerine bij en 25 gram citroen sap en laat het in den oven smelten. Wanneer alles goed vloeibaar is, roer het dan goed door elkaar met een houten lepel en giet het in kleine cakevormpjes of dekseltjes van busjes en ge zult ongeveer een half dozijn uitstekende stukjes verkregen hebben. Voor liet schoonmaken van ivoor bestaat een hoogst eenvoudig en doeltreffend mid del. Men doopt een dotje watten in een oplossing van gelijke deelen spiritus en wa ter en wrijft daarmede het ivoren voorwerp af. Hierdoor wordt alle vuil verwijderd; dit is ook een zeer goed middel om de toetsen van de piano schoon te maken, die zoo licht geel en onooglijk worden. Een middel, dat nog beter helpt is een mengsel van één deel vcrsche chloorkalk met vier deelen water. Waar het afwrijven met spiritus niet meer voldoende is, zal dit mengsel zeker nog wel helpen. Geel geworden ivoor bleekt ook, wanneer men het met water bevochtigt en onder een glazen stolp in de felle zon zet. Om ivoor te lijmen, moet men de breuk plaatsen terdege schoonmaken, het best met spiritus. Daarna maakt men uit een deel eiwit, drie deelen water en gips een dunne brij, waarmee men lijmt. Oud ivoor wordt weer als nieuw, als men het met een in melk gedoopt penseel be strijkt, Het stof gaat weg en het voorwerp krijgt een nieuwen glans. Als men ivoor wil verven, bev. rood, als biljartballen, legt men het in water, waarin anilinerood is gemengd. Moet dc kleur hooS- rood ziin, dan neemt men koraline of kar mijn. Als de' kleur goed is, neemt men de voorwerpen er uit, poetst ze met zeepwater af en wrijft ze droog. Bloemen kunnen de kamer een gezellig aanzien geven of haar ontsieren en een ver keerd gekozen vaas of bak kan den heelen indruk bederven. Het ideaal, waarna gestreefd moet wor den, is de illusie te geven, dat de bloemen bloeien, en dat kan niet verkregen worden, wanneer niet een practisch model vaas of bak gebruikt wordt en de bladen bij de bloemen behoorend, bijgevoegd worden. Amandelbloesem en groen staan het mooist in een houten bak, anjelieren in tin, tulpen in aardewerk. Violen, sleutelbloemen,sneeuw klokjes, anemonen en alle voorjaarsbloemen met korten steel, zullen beeldig staan, ge schikt in lage bakken, overdekt met mos. Vooral moet op kleur en vorm gelet wor den rose moet beslist weggelaten worden in een kamer waar de hoofdkleur geel is, en blauwe bloesem moet niet geplaatst worden in roode omgeving. Om koperwerk tegen aanslag te bescher men en daarmede het herhaaldelijk poetsen te voorkomen, penseele men het volkomen droge metaal met collodium. Kleine voor werpen legge men in collodium, dat met .houtoecat vardjind is. Eiercroketten. Eieren zacht koken, in koud water afkoelen, en ze voorzichtig pellen. De gepelde eieren in gesmolten bo ter wentelen, dan in paneermeel, vervol gens in een geklopt eiwit, en daarna weer in paneermeel. Vet laten smelten, tot er een blauwach tige damp afkomt en daarin de eieren vlug bruin bakken. Deze op grauw papier laten uitlekken en vervolgens opdienen op een schaaltje van een vingerdoekje voorzien. Men garneere het schoteltje met gefruite peterselie of jonge slablaadjes. HARTIGE RIJSTPUDDINKJES. Dit is 'n schotel, die zeer goed bij een warm twaalfuurtje of als tusschengerecht bij den avondmaaltijd dienst kan doen. We hebben er voor noodig een portie koude gekookte rijst van den vorigen dag en een kaassaus. Voor de kaassaus smelten we op 'n zacht vuur twee afgestreken eetlepels bo ter, roeren daar drie eetlepels bloem door en voegen langzamerhand een halve liter melk bij. Wordt de saus te dun, dan voegen we nog meer meel toe, daar deze kaassaus goed dik moet zijn. Een groote portie geraspte kaas wordt nu door de saus geroerd en dan laten we alles samen even doorkoken. Nadat de saus afgekoeld is, doen we de rijst er door heen en, indien noodig, nog 'n beetje zout. Van dit deeg vormen we kleine, puntig uit- loopende puddinkjes. Deze bestrooien we geheel met paneermeel en zorgen goed dat elk plekje geraakt wordt. Daarna worden ze ge heel overgoten met ei, dat we even los ge klopt hebben en met 'n paar lepels water ver mengd. Na dit bad overdekken we ze nogmaals met paneermeel en bakken ze daarna in een pan met kokend vet, tot ze mooi goud-bruin zien. We dienen ze op met takjes peterselie. SCHUIFRAMEN. Koorden van schuiframen moeten minstens eens in 't jaar met een vetten doek worden ity gewreven, HELDER GLAS. Een kleine hoeveelheid van aluin in poe- dervorm bij het water gevoegd, waarin men de glazen wascht, deet deze glinsteren aIr kristal. BEHANDELING DER BEDDEN. Veeren bedden, die gedurende het ruwe jaargetijde zelden voldoende gelucht wor den, kan men op warme voorjaarsdagen in de buitenlucht brengen. Hoewel het bed dagelijks geschud wordt, zijn de veeren op het laatst toch in elkaar gaan zitten door dc inwerking van warme lucht en zonneschijn gaan zij uit elkaar en winnen aan elasticiteit. Men lucht de bedden liefst in den voor middag, nadat de ochtenddauw is opgetrok ken. De brandende middagzon werkt te sterk op het beddetijk, dat hierdoor licht zacht wordt. Bij het naar buiten dragen der bedden langs trappen en gangen moet men oopassen dat ze niet in aanraking komen met 'stoffige rnuren enz. Wanneer de bedden aan beide zijden goed door de zon beschenen zijn, neemt men een kleinen leeren mattenklopper of een rieten stokje en klopt ze goed uit, waar bij men geen plekje overslaat, en liefst aan beide kanten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5